ישיבת ועדה של הכנסת ה-16 מתאריך 19/07/2004

האם זה נכון לסגור את הוועדה למאבק בנגע הסמים?

פרוטוקול

סדר היום
__האם זה נכון לסגור את הוועדה למאבק בנגע הסמים?

5
הוועדה למאבק בנגע הסמים
19.07.2004
הכנסת השש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שני
פרוטוקול מס' 68
מישיבת הוועדה למאבק בנגע הסמים
יום שני, כ"ט בתמוז התשס"ד, (19 ביולי 2004), שעה 10:00
סדר היום
האם זה נכון לסגור את הוועדה למאבק בנגע הסמים?
נכחו
חברי הוועדה: איוב קרא – היו"ר
יעקב אדרי
יחיאל חזן
מוזמנים
גליה שחם, מ"מ ממונה על מניעת עישון וסמים, משרד החינוך
פקד ירון שטרית, קצין נוער, המשרד לביטחון פנים
גלית גבע, אגף תקון נוער וצעירים, משרד הרווחה
ד"ר לטוטה בלנקה, משרד הבריאות
סא"ל נתי בר נתן, מפקד מצ"ח מרכז, משרד הבטחון
שמאי גולן, דובר, הרשות הלאומית למלחמה בסמים
זאב ציגלברג, ממונה מטה סמים ארצי, מכס
פיני קבלו, מרכז השלטון המקומי
אבי דיאמנט, מפקח ארצי, הרשות לשיקום האסיר
עו"ד עמוס האוזנר, העמותה למאבק בטבק
גיא כהן, סגן יו"ר ארגון הורים ארצי, ארגון הורים ארצי
אלכסנדרה סורקין, נציגה בית הספר מדעים לוד, מועצת התלמידים
והנוער הארצית
מנהלת הוועדה
בת שבע פנחסוב
קצרנית
אתי בן שמחוןהאם זה נכון לסגור את הוועדה למאבק בנגע הסמים?
היו"ר איוב קרא
שלום לכולם, אני רוצה להתייעץ אתכם בקול רם, מאחר והנושא מאוד חשוב. לדעתי, הוועדה שאני עומד בראשה עושה עבודת קודש, ובלי שום קשר לזה שאני נמצא בראשה או לא אהיה בראשה, התכוונו לקיים היום דיון חשוב מאוד, בסוגייה שאנחנו נלחמים בה יום-יום, שעה שעה. ביקשנו פעמיים מיושב ראש הכנסת להופיע בוועדה כדי לשאת את דברו, וגם כדי שאתם תשמיעו את דבריכם. משום מה היא לא מצא לנכון להגיע לוועדה הזאת. גם השדולה למלחמה בסמים, וכל חברי הכנסת לא הגיעו לוועדה, ובראשם יושב ראש הכנסת. לדעתי, זה נושא מאוד כאוב, גם בראייה שאנשים לא משתפים פעולה במלחמה הזאת, וכנראה שהעניין לא בסדר היום שלהם, מפני שיש להם עניינים יותר חשובים, למרות שלדעתי אין נושא יותר חשוב מזה.

אני רוצה להתייעץ אתכם בקול רם, האם להמשיך את הדיון בנושא, או שאני אסגור את הישיבה כמחאה על הזלזול הפראי של יושב ראש הכנסת. וחברי הכנסת בעניין הזה. זה תלוי בכם. אני פשוט חושב שזה בלתי נסבל שלחבר ועדה נושאים אחרים יהיו בסדר היום שלו, ונושא כל כך כאוב לא יהיה בראש שלו. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר ביושב ראש שהוא כביכול מתכוון להעביר כל הזמן מסר שלילי בהקשר לסגירת הוועדה ואי סגירת הוועדה. כל העניינים מהסוג הזה לא מוסיפים לנו כוח להילחם בתופעה הזאת.

אנחנו צריכים לצאת בקריאה מפה, גם לסגור את הישיבה, וגם להעביר מסר ברור על הזלזול הכרוני בוועדה או במלחמה הזאת בקרב המנהיגות של המדינה, זוהי דעתי. אנחנו רואים גם את היחס בתקציבים שמעבירים לסוגייה הזאת, וגם לאמצעים שמועברים למוסדות, לרשויות, וכו'. זה צריך להדיר שינה מעיני האנשים, אבל הם בעצם מצפצפים, לא שמים על העניין. לדעתי אולי המהלך הזה יהיה טוב יותר, מאשר לקיים דיון. לא נקיים דיון בלי יושב ראש הכנסת, כי זה לא יהיה יעיל ותכליתי, ובסופו של דבר אנחנו יכולים לעמוד לו למחסום בטוח בעניין הזה, כי זה יותר יחסי ציבור שלו מאשר עניין אקטיבי, אמיתי, שבסופו של דבר יגרום לסגירת הוועדה. יותר נכון לומר שהנושא הוא הצהרתי מאשר אמיתי. זה פוגע גם באנשים שנלחמים בתופעות הסמים השונים כולל בעישון הסיגריות, שמשליך על בעיות בריאותיות.
חיים מסינג
מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים.

אני חושב שצריך לצאת מסר חריף ביותר לתקשורת, כיוון שאני לא רואה שום דרך אחרת. פנייה לחבר הכנסת, תסלח לי, אני אומר לך כידיד, כחבר כנסת, זו פנייה לרש, זו פנייה חסרת ערך. אני יכול לומר כמנכ"ל הרשות שבא במגע יום-יומי עם רוב האנשים, אולי עם האחרים שאני לא מכיר, שעושים עבודה מתסכלת, עבודה שהפירות שלה הם פירות ארוכי טווח, עבודה שאם אתה לא מאמין בדרך, ואתה לא מקבל תמיכה, אבל כבר לא מדבר על תמיכה כספית, לפחות תמיכה מוסרית, חבל על הזמן.

עצם הרעיון לסגור את הוועדה הזאת, ועצם אי הימצאותם של חברי כנסת בוועדה הזאת, נותנת לי תחושה כמנכ"ל הרשות, שאין לנו - לא לרשות, ולא לעמיתים אחרים ששותפים למאבק הזה, כל תוחלת לשרוד וכל תקווה או חשק לעשות עבודה. מכיוון שצריך להבין, שמכל העולם במקומות שהצליחו למגר את נגע הסמים, למגר זה עניין חלקי, הכל התחיל מהנושא של אווירה ציבורית. אווירה ציבורית מתחילה מלמעלה עד למטה. כיצד ייתכן שלפני ארבעה חודשים, ראש הממשלה בצעד קיצוני חסר תקדים, פתח ישיבת ממשלה ואחרי רבע שעה התייחס לסוגייה של המאבק בנגע הסמים, שמהווה איום חברתי ובטחוני על חוסנה של החברה בישראל. ולאחר חודשיים, בא יושב ראש הכנסת עם הצעה, אני לא נכנס אליה, אני לא מכיר את השיקולים שלו. את האמת, הם גם לא כל כך מעניינים אותי, כי זה לא התפקיד שלי. בא ורוצה לסגור את הוועדה. איזה מסר זה משדר לחברה בישראל, איזה מסר זה משדר לבני הנוער בישראל? זה אומר להם: חברים, זה לא חשוב. הרי האנשים לא מבינים בדיוק את המשמעות שכן באים לוועדה, לא באים לוועדה, המסר הוא מסר כפול. מצד אחד, ראש הממשלה אומר שזה מהווה איום אסטרטגי, ומצד שני, יושב ראש הכנסת אומר הוועדה הזאת היא לא חשובה. היא תיסגר. אני חושב שהמסר הכפול הזה פוגע בצורה קיצונית ביותר בעבודה שלנו, ואני אומר את זה בשם כל האנשים שלי, ואני מקווה שאני מדבר כאן בשום רוב העמיתים שלי שעושים את העבודה המתסכלת הזאת. זו עבודה קשה מאוד, ולא מספיק שאנחנו צריכים להתמודד מול כל אלה שקוראים לליגליזציה, מול כל התופעות שכל יום צצות בסוגייה הזאת של הסמים, עכשיו אנחנו צריכים להיאבק גם בחוסר תמיכה שיש לנו. ואם הדברים נראים כך, יכול להיות שאין טעם בכלל למערכות שנלחמים בסיפור הזה. הסוגייה הזאת היא לא פרטית של אף אחד מהיושבים כאן, גם לא של יושב ראש הוועדה.

לא ייתכן שאנחנו נמשיך ונטחן מים בלי תמיכה מאסיבית של ראש הממשלה, של יושב ראש הכנסת, ושל כל חברי הוועדה. זו דעתי. לכן ההצעה שלך בעיניי היא מקובלת, אין מה לקיים את הישיבה הזאת, וגם צריך לצאת עם זה החוצה. צריכים לדעת שמדברים פה בקולות כפולים. כך אי אפשר לעשות את העבודה.
ירון שטרית
השאלה אם מה שחיים אמר לא מקדם את הוועדה? הוא אמר דברים נכונים, ואני מסכים עם כל מה שהוא אומר.
חיים מסינג
יש שתי אפשרויות. אפשרות אחת זה להציג. בוא נחשוב טקטית מה מקדם ומה לא מקדם. זה טוב לאנשים שלא יושבים בכיסאות שאתה ואני יושבים. אנחנו כאנשים שצריכים לעשות את העבודה, ולתת את השירות, צריכים לשים את הדברים על השולחן.
היו"ר איוב קרא
אני מבקש שתחזור לפתיח, זה חשוב לצורך העניין.
חיים מסינג
מה שאני רוצה לומר הוא, שלפני ארבעה חודשים ראש הממשלה פתח את ישיבת הממשלה בהכרזה חסרת תקדים, שנגע הסמים מהווה איום אסטרטגי על חוסנה של החברה בישראל. לאחר שלושה-ארבעה חודשים, אנחנו מתבשרים, במרכאות, שישנה כוונה שיושב ראש הכנסת יסגור את הוועדה למאבק בסמים. אני לא נכנס לשיקולים של יושב ראש הכנסת, הם לא מענייני. אני יכול לומר לכם רק כמנכ"ל הרשות, שעובד פה עם כל האנשים סביב השולחן הזה באופן צמוד, בעבודה מתסכלת, עבודה שאת הפירות שלה לא רואים מהיום למחר. זו עבודה שאולי חלקנו בכלל לא יזכה לראות את הפירות האלה בסיבות כאלה או אחרות, שללא תמיכה ציבורית, ללא תמיכת ראש הממשלה, ותמיכה של חברי הכנסת, ובמיוחד של הוועדה הזאת, וללא התופעה של העברת מסרים כפולים לציבור, יש פה מסר כפול לציבור. מצד אחד ראש הממשלה אומר שזה איום אסטרטגי, מצד שני מבטלים את הוועדה בכנסת. אם זה לא מסר כפול, מהו מסר כפול? כך אי אפשר לנהל מאבק בנגע הסמים.

יש לנו את הנסיון המצטבר בארץ ובעולם, שללא שינוי אווירה ציבורית, אתה לא יכול לצעוד קדימה. זה גורם בדיוק לתופעה ההפוכה. זה תורם בדיוק לאלה שאומרים: חבר'ה תפסיקו להתעסק עם הסיפור הזה. רוצים סמים, תנו להם סמים. זה נותן את הנשק לאותם חברים שרוצים להתמודד – הולנד. ומי שרוצה להתמודד הולנד פה, שיבטל את הוועדה למאבק בנגע הסמים.

לדעתי צריך להפסיק את הישיבה עכשיו.
פיני קבלו
אתה משרת את אותם האינטרסים של אותם גורמים שכן רצו לסגור. אני חושב שאנחנו כחברי ועדה, וגם כאנשי ציבור, מודעים למלאכה הטובה שיושב ראש הוועדה עושה. אנחנו לא צריכים לשרת את האינטרס הזה, כי זאת ועדה שלצערי לא כל כך אוהבים. אין לה לובי, אין בה הרבה חברי מרכז של אותם אנשים שנמצאים בנושא הסמים. לכן לאנשים אין עניין להיות כאן. אני חושב שאנחנו צריכים להתמיד, וצריך למצוא כל דרך על מנת להמשיך אותה. אני מכיר את זה, אני מכיר את ההתמודדות. אני יודע איזו תמותה גדולה של נרקומנים יש בשנה. אני יודע כמה כסף מדינת ישראל מוציאה על כל נרקומן, על כל אישפוז, הון עתק. הוועדה באה לזעוק, להקים זעקה של אותם אנשים שנמצאים בתוך זה ואין מי שישמיע את קולם. ואם אנחנו האחרונים נתייאש מזה, אני חושב שפשוט צריך לומר לאותם האנשים, תלכו ותחנקו עם הסמים. או שיקרה לכם מה שיקרה, ולמדינת ישראל לא איכפת מכם.

לכן אסור לנו ליצור את הרושם הזה. אפשר לעשות אקט של מחאה על מנת לזעזע את אותם חברי ועדה שלא מגיעים. אתה היושב ראש. אבל לבוא ולהגיד שאנחנו סוגרים את הוועדה, זה בעצם לשרת את אותם אינטרסים.
חיים מסינג
מי אמר שסוגרים את הוועדה? אמרתי סוגרים את הישיבה ולא את הוועדה.
גולן שמאי
אני בעד לסגור את הישיבה ולהודיע ליושב ראש הכנסת שעד אשר הוא לא יגיע לישיבה, לא נקיים את הישיבה.
עמוס האוזנר
זה בדיוק מה שהוא רוצה. מה עשית?
שמאי גולן
הוא יבוא, לא תהיה לו ברירה. פשוט זה כנקמנות במישהו אחר. כל מיני סיפורים. הוא יבוא על ארבע לכאן.
חיים מסינג
אני חושב שצריך להשתמש במסר שהעביר ראש הממשלה בישיבת הממשלה. איך זה מסתדר עם ביטול הוועדה. שמישהו יבוא ויגיד לי, איך יש קשר לוגי בין הצהרת ראש הממשלה, בין הסיכוי שממשלת ישראל הציעה, לבין הצהרת או כוונת יושב ראש הכנסת לסגור את הוועדה.
עמוס האוזנר
כל סגירה של ועדה, זה צמצום כוחה של הכנסת, הכנסת בכללה. לא רק הוועדה וחברי הכנסת, צמצום כוחה של הכנסת - של הרשות המחוקקת, כנגד הרשות המבצעת, בפרט בנושאים מהסוג שהוועדה הזאת עוסקת בהם. איזה הגיון יש בזה שאנחנו נפחית את כוחה של הכנסת כלפי הממשלה. למה? מה אנחנו משיגים בזה? אנחנו רוצים להגביר את כוחה של הכנסת. יושב ראש הכנסת בוודאי שהוא מעוניין בהגברת כוחה של הכנסת, לא בהחלשתה.

למה אנחנו צריכים לוותר על הצוות המקצועי של הכנסת הזאת? אדוני היושב ראש, אנחנו רואים סקירות מקצועיות שאני לא ראיתי בוועדות אחרות מהוועדה הזאת. הגברת פנחסוב, ראיתי פה עבודות יוצאות מן הכלל. יסודיות. רציניות. מנתחות את הנושא מכל ההיבטים האפשריים.

אדוני היושב ראש, הוועדה הזאת נמצאת באמצע של רצף חקיקתי, בתחום שאני מטפל בו של מניעת עישון. עוסקים פה בתחום עקרוני של האם להכריז על סיגריות בתור סם ממכר, כן או לא. נושא מאוד עקרוני. אז מה, נפסיק את הנושא הזה באמצע? אנחנו לא נדון בזה יותר, למה? מישהו אחר פתאום יתחיל. כל המידע שאספנו, הכל יילך לאיבוד.

אדוני היושב ראש, אני מבקש רק להסתכל ברשימת המוזמנים שמופיעים כאן היום. רק הדבר הזה ילמד אותנו על מהותה של הוועדה. מי מוזמן לדיון הזה? אנחנו רואים פה את משרדי הממשלה שמופקדים על טובת הציבור. משרד הרווחה, משרד הבריאות, הרשות למלחמה בסמים, השדולה למלחמה בסמים. מרכז השלטון המקומי. המועצה לשלום הילד. מרכזי עמותה למאבק בטבק. מועצת התלמידים והנוער הארצי. זהו הציבור. הוועדה הזאת היא כן פניות לציבור. אתה לא תמצא פה, אדוני יושב ראש, את האינטרסנטים. אתה לא תמצא פה את הגופים המסחריים. הוועדה הזאת היא הפה של הציבור. היא כוחו של הציבור. ודווקא אותה אנחנו רוצים פה לבטל? הוועדה הזאת התמחתה בנושא מסויים, והוא נושא ההתמכרויות. לוועדות אחרות אין את הידע שצברה הוועדה הזאת.

למיטב זכרוני, הוועדה פעילה מאז שנת 1992. זאת אומרת, אנחנו מדברים פה על 12 שנה של נסיון שנצבר בוועדה הזא. אנחנו הולכים את כל זה לבטל עכשיו במחי יד.

אני רוצה לסיים בזה שאני בפורום למניעת עישון, זימנתי דיון מיוחד, מאחר ששמעתי על האיום בסגירת הוועדה, ואני חושב שתצא משם גם הקריאה ליושב ראש הכנסת להשאיר את הוועדה הזאת. תודה רבה.
היו"ר איוב קרא
בבקשה, משרד החינוך.
גליה שחם
אני רוצה להצטרף גם אליך, וגם למנכ"ל הרשות למלחמה בסמים. אני חושבת שכל מי שנמצא פה, הוא נמצא פה כי הוא חושב שהוועדה הזאת מאוד חשובה. אני יודעת מעצמי ומאחרים, שעזבו דברים אחרים ונזעקו הנה בגלל הנושא שעל הפרק.

הנושא של המסר הכפול, הנושא של האווירה הציבורית הוא דבר ראשון במעלה. ואם באמת לא נמצאים פה האנשים שהם המחוקקים, והם קובעי המדיניות, אני חושבת שצריך לעמוד על כך שהאנשים יגיעו הנה לדיון וישמעו את הדברים מבחינה חינוכית מה המשמעות של זה. אנחנו רואים את הפגיעה של המסר הכפול הזה, במה שילדים או בני נוער מפרשים לגבי מותר או אסור בנושא סמים. אני מצטרפת לעמוס האוזנר לחשיבות של החוקים, שבאמת יוצאים מהוועדה הזאת, ולתוקף המקצועי של הנושאים שעולים כאן.

אני חושבת שיהיה רע מאוד אם באמת ניתן למהלכים האלה להתקיים.
אלכס סורוקין
אני הדוברת של מועצת התלמידים והנוער הארצי.

קודם כל שמעתי שהזכירו כאן הרבה בני נוער וילדים. אנחנו פה כדי לייצג את הנוער. קודם כל אני חושבת שמה שעושה הוועדה היא עבודת קודש, אנחנו מאוד מעריכים את העניין, ומרגישים שותפים לחלק מהעשייה.

בנוסף לזה, אני רוצה לומר שאני באה מלוד. אי אפשר וגם אסור לסגור את הוועדה הזאת. לפי דעתי, זה חיוני שהיא תישאר. לא רק מבחינת חקיקה ודינים, אלא זה מסר חשוב לציבור. אם סוגרים ועדה כזאת, מנכ"ל העמותה אמר כבר, זה בעצם שולח מסר שהעניין לא חשוב.

אני באה מעיר שידועה כעיר בסמים שבני נוער צורכים שם. אני אומרת לכם שהכי חשוב, זה המסר שאנחנו מעבירים לאותם בני נוער. בעצם הסגירה של הוועדה הזאת, אני חושבת שאנחנו עושים עוול לכל אותם האנשים שאני מכירה מהיכרות אישית, ומהיכרות ששמעתי עליהם, שהם לא חשובים לנו, שאנחנו לא מייצגים אותם פה, ובעצם זנחנו אותם.

בקשר להשבתת הישיבה הזאת אני לא כל כך מבינה את העניין. אני חושבת שבאמת אסור לסגור את הוועדה הזאת, לא רק בגלל אותם נערים שמכורים לסמים, גם בגלל הרבה נוער שלא מודע ולא יודע, וצריך להשריש את כל הנושא הזה של המאבק בנגע הסמים לכל בני הנוער בארץ. בשביל זה אתם פה. ואני לא חושבת שזה יהיה נכון לסגור את הוועדה.
חנה גור
אני מעמותת "עוצמה". אני רוצה להדגיש בקצרה, שהסבל של המשפחות בל יתואר. אין צורך להוסיף מלים. התמותה גדולה, והמחלות, ואחים בריאים שעוזבים את הבית בגלל המצוקה. אני מסבירה שהוועדה הזו, זה ממש להכריז מלחמה על הסבל, לא לתמוך במשפחות ולהכריז מלחמה עליהם.
ירון שטרית
גם משטרת ישראל כמובן מתנגדת נחרצות לעניין הזה של סגירת הוועדה, מהטעם החשוב ביותר, שהוועדה הזאת מקדמת הרבה פרוייקטים של הטיפול בנגע הסמים. בין היתר בנושא של תקציבים, בנושא של ראיונות, וכו'. רק לסבר קצת את האוזן, אם נדבר על ששת החודשים האחרונים ינואר עד יוני, נוכל לראות עלייה של 15.7% בנושא של שימוש בסמים אצל בני נוער.
גולן שמאי
השימוש - פתיחת תיקים, אל תערב.
ירון שטרית
אנחנו מדברים על פתיחת תיקים, כמובן של שימוש של סמים.
גולן שמאי
זה לא אומר שיש עלייה בשימוש.
חיים מסינג
אבל זה לא אומר שהיה שימוש.
ירון שטרית
אנחנו משטרת ישראל נותנים את הנתונים לגבי פתיחת התיקים. כל תיק שנפתח על שימוש בסמים זה אומר שהשתמש אותו אדם בסמים. זה מה שזה אומר.
גולן שמאי
חשוב וכדאי להדגיש.
ירון שטרית
רק כדי לסבר את האוזן, אם אנחנו מדברים על 2,809 תיקים במהלך ששת החודשים האחרונים שנפתחו לבני נוער בנושא של שימוש בסמים, סחר והחזקה, לעומת 2,557 תיקים בשנה שעברה. עלייה של 9.9% בנושא של פתיחת תיקים ושימוש בסמים.
גולן שמאי
מה אתה למד מזה?
ירון שטרית
אנחנו למדים מזה, שרק בנושא של שימוש בסמים מזה כמעט עשור, יש רק עלייה.
גולן שמאי
שום דבר אתה לא לומד מזה. זה אומר שיש יותר שוטרים שמתעסקים בזה, יותר נוער חשיפה, יותר דגש למפכ"ל, זה לא אומר שמשתמשים. שלא תטעה. לנו זו נקודה חשובה. יש הטעייה בציבור, בכל פעם שהמשטרה יוצאת במספרי תיקים, במספרי תפיסות, נוצר רושם כאילו יש עלייה של 10% ו-20% בשימוש בסמים, ולא היא.
ירון שטרית
יש עלייה של פתיחה בתיקים. ואם יש עלייה בפתיחה של תיקים, ואם יש עלייה, כל תיק נפתח כתוצאה מעבירה.
גולן שמאי
זה אומר שיש יותר קצינים במשטרה ונוער חשיפה. האמן לי. תשאל את המפכ"ל, תראה מה הוא יגיד לך.
ירון שטרית
צר לי מאוד שאתה לא יודע, שכל תיק שנפתח הוא נפתח כתוצאה מעבירה. הוא לא נפתח בגלל סיבה שאין בה עבירה.
היו"ר איוב קרא
זה לא הויכוח.
גיא כהן
מארגון ההורים. לנו בתור ארגון ההורים, קודם כל בירכנו על ההשתתפות בוועדה הזאת כחברים. זה מאפשר לנו גישה להרבה יותר אנשים, להכיר את הגופים שבדיוק פועלים או מתעסקים בכל הנושאים האלה. קיבלנו הרבה מאוד חומרים, קיבלנו הרבה מאוד רעיונות. אנחנו הולכים להקים גם אצלנו מרכז.

לסגור את הוועדה, פשוט מאוד תהיה בכייה לדורות. זה לא נשמע רציני לעשות דבר כזה. מה שקורה עם בני הנוער, זה שיש הרבה מאוד גישה לסמים. בכל מקום הכי קטן, עוד מעט ימכרו גם במכולות כל מיני עסקי עישון. זה משהו שנבכה עליו לדורות, ואסור לעשות את זה.
גלית גבע
אני מפקחת מחוז ירושלים במשרד הרווחה, לטיפול בהתמכרויות.

היה ויכוח אם יש עלייה או אין עלייה בשימוש בהתמכרויות. אני חושבת שמה שכולנו כאן יודעים, ומה שכאן יושב על השולחן, שזו בעיה, וזו בעיה חברתית קשה ואנחנו צריכים לתת את המענים. אני כנציגה של משרד הרווחה, המטרות שלנו הן כמה שיותר לפתח תכניות טיפול, להרחיב את היריעה ולתת לזה מענה. עצם סגירת הוועדה כאן, מה שזה יעשה, זה יחסום אותנו ויקשה עלינו בעבודה בשטח. אני חושבת שזו זרוע שלנו שתוכל רק לקדם ולפתח את התכניות ולהביא גם לטיפול בהתמכרויות, גם למניעה של התופעה על חלקיה השונים.
פיני קבלו
אני מייצג את הרשות לשיקום האסיר. התפקיד של הוועדה בעצם הוא הקול של הציבור. המפגש שלנו ביחד של כל הגורמים, מהווה מסגרת של חשיבה איך לפתח תכניות ולתת מענים שבאמת יתפתחו. אבל שתהיה נסיגה, וכבר הבנתי שקיצצו את התקציב של הרשות למלחמה בסמים, שאין לי ספק שכל המענים שהיו עד היום מאוד עזרו, אני מדבר בשם הרשות לשיקום האסיר, שאחוז לא קטן ממנה גם נפגע בסמים. חבל שהמענים האלה לא יהיו מספיק.

דבר נוסף, המסר שניתן כאן, כמו שנאמר כאן קודם, לציבור וגם לאלה שרוצים לעבור תהליך של שימוש, שבעצם את החברה זה לא מעניין, וזה מסוכן מאוד. זאת אומרת, אם הכוונה היא לסגור והמסר התקבל, אז באמת החברה לא עוזרת לנו, אין סיכוי, אין סיכוי לצאת מהסמים, כל מיני דברים שאנחנו צריכים להעביר כמה שיותר מסר שהחברה תומכת. וכאשר הבן אדם רוצה לצאת מהכיוון של הסמים, אנחנו משתדלים לתת לו את המענה הטיפולי ולעזור לו, כמו שראש הממשלה הצהיר לפני מספר חודשים.

אני כן מצטרף ליוזמה שלך היושב ראש, לסגור את הישיבה כמחאה. זה לא אומר לסגור את הוועדה הזאת, אלא פשוט להפעיל לחץ כדי שתהיה ישיבה, אולי דרך המשבר לקדם את הוועדה הזאת. זאת אומרת, להביא למשבר כדי להביא לשינוי באמצעות לחץ ציבורי, באמצעות התקשורת.
נתי בר-נתן
מפקד מצ"ח מרכז.

בצה"ל רואים בדאגה את הכוונה או את ההצהרה לסגור את הוועדה. מעבר לכל הדברים שנאמרו פה, משפט אחד מתוך הדברים של מנכ"ל הרשות, והוא סוגיית הערכים. אני לא חושב שבדיון הזה אנחנו יכולים לוותר על העניין של הערכים שמוקרנים מלמעלה, ובצבא אנחנו רואים את זה מהרמטכ"ל ומטה. הרמטכ"ל אישית עוסק בזה. יש ועדה לתיאום, וכמובן למאבק בנגע הסמים בתוך צה"ל. ראינו בישיבה לפני כשבועיים-שלושה אצלך אדוני, את חוסר התיאום הבין-משרדי בסוגייה של סיגריות. אין לי ספק שיבואו וינתחו לאורך השנים את ההחלטות שיצאו מהוועדה, ואפילו את המפגשים הבין-אישיים פה.

השבוע ישבתי עם גליה על תכנית הרצאות בבתי ספר. אלו דברים שנולדים פה בוועדה. ואם מישהו יקח לך את ההחלטות שיצאו מפה, אני לא חושב שיש למדינה את הלוקסוס לשים איזושהי קבוצת בקרה. בוא נסתכל בעוד עשר שנים איך תיראה המדינה בלי הפורום הזה, לאנשים שעוסקים בזה, או לחילופין אף אחד גם לא מסוגל לנתח מה היה קורה אם נניח בעשר, עשרים שנה האחרונות, מישהו מסוגל בכלל לעלות על דעתו איך היינו נראים אם לא היתה הרשות למלחמה בסמים, משטרה, מצ"ח וכל הגופים, מכס וכל האנשים האחרים שעוסקים בזה. הרבה מתוך אמונה, וחוץ מזה גם עשייה בפועל. כך שלגבי השאלה שלך האם לסגור או לא לסגור, כאיש צבא אני אמנע מתשובות פוליטיות.
לטוטה בלנקה
משרד הבריאות רואה את הדיונים בוועדה בחיוב רב. אני מצטרפת לקודמיי, אנחנו נתמוך בכל החלטה שתתקבל פה.
יצחק קדמן
המועצה לשלום הילד.

קודם כל אתה יכול לרשום לעצמך הישג בלתי רגיל, מזה הרבה ישיבות של ועדות כנסת, זו הפעם הראשונה שיש קונסנסוס מקיר לקיר עם כל הנציגים של כל המשרדים, כל הארגונים. אני עוד לא ראיתי דבר כזה. רק בשביל זה היה כדאי לכנס פה את הישיבה.

אם הייתי יושב ראש הכנסת, הייתי מציע כתחליף אולי לסגור את המליאה. אם תסתכלו מה הציבור חושב על הכנסת, אני אומר את זה בדאגה רבה מאוד, כי אני חושב שהכנסת היא הרבה יותר טובה ממה שהציבור חושב עליה. הוא שואב את עיקר הידע שלו מדי פעם כאשר הוא רואה בטלוויזיה מריבות שמתקיימות באולם המליאה. העבודה האמיתית של הכנסת נעשית בוועדות. העבודה הכי חשובה, העבודה הכי רצינית נעשית בוועדות הכנסת.

אינני רואה שום סיבה שמישהו יציע לסגור את הוועדה הזאת. הסיבה היחידה שהוצגה היתה מסיבה תקציבית. אם הייתם יודעים על איזה סכום חיסכון מדובר, מדובר בדברים שוליים לחלוטין. מספיק שאולי לא יבנו פה עוד מקום חנייה אחד נוסף כדי לממן את הוועדה הזאת למשך שנה. זה לא מנחם אף אחד, אבל לצערי הרב איום הסגירה, חרב הסגירה, מתנופף גם מעל ראשן של ועדות חשובות אחרות כמו הוועדה לזכויות הילד, והוועדה למעמד האשה שגם עליהן מתנופפת החרב הזאת. זה לא במקרה, דווקא נושאים שנוח לדחוק אותם לשוליים. אף אחד לא מציע לבטל את ועדת הכלכלה למשל. אני חושב שמעבר לשאלה מה מושג או לא מושג באופן פרקטי, הדבר שנאמר פה, ואני רוצה לחזור עליו, זה המסר המסוכן שעלול להשתמע מדבר כזה. המסר של נשים לא חשובות, של ילדים לא חשובים, ושכל הנושא במאבק בנגע הסמים לא חשוב. זה המסר שיכול להשתמע בציבור, ואסור שמסר כזה יהיה.

אני בטוח שיושב ראש הכנסת לא מתכוון שמסר כזה יעבור. אני מוכרח לומר, שמעתי פה חלק מהדברים. איחרתי ואני מתנצל, כי אני בא מישיבה אחרת של הוועדה לזכויות הילד. יושב ראש הכנסת הוא לא איש רע. בעניין הזה הוא שוגה. אני חושב שעדיין אפשר לשכנע. ההחלטה אגב, היא לא החלטה של יושב ראש הכנסת. ההחלטה צריכה לבוא לוועדת הכנסת, ובוועדת הכנסת יושבים מספר רב של חברים. אני יודע שחלק לא קטן מחברי ועדת הכנסת ניתנים לשכנוע. אני חושב שזה מה שאנחנו צריכים לעשות עכשיו. כל הגופים שמיוצגים, אני מניח שהיושב ראש יוכל להמציא את רשימת חברי הכנסת, היא הוועדה שצריכה אם זה יבוא להחלטה להצביע על כך.

צריך לעשות פה עבודת שדולה של כל הגופים שנמצאים פה. צריך לקחת חבר כנסת - חבר כנסת בוועדת הכנסת, ולהסביר להם את הדברים שנשמעו פה. אני מאמין ביכולת לשנות את רוע הגזירה. אני מציע לא להרים ידיים. אני מציע לא לראות את העניין כעניין סגור. אני בטוח שאם גופים כל כך רבים, וכל כך רציניים כמו אלה שיושבים פה יפנו לוועדת הכנסת, וליושב ראש הכנסת, אני מאמין שאפשר לעצור את העניין הזה. החסכון הכספי שהוא הסיבה היחידה, אין סיבה אחרת, הוא חסכון מדומה. זה יעלה לחברה שלנו בסופו של דבר הרבה יותר. לא שווה לחסוך כמה פרוטות היום ולשלם מחיר כבד מחר.

הוועדה הזאת, כמו ועדות אחרות של הכנסת, היא לכבוד לכנסת. כפי שאמרתי קודם, בוועדות נעשית העבודה הרצינית של הכנסת. הייתי מציע ליושב ראש, ולו לא מבחינה חברתית, ולו מבחינת כבודה של הכנסת, להשאיר את הוועדה הזאת, וועדות מאויימות אחרות על כנן כדי לאפשר להן לעשות את העבודה החשובה, וכדי לאפשר לכנסת להעביר מסר לציבור – הנושאים האלה חשובים בעינינו.
היו"ר איוב קרא
אני רוצה לסכם. אם חברי כנסת שיצטרפו רוצים לומר משהו בהקשר לסגירת הוועדה, אז בבקשה.
יעקב אדרי
מכיוון שהנושא הוא סגירה, אני חושב שזה דבר מאוד חמור. מסר שלילי ביותר לחברה. אפשר לחשוב שבעיית הסמים כבר הסתיימה ואפשר לסגור את העניין הזה. אני חושב שזה מאוד חמור, שבתקופה שבו נגע הסמים לצערי הרב מתפשט והוא נחלת כל החברה הישראלית.

יושב ראש הכנסת עם כל הכבוד לו, רוצה לסגור את הוועדה הזאת. אני בהחלט מסכים איתך שזה רק עניין כספי. שמעתי את הסכום - - -
היו"ר איוב קרא
זה מצחיק.
יעקב אדרי
זה לא מצחיק, זה מעציב שכך מתייחסים לזה.
אני חושב שאיוב קרא, יחיאל ואני, צריכים לעמוד על הרגליים האחוריות, ולהגיד שזה לא בא בחשבון, ואפילו להגיע לראש הממשלה בעניין הזה. כי הוא כרגע ממונה על נושא הסמים, ויושב כאן המנכ"ל.
יחיאל חזן
הוא השר הממונה על ביצוע החוק.
יעקב אדרי
ראש הממשלה לא מזמן התבטא בישיבת ממשלה, והנושא מאוד חשוב לו. אני חושב שזה מאוד חשוב לכולנו, וצריך להיאבק על העניין הזה.
יחיאל חזן
אני חושב ששגה יושב ראש הכנסת כאשר החליט, או שהוא רוצה להחליט, לבטל את הוועדה. אני חושב שאם הוא היה יוצא היום לחוף הים בתל-אביב, והיה מבין את המשמעות של סגירת הוועדה הזאת, כאשר מישהו הולך לחוף הים זה כמו לקנות מסטיק, כך זה לקבל סם בחוף הים בתל אביב, ובכל מקום אחר במדינת ישראל.

חשוב מאוד שיושב ראש הכנסת ישקול פעם נוספת ויבין שהנגע של הסמים, זאת מחלה שנמצאת היום כמעט בכל בית במדינת ישראל, וצריך לעצור אותה כל עוד אנחנו יכולים לעשות זאת. אין לי שום ספק שהמסר שהוא מעביר בסגירת הוועדה, כאילו כלום לא קרה במדינה בחמישים שנה.

אני קורא מפה, גם ליושב ראש הכנסת, גם לכל חברי הכנסת, לעמוד איתן ולהמשיך לקיים את הוועדה הזאת, כי חשוב יותר שתהיה לנו חברה בריאה, חברה טובה, ולא חברה חולה.

אם בסופו של דבר הוא יסגור את הוועדה, אני משוכנע שמכאן הוא בעצם פותח את הדלת לכל בני הנוער, ולכל אחד אחר אולי להשתמש ברישיון בסם. אני חושב שיש לעצור את זה.
רפי אדרי
אחד הסיבות, ואמר זאת גם היושב ראש, שחברי הכנסת לא מגיעים לוועדה, בזה הוא צודק. אני אומר את זה בתור אחד שמצא את עצמו לא אחת יחד עם איוב שמגיעים לוועדה. הטענה היא גם לחברי הכנסת, אלה שכל הזמן מדברים על איך להילחם בנגע הסמים. אני חושב שמכאן צריכה לצאת קריאה חד-משמעית, שכל אלה שמדברים גבוהה גבוהה באולם, בעיתונות, וכו', שיראו דוגמה וישתתפו בדיונים שמאוד חשובים לחברה הישראלית.
היו"ר איוב קרא
אני רוצה לסכם את הישיבה.

ראשית, אני מוחה בכל מאודי על היחס שמגלה יושב ראש הכנסת כלפי הוועדה במיוחד, וזאת לאור העובדה שמסר הפוך היה לראש הממשלה בסוגייה הזאת. ראש הממשלה פתח ישיבה לפני כמה חודשים, ואמר שזה איום אסטרטגי על החברה בישראל, ובא יושב ראש הכנסת, וכאילו פסח על ההצהרה הזאת שכאילו היא לא קיימת. בעצם הוא עשה הפוך על הפוך, והעביר מסר רע מאוד במלחמה בסוגייה הזאת. לכן הוא נתן לגיטימציה, לדעתי, בהצהרות הללו לאוהדי הסמים. בעצם הוא נותן גושפנקא לליגליזציה שמדברים עליה לסוגייה הכי קשה שבחייהם.

נצחון אוהדי הסמים ומשתמשי הסמים, זו הצהרתו של יושב ראש הכנסת. אנשים לא יודעים, שילדינו הכי טובים, מלח הארץ, חוזרים מהמזרח הרחוק עם 2% שאין להם תקנה בכלל. אי אפשר לעשות בעניין טיפולם שום דבר. אנשים לא יודעים ש-10,000 איש מתים בשנה מעישון רגיל. אנשים לא יודעים שכל טיפול בילד כזה בכפר גמילה עולה 15,000 אלף שקלים למשפחה. הסוגייה הזאת מביאה להפסד של מיליארדים בגלל פריצות, אנשים שגונבים מחנויות, מבתי עסק, מבתים. הדבר הזה צריך להדיר שינה מעיניו של יושב ראש הכנסת. הוא לא מצא אפילו לנכון להגיע לישיבה הזאת, ונתן לגיטימציה לכל תומכי ואוהדי הסמים לצערי הרב.

לכן, במקום לסגור את המליאה הזאת, שבעצם כמעט כל הציבור מאס בה, הוא בא להתנפל על ועדה שעולה 100,000 שקלים. רק השידורים בטלוויזיה עולים עשרות מיליונים היום לכנסת ישראל, אז הוא נטפל ל-100,000 שקלים הללו?

לכן חברים, לאחר ששמעתי אתכם, אני מחליט לסגור את הישיבה הזאת, ואנחנו נקיים דיון רק כאשר יושב ראש הכנסת יבוא להשתתף בישיבה הזאת, כאות הערכה לאנשים שיושבים פה, ושמתכוונים להילחם בסוגייה אולי הקשה ביותר מבחינה חברתית. אנחנו לא ניתן לדבר הזה לקרות. הוועדה הזאת תמשיך לכהן על אפו וחמתו של כל מי שקורא תיגר על הצהרת ראש הממשלה אריאל שרון. תודה.


(הישיבה ננעלה בשעה 11:00)

קוד המקור של הנתונים