פרוטוקול

 
פרידה מיו"ר הוועדה היוצא, מר שלום שמחון, השר לאיכות הסביבה

2
ועדת הכלכלה
21.2.2005
הכנסת השש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שלישי
פרוטוקול מס' 363
מישיבת ועדת הכלכלה
שהתקיימה ביום שני, י"ב באדר א' התשס"ה – 21 בפברואר 2005 – בשעה 13:00
סדר היום
פרידה מיו"ר הוועדה היוצא, מר שלום שמחון, השר לאיכות הסביבה
נכחו
חברי הוועדה: יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין
אמנון כהן – יו"ר הוועדה
דניאל בנלולו
רוני בר-און
אבשלום וילן
דוד טל
אליעזר כהן
משה כחלון
אילן ליבוביץ
יורי שטרן
מוזמנים
שירי ויצמן
שאול קמיסא
יועצת משפטית
אתי בנדלר
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רשמת פרלמנטרית
הדס דויטש


פרידה מיו"ר הוועדה היוצא, מר שלום שמחון, השר לאיכות הסביבה
אמנון כהן
שלום רב, אני מתכבד לפתוח את הישיבה.

מתחילת הקדנציה היינו צריכים להיות ברוטציה, וכל הזמן דיברנו שאתה לא עוזב את הוועדה, ואני נשאר בוועדה לביקורת המדינה, כי הוא היה צריך להיות חבר כנסת מהשורה. אני מאוד שמח שיושב ראש הוועדה הקודם התקדם לשרות. אני מאחל לך שתמשיך בכך עוד הרבה שנים, לא משנה באיזו ממשלה...

קראתי פרוטוקולים של דיוני המוניות, איך ניהלת את הדיונים. קראתי גם פרוטוקולים אחרים, איך ניהלת את הדיונים ביד רמה, בצורה מקצועית, הגעת לאן שהגעת בזכות, ואני מאחל לך הצלחה בהמשך הדרך. אני מבטיח לך שיתוף פעולה בעניין הכלכלה כל עוד זה יעלה בקנה אחד לטובת עם ישראל.

אדוני יושב ראש הכנסת, בבקשה.
יו"ר הכנסת ראובן ריבלין
כשאמרו לי, אדוני היושב ראש, שיש היום מסיבה לשלום שמחון, אמרתי שאני בא מייד, וגם אם לא הייתי מוזמן הייתי בא, מהטעם ששלום הוא אחד היחידים שהוכיח, עם עוד מספר אנשים די מעטים, שאיפה שהוא לא יהיה, שם הוא יפעל ויעבוד בהתאם למלוא יכולתו.

שלום כבר היה חבר כנסת חדש, כבר היה שר, כבר ירד חזרה לאופוזיציה, ותמיד היה מלא חיוניות, בכל תפקיד שהוא עסק בו, כשיש רבים מהחברים שהם עוברים ויורדים מהקואליציה לאופוזיציה ומשרות לספסלי הכנסת, ומתקשים בזמן הסתגלות להגיע למקומם. יש כאלה שזוכים למזל שבו הם יכולים ברוב התקופה שבה הם ישבו כחברי כנסת, שהכנסת נכפתה עליהם כי הם ביקשו להיבחר כשרים גם כשהם רצו לבחירות, אך הדין הבוחר קבע שהם יהיו באופוזיציה, שאינם מסוגלים לחזור לכנסת. אחדים מהם פורשים, אחדים מהם מנצלים את הזמן לחופשות או לפסק זמן עד שהם יוכלו להיות שוב שרים.

אתה, כמו מעטים מחבריך שעשו זאת, יכולת אחרי שהיית שר מאוד מרכזי בתנועתך למרות גילך הצעיר, יכולת לחזור לספסלי הכנסת ולשמש כחבר כנסת לעילא ולעילא, ועוד יותר מכך כיושב ראש ועדה משום שפעמים עייפות החומר גורמת לכך שאנשים לא מסוגלים לחזור לעסוק באותם דברים שפעם הם היו חותכים והיום הם צריכים לפקח או לעסוק במלאכה היותר מתישה והפחות מתגמלת כמו יושב ראש ועדה.

אני עקבתי אחריך בשנתיים שהיית יושב ראש ועדה, אני מכיר את הוועדה הזאת, כשהייתי שר ואתה היית עסוק בוועדות אחרות אני הייתי עסוק פה. על השולחן הזה ישבתי אולי יותר מאשר על יד כל שולחן אחר.
אליעזר כהן
כשר תקשורת היית כמעט יושב ראש ועדת הכלכלה.
יו"ר הכנסת ראובן ריבלין
הוועדה הזאת, כפי שאנו יודעים, הפכה להיות אחת הוועדות הכי חשובות בכנסת. אם לא היתה לנו הבעיה המדינית ביטחונית, אין לי כל ספק שהיום ועדת הכלכלה היתה הופכת להיות הוועדה המרכזית. אני גם היום חושב, ובטוח שגם אתם חושבים כך, שוועדת הכלכלה צריכה לעסוק בהרבה מהנושאים שוועדת המדע דנה בהם ללא יכולת לתת פתרונות, שכן ועדת הכלכלה היא הוועדה המיישמת את כל החמדות שהמדע יוצר כדבר שמחייב המשך יישום.

לכן אני מתאר לעצמי שכבר בקדנציה הבאה, אם שכל ודעת יכוונו אותנו, הוועדה הזאת תהיה הוועדה הכלכלית החשובה ביותר בצד ועדת הכספים, ותהיה עסוקה לא פחות מאשר ועדת הכספים, ובעניינים לא פחות חשובים, שכן אין למעשה חוק אחד שגם שלום טיפל בו שלא נקבע בסופו של דבר שהממשלה לא יכולה להמשיך ולפעול על פי החוק שהכנסת קבעה, מבלי שהיא מביאה לאישור לוועדת הכלכלה של הכנסת. יהיה לשלום קשה מאוד כשר לעמוד באותם תנאים שהוא כיושב ראש ועדה וכחבר כנסת הציב בפני הממשלה, אך זו החיוניות הכי חשובה של הכנסת, היכולת לעקוב ולפקח, וגם פיקוח פרלמנטרי, לפעמים הממשלה אומרת- -

חבר הכנסת לשעבר שירי, הוא היה היחיד שהיה משתתף בישיבות הממשלה עם היכולת גם להביא את דעתו ולהציע לחברים הצעות שאי אפשר לסרב להן. אתה היית היחידי שישבת בקבינט והיה לך מה לומר, כי שרי הממשלה היו נאלצים לומר מה שרצו שיאמרו.

על כל פנים, שלום עשה את אחד הדברים בהמשך לעבודתו של פורז שהיתה עבודה מעולה, ואני בטוח שימשיך אתה חבר הכנסת אמנון כהן שכבר קיבל סטאז' רציני מאוד בשנתיים הקודמות בעבודתו בוועדה לביקורת המדינה, הופכים את ועדת הכנסת הזו מבלי כל צורך באיזה הוראות חדשות וסמכויות שהוועדה מבקשת להקנות לה על פי החלטות, כמו ועדות אחרות, היא יצרה את התלות של הממשלה בה בצורה שמכבדת את הכנסת, את הממשלה ואת העבודה ואת האיזון ההדדי בין הדברים.

באתי לומר לך שאתה הולך מחיל אל חיל, וגם כשאתה יורד לשעה, אתה לא מתרגש משום דבר, כמו אדם שקשור לאדמה, לארץ הזאת. אני מקווה רק שתתחיל לחשוב יותר טוב, זה הכל...

בהצלחה. לאמנון כבר אמרנו את שהיה לנו לומר לו.
אבשלום וילן
כפי שאמר יושב ראש הכנסת, שלום הרים את הוועדה הזו מעלה מעלה. אני מסתכל שנתיים אחורה בדואר, במקורות, כל נושא התקשורת – הגיעו לפה שורה שלמה של נושאים שמבחינה כלכלית אין ספק שהם מאוד משמעותיים, ושלום הצליח לנצח עליהם בצורה מעוררת הערכה. אני יודע שהיושב ראש הקודם, אברהם פורז, זכה פה להערכה רבה ובצדק, ואני חושב שגם שלום הציב לא רק סטנדרטים זהים, אלא אפילו העלה את הסטנדרטים. אני בתור מי ששותף בשתי הוועדות, כספים וכלכלה, רואה במפורש את הצמיחה הגדולה בוועדת הכלכלה לעומת כך שוועדת הכספים בחלקה הגדול נשארת באותם נושאים. רוב הענפים שמתפתחים בכלכלה נמצאים פה. אין לי ספק ששלום ניווט אותם בצורה מעוררת הערכה.

תודה רבה על כל שיתוף הפעולה, היה נעים מאוד לעבוד יחד, גם לתועלת המשק. לא היו פה כמעט שום שיקולים פוליטיים אלא ענייניים, וזה אחד היתרונות בוועדה הזו. רוב ההכרעות פה הן ענייניות. אני לא יודע מה רובי איחל לך על שינוי העמדות, עוד חמישה חודשים. אני בטוח שאחרי שתגמור שר ותרצה לפרוש לפנסיה, עדיין תוכל לחזור לוועדה ולעסוק בנושא המוניות...
דוד טל
אדוני יושב ראש הכנסת, מכובדי יושב ראש דהיום והשר, לי היה כבוד גדול באמת, ואני אומר את זה מתוך רגש של כבוד, הגם ששלום ידוע כחבר טוב, אך הוועדה הזו בראשותו של שלום התנהלה בכיף לא קטן. והייתי גם יושב ראש ועדה. ואני בשבתי על כס יושב ראש הוועדה פעמים השתמשתי לא בכוח הזרוע, אך בכוח המחשבה כדי לכופף אנשי ממשלה ואנשי אוצר. אך שלום תמיד עשה זאת בצורה הכי תרבותית וטובה שאפשר לעשות זאת, הוא עשה זאת בנועם הליכותיו. אני חושב שהתפקיד היה ראוי לו, הוא מילא את התפקיד בצורה מצוינת. לשמחתי, הייתי שותף לכל הדיונים, משום שאין לי ועדות אחרות.

אני רוצה לאחל מפה לשלום כפי שהוא ביצע את עבודתו כאן בצורה הטובה ביותר, חברית, לויאלית, ההתייחסות שלו גם לנציגים וגם לחברים שהגיעו מבחוץ, אני רוצה לאחל לו גם הצלחה בתפקידו, אין לי ספק שהוא יצליח בתפקידו. אני בכל אופן נכון לעזור לו גם בתפקידו אם אוכל במשהו לעזור לו.

אני חושב שהשילוב הקטלני הזה בין שלום כיושב ראש הוועדה ללאה מנהלת הוועדה ליועצת המשפטית של הוועדה היה שילוב מנצח ביותר, לכן אני חושב גם שהוועדה הטביעה את חותמה בהרבה מאוד נושאים, הזכיר אבו את הנושאים, אך העבודה המשותפת הזו עם חברי הוועדה הביאה לפירות המצופים. תודה רבה ובהצלחה.
אליעזר כהן
אני מצטרף לברכות של וילן ושל דוד טל. אני רוצה להוסיף משלי שתי מלים, אחת לכיוון ההסכמה; לא פעם החוק בנייר היה כמעט גמור, והיועצת המשפטית ומנהלת הוועדה יודעות על מה אני מדבר, אך שלום התעקש לא לגמור לפני שהוא השיג הסכמה. הוא הוציא עוד ועוד הסכמות לאחר שהניירות היו מוכנים. לעתים היושבים ממול לא הבינו שהוא עוזר להם להתקדם, והוא התעקש ועשה את זה. אני ישבתי מהצד והתפעלתי ולמדתי את העניין של ההסכמה שהוא יודע לנהל כיושב ראש ועדה.

שנית, הרוח הטובה שהוא השרה בוועדה. היה כיף לעבוד אתו ועם הצוות – המנהלת והיועצת המשפטית. אני רק מציע לו ללמוד לרכב על אופנוע, כי כשהאצטדיון הראשון של הספורט המוטורי ייצא לפעולה, ניתן לו להיות המוביל של השיירה של האופנועים...
יו"ר הכנסת ראובן ריבלין
רק שזה לא יהיה בשבת.
אליעזר כהן
לא יהיה בשבת. גם זה היה תרגיל – מה שהוא עשה בשילוב של החוק הפרטי עם הממשלתי, זה היה תרגיל בזריזות, בחיסכון בזמן.
אמנון כהן
חבר הכנסת לשעבר שירי ויצמן, רצית לומר כמה מלים והגעת במיוחד, בכבוד.
דוד טל
אגב, שלום בניגוד לראשי סיעות מהליכוד, אף פעם לא הוציא אותי מהוועדה.
שירי ויצמן
אפרופו להוציא מהמליאה, למרות שהייתי לא מעט פעמים די עדין במליאה, כשהוציאו אותי מהמליאה, היתה חברת הכנסת סופה מהמפלגה שלי ארבע שנים כמעט.

לגבי העניין של שלום, אני לא מופתע. אני זכיתי איך שהגעתי הנה כחבר כנסת חדש להיות בוועדת הכספים כמי שהגיע לבית הזה, בקושי ידעתי איפה הבניין, אני לא מדבר על החדרים. וכמו ששלום יודע להיות חבר, הוא היה מרכז סיעת העבודה אז בוועדת הכספים. היו לו כל היכולות לחלק את התפקידים לחברי הסיעה ולאחרים.

שלום מעולם לא היה ואני מתאר לעצמי שגם לא יהיה, אדם של הורדת ידיים. בפוליטיקה מי שלא מוריד ידיים הוא מתאדה או הוא לוקח את הרגלים בעצמו והולך. הוא איש של פשרות, אך פשרות מתוך חכמה. אני לא הייתי מופתע בכלל מהצלחתו הגדולה כיושב ראש ועדת הכלכלה. כולנו מרגישים, הדבר הראשון שעמד נגד עיניו זה האזרח, הציבור ולא הפוליטיקה ולא הפוליטיקאים, ואם הוא היה צריך להיכנס בבנקים, הוא ידע לעשות זאת, ואם היה צריך לעשות דברים נוספים, הוא עשה זאת בדרך של פשרה.

אני בטוח שגם בתפקידו החדש, שאני בטוח שכולם כאן מאחלים לו בהצלחה, לא כי הוא איש מפלגת העבודה, הוא יהיה השר המצליח ביותר כי הוא תלמיד חרוץ, הוא מבין את העניין, וגם מבחינה פרקטית הוא יודע לגשת לעניין והוא יעשה את העבודה, אני משוכנע, בדיוק במידה, שאתם זוכרים, לא מזמן היו הסקרים במפלגת העבודה מי השרים שייבחרו, הוא לא היה בשום עשירייה, ובסוף לא רק שהוא היה, היה בחמישייה המובילה, ובעוד קצת מאמץ שלנו יכול להיות שהוא היה בשלישייה המובילה. אני לא הייתי מופתע, וכל מי שידע שהייתי אתו כדי לסייע לו, כי חשבתי שלא רק שהוא ראוי, הוא גם מביא את דבר הפריפריה לכנסת, וצריך להגיד את האמת, חוץ מהבן של ראש הממשלה, שהוא הנציג של הנגב, שבתקופה הזו כל החוקים והחקיקה שאני הובלתי יחד עם חברים, שהכל התבטל, נשאר נציג הפריפריה, השר שלום שמחון, ואני אומר את זה כאן, אני משוכנע שהוא יצליח ויחד עם זה אני מאחל גם ליושב ראש החדש אמנון, שזכיתי גם לעבוד אתו מעל שנתיים וחצי, הצלחה. גם אמנון הוא איש של עבודה ושל פרטים, והוא איש נינוח שיודע להשיג את מה שהוא רוצה. אני משוכנע שהוא יסיים את הקדנציה בהצלחה.
יורי שטרן
אני רוצה לברך את שלום, כבר בירכתי אותו. אני חושב שאתה נכנס לנושא שהוא בעלייה. עניין איכות הסביבה תופס יותר ויותר תשומת לבם של התקשורת והציבור, ולהיות שר בתקופה זו זה מאוד מרתק ומאוד משמעותי.

אתה נכנס לנהלים גדולות של יהודית נאות שהיתה שרה מסורה. יכולתי להשוות אותה עם כמה קודמיה, שהיו גם שרים בסדר, אך רמת המסירות שלה היתה מאוד גבוהה, מקצוענות גם. אתה צריך לעמוד בסטנדרטים, ותוכל לעמוד בהם. גם קידמת בעצמך כמה חוקים סביבתיים חשובים. את שאר הדברים אמרתי לך בפגישה.

בנוסף לאיחולים לאמנון, שהוא ידידי וחברי, וכמוני יליד ברית המועצות, ואני חושב שזה הישג לעלייה שלנו, אני רוצה להציע לשניכם שיתוף פעולה בין הוועדה הזאת למשרד לאיכות הסביבה, כל נושא המחזור. הוא די תקוע, שניכם יודעים, ואני חושב שחייבים לשדרג אותו. בושה לראות איך במקומות אחרים, לא יותר מושכלים או מתקדמים מאתנו, איך מחלקים את הפסולת ויודעים איך לטפל במחזור. זו הצעה ספציפית לשיתוף פעולה. כמובן, אני מאחל לאמנון הרבה הצלחה.
רוני בר-און
מכובדי, אני באתי לכבד את שלום, שלמדתי להכיר אותו בשנתיים האחרונות גם כיושב ראש ועדה שכנה מעבר לקיר, ישבתי בחדר הסמוך, וגם כחבר בוועדה שלי. אני חושב ששלום הוא מודל להליכות וליחסי אנוש וליושר ציבורי ומקצועי, שהכל נעשה בשקט, בנחת, בלי רוח וצלצולים.

אני יכול לגלות סוד פנימי ששלום יודע אותו, שבדיונים על חוק ההסדרים, האיש היחיד, כולל גם קואליציה וגם אופוזיציה, שסמכנו על המלה שלו גם לגבי עמידה בלוח זמנים וגם בדרך שבה אנו רוצים לקבל את החוק, היה שלום. כששלום אמר מלה זה היה כמו כסף שלך בכספת בבנק. לפחות מקרה אחד ששלום יודע שהיתה קטטה עם משרד האוצר, אחד המקומות ששלום לא הצליח לעמוד בתאריך, הוא ביקש עוד שבועיים, ושר האוצר אמר: זה לא מעניין אותי. אמרתי: זה מתקבל, שלום מכיר את העניין.

גם בוועדת הכנסת, זה המקום שבו ראשי הוועדה מתקוטטים על כל מיני טיפולים בהצעות חוק, שלום תמיד בדרך עניינית לא התווכח כשלא היה בסיס ענייני לוויכוח, וכשצריך היה לוותר, היה מוותר בכבוד. אני באמת חושב שאתה מודל למים שקטים חודרים עמוק.
משה כחלון
אני לא יודע ממה אני יותר מאושר – מזה ששלום התקדם, או מזה שאמנון הגיע להיות יושב ראש הוועדה. גם וגם.

שלום, אני רוצה להודות לך, ואני מניח שיש עוד כמה חברי כנסת חדשים שרוצים להודות לך, על כך שכשנכנסנו לכאן חדשים, מגיעים עם התלהבות, לא תמיד מבינים ויודעים, לא שהיום אנו יודעים הכל, אך בהתחלה זה מאוד קשה ומסובך. אתה בדרכך הנעימה ומסבירת הפנים עזרת לנו להשתלב בעניין הזה כחברי ועדה. הבנת אותנו גם כשרוני בר-און היה מעיף אותנו החוצה במקרים דומים. גילית סבלנות. אני חושב ששימשת דוגמה גם ביושר, ומה שרוני אמר קודם לגבי מלה - באמת כשהיית באופוזיציה לא ידעתי אם אתה יו"ר ועדה מטעם הקואליציה או האופוזיציה. דנת בכל דבר לגופו בצורה עניינית והוגנת, עם אחריות ציבורית ורגישות ציבורית, ואני רוצה להודות לך על זה, ושתמשיך מעלה מעלה.

אמנון, בהצלחה, נעזור לך.
שאול קמיסא
שלום ואני מכירים מאז שהיינו ילדים, חבר ילדות, משפחתנו גם קרובים בידידות ובחברות מזה עשרות בשנים. לפי מה שאני מכיר אותו, בקווים – אדם ישר, מופנם, שקט, צנוע, ועושה מלאכתו, אני זוכר אותו בכמה דברים שעשה למען החקלאות.

אך יחד עם זאת אני אומר לשמחון ידידי; העובדה שיש לנו שר בצפון, ואנו עושים הכל כדי שהצפון וגם הדרום יהיו חלק מוגדר במסגרת גבולות המדינה של מדינת ישראל, ולצערי לא כך תופסים את זה. אני משוכנע שידידי השר שלום יעשה הכל כדי לתת לנו את התחושה שאנו אכן נמצאים בתוך שטחה של מדינת ישראל, על כל ההיבטים, גם לשמר אותה בתחום המאוד חשוב שהוא הולך להרים ולדחוף קדימה, איכות הסביבה, וגם לדאוג לפריחה ולשגשוג של הגליל. אני מאחל לו הצלחה, ואני מאמין, בעזרת השם, שהוא יוביל את הגליל ואת הנגב, את האזורים שבקצוות, לשיא של פריחה. וכמובן, הצלחה לראש החדש של הוועדה.
אתי בנדלר
על תכונותיו הנפלאות של שלום כולם דיברו כאן, על התבונה, על הליכותיו וכו'. אני חייבת כמי שהרביתי עבודה של מנהלת הוועדה, המזכירות, העבודה של היועצת המשפטית של ועדה היא עבודה מאוד קרובה ליו"ר ועדה, ואני חייבת תודה לשלום על הדרך שבה הוא התייחס לאנשים שעובדים אתו, כי הדברים אינם תמיד ברורים מאליהם.

אנו כולנו מכירים את האנשים שאומרים עליהם שהם מאוד נחמדים, ואז מסתבר שבבית הפיזי, במקום העבודה, הם לא הכי נחמדים לאנשים שנמצאים אתם. הנחמדות של שלום היא לא רק כלפי אנשים שמבקרים בוועדה ולא רק כלפי חברי כנסת, אלא היא מתחילה מהבית. כיועצת משפטית, לא פעם ליועצת משפטית לא תמיד נוח לה לומר לחברי כנסת, ודאי ליושב ראש ועדה: עד כאן, את זה אי אפשר לעשות, ולא כולם נוטים לקבל במאור פנים הערות מסוג זה. נאלצתי לא פעם לשבת עם שלום בישיבות בינינו ולומר: זה אני חושבת כך, ובעניין אחר אחרת. מעולם לא רק שלא הרגשתי מאוימת על ידי שלום, אלא תמיד בסבלנות, וגם כשהיו חילוקי דעות וויכוחים, הכל נעשה באווירה כל כך עניינית, מסבירת פנים ונעימה, שאני מודה בשמי ואני מניחה שבשם כל צוות הוועדה, אני משוכנעת שתמשיך להגיע רחוק- -
השר לאיכות הסביבה שלום שמחון
לו הייתי יודע, הייתי מביא את אמא שלי.
אתי בנדלר
הרבה הצלחה.
לאה ורון
כשהגיע חבר הכנסת אמנון כהן לוועדת הכלכלה בשיחת ההיכרות שעשינו, כשהוא סיפר לי על הבית, הוא אמר: אחרי כל גבר מצליח עומדת אשה מצליחה.
יו"ר הכנסת ראובן ריבלין
שאומרת לו שהוא טועה...
לאה ורון
אני לא יודעת לומר לך לגבי ההצלחה שלנו, דבר אחד בטוח – עבדנו כצוות, אפילו בכתיבת כרטיס הברכה עבדנו כצוות לטובת ההצלחה שלך, כי ההצלחה שלך כיו"ר הוועדה, כמו גם ההצלחה של הוועדה, זו הצלחה גדולה של אנשי הצוות של הוועדה, אנשי המקצוע של הוועדה.

אקרא לך מה כתבנו לך ואז אתן לך את המתנה, אני מקווה שתפתח אותה, אז יבינו: שלום היקר, עם פרישתך מתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה אנו מאחלות לך הצלחה אדירה בתפקידך החדש כשר לאיכות הסביבה. אין לנו ספק שכפי שעשית זאת בוועדה, תשכיל למלא גם את התיק החדש בתבונה, באכפתיות, בחריצות וברגישות כלפי האנשים העובדים אתך כשם שהתברכנו אנו. נהנינו מכל רגע, בהערכה רבה, שלומית פרץ, עדית חנוכה, אתי בנדלר ולאה ורון.
השר לאיכות הסביבה שלום שמחון
תודה רבה.

אני רוצה לנצל את העובדה שיושב ראש הכנסת נמצא פה כדי שיידע באמת מה קורה. בסופו של דבר אתה כיו"ר הכנסת טרוד באלף עניינים, ומי שלא יודע, הכנסת יותר גדולה מחלק גדול מהמיניסטריון הממשלתי. אנשים לא באמת יודעים מה קורה פה עם כמות העובדים והמטלות שמוטלות על יו"ר הכנסת. ועדת הכלכלה של הכנסת - יש בה תשתית יוצאת מן הכלל להובלה של נושאים מאוד מורכבים במשק הישראלי. אנו, יושבי ראש, מתחלפים מעת לעת. אני משוכנע שאמנון יצליח גם בגלל האישיות שלו וגם בגלל היכולת שלו, אבל התשתית שקיימת בוועדת הכלכלה של הכנסת, ואני מכיר ועדות אחרות, היא תשתית יוצאת דופן, החל ממנהלת הוועדה, דרך עדית, שלומית, וכמובן היועצת המשפטית של הוועדה. יש פה תשתית איתנה ויכולת לסייע ליושב ראש הוועדה להוביל את הוועדה באופן יוצא דופן, אני לא אומר את זה כדי שתוסיף להם משכורת עוד רגע... אני אומר את זה כדי שתדע, שבסופו של דבר אם יודעים לעשות שימוש נכון ברמה של הובלת העניין והתהליכים שיש בו, הם מאוד חשובים, וזו הנקודה הראשונה.

אני בהזדמנות זו אומר לכם תודה. היכולת של לאה ואתי לסייע לי היתה לעילא ולעילא, אבל יותר מכך, בעניין השני והמרכזי שאני רוצה לומר לך, גם כדי שייפקחו עיניו; ללאה יש יכולת אדירה לשמור על יושב ראש הוועדה. ועדת הכלכלה של הכנסת – סמוכים עליה אלפי אינטרסים. בלי לשים לב, אתה מוצא את עצמך מועד בשנייה. יש פה יכולת אדירה לתמרן את כל האינטרסים האלה. זה דבר שדיברנו עליו בעבר ואני חושב שצריך לבוא לידי ביטוי. ההגדרה והנחת היסודות בעבודה היא חשובה היום מתמיד, וההבדל בין ועדת הכספים והכלכלה, שכאן השורות הקטנות, הפסיקים, המלים הקטנות לעתים שוות הרבה יותר מכל העברה תקציבית בוועדת הכספים של הכנסת. צריך להניח פה את היסודות, אתה מכיר את זה כשר התקשורת לשעבר שספוג באינטרסים, אך יש פה גם הרבה מאוד נושאים אחרים.

העניין השלישי הוא חבריי לוועדה. כשאני התאמצתי להגיע לוועדת הכלכלה, אמרו לי בסיעת העבודה: שם אתה צריך לעבוד עם הממשלה, אנו רוצים להיות נגד הממשלה. אני אמרתי: אני הולך לוועדת הכלכלה כי אני חושב שבמשק אין אופוזיציה וקואליציה, צריך לדחוף את המשק. אני חושב שמצאתי פה חבורה נפלאה, לא משנה שהיו פה יותר חברים לקואליציה מאשר לאופוזיציה, לעתים מזומנות מצאתי עצמי, ודוד כעס עליי כל הזמן, מה פתאום אני היחיד שמצביע עם הקואליציה. אמרתי לו: בסוף זה לטובת המשק.

הנקודה הרביעית, העובדה שבתקופת כהונתי הכנסת קיבלה פעם ראשונה הכרה בדמות התעודה שיושבת שם על הקיר, הכרה של פרס שקיבלה ועדת הכלכלה של הכנסת הוא בהחלט יוצא דופן, ומעיד על העובדה שמה שאומרים עלינו בחוץ הוא לא נכון. נכון שכדי להגיע למצב שהוועדה זוכה לפרס יחד עם שר האוצר על תרומתה לצמיחה במשק בשנת 2004, זה בהחלט לא דבר שקורה במקרה, אלא תודות לעבודה נפלאה של חברי הוועדה, ופה אגיד פעם ראשונה שלא היתה פעם אחת שהיתה בקשה שלי ללשכת יושב ראש הכנסת שנענתה בשלילה. נכון שזה נוגע גם לדברים אחרים וליחסים שהתפתחו בעבר, אך היתה לנו תמיכה יוצאת דופן, והיום מותר לי לומר, מלשכת יו"ר הכנסת כמעט בכל עניין.
יו"ר הכנסת ראובן ריבלין
לתועלת המדינה.
השר לאיכות הסביבה שלום שמחון
מזכיר הכנסת היה אומר: אל תלך לרובי, אנו יודעים שיגיד לך כן. זה מעיד על היחס היוצא דופן שקיבלנו.

הנקודה החמישית היא לחבריי לוועדה. כל אחד קיבל את המשימה הנכונה שהתאימה לו. היתה פה שותפות מלאה לא על בסיס של קואליציה ואופוזיציה בהרבה מאוד נושאים מורכבים של המשק הישראלי. בכלל אני חושב שהעבודה של ועדת הכלכלה של הכנסת היתה מבחינתי העבודה הכי מרתקת בעשור האחרון. אני חושב שמי שלוקח נכון את העבודה של הכנסת יודע שיש פה עבודה מאוד מרתקת וחשובה, והייתי שר ועכשיו אני שר, אך יש פה דבר הרבה יותר משמעותי מכל דבר אחר, והוא צריך לבוא לידי ביטוי בתהודה הציבורית שלא מתקבלת באופן נכון בדרך כלל. הדבר הזה חייב לבוא לידי ביטוי. נעשית פה עבודה מאוד מאומצת, רחבה וחשובה, בהרבה מאוד שעות מעבר לשעות העבודה של הוועדה. אני רוצה שתדע, למשל, שחוק נתוני אשראי, הקמנו לכך ועדת משנה מיוחדת שבראשה עמד דוד טל, זה נפל בדיוק על הפגרה בפסח, הלכה לו הפגרה. האדם השקיע מאמץ, נסע לצפון, לפה ולשם, ובלבד כדי לסיים עניין שתקוע בכנסת כבר שבע שנים. זה היה בהרבה מאוד תחומים אחרים. זו הייחודיות של הוועדה הזו, שהיא לא ועדה כוחנית, לא של הורדת ידיים, היא ועדה בהסכמות, חוץ מהפעמים שבנלולו דרש להצביע פה, אף אחד לא ביקש להצביע. זו ועדה שאם אתה לא מגיע להסכמה בה, אין משמעות להצבעה, כי אתה במיעוט.

בהזדמנות זו אני לא יכול שלא לציין את הדברים של רוני בר-און, שעד שהגענו הנה לכנסת, הכרתי אותו בעיקר דרך העיתונות, והעיתונות היא כידוע חד צדדית, לא משקפת נכון את האדם כפי שהוא באמת. אתה קולט מה שאתה רוצה לקלוט. כשאתה מגיע לכנסת אתה מכיר את האנשים בדרך אחרת. שמחתי, רוני, להכיר אותך כחבר, אני מחכה לך ליד שולחן הממשלה, מקווה שזה יבוא הרבה יותר מהר ממה שאנו חושבים.

אני רוצה להודות לכל החברים שנמצאים פה, לכל המערכות שעבדו עם ועדת הכלכלה, ויותר מכל לצוות הקרוב. אמנון, אני עומד לרשותך בהרבה מאוד דברים שתרצה לעשות, לא רק כשר לאיכות הסביבה, אלא כאדם שצבר פה הרבה מאוד ניסיון והביא אתו לתפקיד הזה הרבה מאוד ניסיון, ככל שתצטרך אני עומד לרשותך, למרות שלאה לא צריכה אף אחד.
אמנון כהן
תודה רבה. אנו שוב מאחלים הצלחה לשר שלום שמחון. עלה והצלח מעלה מעלה.הישיבה ננעלה בשעה 13:50.

קוד המקור של הנתונים