פרוטוקולים/ועדת הפנים/7713
5
ועדת הפנים ואיכות הסביבה
13/01/2003
פרוטוקולים/ועדת הפנים/7713
ירושלים, ג' בשבט, תשס"ד
26 בינואר, 2004
הכנסת השש-עשרה נוסח לא מתוקן
מושב שני
פרוטוקול מס' 128
מישיבת ועדת הפנים ואיכות הסביבה
יום שלישי, י"ט בטבת התשס"ד (13 בינואר 2004), שעה 09:10
ישיבת ועדה של הכנסת ה-16 מתאריך 13/01/2004
חוק לתיקון פקודת העיריות (מס' 95), התשס"ה-2005
פרוטוקול
סדר היום
הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות (דרכי מינוי עובדים בכירים), התשס"ג-2003
מוזמנים
¶
עו"ד מרגלית גוטרמן הלשכה המשפטית, משרד הפנים
עו"ד אביטל שטרנברג משרד המשפטים
טלי בראל מתמחה, משרד המשפטים
עו"ד שי סומך משרד המשפטים
עו"ד נעה וגנר הלשכה המשפטית, משרד התעשייה, המסחר
והתעסוקה
עו"ד חמי לפידור מרכז השלטון המקומי
היו"ר יורי שטרן
¶
בוקר טוב. אנחנו חוזרים לדיון בחוק לתיקון פקודת העירייה (דרכי מינוי עובדים בכירים), התשס"ג-2003. המציע הראשי הוא חבר הכנסת רשף חן. אני מבקש ממנו להציג את הדיונים ואת השינויים שחלו, שהוכנסו להצעת החוק.
רשף חן
¶
תודה רבה, אדוני היושב-ראש. בסוף הישיבה הקודמת סוכם שלנוכח הדברים שהועלו בישיבה אעמוד בקשר עם עו"ד גוטרמן ממשרד הפנים כדי לנסות להגיע לנוסח שישלב את הצעת החוק הפרטית עם הצעת החוק הממשלתית ויתאים גם לתקנות שנמצאות בהכנה מתקדמת במשרד הפנים. כך עשינו, אם כי די באיחור, לצערי.
רשף חן
¶
אני מבקש מכולם ללכת מסביב למוקש הביורוקרטי הזה. אני מבין בהחלט שלנציגות משרדי הממשלה יש בעיה להתדיין ואפילו להתייחס למסמך שלא עבר בוועדת שרים לענייני חקיקה – והמסמך הזה, בהגדרה, לא עבר בוועדת שרים לענייני חקיקה. אני יודע שביקשתם שהישיבה תידחה בשל כך, אבל זה לא הסתייע.
אני מאוד מבקש: נרשום לפרוטוקול שעמדתכם כאן לא מבטאת את עמדת הממשלה, כי כרגע אין עמדת ממשלה בנוגע למסמך הזה; נרשום שהדיון כאן טנטטיבי, כך שגם אם ישתמע מדבריכן שאתן חושבות שיש כאן משהו שהוא לא טיפשי לגמרי עדיין זה לא יחייב את הממשלה, אלא מה שיתקבל בוועדת שרים לענייני חקיקה. אני אומר את זה בצורה הברורה ביותר. ואני משוכנע שגם יושב-ראש הוועדה חושב כך, לא נתפוס אתכם במילה.
רשף חן
¶
האינספקטור שלו.
אני ממש מבקש שנקיים דיון ענייני. בהחלט יכול להיות שיש אנשים שחושבים שסעיף זה או אחר הוא לא טוב, גם אם עו"ד גוטרמן ואני חושבים שהוא טוב. זאת מטרת העניין: לנסות להגיע למסמך שיהיה הטוב ביותר. נעזוב את העניין הפרוצדורלי, זה יגיע לוועדת שרים, ואני ודאי רואה עצמי כפוף למה שייאמר בה. אז בואו ננסה לקדם את זה עניינית. נתקדם לגופו של עניין.
רשף חן
¶
שונו כמה דברים. אעבור על החומר סעיף-סעיף וננסה להשוות. הלכתי לפי הצעת החוק הממשלתית, כדי להישאר מה שיותר קרוב.
אביטל שטרנברג
¶
היתה עמדה ממשלתית לגבי הגרסה הראשונה של הצעת החוק. סוכם שיתמכו בה לפי ההסכמות שהגענו אליהן עם חברת הכנסת נאות בכנסת החמש-עשרה. מה שמונח כרגע על השולחן שונה באופן דרמטי מאותם סיכומים.
רשף חן
¶
זה נובע בראש וראשונה מזה שעמדת משרדי הממשלה השתנתה מאוד. זה היה לפני הרבה זמן. מאז משרדי הממשלה התקינו תקנות והעמדה הזאת כבר לא כל כך דומה לתקנות של משרדי הממשלה. המטרה היא להתאים את כל המערכת, לעשות סינכרוניזציה.
היו"ר יורי שטרן
¶
חשוב לנו להבין מהן נקודות המחלוקת, כמה הן מהותיות, דרמטיות. לא יודע איזו דרמה יכולה להיות בחוק הזה, זה די מינורי.
רשף חן
¶
העיקרון זהה בכל הצעות החוק: ההצעה באה לעשות סדר באופן המכרז על התפקידים הבכירים בעירייה, ואגב אורחא לתקן כל מיני בעיות טכניות מסביב לעניין. העיקרון הוא שתהיה ועדת מכרזים. כרגע המבנה שלה לא קבוע בחוק, ולכן ייקבע מבנה מוגדר לוועדת המכרזים. זה נושא חשוב אחד שבו דובר וידובר. נושא חשוב שני הוא תפקידו המיוחד של המנכ"ל. הרעיון וההסכמה הם שהמנכ"ל יופרד מיתר התפקידים, ושם לראש העיר יהיה משקל גדול בהרבה בבחירה האישית.
רשף חן
¶
היה, ודאי: בהצעה המקורית שלי זה היה. זה נעשה בצורה של הפניה לחוק שירות המדינה, סעיף 12, ששם דובר על מנכ"ל בשירות המדינה.
רשף חן
¶
נכון, כי ההפניה בעייתית מהבחינה הטכנית. זה בהחלט היה. כל הדברים האלה היו.
ניסינו לעשות סדר טכני. אני מעיין עכשיו במסמך המשולב, המסמך החדש שהעברנו אתמול. מה שנשאר בסעיף 167 הוא סעיף 1(ב) בהצעת החוק, שבסופו יבוא: "על-ידי ועדת מכרזים למינויים כאמור בסעיף 169". זה הסעיף שאומר שהמינוי ייעשה על-ידי ועדת מכרזים למינויים וההרכב שלה ייקבע בסעיף 169.
רשף חן
¶
זאת הערה של משרד הפנים, שנראית לי הגיונית: כרגע רשימת התפקידים הבכירים היא: מזכיר או מנהל כללי, גזבר, מהנדס, מפקח תברואה, רופא ורופא וטרינר.
מרים פרנקל-שור
¶
יש כאן הסדר שלם לגבי הגזבר: "המועצה, בהחלטה של רוב חבריה, תמנה גזבר לעירייה. השר, בהתייעצות עם שר המשפטים ועם שר האוצר, יקבע תנאים...".
רשף חן
¶
משרד הפנים העיר על כך, וגם על סמך הניסיון שלי זה נכון: זה לא באמת תפקיד בכיר כל כך בעירייה. זה שריד מנדטורי. יש תברואן ראשי בכל עירייה, אבל זה לא אחד מהתפקידים הבכירים. גם רופא כך. ברוב העיריות אין רופא בכלל. זאת מין תפיסה מנדטורית של מה העירייה עושה. היא כבר קצת אנכרוניסטית.
רשף חן
¶
הרעיון של משרד הפנים, ולי הוא נראה סביר מאוד, הוא לחדש את ההבחנה בין מזכיר למנכ"ל – שוב, כדי לתאום את המציאות ואת הפקודה. למזכיר יש בפקודה תפקידים פורמליים מסוימים: הוא החותם על הפרוטוקולים של מועצת העיר, הוא המזמן את חברי מועצת העיר –דברים מהסוג הזה. בהחלט יש מקום להשאיר אותם, יש מקום לפונקציה הזאת. זה מזכיר העיר במובן הצר והישן של העניין.
המנכ"ל הוא מי שמנהל את כל המערכת האדמיניסטרטיבית של העירייה. בעבר עברו ממזכיר למנכ"ל, החליטו שהמזכיר יהיה מנכ"ל, או להיפך, ויצרו עירוב תחומים. הרצון במשרד הפנים, והוא נראה לי נכון מאוד, הוא לחדש את ההבחנה הזאת. יהיה מזכיר, מי שמנהל את ענייני מועצת העיר יותר מכל דבר אחר, ויהיה מנהל כללי.
מרים פרנקל-שור
¶
בשנת 2002, לפני שנה בערך, אושרה כאן הצעת חוק לקריאה שנייה ושלישית, נדמה לי שהיא היתה של חברת הכנסת נאות, שרצתה מאוד לוותר על ההבחנה הזאת ולהעביר את התפקידים למנכ"ל. היתה תיאוריה שלמה בנושא זה. יש בעיה שיהיה צריך להתייחס אליה בדברי ההסבר בכך ששנה אחת הכנסת אומרת דבר אחד – יוצרים נורמה חדשה לעומת מה שהיה עד אז – וכעבור שנה הכנסת אומרת "טעינו".
מרים פרנקל-שור
¶
עו"ד גוטרמן, בשיחה עם עו"ד שטרנברג, שקיימנו אתמול, אמרתי שלדעתנו נציגי הממשלה יכולים להתבטא, וזה לא מחייב. עם הנוסח שיתקבל בוועדה אתם תלכו לוועדת שרים.
אביטל שטרנברג
¶
חלק מהדברים בכלל לא מוסכמים על שני המשרדים. סוכם בינינו שאת הדברים האלה לא נעלה. הנושא של מזכיר/מנכ"ל הוא אחד מהם. אל תעמידו אותנו במצב לא נעים. יש דברים שנהיה מוכנים לדבר עליהם, כי סיכמנו אותם בינינו. יש דברים שעדיין לא סוכמו. כמו שאתם יודעים קיבלנו את ההצעה רק אתמול בבוקר.
היו"ר יורי שטרן
¶
בפועל יש עיריות, יש מועצות, יש שם גם מזכיר וגם מנכ"ל. אתם חושבים שזאת הפרדה נכונה?
חמי לפידור
¶
קשה לי לומר. אני איש מקצוע, אני לא מתעסק עם זה ביום יום. מי שיכול להגיב על זה, מהחיים עצמם, מהשטח, זה חבר הכנסת עמרם מצנע.
חמי לפידור
¶
יש מקומות שאני יודע שיש בהם גם מזכיר וגם מנכ"ל, יש מקומות שיש בהם אחד מהתפקידים. לכל אחד מהם תפקיד בפני עצמו.
מרים פרנקל-שור
¶
כן, באופן עקרוני. יש תיקון לחוק, שפורסם בנובמבר 2002. התיקון עוסק בכמה דברים שבהם עוסקת הצעת החוק של חבר הכנסת חן. ועדת הפנים ואיכות הסביבה קבעה נורמות חדשות, גם בנוגע למזכיר וגם בנוגע לדברים אחרים.
מרים פרנקל-שור
¶
למשל ההתייחסות הנפרדת למזכיר ולמנכ"ל. כדאי להבין למה יש לחזור אחורה, לתפיסה שהיתה. אני לא אומרת שאי-אפשר לשנות.
מרים פרנקל-שור
¶
גם נושא ועדת המכרזים. החוק הקודם לא לפני אבל דנו שם בהרכב ועדת המכרזים, בפיטורי עובדים, בהרכב הוועדה.
מרגלית גוטרמן
¶
יש תקנות שתוקנו בשנת 1979 או בשנת 1981, אבל עד היום עובדים אתן. התקנות קובעות שראש העיר הוא שקובע את הרכב הוועדה ויש לו שליטה מוחלטת. במשרד הפנים אנחנו עובדים כדי לשנות זאת.
היו"ר יורי שטרן
¶
זה ה-raison d'etre של כל החקיקה הזאת. אני מדבר על החוק הזה. הדבר המרכזי כאן הוא לא רשימת התפקידים; היא יכולה להשתנות. הדבר המרכזי הוא שוועדת המכרזים, שמוזכרת בחקיקה – סוף סוף ייקבע גם ההרכב שלה. ולאופוזיציה, הסיעות שאינן מיוצגות בהנהלת הרשות, יהיה מקום קבוע בוועדה הזאת.
זה הדבר המרכזי. כל השאר הם פרטים שאפשר להשאיר אותם לדיון סופי. כל עוד החוק הקיים אינו קובע זאת, יש מקום לחקיקה הזאת. היא מנסה להגביל קצת את שרירות לבו של ראש המועצה במינויים.
אביטל שטרנברג
¶
אני מוכרחה להעיר: הרכב הוועדה המוצע נותן לראש העירייה שליטה מוחלטת בתוצאה, כי יש לו רוב אוטומטי בוועדה. זאת אחת ההערות שתהיינה לי בהמשך.
היו"ר יורי שטרן
¶
אני חושב שיש בכך התקדמות גדולה. אם ניצור ועדה שבה ראש העיר, שנהנה מהרוב גם במועצת העיר, לא יוכל להעביר בה החלטות,
אביטל שטרנברג
¶
לא בהכרח יש לראש העיר רוב. יש מועצות לעומתיות. בבחירות האישיות נוצרים מצבים של מועצה לעומתית.
היו"ר יורי שטרן
¶
מהבחירות האחרונות לא זכורה לי עירייה כלשהי שלא יכולה להרכיב רוב במועצה. אין לנו כוונה לכבול את ידיו של ראש הרשות עד כדי כך שהוא לא יוכל לשלוט במינויים בראשותו. אך יש כאן שקיפות מסוימת משום שגם נציג השר ונציג האופוזיציה נמצאים בדיונים. לכן אולי הדברים האבסורדיים ביותר והחורגים ביותר לא יתקיימו.
חמי לפידור
¶
סעיף 167 המקורי קובע שהעירייה צריכה למנות אנשים ראויים. אי-אפשר למנות אנשים שאינם ראוי, כי אז לא עומדים בדרישות הסעיף.
חמי לפידור
¶
מתוך 260 ומשהו רשויות אולי יש מקום כזה – אולי, אני לא יודע, אני מקווה מאוד שלא. אבל עדיין יש דרישות בחוק. צריכים להיות אנשים ראויים. מדובר בתפקידים נכבדים.
היו"ר יורי שטרן
¶
במערכת הדמוקרטית הכול בנוי על איזונים כלשהם. אי-אפשר לסמוך על הגדרה וירטואלית כזאת של החוק, "מינוי ראוי" או משהו כזה. אנחנו מנסים ליצור מנגנון שמבטיח תוצאה טובה.
רשף חן
¶
אני משאיר בצד את עניין המזכיר או המנכ"ל, מצדי אפשר להשאיר "מזכיר או מנכ"ל" ואז הנושא נשאר כפי שהוא עכשיו. בכל מקרה הורדנו את הרופא ואת התברואן.
היו"ר יורי שטרן
¶
אבל קביעת הרשימה של התפקידים היא משהו שאנחנו מצפים – אני כיושב-ראש מצפה – שמשרדי הממשלה יתאמו בינם לבין עצמם.
רשף חן
¶
נכון, זה ברור לגמרי.
הסעיף הבא עוסק במנכ"ל וקובע נורמה מיוחדת לגביו; זהו סעיף 167א1. לפי הסעיף המנכ"ל ימונה על-פי בחירתו האישית של ראש העיר, כמשרת אמון. אך יש לכך שני תנאים: התנאי הראשון הוא שהאדם יעמוד בתנאי סף שייקבעו, אם ייקבעו, בכללים שיקבע שר הפנים – כדי שתהיה מידה מינימלית של קביעה מי יכול לשמש מנכ"ל בעירייה. התנאי השני הוא שאותה ועדת מכרזים, שתשב לא כוועדת מכרזים אלא כוועדת בדיקה, תוודא שהוא אכן עומד בתנאים והוא כשיר.
אביטל שטרנברג
¶
יש לנו הערות ראשוניות. כמו שאמרתי אנחנו מאוד מוגבלים במה שאנחנו יכולים לומר כאן. טנטטיבית אין לנו בעיה עם העובדה שמשרת המנכ"ל היא משרת אמון. עדיין השאלה היא מה קורה אחרי שהוא מונה? האם ברור שהוא גם עוזב כשראש העירייה עוזב?
רשף חן
¶
לא. "ראש העירייה רשאי להעביר מתפקידו מנהל כללי או מזכיר שמונה כאמור לפי שיקול דעתו". ראש העיר החדש יחליט. אם הוא רוצה, הוא ישאיר אותו; אם לא, הוא יפטר אותו. זה כמו במשרדי הממשלה.
היו"ר יורי שטרן
¶
נכתוב את זה באותיות גדולות בחדר, מעל הארון. את פטורה מלחזור על האמירה הזאת. נשמע את מרכז השלטון המקומי.
חמי לפידור
¶
לא עברתי את ועדת השרים שלי, אמת. אני קופץ לסעיף 169א בכוונה. שם נאמר "שימנה השר". זה חשוב לעניין ועדת המכרזים, יש לכך השפעה.
היו"ר יורי שטרן
¶
אם נסכם את הרכב הוועדה, הסעיפים הללו, אישור של ועדת מכרזים כאינסטנציה להכשרה של המינוי, מקובלים עליך?
מרים פרנקל-שור
¶
חבר הכנסת חן, אם מתקנים את סעיף 167 בהתאם להצעתך אנחנו צריכים גם להתייחס לסעיף 169א. היום מי שממנה את המנהל הכללי זאת המועצה. אם הופכים את התפקיד למשרת אמון, זהו מינוי של ראש העירייה בלבד. כלומר מוציאים את המינוי הזה מידי המועצה. אם זה יתקבל, נעשה את התיקונים הנדרשים.
רשף חן
¶
ואם הוא מונה רק לתפקיד אחד אז רק חצי ממנו יגיע לעבודה.
כעת אנחנו מגיעים לסעיף המהותי ביותר, שקובע את הרכב הוועדה. לפי סעיף זה בוועדה יהיו ראש העיר או נציגו מקרב סגניו – הוא יהיה יושב-ראש הוועדה; שני חברי מועצת עיר שאחד מהם לפחות מהאופוזיציה, כלומר מהסיעות שאינן מיוצגות בוועדת ההנהלה ואם כל הסיעות מיוצגות בוועדת ההנהלה, אדם שאינו חבר בה בעצמו – זאת הדרך הארוכה להגיד "אופוזיציה"; נוסף על שלושת אלה יהיה בוועדה היועץ המשפטי של העירייה; נוסף עליהם יהיה בה חבר נוסף שימנה שר הפנים, שהינו בעל פקיד מקביל או דומה לתפקיד שאליו מבקשים למנות מקרב עובדי משרד הפנים או בעל תפקיד מקביל בעירייה אחרת. הכוונה למישהו שהוא בעל מקצוע, לא ברשות המקומית הזאת, שימונה על-ידי שר הפנים או הממונה על המחוז – על-פי הסמכה משר הפנים.
הרעיון הוא ליצור איזונים ובלמים. מצד אחד יושבים בוועדה ראש העיר ועוד חבר מהקואליציה, הם מן הסתם אנשי ראש העיר. מולם עומד, כמעט תמיד, איש האופוזיציה. הוא בהגדרה יצביע נגד. אתם יושבים גם הנציג של שר הפנים, שהוא גם מקצועי בהגדרה והוא גם מאוד אובייקטיבי, וכן היועץ המשפטי לעירייה, שאמון על שלטון החוק; יש להניח שיש לו מידה של נאמנות לראש העיר, זה נכון, אבל יש להניח שאם הדבר מושחת, הוא לא ייתן לו יד.
זה האיזון הטוב ביותר שהצלחתי למצוא, ששומר על כבוד המועצה, וזה דבר נכון וחשוב בעיניי, כי צריכים להיות שם נציגי מועצת העיר; הוא גם נותן לראש העיר שליטה בוועדה, כי הוא ראש העיר והוא נבחר לנהל את העיר – אך הרבה פחות ממה שנהוג כרגע על-פי התקנות, שלפיהן יש לו שליטה מוחלטת; והוא גם מאזן את המצב על-ידי אנשים אובייקטיביים ונאמנים לשלטון החוק. אני מניח שמוועדה כזאת לא יצאו מינויים מושחתים ממש, כי יהיו די אנשים שיצעקו נגד זה.
אביטל שטרנברג
¶
המגמה היום בשירות המדינה, ואם אפשר גם בשלטון המקומי, היא להפוך את ועדות המכרזים לוועדות מקצועיות ככל שניתן – אני לא אומרת שיש לשלול את מקומם של נציגי המועצה. לכן חשבנו שהאפשרות העדיפה היא האפשרות שסוכמה עם חברת הכנסת נאות בזמנו: ועדת מינויים של שלושה אנשים: ראש העירייה, נציג אופוזיציה ונציג של שר הפנים. אגב, באותו עניין סוכם שזה יהיה נציג של הממונה על המחוז. לחלופין, כדי למתן במידת מה את החברות של נציג הקואליציה האחר, נוסף על ראש העירייה, חשבנו שבמקומו כדאי לשים את המנכ"ל: הוא איש של ראש העירייה אבל הוא איש מקצוע.
אביטל שטרנברג
¶
ראש העירייה בוועדה ובמקום נציג הקואליציה הנוסף אני מציעה את המנכ"ל. הוא איש של ראש העירייה אבל הוא לא איש פוליטי לגמרי.
אביטל שטרנברג
¶
זאת ההחלפה היחידה. לגבי נציג שר הפנים, הייתי מעדיפה שהוא יהיה נציג הממונה על המחוז. לא אטריח את שר הפנים בענייני 246 הרשויות.
היו"ר יורי שטרן
¶
אני לא מבין איך אפשר בלי המנכ"ל. אני פונה למציע: המנכ"ל הוא שיפעיל את האנשים אחר כך. הוא האחראי על צוות העובדים. לא יכול להיות שהוא לא יהיה חבר בוועדה. לרוב המנכ"ל הוא זה שמרכיב את הצוות, כך זה בכל תאגיד נורמלי. כאן בונים איזונים, אבל אני הולך בקו של משרד הפנים או של משרד המשפטים.
אביטל שטרנברג
¶
ההצעה היא זאת: ראש עירייה, מנכ"ל, חבר אופוזיציה, יועץ משפטי – או גזבר, תלוי בטיב המשרה – ונציג רשות מקומית אחרת, שיבחר הממונה על המחוז.
חמי לפידור
¶
עמדתי היא שצריך להיות נציג של מרכז השלטון המקומי. אני חושב שזה גם נכון. אין סיבה שהוא לא יהיה.
חמי לפידור
¶
נציג של הרשויות. אתם אומרים: השר ימנה אדם שהוא או מעובדי משרד הפנים או בעל תפקיד מקביל בעירייה אחרת. מדובר בעיריות, ואני חושב שהמומחיות שלנו היא עיריות. לדעתי צריך להיות שם נציג שממונה על-ידי הגוף שמאחד את כל העיריות. ברור שאלה אנשי מקצוע, אלה אנשים שמכינים את השטח ומכירים את העבודה.
עמרם מצנע
¶
יש לי כמה הערות, לא רק לעניין הזה. קודם כול צריך להבין שלמרות פקודת העיריות רוב הנושאים שקשורים במבנה העירייה ובבעלי התפקידים פרוצים לחלוטין. התפקידים הסטטוטוריים, שציינתם כאן, זה משהו מנדטורי. מה בנוגע לראשי מנהלים – מנהל החינוך לא חשוב כמעט כמו הגזבר?
עמרם מצנע
¶
רגע. תאמינו לי, אני מכיר את זה. אני מכיר את זה מהפרקטיקה. אני לא נכשלתי בשום מינוי. חבר הכנסת חן היה האופוזיציה הכי הלוחמת שלי.
יש כאן בעיה
¶
בכל פעם נוגעים בפינה אחת ולא מתקנים את כל המערכת וכך לא מתייחסים לעיריות גדולות – ירושלים, תל-אביב, חיפה, באר-שבע – לעומת רשויות קטנות מאוד. אם רוצים לעשות סדר במכרזים צריך להכניס לשם את כל התפקידים הבכירים, אבל אז תהיה הגדרה לתפקיד בכיר. כי יש עיריות שבהן יש ראש אגף ויש עיריות שבהן ראש מנהל, והשאלה היא איפה מתחיל התפקיד הבכיר.
היו"ר יורי שטרן
¶
אולי אפשר למצוא הגדרה לכל עירייה בנפרד? זאת לא צריכה להיות אותה הגדרה לכל העיריות.
נקודה שנייה, המנכ"ל/מזכיר
¶
בעיריות גדולות חייבים להיות שני בעלי התפקידים; בעיריות ובמועצות קטנות לא צריך את שני התפקידים. אם תחליטו כאן או מזכיר או מנכ"ל, והיא תהיה מנדטורית – זאת בעיה.
עמרם מצנע
¶
רק הערתי על כך. לא לכתוב "או", אם לא מתייחסים לגודל הרשויות. ברשויות גדולות תפקיד המזכיר מתמלא בתוכן על-פי הגדרות הרשות המסוימת – מה נותנים לו ומה לא נותנים לו.
עמרם מצנע
¶
אנכרוניסטי. זה בענייני הימים האלה.
לעניין החמישייה שעליה דובר כאן, אני חושב שצריך להחליף את היועץ המשפטי במנכ"ל. לדעתי לא ראוי שהיועץ המשפטי יהיה חבר בוועדות, כי הוא צריך להיות גם בקרה על התהליכים עצמם.
עמרם מצנע
¶
כן. בכל מקרה הוא צריך לוודא שהתהליכים נעשים כדין. אבל נכון יותר לקבוע שם מנכ"ל במקום היועץ המשפטי.
לעניין הכנסת חברי מועצה
¶
מניסיוני, ואני יודע שתמיד ממנים בעל תפקיד ואחר כך בודקים איך מנטרלים אותו כדי שהוא לא יעשה מעשים רעים, הכנסת חברי מועצה לתוך ועדות מכרזים היא הכנסת הפוליטיקה לתוך מינויים. נכון שראש העיר הוא פוליטיקאי, אבל בסופו של דבר הוא נבחר על-ידי רוב הציבור והוא עומד בראש המערכת. בדרך כלל יש לו עניין שהמינויים יהיו טובים, כי הם צריכים לעבוד בשבילו. אני יודע שיש דברים רבים שנראים אחרת, כמובן, אבל להכניס חברי מועצה לוועדות מכרזים כלשהן – זאת פוליטיזציה מוחלטת של המינויים. בכל הכבוד, היום הסיעות קטנות ושבריריות, רוב המועצות מורכבות היום מ-2-3 חברי מועצה מסיעה אחת, לכל היותר. הכול תן וקח. צריך שחברי מועצה – בכלל, בהגדרה, גם בעתיד – יהיו קובעי המדיניות, מפקחים, מבקרים – ולא מעורבים בניהול העירייה עצמה.
בחלק גדול מהעיריות חברי המועצה ממלאים תפקידים. קוראים לזה "מחזיקי תיק" אבל בעצם זה ראש אגף.
עמרם מצנע
¶
יש לו אינטרס פוליטי, הוא גם לא עובד. הוא בא פעם או פעמיים בשבוע. יש עיריות שבהן לחברי המועצה אין סמכויות אדמיניסטרטיביות. זאת אחת הבעיות של העיריות.
עמרם מצנע
¶
ועדת המכרזים, אצלי לפחות, היתה בראשות המנכ"ל באופן קבוע אם זה בעלי תפקידים מראש אגף ומעלה ובראשות ראש מנהל כוח-אדם אם התפקידים היו של ראשי מחלקות. היום כמעט כל תפקיד דורש מכרז. בדרגים הנמוכים יותר עושים מכרזים פנימיים, אבל בתפקידים המקצועיים הבכירים יותר עושים גם מכרזים חיצוניים. אצלי זה היה המנכ"ל, ישב גם הגזבר, נדמה לי. ישבו פקידים בכירים בעירייה.
מרים פרנקל-שור
¶
אתה חושב שוועדת מכרזים בעירייה גדולה צריכה להיות שונה במספרה מוועדה בעירייה קטנה יותר?
עמרם מצנע
¶
אין משמעות לגודל הוועדה. גם לא נורא אם המבנה יהיה כמו שהציע חבר הכנסת חן. הייתי רק מחליף את היועץ המשפטי במנכ"ל.
עמרם מצנע
¶
צריך לזכור עוד דבר: מי יהיה נציג הממונה על המחוז? ייקחו מהעירייה השכנה את הגזבר, את המהנדס?
רשף חן
¶
ראש עירייה, מנכ"ל, אחד מהאופוזיציה, אחד מהקואליציה, משרד הפנים. חמישה. היועץ המשפטי כמשקיף על תקינות התהליך, אבל הוא אינו חבר בוועדה.
היו"ר יורי שטרן
¶
אני לא ממליץ לך. אתה, מרכז השלטון המקומי, מייצג את כל העיריות. אם אתה מכניס נציג של עירייה אחת לוועדת מכרזים של עירייה אחרת, יכולים להיות קונפליקטים, ניגודי אינטרסים. אחר כך אתה תקבל על זה את האחריות כי אתה ערבבת עירייה בעירייה. למה לך?
היו"ר יורי שטרן
¶
חבר הכנסת מצנע אמר שבעיריות הגדולות במיוחד התפקידים הבכירים אינם נכנסים למסגרת הזאת. כלומר יש תפקידים משמעותיים יותר מרופא וטרינרי, אולי, שאינם מוגדרים כאן. לכן רשימת התפקידים – או שהיא תהיה פתוחה, ואני לא יודע איך להגדיר זאת,
מרגלית גוטרמן
¶
לגבי העובדים הסטטוטוריים, במהות התפיסה היתה שיכולה להיות התנגשות בין התפקיד שלהם לראש העיר. יועץ משפטי – זה ברור; כנ"ל מבקר; גם הגזבר – הוא צריך לעמוד מול ראש העיר ולומר שהוא לא מאשר לו משהו. בתפיסה המקורית גם מזכיר המועצה כזה, הוא איש של המועצה. לכן הוא לא היה מנכ"ל.
עמרם מצנע
¶
אבל שלושת התפקידים הבכירים שציינת כבר מוסדרים. יועץ משפטי ומבקר – כל כללי הפיטורים שלהם מוסדרים. עכשיו גם עניין הגזבר מוסדר, אני מבין.
אביטל שטרנברג
¶
זאת המגמה שעו"ד גוטרמן מציינת, שתהיה הוראה שלמה עם הוראות נלוות. לכן עדיף לא לפתוח את הסעיף.
מרגלית גוטרמן
¶
אם אנחנו מוותרים על מפקח תברואה זה לא משום שאנחנו חושבים שלא צריך תברואנים ברשות; אלא אנחנו לא רואים את זה כתפקיד חזיתי מול ראש הרשות.
מרגלית גוטרמן
¶
הזמנו חברה מקצועית כדי שתבדוק. בפירוש אמרנו שאנחנו לא מכתיבים לה את המדיניות. זאת חברה מקצועית, שתעשה סדר עם הרשויות. בוועדת ההיגוי חברים גם אנשים ממנגנון כוח-האדם של עיריית חיפה ושל עיריית ירושלים, ונדמה לי שגם של עיריית תל-אביב.
מרגלית גוטרמן
¶
בהחלט, יש כוונה לאחד את הליך קבלת העובדים במועצות המקומיות ובעיריות מצד אחד ובאמת לדרג לפי גודל ורמות עובדים מצד אחר. זאת חברה המקצועית, לא רצינו להכתיב לה.
מרגלית גוטרמן
¶
ועדת ההיגוי כבר התכנסה. המכרז קבע שאחרי שמונה חודשים היא צריכה להגיש. המקסימום הוא שמונה חודשים.
היו"ר יורי שטרן
¶
רצוי שהרשימה תיקבע בתקנות, רשימת התפקידים. היא אולי תהיה מפורטת לפי סוגי הרשויות וכו'.
עמרם מצנע
¶
היא גם יכולה להיות כזאת שחלק מהתפקידים מפורטים בה, ואחר כך יש אמירה כללית על תפקידים בכירים, ובמקום אחר בחוק יוגדר תפקיד בכיר.
היו"ר יורי שטרן
¶
כי לכלול בחוק רשימה מוחלטת וסופית של התפקידים – זה לא נכון. מחר זה ישתנה. מחר יחליטו שכל עירייה צריכה למנות איש בכיר שיטפל באיכות הסביבה.
אביטל שטרנברג
¶
אנחנו עוסקים בקבוצה מסוימת של תפקידים בכירים. אנחנו לא בשלים להרחיב את ההיקף הזה, אני חושבת שזה גם לא ראוי כרגע. אם הכנסת תרצה, היא יכולה להגיש הצעת חוק נפרדת.
אביטל שטרנברג
¶
סמכויותיו אינן מעוגנות בפקודת העיריות, נתחיל בזה, זה לא תפקיד סטטוטורי. גם למנכ"ל אין סמכות סטטוטורית אבל ברור לנו שהוא עומד בראש הפירמידה ולכן חשוב שיהיה כאן. אבל כל שאר הבכירים – אין להם סמכויות סטטוטוריות על-פי הפקודה ולכן אני לא חושבת שכדאי להרחיב את הסעיף בשלב זה.
מרגלית גוטרמן
¶
במהות יש לתפקידים אלו מקום להתנגש עם ראש העיר: מהנדס לא יאשר תכנית מסוימת אף-על-פי שראש העיר רוצה לעשות פרויקט, כי זה לא בטיחותי. לכן גם אם ראש העיר הבטיח קניון, הוא לא יסכים.
היו"ר יורי שטרן
¶
אז אתם תסכמו סופית את הרשימה. הנקודה הבעייתית ביותר היא הפרדה מחדש בין מזכיר למנכ"ל.
אביטל שטרנברג
¶
בעניין הזה לא רק שאין לי החלטה של ועדת שרים לחקיקה אלא לדעתי גם למשרד האוצר יהיה מה לומר. זוהי כפילות תפקידים.
רשף חן
¶
הוראת סעיף 167א, שאיננה בנוסח הישן, קובעת שאם שמינו מנכ"ל, יראו אותו כמזכיר. אנחנו חיים עם ההוראה הזאת. אם באים למנות מנכ"ל, זאת תהיה משרה אישית, ואז דינו כדין מזכיר. אם לא, יש מזכיר, לא במינוי אישי.
רשף חן
¶
עם הרשימה אתם יכולים לחיות? ראש עירייה, מנכ"ל, נציג קואליציה, נציג אופוזיציה, נציג משרד הפנים, היועץ המשפטי כמשקיף?
רשף חן
¶
אני רוצה לומר משהו בעניין הזה: נקודת המבט של חבר הכנסת מצנע היא של ראש עיר. אני מעיד בפניכם שהוא ראה את כולנו כמטרד אחד גדול. אני חושב שהוא לא יכחיש את זה יותר מדי.
רשף חן
¶
מאה אחוז פעל על-פי חוק. אני אציג את הצד השני של הדברים: אני ראיתי את עצמי כנציג הציבור. חבר הכנסת מצנע יעיד לפניכם שלא פעלתי ממניעים פוליטיים ואינטרסנטיים. בהחלט חשדנו שהמנגנון העירוני הוא המנגנון הפוליטי והכוחני, שממנה את החברים והמפלגה וכו'. חשבנו שחשוב מאוד שאנחנו נהיה חלק ממקבלי ההחלטות וחלק מהתהליכים כדי שנדע מה קורה והדברים לא ייעשו במחשכים. זאת התמונה השנייה.
אנחנו מנסים לאזן בין שתי התמונות. כל אחד צודק מנקודת המבט שלו. לכן זה האיזון שמציעים כאן: תנו גם לחברי המועצה שם את הנוכחות שלהם. מצד אחד דואגים שיהיו אופוזיציה וקואליציה, ועל-ידי כך הם מנטרלים זה את זה, כי כל אחד בהגדרה יצביע כפי שיצביע. הם יהיו חלק מהתהליך. זה גם יהיה לכבודם.
אל תשכחו שהכול תחת סעיף שבו המועצה היא שממנה. זאת ועדת מועצה. בניגוד לסעיף 170, ששם ראש העיר הוא הממנה, או בניגוד למנכ"ל, שראש העיר ממנה – כאן המועצה היא הממנה. לכן רק ראוי ונכון שיהיו שם נציגי מועצה. אנחנו דואגים שזאת לא תהיה השתלטות טוטלית של מרכזי המפלגות. גם חבר הכנסת מצנע מסכים שהאיזון נכון וטוב.
מרגלית גוטרמן
¶
מצד שני אם מנטרלים חבר אופוזיציה מול חבר קואליציה נשארים עם ראש רשות, מנכ"ל ונציג של רשות אחרת.
עמרם מצנע
¶
אני מניח שאין לכם כוונה לקחת מראש העיר את היכולת לנהל. מצד שני, להכניס נציג אופוזיציה זה לאפשר לה לומר את דברה.
רשף חן
¶
עצם הנוכחות שלו שם גם מטהרת: לא יהיה אפשר לעשות אתו התלחששויות, כי הנציג יושב שם. אולי עם כל האחרים יהיה אפשר לעשות את זה, אבל לא אתו. זה מאוד חשוב.
אביטל שטרנברג
¶
שוב, אנחנו לא לגמרי מגובשים בעניין הזה. העמדה האופטימלית לדעתנו היא מה שסוכם עם חברת הכנסת נאות בזמנו. נראה מה תחליט ועדת שרים לחקיקה.
רשף חן
¶
אז ההצעה שאנחנו מביאים היא זאת: ראש עירייה, מנכ"ל, נציג קואליציה, נציג אופוזיציה, נציג משרד הפנים ויועץ משפטי כמשקיף.
סעיף 169א(ב) הוא תוצאה של המחשבה שהיועץ המשפטי יהיה חבר בוועדה והתמודדנו עם השאלה מה קורה כשהוא המועמד. אם זה ההרכב, כל הסעיף הזה לא רלוונטי.
רשף חן
¶
סעיף קטן (ב) יורד, הסעיף לעניין המנכ"ל. ברור שהוא לא יהיה חבר בוועדה שתאשר אותו או את מחליפו.
רשף חן
¶
צריך הוראה שתחליף את סעיף 169א(ב) לעניין ההרכב בעת אישור כשירות של מנכ"ל. אני אציע שהיועץ המשפטי יבוא במקומו. זה רק כדי לאשר כשירות. אתם רוצים שנביא הצעה כזאת? המנכ"ל הוא חבר כאן, הוועדה הזאת אמורה, על-פי ההצעה, גם לאשר כשירות.
רשף חן
¶
עו"ד פרנקל-שור, צריך לנסח את סעיף 169א(ב) אחרת: "במכרז למינוי מנכ"ל בעירייה, יהיה חבר בוועדה במקום המנכ"ל היועץ המשפטי לעירייה".
היו"ר יורי שטרן
¶
אין מצב שבו נבחרו ראש עיר חדש ומועצה חדשה ועדיין היועץ המשפטי לעירייה ממשיך לתפקד?
רשף חן
¶
כלומר להוסיף את המילים "לרבות למשרות המנויות בסעיף 167א". כי זה יוצר כפילות שצריך לתקן.
לעניין תיקון 5, סעיף 171א(א). סעיף 171א עוסק באופן של החלפת נושאי התפקידים הבכירים האלה.
רשף חן
¶
כרגע המועצה צריכה להחליט. אין רוב מיוחד לעניין הזה. בהצעה הממשלתית יש הצעה של רוב של שני שליש. בהצעה המקורית שלנו כתוב "רוב חבריה". אני מבקש לשכנע אתכם ש"רוב חבריה" הוא האיזון הנכון. שני שליש זה דבר בלתי אפשרי בהמון רשויות. זה לא הוגן כלפי ראש עיר.
רשף חן
¶
נניח שאדם לא מתאים לתפקיד שלו ורוצים להחליפו. בהחלט יכול להיות שיש אופוזיציה שיש לה קצת משליש. זה קיים. אנחנו נותנים לה להחזיק את ראש העיר בגרון. על אפו ועל חמתו הוא יישאר עם גזבר גרוע או עם מהנדס גרוע – כי עם המנכ"ל פתרנו את הבעיה. אני מכיר רשות שרוצים להחליף בה מהנדס. אנחנו לא יכולים לעשות את זה לראש העיר.
עמרם מצנע
¶
זאת שגיאה לשים מכשול גדול כל כך. אפשרות אחת היא שאולי מחליפים מישהו טוב, שגילה כמה סודות ותקלות. אבל רוב המקרים הם שהמערכת העירונית לא יכולה לעבוד יותר עם האיש הזה. אנחנו נפגע בעניין.
עמרם מצנע
¶
זה יותר טוב משני שליש, אין ספק. בהמון מקומות, אצלי זה לא קרה אף פעם, נשארים אנשים שמפסיקים להיות נאמנים למערכת. הם ממשיכים לשבת ואי-אפשר לפטר אותם. האיש הבכיר הזה עושה לובי אצל חברי המועצה. הם לא אוהבים להצביע נגד, לפטר.
חמי לפידור
¶
זה לא קיצוני משום שיש ביקורת שיפוטית. בכל הכבוד, אם רוצים לפטר את מהנדס העיר מטעמים פוליטיים, הוא ירוץ לבית הדין לעבודה ובית הדין לעבודה יעצור את המהלך.
חמי לפידור
¶
יכול להיות, אבל נניח שהקואליציה תפטר אדם מטעמים לא ענייניים, בגלל צבע עיניים, עדיין יש ביקורת שיפוטית. עדיין זה טעון פיקוח של בתי הדין. בודקים את זה. במשרד הפנים עוברים שבעה מדורי גיהינום בקטע הזה.
עמרם מצנע
¶
אני אומר שוב: אני מכיר הרבה יותר מקרים שבהם לא מצליחים לפטר אנשים שאינם טובים לעומת ההיפך. רוב חברי המועצה זה בסדר. זה ריאלי. בעיקר שתמיד יש לאנשים האלה סעד של בית דין לעבודה וועדי עובדים. זאת מערכת נוראית, בכלל לפטר עובד זאת בעיה היום.
עמרם מצנע
¶
אלא אם כן החוק יתוקן ויתווספו תפקידים בכירים אחרים. לא הייתי מזלזל בזה. כי באמת, מבזבזים את כל הזמן כאן על מהנדס? אפשר להוציא לו תקנה משלו.
אביטל שטרנברג
¶
לוח הזמנים כזה שאם רוצים שהנושא יעלה לוועדת השרים הקרובה, החומר צריך להיות מוכן מחר בבוקר לכל המאוחר, הנוסח המעובד.
רשף חן
¶
אני רוצה לעבור לסעיף האחרון, שהוא חידוש, הוא לא היה בהצעות הקודמות. אם תהיה התנגדות נחרצת, נראה.
רשף חן
¶
אני שומע שיש. אציג בקצרה את הסעיף. זאת לא יוזמה שלי.
כרגע המצב הוא שלגבי פיטורי עובדים, עובדים אחרים, לא עובדים בכירים, ראש העיר רשאי לפטר כל עובד באישור המועצה או ועדת פיטורים, מכל סיבה, אלא אם כן זאת הפרת משמעת. לפחות לפי איך שאפשר לפרש את החוק במקרה כזה אפשר לפטר רק אם בית הדין אומר שרשאים לפטר את העובד, או הוא מורה על פיטוריו. יש תלונות מצד ראשי ערים בגין מקרים כאלה: יש הפרת משמעת, ראש העיר רוצה לפטר, ההליך המשפטי אורך שנים, בינתיים העובד מקבל משכורת, יוצא לחופשה ללא תשלום, ואי-אפשר לפטר אותו. אם הוא מאחר לעבודה, אפשר לפטר אותו, אם תופסים אותו במילה – אי-אפשר, כי זאת הפרת משמעת. גם אם הוא לא יעיל אפשר לפטר. אבל עברת משמעת, שהיא דבר חמור יותר לכאורה, לא מאפשרת זאת.
זאת אנומליה שאני לא בטוח שהחוק התכוון אליה. אני חושב שהמטרה הראשונית של החוק היא שאפשר לפטר מכל סיבה על-פי הפרוצדורה הזאת ונוסף על כך בית הדין יכול לפטר במקרה של הפרת משמעת.
רשף חן
¶
קודם כול ההצעה היא שעובד יפוטר רק אם ועדת פיטורין החליטה על כך. נוסף על כך מגדירים מחדש מהי ועדת פיטורים, וזה לא היה קודם, כפי שעשינו בוועדת המינויים לעובדים הבכירים.
רשף חן
¶
כן. מגדירים כאן את ועדת הפיטורים: מנכ"ל העירייה או מנהל כוח-אדם בעירייה, היועץ המשפטי של העירייה, ושני חברי מועצה, שאחד מהם מהאופוזיציה.
רשף חן
¶
נכון. זה דומה מאוד לוועדה שדיברנו עליה קודם, רק כאן אין נציג של שר הפנים, כי זה מגוחך: ראש העירייה, יועץ משפטי, מנכ"ל או מנהל כוח-אדם ונציגי המועצה. סעיף (ג) קובע שכל מה שכתוב כאן לא בא לפגוע בזכויות סוציאליות. כלומר אם יש הסכם קיבוצי שנותן קביעות, אסור לפטר אותו אלא אם התקיימו התנאים בהסכם הקיבוצי. הוועדה היא שתחליט אם התנאים הרלוונטיים מתקיימים.
עמרם מצנע
¶
היום הסמכות העליונה היא של ראש היער. הוא ממנה ועדה והעובד מופיע לפניה. ראש העיר צריך לחתום על המסמכים.
שי סומך
¶
הנושא מורכב, נושא הפיטורים. אני מבין למה הוצעה הצעת החוק, אני מכיר את הנושא מהפן של שירות המדינה, ששם ניסו לעשות רפורמה והיא נעצרה על-ידי ההסתדרות. אני מכיר פחות את נושא הרשויות המקומיות אבל בכל זאת אני מכיר את הנושא.
אני מבין שקשה לפטר עובדי ציבור גם במדינה וגם ברשויות המקומיות ויש בעיה. השאלה היא אם לא הולכים לקיצוניות השנייה. יש צד שני למטבע. אנחנו באמת רוצים להגיע למצב במגזר הפרטי; שם מקדמים את הטובים ומפטרים את הלא טובים. זה החלום שלנו.
שי סומך
¶
במגזר הציבורי מי שעומד בראש המערכת הוא לא כמו מנהל במגזר הפרטי. יש לו אינטרסים של מינוי מקורבים כאלה ואחרים.
שי סומך
¶
בשירות המדינה ניסינו לעשות רפורמה על-ידי הקטנת הגדרת עברת המשמעת; נוסף על כך את הפיטורים בגין אי-התאמה ניסינו להוציא מהמשרד ולהעביר את זה לנציב שירות המדינה, שהוא גורם מקצועי.
שי סומך
¶
גורם בממשלה. אני בהחלט חושב שזה נושא רציני שצריך לדון בו. כדאי שמשרד הפנים יהיה בקשר עם המשרדים.
היו"ר יורי שטרן
¶
אם כן אני מקבל את הצעת חבר הכנסת חן. אם משרדי הממשלה מסכמים ביניהם את הנושא, אנחנו נכניס אותו לחקיקה ונלך הלאה; אם לא יהיה סיכום, הוא יוצא מהמסגרת הזאת. תהיה חקיקה נפרדת לכך.
אנחנו מסכמים
¶
נקודות המחלוקת או הנקודות לדיון נוסף בממשלה הן ברורות. אתם אחראים לסיכום עם חבר הכנסת המציע.
אביטל שטרנברג
¶
הבנתי שחבר הכנסת המציע יעלה נוסח שמפנים את כל ההערות שנאמרו. את הנוסח הזה, כמות שהוא, נעביר לוועדת שרים.
היו"ר יורי שטרן
¶
אני מציע לנציג השלטון המקומי שתעירו את ההערות שלכם לפני שהעניין יסוכם בין משרדי הממשלה לבין המציע. שנית, כשהעניין יעבור אישור של ועדת שרים ויגיע לאישור הוועדה אצלנו, תקבלו את הנוסח המסוכם כדי להיות מוכנים לדיון. חבר הכנסת חן, ברגע שיהיה סיכום דאג לכך שמרכז השלטון המקומי יקבל עותק, דרך הוועדה.