ישיבת ועדה של הכנסת ה-19 מתאריך 04/09/2014

ישיבת מעקב לסיור וישיבת הוועדה שקיימה הוועדה לפניות הציבור בבאר יעקב ב- 29 ביוני 2014, בעקבות פניות של תושבי המקום.

פרוטוקול

 
PAGE
2
הוועדה לפניות הציבור
04/09/2014

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני
<פרוטוקול מס' 84>
מישיבת הוועדה לפניות הציבור
יום חמישי, ט' באלול התשע"ד (04 בספטמבר 2014), שעה 10:00
סדר היום
<ישיבת מעקב לסיור וישיבת הוועדה שקיימה הוועדה לפניות הציבור בבאר יעקב ב- 29 ביוני 2014, בעקבות פניות של תושבי המקום.>
נכחו
חברי הוועדה: >
עדי קול – היו"ר
מוזמנים
>
סלואה דעאס - מרכזת בכירה לפניות ציבור-מחוז מרכז, המשרד להגנת הסביבה

צביה מילדנברג - רופאת סוסים בשירותים הווטרינריים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

אמנון ענבר - וטרינר - המחלקה לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

רות יוסף - ממונה מחוז מרכז, משרד הפנים

קארין לוי - מנהלת תחום שלטון מקומי, משרד הפנים

הגר קאופמן-שרן - ממונה על קשרי ממשל, חברת עמידר

ניסים גוזלן - ראש המועצה, מועצה מקומית באר יעקב

אירית נתן - מנכ"לית מועצה מקומית באר יעקב, מועצה מקומית באר יעקב

רימה לבדב - מהנדסת המועצה, מועצה מקומית באר יעקב

מוטי פרנקו - חבר מועצה, יו"ר האופוזיציה, מועצה מקומית באר יעקב

נעם ששון - חבר מועצה, מועצה מקומית באר יעקב

אבנר ברק - חבר מועצה, מועצה מקומית באר יעקב

צורי בוארון - נציגי התושבים

הדר חדד בן משה - נציגי התושבים

גרינשפון קונסטנטין - תושב השכונות
ייעוץ משפטי
ורד זילברמן-קירו
מנהלת הוועדה
שלומית אבינוח
רישום פרלמנטרי
הדס צנוירט

<ישיבת מעקב לסיור וישיבת הוועדה שקיימה הוועדה לפניות הציבור בבאר יעקב ב- 29 ביוני 2014, בעקבות פניות של תושבי המקום.>
היו"ר עדי קול
שלום רב, אני מתכבדת לפתוח את הישיבה של הוועדה המיוחדת לפניות הציבור. אני פותחת כל ישיבה ומספרת קצת על הוועדה, למי שלא מכיר, ואתם תושבים חוזרים, כפי שאומרים.
הוועדה לפניות הציבור, ככל הוועדות בכנסת, יש לה אותן זכויות כמו ועדת חוקה או ועדת העבודה והרווחה, ועדת כספים; היא רק מתכנסת באופן שונה מוועדות אחרות – בעקבות פניית ציבור, פנייה של אדם אחד או של קבוצת אנשים, ודנה בנושא הפנייה. בדרך כלל זו פנייה שמתחילה מאדם אחד, אבל יש לה השפעה על אנשים רבים.

במקרה של הדיון היום, הדיון התנהל בצורה טיפה אחרת: הפנייה הגיעה ממני. קיימתי במסגרת פרויקט שאני מקיימת, המשכן מגיע לכאן, קיימתי ביקור בבאר יעקב, והשקעתי אחר צהריים שלם כדי לשנות פניות של תושבים בבאר יעקב. הגיע אליי אחד התושבים, קוסטה, וכעס עליי מאוד, שכשאני מגיעה לבאר יעקב, אני מגיעה לשכונות הלא נכונות; אני מגיעה לשכונות החדשות ולא לאלה הוותיקות, ששם יש בעיות מאוד קשות. אפילו אמר מילים קשות, בוא נאמר. לכן החלטתי לעזוב את הדוכן שהקמתי, וללכת לסייר בשכונות יחד עם קבוצת אנשים. הזדעזעתי, אני חייבת לומר.

מאז ביקרתי בעוד כמה שכונות. אני חושבת שזה אחת השכונות במצב הרע ביותר שראיתי. אני יודעת שנציגת משרד הפנים אמרה שראתה דברים קשים מזה, ובכל זאת התחלתי בשכונה שהמצב התברואתי שלה היה נורא בעיניי. מלוכלכת, פחים פתוחים, מזרקים ואשפה ברחובות. כל דייר עושה כפי שעולה על רוחו. אחת התופעות המעניינות ביותר היתה לול התרנגולות שהוקם במרכז השכונה. בנוסף, ליד היה מגרש גרוטאות שהוקם ונבנה בשטח הציבורי. בריכה שמישהו הקים וגידר לעצמו מאחורי אחת הדירות, רכב שרוף שעמד והיה נראה שעומד שם זמן רב בשכונה, לכלוך מעל ומעבר למה שאפשר לסבול, מקלטים סגורים ולא ראויים לשימוש. אני לא יודעת מה נעשה שם בעקבות המלחמה, שקרתה אחרי הסיור. בקיצור, שכונה שמביישת את בעליה בעיניי.
החלטתי לקיים דיון של הוועדה לפניות הציבור בבאר יעקב. קיימנו את הדיון הזה. הגיעו כל המשתתפים. לצערי, לא הגיע ראש העיר וראש המועצה ונציגיו, אבל הגיעו נציגי משרד הפנים ונציגי המשרדים השונים. ערכנו סיור ביום חם.
ניסים גוזלן
אחרי זה נענה. את הפוליטיקה אנחנו מכירים.
היו"ר עדי קול
סליחה. אחד הדברים שאבקש אתכם, בלי פוליטיקה. גם אני מבקשת, אחד הדברים שקורים בוועדה לפניות הציבור – זה לא שוק. כל אחד מדבר בזמנו, ברשות דיבור. גם אבקש את זה מהתושבים, לא להתפרץ, לא לצעוק. אנחנו לא מנהלים פה מריבה אלא מנסים להגיע לפתרון. זאת המשימה שלנו.

קיימנו את הסיור, קיימנו את הדיון בעיר עצמה. הבטחנו שנעשה מעקב תוך חודש. תוך חודש פרצה מלחמה, ולכן לא קיימנו את הישיבה, ואנחנו מקיימים אותה עכשיו, חודשיים אחרי.

התפקיד של הכנסת הוא לפקח על רשויות הממשלה, כלומר הגוף שמולו אנחנו עובדים הוא משרד הפנים. פניתי למשרד הפנים, ואמרתי להם: אני מצפה לראות מכם את הצעדים שאתם הולכים לעשות כדי לפקח על ראש הרשות, ולוודא שהדברים נעשים. היו כמה צעדים שביקשנו שייעשו בהקדם האפשרי, תוך 48 שעות, למשל פינוי הרכב השרוף, וכמה דברים שנעשו, עשייתם ממושכת יותר – צפרדעים שהיה צריך גם לרוקן וגם להעמיד. אני רוצה באמת לדעת מה נעשה.

כיוון שהפנייה התחילה ממני, אבקש מנציג התושבים לתאר מה נעשה ומה התקדם, ואחר כך ניתן לנציגת משרד הפנים לדבר ולראש המועצה. בבקשה.
גרינשפון קונסטנטין
אני מודה לך על מה שנעשה. האמת שיש צעדים ראשונים. פינו את התרנגולים שמאוד הפריעו לנו בצלילים שלהם ובריח המזעזע, אבל מה – כל המבנים, כל המזבלה, כל מה שהיה, נשאר. כאילו עשו צעד אחד, ונעצרו. השכן שלי יכול להחזיר את התרנגולים למבנה שלו, שלא נהרס. צריך שם לפחות שלוש משאיות כדי להוציא את כל הזבל שהוא אוסף שם, הוא ושכן לו. יש שני גיבורים כאלה. אף אחד לא עושה כלום. אי-אפשר למצוא אף אחד. בושה לך.
היו"ר עדי קול
דיברנו על זה.
ניסים גוזלן
גם מהמפלגה?
גרינשפון קונסטנטין
לא, עליך. עשר שנים לא ראיתי אותך, לא שמעתי אותך, למרות שניסיתי.
ניסים גוזלן
אני לא בבית דין שדה פה, שלך ושל המפלגה שלך. יש פה דיון, באת למפגש פוליטי, פורסם ביש עתיד. אראה לך על איזה רקע באת. עם כל הכבוד, לא באתי לדין שדה. אתה תדבר אליי יפה. זה שלא בחרת בי והיית במפלגה אחרת, תתייחס אליי יפה כמו שאני מתייחס אליך יפה.
היו"ר עדי קול
אני מבקשת לעצור. קודם כל אתה תפסיק לעשות מזה דיון פוליטי. אני לא עשיתי דיון פוליטי. אני מגיעה לכל עיר, היום אני מגיעה לתל-אביב – אני תושבת גוש דן. אני מגיעה לכל עיר במסגרת הסיורים שלי, ועשיתי את זה כי פגשתי את קוסטה כתושב. הוא לא דיבר לא כנציג מפלגה. אני מבקשת מקוסטה לעשות את הדיון הזה דיון ענייני ולא פוליטי.
גרינשפון קונסטנטין
בסדר. יש לכלוך – בסדר. מישהו אשם בזה. אני לא יודע מי. לא אני, כי אני משלם כסף כמו כל תושב, ולא מקבל תמורת הכסף שלי כלום – לא שירות, לא כלום. אני חושב שזה בושה וחרפה. למי – אני לא יודע. פשוט האסון נמשך. לא השתנה הרבה. קצת. אני מקווה מאוד שהדברים ישתנו לטובתנו עד הסוף.
היו"ר עדי קול
הרכב השרוף פונה?
גרינשפון קונסטנטין
כן. חוץ מהרכב השרוף והתרנגולים – שום דבר לא פונה.
היו"ר עדי קול
יש עוד נציג של התושבים שרוצה לדבר? בבקשה.
צורי בוארון
שמי צורי בוארון, נציג הדיירים, תושב שכונת רמב"ם, באר יעקב.

בהמשך לדברים של קוסטה, נעשו צעדים קטנים. במהלך המבצע האחרון בצוק איתן גם פונו חלק מהמקלטים.
גרינשפון קונסטנטין
לא שלנו.
צורי בוארון
חלקם; לא כולם. מעבר לכך לא נעשה כלום. נראה שנעשו דברים מעטים למראית עין, הדברים היותר צורמים. יש המון-המון דברים שלא נעשו. יש אפס פיקוח השכונה. יש רכבים שעומדים מעל לחצי שנה, בניגוד לחוק. יש פה נציג חוק. הוא בטח מבין על מה אני מדבר. רכבים שעומדים שם והם נזק לסביבה. בגדול, המצב של השכונה הולך ומחמיר. נראה שנעשו דברים קטנים מאוד קטנים בעקבות הביקור שלך, ופה זה נפסק. לא רואים שום התקדמות למען התושבים.
היו"ר עדי קול
אני פונה אליך, נציגת משרד הפנים. הדין והדברים היה מולך ככתובת של הכנסת.
רות יוסף
זו קארין, ואני רות יוסף, ממונה על המחוז. בכוונה באתי, כי היה לי חשוב.
היו"ר עדי קול
אני שמחה שבאת.
רות יוסף
גם אני. חוץ מזה, קיבלתי חוות דעת טובות מקארין.

אני רוצה להסביר טיפה את התהליכים שקורים פה. ברור לחלוטין שהתושבים ממורמרים, ואני יכולה להבין אותם. אני מבינה בדיוק את הצורך לקבל שירות, אבל אנחנו כמשרד הפנים רואים את שני צדי המתרס. נתת לנו תפקיד מאוד מכובד, פחות או יותר לנהל את באר יעקב. זה לא כל כך עובד, כי לא נבחרנו לשם וגם לא מתכוונים לרוץ לבחירות שם. יש התנהלות של רשות מקומית. היא טובה יותר, טובה פחות, ובדרך כלל נבחנת בבחירות. ברגע שאדם נבחר, מבחינתו הוא שמנהל את העסק. אנחנו לא מנסים להדיח אותו, לא מנסים לערער את כיסאו. הוא והשדרה הניהולית מנהלת את הרשות המקומית. אנחנו נכנסים לתמונה ברגע שיש תלונות מהותיות – לא: השכן הרביץ לי והכלב נבח, כי אחרת אין לזה סוף. המכפלות – אנחנו מדברים על 52 רשויות מקומיות, 2 מיליון תושבים. 2 מיליון תושבים, אם כל אחד יתלונן רק פעם אחת, אנחנו יכולים לסגור. אי-אפשר. לכן אנחנו נכנסים על נושאים מהותיים.

באר יעקב היא אחת הרשויות שהמחוז מטפל בה הכי הרבה. מטפל בה צמוד. היא רשות שיותר ממכפילה את עצמה עכשיו. יש לה אתגרים שאני חושבת שכמעט אף רשות היום לא מתמודדת אתם. קחו את זה בחשבון. היא שילשה את עצמה או משהו כזה. היא בכיוון של השלשה של עצמה. המון תושבים, המון דרישות. אני לא צובעת את כולה בוורוד.
היו"ר עדי קול
דיברת על תלונות מהותיות. אני חייבת לומר, זה היה ביקור בשתי שכונות, ואחת מהן היתה בעיניי במצב טוב. לכן גם לא התעקשתי עליה, והתמקדתי בשכונה בדוד הכהן. אני מבינה את הבעיות ושדברים לא מושלמים. אני מבקרת ומסיירת; זאת לא פעם ראשונה. שם היה נראה שיש לי בעיה מהותית.
רות יוסף
לכן נכנסנו לשם. זו פנייה שלך, מבחינתי היא משמעותית. היא לא פנייה שולית כדי לנגח מישהו כזה או אחר. יושב-ראש ועדה בכנסת זה משהו אחר לגמרי, ובאמת נכנסנו שם לשכונה וביקשנו תשובות. ואכן קיבלנו את הדיווח שהתקבל עכשיו לגבי לול התרנגולות והרכב, הגרוטאה.

באר יעקב היום נמצאת במצב כלכלי לא פשוט. נראה כאילו היא עשירה והיא מיליונרית, כי יש לה המון היטלי השבחה בגלל הבינוי, אבל התקציב השוטף שלה הוא תקציב מאוד-מאוד לחוץ. אנחנו שמנו שם חשב מלווה. אנחנו מגבשים שם תוכנית הבראה, שעוד מעט אולי ראש המועצה ידבר על זה. המשמעות שלה היא צמצום משמעותי בהוצאות. יש לקחת את זה בחשבון. צמצום משמעותי בהוצאות זה אומר ניקיון, זה אומר חינוך, זה אומר תאורה, זה אומר רווחה והמון דברים. זה מה שאנחנו הולכים לעשות להם עכשיו בשביל שבעתיד הם יוכלו לתת שירות סביר, כי היום הם בגירעון מאוד-מאוד גבוה. אנחנו מדברים על גירעון שוטף של בין 30 ל-39 מיליון שקל.
היו"ר עדי קול
אבל את לא מצפה שתהיה שכונה שלא ראויה למגורים.
רות יוסף
אני בכוונה אומרת את הרקע, מייד אסיים.

שכונות מהסוג הזה, אני חושבת שראש המועצה צריך לדבר על זה, אולי הן מיועדות לפינוי-בינוי בכלל. זה שכונות שצריך לדבר עליהן במסלול טיפה אחר. אני מציעה שלא אני אעשה את זה, כי יש להבין - משרד הפנים יכול לטפל בנקודה פה, נקודה שם. הוא יוזם, מושך לפינוי-בינוי בשכונות מאוד-מאוד ישנות ומאוד ותיקות. זה לא אומר שלא צריך לטפל בהן ולא צריך לנקות אותן ולא צריך לעשות את כל הדברים האלה. פינוי-בינוי זה לטווחים ארוכים יותר; לא לטווחים קצרים כל כך. נמשיך לטפל בזה, בטח אם את תפני אלינו, כל עוד אנחנו יכולים.

סטטוטורית איני מנהלת הרשות. אני מבקשת את זה מהם בדיוק כמוך.
היו"ר עדי קול
ברור לי. השאלה, מה הכלים שלך יש לוודא שבאמת דברים קורים.
רות יוסף
התפקיד שלי הוא מכוח התפקיד שלי. אגב, הם יכולים גם לא להקשיב לי. הם נבחרו סטטוטורית. הפיקוח שלי הוא בקרה, בקרה בדיעבד הרבה מאוד פעמים. לדאוג לדברים שהם סטטוטוריים, למשל ישיבות מועצה, שהם כן או לא יושבים. דברים מהסוג הזה. תלונות, אני פונה אליהם לקבלת תשובה. אני לא מסתובבת לבדוק, אם הם פינו או לא. הם יכולים, וזה קורה – אני לא מדברת על באר יעקב אלא באופן כללי, שאומרים: אין לנו כסף, אין לנו אנשים, אנחנו לא מסוגלים. אנחנו גוף סטטוטורי, חושבים: כן מצדיק, לא מצדיק. אבל זה לא פשוט. זה בערך כמו הביקורת של התושבים על הממשלה. כאן אני רוצה שתבינו באמת את הקשר בין משרד הפנים לרשות המקומית.

אני חייבת לומר על עודף התלונות בבאר יעקב, ויושב פה פרנקו, וכבר ישבתי עם האופוזיציה, והיתה ישיבה בהתחלה קצת סוערת אבל אחר כך היא נרגעה - הסברתי להם. הם בערך מגישים 15 תלונות ביום. זה לא עובד כך. אי-אפשר לעשות את זה. אם באמת יש בעיה חריגה כלשהי, סבבה, אבל 15 תלונות ביום, שהיחידה שעובדת בהם זו קארין ויש לה עוד 25 יחידות לטפל בהן, זה אי-אפשר. את ראית בצדק.
היו"ר עדי קול
לכן אני רוצה להבהיר גם לראש המועצה. אני מניחה שיש לאופוזיציה הרבה תלונות. אני לא מתעסקת בהן. אני לא רוצה להתעסק בהן. אני באתי נקודתית. לכן אני גם אומרת לך - זה לא פוליטי. ראיתי משהו שצרם לי מאוד. לפני שבועיים לקחו אותי לקריית מלאכי, הראו לי שכונה, ואמרתי: לא נורא. אמרתי: ראיתי דברים גרועים יותר. למדתי מקארין. לא עושה פה דיון. פה הרגשתי שמדובר בבעיה קשה, לכן אני מבקשת את התשובות.

לגבי התלונות, אני מניחה שהתושבים פעילים, תצטרכו להתמודד עם התלונות שלהם באיזשהו אופן. אני מבינה את הקושי שלכם לעמוד בעומס הגדול הזה.
קארין לוי
עומדים בכבוד.
ניסים גוזלן
זה לא תושבים כמו חברי מועצה, פוליטיקאים, שמנסים ללבות את האש.
אני יכול לדבר?
היו"ר עדי קול
אשמח. בבקשה.
ניסים גוזלן
לפני שמשחירים את באר יעקב, חשוב לומר, שהישוב הזה – אפשר לשים את זה כך שכולם יראו? לבאר יעקב יש תוכנית מתאר ל-2030. באר יעקב מסתכלת לא רק על ההווה. ב-2030 באר יעקב יהיה ישוב של כ-100 אלף איש. אדבר על שתי השכונות.
היו"ר עדי קול
אמרתי נקודתית.
ניסים גוזלן
אבל נקודתית זה לא רק הניקיון אלא גם לאן הולכים בעוד חמש ועשר שנים, וחשוב שתדעי שיש תהליכים. מייד אדבר נקודתית. חשוב שתדעי שהישוב הזה ב-2030 יהיה ישוב של 120 אלף תושבים בבאר יעקב. אני התחלתי עם 5,000 תושבים. יהיה מחנה צריפין, שיש לנו כ-10,500 יחידות דיור, שאני דאגתי שזה יהיה בקרקע של באר יעקב ולא בראשון. אני דאגתי פה לעתיד. לבאר יעקב יש גם הבנייה של 20 אלף יחידות דיור. ברור שאם הישוב יהיה מלוכלך, לא נקי, אף אחד לא ריצה לגור. זה ברור לכולם. באר יעקב זאת עיר העתיד באזור גוש דן, זה הישוב היחיד. יש פה תכנון ל-2030, שגם שכונת הרצל וגם שכונת רמב"ם, יש בהם הכרזה של פינוי-בינוי במסגרת תוכנית המתאר שלנו.
הפתרון של שתי השכונות, ואני מתחיל מהסוף, זה שכונות שנבנו בתחילת שנות ה-70, זה בנייה טרומית שלא אני הייתי ראש רשות; נבחרתי רק בנובמבר 2003. לצערי, השכונות האלה הן 50 שנה קיימות. הן תוכננו רע מאוד מבחינת נגישות לשכונה, כפי שראית. אני מדבר על השכונה הספציפית – בצורה הכי גרועה שיכולה להיות, הנגישות, התברואה, כל העמדת הפחים. אז לא לקחו בחשבון חדרי אשפה ולא היו מחסנים ולא בנייה ירוקה ולא כל האלמנטים שאנחנו היום מתוך הפירים, יש פירים היום בבניינים חדשים בבנייה ירוקה שאנחנו בתב"ע החדשה עושים. אין את זה, לצערי – זה תכנון של שנות ה-60, והביצוע היה בשנות ה-70. מדובר בדירות – כשאני נבחרתי, היו שוות 200 אלף שקל; היום אין דירה למכירה שם במיליון שאנחנו מוכרים את הדירה הזאת. אני עשיתי את השדרוג לשכונה. באו הרבה חבר'ה צעירים לישוב הזה. יש בנייה חדשה מאסיבית, בחתני פרס ישראל, מכרו דירות ב-750. היום יש שם דירות ב-1.5 וגם 1.6, דירת ארבעה חדרים בבאר יעקב. אני אחראי למהפכה הזאת. אני לקחתי את מה שאת מכירה, הרצל, רמב"ם, והרחבתי את הישוב. נקלטו 3,200 בתי אב. אני קיבלתי רוב מוחץ בכל הבחירות שהייתי. גם בבחירות האחרונות, למרות שנקלענו למצב כלכלי קשה, ולמרות שהיה לי חשב מלווה ביוני, והחברים פה ניגנו בלי סוף על המצב הכלכלי של הרשות, אני הבסתי את כולם, כולם הלכו נגדי, וניצחתי בגדול. יום אחרי הבחירות התחלתי תוכנית הבראה. מגירעון של כמעט 30 ומשהו מיליון שקל, השנה אישרנו תוכנית התייעלות ל-2015, השנה נהיה בגירעון חד-ספרתי, בשנה הבאה נהיה מאוזנים. אני אפס מענק איזון ואפס מענק פיתו כבר 11 שנים. אותן שכונות ותיקות שאת מנסה להפיל אותן על הכתפיים שלי- - -
היו"ר עדי קול
לא. סליחה.
ניסים גוזלן
לא אישית, כמובן. מדינת ישראל לצורך העניין בשכונות האלה נותנות לי אחרי מאבק- - -
היו"ר עדי קול
אדוני ראש המועצה, קודם כל קצת כבוד.
ניסים גוזלן
אני נותן לך כבוד בשמחה.
סדרנית
הידיים שלך.
ניסים גוזלן
אני מדבר עם ידיים. סליחה, גברתי.
היו"ר עדי קול
כשאתה אומר: מנסה להפיל עליי- - -
ניסים גוזלן
להפיל עליי אחריות.
היו"ר עדי קול
כראש המועצה אתה אחראי על השכונות האלה.
סדרנית
לא, בלי ידיים.
היו"ר עדי קול
אני מרגישה שאתה תוקף אותי באופן אישי. אני פשוט חברת כנסת שראתה שכונה שנמצאת ברשות שלך, ושרוצה תשובות.
ניסים גוזלן
את מייצגת את מדינת ישראל. פעם היה מנחם בגין ודוד לוי, ואז היה שיקום שכונות. את יודעת את הרקע. לצערי, בעשור שאני מכהן יש מה שנקרא שיקום שכונות. אחרי מאבקים שעשיתי ז"ל עם זאביק בוים, שהיה שר השיכון, ושרי שיכון אחרים, אני מקבלת 200 אלף ₪ לחיזוק שכונות ותיקות. זה מצטבר לשלוש שנים. אנחנו מקבלים אחרי מאמצים שלי כפוליטיקאי מול משרד השיכון 200 אלף ש"ח לחיזוק שכונות. נראה לך שישוב הרצל, רמב"ם, ישוב הבתים של באר יעקב, מה שנקרא פעם מחנה טוניס, נראה לך הגיוני ש-200 אלף שקל משרד השיכון ייתן? אני לוקח מהיטלי השבחה.
מה הבעיה הכפולה והמכופלת פה? גם אני רוצה לתת- ובמקרה, צירפתי אותם אז לקואליציה, ואחרי חודשיים הוצאנו אותם מהקואליציה, רצינו לקבוע תב"רים – תקציב בלתי-רגיל. האדון פה דיבר, ואת ראית אולי את הלול, אז אני אסבר לך את האוזן. גם המקלטים. המקלטים האלה הם לא באחריותי. זה לא מקלט ציבורי. המקלט שיש לו מתחת לבית ולשכונת הרצל זה מקלט פרטי. במקלט פרטי, אם שכן משתלט על המקלט, אותו דייר צריך ללכת למשטרה, ולהגיש תלונה. זה לא תפקידי.
מוטי פרנקו
סעיף 14א.
ניסים גוזלן
עזוב, אתה והסעיפים שלך.
היו"ר עדי קול
סליחה. יש פה גברת שכותבת את הפרוטוקול. אף אחד לא מדבר לא בזמנו ואף אחד לא מדבר בהתפרצות. מוטי, אתה תקבל רשות דיבור, כשארצה לתת לך. ואתה, שוב – להוריד את הווליום.
ניסים גוזלן
מדובר במקלטים, גם בהרצל גם ברמב"ם, בבניינים, מדובר במקלטים פרטיים. רק אני כראש רשות, עוד לפני שאמרו את הטיל הראשון – יושב פה מפקדת משטרת רמלה, יושבת פה המנכ"לית וכולם, תפקדנו לעילא ולעילא במלחמה. אני לקחתי אחריות, להוריד את כל המנעולים הפרטיים של האנשים. פינינו את כל הציוד משם. נערכנו בצורה מיטבית יחד עם פיקוד העורף. קיבלנו מצטייני המחוז מפיקוד העורף, כולל האלוף אייזנברג, את יכולה לראות, כולל הקמת מוקד. אני אומר לך שזה לא תפקידי. כל דייר שמשתלט על מגרש פרטי בבניין פרטי, אותם דיירים צריכים להגיש תלונה במשטרה. זה לא מענייני. אני לא יכול להגיש בשמם, כי הם בעלי הרכוש. היו צריכים לפנות למשטרה. לא חיכיתי, פרצתי להם את המנעולים, הפעלתי הוראת חירום, למרות שהמדינה לא הכריזה על המלחמה כהוראת חירום, אני הכרזתי בישוב שלי כדי שכולם יהיו תחת מה שנקרא כיסוי מקסימלי של מרחבים מוגנים.

כל השטח פה זה שטח פרטי. את צריכה לדעת. השטח הציבורי של הרשות זה המדרכה.
היו"ר עדי קול
הלול היה שטח ציבורי לחלוטין.
ניסים גוזלן
לא. הלול הוא לא בשטח ציבורי. כשאת ראית את הגינה הציבורית, זאת גינה משותפת של כל הדיירים, שהיא חלק מהטאבו. תפני לטאבו ותוציאי נסך טאבו, תראי שכל השטחים הם שטחים משותפים. זה כמו בניין חדש, רק אלה שכונות שעם השנים הפכו להיות שכונות יותר- - -
היו"ר עדי קול
אני ראיתי שטח- - -
ניסים גוזלן
הוא פרטי. אני אומר לך שהשטחים הציבוריים האלה, אני לא יכול לגנן אותם בחוק, כי מדובר בבתים פרטיים. זה כמו שאת היום באה לבניין חדש יותר, ויש לו כניסה- - -
היו"ר עדי קול
אבל אם יש לול או חצר גרוטאות – זה אתם.
ניסים גוזלן
אני לא מדבר על הטיפול שם. אדבר על זה עוד שנייה. אני אומר לך איפה הבעיה שלי. גם אם אדם בנה בנייה בלתי-חוקית, שראית שם את ההרחבה, כולל בריכה. מדובר במשפחה של זוג עם שמונה ילדים. הם דיירי עמידר בשני חדרים. הוא בדין ודברים עם משרד השיכון להחלפת דירתו, בדין ודברים שנמשך שמונה שנים. לי אין השפעה על הזכאות שלו מול משרד השיכון. יש לו שמונה ילדים, והוא ואשתו גרים בדירת שני חדרים. הוא התרחב. אנחנו שלחנו את האדם למצפה אפק, כי אנחנו שייכים לוועדה מרחבית. אין לנו ועדה בעירייה כמו בעיר גדולה. יש לנו ועדה מרחבית. הם מגישים תלונה. בין הגשת התלונה והטיפול המשפטי להריסה בפועל, זה יכול לקחת גם עשרים שנה במדינת ישראל. עד שלא יוצא צו של בית המשפט חלוט, שאומר על פינוי, לי כראש רשות אין סמכות להיכנס אליו לשטח; זה השגת גבול. מבחינתנו, מי שצריך לאכוף בנייה בלתי-חוקית זה רק אחרי צווים של בית משפט. אנחנו כרשות מקומית, אפשר להפיל עלינו את רצח ארלוזורוב, אני רק אומר שזה לוקח עשר שנים.

לגבי נושא הניקיון, אנחנו מנקים את השטחים הציבוריים. לומר לך שהשכונה הזאת היא מבחינתי אופטימלית - ברור שלא. למרות שאין שם דירה, ושהמחירים קפצו שם פי חמישה, אנחנו כרשות מקומית גם בשכונת הרצל וגם בשכונת רמב"ם, פנינו לוועדת המחוזית, הכנסנו את זה בתוכנית המתאר, לעשות התחדשות עירונית. אני מאמין שמדינת ישראל צריכה להבין, שלצערי יש ברעננה שכונות כאלה, וגם בתל-אביב, וחצי ירושלים היא כזאת וחצי אשדוד היא כזאת וחצי ראשון לציון היא כזאת, אני מסכים אתך שצריך לתת להם שירות הכי טוב עד שתהיה התחדשות עירונית. לשם צריך לכוון. זה הפתרון שלהם, וצריך לתת.
אני גם אומר לך שאת צריכה לעזור לנו מול משרד השיכון, להוציא יותר משאבים. 200 אלף ₪- - -
היו"ר עדי קול
אדוני, לפני שאתה מבקש את עזרתי. נתת פה הרצאה מאוד יפה גם על באר יעקב וגם על התחדשות עירונית, אני מסכימה. אני רוצה לדעת נקודתית.
ניסים גוזלן
עוד משפט אחד לסיכום. אני מנסה לומר שההווה, צריך לעבור אותו הכי טוב, ושהמקום יהיה מקי והכול, ומעבר למה שרות אמרה לגבי משאבים, משאבים בשנה הזאת, היה חשוב לפתוח את שנת הלימודים. פתחנו אותה בצורה מיטבית. החינוך הוא הכי חשוב, וזה מה שעשינו. עכשיו אנחנו יותר נערכים להשקעות בגינון וניקיון, למרות שאנחנו מקבלים הוראות ממשרד הפנים בסעיפים האלה לקצץ. יושבים פה חברי מועצה, שיודעים שבסעיפים של ניקיון וגינון והכול, אנחנו, כרגע המשאבים שלנו מדולדלים כי אנחנו נמצאים בתוכנית התייעלות, שזה פיק של כמה חודשים שאני מעריך. זה לא אומר שהשכונה לא צריכה להיות נקייה, עם תאורה. הישוב לי הוא ישוב שכולם נוהרים אליו.
היו"ר עדי קול
סליחה, שתי השכונות האלה הן לא נקיות, הן לא בטיחותיות מבחינה תברואתית. יש שם בעיות קשות מאוד.
ניסים גוזלן
יש בעיות, אבל פתרנו הרבה בעיות, כי המלחמה - כל נושא המקלוט, פתרנו, ותפקדנו מצוין, והיינו מצטייני המחוז בפיקוד העורף.
לגבי שאר הנושאים של ניקיון וזה, אנחנו גם הרצנו תב"ר במועצה להשקעה של מיליון ₪, ולתת יותר זה, רק הבעיה שכרגע משרד הפנים חוסם אותנו מלבצע אותו. יש לנו החלטת מועצה, להשקיע מיליון ₪ בהרצל-רמב"ם. ההחלטה, מלפני חמישה חודשים. רק משרד הפנים צריך לעזור לנו גם ללחוץ את זאב כדי שיאפשר לנו לצאת. אני מאמין שבמיליון ₪ אנחנו יכולים להיות עם פחים טמוני קרקע. אני מאמין שעם מיליון ₪ אנחנו יכולים להיות עם תאורה הרבה יותר טובה, עם גינון יותר טוב. לשם אנחנו מכוונים.
חבר'ה, אני לא נגד הביקורת הזאת. חלילה. אני בעד ביקורת, וחושב שזה משהו שמפרה, אבל אני גם חושב שבבאר יעקב היום להזמין לנו בזמן מלחמה, להביא לנו איזו חברת כנסת שעולה ב-YNET, וצילמה איזה מקלט פרטי, ולהרע את שמה של באר יעקב, זה בגידה בזמן מלחמה. תקעו לנו סכין. אנחנו קיבלנו מצטייני המחוז חודש ימים. אי-אפשר להציג אותנו - מי שרוצה להיות אי פעם אולי בחלומות שלו ראש מועצה, זאת לא הדרך להשחיר את הישוב. מי שמשחיר את הישוב, אני אלחם בו בכל הכוח. זה הבייבי שלי. אני בניתי ואני בונה לו עתיד. לא אתן לאף אחד לפגוע בשמה של באר יעקב, כי ביקורת אפשר לעשות. ישוב כזה, היינו יכולים להזמין אותך אלינו בכבוד לישיבת מועצה, הייתי מקבל אותך. בסיור שהיית, לא הייתי, כי הייתי בחופשה. מותר לי להיות. את זה לא אמרת. התנצלתי ושלחתי את בעלי המקצוע. כיבדתי אותך ובאתי לפה למרות שהבטיחו לי לינץ' פוליטי, אני יכול להראות לךSMS . מאצלכם התקשרו אליי, המזכירה שלך, ואמרו לי שאם לא אבוא, יראו את זה בתקשורת ויעשו מזה טררם, וזה בכנסת מצולם. אז אני אומר לך שזה ביזיון לפנות אליי בצורה הזאת. עליי לא מהלכים אימים.
היו"ר עדי קול
סליחה, אדוני, בעיקר מאז שהגעת לפה אתה מנסה להיות- - -
ניסים גוזלן
אני אומר לך את האמת. את לא יכולה לומר למזכירה שלי: אם לא, זה יהיה בתקשורת. את זה לא עושים.
היו"ר עדי קול
סליחה, אדוני, אתה תוקפני מהשנייה שהתחלת לדבר. אתה מאשים האשמות.
ניסים גוזלן
לא מאשים. את התקשרת למזכירה שלי.
היו"ר עדי קול
אני לא התקשרתי למזכירה שלך.
ניסים גוזלן
המזכירה שלך התקשרה למזכירה שלי.
היו"ר עדי קול
אדוני, אתה מגזים.
ניסים גוזלן
שכולם יידעו.
היו"ר עדי קול
אדוני, הדיון הזה אמור היה להיות משודר בערוץ הכנסת, ולכן אמרנו שזה ייראה מאוד לא טוב אם לא תהיה. אגב, ברגע שהודיעו לי שאתה לא מגיע, ביקשתי שהדיון לא יהיה משודר.
ניסים גוזלן
מי אמר לך שלא אגיע? מי אמר לך? הפוליטיקאים שלך? מישהו ניסה להפחיד אותי שלא אגיע? אני מזמן לא מתרגש מהפוליטיקאים האלה.
היו"ר עדי קול
לכן ביקשתי שהדיון לא ישודר. אתה מנהל פה מאבק שלא בצדק.
עכשיו אשמח לשמוע את התשובות לגבי השכונה, ואני רוצה לוח זמנים, מתי התושבים יוכלו לומר ש- - -

היא הסדרנית, והיא יכולה להוציא אתכם, אם צריך.
אירית נתן
בוקר טוב. אני מנכ"לית המועצה. אני במועצה שמונה חודשים בלבד. לא אחזור על דברי ראש המועצה. באר יעקב עוברת התפתחות מאוד-מאוד משמעותית, והיא ואולי עוד ישוב אחד בארץ עוברים את המהפך שהישוב הזה עובר, והוא עובר בלי תקציבים ובלי עזרה של המדינה, וגם יש לזה משמעות לכספים שגם רות הזכירה. אני מקווה שאנחנו הולכים לקבל הסכם גג אחרי שנים, וראש המועצה, פנינו לאוצר ולמינהל ולמשרד השיכון, ויש לנו ישיבה עוד כמה ימים בנושא הסכם גג, כי לא ייתכן שהרשות בונה בשביל המדינה, כי אנחנו נציגי המדינה ואין לנו בעיה לבנות, והמדינה לא עוזרת לרשות המקומית. המדינה הבינה את זה, ויש לנו אישור עקרוני, שאנחנו הולכים להסכם גג. ברגע שייכנס הסכם גג, הרבה מאוד משאבים ילכו גם לדברים שאת אומרת.

ברגע שהרשות המקומית נמצאת במצב הכספי שהיא נמצאת היום, והכול אגב הוא תוצאתי למספר יחידות דיור שנסים קלט בלי שיהיה לו במקביל איזון כספי, ואמרתי לו את זה. הוא רצה לעזור למדינה - בסדר, אבל המדינה צריכה גם ללמוד לעזור לרשויות מקומיות, והם הפנימו את זה, ולא רק אנחנו אגב מקבלים את זה; כל עיר היום שבונה ממספר מסוים, הולכת לקבל הסכמי גג, ואני שמחה שהתעשתו.

אין, אני חושבת, רשות מקומית, שאין לה שכונות כמו שכונת הרצל ורמב"ם, שזה שכונות שיקום וזה שכונות מצוקה. ביום שנכנסתי לתפקיד, בחודש הראשון שלי, לקחו אותי באמת לשכונות האלה. הזדעזעתי בדיוק כמוך. ואז עשינו מבצע - לקחנו חלק גדול מהעובדים שלנו, ניקינו את כל השכונה כולל בשטחים הפרטיים, למרות שהיועץ המשפטי שלי אמר לי שאסור לי לעשות את זה. אמרתי: אני לוקחת את זה על עצמי. ניקינו את כל הישוב, את כל השכונות, מה זה ניקיון. יושב פה זה - טונות של משאיות, הוצאנו שם זבל. אחרי- - - הגעתי לשם - כאילו לא היינו שם. זה היה פשוט מזעזע.

אנחנו צריכים לעשות עבודה- - -
גרינשפון קונסטנטין
- - -
אירית נתן
אל תעיר.
היו"ר עדי קול
קוסטה, אני יכולה להוציא גם אותך מהדיון. אעשה את זה אם אצטרך.
גרינשפון קונסטנטין
סליחה.
אירית נתן
אנחנו צריכים, והתחלנו, לעשות עבודה עם התושבים. הרי מי שהצפרדע ריקה והוא זורק למטה - זה התושבים זרקו, לא אני, וניסינו לעשות עבודה יותר בשכונת יותר הרצל, פחות ברמב"ם, לעשות סיירת, נפגשנו אתם. גם רכז התחנה יגיד לך. אמרתי שבלי שיתוף הציבור- - -
היו"ר עדי קול
ובאמת הרצל, השכונה שנראית יותר טוב- - -
אירית נתן
אנחנו עושים את זה בשיתוף הציבור. הציבור חייב להבין, ואנחנו צריכים להיות אחראיים גם על ההתנהלות שלו. לתת קנס לאדם שכולם שם רווחה, זה לא יעזור. לי יש שם שתי פקידות, אבל בהנחיה שלי לא נתתי קנסות כי הם לא יהיו מסוגלים ממילא לשלם את זה. אין להם כסף לכלום, אז אין טעם. צריך לעבוד קהילתית, לנסות לעזור להם להיכנס – אנחנו רוצים לעשות תוכניות, להיכנס לשתי השכונות האלה בקטע היותר חברתי קהילתי יחד עם הרווחה, יחד עם המשטרה. המשטרה שותפה שלנו. התחלנו לעשות את זה בהרצל. כשנסיים שם נגיע גם לרמב"ם, כי זה עבודה לא פשוטה. היא כמעט בלתי-אפשרית.

לגבי המקלטים, הם לא שייכים לרשות המקומית.
היו"ר עדי קול
אני יודעת.
אירית נתן
לא הוכרזה שעת מלחמה, לכן זה גם חוקית מגביל אותנו. למרות הכול אני חייבת לומר פה שאני, גרמו לי, ראש המועצה היה שבוע ימים בחו"ל לצערו הרב. שבוע במלחמה הוא היה. הוא היה לפני. אני תפקדתי לבד, חדשה, עם בעיות עצומות. היקל"ר, יחידת קישור לרשויות המקומיות, של פיקוד העורף, היה צמוד אליי. ישב אתי מפקד היקל"ר שלנו, והוא בעצמו רצה לצלצל לאנשים. אראה לך. מה שעברתי בתקופה הזאת של המלחמה, הוא השתמש במילה: דמורליזציה באמצע מלחמה. את תהיי אחראית, ואני אהיה הראש שלך, אני מתפקדת לבד, חדשה, אני חייל שלך. תגידו: אני חייל שלך. התמודדתי עם בעיות שלא הכרתי, כי אני חדשה בישוב. למרות הכול, למרות שזה לא מלחמה, קיבלנו החלטה, וזה ייאמר לזכותו של נסים – קיבלנו החלטה לפנות. אמרנו: אם היועץ המשפטי יתבעו את הרשות, שזרקנו מקרר, נשלם על המקרר. כלומר לקחנו את הסיכון למרות שלא היינו צריכים לעשות את זה. עשינו עבודה. גם פה התחלנו בהרצל. עבריינים השתלטו על המקלטים האלה. הגענו אליהם יחד עם המשטרה. המשטרה הצטרפה אלינו אישית.
היו"ר עדי קול
מגיעים לרמב"ם או לא?
אירית נתן
ודאי. עשינו ברמב"ם, אבל שם לא סיימנו. ההתמודדות עם העבריינים שפתחנו והם סגרו, והמשטרה, שני שוטרים היו אתי. אני הייתי בשטח. כל המלחמה הייתי בשטח. דיברנו, עזרנו. חשמל שמנו להם, למרות שאנחנו לא צריכים לשים להם שם חשמל. פיצוצי מים היו להם, עשינו. ביוב עשינו. זה לא פשוט.

לגבי המכוניות הנטושות, בכל הישוב הזה יש בסך הכול עשר מכוניות נטושות.
היו"ר עדי קול
הבנתי שיש בעיה, לאן יגררו אותן.
אירית נתן
החוק מכתיב לנו כיצד לפעול. גם לי זה מפריע. לי אסור לקחת משאיות ולהעיף אותה. אסור לי. הוצאנו מכרזים, ואת יכולה לבדוק אותי. אף קבלן לא מוכן לבוא לכאן, כי זה בסך הכול עשר מכוניות, וזה לא שווה לו כלכלית. האחד הזה שאמרת, לקחתי אחריות על זה. אמרתי: מה יכול להיות? כמו עם המקרר. מקסימום יתבע את העירייה.
ביקשתי מרשויות שסובבות אותנו, שלהן יש יותר מכוניות, כי הן רשויות יותר גדולות – מן הסתם יש להן יותר – שהקבלן שלהן יטפל גם לנו, נעשה איזה סידור בין שתי רשויות. אז אפשר יהיה לעשות את זה. איני אומרת שזה בלתי-אפשרי. אבל זה תהליך של חודשים עד שמותר לך לפנות מכונית. זה לפנות חצי שנה, ואז הם מתחכמים - מזיזים את האוטו ממקום למקום. מרגע שהם הזיזו אותו אפילו שני מטר, את צריכה לאכוף הכול מההתחלה. זה החוק.
היו"ר עדי קול
אז את אומרת שבמקרה הזה אין תשובה.
אירית נתן
אין תשובה בכל הרשויות אגב. זה לא המצאה של באר יעקב. נושא מכוניות נטושות זה תהליך שהמדינה קבעה את החוקים. אפשר לעשות את זה. אפשר לצמצם, אי-אפשר לפתור את הבעיה. אנחנו מצמצמים. איפה שזה ממש מפריע אנחנו לוקחים על עצמנו שמקסימום יתבע אותנו, ונשלם על הגרוטאה 20 אלף שקל. אנחנו יכולים לעמוד בזה. אנחנו יכולים להבין את התושבים, אבל לדעתי, תושב שקנה שם אמור להבין שזה לא קרקע מושבות, אבל מגיע לו שירות. אנחנו מנקים שם.
היו"ר עדי קול
אתם לא מנקים.
אירית נתן
אין דבר כזה. מה זה לא מנקים?
היו"ר עדי קול
הלכתי מאחורי הבניינים.
אירית נתן
זה שלהם. אסור להיכנס לשם.
ורד זילברמן-קירו
זה מפגע תברואה.
אירית נתן
אל"ף, זה לא מפגע תברואה.
היו"ר עדי קול
פיניתם את התרנגולות, אבל הלול עצמו נשאר, ומגרש הגרוטאות שהיה ליד עם הטלוויזיות, עם הספות.
אירית נתן
שנייה. קודם כל, התרנגולים – אני לא יודעת אם זה מפגע. זה צריך להיות אישור- - -
ורד זילברמן-קירו
זה מפגע תברואי. זה הסמכות שלכם.
אירית נתן
הווטרינר לא נתנה לזה אישור, ואז צריך לפנות את זה פינינו . פינינו את זה. כל היתר זה מצפה אפשק. לנו אין ועדה שלנו. לנו אין סמכויות. לי אין ועדה מקומית. יש ועדה מרחבית לכמה רשויות, כי אנחנו קטנים. התפקיד של כל מה שאת אומרת זה לא שלנו; זה צווים לוועדה של מצפה אפק, שמטפלת בזה. יש תיק בוועדה. אבל זה הרבה שנים.
ניסים גוזלן
בית משפט ב- - - כדי לאכוף את חוק תכנון ובנייה.
היו"ר עדי קול
מה התשובה שלך לקוסטה?
אירית נתן
אל"ף, אשמח יחד אתו לעשות עבודה מול הקהילה. הצפרדעים, כשצעקו, באתי אישית - הם ריקים והפסולת על הרצפה. הם חצי ריקים. אני לא אומרת שיום אחד.
היו"ר עדי קול
כשאני באתי, הצפרדעים היו מפוצצות, והזבל היה ברחוב.
אירית נתן
הרוב ריק, ושולחים את הילדים הקטנים, והם פוחדים מחתולים שמסתובבים שם, אז הם זורקים ליד. אבל אין בעיה. אני חושבת שהתפקיד שלנו גם בשכונה כזאת לקחת את התושבים, לעשות אתם עבודה, לשים שם תקציבים סבירים שאנחנו מסוגלים לעמוד בהם, אבל אם לא נרתום את התושבים לעניין הזה, כפי שאת אומרת, כולל בחצרות שלהם, הם צריכים לנקות את זה.
ורד זילברמן-קירו
הדבר היחיד שאמרתי, שלפי פקודת העיריות, לרשות מקומית יש סמכות- - -
אירית נתן
נכון, אבל זה לא מפגע.
ורד זילברמן-קירו
אני רק אומרת שלפי פקודת העיריות, לרשות מקומית יש סמכויות כלפי שטחים פרטים בנושאים שמפורטים בפקודה.
אירית נתן
נכון. את צודקת. זה נכון, אבל זה לא מפגע תברואי, מה שאמרת.
היו"ר עדי קול
קארין, אני יודעת שאת מקבלת את הפניות וצריכה את התחזוקה. האם אתם רוצים שנפנה למשרד הפנים, ונבקש חיזוק לקארין?
רות יוסף
נשמח מאוד.
היו"ר עדי קול
האם התשובות הללו מספקות בעיניך?
קארין לוי
כשהיינו בסיור, דיברנו על שני דברים שחרו לדעתי, אם זה הלול, והדבר השני זה הרכב השרוף שהריח היה פחות, אבל שניהם באמת פונו. ביקשנו את הבטחת המועצה, שזה יפונה תוך 48 שעות, והלול תוך פרק זמן של לפחות עד הישיבה, ואת זה הם עשו באמת בשיתוף פעולה שאנחנו עובדים אתם.

אין ספק שזה לא פשוט ולא מעכשיו לעכשיו. ביקשנו גם את תשומת הלב שלהם לשכונות האלה קצת יותר. נקווה, ואני מאמינה שגם הם יעשו את זה. וכמו שהיא אמרה, בשכונת הרצל, ראית כשסיירנו, לא היה באמת נורא. שכונת רמב"ם היתה יותר מלוכלכת, וצריך להיכנס לשם יותר.
היו"ר עדי קול
כמה זמן לקח התהליך בהרצל עם התושבים?
ניסים גוזלן
חודשיים.
היו"ר עדי קול
חודשיים, נוכל לצפות מכם להתחיל תהליך עם התושבים כבר עכשיו?
אירית נתן
נשמח.
ניסים גוזלן
אין בעיה.
היו"ר עדי קול
כדי שנוכל לדעת שיש התקדמות גם ברמב"ם.
אירית נתן
ודאי.
היו"ר עדי קול
בבקשה.
סלואה דעאס
שלום, אני נציגת המשרד להגנת הסביבה. בהתייחס למה שנאמר על ניקוי חצרות, על-פי פקודת בריאות העם של פקודות העיריות, נלקחה ממנה. סעיף 54, אם מוכיחים שקיים בחצר פרטית מפגע, לראש הרשות יש סמכות, לפי הפקודה, להיכנס לחצר, לנקות אותה ולחייב את בעל בחצר בעלות הניקוי, כשיש מפגע.
אירית נתן
כשיש מפגע, היא צודקת.
סלואה דעאס
אני לא הייתי בסיור. אני רק מעירה בהמשך למה שנאמר, לפקודת העיריות.
ניסים גוזלן
גברתי, אנחנו מודעים. ורד, אתם צריכים לדעת - השכונות האלה מסורתית לפני ערב ראש השנה ולפני פסח אנחנו נכנסים ומגננים ומסדרים ומנקים להם. כולם פה יודעים את זה, אף אחד לא יכול להכחיש. אנחנו עושים להם את זה פעמיים בשנה בהתנדבות. אנחנו אומרים: מבצע גדול לפני החגים, עושים להם את החצרות הפרטיות, מביאים את הגננים ומנקים להם.

שתיים, כל נושא הביוב – איפה הבעיה שם – יש שם ביוב של לפני 40 שנה. כל הבריכות, כל הזמן יש גלישות. אם אחכה שתהיה גלישה, ואחכה שהדיירים יקראו לבעל מקצוע, זה לא יקרה, כי כל ביובית כזאת זה 20 אלף שקל ליום. הם לא מסוגלים לשלם את החשמל של הבניין. תבינו על מה מדובר. אני כראש רשות לוקח עליי להביא ביובית, ומפנה להם את הביוב כדי שהביוב לא יזרום ברחובות. אם אני שעה לא בא- - -
סלואה דעאס
אין מערכת ביוב שם?
ניסים גוזלן
הכול דולף. ביום אחד אם חלילה אני לא שולח את הביובית ונותן פתרון, השכונה היא אסון תברואתי, כי כך היא תוכננה בשנות ה-60. אני כראש רשות עשר שנים, אני שואב להם את הביוב בכל סתימה שיש. פיצוצי מים – יש להם בצנרת של הבניין, היא רקובה כי היא 50 שנה. אם יש פיצוץ, אני כראש רשות בא על חשבון הרשות המקומית, מזמין את איש המקצוע, ומחייב אותם דרך הארנונה, אם יש תיקון של 2,000 ₪, כי אם אחכה שהם יוציאו המחאה מוועד הבניין, אין חיה כזאת. הם בקושי משלמים את החשמל. תבינו, אלה שכונות בעייתיות שאני שם את הראש שלי לאורך שנים. לצערי, מדינת ישראל אולי נותנת 200 אלף שקל לכל השכונות הוותיקות. פעם היה שיקום שכונות. היום אין. קחו בחשבון שזו המציאות. אנחנו נשכבים על הגדר מעל ומעבר. אני מבין שאני לא יכול לתת את כל הפתרונות, כי זה אוכלוסייה בעייתית, שלא מסוגלת לתחזק את השטח של הבניין שלה או את הסביבה. זאת המציאות.
היו"ר עדי קול
תודה. אנחנו צריכים לסיים את הדיון ב-11:00, כי המליאה מתכנסת. אני מקבלת את התשובות ואת האמירה שלך, שאתם מוכנים להרים את הכפפה ולקחת את שכונת רמב"ם כפרויקט.
ניסים גוזלן
גם רמב"ם וגם הרצל.
מוטי פרנקו
אגיד בקצרה. קודם כל, צר לי על הדברים שראש המועצה אמר.
היו"ר עדי קול
בבקשה, מוטי. אתה עושה מזה פוליטיקה.
מוטי פרנקו
לא אחזור על המילים.
היו"ר עדי קול
אני מקפידה שהדיון הזה לא יהיה פוליטי.
מוטי פרנקו
אני מבקש דבר אחד כנבחר ציבור, שמעבר לדברים הבסיסיים החדשים שתושב מצפה לראות, זה בעיקר הילדים שיוצאים בבוקר והולכים לבתי הספר החדשים בישוב, גם ברמון וגם בתלמים וגם בצאלון, שייצאו ויבואו ברחוב נקי, שהפח, שטפו אותו, שאין אשפה על הרחוב. אף אחד לא ביקש שייכנסו לצבוע את הדירות של הדיירים, אבל אם יש מפגע, שלא ייכנסו לנעלי החוק, ויפרשו מה זה מפגע. כשאני שומע את מזכירת המועצה אומרת: אם יש מפגע, תרנגולים וגינה - - -
ניסים גוזלן
מנכ"לית. תכבד את מי שנמצא פה.
היו"ר עדי קול
אתם מנהלים פה מאבקים פוליטיים.
מוטי פרנקו
אני שומע את הפרשנות שאומרים על מפגע. אגב, התרנגולים פונו ביוזמת הדייר, ואני מברך על זה. מעבר לזה יש פעולות שהמועצה צריכה לעשות לכל משלם ארנונה. זה רחוב נקי, זה לפנות את האשפה, זה לגרום לזה שהשטח הציבורי הפתוח, בטח של הדיירים, כי אם מנקים בשכונה שאני גר בה, שכונה של בתים פרטיים, מנקים יותר מפעם בשנה את השטחים הפרטיים של אנשים לא בונים שם כי קנו את האדמה, ולא בונים, ראוי שגם התושבים האלה, גם עשיתי סיורים עם אירית בהרצל, ויש שם ליקויי חשמל בשכונה שלא סודרו עד היום. עברו הרבה חודשים, גרים שם ילדים. תסתכלו על הדברים – נשאיר את הפוליטיקה בצד. ניקיון, פינוי אשפה, תאורה ואכיפה. זהו. שום דבר אחר לא.
היו"ר עדי קול
קוסטה, משפט.
גרינשפון קונסטנטין
קודם כל, לקחו מאתנו 200 שקל לתיקון של קו מים. לא עשו כלום. השאלה, למה?

שנית, מדרכה שהולכת ברחוב ראשי, לא מתוקנת כבר שנים, עשר שנים לפחות. אומרים שבפינוי-בינוי נעשה.
היו"ר עדי קול
אל תענו.
גרינשפון קונסטנטין
אומרים לנו שהכול בפינוי-בינוי. אני לא רוצה לחכות עד אז. אני רוצה לחיות בכבוד עכשיו. משכירים דירה לסינים לידי, כי אי-אפשר להשכיר לאף אחד. אתה מספר לי סיפורים. תודה.
היו"ר עדי קול
תשובה.
אירית נתן
אני לא מכירה את זה. גם מה זה ה-200 שקל?
ניסים גוזלן
לגבי ה-200 שקלים, אתה יכול לפנות למנכ"לית אחרי זה. היא תבדוק.

לגבי קו, אתה מדבר על קרן היסוד. לפני שלוש שנים הצלחתי להוציא מקרן השיקום מיליון וחצי שקל. יש החלפת תשתיות – לפני שמרצפים, קודם כל מחליפים תשתיות תת-קרקעיות. הצלחתי מקרן השיקום להוציא קו מים שהיה קו אזבסט, ולא- - - מסרטן. הצלחתי להוציא מיליון וחצי. אני מעריף שתוך שבעה-שמונה חודשים, כי היו דברים יותר חשובים לנו לעשות לפני קרן היסוד. יש תעדוף. הוא דיבר על קרן היסוד. זה אחד. אני מעריך שבשמונה-תשעה חודשים נשלים את קרן היסוד כדי שתהיה כניסה יותר יפה לבאר יעקב הוותיקה. יש תוכנית. מדובר בהשקעה של מיליון וחצי שקל שאנחנו כמנהיגים צריכים לעשות תעדוף.

מוטי דיבר על סוגיה, ילדים, ילדים, ילדים. אני כראש רשות, כשבניתי את שתי השכנות הגדולות, היה חשוב לי לעשות אינטגרציה קודם כל, מעבר לבינוי. כל שכונת הרצל מגיל 3, גני הילדים ובתי הספר נמצאים בשכונה הוותיקה של אותם ילדים אתיופים מהקהילה או אותם ותיקים בחינוך, כי בשכונת הרצל עשיתי אינטגרציה עם הישוב הוותיק, שילד מגיל 3 יקבל חינוך מיטבי עם ילדים, שתהיה אינטגרציה עם הישוב החדש. אותו דבר עשיתי לשכונת רמב"ם, צירפתי אותם גם לרמון וגם לבית ספר תלמים. אני מסיע אותם לשם. אני דואג למעונות שלהם, לחינוך שלהם, שזה הבסיס הראשוני. ראינו את זה מבעוד מועד.
ברור שיש לנו בעיה, בלתת היום שירות ניקיון וגינון, לכל הישוב, לא רק להרצל ולרמב"ם. היום במשרד הפנים מייבשים, כי אנחנו בשנה של קיצוצים. גם מדינת ישראל הולכת להדק. יהיו קיצוצים רוחביים. אין מה לעשות, בסופו של דבר זה כסף. לצערנו, אני מקבל רק 200 אלף ₪ ממשרד השיכון כדי לטפל בכל הבעיה הזאת. זה מעט מאוד. אני אומר לכם, תודה רבה, ניתן דגש בהרצל וברמב"ם. נזמין אותך אלינו לסיור, יהיה לנו כבוד גדול לארח אותך ואת כולם. חשוב לי מאוד שתדעי שלשם אנחנו שואפים מעבר לפוליטיקה.
היו"ר עדי קול
עוד מישהו רוצה להוסיף משהו?

תודה רבה, הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 11:00.>

קוד המקור של הנתונים