ישיבת ועדה של הכנסת ה-19 מתאריך 06/07/2014

תקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי), התשע"ג - 2013

פרוטוקול

 
PAGE
2
מישיבת ועדת המשנה של ועדת הכספים

לתקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי)

06/07/2014

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני
<פרוטוקול מס' 7>
מישיבת ועדת המשנה של ועדת הכספים
לתקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי)
יום ראשון, ח' בתמוז התשע"ד (06 ביולי 2014), שעה 10:00
סדר היום
<תקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי), התשע"ג - 2013>
נכחו
חברי הוועדה: >
בועז טופורובסקי – היו"ר
מוזמנים
>
אמיר וסרמן - עו"ד, היועץ המשפטי, רשות לניירות ערך

שרה קנדלר - עו"ד, מנהלת מחלקת חקיקה, רשות לניירות ערך

יצחק שורקי - מנהל המחלקה לפיקוח על הבורסה, רשות לניירות ערך

אסף ארז - ראש תחום זירות מסחר, רשות לניירות ערך

גיא דביר - עו"ד, יועץ משפטי למחלקת פיקוח על הבורסה וזירות, רשות לניירות ערך

דוד וולינר - עו"ד, רישוי ופיקוח על זירות סוחר, רשות לניירות ערך

עמית טימור - רפרנט זירות סוחר, רשות לניירות ערך

יוסי ביינארט - מנכ"ל הבורסה לניירות ערך

רונן סולומון - עו"ד, מנהל תחום פיננסים ושוק ההון, איגוד לשכות המסחר

טל זהר - יו"ר איגוד זירות מסחר בשוק ההון, איגוד לשכות המסחר

נעם בסני - מנהל סיכונים ראשי, מסחר שוקי הון בע"מ, איגוד לשכות המסחר

גדי ירום - יועץ לזירות המסחר, איגוד לשכות המסחר

רפאל כהן - דירקטור, מסחר שוקי הון בע"מ, איגוד לשכות המסחר

ירון לופו - עו"ד, קצין ציות, מסחר שוקי הון בע"מ, איגוד לשכות המסחר

טל אבן-זהב - עו"ד, יועצת משפטית לאיגוד זירות מסחר

יהושע אברמוביץ - נשיא AVA FINANCIAL

אורן אלדד - מנכ"ל ATRADE

אושר פרטוק רייניש - עו"ד, יועצת משפטית של חברת איטריידר בע"מ
ייעוץ משפטי
שלומית ארליך
מנהלת הוועדה
ליאת קרפטי
רישום פרלמנטרי
אהובה שרון, חבר המתרגמים
<תקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי), התשע"ג - 2013>
היו"ר בועז טופורובסקי
שלום לכולם. כולכם קיבלתם לפני כשבוע את הנוסח הסופי לתקנות, אחרי שמיולי שנה שעברה קיימנו לא מעט ישיבות, הקשבנו לכולם ולא אמרתי לא לפגישות.
ליאת קרפטי
זאת הישיבה השביעית.
היו"ר בועז טופורובסקי
הנושא התארך מעבר למה שתכננתי. אני רציתי לסיים את זה יותר מהר אבל היו הרבה מאוד הערות.

הנוסח שמונח לפניכם כאן הוא שונה מאוד מהנוסח הראשוני שהיה. לפני שנשמע את הטענות, ההערות והברכות בהן תגידו כל הכבוד, אני רוצה לשבח את כולכם על עבודה ושיתוף פעולה מול הרשות לניירות ערך שעמדה מול הרבה מאוד שיגעונות, גם אישים שלי ובעיקר של שלומית, וגם את הזירות שהיו סובלניים. בסך הכול אני מבין שמדובר על הפרנסה שלכם וכל הנושא כאן, יש לו השלכות מאוד מאוד כבדות ורוחביות עליהם וזה לא פשוט להתנהל בלחץ כזה.
לפעמים גם אתי לא פשוט להתנהל, אבל השתדלנו לשמוע הכול ובסופו של דבר השתדלתי להקשיב לכל הטענות ולהגיע לאיזשהו פתרון שהוא כמה שיותר צודק ואמור להביא איזון בין שני וקטורים, האחד הוא היכולת של זירות סוחר לקיים עסק שהוא עסק מצליח, עסק רווחי ועסק קיים, והשני הוא הביטחון שיהיה לאזרח, ללקוח, שהכסף שלו לא יאבד, ייעלם או שהסחר יהיה כמה שיותר הוגן עם פיקוח מקסימלי של הרשות, שזה וקטור עילי שהרשות תוכל לקבל את כל הכלים כדי שהיא תוכל לוודא שהסחר יהיה הוגן, שההתנהלות תהיה תקינה ושלא נגיע חס וחלילה למצב שיהיו אנשים שמגיע להם כסף והם לא יקבלו אותו.

אני מאמין שהתקנות שמונחות לפנינו הן תקנות שפחות או יותר מאזנות בין שני וקטורים ווקטור עילי. ברור שזה לא יכול להיות מושלם כי ברגע שמגיעים לאיזה שהם איזונים כל צד לא ממש מרוצה. אני יודע שהזירות לא ממש מרוצות, אני יודע שהרשות לא ממש מרוצה ואולי זה אומר שנעשתה עבודה בסדר. בסופו של דבר הזמן יגיד את דברו.

צריך לזכור שהתקנות האלה הן לא תורה מסיני. אם עם הזמן נראה שיש דברים שצריכים לתקן, אנחנו נתקן אותם, ואם נראה מקומות שצריך להקל בהם, נקל בהם, ואם נראה מקומות שצריך להחמיר בהם, שההרגשה של הרשות היא שאין מספיק יכולת לפקח כמו שצריך, גם לא נהסס להחמיר בהם.

אני מוד מקווה שהדיון לא יהיה ארוך מדי כי דנו בכל, דשנו ולא דילגנו על שום פסיק ועל שום טענה של אדם או גוף כזה או אחר.

אני פותח את הבמה. לפני כן, שרה, אני אשמח אם תתני את הנקודות.
שרה קנדלר
אני חושבת שאנחנו צריכים להקריא את כל השינויים. אולי נעבור אחד אחד ונקריא את השינויים.
היו"ר בועז טופורובסקי
את הכול?
שרה קנדלר
את כל השינויים. אולי נקריא את השינויים ונשמע את ההערות.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר.
שרה קנדלר
בהמשך לפתיח שלך, גם אנחנו רוצים לברך על הדיון הזה שאנחנו מקווים שהוא האחרון. אנחנו חושבים שמאוד מאוד חשוב שהתחום הזה שלא היה מוסדר עד עכשיו, יהיה מוסדר וזה הדבר החשוב ביותר. אנחנו שמחים על העבודה הרצינית שנעשתה כאן גם בוועדה וגם בייעוץ המשפטי, עבודה מאומצת עם שלומית. זה לא סוד שאנחנו לא מרוצים מכל ההכרעות של הוועדה, בעיקר לא בסוגיות הליבה של ההון העצמי, של המינוף, של פרסום הדיווחים אבל עמדותינו לא התקבלו במלואן בנושאים האלה.
היו"ר בועז טופורובסקי
לא כולן. חלק גדול כן התקבל.
שרה קנדלר
יחד עם זאת אנחנו כן שמחים שאנחנו בישורת האחרונה ושהעניין יוסדר וייכנס לתוקף.

אני אקרא את השינויים.
רפאל כהן
ברשותכם. אם אפשר, לא לגופו של עניין ולא לסעיפים כאלה ואחרים. אני חושב שכדאי שזה ייאמר טרם אנחנו ניגשים לסעיף כזה או אחר או לשינויים.
היו"ר בועז טופורובסקי
זה לא שהיא מקריאה ואנחנו הולכים להצביע.
רפאל כהן
זאת הערת מסגרת מאוד חשובה. מכיוון שהרגולציה מתרגשת ובאה, אנחנו מברכים על כך, אני מעריך שרוב הזירות מברכות, מתרחש כאן איזשהו תהליך של גישושים, של קונסולידציה של חברות, ואני כאיש עסקים פניתי למספר חברות מבלי לנקוב בשמן ברגע זה. כשאני פונה אליהן, ואותן חברות יש להן אחיזה גם בחברות שיושבות בחוץ לארץ והם פעילים מאוד בחוץ לארץ - הפעילות שלהן כאן היא עשרה אחוזים מסך הפעילות שלהן אבל היא מאוד חשובה להן – מכיוון שאין חיככו ידיהן בהנאה בעודנו יושבים כאן במשך שבעה מפגשים ודנים על כל סעיף וסעיף, הלכה למעשה, הנה, את שצעקנו בא לנו.
אני מדבר עם אחד מהגורמים החשובים ביותר ואני אומר לו: בוא נעשה קונסולידציה, אני אקנה ממך את תיק הלקוחות. הוא אומר לי דבר פשוט ואומר אותו בתום לב: מה עם הלקוחות שכבר הועברו לזירות שלי בקפריסין, בניקוסיה, בלרנקה, בפריז, לא חשוב היכן, וזה כבר קרה. הקטר יצא כבר לדרך. זה סיפור חצי קפקאי כי את זה אנחנו צועקים מהיום הראשון, אבל היום יש לי לזה סימוכין במציאות.

אני מדבר עם החברות, אני מדבר עם האנשים אבל בסוף נותרנו אנחנו – תקשיבו טוב לסיפור - הטיפשים היחידים שלא השכילו להנדיד את לקוחותיהם מעבר לים. למה? כי זה קרה. טרם בואנו להצביע, לומר, לתקן, שבעה מפגשים זה טוב, אבל בסיס הרגולציה הוא כזה שהרשות אף פעם לא נתנה דרך, פתרון, מתווה, חוץ מהריצה המטורפת הזאת של להוציא את זה בסוף ולהצביע ושנקבל כולנו, כל אחד את כותרתו. הזירות יקבלו את הרגולציה, עובדי הרשות באמת ישלימו משימה, אבל המשימה הזאת היא עקרה אם הם לא יאמרו לי היום, אם הרשות לא תאמר לי היום – לא מחר, לא אתמול כי אנחנו נתמודד עם זה במקומות אחרים כי הרי זה לא יעבור כך – איך הם מתכוננים או האם בכלל הם ערים לתופעה הזאת, כי מה שקורה זה שאנחנו הפכנו להיות הטיפשים היחידים. זה יקבל כותרות, זה יקבל ערכאות. זה לא יתכן שאנחנו נבוא לכאן הטיפשים היחידים, שאנחנו הולכים לציית לחוקים שהם קבעו באופן חצי ארביטררי, שרירותי, אני לא יודע מה. יש בו הרבה מן ההיגיון, יש לשמור על צורכי הציבור, על כספו, הכול בסדר ואנחנו כאן איננו חלוקים עם הרשות בנושא שצריך לשמור על הציבור והרגולציה מבורכת, ברם אני רוצה לראות – ואני אומר מדם לבי – אחרי כן את החבורה של הרשות, וגם אותך בועז – אני מדבר גם אליך עכשיו – מתמודד.

זה נושא שולי ויש כאן במדינה צרות גדולות יותר אבל אני אומר לכם, אני רפי כהן אוביל את זה, כי זה סיפור קפקאי. רוצה לומר, תצא רגולציה, אנחנו נצביע עליה, כולם יקבלו את כותרתם, אבל יעילות וחכמה גדולה לא הייתה שם. זה לא יוביל לשם דבר שיגן על הציבור. אנחנו נשארנו הטיפשים היחידים ואני צועק את זה. אני אומר את זה מהיום הראשון. הלקוחות נדדו כבר ואם הם לא נדדו, אז תאמר לי הרשות איך היא תהיה שומר הסף שלנו ותשמור לנו על התחרותיות בצורה כזאת שאנחנו נוכל לבוא ולתפקד כי אחרת מה הם עשו? ירו בנו, וידאו הריגה, הלכו הביתה, יש רגולציה, וזהו. אני לא נכנס עכשיו לסעיפים ולתתי סעיפים. עזוב אותנו מזה. אני תמיד הסתכלתי על סיפור המסגרת.
לדעתי בחיים לא קראתי את הרגולציה. מבחינתי שישתו עלינו עשרים מיליון דולר הון, אין בעיה, אנחנו נגייס את ההון, אבל שייתנו לי את הכוח להתמודד במדינת ישראל עם שוק הפורקס כי הרגולציה שמונחת היום כאן על שולחננו, היא רגולציה עקרה ואין בה מאומה יען כי שמונים אחוזים מהלקוחות שיושבים בארץ ישראל לא יעבדו בארץ ישראל ולכן יישארו כמה טיפשים כמונו שאולי יעבדו אותנו. ממה נפשך? מה יצא מזה? מה הועילו חכמים בתקנתם?

חבר'ה, תעצרו. אני יודע שכולם רצים חדורי רוח קרב כדי להגיע אל היעד, אבל היעד הוא מיותר כמו רוב המלחמות שמתנהלות בעולמנו שלנו, קל וחומר בארץ ישראל.
אני מבקש מכם, מכולכם, מיושב ראש ועדת המשנה שבאמת עונג היה לעבוד אתך. תמיד היית קשוב, סביר, מכיר את העסק היטב ונכנסת פנימה, אבל אני חושב שיש כאן סיפור של מצעד איוולת שלא מוביל לשום מקום.

אני חושב בזה סיכמתי. אני חושב שהרשות תצטרך, אם לא היום, אז אתמול, ואם לא אתמול, אז מחר, להודיע לנו ולמדינה שמוציאה עכשיו רגולציה כזאת או אחרת, כיצד היא מתכוונת להתמודד עם רגולציה שהיא איננה, שהיא לא קיימת. אני מדבר אתכם על חברות גדולות, על אנשים עם כוח, חברות יותר גדולות ממסחר שוקי הון פי כמה וכמה, הם יושבים ומתים מצחוק. אז מה? או שתמצאו דרך לאכוף את זה, לעצור את זה באופן הרמטי ואחרי כן בד בבד תגידו שהרגולציה נכנסת לתוקף ותשיתו עלי 25 מיליון דולר הון עצמי. אין בעיה.
אנחנו נגייס הון ואנחנו יודעים לגייס, אנחנו אנשים עסקים, אבל לתת לי רגולציה ביד שעוד רגע אני פונה לציבור והציבור אינו, לא זאת אף זאת, גם הרשות לא יכולה לטפל בחברות שיושבות בניקוסיה ובלרנקה – ואגב, שם עיקר הפעילות מסיבות רגולטוריות כאלה ואחרות של עלות, של תועלת, של סיפורים ומעשיות. אני מכיר את שמות החברות. אגב, אני מוכן בשיחה סגורה עם פקיד רשות בכיר לשבת ולהביא לו תמלילים וסטנוגרמות, להביא לו תמלילים מתומללים, חתומים, שמראים לו שאני שוחחתי לפחות עם שלושה גופים גדולים שהופכים אותנו, גם אותנו כחברות וגם אותנו כרשות מפקח ואוכפת, ללעג ולקלס. למה? כי אנחנו נמצאים עם רגולציה שהיא במקרה הטוב יצאה רגולציה אבל אין לקוחות, אין חברות והלקוחות כבר מזמן מעבר לים.

הייתי רוצה לשמוע מהרשות איך היא מתמודדת עם הטענה הזאת שאני בטוח שהיא ברורה להם, אבל היא ריצת אמוק לשום מקום. הרגולציה הזאת היא טיסה לשום מקום. ביום הראשון ראיתי את זה. אני פשוט לא יודע להתמודד.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני ממש מתאפק לא להפסיק אותך.
רפאל כהן
אני רוצה שתפסיקו אותי. אני אדבר עד שתפסיקו אותי. אתה מכיר אותי, אני אדבר עד שתפסיקו אותי.
היו"ר בועז טופורובסקי
אמרת שאתה רוצה לדבר ונתתי לך, אבל הבנו את זה.
רפאל כהן
בכל רגע היית יכול לעצור אותי. אני אגיד לך למה הייתי צריך להאריך. אם הייתי חכם, הייתי יכול להגיד את זה בשלושה משפטים קצרים, אבל אני צריך את הזמן כי אני עושה סיעור מוחות עם עצמי עד שאני מוציא את זה.
היו"ר בועז טופורובסקי
הבנתי. גם קיבלתי את המייל שלך לפני שבוע או לפני כמה ימים ובו הבעת את הדאגות האלה.

בואו נתחיל להקריא. בסוף אם יהיו סיכומים ונזכור, נענה זה כי אמרתי לך שעכשיו אנחנו לא עונים לשאלות אלא עכשיו אנחנו מקריאים.
רפאל כהן
אבל זה הבסיס.
היו"ר בועז טופורובסקי
הבסיס לדעתך, הוא לא הבסיס לדעתי.
שרה קנדלר
בסעיף 1, סעיף ההגדרות, תיקנו את הגדרת בטוחה בפסקה השנייה. את כל הסיפא מ"לעניין זה" אנחנו מוחקים לגמרי. לאור ההערות של הגופים במהלך הדיון, עשינו התאמה של כל ההגדרות של כספי הלקוח, לכל פרק את ההגדרה הנכונה. לגבי הפקדת כספי לקוח יש הגדרה אחרת, לגבי איסור שימוש בכספי לקוח, ניהול רישומים, לכל אורך התקנות תמצאו את השינויים בנושא הזה.
תיקנו את הגדרת יום עסקים
"יום עסקים" – יום שבו החברה פתוחה לביצוע עסקאות עם לקוחותיה לפי תקנונה. הכנסנו הגדרה נוספת בפרק נכסי הלקוחות.
טל אבן-זהב
אתם רוצים שנעיר בסוף התקנה?
היו"ר בועז טופורובסקי
על כל תקנה יש לכם הערות?
טל אבן-זהב
לא.
היו"ר בועז טופורובסקי
אפשר להעיר בסוף כל תקנה. יש לכם הערות?
טל אבן-זהב
כן. זה צריך להיות "הזירה". ביום שהזירה פתוחה ולא החברה. הזירה היא הפעילות הרלוונטית.
טל זהר
אם הזירה סגורה, אנחנו לא יכולים לדעת כמה כסף יש ללקוח ולכן אנחנו לא יכולים לבצע משיכות והפקדות.
טל אבן-זהב
החברה יכולה להיות פתוחה, ההנהלה שלה יכולה לעבוד.
טל זהר
זה שיש אנשים במשרד, לא אומר.
טל אבן-זהב
אנחנו מציעים ביום שהזירה פתוחה או הזירה פעילה.
שלומית ארליך
תבדקו את זה.
שרה קנדלר
בפרק נכסי לקוחות באמת ההגדרה היא אחרת.
טל אבן-זהב
את צודקת לחלוטין. אנחנו מעירים רק ליום עסקים.
טל זהר
כי אחרי כן מודדים ימי עסקים.
שרה קנדלר
אבל ההגדרה הזאת רלוונטית למועדי דיווח. מה זה משנה מתי הזירה עובדת או לא? ההגדרה הזאת רלוונטית למועדי דיווח.
טל אבן-זהב
את אומרת שלעניין הפעילות של הזירה יש הגדרה אחרת של יום עסקים.
שרה קנדלר
כן, בהמשך.
גיא דביר
בעניין הגדרת כספי לקוחות, ההגדרה האחרת שמתחשבת גם במועדים.
שרה קנדלר
כאן ההגדרה היא לדיווחים ולכן למה זה משנה אם הזירה פועלת או לא?
טל אבן-זהב
אנחנו נראה בהמשך היכן זה נמצא.
שרה קנדלר
אם תהיה לכם בעיה, תגידו.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מבין את ההיגיון שלכם.
שרה קנדלר
בהגדרת כספי לקוח, סעיף (1)(א), במקום "ולמעט" יבוא "ולרבות". שוב, בגלל השינוי שעשינו בכספי הלקוחות.

אלה כל השינויים בסעיף ההגדרות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם יש לכם הערות אחרי שהיא קוראת, תרגישו חופשי.
שרה קנדלר
תקנה 2(2), תיקון טכני כי לא קראנו להון העצמי כרית.

דוח הקצאות בשל סיכונים ההון העצמי הרגולטורי כאמור בתקנה 111(ו) ובלבד שאם צורף דוח רבעוני בהתאם להוראות פסקה (1) יוגש דוח הקצאות בשל סיכונים וההון העצמי הרגולטורי כאמור בתקנה 110(ד) בלבד.
שלומית ארליך
אולי זאת גם ההזדמנות להגיד שלא תיקנת כאן את ההפניות לכל הסעיפים. כיוון שיש הפניות רבות, אנחנו מניחים שיתוקן בנוסח במועד מאוחר יותר וכך יעברו על כל הסעיפים ויתקנו את ההפניות.
שרה קנדלר
נכון.

בפסקה (י), במקום 12 חודשים, יבוא שישה חודשים.

בפסקה (יא) במקום 12 חודשים, יבוא שישה חודשים.

בפסקה (יג)(2), במקום עשר שנים, יבוא חמש שנים. זה מופיע פעמיים בפסקה.
בפסקה (טו) הוסף
האם בשנתיים האחרונות נדחו בקשות. זה היה ללא הגבלת זמן.

בפסקה (יט) תיקנו את הנוסח ואני אקריא את הנוסח של פסקה (יט) לגבי תיאום המערכת הטכנולוגית:

תיאור המערכת הטכנולוגית שבאמצעותה תספק המבקשת את שירותיה ובכלל זה תיאור גורמים חיצונים למבקשת המתפעלים את המערכת הטכנולוגית או חלק ממנה ותחומי אחריותם, ממשקים של המערכת הטכנולוגית עם גורמים חיצונים למבקשת, מערך שמירת הנתונים, גיבוי, אבטחת מידע ומנגנוני בקרה, בצירוף חוות דעת מומחה המאשרת כי המערכת פועלת בהתאם לתקנים מקובלים. לעניין זה, "תקנים מקובלים" – לרבות SAE3402 ו-COBIT.
טל זהר
אני רק אומר שכאשר באנו להעיר את ההערות, היו לנו המון הערות ובגלל השינויים וההערכה שראינו לעבודה של כולם, ויש לנו הרבה הערכה, ממש חתכנו אולי יותר מחצי מההערות ואמרנו שננסה לחיות עם זה כי הלכו לקראתנו. נשארנו רק עם הדברים שהם ממש מהותיים לנו.

לעניין הטכנולוגיה. אני חייב לומר שקיבלנו את זה לפני שבוע ויש לנו שתי בעיות. האחת, עם "לרבות". האם הכוונה היא שהמערכת חייבת לעמוד בשני התקנים האלה?
שרה קנדלר
לא. זאת דוגמה של תקנים מקובלים.
טל זהר
כך אנחנו קוראים את זה. רצינו רק להבהיר.
טל זהר
כי ניסינו לחפש את שני התקנים האלה במערכות הטכנולוגיה שלנו ועדיין זה לא מספיק זמן לקבל תשובה מהיועצים.
שרה קנדלר
אנחנו התייעצנו עם מומחי טכנולוגיה לעניין הזה, ולכן הכנסנו את ה"לרבות".
טל זהר
זאת לא חובה.
שרה קנדלר
לא.
טל זהר
אם אפשר שזה יהיה כתוב בפרוטוקול.
שרה קנדלר
זה כתוב בפרוטוקול.
היו"ר בועז טופורובסקי
ברגע שהם אמרו ואני אמרתי כן, זה נכנס.
טל אבן-זהב
דבר נוסף שהוא בעצם איזושהי שאלה ולכן אנחנו מעלים את זה בצורה כזאת. תיאור הגורמים החיצוניים למתפעלים את המערכת, אני מקווה שברור כי תיאור יכול להיות משהו רחב ואנחנו נציין אותם, ניתן איזשהו תיאור תמציתי על מי הם.
שרה קנדלר
כן.

את פסקה (כ), לאור הערת הוועדה הורדנו.

בפסקה (כא) הורדנו עת המלים "לרבות מספרם".

בפסקה (כח)(2), "אישור על כך שהדין במדינת המוצע" – נמחק מהנוסח.

עד כאן התיקונים לתקנה 2.
היו"ר בועז טופורובסקי
נמשיך.
שרה קנדלר
לתקנה 3 לא היו הערות.

לתקנה 4, הגבלת רמת המינוף. בניגוד לעמדתנו, התקנות תוקנו לפי החלטת יושב ראש הוועדה.
היו"ר בועז טופורובסקי
יושב ראש הרשות הסכים בסופו של דבר.
שרה קנדלר
הבטוחה הנדרשת מלקוח לא תפחת משיעורים אלה – בפסקה (1) זה חמישה אחוזים, בפסקה (2) זה 2.5 אחוזים, בפסקה (3) זה אחוז אחד.
בתקנת שמנה (ב) כדלקמן:

בתקנה זו –
(1) "מכשיר פיננסי ברמת סיכון נמוכה" – מכשיר פיננסי שערכו נגזר מערכם של מטבעות או זהב.
(2) "מכשיר פיננסי ברמת סיכון בינונית" – מכשיר פיננסי שערכו נגזר מערכם של אחד מאלה -

(1) מדדים מוכרים בבורסות מחוץ לישראל, המפורטים בתוספת השישית.
(2) תעודות התחייבות שיתרת הזמן שנותר לפירעון או למימוש של כל אחת מהן אינה עולה על עשר שני, המונפקות על ידי אחת מאלה:

(1) מדינת ישראל.
(2) ממשלת ארצות הברית.

(3) ממשלות של מדינות שדירוג האשראי שלהן על פי S&P או Fitch הינו AA מינוס ומעלה או על פי Moody's הינו Aa3 ומעלה.

(3)
"מכשיר פיננסי ברמת סיכון גבוהה" – מכשיר פיננסי שאינו ברמת סיכון בינוני או נמוכה.

פסקה (ד) נמחקה.

פסקה (ה), המספר 1 בשורה הראשונה השתרבב ולכן הוא נמחק.

הוספנו את פסקה (2) ולדעתנו יש כאן טעות. זה צריך להיות בחינת התקיימותם של תקנת משנה (ה) – לא (ה)(1) – בלקוח תיעשה אחת לשנה.
שלומית ארליך
זאת אומרת, גם יחיד שמתקיימים לגביו השווי הכולל של המזומנים וכדומה עולה על 12 מיליון שקלים וגם מחזור עסקאות ממוצע בכל חודש בחצי השנה האחרונה, גם זאת תהיה בחינה שתיעשה אחת לשנה.
שרה קנדלר
כן.

בפסקה (3), זה צריך להיות –
בתקנת משנה זו –
"מחזור עסקאות" – סך כל העסקאות שסבר הלקוח מול הזירה, בערכן במונחי נכס הבסיס.
טל אבן-זהב
לגבי (ב), בחלק שהוסף.
יהושע אברמוביץ
רק בשביל הפרוטוקול ולהיסטוריה. אני רוצה להזכיר את הדיון שהיה כאן. יש לי הערה ספציפית אבל לפני כן אני רוצה להזכיר את הדיון שהיה כאן בזמנו על הבנקים עם המינופים וכדומה. בנק ישראל עשה בדיקות בקרב הבנקים ואמר שהטענות שלנו מופרכות. אני רוצה לציין שהוגש תצהיר בפני בית משפט במסגרת תביעה אזרחית על ידי פקיד בנק הבינלאומי, היה פרוס בעיתונים ככה, ולמעשה התצהיר הזה בדיוק שיקף את מה שאנחנו תיארנו ולא את מה שטען בנק ישראל. זאת אומרת, הבנקים קודם שואלים את הלקוח אם הוא קונה או מוכר, ומכוונים לפוזיציה שלו. זה רק בשביל ההיסטוריה. אנחנו יצאנו צדיקים בנושא הזה.
היו"ר בועז טופורובסקי
בעקבות הכתבה הזאת אני דיברתי עם המפקח על הבנקים. הוא הבטיח לי – ואני מאמין כאשר המפקח על הבנקים מבטיח – שאם זה קרה, זה חריג שלא מעיד על הכלל וזה לא נהוג כך בבנקים.
יהושע אברמוביץ
יש לי משהו ספציפי. ראשית, אני מברך על התיקון כאן אבל נעלם לי כאן הנושא של הנפט. נפט זה מוצר שעליו נעשות עסקאות והוא לא נחשב בעולם עם מרכיב סיכון גבוה. לעניות דעתי הוא צריך להיכנס במכשיר פיננסי ברמת סיכון נמוכה.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה הוא עכשיו?
יהושע אברמוביץ
הוא לא נופל כאן בהגדרות.
שרה קנדלר
הוא גבוהה. לא שהוא לא נופל. הוא נופל לגבוהה.
יהושע אברמוביץ
אני לא מבין את זה כי התנודתיות שלו היא נמוכה יחסית. בעולם הוא נתפס על ידי כל הגופים ברמת סיכון. בכל המקומות בהם יש מגבלות ספציפיות על נפט, באף מקום אין מגבלה שאומרת שהנפט הוא - - -
היו"ר בועז טופורובסקי
לדעתכם היא גבוהה.
גיא דביר
כן.
היו"ר בועז טופורובסקי
אז אני לא מקבל את זה.
יהושע אברמוביץ
לדעתם היא גבוהה סתם בגלל עיקשות ולא בגלל שמישהו נתן את הדעת. כאשר גיא ענה עכשיו כן, לא נראה לי שהוא חשב כמה הנפט ביפן, כמה הנפט כאן, כמה הנפט במקומות בהם יש מגבלות. הוא אמר.
גיא דביר
אתה לא באת אלינו עם נתונים שמראים לנו את סטיית התקן בנפט.
יהושע אברמוביץ
דווקא שלחנו לכם. למה אתה אומר שלא?
טל אבן-זהב
לסעיף (א) אין לנו הערות.

בתקנה (ב) אנחנו מבקשים ב-(א), תקנה (ב)(2)(א), אחרי מדדים מוכרים בבורסות, להוסיף גם בבורסות בישראל. יש שם התייחסות רק לבורסות חוץ לארץ.
היו"ר בועז טופורובסקי
למה זה רק חוץ לארץ?
טל זהר
הרי יש רישיון בישראל ונראה לי שזה הרעיון, לפנות לקהל הישראלי עם מוצרים שמעניינים אותו.
היו"ר בועז טופורובסקי
מכבד אותנו בנוכחותו מנכ"ל הבורסה. אם תרצה להגיד משהו, בבקשה.
גיא דביר
הסוגיה של מדדים, אלה מדדים שנסחרים בחוץ לארץ והמינוף שלהם, בגלל שמדובר במדדים בעלי התמודדות נמוכה, נקבעה להם הקלה יחסית ליתר המכשירים. אין כוונה למדדים שנסחרים בבורסה בישראל. זאת לא אותה תנודתיות ואנחנו גם נצטרך לבחון את הנושא של מדדים בכלל לגבי הבורסה בישראל. לכן עמדתנו היא שזה לא צריך להיכל בפנים.
טל זהר
עמדתנו כאמור היא שזה כן צריך להיכלל. אין פער ואני מוכן היום בערב להראות מסמך אקסל מתמטי שאין שום הבדל בין התנודתיות ישראל לבין התנודתיות במדדים בחוץ לארץ. להפך. אם מסתכלים על חמש שנים האחרונות, אין ספק שהנסדאק זז הרבה יותר מתל אביב 25 ובוודאי שיותר מתל אביב 100. אנחנו מדברים כאן על הנסדאק ולא על ה-פוצי ועל הדאקס שזזו הרבה יותר. אין ספק שהקהל שלנו, אנחנו מכוונים לא לקהל אמריקאי אלא לקהל ישראלי. אחד היתרונות שאנחנו רוצים לקבל מהרגולציה הזאת הוא שנוכל לפעול על נכסים בישראל.
היו"ר בועז טופורובסקי
איך עד עכשיו לא נזכרתם זה?
טל זהר
זה נכתב עכשיו.
טל אבן-זהב
זה חדש. זה נכנס עכשיו.
שרה קנדלר
לא. זה לא חדש. זה היה בכללים. פשוט הכנסנו את הכללים לתוך התקנות.
טל זהר
אבל לא הסכמנו לכללים. עוד לא הגענו לדון בכללים.
טל אבן-זהב
לא היה דיון על הכללים.
טל זהר
זאת פעם ראשונה שזה נכנס לדיון.
גיא דביר
אנחנו דנים במינוף כבר הרבה מאוד זמן. לקבל הערה כזאת בשלב הזה של הדיון?
טל זהר
זאת פעם ראשונה שהעליתם את זה.
שרה קנדלר
זה נכנס עכשיו אבל זה הופיע באתר הרשות הרבה זמן. אנחנו לא רוצים להיכנס לעניינים של תחרות, התחרות מול הבנקים הישראליים שכמובן מציעים את האופציות האלה. אנחנו ממש סברנו שזאת השמטה. לא יתכן שזאת התוצאה.
טל זהר
לדעתנו זאת הייתה טעות נוסח. ההערה המהותית היא ההערה הבאה שלנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה ההערה הבאה?
טל זהר
לסעיף (2), יש את (א) ו-(ב) ואנחנו מבקשים להוסיף (ג) שיגיד שבנוסף למדדים שנסחרים בבורסות בחוץ לארץ, גם חוזים עתידיים שנסחרים בבורסות בחוץ לארץ ייכנסו לקבוצה הזאת. זאת אומרת, משהו שיש לו נכס בסיס ברור. גם כך חלק גדול מהמחזורים על חוזים עתידיים הם בעצם על מדדי מניות וזה יאפשר לנו גם להתכסות בצורה הנכונה. אם אנחנו לא נוכל לעשות את זה, אנחנו נצטט נכס אחד ונתכסה בנכס אחר. באופן כללי, חוזה עתידי נסחר בבורסה במחזורים אדירים, לפעמים יותר מאשר המדד עצמו והוא נכס לא יותר מסוכן וזה לא איזה משהו כללי כזה שמכניסים למכשיר פיננסי ברמת סיכון גבוהה. חוזה עתידי, אלה נכסים שנסחרים כבר מעל מאה שנים ויש להם ציטוטים, יש להם שקיפות, יש להם כללים ברורים ואנחנו חושבים שהם צריכים להיכנס לקבוצה הזאת.
גיא דביר
כל עוד מדובר בחוזה עתידי על אותו מדד, אנחנו לא רואים הבדל לצורך העניין בין מדדים של אותה בורסה לבין חוזה עתידי על אותו מדד. אין לנו קושי עם הבקשה הזאת.
היו"ר בועז טופורובסקי
אתה מוכן להכניס חוזים עתידיים?
שרה קנדלר
על אותם מדדים.
גיא דביר
חוזה עתיד על אותו מדד יוכל להיכנס כמובן לקטגוריה הזאת.
היו"ר בועז טופורובסקי
חוזה עתידי, אתם מקבלים. את המדדים בארץ אתם לא מקבלים.
שרה קנדלר
נכון.
גיא דביר
לפי דעתי גם לא צריך תיקון כי ההגדרה היא נכס הבסיס שהוא המדד. לצורך העניין, אם נכס הבסיס הוא חוזה עתידי על בדיוק אותו מדד, עדיין זה נכנס לקטגוריה הזאת.
טל זהר
אני רק רוצה להדגיש שאנחנו מבקשים חוזה עתידי באופן כללי ולא רק חוזה עתידי על מדדים.
שרה קנדלר
לא.
היו"ר בועז טופורובסקי
את זה אתם לא מקבלים.
גיא דביר
יש כאן חלוקה לפי נכסי בסיס.
היו"ר בועז טופורובסקי
כל מה שלא תקבלו באופן עקרוני, יהיה סיכוי נמוך מאוד שאני אשנה. אם אתם לא מקבלים, אני לא משנה.
שרה קנדלר
לא מקבלים.
טל זהר
מה לגבי בורסות ישראל?
היו"ר בועז טופורובסקי
לא מקבלים, אני לא משנה.
טל אבן-זהב
לא נכנסים המדדים הישראליים?
היו"ר בועז טופורובסקי
לא.
שרה קנדלר
לא.
טל אבן-זהב
של הבורסה?
היו"ר בועז טופורובסקי
של הבורסה.
טל זהר
הייתה הערה של גיא שאמרה שאנחנו בכלל צריכים לשקול לגבי המדדים הישראלים. אני מבקש כאן ביאור של העניין הזה. אם אנחנו אומרים שנכסים ישראליים יכולים להיכנס לקבוצת הסיכון הגבוהה, זה מצב אחד להחליט להיכנס לרגולציה ואם הם אומרים שאנחנו רוצים לחשוב על זה, האם בכלל מותר להציע ללקוחות ישראליים נכסים ישראליים, זה עולם אחר. אני מבקש הבהרה ברורה בנושא הזה.
גיא דביר
כמו שאמרתי, סוגיה כבדת משקל שאנחנו נצטרך להתייחס אליה. אני לא יכול להגיד כאן משהו אחר בשלב הזה.
טל זהר
שייאמר לפרוטוקול שמותר לזירות הישראליות להציע נכסים שנסחרים בבורסה בישראל.
טל אבן-זהב
גם אם התשובה היא שלילית, ההנחה שלנו שבבסיס ההחלטה כאן לא להכניס מדדים ישראלים נדון השיקול כבד המשקל הזה.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה זה לא להכניס. זה אומר שהם בסיכון גבוה.
טל זהר
אבל גיא עכשיו אומר אחרת.
היו"ר בועז טופורובסקי
הוא אומר שהם ישקלו את זה.
טל זהר
אני רוצה לדעת אם מותר לי מחר בבוקר להציע נכסים ישראליים או לא. אלה לקוחות ישראלים. זה תשעים אחוזים מה שמעניין אותם.
היו"ר בועז טופורובסקי
תשאל אותם.
יהושע אברמוביץ
לא כתוב שאסור.
גיא דביר
אני רוצה לומר לגבי הנושא של חוזים עתידיים, התשובה שנתנו לגבי המדדים וגם לגבי המטבעות. לצורך העניין, אם השאלה שלהם הייתה לגבי חוזים עתידיים על מטבעות, אם הנכס הוא לא המטבע אלא חוזה עתידי על אותו מטבע בדיוק, הוא גם נכנס לאותה קטגוריה, לאותה חלוקה.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר. מעולה. עוד הערות?
טל זהר
הם לא נתנו מענה לגבי נכסים בישראל. אני פספסתי את זה?
גיא דביר
את התשובה שלי נתתי.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה אנחנו עושים?
טל זהר
לשקול, אנחנו כבר ארבע שנים שוקלים. אנחנו בחוסר ודאות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אפשר לברר ולתת תשובה?
שרה קנדלר
הנושא של המכשירים, הם צריכים להגיש בקשה לרישיון ולקבל את התשובה של הרשות על הרישיון. זה לא קשור לסוגיית המינוף.
טל אבן-זהב
מה זאת אומרת? כל הרעיון הוא - בגלל זה הדברים האלה נכנסו לא רק בכללים אלא בתקנות – הוודאות כאן.
שרה קנדלר
מה שלא מפורט בסיכון נמו או בינוני, הוא בסיכון גבוה. על זה אין שאלה.
טל זהר
אנחנו יכולים להכניס כל נכס שאנחנו רוצים בתוך סיכון גבוה?
גיא דביר
ראשית, מה זה כל נכס שאתם רוצים?
טל זהר
כל נכס שיש לו נכס בסיכון.
גיא דביר
אנחנו כרגע דנים בסוגיית המינוף. אם אנחנו יכולים להכניס כל נכס, כל נכס שתרצו לבקש רישיון לגביו, בהתאם לחוק אתם צריכים לקבל את אישור הרשות לסוג הנכס הזה. לכן הדבר הזה יידון שלא במסגרת שיקולי המינוף אלא במסגרת שיקולים אחרים ונצטרך לבחון את נכסי הבסיס הרלוונטיים כדי לראות את המשמעויות של זה. לכן הסוגיה הזאת היא לא סוגיה של מינוף.
טל אבן-זהב
זה ברור אבל אנחנו לא מדברים על נכס איזוטרי אלא אנחנו מדברים על המדדים המרכזיים בבורסה, המוכרים בבורסה. לגבי זה, אני חושבת שהזירות מבקשות איזושהי ודאות, להבין היכן זה יסווג מבחינת המינוף. רצינו תשובה לעניין הזה.
שרה קנדלר
את התשובה קיבלתם.
טל זהר
אני חייב לתקן. אם תבוא הרשות ותגיד למשל על מניה ספציפית בבורסה בתל אביב שיש עליה איזושהי בעייתיות, של הסדר חוב או משהו כזה, אנחנו לא מאשרים לעשות נגזרת – זאת הכוונה בחוק. עכשיו אני מבקש כלל, להגיד שהבורסה בתל אביב היא בורסה לגיטימית לצטט אותה. אלה שני דברים שונים. אם אתם תאמרו שמתוך 500 נכסים שיש בבורסה בתל אביב, יש עשרה פסולים מסיבה מאוד ספציפית, זה הגיוני. זה לא שיקול דעת של הרשות.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש מניעה לצטט את הבורסה בתל אביב כנכס בסיכון גבוה?
גיא דביר
כמו שאמרתי, הסוגיה היא לאו דווקא סוגיה של מינוף. כשאנחנו צריכים לתת אישור לסוגי המכשירים הפיננסיים, אנחנו צריכים לבחון את נכסי הבסיס מכל ההיבטים שלהם ולא בהקשר של מינוף. לאו דווקא בהקשר של מינוף. לגבי ניירות ערך שנסחרים בבורסה בישראל, אנחנו נצטרך לתת את הדעת בעניין הזה במסגרת הסמכות שיש לנו לפי החוק. זה לא משהו שעולה כרגע בסוגיה של מינוף ולכן אין מה להתייחס לזה בהקשר של מינוף.
טל זהר
אני מבקש לא לסיים את הישיבה הזאת בלי הבהרה בנושא הזה. אני מבין שהרשות לא רוצה, אבל אנחנו מבקשים.
יהושע אברמוביץ
זה רשום בתקנות ובפועל הרשות תפסול.
גיא דביר
זה לא קשור לתקנות. התקנות מדברות על מינוף. אנחנו הסמכות לפי החוק.
יהושע אברמוביץ
אני מציע להפריד את הדיון. יש דיון על מה אפשר להוציא, מוצא כזה או אחר, מה נכסי הבסיס, ויש שלב של בקשת רישיון. אגב, אנחנו נבחר מוצר מוצר וזה לא ייחודי לבורסה בתל אביב. יש מוצרים שיכול להיות שנחליט שהם לא מתאימים, אתם לא יכולים להתכסות עליהם, יש להם מניות כאלה ואחרות.
היו"ר בועז טופורובסקי
זאת שאלה כללית.
יהושע אברמוביץ
זה משהו כללי, זאת לא הבמה עכשיו לנהל על מוצר ספציפי האם כן או לא.
טל זהר
אני לא מבקש על מוצר ספציפי. אני מבקש על בורסה ספציפית לבורסה בישראל והרגולציה בישראל.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם יסגרו את הבורסה בישראל בכלל לזירות סוחר, זה משהו שאני רוצה לדעת עליו.
טל אבן-זהב
זה משהו דרמטי גם מול התחרות העסקית.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני רוצה לדעת. יש לכם זמן עד סף הישיבה כי אחרת אני אחליט ואני ארשום את זה בתקנות.

נמשיך.
שרה קנדלר
בתקנה (ה) שתוקנה עכשיו, אנחנו מדברים על (ה)(2)(ב).
היו"ר בועז טופורובסקי
אמרתם שאין לכם הרבה. המינוף הוא משהו שאתם אמורים להיות מרוצים ממנו ובמינוף יש לכם בינתיים הרבה.
טל אבן-זהב
המינוף היה על (א). במינוף לא היו לנו הערות.
היו"ר בועז טופורובסקי
לא, על הפרק הזה.
שרה קנדלר
(ה)(2)(ב) לא תוקן.
טל זהר
זאת ההערה האחרונה שלנו על כך.
טל אבן-זהב
בוודאי בפרק הזה. אנחנו רוצים לבקש. את זה באמת תיקנתם בעקבות בקשה שלנו. אנחנו רק מבקשים שיצוין או שיובהר כי בעצם זאת התוצאה, שלקוח שמגיע למסחר של שישים מיליון, יוכל באופן מידי להיות מוכר כלקוח כשיר. זאת בעצם גם התוצאה אם קוראים את התקנה עצמה.
שרה קנדלר
לא הבנתי את ההערה.
טל אבן-זהב
אנחנו מבקשים שלמרות הדרישה ב-(2)(ב) לחלוף של שישה חודשים, שבמהלכם יהיה ללקוח מחזור של שישים מיליון שקלים, הרי שלקוח שמגיע לשישים מיליון שקלים בפחות מחצי שנה, יוכל להיות מוכר מידית כלקוח כשיר ולא רק בחלוף חצי שנה.
גיא דביר
מדובר כאן על מחזור ממוצע.
טל אבן-זהב
ממוצע.
גיא דביר
לחודש. לכן הבחינה צריכה להתבצע בכל חודש. שוב, אני לא מבין את הטענה. זה כבר אושר.
שרה קנדלר
זה מה שאושר.
טל אבן-זהב
זה נובע בדיוק מחוסר ההבנה. אנחנו לא הבנו מה הדרישה כאן. אנחנו הבנו את הדרישה אחרת. אנחנו מבינים שהדרישה כאן היא למחזור של שישים מיליון לפחות, כך שהוא יתחלק במהלך חצי שנה - - -
שרה קנדלר
איך הגעתם לזה?
טל זהר
עשר כפול שש.
שרה קנדלר
לא, זה לא עשר כפול שש. זה בכל אחד מהחודשים.
טל אבן-זהב
אבל זאת התוצאה.
טל זהר
דיברנו ואמרנו לא. את זוכרת שדיברנו על זה שעכשיו חופש פסח ובן אדם לא סחר בחופש פסח והוא לא הגיע לעשרה מיליון.
שרה קנדלר
נכון. לכן הייתה התקופה.
היו"ר בועז טופורובסקי
טל, הצדק אתכם וזאת הכוונה בתקנה. כל חודש, ואני לא מבין מאיפה הבאתם את זה. אם אתם חושבים שכל חודש צריך להיות מינימום עשרה מיליון שקלים, אתם צריכים לכתוב את זה.
שרה קנדלר
לא. זה לא אמרנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם בחודש אחד בחצי השנה האחרונה מישהו עשה שישים מיליון שקלים מחזור, הוא עונה על התקנה הזאת גם אם בשאר החודשים הוא עשה אפס שקלים.
טל זהר
השאלה אם צריך לחכות אחר כך חמישה חודשים.
שרה קנדלר
הם ביקשו לא להסתכל חצי שנה. הם ביקשו להסתכל על חודש אחד שיש בו שישים. זאת הייתה הבקשה שלהם.
טל אבן-זהב
כי זאת התוצאה. למה שיחכה עוד חמישה חודשים?
טל זהר
אם בן אדם אחרי שלושה חודשים עמד בדרישות התקנה, למה לחכות?
היו"ר בועז טופורובסקי
זה נשמע לי הגיוני, אבל אני לא מבין אתכם.
טל זהר
אני אסביר למה. בן אדם עמד בשישים מיליון ואז הוא יבוא ויגיד - - -
היו"ר בועז טופורובסקי
די. בוא נמשוך. זה מתחיל לעצבן אותי. גם אתם.
שרה קנדלר
השינוי הבא נעשה בתקנה מספר 8(ד). זאת החלטה שהתקבלה בוועדה ורק ניסחנו אותה:

החברה תקבל את הסכמתו של הלקוח בכתב לגבי הנסיבות שיש בהן ניגוד עניינים לפי פרק ג' למסמך מדיניות ניגוד העניינים, בתום כל שנה. נמנע הלקוח מלחדש את הסכמתו כאמור תוך שלושים ימי עסקים מתום השנה, תיידע החברה את הלקוח בכתב בדבר אי חידוש ההסכמה על ידו.

בתקנת משנה (ה): הודעה לפי תקנות משנה (ב), (ג) ו-(ד) תועבר ללקוח בנפרד מכל מסמך אחר.

לתקנה 10. בפסקה (א) השתנתה רק מילה אחת: חברה או מי מטעמה לא תיתן ייעוץ ללקוח בנוגע לכדאיות של השקעה, החזקה, קנייה או מכירה וכולי. לעניין זה "ייעוץ" – הוספנו בחוזרים, בחוות דעת. רק האות ב' הייתה חסרה.

לאור החלטת הוועדה נוסחה תקנה חדשה (ב):

(ב)
על אף האמור בתקנת משנה (א) –
(1) חברה רשאית להפנות את לקוחותיה למידע עובדתי בנוגע לכנס בסיס של מכשיר פיננסי, שהוכן ופורסם על ידי גורם שאינו החברה או מי מטעמה, בתנאי שההפניה היא כללית ומתמשכת, שבחירת המידע אינה על פי שיקול דעתה של החברה ושהמידע לא הוכן או פורסם לבקשת החברה.
(2) חברה או מי מטעמה רשאית לפרסם עבודת ניתוח, ובלבד שמתקיימים כל אלה:

(1) עבודת הניתוח תהיה כללית ואינה מיועדת ללקוח מסוים.
(2) עבודת הניתוח תהיה זמינה לכל לקוחות החברה באתר החברה, ולא תישלח ללקוח מסוים.
(3) עבודת הניתוח תכלול התייחסות לניגוד עניינים שבין פרסום עבודת הניתוח לבין השירותים שמציעה החברה.

לעניין זה "עבודת ניתוח" – מסמך הכולל ניתוח של נכסי בסיס של מכשיר פיננסי המספק מידע מנומק או מחיר יעד שעליו ניתן לבסס החלטה בדבר כדאיות של השקעה, החזקה, קניה או מכירה של מכשיר פיננסי, ולבד שהמסמך לא יכלול ניתוח של מכשיר פיננסי שהזירה סוחרת בו.

פסקה (ג) נמחקה.
היו"ר בועז טופורובסקי
הערות.
גדי ירום
הערה קטנה. אולי זה עניין של השמטה ואולי לא. כאשר לקוח מגיע ושואל שאלה.
היו"ר בועז טופורובסקי
על איזה סעיף אתה מדבר?
גדי ירום
לעניין (10)(ב). הייתי מבקש להוסיף גם כל אינפורמציה שניתנה ללקוח כתוצאה ישירה משאלה שלו, שאלה שהוא זה העביר לנציגי הזירה. לקוח מתקשר ושואל מה קרה היום לדולר ביחס ליורו.
שרה קנדלר
אסור לכם לתת ייעוץ. אם זה עולה לכדי ייעוץ, אסור. אם זה לא עולה לכדי ייעוץ, מותר.
היו"ר בועז טופורובסקי
נמשיך. אני לא מקבל את זה.
שרה קנדלר
פרק ה'. תיקנו את הכותרת של תקנה 14. במקום הסכם מסגרת יבוא החזקה בנכסי לקוח ובכספי לקוח.
תקנה 15, הפרדת נכסי וכספי הלקוחות, הוספנו בסיפא
לעניין זה, "כספי לקוח" – למעט כספים שהעביר לקוח לבחרה באמצעות כרטיס אשראי, העברה בנקאית, המחאה או אמצעי תשלום אחר וטרם נסלקו.

לתקנה 20. לאור ההתאמות של כספי לקוח, אנחנו היינו צריכים לתקן בתקנה 20(א)(1):

(1) תחשב את יתרות נכסי הלקוח, כספי הלקוח וחוזי הלקוח העומדות לזכות כל לקוח תוך אבחנה בן כספים שהעביר לקוח לחברה באמצעות כרטיס אשראי, העברה בנקאית, המחאה או אמצעי תשלום אחר וטרם נסלקו (להלן – יתרות שטרם נסלקו) לבין יתר כספי הלקוח (להלן – יתרות שנסלקו).
(2) תוודא התאמת סך היתרות האמורות בפסקה (1) של כל הלקוחות לסך היתרות של כל הלקוחות הרשומות אצלה תוך אבחנה בין יתרות שטרם נסלקו לבין יתרות שנסלקו.
(3) תוודא התאמת סך היתרות שנסלקו הרשומות אצלה ליתרות הרשומות אצל התאגיד הבנקאי או המוסד הכספי המחזיק בכספי הלקוח ואת התאמת סך היתרות שטרם נסלקו הרשומות אצלה אל מול אסמכתאות הנמצאות אצל התאגיד הבנקאי או המוסד הכספי.

בעינינו הסיפא הזאת – הנמצאות אצל התאגיד הבנקאי או המוסד הכספי – מיותרת ואנחנו מבקשים למחוק אותה.
היו"ר בועז טופורובסקי
תמשיכי.
שרה קנדלר
(ב)
אח לחודש, ולא יאוחר מעשרה ימי עסקים לאחר תום החודש, תקבל חברה מרואה החשבון המבקר דוח מיוחד, כמשמעותו בתקני הביקורת המקובלים, המתייחס להתאמה שביצעה החברה כאמור בסעיף קטן (א)(3) דוח מיוחד זה ייערך לגבי אחד מימי העסקים במהלך אותו החודש, שיבחר רואה החשבון המבקר לפי שיקול דעתו וללא הודעה מוקדמת לחברה. לעניין פרק זה - "יום עסקים" – יום שבו רוב התאגידים הבנקאים בישראל פתוחים לביצוע עסקאות עם הציבור, ולגבי חברות שעל פי תקנונן אינן פועלות בימי ראשון, למעט ימי ראשון.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה אתם רוצים להוריד?
שרה קנדלר
את הסיפא, 20(א)(3) שהאסמכתאות נמצאות אצל התאגיד הבנקאי או אצל המוסד הכספי. נראה לנו אין צורך בכך.
גיא דביר
הסעיף יסתיים באסמכתאות.
שלומית ארליך
באיזה אסמכתאות מדובר? אני רוצה שיהיה ברור מהנוסח.
גיא דביר
אסמכתאות שיש לחברה.
שרה קנדלר
הן בידי החברה ולא בידי התאגיד הבנקאי.
שלומית ארליך
אפשר לכתוב את זה? אסמכתאות שנמצאות בידי החברה?
שרה קנדלר
כן.
גיא דביר
תלוי בהקשר. אלה אסמכתאות, למשל קיבלו סליקה בכרטיס אשראי, אז יש להם אסמכתא לסליקה בכרטיס אשראי ולא דווקא מול חברת כרטיסי אשראי ולא דווקא מול התאגיד הבנקאי. אלה אסמכתאות לפעולות הללו שנעשו.
היו"ר בועז טופורובסקי
אל מול אסמכתאות. נקודה. יש לכם הערות?
טל אבן-זהב
אלה ממילא אסמכתאות שנקבל מצד ג', כך שזה לא משנה.
גיא דביר
זה לאו דווקא המוסד הכספי מחוץ לישראל.
טל אבן-זהב
נכון. זה נכון מאוד.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר. אסמכתאות. נקודה.

יש עוד הערות לפרק הזה?
טל אבן-זהב
הבטחנו שיש לנו מעט הערות.
היו"ר בועז טופורובסקי
ואז התחלתם להעיר הערה על כל תקנה.
טל זהר
היו לנו בינתיים שלוש הערות והן היו למינוף שזה נושא חשוב.
שרה קנדלר
לתקנה 21(א). בסיפא: לעניין תקנה זו, "כספי לקוח" – כמשמעותם בתקנה 15.

בתקנה 21(ב) אנחנו מוחקים את פסקה (2).

לתקנה 22, בסיפא: לעניין תקנה זו "כספי לקוח" – כמשמעותו בתקנה 15.

לתקנה 23: לעניין תקנה זו "כספי לקוח" – כמשמעותו בתקנה 15.

לתקנה 26: לעניין תקנה זו "כספי לקוח" – כמשמעותו בתקנה 15.
היו"ר בועז טופורובסקי
הערות לפרק.
יהושע אברמוביץ
בסוגיה הזאת הייתה התייחסות לעניין שבישראל יש בעיה עם ההגדרה של נאמנות ונאמר בישיבה, עת עשינו דיון, שתהיה התייחסות דומה למה שמקובל בקופות גמל, כספים שנמצאים בקופות גמל ובקרנות פנסיה. הבנקים לא מוכנים לקבל את הנושא של נאמנות. או שתגדירו את זה כמו שהגדרתם את זה לגבי חוץ לארץ, זאת אומרת במקומות בהם החשבון הוא חשבון נפרד מחשבונות, סגרגט אקאונט, ואם לא, לעניות דעתי זה יוביל לכך שכל ה-סגרגט אקאונט ייפתחו בחוץ לארץ שאני לא יודע אם זה דבר שמוצא חן בעיניכם או לא.
גיא דביר
דרישה לגבי חשבון נאמנות בישראל, למעשה זאת סיטואציה שכבר קיימת לגבי חברה בורסה. ההסדר שקיים לגבי חברה בורסה הוא הסדר שמיושם בהסדר דומה כאן בישראל באותו הסדר של נאמנות. לכן לא צריכה להיות בעיה עם הסוגיה הזאת.
יהושע אברמוביץ
זה תלוי ברצונם הטוב של הבנקים.
גיא דביר
לא ידוע לנו שיש בעיה כזאת. יש הסדר כזה שחי ונושם והוא יכול לחול גם עליכם.
יהושע אברמוביץ
אני מסב את תשומת לבכם שהיה והם לא ירצו, לפחות מגישושים ראשונים אתם הם אמרו לנו שזה לא כך, המשמעות היא שכספי הנאמנות של הלקוחות ישבו בחוץ לארץ ולא בארץ, ואני לא בטוח שזה משהו שאתם הייתם רוצים בראייה האסטרטגית שלכם. פשוט בגלל מגבלה של הבנקים ולא שלנו. לנו אין בעיה לעשות סגרגט אקאונט בישראל.
טל זהר
זאת לא הערה שלנו אבל אפשר לפתור את זה, עכשיו כשאני שומע את זה, בעניין של ניסוח. במקום לכתוב את המילה נאמנות, לכתוב חשבון הלקוחות יהיה נפרד מחשבון החברה.
גיא דביר
הסוגיה היא סוגיה משפטית. בסופו של דבר בישראל יש הסדרה במסגרת דיני הנאמנות לא ידוע לנו על בעיה כזאת בישראל. ככל שתהיה בעיה, אנחנו נתמודד אתה. לא ידענו על בעיה מהסוג הזה שאתה מתאר.
היו"ר בועז טופורובסקי
בהנחה שזאת בעיה, שוקי, זה יוצר לכם בעיה?
יהושע אברמוביץ
לא.
היו"ר בועז טופורובסקי
זה לא משנה לכם.
יהושע אברמוביץ
מה שיקרה זה שבמקום שכספי הלקוחות יוחזקו בישראל, נחזיק אותם בחוץ לארץ. התחושה שלי היא שהרשות פחות תעדיף את זה.
גיא דביר
ברור שזה לא רצוננו.
שרה קנדלר
אם תהיה בעיה, אנחנו נעזור לפתור אותה.
יהושע אברמוביץ
אני מעדיף לשים כאן באחד מהבנקים הגדולים.
היו"ר בועז טופורובסקי
אתם רוצים להמשיך הלאה? מקבלים את זה כמו שזה?
שרה קנדלר
כן.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר. נמשיך.
שרה קנדלר
לתקנה 28, פסקה (1). מחקנו את הסיפא החל מ"לעניין זה כספי לקוח".

זה התיקון היחיד בפרק הזה.
טל זהר
לתקנה 29.
טל אבן-זהב
זאת לא הערה למשהו קיים.
טל זהר
הערה לתקנה 29, סעיף קטן (6) ואותה הערה היא גם בתקנה 78(8).
טל אבן-זהב
היא קשורה לעניין רישום עסקאות. ראינו שזה חוזר גם כאן. אנחנו יכולים לדון בזה כאן או להעיר את ההערה בהמשך.
טל זהר
נעיר אותה בסעיף 78.
טל אבן-זהב
שם זה חדש.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה ההערה?
טל אבן-זהב
מדובר כאן על הדרישה לפרט את העמלה או למעשה את המרווח ללקוח. היינו גם בדין ודברים עם הרשות ובאמת היו אתה הרבה דיבורים בעניין, נדמה לי שגם פגישה או לפחות שיחות גם עכשיו בסשן הזה. אנחנו מבינים מהנוסח שאנחנו רואים, לפחות בתקנה 78 ובטח כאן, שההערות שלנו או בעצם הטיעונים למעשה לא התקבלו. רצינו לבקש להבין למה, אבל אנחנו חוזרים שוב על הטענה שמורכבת משניים: האחד, מה שנדרש כאן הוא לא קיים טכנולוגית, הוא בוודאי אפשרי בעלויות של פיתוח טכנולוגי חדש אבל הוא לא קיים טכנולוגית. להבנתנו מהזירות, הוא גם לא נדרש ברגולציות אחרות, שזאת הסיבה שאולי הוא לא קיים טכנולוגית. אנחנו יכולים להסביר על הקושי. זאת אומרת, מה שאנחנו מוכנים כמובן לתת זה את מחיר הקניה ומחיר המכירה וגם לעזור ללקוח בחישובים כמו שכבר טענו בדיונים בוועדה כאן. אם תרצה, אנחנו כמובן יכולים להרחיב וטל יסביר למה זה למעשה לא קיים.
טל זהר
אני אסביר. גם לפי הרגולציה בישראל וגם, אגב, לפי כל הרגולציות הכי מחמירות בחוץ לארץ, מי שקובע את המחיר, זאת הזירה. אגב, המצב הזה קיים גם בכל הבנקים בישראל ובכל הבנקים בחוץ לארץ. המחיר הוא המחיר שהזירה קובעת. היא לא צריכה לפרט ממה מורכב המחיר הזה. גם כשהיום אתה הולך לכל בנק בישראל וביצעת עסקת מט"ח, אתה מקבל את השער שהבנק ביקש. כמובן שאם הבנק גבה עמלה נוספת, הוא יציג את זה וגם אנחנו, אם נגבה עמלה נוספת מעבר לשער שקיבלנו, אנחנו נציג את זה.
שרה קנדלר
אני לא כל כך מבינה כי בתקנה 78 כאשר דיברנו על רישום עסקאות אמרתם שהבעיה שלכם היא הרישום המידי אבל כאן מדובר על דיווח חודשי. אמור להיות לכם זמן לעבד את הנתונים.
טל זהר
זה לא מה שאמרנו. אנחנו אמרנו שיש לנו בעיה עם השורה הזאת. אין לנו שום בעיה לדווח על עמלות חיצוניות, אין לנו שום בעיה לדווח על כל מיני ריביות וכמובן אם יש עמלות משיכה או עמלות הפקדה, אבל המחיר וההרכב של המחיר, אגב, לא קיים, כמובן שלא בבנקים בישראל ולא קיים בשום בנק בחוץ לארץ ולא קיים בשום ברוקר בחוץ לארץ. לכן זה גם לא קיים במערכות, גם לא בארצות הברית שהרשות דיברה עליה, גם לא ביפן, גם לא באוסטרליה. אני לא מבין למה החברה בישראל צריכה לא לפרט את מדיניות קביעת המחירים שלה, שאת זה יש, וגם לא לפרט את הביקוש וההיצע בכל רגע, שאת זה יש והרשות ראתה את זה ואישרה את זה, אלא להסביר ממה מורכב ואיך היא קבעה מחיר לכל לקוח בנפרד בכל עסקה בנפרד.
היו"ר בועז טופורובסקי
זה קריטי לכם?
גיא דביר
אני רוצה להרחיב מעט. בדיון האחרון, דומני שזה היה דיון לפני אחרון, בפרק רישום העסקאות הייתה הערה של הזירות לגבי הנושא של חובה לרשום את העמלה כחלק מהחובות לרשום פרטים שונים שקשורים לעסקה. נטען בהקשר הזה שיש קושי שדורש פיתוח, שכרוך בעלויות גדולות, לבצע את הרישום הזה באופן מידי בכל עסקה ועסקה. בנקודה הזאת באמת הזירות העבירו טיעונים ואנחנו בחנו אותם.

צריך להבין שהנושא של עמלות נדון כבר מזמן. אפשר לשים לב שההגדרה של עמלה והעובדה שכולל גם מרווח, הוא נושא שנדון כבר בפרק א', בפרק ההגדרות. כנ"ל הנושא הזה לא הוער בשלב של הדוחות ולא בכדי אין כאן שום סימון. לגישתנו מדובר בדרישה חשובה. לקוח שיוכל לדעת כמה הוא שילם עבור העסקה, זה כולל גם את העמלות שהחברה גובה וקוראת להן עמלות וגם את עמלות המרווח. לגבי הסוגיה של פיתוח שאולי צריך לעשות לכאן, אני חושב שבהקשר של דיווח חודשי, כאשר לזירות יש שהות מספיק גדולה לבצע את הדברים האלה לא באופן מידי, הטענה הזאת היא לא כל כך נראית לנו נכונה ולכן אני מציע לדחות אותה.
טל זהר
יש כמה חוסר דיוקים.
היו"ר בועז טופורובסקי
ניתן לשלומית להתייחס.
שלומית ארליך
בואו נפריד את שאלת המועד להעלאת הטענות או לא. גם בדיון הקודם הם אמנם דיברו על תקנה 78 והם לא הזכירו את התקנה עליה אנחנו מדברים עכשיו, אבל בשורה התחתונה הם אומרים שהפיתוח הטכנולוגי הזה לא קיים. אתם מודעים לזה שהפיתוח הטכנולוגי הזה לא קיים?
גיא דביר
בהחלט יכול להיות הם צריכים לפתח ולעשות פיתוחים.
טל זהר
אלה מיליוני שקלים.
גיא דביר
להבנתנו לא מדובר בפיתוחים מאוד יקרים.
טל זהר
מאות מיליוני דולרים.
גיא דביר
על פי בדיקה שאנחנו עשינו, זה לאו דווקא המצב. כאשר מדובר בדוח חודשי ולא מדובר באישור מידי של עסקאות, אנחנו חושבים שזה פיתוח בהחלט ראוי. חשוב שהלקוח יוכל לדעת.
טל זהר
אני חושב שיש כאן הטעיה.
גיא דביר
חשוב שהלקוח יוכל להשוות ויוכל לדעת כמה הוא שילם על העסקאות הללו. מבחינת הלקוח, ברגע שהוא עושה עסקה, כבר בזמן שהוא עושה את העסקה, יש את העלות שהוא משלם וזאת עלות המרווח. מספיק שנכס הבסיס בכלל לא עשה כל שינוי, הרי בשלב שהוא קנה את הנכס, את החוזה, יש לו כבר עלות שקועה בתוך זה וזאת עלות המרווח. חשוב שללקוח יהיה ביטוי לזה בדוחות שהוא מקבל על מנת שהוא, ראשית, יוכל להיות מודע לזה, וצריך לזכור שמדובר בלקוחות קמעונאים, ושנית, שהוא יוכל להשוות בין העלויות שהוא מקבל בזירה הזאת.
היו"ר בועז טופורובסקי
הבנקים רואים את העלות?
טל זהר
לא.
טל אבן-זהב
לא. את העלות הזאת, לא. אני חושבת ששי כאן בלבול, זה לא המרווח. זאת לא העלות.
רפאל כהן
רק אם יש עמלה שהיא נפרדת מהמרווח הטמון בעסקה. רק על עמלות חיצוניות.
טל אבן-זהב
כך אנחנו מבינים את המושג עמלה. עמלה מכל מה שהיא נובעת, מאיזה חישוב שהיא נובעת, קיבלנו את זה.
היו"ר בועז טופורובסקי
איך לא הערתם על זה?
רפאל כהן
הערנו.
טל אבן-זהב
הערנו על זה.
טל זהר
הערנו על זה כמה פעמים.
רפאל כהן
מה עוד ש-ספריד בין קנייה למכירה, היא לא עמלה.
אסף ארז
הזירות בעצמן אמרו שב-ספריד הזה הם לוקחים מרווחים.
טל זהר
גם הבנק לוקח.
טל אבן-זהב
את העמלה אנחנו ניתן.
טל זהר
גם הבנק לוקח. יש מדיניות של תמחיר.
רפאל כהן
אפשר להודיע ללקוח שהוא יסחר בצמד המטבעות, נניח יורו ודולר, באופן קטגורלי גורף, שלושה פיפס. זאת לא עמלה.
יהושע אברמוביץ
בועז, אנחנו יכולים להתחייב למה שנאמר כאן. במרבית המוצרים יש לנו ספרידים קבועים ואנחנו יכולים לתת את הגילוי הזה.
טל אבן-זהב
אם זה חישוב, צריך להגיד שזה לא חישוב מדויק.
יהושע אברמוביץ
ברור. לתת גילוי נאות.
שרה קנדלר
אנחנו כן חושבים שזה מאוד חשוב. יש כאן עניין של גילוי ללקוח והנושא של גילוי ללקוח, מה הוא יודע, היות ובכלל צומצם כל הנושא שיפורסם ללקוח, דווקא היכן שיש גילוי ודווקא על עלויות, זה מאוד חשוב. יחד עם זאת, אנחנו רואים שיש כאן רצון לסייע, ולכן אנחנו מוכנים לוותר על זה תחת המחאה שאמרנו כרגע גם כאן וגם בתקנה 78.
היו"ר בועז טופורובסקי
אפשר להוסיף משהו כללי.
גיא דביר
ציון המרווחים. אנחנו נעשה את זה.
היו"ר בועז טופורובסקי
אנחנו משנים את זה בהתאם.
אסף ארז
מרווח לא יכול להיות קבוע. השוק משתנה, המרווח משתנה.
טל זהר
הם אמרו שהם מסכימים. אנחנו מסכימים למה שהיא אמרה. זה לא שזה קרה במקרה. אנחנו הוצאנו על זה ניירות במשך שנים.
רפאל כהן
גם אנחנו מסכימים תחת מחאה.
היו"ר בועז טופורובסקי
את מה אנחנו מורידים? את 29.
שרה קנדלר
את 29(6) וב-78, נגיע ואני אקריא את זה לפרוטוקול.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר.
שרה קנדלר
פרק ח', התאמת הפעילות בזירה ללקוח. בתקנה 37 רק התאמנו את הכותרת: התאמה ובירור.

בתקנת משנה (ד) הוספנו בסיפא, לאור ההחלטה בישיבה הקודמת: לעניין זה, "בכתב" – לרבות באמצעות דואר אלקטרוני.

זה לעניין פרק ח'.

לפרק ט', פרסום ושיווק זירה. לתקנה 39, בהגדרת "תקשורת עם לקוחות" מחקנו את הסיפא "וכן לפרסום".

בתקנה 40(ג)(2). הוספנו, לאור בקשת הזירות:

הוראות סעיף קטן (ג)(1) לא יחולו לעניין שם החברה וסמלה המסחרי, נייר המכתבים של החברה, דבקיות (סטיקרים), וכן מוצר שיווקי או פרסומי אחר.

בתקנה (ד), צריך להתאים, לאור השינויים, בתקנת משנה (ג)(1).
היו"ר בועז טופורובסקי
ובזה סיימנו את הפרק.
שרה קנדלר
כן.
היו"ר בועז טופורובסקי
הערות.
טל אבן-זהב
קודם כל, באמת אנחנו רוצים להודות על הניסיון. זה לא קל כאן להגדיר מה זה מוצר שיווקי של חברה. אנחנו מבקשים להפנות את תשומת הלב שלאור האורך של האזהרות שלמעשה צריכות להתלוות לכל מקרה של פרסום מלבד שם החברה, התוצאה הסופית של התקנה הזאת, יכול להיות שלזה התכוונה הרשות, היא שאין פרסום. זאת אומרת, כל מילה או אות שהיא מעבר לשם החברה, חייבת לגרור אחריה בצמוד את כל האזהרות בהן מדובר כאן ויש כאן בערך חמישים מילים. בפועל אין פרסום.
טל זהר
אני אתן דוגמה. אנחנו מפרסמים ב-גוגל, יש מודעה, מותר לשים בה עשרים מילים. אני לא יכול לפרסם ב-גוגל אם אני חייב לצרף חמישים מילים נוספות. אבל יש לנו פתרון.
שרה קנדלר
דרך אגב, זאת הכוונה. הכוונה היא שלקוחות יוזהרו.
טל זהר
נכון.
שרה קנדלר
אנחנו לא מסתירים את הכוונה. היא לא נסתרת.
טל זהר
יש לנו פתרון ותגידו אם זה מקובל עליכם. במקומות באינטרנט שלא ניתן להוסיף בהם את האזהרות בתוך הבאנר, כי לפעמים אלה באנרים ממש קטנים, או למקרה של גוגל, ברגע שהבן אדם לוחץ, יופיעו לו האזהרות בדף הראשון שהוא נוחת עליו. זאת אומרת, לא יהיה מצב שהבן אדם ישאיר פרטים לפני שהוא היה יכול לצפות באזהרות.
קריאה
בדף הנחיתה. אין דרך אחרת לעשות את זה.
גיא דביר
הפתרון הוא יותר פשוט. יש לכם באנר, כתוב שם את שם החברה וסמלה, אתם יכולים בתוך הבאנר להכניס את שם החברה וסמלה.
טל זהר
אבל ב-גוגל אני חייב לשים מודעה. אני כותב: בוא לסחור אתנו. הכללים של גוגל הם עשרים מילים. אי אפשר לשים שם חמישים מילים.
גיא דביר
שים את השם שלך.
טל זהר
וזהו?
גיא דביר
וזה יהיה הקישור.
אורן אלדד
צריך להבהיר את כל נושא סוגיית הפרסום הזה. לקוח לא יכול להצטרף על ידי זה שהוא צופה בבאנר או על ידי זה שהוא רואה איזושהי שורה ב-גוגל. הוא צריך להקליק עליה. אז נעשה האקט הפרסומי מצדי כי הוא נחשף לאותו דף נחיתה, שם הוא משאיר פרטים, שם הוא נחשף למספר הטלפון שלי. ברוב שוק ההון, מה שמקובל, גם קרנות נאמנות, גם בנקים, גם בתי מסחר, כל ההערות והאזהרות, אותן אותיות קטנות שהגדילו לנו לאחרונה, מופיעות בדף הנחיתה, פיזית, ולא יכולות להופיע בתוך באנר.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש בזה הגיון.
אסף ארז
לפי השיטה שלהם אנחנו יכולים לקחת דף אינטרנט שלם ולשים שם מה שהם רוצים, ואז לוחצים.
שרה קנדלר
זה ממש לא מה שהתכוונו.
קריאה
בדף הזה לא ניתן להירשם.
גיא דביר
האקט של הפרסומת הוא הפנייה השיווקית שמיועדת לציבור רחב של אנשים. מדובר כאן, גם אם זה באנר או גם אם זה שלט חוצות.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה אתה עושה אם ב-גוגל באמת חייבים עשרים מילים?
אסף ארז
הבאנר הוא מסך שלם. זה לא דבר קטן. הם אומרים דף אינטרנט, אבל דף אינטרנט יכול להיות ספורט ב-Ynet וזה יכול להיות דף שלם שכולו מוקדש.
אורן אלדד
אנחנו אומרים באנר.
קריאה
לבאנר יש הגדרה.
שרה קנדלר
אין לזה הגדרה משפטית, למונח באנר.
טל אבן-זהב
אנחנו רוצים לחזור לרציונל. אני מסכימה לגמרי עם שרה ונאמר כאן הרציונל. הרציונל הוא שלקוח לא יוכל לבוא להירשם לפני שקודם כל הוא ראה את האזהרות. את הדבר הזה אין שום בעיה להבטיח את זה, אין שום בעיה לקיים את זה ואין דבר כזה בשוק ההון, אבל לפני שהוא יכול לעשות איזושהי עסקה - - -
שרה קנדלר
לא מדברים על עסקה.
טל אבן-זהב
איזושהי הרשמה בכלל, לפני שהוא יוכל לגשת. אני לא מדברת על קרנות, אבל אין דבר כזה בברוקראז' ואין דבר כזה בשום מקום. אנחנו מוכנים שיופיע לו באדום, באזהרה, כל האזהרות בנוסח שלכם, אפילו לא גורמי הסיכון שממילא נמצאים בדף ההרשמה לפי דרישות התקנות. בואו נראה את כל התמונה כולה.
רפאל כהן
אנחנו מוכנים לשים חלק מהכיתובים ששמים על קופסאות סיגריות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אין לי כוח לשיגועים האלה. אני מדבר על גוגל שתהיה שורה. פרסומת ב-גוגל. שם הם אומרים שיש מקסימום עשרים מילים, אם זה נכון. אנחנו לא רוצים למנוע מהם לפרסם בכל ב-גוגל ואם זה כך, הרי הם לא יוכלו לפרסם ב-גוגל כי אין ב-גוגל באנרים. השאלה אם אתם מעוניינים למנוע מהם. זאת אומרת, הדרך היחידה שהם יוכלו לפרסם רק את שם החברה או לוגו.
אמיר וסרמן
אנחנו רואים בפרסומות ובשיווק של זירות המסחר היום את אחת הבעיות העיקריות בפעילות. אני חושב שאין אח ורע לאופן השיווק האגרסיבי של זירות המסחר כשאני מסתכל על גופים אחרים שפועלים בשוק ההון. המטרה שלנו לכן היא להקהות את העוצמה של הפרסומים ואנחנו חושבים שיהיה לא נכון אם יהיו פרסומות שהן מאוד אטרקטיביות ואחר כך באותיות הקטנות בהן הלקוח עומד לחתום, גם מזהירים אותו בדיסקליימרים. אנחנו רוצים שזה יופיע בפרסום עצמו. יכול להיות שהמשמעות היא שסוגים מסוימים של פרסומים שהזירות נוהגות לעשות היום, הם לא יוכלו לעשות אחרי הרגולציה אבל זאת בהחלט הכוונה.
טל אבן-זהב
יש תקנה מיוחדת. זה לא פלא שאנחנו כבר שוכחים חלק מהתקנות כי באמת יש כאן אוסף של ארבע שנים. יש כאן תקנה מיוחדת שמגבילה בדיוק את הפרסום שהזירה רשאית לעשות ואת התוכן שלה. הרשות ממילא לא תאשר פרסום שהוא פוגע או פרסום מהסוג שקיים היום ואתם חוששים שימשיך, שלא לדבר על העובדה שאנחנו לא יכולים להשוות את השוק של היום לשוק שיהיה אחרי הרגולציה. זה פשוט לא רלוונטי. יש כאן תקנה מיוחדת שמדברת על הגבלות בפרסום. פרסום כמו שהוא נעשה היום פשוט לףא יוכל להיעשות לפי התקנות ממילא. זה לא קשור לאזהרות האלה.
שרה קנדלר
זה גם האזהרות.
גיא דביר
יש סעיף אזהרות שנמצא בפרק הסכם עם הלקוח. שם יש סט אזהרות רחב יחסית והאלמנט של האזהרות הוא לפני שהלקוח למעשה מאשר.
היו"ר בועז טופורובסקי
תקנה 40(ד) מאפשרת לכם כן לתת להם אפשרות.
שרה קנדלר
כן. זה משהו אחר.
טל זהר
זה במקרה שהפעילות היא סולידית.
היו"ר בועז טופורובסקי
עדיין לא קיבלתי תשובה לגבי השאלה שלי. אם זה גוף שאין לו מינוף גבוה, הוא יכול לקבל מכם אישור לפרסם ב-גוגל לצורך העניין. אני רוצה להבין אם זה נכון.
שרה קנדלר
כן.
גיא דביר
יש כאן הסמכה להתיר פרסומים נוספים, אבל זה רק לגבי סוגים מסוימים של זירות, שהפעילות שם היא סולידית.
היו"ר בועז טופורובסקי
אבל מינוף גבוה. זאת אומרת, בינוני ונמוך.
טל זהר
זה לא ההקשר. ההקשר כאן הוא להפחית חלק מהאזהרות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני לא שואל אותך.
גיא דביר
ההקשר כאן באמת מתקשר לתוכן של חלק מהאזהרות. חברה שלכאורה אין בה אמינות, אפשר יהיה לפטור אותה מהצורך להזהיר לגבי הנושא של מינוף. זאת הכוונה.
שרה קנדלר
כתוב, כולן או חלקן.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה עם לכלול את האזהרות? זה בדיוק מה שאני אומר. לא מעניין אותי כל מה שמדובר כאן אלא מעניין אותי שהדרך היחידה שיוכלו לפרסם ב-גוגל, זה את שם החברה וזהו. זה כרגע מה שהם יכולים לפרסם. אבל אם הם רוצים לפרסם משהו ואתם מעוניינים לאשר להם, התקנה הזאת מאפשרת לכם ונותנת להם את האפשרות. גוגל לא כל כך מטריד אותי כי אני יכול לדאוג שמי שירשום זירות סוחר, זה יופיע השם שלהם ראשון. זה הכול עניין של כסף.
אורן אלדד
זה לא נכון. ב-גוגל יש גם אורגנים וזה בכלל לא בשליטתנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
השאלה האם 40(ד) מאפשר לכם.
שרה קנדלר
במקרים שמפורטים בסעיף, שזה אומר פעילות שאינה בעלת מינוף גבוה, או שהיא לא פועלת כצד נגדי. בשני המקרים האלה, כן, אנחנו יכולים לאשר להם להוריד את האזהרות, כולן או חלקן.
היו"ר בועז טופורובסקי
נמשיך. בשעה 12:00 הישיבה הזאת מסתיימת. כמה שתספיקו, תספיקו כי אחרת, אני מאשר הכול. לא יכול להיות שכל הזמן נזכרים בדברים חדשים.
טל זהר
לא נזכרים.
היו"ר בועז טופורובסקי
אלה הם דברים חדשים.
טל זהר
אנחנו לא נוכל לפרסם. אנחנו פשוט לא נוכל לפרסם.
היו"ר בועז טופורובסקי
אז לא תפרסמו.
קריאה
אז אין ביזנס.
היו"ר בועז טופורובסקי
אז אין ביזנס. נמשיך.
שרה קנדלר
תקנה 48. יש כאן תקנה חדשה בנושא פרסום דוחות והודעות. החלטת הוועדה הייתה לצמצם למינימום את הדוחות שניתנים לפרסום.

48.
פרסום דוחות ו הודעות

הדוחות והפרטים המפורטים להלן יפורסמו באתר ההפצה של הרשת, ובנוסף יפורסמו באתר האינטרנט של החברה. בתקנה זו – "אתר ההפצה" - אתר אינטרנט של הרשות הפתוח לעיון הציבור, שבו מוצגים דיווחי הגורמים המדווחים שכתובתו היא WWW.MAGNA.ISA.GOV.IL.
(1) דוחות מידיים לפי תקנות 54, 57, 58, 61, 62, 63 ו-66.
שלומית ארליך
תגידי מה התקנות אומרות.
שרה קנדלר
זה מתייחס לשינוי פרטי החברה, בעלי השליטה, מינוי והפסקת כהונה, שינויים מהותיים בהסכם המסגרת, אירוע מהותי לגבי כספי לקוחות לגבי סיכוני אשראי של החברה, מינוי וחילופים של רואה חשבון מבקר ושינוי בהיקף הכיסוי וביטחון הכיסוי הביטוחי.

(2) דוחות מידיים לפי תקנה 51 ו-56, יפורסמו אם יש או עשויה להיות למידע השפעה מהותית על לקוחות החברה או המסחר בזירה.
(3) דוחות מידיים לפי תקנה 53 – שזאת הודעה לפי סעיף 44(כח) - יפורסמו ככל שהם מתייחסים להגשת כתב אישום או להרשעה בעבירה. דוחות אחרים לפי תקנה זו יפורסמו, אם יש או עשויה להיות למידע השפעה מהותית על לקוחות החברה או המסחר בזירה.
(4) דרישת תשלום לפי סעיף 52כז(ב) לחוק.
(5) החלטה להטיל אמצעי אכיפה לפי סעיף 52ס(ד) לחוק.
(6) הסדר להימנעות מנקיטת הליכם או הפסקת הליכים לפי סעיף 54ג(ג) לחוק.
(7) הפרטים המפורטים בתקנה 75(ה)(2).
(8) הפרטים המפורטים להלן מתוך דוח פרטים נוספים לפי תקנה 75(ז), שם החברה ומספר הזיהוי שלה, שם מסחרי, מקום התאגדות, כתובת משרדה הרשום של המבקשת, כתובת ניהול עסקיה, מספרי הטלפון, פקסימיליה וכתובת דואר אלקטרוני ואם מדובר במבקשת זרה יפורסמו גם השם והמען של אדם היושב בישראל המורשה לקבל עבור המבקשת כתבי בי דין והודעות, פרטי רואה החשבון המבקר של המבקשת, לגבי כל אחד מהדירקטורים החליפיים של המבקשת יפורטו שמם וכן פרטים על הרשעה בעבירה, ולגבי כל נושא משרה בכירה במבקשת, יפורטו שמם, האם הם בעלי עניין במבקשת וכן פרטים על הרשעה בעבירה, פרטי בעלי השליטה ופירוט מבנה השליטה במבקשת, מדינת האזרחות או ההתאגדות של בעלי השליטה ויפורט האם הם נתונים לאסדרה, וכן פרטים בדבר הרשעה בעבירה, הפרטים בנוגע לזהות המשמורן, התאגיד הבנקאי או המוסד הכספי מחוץ לישראל אצלם יופקדו כספי הלקוח, יתואר הביטוח שרכשה החברה ובכלל זה יפורטו תחומי הכיסוי של הביטוח והיקפו.
(9) הפרטים המפורטים בתקנה 76(4).
בתקנה 49(ג)(3), תיקנו: לפרסם לציבור דוח שהגישה לפי תקנה 49(א) או חלקים ממנו בדרך שיורה, ובלבד שהדיווח אינו נכלל במסגרת דיווחים שאינם מפורסמים לפי תקנות אלה.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש לכם הערות?
טל אבן-זהב
יש לנו הערה רק לתקנה 75.
שרה קנדלר
61.
שינויים מהותיים בהסכם המסגרת

חברה הרשאית לפי ההסכם עם הלקוח לשנות את תנאי הסכם המסגרת, תדווח על כל שינוי מהותי בפרקים א' עד ז' להסכם או על שינוי שאינו בפרקים האמורים שלא נתקבלה לגביו הסכמה של הלקוח, בציון מועד השינוי, שבועיים לפחות לפני מועד השינוי, ויובאו בדוח פרטים אלה.

זה תיקון שעשינו במסגרת הוועדה.

חשבנו שהניסוח הוא דו משמעי.
גיא דביר
יש כאן את הדו משמעות בנוסח. רק להבהיר שההתייחסות להסכמה, מתייחסת לחלק השני ולא לפרקים א' עד ז' אלא שינוי שאינו הפרקים האמורים שלא נתקבלה לגביו הסכמה של הלקוח. ההסכמה של הלקוח מתייחסת לדברים שהם לא לפרקים א' עד ז'.
שלומית ארליך
אנחנו אומרים שחברה רשאית לפי ההסכם עם הלקוח לשנות את תנאי הסכם המסגרת, תדווח על כל שינוי מהותי בפרקים א' עד ז' להסכם. הבנתי מה אתם אומרים, אז זה או על שינוי שאינו בפרקים האמורים שלא נתקבלה לגביו הסכמה.
גיא דביר
בדיוק. הסיפא מתייחסת.
שלומית ארליך
אפשר להוסיף פסיק לפני ה-או.
שרה קנדלר
בסדר.
גדי ירום
שאלה. זה מתייחס לשינוי של הסכם המסגרת כלפי כל הלקוחות, או מה קורה אם יש לי הסדר פרטני כזה או אחר עם לקוח?
גיא דביר
אם יש כאן איזשהו שינוי שלא נתקבלה לגביו הסכמה של הלקוח ואתה עושה שינוי חד צדדי בלי הסכמה שלו בהודעה, צריך לתת על זה דיווח.
גדי ירום
לא משנה מה היקף השינוי.
גיא דביר
לא משנה.
שרה קנדלר
לתקנה 64. אני אקריא את הרישא, היכן שהיה השינוי:

ציטטה החברה מחיר ללקוח בחריגה ממנגנון לקביעת מחירים בלתי תלוי הנגזר מנתונים שאינם בשליטת החברה שעוגן בתקנות החברה ובלבד שעוגן בתקנון כאמור, יובאו וכולי.

רצינו לעשות תיקון שהוא לא בנוסח. ב-69 יש הגדרה של לקוח פעיל שמתייחסת גם לתקנה 70 אך בעינינו הוא לא רלוונטי לתקנה 70 ואנחנו מבקשים להכניס הגדרה ללקוח פעיל לצורך תקנה 70, דוח על פעילות, ולהגיד: לעניין תקנה זו "לקוח פעיל" – לקוח המחזיק בעסקה פתוחה.
שלומית ארליך
אתם מדברים על תיקון ההגדרה בסעיף 69 של לקוח פעיל?
שרה קנדלר
לא. לעשות הגדרה נפרדת לתקנה 70 ולעניין תקנה 70 להגיד שלעניין תקנה זו, "לקוח פעיל" – לקוח המחזיק בעסקה פתוחה.
קריאה
מה ההגדרה הקיימת?
היו"ר בועז טופורובסקי
לקוח שמימש עסקה פתוחה אחת לפחות במהלך החודש.
טל זהר
אני רוצה להבין. הכוונה ללקוח שמחזיק כרגע עסקה פתוחה?
שרה קנדלר
כן.
גיא דביר
ההגדרה של לקוח פעיל לצורך הדוח על הפעילות צריכה להיות שונה מההגדרה של לקוח פעיל לצורך הדוח לרישום הפסדים. בטעות התקנה הוחלה גם על תקנה 70 ולא זאת הייתה הכוונה. אנחנו רוצים להכניס הגדרה מעט שונה ללקוח פעיל, לקוח שמחזיק עסקה פתוחה.
טל אבן-זהב
זה אומר ביום הדוח, כי תקנה 70 מדברת על דוח.
גיא דביר
כן, אבל זה לתקופה.
טל זהר
רק לעניין תקנה 70, חובת הדיווח. זה מתייחס בתוך 70.
שרה קנדלר
כן.
טל זהר
בתוך 70, רק ל-(ב)(3).
שרה קנדלר
כן.
טל אבן-זהב
כי (ב)(3) אומר מספר הלקוחות הפעילים בחודש החולף.
גיא דביר
אין לנו בעיה עם זה.
שרה קנדלר
תקנה 71ׁ(א)(2), הוספנו: דירוג מקור סיכון האשראי אם ישנו ושם החברה המדרגת.

תקנה 73. מחקנו את המונח סיכון הנזילות והורדנו את המונח כרית, במקום מזערי – רגולטורי. אלה שינויים טכניים.

גם בתקנה 74(ה), אותו הדבר. הורדנו את הכרית ואת המזערי.

בתקנה 75(ו). שוב, הורדנו את כרית ומזערי. זה עניין ניסוחי.

בפרק י"א, רישום עסקאות. אני חושבת שצריך להוסיף שוב את המילה "הוראות" שמחקנו בטעות. פרק י"א – רישום עסקאות, הוראות וציטוטים.
שלומית ארליך
בסדר.
שרה קנדלר
בתקנה 78 מחקנו את פסקה (4) ועכשיו, בעקבות ההערה האחרונה, מחקנו גם את פסקה (8).
שלומית ארליך
סליחה, בעמוד 42, בתקנה 75. לא הייתה לכם הערה לגבי התוספת הראשונה? אמרת את זה?
שרה קנדלר
כן. אני חושבת שצריך להיות בתקנות פרטי תשקיף. לא קראתי כי חשבתי שאולי זה מיותר.
שלומית ארליך
עושים שינוי או לא עושים שינוי?
שרה קנדלר
דילגתי על זה.
גיא דביר
לא מוחקים את (8).
שרה קנדלר
בתקנה 78(8) צריך להיות: חויב הלקוח בעמלה או בחיוב אחר בשל ביצוע העסקה, למעט מרווח, סכום העמלה או החיוב לפי העניין.
גיא דביר
כנ"ל גם בפרק הדוחות. אולי זה לא היה ברור. המחיקה היא לא של כל העמלות אלא רק עמלת מרווח.
שלומית ארליך
חוזרים לפסקה (6) הקודמת?
שרה קנדלר
כן. תקנה 44.
טל אבן-זהב
זאת אותה תקנה 29(6) ותקנה 78(8).
שלומית ארליך
אנחנו שנייה חוזרים אחורה כי זה צריך להיות ברור.
שרה קנדלר
זה צריך להיות: " פירוט לפי סוגים של התשלומים והחיובים שגבתה החברה, לרבות עמלות, למעט מרווח.
שלומית ארליך
זה מקובל עליכם?
טל זהר
בסדר.
שרה קנדלר
בתקנה 79(3), צריך להיות פרטים (3) עד (6) ולא עד (7).

יש כאן תקנה חדשה, בעקבות הבקשה שהורדנו את הציטוט הספציפי והוספנו:

81.
רישום ציטוטים


חברה תרשום כל ציטוט מחיר קנייה או מכירה של מכשיר פיננסי וכן את מועדו.

לפרק י"ב, פרק ההון העצמי. תיקון טכני שלא נכנס כאן בנוסח כי ראינו שזה לא ברור עת קראנו שוב, להגדרת בורסה.

"בורסה בישראל" – כהגדרתה בחוק, שזה חוק ניירות ערך, ו"בורסה מחוץ לישראל" בורסה שאינה בורסה בישראל שקיבלה אישור בידי מי שרשאי לתתו על פי דין במדינה בה היא פועלת.
שלומית ארליך
עוד פעם.
שרה קנדלר
בורסה בישראל – כהגדרתה בחוק. בורסה מחוץ לישראל – בורסה שאינה בורסה בישראל שקיבלה אישור בידי מי שרשאי לתתו על פי דין במדינה בה היא פועלת. זאת ההגדרה בחוק השקעות משותפות.
טל אבן-זהב
בורסה זה גם שווקים מוכרים וכולי. שם אולי יש הפניה לחוק השקעות משותפות בנאמנות.
שרה קנדלר
לא. אין הפניה. זאת ההגדרה.
טל אבן-זהב
זאת ההגדרה המלאה?
שרה קנדלר
כן.

אני ממשיכה בתקנה 83. להגדרת בטוחה, הוספנו בסיפא: ולמעט כספים שהעביר לקוח לחברה באמצעות כרטיס אשראי, העברה בנקאית, המחאה או אמצעי תשלום אחר וטרם נסלקו.

את ההגדרה הקצאה בשל חשיפה לסיכון נזילות – מחקנו לאור השינוי.

בהגדרת רכיב סיכון אשראי, מחקנו את הסיפא האומרת ובכל זה חוזה לקוח שלקוח העמיד בשלו בטוחה ושחלה עליו תקנה 7.

בתקנה 84(ב)(1), המילים "לסיכון נזילות" – נמחקות.

בתקנה 85(א), לאור החלטת יושב ראש הוועדה, החשיפה לסיכון שוק תהיה עשרה אחוזים מהסכום המורכב מכל אלה:

(1) מאה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון השוק המנייתיים.
(2) שבעים וחמישה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון השוק תלויי הריבית.
(3) שבעים אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון השוק המטבעיים.
(4) מאה ושישים אחוזים מסך הערך המחושב שלכ ל רכיבי סיכון השוק תלויי הסחורות.
(5) מאתיים אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון השוק הכלליים, שפסקאות (1) עד (4) אינן חלות עליהן.
(6) עשרים אחוזים מסך הפרשי הריבית.
בתקנת משנה (ג): על אף האמור בתקנת משנה (א) ההקצאה בשל סיכון שוק של התחייבות לפי אופציה בסכום קבוע תהיה – במקום חמישים - מאה אחוזים מן הסכום הקבוע.

זה בגלל הצירוף של סיכון השוק עם סיכון הנזילות.

בתקנה (ד), היה רכיב סיכון השוק זכות לפי אופציה – רשאית חברה להחליף את סך ההקצאות המחושבות לגביה לפי תקנת משנה (א) בשווי השוק של האופציה.

בתקנה (ו), מקדם החשיפה המנייתית וכולי, כל המקדמים – נמחקה כי הכול נכנס לתוך הנוסח.

לתקנה 86(א)(1):

(1) 15 אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי, החשופים לסיכון אשראי של צד נגדי, שהוא תאגיד, השייך לקבוצת הסיכון הראשונה.

(2) עשרים וחמישה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי, החשופים לסיכון אשראי של צד נגדי, שהוא תאגיד, השייך לקבוצת הסיכון השנייה.
(3) שבעים וחמישה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי, החשופים לסיכון אשראי של צד נגדי, שהוא תאגיד, השייך לקבוצת הסיכון השלישית.
(4) מאה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי, החשופים לצדדים נגדיים, שפסקאות (1) עד (3) אינן חלות עליהם.
(5) מאה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי שפסקות (1) עד (4) חלות עליהם, ובלבד שקיים מקור סיכון אשראי יחיד, ששיעור סך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי, שהוא הצד הנגדי להם, עולה על עשרים וחמישה אחוזים מסך הערך המחושב של כל רכיבי סיכון האשראי של החברה.

בפסקה (ה), מקדם הסיכון הפיננסי: שיעור הסיכון הגלום ברכיב סיכון אשראי כמפורט בטבלה שלהלן ביחס לנכסי הבסיס ויתרת הזמן שנותר לפירעון או למימוש המפורטים בטבלה שלהלן. חלה על רכיב סיכון אשראי יותר מחלופה אחת כפי שמופיעה בטבלה שלהלן, יהיה מקדם הסיכון הפיננסי שדלו סך כל מקדמי הסיכון הפיננסי האמורים בכל אחת מהחלופות החלות עליו.

אני צריכה להקריא את כל הטבלה?
שלומית ארליך
כן.
שרה קנדלר
יתרת הזמן
רכיבי סיכון
רכיבי סיכון
רכיבי סיכון
רכיבי סיכון
רכיבי סיכון

הזמן שנותר
תלויי ריבית
מטבעיים
מנייתיים
תלויי סחורה
אחרים

לפירעון או


(כולל זהב)


(לא כולל זהב)

למימוש
שנה ופחות
0%

1%

6%

7%

10%

בין שנה

0.5%

5%

8%

7%

12%

לחמש שנים


מעל חמש
1.5%

7.5%

10%

8%

15%

שנים

מחקנו את פסקה (5) ומחקנו את תקנה 86 כי איחדנו את הסיכונים יחדיו.
תקנה 87.

(1) הסכום שעל חברה להקצות בשל חשיפה לסיכון תפעולי יהיה 15 אחוזים מסכום הרווח התפעולי בארבעת הרבעונים שקדמו למועד הדיווח הרבעוני האחרון, לא כולל הוצאות תפעוליות.
את תקנת משנה (ב) צריך למחוק לגמרי כי היא לא רלוונטית. גם את ההגדרה הראשונה למחוק כי היא איננה רלוונטית.

בתקנה 88, מחקנו את פסקה (ג)(3) ו-(4).

תקנה 89 נמחקה בוועדה.

פרק האגרות, פרק י"ג.

בתקנה 93, אגרת בקשת רישיון במקום מאה אלף, יבוא חמישים אלף שקלים חדשים.

חברה מוגבלת, במקום חמישים אלף יבוא עשרים וחישה אלף שקלים חדשים.

בתקנה 94, אגרת שינוי תנאי רישיון, במקום חמישים אלף, יבוא עשרים וחמישה אלף שקלים חדשים.

פרק י"ד, הוראות שונות.

בתקנה 98(א), מחקנו את המלים במשדך שנה מיום התחילה.

בתקנה 98(ד), מחקנו את (ד) והוספנו במקומו פסקה (ד) ו-(ה).

(4) חברה אשר בקשתה לקבלת רישיון נדחתה, תסיים את פעילותה תוך חודש מיום קבלת הודעה בדבר דחיית בקשה לקבל רישיון כאמור למעט משיכת יתרה על ידי לקוח, סגירת חשבון לקוח וסגירת פוזיציות.
(5) למן תום ששת חודשים מיום קבלת הרישיון, לא תבצע חברה כל פעולה עבור לקוח שהיה לקוח החברה טרם יום התחילה, אלא אם כן קיימה את תקנות 27 ו-37, למעט משיכת יתרה על יד לקוח, סגירת חשבון לקוח וסגירת פוזיציות.
תקנה 99(א) נמחקה לאור השינויים שנעשו.

מבלי לגרוע מהאמור בתקנה 119 –
ב-(1), מחקנו את הכרית והמזערי.

ב-(2) ו-(3), אותו הדבר.

בתוספת הראשונה. בסעיף קטן (1), פרק א' יסומן בהדגשה בנוסח שלהלן.
בפסקה (1), הפיננסיים הנסחרים.

בפסקה (3), בפעילות במסחר יש לחברה, הוספנו בין היתר.

לאור החלטת הוועדה, בפסקה (6) מחקנו את הסיפא החל מהמילים "מספר רב של עסקאות וכולי".

מחקנו את פרק ב', דוח לקוחות מפסידים ולקוחות מרוויחים לאור החלטת יושב ראש הוועדה.

פרק ג' - כללי. בפסקה (ד), תיקנו בעקבות ההחלטה: הפניה למקום פרסום תקנון החברה, ובכלל זה תיאור מפורט, מלא וברור של מדיניות טיפול בניגוד העניינים של החברה. כל הסיפא נמחקה.

פרק ד' – המכשירים הפיננסיים. פסקה (ב) נמחקה.

בפסקה (ד) הכנסנו: מידע כאמור בפסקאות (א) עד (ד), הנוגע למספר מכשירים פיננסים בעלי מאפיינים דומים או מספר נכסי בסיס בעלי מאפיינים דומים, יכול שיינתן במרוכז לגבי מכשירים פיננסיים או נכסי בסיס כאמור.

בתוספת השנייה, בהגדרה של הון עצמי רגולטורי, מחקנו את הסיפא בסעיף קטן (1) האומרת מכשירים פיננסים שבשלם עשויה להיווצר לחברה התחייבות.

בהגדרה "הפחתה בשל התחייבות חוץ מאזניות" – מחקנו כך שנשאר רק: בהתחייבות חוץ מאזנית במועד הדוחות הכספיים האחרונים, אומדן ההתחייבות, לפי מודלים מקובלים.
בהגדרה "התחייבות לאחר שיערוך"
התחייבות, כפי שנרשמה בדוחות הכספיים האחרונים, בתוספת שיעור הסיכון הגלום בהתחייבות במכשיר פיננסי. לעניין זה, "שיעור הסיכון הגלום בהתחייבות במכשיר פיננסי _ השיעור מההתחייבות המפורט לגביה בתוספת השביעית, ולגבי התחייבויות אינן מפורטות בתוספת השביעית – מאה אחוזים מההתחייבות.

בהגדרת "סכום מתואם של בטוחות" – השיעורים המפורטים להלן מתוך סל הבטוחות שהפקידה חברה בידי ספקי נזילות ושהופחתו בשל היותם נכסים שאינם חופשיים.

(1) בבטוחות שהפקידה החברה בידי ספק נזילות שהוא תאגיד, השייך לקבוצת הסיכון הראשונה – מאה אחוזים.
(2) בבטוחות שהפקידה החברה בידי ספק נזילות שהוא תאגיד, השייך לקבוצת הסיכון השנייה – תשעים וחמישה אחוזים.
(3) בבטוחות שהפקידה החברה בידי ספק נזילות שהוא תאגיד מדורג, השייך לקבוצת הסיכון השלישית – חמישים אחוזים.
(4) בבטוחות שהפקידה החברה בידי ספק נזילות שהוא תאגיד שאינו מסורג, השייך לקבוצת הסיכון השלישית – עשרים אחוזים.
(5) בבטוחות שהפקידה החברה בידי ספק נזילות שאינו שייך לקבוצת הסיכון הראשונה, השנייה או השלישית – חמישה אחוזים.

ההגדרה "מכשיר פיננסי שבשלו עשויה להיווצר לחברה התחייבות – נמחקה.

בהגדרה "נכס לאחר ניכוי" – לגבי נכס חופשי, השיעור מהנכס המפורט לגביו בתוספת השביעית.
לגבי נכס שאינו נכס חופשי או לגבי נכס שלא נקבע לגביו שיעור בתוספת השביעית – מאה אחוזים מהנכס.

בתוספת השלישית אין שינויים.

בתוספת הרביעית. סעיף 1 – צריך להיות: הקצאה בשל סיכון שוק ומחקנו סיכון נזילות בגלל התיקון שנעשה.

מחקנו את פסקה (יב) כי כבר אין סיכון נזילות בנפרד.
שלומית ארליך
בעמוד 66 אין הערה לעניין הבורסה?
שרה קנדלר
נכון. סליחה. ב-1, קבוצת הסיכון הראשונה, בפסקה (2) צריך להיות רישיון מסחר בבורסה בישראל. זה לאור תיקון ההגדרות שעשינו.

בסעיף 3, הקצאה בשל סיכון תפעולי. אנחנו מוחקים את המילים "מהממוצע של מחזור עסקאות היומי של החברה במהלך ששת החודשים שקדמו למועד הדיווח החודשי. הנוסח שיהיה הוא: הרווח התפעולי בארבעת הרבעונים שקדמו למועד הדיווח הרבעוני האחרון, לא כולל הוצאות תפעוליות כמשמעותו בתקנה 123.

בסעיף 4, סך ההקצאה הנדרשת בשל סיכון שוק – מוחקים את סיכון נזילות - סיכון אשראי וסיכון תפעולי.

בסעיף 5, ההון העצמי הרגולטורי, מוחקים את פסקה (ד) ואת (ה).

בפסקה (ו), במקום מה שכתוב יהיה:" תקבולים בשל הגדלת הון שהתבצעה לאחר מועד הדוחות הכספיים האחרונים.

בתוספת החמישית, בטבלת האגרות, בדרגה א', במקום 1,500,000 יהיו שני מיליון. בדרגה ב', הסכום יהיה 2,000,00. בדרגה ג' עד 25 מיליון ומעל – 25,000,001.

בתוספת השישית, תקנה (4).

(1) Austrian ATX Prime Index (אוסטריה).
(2) S&PIASX 200 (אוסטרליה).
(3) FTSE MIB Index (איטליה).
(4) S&P 500 Index (ארצות הברית של אמריקה).
(5) NASDAQ 100 (ארצות הברית של אמריקה).
(6) Dow Jones Industrial Average (ארצות הברית של אמריקה).
(7) EUROPNEXT BEL 20 (בלגיה).
(8) FTSE 100 Index (בריטניה).
(9) DAX (גרמניה).
(10) OMX Copenhagen 20 Index (דנמרק).
(11) AEX – Index (הולנד).
(12) Nikkei 225 (יפן).
(13) IBEX 35 Index
(ספרד).
(14) CAC 40 Index (צרפת).
(15) S&P TSX Composite Index (קנדה).
(16) OMX Stockholm 30 Index (שבדיה).
(17) Swiss Market Index (SMI) ֹׁ (שוויץ).
טל זהר
מפאת זמנה של הוועדה, אפשר לוותר על הקראת התוספת השביעית.
היו"ר בועז טופורובסקי
זה שמבחינתך אפשר, זה לא אומר שמבחינתי אפשר. אפילו מבחינת שלומית, אני לא יכול לצאת לשירותים.
שרה קנדלר
המכשיר הפיננסישיעור הסיכון הגלום במכשיר הפיננסי

תעודות התחייבות שאינן אג"ח מובנות

3% בתוספת 1% מוכפל במספר השנים
תעודות התחייבות המונפקות על ידי מדינת
לפדיון של תעודת ההתחייבות. לעניין
ישראל או על ידי ממשלת ארה"ב, או על ידי
זה מספר השנים לפדיון תעודות ההתחייבות
ממשלות של מדינות, שדירוג האשראי שלהן
יעוגל כלפי מעלה למספר השלם הקרוב.
לטווח ארך על ידי S&P ועל פי FITCH הינו
AAA, או שדירוג האשראי שלהן על פי

Moody's הינו Aaa, הנסחרות בישראל או

מחוץ לישראל

תעודות התחייבות קונצרניות, שאינן ניתנות
25%
להמרה, הנסחרות בישראל או מחוץ לישראל,
שדורגו על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה

או שדורגו על ידי מידרוג בדירוג Aa3
ומעלה.

תעודות התחייבות קונצרניות שאינן

40%

ניתנות להמרה הנסחרות בישראל או

מחוץ לישראל, המדורגות על ידי

מעלות בדירוג A+ עד BBB- ועד

בכלל, או המדורגות על ידי מידרוג בדירוג A1
עד Baa3 ועד בכל.

תעודות התחייבות קונצרניות, שאינן ניתנות
75%
להמרה, שהונפקו על ידי חברות שמניותיהן
נכללות במדד ת"א 100 או במדד ת"א יתר –

מאגר, שדורגו על ידי מעלות בדירוג BB+ או

בדירוג אחר הנמוך ממנו, או שדורגו על ידי

מידרוג בדירוג Ba1 או בדירוג הנמוך ממנו,

או שאינן מדורגות כלל.

תעודות התחייבות הנסחרות בישראל או

25%

מחוץ לישראל, הניתנות להמרה למניות הנכללות

במדד ת"א – 25.

תעודות התחייבות הנסחרות בישראל או מחוץ
40%

לישראל, הניתנות להמרה למניות הנכללות

במדד ת"א – 25.

תעודות התחייבות הנסחרות בישראל או מחוץ
74%

לישראל, הניתנות להמרה למניות ת"א יתר –
מאגר.

תעודות התחייבות הנסחרות מחוץ לישראל
30%

שאינן ניתנות להמרה, והמדורגות על ידי

S&P או על ידי FITCH בדירוג AA ומעלה,
או המדורגות על ידי MOODY'S בדירוג

Aa3 ומעלה או המדורגות על ידי Best
בדירוג aa- ומעלה.

תעודות התחייבות הנסחרות מחוץ לישראל
45%

שאינן ניתנות להמרה, והמדורגות על ידי

S&P או על ידי FITCH בדירוג BBB- עד A+

ועד בכלל, או המדורגות על ידי Moody's
בדירוג Baa3 עד A1 ועד בכלל, או המדורגות

על ידי Best בדירוג bbb- עד a+ ועד בכלל.

ניירות ערך מסחריים

ניירות ערך מסחריים שדורגו על ידי מעלות
10%

בדירוג A-2 ומעלה, או שדורגו על ידי מידרוג

בדירוג P-2 ומעלה.


ניירות ערך מסחריים שדורגו על ידי מעלות
20%


בדירוג הנמוך מ-A-2, או שלא דורגו כלל, או


שדורגו על ידי מידרוג בדירוג הנמוך מ-P-2

או שלא דורגו כלל.


מניות


מניות הנכללות במדד ת"א – 25


25%


מניות הנכללות במדד ת"א – 75


40%


מניות הנכללות במדד ת"א יתר – מאגר

75%


מאגר


מניות אחרות הנסחרות בבורסה מוכרת

30%

בחו"ל, הכלולות במדדים מוכרים בבורסות
בחו"ל, שמחירן, לכל הפחות, 1 דולר (ארה"ב)

או מחיר הנקוב במטבע אחר, שהינו שווה ערך

ל-1 דולר (ארה"ב) לכלך הפחות, ולמעט מניות

כאמור שהמסחר בהן הושעה.

מניות הנסחרות בחו"ל, הנכללות במדד

45%

S&P 500 שמחירן לכל הפחות, 1 דולר (ארה"ב)

או מחיר הנקוב במטבע אחר, שהינו שווה ערך
ל-1 דולר (ארה"ב) לכל הפחות, ולמעט מניות

כאמור שהמסחר בהן הושעה.

מניות הנסחרות בחו"ל הנכללות במדד

80%


Russell 1000, שמחירן לכל הפחות 1 דולר

(ארה"ב) או מחיר הנקוב במטבע אחר, שהינו

שווה ערך ל-1 דולר (ארה"ב) לכל הפחות, ולמעט

מניות כאמור שהמסחר בהן הושעה.

נכסים נגזרים הנסחרים בבורסה בישראל

CALL 1 (אופציות רכישה שמחיר המימוש
35%

שלהן 1 ₪ בלבד).

תעודות סל

תעודות סל הניתנות להמרה במניות הנכללות
30%

במדד ת"א – 25 או המקנות למחזיק בהן זכות

לקבל תמורתן את המחיר של מדד ת"א – 25,

והמדורגות על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה או

המדורגת על ידי מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה במניות הנכללות
40%

במדד ת"א – 100 או המקנות למחזיק בהן

זכות לקבל תמורתן את המחיר של מדד

ת"א – 100, והמדורגות על ידי מעלות

בדירוג AA- ומעלה, או המדורגות על ידי

מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה במניות הנכללות
45%
במדד ת"א – 75 או המקנות למחזיק בהן

זכות לקבל תמורתן את המחיר של מדד

ת"א – 75, והמדורגות על ידי מעלות

בדירוג AA- ומעלה, או המדורגות על ידי

מידרוג בדירוג Aa3.

תעודות סל הניתנות להמרה במניות

80%

הנכללות במדד ת"א יתר – מאגר, או

המקנות למחזיק בהן זכות לקבל תמורתן

את המחיר של מדד ת"א יתר – מאגר,

והמדורגות על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה,

או המדורגות על ידי מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה במניות הנכללות
35%

במדדים מוכרים בבורסות בחו"ל או המקנות

למחזיק בהן זכות לקבל תמורתן את מחיר

המדדים כאמור, והמדורגות על ידי S&P
או על ידי FITCH או על ידי מעלות

בדירוג AA- ומעלה, או המדורגות על ידי

Moody's או על ידי מידרוג בדירוג של

Aa3 ומעלה, או המדורגות על ידי Best
בדירוג של aa- ומעלה.

תעודות סל על מניות הנסחרות בחו"ל,

50%

הנכללות במדד S&P והמדורגות על ידי

S&P או על ידי FITCH או על ידי מעלות,

בדירוג של AA- ומעלה, או המדורגות

על ידי Moody's או על ידי מידרוג בדירוג

של Aa3 ומעלה, או המדורגות על ידי Best
בדירוג של aa- ומעלה.

תעודות סל על מניות הנסחרות בחו"ל,

85%
הנכללות במדד Russell 1000 והמדורגות

על ידי S&P או על ידי FITCH או על ידי

מעלות, בדירוג של AA- ומעלה, או

המדורגות על ידי Moody's או על ידי

מידרוג בדירוג של Aa3 ומעלה, או

המדורגות על ידי Best בדירוג של aa- ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה לתעודות

8% בתוספת 1% מוכפל במספר השנים

התחייבות המונפקות על ידי מדינת ישראל
לפדיון, מעוגל כלפי מעלה למספר השלם

או על ידי ממשלת ארצות הברית, או על ידי
הקרוב.

ממשלות של מדינות, שדירוג האשראי שלהן
לעניין זה "מספר השנים לפדיון" -

לטווח ארוך על פי S&P ועל פי FITCH הינו
התקופה לפדיון של תעודת התחייבות

AAA או שדירוג האשראי שלהן על פי

הנכללת בסל תעודות ההתחייבות, אשר

Moody's היו Aaa ושתעודות הסל כאמור
מגיעה לפדיון בטווח הרחוק ביותר מבין

מדורגות על ידי S&P או על ידי FITCH או
תעודות ההתחייבות הנכללות בסל תעודות

על ידי מעלות בדירוג של AA- ומעלה, או

ההתחייבות.

מדורגות על ידי Moody's או על ידי

לא הוגדרה התקופה לפדיון של תעודת

מידרוג בדירוג של Aa3 ומעלה, או

ההתחייבות הנכללת בסל תעודות

מדורגות על ידי Best בדירוג של AA-

ההתחייבות, בתנאי תעודות הסל, יהיה

ומעלה.

שיעור הסיכון הגלום בתעודת הסל – 25%.

תעודות סל הניתנות להמרה לתעודות

30%
התחייבות קונצרניות, שאינן ניתנות להמרה
הנסחרות בישראל, שדירוגן כמפורט

בפרט 1(ב) לטבלה, או שניתן לקבל תמורתן

את מחירי המדדים בהם הן נכללות, והמדורגות

על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה, או המדורגות

על ידי מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה לתעודות התחייבות
45%

קונצרניות, שאינן ניתנות להמרה, הנסחרות

בישראל, שדירוגן כמפורט בפרט 1(ג) לטבלה,

או שניתן לקבל תמורתן את מחירי המדדים

בהם הן נכללות, והמדורגות על ידי מעלות

בדירוג AA- על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה,

או המדורגות על ידי מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה לתעודות התחייבות
80%קונצרניות, שאינן ניתנות להמרה, שהונפקו

על ידי חברות שמניותיהן נכללות במדד

ת"א – 100, או במדד ת"א יתר – מאגר,

שדירוגן כמפורט בפרט 1(ד) לטבלה, והמדורגות

על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה, או המדורגות

על ידי מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה לדולר ארה"ב,
20%

לאירו, לדולר קנדי, לפרנק שוויצרי, ללירה

שטרלינג או ליין יפני או המקנות למחזיק

בהן זכות לקבל תמורתן את מחיר המטבע

האמור, והמדורגות על ידי מעלות בדירוג

AA- ומעלה, או המדורגות על ידי מידרוג

בדירוג Aa3 ומעלה.

תעודות סל הניתנות להמרה למטבע חוץ

50%

אחר, או המקנות למחזיק בהן זכות לקבל

תמורתן את מחיר מטבע החוץ האמור,

והמדורגות על ידי מעלות בדירוג AA- ומעלה,

או המדורגות על ידי מידרוג בדירוג Aa3 ומעלה.

קרן אינדקס נסחרת (ETF)

קרן אינדקס נסחרת על תעודות התחייבות

30%

שאינן ניתנות להמרה, הנסחרות מחוץ לישראל,

והמדורגות AA- ומעלה על ידי S&P או FITCH
או Aa3 ומעלה על ידי Moody's או aa-
ומעלה על ידי Best.

קרן אינדקס נסחרת על תעודות


45%

התחייבות שאינן ניתנות להמרה, הנסחרות

מחוץ לישראל, והמדורגות BBB עד A+
על ידי S&P או FITCH או Baa3 ומעלה

על ידי Moody's או bbb עד a+ על ידי Best.

קרן אינדקס נסחרת על מניות הנסחרות בחו"ל
30%

הנכללות במדדים מוכרים בבורסות בחו"ל.

קרן אינדקס נסחרת על מניות הנסחרות בחו"ל
45%

הנכללות במדד S&P500.
קרן אינדקס נסחרת על מניות הנסחרות

80%

בחו"ל במדד Russell 1000.

יחידות של קרנות נאמנות שעל פי מדיניות

4%
ההשקעות שלהן כל נכסיהן מושקעים

בפיקדונות, במק"מ ובתעודות התחייבות

שקליות לא צמודות שמונפקות על ידי

מדינת ישראל, המגיעות לפדיון בטווח של עד

שנתיים, ושאינן משקיעות במניות או בנגזרים.

קרן כספית
10%

יחידות של קרנות נאמנות שעל פי


15%

מדיניות ההשקעות שלהן כל נכסיהן

מושקעים בפיקדונות, במק"מ ובתעודות

התחייבות כאמור בפרט 1(א) לטבלה,

ושאינן משקיעות במניות או בנגזרים.

יחידות של קרנות נאמנות שעל פי מדיניות

20%

ההשקעות שלהן, כל נכסיהן מושקעים

במניות הנכללות במדד ת"א 25,

בפיקדונות בנקאיים, ובתעודות התחייבות

כאמור בפרט 1(א) לטבלה, ושדרגת החשיפה

שלהן למניות על פי תקנות השקעות משותפות

בנאמנות (סיווג קרנות לצורך פרסום),

התשס"ח-2007 (להלן – תקנות השקעות
משותפות סיווג) הינה
1.

יחידות של קרנות נאמנות, שעל פי מדיניות
25%

ההשקעות שלהן, כל נכסיהן מושקעים

במניות הנכללות במדד ת"א – 25,

בפיקדונות בנקאיים, ובתעודות התחייבות

כאמור בפרט 1(א) לטבלה, ושדרגת החשיפה

שלהן למניות על פי תקנות השקעות משותפות

סיווג הינה 2 או 3.

יחידות של קרנות נאמנות, שעל פי מדיניות
35%
ההשקעות שלהן, כל נכסיהן מושקעים

במניות הנכללות במדד ת"א – 25, בפיקדונות

בנקאיים, ובתעודות התחייבות כאמור

בפרט 1(א) לטבלה, ושדרגת החשיפה שלהן

למניות על פי תקנות השקעות משותפות

סיווג הינה 4.

יחידות של קרנות נאמנות, שעל פי

35%

מדיניות ההשקעות שלהן, כל נכסיהן

מושקעים במניות הנכללות במדד

ת"א – 100, בפיקדונות בנקאיים,

ובתעודות התחייבות כאמור בפרט 1(א)

לטבלה, ושדרגת החשיפה שלהן למניות

על פי תקנות השקעות משותפות סיווג הינה 1.

יחידות של קרנות נאמנות, שעל פי מדיניות
40%

ההשקעות שלהן, כל נכסיהן מושקעים

במניות הנכללות במדד ת"א – 100,

בפיקדונות בנקאיים, ובתעודות התחייבות

כאמור בפרט 1(א) לטבלה, ודרגת החשיפה

שלהן למניות על פי תקנות השקעות

משותפות סיווג הינה 2 או 3.

יחידות של קרנות נאמנות, שעל פי מדיניות
50%

ההשקעות שלהן, כל נכסיהן מושקעים

במניות הנכללות במדד ת"א – 100,

בפיקדונות בנקאיים, ובתעודות התחייבות

כאמור בפרט 1(א) לטבלה, ושדרגת

החשיפה שלהן למניות על פי תקנות

השקעות משותפות סיווג הינה 4.

יחידות של קרנות נאמנות, שדרגת החשיפה
40%


שלהן למניות, על פי תקנות השקעות

משותפות סיווג הינה – 0, ושאין חובת גילוי

בשם קרן הנאמנות, אודות חשיפה אפשרית לאג"ח

שאינן מדורגות בדירוג השקעה כנדרש

בהוראת רשות ניירות ערך שפורסמה מכוח

סעיף 97(ב) לחוק הקרנות.

יחידות של קרנות נאמנות, שדרגת החשיפה
50%

שלהן למניות, על פי תקנות השקעות

משותפות סיווג הינה – 1, ושאין חובת

גילוי בשם קרן הנאמנות, אודות חשיפה

אפשרית לאג"ח ושאינן מדורגות בדירוג

השקעה כנדרש בהוראת רשות ניירות ערך

שפורסמה מכוח סעיף 97(ב) לחוק הקרנות.

יחידות של קרנות נאמנות, שדרגת החשיפה
75%

שלהן למניות, על פי תקנות השקעות

משותפות סיווג הינה – 2 או 3, ושאין

חובת גילוי בשם קרן הנאמנות, אודות

חשיפה אפשרית לאג"ח שאינן מדורגות

בדירוג השקעה כנדרש בהוראת רשות ניירות

ערך שפורסמה מכוח סעיף 97(ב) לחוק הקרנות.

יחידות של קרנות נאמנות, שדרגת החשיפה
85%


שלהן למניות, על פי תקנות השקעות

משותפות סיווג הינה – 4, ושאין חובת

גילוי בשם קרן הנאמנות, אודות חשיפה

אפשרית לאג"ח ושאינן מדורגות בדירוג

השקעה כנדרש בהוראת רשות ניירות ערך

שפורסמה מכוח סעיף 97(ב) לחוק הקרנות.

מזומן ושווי מזומן

פיקדונות בנקאיים קצרי מועד בש"ח,

0%

תעודות פיקדון סחירות בש"ח ויתרת

זכות בחשבונות עובר ושב בש"ח.

פיקדונות בנקאיים קצרי מועד במטבע

10%

חוץ מסוג דולר ארה"ב, אירו, דולר קנדי,

פרנק שוויצרי, לירה שטרלינג או יין יפני.

פיקדונות בנקאיים קצרי מועד במטבע

40%

חוץ מסוג אחר.
היו"ר בועז טופורובסקי
יופי. אנחנו נגיע להערות. קודם כל, יוסי, יש לך הערה כללית.
יוסי ביינארט
אני משמש כמנכ"ל הבורסה כחצי שנה. לפני כן עבדתי בחברתIG שלדעתי היא הספק הגדול בעולם של זירות סוחר, ואם לא היא אחת משני הראשונים, כך שאני מכיר את הנושא היטב.

אין לי ספק שבשוק הון משוכלל, תחרות שכזאת היא ברוכה וזה בסדר, אבל כשהולכים קדימה – אני לא אסתכל אחורה – צריך לזכור שאסור ליצור אבריטראג' רגולטורי, ספציפית, דבר קטן שבקריאה כאן עולה. לזירת סוחר לפתוח חשבון צריך אתר אינטרנט עם אזהרות, מגיע הלקוח, נותן כרטיס אשראי ופתח את החשבון. ברוקר בישראל צריך לפגוש אותו. אם IB לדוגמה, אם הם צריכים לפתוח חשבון, הם צריכים לפגוש אותו פיזית. צריך לזכור כשהולכים קדימה שדברים כאלה לא ייווצרו כי הם אף פעם לא טובים לשוק.

דוגמאות אחרות. באיזשהו שלב הצהרתי על כך פומבית שאני רוצה שתהיה אפשרות לבורסה לבחור בכל דבר וגם זה צריך לקחת בחשבון. אם יוצרים ארביטראג' רגולטורי, בסופו של דבר יש סכנה לסחירות בשוק ההון הראשי. הסיבה שזה עובד בקלות בעולם, כי שוקי ההון הראשיים הם מאוד נזילים והם מאוד עמוקים. אצלנו המצב לצערנו איננו כזה ולכן כאשר הולכים קדימה, צריך לתת על כך את הדעת.

דבר אחרון. צריך לזכור שעל אף התחרות, בארצות הברית, זירות סוחר, פרט לפורקס, אסורות. יש עליהן איסור גורף. אסור לקליינט קמעונאי לפתוח חוזה כזה או אחר על נפט או על כל דבר אחר שאיננו מסחר בבורסה. הם עשו את זה מסיבות שלהם, הרבה מהן מאוד היסטוריות אבל גם מסיבות של חשש לסחירות ודברים מסוג הזה.
עשיתם המון עבודה ובאמת כל הכבוד אבל בעתיד צריך לזכור גם אותנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מניח שאתם ברשות מודעים לזה. רשום שהם מודעים.

הערות.
יהושע אברמוביץ
יש לי הערה לגבי הנושא של סיכון שוק. סעיף 85. הבקשה שלי יכולה אולי להיפתר בסעיף הזה, אבל אני רוצה להסביר איפה היא נולדה. בעקבות התקנות האלה הרצנו את המודלים אצלנו כדי לראות מה המשמעות שלהם על ההון העצמי. האמת שהייתה כאן התקדמות מאוד יפה ומאוד טובה לכיוון הרצוי, אבל במגבלות ההון העצמי, עת הרצנו את זה בישראל לעומת אירופה, עת הפעלנו את אותו מודל באירופה, ראינו שבאירופה אנחנו נדרשים עדיין לשליש הון עצמי.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסך הכול?
יהושע אברמוביץ
לשליש ממה שבישראל. אני אסביר גם מהיכן זה. האנשים שלנו היו בקשר עם אנשי הרשות כדי לקבל הבהרות. התברר לנו שבסופו של דבר הגורם הבסיסי - שאני לא מוצא לו עוד אחיזה בחוק – היא העובדה שבאירופה היום מתירים לנו להתכסות אצל חברת האם, מורידים לנו את סיכון השוק ומענישים אותנו בסיכון האשראי בשם זה, ובפרשנות של הרשות, שאני לא כל כך רואה מהיכן זה נובע בחוק, לא מתירים את זה. זאת אומרת, זה המקור. המספרים הם זהים. יכול להיות ניואנס כזה או אחר פה ושם, אבל זה מקור ההבדל. זאת אומרת, באירופה אומרים לנו שאין בעיה, אתה יכול להתכסות עם חברת האם ויורד לך בסיכום, וזה מקוזז לגמרי אבל אתה נענש בסיכון האשראי אבל התוצאה הסופית יוצאת כפי שהיא.

דרך אגב, אני ניסיתי – בעוונותיי אני לא משפטן ויסלחו לי כל המשפטנים – ולא הצלחתי למצוא מהיכן ההנחיה הזאת של הרשות, האם היא באמת מופיעה כאן שאסור להתכסות, הקיזוז הזה שאם מתכסים אצל חברת אם או גוף קשור, שעושים את הכיסוח, לא מצאתי את זה. אני אומר שאם זה לא קיים, מבחינתנו זה מעולה.
שלומית ארליך
גיא, אתה יכול להפנות אותנו?
גיא דביר
קיימת הוראה בתקנות, תכף אני אמצא אותה, שאומרת שלא יכירו בקיזוז שמתבצע מול גוף קשור ולצורך העניין גוף קשור זאת חברה שהיא נמצאת בתוך הקבוצה. אגב, זה אומר שיש כאן הגבלה. במקרה שמדובר בחברה שפועלת ומתכסה מול חברה אם, כמובן שיש פערים גדולים כי אנחנו לא מכירים לה בהתכסות. אבל בפועל החברה תתכסה מול כל ספק נזילות אחר ואין שום פער בעניין הזה.

מבחינת הרציונל, התכלית כאן היא די ברורה. הסוגיה של צמצום סיכון השוק נועדה לגרום לכך שהחברה למעשה תתקשר עם צד אחר, עם צד כלשהו, ותעביר אליו את הסיכון שיש לה בסיכון השוק שקיים מולה. כאשר חברה מתכסה מול גוף שהיא עצמה עושה, זה פשוט יוצר פתח לחברה ליצור איזושהי התקשרות תאגידית או חברת בת שלה או עם חברה אחות שלה או עם חברה אם שלה, כך שלמעשה היא לא תצטרך להידרש להון עצמי, בעוד שלמעשה הסיכון יישאר בקבוצה, יישאר ויחול עליה. מהסיבה הזאת התקנות קובעות, ואם תרצו, אני אמצא גם את המיקום של זה, אבל הן אוסרות על התכסות מול חברה קשורה. הן לא אוסרות אלא הן פשוט לא מכירות. כאשר מדובר בחברה, אין שום מניעה לחברה להתכסות מול כל ספקי הנזילות ולפי הדירוג שלהן. כאשר מתכסים מול החברה עצמה, זאת לא התכסות של ממש.
יהושע אברמוביץ
למרות שב-מיפיט זה מקובל.
גיא דביר
מיפיט לא התייחס לזה באופן נקודתי. אני לא יודע להגיד לך.
היו"ר בועז טופורובסקי
כשדיברנו על ההון העצמי, אמרתי לכם שאני לא רוצה להחמיר.
יצחק שורקי
אין כאן החמרה. זה עניין של האופן בו הם עובדים. יש כאן את הגוף האירופאי והם עובדים כאן תחת מעטה של חברה למעלה, רוב הזירות כאן. ברור שמהגוף למעלה מסתכלים על הסיכונים של הגוף כולו. לכן הם בעצם נהנים היום מהקיזוז של הגוף למעלה, אבל זה קורה בגלל שאין כאן היום הסדרה. ביום שתהיה כאן הסדרה, אם החברה האם תבוא ויהיה לה רישיון מקומי, את אותו קיזוז היא תוכל לעשות. אם חברה נפרדת שתקבל כאן רישיון, זה לא יתאפשר.
יהושע אברמוביץ
חברה שיש לה רישיון באירופה תתקזז. נשמח מול חברה שיש לה רישיון באירופה.
יצחק שורקי
לא יכול להיות שאני אפתח זירה, אני אפתח עוד חברה קשורה ואני אעשה עוד עסקאות ביניהם ואני אומר שאין לי סיכון כי עשיתי עסקה עם הצד השני.
יהושע אברמוביץ
סיכון אשראי. לא סיכון שוק.
יצחק שורקי
מי נותן לך את הסיכון הזה? אחרת אפשר לעשות צחוק מכל ההסדרה.
טל אבן-זהב
זה לא צחוק. זה גוף מפוקח שנותן לך.
יהושע אברמוביץ
זה גוף מפוקח.
יצחק שורקי
השאלה מי בא כאן לקבל את הרישיון.
יצחק שורקי
לצורך העניין, אני לא ארצה לעשות את זה אבל לצורך העניין אם אני אעשה את הכיסוי אצל חברי באירופה, גוף מפוקח, והחברה שלו בישראל תעשה אצלי באירופה את הכיסוי, האישראבלוף הזה יעבוד. אני לא רוצה להגיע לזה.
יצחק שורקי
זה לא אישראבלוף כי אז גוף אחר נתן לך.
יצחק שורקי
אתה מבין את הפואנטה כאן?
יצחק שורקי
כאשר גוף פיננסי או צד נגדי לעסקה שלך, הוא נתן לך כיסוי. אם אתה בתוך הבית אומר שאתה מתכסה עם עצמך ועם עצמך ועם עצמך, זה לא כיסוי, עם כל הכבוד.
רפאל כהן
זאת חברה שיש עליה כללים וסטנדרטים אירופאיים. גם שם ישבו ועדות והחליטו על רגולציה כזאת.
יהושע אברמוביץ
זאת לא חברה עם עצמי אלא זאת חברה אחרת.
טל אבן-זהב
בשורה התחתונה, יש גם דרישת הון נוספת. זאת השורה התחתונה. זה לא שלא מבקשים רישיון לחברה הזאת בישראל.
יהושע אברמוביץ
אילו מבחן התוצאה היה יוצא זהה, לא הייתי מעלה את זה. בסוף רציתי לגלות מאיפה זה נובע כי באמת המספרים הם דומים וזה נובע בדיוק מהכלל הזה.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש כאן הוראה מחמירה?
גיא דביר
אני לא יודע לומר מה הדרישה בכל מדינה ומדינה באירופה בהקשר הזה. אני כן יכול לומר שיש כאן מעשה פתח. יש לנו לופוב, כי אם חברה יכולה בעצם לכסות מול חברה קשורה שלה והוא חושב שסיכון האשראי למעשה יבטא באופן נכון את הסיכונים שלו, זה לא נכון כי החשש הוא למעשה, הכיסוי שיהיה הוא לא יהיה כיסוי אמיתי. הכיסוי יהיה למעשה מול חברה שקשורה לחברה, חברה שיש ביניהם קשר, שהם יכולים למעשה לעשות את זה באופן די פיקטיבי. לעומת זאת, סיכון האשראי מודד את היכולת של החברה לצורך העניין, שמולה הוא התכסה, הסיכוי שהוא ייכנס לחדלות פירעון, לא זוכרים בכלל את הגודל של הפוזיציה. הוא בוחן גם מבחינת המדידה של סיכון האשראי. המדידה היא בראש ובראשונה של ה-PNL כלומר, סך כל הרווח או ההפסד ואיזשהו שיעור מסוים מתוך הפוזיציה אבל שיעור מאוד מאוד קטן ורק אחוז מתוך זה. לכן אם אנחנו ניתן למעשה לחברה לעשות את הדבר הזה. את הפרקטיקה הזאת, להתכסות מול עצמה, זה לא שסיכון האשראי למעשה יבטא את הסיכון באופן נכון.
רפאל כהן
אבל זה לא מולע צמה. זאת ישות אחרת. זאת ישות משפטית אחרת, רגולציה אחרת, מדינה אחרת.
גיא דביר
זאת אמנם ישות משפטית אחרת - - -
יצחק שורקי
כשהחברה היא חברה אם.
רפאל כהן
לא, מי אמר שהיא אם? חברה שאני אוחז בה גם כן.
גיא דביר
למה כל כך חשוב להם להתכסות מול חברה אם דווקא? למה הם רוצים להתכסות מול החברה האם? מכיוון שפשוט קל להם. הם אומרים שאנחנו נארגן את הפעילות שלנו בצורה הזאת.
רפאל כהן
אנחנו לא רוצים לשלם פערים לחברות אחרות. אנחנו רוצים להרוויח את הכסף בעצמנו. תודה. זה עסקי ואין כאן שום דבר אחר.
יהושע אברמוביץ
דרך אגב, גם ביפן מתירים לנו לעשות את זה.
רפאל כהן
זאת החלטה עסקית בלבד. אין כאן שום דבר. אין כאן שום התחייבות משום דבר. בסוף אנחנו צריכים לשאת בתוצאות העסקיות של העבודה שלנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
אל תדאג. תן להם. עוד מעט נעבור סעיף.
רפאל כהן
אנחנו מציקים?
היו"ר בועז טופורובסקי
כן. אני מנסה להבין את זה. זה לא עוזר לי שאתם חוזרים על זה כל הזמן. אני מנסה להבין. אני שואל אותו שאלות ואתם מפריעים לי.
רפאל כהן
סליחה.
היו"ר בועז טופורובסקי
זה מחמיר על האירופאי? אם כן, זה יורד. זה לא כזה מסובך. אתם רוצים לברר אם זה מחמיר על האירופאי או לא רוצים לברר אם זה מחמיר על האירופאי?
גיא דביר
לא דנו באירופה על ההוראה הזאת. זאת השאלה העובדתית. לא דנו באירופה על ההוראה הזאת. בעינינו מדובר בהוראה חשובה. לא נכון להציג את זה כפער כזה גדול כי מה בעצם אומר כאן שוקי? בעצם אני מתכסה מול חברה אם - - -
יהושע אברמוביץ
לא חברה.
גיא דביר
סליחה, חברה קשורה. אם לא יכירו לי, בוודאי שיש פערים מאוד גדולים. אנחנו לא אומרים לו שאנחנו לא מכירים לך, אנחנו אומרים לו שאנחנו לא מכירים בהתכסות מול החברה האם. תתכסה מול כל חברה אחרת אבל לא מול חברה קשורה אליך. לכן לא מדובר כאן בפערים גדולים.

לשאלתו של אדוני. לא ידוע לי על הוראה דומה באירופה.
היו"ר בועז טופורובסקי
שוקי אומר שאם באירופה אין הוראה דומה, אבל לעומת זאת כן מענישים אותם בסיכון אשראי.
גיא דביר
בסיכון אשראי, הסיכון הוא אותו סיכון. גם אצלנו הסיכון אותו סיכון. לא מענישים אותם, גם באירופה. באירופה לכל אחד מספקי הזילות, לצורך העניין אם זאת חברה, בוחנים את הדירוג שלו, בוחנים את יתר הפרמטרים ואת הגודל שלה ולאו דווקא הגודל של הפוזיציה בהקשר הכללי. לכן זה לא נכון שמענישים אותם. פשוט לא ידוע לנו על התייחסות לזה. זה לא באמת שבאירופה יש איזשהו הסדר אחר לעניין הזה. באירופה הוא אומר, הוא לא מכיר הוראה כזאת ואני חייב להגיד שגם אני לא מכיר הוראה כזאת באירופה.
יהושע אברמוביץ
לא. אני מכיר. לצורך העניין, בדירקטיבה הם מתירים לנו להתכסות עם חברה קשורה ואז סיכון השוק יורד משמעותית. כשאני אמרתי מענישים אותנו, בסיכון אשראי יוצא לנו ערך גבוה.
גיא דביר
אין התייחסות לזה. אתה אומר לא שמענישים אותם. אתה אומר שבאירופה בפרקטיקה אתה מבצע את זה - - -
יהושע אברמוביץ
לא. יש היתר. זה לא משהו שאני עושה וחס וחלילה לא תפס. זה מתואם עם הרשויות.
גיא דביר
לא אמרתי שלא.
יהושע אברמוביץ
זה באישור.
גיא דביר
מה שלא נכון זה להגיד שמענישים אותך באיזושהי צורה בהקשר אחר כי לצורך העניין האשראי לא מתייחס.
יהושע אברמוביץ
אל תעניש אותי בהקשר אחר.
גיא דביר
לא מעניש אותך.
יצחק שורקי
לפני העונשים. קודם כל, צריך להבין את התפיסה. כשאתה מנהל סיכונים, אתה מנהל סיכונים. אתה מגדר סיכונים, אתה לא מגדר אותם עם עצמך כי סיכונים אתה מעביר לצד אחר ואתה לא משאיר אותם בבית. אם אתה עושה משהו מול חברה אם, אתה משאיר את הסיכונים שלך בתוך הבית.
היו"ר בועז טופורובסקי
אז איך זה באירופה? אני מסכים עם ההיגיון הזה.
יצחק שורקי
אני אסביר איך זה באירופה. המודל שלנו בנוי על זה שמול צד קשור לא תהיה התכסות כדי שההתכסות באמת תוציא את הסיכונים מהחברה שמנהלת את הלקוחות פה בישראל, תוציא אותה החוצה ולא תעביר אותם לגוף שאנחנו לא יודעים מי הוא ומה הוא ואנחנו לא יודעים מה קורה שם וזה בעצם אותו גוף. זה פשוט לברוח מהרגולציה. המודל שלנו לא מתייחס לנקודה הזאת, לא מאפשר אותה. אם הוא היה מאפשר אותה בדומה למה שאתה מציג, באמת הוא היה אולי משנה את הקצאת ההון בצורה כזאת שאם אתה מתכסה מול גוף קשור מסוים שהוא גוף שצריך לבדוק שהוא בכלל גוף שיש לו רישיון וכולי וכולי, אז הקצאת ההון תהיה גבוהה, אולי לא גבוהה במידה מסוימת, אבל תהיה גבוהה מהמודל הקיים. המשמעות של זה היא שינוי של התפיסה של המודל.
צריך הקצאות אחרות לסיטואציה וצריך להגדיר מי זאת החברה האם הזאת כי זאת לא חברה פרטית שמישהו מחזיק מעליך ואתה מתכסה מולו אלא זאת חברה שמן הסתם אתה צריך לבדוק שיש לה רישיון היכן שהוא וזה מקום שאנחנו מכירים בו ולא תהיה חברה אם מחר באפריקה ותגיד שהתכסית מול החברה האם. זה משהו שדורש הסדרה. אם רוצים להיכנס לזה, אפשר להיכנס לזה אבל המודל היום, איך שהוא בנוי, זה לא עניין של נוריד איזה משהו וזה יסתדר.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני ישבתי על המודל לפי מה ששלחתם לי. היה לי קו מאוד ברור והקו הוא שאנחנו לא מחמירים יותר מאירופה בנושא מודל ההון. השאלה אם מה שהוא אומר כאן זה נכון כי זה לא הוצג בפני, שיש כאן בעצם משהו שהוא כן החמרה מול אירופה למי שמתכסה מול חברה אם. שוב, זה מוזר לי שבאירופה זה כך, אלא אם כן יש באירופה הגנות שלא הבנתי אותן.
יצחק שורקי
אפשר לבדוק אם יש כאן החמרה. צריך לבדוק את זה. צריך לבדוק את העניין הזה אבל ברור שאם אנחנו רוצים לאפשר את העניין הזה, זאת מסגרת. זה לא עניין נקודתי שמורידים ומעלים. זה לא פרמטר שאתה מוריד באחוז ומשווה לאיזה מצב במקום אחר אלא זאת הסדרה טיפה שונה והתייחסות שונה.
רפאל כהן
זה ישנה במעט את הקצאת ההון שהחברות תאלצנה להקצות.
גיא דביר
לא. זה לא ישנה במעט.
היו"ר בועז טופורובסקי
לא במעט.
יצחק שורקי
במעט הרבה.
גיא דביר
זה לא אמור לשנות את הקצאת ההון. למעשה זאת אמירה שאומרת אל תתכסו מול חברה קשורה אליכם. ודאי שאם החברה תחליט בכל זאת - זה לא עניין סביר – להתכסות מול עצמה, כמובן שהקצאת ההון שלה תעלה. אבל הסעיף הזה אומר שהחברה לא צריכה להתכסות מול חברה קשורה ואם היא תתכסה מול כל חברה אחרת, ההקצאה תהיה...
אמיר וסרמן
אני גם לא יודע אם באירופה יש מצב דומה. יכול להיות שאין הקבלה בדינים כיוון שאין מצב דומה.
יהושע אברמוביץ
יש. אנחנו בפועל עושים את זה.
אמיר וסרמן
לא. של החברה האירופאית שהיא מתכסה מול חברה אם שלה, ואם כן, יכול להיות שאותה חברה מפוקחת.
יהושע אברמוביץ
עושים את זה כך. החברה האירופאית מפוקחת והחברה האירופאית מתכסה מול חברת האם.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר. נמשיך. אנחנו נבדוק את זה. זה מקרה חריג של משהו שאני בודק, אם זה נכון שיש החמרה מול אירופה.
יהושע אברמוביץ
אני אציג את זה ספציפית לרשות.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש לך עוד הערות?
אורן אלדד
כן. יש עוד שני דברים. הראשון שבהם בפרק י"א, סעיף 81. אמנם הורדתם את זה ל-78. אני מבקש הגבלה של זמן. שהנתונים יישמרו עד לפרק זמן של שישה חודשים או משהו כזה. הרי בלאו הכי אדם לא בא ומתלונן אחרי שנה.
היו"ר בועז טופורובסקי
למה לא? יש להם תקופות התיישנות.
אורן אלדד
ידוע בכל המערכת הבנקאית שמדובר בשלושה ימים, ארבעה ימי עסקים אבל לא חצי שנה ושנה.

מדובר בהרבה מאוד נתונים. כל וצר פיננסי שלו, כל תיק שלו, אנחנו לא צריכים להסביר לכם את המשמעות של זה. אלה כמויות אינפורמציה אדירות. אנחנו לא אומרים לא לשמור אותן, לשמור אותן, ופעם בחצי שנה להוריד אותן אפילו על דיסק ולמסור לכם. בבנקים בינלאומיים גדולים לא עושים את זה, אז מי אנחנו שנידרש לכך?
גיא דביר
אין לנו בעיה שאם הנתונים האלה יימסרו לרשות, הם יישמרו אצל הרשות אחרי חצי שנה ולא יישמר אצל החברה.
יצחק שורקי
אבל צריכה להיות העברה שוטפת של נתונים. זה לא פעם בחצי שנה.
גיא דביר
אין לנו בעיה. מדובר כאן לא בספרי רישום. ההערה של אלדד מתייחסת לשמירה. הוא אומר שיש לו קושי לשמור על הרבה נתונים לאורך זמן. אין לנו בעיה.
היו"ר בועז טופורובסקי
לכם אין בעיה. אני לא רואה צורך לרשום את זה בתקנות. זה בסדר שאין לכם בעיה. זה נאמר כאן.
אורן אלדד
הבהרה שהייתי שמח לקבל לגבי פרק ט', סעיף 43 בנושא הפרסום אבל לא בנושא בו דנו קודם. יש כאן את השינוי בסעיף קטן (ג)(2). יש החרגה ובסוף אתם רשמתם "וכן מוצר שיווקי או פרסומי אחר". אני רוצה להבין על מה מדובר.
שרה קנדלר
למשל עט, למשל יומן. דברים כאלה.
אורן אלדד
בסעיף 43 לא החרגתם את זה. לכן רציתי את ההבהרה.
טל אבן-זהב
כאיל יש החרגה מיוחדת קודם.
גיא דביר
מוצר שיווקי שהוא לא הטבה.
שרה קנדלר
זה צריך לעמוד בשניהם.
אורן אלדד
השאלה אם מותר לתת או אסור.
גיא דביר
אני חושב שבדיון הקודם דיברנו על זה. עט, כמובן שאנחנו לא רואים בה הטבה שהיא אסורה.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם אנחנו כבר בסעיף הזה, אני חוזר לסיפור של גוגל. אין לי בעיה שירשמו ב-גוגל משהו, מט"ח, סיכון גבוה שלא ירשמו ב-גוגל, אבל זה קצת נראה לי קיצוני מדי. הבנקים יכולים לפרסם סחר.
יהושע אברמוביץ
תבינו למה הכוונה. כל אחד יעשה חיפוש ב-גוגל, נגיד מטבע חוץ או כל דבר, שתי המודעות הראשונות שתראו למעלה הן מודעות ממומנות. בדרך כלל כמות המלים שמופיעה שם היא בין עשרה לעשרים. עכשיו עשיתי חיפוש על מטבע חוץ, בנק לאומי ואני לא זוכר את הנוסח שהוא אמר, ואז, אם לוחצים, נכנסים לדף שלו ושם מן הסתם, אני לא יודע אם הוא מחויב באזהרות או לא. אנחנו אומרים שבמקרה כזה אנחנו לא נוכל.
היו"ר בועז טופורובסקי
אז כן תוכלו לרשום במקום לאומי, מטבע חוץ מט"ח, את ה-טרייד A.
יהושע אברמוביץ
A טרייד, בוא לסחור אתנו, הוא עושה קליק ואז יופיעו כל ההערות.
היו"ר בועז טופורובסקי
רשום רק A טרייד, לא צריך.
גיא דביר
נכון לעכשיו ההחרגה לגבי שם החברה וסמלה המסחרי. אחר כך זה הופך להיות תוכן שיווקי.
יהושע אברמוביץ
המשמעות היא שאי אפשר לעשות גוגל.
טל זהר
אנחנו יכולים להתחייב שלא יהיה אפשר לבצע הרשמה בלי לראות.
שרה קנדלר
זה לא קשור להרשמה. זה קשור לעצם הפרסום.
גיא דביר
יש לי הצעה מעשית. אדוני שאל לגבי הסמכות שלנו לפטור. בנוסח הקיים הסמכות היא מצומצמת רק לעניין מינוף ועוד קצת. אפשר להרחיב את הסמכות ולאפשר ליושב ראש הרשות לפטור באופן כללי מההוראות הללו ואז הנושא יוכל להיפתר כך.
טל אבן-זהב
אז המשמעות היא שכל פרסום צריך לעבור אצלכם.
גיא דביר
לא.
שרה קנדלר
אם אתם רוצים פטור, נעזור.
גיא דביר
רק אם אתם רוצים פטור. אם תרצו פטור מהסוג הזה, אתם רוצים לדון בזה אתנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
בדרך כלל אני לא אוהב את זה כי אני רוצה שזה יהיה רשום בתקנות.
טל זהר
אם חוזרים לאירופה, אני יכול לציין מה הפתרון באירופה. העניין שם שהאזהרות הן הרבה יותר ארוכות ולכן מה שעשו, אמרו שעל הבאנר צריך להופיע יור קפיטל אז אט ריסק, שזה – הונך בסיכון. אז אני יכול לשים את זה בבאנרים ואני יכול לשים את זה ב-גוגל.
היו"ר בועז טופורובסקי
אנחנו מתחילים לסבך את זה. איך אתם מגדירים לי את סעיף (ד)?
שרה קנדלר
שוכנע יושב ראש הרשות כי הדבר דרוש - לא יודעת, צריך לחשוב על הקריטריון – רשאי הוא לפטור. אין בכך כדי לפגוע בציבור הלקוחות.
טל אבן-זהב
כל פרסום הם יצטרכו להעביר באישור?
שרה קנדלר
לא כל פרסום. כל פרסום שרוצים פטור מאזהרות.
טל זהר
אבל אנחנו רוצים פטור קבוע מאזהרות כי אחרת אנחנו לא יכולים לפרסם.
היו"ר בועז טופורובסקי
נכנסתי ל-גוגל ועומד מולי שירותי מטבע חוץ וכתוב כאן אלברקום. כתבתי ב-גוגל – מטבע חוץ. הראשון זה לאומי והשני שירותי מטבע. השאלה אם לבנקים מותר לרשום את מה שזה לא בנק במקרה הזה. קנייה, מכירה, כל המטבעות הסחירים. למה לבנק מותר לפרסם?
שרה קנדלר
אני לא יודעת. אנחנו לא מפקחים על הבנקים אבל אנחנו יודעים שיש כאן כשל שוק הכי רציני. מספר התלונות שקיבלנו בשנים האחרונות בנוגע לזירות שהתייחס לנושא של הפרסומים המטעים, היה נושא מאוד מרכזי.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מקבל את זה.
שרה קנדלר
לכן אני חושבת שהפתרון של גיא הוא סביר.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה הפתרון של גיא?
שרה קנדלר
"שוכנע יושב ראש הרשות או עובד שהסמיכו לכך בכתב כי הדבר אינו פוגע בציבור הלקוחות, רשאי הוא לאפשר לחברה לא לכלול את האזהרות המפורטות בתקנת משנה (ג)(1), כולן או חלקן לפי העניין".
היו"ר בועז טופורובסקי
איך עושים את זה כך שזה יחול גם על פרסום כללי?
שרה קנדלר
זה הכול.
גיא דביר
זה לא נקודתי לכל פרסום ופרסום.
היו"ר בועז טופורובסקי
הרשות תוכל לאשר לכל החברות לפרסם מטבע חוץ. זה אתם יכולים להגיד.
שרה קנדלר
כן.
אמיר וסרמן
הבעיה עם באנר, משפט כמו ששוקי אמר כאן, על פניו לא נשמע לי בעייתי אבל יכול להיות גם משפט אחר. יכתבו: בוא לסחור אתנו כסף קל בזירה.
טל אבן-זהב
אבל הוא לא יכול להיות כי יש תקנה.
קריאה
אפשר רק להרוויח.
טל זהר
אפשר רק להרוויח, אסור להגיד יש לי תקנות אחרות.
אמיר וסרמן
יש הרבה וריאציות לגבי מה שאפשר להגיד במשפט אחד. יכול להיות שיהיה משפט אחד שהוא לא בעייתי ולא נראה צורך באזהרות כי הוא יהיה למשל הלוגו של החברה. זה לא רק השם שלה אלא איזשהו משפט נלווה, אבל יכול להיות משפט שהוא ייראה בעייתי ולכן אין לנו דרך לבחון כעת מה בכל פרסום ופרסום. אפשר לתת את ההסמכה הכללית. היום ההסמכה היא באמת מצומצמת.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם לחברה קוראים בועז, סחר בפורקס, לא צריך לרשום אזהרה? זה שם החברה.
שרה קנדלר
כן.
אמיר וסרמן
שם החברה, כבר עכשיו לא צריך.
שרה קנדלר
פתרנו את זה.
היו"ר בועז טופורובסקי
שם החברה יכול מבחינתכם להטעות? או בועז, לעשות מלא כסף בפורקס?
קריאה
אם השם הוא רק בועז וכותבים בועז?
שרה קנדלר
תהיה אזהרה.
קריאה
זאת בדיוק הבעיה כי אתה בסך הכול אומר מה זה ב-גוגל.
טל אבן-זהב
הרשות וכל השוק היא תחת הרושם של הפרסום היום אבל זאת לא נקודת המוצא הנכונה לצאת ממנה.
אורן אלדד
אני מבקש להרחיב בעניין הפרסום ולומר מה קורה היום במציאות. כבר ארבע שנים אנחנו דנים בתקנות הללו. אנחנו כבר מ-2010 – ויש עוד חברות כמונו שיושבות כאן – על דעת עצמנו הוספנו יותר מהאזהרות שמופיעות כאן בכל פרסום שלנו. זה מופיע במיני סייד, איפה שהבן אדם מקבל את ההצעה האמיתית, לא את ה-טיזר הבאנרי שאמור למשוך אותו למיני סייד כי ה-טיזר הבאנרי לא עושה לו כלום, לא עושה לו שום נזק, זה שהוא לוחץ עליו. הוא גם יכול להשאיר פרטים אצלי, לבקש שיפנו אליו וזה מתחיל המשא ומתן ושם יהיה לו את כל האזהרות מול העיניים.
אמיר וסרמן
לדעתנו גם ה-טיזר, כמו שאתה אומר, הוא רלוונטי והוא משפיע.
אורן אלדד
אז אתה אומר לי לא לפרסם.
אמיר וסרמן
לא, אני לא אומר לא לפרסם. אפשר לעשות פרסום כולל האזהרות. אני אסביר שיש הרבה גופים היום שיש עליהם מגבלות הרבה יותר חמורות מאשר עליכם. חברה שרוצה להציע נייר ערך לציבור.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מבין ואני מוטרד כמעט כמוכם. אני רוצה את הסעיף הזה שמאפשר ליושב ראש הרשות.

שלומית, אתם תסגרו את הניסוח?
שלומית ארליך
אם העניין הוא באמת בעיה מבחינת האינטרנט ומדובר במספר מצומצם של מילים שאתם רוצים לפרסם בתוך הבאנר הזה ובאמת להפנות אחר כך ולעשות את הכול בהתאם, כולל האזהרות, השאלה היא האם משהו כמו לקבוע שאפשר לפרסם את שם החברה בצירוף שלוש מילים נוספות למשל, יכול לפתור לכם את הבעיה במובן הזה.
טל זהר
פרסום הוא אחד הדברים הכי יצירתיים שצריכים להיעשות. אנחנו כל הזמן משנים את המסרים. אני מציע להיצמד, לא להחמיר לעומת האירופאים ולא להחמיר, אגב, לעומת הבנקים.
היו"ר בועז טופורובסקי
עזוב אותי עם האירופאים. זה לא מעניין אותי.
שרה קנדלר
"שוכנע יושב ראש הרשות או עובד שהסמיכו לכך בכתב כי הדבר אינו פוגע בציבור הלקוחות, רשאי הוא לאפשר לחברה לא לכלול אזהרות פרסום".
אורן אלדד
אתם יודעים מה זה באנר באינטרנט? זה פס קטן.
שרה קנדלר
אנחנו לא יודעים מה יהיה בעוד שנה.
אורן אלדד
עוד שנה, נשב על זה ונדבר.
היו"ר בועז טופורובסקי
לכן הם יוכלו לתת לך אישור עקרוני.
טל אבן-זהב
אין להם דרך לתת אישור עקרוני לתוכן. זה תוכן פרסומי. איך הם יכולים לתת אישור מראש?
אורן אלדד
כל שבוע אנחנו מרימים שניים-שלושה קמפיינים. זה לא יכול לעבוד כך.
היו"ר בועז טופורובסקי
אתם חושבים שעכשיו נפתח את זה בצורה כזאת שאני אאשר לכם פרסום בלי האזהרות?
אורן אלדד
עם אזהרות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני נותן לכם את האופציה שאומרת שיושב ראש הרשות יוכל לפטור אתכם מלתת אזהרות בתחום שתגיעו אתון לזה, אם זה ספציפי או אם זה כללי. זה המקסימום שאני מוכן לתת.
אורן אלדד
בכל הפרסומים יהיו מאה אחוזים אזהרות. לא בקש פטור מאזהרות. בן אדם לא יכול ליצור אתנו קשר בלי שהוא ראה את האזהרות.
גיא דביר
אז אתה לא צריך אותנו. הכלל הוא פרסום עם אזהרות. החריג שקיים כעת הוא פרסום ללא אזהרות בהסמכה שלנו. מבקשים להרחיב את החריג, אנחנו מוכנים.
יהושע אברמוביץ
אם הרשות הייתה אומרת שנשמע לה הגיוני שבאמת במקומות האלה, כשיש שורה או משהו כזה, נתיר. למה שלא תוציאו היתר גורף כזה?
שרה קנדלר
יכול להיות שזה מה שנעשה.
אושר פרטוק רייניש
זאת ההצעה של שלומית.
אמיר וסרמן
אנחנו יכולים לעשות את זה אבל זה לא תלוי במספר המילים אלא תלוי בתוכן.
יהושע אברמוביץ
בתוכן.
אמיר וסרמן
יכול להיות פרסום קצר ובעייתי או ארוך לא בעייתי.
אושר פרטוק רייניש
אבל התוכן הוא ממילא תחת התקנות. התוכן הוא תחת התקנות. אם התוכן לא נראה לכם, יש את התקנה שאמורה לטפל בזה.
היו"ר בועז טופורובסקי
הניסוח החדש, זה מה שנשאר. הניסוח שנותן ליושב ראש הרשות את האפשרות לפטור אתכם ספציפית או כללית.

הנושא הבא.
אושר פרטוק רייניש
רציתי להתייחס לתקנה 85(ג). אמר יושב ראש הוועדה שלא מבקשים להחמיר.
היו"ר בועז טופורובסקי
סליחה. שוקי, היה לך משהו עם נפט.
יהושע אברמוביץ
כן. בנושא של הנפט, אני מסכים עם מנכ"ל הבורסה לגבי ארצות הברית.
היו"ר בועז טופורובסקי
למה רק נפט ולא גם גז?
יהושע אברמוביץ
כי נפט הוא מאוד פופולרי. זה אחד המוצרים הסחירים ביותר. בכל המקומות בהם יש רגולציה, הנפט הוא תמיד בקבוצות הבינוניות. אמיתית זה צריך להיות בבינוני.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש לכם בעיה שנפט יתווסף לבינוני?
גיא דביר
בשעתו בחנו את הנקודה הזאת. הם כבר טענו את הטענה הזאת בעבר ולא מצאנו לנכון להעביר את הנפט דווקא לשם. הקטגוריות הן קטגוריות כלליות. אנחנו לא מחריגים דווקא סחורה מסוימת בתוך הסחורות ודווקא עניין מסוים.
טל זהר
את הזהב החרגתם.
גיא דביר
הזהב זה מה שמקובל גם באירופה.
יהושע אברמוביץ
גם זה.
גיא דביר
הזהב הוכנס לתוך המטבעות לרוחב כל התקנות שעוסקות בכך. אנחנו לא חשבנו שנכון להחריג נכס אחד, הגם שבחנו את הנתונים ולא ראינו שזה מצדיק את הדברים שהם דורשים ולכן לא עשינו את זה. זאת הייתה דעתנו.
היו"ר בועז טופורובסקי
ועדיין דעתכם.
גיא דביר
נכון.
יהושע אברמוביץ
אני אומר שאפו על העבודה שנעשתה.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם הם לא מוכנים ולא מצליחים לשכנע אותם, אני לא אכניס את זה.
יהושע אברמוביץ
השאלה מאיזה סיבות זה כך. אם זה סתם לעשות דווקא.
גיא דביר
אחד הדברים שנמצאים כאן בתוך התקנות היא העובדה שאוחדו המטבעות העיקריים יחד עם כל המטבעות כאשר כרגע בפועל התוצאה של זה היא שהמינוף של המטבעות כולן הוא אחד למאה שזה מאוד מאוד גבוה. אנחנו היינו מוכנים לחשוב על טרייד אוף, שהנפט יעלה ויתר המטבעות שהן לא מטבעות ירדו מאחת למאה. זה לא היה מה שחשבנו שנכון. לא עשו כאן הבחנה בין המטבעות בתוך המטבעות, אז בטח את הנפט להעביר לכאן, זה נראה לנו לא נכון. אני חושב שאם רוצים לעשות רזולוציות נמוכות, צריך לעשות הבחנה גם בתוך המטבעות.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסדר. לא מתווכח.
אושר פרטוק רייניש
אני מתייחסת לתקנה 85(ג). אמר יושב ראש הוועדה שבנוגע להון העצמי אין כוונה להחמיר ואמר גם שוקי שהייתה התקדמות יפה. בכל זאת בסעיף (ג) שחל על הפלטפורמות של האופציות, ההון העצמי עולה מחמישים למאה, זה התיקון היחידי שרואים בסעיף 85(ג). הסבירה לי הרשות שהסיבה היא האיחוד, לאור הביטול של הסיכון של הנזילות ולאור העובדה ששם היה חמישים וחמישים ועוד חמישים זה מאה. ראשית, שם לא היה לגבי האופציות חמישים. שם הייתה אפשרות לפלטפורמה של אופציות, במקום הסעיף הקודם, להמיר את זה. בסעיף 86 שנמחק כתוב: היה רכיב סיכון השוק התחייבות לפי אופציה שמחוץ לכסף, רשאית החברה – וכתוב גם בסעיף (ג) - להחליף סך של כל ההקצאות המחושבות בשיעור של חמישים אחוזים. זאת אומרת, זה לא היה חמישים וחמישים ומגיעים למאה אלא הייתה אפשרות להמיר את זה לחמישים היה וזה מגיע ליותר. לכן אין מקום לסכום מאה ועוד מאה.
מעבר לכך, כמו שאמר שוקי הייתה התקדמות וכמו שלא סכמו בכל הרכיבים האחרים את ה-12 אחוזים שהיו בסעיף 84 עם ה-12 אחוזים של הנזילות בסעיף 86, ולא הגיעו ל-24 אלא עשו 12 ועוד 12 והגיעו לעשר, אני לא מבינה למה כאן הם עושים חמישים שלא היו עם עוד חמישים ומגיעים למאה.

מעבר לכך שאנחנו מדברים על חמישים ועוד חמישים ויש עוד 15 אחוזים של הסיכון התפעולי והנה אנחנו מגיעים למצב אבסורדי לחלוטין שאנחנו למעשה אמורים לשמור הון עצמי שהוא הרבה מעבר להתחייבויות שלנו שבכל קנה מידה הסתברותי אנחנו לא מגיעים. הרי קנה המידה הוא חמישים, חמישים היה סביר ואנחנו לכן לא ביקשנו לתקן את זה.
היו"ר בועז טופורובסקי
גיא טוען במפתיע שזה לא נכון.
גיא דביר
אני חושב שחברתי נפלה כאן לטעות. מה שקרה כאן זה כך. היה לנו סיכון שוק וסיכון נזילות. הנוסח בשניהם היה נוסח זהה, גם סיכון השוק וגם סיכון הנזילות, כאשר האופן של החישוב שלהם היה זהה. כנ"ל הייתה הפחתה. כלומר, הייתה להם אופציה, ועדיין קיימת להם, בסיכון השוק. את החישוב של ההקצאה שלהם בגין סיכון השוק, להחליף בחמישים אחוזים מהאופציה ובסיכון הנזילות אותו הדבר. החישוב של הקצאה בגין סיכון נזילות שהייתה להם להחליף חמישים אחוזים. כתוצאה מכך למעשה קיבלנו הערה טכנית של הזירות והם ביקשו לאחד את סיכון השוק וסיכון הנזילות. המשמעות הייתה שגם הסעיף הזה אוחד, כך שבמקום הקצאה של סיכון שוק בנפרד פלוס חמישים אחוזים וסיכון נזילות בנפרד פלוס חמישים אחוזים, סיכון השוק והנזילות ביחד, אז יוצא פלוס מאה אחוזים. החיבור הוא חיבור מתמטי לחלוטין וזאת בדיוק אותה הקצאה.

לגבי ההבדלים הנוסחים שחברתי מצביעה עליהם, זה פשוט נבע מזה שכרגע את כנראה רואה את זה פעם ראשונה כמו שפנית אלי לפני הדיון ולא שמת לב שבעצם המחיקה מבטאת נוסח קודם. אם מסתכלים על הנוסח לפני המחיקה, הנוסח הוא אותו נוסח כי הרי סיכון שוק, הצענו את זה לכל אורך הדרך, הנוסח של החישוב של הקצאה בנזילות היה לחלוטין זהה להקצאה בסיכון שוק והחיבור כאן חיבור מתמטי.
אושר פרטוק רייניש
כן, אבל התוצאה היא אותה תוצאה שאתה מגיע למאה אחוזים.
גיא דביר
זאת גם הייתה התוצאה קודם לכן.
אושר פרטוק רייניש
לא. זאת לא הייתה התוצאה.
גיא דביר
אותה תוצאה. יש כאן חוסר הבנה. זאת הייתה התוצאה קודם.
אושר פרטוק רייניש
הייתה הקלה לכל הזירות ו-12 ו-12 היה 12 אחוזים.
גיא דביר
לא הייתה כאן הקלה לאף אחד מהזירות.
אושר פרטוק רייניש
הנוסח היה שהיו 12 אחוזים לכל הרכיבים של סיכוני השוק ו-12 אחוזים לכל הרכיבים של סיכוני הנזילות והיום יש לנו רק עשרה אחוזים. 12 ו-12, סכמתם והגעתם לסך הכול עשרה אחוזים לסיכוני השוק. לזירות של האופציות, ואני מזכירה שהזירות של האופציות הן הזירות שאין בהן מינוף, אין בהן אשראי, ואנחנו מדברים על הון עצמי שאמור לכסות את כלל הסיכונים. אנחנו מגיעים להון עצמי שהוא למעלה ממאה אחוזים. אבסורד מוחלט.
גיא דביר
למעשה ההצעה של סיכון שוק לגבי הנושא של הנושא של אופציות בינאריות נלקח מאנגליה. שם היה מדובר בסיכון שוק והנוסח היה שחברה יכולה להחליף את ההקצאות בגין סיכון שוק במאה אחוזים מהאופציה. אנחנו באנו והצענו את זה כאן, מכיוון שסיכון השוק נחלק לשניים, לסיכון נזילות ולסיכון שוק, חילקנו את זה חצי וחצי, בחמישים אחוזים ובחמישים אחוזים. מרגע שביטלנו את ההבחנה, איחדנו את זה ולמעשה התוצאה היא אותה תוצאה.
אין כאן הקלה לחברות האחרות לגבי הנושא הזה. את רואה כאן משהו מתמטי לחלוטין.
אושר פרטוק רייניש
אבל זה מה שיוצא. אנחנו מגיעים ליותר ממאה אחוזים.
גיא דביר
מה זה יותר ממאה אחוזים? יש כאן חלוקה לסיכונים שונים.
אושר פרטוק רייניש
הסיכום הכולל הוא למעלה ממאה אחוזים.
גיא דביר
הסיכון הראשון הוא סיכון השוק. כאן אנחנו בוחנים את הגובה של הפוזיציות לצורך העניין ולפי זה אנחנו בוחנים כמה חברה צריכה להקצות. חוץ מזה, יש סיכונים נוספים. גם לחברה הזאת יש סיכונים נוספים. מתוך האופן שבו מחושב סיכון השוק, אי אפשר להבין מתוכו שלא צריך לחשב את הסיכון התפעולי. הסיכון התפעולי הוא סיכון בפני עצמו. סיכון האשראי הוא סיכון בפני עצמו.
היו"ר בועז טופורובסקי
יכול להיות שמישהו עם סיכון של מאה צריך לשים 110?
גיא דביר
צריך להבין מה זה סיכון של מאה. לעניין סיכון שוק, הסיכון הוא סיכון של מאה. לעניין סיכון תפעולי, הסיכון הוא סיכון אחר. הרי מה זה סיכון תפעולי? סיכון תפעולי יכול לגרום לכך שנניח חברה, תהיה לה איזושהי בעיה בתוך המערכת שלה ותהיה כאן קריסה של כל המערכות, וכתוצאה מכך ייגרמו הפסדים ללקוחות שלאו דווקא נובעים מהפוזיציה שלהם בהקשר של החברה עצמה, בהקשר של החשיפה של הסיכון למטבעות ואחרים אלא סיכוני רוחב אחרים. לכן זה לא נכון לבוא ולומר שאפשר להסיק מתוך איך שמחשבים את סיכון השוק, שאין סיכון תפעולי.
אושר פרטוק רייניש
באופן ודאי יש כאן החמרה ביחס ל-מיפיט.
גיא דביר
זאת אמירה בעלמא ואמירה לא נכונה.
אושר פרטוק רייניש
יושב ראש הוועדה אמר שבנוגע להון העצמי הוא לא רוצה שהמצב יהיה חמור מהמצב באירופה. מעבר לכך, הרציונל הוא מאוד ברור. הרציונל הוא שחברה תהיה בכל עת בעלת הון הולם לתמוך בסיכונים הגלומים בעסקיה. כשאתה לוקח את סך הסיכונים, לא יכול להיות שדווקא באופציות שאין בהן מינוף ואין בהן אשראי, אתה תגיע להון עצמי גבוה באופן משמעותי מההון העצמי שיש לזירות ה-פורסט. זה פשוט אבסורד. בוודאי לא ליותר ממאה אחוזים. גם מאה אחוזים זה אבסורד. הרי יש סטטיסטיקה ויש הסתברות ולא יכול להיות שהסיכון שלנו יהיה תמיד מעל מאה אחוזים. זה חסר כל הגיון.
גיא דביר
מה זה מעל מאה אחוזים? מעל השווי.
אושר פרטוק רייניש
יכולים להיות לזה המון הסברים, אבל השורה האחרונה היא שאתם לקחתם חמישים וחמישים ופשוט סכמתם את המספרים ולא עשיתם אותו הדבר בזירות האחרות. למה לא כתוב 24? היה לי הרבה יותר קשה אם בסעיף 85(א) היה במקום המספר עשר, מופיע המספר 24. הייתם לוקחים את ה-12 מסיכוני השוק, את ה-12 מסיכוני הנזילות, כותבים כאן 24 והייתי עכשיו במצב הרבה פחות נוח. אתם לקחתם 12 ו-12 והגעתם לעשרה.
גיא דביר
את פשוט מבלבלת את הוועדה. את מערבת מי בשאינו מינו. לקחת את ה-12, 24 פלוס שלוש לחלק לחמש.
אושר פרטוק רייניש
זה בדיוק מה שאתם עשיתם.
גיא דביר
לא. זה לא מה שהיה. אני מסביר. מה שנעשה כאן, לא היה כאן שינוי לעומת מה שהיה קודם בנוסח הקודם. גם להעלות את הטענה הזאת בשלב הזה בצורה הזאת, זה פשוט בעיני לא לעניין.
אושר פרטוק רייניש
אתם תיקנתם את המאה לחמישים בשבוע שעבר.
גיא דביר
אין כאן תיקון כי גם לפני כן נדרש להקצות סיכון נזילות וסיכון שוק ועל כל אחד מהם היית צריכה להחזיר חמישים אחוזים.
אושר פרטוק רייניש
לא, לפני כן הייתה אפשרות להמיר את זה לחמישים אחוזים.
גיא דביר
אותו נוסח היה גם קודם.
אושר פרטוק רייניש
לא. את הנוסח כאן רואים והוא מחוק.
היו"ר בועז טופורובסקי
כרגע אני משאיר את זה כמו שזה. תביאי לי מסמך על זה כי זאת פעם ראשונה שאני שומע.
רפאל כהן
זה תוקן בשבוע האחרון.
אושר פרטוק רייניש
זה תיקון מעכשיו. זה לא היה. זה היה חמישים ופתאום תוקן למאה.
שרה קנדלר
אבל זה היה קיים בשתי תקנות נפרדות. היה סיכון שוק והיה סיכון נזילות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני רוצה שתסבירי לי בדיוק מה השוני כאן כי פשוט קצת התבלבלתי ואני לא רוצה שניכנס לזה עכשיו. כרגע אני משאיר את זה כמו שזה אלא אם כן תשכנעי אותי אחרת.
אושר פרטוק רייניש
אני מבקשת שזה יישאר פתוח ואני אעביר מסמך כתוב בצורה מסודרת לוועדה.
היו"ר בועז טופורובסקי
את מעבירה לי מסמך. הנושא הוא סגור אלא אם כן אני פותח אותו.

עוד הערות?
טל אבן-זהב
אנחנו רוצים להזכיר את הנושא של המדדים בבורסה.
היו"ר בועז טופורובסקי
ציטוט בורסה ישראלית?
טל אבן-זהב
נכון.
היו"ר בועז טופורובסקי
מצאתם לי תשובה על זה?
אמיר וסרמן
אני רוצה להתייחס לזה. אני חושב שהסיבה שלא דיברנו על זה עד עכשיו היא כיוון שהנושא הזה בעצם קשור יותר בחוק ופחות בתקנות. בחוק, כאשר הגדירו זירת מסחר, דיברו על זירה שניתן לסחור בה במכשירים פיננסיים וההגדרה של מכשיר פיננסי היא סוגים רבים של מכשירים, היא באופן מכוון נכתבה בצורה הרחבה ביותר האפשרית, למעט הדברים שנמצאים בה, יש בה גם כל מכשיר פיננסי אחר שיקבע שר האוצר. הרעיון היה לתפוס כל פעילות שתוצע בעתיד על ידי זירות על מנת שהיא תהיה מפוקחת, כי אם למשל אותה הגדרה לא הייתה כוללת מדדים בבורסה או ניירות ערך, הייתה יכולה לקום זירה שהיא לא תחת החוק ולהציע את אותם מוצרים. בד בבד, ביחד עם ההגדרה הרחבה הזאת בחוק, קבעו סמכות לרשות ניירות ערך לאשר כל מוצר ומוצר שייסחר בזירות.

בבחינה הזאת שאנחנו נעשה בעתיד, אנחנו נבדוק הרבה שיקולים, בין היתר נבחן האם ההצעה של מוצר בזירות בעצם מהווה עקיפה של הוראות אחרות שלנו. למשל, אתה יכול להציע בזירת המסחר נייר ערך וכך לעקוף את כל החובות שחלות על הצעת נייר ערך ללא תשקיף או הצעה של יחידות של קרנות שעוקפת בעצם את כל הרגולציה שחלה על קרנות נאמנות וזאת כמובן לא הכוונה.

אנחנו נבחן למשל האם יש חשש לפגיעה בתקינות מסחר. כלומר, מה המשמעות של הצעת מוצר שעוקב אחרי מדדים בבורסה, האם זה מאפשר תקינות מסחר בבורסה. אנחנו נבחן האם מדובר במכשיר שיש לגביו חשיפה משפטית כי כדי לעקוב אחרי מדד, בדרך כלל צריך אישור מאת עורך המדד.
היו"ר בועז טופורובסקי
זאת שאלה עקרונית.
אמיר וסרמן
כן. אני רק מסביר את השיקולים. אנחנו נבחן את הנושא שמנכ"ל הבורסה התייחס אליו קודם, האם יש ארביטראג'. כלומר, בהנחה שיש רגולציה לגבי אותו מוצר בארץ ויש הגיון מאחורי אותה רגולציה, האם כאשר מדובר בזירת סחר, צריך להגיד הרגולציה יכולה שלא להתקיים. כלומר, זה המתווה שקבוע בחוק שאנחנו נבחן כל מוצר ומוצר וזאת הכוונה שלנו. לכן אני לא רוצה להגיד כאן לא קטיגורית ולא כן קטיגורית.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני רוצה לשמוע כן או לא כי אחרת אני אכריע, האם הבורסה הישראלית באופן עקרוני פתוחה בפני הזירות.
אמיר וסרמן
אם יורשה לי, זה לא בסמכותך לקבוע את זה כאן כי הנושא הזה הוסדר בחוק.
היו"ר בועז טופורובסקי
בוא נראה.
אמיר וסרמן
אני רק מסביר את המצב בלי רצון לפגוע. אני אומר שזה בדיוק הדבר שאנחנו נצטרך לעשות בהמשך.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני רוצה לראות איפה בחוק רשום שזה לא בסמכותי לקבוע.
אמיר וסרמן
אני אסביר איך החוק בנוי.
היו"ר בועז טופורובסקי
בוא נראה אם זה לא בסמכותי או כן. אם זה עכשיו כן בסמכותי, אני אקבע.
אמיר וסרמן
אני אסביר. סעיף 44יג(ד) לחוק ניירות ערך, זה החוק שאושר על ידי מליאת הכנסת, קובע: "ברישיון זירה רשאית הרשות לקבוע את סוגי המכשירים הפיננסיים שניתן לסחור בהם באמצעות הזירה ורשאית היא להגבילו בין השאר לסוגי פעולות שהחברה בעלת רישיון הזירה רשאית לבצע או לסוגי לקוחות שיהיו רשאים לסחור באמצעות הזירה".
היו"ר בועז טופורובסקי
אם בהגדרה הזאת אתה מסיק שאני לא יכול לקבוע כאן אם זאת תהיה בורסה ישראלית או לא, אז אני גם לא יכול לקבוע על מה נעשה מינוף ועל מטבעות, ולא יכולתי להכניס נפט. זה אותו הדבר.
אמיר וסרמן
בתקנות אנחנו לא יכולים לקבוע איזה סוגי מכשירים ייסחרו בזירה.
היו"ר בועז טופורובסקי
יוסי, יש לך איזו התנגדות שיהיה את הבורסה הישראלית? אתה בכוונה על זה לא רוצה להסתמך.
אמיר וסרמן
אני אסביר איך הגענו לסוגיית המינוף. כשיש מכשיר, צריך לדעת לגביו מה המינוף. באמת התקנות מתייחסות למכשירים שכמעט בוודאות הם יהיו בזירות המסחר, מטבעות, סחורות, המכשירים הקלאסיים. הן באמת לא מתייחסות לניירות ערך ספציפיים או למדדים. יכול להיות שהם יהיו ויכול להיות שלא. במינוף המשמעות היא שהם יהיו ברמת הסיכון הגבוהה ביותר.
יוסי ביינארט
שאלת שאלה ספציפית ואני אענה. אני אתן דוגמה כי זה הכי קל. מדד תל אביב 25, יש תעודות סל עליו, אני חושב שכרגע כולן לא ממונפות או מקסימום מינוף אחד לשלוש. מחר מאשרים תעודות סל במינוף הזה, יש מכשיר פיננסי שמאפשרים לגברת כהן מחדרה לסחור במינוף, נדמה לי שזה נחשב סיכון נמוך.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מבין שאתה נגד.
יוסי ביינארט
רגע, לא. תעודות סל בבורסה הן מכשיר יותר מוסדי אבל הסחירות בשוק נעזרת בכך שיש מספיק עניין לספקולנטים, שזה המכשיר לספקולנטים, כדי לסחור בו ואז תעודות הסל, יש להן דמי ניהול יותר נמוכים והציטוט פחות רחב וכולי. זה השיקול שדיברתי על סחירות.
רפאל כהן
אנחנו נגדיל את הסחירות. זה הקטע.
יוסי ביינארט
לא בדיוק כי ברוב המקרים אתם מתכסים אחד מול השני. זאת אומרת, קונה ומוכר. אתה אומר שאם תמיד כל העדר קונה, אתה תתכסה בשוק. נכון, אבל עובדתית זה לא כך. למשל, ב-פורקס ההתכסות שלכם היא 85 אחוזים בפנים. לא אתם, לא שאתם אייג'נט אלא מישהו שבאמת סוחר לזירה שלו, 80-85 אחוזים. יש סיכוי סביר שגם כך יהיה בתעודות סל ואחרות. זה הארביטראג' הרגולטורי עליו אני מדבר.

זאת דוגמה. מה לעשות עם זה, זה שיקול קצת אחר. זאת עובדה שצריך להתייחס אליה.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש תשובה קטיגורית אם אתם שוללים או לא שוללים את הבורסה?
אמיר וסרמן
אנחנו נבחן. אני חושבת שזאת דוגמה טובה מאוד. הדוגמה למשל של תעודות ממונפות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אבל לא קיבלתי תשובה. אני מנסה להשיג תשובה, ובמקום לחמם אותי, אפשר להגיד שאתם לא שוללים קטיגורית את הבורסה בישראל.
אמיר וסרמן
אני אומר, אני לא שולל קטיגורית אבל אני גם לא נותן תשובה חיובית.
טל זהר
אתה כן שולל קטיגורית. בתקנות כתוב לא כולל בורסה בישראל. זאת שלילה קטיגורית.
אושר פרטוק רייניש
יש את המדדים האחרים. יש את המדדים של חו"ל.
אמיר וסרמן
התקנות עוסקות רק במינוף.
שרה קנדלר
זה אומר שלעניין הסיווג, לעניין המינוף. זה הכול.
היו"ר בועז טופורובסקי
בסיכון גבוה, במינוף.
טל זהר
יש לי שאלה. אתם אומריםש הבורסה בתל אביב היא בסיכון גבוה?
אמיר וסרמן
לא. ממש לא.
טל זהר
כן. זה מה שאתם אומרים.
אמיר וסרמן
ממש לא.
טל זהר
למה הבורסה בארצות הברית היא בסיכון נמוך והבורסה בתל אביב היא בסיכון גבוה? חס וחלילה, אולי צריך להגן על כל האזרחים מהשימוש בבורסה.
אמיר וסרמן
אני אסביר. הסעיף של המינוף מתייחס לסוגים של המכשירים שאנחנו כרגע ראינו שככל הנראה ייסחרו בזירות. הם לא מתייחסים לדברים אחרים ולכל השאר שיכול להיות שאלו דברים שייסחרו בזירות ויכול להיות שלא. הם מתייחסים באופן כללי ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. זאת ההתייחסות.
טל זהר
אתה אולי מתייחס, אבל זה לא מה שכתוב. מה שכתוב, בוא נסתכל, זה: מדדים מוכרים בבורסות מחוץ לישראל. זאת אומרת, הרשות לניירות ערך קובעת שהמדדים הישראליים הם מאוד מסוכנים.
יוסי ביינארט
זה לא נכון.
טל זהר
זה לא נכון. אנחנו יודעים שזה לא נכון.
רפאל כהן
הרי ה-וולטיליטי על S&P והנסדאק יותר גבוה מה-וולטיליטי על תל אביב 25 היסטורית.
יוסי ביינארט
אנחנו איננו הגורם היחידי, אפילו הקרוב ליחידי, בנושא הסיכון. אם נכס הבסיס איננו נזיל מאוד ואם הוא רק ישראלי, כדי להתכסות, זה יותר מסוכן. לא יעזור. אי אפשר להגיד רק. להגיד לי שנסדאק עלה פי שלוש, לא רלוונטי.
היו"ר בועז טופורובסקי
הבנתי את השורה התחתונה. קטיגורית הבורסה בישראל היא כן בפנים. אני לא מתכוון להיכנס לעניין המינוף. בפרקטיקה יכול להיות שמדד הנסדאק, יהיה לך מינוף יותר גבוה מאשר מדד תל אביב 100. זה מה שזה אומר. מבין את זה ומבין את ההשלכות. יש גם השלכות אחרות שנלקחות כאן בחשבון.

מה שהטריד אותי, לרגע חשבתי שימנעו מכם לצטט לבורסה הישראלית ואת זה לא יעשו.
טל אבן-זהב
אבל מונעים מהם למכור באותם נתונים ובאותן דרכים. אם דיברנו על תחרות ועל השוואה בין מתווכים פיננסיים בשוק, אלה בעצם הפערים שנגרמים כאן. את אותם מכשירים אפשר למכור בתנאים אחרים.
היו"ר בועז טופורובסקי
יש גם עוד שיקולים וביניהם זאת גם האפשרות של הבורסה הישראלית להיות תחרותית.

ההערות הבאות.
טל אבן-זהב
אני אומר באמת בקצרה. זה שיקול של הרשות. בתקנה 75(ה) באמת נעשה תיקון מאוד נרחב בנוסח הזה לגבי הפרסום וכולי ומה נדרש בדיווחים של הזירות. להבנתנו נותרה איזושהי מתכונת שמלכתחילה שייכת לחברה ציבורית וזאת ההתייחסות של הדירקטוריון בדוח הדירקטוריון. תקנה 75(ה)(2).
שרה קנדלר
זה נושא שכבר אושר. זה לא נושא חדש.
טל אבן-זהב
אני אומרת שמה שירד זה התיאור של כלל עסקי החברה והשארתם בעצם תמצית, איזושהי תמצית שבעצם ניתנת לגבי עסקי החברה והורדתם את התיאור שנדרש מחברה ציבורית בכלל. יחד עם זה גם ירדה באמת הפומביות של הדיווח הזה. שימו לב שבדוח הדירקטוריון, כאשר מתואר מה צריך להיות בדוח הדירקטוריון, בנוסח בתוך התקנות עצמן הדירקטוריון צריך לתת הסברים לגבי דברים שחשובים להבנת מצב –ואני מצטטת – ענייני התאגיד באופן מאוזן בידי משקיע סביר השוקל קנייה או מכירה של ניירות ערך של התאגיד. ברור לכם שבוודאי תהיה לפחות חוסר בהירות של איך מחילים את הסברי הדירקטוריון כאשר מדובר בעצם בחברה פרטית שאין לה משקיעים, אין לה כלום, הדוח הזה הוא לא פומבי, הוא ניתן לרשות. אנחנו מבקשים שתשקלו את הצורך בהסברים במתכונת הזאת או שתאמרו איזו אמירה אחרת של איך בעצם צריך להינתן התיאור הזה.
אמיר וסרמן
התיאור הזה כרגע מיועד לנו והוא יסייע לנו להבין את הפעילות של הזירה ואת הסיכונים שכרוכים בה. העובדה שזה ניתן על ידי כל חברה ציבורית - ואגב, המתכונת היא מאוד פשוטה ואת מכירה אותה היטב - רק מדגישה עד כמה אין בעייתיות שזה יינתן בזירה. כלומר, כל חברה ציבורית, קטנה כגדולה, נותנת גילוי פשוט של גורמי סיכון לפי שלוש רמות סיכון. זה תיאור שהוא איכותי בטבעו.
טל אבן-זהב
אני לא מדברת על הסיכונים. אני מדברת על הסברי הדירקטוריון לתוצאות הכספיות העסקיות. אני חושבת שלא הבהרתי את עצמי נכון. סליחה. אני מדברת על ההפניה. ההפניה מדברת על מה שצריך להיות בתוך ההסבר, צריך להיות בהיבט של משקיע סביר. אתם רוצים שזה יהיה בהיבט של מה שמעניין לקוח שמשקיע בזירה? מה שמעניין את הרשות שמפקחת על הזירה?
היו"ר בועז טופורובסקי
את זה הם יוכלו להסביר לכם אחר כך. עצם זה שזה מגיע רק לרשות ולא לציבור, אותי זה מרגיע. אם יהיו לכם שאלות, הם יסבירו לכם.
טל זהר
אני חושב שהכוונה היא לתקנות פרטי תשקיף. הסיכונים למשקיע.
היו"ר בועז טופורובסקי
כן, אבל אני מניח שההתאמות הן במסגרת הסמכות של הרשות לעשות אחר כך. לא יצפו שתעשו את זה כמו חברה ציבורית שמנפיקה את זה למשקיע הסביר.
טל אבן-זהב
שימו לב לנוסח. מה שמחויב על פי התקנה לתת כהסברים, הוא מה שמעניין משקיע. משקיע שמשקיע בחברה. אבל בסדר.
אמיר וסרמן
אני חושב שזה רק יקל עליכם.
טל אבן-זהב
אני לא מדברת על הקלה כרגע. שוב, אנחנו לא באים מהצד של הקלה. זאת אומרת, זה לא רלוונטי. הנוסח פשוט לא רלוונטי.
שלומית ארליך
היא שונה מחברה ציבורית. צריך להבהיר שם שצריך להיות אולי לפי העניין או בהתאם.
טל אבן-זהב
מה שמעניין לקוח בזירה או את הרשות שמפקחת.
שרה קנדלר
זה נוכל לעשות גם בהבהרות אחרי התקנות.
טל אבן-זהב
בסדר. תשקלו את זה.
היו"ר בועז טופורובסקי
תקבלו הבהרות.
טל אבן-זהב
הערה לתקנה 84. ההערה שלנו לגבי ההון ההולם לא התקבלה. אתם השארתם את ההון ההולם. אנחנו מבקשים שתשקלו אם זה יכול להיות הון הולם בהתאם לנדרש בתקנות אלה כי אנחנו מסבירים שאחרת לכאורה לפחות עולה דרישה להון הולם שהוא מעבר למה שנדרש בתקנות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אין לי בעיה אם לרשות אין בעיה. אם לרשות יש בעיה, לי יש בעיה. היו לנו הרבה מריבות סביב ההון ההולם.
טל אבן-זהב
אבל הצענו הצעה שונה.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני יודע. השאלה אם הם מקבלים את זה, כי זה נשמע הגיוני וסביר.
גיא דביר
הסעיף הזה אומר, מעבר לדרישות ההון המינימלי שמופיעות בתקנות אלה, חישוב הסיכונים הללו, החברה צריכה לבחון את הסיכונים שלה לא לפי האופן שבו מחושבות כרגע הדרישות הטכניות בפרק ההון העצמי אלא היא צריכה לבחון את הסיכונים שחלים עליה בפועל ובהתאם לזה היא צריכה לוודא שההון שלה הוא הון הולם את זה. אם את מכניסה את המילים בהתאם לתקנות אלה, למעשה את מייתרת את משמעות הסעיף.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם הם לא מקבלים, אני לא מקבל.
טל אבן-זהב
אנחנו לא חושבים שזה מייתר. יש דוגמאות לזה בחקיקה.
גדי ירום
החשיפה המיותרת שזה יוצר. בכל מקרה חלילה שחברה תיכנס לאיזושהי סיטואציה שבה היא תצטרך להסביר האם זה הולם או לא הולם, זה בלתי אפשרי.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מניח שהרשות גם כאן תיתן הוראות למה הכוונה. לא?
טל אבן-זהב
היא לא יכולה. זאת אמירה כללית.
גיא דביר
הסעיף הזה קיים באירופה. באירופה מדברים על הסיכונים. בפעם הקודמת קראתי כאן את הציטוט באנגלית, והציטוט הוא מאוד דומה. מדובר על סיכונים שנמצאת בהם בפועל והמשמעות היא מבחינה מהותית.
קריאה
שם ניתנה גם גמישות לרגולטור, מה שלא נתתם לנו. אין כאן אחד לאחד.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני לא מתווכח אתכם. כמעט לא התווכחתי אתכם.
טל זהר
לסעיף 86(א). בסעיף (5), פשוט הוסיפו עוד סעיף שלא היה קודם, סעיף שמכפיל את דרישות האשראי.
טל אבן-זהב
סעיף 86(א)(5).
שרה קנדלר
זה מקדם הריכוזיות.
גיא דביר
זה היה בהוראות.
טל זהר
לא דנו בו בהוראות. אנחנו חושבים שהוא לא נכון. יש מקדמים. גם כך סיכון האשראי הוא מאוד מאוד גבוה, הדרישות הון לסיכון אשראי הן מאוד גבוהות ובעצם נוצר כאן מצב שחברה שמתכסה על הסיכון, באופן טבעי יש לה יותר מ-25 אחוזים מהסיכון במקום אחד כי היא מתכסה וזה אומר שחברה שמתכסה, מקבלת כפל דרישת הון אשראי. זה פשוט נגד כל צורת הגיון. הרי חברה שמתכסה, אתה רוצה לעודד חברה להתכסות וכאן אתה מכפיל לה את דרישות האשראי.
גיא דביר
הסעיף הזה לא הוסף כאן. חלק מהמגמה להעביר מתוך ההוראות לתוך התקנות זה כי בעבר באמת התקנות היפנו למקדם הריכוזיות שהוגדר בהוראות. אנחנו רואים כאן בעצם שינוי טכני שנובע מזה שהכנסנו את ההוראות שפורסמו קודם לכן לתוך התקנות. המגבלה לריכוזיות היא מגבלה רכה יחסית. יכולנו להגביל לחלוטין ולא לאפשר לחברות להחזיק מעל עשרים אחוזים מול חברה אחת אבל לא עשינו את זה. במקום זה דווקא יש כאן הקלה שאומרת שבמידה שחברה שעושה את זה תחול עליה חובה להקצות הון נוסף. אין כאן שינוי ואין כאן חידוש לעומת מה שהיה קודם לכן. בהחלט מקדם הריכוזיות היפנה להוראות. שם למעשה היה בדיוק אותו נוסח.
טל אבן-זהב
אבל מעולם לא הגענו לדיון בהוראות. אני רוצה להזכיר שוב שנאמרה הטענה הזאת על ידי הרשות ואנחנו מעולם לא הגענו לדיון בהוראות. אלה דברים שמעולם לא דובר בהם.
טל זהר
ההערה הזאת הייתה קיימת להוראות אבל לא הגענו לדיון. אין לזה גם הגיון. הרעיון הוא שהרשות רוצה לעודד התכסות, אני חושב, להקטין את הסיכון של חברה. כאן חברה שתחליט להתכסות, מן הסתם יותר מ-25 אחוזים מהסיכון שלה יהיה מול גורם ההתכסות.
היו"ר בועז טופורובסקי
שמונה אחוזים מהסכום המורכב. אל תשכח.
טל זהר
לא משנה כמה זה יוצא. יצא לך עכשיו חצי מיליון שקלים, אתה צריך להביא עוד חצי מיליון שקלים כי התכסית.
יצחק שורקי
זה הסיכון. זה לא דבר שהתכסית. אתה אומר שסיכון מול גורם יחיד הוא לא סיכון? אין כאן סיכון? זה גוף אחד?
טל זהר
לא אמרתי לרגע שאין סיכון.
יצחק שורקי
שמים את כל הביצים בסל אחד ואין כאן סיכון?
היו"ר בועז טופורובסקי
טל, עוד כמה הערות יש לכם?
טל זהר
שתיים. יש הערות נוסח שאפשר לוותר עליהן, אבל יש שתיים, זאת ולגבי האשראי לקוחות שנדבר עליו בעוד רגע. והאגרות. אתה רוצה שנדבר על אשראי לקוחות ואז נחזור לזה?
גיא דביר
האמת היא שאני לא מבין את הטענה שלא דנו בזה.
טל זהר
יש כבר מקדמים.
גיא דביר
היו לנו דיונים ארוכים על כל המקדמים.
שלומית ארליך
עכשיו הזנו את הכללים לתוך התקנות. לא דנו בכללים. לא היה דיון בכללים שהוזנו לתוך התקנות והם יכולים לפתוח את זה ולהעלות את הנושא.
טל זהר
חשוב לזכור שכבר יש מקדמים.
גיא דביר
מה עם כל הניירות שהגשנו למקדמים? על מה זה היה? על משהו תיאורטי?
שלומית ארליך
לא דנו כאן בוועדה.
גיא דביר
בוועדה לא. בוועדה באופן פורמלי, אולי לא.
שלומית ארליך
זה לא משנה את זה שהם יכולים להעלות את ההערות שלהם ולדון בהן.
גיא דביר
הם יכולים להעלות הכול. אני רק אומר לאדוני שהרי היו לנו דיונים ארוכים על הנושא של המקדמים והגשנו ניירות והם הגישו טענות רבות על הנושא הזה. המקדמים האלה, מאיפה הם נגזרו? המקדמים האלה היו בהוראות.
שלומית ארליך
במסגרת הנוסח שהונח על שולחן הוועדה לא הייתה הפניה לכללים. הייתה הפניה לכללים אבל הכללים לא הובאו בפני הוועדה. הנושאים האלה לא עלו בעבר והם יכולים להעלות את הטענות שלהם.
טל זהר
אני רוצה להבהיר שחברה שמתכסה, כבר משלמת יותר.
היו"ר בועז טופורובסקי
באירופה זה לא כך
אסף ארז
באירופה יש סיכון לריכוזיות והוא מנגנון שונה אבל לא פחות מחמיר. למעשה משלמים דברים דומים. 900 אחוזים. אלה אחוזים שמגיעים ל-900 אחוזים מהפרש.
טל זהר
ההערה שהעלית היא הערה נכונה. חברה שבוחרת להתכסות, כבר סיכון האשראי שלה גדל לפי המקדמים הקיימים ולא התווכחנו עליהם. חברה שבוחרת להתכסות, כבר יש לה דרישת אשראי יותר גבוהה מחברה שלא רוצה להתכסות. אבל מה שאנחנו טוענים, אנחנו לא צריכים להכפיל את סיכון האשראי על חברה שבוחרת להתכסות בהיקף גבוה. נכון, חברה שבוחרת להתכסות קצת, לא תקבל את זה אבל חברה שרוצה להתכסות על הסיכון כולו?
היו"ר בועז טופורובסקי
אתה אומר שכך זה באירופה.
טל זהר
לא. אני לא אמרתי שום דבר על אירופה. הם אמרו.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני שואל אותך. הם אומרים לי שבאירופה זה לא מחמיר.
טל זהר
אני לא שמעתי על דבר כזה באירופה אבל אני לא יכול להגיד לך שזה לא היה כי אף פעם לא בדקנו את השאלה של הריכוזיות לגורם התכסות אחד באירופה.
רפאל כהן
שוקי, אתם לא אירופה?
טל זהר
יש לכם הכפלה?
אורן אלדד
אנחנו אמרנו שאצלנו לפי אירופה, נושא סיכון האשראי הוא מעט יותר גבוה מהתוצאה כאן ובגלל הסיבה שאנחנו מתכסים בחברה קשורה כביכול.
טל זהר
נעזוב לרגע את העניין של חברה קשורה. כאן לא מדובר על חברה קשורה ואני לא מבין למה צריך, אם אתה מעביר את הסיכון למישהו אחר.
היו"ר בועז טופורובסקי
הרשות, אתם אומרים באירופה זה לא פחות.
גיא דביר
מנגנון שונה אבל לא פחות.
היו"ר בועז טופורובסקי
השורה התחתונה בנושא הספציפי הזה, זה לא פחות. בסדר. ההערה הבאה.
טל זהר
מה הוחלט?
היו"ר בועז טופורובסקי
שאנחנו משאירים את זה.
טל זהר
אני רוצה לבקש שההכפלה הזאת תהיה רק על אותו גורם סיכון שיש בו 25 אחוזים ולא על כל שאר הגורמים. אם אתם אומרים שנוצר סיכון על אותו גורם - - -
גיא דביר
אתה בעצם רוצה לחלק את זה בארבע. זאת בעצם המשמעות של מה שאתה אומר.
טל זהר
אני אומר שאם אתה אומר שיש גורם אחד מסוכן, תן לי קנס על הגורם המסוכן ולא על כל שאר הגורמים.
גיא דביר
הם אומרים שבמידה שיותר מ-25 אחוזים מרוכזים אצל גורם אחר, אתה צריך להוסיף מאה אחוזים מההקצאה.
טל זהר
על אותו גורם.
גיא דביר
אתה רוצה להגיד לי רק מאותו גורם ואתה אומר תחלק את זה בארבע.
טל זהר
לא. יכול להיות שחמישים אחוזים מהסיכון שלי הוא שם.
גיא דביר
אבל זה לא, כי אתה בעצם רוצה לחלק את ההקצאה על הריכוזיות בארבע.
טל זהר
לא נכון. אם אני מתכסה, זה אומר שחמישים אחוזים בדיוק לעד, חמישים אחוזים מהסיכון שלי, אצל גורם אחד. נכון? כי אני מתכסה. זאת אומרת, על כל עסקה יש לי עוד עסקה. זאת מתמטיקה פשוטה. לכן אני לא אהיה ב-25 אחוזים אלא אני אהיה בחמישים אחוזים, כי זה המודל וזה בסדר. אני מבקש רק על החמישים אחוזים האלה להכפיל, רק על גורם הסיכון ולא על כל שאר הגורמים. למה אני צריך להכפיל את הסיכון ללקוח?
גיא דביר
בפועל מה שאתה אומר זה שאתה רוצה לחלק את ההקצאה שלך לסיכון ריכוזי, להקטין אותה בהרבה וזה פוגע לחלוטין בכל החישוב של המודל לגבי סיכון ריכוזיות. מהסיבה הזאת אנחנו לא יכולים להסכים לזה.
טל זהר
אבל זאת המהות. באופן מהותי, זה ההיגיון המהותי של זה.
גיא דביר
זה לא ההיגיון המהותי.
טל זהר
אתה אומר שיש סיכון על גורם מסוים שהוא סיכון מיוחד, אז תן לי פרמיית סיכון על הסיכון המיוחד ולא על כל שאר החברה.
גיא דביר
אם היינו מחשבים את זה בצורה מורכבת כמו שמחושב באירופה, זה היה יוצא בצורה אחרת. אתה לא יכול לבוא ולומר לי שאחלק לך את זה בארבע וזה הסיכון המהותי.
טל זהר
זה לא מה שאני אומר.
גיא דביר
זה מה שאתה אומר. זאת המשמעות של זה.
טל זהר
אני אומר שעל גורם הסיכון, תן לי פרמיית סיכון. אני לא חושב שיש את זה אבל נגיד שאתה חושב והיושב ראש החליט שכן. אני אומר שאם יש לי סיכונים אחרים, אל תיתן לי עליהם פרמיית סיכון כשאתה מסכים כמוני שאין עליהם סיכון מיותר כי הם לא גורם סיכון.
יצחק שורקי
זה עניין של תפיסה. אנחנו לא מתייחסים לגורם הספציפי. אנחנו אומרים שהחברה שלך, אם היא בחרה להיות מרוכזת בתחום סיכון האשראי מול גורם יחיד, אנחנו רואים בחברה כחברה, חברה יותר מסוכנת. זה לא מופרד לרכיב הספציפי שמולו התכסית.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מקבל את זה. ההערה הבאה.
טל זהר
סיכון אשראי לקוחות. הנושא זה של סיכון אשראי לקוחות הוא נושא שאי אפשר להגיד שלא דנו בו. נתנו דוגמאות ואז הרשות העלתה קושיות והראינו תרחישים והראינו עוד תרחישים. הראינו שהלקוחות לפי התקנות של ישראל ולפי מה שכתוב בישראל, לא יכול להיות סיכון אשראי על לקוחות.
היו"ר בועז טופורובסקי
באיזה סעיף אנחנו?
קריאה
סעיף 83.
קריאה
לפני כן יש את ההגדרה.
טל זהר
אנחנו הוכחנו מתמטית והוכחנו תרחישים.
היו"ר בועז טופורובסקי
איזה סעיף?
קריאה
תקנה 83.
טל זהר
וב-86 יש התייחסות לסיכונים.
שרה קנדלר
מה ההערה?
טל זהר
שעל לקוחות לא קיים סיכון אשראי. דיברנו על זה בשלושה דיונים.
שרה קנדלר
למה אתה מעיר?
טל זהר
אני רוצה שיוחרג גם ב-83 בהגדרות.
שרה קנדלר
זה מוחרג. בניגוד לעמדתנו זה נמחק.
טל אבן-זהב
אנחנו רוצים להבין שהמחיקה מהתקנה כי זה לא תוקן בהגדרות.
שרה קנדלר
זה תוקן בהגדרה.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני הורדתי לכם את זה. קיבלתם. בסדר. ההערה הבאה.
טל זהר
הגדלת הון.
היו"ר בועז טופורובסקי
אמרת שתי הערות. הייתה אמורה להיות לכם הערה על האגרות, אבל אין לכם הערות על האגרות.
טל זהר
אני מתנצל, פספסתי אחת. דיברת על כך שאם יש מנגנון הפחתת הון תוך כדי החודשים, צריך להיות גם מנגנון הגדלת הון.
היו"ר בועז טופורובסקי
בתוספת? אני ירדתי מזה.
טל אבן-זהב
זה לא התקבל?
היו"ר בועז טופורובסקי
תגידו לי תודה שירדתי מזה כי קיבלתי משהו בתמורה.
טל זהר
יש משהו שלא הבנו. אני לא חושב שזאת הערה. נושא של סכום מתואם של בטוחות, אבל אנחנו יכולים להסדיר את זה מחוץ לדיון. אם תהיה לנו בעיה, נעלה על זה שאלה. כתוב תוקן, אבל לא תוקן. סכום מתואם של בטוחות.
טל אבן-זהב
בתוספת השנייה.
קריאה
עמוד 64 למטה. בתוספת השנייה.
שרה קנדלר
ההגדרה סכום מתואם של בטוחות, תוקנה.
טל זהר
כן, אבל מה תוקן? להגיד תוקן, מה המשמעות של זה? המשמעות של זה בטוחות שהפקידה החברה בידי ספק נזילות שהוא תאגיד השייך לקבוצת סיכון ראשונה, לא צריך להפחית על זה הון או שצריך להפחית על זה מאה אחוזים מההון?
גיא דביר
אני לא מבין את השאלה.
טל זהר
אני עכשיו לקחתי כסף ושמתי אותו בבנק שהוא בקבוצה הראשונה ומשתמשים בו בבטוחות ולכן הוא נופל תחת ספק נזילות. נכון?
גיא דביר
אתה יכול להחזיר מאה אחוזים.
טל זהר
מה זה אומר מחזיר מאה אחוזים:?
גיא דביר
זה אומר שאתה לא הפחתת.
טל זהר
אם כן, אין לנו הערה על זה.
רונן סולומון
בנושא האגרות, תוספת חמישית. בניגוד לסעיף 91 ו-92 שם כן היה חיתוך באגרות, אגרת בקשת רישיון. בתוספת החמישית אפילו לא הייתה התייחסות מלבד לשינוי קל מאוד של דרגות ההכנסה שלדעתי הן לא אפקטיביות.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם אתה רוצה להחזיר את זה למצב הקודם, הרשות תשמח מאוד.
רונן סולומון
אני אומר שזה לא פרופורציונאלי. הבאנו לאדוני סכומי אגרות שקיימים בארץ, סכומי אגרות שקיימים בחוץ לארץ. צריכים להסתכל על זה כפרופורציה של השחקנים שאמורים להיכנס כאן לרגולציה. דבר שני, תקנות ההפחתה, מאחר ואמיר נמצא כאן, הוא בטח זוכר את תקנות האגרות שנכנסו לפני שנתיים בערך ואז גם באותה מסגרת נכנסו תקנות הפחתה שאם אני לא טועה הן עד 2016.
היו"ר בועז טופורובסקי
רונן, אני מצטער שאני מפסיק אותך אבל בזה דנו.
רונן סולומון
אני רק אומר שלא הייתה כאן החלטה. המספרים נשארו אותם מספרים והם לא פרופורציונאליים. שום חברה שעובדת מול רשות ניירות ערך, לא משלמת סכומים כאלה.
רפאל כהן
חברה כמו מט"ח 24 צריכה לשלם במונחי 2013 סכום של 400 אלף שקלים על מנת שהרשות תוכל לאכוף אותה.
היו"ר בועז טופורובסקי
כל הכבוד על המחזורים.
רפאל כהן
ההתייחסות כאן היא להכנסות. יכול להיות שבשנת 2014 אני אפסיד כסף כתוצאה מפעילות כזאת או אחרת, ברם הם סופרים את ההכנסות כמדד לזה ואז אני צריך לשלם 400 אלף שקלים לרשות. אין לזה אח ורע בשום מקום.
יצחק שורקי
כשאתה מפסיד, אנחנו מפקחים לא פחות ואולי יותר.
רפאל כהן
לא אמרתי שלא, אבל זה נטל כבד. גם כשאני מרוויח 400 אלף שקלים, זה הרבה, קל וחומר כשאני מפסיד. 400 אלף שקלים כמספר, זה מספר הזוי שדיברנו בפעם הקודמת ואמרנו שלא מצאנו עוד חברה מפוקחת בארץ ישראל שמשלמת אגרה שמגיעה לסך 400 אלף שקלים, לרבות חברות ביטוח שאוחזות בכספי ציבור.
יצחק שורקי
זה לא נכון.
גיא דביר
למה אתה מתכוון כשאתה אומר 400 אלף שקלים? איפה יש לך אגרה בסך של 400 אלף שקלים?
רפאל כהן
390 אלף שקלים יצא לנו.
גיא דביר
אבל תראה על איזה הכנסות מדובר.
רפאל כהן
ההכנסות הן לא המדד. אתה שותף שלי? אתה שותף שלי בהכנסות? בוא תהיה שותף שלי בהוצאות.
גיא דביר
האגרות שלנו הן תמיד לא על בסיס רווחים.
רפאל כהן
אבל התוצאה הסופית, כשעושים את האריתמטיקה, את הבוכלטריה, מגיעים למספר שהוא עצום.
גיא דביר
לא נכון.
רפאל כהן
כמה חברות אדוני מכיר שמשלמות 400 אלף שקלים?
אמיר וסרמן
אתם בדקתם נתונים חלקיים ביותר ולא בדקתם את האגרות המלאות שחלות למשל על מנהלי קרנות נאמנות או על חברות שמוציאות ניירות ערך.
רפאל כהן
בדקנו. הם לא הגיעו לסכומים האלה. הם אוחזים בכספי ציבור.
טל אבן-זהב
הבאנו את כל הנתונים במצגת ואם היו שם דברים לא נכונים, יכולתם להעיר.
אמיר וסרמן
היו בהחלט לא נכונים ותיקנו את זה.
יוסי ביינארט
הבורסה משלמת עשרה מיליון.
טל אבן-זהב
אנחנו שמחים שקיבלנו לגיטימציה ברמה כזאת של השוואה לבורסה.
רפאל כהן
אדוני מכיר זירות מסחר.
יוסי ביינארט
זירת סוחר. לא מסחר.
רפאל כהן
זירת סוחר. אתה מכיר בעיסוקך, אפילו בשיקגו ולא חשוב היכן, במקום ששילמנו 130 אלף דולר לאגרת רישוי? אני מכיר את הפעילות בחוץ לארץ והיא לא מגיעה לזה.
היו"ר בועז טופורובסקי
סעיף 99 אומר לכם שבעוד שלוש שנים יבחנו את זה עוד פעם. אלה הסכומים כפי שאני החלטתי, או הוועדה, אני מקווה, תחליט.

נושא אחרון שרפי העלה בתחילת הדיון הוא נושא של זירות מחוץ לארץ שיגנבו לקוחות ישראליים. אתם הולכים לעשות איזושהי אכיפה על כך?
אמיר וסרמן
זה גם נושא שדנו בו בעבר. כל הרגולציה של רשות ניירות ערך חלה בעת שפונים לציבור בישראל. לא משנה מאיפה הפנייה נעשית. גם אם הפנייה נעשית על ידי גוף שהתאגד בישראל וגם אם הוא גוף שהתאגד בחוץ לארץ. זה רלוונטי לכל התחומים שלנו – קרנות זרות, תאגידים שהתאגדו בחוץ לארץ ומציעים ניירות ערך בישראל, ניהול תיקים שמופנה לפעילות, בורסות מחוץ לארץ שפונות לישראל. זה תמיד הכלל. כנ"ל לגבי אכיפה. אכיפה יכולה להיות יותר מסובכת במקרים האלו אבל אנחנו מבצעים אותה.
טל זהר
איך? אתה יכול לספר לנו איך?
רפאל כהן
החברות האלה שאני אביא לכם תמלילים, אמרתי שאני מוכן לשבת עם פקיד או אורגן ברשות שישב מולי ואני אחשוף בפניכם תמלילים.
היו"ר בועז טופורובסקי
הם אמרו לך שהם יבדקו את זה. אתה תחשוף והם יצטרכו לבדוק את זה.
רפאל כהן
אנחנו לא יכולים לקבל רגולציה? עזוב את כל מה שדיברנו כאן, את כל אלפי ומאות הסעיפים. אי אפשר לתקן רגולציה בלי שדאגו ללוגיקה מאחור. הלוגיקה אומרת שבעודנו יושבים כאן, אתה נכנס עכשיו ללא חשוב נקודה קום ועברת לקפריסין לישויות שיש להן שליטה בניהול בקפריסין, אנשים עם תעודות זהות כחולות שיושבים שם והם נוסעים ביום שני וחוזרים ביום חמישי.
היו"ר בועז טופורובסקי
מאחר שביקשת את זכות הדיבור, נתתי לך ועכשיו הם חזרו ואמרו שהם יבדקו את זה. אם אתה תיתן להם מידע, הם יבדקו אותו. אם אתה תיתן מידע והם לא יבדקו אותו, אתה תעדכן אותי ואני אברר למה.
רפאל כהן
זה צריך להיות בסיס העניין. איך תתקן אתה יושב ראש הוועדה רגולציה עלינו כאשר אני אומר לך שאנחנו כולאים כאן את הבקר והעדר בורח בינתיים מאחור.
היו"ר בועז טופורובסקי
אם אני הולך עם ההיגיון שלך, אני צריך לא לאשר את התקנות. זאת הדרך היחידה לפתור את זה.
רפאל כהן
לא אמרתי עד כדי כך.
היו"ר בועז טופורובסקי
הרי אין לך תשובה אחרת.
רפאל כהן
אמרתי שנניח את התשתית נכון.
היו"ר בועז טופורובסקי
מה ההיגיון? מה צריך לעשות?
רפאל כהן
אני אגיד ל מה ההיגיון.
היו"ר בועז טופורובסקי
לחכות?
רפאל כהן
ההיגיון הוא פשוט. נקרא לזה ככותרת. בועז, אתה הולך להתעצבן אבל אני אגיד את זה. ההיגיון הוא פשוט – תחרותיות. אם היו מאפשרים לנו להיוותר כאן ולתפקד גם ברמת ההון וגם ברמת האגרות שהרגע אמרת, החלטתי, שלוש שנים. אתה יודע מה זה שלוש שנים במונחי עסק? רבעון זה נצח. בשוק שלנו שעה זה המון. בבואנו לתקן, בוא נאמר שלא נבחן את זה עוד שלוש שנים. לא נתתם לנו אפשרות להתחרות, נלחמתם בנו, וסליחה על העגה הרחובותית משהו, אבל הייתה כאן מלחמה על סעיפים ועל תתי סעיפים ובסוף ההון די דומה למה שהם רצו מלכתחילה. היה תיקון כזה או אחר במינוף, אבל מה אנחנו מועילים לעצמנו כאן? אני אומר לך שכלאנו כאן וכל העדר כבר ברח. בועז, זה כל העניין.
אני חושב שאנחנו עוד לא בשלים להביא את זה לוועדת הכספים כמו שזה, כל עוד לרשות אין עוד רגולציה שאומרת שאני אביא את החומרים. אני אביא את החומרים ואני אאסוף אותם. בסוף היום אם אתה תרגיש טוב שתיקנת, יהיו כאן שתיים וחצי חברות עם תקנות כאלה ואחרות שיהיו או לא יהיו תחת הרגולציה ויכול להיות שהם יפנו לעסקים אחרים. זאת פעם אחת. בפעם השנייה, התרת את דמו של הציבור כי עכשיו הוא בקפריסין, לא יגבו ואתם לא תקבלו את האגרות הגבוהות שרוצים להשית עלינו, מס במקור מנוכה על ידי החברות כאן בארץ, תנועות של הרשות לאיסור הלבנת הון, אנחנו פקידי רשות לאיסור הלבנת הון בעצם בנושא הזה, ואני עושה את זה מ-2003.
טל זהר
אני אסכם במשפט אחד מה שרפי אומר.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני לא מבין מה אתם תסכמו. מה אתם רוצים, לא יקרה. ברגע שעכשיו אתם מסיימים, אני מאשר את התקנות. זה לא שאני אדחה אותן. יתהפך העולם, עכשיו אני מאשר אותן. אתם לא נותנים כאן שום הצעה פרקטית ולכן זה לא רלוונטי. אתם מבזבזים לי את הזמן.
טל זהר
אני רוצה לתת הצעה פרקטית.
היו"ר בועז טופורובסקי
אני מביא לאישור את תקנות ניירות ערך (זירת סוחר לחשבונו העצמי), התשע"ד-2014, לרבות התיקונים שאושרו בנוסח.

הצבעה

בעד – פה אחד
התקנות אושרו
היו"ר בועז טופורובסקי
אני היחיד כאן ואני מאשר את התקנות. התקנות אושרו פה אחד. יש שני עניינם שנותרו לבדיקה ואם אני אראה לנכון לשנות את זה, אני אגיש הסתייגות או רביזיה על האישור שכרגע הוועדה אישרה. הנושא הראשון הוא התכנסות של חברה מול חברות קשורות שלה והנושא השני הוא סעיף 85(ג), לגביו אושר צריכה להעביר מסמכים רק כדי לוודא.

זה עולה עוד למליאת ועדת הכספים בהתאם להצעה של ועדת המשנה אלא אם כן יהיו לי את שני התיקונים האחרים.

תודה רבה לכם. הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 13:05.>

קוד המקור של הנתונים