ישיבת ועדה של הכנסת ה-19 מתאריך 24/06/2014

יוקר המוצרים במסעדות ובבתי הקפה במתחם רשות שדות התעופה

פרוטוקול

 
PAGE
38
הוועדה לפניות הציבור
24/06/2014

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני
<פרוטוקול מס' 71>
מישיבת הוועדה לפניות הציבור
יום שלישי, כ"ו בסיון התשע"ד (24 ביוני 2014), שעה 10:00
סדר היום
<יוקר המוצרים במסעדות ובבתי הקפה במתחם רשות שדות התעופה>
נכחו
חברי הוועדה: >
עדי קול – היו"ר

ישראל אייכלר
מוזמנים
>
יעקב גנות - מנכ"ל רשות שדות התעופה, רשות שדות התעופה

שמואל זכאי - מנהל נתב"ג, רשות שדות התעופה

יורם שפירא - סמנכ"ל מסחר ופיתוח עסקי, רשות שדות התעופה

צ'רלי סלומון - סמנכ"ל מינהל תכנון כלכלי, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

דפנה אינדור - מנהלת אגף כלכלה, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

שחר תורג'מן - מנכ"ל הדקה התשעים בע"מ

אהוד פלג - מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות

גיל ברגפוינד - כלכלן, המועצה הישראלית לצרכנות

עו"ד עפרה לוי - מנהלת מחלקת פניות הציבור באמון הציבור

נאור אשכנזי - מנכ"ל, ארק שירותי מזון בע"מ

מזי באטון - יועצת משפטית, ארק שירותי מזון בע"מ

דוד אליהו - בעלים, מסעדת הפריים

אסף רון - מנהל בכיר במסעדת הפריים, מסעדת הפריים

טל דוד טיטמן - מסעדת הפריים

ישראל שלו - מייצג את מסעדת הפריים, מסעדת הפריים

אייל אליהו - בעלים, רשת קקאו בתי קפה

דוד גרא - בעלים, רשת קקאו בתי קפה

יגאל ששון - בעלים, רשת קקאו בתי קפה

ניב זילברשטיין - משנה מנכ"ל, טבסקו החזקות - פיצה האט

יהודה שמאי - מנכ"ל, טבסקו החזקות - פיצה האט
ייעוץ משפטי
ורד קירו זילברמן
מנהלת הוועדה
שלומית אבינח
רישום פרלמנטרי
ס.ל.,חבר המתרגמים
<יוקר המוצרים במסעדות ובבתי הקפה במתחם רשות שדות התעופה>
היו"ר עדי קול
בוקר טוב, אני שמחה לפתוח את הישיבה של הוועדה המיוחדת לפניות ציבור. כמו כל ישיבה אני פותחת ומסבירה על הוועדה לפניות הציבור, ועדה קטנה ונשכנית, תראו מיד, לא מוכרת בציבור וצריכה להיות מוכרת יותר, אנחנו מזמינים את כל צופי ערוץ הכנסת ובכלל לפנות אלינו בטענות ופניות ומענות כלפי גופים ממשלתיים וגופים אחרים. לוועדה לפניות הציבור יש את כל הזכויות של ועדה אחרת בכנסת, כמו ועדת עבודה ורווחה, כמו ועדת חוקה, חוק ומשפט, ההבדל בינה לבין ועדות אחרות הוא שהיא מתכנסת בעקבות פנייה, פנייה של אדם, של קבוצה, של ציבור, והתפקיד שלה זה להגן על האינטרסים של הציבור ובמקרה הספציפי הזה על ציבור הצרכנים.

אנחנו מתכנסים היום לדיון על נושא מחירי המזון בנתב"ג, נמל התעופה בן גוריון, ואני רוצה לפתוח ולהקריא מספר מחירים שאנחנו נתקלנו בהם לאחרונה. שיפודי התקווה, עסק שפועל גם בנתב"ג וגם ברחבי ישראל. סניף רמת גן שלו מוכר קבבוני טלה ב-69 שקלים ובנתב"ג ב-120 שקלים, הבדל של 74% פער מחירים בין נתב"ג לרמת גן. אנחנו לא מצליחים להבין מה הסיבה. אני רק מתחילה איתם. בארומה הקפה עולה 18 שקלים, מה שהוא מוכר 12 שקלים מחוץ לנתב"ג. אנחנו מדברים על משולש פיצה בפיצה האט, עולה 18 שקלים ועולה 13 שקלים במקומות אחרים. פערי מחירים עצומים בין המחירים בחוץ למחירים בנתב"ג, ואנחנו שואלים את שאלת הציבור, למה ואיפה הכסף. זו שאלה שאנחנו חוזרים ושואלים אותה גם כאן וגם במקומות אחרים, מי מרוויח על חשבון הציבור.

כמו כל דיון בוועדה לפניות ציבור אנחנו נפתח עם הפונה, עם אדם שיציג את טענתו ואנחנו נמשיך הלאה לנסות להבין איפה נמצאים המזומנים. אני מרגישה שהציבור, שהוא קהל שבוי בשדה התעופה, כזכור, הוא קהל שמגיע הרבה שעות לפני שעת הטיסה, לפעמים מבקשים אותו להגיע שעתיים-שלוש לפני השעה, הוא מסתובב בחלל, הרבה פעמים יוצא הרבה זמן מראש מהבית, לוקח זמן עד שהוא יקבל ארוחה במטוס, זה שעות רבות בלי אוכל ושתייה, וכל מה שהוא יכול לעשות זה לקנות במחירים מופקעים, שבעיניי מרגישים כמו עושק. עושק אמיתי. אנחנו דיברנו על זה השבוע ואחד הפונים שפנה אלינו, זה כמעט מחיר של כרטיס, היום יש כרטיסי טיסה ב-low cost, אתה רוצה ארוחה משפחתית, זה כמעט עוד מחיר של כרטיס טיסה נוסף, רק לאכול לפני הטיסה. למה זה צריך להיות ככה? ולמה זה צריך להיות ככה בגוף שהוא גוף ציבורי בסופו של דבר?

אני אתן את רשות הדיבור תחילה לשחר. כל מי שמדבר, אני מבקשת להציג את עצמכם, שם ותפקיד, לפרוטוקול. תודה.
שחר תורג'מן
אני יודע שחלק מהאנשים עשויים לייחס איזה שהוא מניע ציני לפנייה שלי, אבל אני עוסק באירוע שנוגע ל-4 מיליון תושבים בשנה, שעוברים את נתב"ג.
היו"ר עדי קול
אני אעדכן אותך, 13 מיליון ב-2013. 13 מיליון איש לפי הנתונים שקיבלנו.
שחר תורג'מן
עכשיו השאלות הפשוטות. האם מדובר במונופול? התשובה לשאלה כן. האם מדובר בלקוחות שבויים? כן. אני מבקש מהלקוחות שלי להגיע, כמו שאר המתחרים שלי, לשדה התעופה לנתב"ג שלוש שעות לפני הטיסה. אין סיכוי בעולם שמישהו שיגיע שלוש שעות לפני טיסה לא יידרש לשתייה, לקפה, לכריך. אין סיכוי כזה. לקוחות שבויים שנכנסים לתוך השרוול, אין להם אלטרנטיבה אחרת ולכן איפה שיש מונופול ואיפה שיש לקוחות שבויים יש סוג של כשל שוק ומישהו צריך לשמור ולהשגיח ולפקח.

נכנסתי למזנון הכנסת בדרך לכאן. כריך טונה במזנון הכנסת עולה 15.5 שקלים. גם פה יש, דרך אגב, לקוחות שבועיים, אבל - - -
היו"ר עדי קול
וגם כאן יקר יותר.
שחר תורג'מן
יכול להיות. גם פה יש לקוחות שבויים, מישהו וידא ודאג שהמחירים יהיה סבירים. בקבוק שתייה 9.5 שקלים. אלה לא המחירים בנתב"ג, את ציינת מה המחירים בנתב"ג. הפערים גבוהים בדרך כלל יותר ממה שאותה רשת מוכרת בחוץ, ואין לי טענה, אני לא מתבייש להפנות את החץ, בעיקר בעיקר לרשות שדות התעופה, אני לא מתבייש. דרך אגב, אני יודע, תהיי בטוחה שאני עשוי אני אישית, או החברה שלי, לשלם מחיר יקר בעתיד, אבל אני לא מוטרד מזה.
אז דיברתי על פערים גבוהים. מה אפשר לעשות? מה כן אפשר לעשות? מאחר שמדובר במונופול ומאחר שמדובר בלקוחות שבויים צריך לעשות פיקוח. איך עושים פיקוח? מוציאים החוצה. מה אני בסך הכול רוצה? אני רוצה או הייתי רוצה שיהיה סל מוצרים בנתב"ג שהוא מפוקח. אני לא מבקש שיפקחו על הכול, על הדברים הבסיסיים. כמו שאנחנו מפקחים במדינת ישראל על מחירי החלב והלחם - - -
היו"ר עדי קול
כמו שמפקחים באוניברסיטאות. גם באוניברסיטאות קהל הסטודנטים נמצא שעות רבות והוא קהל שבוי, ושם מפוקח, יש סנדוויץ', מאפה ושתייה שהם במחיר מוגדר בכל האוניברסיטה ואתה יכול בכל קפיטריה לקבל את המחיר המפוקח.
שחר תורג'מן
מה בכל זאת אפשר לעשות? אפשר לעשות מחיר מכרז עם מחיר מטרה, זאת אומרת זוכה מי שיגיש את ההצעה הגבוהה ביותר, ובתנאי שעל חלק מהמוצרים לא יחצה מחיר מסוים, או בתנאי שלא ימכור יותר יקר ממה שהוא מוכר בארץ. אפשר לעשות את זה, אם רוצים לעשות את זה. דרך אגב, מדברים על איזה שהוא אירוע שהוא סוג של מחאה חברתית, שלא צריך לחכות שנתיים כדי לפתור אותו. זה עניין של החלטה של רשות שדות התעופה ובקבועי זמן של ימים, עוד לקיץ הזה, לא סתם התחלתי את הקמפיין הזה לקראת הקיץ, כן, יש לזה מניע, אני רוצה ומעוניין שבסופו של דבר נצליח להשפיע על אלה שיוצאים כבר בקיץ הקרוב. אז מחיר מטרה אפשר לעשות.
דרך אגב, עוד פרט אחד חשוב בנוגע לתחרות, שאולי אזרחי מדינת ישראל לא ערים לו. התחרות בין חברות התעופה מביאה למצב שחלק מחברות התעופה רוצות להוזיל לעצמן את העלויות, איך הן עושות את זה? הן מוותרות על שירותים שבעבר היו שירותים חינמיים, כמו ארוחות במהלך הטיסות. למעט טיסות ליעדים רחוקים, אמריקה ויעדים דומים לה, יעדים קרובים, אגן הים התיכון ואירופה, בחלק מהטיסות כבר אין ארוחות חינם, או אין ארוחות בכלל. אז עכשיו הפכנו את זה לאיזה שהוא מוצר בסיסי שאין מנוס ממנו, או שאתה קונה את זה בטיסה ואתה משלם על זה, או שאתה קונה את זה בנתב"ג.

מה בסך הכול אני מבקש? אני מבקש שרשות שדות התעופה - - - ואני חייב גם לפרגן לרשות שדות התעופה, היא מנהלת את נתב"ג ברמה, ב-top ten, או אפילו ב-top five, לדעתי. אני לא מבקר איכות אבל אני יודע להעריך את איכות השירות שניתן בשדה התעופה - - -
היו"ר עדי קול
על זה אנחנו משלמים, זה מה שעולה לנו.
שחר תורג'מן
בסדר, אני לא בא להעליל על כל שאר השירותים הניתנים, אני יודע גם לפרגן. גם לפרגן מותר, בעין הסערה או בעין המחאה, אני בסך הכול רוצה שיעשו את מה שהציבור מצפה שיעשו, שישמרו על הציבור, שיגנן על הציבור ובנקודה הזו אני חושב שהציבור קצת מופקר.
היו"ר עדי קול
קודם כל אני מסכימה איתך, אני באמת חושבת, הסנדוויץ' בטיסה, אומרים, יותר זול מנתב"ג. ככה כותבים לי אנשים, הסנדוויץ' בטיסה כשאנחנו משלמים עליו, עכשיו צריך לשלם תוספת, גם הוא יותר זול.

אני פונה לרשות שדות התעופה. האצבע מופנית אליכם, אתם גוף ציבורי, מי שלא יודע, רשות סטטוטורית מחויבת קודם כל, אני יכולה גם להקריא לכם מהפסיקה, אני דוקטור למשפטים, מדברת קודם כל על טובת הציבור ועל לשקול שיקולים של טובת הציבור לפני השיקולים העסקיים. אנחנו מנסים להבין למה אתם לא שומרים עלינו. מי ידבר בשמכם?
שמואל זכאי
בשנה האחרונה, כמו שכולנו יודעים, כי כולנו טסים, יש מהפכה בנתב"ג, מהפכת מחירים.
היו"ר עדי קול
רק לא במחירי המזון.
שמואל זכאי
אנשים מגיעים לנתב"ג לא בשביל לקנות סנדוויצ'ים או לקנות שתייה, הם מגיעים לנתב"ג בשביל לטוס.
היו"ר עדי קול
אבל הם צריכים לשתות ולאכול אחרי שהם יצאו מהבית, לפעמים חמש שעות קודם.
יעקב גנות
גברתי - - -
היו"ר עדי קול
אני אסביר את הכללים, ליושב ראש הוועדה מותר לדבר מתי שהוא רוצה, זה חלק מהפררוגטיבה שלנו.
יעקב גנות
אחרי 30 שנה תאמיני לי שאני יודע את זה בדיוק לא פחות טוב ממך, רק חשבתי לתת לזכאי שידבר. את יודעת, אנחנו לא רגילים כל יום להופיע כאן, שידבר ברצף.
היו"ר עדי קול
אני אפריע לך בשאלות, אני מודיעה את זה מראש, וגם אם תרצה לדבר, אני אשמח לתת לך.
שמואל זכאי
זה בסדר גמור, אין לי בעיה עם זה. מחירי הטיסות בנתב"ג ירדו במאות דולרים. עכשיו אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה הביא לירידה במחירים של הטיסות בנתב"ג.
היו"ר עדי קול
העלייה במחירי המזון?
שמואל זכאי
אני אסביר. מה שהביא לידי זה הוא קודם כל הסכם שמים פתוחים, שחתמה עליו ממשלת ישראל עם האיחוד האירופאי, זאת החלטה ממשלתית, ואנחנו, כמי שאחראים על פי החוק, שכבר ציטטת, על התפעול, על הבטיחות, על הביטחון, של כל נמלי התעופה במדינת ישראל, צריכים לעשות את זה תוך שמירה על האיתנות הפיננסית, אפשרנו את מימוש המדיניות. איך אפשרנו את מימוש המדיניות? על ידי השקעה מתוכננת מראש בחמש השנים האחרונות של - - -
היו"ר עדי קול
סליחה שאני עוצרת אותך ואני אעצור אותך כי אתה לא עונה לשאלה שלי. אני שמחה מאוד על השמים הפתוחים, אני חושבת שזה פרויקט מצוין, אני חושבת שזה מצוין שאנחנו מוזילים את יוקר המחיה וחלק מיוקר המחיה זה גם נסיעות לחו"ל, עובדה, כנראה שלקבוצת אוכלוסייה מסוימת. אנחנו מדברים על מחירי המזון ואני רוצה תשובה לזה. השאלה שלי היא כזאת, למה אין פיקוח על מחירי המזון?
שמואל זכאי
קודם כל בעצם השאלה שלך יש עובדה שהיא לא נכונה.
היו"ר עדי קול
מה?
שמואל זכאי
יש פיקוח על מחירי המזון בנתב"ג.
היו"ר עדי קול
באיזה אופן? שנייה, קודם נבדוק את העובדות, יש לנו ויכוח על טבלת המחירים שהצגתי?
יעקב גנות
כן, כן.
שמואל זכאי
יש לנו ויכוח על עצם הקביעה שלך שהיא ממש לא נכונה, שאין פיקוח על המחירים בנתב"ג. יש פיקוח על המחירים בנתב"ג, לכל חוזה של זכיין שפועל בנתב"ג ויושבים פה זכיינים שפועלים בנתב"ג, הם גם יאשרו את מה שאני אומר, יש נספח מוצרים, כל עלייה במחירים שכתובה בנספח - - -
היו"ר עדי קול
למה לא יכולים לראות את החוזים האלה? אני פניתי בבקשה לראות את החוזים האלה, למה לא יכולתי לראות אותם? קיבלתי תשובה שלא תחשפו לנו כי החוזים הם סודיים, הם בין הלקוח לרשות.
יעקב גנות
יש הבדל בין חוזה לבין טבלת מחירים. ביקשת את החוזים.
היו"ר עדי קול
ביקשתי את החוזים, נכון, והרגע אמרת לי בנספח לחוזה - - - הנספח לחוזה הוא חלק מהחוזה וביקשתי את החוזים ואמרתם לי ש'אנחנו לא יכולים'. אתם רוצים את עמדת הייעוץ המשפטי שלנו? בבקשה.
ורד קירו זילברמן
ככל שזה מכרז פומבי אז אין חיסיון, אין סודיות.
שמואל זכאי
הרי ברור מאליו שאין שום דבר סודי בנספח מוצרים, משום שהנספח מוצרים - - -
היו"ר עדי קול
או בחוזה עצמו. אנחנו ביקשנו לראות את החוזים. תשמעו, אחת הטענות של העסקים, שאתם גובים שכר דירה מאוד מאוד גבוה. נאמר בתקשורת, ארומה אמרו שהם משלמים 800,000 שקל שכירות. אני רוצה לדעת מה החוזה.
שמואל זכאי
תיכף נדבר גם על שכר הדירה. עכשיו את צריכה להבין שרשות שדות התעופה, אנחנו רוצים לדאוג לצרכן, נכון? בניגוד לכל מקום אחר בעולם, מסבסדת בישראל 2014 באופן מלא את כל התעופה הפנים ארצית לישראל. כשאת טסה משדה דב לאילת את לא משלמת אפילו שקל אחד לרשות שדות התעופה.
היו"ר עדי קול
אני שאלתי על המזון ואמרת שהוא כן מפוקח. תסביר לי איפה הוא מפוקח.
שמואל זכאי
תקשיבי, מה לעשות שכלכלה זה דבר מורכב. פופוליזם זה דבר מאוד מאוד פשוט, להוריד את המחירים, כלכלה זה דבר מורכב.
היו"ר עדי קול
תסלח לי, תסלח לי, אני לא פופוליסטית, אני מייצגת את הציבור, זו הוועדה לפניות הציבור. הציבור משלם הרבה כסף על קפה, הוא משלם 18 שקלים במקום 12. אתה אומר לי 'אני כן מפקח', איפה אתה מפקח?
שמואל זכאי
משלם ביחס למה?
היו"ר עדי קול
ביחס למחירים שהוא משלם באותה רשת מחוץ לנתב"ג. אני מוכנה להקריא לך בדיוק באיזה רשתות.
שמואל זכאי
ואת באמת חושבת שחנות שמחויבת להיות פתוחה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע - - -
היו"ר עדי קול
ויש לה גם לקוחות 24 שעות ביממה - - -
שמואל זכאי
לא, לא, לא, אין לה לקוחות 24 שעות ביממה ו-7 ימים בשבוע, שהוצאות התפעול שלה הן בדיוק כמו חנות שנסגרת ב-10 בלילה בתל אביב?
היו"ר עדי קול
בתשובה שלכם אני קיבלתי הודעה שאומרת שאתם חושבים שאין להם הוצאות על ניקיון ואבטחה ואין להם הוצאות נוספות שיש להם בסניפים אחרים, זאת אומרת מבחינתכם הם יכולים לקחת מחירים נמוכים יותר. זה הכול הגיע בתשובה שקיבלתי מכם.
שמואל זכאי
קודם כל כמו שאמרתי, ההשוואה של המחירים בנתב"ג למחוץ לנתב"ג, זה כמו להשוות מחיר של מלפפונים למחיר של דירות. אי אפשר להשוות כי זה לא אותו דבר, החנות לא פתוחה באותן שעות, המיקום הוא לא אותו מיקום, הזכיינים צריכים להוביל את העובדים שלהם בהסעות, אלף ואחת הוצאות שלא קיימות במקומות אחרים. ויש לי עוד משהו, האם בדקתם כמה עולה למשל כוס קפה ב-JFK, זה נמל תעופה.
היו"ר עדי קול
כן.
שמואל זכאי
כן? מה התשובה?
היו"ר עדי קול
לא, אתה לא משווה, כמובן. האם בדקת כמה מרוויחים בניו יורק שכר בשביל להשוות את זה? אנחנו משווים את יוקר המחיה ביחס למדינה שבה אתה נמצא ולא ביחס לשדות תעופה אחרים.
שמואל זכאי
השכר של מי את מתכוונת?
היו"ר עדי קול
השכר של האזרחים, הציבור שצריך לשלם. השכר הממוצע בניו יורק מול השכר הממוצע בישראל, אנחנו מדברים על יוקר המחיה. אבל אמרת שאתם כן מפקחים על מוצרים ואמרת שיש טבלה של הנספח, מה יש בנספח הזה? אנחנו יכולים לראות אותו?
שמואל זכאי
יש בכל חוזה, עם כל זכיין, נספח מוצרים. הזכיין לא רשאי להעלות את המחירים מבלי שהוא מקבל אישור. ממאי שנה שעברה, יותר משנה, המחיר לא עלה, במשך שנה וחודש המחיר מוקפא. הזכיין בכלל רשאי לבקש רק להעלות את המחירים רק אם מדד המחירים של המסעדות עלה מעל 5%.
היו"ר עדי קול
אני מייצגת את שחר פה, הוא העלה רעיון, רעיון שאני תומכת בו מאוד, שמוצרים מסוימים יהיו מפוקחים, שיהיה קפה, מאפה, קפה בסיסי, מאפה בסיסי, שיהיו מחירים מפוקחים. למה אנחנו לא עושים דבר כזה?
יעקב גנות
תראה לה.
היו"ר עדי קול
אני שמחה שהוא בא להראות לי.
יעקב גנות
בבקשה.
שמואל זכאי
משום שהתפיסה שלנו היא מאוד מאוד פשוטה. יש תחרות, אנחנו קובעים במכרזים - - -
היו"ר עדי קול
מה זה המחיר הזה?
יורם שפירא
זה המחירים, זה המוצרים, זה המחיר, זה תלוי ב - - -
היו"ר עדי קול
אז אם המחיר לקפה הפוך בסוף יוצא 16 שקלים וכתוב 9, אז מה אתם אמורים לעשות? אתם אמורים לפקח על זה?
יורם שפירא
אנחנו מפקחים ועוד איך.
היו"ר עדי קול
איך?
יורם שפירא
את רוצה שנראה לך את הדוחות?
היו"ר עדי קול
אני רוצה לראות איפה הם משלמים 9 כשאנחנו בדקנו ומשלמים 16.
יורם שפירא
אתם בדקתם במקום אחד סוג אחד.
היו"ר עדי קול
18.
יגאל ששון
סליחה, אם יורשה לי אני אגיב לעניין. אני מתכוון רק לענות, כי יש פה אי הבנה.
היו"ר עדי קול
רק שמך ותפקידך לפרוטוקול.
יגאל ששון
יגאל ששון ואני מקקאו בסניף נתב"ג וברשותך, רק כדי שלא יהיו אי הבנות. המחירים, אתם טועים, יש גדלים של כוסות ויש גם הבדלים, אם זה אספרסו, או מקיאטו או קפוצ'ינו.
היו"ר עדי קול
אבל השווינו את אותו דבר מחוץ לנתב"ג.
יגאל ששון
לא, המחיר שמופיע פה של הרשת, מה שאת מדברת על אספרסו קטן הוא 13 שקלים ואנחנו מוכרים אותו ב-12 שקלים.
היו"ר עדי קול
ושם כתוב 9.
קריאה
זה משהו אחר.
יגאל ששון
זה לא על זה.
יורם שפירא
ברשותך, 5 שקלים יש פה - - -
היו"ר עדי קול
לא ראיתי 13 על אף קפה, ראיתי 9 על כולם. אתם הראיתם לי את זה ל-20 שניות ואני לא הספקתי להתעמק בזה וראיתי רק את הספרה 9 .
יורם שפירא
אם תרשי לי, או שזו טעות הקלדה של אדם - - - אנחנו מוכרים - - -
היו"ר עדי קול
רגע, רגע, לא, סליחה, אני רוצה לבקש - - -
יורם שפירא
לא, לא - - -
היו"ר עדי קול
אתה תסביר לי. אנחנו יודעים לדבר.
יורם שפירא
אבל אני אראה לך.
היו"ר עדי קול
בסדר, אני רוצה לבקש דבר אחד. אחת, אנחנו ביקשנו חוזים, אני רוצה לראות את החוזים.
שמואל זכאי
הנה חוזה.
היו"ר עדי קול
לא, אני לא רוצה לראות בשידור חי בערוץ הכנסת כשיושבים כאן, אני רוצה לראות כשאני יכולה לעבור ולבדוק וללכת לבדוק מה זה אספרסו ארוך וכפול ומה זה קפה ומה זה לאטה.
קריאה
אין בעיה.
היו"ר עדי קול
אני רוצה לבדוק את זה, לכן ביקשתי את זה מראש. אז אני מבקשת, אם אפשר, מרשות שדות התעופה, לשלוח לי את החוזים. האם אני יכולה לקבל את החוזים?
שמואל זכאי
כן, תקבלי. ניתן לך אחד או שניים לדוגמה כי יש מאות.
היו"ר עדי קול
ביקשנו על קפה, מאפה.
שמואל זכאי
תקבלי אחד או שניים לדוגמה, אין שום בעיה.
היו"ר עדי קול
זה דבר אחד. כתבתם לי בתשובה שכן נעשה פיקוח מול רשת קקאו לאחרונה.
יעקב גנות
עכשיו, גברתי, את מקבלת את החוזה בזה הרגע.
היו"ר עדי קול
תודה רבה.זה רק הנספח או כל החוזה?
קריאה
לא, זה סעיף ספציפי של הפיקוח.
היו"ר עדי קול
אתה לא רוצה לבוא לתת לי את זה?
יעקב גנות
לא, אני שולח לך את זה. בגלל שאני לא אוהב תקשורת אז אני שולח מישהו אחר שישלח לך.
היו"ר עדי קול
זה לא אישי נגדכם, אני מניחה.
יעקב גנות
אין לי ספק, זה פרסונלי.
היו"ר עדי קול
דיברתם על פיקוח שנעשה בשנה האחרונה, אני יכולה לדעת במה מדובר?
יעקב גנות
תקבלי את זה מיד אחרי הישיבה.
היו"ר עדי קול
תודה רבה.
שמואל זכאי
לגבי הפיקוח, קיימת יחידה בנתב"ג שקוראים לה יחידת פיקוח על חוזים. בידי היחידה הזאת מצויים כל החוזים המסחריים שנחתמו בין הרשות לבין הזכיינים, כולל נספח המוצרים שמגדיר כמה מחיר אפשר למכור כל מוצר בנתב"ג, היא עוברת גם בצורה גלויה וגם אנחנו משתמשים באמצעים - - -
היו"ר עדי קול
אז המחירים האלה בסדר מבחינתך? זאת אומרת אם יחידה פיקוח עברה - - - אני שואלת את השאלה, קבבוני טלה שעולים 120 שקל מול 69 שקלים ברמת גן.
יורם שפירא
לא, ב-120 שקל הייתה תקלה.
היו"ר עדי קול
הבנתי. אתם רוצים שנעבור אחד אחד? איזה תקלה זו הייתה? תקלה שהגביהו ובדקו?
יורם שפירא
לא, לא נמכר מעולם ב-120 שקלים, הוא ביקש להעלות את זה, הוא כבר יצר מחירון, המחירון הוא 69 שקלים. הוא קיבל מאיתנו שהוא לא יכול למכור ב-120 שקלים, זה לפני הכתבות ולפני הכול , והוא מוכר את זה ב-69 שקלים.
היו"ר עדי קול
אתם רוצים שנעבור מוצר מוצר ונבדוק.
יורם שפירא
אין שום בעיה.
היו"ר עדי קול
לא, אני רוצה לדעת, אני באמת רוצה לדעת. אתם אומרים פופוליזם - - -
יורם שפירא
אני לא אמרתי פופוליזם. הוא לא התכוון אלייך, דרך אגב.
היו"ר עדי קול
אולי הוא התכוון אליי. כן, הוא התכוון אליי.

אני רוצה לדעת, הטענה שלכם היום שלא משלמים יותר בנתב"ג מאשר שמשלמים במקומות אחרים?
יורם שפירא
לא. זאת לא הטענה שלנו.
היו"ר עדי קול
אז מה הטענה?
שמואל זכאי
זאת לא הטענה.
היו"ר עדי קול
אז אני שואלת מה הטענה.
שמואל זכאי
הטענה היא שהמחירים בנתב"ג הם מחירים שנקבעים במכרזים והם לוקחים בחשבון שההוצאה של המפעיל, ההוצאות שלו הן הוצאות יותר גדולות מאשר - - -
היו"ר עדי קול
בכמה אחוזים?
שמואל זכאי
מאשר במקומות אחרים.
היו"ר עדי קול
בכמה אחוזים? תשמעו, עד שאני לא אדע מה שאתם דרשתם אני לא אוכל לבדוק אם מה ש - - -
שמואל זכאי
אנחנו דרשנו במכרז, למכרז יש מחיר מינימום, הצעת מינימום - - -
היו"ר עדי קול
אבל אין הצעת מקסימום.
שמואל זכאי
מחיר מינימום לוקח בחשבון - - - דרך אגב, מחירי מינימום מתבצעים אחרי ייעוץ כלכלי של חברות שמתמחות בעניין הזה וכך הלאה. עכשיו יוצאים לתחרות, מפרסמים מכרז, יש איש עסקים שחזקה עליו שהוא יודע לנהל את העסק שלו, רשום לו במדויק מה המחיר שהוא צריך למכור את המוצרים, רשום לו בצורה מדויקת - - -
היו"ר עדי קול
מחיר מינימום.
שמואל זכאי
לא מינימום, המחיר המוחלט. לא המינימום ולא המקסימום, המחיר המדויק. הוא עושה את התחשיב שלו ואם הוא חושב שהוא יכול להתמודד בתחרות הזאת אז הוא מגיש הצעה. במדינת ישראל שנת 2014 מה אתם מציעים? לא הבנתי מה אתם מציעים.
היו"ר עדי קול
אני מציעה הצעה מאוד פשוטה ואני רוצה לשאול את דעתך להצעה הזאת. אמרתי, שוב, בשמונה השנים האחרונות שלי ביליתי באוניברסיטת תל אביב. באוניברסיטה יש שלושה מוצרים שהם מוצרים מפוקחים, מים, יש סנדוויץ' ויש קפה. הקפה מוגדר, קפה בסיסי, סנדוויץ'. הדברים האלה הם במחירים מפוקחים ואתה יכול לקבל אותם בכל מקום.
שחר תורג'מן
אבל על איזה תחרות הם מדברים? הם אומרים לך כאן שהם בעצם מכתיבים את המחיר, איזה תחרות יש פה? הם מכתיבים את המחיר, הם קובעים מחיר.
היו"ר עדי קול
חכה שנייה, אנחנו עוד לא יודעים אם המחיר - -
שחר תורג'מן
דרך אגב, את יודעת שיש שני תעריפים בנתב"ג, יש תעריף לעובדי נתב"ג, הקפה לעובדי נתב"ג הוא שישה שקלים. במקומות עבודה זה מקובל. אולי דרך אגב, כדאי שבמדינת ישראל יהיה תעריף אחיד, כי אז יהיה מנגנון מצוין שישמור על מחירים לציבור הרחב וללקוחות שבויים. אם הם מפקחים, הם שמו את מחיר המקסימום, מחיר המטרה, איזה מין תחרות יש? אין פה תחרות. יש לי פה תחרות על מי יהיה בנתב"ג, בהינתן כללי משחק של לא תחרוג מהמחירים האלה, וזהו. אם קפה, אם הקפה לאדוני, קפה קטן עולה 12 שקלים, סנדוויץ' טונה 32 שקלים, זה מחירים סבירים בעיניך ללקוחות שבויים - - - למה אין אלטרנטיבה? למה בחלק משדות התעופה יש מכשירים אוטומטיים לממכר סנדוויצ'ים, קפה? אני יודע שיש את זה בנתב"ג, אבל יש את זה במקומות שגם עם זכוכית מגדלת של שען חירש לא תראה אותם. אתה לא יכול לראות אותם, זה לא במתחמים הראשיים.
יעקב גנות
למה אתה כועס כל כך? אני לא מבין.
שחר תורג'מן
אני כועס, אני אגיד לך למה אני כועס. אני כועס כי הנושא הזה עולה כל שנה. אני לא הראשון שמעלה את הנושא הזה, מדי שנה בשנה הוא עולה ושום דבר לא השתנה. גל המחאה ב-2011, הגל העצום הזה, טיפה אחת לא חלחלה לנתב"ג, לצערי.
שמואל זכאי
תגיד, אולי אתה כועס כי מחירי הטיסות בנתב"ג ירדו באופן משמעותי, בין השאר בגלל שהנוסעים יכולים לקנות כרטיסי טיסה באופן ישיר מחברת תעופה ולא קונים עוד באמצעות סוכנים?
היו"ר עדי קול
סליחה, אני מבקשת ממך, אתה יכול - - -
שמואל זכאי
אולי?
שחר תורג'מן
אתה רוצה שאני אגיב? אני אשמח להגיב. אני לא כועס, אני שמח. הנה ציטוט. דרך אגב, אתה מוזמן לשמוע את הראיונות או לקרוא אותם כשהיה שמים פתוחים. היחידי שהעז לצאת כנגד ההשבתה זה אני. התראיינתי תחת כל עץ רענן ואמרתי שאני בעד שמים פתוחים. אני שמח על התחרות, אני - - -
שמואל זכאי
רק היום הופיעה כתבה שאתה מתנגד לשמים הפתוחים - - -
שחר תורג'מן
נשאלתי שאלה אני אענה, אפשר לענות?
היו"ר עדי קול
רק משפט אחד, כי אתם הופכים את זה למאבק אישי וזה לא הנושא שלנו.
שחר תורג'מן
לפרוטוקול, קבוצת הדקה ה-90 שמחה על התחרות, מאוד אוהבת תחרות, מנגנון נפלא להורדת מחירים. אני בעד תחרות, ככה הדקה ה-90 נולדה, היא שינתה סדרי בראשית במדינת ישראל בהקשר של מחירי תיירות בארץ.
היו"ר עדי קול
שחר, אני עוצרת אותך לפני ש - - -
שמואל זכאי
וברור לך שהתחרות הזאת יכולה להיות, התחרות הזאת שמורידה את המחירים לצרכן, זו הדאגה שלנו במאות דולרים לטיסות - - -
שחר תורג'מן
נכון, ואני מאוד בעד.
שמואל זכאי
חזקה עליך שאתה בעד, ברור לך מאליו שכדי לעשות את זה היה צריך להשקיע בחמש השנים האחרונות בפיתוח של מסלולים בנתב"ג?
שחר תורג'מן
אמרתי שאתם - - - אני פרגנתי לכם כאן - - -
היו"ר עדי קול
שחר, אני עוצרת אתכם. אני עוצרת את השיחה על השמים הפתוחים ואני חוזרת אלינו. שאלתי שאלה מאוד ספציפית - - -
שמואל זכאי
אבל זה קשור.
היו"ר עדי קול
זה קשור, שוב, אנחנו לא נחזור ונגיד שאנחנו מעריכים את הירידה במחירי הטיסות, זה לא סותר. זה לא סותר את העובדה שכאמור חלק מהארוחות בטיסות ה-low cost אנחנו נצטרך לקנות, זה אומר שזה קהל שבוי שצריך לאכול, אנחנו לא מתווכחים על זה, ואני שאלתי אותך שאלה מאוד ספציפית, אני רוצה שלושה או ארבעה מוצרים שיהיה בהם מחיר קבוע ויהיה אפשר לקנות אותם בכל החנויות. אני רוצה לדעת מה הם, הקפה, המאפה, השתייה, של אנשים שלא רוצים לקנות - - - אתה יודע, מי שרוצה לקנות קפה מפונפן, קוראים לזה היום, קפה יוקרתי, אין בעיה, אני רוצה שמי שרוצה לקנות קפה פשוט - - -
שמואל זכאי
קודם כל שלושת המוצרים שנמכרים הכי הרבה בנתב"ג, אחד זה בקבוק מים, שני זה קפה והשלישי זה קפה ומאפה. אלה שלושת - - -
היו"ר עדי קול
ומה המחיר שלהם בכל הרשתות?
שמואל זכאי
אלה שלושת המוצרים שנמכרים בנתב"ג. כמו שאמר שחר ידידי, הפכנו להיות ידידים - - -
שחר תורג'מן
אשמח.
שמואל זכאי
מעצם זה שאנחנו קובעים מחיר זה אומר שהמחיר מפוקח, כי אנחנו קובעים את המחיר בנספח מוצרים.
היו"ר עדי קול
אז מה המחיר על קפה, מאפה ומים?
שמואל זכאי
עכשיו יכול להיות ויכוח שהוא לגיטימי, אני מבין את טענתך, מבין דברייך, שאת טוענת שהמחיר שאנחנו מפקחים עליו הוא גבוה מדי.
היו"ר עדי קול
נכון.
שמואל זכאי
טענתנו היא שבהינתן כל הנסיבות שתיארתי, שהביאו להורדה של סך הכול של המוצר הזה שנקרא טיסות הוא לא גבוה. הוא נורמלי, הוא בגדר הנורמה.
היו"ר עדי קול
אפשר לדעת כמה רשות שדות התעופה מרוויחה? מרוויחה בשנה, הרווח שלה. זה גוף ציבורי, זה גוף סטטוטורי.
יעקב גנות
ודאי, זה פורסם, זה - - -
יורם שפירא
היא לא מרוויחה.
יעקב גנות
מה זה נקרא מרוויחה?
יורם שפירא
רשות שדות התעופה לא מרוויחה, רשות שדות התעופה מחלקת את - - -
היו"ר עדי קול
רק לא אמרת את שמך לפרוטוקול.
יורם שפירא
יורם שפירא, סמנכ"ל מסחר של רשות שדות התעופה.
יעקב גנות
הוא זה שחותם על המכרזים.
היו"ר עדי קול
אני רציתי ל - - - לא מרוויחה רשות שדות התעופה?
יורם שפירא
תני לי להשלים את המשפט. רשות שדות התעופה, יש לה עודף מהפעילות השוטפת שהולך כולו לפעילות הפיתוח. זה לא כסף שמחלקים למישהו, אז אפשר לגחך - - -
היו"ר עדי קול
כן, אני מגחכת.
יורם שפירא
אפשר לגחך, סליחה, רשות שדות התעופה השקיעה ומשקיעה בימים האלה 5.5 מיליארד שקל מתקציביה היא, לא ממיסים - - -
שחר תורג'מן
אבל זה מס, מה זה לא ממיסים?
יורם שפירא
שחר, לא הפרעתי לך.
שחר תורג'מן
מה זה לא ממיסים? זה מס.
יעקב גנות
למה אתה מתפרץ ?
יורם שפירא
תפסיק להפריע.
שמואל זכאי
קיבלנו זיכיון מהמדינה ואנחנו משלמים עליו כסף. מה, אנחנו קיבלנו זיכיון בהתנדבות?
היו"ר עדי קול
מר זכאי, אני מבקשת. כל אחד ידבר בזמנו, שלא נהפוך את זה להיות שוק, למרות שבשוק מאוד זול.
יורם שפירא
כבר לא.
שמואל זכאי
בשוק בנמל תל אביב לא, מידע אישי.
יורם שפירא
יש ארבע אפשרויות לממן את הפעילות הזו. אחת, כדי לקבל מיסים ממדינת ישראל רשות שדות התעופה לא קיבלה שקל משנת - - -
היו"ר עדי קול
השאלה היא - - - לא, לא, לא - - -
יורם שפירא
אני אגיע לקפה.
היו"ר עדי קול
לא, לא, אני אומרת, יש - - -
יעקב גנות
אבל אי אפשר להסביר משהו בלי להבין את הרקע.
היו"ר עדי קול
אבל אני רוצה פשוט.
יורם שפירא
בבקשה.
היו"ר עדי קול
פשוט. יש רווח, הרווח הולך לפיתוח. השאלה למה מתוך הרווח הזה אתם לא אומרים 'רגע, אנחנו גם מתוך הרווח הזה אומרים שאנחנו מגנים על האזרחים ואנחנו עושים פיקוח - - -
יורם שפירא
אנחנו מגנים ואני אגיד לך איך אנחנו מגנים. נורא קל לתקוף אותנו, זה בסדר, אין לנו בעיה, קל לתקוף אותנו. בכלל קל לתקוף עובדי מדינה, זה קל, אבל אנחנו עושים הכול בשביל הציבור ולא בשביל אף אחד שיושב סביב השולחן הזה מהצד שלנו.

אמרתי, הכסף הולך לפיתוח, מאיפה נביא את הכסף? אפשרות אחת, שמדינת ישראל תממן. מדינת ישראל לא העבירה שקל לרשות שדות התעופה מאז הקמתה.
היו"ר עדי קול
אתה רוצה שניכנס לענייני עלויות של המשכורות? עלויות השכר של רשות שדות התעופה?
יורם שפירא
גם על זה אנחנו יכולים להתווכח, אנחנו בינתיים לא בתוך 100 הגופים שרוצים לעבוד בהם במדינת ישראל. קשה מאוד לגייס עובדים לרשות שדות התעופה, אל תיקחו קבוצה כזאת ספציפית ו - - -
היו"ר עדי קול
למיטב הבנתי קשה מאוד להיכנס ל - - -
יעקב גנות
סליחה, זה באמת פופוליזם. לקחת קבוצה של אנשים ייחודיים, שיש להם אחריות אדירה ולקחת את המשכורת, לא את המשכורת הבסיסית, אלא כולל הוצאות מעביד, זה 30% מעבר לברוטו - - - ועל זה לבנות.
היו"ר עדי קול
אין לנו ויכוח שרשות שדות התעופה היא עם איתנות פיננסית מספיקה שהיא יכולה להרשות לעצמה להגן על הציבור במחירי המזון.
יורם שפירא
אנחנו עושים את זה. עכשיו האפשרות השנייה היא להעלות אגרות כמו שאמר שמוליק, פנים ארצי אפס, נתב"ג חצי ממחירי האגרות בעולם. אתם רוצים שנעלה את האגרות? אין שום בעיה, נכפיל את האגרות ונוריד את המחירים האחרים.
היו"ר עדי קול
לא, אנחנו פשוט רוצים שתדאגו לציבור.
יעקב גנות
סליחה, נושא נוסף, במדינת ישראל - - -
היו"ר עדי קול
סליחה, אתה עוד לא קיבלת רשות דיבור, אתה החלטת לתת לשניהם ואתה מדבר רק בהתפרצות. אז אתה רוצה לבקש רשות דיבור? או שאתה רוצה לדבר ככה בהערות שוליים? הערות אגב לא פה. גם אפילו לא הצגת את עצמך. אם תרצה לדבר, אני אשמח שתבקש רשות דיבור ואני אתן לך.
יעקב גנות
אין לי ספק.
יורם שפירא
האפשרות השלישית היא ממקורותיה של הרשות. מקורות הרשות הם לא מהאגרות כי האגרות, אנחנו יודעים שהן מאוד נמוכות, היכולת היחידה של הרשות לממן את הפעילות שלה כדי שתינתן פלטפורמה לחברות התעופה להביא טיסות במחירים זולים שהציבור יוכל לטוס במחירים זולים, אז היא צריכה לממן את זה. היא מממנת את זה מהמסחר. עכשיו נגיע לכוס קפה. אין שום בעיה, נגיע לכוס קפה. בנתב"ג אפשר לקנות כוס קפה מ-9 שקלים עד 18 שקלים.
יעקב גנות
הערת אגב.
היו"ר עדי קול
אז תיקח את המיקרופון ותגיד את שמך לפרוטוקול.
יעקב גנות
גנות יעקב, מנכ"ל רשות שדות התעופה.
היו"ר עדי קול
כן, אנחנו שמחים שבאת.
יעקב גנות
אני מודה על ההזמנה.

גברתי, אני רוצה לציין עובדה אחת, שמדינת ישראל זו המדינה היחידה בעולם שמשרד הפנים לא מממן את נושא ביקורת הגבולות, מדינת ישראל - - -
היו"ר עדי קול
אתם סוטים מהנושא. אנחנו מממנים אותו באמצעות הקפה? אני רוצה לדעת. כן?
יורם שפירא
אנחנו מממנים באמצעות הכנסות רשות שדות התעופה.
היו"ר עדי קול
אתם יודעים מה? אז אני אקרא לציבור, 'תפסיקו לקנות קפה', אנחנו נביא קפה מהבית.
יעקב גנות
אבל גם היום אף אחד לא מפריע.
היו"ר עדי קול
אנחנו נביא סנדוויצ'ים, שלא נממן את - - -
יעקב גנות
סליחה, גם היום אף אחד לא מפריע, זה המקום היחידי - - - אני עוד לא ראיתי מישהו שמונעים ממנו להיכנס לשדה עם סנדוויץ', אין לנו בעיה. שתיים, יש במקום מתקנים עם מים קרים, כולם יכולים לשתות. שלוש, יש במקום מכונות קפה ומכונות שתייה.
שחר תורג'מן
אז אני אמליץ ללקוחות שלי לבוא עם צידניות לנתב"ג, זה מה שאתה אומר לי.
יעקב גנות
סליחה, אני ממליץ - - -
שחר תורג'מן
לבוא עם צידניות, ארבע-חמש נפשות, לבוא עם סנדוויצ'ים לפתוח פק"לים. אתם רוצים לראות את החבר'ה נכנסים עם צידנית, פותחים ומתיישבים?
יעקב גנות
סליחה, אתה מתפרץ. תקשיב לי, אם אתה רוצה שבאמת לא יבואו עם סנדוויצ'ים תוריד את עלויות הטיסה ואז אנשים יוכלו לטוס - - -
היו"ר עדי קול
סליחה, מר גנות, הרגע אמרת, עלויות הטיסה כבר ירדו ועדיין יקר לנו הסנדוויץ'. לא הגיוני שמשפחה ממוצעת צריכה לאכול ב-120 שקל - - -
יעקב גנות
לא, אני מתכוון לדקה ה-90 שיורידו עלויות טיסה. יורידו עלויות טיסה כדי שאנשים יוכלו לקנות - - -
היו"ר עדי קול
הנה, אנשים קונים כרטיסי טיסה ומגיעים ועדיין עולה להם 120 שקל ארוחה משפחתית - - -
יורם שפירא
לא עולה להם 120.
יעקב גנות
סליחה, בואו נעבור עכשיו סעיף-סעיף.
היו"ר עדי קול
סליחה, אני רוצה רגע לשאול את השאלה. אתם אמרתם שאתם מרוויחים מהמסחר, המסחר, זאת אומרת מהכסף - - -
יורם שפירא
לא מרוויחים, מכניסים.
היו"ר עדי קול
מכניסים 56 מיליון שקלים.
יורם שפירא
יש לנו הכנסות מהמסחר שהולכות לטובת פיתוח התשתיות התעופתיות של מדינת ישראל.
שמואל זכאי
וסבסוד הפעילות הפנים ארצית באופן מלא.
יעקב גנות
וסבסוד פעילות שהמדינה לא - - -
היו"ר עדי קול
אני חושבת שיותר פעמים אי אפשר לומר מכמות הפעמים שהזכרתם את הסבסוד של הפעילות הפנים ארצית.
יעקב גנות
מה לעשות, זה 200 מיליון שקל.
היו"ר עדי קול
200 מיליון שקל? כמה רווח תפעולי? אמרת שזה מושקע בפיתוח, כמה זה?
יורם שפירא
אמרתי לך 75 מה-500 מיליון הולכים לפיתוח - - -
היו"ר עדי קול
אז אנחנו אומרים, אתם רשות שמרוויחה 500 מיליון שקל בשנה ועדיין לא יכולה לבוא ולהגיד 'אנחנו מורידים', 'אתם יודעים מה? בואו נוריד להם את השכירות כדי שהם לא יצטרכו לגבות מאיתנו כל כך הרבה כסף'.
יורם שפירא
לא נוריד להם את השכירות, אני אגיד לך, יש פתרונות.
היו"ר עדי קול
מה השכירות הממוצעת, דרך אגב?
יורם שפירא
יש 172 חוזים, כל אחד שכירות אחרת.
היו"ר עדי קול
שכירות ממוצעת למטר?
יורם שפירא
אין שכירות ממוצעת למטר.
היו"ר עדי קול
לכל מספר אפשר לעשות ממוצע.
יורם שפירא
לא, לא - - -
היו"ר עדי קול
לכל קבוצת מספרים אפשר לעשות ממוצע.
יורם שפירא
לא, לטבוע בבריכה שהממוצע שלה הוא 80 סנטימטר, זה טבעת במטר 50. עזבי, מה זה ממוצע?
היו"ר עדי קול
לא, אז אני רוצה לשאול אותך, אנחנו מדברים על קפה? רשתות מכירת הקפה, השכירות שלהן.
יעקב גנות
הנה, עכשיו תתנו לנו, נדבר רק על הקפה.
יורם שפירא
מחירי המזון בנתב"ג, יש למעלה מ-20 נקודות הסעדה בנתב"ג ולמעלה מ-50 אוטומטים בנתב"ג ועשרות נקודות לשתיית מים בחינם, לנתב"ג מים טהורים, נקיים וקרים. אז בואו נתחיל מזה. שתיים - - -
היו"ר עדי קול
רגע, שנייה, האם אתה יכול להגיד לי שבכל מקום שמוכרים קפה בנתב"ג אני יכולה להשיג קפה ב-9 שקלים וסנדוויץ' ב-15 שקלים?
יורם שפירא
אם תלכי לאוטומטי ותקני - - -
היו"ר עדי קול
לא לאוטומט, אני מדברת על - - -
יורם שפירא
תלכי לרשת קקאו ואתה יכולה ל - - -
היו"ר עדי קול
השאלה שלי למה אתם משתמשים כל הזמן בקקאו? מה היה - - -
יעקב גנות
כי הוא פה.
יורם שפירא
אני לא השתמשתי, הוא בא לפה.
היו"ר עדי קול
אבל יש פה את הבר קפה. סליחה, אני אשאל אתכם, יש אצלכם קפה ב-9 שקלים?
נאור אשכנזי
לא, אבל גם ברשת לא.
היו"ר עדי קול
לא, אבל הוא אומר שבחוזים שלכם - - -
יורם שפירא
לא אמרתי בחוזים שלו.
היו"ר עדי קול
אני ראיתי את החוזה.
יורם שפירא
לא אמרתי בחוזה שלו, אמרתי שיש מגוון של מחירים בנתב"ג שנעים - - -
היו"ר עדי קול
הבנתי, לכן אתם מראים לי את קקאו, כי רק לו יש 9 שקלים.
יעקב גנות
יש הרגשה שאנחנו בחקירה פה.
יגאל ששון
אבקש לקבל ציון לשבח מהוועדה לקפה קקאו.
היו"ר עדי קול
קודם כל כן, אבל אני רוצה להבין איך זה קרה שלכם יש את זה בחוזה ולאחרים אין.
יורם שפירא
זה רק מראה שהטענה שיש כל מיני טענות היא נכונה.
היו"ר עדי קול
אבל רק בקקאו וגם קקאו, סליחה רגע, אני מנסה להבין למה קקאו זה הגוף היחיד שאתם התייחסתם אליו ואמרתם - - -
יורם שפירא
אני לא התייחסתי - - -
היו"ר עדי קול
זה גוף שהייתה טענה לגביו והפעלתם לגביו פיקוח. מה הייתה הטענה?
יורם שפירא
לא נכון. את רואה את החוברת הזאת?
היו"ר עדי קול
אני מקריאה מהחוברת שלכם.
יורם שפירא
אבל את רואה את החוברת הזאת?
היו"ר עדי קול
כן.
יורם שפירא
כל המכתבים האלה של המפקחת על החוזים והמחירים של נתב"ג, שזה התפקיד שלה, וכל זה רק מהתקופה האחרונה.
היו"ר עדי קול
אז, סליחה, בחוזה שלך, כמה המחיר המינימלי לקפה?
נאור אשכנזי
דבר ראשון אין מינימלי.
היו"ר עדי קול
יש מינימלי, לפי מה שהם אמרו. הם אמרו שיש רשימת מחירים בנספח החוזי.
נאור אשכנזי
דבר ראשון, צריך לדייק בדברים. המספרים שצוינו הם לא נכונים לגמרי. מחירי הקפה שלנו בנתב"ג הם 2 שקלים מעל הרשת וזה משהו שהוסכם בחוזה ואנחנו לא מפרים חוזה. זה דבר ראשון. אנחנו עובדים מול החוזה.
היו"ר עדי קול
אז אם מישהו - - -
נאור אשכנזי
אין לנו קפה ב-9 שקלים ברשת וגם לא אספרסו.
היו"ר עדי קול
אבל אם מישהו בא וקנה את הקפה ב-18 שקלים?
נאור אשכנזי
גדול, שברשת עולה 16 שקלים. כן. ואספרסו, 10 שקלים ברשת ו-12 שקלים אצלנו ב - - -
היו"ר עדי קול
ולמה? למה הפער של 2 שקלים?
נאור אשכנזי
כי ההוצאות שלנו הן שונות. יש לנו מכרז שמראש הוגש והוסכם ואנחנו עומדים בחוזה של המחירים. הכול מאוד פשוט. לא עשינו שום דבר - - - גם בכריכים. זרקו פה מחירים הזויים שלא קשורים. ברשת המחירים שלנו הם 29 שקלים לכריך ובנתב"ג 30 שקלים. דרך אגב, אני שלחתי את כל המחירים בשבוע שעבר - - -
היו"ר עדי קול
הדבר היחיד שאנחנו ציינו לגבי ארקפה זה קפה הפוך, עולה 19 שקלים, מול המחיר בפולג ב-16 שקלים. 3 שקלים הבדל.
נאור אשכנזי
הגדלים טיפה שונים, זה הכול.
היו"ר עדי קול
לא, על אותו קפה.
נאור אשכנזי
אין אותו קפה. זה לא אותו קפה, כי הכוס בנתב"ג טיפה יותר גדולה מבנתניה והיא שונה. אז אם עושים השוואה, היא צריכה להיות מדויקת, דבר ראשון, ולא להשמיץ אותנו סתם, וזה מה שקרה. סתם השמיצו אותנו.
היו"ר עדי קול
לא, שוב, אני מייצגת את הציבור, הציבור רואה שתי עמדות שונות עם מחיר שונה.
נאור אשכנזי
מצוין. אנחנו עובדים 24 שעות, גם בשעות של הלילה שהשדה לפעמים סגור ואין נוסעים והעובדים עדיין נמצאים ומשלמים להם, כולל חניות וכולל הגעה ואנחנו לא מתלוננים לאף אחד, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם הרשות, יש לנו בקרת מחירים כל שבוע או שבועיים, שבאים ובודקים אותנו, כולל בקרות של משרד הבריאות שאין בשום מקום אחר במדינת ישראל. אז סתם לצאת עם כתבה - - -
היו"ר עדי קול
אז הכול בסדר?
נאור אשכנזי
לא, סתם לצאת עם כתבה כדי לשבח מישהו מסוים על חשבוננו זה לא נכון.
היו"ר עדי קול
אני אחזור אליך. היא ביקשה לדבר, היא ביקשה לפניך, אני אתן לך אחר כך.
עפרה לוי
נציגי הרשות הנכבדים פה אמרו בעצמם שהכנסות הרשות או תקציב ההשקעה של הרשות, כל אחד בשפתו, מגיעות מהעולם המסחרי - - -
יעקב גנות
לא, אגרות ומסחר והכול.
היו"ר עדי קול
האמת שאמרת מסחר, אני מניחה שהתכוונת - - -
עפרה לוי
אמרת אגרות מאוד נמוכות, אמרת תעופה מקומית מסובסדת על ידי הרשות, אמרת הכנסות הרשות מגיעות מהעולם המסחרי.
שמואל זכאי
שנדייק, 53% מההכנסות של הרשות באות מאגרות, כמו בכל העולם שיש אגרות, ו-47% באות מהכנסות ממסחר. בדרך כלל בעולם, בנמלי תעופה, בין 70% ל-80% מההכנסות באות מאגרות, כלומר ממיסים ישירים שמטיל הנמל על הנוסע או על חברת תעופה, ורק 20% על הכנסות ממסחר. כדי שהעול של המיסים הישירים לא יהיה ישירות על הציבור, כי את לא יכולה לטוס בלי לשלם מס, הלכה הרשות בצורה חכמה ואמרה, 'בואו נוריד את המחירים של האגרות, נעשה אותם אגרות זולות - - -
היו"ר עדי קול
סליחה, אתם חוזרים כל פעם על אותו נושא. בבקשה.
עפרה לוי
תודה. אנחנו באמון הציבור מאמינים שלהגיד משפט כמו קצת פחות מ-50%, אני אשתדל לדייק, מגיע מהעולם המסחרי בסופו של דבר מי שמשלם את זה הם הצרכנים, אם זה במחיר הקפה, אם זה בנושא של מגבלה למוניות. במקביל לסיפור הזה התעורר סיפור נוסף שבו הרשות עצרה - - -
היו"ר עדי קול
אנחנו לא ניכנס כאן לנושא המוניות, אנחנו - - -
עפרה לוי
אין בעיה, אבל - - -
שמואל זכאי
כדי להגן על האזרח.
עפרה לוי
אני מצטערת, אני מתקשה לראות איפה זה מגן על האזרח.
היו"ר עדי קול
גם האזרח מתקשה לראות איפה זה מגן עליו. אני אגיד לך, אני הוועדה לפניות הציבור, קיבלתי בשבועות האחרונים עשרות פניות לגבי המוניות.
עפרה לוי
אנחנו מבקשים מהוועדה להפנות את הנושא לוועדה לביקורת המדינה ולבקש ממבקר המדינה לחקור את הנושא הזה, כיוון שבסופו של דבר שוב מי שמשלם את ההכנסות האלה ואת תקציבי הפיתוח האלה זה האזרחים והצרכנים.
היו"ר עדי קול
קודם כל אנחנו לא צריכים להעביר לוועדת ביקורת, מיד אנחנו יכולים להעביר למבקר המדינה בעצמנו.
עפרה לוי
בשמחה.
היו"ר עדי קול
אפשר לדלג על הוועדה.
עפרה לוי
קיצור דרך זה תמיד מבורך.
היו"ר עדי קול
קיצור דרך זה יותר טוב. אני מסכימה, אחד מהדברים זה שאנחנו נסיים את הדיון הזה ונקרא למבקר המדינה ל - - -
יעקב גנות
את מדברת בכזה קצב שתאמיני לי - - -
היו"ר עדי קול
נכון. אני לא התנצלתי על זה לפני, יש לי בעיית דיבור מהיר, אני אנסה לעצור אותו.
יעקב גנות
אני עוד מעט אני עולה על השולחן - - -
היו"ר עדי קול
אתה יכול, כי הצלמים הלכו. אתה יכול לעלות על השולחן, אין בעיה.
יעקב גנות
לא, אני כל הזמן מקשיב כדי להבין.
היו"ר עדי קול
אנחנו כמובן נקרא לבדוק את העניין הזה. אתם תשמחו, כמו שאת אומרת - - -
קריאה
אין בעיה.
היו"ר עדי קול
כמובן, אתם אומרים אין בעיה, אנחנו נשמח שמבקר המדינה יבחן את כמות ההכנסות וגם איך הצרכן משלם לצורך ההכנסות האלה.
ניב זילברשטיין
קודם כל, לפני שאנחנו גם כועסים על שכירויות שהן אסטרונומיות ולא פרופורציונאליות לסיפור הזה - - -
היו"ר עדי קול
דרך אגב, לי קשה לכעוס על השכירויות, כי אני לא קיבלתי את החוזים עדיין אז אני לא יודעת מה המחיר.
ניב זילברשטיין
אל"ף, את יכולה להיכנס לאינטרנט כי המכרז היה פתוח.
היו"ר עדי קול
המכרז, אבל לא החוזה.
ניב זילברשטיין
המכרז היה פתוח. גם אמרתי את זה ליועצת שלכם.
היו"ר עדי קול
אני חייבת להגיד לך, המכרז פתוח וקיבלנו מידע שאומר שהמספרים שהוצעו במכרזים היו הרבה יותר גבוהים ממחירי המינימום ולכן אנחנו לא יכולים לדעת מה החוזה.
ניב זילברשטיין
אז קודם כל לפני באמת שאנחנו כועסים אני חייב להגיד דבר טוב והם מכירים אותי כמישהו שנלחם איתם הרבה. אני רוצה להגיד לעמיתי שמואל, אתם מנהלים את העסק הזה טוב וצריך להבין שבשונה מקניון שמחר בבוקר יהיה סגור יומיים ולא תהיה בעיה כאן, אם נתב"ג יהיה סגור יומיים יהיו לנו פה צרות צרורות. אתם מנהלים את זה טוב, זה גם עולה לנו הרבה כסף - - -
היו"ר עדי קול
נכון, אז כמה כסף? השכירות שלך שם מול השכירות שלך במקום אחר.
ניב זילברשטיין
אז בואי אני אספר לך. אנחנו משלמים פלוס מינוס פי שישה מחנות ממוצעת אצלנו בקניון. פי שישה בנתב"ג.
היו"ר עדי קול
מחירים, אתה יכול לתת לנו מחירים?
ניב זילברשטיין
150,000 שקל בחודש, שזה מספר אסטרונומי. אם אני מסתכל על חנות רחוב, נגיד סתם, שמשלמת - - -
היו"ר עדי קול
בקניון. נגיד לך בקניון עזריאלי, רמת אביב.
ניב זילברשטיין
אני מצטער, אנחנו יצאנו מכל הקניונים בגלל הסיפור הזה. אנחנו לא מוכנים לשלם לא 800 שקל למטר ולא 400 שקל למטר, אלה מספרים שהם הזויים. אנחנו משלמים בחנות נורמלית סדר גודל של 12,000 שקל לחודש. אלה המספרים שאנחנו מוכנים לשלם, כי סך הכול אם אנחנו נשלם יותר נצטרך להעלות את המחיר. בנתב"ג אנחנו משלמים יותר. אנחנו לא מוכרים פי חמישה או פי שישה, רוב השנה, אגב, אין שם יותר מדי עבודה. לספר לכם? תבואו בינואר-פברואר, זה מה זה שקט - - -
היו"ר עדי קול
ואתם עדיין מרוויחים.
ניב זילברשטיין
לא. אז רק שתדעי, לקח לנו שנה וחצי עד שהגענו ל-break even ואם נסתכל על הפחת, כי אין לך חוזה פה לעשרים שנה, החוזה הוא לחמש שנים ואתה מפעיל כאן את החנות לחמש שנים ואנחנו לא יודעים מה יהיה עוד חמש שנים, נשארו לנו עוד שנתיים ולכן אתה פלוס מינוס break even, זה לא מציאה גדולה. להגיד לך את האמת, אם את אותו כסף הייתי משקיע בארבע חנויות, כי באותו כסף שעלה לנו ל - - -
היו"ר עדי קול
אז למה אתה שם?
ניב זילברשטיין
כי כבר יש חוזה וחתמנו ולהגיד לך - - -
היו"ר עדי קול
אבל ידעת מראש.
ניב זילברשטיין
לא, זה מה שאני אגיד לך. אל"ף, אם תשאלי אותי בדיעבד, זו לא הייתה ההחלטה הכי חכמה בעולם, שתיים, לצאת היום זה למחוק את כל ההשקעה שהייתה והייתה שם השקעה אדירה, וזה לא נכון, אתה לא בעצם אומר 'אוקיי, יאללה הפסדתי 2 מיליון דולר ונתקדם הלאה בחיים', זה עסק שלנו, זה לא חברה ממשלתית שאתה יכול לעשות את זה.

לגבי החוזים. תראי, אפשר לשנות, כלומר באמת ההצעה שלכם - - - העולם מתחלק לשתיים, כשאתה בא ומתחרה בקפיטריות, ויש לנו 55 סניפים בכל הארץ, מקרית שמונה ועד אילת, ויש לנו גם מקומות שהחוזה הוא קצת שונה והתמודדנו בחוזים שונים, אז יש שתי אופציות. אופציה אחת זה כמו שאמרתם, ואמרתי את זה אתמול ליועצת, לוקחים איקס מסוים של מוצרים כשאתה חייב להתחייב למחיר מסוים ואתה לא זז ממנו, בתי ספר, קפיטריות, אוניברסיטאות ועוד. במקרה הנוכחי זה לא היה ככה. במקרה הנוכחי פונקציית המטרה של נתב"ג היה מחיר שכר דירה ולא מחיר לצרכן. האם אפשר לשנות את זה על החוזה שלנו? לא. האם אפשר לשנות את זה עתידית? כן. אני מצטער להגיד לך, אני אומר את זה קצת בביקורת אלייך כי זה מאוד פופוליסטי ובטח הבחור שהלך מכאן מאוד נהנה מהסיפור הזה, סך הכול אני מניח שבהידברות בינך לבין הרשות בחוזים העתידיים יהיה ניתן לקבוע איקס מסוים של מוצרים, בדיוק כמו באוניברסיטת תל אביב, בדיוק כמו באוניברסיטת באר שבע, בדיוק כמו בבית ספר בחולון שלפני שבוע התפרסם בו מכרז לסנדוויצ'יה או זה. אותו דבר, בהידברות בינך לבין הרשות אני מניח שתוכלי לקחת - - -
היו"ר עדי קול
לא, קודם כל אני אשמח לעשות הידברות, לא נשמע שיש עם מי. במקרה הספציפי הזה.
ניב זילברשטיין
עדי, אני חייב להגיד לך משהו, הם מכירים אותי כי אני נלחם, הם מכירים אותי טוב. תאמיני לי, בהידברות הם מקשיבים והם עוזרים. עכשיו תביני אותנו, אתם לקחתם אותנו כי הכי קל לקחת לכתוב פיצה וזה וקולה וזה וזה ואלף ואחד דברים, כי זה קל. קצת נתונים ו - - -
היו"ר עדי קול
זה מה שהציבור צורך.
ניב זילברשטיין
קצת נתונים ואני אתן לך - - - 44% מהמוצרים שלנו בנתב"ג זה אותו מחיר כמו בשאר הארץ. עוד 16% מחיר זול יותר בנתב"ג ורק 40% מהמחירים של המוצרים הם יותר יקרים.
היו"ר עדי קול
והם יקרים פי כמה?
ניב זילברשטיין
בשקלים, אני מדבר איתך על - - -
היו"ר עדי קול
לא, באחוזים, כי אמרת את זה באחוזים.
ניב זילברשטיין
באחוזים נגיד 5%-6%. תלוי מה, עוד פעם. אבל צריך להבין עוד משהו, העסק הזה עובד 24 שעות, גם בשעות מתות. אני הייתי שמח - - -
היו"ר עדי קול
מה זה שעות מתות? מתי זה?
ניב זילברשטיין
שעות מתות זה מ-12 וחצי עד 4 בבוקר.
היו"ר עדי קול
זה שעות שלא אוכלים בהם פיצה.
ניב זילברשטיין
לא, עזבי אותך פיצה, אני מדבר על לשתות. פיצה, אגב, זה הרבה יותר - - - אני הייתי שמח לסגור חלק מהסניפים, הייתי שמח גם לא לקחת בעסקת החבילה את שני הסניפים, יש לי סניף אחד לפני הדיוטי פרי וסניף אחד בתוך הדיוטי פרי. זה לא שיקול דעת, זה כאילו היום יש חוזה, אנחנו צריכים לעמוד בחוזה. עולה לנו להביא עובדים לנתב"ג הרבה יותר כסף מכל מקום אחר.
היו"ר עדי קול
רגע, אמרת שפונקציית המטרה - - - לך אין נספח מחירים?
ניב זילברשטיין
ברור שכן. אני אספר לך עוד משהו ותקראו את החוזה, אני לא יכול לעשות מבצע שם בלי לקבל את האישור שלהם, אני לא יכול להזיז מחיר בלי לקבל את האישור שלהם. אני לא יכול מחר בבוקר להכניס מוצר חדש בלי אישור שלהם.
היו"ר עדי קול
אבל אתה מבין מה אמרת? אתה לא יכול לעשות מבצע, אתה לא יכול להוריד את המחירים. זאת אומרת הם לא נותנים לך להוריד את המחירים.
ניב זילברשטיין
לא, בלי אישור אני לא יכול לעשות שום דבר.
שמואל זכאי
לפרוטוקול, אפשר להוריד מחירים כל הזמן. אנחנו לא חסם בהורדת מחירים, אנחנו חסם בעליית מחירים.
ניב זילברשטיין
אני יכול לעשות מבצעים? אני יכול ל - - -
שמואל זכאי
באישור.
ניב זילברשטיין
תקראו את החוזה, בבקשה. בחוזה רשום, ואם אתה רוצה אני אפנה אותך לסעיף הספציפי, רשום שאני לא רשאי אפילו לכבד מבצעים ושי, קופונים או כל דבר אחר, למה?
היו"ר עדי קול
כי זה אסור?
ניב זילברשטיין
לא - - -
היו"ר עדי קול
קודם כל אני מבקשת שתבדקו את זה, כי אנחנו נשמח לדעת שהחוזים שלנו כן מאפשרים לבתי עסק לעשות מבצעים.
שמואל זכאי
יש פיקוח, הוא מבקש. זה הכול. הוא יודע לבקש.
אהוד פלג
גברתי היושבת ראש, המועצה הישראלית לצרכנות רוצה להביא את הפרספקטיבה של הצרכן והצרכן מגיע לנתב"ג ורואה את המחירים והמחירים הם גבוהים. בואו נתחיל עם כל הטיעונים שהושמעו פה ויכול להיות שבדקות האחרונות גם יצא המרצע מהשק. קודם כל הנושא של איך נקבעים מחירים ופה אני לא מחדש כלום לאף אחד, כי בדרך כלל זה בא מהכלכלנים, כולם סוגדים לתחרות החופשית, בסדר גמור, בתנאי שיש. אין? צריך לבוא פיקוח, כי אחרת יש השתוללות. פה יש לקוחות שבויים, הזכירו כבר כמה שעות צריך לבוא מקצווי ארץ לנתב"ג, כמה שעות לפני הטיסה צריך להתייצב שם לכל הבדיקות והתהליכים, ולאחר מכן, במיוחד אם לוקחים טיסות של low cost, ששם לא נותנים מזון ושתייה, אז ברור למה הצרכנים צריכים שם לצרוך את שירותי המזון והשתייה, פעם אחת, ולמה הם לא יכולים להביא טרמוס קפה מהבית, כשהם מחשבים כל גרם של משקל כדי לא לעבור על המשקל המקסימלי המותר.
אז עכשיו בואו נראה מה הם פוגשים שם. וכאן אנחנו מצפים, ופה אולי ראוי להזכיר שמדובר ברשות שדות התעופה, מדובר בגוף ציבורי, מדובר בשטח ציבורי ואנחנו הציבור. זאת אומרת שאנחנו צריכים לראות איך הגוף הציבורי שקיבל משאב ציבורי לניהול ועושה כנראה עבודה טובה, אבל הוא צריך לשקול כשיקול מרכזי את רווחת הצרכן. האם זה בא לידי ביטוי?
היו"ר עדי קול
נכון, כך התחלתי את דבריי.
אהוד פלג
בעקבות פרשה קודמת שאותה הצפנו, הנושא של מכרזים שערורייתיים ברכבת ישראל, על הפעלת דוכני קפה ומאפה ברציפים, פנינו לחשב הכללי באוצר ודרשנו, וזה קיבל את גיבוי ועדת הכלכלה, שבכל המכרזים של גופים ממשלתיים יהיה סעיף שדואג ושם כשיקול מרכזי את רווחת הצרכנים. אני שמח לבשר לוועדה שקיבלנו את תשובתה של החשבת הכללית באוצר שהיא נענית לבקשה והחליטה להוציא הנחיה כזאת. עכשיו יגידו לנו המדקדקים, ואני אסכים איתם, שהנושא של כפיפות רשות שדות התעופה להוראות החשכ"ל לא קיים, מצד שני חלות עליהם תקנות חובת המכרזים שקובעות שכל גוף ציבורי, לרבות רשות שדות התעופה, לא כתוב שם, אבל מכלל ההגדרה זה חל גם עליהם, תהיה מוכוונת על ידי תקנות חובת המכרזים, או על ידי נוהל פנימי שהרשות תקבע. אם כך הדברים הם בידיהם, או לכל הפחות יש עליהם חובה להראות התחשבות בנו. עכשיו, איפה ההתחשבות הזאת - - -
היו"ר עדי קול
אהוד, בהזדמנות הזאת אני אומר שאנחנו עובדים ביחד על הצעת חוק שתחייב את כל הגופים שמתקשרים עם המדינה על פי חוק חובת המכרזים לשקול שיקולים צרכניים. אנחנו עובדים על זה עכשיו, אנחנו נגיש את זה בקרוב כדי שגם אתם תוכלו לעשות את זה.
אהוד פלג
איפה ההוראה הזאת או איפה ההתחשבות הזאת בצרכנים באה לידי ביטוי במדיניות כאן? אני יכול לשפוט רק על פי מבחן התוצאה. מבחן התוצאה זה מה אני מוצא. הסעיף הזה, רק אם ניתפס לסעיף אחד, 10% יותר גבוה ממחירי הרשת, או כמו שנאמר פה 2 שקלים יותר, אני רוצה להבין את ההוראה הזאת. בחוץ יש תחרות, בחוץ יש לי את קופיקס, 5 שקלים כוס קפה, בנתב"ג אין לי את הדברים האלה, אין תחרות. כשאין תחרות צריך פיקוח. יש לי פה דוגמאות של חוזים, גברתי, של רשויות מקומיות שמפעילות את החופים בפיקוח וקובעות במכרזים שלהם, אני יכול לצטט, הוראות מאוד מאוד מחמירות לגבי כמה מצרכי יסוד על מנת להבטיח בדבר שנמצא בשליטתם מחירים שווים לכל נפש, לפחות לגבי מוצרים מסוימים לאלה שבאים ליהנות מהמשאב הציבורי הזה שנקרא חוף ים. אני לא מבין מדוע שטח כמו נתב"ג לא יהיה כפוף לאותם הסדרים ממש, אם באמת השיקול המוביל הוא רווחת הצרכנים.

לכן אנחנו מבקשים שאותה התחשבות עצמה תבוא לידי ביטוי במכרזים של רשות שדות התעופה ותבוא לידי ביטוי במחירים שאנחנו, הצרכנים, נראה על המדפים.
היו"ר עדי קול
אני מבקשת את אותה בקשה, האם אנחנו יכולים לקבל אותה?
קריאה
המנכ"ל, בקשות זה אתה.
יעקב גנות
קודם כל שמענו.
היו"ר עדי קול
קודם כל שמעת. אמרו המנכ"ל זה הוא, אני אשמח לשמוע ואני אדבר לאט עכשיו. הבקשה שלנו היא מאוד פשוטה, אנחנו מבינים שיש חוזים שאי אפשר לפתוח אותם, אנחנו מדברים כרגע על חוזים עתידיים ובחוזים עתידיים אנחנו רוצים לראות, קרא לזה אהוד, לשקול שיקולים צרכניים. אני מדברת על הגנה על הציבור, להבטיח שברשתות המסחריות שפועלות בתוך הנתב"ג יהיו מחירים שפויים, מחירים זהים למחירים בחוץ במוצרים מסוימים. להגדיר מוצרים, לפרסם את המוצרים האלה, להגיד, 'אתם יכולים לקנות ב-18, אבל בכל אחד מהמקומות יש לכם קפה בסיסי, מאפה ומים', אני זורקת עכשיו את המוצרים האלה, 'במחירים שהם אותם מחירים כמו שאתם משלמים בחוץ'.
יעקב גנות
הבקשה נרשמה ותישקל בחיוב.
היו"ר עדי קול
ומתי אני יכולה לקבל עליה תשובה?
שמואל זכאי
את תקבעי מתי תקבלי תשובה ואנחנו ניתן תשובה.
יעקב גנות
אנחנו נודיע.
היו"ר עדי קול
לא, לא, אתם רוצים שאנחנו - - - קודם כל נורא נהניתי מנוכחותכם כאן ולכן אנחנו נעשה דיון נוסף בעוד כשבועיים.
יעקב גנות
סליחה, אני מתחייב לבוא אלייך ללשכתך להגיד לך - - -
היו"ר עדי קול
בתוך שבועיים.
יעקב גנות
בתוך שבועיים.
היו"ר עדי קול
בסדר. מעולה. אז קודם כל אני שמחה מאוד ואני אשמח לפגישה שלנו גם, בכל מקרה, ואני לא שותה קפה.
יעקב גנות
קבענו.
היו"ר עדי קול
אנחנו קרובים לסיום, אבל אני אתן לך.
יורם שפירא
רק ממש בשתי דקות.
היו"ר עדי קול
רק לא על הסבסוד של ה - - -
יורם שפירא
לא, לא, לא, אני מדבר עכשיו על ה - - - קודם כל אנחנו מסבסדים - - -
יעקב גנות
אבל אני מקווה שהשתכנעת.
היו"ר עדי קול
איפה מסבסדים?
יורם שפירא
אני יכול לספר על הסבסוד? תראי, אני אתן רק דוגמה, נתן פה דוגמה פיצה האט ונתן פה דוגמה קקאו ושולח לי הבעלים של קפה קפה שמוכר ב-10 שקלים קפה בנתב"ג ויושבים פה הבעלים של הסושי ומביאים את התפריט שלהם בפריים רמת החייל ובפריים נתב"ג, שכל המחירים בנתב"ג יותר נמוכים. אז אפשר לבוא ולהיתפס במוצר אחד או שניים ולהגיד שהמוצר הזה זה המוצר, אותו קפה של ה-18 שקל, שמצאו באחד המקומות, כן, יש מוצרים יקרים - - -
שחר תורג'מן
אתם אמרתם שזה המוצרים הכי נמכרים בנתב"ג, אז תבדקו את זה. אלה המוצרים הכי נמכרים.
היו"ר עדי קול
שחר, אני עוצרת אותך.
יורם שפירא
אני מבקש את הגנתך על זכות הדיבור שלי.
היו"ר עדי קול
הנה וקיבלת את הגנתי המלאה. ברגע שיצאת מהדיון איבדת את זכות הדיבור שלך.
יורם שפירא
הוא הלך לבדוק את הקפה.
היו"ר עדי קול
או לשתות את הקפה פה.
יורם שפירא
ולכן יש בנתב"ג מגוון עצום של מוצרים, מגוון עצום של מחירים, וכן, ישנם מחירים מסוימים ובאישור ולא בשום הפקעת מחיר, שהם גבוהים ממחירי הרשת, כמו שיש מחירים נמוכים ממחירי הרשת, כמו שיש מחירים שהם מחירי הרשת. אבל יש מגוון, ואם לבוא ולהגיד שחופי הים זו הדוגמה, כנראה שאהוד לא היה מזמן בחוף תל ברוך. כנראה. אני הרבה נמצא שם עם הנכדות שלי. שיבוא לקנות משהו בחוף תל ברוך ויראה כמה עולים המחירים בחוף תל ברוך או בחופים אחרים בתל אביב. אבל אנחנו לא משווים - - -
היו"ר עדי קול
אבל יש מגוון, אתה יכול ללכת לחוף הים - - -
יורם שפירא
יש מגוון יותר גדול בנתב"ג.
היו"ר עדי קול
יש תחרות.
יורם שפירא
נתב"ג הוא אחד השדות היחידים בעולם שאתה יכול להביא את השתייה מהבית, היחידי מהבית. אין כאלה שדות בעולם.
היו"ר עדי קול
קודם כל, דרך אגב, זו אחת הקריאות של הוועדה, אנחנו אומרים 'תביאו את השתייה מהבית'.
יורם שפירא
בסדר, שיביאו, כל אחד שיעשה את השיקולים שלו. אפשר למצוא אצלנו מקפה זול עד קפה טוב יותר ואיכותי במחיר יותר יקר.
היו"ר עדי קול
אבל, שוב, גם הקפה הזול ביותר הוא לא במחיר שנמכר ב - - -
יורם שפירא
זה לא נכון. פשוט אומרים לך נתונים, אני לא יודע מי אומר לך את הנתונים האלה ואני לא רוצה להתווכח פה עם אף אחד לגבי הנתונים, יושבים פה יותר מבעל רשת אחת בנתב"ג, הם יגידו לך את המחירים שלהם, לא אני, הם יגידו לך את המחירים שלהם - - -
היו"ר עדי קול
שוב, ב-5 שקלים כמו קופיקס אני לא אמצא בנתב"ג.
יורם שפירא
לא. אי אפשר גם לקנות בצל בסופרמרקט במחיר של השוק. לכל אחד יש את המחיר שלו ואת העלות שלו, עם כל הכבוד. עם כל הכבוד לכל אחד אחר.
היו"ר עדי קול
טוב, אנחנו חוזרים על הדברים.
יורם שפירא
כל מה שאני אומר, יש פיקוח, יש מגוון ויש איכות ויש לזה את המחירים שלו, וכן, אנחנו נשקול את מה שביקשת לגבי המכרזים העתידיים.
היו"ר עדי קול
אתה תשקול ואתם תחזרו אליי עם תשובה בתוך שבועיים ותהיה לנו פגישה משותפת.

לפני שאני מסיימת, האם יש עוד גורם שרוצה לדבר ולא הייתה לו הזדמנות?
דוד אליהו
כן, אני דודי, הבעלים של מסעדת פריים. כמו שהצגנו, רוב המחירים, 80% מהתפריט ברמת החייל יותר יקר ב-10% עד 15% מנתב"ג ואפשר לבדוק את זה. יש את זה באינטרנט ויש את זה גם ב - - -
היו"ר עדי קול
למה? אתם לא משלמים שכירות גבוהה?
דוד אליהו
אנחנו משלמים, אבל יש תחרות בנתב"ג.
היו"ר עדי קול
איזה תחרות?
דוד אליהו
יש תחרות, כי יש הרבה עסקים. את אומרת שאין תחרות - - -
היו"ר עדי קול
מחירים נקבעים בחוזים, אז איך יש תחרות?
שמואל זכאי
מחיר מקסימום.
דוד אליהו
אבל יש תחרות בין הסניפים. בין העסקים השונים יש תחרות.
ישראל שלו
אני ישראל שלו, עורך הדין של פריים. הבעיה העיקרית היא שאנחנו מסעדת גורמה, בתל אביב אנחנו מוגדרים כמסעדת גורמה, סושי גורמה, סושי ברמה מהגבוהות בארץ, אנחנו נאלצים להתחרות עם רשתות של מזון מהיר. רק כדי שנבין, אנחנו לא נכנסנו בטעות לנתב"ג, נתב"ג החליט שהוא רוצה לשדרג את האוכל. כולם מדברים פה, המכנה המשותף - - -
היו"ר עדי קול
לא, אנחנו מדברים על מוצרי הבסיס שהם - - -
ישראל שלו
אני יודע, כולם מדברים על המכנה המשותף הנמוך ביותר בכל מישור, הבעיה היא שלפעמים הוא נשאר שם ואתה תשקיע מיליארדים במבנים יפים ועדיין אנשים שיגיעו יצטרכו בסוף לאכול פיצה.
היו"ר עדי קול
אני עוצרת אותך, כי סושי בעיניי הוא מוצר מותרות ולכן אנחנו כרגע לא נכנסים לזה - - -
ישראל שלו
אני רק אשלים את העניין הזה. פה אני חושב שהעניין מהותי, משום שמרגע שהכניסו אותנו לנתב"ג דרשו מאיתנו להוריד מחירים ודרשו מאיתנו להוריד מחירים כדי שנוכל לעמוד ברף של המחירים שנמצאים מולנו. אנחנו הסכמנו לכך. אנחנו דוגמה קלאסית לפיקוח הקשה שיש בנתב"ג.
היו"ר עדי קול
ולכן אני חושבת, שוב, כשהם רוצים הם יכולים לפקח ולהגיד מחירים נמוכים. אם היו רוצים היו אומרים גם תעשו מחירים בארקפה ובקקאו, מחירים זהים לחלוטין למחירים שמחוץ לנתב"ג. יכולתם. מה שזה אומר שהייתם צריכים כנראה להוריד את מחירי השכירות - - -
יעקב גנות
לא נחזור - - -
היו"ר עדי קול
אבל אנחנו לא חוזרים אחורה, צודק.

אנחנו מסיימים, אתה רוצה להגיד דברים?
ישראל אייכלר
אם אפשר דקה.
היו"ר עדי קול
חבר הכנסת אייכלר הוא היושב ראש לשעבר של הוועדה הזאת ואורח כבוד בוועדה.
ישראל אייכלר
תודה רבה. אני מתנצל על האיחור, היה לי משהו מאוד דחוף שנהיה ברגע האחרון, רציתי להיות פה מהתחלה, כי הנושא מאוד חשוב. אני רוצה להגיד בשני משפטים את שני הצדדים של אותו מטבע. קודם כל כשנכנסים לנתב"ג אני רוצה לומר, אני לפעמים נדהם, אנחנו היום מנסים לארגן בכל מיני קהילות כל מיני אירועים של 5,000 אנשים, של 10,000 אנשים, אנחנו שבועות וחודשים מכינים, ופה מעבירים 13 מיליון אנשים בשנה וזה מדהים לראות שמתי שאתה מגיע הכול פנוי והכול זורם, חוץ ממתי שיש שביתה שזה נושא אחר. מצד שני, כל נושא התעופה בעולם היה דבר מאוד יקר, עד שהגיעו ה-low cost. ידעו שאם אני רוצה לעלות במטוס אני חייב לעבור למלון של 5 כוכבים, למה? כי יש אנשים עשירים שיכולים לשלם והם רוצים שירות של מלון הכי מפואר ולכן אני והדלים האחרים צריכים לשלם מחיר גבוה, כי אנחנו צריכים שירות כזה והיינו אומרים 'אנחנו מוותרים'. מה עשו? עשו חברות low cost. ב- low cost אתה לא מקבל כלום, אתה נוסע, מעבירים אותך כמו חבילה ואתה משלם על כל דבר בנפרד ואז אני מרוצה והוא מרוצה, אני משלם בזול, אני רוצה להגיע לאירופה, אני לא צריך שהדיילת תבוא ותכין לי ברמה של 5 כוכבים עם כוסית. אם אני רוצה אני אשלם.

יכול להיות שהפתרון לשאלה שהועלתה פה ועקבתי אחריה, של היוקר, שצריך לעשות שני סוגי שירות. אני מבין את הנהלת נתב"ג שרוצה לתת שירות מקסימלי לאזרח מבחינת זה ולכן המחיר יקר ולכן המכרזים כאלה, אבל אולי אפשר לעשות low cost גם ב - - -
היו"ר עדי קול
אנחנו ביקשנו מחירים מפוקחים. אמרנו שיהיה קפה ומאפה ושתייה, שאנשים יידעו שבכל רשת הם יכולים לקבל במחיר מסוים. אני נתתי דוגמה של האוניברסיטאות, שאתה יודע שיש מקומות - - - אתה יכול לבחור לשתות את הקפה היקר, אבל שיהיה לך תמיד קפה בסיסי שתוכל לקבל במחיר שהוא המחיר שמקובל במשק.
ישראל אייכלר
ברור שכיוונתי. בעצם זה שני סוגי שירות, שירות VIP, שירות מלון 5 כוכבים, ומי שרוצה, שיוכל לשלם בשביל כוס קפה כמו באוניברסיטה או במסעדת עובדים או דברים כאלה. אני חושב שזה הפתרון הכי טוב.
היו"ר עדי קול
אז אנחנו פנינו בבקשה הזאת לרשות שדות התעופה שהבטיחו לשקול אותה בחיוב ולחזור לנו עם תשובה תוך שבועיים לגבי המכרזים העתידיים ואנחנו מאוד מודים להם וגם מודים להם על ההשתתפות ומודים לכולכם.

אני רוצה להגיד כמה מילים לסיום. אני יודעת שהואשמתי פעמיים לפחות בפופוליזם, חלק במשתמע וחלק במישרין, ואני רוצה להגיד שהמטרה של הוועדה הזאת היא לא כמובן להיות פופוליסטית אלא לייצג את הציבור והציבור מגיע אלינו ופונה ופונה בהמוניו עם דברים שמטרידים אותו ומציקים לו. כמות הפניות שאנחנו מקבלים היא עצומה ואנחנו קודם כל נשמח לקבל פניות נוספות ואנחנו מעלים את הנושאים שמטרידים את הציבור לסדר היום, וזאת המטרה שלנו. אני מקווה שהבנתם אותה ואנחנו ניפגש פה בהמשך.

תודה רבה, אני סוגרת את הישיבה.

<הישיבה ננעלה בשעה 11:05.>

קוד המקור של הנתונים