ישיבת ועדה של הכנסת ה-19 מתאריך 11/09/2014

משקלן של עבירות התנועה, שאוכפת המשטרה, בתאונות הדרכים (ובכללן במצלמות המהירות)

פרוטוקול

 
PAGE
3
ישיבת ועדת המשנה של ועדת הכלכלה למאבק בתאונות בדרכים
11/09/2014

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני
<פרוטוקול מס' 6>
מישיבת ועדת המשנה של ועדת הכלכלה

למאבק בתאונות בדרכים
יום חמישי, ט"ז באלול התשע"ד (11 בספטמבר 2014), שעה 10:00
סדר היום
<משקלן של עבירות התנועה, שאוכפת המשטרה, בתאונות הדרכים (ובכללן במצלמות המהירות)>
נכחו
חברי הוועדה: >
דוד צור – היו"ר
בועז טופורובסקי
מוזמנים
>
משה אדרי - ראש אגף התנועה, משטרת ישראל, המשרד לבטחון פנים

אילן גורן - קצין מחקר באגף התנועה, משטרת ישראל, המשרד לבטחון פנים

עדי זלדס - ראש מדור מחקר, משטרת ישראל, המשרד לבטחון פנים

יניב קטן - עוזר ראש אגף התנועה, משטרת ישראל, המשרד לבטחון פנים

דוד לביא - יועץ סגנית שר התחבורה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

ציון מזרחי - מנהל אגף הרישוי, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

מרדכי בהירי-דואני - מנכ"ל הרשות, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

עליסה בן דוד - מנהלת חטיבת בטיחות והנדסה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

מאיר אלרם - מנהל אגף תיאום גורמי חוץ, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

יובל פרידמן - מנהל מינהל כספים ומשאבי אנוש, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

רינת-הילי צאיג - מנהלת תחום ניהול ידע, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

עמי רוטמן - יועץ משפטי, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

מרב רפאלי - מזכירת מועצה ומנהלת תחום חקיקה וכנסת, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

נועה רוזנהק - עוזרת מנכ"ל, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

טליה בן אבי שטיינברג - מנהלת חטיבת חינוך והסברה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

רחלי דיאס - מנהלת תחום תכלול ופניות ציבור, מינהל תכנון, משרד הפנים

רועי דהן

מנהל תחום תכנון ובקרה, משרד הפנים

יצחק עייש - מנהל מחלקת בטיחות, חברת נתיבי ישראל - החברה הלאומית לתשתיות תחבורה

נחלה שאקר - מהנדס תנועה ראשי, חברת נתיבי ישראל - החברה הלאומית לתשתיות תחבורה

ג'ין נורית גרוסמן - יו"ר, עמותת אנשים באדום, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

יחיאל מונטג - מנכ"ל עמותת "עיניים בדרכים", ארגונים למאבק בתאונות דרכים

מרדכי פדר - יו"ר, מתונה, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

יניב יעקב - מנהל תחום מדיניות ציבורית, עמותת אור ירוק, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

בוקי מנחם הלוי - מומחה לנהיגה ותחבורה, עמותת אור ירוק, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

מיכה בר-מאיר - חבר בפורום פעולה, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

בת אל הלמר - מנכ"לית פורום פעלה, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

יעקב אדלר - חבר הנהלה, אנשים באדום, ארגונים למאבק בתאונות דרכים

גבי בן הרוש - יו"ר, מועצת המובילים והמסיעים

שוקי שדה - מנכ"ל, ארגון חברות ההסעה

פרדי הרשקוביץ - בוחן תאונות, אגד, מפעילי התחבורה הציבורית

פריד אברהם - יו"ר ארגון נהגי ובעלי המוניות

יהודה בר אור - יו"ר ארגון הגג של נהגי ובעלי המוניות
מנהל/ת הוועדה
לאה ורון
רישום פרלמנטרי
אתי אפלבוים
<משקלן של עבירות התנועה, שאוכפת המשטרה, בתאונות הדרכים (ובכללן במצלמות המהירות)>
היו"ר דוד צור
בוקר טוב. אני פותח את ישיבת ועדת המשנה למאבק בתאונות בדרכים של וועדת הכלכלה. על סדר-היום: משקלן של עבירות התנועה, שאוכפת המשטרה בתאונות הדרכים (ובכללן במצלמות המהירות).

חשבנו שנכון לעשות את הדיון גם אם אנחנו בתקופת פגרה. נקיים היום שני דיונים שקשורים בתאונות הדרכים, כדי לראות ולבחון את פעילות האכיפה של גורמי האכיפה, בעיקר של המשטרה והרשות והמדיניות שהיא מתווה. נשמע גם עדכונים. אנחנו מתקרבים לחגים, עברנו קיץ לא רגיל ולא פשוט עם מערכה בדרום ואולי גם הוא הבליע בתוכו את הנושא של תאונות הדרכים. אנחנו כאמונים על הנושא, כל אחד מהיבטיו הוא, בטח המשפחות השכולות של נפגעי תאונות הדרכים והפצועים. לכן, אנו עוסקים בפיצוי לתושבי הדרום בהעמדת סדר העדיפויות וכדומה. אתם שומעים על ישיבת הממשלה שנדחית כל פעם מחדש בגלל הרצון להכניס תוספת תקציב לעניין. לצערי, אנחנו רואים שגם תקציב הרשות נפגע מהקיצוצים הרוחביים שמושתים על כלל המשרדים, כולל משרד התחבורה והרשות.

נמצא כאן המנכ"ל החדש של הרשות ונשמח מאוד לשמוע ממך גם לגבי המדיניות וגם אולי תגיד מילה או שתיים לגבי התכנון התקציבי לקראת 2015.

היה חשוב לקיים את הדיון כי אנחנו מזהים בשלושה ארבעה חודשיים אחרונים מגמה של עלייה בכמות הנפגעים. אני לא אוהב לדבר על סטטיסטיקות כשמדובר על הרוגים, אבל אנחנו פועלים על-פי נתונים של התאונות ושל מספר הנפגעים. לכן אם יש מגמה בעלייה בכמות הנפגעים, אנחנו צריכים לקיים דיון ביניים ולראות איך הרשויות מתמודדות עם העניין הזה. עד היום הנתונים מעידים על מצב סטטי של הרוגים. אנחנו יודעים שלמרות הסטטיסטיקות, עבור מי שנפגע, זה 100%. לכן הסטטיסטיקות פחות חשובות ואנחנו רוצים להבין מגמות.
אנחנו נפתח את הדיון הראשון בנושא האכיפה, משקלן של עבירות התנועה ואכיפתן על-ידי המשטרה, מצלמות המהירות וכמות התאונות והנפגעים.

הדיון השני קשור במובן הזה שאנחנו רוצים לשמוע לגבי סימון מוקדי הסיכון, כבישים אדומים. כיצד הרשויות מטפלות בעניין הזה בתחומי התשתית והאכיפה ומה חלקם של הכבישים האלה בתאונות הדרכים.

הצטרף אלינו חבר הכנסת בועז טופורובסקי, שהכי מזוהה בכנסת כמי שמידי שבוע נוהג להזכיר לנו את ההרוגים על-מנת שלא נשכח שהם לא נתון סטטיסטי אלא הם עולם ומלואו ולכל איש יש שם.
בועז טופורובסקי
אני מתנצל מראש. אני גם חבר בוועדת הכספים ויש שם הצבעות ואני אצטרך לעזוב.
היו"ר דוד צור
רשות הדיבור לראש אגף התנועה, ניצב צ'יקו אדרי.
משה אדרי
תודה. בוקר טוב. אני שמח על הדיון ועל-כך שאנחנו מחזירים את תאונות הדרכים לאור הזרקורים. בחודשים האחרונים הדחקנו לפינה. לצערי, תיראו את העלייה בנתונים במהלך מבצע "צוק איתן".

הסקירה היא על בסיס נתונים של אגף התנועה, שהוא אמון על הנתונים ועל הסיווג של תאונות הדרכים. יש קצת מחלוקת שתסתיים בשנה הבאה. עד 2013 אגף התנועה ספר פטירות מאוחרות, מעל 30 יום. באישור מפכ"ל קיבלנו את ההסכמה לצאת לדרך וזה הפער של שנה שעברה. סיימנו עם 316 ברישום שלנו וברישום של נתוני הרשות היה 308. זה הפער שיש, שכולם זה פטירות מאוחרות. משנה הבאה הנתונים יהיו מדויקים לחלוטין. אני חושב שזה הבסיס, כפי שסופרים בעולם וזאת ההחלטה. הנתונים מופיעים עד ה-31.8, למעט ההרוגים שאותם סימנו.

(מוצגת מצגת)

אתם רואים את התאונות לפי החומרה. ברמה הארצית יש ירידה בסך כל התאונות וירידה בתאונות חמורות, שבהן מדובר על הרוגים ופצועים קשה. פצוע קשה מוגדר על-פי חוק כאשפוז של מעל 24 שעות. בתאונות קטלניות אתם רואים את המגמה. ב-2012 היתה ירידה ואחרי זה אנחנו במגמת עלייה. גם השנה אנחנו רואים את העלייה בחודשים האחרונים.

מבחינת חלוקה בין עירוני לבין עירוני, אז העירוני הוא האדום והבין-עירוני הוא הכחול. אנחנו רואים שבשניהם שעדיין ממשיכה המגמה. בתאונות קטלניות, בעירוני אנחנו בירידה ובבין-עירוני אנחנו בעלייה. אתם תראו אח"כ את הסיבה.

כנ"ל גם בחמורות. המספרים הם קטנים ולכן אני לא נכנס אליהם. מבחינתנו זה שנה מול שנה ומול 2012 אנחנו בעלייה.

לגבי כבישים ורחובות אדומים. זה המקום שמקבל מאיתנו את תשומת הלב הכי גדולה באכיפה. לכן אנחנו רואים שבכבישים האדומים יש סך הכול 13 קטעים ב-10 כבישים באורך של 289 קילומטר כבישים. אנחנו רואים שבמקומות שבהם אנחנו מתמקדים, בכל העבירות, בנוכחות, בבולטות, בשירות, אתם רואים ירידה של 20% בהרוגים ובתאונות החמורות ירידה של 21%. ברחובות בתוך הערים, שם יש 156 רחובות, אתם רואים 39% בקטלניות, שזה נתון טוב מאוד.
בתאונות החמורות יש ירידה של 41%. זה משהו שאנחנו מתקדמים בו. אתם גם תיראו מה עשינו בזמן "צוק איתן" ואז תבינו את הפערים.
הרוגים לפי מגזרים
זה נתון מאתמול, ה-10.9. המגזר היהודי והאחר אנחנו בירידה של 5%, פחות 5 הרוגים. בחברה הערבית אתם רואים שאנחנו בעלייה של 3% ולצערנו הם מהווים 41% מההרוגים.

בזרים, יש עלייה של הרוג אחד והם מתחילים להשפיע עלינו בצורה די מהותית.

אם נסתכל על הבין-עירוני מבחינת האוכלוסייה, אז אתם רואים אצל נהגים, נוסעים, הולכי רגל, רוכבי אופנוע ורוכבי אופניים, העלייה המשמעותית, שאותה אני לא יכול להסביר לאורך שנים, זאת עלייה של 15 הרוגים בנושא של הבין-עירוני. זה משהו חריג בכל פרמטר. זה אומר שאנשים הולכים בשול כהולכי רגל, או חוצים אותו, או עוברים אותו. זה משהו שמתנהג בצורה מאוד חריגה מבחינתנו והוא מקבל את תשומת הלב שלנו בצורה משמעותית. אנחנו מתייחסים באופן מיוחד להולכי רגל, רוכבי אופנוע - - -
היו"ר דוד צור
אני מניח שיש לכם מיפוי של אזורים.
משה אדרי
יש לנו לפי מחוזות, לפי כבישים. יש לנו את הכול ולא נכנסתי לזה. אתם רואים בצורה ברורה. יש 30 הרוגים הולכי רגל מתחילת השנה. זה משהו שאנחנו צריכים לתת לו את ההתייחסות בצורה די מהותית.

מבחינת ההתפלגות של הסיבות לתאונות הקטלניות. אתם רואים שהדבר העיקרי הוא אי מתן זכות קדימה להולכי רגל. אני לא אכנס האם זה באשמת הנהג או לא. התאונה הקטלנית האחרונה שקרתה בחיפה, היתה אנשים שירדו למעבר חצייה. הם מרגישים שהם בטוחים בו והם בטוחים שכל העולם צריך לעמוד דום. הם מתפרצים למעבר חצייה ולצערנו התאונות הקטלניות במעבר חציה ותאונות בין כלי רכב להולכי רכב הם מהותיים. יש התנהגות של הולכי רגל. יש גם התנהגויות של נהגים, שאני לא אכנס אליהם. פקטור מאוד משמעותי זה מהירות מופרזת. זה משהו שנתייחס אליו גם באכיפה שלנו וגם בא-3 שאתם מכירים ויודעים.

לגבי אכיפה. אנחנו עושים חלוקה לשוטרים ולמתנדבים. בכוונה פילחנו את זה כי עכשיו אנחנו נותנים לזה דגש משמעותי. אני אדבר על הניידות שקיבלנו מהרשות לבטיחות בדרכים. אנחנו הולכים להשקיע בהן בעוד איזה נדבך משמעותי. אתם רואים את אחוז האכיפה גם בבין-עירוני וגם בעירוני, בין שוטרים לבין מתנדבים. בסך הכול זה טוב ואנחנו במגמת עלייה. מאז שקיבלנו את הניידות של המתנדבים בתנועה לפני שבועיים, בסוף שבוע האחרון עלינו במשהו כמו 110 מתנדבים יותר ממה שהיה לנו. זה בזכות הרכבים שקיבלנו. הם מתחילים לגלות יותר נוכחות, יותר בולטות ויותר בנושא האכיפה.
האכיפה היא אכיפה בריונית. אנחנו לא רוצים שהמתנדבים יהיו במגע אלא יותר בשירות, נוכחות ובולטות בצירים המשמעותיים, בדגש על הצירים והכבישים והרחובות האדומים. ב-2013, בתקופה המקבילה, רשמנו בסביבות החצי מיליון דוחות. אני לא אכנס לפילוח שלהם אבל אנחנו בירידה של 13% בעיקר בגלל מבצע "צוק איתן".

פה זה אכיפה לפי היעדים שקיבלנו. אני מזכיר שדיברנו על אכיפה מהותית אל מול עבירות גורמות תאונות שמסוכנות למשתמשי הדרך ולנהגים. במקום שאנחנו מתמקדים, יש ירידה בתאונות הדרכים.

מה הן העבירות המשמעותיות שגורמות לתאונות דרכים? חגורות, סלולארי ומהירות גבוהה, זה משהו שלצערי ירדנו בו. בשבועיים האחרונים, אנחנו נותנים דגש למהירות הגבוהות ולעבירות שגורמות לתאונות דרכים. קצת פחות בנושא של הסלולארי כי עדיין אנחנו בנושא של אכיפה, במשקלים של ההשפעה של סלולארי על תאונות הדרכים. זה משהו שאנחנו בודקים מחקרי יחד עם הרשות ואנחנו הולכים יותר על הנושא של שליחת מסרונים ופחות נושא של דיבור. אנחנו רוצים ללכת בעיקר לעבירות שגורמות לתאונות.

בבין-עירוני אנחנו מתרכזים בעיקר בעבירות של מהירויות גבוהות. אני אדבר גם על הירידה ב- א-3, בגלל הפקק בבית המשפט.

בנושא של תיקי מעצרים. זה דבר שאנחנו נותנים בו דגש, בעיקר בנושא של שכרות, מהירות גבוהה ונושא של בלתי מורשים, שזה חלק מהגורמים המשמעותיים. אתם רואים שבתיקי שיפוט מהיר, תוך 30 יום לייצר הרתעה מול נהגים בעייתיים, אז אנחנו בעלייה משמעותית ביחס לשנה שעברה. גם פה מעצרים עד תום ההליכים זה של נהג שבגלל העבירה שלו נכנס לכלא או שהלך למעצר בית. אנחנו מונעים ממנו להסתובב בכביש ולייצר את הבריונות שלו.

אכיפה לפי אמצע שבוע וסופי שבוע. למה זה חשוב? כי ראינו עלייה של הרוגים בסופי שבוע. גם פה אנחנו רואים שהאכיפה שלנו בירידה. זה דבר שאנחנו מתייחסים אליו. כל הנתונים הללו לא כוללים את הנושא של אכיפה אלקטרונית, כי זה משהו שאין הבדל בין ימי השבוע לסוף השבוע והוא עובד כל הזמן.

לגבי אכיפה א-3. תיראו את ההזמנות לדין, שזה משהו שיצר פקק בבתי המשפט. מצלמות א-3 עדיין נמצאות בשלב א'. נכון לעכשיו יש 60 מצלמות ב-150 עמדות. זה דבר שאנחנו נתקענו איתו בבתי משפט. מבחינת הזמנות לדין וקביעת תאריכים, בית המשפט לא מסוגל להכיל את זה. לכן כרגע אנחנו עושים איזו רביזיה בנושא של מצלמות א-3, גם בנושא המדיניות. הקמנו ועדה ציבורית. אנחנו בודקים את ההצבה שלהם בעירוני ובבין-עירוני ואת המשמעויות. תיראו את ההשפעה של א-3 בצורה מאוד מהותית בעבירות של אור אדום. עם זה אי-אפשר להתווכח. לפני זה היו נהגים שנסעו באור אדום והיום זה פחות 7% בעבירות אור אדום וזה משהו משמעותי מבחינתנו. אתם יודעים שכניסה לצומת באור אדום זה כמעט סכנת חיים. זה משהו שאנחנו שמחים שאנחנו נותנים לו את המענה דרך מצלמות א-3.
מה זה עשה לנו בנושא של אכיפה אוטומטית? זה הסיט את השוטרים שלנו לטיפול בעבירות אחרות, עבירות שכרות, עבירות מהירות, טיפול בשול. אני לא אדבר על הסכנה שבשול אבל כולם מודעים לה.

הנושא של אי ציות לרמזור אדום וכניסה לצומת ואכיפה של עבירות מהירות, שזה 750 שקלים קנס והזמנות לדין. הכחול זה סך-הכול של הדוחות.
היו"ר דוד צור
יש ירידה משמעותית בעבירות מהירות?
משה אדרי
הסברתי שבגלל הפקק בבית משפט אנחנו לא מעמיסים. אנחנו נדבר על שינוי המדיניות. דביר להניח שאנחנו ניכנס לזה. אנחנו העלינו את סף המהירות ב-א-3 ואנחנו רוצים להחזיר את זה לסף נמוך כדי לייצר את ההרתעה. היום נהגים מבינים שאפשר לנסוע.
לאה ורון
אלו עבירות תנועה אוכפות מצלמות המהירות?
משה אדרי
רמזור ומהירות בלבד.

אם אדם רואה שהוא נוסע במהירות של 130 קמ"ש ואין דוח שמגיע אליו הביתה, הוא מבין שאפשר לעלות ל-130. אם הוא רואה שגם ב-140 הוא לא מקבל דוח – אנחנו יודעים שעבירת המהירות היא עבירה משפיעה גם על חומרה וגם על קטלניות. זה משהו שאנחנו בוחנים. אנחנו מנסים גם עם האוצר לנסות ולהתייעל מול בתי המשפט. בסוף, כמה דוחות שנעשה, למושג של הרתעה יש חשיבות. אם לוקח שנה שנתיים מהרגע שאדם קיבל את הדוח עד שהוא מגיע לבית המשפט, כבר הוכחנו שזה לא אפקטיבי. סביר להניח שאם נגיע לבית המשפט אחרי 3 שנים, השופט יבקש מאיתנו להגיע לעסקת טיעון הכי מהירה שאפשר. כך איבדנו את אפקט ההרתעה ולכן אנחנו רוצים להחזיר סף אכיפה נמוך. אנחנו עושים כרגע פיילוט על כמה מצלמות ובודקים ואנחנו ניתן לזה מענה.
היו"ר דוד צור
בדיון הקודם באוקטובר שנה שעברה. השר לביטחון פנים ציין שתוקם ועדה שתקבע את המיקום של המצלמות, כמו גם הרחבה של הפרויקט.
משה אדרי
הוועדה הציבורית סיימה. כולם היו שותפים למהלך, כולל הרשות, כולל נציגי ציבור, שלטון ציבורי, אקדמיה. הם ישבו, ראו את הסיבות וניתחו את הכול. כרגע אנחנו מלבישים על הוועדה איפה אנחנו רוצים להציב את 55 העמדות החדשות של המצלמות.
היו"ר דוד צור
כמה כבר קיימות?
משה אדרי
יש 60. בסוף אנחנו צריכים להגיע ל-180. 205 סה"כ כי יש עמדות עמודים שהן לא ממבוצעים. אני מאוד מקווה שעד סיום שנת התקציב הזאת נקבל 40 נוספות ואז יהיו 100 מצלמות, שזה כבר משהו יותר מהותי. בזאת נסיים את שלב א', 100 מצלמות על 230-240 עמדות. בסוף אנחנו רוצים להגיע ל-150 מצלמות על 250 עמדות בטכנולוגיה הקיימת. אנחנו רוצים להיכנס לטכנולוגיה החדשה וכולם מכירים את הטווחים ואת המשמעויות.

אני אבקש מהוועדה להתערב. זה דורש ממש קרב מול הרשויות. אני חושב שלראשי הרשויות יש אחריות לא פחות מאיתנו על הרוגים בתוך השטח העירוני. להציב עמוד זה מסע קשה מאוד עד כדי כישלון.
קריאה
למה?
משה אדרי
הם מרגישים שזה פוגע באזרחים שלהם. יש כאלה שמתווכחים איתנו על הצבע של העמוד כי זה פוגע בנוף ועוד כל מיני כאלה. לשמחתי אנחנו מערבים גם את ראשי הערים.

כל מה שהתחייבנו אנחנו עושים. השאיפה שלנו היא לסיים עד סוף השנה הזאת את שלב א'.
היו"ר דוד צור
מהניסיון שלכם, ההתראה לקיומה של המצלמה עוזרת?
משה אדרי
היא התחילה טוב. בגלל הפקק בבתי המשפט היא עושה לנו עכשיו לא כל-כך טוב. אנחנו רוצים להחזיר את זה למצב ההרתעה. אני חושב שכל העולם מדבר על זה בצורה מאוד מהותית.
היו"ר דוד צור
אני לא מדבר על ההרתעה. אני מדבר על ההתראה שאתה מקבל, למשל, ב"ווייז".
משה אדרי
זה נמצא בכל מקום. אם אנחנו נראה שאדם לא יודע שיש מצלמה, יישלח לו מסרון שבו אנחנו אומרים לו: אדוני עברת שתיים שלוש מצלמות ואתה נוסע במהירות וקיבלת דוחות. או שאתה לא שם לב או שאתה שיכור. אם אתה שיכור אנחנו נטפל בך. אנחנו בודקים את העניין טכנולוגית, להעיר לאזרח ולהגיד לו שהוא חורג מהצד הנורמלי והוא לא הבין שיש מצלמה. כרגע אנחנו עושים זאת ידנית, טלפון שבועי שאנחנו מוציאים לאותו אדם אבל אנחנו רוצים שזה יהיה טכנולוגי.

השינוי הוא משמעותי ותראו מה זה עושה לנו. זה מפנה את השוטרים שלנו לשתי משימות עיקריות, בסופי שבוע זה הנושא השכרות והסמים. בעניין הסמים אנחנו קצת חלשים. אנחנו עובדים כרגע עם הרשות למלחמה בסמים על-מנת לנסות לייצר איזה טסט בשטח לנושא של בדיקת סמים. עכשיו אנחנו חלשים בזה.

אתם רואים את מגמת העלייה. מתחילת השנה אנחנו עם 6,900 דוחות בנושא של שכרות. אנחנו רואים חלק ממגמה של ירידה, בעיקר באזור המרכז ובתל-אביב. עוד מעט יהיה סקר של הרשות ואנחנו ניתן סיוע בנושא של אלכוהול ומה ההשפעה שלהם בעניין הזה.

עבירה של עקיפה שלא כחוק נחשבת גם היא כעבירה מסכנת חיים. גם פה אנחנו מפנים את השוטרים למשימות שלא כחוק.
בועז טופורובסקי
עקיפה שלא כחוק זה פס לבן או עקף בלי לאותת?
משה אדרי
גם שול, גם עקיפה, בחלק מהמקומות אי שמירת מרחק. זה חלק שאנחנו מתפנים אליו בצורה טובה.

קצת ממצאים. ברחובות אדומים יש לנו ירידה של 40% בתאונות הקטלניות. זה משהו שמראה שאכיפה ממוקדת יש לה תוצאות. אתם רואים את הירידה בכבישים האדומים.
לגבי מאפייני התאונות. לצערנו אנחנו רואים שיש עלייה בסופי שבוע. זה משהו שהצלחנו קצת לשנות אותו בגלל מחסומי השכרות והפעילות שלנו בחופים ובנושא מהירויות. זה משהו שעלה ואתם תראו איפה זה עלה.

עלייה של 20% בקטלניות בעירוניות ולא בצומת. זה אומר שעדיין יש מהירות בעיר. זה משהו שאנחנו צריכים להתייחס עליו. כמו כן יש גידול של 3% בממוצע של נפגעים בקטלניות. זה אומר שיש לנו השנה יותר הרוגים פר תאונה. אנחנו עלינו ל-1.4 מ-1.1. זה אומר שכל תאונה קטלנית נהרגים יותר. ראינו את זה בעיקר במלחמה. קיבלנו שתי תאונות מרובות עם 7 הרוגים. הם מתאימים למאפיינים שלנו: נהיגה ללא חגורות וכל מה שאנחנו מדברים על גורמים לתאונות.

לגבי השפעת "צוק איתן". תראו מה קורה כשאנחנו לא נמצאים בנוכחות הבולטת שלנו בשטח. יש עלייה של 30% בהרוגים בקטלניות. באותה תקופה של 50 יום יש עלייה מאוד משמעותית. בסך-הכול יש ירידה בחמורות ובתאונות אבל היו תאונות קטלניות קשות שיצרו לנו עלייה משמעותית. אנחנו ירדנו באכיפה בכמעט 40%.
היו"ר דוד צור
הסטתם שוטרים?
משה אדרי
הסטנו שוטרים. גם במדיניות לא ראינו לנכון שבזמן שיש טילים בדרום, אנחנו נתפוס אנשים על עבירות.
היו"ר דוד צור
כמה נפגעים היו מהעצירות באזעקות.
משה אדרי
ממש בודדות. היתה תאונה אחת קשה ממש בהתחלה. הוצאנו הנחיות יחד עם הרשות ועשינו הכול. יש מחוזות שעלינו ב-100% בהשוואה לתקופה המקבילה, בעיקר בנושא של דרום, תל-אביב וש"י. בש"י אני לא צריך למה כי כל הכוחות הוסטו משם. בדרום התנועה היתה דלילה, אנשים נסעו במהירויות עם עבירות. לצערי הנוכחות שלנו לא היתה אפקטיבית כי התעסקנו בעיקר בזה שאנשים לא יגיעו לגזרה של הנפילות ושלא ייכנסו. לצערי, אתם רואים את זה בצורה מאוד משמעותית.
אחד הממצאים הנוספים הוא בקשר לאוכלוסיות פוגעות ונפגעות. עלייה של 55% בהולכי רגל. עלייה של 114% בתחום העירוני ו-56% היפגעות של הולכי במגזר הלא יהודי. זה משהו שאני לא יודע להסביר אותו. מדובר בתאונות חצר, הורים שבאים לאסוף את הילדים שלהם, נסיעה לאחור. כל הדברים האלה עדיין ממשיכים במגזר וזה משהו שאנחנו מנסים לתת לו את המענה, בעיקר בנושא של "בוחרים בחיים". 24% בקטלניות במעורבות נהג צעיר. זה משהו שצריך לדעת כי נהגים צעירים הם בפוקוס שלנו. מחודש מאי קיבלנו את העלייה של נהג צעיר בלילה. קיבלנו את זה בעיקר במגזר הערבי.

ירידה של 17% במעורבות של נהגים לא יהודים בקטלניות. עלייה של 8% בקטלניות במעורבות דו גלגלי בתחום העירוני. זה גם משהו שהוא במיקוד שלנו. ירידה של ב-18% בתאונות קטלניות במעורבות של משאיות בתחום הבין-עירוני. זה משהו שאנחנו נותנים לו דגש השנה. לשמחתי גם גבי עוזר לנו בעניין הזה.

זאת מצגת שחידדנו אותה ונכנסנו לנתונים, מה ששלחנו אתמול זאת מצגת ראשונית. רצינו לוודא את זה בצורה טובה. זה מראה שאנחנו מתמקדים והתמקדנו. אנחנו בעלייה של כמעט 40%-50% באכיפה כנגד משאיות. נתנו לזה את הדגש. לשמחתי גם הם הבינו את זה. תאונה עם משאית היא או קשה או קטלנית. כמעט ואין תאונות קלות עם משאיות.

מבחינת התובנות, אני יכול להגיד שיש עלייה במגמת ההרוגים בשנת 2014 בדגש על הולכי רגל. ההשפעה של הירידה באכיפה במבצע צוק איתן היתה משמעותית מבחינתנו. היו 50 יום ללא אכיפה. תחשבו מה זה עושה וראיתם את זה בצורה ברורה.

התנהלות הולכי רגל בתחום הבין-עירוני היא חריגה משנים קודמות. אני לא יודע להסביר את זה עדיין. אנחנו בודקים, אנחנו נותנים לזה את המיקוד שלנו. זה משהו חריג. על-פי הנתונים הסטטיסטיים, איך שלא נסדר אותם, זה לא אמור לתת את העלייה ואת הקפיצה הזאת.

מיקוד האכיפה מול מוקדי סיכון. אתם רואים שאנחנו מתמקדים ברחובות ובכבישים. זה משפיע לאורך זמן. אני מקווה שאנחנו נחדד את זה בשנה הבאה על יותר קילומטרים של כבישים ויותר בצמתים. אנחנו נכנסים לעבודה הזאת, גם ללכת על צמתים מסוכנים. ישנם צמתים שהם מרובי תאונות.

היתה ירידה מתמשכת במספר המתנדבים בתחום העירוני והיא השפיעה. לשמחתי אנחנו ניתן דגש על העלייה.
השפעת החברה הערבית והיחס שלהם לעומת האוכלוסייה הוא עדיין גבוה. היום הם מהווים 21.6% מהאוכלוסייה אבל הם 16% מהנהגים. יש להם גם הרבה בלתי מורשים שלצערי עושים את התאונות. לכן אני אומר שזה משהו שמשפיע. יש להם 40% בהרוגים. זה לא רק בתוך המגזר אלא זה גם בצירים ובכבישים וההשפעה שלהם היא מהותית.

שיפור תשתיות במוקדי סיכון. זה משפיע אבל הוא לוקח הרבה זמן. אולי שניים שלושה כבישים שופרו לאחר ששמנו עליהם את הדגש. כל דבר כזה הוא תהליך של שנים ולכן צריך לראות איך עושים את הדברים.

מצלמות א-3 הן באמת מצילות חיים. אני לא רוצה לחשוב מה היה אם לא היו מצלמות. אני אומר זאת בעיקר לגבי צמתים הנושקים למגזר הערבי: גניבת אדום, נסיעה מהירה בירוק, אי ציות גם בנושא של מהירות. בלעדיהם היינו צריכים להפנות את הכוחות למקומות אחרים. זה חשוב להמשיך במגמה הזאת. כל הזמן בודקים את האפקטיביות. נכון שעדיין בנושא של פקק בית משפט אנחנו בבעיה. אנחנו מטפלים בזה, אנחנו מודעים וניתן לזה את המענה בצורה טובה.

הירידה במודעות הבטיחות בדרכים באמצעות התקשורת. 50 יום לא התעסקו בזה. אני יכול להגיד שלפחות בעניין שלנו ניסינו לדחוף כתבות יזומות.
היו"ר דוד צור
אתה אומר שהבעיה היא בבתי המשפט.
משה אדרי
לגבי מצלמות א-3.
היו"ר דוד צור
זה תעדוף של תיקים? איך תטפלו בזה מולם?
משה אדרי
יש לנו תאריכים קבועים לעבירות בבתי המשפט. יש לנו 22,000 דוחות שממתינים לתאריך לבית המשפט.
לאה ורון
ממתי הם ממתינים?
משה אדרי
זה מצטבר. זה מ-2012 וזה כל הזמן מצטבר. אם ניתן למצלמות לעבוד באופן חופשי אז ברור לנו שזה יהיה עוד ועוד. לצורך העניין, לגבי עבירות תלתן, לא יהיה לנו תאריכים לתעדף.
היו"ר דוד צור
יש פה נציג ממשרד התחבורה? נציג ממשרד האוצר? אולי הרשות יודעת לענות לנו על זה? משרד המשפטים צריך לתת את המענה.
משה אדרי
זה על סדר היום. אנחנו בעניין הזה יחד עם הנהלת בתי המשפט, יחד עם משרד המשפטים ויחד עם האוצר. בשבוע הבא יש לנו דיון בעניין התייעלות מול בתי המשפט. אנחנו לא יכולים לצמצם את עצמנו בעבירות ובסוף נגיע עם 4 עבירות לבית המשפט וההרתעה תרד בצורה משמעותית. יש לנו רעיונות איך לעשות את זה.
היו"ר דוד צור
אולי לצמצם את ברירות הקנס?
משה אדרי
יש לנו עוד מדרגת קנס. לכן אני אומר שחלק מהפתרון הוא בתיקון תקנה 112. זה דבר שצריך לתת עליו דגש. שם יש חלק מהפתרונות כדי לצמצם את הדבר הזה.
מרדכי פדר
יש יוזמה יחד עם משטרת התנועה לשים מצלמות בניידות וכן בתוך רכבים אזרחיים. אנחנו רואים שכשמראים לנהג את הווידאו של העבירה, הוא כבר לא מגיע לבית המשפט. זה נותן אפשרות להוריד את העומס באופן משמעותי.
משה אדרי
אני אדבר על זה. יחד עם הרשות קיבלנו תקציב. אנחנו נכנסים לזה ונעמיק בזה, מה שנקרא טיוב הראיות בעבירות התנועה.
כשלא מדברים על תאונות הדרכים ועל תאונות הדרכים זה משפיע. אנחנו כל הזמן מייצרים בז תקשורתי. אנשים רואים את זה ומודעים לזה.

דיברתי כבר על הנושא של בית המשפט. הממוצע של דוח בבית משפט הוא 227 יום. זה הממוצע. יש תיקים שאנחנו נותנים לו תעדוף.

מה הפעולות שעשינו אל מול מה שראיתם? אנחנו נכנסים לאכיפה מוגברת מאוד, כולל כניסה והכפלת הכוח. כרגע אנחנו פועלים עם הרשות בנושא של חודש אוקטובר שבו ניכנס בצורה מהותית לאכיפה בדגש על הולכי רגל, עד סוף 2015. זה יפגע באמון הציבור במשטרה. אתם יודעים שהדברים האלה יצולמו. אנחנו מודעים לעניין, אנחנו שמים את זה בפני המנכ"ל. לקחת אזרחים או ילדים שלא עוברים במעבר חצייה ושוטר תופס אותם ונותן להם דוח, ישר כל האזרחים מצלמים ומעלים לפייסבוק. אנחנו יודעים את המשמעות ולוקחים את הסיכון. אנחנו מטפלים בזה. אנחנו ניכנס בעיקר לבין-עירוני ובצמתים הבעייתיים בעירוני.

מיפוי וטיפול בתשתיות. אנחנו רוצים לטפל במעברי החצייה יחד עם משרד התחבורה. אנחנו רוצים שתהיה בניית תשתית, גדר לפני, גדר אחרי, רמזור מצפצף, כל מיני רעיונות שיש לנו. ננסה לקדם את זה ולתת לזה מענה. אי-אפשר לתת לאזרח שירגיש שמעבר חצייה הוא דבר בטוח. חיי33333333בים לתת לו התראה. הוא מדבר בטלפון ורץ לתוך המעבר. זמן התגובה של הרכב הוא איטי ואז אנחנו מקבלים תאונות קשות.

חיזוק והעלאת מספר המתנדבים בתחום העירוני. אנחנו נשלים את 100 הניידות במימון הרשות. זה פרויקט לאומי. אני אומר את זה פה שחור על גבי לבן: יישר כוח לרשות. אם זה לא היה, זה לא היה. זה פרויקט לאומי. אנחנו נכנסים לפרויקט לאומי נוסף, שהוא גם במימון הרשות, זה נקרא "סטודנטים בתנועה". אנחנו נכנסים לזה ב-2014-2015. גם פה העלויות מאוד גבוהות. אנחנו נכניס סטודנטים. הם יקבלו ניידות, הם יקבלו נוכחות, שירות ובולטות בצירים הבין עירוניים. אנחנו נאזן את זה בין עירוני לבין-עירוני. זה לא משהו קל. אם זה לא היה במימון הרשות, זה לא היה. אני מזכיר שירדנו ב-162 שוטרי אכיפה משנת 2010. אם נעשה את זה, אז זה עוד 100 ניידות ועוד 300 סטודנטים. אני אומר לרשות יישר כוח על הכניסה לתהליך הזה.
יש צורך בטיפול משולב ולא רק באכיפה מול המגזר הערבי. חייבים הסברה וחינוך. הצלחנו להשיג ממקורותינו הדלים זה משט"ים, מש"ק מתנדבים. הם מקבלים ניידות מהרשות ונותנים אכיפה. אנחנו רוצים שיבואו מתנדבים מתוך המגזר, שתהיה נוכחות ובולטות. בעיקר הנושא של התקני ריסון. שיסעו קצת באיזה שלטון חוק. זה משהו שאתם רואים את ההשפעה שלו. אנחנו נעשה את זה. אנחנו פותחים 15 מש"קים ב-2015. זה לא מעט, לנו זה עולה הרבה. כמובן הגברת המודעות לבטיחות. זה לא רק אנחנו, חייבים עם כולם לשנס מותניים ולהיכנס לזה.
לגבי מצלמות א-3. אנחנו נגביר, נפרוס ואנחנו נעשה את הכול לתת לזה תעדוף. אני אשמח אם הוועדה תעזור לנו.
היו"ר דוד צור
במה הוועדה יכולה לעזור?
משה אדרי
בפיתוח של התשתיות ובסיוע בתשתיות.

לגבי הגברת המודעות התקשורתית. אנחנו בוחנים את ההתייעלות. זה אומר שאנחנו מכירים את הבעיות, את הפערים שלנו ואנחנו רוצים לתת להם מענה.

כתבנו מה אנחנו מסוגלים לעשות ממקורותינו ומיכולתנו ומה ההמלצות ברמה הלאומית. אנחנו רואים שאכיפה מוגברת זה עלינו, בדגש על הולכי רגל ואנחנו נעשה את זה.

אנחנו התחייבנו ואנחנו ניתן למרות שאני מודע לביקורת הציבורית שאנחנו נחטוף. בסוף אנחנו מצילים חיים. עדיף לי שנקבל ביקורת תקשורתית אבל בסופו של דבר נבוא עם פחות הרוגים השנה. אני חושב שאם נצליח לעשות את זה, אז בסוף נבורך.

הגדלת היכולת באמצעות הפרויקטים הלאומיים עם הרשות, גם סטודנטים וגם מתנדבים. אם זה יהיה, זה ייתן לנו ב-2015 בסיס טוב להתחיל איתו איזו דרך נוספת של אכיפה, השלמה ויישום של א-3. גם פה אנחנו נכנסים לטיוב תהליכי האכיפה. הזכירו כאן מצלמות בניידות. נכון לעכשיו, כל העבירות שלא מגיעות לבית המשפט, האנשים שילמו את הדוחות. זה אומר שנהג ישראל רואה את הסרטון של העבירה שלו אומר: סליחה, טעיתי, במקום להתווכח איתנו. כל עבירה שצולמה והגיעה לבית המשפט הסתיימה בדיון הראשון. לא היו דיוני הוכחות, לא היה המשך. אני יכול להגיד שאחד לא ביקש מהשופט להקרין את העבירה כי הוא פחד שהשופט יראה את העבירה שלו. בעניין הזה יש הצלחה טובה ואנחנו נכניס את זה לכל הניידות שלנו, בסיוע ובמימון של הרשות. זה דבר שעוזר לנו. יהיה רישום דוחות ממוחשב. לצערי היום יש היום 20% דוחות שלבסוף אין להם תוצאה. ככל שנטייב את רישום הדוחות שלנו זה יעזור. אנחנו חוזרים בחלק מהדברים למשקיפי תנועה שיעזרו לנו.
ההמלצות שלנו ברמה הלאומית, שקצת גדולות מהיכולות שלנו - - -
היו"ר דוד צור
מי שרוצה לדבר שיירשם אצל מנהלת הוועדה.
משה אדרי
ברמה הלאומית זה קצת קשה, אבל אם נצליח לקדם את ההתייעלות מול בתי המשפט ותיקון תקנה 112, שנמצאת בוועדת הכלכלה, זה יעשה לנו טוב.
אדוני היושב ראש, זה משהו מהותי שלצערי הוא מתמשך לאורך זמן. יש שם הרבה פתרונות, כולל מתחם הענישה, כולל הנושא של תשלום דוחות שיש איתו בעיות. יש את הנושא של הפיקדון, קודם תשלם ואחרי זה תערער. יש עוד כל מיני דברים שכולם מכירים ואני לא אכנס אליהם.
קידום וסיום שלב ב' של א-3. אחרי שנסיים את השלב הראשון זה כבר ייכנס לעבודת המטה בשלב השני.

הגברת המודעות הציבורית, התקשורת והעמקת המחקר היישומי.

כמו שאתם רואים, אנחנו מנתחים נתונים. אין לנו מחקר אקדמי מלא. אנחנו מנסים לשתף. אני יודע שהרשות נכנסת למחקר מעמיק יותר. מישהו צריך להגיד לנו, ולא אנחנו, איפה כדאי להשקיע את האנרגיות שלנו. מניתוח הנתונים אנחנו מבינים את העניין הזה.

יש גם את העניין של תעדוף בשיפור התשתיות במוקדי סיכון. צריך לעשות את זה מהר יותר. ההרוגים לא סובלים דיחוי. במקום שאין גדר הפרדה ויצאנו איתו לדרך, צריך לתת לו תעדוף. לצורך העניין, כביש 554 בין כפר-סבא לטירה, הכביש הזה גובה הרוגים.
היו"ר דוד צור
זה יהיה בדיון הבא.
משה אדרי
אני אומר שצריך לתת לזה תעדוף ולראות איך עושים. אנחנו יודעים שמשרד התחבורה נותן לזה את המענה וגם נתיבי ישראל אבל זה משהו שלוקח זמן ובאשר לאכיפה, אנחנו לא יכולים להיות בכל המקומות.

תודה רבה.
היו"ר דוד צור
תודה רבה לראש אגף התנועה על הסקירה הארוכה והממצה. אני רוצה לשמו ע את הרשות ואת המנכ"ל מרדכי. לאחר מכן ארצה את ההתייחסות של נציגת משרד הפנים לעניין הקשיים בהצבת מצלמות המהירות. האם נדרשת פה התערבות שלנו או בוועדת הפנים כדי למשוך את הסמכות הזאת מהרמה המקומית? אולי ניתן לפשט הליכים?
אחרי זה נשמע הערות של הציבור הרחב.

מרדכי, בבקשה.
מרדכי בהירי-דואני
צהריים טובים לכולם.
היו"ר דוד צור
ראיתי את המצגת ויש שם דברים חופפים.
מרדכי בהירי-דואני
אני אכן מביט בנתונים ורואה מה קורה בתקופה האחרונה. כמו שצ'יקו אמר, יש היפוך במגמה בארבעת החודשים האחרונים. אם כבר דיברנו על מגמות אז הגרף הוא בכיוון עלייה וזה מצב שהוא לא מספיק טוב בכלל.

למעשה, אני מפלח את תאונות הדרכים לפי סוג הנפגע ואנחנו רואים שהולכי הרגל זאת בעיה קריטית. יש 49% של עלייה. זה מספר שאי-אפשר להשלים איתו. אם אני חודר ועושה זום אין לנתונים ועושה חלוקה בין קטלניות ובין סך כל התאונות, אנחנו רואים שב-59% מהתאונות הקטלניות בנושא הולכי הרגל נגרמו בגלל עבירות נהג ו-75% מהתאונות נגרמו בגלל עבירות נהג בסך הכול. כלומר, אני יוצא מתוך הנחה שהולך הרגל אשם בדבר אחד, שהוא היה על הכביש ולא מעבר לזה. ואז אני אומר שאני רוצה להגיע לנושאים העמוקים יותר.
אנחנו רואים שבישראל 30% - 35% מכלל ההרוגים הם הולכי רגל וזאת לעומת 20% בממוצע. זאת אומרת שאנחנו נמצאים מעל הממוצע ואנחנו רוצים להיות בין 5 המדינות הבטוחות בעולם.

זיהינו מה האוכלוסיות הפגיעות. יש ילדים ותינוקות במגזר הערבי, קשישים בעיקר במגזר היהודי. רבותיי, הנושא של שולי הדרך זאת תופעה מדהימה. אנחנו מאמינים שאפשר להוריד את כמות ההרוגים בצורה דרסטית ואני רוצה להגיע לפרקטיקה של הדברים. יש 75 ניידות שהרשות הלאומית מממנת למשטרת התנועה ועוד 25 ניידות בתוך הרשויות המקומיות. ביקשנו מהמשטרה שנושא האכיפה בתוך הרשויות, בסביבת מעברי חצייה ובסביבת מקומות הומי אדם, תוגבר. אני חוזר, 61% מהנהגים לא נותנים זכות קדימה.

אנחנו גם תומכים מאוד בסיפור של הוספת סמכויות נרחבות לפקחי העירייה. יש עכשיו מהלך של להוסיף סמכויות לפקחי עירייה ואנחנו תומכים בו. אנחנו מניחים שזה ישפיע בצורה מאוד מהירה על נושא אכיפה.
משה אדרי
אני רוצה להגיד שזאת אכיפה בנת"צים ובחניות.
מרדכי בהירי-דואני
שזה יהיה גם עבירות תנועה. הנתונים מראים מצב מסוים וצריך לעשות פעולה כירורגית מהירה ולא פעולה שתיקח הרבה מאוד זמן. כמו שנאמר כאן, כל יום שעובר אנחנו גובים חיים והמטרה לצמצם את זה.
היו"ר דוד צור
ההמלצה שלכם היא כן להרחיב סמכויות?
מרדכי בהירי-דואני
בטח.
היו"ר דוד צור
מה למשל?
מרדכי בהירי-דואני
כשאתה רואה פקח עם סמכויות, העבירות הולכות וקטנות, בין אם זה עבירות של אלימות או בין אם זה עבירות בכביש ולא משנה אם זה פקח או שוטר. אם רואים, אז עושים פחות.
משה אדרי
יש עם זה בעיות משפטיות. לבוא לבית המשפט, לעכב סמכויות, זה בעייתי.
מרדכי בהירי-דואני
זאת עמדת הרשות בנושאים האלה ואנחנו מאמינים שהיא תוריד את כמות הנפגעים.
היו"ר דוד צור
מכיוון שבכובע השני שלי אני גם בוועדת הפנים, אני יכול לומר לך שהדיונים שמתקיימים בנושא של ביזור סמכויות אכיפה לגורמים אזרחיים הוא נושא טעון מאוד . מדובר במאבטחים במוסדות חינוך, בבתי חולים. זאת סוגיה משפטית, כמו שאמר ראש האגף.

יש את השיטור המשולב העירוני אבל יש את הבלמים שצריך לעשות. לשוטר לוקח כמעט שנה להביא אותו למצב שהוא מקצועי ועוסק באכיפה. אתה לא רוצה להעניק את זה לכל אחד. לצערי היום הפרטנו את נושא האכיפה באופן לפעמים מטריד ובהשקפת העולם האזרח לא רוצה למצוא עצמו במצב שההוצל"פ של רשות השידור שבאה לגבות 300 שקלים חוב מאיזה קשיש, שאפילו לא מבין את ההתראות שמגיעות אליו, יש לו גם סמכות לתת לו סטירה ולקחת לו את הטלוויזיה. אלה סמכויות שניתנו בחוק. אנחנו לא רוצים להגיע לנקודה הזאת.

שוטר, לעומת זאת, אתה עדיין סומך על שיקול דעתו. יש גם שוטרים ששיקול הדעת שלהם גם מופר לעיתים אבל זה בשוליים. לכן אני חושב שצריך לנהוג במשורה בעניין הזה של הפרטת הסמכויות.
מרדכי בהירי-דואני
נכון. אני מסכים עם מה שאתה אומר, שצריך לעשות במשורה ובשיקול דעת, אבל עדיין אני חושב שפקח עירוני גם עובר תהליך הכשרה ויש מידת אמון לא קטנה בפקחים עירוניים. ראה בפקחים בוועדות מקומיות לתכנון ובנייה שלמעשה עושים פיקוח. הם לא שוטרים ויש להם סמכויות נרחבות.

ההערה נכונה אבל צריך לא ליפול בטכני.
קריאה
תאמין לי, העיריות מאוזנות תקציבים בגלל הפקחים האלה. אני לא יודע על מה אתה מדבר.
מרדכי בהירי-דואני
אני רוצה להגיע לנושא החינוך. אנחנו נקדיש שעות ותכניות נוספות על-מנת להסביר לילדים איך חוצים את הכביש ומודעות לאשליית הביטחון שלהם, כפי שנאמר פה.

בנוסף, יש לנו תכניות הסברה ברשויות המקומיות שמבצעים מנהלי בטיחות אזוריים יחד עם מנהלי המטות. אנחנו ניתן עליהם דגש לאוכלוסיות שדיברנו עליהן, דהיינו, קשישים וילדים. יותר מזה, אנחנו נמשיך את המהלך שמתבצע במגזר הערבי לצורך פעילות למניעת תאונות חצר. יש לנו משהו שמפותח בימים אליה. אחד ממנהלי הבטיחות שלנו סיפר לי שיש לו רעיון. הוא שם כיסא אצלם בכניסה לחנייה. כשהנהג רואה את הכיסא, הוא תמיד יורד מהאוטו להזיז את הכיסא ואז הוא רואה מי בחצר. אנחנו מפתחים סוג של קונוס גדול, אמצעי טכני כדי לראות אם זה יעבוד. אנחנו נעשה את זה בכמה מקומות. יהיה אמצעי שמפריע כניסה לחניית חצר והנהג ייצא החוצה מהאוטו. אם זה יעבוד ונראה מחקר שיראה שזה עובד אנחנו נרוץ עם זה קדימה.
אנחנו ממשיכים לטפל בכשלי הבטיחות בתוך המגזר העירוני וגם כמובן במגזר הבין-עירוני. אנחנו עולים עם מסרי הסברה מיידים בכל הנושא של מעבר במעברי חצייה וזאת בשני היבטים: גם לנהגים וגם להולכי רגל. הנתונים מראים שהרבה פעמים הולך הרגל נפגע שלא באשמתו וזה נתון שצריך לזכור אותו.
היו"ר דוד צור
לא בטוח שהאמירה הפסקנית שלך שאין תרומה להולכי הרגל בזה שהם נפגעים היא נכונה.
מרדכי בהירי-דואני
יש 61%.
היו"ר דוד צור
61% של אי מתן זכות קדימה.
מרדכי בהירי-דואני
אני חוזר על הנתונים. מסך תאונות הדרכים, הקלות עד הקשות, 75% הם בגין עבירות של נהג. כלומר, הנהג הוא הגורם הפוגע.
היו"ר דוד צור
ומה זה 34% בתאונות הקטלניות?
מרדכי בהירי-דואני
בקטלניות יש 34% טעויות של הולך הרגל ו-59% עבירות הנהג. אבל אם אני מסתכל על סך כל תאונות הדרכים, 75% זה אשמת נהגים. אני אומר את זה כי אני ממקד את מסרי ההסברה לא רק להולכי הרגל אלא גם לנהגים כי פה משמעות. אני מטפל באוכלוסיות של הקשישים ושל הילדים במגזר הערבי וזה נתון שצריך להתייחס אליו.
היו"ר דוד צור
איך אתה מגדיר? אדם שירד למעבר חצייה ונדרס על מעבר החצייה. אתה מגדיר את זה כפעולה - - -
מרדכי בהירי-דואני
לא, הנתונים מגיעים מהמשטרה.
היו"ר דוד צור
אז ההגדרה היא שזה באשמת הנהג?
מרדכי בהירי-דואני
זה בחקירה. בסופו של דבר אנחנו צריכים להוכיח. בכל מקרה זה כתב אישום מול שניהם. לפעמים אנחנו לא יכולים להגיד מי מהם אשם.
היו"ר דוד צור
יש הבדל בין אשמה.
מרדכי בהירי-דואני
אני מדבר על עבירה. אשמה זה בכתב אישום.
היו"ר דוד צור
בהסברה יותר חשוב לחשוב איך למנוע ולא מי אשם. יש הבדל בין הולך רגל שיורד למעבר חציה ונדרס במעבר חציה ואז מי שאשם זה הנהג. אבל הציפייה מהולך הרגל שאמנם יהיה זכאי אבל ימות. הצפייה היא שהוא יחיה ויסתכל מספר פעמים לפני שהוא יורד למעבר החצייה. זה דבר בסיסי שאנחנו אומרים לילדים שלנו ואנחנו מצפים. לכן השאלה מי אשם בעניין הזה היא פחות חשובה. תמיד צריך להטיל את האחריות ולא את האשמה. להטיל את האחריות על הולך הרגל כדי שישמור על חייו. זה שהנהג אשם ויכניסו אותו לכלא זה בסדר, אבל בסוף זה לא עוזר הרבה לצמצום התאונות.
מרדכי בהירי-דואני
לכן מסרי ההסברה מגיעים לשני סוגי אוכלוסייה, גם להולכי רגל וגם לנהגים, בגלל הנושאים האלה.
היו"ר דוד צור
המסרים שלכם מצוינים בעניין הזה של הזכוכית. הסרטון הזה מצוין. מה זה משנה אם הנהג אשם או לא אשם, קודם כל תשמור על עצמך.
מרדכי בהירי-דואני
לכן המסרים שעולים עכשיו הם חד משמעיים.
לאה ורון
יש מקרים בלי סוף שהולכי רגל עוברים על מעבר החצייה והנהג עובר על מעבר החצייה.
מרדכי בהירי-דואני
גם טעות לא צריכה להיגמר באסון.
פרדי הרשקוביץ
אני סגן ניצב בדימוס והייתי ראש מדור בוחנים במשטרה והיום בוחן התאונות הראשי של אגד.
אני מברך על כל מה שנאמר כאן לגבי הולכי הרגל ועל המגמה של המשטרה להתחיל לטפל בעניין הזה, אבל יש לי השגות לגבי הנתונים שהוצגו כאן בעניין האשמה ואני מתחבר למה שאתה אומר. נאמר כאן שהאשמה בתאונה באה מתוך המשטרה. ניצב אדרי אמר בחצי פה שזה בתהליך של חקירה. בסך הכול ממה שאני יודע, הבוחן הוא זה שחוקר את התאונה והוא קובע אם הולך הרגל אשם. אחר-כך הסטטיסטיקה מקבלת את הנתונים האלה והתיק הולך לבית המשפט. אני לא בטוח שאם הנהגים נמצאים זכאים בבית המשפט, האם זה נגרע מהמספרים. אני שומע שלא.
אני רוצה להציג את הבעייתיות בעניין הזה. אשמח אחר-כך גם להיות שותף בצוות חשיבה. לדעתי זה פשטני מידי להציג את הולכי הרגל כפי שהוצגו כאן.

יש לשאול האם הולך הרגל חצה במעבר חצייה או לא? האם חצה במעבר חציה מרומזר או לא מרומזר? האם הולך הרגל התפרץ לכביש? אני חוקר תאונות דרכים כבר 40 שנה ואני יודע איך עושים את זה. הבוחנים צריכים לדעת האם חישובית הנהג כשל במניעת התאונה.

היו לא מעט מקרים שהולך רגל התפרץ לכביש. מובן שהנהג צריך להימנע מלדרוס אותו ולמנוע את התאונה. חישובית, הנהג כשל מלמנוע את התאונה. איך הדבר הזה יופיע בסטטיסטיקה? אם הולך הרגל התפרץ לכביש והנהג כשל חישובית במניעת התאונה, או בסופו של דבר מי הגורם העיקרי. צריך לשנות את הדיסקט לא רק בתחום חקירת תאונות הדרכים.

עכשיו אני בתחום הסנגוריה. אני נתקל לא במקרה אחד שבו בוחנים, בניגוד להנחיות המשטרה, אומרים שתאונה במעבר חצייה זאת אקסיומה שזאת אשמה של הנהג. אפילו לא עושים חישובים. היו לא פעם ביקורות של בתי המשפט על-כך ואני יודע שעשו הנחיות. חבל שאין פה נציג ממשרד המשפטים. בתי המשפט מתייחסים לעניין הזה כאקסיומה. אם הולך רגל חצה במעבר חציה אז הנהג אשם.

אני אביא שתי דוגמאות. תאונת דרכים שבה הוכח בבית המשפט שהנהג נסע 16.5 קמ"ש ולא היה בידו למנוע את התאונה באופן חישובי. ב-15.5 קמ"ש כן היה יכול למנוע את התאונה. מה קורה כאן? מי אשם? הולך הרגל שהתפרץ לכביש או הנהג שלא נסע ב-15.5 קמ"ש. צריך חשיבה מעבר לנתונים הסטטיסטיים.
היו"ר דוד צור
אני מסכים. משכת אותנו לתוך רזולוציה שאני בפירוש לא רוצה להיכנס אליה. אני אומר שיש גורמי אכיפה שיודעים לעשות את זה. לנו היה חשוב להעביר מסר בעניין הרציונל של ההסברה אבל לא בחיפוש אחרי האשמים, את זה יעשה בית המשפט. בית המשפט יביא אנשים מומחים כמוך שיגיד האם הוא יכול היה למנוע. אני מדבר כרגע מהמקום הכי פשוט, מהאחריות שתמיד תישאר על הולך הרגל לשמור על חייו.
פרדי הרשקוביץ
לדעתי, ניתן דגש יתר לנהגים ופחות להולכי הרגל.
היו"ר דוד צור
זה מה שאמרתי.

אני רוצה שמרדכי ישלים. אולי תאמר לנו מילה לגבי התקציב? מה הצפי שלכם?
מרדכי בהירי-דואני
אנחנו מדברים על תקציב שמדבר על 400 מיליון שקלים לשנה הבאה.
היו"ר דוד צור
זה אחרי ההנחיה לקיצוץ הרוחבי.
מרדכי בהירי-דואני
לא, זה עוד הרבה לפני. אני עוד לא יודע בוודאות מה יהיה בשנה הבאה. אין לי מידע כמה ירד. יש שמועות.
היו"ר דוד צור
סביר להניח שירד ב-5%.
מרדכי בהירי-דואני
לפני הקיצוץ הרוחבי, התקציב של הרשות, תשתיות ופיתוח יחד, זה בערך 270 מיליון שקלים. הרשות מבינה שאם לא תהיה תוספת תקציבית משמעותית, אי-אפשר יהיה להניע הרבה מאוד פרויקטים שיתמכו בירידה יותר חזקה של מספר ההרוגים בתאונות. הרבה יותר קשה לרדת מ-300 ל-250, מאשר לרדת מ-500 ל-450.
היו"ר דוד צור
בהינתן שיהיה קיצוץ רוחבי לכולם, סביר להניח שבמקרה הטוב לא יורידו לכם. בטח לא יעלו לכם. לכן אני חושב שהיערכות מוקדמת בתעדוף פנימי של הקצאת המשאבים, תהיה דבר ריאלי. אפשר לדבר אוטופית, אבל לא יהיה מצב שבשנה שבה עושים קיצוץ רוחבי בכל המשרדים – אם שר התחבורה יהיה סופר נדיב הוא יגיד לכם שבכם הוא לא נוגע, שזה מצב מצוין.
מיכה בר-מאיר
אני מהמרכז לטכנולוגיות חכמות בתחבורה. אחד הדברים שבאיזה מקום ייתרו, זאת האחריות של הרשות המוניציפאלית בנושא של מעברי החצייה. גם אם מעבר החצייה מסומן כפי שצריך, יש תמרור ואפילו יש פנס מעל, הרשות אפשרה לשים איזה שלט חוצות לפני זה או בקרבת מקום והוא מאיר הרבה יותר חזק והופך את השטח של מעבר החצייה למוצלל. זאת אומרת, הדמות שעוברת עליו נראית פחות בעיניי הנהג שבשעת חשיכה או בשעת דמדומים כבר מסונוור מהשלט הזה. שלא לדבר על מעברי חצייה שלא מסומנים כמו שצריך או שהתמרורים שלהם כבר לא נראים. בדרך-כלל הרשות לא נותנת על זה את הדין.
מיכה בר-מאיר
רק תבהיר שמדובר ברשות המקומית ולא הרשות הלאומית.
מיכה בר-מאיר
אני מדבר על הרשות המקומית, הרשות המוניציפאלית.
היו"ר דוד צור
עד כמה זאת תופעה?
מיכה בר-מאיר
אני בדקתי את הדבר הזה כמעט בכל הגליל המערבי והגליל העליון. שני מקומות עיקריים היו בנהריה.
היו"ר דוד צור
לדעתי זה יותר רלוונטי לדיון הבא. בוא נשאיר את הנושא של נקודות התורפה בכבישים האדומים לדיון הבא. מייד אחרי הדיון הזה אנחנו עושים דיון בנושא של כבישים אדומים, נקודות תורמה ואז שווה לדבר על זה.

אני רוצה להתייחס את ההתייחסות של משרד הפנים לסוגיה שעלתה כאן.
רחלי דיאס
מצלמות מהירות מוגדרות כמתקן דרך. מתקן דרך בחוק התכנון והבנייה לא מצריך אישור או היתר של הוועדה המקומית. המדינה צריכה למעשה, להודיע לוועדה המקומית 15 ימים מראש, שהיא מתקינה את המצלמה. היא לא צריכה לבקש אישור, היא מודיעה.
רצוי שדברים כאלה ייעשו בשיתוף פעולה בין הרשות המקומית למשטרה. אנחנו לא מכירים איזו בעיה כללית. אם תיתנו לי דוגמאות פרטניות נשמח לבדוק אותן ולתת תשובות מתאימות.
מרדכי בהירי-דואני
תנסו לשים בתל-אביב עמוד אחד בלי אישור של ראש העיר.
היו"ר דוד צור
אני מכבד את התפקיד שלך אבל חשבתי שתגידי שאת גם היועצת המשפטית.
לאה ורון
במשרד הפנים למנהל התכנון יש חשיבות גדולה בהרבה מהייעוץ המשפטי.
רחלי דיאס
לפני שהגעתי לדיון הזה, דיברתי עם הסגנית של היועץ המשפטי וביקשתי ממנה לבדוק את הנושא הזה ספציפית ואלה התשובות שהיא מסרה לי.
היו"ר דוד צור
אני אגיד לך מה הכי פשוט. אתה יוצא מפה ואתה מודיע לראש עיריית חיפה, יונה יהב: בעוד 15 אני מציב לך בכניסה. מה הוא יגיד לך? חפש אותי? תנסה את זה.
רחלי דיאס
צריך לעבוד בשיתוף פעולה.
היו"ר דוד צור
מה יונה יהב שומע אותי? אנחנו הולכים להציב לך בעוד 15 יום ליד אצטדיון סמי עופר.
קריאה
השאלה, אדוני, האם יש איזו סנקציה נגד אותו ראש עיר.
היו"ר דוד צור
לא צריכה להיות כי אומרת הגברת שהם צריכים לבקש את אישורו. הוא מודיע לו, הוא לא צריך את אישורו. הוא לא צריך רישיון או היתר.
היו"ר דוד צור
בעגה שלנו זה מה שנקרא "שאלות קיטבג". אם אתה שואל אותו, אז הוא אומר לך לא. אם אתה לא אמור לשאול אותו, זה משהו אחר. אתה שולח לו מכתב שבמקומות האלה והאלה יוצבו מצלמות.
יניב יעקב
המשטרה גם תלויה ברשות מבחינת תשתיות חשמל והרבה דברים אחרים ולכן עם כל הדברים הם צריכים את שיתוף הפעולה שלהם.
היו"ר דוד צור
אני לא חושב שיש פה איזה צד נגד השני. יכול להיות שנדרש פה תיאום לוגיסטי.
לאה ורון
שהמשטרה תעביר רשימה לוועדת המשנה היכן שיש בעיות ברשויות המקומיות. ביחד עם רחל ועם אור ירוק, נשתדל לסייע.
היו"ר דוד צור
מה שאמרת נשמע כמו סד"ח, אז גם אנחנו יודעים לסד"ח. אנחנו באים מאותו עולם וגם הרשויות באות לוועדת הכלכלה וגם הן צריכות מאיתנו.
יניב יעקב
אני רק מברך על ההצעה של מנהלת הוועדה.
היו"ר דוד צור
כולנו רוצים לפעול לטובת העניין.
גבי בן הרוש
אדוני היושב ראש, אני רוצה להתייחס לדבריו של צ'יקו. כאחד שעבר כמה ראשי אגפים אני רוצה לומר שצ'יקו הכניס אווירה אחרת.
היו"ר דוד צור
חשבתי שאתה מסכם את תפקידו ואתה נצמד לשמועות.
גבי בן הרוש
לפני חצי שנה ידעתי שהוא הולך להיות מפכ"ל, אני יודע מה יהיה מחר? למשטרה יש תזזיות.

אני מחזיק בידיי פרוטוקול מדצמבר 2013. בת אל העלתה פה סוגיה לגבי סוגיה ייעודית.
היו"ר דוד צור
מה זאת אומרת משטרה ייעודית?
גבי בן הרוש
בכל ההמלצות ובכל הוועדות, אחד הדברים שחסרים לנו ברכב הכבד זה שוטרים מקצועיים, גם באוטובוסים וגם במשאיות. צ'יקו אמרת מספר פעמים שאתה תלוי ברשות בכל מבצע שאתה עושה ובכל תקציב. אני לא יודע למה אין לך תקציב משלך ולמה אתה צריך להיות תלוי ברשות. צריך להיות לך תקציב שנתי וסדרי עדיפויות.
למה אני מתכוון? אני יושב עשרות שנים בוועדה ואנחנו מחוקקים תקנות וחוקים ולצערי כלום לא נעשה בשטח. חוץ מזה שהשוטר בודק את רישיון הנהיגה שלי ואת הביטוח, יש גם חוק שירותי הובלה, סעיף 5, רישיון מוביל. אף שוטר לא מודע ולא אוכף את זה.

ישנה תקנה 273/ב, תקינות מערכת בלמים למשאית, כל חצי שנה. אף אחד לא אוכף את זה, אף אחד לא מכיר את זה. תקנה 273/ד, הבדיקה נעשית מידי פעם פה ושם על-פי אותה מדבקה. אנחנו מחויבים לזה בתקנות ובחוקים, כל המשאיות הכבדות מ-10 טון. כנ"ל לגבי כיול טכנוגרף.

אנחנו נתקלים באכיפה של בקושי 2% בניידות של משרד התחבורה. יושב שם שוטר מתנדב שבשעה 3 אחר-הצהריים הוא כבר רוצה ללכת הבית. סוגרים את העסק והולכים הביתה. זאת אומרת, שאין אכיפה. לצערי, הנהגים מיומנים איך לעקוף.
היו"ר דוד צור
מה לגבי הניידות של משרד התחבורה שבודקות משקלים וטכנוגרף, בשיתוף עם אגף התנועה. זה לא קורה?

מכיוון שאנחנו כפסע לפני הדיון הטעון והמדובר כל-כך של קציני הבטיחות, זה לא קורה?
מאיר אלרם
אני מהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.
הניידות בודקות את ההיבט הטכני. הם בודקים תקינות. כמובן שלכל פעילות כזאת מצטרף שוטר שהוא אוכף את ההיבטים שקשורים לנהג.
לאה ורון
אתה זוכר להגיד כמה משאיות הורדו מהכבישים בתקופה האחרונה?
מאיר אלרם
אנחנו בודקים משאיות לאורך כל השנה ועושים במיוחד שני מבצעים ממוקדים במהלך השנה תחת הכותרת של מוביל בטוח, שבהם בודקים בערך 3,500 משאיות מעל 10 טון. יש לנו 35,000 משאיות מעל 10 טון. זאת אומרת, בשני המבצעים האלה אנחנו בודקים 10% שזה אחוז גבוה.
היו"ר דוד צור
הדוחות שמגיעים מקציני הבטיחות מגיעים לרשות? למשל, כשרואים שבטכנוגרף רואים שהאיש נסע שעות רבות ועוד כהנה וכהנה פעולות.
מאיר אלרם
אם בכלל נרשמים דוחות כאלה, הם נשלחים למנהל קצין בטיחות במשרד התחבורה, על-פי פרק י' לתקנות, ששם יש התייחסות לנושא. קודם כל צריך לשלוח את זה למנכ"ל החברה.
היו"ר דוד צור
יש לכם נתון כמה משאיות הורדו מהכביש בגלל דוחות של קציני בטיחות?
מאיר אלרם
את זה לא.
היו"ר דוד צור
ושל הניידות?
מאיר אלרם
של הניידות אנחנו יודעים. במשאיות זה אחוז גבוה שהורדו מהכביש בגלל ליקויים.
משה אדרי
אל תהרגו את תחום המשאיות. אנחנו עומדים בין 8%-10% באי תקינות משאיות. חבר'ה, הם עשו שיפור משמעותי. צריך להגיד את זה פה. אנחנו בודקים אותם עם משרד התחבורה. אנחנו יודעים שהיתה מעורבות של 55% בתאונות חמורות אבל מהבדיקות האחרונות, כולל משקלים, בסך הכול הם עומדים - - -
היו"ר דוד צור
בכמה הם מעורבים עכשיו?
גבי בן הרוש
צ'יקו, בוא אני אחד לך.

א', אין משקלים ואנחנו לא נשקלים. אנחנו חסומים על-ידי הנמלים, על-ידי מחשוב עד 4% חריגה. גם לזה מצאו פטנט: יוצאים מהנמל למסוף הקרוב, מורידים את המכולה ומעמיסים אותה חזרה. אני לא ראיתי ניידות, אין ניידות ואין תחנות שקילה. בכביש 6 יש שתי תחנות פעמיים בשבוע ולצערי הן לא פועלות ואין אכיפה. אני מכיר את העובדות מהשטח. לגבי מה ששאלת, סך הכול יש 2% אכיפה ובשעה 3 בצהריים הולכים הביתה.

אני אספר לך סיפור שקרה בשבוע שעבר לי ולג'קי. יצאנו מישיבה עם קב"ט נמל חיפה וראינו שיירה שהגיעה עם משאיות מתורכיה שעוברות לירדן. עקבנו אחרי המשאיות האלה. התקשרנו לניידת במעבר הירדן. השוטר המתנדב אמר שהוא הולך הביתה. נסעו משאיות בלי מספרי רישוי. יש לי צילום ותיעוד של הכול. השוטר המתנדב אמר שיש הנחייה לא לגעת ברכב זר אם הוא ללא מספר רישוי. ג'קי היה חסר אמצעים וכך מתנהלת ההפקרות בכבישים.

אני מפנה שאלה לרשות. 30% מהתאונות הקטלניות ב-2013 זה אוטובוסים ומשאיות. מה עשתה הרשות לטובת העניין הזה? מה עשתה הרשות? אין אכיפה.

מה עשתה הרשות בחונכות לנהגים? אפילו שקל לא הושקע. אז מה עושים עם התקציבים האלה? לכן אני שואל, צ'יקו, בשביל מה אתה כפוף לרשות בכלל. למה אתה לא יחידה עצמאית שמקבלת תקציב שנתי עם תכנית עבודה? אפשר להוריד את הקטל בכבישים, חד משמעית.
מרדכי פדר
אגף התנועה לא כפוף לרשות.
גבי בן הרוש
אני יודע, אבל לא יכול להיות ש-400 מיליון ו-500 מיליון – אני שומע פה שמשקיעים באיזה כיסא אליהו הנביא, להיכנס או לא להיכנס לחצר. הכתובת היא על הקיר, יש לנו אותה.

לסיכום. אני עבדתי על תיקון החוק של אחריות שילוחית. משנת 2000 עד 2005 דנו בה בוועדת הכלכלה. אני לא מכיר אפילו מקרה אחד שבו המשלח נתן את הדין. המשלח זה מנהל החברה ובעל המטען. זאת היתה מטרת החוק. לצערי פה מתחילה ההפקרות. התאונה בנשר מדברת על זה. יעמידו לדין את הנהג, כשבתאונה היו 7 הרוגים ו-15 פצועים, אבל כל השרשרת? למה אף אחד לא נותן את הדין? איך אנחנו נרתיע מחר בבוקר? איך נמנע את התאונה הבאה?
מרדכי פדר
ראשית, אנחנו רואים שיש סימן אדום בנושא הולכי הרגל. לפני יותר משנה, "מתונה" בשיתוף פעולה עם פורום פעולה, הוציאה נייר עמדה עם יותר מ-25 המלצות לשיפור בטיחות הולכי רגל. במקרה הטוב, אמרו לנו שזה יעלה הרבה כסף. במקרה הרע, אף אחד לא הגיב. אני מדבר על משרד התחבורה, על חברי כנסת ועל הרבה אנשים. בינתיים יש לנו יותר מ-100 הרוגים.
מה שאמר מנכ"ל הרשות הוא נכון. היום40% מהרוגים הם הולכי רגל, כשבמדינות המתועשות ה-OECD זה כ-10%. אנחנו פי ארבע מהמדינות המתועשות מספר הולכי רגל הרוגים. יש מה לעשות. בשבוע שעבר שמענו ששר התחבורה הקציב 1.5 מיליארד שקלים למרכז תעבורתי בכניסה לירושלים. אנחנו חושבים שפחות משליש מזה יכול להוריד את מספר ההרוגים מקרב הולכי הרגל ביותר מ-50%. זה עניין של השקעה. לאורך כל השנים - - -
היו"ר דוד צור
אתה מדבר על תשתיות?
מרדכי פדר
יש דברים שלא עולים כסף בכלל ויש דברים שיש בהם השקעה בתשתיות. יש השקעה בחינוך, בעיקר בקרב אוכלוסיות פגיעות. יש 25 המלצות. אנחנו לא אומרים שיש לנו את הכול, אבל לפחות להתחיל בהשקעה. כל השנים אנחנו משקיעים בכבישים, בהורדת מספר ההרוגים על-ידי שיפור הכבישים. זה דבר מבורך. אבל לא היתה השקעה ולא היה מיקוד בנושא של הולכי רגל. מי שמתפרץ לכביש אומר לעצמו שאין לו מחויבות. הרשויות לא עושות לי כלום, אני לא אעשה כלום. יש פה יחסי גומלין שגורמים לדבר הזה. זה נושא אחד.

יש מה לעשות. אנחנו מוכנים ומבקשים לעבוד עם הרשויות כדי לנסות ולהרים את הכפפה לפחות חלקית כדי לשפר את המצב.

בנושא של סמכויות אכיפה. רוצים להעביר את הסמכויות לפקחי העיריות. אנחנו חושבים שזה דבר רע. אנחנו מכירים את הפקחים. אנחנו רואים שכל פעם שיש עימות עם בין הפקח לאזרח קוראים לשוטר כדי לתת גיבוי. אבל, קיימת היום אפשרות לכל אזרח במדינה שרואה עבירת תנועה חמורה לדווח למשטרה. יש תהליך בתוך המשטרה שמקבל את הדברים האלה ומטפלים בהם.

אנחנו פיתחנו קורס שמלמד אזרחים על מה הם צריכים להסתכל ומה הם צריכים לדווח כדי שהמשטרה תוכל להשתמש בזה. ראינו שאלה שעברו את הקורס, מספר התלונות עלו ב-60%. זה קורס שקיים. אנחנו מבקשים מהמשטרה ומרשות לעודד, לעבות, להגביר ולפרסם את קיום מערכת תלונות אזרחים ולתמוך בזה בתור אמצעי אכיפה, שמשתף גם את הציבור. זה קיים וזה עובד.
היו"ר דוד צור
זה ילך לבתי משפט?
מרדכי בהירי-דואני
אולי תציע לפקחים ברשויות לעבור את הקורס שלך.
מרדכי פדר
עשינו את זה. זה לא מעניין את הפקחים והם רוצים כמה שפחות להתעמת עם אזרחים והם צודקים. הם עברו את הקורס ולא עשו עם זה כלום והם צודקים.

לגבי העומס בבתי המשפט. אנחנו מוצאים שהמצלמות מורידות את זה. היום ליותר ויותר אזרחים יש מצלמות לגבות את התאונות האלו וזה עוד לא הגיע בכלל לבית משפט.

דבר אחרון, נושא של הרשות. בנושא הולכי רגל יש דרישה להרבה הסברה וחינוך. איך זה הולך ביחד עם ההחלטה של הרשות הלאומית, של התקציבים של מטות הבטיחות העירוניות, שעיקר הפעילות שלהן זה בנושא הסברה וחינוך, הוסט לגמרי לנושא של שיפור תשתיות ויש איסור מוחלט על כל התקציבים שמגיעים למטות הבטיחות, להשתמש בהם לדבר אחר.
קריאה
זה לא נכון.
מרדכי פדר
זה מה שנאמר לנו. אם זה לא נכון, אני אשמח שיגידו את זה למטות הבטיחות.
היו"ר דוד צור
אני מכיר את הסוגיה הזאת. דיברו איתי עליה בשלושה שבועות האחרונים, כולל קמפיין יפה ומתוזמן. אני אתן לכם להגיב על העניין הזה. דיברתי איתך, מרדכי, לפני הישיבה וגם דיברתי גם עם יעקב שיינין. אתה תקבל תשובה.
מרדכי פדר
אני מודה לאדוני.
ג'ין נורית גרוסמן
אני מייצגת את עמותת נשים באדום.

אני לא נמצאת כאן כמומחית ואני לומדת מכל האנשים שמדברים. העמותה שלנו הוקמה בעיקר על-ידי משפחות שכולות. גם היום יש לנו, למשפחות השכולות, תפקיד חשוב עם כל הבלגאן שהולך עם בתי המשפט וכדומה.

אני חלק מהציבור שכולם רוצים להציל ורוצים שלא יהיו עוד אנשים כמונו. רשמתי רק שלושה דברים שלמדתי במקומות אחרים. אני שואלת את האנשים שהם כן מומחים בתקווה שהם ידעו את התשובות.

לגבי העניין של בתי המשפט. אנחנו נתקלים בזה כעמותה שמנסה לעזור למשפחות כשמישהו נהרג. זאת ויה דלרוזה. אני שומעת את מה שצ'יקו אומר על כמות הדברים שמחכים אז זה כמעט בלתי אפשרי וכולנו יודעים את זה. זה גם מונע מהמצלמות לעשות את העבודה שלהן. זה פשוט לא מתקבל על הדעת. אני מתארת לי שבמשטרה יודעים מה שקורה בכל המקומות בעולם. אני רק יכולה לומר שבאנגליה בן של חברים שלנו נתפס במצלמה, קיבל קנס שהוא היה צריך לשלם. אם הוא רוצה לערער, אז זה אחר-כך אבל קודם כל הוא משלם. אחרי שמישהו כבר משלם אין לו כל-כך הרבה חשק ללכת לערעור. זאת אולי אפשרות, אני לא יודעת.
משה אדרי
זה קיים בתיקון תקנה 112.
ג'ין נורית גרוסמן
אני וכל האנשים בדור שלי גדלנו כך שידענו שמעבר החצייה הוא מקום בטוח. כך ידענו, חינכו אותנו וגם את הילדים שלנו שזה מקום בטוח. אנחנו יודעים היום שזה לא נכון וזה לא מקום בטוח. רבים מהציבור תמימים לחשוב שזה מקום בטוח. בסן פרנסיסקו, ברגע שהולך רגל שם רגל במעבר החצייה, הרכבים חייבים לצאת ומי שלא מקבל קנס גדול.
משה אדרי
גם בארץ זה כך.
ג'ין נורית גרוסמן
הנקודה כאן זה עניין של חינוך הציבור מהו בדיוק מעבר החצייה כדי שהם יבינו שזה לא מקום בטוח. מתי אפשר להשתמש בזה? מה לצפות? יש כאן צורך בקמפיין של הרשות, לדעתי, לחנך את העם מה זה מעבר חצייה. שאף אחד לא יגיד לילד שלו שזה המקום הבטוח כי זה לא נכון.

כשנדבר על כבישים אדומים, שמישהו ייתן הגדרה מה זה כביש אדום.
היו"ר דוד צור
מר מונטג, אתה אחרון הדוברים לפני שאני מסכם.
יחיאל מונטג
לגבי תאונות חצר במגזר הערבי. חבר הכנסת זאב בילסקי העלה בזמנו הצעה מאוד יפה, למכור למגזר הערבי גלאי רברס במחיר מסובסד במקום כסאות.
שאלה לניצב אדרי
האם אגף התנועה מתכוון להגדיל את מספר מצלמות הווידאו על-ידי קבלת דיווחים ממתנדבים? מדובר באלפי אנשים שמוכנים להגיע לבתי משפט.
משה אדרי
אנחנו עם אור ירוק בעניין. זה מתקדם לא בקצב הראוי. נקווה מאוד שנשפר את זה. היית אצלי ואנחנו קידמנו. יש בעייתיות בעניין כי על כל מצלמה שאזרח מצלם ומעביר לנו אנחנו פותחים בחקירה שהיא כמעט כמו חקירה פלילית. אנחנו לוקחים גם את הנהג, גם מאתרים את הבן אדם. בסוף רוב האזרחים לא מוכנים להגיע לבית המשפט. לכן אנחנו מקימים עם המתנדבים. יש כאלה שמוכנים מראש לצלם ולהגיע לבית משפט. זה לא מתקדם בקצב הראוי שאנחנו רוצים, אני מקווה שזה יעלה.
יחיאל מונטג
מתנדבי ית"מ זה קהל שבוי, יש לך אותם.
משה אדרי
אני יודע, אנחנו מטפלים בזה וגם הם לא כל-כך רוצים. רק כדי לסבר את האוזן, במבצע אחרון לפני שלושה שבועות שהיה בכביש 6 לגבי משאיות עם שלושה משקלים, שניים בכביש 6 ואחד שלנו עם משרד התחבורה, 423 משאיות נבדקו. 27 דוחות ו-6 רק על איסורי שימוש, משקלים ותקינות. אנחנו מנסים אבל נכון שלא בקצב שאתה רוצה, גבי. יש ועדת שגיא שיש לה משמעויות נוספות.
גבי בן הרוש
אני לא רוצה מבצעים, אני רוצה שתהיה כל הזמן.
משה אדרי
הלוואי.
מרדכי בהירי-דואני
מנתונים שקיבלתי כרגע מראים שיש ירידה בכמות המשאיות המעורבות בקטלניות. הנתונים שצ'יקו מראה לכם, יש ירידה יפה.
משה אדרי
אני מסכים עם גבי. יש בעיות אחרות, אני לא רוצה להיכנס אליהן.
יהודה בר אור
אני יו"ר איגוד נהגי המוניות וגם נהג מונית חצי יום. אני נמצא בשטח ורואה גם את הולכי הרגל.
היו"ר דוד צור
של "get a texi" או של הובר?
יהודה בר אור
של מוניות מסודרות עם רישיון הפעלת תחנת מונית ולא גוף וירטואלי. "get a texi" או הובר אלה גופים וירטואליים אז הם לא קיימים בכלל במערכת אצלנו ולכן אנחנו לא מתייחסים אליהם.
היו"ר דוד צור
נתנו לך את הבימה להשמיץ אותם. המקום של מילה רעה אף פעם לא הזיקה.
יהודה בר אור
אני נמצה בבימה הזה די הרבה זמן ודי שנים ואני מוזמן לוועדות.

יש בעיה רצינית עם הולכי הרגל ועם הפקחים. ראיתי פתרון מעולה, שאני לא מבין למה לא עלה פה בוועדה. ראיתי את זה בכמה ארצות בעולם. זה גם נותן את הפתרון לדברים שעליהם דיברה הגברת. יש שם את זמני ההמתנה לפני הירידה לכביש. יש רמזור שאומר לך שיש לך עוד 30 שניות או עד 20 שניות וכך אתה יודע מתי אפשר להציב את הרגל. ראיתי את זה ברוסיה, גם במוסקבה וגם בסן פטרסבורג. ראיתי אנשים עומדים ולא מורידים את הרגל ולא רצים. לצערנו, מתוך ניסיון של נסיעה יומיומית בכבישים, אנחנו רואים שהולכי הרגל בטוחים שמותר להם לעבור, נכנסים, חותכים ולא מסתכלים ימינה ושמאלה. במיוחד זה אסון עם נוסעי האופניים. זה אסון בתל-אביב. אנחנו עוברים איתם חוויות ואנחנו מצילים אותם יום יום מתאונה. הם חותכים ולא מעניין אותם חוק.

הפקחים צריכים להבין דבר אחד. אין להם יחסי ציבור, אין להם סמכויות והם לא רואים את הדברים כמו שהציבור רואה אותם. הפניות שלהם לא מקצועיות והם לא בודקים את הדברים לגוף העבירה. הם יותר מחפשים לתת דוחות על מכוניות. באופן כללי, אני חושב שצריך לתת להם סמכויות מוגבלות. אנחנו לא חושבים שהם עברו הכשרה לזה ואין להם מספיק ידע בשביל לעמוד מול הציבור. במיוחד שהרבה מהם צעירים מאוד ועדיין לא מוכנים לכל ההתנהלות הזאת. השוטר הוא איש מקצוע. בנושא הזה אנחנו הולכים עם המשטרה. אולי צריך לתת יותר כוח אדם לשוטרים. אני עצמי בן לשוטרים.
יניב יעקב
צריך לברך את הוועדה על שטרחה והתכנסה בפגרה, דבר שהוא לא מובן מאליו ולא קורה הרבה ולכן אנחנו שמחים על זה.

מספר ההרוגים קשור קשר ישיר לאכיפה. העלייה שאנחנו רואים היום צריכה להוות אור אדום, במיוחד לאור העובדה שכנראה לא נעמוד ביעד הממשלתי. הממשלה הציבה יעד ירידה של 5% במספר הרוגים. כרגע, נראה שלא נעמוד בו.

לעניין האכיפה של המשטרה, אני חושב שחייבים להאיץ את פרויקט א-3 ולספק למשטרה - - -
משה אדרי
אנחנו נעמוד בו. אנחנו נעשה את הכול כדי לעמוד בו ואני מאמין שנעמוד בו.
יניב יעקב
אני יכול להצטרף לתקווה הזאת. אני אשמח להתבדות בעניין הזה.

לעניין א-3, חייבים להאיץ את הנושא ולספק למשטרה את רשימת העמדות באופן מיידי כדי שיוכלו לחזור לזה. זה דבר שנמצא בתמיכה של הציבור. קרוב ל-90% מהציבור תומך במצלמות, כך שזה עניין של קונצנזוס.

מעבר לזה, כפי שצ'יקו ציין, צריך לשים את הדגש על שכרות, מהירות, חגורות בטיחות והסחת דעת ולהתמקד בנושאים הללו.
ציון מזרחי
בוקר טוב. אני רוצה להתייחס לדבריו של גבי בן הרוש. הוא ישב איתנו בוועדה השבוע והוא יודע שאנחנו עוסקים בעניין של החונכות לרכב כבד ולאוטובוסים. אנחנו הולכים להעביר את זה שזה יחייב את כולם לעשות.
גבי, אתה איתנו? תעזור לנו להעביר.
גבי בן הרוש
איפה הכסף? אצלם הכסף.
ציון מזרחי
משרד התחבורה וגם הרשות לבטיחות עושים כל מאמץ לספק את כל היכולות, התשתיות והעזרה למשטרת התנועה הארצית כדי שתבצע יותר טוב את תפקידה. אנחנו עושים את זה. יעידו הדברים ויעיד צ'יקו ולא ארחיב.
היו"ר דוד צור
טוב שקיימנו את הדיון הזה. אני מאוד מודה לראש אגף התנועה על הצגת הדברים ומודה גם לרשות. הנתונים מאירים לנו מספר בעיות מאוד מרכזיות. אין ספק שהולכי הרגל תופסים את תשומת הלב הכי גדולה ובצדק. גם בתוך התופעה של הכמות הגדולה של הולכי הרגל, בולט במיוחד החלק של המגזר הערבי. אנחנו חייבים להתמקד בזה. אנחנו נקיים דיון ספציפי בעניין. בגלל הפגרה אנחנו לא עושים את זה כרגע כי חברי הכנסת הערביים צריכים להיות שותפים בעניין הזה כי הם מובילי דעת קהל והם מסבירים. צריך להציג תכניות פרטניות לציבור הזה בבתי ספר, בהסברה ובעיקר באכיפה.

לצערנו, החלק היחסי שלהם בתרומה שלהם לכמות הנפגעים, הוא לא פרופורציונאלי לחלוטין.
משה אדרי
כמעט פי שניים.
היו"ר דוד צור
אפילו יותר. אם הוא מדבר על 16% אז אנחנו מדברים על 55% עלייה דרמטית בכמות הולכי הרגל במגזר. זה בעייתי מאוד.

לגבי הנושא של האכיפה הממוקדת והמצלמות. קודם כל, היינו רוצים מאוד לקבל את הדיווח שהמצלמות האלה נפרסו בכמויות שדובר בהן. דובר על-כך מדצמבר שנה שעברה. אמרת שהוועדה סיימה את עבודתה ויודעים איפה להציב. אמרה לנו רחל ממשרד הפנים, בשורה משמחת, שלכאורה המשוכה הזאת היא לא משוכה שאי-אפשר לעבור אותה. תנסו את זה, יכול להיות שתופתעו. התקבע איזה נוהג שבו מחכים לאישור. יכול להיות שצריך לעשות ניסיון או שניים, פשוט לקבוע עובדות, להודיע ואף אחד לא יוריד את זה. אני מסכים שלא ייעשה משהו ברמה לא אסתטית ולא הגיונית, אבל אני בטוח שתדעו להגיע להבנות האלה.

לגבי משרד התחבורה. אנחנו מודאגים מהמגמה של פגיעה בתקציבי הרשות לאורך זמן. עכשיו אנחנו הולכים שוב לקיצוץ רוחבי ולכן זה יהיה מוגזם לבוא ולבקש, כמו שביקשנו בפעם הקודמת, שהתקציב יחזור למקום שהיה בתחילה. אבל, אנחנו בהחלט מוטרדים ולא היינו רוצים לראות מצב שבו יש פגיעה בתקציב הזה שחוסך חיים. לבי כואב ודואב על כל הרוג ונפגע שהיה לנו במבצע האחרון ב"צוק איתן", אבל אם נהיה ציניים וסטטיסטיים, כמות הנפגעים בכל המבצעים לא מגיעה לכדי אפילו ממוצע חודשי בתאונות דרכים. תשומת הלב הזאת שניתנת להצלת חיים כאן מול כאן, היא לא פרופורציונאלית. אני מכיר את זה גם מהעולם שאני בא ממנו. בשנה אחת נפגעים מטרור 5 עד 10 בשנים רעות. זה בערך הממוצע השבועי של נפגעים והרוגים בתאונות דרכים ובטח שאין מה להשוות בין ההשקעות.
אני לא אומר שתקציב ביטחון פנים, שעוסק בביטחון ובנושא ביטחון פנים ומוקצה ללחימה בטרור צריך להיות פרופורציונאלי לעניין הזה אבל בטח לא לפגוע במה שמציל חיים.

אני מוטרד גם מהקיצוץ שיהיה ממילא לפרויקטים תשתיתיים. אם דיברנו קודם על תאונות דרכים, אני חוזר על תפיסת עולם שאנחנו צריכים להטיל את האחריות לחיים של נפגעי תאונות הדרכים על הולכי הרגל. אני אומר את זה כאקסיומה, את האחריות, לא את האשמה. לגבי האשמה, אחרי יגיעו בוחנים, שוטרים, שופטים ויקבעו מי אשם. לרוב האשמה היא בנהג, אבל זה לא עוזר לנו להציל חיים. לכן בתפיסת העולם, בהסברה ובחינוך, הדגש צריך להיות על-כך שהאחריות היא בראש ובראשונה על הולכי הרגל. אולי אז נצליח למנוע את זה. אני רואה שזה נעשה אבל טוב להדגיש את המגמה הזאת.

לגבי נושא בתי המשפט. בפעם הבאה אבקש שיגיעו לפה אנשי משרד המשפטים כדי להסביר לנו מה עושים. אני חושב שמה שהציעה הגברת גרוסמן וגלום בתוך תיקון 112 לחוק. התיקון יגיע ביום הראשון של החזרה מהפגרה ונדאג שהדברים האלה יגיעו לדיון באופן שאפשר יהיה לסכם אותם. אני מקווה שנצליח לסיים במהרה כי בסך הכול התיקון הזה לא פשוט ולא קצר. נצטרך כמה דיונים לעניין הזה. עד כמה שראש ועדת הכלכלה, מר ברוורמן, יאפשר, אני אנדב את עצמי להחליפו כי אנחנו עמוסים.

אנחנו כל הזמן רואים את הדיונים בוועדת הכספים על מע"מ אפס ועל הרבה מאוד נושאים שמוטלים לפתחם. במקום שוועדת הכספים תשאיר במחסנית שלה בתור לדון בדיונים שהם לא לה, למשל, מתן פיצויים ליישובי הדרום ופתרון הבעיות בעוטף עזה ובדרום, במקום שוועדת הכלכלה תעסוק בזה אנחנו ממתינים שוועדת הכספים תסיים את מע"מ אפס ואחרי זה אולי יצליחו לדון באיזה דיון בנושא יישובי הדרום. אני מקווה מאוד שוועדת הכלכלה תיקח על עצמה גם את העניין הזה. זה לא שוועדת הכלכלה לא עסוקה ולא עמוסה אבל לדעתי אנחנו יותר יעילים, יותר טובים.

בעניין התשתיות נדון בדיון הבא ולכן אני לא רוצה לגזול זמן אבל אני רוצה לומר משהו בנושא הולכי הרגל והתשתיות. תיראו, כמי שגם מכיר את זה כקצין משטרה וגם כל אחד שנוסע הרבה בדרכים מכיר. חלק מהבעיה היא בעיה בתשתיות, לא רק בעניין של רמזור והכוונה. נאמר פה רעיון פשוט שיהודה ציין אותו ואני רואה את זה בכל אירופה. זה מציל חיי אדם.
יהודה בר אור
הצעתי את זה לשר התחבורה לפני כמה שנים.
היו"ר דוד צור
אלה דברים פשוטים שאפשר וצריך לעשות אותם. כמו גם, למשל, עושים שיפוצים נהדרים ברחובות. קחו למשל את רחוב אבן גבירול בתל-אביב. זה רחוב יפה מאוד רק מי שרוצה לחצות מעבר חצייה צריך ללכת 500 מטר במקרה הטוב ולחצות ולחזור 500 מטר רק כדי לחזור לצד השני. אותו דבר בדרך מנחם בגין. במקומות כאלה שבהם מעברי החצייה לא נגישים לאנשים, אז אנשים עושים רולטה וחוצים. אני לא אומר שזה בסדר אבל אני אומר שחלק מהתיעול למעברי חצייה – אני לוקח דווקא את לונדון.
לאה ורון
זאת תופעה שנהגים לא עוצרים במעברי חצייה.
היו"ר דוד צור
זה נכון אבל עדיין חשוב לי מאוד להגדיר שוב את האחריות מול האשמה. האחריות צריכה להישאר אצל הולך הרגל.

צ'יקו, בדיון הקרוב חשוב לי לאתר את אותן נקודות שבהן יש מספר מקרים של הולכי רגל. הוועדה המפורסמת הזאת של הרשות המקומית, משרד התחבורה, המשטרה - - -
לאה ורון
אני חושבת שהיא בראשות השופט קמא.
היו"ר דוד צור
מתכנסים ועושים זומים ושם עושים את המאמץ באכיפה ובתשתיות. אלה דברים שיכולים לפתור.

אני קורא מפה לשר התחבורה, עם כל ההבנה שהולך להיות קיצוץ רוחבי והתקציב ב-2015 הולך להיות בעייתי, שלא לפגוע בתקציב מציל החיים של הרשות או לפחות להשאיר אותו על כנו בתחומים שקשורים להצלת חיים.

אם זה לא מסתייע, אז היינו מבקשים שבאישור התקציב, שגם בו יש לנו מה לומר בו, גם כחברי קואליציה וגם כחברי ועדה, שהדברים האלה יובאו לידיעתנו. קיצוץ נוסף ברשות, אחרי שכבר קוצץ בכל השנים הקודמות, משמעותו כמעט מכת מוות תרתי משמע.

תודה רבה, הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 11:55.>

קוד המקור של הנתונים