פרוטוקול

 
הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני

<פרוטוקול מס' 321>
מישיבת הוועדה המשותפת

של ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת העבודה, הרווחה והבריאות

לנושא התמשכות שביתת עובדי משרד החוץ והשלכותיה

יום רביעי, ב' בניסן התשע"ד (02 באפריל 2014), שעה 9:30
סדר היום
<ישיבה משותפת לוועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת העבודה, הרווחה והבריאות בנושא: התמשכות שביתת עובדי משרד החוץ והשלכותיה>
נכחו
חברי הוועדה: >
ראובן ריבלין – היו"ר

רוברט אילטוב

זאב אלקין

מיכל בירן

גילה גמליאל

מרדכי יוגב

חיים כץ

ניסן סלומינסקי

מאיר פרוש

מאיר שטרית
מוזמנים
>
יושב-ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין

צבי ופני - מל"ל, משרד ראש הממשלה

קובי אמסלם - הממונה על השכר והסכמי עבודה, משרד האוצר

מחמוד רחמאן - יועץ בכיר לממונה על השכר, משרד האוצר

פואד ג'ודום - רו"ח, מנהל תחום בכיר שומה-פרט, רשות המסים, משרד האוצר

ניר אמסל - רפרנט ממשל ומינהל, אגף תקציבים, משרד האוצר

אלישע קיפניס - רפרנט שכר, משרד האוצר

נסים בן שטרית - מנכ"ל, משרד החוץ

איתן בן דור - עו"ד, ראש אגף משאבי אנוש והדרכה, משרד החוץ

אמירה אורון - מנהלת מחלקת מצרים, משרד החוץ

עמי מהל - מנהל מחלקת קהילות יהודיות, ועד עובדי משרד החוץ, משרד החוץ

רוגל רחמן - מנהל אגף התקשורת, משרד החוץ

גלית פלג - סגנית מנהל מחלקת הסברה ומיתוג, משרד החוץ

אמיר אילון - סמנכ"ל משאבי אנוש והדרכה, משרד החוץ

אריה דנון - סמנכ"ל למינהל, משרד החוץ

רוני לשנו-יער - סמנכ"ל, או"ם וארגונים בין-לאומיים, משרד החוץ

יורם מורד - יו"ר המחלקה למאבק באנטישמיות בתפוצות, משרד החוץ

ליאור חייט - יועץ אגף אמריקה הלטינית, משרד החוץ

מרקו סרמונטה - ציר יועץ, אגף אירופה, משרד החוץ

שרון דדון - תקשורת והסברה, משרד החוץ

רדא מנצור - מדריך במכללה לביטחון לאומי, משרד החוץ

אלון שמחיוף - אגף אירופה, משרד החוץ

עודד בן חור - יועץ מדיני בכיר לכנסת, משרד החוץ

יאיר פרומר - יו"ר, ועד עובדי משרד החוץ

משה בן לולו - חבר ועד העובדים, משרד החוץ

גדעון בכר - ועד עובדי משרד החוץ

גלי יצחק - ועד מינהלי, משרד החוץ

רפי לוי - ועד מינהלי, משרד החוץ

יעקב ליבנה - ועד העובדים, משרד החוץ

יאיר פחימה - ועד העובדים, משרד החוץ

אלברט בראל - חבר ועד עובדים חוץ מינהלי, משרד החוץ

חנוך עמדי - ועד חוץ מינהלי, משרד החוץ

פיני אביבי - גמלאי, משרד החוץ

יהודה גדרון - אגף אירופה, משרד החוץ

שני קופר - עובדת, משרד החוץ

אסתי כהן - ראש היחידה למינהל וכוח-אדם בחו"ל, משרד הביטחון

אילן מזושן - ראש היחידה לתיאום, אגף ביטחוני-מדיני, משרד הביטחון

אלון ליאל - מנכ"ל משרד הביטחון בדימוס

רן קוריאל - משנה למנכ"ל משרד הביטחון בדימוס

שגית שדה עטיה - פרקליטה במחלקה לסכסוכי עבודה, פרקליטות המדינה, משרד המשפטים

חנית אברהם-בכר - ייעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

אורנה הירשפלד - עו"ס ראשית לאימוץ, מנהלת השירות למען הילד, משרד הרווחה והשירותים החברתיים

מורין חיו-חמו - מנהלת תוכנית שגרירים ברשת, אוניברסיטת חיפה

דניאל בונפיל - יו"ר מרחב ירושלים, ההסתדרות החדשה ירושלים

שמחה בניטה - יו"ר, עמותת "מזור" לטובת הנכים

אבנר עורקבי - יו"ר, אהב"ה, ארגון הנכים בישראל המיוחד

יעל רון - יו"ר, הסתדרות המח"ר, ההסתדרות החדשה

כתריאל שחורי - מנכ"ל, קרן הקולנוע הישראלי

עדי שעל - מנכ"ל, להקת המחול ורטיגו

יאיר שחר - משקיף, המשמר החברתי

שני אשכנזי - יועצת תקשורת, גולדפינגר תקשורת

רועי וולף - יועץ ליו"ר ועדת הכספים

אושרה צרויה - תקשורת
מנהלי הוועדות
שמואל לטקו

וילמה מאור
רישום פרלמנטרי
רונית יצחק

<ישיבה משותפת לוועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת העבודה, הרווחה והבריאות בנושא: התמשכות שביתת עובדי משרד החוץ והשלכותיה>
היו"ר ראובן ריבלין
הואיל והגיעו שני יושבי-ראש הוועדה הנכבדים: יושב-ראש ועדת הכספים ויושב-ראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, וברשות יושב-ראש הכנסת אני מתכבד לפתוח את ישיבת הכנסת של ועדת החוץ והביטחון, בהשתתפות חברים מוועדת הכספים וחברים מוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, שגם אותה אנחנו צריכים בכל מקרה של משברים, אני אפתח את הישיבה. לאחר מכן אעביר את זכות הדיבור ליושב-ראש הכנסת ונסביר לכל הנוכחים את המהלכים, את סדר הדיון בוועדה ואת הצורך לקיים אותה בדרך כזו שהיא בסופו של דבר השאיפה של יושב-ראש הכנסת - לקדם פתרון מיידי שיביא לסיום השביתה.

מכובדי כולם, אנשי האוצר, אנשי משרד החוץ, מכובדי יושב-ראש הכנסת, חברי יושבי-ראש הוועדות, מנהל הוועדה, מנהל ועדת החוץ והביטחון, אדוני סגן השר אלקין, המייצג את הממשלה בדיון זה, מנכ"ל המשרד – אתם יודעים, פעמים רבות יש לנו בעיה כאשר כל כך הרבה מכובדים מגיעים כולם יחד, ואז הייתי נוהג – כשהייתי צריך לפתוח ישיבה, שאם הייתי מזכיר ומאזכר את כולם היינו מגיעים למצב שבו הישיבה הייתה נגמרת לפני שהתחלנו את הדיון בה – הייתי אומר: נשיא המדינה, מכובדי כולם. אז בואו נתחיל מחדש את הישיבה, נאמר: אדוני יושב-ראש הכנסת, מכובדי כולם.

הכוונה והמטרה, כפי שאמרתי, להביא לסיום מיידי של השביתה. וכאן אנחנו עומדים כמובן לפני שני עקרונות יסוד: זכות השביתה מול הצורך וצורכי החוץ של מדינת ישראל. ועדה זו שמנהלת את הישיבה הזו נקראת "ועדה החוץ והביטחון", ולא בכדי, האבות המייסדים ראו בנושא החוץ דבר בעל חשיבות בדיוק כמו בביטחון. תקלה במשרד החוץ או בשירות החוץ היא תקלה כמו שיכולה להיות, חלילה, במשרד הביטחון על כל מרכיביו. והדברים האלה מוכיחים עד כמה אנחנו רואים את הצורך של הכנסת לקיים גם את הפיקוח, גם את הליווי וגם את הסיוע לצד הממשלה וגם מעליה. בכל פעם שקורה דבר שבו אנחנו מחויבים לשמוע, להיכנס לנבכי ולכל הקשיים של אותם נושאים שעומדים בפני הממשלה – אנחנו כגוף המפקח מחויבים לומר את דברינו כדי שלא יהיה מצב של מחדל - שהרשות היחידה שמייצגת של העם לא תאמר את דברה ולא תעמיד את היכולות שלה על מנת למצוא פתרונות כאלה ואחרים.

עובדי משרד החוץ – כמובן גם ברמה שבין מדינת ישראל למדינות אחרות, כל אחת בנפרד ברמה הבילטרלית כמו גם ברמה המולטי-לטרלית – הם אנשים העומדים ראשונים בחזיתות שונות כנציגי מדינת ישראל, אי-אפשר להתעלם מכך. והדברים האלה מחייבים אותנו בחיוב רב לאפשר להם ולעזור להם לקיים את תפקידם, שכן הם החיילים ההולכים לפני המחנה, פעמים רבות במבצרים בודדים עומדים ומגנים על מדינת ישראל, והדברים האלה מובנים מאליהם. אבל כמו שהיה אומר מנחם בגין: המובן מאליו חשוב שייאמר מפעם לפעם.

מהצד האחר, לא בכדי משתתפים לידי בניהול הישיבה הזו יושב-ראש ועדת הכספים, שהיא ועדה אשר ממונה על תקציב המדינה ואחראית לתקציב המדינה - כאשר יש תקלות היא מתקנת אותם, כאשר יש עיוותים היא נותנת את דעתה וגם משנה – ועושים זאת יושבי-ראש ועדת הכספים לדורותיהם כמו יושב-הראש הנוכחי ניסן סלומינסקי – אבל כמובן תפקידה גם לקיים, לראות ולבדוק שלא תהיינה איזשהן תקלות במסגרת של תקציב המדינה, שחלילה לא תהיה חריגה שעלולה להשליך על היכולת שלנו לקיים תקציב מדינה מסודר.

ועדת העבודה וגם הרווחה, אבל בתפקידה כוועדת העבודה אחראית לכל סכסוכי העבודה, ופעמים רבות מביאה לידי מצב שבו סכסוכים אשר נראים בלתי פתירים מוצאים פתרון כאשר - - -
חיים כץ
לפתע.
היו"ר ראובן ריבלין
מוצאים פתרון מפעם לפעם לבעיות העומדות וניצבות לעיניהם, הדבר המוכיח את יעילותה ואת יכולתה של הכנסת באמת להיכנס לעניינים כאלה.

אני רוצה לומר שאני יודע, כפי שיושב-ראש הכנסת שביקש ממני לנהל ישיבה זו מודע לעניין, שיש משא-ומתן, ברוך השם, לאחר תקופה ממושכת, שחלקה אולי הייתה מיותרת לחלוטין, הצדדים כבר בדרך להגיע לאיזושהי הבנה והסכמה. אנחנו נמצאים כאן כדי לתת את הדחיפה. לא ביקשנו דחיפה אחרונה ולא ביקשנו להתפרץ למערכת, אלא ביקשנו לעזור. ואם הדבר יאפשר ואם הדבר מתאפשר, נעשה זאת היום כאשר נביע את דעתנו גם בצורה הברורה ביותר - מה צריך ומה לא צריך, כמובן לאחר שנשמע את הצדדים.

אני מקווה שבתום ישיבה זו גם נגיע לכלל הבנה שיש אפשרות לפתור את הבעיה, ולפי עמדתו של יושב-ראש הכנסת, המשמש כיום גם כאחראי לוועדת החוץ והביטחון, נמשיך במעקב אחרי קורות הסכסוך, נלמד ממנו ונפיק לקחים על מנת שהוא לא ישנה ועל מנת ששני הצדדים יבינו שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה – גם כאשר זכות השביתה עומדת והיא תעמוד במדינה דמוקרטית כמו שלנו – לבוא ולפגוע באינטרסים הכי חשובים של מדינת ישראל.

הישיבה הזאת איננה ישיבה חסויה. יחד עם זה, כאשר אנחנו דנים בנושאים שבהם אנחנו רוצים להגיע לפתרון ולא לפתוח איזושהי במה שרק תחריף את הסכסוך ותעמיק אותו, אנחנו נאפשר כמובן, ואני אמסור את רשות הדיבור ליושב-ראש הכנסת, ולאחר דבריו של יושב-ראש הכנסת נסגור את הישיבה עצמה, לא את תוכנה, לעיתונות, כדי שחברי הכנסת, וכמובן האורחים, יוכלו להתבטא ולבוא לידי מצב שבו הם לא יוצרים איזושהי במה להסברה או במה לניסיון להשיג יתרונות כאלה או אחרים.

נמשיך בדיונים בעתיד לבוא כדי לראות באמת איך אנחנו מפיקים את הלקחים. אבל באנו הנה, כפי שאמרתי בהתחלה, לקדם פתרון מיידי שיביא לסיום השביתה עם הערכה רבה גם לאוצר ולמערכת האוצר ששומרת עלינו מכל משמר לבל נחרוג מהתקציב ומעקרונותיו, הממונה על השכר במדינת ישראל, יקירי. אני מעביר את רשות הדיבור ליוזם הישיבה, יושב-ראש הכנסת חבר הכנסת יולי אדלשטיין, מכובדי יושב-ראש הכנסת.
יושב-ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין
תודה, חברים, חברי הכנסת, נציגי משרד החוץ, סגן השר, נציג משרד האוצר, וודאי נציגי העובדים, אין לי הרבה מה להוסיף על דברי יושב-ראש הישיבה חבר הכנסת ראובן ריבלין. אנחנו כאן על מנת לשמוע מה הם הפערים במשא-ומתן, אם עדיין אכן נשארו כאלה, האם ניתן בשעה וחצי שעומדים לרשותנו לעזור, אם אכן נשארו פערים, לגשר על הפערים ולסגור אותם. ולכן, אדוני יושב-ראש הישיבה, אני מציע שנתחיל לעבוד. אני ודאי שמח שגם נציגי ועדת הכספים וועדת העבודה, הרווחה והבריאות, יושבי-ראש הוועדות ונציגי הוועדות נמצאים אתנו כאן, זה מאפשר לנו, איך אומרים, מבלי לצאת מן החדר להגיע כאן להחלטות ולהבנות. תודה רבה.
היו"ר ראובן ריבלין
נאפשר כמובן גם בחלק הפומבי של הישיבה לשני יושבי-ראש הוועדות לומר את דברם. אתה מבקש ראשון?
חיים כץ
אני ביקשתי ראשון.
היו"ר ראובן ריבלין
חיים, בבקשה.
חיים כץ
בוקר טוב, גילוי נאות, אני בא מארגון עובדים ועשיתי בחיים שלי כבר כמה משאים-ומתנים. ואני יודע שאלה שמחוץ למשא-ומתן הם תמיד הכי חכמים, הם תמיד יודעים יותר טוב מאחרים, ואם הם היו בתוך המשא-ומתן, אז את המילה הזאת הם היו מסדרים, והיו מסדרים את זה. במהלך 12 השעות האחרונות הייתי בקשר גם עם קובי אמסלם, גם עם אבי ניסנקורן וגם עם יו"ר ועד עובדי משרד החוץ פרומר, ולמעשה המשא-ומתן הסתיים ומחכים לחתימה. המשא-ומתן התנהל בלילה וגמרו אותו, ואני חושב שכל דיון פה עכשיו יכול רק להזיק. כל אחד יכול להגיד משהו, וכל אחד יכול להעיר משהו, ואני חושב שהישיבה הזאת – יש פה את יושב-ראש ועד העובדים של משרד החוץ, לפני חמש דקות הודיע לי אבי ניסנקורן: גמרנו את המשא-ומתן, שלחנו את ההסכמה לאוצר - - -
שמחה בניטה
אז למה לא משחררים ויזות?
היו"ר ראובן ריבלין
רק רגע.
חיים כץ
שלחנו את החתימה לאוצר, האוצר חותם, נגמר, מוצו הדיונים. מה שכן, אני יודע מה זה גם להפוך הסכמה להסכם - כשמגיעים להסכמות זה בסדר, זה קל, אבל כשמתחילים להעביר את זה להסכם אז נכנסים עורכי-הדין וכל אחד חושב שהוא חכם.

אני חושב שאם הדיון פה יימשך עכשיו, הוא יכול לעשות נזק לתהליך. באנו לפה כולם, כל אחד - מי מרחוק, מי מקרוב - צריכים לבוא ולהגיד: אנחנו נותנים למשרד החוץ – אם הוועד שלו מסכים, ואם האוצר מסכים – נותנים לכם ארבעה ימים או שלושה ימים, המשא-ומתן ייגמר, ולקבוע עוד מועד לראות ביצוע. נגיד, עוד חודש יבואו לפה וייתנו ביצוע, וכל מילה – מי אשם ומי עשה ולמה זה ככה ולמה זה אחרת – זה מיותר, זה לא מועיל וזה לא יקדם שום דבר במשא-ומתן. הצדדים הגיעו להסכמות, הן ראשי הוועדים, הן ההסתדרות, הן האוצר, חבל על כל מילה. אם אנחנו רוצים לדבר ולהזיק - נדבר.
היו"ר ראובן ריבלין
תודה רבה. אני רק רוצה להעיר הערה לדבריו הנכוחים של יושב-ראש ועדת העבודה לצורך עניין זה, יושב-ראש ועדת העבודה, אתמול ביקשנו לנהוג כך, גם יושב-ראש הכנסת - - -
חיים כץ
אבל אתמול אחרי הצהריים המצב לא היה כמו שעכשיו.
היו"ר ראובן ריבלין
רק רגע, יקירי יושב-ראש הוועדה, אנחנו רוצים לקיים את הוועדה בצורה מסודרת, והם אמרו לנו שלא יחתמו על הסכם והם רוצים שהוועדה תתכנס.
חיים כץ
נכון.
היו"ר ראובן ריבלין
ולכן, בהתייעצות עם משרד האוצר, עם משרד החוץ ועם ועדי העובדים החליט יושב-ראש הכנסת, בעצה אחת אתי, שנקיים את הישיבה, והלוואי ויאמרו לנו שהגיעו לידי הסכמה.
חיים כץ
יש לך את הוועד, יש לך את האוצר.
היו"ר ראובן ריבלין
הבנו, אבל הגענו הנה לאחר שלנגד עינינו עמדו - - -
חיים כץ
ודאי.
יושב-ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין
חיכינו עד לשעות הקטנות של הלילה - - -
היו"ר ראובן ריבלין
חיכינו לבטל את הישיבה הזאת מתוך כוונה והבנה שנקיים, בראשות יושב-ראש ועדת המשנה רונן הופמן, ועדה מיוחדת שתימשך שלוש-ארבע ישיבות על מנת לבדוק את שורשי הדברים שאליהם נכנסנו.
שמחה בניטה
שישחררו את הוויזות.
היו"ר ראובן ריבלין
תודה רבה.
אבנר עורקבי
אבל היה הסכם.
היו"ר ראובן ריבלין
חברים.
שמחה בניטה
אבל יש שם נכים וקשישים.
אבנר עורקבי
היה הסכם - - -
היו"ר ראובן ריבלין
חברים יקרים, אתם תקבלו - - -
שמחה בניטה
היה הסכם, הלכנו לשגרירויות והם אמרו לא - - -
היו"ר ראובן ריבלין
שמעתי אתכם, האם פעם היה – רבותי, הרי אני מכבד אתכם - - -
חיים כץ
אתם רוצים שישחררו את הוויזות?
אבנר עורקבי
כן.
שמחה בניטה
כן, אבל הם - - -
היו"ר ראובן ריבלין
חבר הכנסת כץ, רק רגע, גברתי הנכבדה, היה אי-פעם שלא נתתי לך אפשרות לדבר בכנסת? רק בזמן. יושב-ראש ועדת הכספים.
ניסן סלומינסקי
אני מסכים עם דבריו של חבר הכנסת חיים כץ, אתה רואה? לפעמים אנחנו מסכימים.
היו"ר ראובן ריבלין
אתה רואה.
ניסן סלומינסקי
באמת אני חושב שמאחר שהם הגיעו להסכמות, כל הדבר היחיד שכל מה שידובר פה יכול לעשות זה אולי לפרק את העסק, כי זה יגיד משפט וזה יחשוב: אה, אז יש לי עוד פעם סיכוי אולי לפתוח את זה עוד פעם - - -
היו"ר ראובן ריבלין
לא, אין, אין - - -
ניסן סלומינסקי
לא שווה. על דבר אחד אני חולק על חיים - לא צריכים שלושה או ארבעה ימים, אני חושב שאחרי שעתיים-שלוש שקובי יקרא את מה שמונח לפניו ויסכים, הם יחתמו וייגמר הסיפור. מה שאני כן מציע, שתקום ועדת המשנה שלנו שרק תעקוב אחרי הביצוע על - - -
יושב-ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין
היא קיימת.
היו"ר ראובן ריבלין
יש לנו בראשות רונן הופמן, הוא נמצא כרגע בישיבת הכנסת.
ניסן סלומינסקי
אם היא קיימת אז זה מצוין, אז אני מציע באמת לסגור עוד שעתיים-שלוש, לא צריך יותר מזה.
היו"ר ראובן ריבלין
תודה רבה. ביקשנו למנוע את כינוס הישיבה כדי לא להראות כאילו פנינו לצד זה או אחר. התבקשנו, כך עשינו לאחר שיקול רב, למרות שחשבתי שטוב היה שהנציגים השונים ידברו לאחר שנבקש מהתקשורת לפנות את החדר. אני לא יכול לזלזל בנציג הממשלה בשום פנים ואופן, לא ברמה האישית ולא ברמה התפקודית, וכמובן אאפשר לנציג הממשלה לומר דבר, רק אני מבקש לא להיכנס לדברים שיכולים לעורר מחלוקת.
זאב אלקין
אני חושב שאין חכם כבעל ניסיון, וחיים הוא חבל על הזמן בעל ניסיון בתהליכים מהסוג הזה. הוא צודק לחלוטין שכרגע המשא-ומתן נמצא בשלב שאפשר רק להזיק לו, כי הוא הסתיים מבחינה מהותית, נשאר לשבת, יש הערות אחרונות שהגיעו מטעם ההסתדרות - - -
רוברט אילטוב
אולי הם רוצים לחתום בפנינו פשוט.
מאיר פרוש
אולי - - - בהסכם עם הפלסטינים, חבר הכנסת אלקין.
היו"ר ראובן ריבלין
רשמנו את הערתך, חבר הכנסת פרוש. בבקשה.
שמחה בניטה
אתה צריך לראות מה כותבים בקונסוליות נגד - - -
היו"ר ראובן ריבלין
אני קיבלתי יותר מ-100 מעירים.
זאב אלקין
אדוני היושב-ראש, ולכן אני חושב שבאמת הדבר הכי נכון כרגע – ואגב, יש בכנסת מסורת מפוארת של דברים מהסוג הזה גם בוועדת הכספים וגם בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, כשזה המצב, לוקחים את הצדדים, מכניסים אותם לחדר. לדעתי, קובי צריך משהו כמו שעה יחד עם היועצים שלו לראות את ההערות האחרונות ולראות מה מקבלים, מה לא. אבל נכון תעשה הוועדה אם היא תשלח את כל הצדדים המעורבים לגמור עוד היום, אפשר לסיים את זה היום, לא צריכים שלושה ימים ולא צריכים ארבעה ימים. כל יום זה סבל נוסף מיותר שנגרם לאזרחי מדינת ישראל, והוועדה תעשה דבר נכון אם תחת פיקוחה תושיב את הצדדים לסיים את זה במקום לקיים דיון ארוך ומפולפל שאולי - - -
היו"ר ראובן ריבלין
תודה לסגן שר החוץ שאמר את דבריו בצורה בהירה ביותר. אם שני הצדדים מסכימים, אנחנו לא יושבים כאן ככופים עצמנו עליהם, אם קובי וועד העובדים יאמרו לנו שהם מוכנים לשבת ברגע זה על מנת לנסות, אנחנו מוכנים לדחות את הישיבה לשבוע הבא. אנחנו מבקשים לסיים את השביתה היום. כאשר זעקו פה אנשים והסיתי אותם, הם לא זעקו לחינם.
שמחה בניטה
הם מענים את כולם, אני אומרת לך, הם ממש אכזרים.
היו"ר ראובן ריבלין
גברתי, את באמת מנהיגה ציבורית גדולה.
אבנר עורקבי
הרופאים לא עשו - - -
היו"ר ראובן ריבלין
אבל לא נתתי לך רשות דיבור. אני מאוד רוצה לשמוע את דבריך בשקט, אבל לא קיבלת רשות דיבור.
מיכל בירן
שביתה לא עובדת אם היא לא מרגיזה.
היו"ר ראובן ריבלין
חברת הכנסת בירן, הערתך נרשמה.
שמחה בניטה
ולהתעלל בנכים - - -
קריאות
- - -
היו"ר ראובן ריבלין
רבותי, נציגי העובדים של משרד החוץ, אם אתם מסכימים שנדחה את הישיבה, אבל אנחנו מקווים שתגיעו למצב – לצהריים נדחה את הישיבה – ותגיעו בלי עזרתנו או בלי התערבותנו לסיום השביתה, הרי באנו על המוגמר ונשמח ביותר. לא ביקשנו - - -
יושב-ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין
אדוני יכול להודיע בשמי שהכנסת תתרום חדר אם בכך נסייע.
חיים כץ
כן, הוא רק צריך לחתום, אין על זה - - -
קריאות
- - -
היו"ר ראובן ריבלין
רבותי, אני רוצה לומר לכם שיושב-ראש הכנסת - - -
יאיר פרומר
את הסנדוויצ'ים, אדוני היושב-ראש, כי בהוצאה אנחנו לא מקבלים סנדוויצ'ים, אז לפחות בכנסת שנקבל.
רוברט אילטוב
אני מציע בלי קפה ובלי סנדוויצ'ים - זה ייגמר מהר יותר.
קריאות
- - -
היו"ר ראובן ריבלין
מכובדי, קובי אמסלם, אדוני, אתה נציג האוצר, אתה מסכים לעניין זה?
קובי אמסלם
אני לא רק מסכים, אלא אני אפילו - - -
היו"ר ראובן ריבלין
אתה מעודד.
קובי אמסלם
בהחלט.
היו"ר ראובן ריבלין
אתה חוזר על הדברים. נציג ועד העובדים.
יאיר פרומר
אני מאוד שמח, אני מאוד מודה קודם כול לשלוש הוועדות, ליושב-ראש הכנסת, ליושב-ראש הדיון, ליושבי-ראש הוועדות ולכל חברי הכנסת. אני חושב שהתרומה של הכנסת קריטית וחשובה ביותר. אני חושב שהליווי של הכנסת של כל התהליך היה אינסטרומנטלי באופן יוצא דופן להתקדמות, אני חושב שעכשיו זה שלב קריטי, ואני מאוד מברך על הדיון הזה. אני גם חושב שהעובדה שיושבי-הראש הציעו כאן ליווי של המשך התהליך, גם לחתימה וגם כמובן ליישום ההסכם כולל כמה שיותר ירידה לפרטים, יקדם אותנו שנעמיד שירות חוץ מקצועי למען עתיד מדינת ישראל, זאת המטרה שלנו. אנחנו מקבלים את הצעת יושב-ראש הוועדה.
היו"ר ראובן ריבלין
הוועדה על כל יושבי-הראש של הוועדות השונות החשובות ביותר בכנסת – אתם יודעים שבקבינט לפי חוק קיימים חמישה שרים: ראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, שר המשפטים ושר האוצר, אלה האנשים המחויבים להיות בקבינט. זאת אומרת, רואים את מערכת החוץ כחשובה בחשיבות מלאה בין החשיבויות היותר גבוהות של מדינת ישראל. אם אתם מקבלים את הצעתו של יושב-ראש ועדת העבודה, אליה מצטרף יושב-ראש ועדת הכספים, אין שמחים יותר מאתנו. אני יכול רק להבטיח לכם שנעקוב גם בהמשך.
יאיר פרומר
שלא יעשו לנו פיליבסטר עכשיו.
חיים כץ
לא יעשו..
יושב-ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין
לא, לא, לא.
היו"ר ראובן ריבלין
האם שעתיים יספיקו כדי לתת תשובות ברורות, מר אמסלם?
קובי אמסלם
כן.
היו"ר ראובן ריבלין
אני דוחה את הישיבה.
יאיר פרומר
הצוות שלנו כבר מוכן.
היו"ר ראובן ריבלין
הנה, אתם יכולים לשבת. אנחנו דוחים את המשך הישיבה.
רוברט אילטוב
אנחנו נצא, אתם - - -
היו"ר ראובן ריבלין
אנחנו דוחים את המשך הישיבה, אלא אם כן יש למישהו מחברי הכנסת משהו לומר?
יושב ראש הכנסת יואל יולי אדלשטיין
לא, לא, אני חושב שברור.
היו"ר ראובן ריבלין
אתם מקבלים את ההצעה. רוברט? תודה רבה.

נכנס את הישיבה לשמוע את בשורת סיום השביתה בשעה 12:00. אין לנו רצון ללבן פה עניינים שיכולים רק לסבך את המערכת ולא לעזור לה. אני מפסיק את הישיבה, לא מסיים אותה. הישיבה תתכנס פעם נוספת בשעה 12:00. תודה רבה.

<(הישיבה נפסקה בשעה 09:55 ונתחדשה בשעה 12:00.)>
היו"ר ראובן ריבלין
אני מתכבד לחדש את הישיבה שתחילתה הייתה בשעה 09:30. התפזרנו ודחינו את המשך הישיבה לשעה 12:00 לפי שעון הקיץ של מדינת ישראל, שעדיין לא עודכן בחדר ועדת החוץ והביטחון.
רוברט אילטוב
הם גם בשביתה.
גילה גמליאל
השעון שובת.
היו"ר ראובן ריבלין
לפני שאבקש לשמוע את סגן שר החוץ, קיבלתי טלפון ממשרד האוצר ומהמערכת המנהלת את המשא-ומתן, שאכן האוצר קיבל את עמדותיכם בכל מה שקשור לדברים שהגשתם להם, והם נכונים לחתום על ההסכם. הם ביקשו, ואכן גם ארגנו את המפגש בין עורכי-הדין שאמורים לייצג אתכם, שהם עורכי-הדין של ההסתדרות, האם אני מדייק?
מוחמד רחמאן
נכון.
היו"ר ראובן ריבלין
ועורכי-הדין של מדינת ישראל, שהם עורכי-הדין הסמוכים על שולחנו של הממונה על השכר ומשרד האוצר. גם ידוע לי שעדיין אנחנו נמצאים בשאלה אחת שבמחלוקת ושעליה אפתח דיון.
יאיר פרומר
אני רק - - -
היו"ר ראובן ריבלין
מייד אתן לך. קודם כול אני אומר לכם מה אני יודע, אחר כך כל אחד יתייחס לעניין זה. אני יודע שיש נקודה אחת במחלוקת שעתידה לא להיכנס למסגרת ההסכם שיביא לסיומה של השביתה – כפי שהדברים נראים היום, בתקווה רבה עוד היום לאחר חתימתו – וזה הנושא של דמי השביתה או הרצון של מדינת ישראל לנכות את הימים שבהם השביתה התקיימה מהשכר שמגיע לעובדי משרד החוץ בכל אשר הם. לעניין הזה ביקשתי את יושב-ראש ועדת הרווחה לשבת על המדוכה על מנת – העבודה, סליחה, לא הרווחה, חלילה לנו להכניס את עובדי משרד החוץ כבר בצורה כזו לעניין של משרד הרווחה, אבל בהחלט - - -
דני בונפיל
הם כבר בפנים, הם בפנים.
היו"ר ראובן ריבלין
אבל בהחלט אנחנו ערים לעובדה - - -
משה בן לולו
אנחנו שם, אבל אנחנו שם.
קריאות
- - -
היו"ר ראובן ריבלין
חברים, לא באנו פה – באנו לסיים - - -
דני בונפיל
אתה יכול רק להוציא אותם משם.
היו"ר ראובן ריבלין
אמרתי דברים, חברים, אני ער לזה שרבים מעובדי משרד החוץ לא יוכלו לעמוד בניכוי של סכומים כמו 4,000 שקל ממשכורת שמגיעה לחג הפסח, אנחנו ערים לעניין זה, וביקשתי את יושב-ראש ועדת העבודה לשבת על המדוכה, והוא גם דיבר עם אנשים. אני גם אתן לכל חברי הכנסת לומר את דברם בנושא זה. נציג האוצר, האם דייקתי בכל מה שאמרתי?
מוחמד רחמאן
אכן דייקת.
היו"ר ראובן ריבלין
על מנת שנוכל לבוא לידי מצב שבו החוזה ייחתם היום ביקשו ממני שאחדש את הישיבה. אבל יחד עם זה, לא אטריח את האנשים העוסקים במלאכה כדי להביא לסיומה לאחר שהוסכם על כל הדברים ועל כל הנקודות. לא אטריח אותם לבוא לכאן לחכות לתשובתם, וגם לא לקבוע להם תאריך מדויק היום בשש בערב או בשבע בערב אלא לשמוע מהם, ואז מנהל הוועדה יחליט בעצה אחת אתי ועם יושב-ראש הכנסת האם לכנס ובאיזה דרך לכנס את הוועדות, הייתי אומר, בברכה על המוגמר, או לדיון בנושאים שהתעוררו ושצריכים ליבון ואולי גם החלטה והכרעה. אני מקווה שלא נגיע למצב זה. אני נותן את רשות הדיבור קודם כול לסגן שר החוץ, אם יש לו מה לומר.
זאב אלקין
אין לי הרבה מה להוסיף, כרגע פחות או יותר מסכמים את הנוסח ולאחר מכן עורכי-הדין צריכים לבדוק.
מיכל בירן
אני מבינה שעדיין יש בעיה עם ימי השביתה.
קריאה
הוא אמר את זה.
יאיר פרומר
אפשר לראות את הטקסט, עדיין לא ראיתי.
היו"ר ראובן ריבלין
כן, ידוע לי. מתנצל, אמרתי את זה, אבל אני - - -
זאב אלקין
לאחר מכן זה עובר לעורכי-הדין של המדינה.
היו"ר ראובן ריבלין
יש לי תכונה שבגללה כנראה אני לא משמש יושב-ראש כנסת, שאני מתחיל את הישיבות בזמן, יש לי בעיה קשה. פעם הייתי אומר: אדוני היושב-ראש וכנסת נכבדה, והייתי מדבר רק אל עצמי. לא הייתה לי שום בעיה, דרך אגב, והיחידי שהיה זה היה יושב-ראש הקואליציה אז, זאב אלקין שהיה צוחק יחד אתי.
חיים כץ
יש גם היום הרבה שמדברים לעצמם.
היו"ר ראובן ריבלין
אני דיברתי לעצמי בתוקף תפקידי.
חיים כץ
גם הם מתוקף תפקידם.
היו"ר ראובן ריבלין
נו, אז הם בסדר גמור. סגן השר, בבקשה, זאב, אין לך מה להוסיף?
זאב אלקין
יושבים עורכי-הדין, זה ממש השלבים הסופיים, אין סיבה שזה לא ייחתם היום.
היו"ר ראובן ריבלין
רבותי, מאיר וחיים נכנסו לעניין. חברי הכנסת, על המדוכה נמצאת שאלה אחת, שהיא שאלה שאני מקווה שתבוא לידי פתרון בין הצוותים, אבל השאלה היא שאלה מרכזית שבאה תמיד בתום שביתה, בהכרה ובהבנה שהיה משא-ומתן שבו הגיעו לידי הבנה. אין פירושו של דבר שצד אחד לא היה הרשע והצד האחר היה הצדיק או להפך, שני הצדדים עמדו על עמדותיהם ובסופו של דבר הגיעו לכלל הבנה. אני יודע על החלטות ממשלה שבהן נקבע בצורה מפורשת שכל משא-ומתן המתנהל אגב שביתה הוא משא-ומתן שלא ישולם עליו שכר, זאת החלטת ממשלה.

לעומת זאת, אנחנו כבר בקיאים במשאים-ומתנים שהתנהלו במדינה ושלא עמדו קלה כחמורה על נושא זה, אבל כאשר לא עמדו קלה כחמורה על נושא זה, הדבר בא לידי ביטוי בניסוח ההסכם עצמו בין הצדדים לגבי נקודה זו. ידוע לי שהנושא הזה לא מלובן באופן פורמלי בשלב זה. משני האנשים שוותיקים בכנסת ביקשתי לשבת על המדוכה, אחד מהם הוא יושב-ראש ועדת העבודה, והאחר הוא מאיר שטרית, שיציגו בפנינו את הדברים. אני לא רוצה לשמוע את הצדדים כרגע, אני יודע מה עמדותיהם, אין לי צורך ללבות יצרים שאנחנו כבר, ברוך השם לטובת מדינת ישראל, מתכוונים להגיע לכלל רגיעה והפעלת משרד החוץ שאין חשוב ממנו, בדיוק כמו צה"ל ובאותו מעמד. ולכן, פנינו צופות פני עתיד ולא פני עבר, אם כי בלי כל ספק, אני אומר לכל חברי ועדת החוץ והביטחון, הכנסת תצטרך לדון דיון מעמיק על הסיבות והנתונים אשר הביאו לכלל פריצת הסכסוך שתחילתו לפני שנה וסופו השנה. אני מקווה שזה סופו, אם כי אני לא בטוח כלל ועיקר. חבר הכנסת חיים כץ, האם יש לך איזושהי הודעה?
חיים כץ
הודעה דרמטית.
היו"ר ראובן ריבלין
על הדברים שניהלת מול הממונה על השכר.
חיים כץ
ישבתי עם הממונה על השכר, העברתי את מה שהגעתי אתו לנציגי הוועד, בחדר היו עוד כמה אנשים שיושבים פה. עכשיו לנציגי הוועד יש את מה שהעברתי, הם צריכים לשבת לדבר, לקבל, לא לקבל, ללחוץ, לא ללחוץ, זה - - -
יאיר פרומר
אני יכול להסביר רק את הנושא.
חיים כץ
כן, תסביר חופשי.
יאיר פרומר
רק להסביר שבחישובים, ממה שהבנו אחרי ששמענו את חבר הכנסת כץ, כיצד הממונה על השכר רואה את הסיפור, אז קודם כול ימי השביתה שמדובר עליהם זה בערך כספי, חצי מההסכם הוא לקח בחזרה בימי השביתה. זאת אומרת, על איזה סכומים אנחנו מדברים?
מוחמד רחמאן
זה משהו חד-פעמי.
יאיר פרומר
אז זה דבר אחד. הדבר השני, אז צריך להחליט אם רוצים - - -
קריאות
- - -
מיכל בירן
זה לא משהו חד-פעמי, השביתה היא - - -
היו"ר ראובן ריבלין
רק רגע, חברים, נכון, בכנסת יש פעמים רבות שמחה והילולה, אנחנו ערב פסח, לא ערב שמחת תורה, פה ידבר רק מי שיקבל רשות דיבור, אחרת אנחנו מייד מפנים את הדיון לנציגים ואני לא רוצה. אני רוצה שכל המדוברים וכל האנשים, כולל התקשורת, הישיבה פתוחה, היא לעיני הציבור, זכות הציבור לדעת בהחלט בנושא הזה. אנחנו לקראת סיום, ואני מבקש - - -
רוברט אילטוב
הציבור משלם משכורת גם לאוצר וגם למשרד החוץ, והם צריכים להתחיל לתת - - -
היו"ר ראובן ריבלין
חבר הכנסת אילטוב, יש פה בוודאי חברי כנסת שחושבים כמוני, כמוך, כמו הרב פרוש, כל אחד על-פי דעתו, אנחנו מנסים ללבן, ודאי אנחנו גם לא נקבל החלטות היום. בבקשה.
יאיר פרומר
השיטה של לשחוק דרך ימי שביתה את ההסכם ועוד להתלות בממשלה, אני חושב שהיא שיטה פסולה, אני מקווה שהממשלה גם יודעת שלא תשמש כלי כנגד העובדים, החלטותיה נועדו לשרת את המדינה. הדבר השני, כאן צריך לזכור שימי השביתה, היינו בהבנות כבר ביום רביעי שעבר, אנחנו היום ביום רביעי הזה, שבוע שלם נמשך כאן רק בגלל משיכת זמן מיותרת לחלוטין של האוצר, ולכן אני חושב שגם האוצר כאן צריך להחליט האם הוא רוצה לסגור את השביתה הזאת - - -
היו"ר ראובן ריבלין
לא, לא, לא. אנחנו לא נקיים – הואיל ואני – נציג העובדים - - -
יאיר פרומר
לכן אני אומר, רק להבין את זה. לגבי ההסכם אני מסכים.
חיים כץ
אתה הולך למקום לא טוב.
היו"ר ראובן ריבלין
אתה הולך למקום לא טוב, אסביר, תכף אתן גם למאיר את זכות הבעת הדעה. אני פונה לחברי הכנסת ואומר, בכלל לא טוב שנשים מכשול לפני גמר המשא-ומתן וגיבושו בהסכם. יש שאלה שלא נכללת כנראה בעצם המשא-ומתן והיא נשארת פתוחה. ועדת החוץ והביטחון בתום ולאחר שהעבודה תתחדש תדון בנושא הזה אם יהיה צורך בכך.
יאיר פרומר
כיוון שערב פסח, רצון טוב - - -
היו"ר ראובן ריבלין
ידוע לי שערב פסח, אנחנו גם ניתן הצעות, אבל רק רציתי - הואיל ושני חברים נשלחו על ידינו כדי לנסות ולראות ולגבש איזושהי - - -
חיים כץ
אין בעיה של ערב פסח.
היו"ר ראובן ריבלין
זה יהיה בהגדה?
חיים כץ
להם, לא לי.
יאיר פרומר
למה?
חיים כץ
אין. אמרתי: הוא מוכן לשלם הכול ערב פסח, ואת כל ההתחשבנות אחר כך.
היו"ר ראובן ריבלין
בסדר.
חיים כץ
עזוב אותי "פסח", אנחנו צריכים - - -
אמירה אורון
אז הקייטנות של - - -
חיים כץ
סליחה, גברת, את לא בשוק, יש סדר פה.
היו"ר ראובן ריבלין
גברתי, קודם כול – חיימק'ה, תן לי פעם אחת לעזור לך, תמיד אתה עוזר לי. אני מאוד מעריך את הגברת, למרות שלא נזדמן לי להיפגש אתה באופן אישי, יחד עם זאת, אני מודיע לך שפה אנחנו מנהלים ישיבה שמדבר רק מי שמקבל רשות דיבור, לא נהפוך את זה לתגרנות. גם דו-שיח של חרשים הוא לא דו-שיח טוב. הוא נשלח כדי לפשר, הוא לא נשלח כדי להחליט. הוא ניסה להביא לידי אנשי האוצר את הגיגיו, כפי שיאמר זאת בעוד רגע חבר הכנסת והשר לשעבר מאיר שטרית, הוותיק בין חברי הכנסת, שזו העובדה היחידה שאני יכול להישבע עליה.
מאיר שטרית
תודה, אדוני, בחיים הפוליטיים שלי כבר ניהלתי באמת כמה משאים-ומתנים, כולל עם ההסתדרות בכובעים שונים, כך שאני מכיר משאים-ומתנים. ואני מבקש לומר גם לנציגי הממשלה: אני לא זוכר כמעט שביתה שנגמרה בלי ששילמנו דמי שביתה או את חלקם. זאת אומרת, ששילמנו מחדש את דמי השביתה. אני לא זוכר דבר כזה.

(מחיאות כפיים)
היו"ר ראובן ריבלין
טוב, לא, לא, רבותי, כל מי שמוחא כפיים לדברי חברי כנסת – בוודאי שחבר הכנסת שטרית ראוי למחיאות כפיים על כל דבר שנאמר, - -
מאיר שטרית
אבל אל תגזימו.
היו"ר ראובן ריבלין
- - אבל צריכים לקחת בחשבון שבן-אדם כמוני שתמחאו לו כפיים יכול לקחת את זה ברצינות, ואני מבקש מכם להימנע ממחיאות כפיים.
מאיר שטרית
בדיוק. אני פשוט מספר היסטוריה, לא ממציא. אני רוצה לומר רגע אולי עוד אמירה אחת שקשורה לכל השביתה הזאת. לצערי, אני אומר בצער, וזה מה שלמדתי מניסיוני, השביתה הזו הייתה מיותרת לחלוטין, עד חבר הכנסת ריבלין שישב אתי פה בוועדת החוץ והביטחון כשהיה פה ראש הממשלה ושר החוץ שאמרתי לראש הממשלה: אני לא מבין על מה הצעקה – כל הסיפור עלה 30 מיליון שקל לדברי הוועד כי ישבתי אתם לפני הישיבה ההיא – אמרתי לראש הממשלה: אם הייתי שר האוצר הייתי נותן להם צ'ק 30 מיליון עכשיו בדקות הראשונות ושלום. בסוף אחרי כל העינוי והצער, השביתה עולה יותר, אין שום ספק בזה.
ליאור חייט
נכון.
מאיר שטרית
הרבה יותר מ-30 מיליון שקל, אפשר היה לגמור את זה אז, העובדים ביקשו 30 מיליון שקל ואפשר לגמור את זה, ואם הייתי שר האוצר הייתי גומר את זה בדקה ה-90. למדתי מניסיוני, שביתה שאתה גומר אותה ביום הראשון עולה לך הכי זול, אתה מחכה, זה עולה יותר יקר.
היו"ר ראובן ריבלין
תודה רבה לחבר הכנסת - - -
מאיר שטרית
אני כבר מסיים. ואני אומר את זה לאוצר גם עכשיו, חברים, לא שווה, אתם כבר הגעתם להסכמה, אני מברך עליה, כל הכבוד לשני הצדדים, אני מברך על ההסכמה הזאת. באמת, אני חושב שאתם צריכים להיות ביניכם גמישים קצת יותר, לא יקרה שום אסון. נכון שהם שבתו, חלקם בסחבת, חלקם באשמתכם, חלקם באשמתם, אבל שווה להגיע ל - - -

לכן, אדוני היושב-ראש, אני מציע דבר הגיוני, ומה שאני מציע הגיוני - זה שלמו 50% מדמי השביתה, עדיין הענשת ועדיין 50%.
היו"ר ראובן ריבלין
תודה רבה לחבר הכנסת, אנחנו לא יכולים לכפות עליהם כמובן.
מאיר שטרית
נכון, עצה טובה.
היו"ר ראובן ריבלין
אני רק רוצה לומר לפני שאני נותן לחברת הכנסת גמליאל את רשות הדיבור, אנחנו רק לא רוצים להיכנס לליבון המחלוקת, אני רוצה רק להגיד לך, חבר הכנסת שטרית, ועדת החוץ והביטחון תדון ממושכות, ורונן הופמן שהוא יושב-ראש ועדת המשנה לחוץ, על הנסיבות שהביאו להתפתחות הזו, גם לפי רצון אנשי משרד החוץ וגם לפי רצון אנשי משרד האוצר.

אני רוצה לומר לכם שעיקר הוויכוח הוא לא דווקא על הנושא של המשכורות, אלא הנושא של דרך התפעול של משרד החוץ, תקציב פעילויות של משרד החוץ. אני יודע משיחות אישיות, מאיר, שקיימתי עם זאב אלקין שהיה במשך זמן רב ממונה על התיק של משרד החוץ כי ראש הממשלה עסוק בעניינים רבים, ואני יודע על הדברים האלה שהם קשים. כאדם שסייע למשרד החוץ בתוקף תפקידו כנבחר, אני זוכר אירועים שבעיקר קשורים לימי העצמאות או לימים חשובים בתולדות העם והמדינה: כ"ט בנובמבר, 15 במאי, ו-ה' אייר, נושאים של הצהרת בלפור ונושאים אחרים שבהם פעמים רבות הייתי מקיים יחד עם השגרירים אירועים שאו נתרמו על-ידי הקהילות או שמומנו על-ידי השגרירים עצמם או נעשו על-ידי מתנדבים, דבר שמדינת ישראל שמערכת החוץ היא כחיילים העומדים לפני המחנה צריכים לתת להם אמצעים שבהם הם יוכלו כמובן להתמודד עם תפקידם.

כל הדברים האלה יהיו לדיון מייד לאחר פגרת הכנסת בצורה ממצה ביותר במסגרת המליאה או במסגרת הוועדה, לא רק בנושאים האישיים או בוויכוחים בין העובדים לבין המערכת. חברת הכנסת גמליאל, בבקשה. רק אני רוצה להזכיר שאנחנו לא רוצים להחליט היום על מה שאמר חבר הכנסת שטרית, אנחנו הולכים לפי הצעתו.
גילה גמליאל
אני אומנם רוצה לחזק את שטרית לגבי ההמלצה שלו, שלדעתי היא אכן ראויה ונכונה - -
היו"ר ראובן ריבלין
ודאי.
גילה גמליאל
- - וחבל שלא השכילו לעשות זאת כבר קודם באוצר, ולהגיע למצב – עכשיו הייתי בתאילנד ומגיעה נערה בחב"ד שאין לה דרכון, אין לה יכולת ללכת, אין לה כסף ונמצאת שם מתוסכלת ואין כתובת.
היו"ר ראובן ריבלין
יש נכים שנמצאים.
גילה גמליאל
היא מרימה טלפון, עם כל הכבוד, ואין עם מי לדבר. אני אומרת עוד פעם, מצד אחד שמעתי את המצוקה של העובדים ויש להם שם טענות לגיטימיות. לא בכדי האוצר השכיל לקבל את כל הדרישות, רק למה עכשיו, זאת אומרת, למה לא מלכתחילה לשבת ולדבר על זה?
היו"ר ראובן ריבלין
עכשיו הם הולכים לסיים, גילה, אז כדאי - - -
גילה גמליאל
על כן אני אומרת שוב, לדעתי אין לנו יותר מדי זמן, ויש אנשים עם מקרים מאוד קשים שנמצאים ומחכים למענה.
היו"ר ראובן ריבלין
השביתה תסתיים היום.
גילה גמליאל
אז השביתה צריכה להסתיים היום והאוצר גם צריך להבין את זה. ואני שמחה ומברכת על כך שמאיר שטרית וחיים כץ, אם הם הנציגים שלנו, אני בעיניים עצומות כאן בטוחה שיגיעו גם לפתרון הראוי.
היו"ר ראובן ריבלין
מאה אחוז, תודה רבה. חבר הכנסת פרוש.
מאיר פרוש
אני כמו כולם בתקווה שהעניין הזה מסתיים באמת היום, ואני אומר את זה כאן בחלל החדר, אני לא יודע מי שצריך לעשות את זה, אבל מטבע הדברים אחרי תקופה כל כך ארוכה של שביתה אני לא חושב שיש איש ציבור במדינה שלא נתקבל בבקשות, פניות ממקום כזה או אחר בעולם או כאן בארץ לעזרתם, שביקש עזרה מעובדי משרד החוץ ולא נענה מכיוון שהייתה שביתה. ואני לא נכנס עכשיו לשאלה כן מוצדק, לא מוצדק, הייתה שביתה.

אבל צריך שעובדי משרד החוץ, אחרי שמסיימים בעזרת השם היום את השביתה, ידעו שהם צריכים לתת בימים הקרובים הרבה יותר שעות מאשר עד היום מכיוון שיש כל כך הרבה בעיות שצריכים לפתור, ואנחנו נכנסים עכשיו לחג. אז איך פותרים את זה, איך - - -
יאיר פרומר
אנחנו מוכנים.
היו"ר ראובן ריבלין
זה ברור, ברור.
יאיר פרומר
ודאי, נעבוד - - -
מאיר פרוש
אבל אני באמצע. אני יודע שאי-אפשר לכפות על עובדים, ואוי ואבוי למדינה שתכפה על העובדים, אבל העובדים צריכים להבין שאחרי שהשביתה מסתיימת צריך לנקות שולחן לפני פסח ולאפשר לכל מי שנמצא בכל מקום בעולם שהדברים שלו יפתרו.
יאיר פרומר
בעזרת השם לתוך הלילה, נעבוד 24 שעות.
היו"ר ראובן ריבלין
אין מקום שבו אתה יכול 24 שעות לקבל תשובה כמו חדר המצב של משרד החוץ, וכל שגרירות של משרד החוץ בכל רחבי העולם.
מאיר פרוש
להנפיק דרכונים ולהנפיק - - -
יאיר פרומר
24 שעות, נעשה הכול.
קריאות
- - -
היו"ר ראובן ריבלין
אני נותן לך. אני סמוך ובטוח, הוא לוקח את זה כמובן מאליו שברגע שהשביתה מסתיימת אנשי משרד החוץ לא עושים חשבונות, הם ממלאים את תפקידם כחיילים העומדים במערכה בחזית הברורה של המאבקים של מדינת ישראל. חברת הכנסת בירן, בבקשה, ואילטוב, אם ירצה כמובן, ודאי.
מיכל בירן
אהיה מאוד קצרה. שוב, אל מול המצוקות של אנשים, ואני ממש מזדהה ומדובר במצבים קשים, חשוב לזכור שאין מה לעשות, שביתה היא כלי לגיטימי בידי מי שהכוח לא בידיו, ושביתה היא לא יעילה אם היא לא מפריעה. אין מה לעשות, יש פה בעיה ואין מה לעשות. אני חושבת שהם היו ממש ממש מאופקים הרבה זמן לפני שהגיעו לעיצומים, לפני שהגיעו לשביתה, אני מגבה אותם במאה אחוז. בעניין הזה של ימי השביתה אני לא נכנסת פה, ואני מקבלת את דעתו של חבר הכנסת כץ, וסומכת פה גם על חבר הכנסת חיים כץ.
חיים כץ
אני סומך עליהם, לא עלי, עזבי, עזבי, אני סומך על הוועד.
מיכל בירן
בסדר, אני סומכת עליהם, ובכל זאת אני חייבת להגיד - חבל שקובי לא כאן.
חיים כץ
הוועד קיבל נקודת פתיחה והוא צריך להגיע לפשרה.
מיכל בירן
ההתעקשות על ימי השביתה היא אקט אלים שמפריע לעובדים באשר הם, וזה לא היה המאבק האחרון.
היו"ר ראובן ריבלין
טוב, על זה נדבר הלאה.
מיכל בירן
בסדר. אני רוצה לסיים את דברי, זה אקט אלים שמטרתו למנוע מעובדים להגן על זכויותיהם. הם חלשים, אתם חזקים, אתם יושבים על השלטר ולא הם, הם היו מאופקים הרבה זמן, ואני מבקש, כחברת כנסת אני בטוחה שמצטרפים אלי לזה, אל תהיו קטנוניים בזה כי זה פשוט אקט אלים ופוגעני.
היו"ר ראובן ריבלין
זה יהיה נאום הפתיחה - - -

(מחיאות כפיים)
היו"ר ראובן ריבלין
לא, לא, לא למחוא כפיים, חברת הכנסת בירן, - - -
מיכל בירן
אני מתנצלת, אני חייבת לרוץ לפגישה.
היו"ר ראובן ריבלין
תודה רבה. רבותי, זה נאום הפתיחה של חברת הכנסת בירן לישיבה הבאה. בבקשה, חבר הכנסת אילטוב.
רוברט אילטוב
הסיפור של העובדים במשרד האוצר הוא עוד מקדנציה קודמת, ואנחנו זוכרים איך - -
חיים כץ
תהיה רגוע, זה יהיה גם בקדנציה הבאה.
זאב אלקין
יהיה שקט תעשייתי בישראל.
רוברט אילטוב
- - נשיא רוסיה ביטל את דעתו - - -
חיים כץ
בסדר, אז ייגמר השקט התעשייתי.
זאב אלקין
אלא אם כן אתה נותן הרבה זמן לקדנציה הזאת.
היו"ר ראובן ריבלין
אוקיי, בבקשה.
רוברט אילטוב
אין ספק שהוויכוח פה בין משרד האוצר לבין עובדי משרד החוץ היה בעצם ויכוח מיותר שסופו היה צריך להגיע מזמן. יש עובדים רבים בשירות החוץ שלא סוגרים את החודש בחו"ל בגלל העלויות הגבוהות שיש היום.
היו"ר ראובן ריבלין
פגשנו אותם יחד.
רוברט אילטוב
פגשנו אותם, ובאמת שטוב שהוויכוח הזה ייגמר כמה שיותר מהר כי אנחנו צריכים שירות חוץ יעיל וטוב. מצד שני אני לא יכול שלא להסכים שגם השביתה היא שביתה אלימה והיום הרבה מאוד אזרחים סובלים סבל ממשי בחו"ל וחשוב שזה ייגמר כמה שיותר מהר, ואנחנו עובדים - - -
היו"ר ראובן ריבלין
השביתה תסתיים היום, אם לא, אתם תפוצו.
רוברט אילטוב
אנחנו עובדים אתכם, לכן אני קורא גם למשרד האוצר לסיים את זה כמה שיותר מהר למען האזרחים.
היו"ר ראובן ריבלין
ברגע זה אנחנו יושבים על ניסוח ההסכם שנתקבל על-ידי האוצר, ולכן לא היה צריך במפגש בין ועד העובדים לבין האוצר. כל התנאים - - -
חיים כץ
בבוקר ניסן ואני עשינו הסכם - - -
היו"ר ראובן ריבלין
קיבלתי אמירה שכרגע עוסקים רק בנושא הניסוח. רבותי, אנחנו עם היד על הדופק, אני מסיים את הישיבה. אנחנו נקבע לאלתר ישיבה נוספת, אם חלילה יהיו התפתחויות - - -
רוברט אילטוב
מתי נגמרת השביתה?
היו"ר ראובן ריבלין
השביתה תסתיים היום.
חיים כץ
היום זה ייפתר.
היו"ר ראובן ריבלין
בעוד כמה דקות או שעות יגמרו את הניסוח, שני הצוותים יושבים, לא הצוותים המכריעים והמחליטים כי זה כבר סוכם, אלא רק הצוותים המנסים, ואנחנו נתבשר תוך מספר דקות או שעות על סיום השביתה ועל חתימת ההסכם.
חיים כץ
מאה אחוז.
היו"ר ראובן ריבלין
הישיבה נעולה. אני מודה לכל החברים ובעיקר לחברי הוועד.

<הישיבה ננעלה בשעה 12:30.>

קוד המקור של הנתונים