פרוטוקול

 
הכנסת העשרים

מושב ראשון

פרוטוקול מס' 1

מישיבת ועדת הכלכלה

יום רביעי, ט"ז בסיון התשע"ה (03 ביוני 2015), שעה 12:00
סדר היום
בחירת יושב-ראש הוועדה, בהתאם לסעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת
נכחו
חברי הוועדה
דוד ביטן – יושב-ראש ועדת הכנסת

איתן כבל – היו"ר

נאוה בוקר

עבד אל חכים חאג' יחיא

טלי פלוסקוב

יעקב פרי

עיסאווי פריג'

נורית קורן

רוברט אילטוב

מיכל בירן

יואב בן צור

אייל בן ראובן

עמר בר-לב

יצחק הרצוג

יוסי יונה

שלי יחימוביץ'

ציפי לבני

מרב מיכאלי

איילת נחמיאס ורבין

קסניה סבטלובה

דניאל עטר

עמיר פרץ

מיקי רוזנטל
מוזמנים
יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין

שר העלייה והקליטה זאב אלקין

שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי

שר התיירות יריב לוין

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן

משה גפני - יו"ר ועדת הכספים

אורי מקלב - יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה

אלי דיין - חבר כנסת לשעבר

רענן כהן - חבר כנסת לשעבר

אתי בן-יוסף - מנהלת ועדת הכנסת

עמי צדיק - מנהל המחלקה לפיקוח תקציבי, מרכז המחקר והמידע, הכנסת

רן מלמד - סמנכ"ל, עמותת ידיד

בועז כבל - אחיו של חבר הכנסת איתן כבל

דוד ארז - הכיפה המרכזית

יוסי שוחט - הבית החברתי

צחי סמייה - לוביסט, לשכת שמאי המקרקעין
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר

איתי עצמון

אביטל סומפולינסקי

מירב תורג'מן

יעל לדרמן (מתמחה)
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
טלי רם

בחירת יושב ראש הוועדה, בהתאם לסעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת
יושב-ראש ועדת הכנסת דוד ביטן
רבותי, אני רוצה להקריא לכם את החלטת ועדת הכנסת: "בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת, הוועדה תבחר יושב ראש מבין חבריה לפי המלצת ועדת הכנסת."

ועדת הכנסת ממליצה בפני ועדת הכלכלה לבחור בחבר הכנסת איתן כבל לכהן כיושב-ראש הוועדה. אני מעביר את השרביט ליושב-ראש הכנסת.
יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין
תודה ליושב-ראש ועדת הכנסת, חבר הכנסת דוד ביטן, אנחנו תיכף אתך עושים סבב. כמו שעשינו עם חבר הכנסת הנגבי, עכשיו זה אתך לעוד מספר ועדות, אבל ודאי שאני רוצה בקצרה לברך - הייתי עושה את זה ארוכות, אבל התנצלתי מראש – את חבר הכנסת איתן כבל.

אני ליושב-ראש האופוזיציה, ליושב-ראש סיעת המחנה הציוני במקרה דנן, רוצה לומר שאני מאוד לא מרוצה מתוצאות ההצבעה אצלכם. אני רציתי להמשיך ולראות את חבר הכנסת כבל אצלי כל שני בבוקר לוועדת ההסכמות, אבל מכיוון שאני דמוקרט אני מקבל את ההכרעה הדמוקרטית.
דניאל עטר
היית אומר את זה לפני ההצבעה, אולי היה משתנה.
יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין
מכיוון שאני עד כדי כך דמוקרט, שלא אוהב להשפיע על תוצאות ההצבעה, לא אמרתי את זה מראש.

אבל, חבר הכנסת כבל באמת אחד מחברי הכנסת הנמרצים ביותר והמנוסים ביותר כאן בבניין. מה שכבר אמרתי, מאוד נהניתי מעבודה משותפת אתו גם בקדנציה הקודמת ואני סמוך ובטוח שהתוצאות יבואו לידי ביטוי גם בניהולו את ועדת הכלכלה, שגם כאן היית כבר חבר מנוסה בוועדה הזאת.

אין צורך לפרט על מה הוועדה הזאת חולשת, על אלף ואחת דברים במשק המדינה, וכבר הספקת – אומנם טרם הצביעו החברים על בחירתך, אבל כבר הספקת לשוחח אתי על התוכניות הרבות כאן בוועדה, ואני מאוד שמחתי. לא שהופתעתי, אבל זה מראה איזו גישה יש לך לתפקיד.

וכולי תקווה באמת שכאן בוועדה הזאת כל הנושאים שיובאו על-ידי המשרדים השונים, גם יפוקחו כראוי וגם כשיהיה צורך לקדם את החקיקה, היא תתקדם, ואם יש צורך בכך גם תשונה כאן בוועדה, כמוקבל. ולא נותר לי אלא לאחל לך בהצלחה רבה, שכמעט אין לי ספק שתגיע עם הפעילות הזאת. תודה רבה.
איתן כבל
תודה.
יושב-ראש ועדת הכנסת דוד ביטן
תודה. אני דווקא מאוד מרוצה שהוא נבחר. האדם הנכון במקום הנכון, והוא גם יקיר מפלגת העבודה בראשון-לציון, אז פעמיים כי טוב.
יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין
הרסת לו את הפריימריז הבאים...
יושב-ראש ועדת הכנסת דוד ביטן
אנחנו קודם כול נצביע מכיוון שאנחנו צריכים ללכת גם לוועדה לביקורת המדינה. מי בעד המלצת ועדת הכנסת לבחור את חבר הכנסת איתן כבל ליושב-ראש הוועדה? יכולים להצביע רק חברי הוועדה.

הצבעה

בעד – פה אחד

המלצת ועדת הכנסת, לפי סעיף 106(א)(1), לבחור את חבר הכנסת איתן כבל לכהן כיושב-ראש ועדת הכלכלה, נתקבלה.
יושב-ראש ועדת הכנסת דוד ביטן
אושר פה אחד. בבקשה, כבוד היושב-ראש.
יושב-ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין
אתה יושב במקומך, נשמע את דבריך ונעזוב.
היו"ר איתן כבל
אדוני יושב-ראש הכנסת, יושב-ראש ועדת הכנסת, חברי כאח לי, תודה שוב, חבר הכנסת יצחק הרצוג, שיש לנו דרך משותפת והיא תמשיך ותהיה משותפת, חברות וחברים, חבריי לסיעה, ציפי לבני, השר.
שר התיירות יריב לוין
אני גם בסיעה שלך.
היו"ר איתן כבל
נכון. אתה מהחברים האישיים שלי בבית הזה – זה לא סוד.
עיסאווי פריג'
עצם העובדה שהוא כאן, זה מראה.
איילת נחמיאס ורבין
סיעת אוהבי איתן כבל.
היו"ר איתן כבל
ויש כאן הרבה אנשים סביב השולחן הזה, אנשים מהקרובים ביותר אלי והם החברים שלי והולכים אתי דרך ארוכה. ורבנו אריה, בבקשה.

ברשותכם, אני אומר כמה דברים בקצרה. בהתרגשות גדולה וביראת כבוד אני נכנס היום לתפקיד, אחד החשובים בחיי. אעמוד בראש ועדת הכלכלה, בוועדה שעוסקת בחיים עצמם של אזרחי ישראל ומשפיעה על חיי האזרחים יותר אולי מכל ועדה אחרת בכנסת - יוקר המחיה, המשבר בדיור, הגז של כולנו, החשמל והמים, תחבורה ציבורית, בנקים בהקשר של המשק המשפחתי, מזון, ועוד ועוד ועוד.

ועדת הכלכלה היא הוועדה הפרלמנטרית החשובה מכולן, שכן היא זו שיכולה לתקן מהיסוד את החיים עצמם.

אתמקד במאבק ביוקר המחיה הבלתי נסבל של המשפחה העובדת בישראל, יוקר הדיור שהפך את הדירה לחלום, הנס שקרה לנו עם הגז ומחייב אותנו לדאוג שאזרחי ישראל יהיו הראשונים ליהנות מהנס הזה.

אני מתכוון שהוועדה בראשותי תהיה החלוץ במאבקים אלה ותביע את עמדתה הברורה בכל מאבק בנושאים אלה.

הוועדה הזו בראשותי לא תהיה אף פעם אופוזיציה לאזרחי ישראל. הוועדה הזו תתמוך תמיד במה שטוב ונכון לאזרחי ישראל.

לוועדה הזו יבואו בחודשים הקרובים שרים, מנכ"לים של חברות שונות במשק לתת דין וחשבון נוקב לאזרחי ישראל.

אעשה את הכול לטפל בצורה נכונה במתח המתקיים בין העולם העסקי לבין ציבור העובדים והצרכנים במשק.

ועדת הכלכלה תהיה הבית של אזרחי ישראל. אזרחים שירצו יהיו רשאים, בתיאום מראש, להשתתף בדיונים ולהעביר לידיעתנו כל מידע חשוב בכל ימות השנה.

אני מודה לחבריי ששלחו אותי לשליחות חשובה זו, אני מודה לעוזריי, ואני מנצל את ההזדמנות הזו, אדוני היושב-ראש - כבר התחלנו לנהל שיח בעניין הזה, לגבי כל עניין חלוקת הסמכויות בוועדות. יש תקנון, יש כללי משחק, ואני מבקש ואף תובע, וכבר נדברנו, שאתה תוביל אצלך כבר בשבוע הבא דיון שבו אחת ולתמיד נסדיר את הנושא הזה בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים, כי לצערנו בקדנציה הקודמת זה הגיע לרמה של פרסה, זאת אומרת אחוז וחטוף, ומי שחטף יותר, וזה יותר מכול פגע בעבודתם של כל חברי הכנסת.

זו שאלה שהיא איננה שאלה של קואליציה, היא איננה שאלה של ימין ושמאל. היא שאלה שלנו, אדוני שר התיירות, אדוני שר הכלכלה, שאנחנו מכירים אותה מהחיים כאן ואנחנו מתכוונים להסדיר אותה, וזה גם נוגע לשאלה המרכזית של כל אותן הרפורמות החשובות שהממשלה מתכוונת – יש ועדות בכנסת ואנחנו אמונים לעשות את מה שנכון עבור מדינת ישראל, אזרחי מדינת ישראל, לעשות את זה נכון וטוב יותר.

ודבר אחרון. בשבוע הבא בכוונתי להציג באופן המסודר ביותר את תפיסתי ואת האופן שבו אוביל את הוועדה. אני מתכוון לשוחח עם כל חברי הוועדה.

אני רק יכול לומר לכם דבר אחד. אעשה את הכול להוביל יחד אתכם את הוועדה למקומות אחרים, נכונים, טובים יותר, כדי שכולנו – חברי הוועדה, ומעל הכול אזרחי ישראל – יצאו נשכרים מהעבודה שלנו. תודה רבה לכם.

(מחיאות כפיים)
יצחק הרצוג
רבותי השרים, מכובדי, חברות וחברי הכנסת, איתן היקר וצוות הוועדה, אורחות ואורחים נכבדים. אני שמח גם לראות את חבר הכנסת לשעבר, השר לשעבר רענן כהן.

איתן, אתה נחשב אחד המחוקקים הכי בולטים בכנסת הזאת כבר שנות דור. יבול העשייה הפרלמנטרית שלך הוא עצום. זה הכשיר אותך להרבה משימות, זה מכשיר אותך לרגע הגדול הזה, שאתה תהיה בצומת מרכזי בסוגיות מהותיות מאוד בחיינו.

אין ראוי ממך ואני מאחל לך מכל הלב, עם כולנו, הצלחה עצומה. ניתן לך גיבוי בתהליכים, במהלכים, ביוזמות חקיקה, ברפורמות שאתה תוביל, ומי ייתן באמת שאזרחי ישראל יראו גם את הפירות הטובים של העשייה הברוכה שלך ושל חברות וחברי הוועדה. בהצלחה מקרב לב.
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה, הרצוג. השר אריה מכלוף.
שר התיירות יריב לוין
יש ותיקים יותר וותיקים פחות.
שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי
אני אחלק את הברכה שלי לשתיים, אדוני, חבריי – אחת בשם אריה ואחת בשם מכלוף.
רוברט אילטוב
אז זה שלוש – גם דרעי.
שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי
לא, עזוב את הדרעי. ראשית, אני חבר של איתן, אני חייב לומר את זה למען השקיפות ואני שמח מאוד בשבילו. מצד שני, יש בי קצת, לא אומַר דאגה אבל צריך לעמוד בקצב של הפעלתנות שלו, אני חושב שאני אצטרך לעבוד הרבה יותר קשה.

אז לכן אני אומר בסך הכול בשורה התחתונה שביחד אני מקווה מאוד – נכון, יש אופוזיציה-קואליציה, זה מובן, אבל בסוף בסוף אם נסתכל על טובת האזרח וטובת המדינה, יש לנו הזדמנות, צומת דרכים שאפשר לעשות הרבה מאוד שינויים, לדאוג לישראל השנייה, לדאוג למוחלשים בחברה ולדאוג למען הכלכלה, כלכלה טובה ובריאה, ואני מברך אותך בהצלחה גדולה, מברך את כולנו בהצלחה גדולה.
היו"ר איתן כבל
תודה, רבנו אריה. תודה.
שר התיירות יריב לוין
איתן ידידי, אני חושב שאתה יוצא היום מעבדות הפרוצדורה לחירות המהות. עשית הרבה שנים כאן את הצד הפרוצדורלי של להיות יושב-ראש סיעה ולעבור את כל התהליכים שצריך לעבור בניהול הטכני, שאומנם משפיע על הכול אבל בסוף הוא עבודה מאוד סיזיפית ומאוד קשה. אני כל הזמן אמרתי שבמקום לעסוק בכמה דקות לוקח עד שעונים למענה הטלפוני, אתה במקום זה עוסק בכמה דקות זה ינאם ובכמה דקות ההוא ידבר.

ואני באמת מברך אותך כי אני חושב שהיכולות שלך צריכות לבוא לידי ביטוי בנושאים המהותיים, ומאחר שהמציאות היא שאתה חבר בסיעה שהיא סיעת אופוזיציה, אני חושב שאולי המקום הכי משפיע של האופוזיציה בצדדים המהותיים זה הוועדה הזו, שהיא ועדה רבת עוצמה, שמשפיעה באמת על המון-המון נושאים ושגם בהחלט זקוקה ליד מכוונת שהיא גם מקצועית וגם רצינית.

אני יודע, כמי שמייצג את לקוחות הוועדה עכשיו, שלא יהיה קל אצלך אבל אני יודע שזה יהיה תמיד ענייני, זה יהיה תמיד רציני, ומה שהכי חשוב, זה יהיה תמיד בלוחות זמנים מהירים וכאלה שלא מעכבים את הדברים, וזה אני חושב אחד האתגרים הגדולים שישנם כאן.

אני יכול להגיד לך שהיו לי הרבה מאוד שיחות גם עם לאה וגם עם אתי במהלך השנים על ועדת הכלכלה ועל עתידה. אינני זוכר את חיוכן כל כך רחב כפי שהוא היום ואני חושב שזה אומר המון על כך שבאמת יש כאן קונצנזוס כללי שהגיע לכאן האדם הנכון במקום הנכון.

אם מותר לי לומר משהו גם בזווית הצרה של המשרד שלי, אני באמת רואה בוועדה הזאת לא רק גורם מפקח ולא רק גורם שמאשר חקיקה ותקנות אלא קודם כול שותף אמיתי לדרך. דיברתי קודם עם לאה על כך שאני מבקש מיוזמתי להיות מוזמן לכאן באופן מיידי דווקא כדי לשמוע לפני שאני מגבש את מדיניות המשרד ולא בתהליך שבו אני בא כאן רק כדי להודיע לכם מה החלטתי לעשות.

אני חושב שיש פה – לך באופן אישי בוודאי, ואני חושב גם להרבה חברים אחרים – ידע וניסיון שאפשר יהיה להפיק מהם תועלת, ואני באמת מצפה בכיליון עיניים להמשך העבודה המשותפת שלנו סוף-סוף בדברים – איך אומרים – מהותיים, אמיתיים, ולא רק בלספור כמה אנשים הגיעו לאיזה הצבעה ומתי.

אז שיהיה לך, איתן, בהצלחה ענקית.
היו"ר איתן כבל
תודה, חבר. תודה-תודה. עמיר, אחרי כן עיסאווי ואחרי כן אילטוב.
עמיר פרץ
אריה, שב דקה. מכלוף.
עיסאווי פריג'
כבוד השר, אם אתה נשאר לחבר הכנסת עמיר, אתה תישאר גם לשמוע אותי.
שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי
נתת לי סיבה לקום עכשיו.
עיסאווי פריג'
לא, לא. אני מוותר. שב.
עמיר פרץ
אדוני היושב-ראש, אני מברך אותך על בחירתך פה אחד, לא תמיד אדם זוכה לבחירה פה אחד. זאת הזדמנות באמת לעשות זאת כאשר יש הסכמה סביבך.

אין ספק שוועדת הכלכלה היא אולי הוועדה שהיא שונה מכולן, זו ועדה שמי שעומד בראשה זה איש אופוזיציה. ככה התרבות בכנסת, וטוב ששומרים על כך. חברי השר המקשר, אין בכלל ספק שזאת ועדה שהמפגש של האובייקטיביות בתוכה מגיע לעתים לרמות שקשה להאמין שזה מתרחש בכנסת ישראל.

יחד עם זאת, אני רוצה להזהיר את היושב-ראש ולפנות גם לשר המקשר ולפנות גם לשר שהוא בעצם השר הכי דומיננטי בוועדה הזאת – בוז'י, אתה מפריע לי; חבל, וגם מצלמים הכול.
יצחק הרצוג
אתה צודק. סליחה.
משה גפני
זה פעם ראשונה אבל שהוא מפריע לך.
יצחק הרצוג
עניינים שברומו של עולם.
עמיר פרץ
מה אתה אומר, אני ממש מתרגש. ולכן, אני חושב שמה שצריך לשמור מכל משמר – ואני פונה גם לשני השרים – זה שהתרגיל הידוע שבאים למליאת הכנסת ומעבירים את הנושאים החשובים מנושאים שהם בתוקף סמכותה של הוועדה לוועדות אחרות, אנחנו יודעים שקואליציה רוצה לבחור לעצמה מקום נוח, יושב-ראש נוח. אני חושב שאפשר לסמוך על כבל שיהיה ענייני. יחד עם זאת, אני בטוח שכבל יממש את המשפט שהוא אמר בתוך דבריו של למצוא את האיזון הנכון בין התעשייה, בין כל הגורמים המשקיים בארץ, לבין צורכי האזרחים. ודאי זה מתח שהוא מהחשובים ביותר כדי לשמור על מדינה שמקיימת את מטרותיה.

אני פונה גם לשר הכלכלה. למעשה, אני מציע לך - - -
שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי
אל תזלזל בנגב ובגליל.
קריאה
עמיר, את זה אומרים לך?
אתי בנדלר
הוועדה לא מזלזלת בנגב ובגליל, זה תהיה בטוח.
היו"ר איתן כבל
נאחזים בכל פירור. אתה צודק, נגב-גליל זה הלב, רוב הזמן אתה תהיה שם.
שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי
אני לא חס על כבודי. הנגב, הגליל.
עמיר פרץ
אני פונה לשר הכלכלה, הנגב, הגליל, מתאם לירושלים, לדתות. מה עוד? אני לא זוכר הכול.
היו"ר איתן כבל
אין מקום בכרטיס ביקור.
עמיר פרץ
אבל אני פונה לשר אריה, יותר חשוב – עם כל ניסיונך, אני מציע לך. גם כשוועדת שרים תחליט שהיא מעבירה את הנושאים שלך למקום אחר, אני מציע לך, תשמור על כך שהדברים יגיעו הנה.

אתה רוצה לקדם את הנושאים באמת, לפי דעתי המגרש כאן הוא מגרש שיהיה נטול כל אינטרסים, ובהרבה מקרים יסייע לך להשיג יותר ממה שהשגת בממשלה.
שר הכלכלה אריה מכלוף דרעי
אני אתייעץ עם הרב גפני.
עמיר פרץ
תאמין לי, גפני יכול להיות לך יועץ מצוין בעניין הזה. סך הכול, יש פה מטרות יוצאות מן הכלל, יש פה מרחב עשייה בלתי רגיל. אין ספק שמי שיהיו חברים כאן יזכו כאן לתחושה מאוד-מאוד טובה, בעיקר חברי הכנסת החדשים, ואני מאחל לך הצלחה במשימה הגדולה הזאת.
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה, חבר.
עמיר פרץ
אתה, מה שנקרא, האור בקצה המנהרה של האופוזיציה. זה מה שנשאר לנו, מה שנקרא. שמחת עניים אבל זה השמחה.
שר התיירות יריב לוין
הכול יכול להשתנות, אתה יודע.
היו"ר איתן כבל
תודה. חבר הכנסת עיסאווי פריג', בבקשה.
עיסאווי פריג'
לא יצא בחלקי שכבוד השר יקשיב אבל לא נורא, נעביר לו את זה.
עמיר פרץ
מה לעשות, עוד פעם דופקים את הערבים.
עיסאווי פריג'
איתן, מזל טוב.
היו"ר איתן כבל
תודה, חבר.
עיסאווי פריג'
אני אצהיר לשם הבהרה. חשבתי לתומי שאני אחד הוותיקים שמכירים אותך, 33 שנים אני מכיר את איתן, אז החברים שלך כאן חוצים גבולות.
עמר בר-לב
ככל שהוא יתקדם, יהיו יותר כאלה שיגידו שהם מכירים אותו כבר 40 שנה.
עיסאווי פריג'
מעניין, חוצה גבולות לראות את כבוד השר בעצמו עם חיוך, עם חיוך מפה לאוזן, איך אומרים, ושמחה על כניסתך לתפקיד. זה מראה.

אני אומר לך, חברי – בדוגרי – חברות בצד ועבודה בצד. יש לך את נתוני הפתיחה שלא היו לאף אחד. יש לך רוב אופוזיציוני תומך, יש לך שר דינמי שאפשר לדבר אתו, יש לך אהדה.
עמר בר-לב
וניסיון.
עיסאווי פריג'
ניסיון. ניסיון עמוק מאוד, ושמעתי אותך בקשב רב. דבריך מאוד נכונים, אבל בסופו של דבר אנחנו סופרים שטרות, תוצאות.

כוונות, אין ויכוח, אתה מפגין, וכל הנתונים מראים עידוד ואופטימיות. אני פונה אליך, חברי. בסופו של דבר אנחנו צריכים לצאת עם תוצאות שעשינו טוב לאזרחי המדינה, במיוחד למוחלשים. ועל זה אני אומר לך, אני לא אתפשר אתך. כמה שאני אוהב אותך, אבל תמצא אותי גב בצדק, תמצא אותי נגד כשצריך. שיהיה לך בהצלחה.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני רק רוצה להגיד לך – לגבי תוצאות, הנה, אתה ההוכחה שאני הצלחתי. אני מלווה אותך מתחילת הדרך. יותר מזה? באמת, לא יודעים פה הרבה אבל עיסאווי - - -
עיסאווי פריג'
זה אישי מדי להיכנס לזה.
היו"ר איתן כבל
זה נכון. זה חברות נפש שממש הולכת הרבה שנים לאחור.
עיסאווי פריג'
ויש לך זכות בהיותי כאן.
היו"ר איתן כבל
תודה, תודה.
עיסאווי פריג'
בוא לא נגלה את כל הקלפים.
היו"ר איתן כבל
תודה. חבר הכנסת אילטוב, בבקשה.
רוברט אילטוב
כבוד היושב-ראש, ידידי איתן, קודם כול ברכות מכל הלב. זוהי הפעם הראשונה שלסיעת ישראל ביתנו אין ייצוג בוועדת הכלכלה.
יואב בן צור
יש.
רוברט אילטוב
אין ייצוג בוועדת הכלכלה.
יואב בן צור
איתן כבל.
רוברט אילטוב
אבל אני יכול להבטיח לך שאנחנו נהיה פה, אף אחד לא יוכל לסגור לנו את הדלת, לא בתרגיל כזה פוליטי ולא בתרגיל אחר. אנחנו נהיה פה, אנחנו נהיה ענייניים, ניתן לך את כל הגיבוי, את מלוא הגיבוי, את כל התמיכה ואת כל העזרה כדי שאתה תצליח בתפקידך וכדי שלעם ישראל יהיה טוב.

אני יכול להגיד לך שאני כיהנתי קצת יותר מחצי שנה כיושב-ראש ועדת הכלכלה, זה תפקיד מרתק. כחצי מהשרים של הממשלה צריכים להתייצב ולתת לך דין וחשבון על פעילותם, ואתה תדרוש מהם דין וחשבון בזמן נכון, בזמן אמת.

יש למדינת ישראל הרבה נושאים לטפל בהם, כולל פריון בעבודה, כולל כל הפגיעה בעובדים, כולל כל הסוגיה של דיור, תחרות חופשית – שאיננה כאן, למרות כל ההצהרות.

אני חושב שיש הרבה סוגיות שאתה ברמה האישית, גם כשר לשעבר – שגם היית אורח קבוע פה בוועדה – אתה מכיר ואתה יודע לנהל אותן, ואני רוצה לאחל לך בהצלחה מכל הלב.
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה, חברי. חבר הכנסת מקלב, וחברתי מרב מיכאלי.
אורי מקלב
אני ביקשתי שחבר הכנסת גפני ידבר.
משה גפני
דבר.
אורי מקלב
אצלנו יש כיבוד. גפני.
היו"ר איתן כבל
גפני, נו, יש גבול לצניעות.
אורי מקלב
הפוך. מכבדים אחד את השני. יושב-ראש ועדת הכספים.
משה גפני
אדוני היושב-ראש, אני מברך אותך על הבחירה לוועדת הכלכלה. הכלכלה של ישראל נמצאת על פרשת דרכים, כולם יודעים את זה. יש גם זיקה וממשק בין ועדת הכלכלה לוועדת הכספים, ואנחנו כמובן נשתדל לעשות את זה.

זה נכון מה שנאמר פה עליך – מה שהצלחתי להקשיב, מעבר לשיחות שניהלנו פה עליך.
אורי מקלב
גם עליך.
משה גפני
גם עליך. מה שהצלחנו להקשיב זה שגם כשהיית יושב-ראש סיעת העבודה והיית בדיונים באופוזיציה, גם בקדנציה הקודמת וגם בקדנציה הנוכחית היית מאוד ענייני. בקדנציה הקודמת היית מאוד ענייני, הרבה פעמים התרגזתי על זה, אבל לא חשוב.
היו"ר איתן כבל
ענייניות היא עניין של המקום בו אתה נמצא.
משה גפני
סתם אמרתי את זה.
היו"ר איתן כבל
אני הבנתי, תאמין לי.
משה גפני
באמת הענייניות מאפיינת אותך, והאיזונים שאתה תעשה כאן בוועדה, ברור לי לחלוטין שזה מה שיקרה. בכלל, בוועדות צריך להתנהל כאשר אין פוליטיקה אלא יש מדינה עם אזרחים, והכלכלה כפי שאמרתי היא בפרשת דרכים.

אני אומר לחברי הכנסת החדשים. אם רוצים לדעת האם יכולה להיות בכנסת חברות אמת, אני מרגיש חבר אמת עם איתן, ותדעו שהיא קיימת. על אף חילוקי דעות שיכולים להיות בנושאים שונים שעומדים פה על סדר-היום, יכולות להיות בין חברי הכנסת חברויות אמת. זאת אחת הדוגמאות, אני אומר את זה לכולם.

איתן, אני מאחל לך בהצלחה.
היו"ר איתן כבל
תודה, חבר.
משה גפני
את המקצועיות שלך קיבלת בישיבת הנגב.
היו"ר איתן כבל
תודה. זה נכון. נכון, גם בישיבת הנגב, אמת ויציב. תודה לך. מרב, שלי מבקשת, יש לה הצעה לסדר. בבקשה, שלי.
שלי יחימוביץ'
בתור מי שהפסידה לאיתן בבחירות לראשות הוועדה, יש לי זכויות יתר בברכה. אז אני גם חושבת, איתן, שמדובר באחת הוועדות החשובות ביותר, כמעט אין תחום בחיים של בן אדם שהוועדה הזאת לא נוגעת בו. זו ועדה שהכריעה בדברים מאוד משמעותיים, לא רק למשק אלא בכלל בציבוריות הישראלית.

אתה אחד הפרלמנטרים הטובים ביותר בבניין הזה, עם ניסיון שלא יסולא בפז, אני חושבת הניסיון הכי גדול מכל הפרלמנטרים הפעילים היום בכנסת, והוכחת את היכולות שלך גם בניצול כל הכלים שעומדים לרשות פרלמנטר – מחקיקה דרך שאילתות דרך כל דבר – תמיד, גם במדדים האובייקטיביים שנעשו, תמיד קיבלת את הציונים הגבוהים ביותר.

וגם, בסופו של דבר גם צריך בשביל להגיע לתוצאות בוועדה הזאת את היכולת לנהל משא ומתן בין גורמים שונים – ממשלה, כנסת, חברי כנסת מסיעות שונות – ואין לי שום ספק שתעשה את זה על הצד הטוב ביותר.

גם הלב שלך נמצא במקום הנכון, ואני מתנצלת כי יש לי הצעה לסדר, אז אני מאחלת לך המון-המון הצלחה ובטוחה שתעשה את זה על הצד הטוב ביותר.
היו"ר איתן כבל
תודה. אלפי תודות. אני ממש מודה לך. אדוני השר, תודה שבאת. תדבר מרב, ואני אתן לך את רשות הדיבור בשולחן. בבקשה, מרב.
מרב מיכאלי
תודה רבה. אדוני היושב-ראש, תענוג להגיד תודה רבה, אדוני היושב-ראש. באמת, ממש, תתחדש בברכות. לעונג הוא לנו ובהצלחה רבה.
היו"ר איתן כבל
תודה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
מה אמרת בשנתיים האחרונות? אותו דבר.
מרב מיכאלי
לא.
מיקי רוזנטל
אבל הכתובת לא הייתה אותה כתובת.
מרב מיכאלי
אני לא רוצה להכביר ולחזור על הצומת שנמצאת בו הכלכלה ויוקר המחיה וחשיבותם של החיים עצמם והציבור. אני רוצה לדבר דווקא על נושא אחד מכל הנושאים שהם תחת אחריותך בוועדת הכלכלה, ואני יודעת כמה אתה רגיש אליהם ואני רוצה להעמיס עליך אחריות ולהדגיש ביתר שאת את חשיבותו, וזה התקשורת.

התקשורת לא נתפסת אצלנו כשייכת לחיים עצמם באותה מידה שבה יוקר המחיה ובעיית הדיור ומצוקת הקיום היומיומית, ובצדק. באמת, אתה פחות חש את עצמך כי אל"ף, היא נמצאת בכל מקום, אין תחושה שאת לא יכולה להשיג את התקשורת, היא רודפת אותך הרבה פעמים, אבל התקשורת היא נשמת אפה של הדמוקרטיה והיא היום אולי נשמת אפה של הדמוקרטיה עוד יותר מאשר הייתה אי פעם.
רוברט אילטוב
במיוחד "ישראל היום".
מרב מיכאלי
זאת אומרת, התפקיד של ועדת הכלכלה בהקשר הזה הוא להיות כמעט סוג של ועדת חוקה. ועדת הכלכלה בהקשר של התקשורת, יש לה תפקיד מרכזי בשמירה היום על הדמוקרטיה הישראלית.

כמו שאמרתי, מי כמוך מודע לזה, מי כמוך הביא לפתחנו, לפתח הכנסת הזאת, את אחד החוקים שהביאו אולי לפירוק הממשלה הקודמת, ונושא שלא הלך לשום מקום, נמצא על סדר-היום - -
רוברט אילטוב
למה אולי?
מרב מיכאלי
- - הולך והופך בוער משעה לשעה, מיום ליום.
היו"ר איתן כבל
בזכות זה יריב שר. הם צריכים להגיד לי תודה, שני אלה שהתנגדו.
מרב מיכאלי
בדיוק. חד-משמעית.
רוברט אילטוב
למה אולי? בגלל זה נפלה הממשלה, ויש לנו שני שרים.
שר התיירות יריב לוין
ורוברט עדיין לא יושב-ראש קואליציה.
רוברט אילטוב
החלום שלך לא התגשם.
מרב מיכאלי
צריך לשמוח בכך שיש היום בממשלה שרים שהם פרלמנטרים מעולים, שיש להם כבוד לכנסת - -
היו"ר איתן כבל
אמת.
מרב מיכאלי
- - ומעריכים אותה, ולכן אני יכולה לסמוך על מה שיריב למשל אמר כאן. העבודה שלו עם הוועדה תהיה לפי דעתי דוגמה ומופת.
שר התיירות יריב לוין
כן, רק שאני לא שר התקשורת, אני מזכיר. שלא יהיו אשליות.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
בשלב זה.
שר התיירות יריב לוין
שלא יהיו אשליות.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
בשלב זה. זה משפט שצריך להגיד בממשלה הזאת.
רוברט אילטוב
בינתיים.
היו"ר איתן כבל
כל דבר, בשלב זה.
מרב מיכאלי
יריב, יהיה לנו יותר קל להחמיא לך בתור שר תיירות, זה בטוח.
שר התיירות יריב לוין
בואו נסכים על זה. נשאיר אותי שם, ובסדר.
מרב מיכאלי
אבל בכל מקרה, אדוני היושב-ראש, אני באמת מחזקת את ידיך ומפצירה בך.
היו"ר איתן כבל
תודה. תודה, חברתי. אדוני השר, אחריו חבר הכנסת מקלב, טלי, יוסי יונה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
תודה רבה. איתן, אני מאוד מאוד שמח לברך אותך שאתה כאן. אל"ף, כי זה סימן שניצחנו בבחירות, אבל חוץ מזה שזה סימן לזה שניצחנו בבחירות - - -
שר התיירות יריב לוין
לא, זה סימן שעדיין לא קמה ממשלת אחדות לאומית.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
לא משנה, אפשר לראות את זה מכמה כיוונים. אבל בוודאי, אתה מועמד הכי ראוי שיש לתפקיד הזה. אנחנו מכירים לא מהיום, אפשר לגלות שאתה אחד מהמורים שלי בבית הזה.
היו"ר איתן כבל
נכון.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
ממש מהצעדים הראשונים, ואני מכיר איך אתה יודע לעבוד בכנסת, אני למדתי ממך מה אתה יודע לעשות ומה אתה יודע לחולל, ואין לי ספק שתמצב את הוועדה הזאת כפי שהיא צריכה להיות כאחת מהוועדות הכי משפיעות.

ואני גם יודע שתוכל לעבוד יחד עם הממשלה, לא תמיד להסכים אתה אבל לעבוד יחד עם הממשלה, מה שיאפשר באמת לוועדה לתפוס את המקום הראוי כי זה מצב לא פשוט שוועדה מרכזית בכנסת היא בידי האופוזיציה. יש תמיד רצון טבעי של הממשלה לעקוף אותה בדרך כזאת או אחרת, ונמצאים פה בחדר כמה מומחים ליצירת הדרכים העוקפות.
רוברט אילטוב
כולל אלה שבאופוזיציה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
זה נכון. אין לי ספק שתמצא את הדרך לכך - -
היו"ר איתן כבל
כך יהיה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
- - כדי שהממשלה תעבוד יחד עם הוועדה יד ביד, וזה ימצב אותה בדיוק במקום איפה שהיא צריכה להיות.

יש הרבה סוגיות מאוד רציניות על הפרק שבהן אין בכלל קואליציה ואופוזיציה. כל נושא הדיור הוא מטרה משותפת של כולם, ולא במקרה משרד השיכון הוא תחת פיקוח של הוועדה שלך. יריב נמצא פה כשר התיירות, אין פה קואליציות ואופוזיציות, כולנו רוצים שיהיו כמה שיותר תיירים, וזה נכון כמעט בכל תחום. מהניסיון שלי, הפעלת משמעת קואליציונית בוועדת הכלכלה זה אירוע נדיר.
היו"ר איתן כבל
כמעט וזה לא קרה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
כמעט ולא קרה, כי תמיד זה היה ענייני.
היו"ר איתן כבל
לעתים היית מוצא את האופוזיציה עוזרת לממשלה יותר מאשר - - -
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
גם זה קרה. גם זה קרה.
היו"ר איתן כבל
זה קרה יותר מפעם אחת, מי כמוני יודע.
שר התיירות יריב לוין
זה היה מינימליסטי מאוד.
היו"ר איתן כבל
נכון, מי כמוני יודע את זה. לפחות שלושה חוקים מרכזיים עברו בקדנציה הקודמת בזכות מאבק שניהלתי אני למען שרי הממשלה, בהתנגדות הקואליציה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
גם זה קורה. מודה ומתוודה.
שר התיירות יריב לוין
אני זוכר יותר משלושה.
היו"ר איתן כבל
נכון, אבל אני אומר, שלושה שהם בליבת החקיקה. היו יותר, אבל - - -
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
ולכן, מבחינה זאת בוודאי, אני חושב שככה זה נהוג בוועדת הכלכלה וככה זה יימשך, ואחת מהוועדות הכי חשובות, הדברים הכי מרכזיים בחיים שלנו ובחיי האזרחים שלנו זה כאן – יוקר המחיה זה כאן, השיכון זה כאן, הרבה מאוד תחומים זה כאן. ועם היכולות שלך, אתה תעשה פה דברים גדולים, אלא אם כן כמו שאמר יריב, נראה אותך במקום אחר מצטרף לשולחן אחר, שגם שם נדע ליהנות ממך, אבל זאת כבר סוגיה אחרת.
רוברט אילטוב
רגע, פניתם שמאלה? לא הבנתי.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
אנחנו כבר במצב לפנות לכל מי שרוצה.
רוברט אילטוב
כן, את זה הבנתי, שיש משא ומתן עם טיבי.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
לשם עוד לא הגענו. לשם עוד לא הגענו.
היו"ר איתן כבל
זו הייתה אמירת היום.
רוברט אילטוב
תראה מה סיעה של שישה מנדטים יכולה לעשות לכם.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
לשם עוד לא הגענו, רוברט, אבל אם אתה תלמד אותנו איך זה הולך שיתוף פעולה איתם באופוזיציה, אז אולי גם את זה - - -
רוברט אילטוב
אנחנו לא משתפים פעולה, אתה גם יכול לראות את זה בכל מקום.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
זה אני רואה בהצבעות, לכן מקומכם הטבעי במקום אחר אבל זה כבר שיח אחר. אני מאחל לך למצוא את מקומך בקואליציה - -
שר התיירות יריב לוין
לא בקואליציה.
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
- - ומאחל לאיתן להישאר יושב-ראש ועדת הכלכלה לארבע שנים.
שר התיירות יריב לוין
למה אתה מאחל לו כל כך מעט?
שר העלייה והקליטה זאב אלקין
יושב-ראש קואליציה, בוודאי. זה בסוף חייב לקרות.
היו"ר איתן כבל
זה לא סוד, ובאמת לא לחינם הגיעו, מי שחסר היה לי פה היום והוא לא יכל להגיע זה השר גלעד ארדן, שהוא באמת מהחברים הקרובים ביותר שלי בכנסת ישראל, ומעבר לפוליטיקה גם יש לי אליו הערכה גדולה מאוד, ולא לחינם גם אתה פה וגם אתה כאן.
רוברט אילטוב
הוא גם כיהן כיושב-ראש ועדת הכלכלה.
היו"ר איתן כבל
נכון, נכון. חבר הכנסת מקלב, יוסי יונה, טלי, ונמשיך.
אורי מקלב
אתה לא צריך להגיד לי לדבר קצר, אני מבין את זה לבד, אדוני היושב-ראש. אדוני היושב-ראש, שתי מפלגות לא מסרו את השמות שלהן לוועדות – המחנה הציוני ויהדות התורה. לגבי המחנה הציוני אני לא יודע, אני לא מתערב, אבל למה ביהדות התורה אני אספר לך – אפילו שהרב ליצמן נמצא – יש ויכוח על ועדת הכלכלה, זה הוויכוח. כולם חושקים בוועדה הזאת, ועכשיו זה גם התעצם לאחר הבחירה שלך, זה לא ירד בכל אופן.

אני רק רוצה להגיד לך דבר אחד.
היו"ר איתן כבל
אבל אתה יודע מה אני רוצה.
אורי מקלב
בסדר, זה גמור, כולם רוצים.
יואב בן צור
תן לו המלצה.
אורי מקלב
אני אומר שגם אני רוצה בעניין הזה, אבל איתן, דיברו על זה שאתה נושא באחריות – ראינו את זה גם כיושב-ראש האופוזיציה – אחריות על דברים כלליים, אבל בדברים ציבוריים אני רוצה לציין גם את האחריות שאתה לוקח כלפי כל אחד ואחד, וזה מאוד בלט אצלך.

אתה יודע שאני אומר, כמו יהושע. אמרו עליו, על יהושע, ממשיך של משה, איש אשר רוח בו. מה זה איש אשר רוח בו? שיודע להתנהל מול כל אחד ואחד באופן שמתאים לאופי שלו, לרוח שיש בכל אחד, וזה מיוחד, ואני מבקש גם ואני בטוח גם, הדברים שמאוד עניינו אותך כשהיית חבר פה בוועדה זה הנושא החברתי והנושא הצרכני.

יש לוועדת הכלכלה הרבה משימות והרבה מטלות, אבל הנושאים האלה, אין לי ספק שימשיכו לתפוס את סדר-היום, הנושא החברתי והנושא הצרכני, שאחד קשור בשני. בהצלחה.
היו"ר איתן כבל
תודה, חבר. תודה. בבקשה, חבר הכנסת יוסי יונה.
יוסי יונה
איתן, וגם לי נעים, אדוני יושב-ראש הוועדה. אז אני מצטרף לכל המברכים. שתהיה לך הצלחה רבה. ומשום שאנחנו עוסקים בעניינים ציבוריים, אז בהחלט ההצלחה שלך תהיה הצלחתו של הציבור, ולכן הברכה היא כפולה ומכופלת.

אנחנו במשחק הפוליטי, אתם יודעים, יש נוהג מאוד מאוד יפה שגם כאשר יש התנגדויות ואי הסכמות, בסופו של דבר ישנן הצבעות פה אחד, וזה יפה. וזה אומר שגם כשיש מחלוקות, בסופו של דבר אנחנו נמצאים באותה מסגרת, ומברכים, למרות ההתנגדויות.

דיברת על כך, איתן, שבפעם הבאה אתה תביא בפני חברות וחברי הוועדה גם את תפיסת העולם שלך, וזה נכון וראוי שכך יהיה, ואני רוצה – בבחינת תובנה או המלצה – לזרוק אליך, וזה גם באמת בעקבות הדברים שחבר הכנסת מקלב הציג כאן. הוא דיבר על צרכני וחברתי, ויש כאלה שיגידו, אבל זו ועדת הכלכלה. ולא כך הוא, אלא אני חושב שאנחנו אולי מגיעים לקיצה של מסורת רעה ונפסדת בחברה הישראלית שאנשים התבוננו בכלכלה ובחברה כאילו ואלה שני דברים שונים ומנוגדים.

ואני בטוח – מקווה ובטוח – שאתה בא עם רוח חדשה שאומרת, חברה וכלכלה זה היינו-הך. ואם מהלכים כלכליים בסופו של דבר אינם מחלחלים מטה ואינם משפרים את רווחתו של הציבור כולו, הרי שגם אם הכלכלה לכאורה היא מוצלחת ומשקפת איזשהם מדדים של ייצוא והכנסה פר נפש הולכת וגדלה, ואינפלציה נמוכה ועוד דברים מהסוג הזה, לא די בכך.

כלכלה שאינה מחלחלת למטה, שאינה בסופו של דבר משרתת את הציבור, היא כלכלה נפסדת, ללא שום קשר מהם הממוצעים שלה.

אני מכיר אותך, ואולי גם אפרופו, אני גם מכיר אותך המון שנים, יש כאלה שאומרים, אבל באמת אני מכיר אותך המון שנים, אני יודע - - -
היו"ר איתן כבל
אני פשוט זקן.
יוסי יונה
זה גם מעיד על זה שמכיר אותך המון שנים, אתה יודע, ככה שזה הא בהא תליא, אבל בכל אופן כן, אני מכיר אותך שנים ארוכות. אני יודע שהלב שלך נמצא במקום הנכון ואני יודע שתחת שרביטך, חברה וכלכלה הם בעצם שני היבטים של אותו דבר, שני צדדים לאותו מטבע.

אז שוב, איתן, הצלחה רבה ממני, ואני מתאר לעצמי מכלל האנשים שיושבים סביב השולחן הזה. אנחנו רוצים בטובתך, בהצלחתך, כפי שאמרתי כי אנחנו גם יודעים שהצלחתך בקלישאה היא גם הצלחתנו. בהצלחה.
היו"ר איתן כבל
תודה, תודה, תודה. סגן השר ליצמן בבקשה, ואחריו טלי פלוסקוב.
יעקב ליצמן
תודה, אדוני היושב-ראש, אני באתי במיוחד לברך אותך.
מרב מיכאלי
לא באת להצביע.
קריאות
הוא לא יכול.
מרב מיכאלי
אני יודעת.
יעקב ליצמן
יש אחרים.
מרב מיכאלי
לא, כי הוא אמר, באתי במיוחד לברך אותך.
יעקב ליצמן
יש ויכוח כאן אצלנו, כולם רוצים את הכלכלה. זה לא סוד שאני רציתי בקדנציה הקודמת להיות יושב-ראש ועדת הכלכלה, נגד ברוורמן, זה לא סוד.

ועדת הכלכלה זה מיני-כספים. ההבדל, שזה קואליציה וזה אופוזיציה, ואמרתי לגפני בוועדת הכספים בישיבה הקודמת שהיום זה תשע מול שמונה, אז זה מאוד מצומצם אבל הוא צריך להיות מוטרד לגבי התשע. לגבי השמונה זה יהיה בסדר כי זה חברתי, הוא צריך להיות מוטרד לגבי התשע.

אני בטוח שתעשה עבודה מצוינת כאן. אני מכיר אותך הרבה שנים, אתה זקן כפי שאמרת.
היו"ר איתן כבל
אתה אולי לא זוכר, אני מכיר אותך משנת 88'.
יעקב ליצמן
אני זוכר. היית עוזר של שר השיכון.
היו"ר איתן כבל
לא. אני אזכיר לך את מה שאתה לא זוכר. היית אצלי, הייתי עוזר שר החקלאות, ובאת אתה - - -
יעקב ליצמן
מי היה שר החקלאות?
היו"ר איתן כבל
היה אברהם כץ-עוז. אתה באת לדבר איתי על נושא השמן - -
יעקב ליצמן
אה, אוקיי.
היו"ר איתן כבל
- - יחד עם זכרונו לברכה מנחם פרוש, והגעת יחד עם מוזס, שלושתכם. היינו בישיבה שעסקה - - -
יעקב ליצמן
מוזס, מה עשה?
היו"ר איתן כבל
אני אחראי עליכם, מה הוא עשה אצלי? מוזס היה נציג של בעלז, אם אני לא טועה .
אורי מקלב
הרב ליצמן, הרבה שמן נשפך מאז.
היו"ר איתן כבל
ואתה ייצגת את - - -
קריאות
- - -
היו"ר איתן כבל
וזה היה דיון מרתק, הייתי אומר.
אתי בנדלר
נשמע כמו זיכרונות מבית אבא.
יעקב ליצמן
אצלנו כתוב, אדוני היושב-ראש "טוב שם טוב משמן טוב". אז אני מאחל לך – יש לך שם טוב - -
היו"ר איתן כבל
תודה.
יעקב ליצמן
- - אני מאחל לך הרבה הצלחה ואני בטוח שכולנו נהנה, תהיה חברתי בדיוק כמו שאנחנו רוצים.
היו"ר איתן כבל
תודה. אלפי תודות. אני מעריך מאוד שבאת.
יעקב ליצמן
אני מתנצל, אני צריך לעזוב.
היו"ר איתן כבל
תודה, אנחנו מבינים. חברת הכנסת טלי פלוסקוב, בבקשה.
טלי פלוסקוב
אדוני היושב-ראש, אני חושבת שאני הראשונה עכשיו שמדברת בשם חברי הכנסת החדשים, עד עכשיו שמענו את אלה שמכירים אותך המון-המון שנים.
היו"ר איתן כבל
לא, גם מהחדשים יש כאלה שמכירים אותי הרבה שנים.
טלי פלוסקוב
לא, אני מדברת כרגע מהבית הזה. דרך אגב, אני גם מכירה אותך מצד אחר.
היו"ר איתן כבל
נכון. אמת, אמת.
טלי פלוסקוב
אני רוצה להסתכל מהצד השני, כראש עיר לשעבר, תמיד מצאתי אוזן קשבת ותמיד ידעתי שיש פה מישהו שיכול להגיד מילה בשביל עיר שנמצאת בפריפריה, וזה נורא נורא חשוב.

אני רק רוצה להגיד לך שכשאני הצטרפתי לוועדה הזאת, מעבר לכל הדברים שכבר אמרו כאן, חשבתי שמכאן אנחנו נוכל ביחד לקדם נושא של תעסוקה בפריפריה, וכששמעתי שאתה נבחרת לתפקיד של יושב-ראש הוועדה, אמרתי, עכשיו אני בטוחה במה שאני חשבתי.

אז בוודאי ובוודאי יש לנו הרבה אתגרים מכאן בוועדה אבל אני מאמינה שבראשותך הוועדה הזאת באמת תגיע להמון דברים, ואני שמחה מאוד היום לשמוע סוג של קונצנזוס בין קואליציה לאופוזיציה כי בסך הכול אני חושבת שדווקא בוועדה הזאת כל הדברים של פוליטיקה ונושאים מדיניים צריכים להישאר בחוץ. אנחנו כאן יותר למען האזרחים בנושאים שונים.

הרוב כבר שמענו כאן, אז מה שנותר לי זה לאחל לך המון הצלחה ולכל החברים שנמצאים כאן, מי שחבר בוועדה ומי שלא, אני מאמינה שהאולם הזה יהיה הרבה פעמים מלא כי הנושאים שאנחנו נדון עליהם הם נושאים גלובליים ששייכים לכל המדינה. אז המון הצלחה.
היו"ר איתן כבל
תודה, תודה יקירה. חבר הכנסת עבד אל חכים חאג' יחיא, בבקשה, שגם אותו אני מכיר.
רוברט אילטוב
אתה רואה, למרות שאני לא חבר בוועדה אני נשאר.
היו"ר איתן כבל
טוב, אין לך ברירה. אתה עוד מצפה שאני אשנה את מצבך.
רוברט אילטוב
אני אשנה אותו לבד, תאמין לי. הם לא יודעים מה מחכה להם.
עבד אל חכים חאג' יחיא
איתן, אני מברך אותך, ברכה ראשונה על היבחרך. הברכה השנייה על המשפט שלך, שאתה לא תהיה אופוזיציה לאזרחים. בנקודה הזו, אז אני בקואליציה שלך.
היו"ר איתן כבל
תודה.
עבד אל חכים חאג' יחיא
ועם כל מה שראיתי פה, התמיכה, אני מתפלא למה אתה לא ראש ממשלה.
היו"ר איתן כבל
תודה. תן לי להסמיק. תודה. חברי יואב בן צור, התימני הג'ינג'י.
יואב בן צור
האמת היא שמעבר למקצועיות שכולם מדברים עליך ופרלמנטר מעולה שאתה, והכישרון שלך, יש לך המון חן ויש לך חברות. אפילו שאנחנו חברים זמן קצר, השבוע האחרון הוכיח לי שאתה חבר אמת, בלי לפרט, ואני רוצה לברך.

אין לי ספק שאתה האדם הנכון במקום הנכון, ואני חושב אתה תעשה פה פעולה שתהיה חוצת-מפלגות, וכולם ברוב המקרים, אם לא בכולם, בהחלט ילכו בדרך שאתה תתווה, ואני חושב שהיא דרך אמיתית, חברתית, נכונה, והיא תואמת אותך ואת האישיות שלך.
היו"ר איתן כבל
תודה, חבר. אמן כן יהי רצון. חברתי, באמת, אהובתי איילת נחמיאס, בבקשה.
איילת נחמיאס ורבין
אז אני רק אומר שבאמת הכול נאמר אבל, איתן, אנחנו מאוד גאים בזה שאתה מאייש את הכיסא הזה, ואני חושבת שאם הייתי צריכה לאפיין תכונה אחת אחרי כל כך הרבה שנים של היכרות - שהופכת אותך בוועדה הזאת יותר קריטי מאשר בכל מקום אחר - זה הכושר שלך לאזן בין אילוצים, צרכים, והבנה של צרכים שונים, לזהות אותם ולדעת עד לאן צריך להגיע, מתי לסגת. זה כישרון מאוד מאוד גדול שיש לך, יקירי. אני לא יודעת אם זה בגלל הסחוג או בגלל החילבה, זה לא משנה, ואנחנו באמת כולנו מאחלים לך הצלחה גדולה. תודה.
היו"ר איתן כבל
תודה, איילת. ואחרון הדוברים, באמת, אני רוצה להזכיר את רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, שמלווה אותי כאן. הוא קודם כול חבר שלי ומלווה אותי הרבה שנים בעבודה הפרלמנטרית, וחלק לא קטן מהחקיקה שהובלתי גם בחדר הזה היא לזכות עמותת ידיד ולזכותו של רן. בבקשה, רן.
רן מלמד
האמת היא שאנחנו מכירים מ-92', התקופה שאתם מכירים, מממשלת רבין. אומרים שהוועדה שמטפלת בשכבות המוחלשות זה בדרך כלל ועדת העבודה והרווחה.

אדוני היושב-ראש, דווקא הוועדה שלך היא הוועדה שיכולה לקחת את דוח המאבק בעוני וליישם חלקים גדולים ממנו ולהביא מזור אמיתי למאות ומיליוני ישראלים. ואני חושב שאתה, בתור – באמת כמו שאמרת – מוביל חוקים חברתיים, ועשינו את זה לא מעט, הוא התקווה הגדולה של הרבה מאוד ישראלים.

אני חושב שהחברה הישראלית היום הרוויחה שאתה הפכת להיות יושב-ראש, ואני מצפה לעבודה המשותפת. תודה.
היו"ר איתן כבל
תודה. אני רוצה להודות גם לחברים נוספים שלי שנמצאים כאן, ממש מעט שבמעט – לאח שלי שנמצא כאן, לבועז. אני רוצה גם להודות להנהלת הוועדה, שאלה חברים שלי ותיקים, לך לאה ולך יקירה, אתי. באמת גם לשאר אבל אתן מלוות אותי הרבה מאוד שנים, ובאמת כאן אני מנסה להיזכר מי יותר ותיק ממני בעבודת הוועדה הזו – אולי וקנין? אני לא זוכר אם הוא הגיע לפניי או לא; גלעד ארדן, שהגיע אחריי, וכחלון שגם הגיע אחריי.

באמת, אני מתייחס לעבודה כאן בחרדת קודש אמיתית. אני לא רואה בזה עוד מקום בדרך, ואני אומר לכם, כוונתי – ואני ארחיב על זה בשבוע הבא – לשנות את סדרי העבודה, את התפיסה, את הגישה. זה לא כמו שאמר סגן השר ליצמן בכל הכבוד, כי הוא לא רצה להמעיט מערך הוועדה שהוא עמד בראשה, זאת לא מיני ועדת כספים. ועדת כספים היא ועדה לגזברים. זו ועדה שהיא לב ליבו של המשק והמדינה, ואם אני אומר כאן לחברי רן מלמד, ועדת העבודה והרווחה שעוסקת בפן מאוד צר של אוכלוסייה או קבוצות בחברה הישראלית, הוועדה הזו זאת מדינת ישראל, על כל המשתמע מכך. מי שנוגע ורואה במה היא עוסקת, ואחד הדברים שאנחנו נרחיב עליהם בשבוע הבא, אחד הדברים שבכוונתי לשנות מן היסוד זה שאין יותר מצב שמגיעים לפה, ולכולם יש עמדות ולוועדה אין.

כל נושא, הוועדה תגיע לטפל בו מתוך עמדה. תהיה לה עמדה שנבחן אותה ביחד, נעבוד עליה ביחד ונשתדל לפעול לאורה.

אני מודה לכם שוב מעומק הלב, ועוד ניפגש. ביום שני הקרוב אנחנו כבר נזמן את הדיון הראשון, רשות השידור, בנושא הרפורמה, אי ביצוע הרפורמה וכל אשר קורה שם. יש לי קשר אישי ישיר לעובדה שהחוק הזה עבר ובכוונתי לפעול במלוא הכוח כדי שהמצב ישתנה.

אני מודה לכם מקרב לב. תודה. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 12:50.

קוד המקור של הנתונים