ישיבת ועדה של הכנסת ה-19 מתאריך 16/02/2014

סיור במעבדות מכון התקנים העוסקות בבטיחות ובריאות ילדים

פרוטוקול

 
PAGE
2
הוועדה לזכויות הילד
16/02/2014

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני
<פרוטוקול מס' 52>
מישיבת הוועדה לזכויות הילד
יום ראשון, ט"ז באדר א התשע"ד (16 בפברואר 2014), שעה 11:30
סדר היום
<סיור במעבדות מכון התקנים העוסקות בבטיחות ובריאות ילדים>
נכחו
חברי הוועדה: >
אורלי לוי אבקסיס – היו"ר
מוזמנים
>
תמר ברמן - טקסולוגית ראשית, משרד הבריאות

שי רייכר - יועץ מדעי לראש שירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות

רפאל קרמונה - מנכ"ל שיווק ופרויקטים, מכון התקנים הישראלי

רן כהן - יו"ר מכון התקנים הישראלי

לימור ארגמן - אגף התקינה, מכון התקנים הישראלי

אריאל למפל - ראש מטה, מכון התקנים הישראלי

ורד אורן - דוברת, מכון התקנים הישראלי

דני גולדשטיין - מנכ"ל, מכון התקנים הישראלי

דליה ירום - ראש המעבדה לכימיה, טקסטיל ומזון, מכון התקנים

מרים הר לב - ראש ענף טקסטיל, מכון התקנים הישראלי

אביהו לוי - ראש ענף רהיטי ילדים, מכון התקנים הישראלי

יואל - בודק קרינה

יורי - בודק קרינה

יעקב וכטל - משנה למנכ"ל ומנהל אגף תעשייה, מת"י

מאיר קלוגהפט - יו"ר ענף הצעצועים, לשכת המסחר

אבטל אפל פנקס - מנהלת תחום מדיניות, בטרם

אילת גלעד - בטרם
מנהלת הוועדה
רחל סעדה
רישום פרלמנטרי
ס.ל., חבר המתרגמים
<סיור במעבדות מכון התקנים העוסקות בבטיחות ובריאות ילדים>
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו במקום לא שגרתי של הוועדה לזכויות הילד, אבל היום אנחנו נמצאים במכון התקנים, כמו שאתם שמים לב, ובאנו להתרשם, צוות הוועדה ואנוכי, בכל מה שנוגע לבטיחות ילדינו. זה מקבל משנה תוקף בעיקר מאחר שאנחנו קרבים מאוד לחג פורים ולצערנו הרב כמעט שלא קורה שאנחנו עוברים את החג הזה בלי להתבשר על תאונות שבהן ילדים נפצעים, נפגעים, ולא מעט מהפעמים זה בעקבות כך שהשוק הוא די פרוץ. תחפושות שלא עוברות, לא את מכון התקנים ובוודאי לא ביקורות אחרות מגיעות לשוק, הורים די תמימים שבוחרים לילדים שלהם תחפושת לא לוקחים בחשבון, או אין להם לפעמים את הכלים כדי לקבל את ההחלטות הנכונות, מה מסוכן, או מה יכול להוות פגיעה בילדים ובשל כך אנחנו גם עדים לתאונות שבהן נפצעים ונפגעים ילדים.
אנחנו ננסה לראות היום מה קורה בכלל בשוק הילדים מבחינת התקינה ולנסות לקבל כמה נקודות שבהן נוכל להבטיח, כי מכון התקנים אולי נותן את האישורים, או לא נותן את האישורים, אבל נושא האכיפה כמובן הוא בידיים של משרד הכלכלה, הממונה על התקינה, ואם צריך לנער שם קצת אנשים, אז אנחנו יודעים לעשות גם את זה, או לפחות לקבל תשובות ועכשיו אני מעבירה כמובן את המושכות אליך, רן, חברי הטוב.
רן כהן
אוקיי. אז אני באמת חייב לומר שזה עונג כפול ומכופל בשבילנו לארח אתכם פה, אבל אני מודה שבאופן אישי גם כיושב ראש לשעבר של הוועדה הזאת וגם הקשר האישי, אם מותר לגלות ברבים, שלי עם חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, שאני מאוד מאוד מעריך אותה ומאוד אוהב את הפעילות שלה בכנסת, אני חושב שנפתח באמת בכמה משפטים ולאחר מכן נעשה לכם את המצגת של הדברים שאנחנו רוצים להציג בפני הוועדה.

אני יכול לומר בהכללה שזה עיתוי מאוד מאוד טוב שאתם כאן, והסיבה היא מאוד פשוטה. בהכללה, אני משמש כיושב ראש המכון כשנתיים וחצי, עוד שבועיים, משהו כה, בהתנדבות דרך אגב, והמכון רואה לעצמו באמת שליחות מאוד ממוקדת בשלושה תחומים, אחד זה בריאות, וכשמדובר על בריאות, זה בריאות ילדים, אז על אחת כמה וכמה, השני זה בטיחות, וגם כאן שוב בטיחות ילדים היא בראש מעיינינו והשלישי זה איכות הסביבה ומשאבי הטבע של מדינת ישראל. אלה בעצם שלושת התחומים בהכללה שהמכון עוסק בהם.

באמת אני יכול לומר שבבת עינינו, אם מותר לומר את זה במונח אימהי כמעט, יהודי אימהי, זה ילדים בכל הקשור לצעצועים, לביגוד, למשחקים, למתקנים, לכל הדברים שנוגעים לחיי ילדים ואתם תקבלו פה את הפרטים בהמשך הישיבה והסיור הזה. אני מאחל הצלחה לעניין.

למה לדעתי העיתוי הזה הוא מאוד מאוד טוב? כי קיימת באמת היום בישראל מתקפה מאוד מאוד אגרסיבית של אנשים שבעצם העניין הגלוי שלהם הוא להרוויח ולא מעניין אותם אם להרוויח גם על חשבון סיכונים, בדברים שאנחנו רואים בהם סכנה מאוד מאוד גדולה, ואסור, מה לעשות, לוותר בדברים האלה, גם אם המשק יעבוד כמשק חופשי וזה. בישיבה האחרונה בוועדת הכלכלה אני אמרתי שהאשליה של שוק חופשי בעולם היא העמדת פנים במידה רבה מאוד וסיפרתי להם שכשהייתי שר התעשייה והמסחר בדיוק אל-על עמדה לרכוש ארבעה מטוסים גדולים ואני בכלל לא הייתי אפילו בוועדת השרים שאמורה לדון בעניין, אני לא בטוח שאפילו הייתה כזאת, אל-על היו צריכים לקנות. שגריר ארצות הברית וארבעה-חמישה שגרירי מדינות אירופה לא בחלו בשום אמצעי ובשום נימוק וגם ברמזים מאוד מאוד עבים, 'מה, אתם חושבים שאתם תקראו לנו רק כשאתם צריכים אותנו? עכשיו אתם יכולים לקנות? מה פתאום אתם תיקנו איירבוס? אנחנו האמריקאים עומדים לימינכם כל הזמן, אתם תיקחו בואינג'. זה אומר שגריר, לא הנספח של בואינג בישראל. ואותו דבר אומרים לי ארבעה שגרירי אירופה, 'תגיד, מה, אתם צריכים להיכנע לאמריקאים? יש לכם פה מטוס מצוין, הרבה יותר זול, הרבה יותר זה, תפתחו שוק, תגוונו, כבר יש לכם בואינג'. ואני אומר להם, 'רבותיי, אני בכלל לא קובע בזה', הם אומרים לי 'עזוב, אנחנו מכירים אתכם'. שלא יהיו אי הבנות, השוק נראה כאילו הוא משוכלל, מה שלמדנו בכלכלה כולנו, הוא נראה חופשי, הוא לא חופשי, מדינות מגנות על אזרחיהן ועל התוצרים שלהם.

בתוך התווך הזה נמצאת גם המערכת השלטונית בישראל וגם היא נמצאת בלחצים מאוד גדולים. היום את יודעת הרי שאפילו יש לנו תביעה נגד איזה יבואן קטן שהשמיץ את המכון וגם אותי באופן אישי אפילו, ואנחנו משתדלים לעשות הכול באמת, גם יבואנים קטנים, גם יבואנים גדולים. העניין בשבילנו הוא לא מי הוא יבואן, איזה יבואן הוא, מבחינתנו זה מה מגיע לילדי ישראל לשחק בהם וללבוש אותם.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
צריך לומר שאנחנו הצלחנו להחריג את כל נושא התקינה לגבי ילדים מתוך אותה רפורמה שניסתה לעבור בחוק התקציב האחרון ונחלנו שם הצלחה. מה שאומר שעוד מעט יבוא אלינו החוק לגבי בטיחות מתקנים וצעצועים לילדים, בנפרד, עם ההחרגה כמובן, ויגיע לוועדה שלנו, כך סוכם עם משרד הכלכלה, ואנחנו נעשה כל שבידינו כדי להבטיח את ביטחונם של הילדים. ופה הצלחנו, למרות כל כוחות השוק והאינטרסים.
רן כהן
טוב, את יודעת, חברת הכנסת אורלי לוי, שאני מעריך מאוד את כוחה של הוועדה הזאת, של הכנסת בכלל, ואם מותר לי, ודני, אני חושב שהוא אפילו יאשר את זה וגם לא יכעס, מאז שאני בכל זאת במכון יש איזה חיבור יותר טבעי אולי גם לכנסת ולעבודת הכנסת בכלל ואני משתדל לעשות את זה. השארתי שם 25 שנים אז אני שמח - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אתה מכיר את המערכת.
רן כהן
זהו. מנכ"ל המכון, דני גולדשטיין, המשנה למנכ"ל יעקב וכטל, עוזר המנכ"ל אריאל, את ורד אורן את מכירה ולימור מאגף התקינה ו - - -
דני גולדשטיין
ומאיר קלוגהפט הוא נציג היבואנים בלשכות המסחר.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תהיה לנו הרבה עבודה משותפת, אני משערת.
דני גולדשטיין
יש לנו יום עמוס מאוד, אני רוצה להגיד לחברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס שאנחנו שמחים לארח אתכם. מה שניסינו לעשות כאן זה גם על פי המתווה שאתם אמרתם, להסתכל על טווח קצר וארוך, להסתכל על פורים הקרוב מצד אחד ולהראות לכם מה אנחנו עושים וקצת להראות לכם איך אנחנו פועלים במעבדות וזה הסיור, ולדבר איתכם בכלל על החזון קדימה, של כל נושא ההגנה על הדור הבא של מדינת ישראל. הדור הזה, אחת הבעיות שלו זה שהוא לא יודע לדבר. זה הדור ששם את מבטחו בנו ובצוות פה ואין לו דרך להביע מחאה או משהו כזה, הוא תלוי או בהורים או בעצמו, או במה שקורה ואנחנו מציגים פה כמה נקודות, מנקודת התקינה ומה שהיא עשתה ועוד יותר את מה שהיא לא עושה כרגע, כי היוזמה נרדמה מאחורה וכיום יש איזה מעין תפיסה שלא צריך לעשות יותר תקנים במדינת ישראל. זה מעין תפיסה כזאת מוזרה, אז אני חושב שזה חשוב שאנחנו מסתכלים על זה קדימה ונגבש כיוון לאיפה - - -
רן כהן
כשכל העולם, אגב, כן עושה תקינות.
דני גולדשטיין
ההיפך, הוא מחמיר בתקינות כדי להגן על בסיס נתונים ומידע. ודבר שני, נדבר על כל נושא המנגנון שלנו, איך אנחנו מבטיחים, לא באכיפה, אלא בקטע של המנגנונים, שלא ייכנסו מוצרים לא תקינים לישראל, על בסיס תקינה כמובן קיימת. ואחר כך נראה את המעבדות ונראה את כל העבודה הטובה שעושים פה, ואני מציע שניכנס, נעשה את זה כמה שיותר מהר, כדי להשיג כמה שיותר.

אנחנו נציג שישה שקפים מהירים על הנושא של מכון התקנים, הייעוד שלו והדרך שבה הוא עובד. אז קודם כל הייעוד של מכון התקנים הוא שמירה על בטיחותם, בריאותם ואיכות חייהם של אזרחי ישראל, גלובליזציה בסחר, סחר הוגן, שיפור כושר התחרות של הייצוא וקידום האיכות והשאיפה למצוינות במגזר העסקי והציבורי. אפשר כן לשלב בין בטיחות לבין גלובליזציה וסחר ותחרות. תמיד יש פה מאזניים לא ברורים שאומרים שהבטיחות באה על חשבון התחרות. שלילי גדול, כל העולם בנוי על המשולש הזה, או על המקבילית הזאת, שכן בטיחות וכן תחרות ואפשר לעשות את זה ואנחנו דואגים לתהליך הזה. כשעשינו עוד דבר אחד וזה גלובליזציה. אנחנו מביאים לפה מוצרים, צעצועים, שמיוצרים ומקובלים בכל העולם, כך שאנחנו משיגים שתי מטרות, בטיחות על פי תקנים בינלאומיים מוכרים ומתקדמים, ודבר שני אנחנו חושפים את הציבור בישראל, את הדור הבא, לכל האלטרנטיבות המתקדמות שמאפשרות להם התפתחות יותר מהירה ויותר טובה, שזה השמות בתחום בצעצועים וכל מה שנמצא במוצרי תינוקות.
איך אנחנו עושים את זה? אנחנו עושים את זה בשילוב של שלושה אלמנטים. אחד זה התקינה. אנחנו המעבדה הלאומית לתקינה בישראל, אנחנו מכינים את התקינה, מאמצים בעיקר תקינה בינלאומית וכך אנחנו דואגים לזה שהמדינה תהיה חלק מהעולם הגלובלי הגדול. דבר שני זה בדיקות המעבדה, כל מה שמוגדר כרשמי או כחובה עובר אצלנו בדיקות בטרם כניסתו לישראל, נקודה שנדבר עליה בהמשך, והדבר השלישי זה אישור מוצרים, מערכות ניהול, זה כל היכולת שלנו לפתח את מערכות הניהול של ארגונים, האיזו 9000 ודומיו, שזה איכות ניהול בתחום של בטיחות, הגנת סביבה ועוד ועוד. אז השילוב הזה זה מין מערכת הוליסטית שנותנת תמונה או מערכת מלאה לכל הארגונים.
רן כהן
ורובה בינלאומית, דרך אגב.
דני גולדשטיין
אני מסיים פה מהר, כי אנחנו רוצים להתקדם, להראות לך את תחום התקינה. רק קצת מה זה מכון התקנים. תאגיד סטטוטורי, הוא פועל מכוח חוק התקנים. יש לנו מעל מ-1,040 איש, קרוב ל-1,100 איש כבר היום, אנחנו פועלים בהיקף של 100 מיליון דולר. אנחנו לא מקבלים כמעט כלום מממשלת ישראל. הממשלה לפעמים מזמינה תקנים, בהיקף של סדר גודל של 15 עד 20 מיליון שקל.
רן כהן
אבל זה לא תקציב.
דני גולדשטיין
לא, הם מזמינים. בעיקר מה שעשתה הממשלה בתקופה האחרונה, זה הזמינה אצלנו את התרגום של התקינה הישראלית לתקינה בינלאומית. על זה עבדנו, את זה היא מימנה וכמעט יותר מזה היא לא מממנת.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז בעצם עיקר התקציב בא ממה, מהיבואנים?
דני גולדשטיין
מהיבואנים, מהיצואנים, מהארגונים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ומהמייצרים.
דני גולדשטיין
מהמייצרים, לא רק בתחום שנהוג לחשוב, התחום הרגולטורי שבו אנחנו מחויבים להגיע אלינו. אנחנו פחות מ-50%.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אחת הביקורות הגדולות ביותר, ותסלחו לי שאני עכשיו פה לוחצת, זה בעצם התהליך ואורכו. השאלה היא באמת למה לוקח כל כך הרבה זמן כדי לקבל תקינה, במה צריך לעמוד, איפה אפשר שכן לקצר את התהליך בלי שיבוא על חשבון הבטיחות, האם יש מקום גם להתייעלות פה?
דני גולדשטיין
אז אני אגלה לך משהו, אני הגעתי לפה לפני ארבע שנים, רן לפני שנתיים וחצי כמעט, אני הגעתי מהמגזר העסקי, ואנחנו עסוקים בהתייעלות. אני חושב שהביקורת שאת שומעת על המכון, לדעתי הרבה ממנה זה מההיסטוריה, אנחנו היום עשינו קפיצת מדרגה, אני לא יודע אם מאות אחוזים, אבל קרוב לאלפי אחוזים בין מה שהיינו פעם למה שאנחנו נמצאים היום, בין היכולת לדבר עם הלקוחות שלנו, בין הזמנים. אנחנו מכירים בתעודות בינלאומיות וכך מקצרים מאוד. יש לנו פה לקוח גדול, שזה תחום הצעצועים, שהיה נורא ואיום בעבר, ואנחנו עובדים איתם בעבודה משותפת לקצר זמנים. היום הם מקבלים תעודות בפחות משבועיים ימים, אנחנו רוצים להגיע לתשעה ימים ורוצים להגיע גם לחמישה ימים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז האורך של שנתיים זה משהו שנמצא - - -
מאיר קלוגהפט
הייתה פגישה ביום רביעי האחרון עם נציגי רוב היבואנים של הצעצועים והביקורת הייתה חיובית מאוד ביחס אפילו לחצי שנה קודם, שהיו הערות קשות מאוד. חל שיפור בתוך חצי שנה, משמעותי מאוד.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
איזה כיף, אז יש לנו בשורות.
דני גולדשטיין
אלה בשורות טובות. את יודעת למה זה טוב? כי זה לא רק התלונה, כשזה שנתיים או יותר או אפילו חצי שנה, זה מביא לכל מי שנמצא בסביבה את המניע להתחיל לעקוף את המערכות, וכשזה fluently אז אנחנו תורמים גם ל - - -
רן כהן
זה זורם.
דני גולדשטיין
בדיוק, זה זורם, ואנחנו כבר לא שם טוטאלי. אני לא יודע אם יהיה לנו זמן היום, יעקב, אם יהיה לנו כמה דקות, אני רוצה להעביר אותך ולהראות לך איך אנחנו מדברים עם הלקוחות שלנו, גם בתקשורת וגם במחשבים. אנחנו היום paper less system, עובדים ישירות עם הלקוחות בריל טיים ונמצאים במקום שונה לגמרי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני שמחה לשמוע.
דני גולדשטיין
יש לנו שלושה סניפים, בתל אביב, ירושלים ובאר שבע, עכשיו גם ברופין, זה ארבעה, ועוד 18 אתרים ברחבי הארץ. יש לנו צוות מדהים של מהנדסים, תואר ראשון, תואר שני, תואר שלישי, מעל 60% הם מהנדסים והנדסאים. הכוח שלנו כאן זה האנשים, זה אנשי מקצוע, זה לא בירוקרטים, אלא אנשי מקצוע. ואת תתפלאי לראות היום, את תראי כמה חבר'ה צעירים יש. יותר חשוב, אנחנו משקיעים המון בידע וטכנולוגיה. מאז שאנחנו שנינו כאן עיצבנו את המכון ואנחנו משקיעים בסביבות 20 עד 30 מיליון שקל כל שנה בטכנולוגיה חדשה, מכספי העבודה שאנחנו עושים.
רן כהן
ממקורות המכון, בלי שום עזרה של הממשלה.
דני גולדשטיין
אנחנו לא סמוכים, לא על שולחן הממשלה, לא מבקשים טובות, מבקשים רק שאנחנו נוכל לשרת את הציבור כמו שצריך. יש לנו מעל 30,000 לקוחות, יש לנו מרכז הדרכה גדול מאוד, שמדריך מעל 5,000 לקוחות בשנה.

זהו. אני מציע ללכת ישר, כי הזמן קצר ואני לא רוצה לבלבל לכם יותר מדי, אז נתחיל עם התקינה.
לימור ארגמן
עקרונות התקינה באגף התקינה. האגף מחולק לכל מגזרי המשק, מה נעשה בכל התחומים. מה שאנחנו בעצם עושים, אנחנו מרכזים את ה - - - כשהעבודה של חברי הוועדה זה עבודה בהתנדבות והעקרונות החשובים ביותר זה שקיפות והגעה לקונצנזוס בין כל בעלי העניין במשק. כמו שדני אמר, אנחנו מנסים היום, אני חושבת שכבר 90% מהתקינה הישראלית היא תקינה מאומצת, מבוססת על תקינה בינלאומית, אירופית, אמריקאית. תחום הבניין, שזה התחום שלי, הוא קצת יותר קשה, זה תחום שמסורתית הוא יותר קשה, אבל גם שם אנחנו עושים מאמצים להיות בקשר עם ארגוני תקינה בעולם ולנסות להגיע גם פה ל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
איך הם מקבלים את אישורי התקינה שלנו בעולם?
לימור ארגמן
זה תחום המעבדות.
דני גולדשטיין
את מדברת על אישורי המעבדות שלנו? אנחנו חתומים היום בהסכמי הכרה הדדית עם חמש מעבדות עיקריות, גדולות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז מי שפה מקבל אישור, יש לו גם דרך קצרה מאוד לשווקים בחו"ל?
דני גולדשטיין
נכון מאוד, ולהיפך.
רן כהן
חמישה הסכמים כאלה זה בעצם מאות מעבדות, לכל אחת מהן יש המון - - -
דני גולדשטיין
כל מעבדה כזאת זה 30,000 עובדים, היא נמצאת ב-60-70 נקודות בעולם, עם 800 סניפים. זה כל אחת מחמש המעבדות שאני מדבר איתך עליהן.
לימור ארגמן
התקנים הישראליים, כשהם מתפרסמים הם תקנים וולונטריים, יש שתי דרכים להפוך אותן לחוק, בתקן רשמי על ידי הממונה על התקינה, או חיוב בתקנות של משרדי הממשלה שמחליטים לחייב את התקן.

אלה התחומים שקיימים בהם תקנים ישראליים, באדום זה התקנים הלא רשמיים, הכחול זה התקנים הרשמיים. בתחום התחבורה יש לנו את התקנים של כיסא בטיחות לילד באוטו, התקני ריסון, אופניים, קסדות מגן. יש תקן ישראלי לרכב להסעת תלמידים, שכמו שאת רואה הוא לא תקן רשמי. במוסדות חינוך פיתחנו תקן חדש לבטיחות - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה זאת אומרת לא תקן רשמי?
לימור ארגמן
הוא לא מחייב. הוא תקן ישראלי וולונטרי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
במוסדות חינוך - - -
לימור ארגמן
כן, מניעת הילכדות אצבעות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
וזה לא מחייב?
לימור ארגמן
לא.
דני גולדשטיין
זה לא מחייב. כל האדומים האלה היום, לדעתי, לא נמצאים ב - - - לא שאני יודע.
רן כהן
תראי, יש לנו בארץ 3,600 תקנים בכלל, שמהם 550 רק הם תקנים רשמיים, כל השאר וולונטריים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זאת אומרת מי שרוצה לבוא ללקוח עם אקסטרה בטיחות, אם הלקוח יודע על זה - - -
רן כהן
נכון.
לימור ארגמן
בתחום הבית והסביבה יש תקן חדש שרק עכשיו פורסם, דירוג בית בטוח לילדים. הכנו אותו ביוזמת בטרם. יש תקינה ללונה פארקים, מתקני משחקים, מתקנים מתנפחים, תקן לקירות טיפוס. בתחום החשמל יש בתקן לשקעים ותקעים המלצות בתחום בטיחות לילדים. זה תקן חדש שהוא לאו דווקא לילדים, הוא מדבר גם על נוער וילדים, מתקנים לפעילות גופנית באתרים ללא השגחה, שנמצאים בפארקים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מתקני ספורט, שזה יותר המועצות המקומיות והאזוריות. הם לא מבקשים את ה - - - ? בגלל זה אחר כך סל נופל תלמיד ככה באמצע - - -
לימור ארגמן
לא, זה לא הסלים.
ורד אורן
זה לא הסלים, זה מתקני הספורט, זה מתקני הכושר.
לימור ארגמן
אבל זה על אותו רעיון.
אבטל אפל פנקס
זה לרוב קטיעה של אצבעות, זה גם תקן שבטרם קידם, לאור זה שראינו שאיך שהם נכנסו לארץ, כבר היו שישה מקרים של ילדים שנקטעו להם אצבעות מהמתקנים הללו. זה תקן, אגב, יחסית חדש שעכשיו אושר. אנחנו ככה מאוד גאים בו, על העבודה שעשינו עם מכון התקנים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אבל הוא לא מחייב.
אבטל אפל פנקס
הוא עדיין לא מחייב ואנחנו הגשנו בקשה שכן.
דני גולדשטיין
פה אני יכול להגיד, אני חושב שאחת הנקודות מכאן זה לסמן דברים שאנחנו חושבים שצריך לקדם אותם ולהניע אותם, כי אם לא זה יירדם. היום הכיוון הוא בכלל - - -
אבטל אפל פנקס
שלא יהיו תקנים.
דני גולדשטיין
כן.
לימור ארגמן
בתחום מוצרי הצריכה יש יותר תקנים שהם רשמיים, זה כל סדרת התקנים לצעצועים, ריהוט לתינוקות, מיטות לתינוקות, לולים, עגלולים, יחידות החתלה, כל התחום הזה, עגלות, מזרנים, בקבוקים, מוצצים. יש תקן של אריזות קשות פתיחה לילדים, זה כל בקבוקי התרופות, זה גם לא תקן רשמי ולא מחייב. תקן לדליקות של בגדי שינה לילדים, שזה היבטי בטיחות ממש, זה ההיבט היחיד בו, גם לא מחייב. חיתולים, החד פעמיים, הם תקן מחייב. יש תקן לדרישות מיקרוביולוגיות למזון לתינוקות, זה גם לא מחייב.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
משרד הבריאות לא עושה את זה?
לימור ארגמן
עד כמה שאנחנו יודעים לא.
רן כהן
מזון לתינוקות תקן לא מחייב?
לימור ארגמן
התקן לא מחייב.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אחר כך למה יש את רמדיה.
לימור ארגמן
לא, זה לא מדבר על ההרכב, זה מדבר על בדיקות חיידקים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
בסדר, אנחנו לא מדברים אחד לאחד על רמדיה. אם פתחנו את הקטע של רמדיה, פה זו בעיה אחרת. חס וחלילה, אחרי שילדים ישלמו בזה ב - - -
רן כהן
זה מזון, זה נכנס לגוף.
לימור ארגמן
דליקות בגדי שינה לילדים, גם לא.
ורד אורן
בארצות הברית זה מחייב, בארץ לא. יש פה הרבה דברים שהם - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אם אנחנו יכולים לחזור שנייה אחת לנושא של ביגוד לילדים. אני לפחות כאמא לילדים קטנים, אז אנחנו מדברים על 100% כותנה או לא, נכון? שזה בשורה התחתונה, אתה יכול למנוע את ה - - -
ורד אורן
לא, יש חומר מעכב בעירה שצריך להכניס בפיג'מות לילדים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כמו שיש במזרנים.
לימור ארגמן
בדיוק, כמו במזרנים. במהלך הייצור. זה לא בדיוק כמו במזרן, אבל במהלך הייצור יש - - -
ורד אורן
כמו בתחפושות, כל תחפושת חייבת להיות עם חומר מעכב בעירה.
יעקב וכטל
זה כמו שעכשיו, יש דילמה אם להכניס את זה למזרנים, כן או לא, כי ישראל הולכת בכיוון קצת הפוך לעולם, כשכולם מוציאים אנחנו רוצים להכניס.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כולם מוציאים את מה?
שי רייכר
חומרים מעכבי בעירה היום הם פחות ופחות נפוצים בעולם, ויש לנו על זה דיון בוועדה שעוסקת ספציפית בנושא הזה. אנחנו, כמשרד הבריאות, הוצאנו סקירה מאוד רחבה על זה שמעכבי בעירה זה לאו דווקא דבר בריא.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אתה משרד הבריאות?
שי רייכר
כן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה קורה עם האוכל של התינוקות?
שי רייכר
יש את שירות המזון הארצי שעושים בדיקות, גם מדגמיות, בכל התחום של מזון לתינוקות ו - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מיקרוביולוגיות, נגד חיידקים וכדומה?
שי רייכר
עושים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז אנחנו יכולים להיות רגועים בקטע הזה?
שי רייכר
עושים. עושים סקירות, גם סקרים תקופתיים לגבי חומרים מזהמים שונים, הכול מפוקח בשירות המזון.
רן כהן
זאת אומרת הבדיקות הן ב - - -?
שי רייכר
לא, הם עושים מדגמי. אני לא יודע בדיוק, כי אני לא ספציפית עושה את הדגימות האלה.
דני גולדשטיין
כשאתה אומר שאפשר להיות רגוע, זו הצהרה חזקה.
רן כהן
זה רגוע בעירבון מוגבל מאוד.
רחל סעדה
בודקים לפי התקן הישראלי את זה?
שי רייכר
אני חושב שכן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו נבדוק את זה, נבקש תשובה ממשרד הבריאות בנושא הזה.
דני גולדשטיין
אגב, דליקוּת, אני רוצה להגיד לכם משהו. זה לא, עוד הפעם, אנחנו חוזרים למשוואה שדליקות זה מעכב בעירה, זה לא חייב להיות. זה יכול להיעשות מחומר שהוא לא מעכב בעירה, זאת אומרת שהוא לא צריך להיות מעכב בעירה, אלא חומר חדשני שהוא - - - אבל זה לא עומד אחד מול השני.
שי רייכר
אנחנו מקדמים גם נושא שברור שמשרד הבריאות, אין לו שום אינטרס חלילה שאנשים ייפגעו על מזרנים, או מבגדים, אבל כן יש דרכים חלופיות שאנחנו בהחלט דוחפים אותן, ולא מעכבי בעירה, כפי שמשתמע.
דני גולדשטיין
בדיוק. לכן הבעיה היא לא מעכבי בעירה, הבעיה זה פשוט שזה לא יבער. בזה אין ויכוח.
לימור ארגמן
תחומים שאנחנו היום מכינים תקנים למניעת שכיחת ילדים - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
שזה בעקבות הוועדה שלנו, נכון? זה בעקבות החוק שעבר כבר את הקריאה הראשונה, לקראת קריאה שנייה ושלישית. קצת קשה לנו מול המשרדים, איך אנחנו מגיעים לקונצנזוס, אז זה מאוד יעזור לנו אם תתקדמו עם זה.
רן כהן
זה מעוכב כרגע בחקיקה?
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
העברנו קריאה ראשונה לגבי הנושא של מניעת שכחת ילדים ברכבים, כי לא מעט ילדים נשכחו ברכבי הסעות או ברכבים הפרטיים של ההורים שלהם. אנחנו מנסים לסגור את זה בכמה ערוצים, אחד גם שחובת היידוע על ילד שלא מגיע למוסד חינוכי ואז אתה יכול לאתר בשעות הראשונות, שזה באמת קריטי מאוד להצלת הילד, אם הוא נשכח באוטו, אבל מצד שני איך לחייב למשל את רכבי ההסעות למיניהם להתקין איזה שהוא התקן מסוים - - -
רן כהן
מערכת מזעיקה.
דני גולדשטיין
זה כבר קיים, דרך אגב.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
שוב פעם, בהתנדבות, לא בחובה, וגם אותו התקן שהיום אושר לשימוש, זה אותו אחד שצריך לעבור הנהג לסוף הרכב, ללחוץ על הכפתור שם ולחזור, או שהוא לא יכול להוציא את ה - - -
דני גולדשטיין
סוויץ'.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הבעיה היחידה היא שיש פה התנגשות עם משרד התחבורה, שאומר שאם אנחנו מכניסים איזה שהיא מערכת שהיא מתערבת במנגנון החשמלי הפנימי של מערכת ההצתה או משהו כזה, אז הם נורא נגד.
דני גולדשטיין
לא, זה כבר סודר גם עם ד"ר שי סופר, שהוא המדען הראשי של משרד התחבורה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, אז פנינו אליהם להגיע לאיזה שהוא דין ודברים, כדי שנוכל לזרז את זה. אז אני שמחה לשמוע שזה מתקדם.
דני גולדשטיין
כן, בזה התקדמנו מאוד. הרעיון הוא לגמור את התקן לרכבים פרטיים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, שנוכל גם להמליץ.
דני גולדשטיין
בדיוק, שזה מתוכנן עד יולי.
אבטל אפל פנקס
הבעיה שביום חמישי הייתה הצבעה על זה בוועדה הטכנית ולא ברור שזה יעבור. אנחנו באנו לקרוא לזה שצריך, חוץ מרכבי הסעה, גם לרכבים פרטיים. באנו, אמרנו את דברינו ויצאנו, הוציאו אותנו להצבעות, הבנתי שיצא ארבע-ארבע ועכשיו לא ברור אם התקן יוכן או לא.
דני גולדשטיין
הוא יוכן. אנחנו נטפל בזה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה זה, הצבעה איפה? פה, בתוך מכון התקנים?
אבטל אפל פנקס
כן, הייתה ועדה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז זה מאוד חשוב לנו. זה גם על שולחן הוועדה ואנחנו - - -
אבטל אפל פנקס
מאוד חשוב.
דני גולדשטיין
דווקא גם נציג הצרכנים היה נגד והסיבה היא נורא מוזרה, הוא טוען, ממה שקיבלתי דיווח, שזה כאילו מוריד את האחריות מההורים, ואני חושב שזה כלי עזר להורים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני רוצה להגיד לך, כמעט לכל דבר שאנחנו מנסים להעביר בנוגע לילדים אומרים לנו, 'רגע, ואיפה האחריות ההורית?' אנחנו מדברים על רשתות ביטחון בנוסף לאחריות ההורית. אלה הילדים של כולנו, אלה ילדי החברה, זה הדור הבא שלנו, ואם ככה, אז בואו נעזוב את הכול לעניין, אנחנו לא צריכים להגיד 'ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד', אחריות הורית, שההורים יחליטו מה יעשו איתו. לא, אנחנו מכתיבים איזה שהן אמות מידה מסוימות ואנחנו מצפים וגם ההורים - - -
רן כהן
חייבת להיות נורמה חברתית, בוודאי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואנחנו ניצור את כל רשתות הביטחון, למקרים שיהיו הורים שלא יידעו איך לעשות את הדברים נכונה.
דני גולדשטיין
חד וחלק.
אבטל אפל פנקס
בכל מקרה היום כבר המוצרים על המדף והורים סומכים עליהם. עכשיו אנחנו רוצים להבטיח שכשהם סומכים על המוצר, הוא אכן יעמוד באיזה שהוא סטנדרט של איכות. כי בכל מקרה המוצרים קיימים, בואו נבטיח שהם עומדים בסטנדרט של איכות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואז נדע על מה אנחנו ממליצים.
לימור ארגמן
תקן נוסף זה קורקינט חשמליים, זה נמצא גם בהכנה. אם הזכרת את הסל, אז קיים פער מאוד גדול בין התקינה בעולם לתקינה בישראל. אנחנו הגשנו למשרד התרבות והספורט הצעה למאה נושאים בערך - - -
דני גולדשטיין
זה תרבות, הספורט והחינוך. בעקבות המקרה המצער, שנהרג ילד פה ברמת אביב, שנפל עליו מתקן כדורסל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז על תחזוקה שוטפת?
דני גולדשטיין
זה גם על התחזוק וגם על התחזוקה.
רן כהן
היה גם על התקינה. היינו צריכים ללכת מהתחלה על הכול.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, אבל אנחנו צריכים לקחת בחשבון שחלק מאותם מתקנים כבר נמצאים שם מימים ימימה.
דני גולדשטיין
מחליפים אותם.
רן כהן
מחליפים. עם האסון עצרו את כל מגרשי הספורט האלה בתל אביב, קרוב למאה, ואנחנו נכנסנו לתמונה, גם את התקינה, גם את הבדיקות והכול, וכל המגרשים היום פתוחים ומותקנים.
דני גולדשטיין
לאט לאט, עוד לא. בתל אביב, אבל לא בכל ה - - -
רן כהן
אני מדבר על תל אביב.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו לא במדינת תל אביב. אני גרה בצפון, אני רוצה לדעת שכשהילד שלי משחק הוא בטוח.
רן כהן
לא בטוח.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כי זה לא מחייב?
רן כהן
כי אם הרשות לא פונה לעשות את זה, אז זה - - -
דני גולדשטיין
זו החלטה של יושב ראש רשות. אבל אנחנו פנינו בהצעה טובה מאוד, או ברעיון טוב, למשרד הספורט ומשרד החינוך, רצו לעשות מה שנקרא הסדרה של כל הנושא הזה, בדומה למגרשי משחקים. התחילו את התהליך הזה, אנחנו בנינו את כל התקינה מסביב ואת המנגנון גם, איך לעשות את הפיקוח, באותו רעיון של מגרשי משחקים. הם נתקעו שם עם תקציבים ועם לא יודעים מה לעשות, כן יודעים מה לעשות. כרגע זה מעוכב, אנחנו ניסינו יחד עם אריאל לנסות לחלץ את זה, אבל זה כרגע שם נמצא על - - -
לימור ארגמן
זו סאגה ארוכה, כי זה התחיל כבר לפני עשור, היינו אז מול מפעל הפיס, מול שר החינוך, עוד פעם מפעל הפיס, עכשיו זה משרד התרבות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תעבירו לנו את זה מסודר, נראה מה יש ביכולתנו אולי ל - - -
רן כהן
ההסדרה תכלול גם את התחזוקה. בתקנים יש גם פרק של תחזוקה.
דני גולדשטיין
נכון. זה גם אישור מתקן וגם התחזוקה שלו לאורך זמן. אז אנחנו נמצאים שם בתהליך הזה.
לימור ארגמן
נעבור לנושא הבא.
יעקב וכטל
אני המשנה למנכ"ל, אבל אחראי גם על מעבדות הבדיקה במכון התקנים. הבדיקות שאנחנו מבצעים במוצרים מיובאים הן מחוללות מסביבנו קצת רעש, כמו שאת יודעת, דיברנו על זה קצת קודם.

המסגרת החוקית כאן, כמה מילים על המסגרת החוקית. כמו שנאמר קודם, למעשה מה שמגדיר את התקן כמחייב זה הגדרתו כתקן רשמי. יש עוד ערוץ נוסף, שהוא הזכרת התקן בחקיקה, בתקנה או בחוק, אבל הערוץ המסודר והערוץ שמתוכו אנחנו פועלים זה כאשר התקן מוכרז כרשמי. כאשר הוא מוכרז כרשמי התקן מחייב ואסור לייצר מוצר כזה, למכור אותו, לעשות בו שימוש, אם הוא לא עומד בדרישות התקן. כאשר מדובר במוצרים מיובאים, אז בתוך צו יבוא חופשי יש דרישה של אישור מכון תקנים להוכחת עמידה בדרישות התקן ורק בהינתן האישור הזה מותר ליבואן למכור את המוצרים שלו.

כמו שראית קודם, זה מה שסיפרתי לך עד עכשיו וזה למעשה מגדיר את מעמד התקן וכאשר שר הכלכלה מכריז על תקן כתקן רשמי אז נדרשת בדיקת מכון התקנים ביבוא, כאשר בייצור המקומי המדינה צריכה לפקח ולאכוף. אנחנו זרוע ביצוע שאליה מביעים את המוצר לבדיקה.
הערוץ הזה די פרוץ, אם את שואלת אותי. נושא האכיפה הוא נושא שצריך לקבל תגבור רציני מאוד. גם אם מדובר אחרי יבוא וגם אם מדובר על ייצור מקומי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז מה שקורה היום בעצם דווקא בנושא של היבוא אנחנו צריכים להיות רגועים, כי הוא - - - ?
יעקב וכטל
ביבוא אנחנו צריכים להיות רגועים, אם כי עדיין יש - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הייצור המקומי הוא יותר בעייתי?
יעקב וכטל
לא אמרתי שהוא יותר בעייתי - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כי מה שמגיע ארצה עובר בעצם בדיקות של מכונים מסוימים בעולם, חלקם מוכרים או פחות.
יעקב וכטל
מה שמגיע ארצה עובר למעשה את האישור שלנו, גם אם הוא מסתמך על בדיקה שנעשתה בחו"ל, נדבר על זה תוך כדי הסיור, אני לא רוצה לבזבז את הזמן עכשיו. אנחנו מכירים בבדיקות שנעשו בחו"ל תחת הסכמים, זה הסדרה שמאפשרת לנו באמת לדעת שמה שהגיע ונבדק, שזה נבדק כמו שצריך, או בבדיקה שלנו. כאשר מדובר בייצור מקומי המדינה אמרה שיש לה את היכולת לאכוף את זה וגם איזה שהם כלים כלפי היצרן אם הוא לא ייצר כמו שצריך ולכן זה לא מחויב בבדיקה של סדרות יצוא, למעט קבוצה מסוימת של מוצרים שיש עליהם תו תקן חובה. זה כ-40 תקנים שיש עליהם תו תקן חובה מכל מגוון המוצרים.
דני גולדשטיין
זה הרוב.
יעקב וכטל
ואז אנחנו כן מפקחים.

ראית את השקף הזה, אני לא אחזור עליו. כאן יש רשימה, למעשה כל מה שצבוע בכחול ביבוא, אנחנו מפקחים עליו. אפשר להגיד. אלא אם כן עוקפים אותנו.

טיפ-טיפה על משטר הבדיקות, נדבר על זה יותר בשטח. למעשה הטובין המיובאים מחולקים לארבע קבוצות לפי רמת סיכון, פה יש שלוש, כי הקבוצה הרביעית לא רלוונטית, היא רלוונטית יותר לתעשייה. קבוצה אחת, כל מוצר או כל דגם צריך אישור אב טיפוס ולאחר מכן במשלוחים אנחנו מוודאים שמה שהגיע זה לאב טיפוס שאישרנו. לדוגמה, רוב מוצרי הילדים, או מוצרי החשמל.
דני גולדשטיין
מוצצים.
יעקב וכטל
מוצצים, בקבוקים, צעצועים, שייכים לקבוצה אחת. חלק מהצעצועים שמייצרים לילדים מעל גיל 6 הם כבר בקבוצה שתיים. קבוצה שתיים למעשה זה אישור אב טיפוס, אנחנו בודקים את כל סעיפי התקן הרשמיים ולאחר מכן אישור משלוחים על סמך תצהיר יבואן, כי הפרטים שבמשלוח זהים לאב טיפוס שאושר על ידינו.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז רק כשיש קטסטרופה אנחנו יודעים אם הוא הצהיר לא אמת.
דני גולדשטיין
נכון מאוד.
יעקב וכטל
אבל לא בקבוצה שתיים. קבוצה שלוש זה רק תצהירים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ושם אין ילדים, בקבוצה שלוש.
יעקב וכטל
בקבוצה שלוש אין ילדים, אבל זה רק תצהירים. יש מוצרים אחרים. עוד פעם, כשאת אומרת אין ילדים, הילדים היום חשופים כמעט לכל מוצר ש - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לא, לא מה שמיועד מראש לילדים.
יעקב וכטל
זה לא משהו שמיועד בהגדרה לילדים. אגב, לא הוזכר פה, ריהוט ילדים בבתי ספר, אין עליו תקן רשמי. אני לא בטוח שזה לא דבר שחשוב, שילד יושב על כיסא כמה שעות ביום.
אבטל אפל פנקס
הוא לא מחייב.
יעקב וכטל
אמרתי, זה גם לא תקן רשמי ולא מחייב.
רן כהן
יעקב, גם לא בגני ילדים? בפעוטונים?
יעקב וכטל
ריהוט ילדים שאיננו מיטות, שידות או ריהוט ביתי איננו מחייב. ריהוט ציבורי איננו מחייב.

אישור אב טיפוס יכול להסתמך על סמך בדיקות שנעשות בחו"ל, יש לנו את המנגנונים וההסכמים שמאפשרים לנו לדעת שהבדיקה היא רלוונטית ואמיתית. כי אנחנו גם רואים הרבה תעודות מזויפות או הרבה תעודות שמתייחסות לגרסת תקן שלא בתוקף כבר, גרסת תקן מאוד ישנה או תעודות שלא מתייחסות בכלל למוצר שהגיע, אבל דרך ההסכמים האלה יש לנו את היכולת לקבל את המידע, אם באמת הבדיקה היא אותנטית או שאינה אותנטית.
רן כהן
יעקב, ברשותך, אני רוצה להסביר דבר אחד שבאמת המון אנשים לא מבינים אותו. בתוך כל התפיסה הזאת או ההרגשה שיש שוק משוכלל והכול נפלא ונהדר, מערכת הרמייה שמתקיימת ליד כל מערכת המסחר היא ענקית, היא משוכללת. כלומר בלי שיש מוסד במדינת ישראל שהוא הממונה על זה שהרמייה הזאת לא תעבוד, אז מה שיקרה זה לא רק שהילדים האלה ייפגעו או המבוגרים ייפגעו, גם זה אסור שזה יקרה, אלא גם יבואנים הגונים למשל, הם ייפגעו, כי כל מיני חאפרים יסתמכו על כל מיני ניירות שהם לא שווים את הנייר שהם כתובים עליהם, אבל הם באים ואומרים 'יש לי תעודה'.
יעקב וכטל
נכון, והם לא יודעים באמת אם התעודה רלוונטית או - - -
רן כהן
ולפעמים גם הם עצמם מרומים, אבל מישהו צריך להאיר את עיניהם כדי שהדבר הזה לא יקרה.
מאיר קלוגהפט
יש באמת מגמה עכשיו במשרד הכלכלה, להקים צוותי ביקורת בשטח ולהטיל את האחריות על מי שמוכר את המוצרים ודרך זה גם על היבואן שהוא רימה, כי עד היום אמרנו שנחפש את כולם.
דני גולדשטיין
מאיר, אתה יודע, הדין בישראל בכלל לא אומר שום דבר.
רן כהן
לא, עד היום אמרנו שצריך לחפש את היבואן.
מאיר קלוגהפט
כן, גם את האישה.
רן כהן
אתה יודע, אני זוכר אחד התסכולים שהיו לי בתור שר המסחר והתעשייה, אפרופו פורים, שלפני פורים אמרו לי 'שמע, היום, מחר, לקראת פורים אתה צריך לצאת לסיור בחנויות'. לקחו אותי שם לקניון בירושלים בתור שר, אמרתי 'רגע, אבל מה קורה בתל אביב ומה קורה בעפולה ומה קורה בירוחם?' אמרו לי, 'בסדר, אתה עושה עכשיו את זה, זה הצגה בשביל זה', אבל זה רק קניון ירושלים, עם כל הכבוד. אם זה על היבוא, אז היבוא נשלט, אם זה על כל חנות, אין שום סיכוי לגרישה, עם כל הכבוד לו, להגיע לזה שהוא יוכל ל - - -
דני גולדשטיין
הם עכשיו גדלים בעקבות הרפורמה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הם הוסיפו תקנים של מפקחים.
דני גולדשטיין
מ-9 ל-30, שמה זה 30? זה בטל בשישים, אבל בוא נגיד שזה יותר טוב ממה שהיה.
רן כהן
מה זה 30? זה כלום, זה שום דבר.
דני גולדשטיין
אבל זה כיוון נכון.
יעקב וכטל
יש עוד נקודה נוספת שאני מבקש להפנות את תשומת ליבך וזה ערוץ הקניות באינטרנט שהולך וצובר תאוצה. הערוץ הזה לא מפוקח לחלוטין, על זה גם יש טענות של יבואנים, שמופנות כלפינו, כי אנחנו השליח לצורך העניין, איך זה שבערוץ הזה אין פיקוח של המדינה בכלל ויש מוצרים שהם יכולים גם להיות מוצרים מסוכנים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תסביר לי, על איזה ערוץ אנחנו מדברים?
יעקב וכטל
ערוץ הקניות באינטרנט.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אי ביי וכאלה?
דני גולדשטיין
לא, אי ביי זה אתר נהדר. יש איזה 200 אתרים שלא מתקרבים לאי ביי, כל מיני אתרים זולים מסין, מאינדונזיה, מכל מיני כאלה ש - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אבל איך ניתן בכלל ל - - -?
דני גולדשטיין
מקבלים בדואר.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זו כבר אחריות אישית של כל לקוח.
ורד אורן
איך את יודעת? את רוצה תחפושות, יש עכשיו דוגמאות שהגיעו אלינו מיבואנים, תחפושות ב-30 שקל, או ללכת לחנות תחפושת ב-100 שקל. מה תעדיפי? את נכנסת לאינטרנט, 30 שקל ויש לך תחפושת. זה עבר בדיקה? זה בטוח, לא בטוח?
יעקב וכטל
אני ציינתי את זה כי הממשלה מודעת לנקודה הזאת, זה מופנה אליה גם מצד היבואנים - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כמה עסקאות כאלה ביחס לשוק יש?
דני גולדשטיין
הולך וגדל.
מאיר קלוגהפט
אי אפשר לדעת, אבל זה הולך וגדל. יש לזה גם בעיה אחרת, מבחינת מיסוי, אתה בעצם לא משלם מס, אתה יכול לקנות בזול. היבואנים נפגעים בצורה נוראית מזה, היבואנים הישרים.
יעקב וכטל
היה מקרה של צייר לייזר, שהילד איבד עין. אני חושב שדווקא במוצר הזה יש את ההגבלה גם על היבוא האישי. יש את היכולת גם ביבוא האישי, אבל זה בהיבט הבטיחותי, נקודה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
איך אפשר לשלוט ביבוא האישי הזה? אפשר אולי להזהיר תוך כדי שידור?
יעקב וכטל
מכיוון ש - - - שמגדיר מה זה המוצר. אני רק ציינתי את זה, כי יהיה לנו הרבה זמן לפתח את זה. נתנו פה כמה דוגמאות לפסילות שאנחנו מבצעים, כי עדיין, עם כל זה שמביאים תעודות מחו"ל ואמרתי שהיבואנים ברוב המקרים לא יודעים האם המוצר עומד בדרישות התקן או לא, הם מסתמכים על מה שאומרים להם, וכשהם קונים את זה מדילרים אז ההסתמכות הזאת אין לה על מה להתבסס. כשקונים מיצרן, יכול להיות שיש לה על מה להתבסס. אבל עדיין אנחנו נתקלים בלא מעט מוצרים שיש בהם בעיות ואני לא מדבר על נושא סימון והוראות אזהרה, שאגב אני חושב שגם סימון והוראות אזהרה, יש לזה אספקטים בטיחותיים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, אני יכולה להגיד לך, כמעט ואין צעצוע שאתה קונה שלא רשום שם 'מגיל 3', כדי לפתור את עצמם מאחריות. אתה קונה צעצוע שאתה יודע בדיוק, הרי זה לילד בן חודשיים-שלושה, אבל רשום שם שימוש מגיל 3.
יעקב וכטל
אנחנו עדיין מתייחסים לזה. זאת אומרת אם זה לא משהו שעושה שכל, אז אנחנו כן מתייחסים לעניין הזה. יש לנו איזה שהוא סיי מסוים, זה קשה להתמודד עם זה כשהיבואן מצהיר שזה נועד לילד מעל גיל 14 והוא מביא משהו שהוא מוכר את זה אחר כך לילדים קטנים יותר. מעל גיל 14 לא דורש בדיקות.

אז יש פה לדוגמה סכנת התלקחות, התחשמלות, אנחנו רואים פה מוצרים מסוימים. בנושא צעצועים, הבעיה הכי גדולה בנושא צעצועים זה נושא של רעילות. זו תכונה סמויה שאת לא רואה אותה בעין, בצבעים יש חומרים כאלה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואז כל הסיפורים עם דורה ועם הכספית.
יעקב וכטל
זה אחד הסיפורים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אבל אלה דברים שהיה להם תקן, לא?
יעקב וכטל
קורים דברים כאלה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה עדיין לא מבטיח לנו ביטחון.
יעקב וכטל
מה שקורה בעולם, הבדיקות הן לאבי טיפוס בלבד. מי שמביא תעודה זה לאב טיפוס, זה לא פיקוח על ייצור שוטף. את זה אנחנו עושים כשהמוצר מגיע לארץ באמצעות בדיקות מדגמיות שבהן אנחנו בודקים תכונות קריטיות. כל פעם תכונות קריטיות אחרות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו עלינו על זה אחרי שזה בעצם התגלה בעולם, או בגלל בדיקה שלנו?
יעקב וכטל
במקרה הזה של מיטל, אם אני לא טועה, זה התגלה בעולם, זה נעשה באמצעות ריקול. אגב, בצעצועים הולכים להחמיר את הבדיקות בחומרים רעילים. הולכים להגדיל את כמות החומרים הרעילים שנבדקו מ-6 או 8 חומרים ל-19 חומרים. זה התקן האירופאי, התקן הבינלאומי כבר מגדיל את זה לכמות כזאת של חומרים. יש נושא של ריכוך PVC, שזה חומר שקוראים לו פתלאטים. שימי לב לאחוז הפסילות של המוצרים שאנחנו בודקים, 60% פסילות על יותר חומר ממה שמותר על פי התקן של המוצרים.
דני גולדשטיין
זה אומר שאם לא הייתה בדיקה בפיקוח שלנו ה-60% היה גורם להרעלה של אנשים. למרות שהם אמורים כאילו לקבל אחריות על זה ולהביא את זה עם זה.
רן כהן
ואלה מוצרי פטמות ובקבוקים, זה כולם לילדים.
יעקב וכטל
אנחנו רואים פה את אחוזי הפסילה על תכונות מסוימות. כמובן שאם אוספים את כל התכונות אנחנו יכולים לקבל כמויות גדולות יותר.

מוצרי תינוקות וילדים. המוצרים האלה הם מוצרים שאם הם לא תקניים הם מסוכנים. נגיד את זה בשטח, אני לא אעבור על זה עכשיו.
אוקיי, נתנו לך איזה שהיא תמונה.
דני גולדשטיין
כן, בשטח נראה את זה.
יעקב וכטל
מיהרנו, בשביל לראות את הדברים האלה בשטח, זה הרבה יותר ממחיש.
ורד אורן
ממש ממש בקצרה. הרבה מאוד פעילויות שאנחנו עושים עם הקשר שלנו לצרכן, כמובן להורה, אתר אינטרנט עשיר במידע וטיפים, עם רשימת מוצרים, שאלות ותשובות, מנהלת לפניות הציבור, יש לנו עשרות פניות מהציבור ליום, רוב השאלות הן בנושא של ילדים ותינוקות.
רשתות חברתיות, יש לנו מעל ל-16,000 חברים, אנחנו מקבלים מאות מיילים. הפייסבוק שלנו הוא מובנה צרכנות, 90% זה נושאים צרכניים. יש לנו ערוץ יוטיוב, הרבה מאוד סרטי הסבר להורים, כיצד לבחור מיטה לתינוק, כיצד לבחור לול, מה נכון, מה לא נכון , מאוד מאוד פעילים שם.

יש לנו שיתופי פעולה בכנסת, אנחנו יושבים בוועדות כשמדברים על ילדים. המדיה האלקטרונית והכתובה, אנחנו נותנים דגש גדול בנושאים של ילדים וכמובן יש לנו שיתוף פעולה עם בטרם, פורומים של הורים ברשת, יש לנו אתר בלוגרים במכון התקנים, מביאים לפה אמהות לילדים. אני לא רוצה להרחיב על זה, כי אין לנו זמן, עדיף להיות בשטח.

כמה רעיונות לגבי שיתוף פעולה בנושא של פורים שמתקרב. עשינו פעילות מבורכת לפני שנתיים, נדמה לי, ביחד עם הוועדה וזה היה מאוד אפקטיבי. בירושלים. וזה היה נהדר. זה גם תפס כותרות וגם הביא הרבה מאוד - - - מבחינתי אמת המידה היא כמה פונים אלינו בעקבות זה. זה שאתה מופיע פה ושם, אם פונים סימן שזה עורר איזה שהוא עניין והיה עניין לנו, היה עניין לכם, זה עורר איזה שהוא - - - וזה לפי דעתנו חשוב. אפשר לעשות את הסיורים האלה במהלך השנה בנושא של מתקני משחקים או בנושאים אחרים, או במכוניות לממכר מוצרי תינוקות וילדים, לאיתור דברים לא בטיחותיים ויש דברים לא בטיחותיים.

חשבנו על איזה שהוא קו פתוח. יש הרבה רעיונות. אני חושבת שאחרי הסיור גם נהיה יותר חכמים כדי לראות מה אפשר לעשות בהמשך כדי לקדם את הנושא הזה.

(סיור במחלקות)
יעקב וכטל
זה חמש מעבדות, כאשר כל מעבדה סדר גודל של 150 איש. יש פה מגוון מוצרים שהענף הזה או הענפים שנמצאים פה עוסקים. מה שרלוונטי לילדים יותר זה המוצרים האלה, זה פלסטיק שבא במגע עם מזון. פלסטיק שבא במגע עם מזון יכול לייצר מעבר של חומרים לא בריאים מהמוצר לילד. לדוגמה זה - - -המוצרים האלה ובמקרה אנחנו רואים שהחומר הזה נעלם. הוא נעלם, הוא לא מתנדף, הוא מגיע לתוך הגוף.
דליה ירום
- - - ההאכלה לילדים אנחנו בודקים גם כן, אנחנו בודקים כעיקרון את החומרים שנודדים מהכפית למזון, כי המזון זה מה שנכנס לילד. הבעיה היא שברגע שאנחנו מתחילים לבצע את הבדיקה נוצר חלק קטן מסוכן. כרגע החלק הזה שבודק את החלקים המסוכנים הוא לא בחובת בדיקה, זאת אומרת זה תקן אחר, זה לא התקן שבא במגע עם מזון ולכן באופן תיאורטי אנחנו לא אמורים לבדוק את התכונה הזו. ברור לך שאם זה מה שקורה לנו בבדיקה אנחנו פוסלים את המשלוח, אבל אנחנו לא בודקים את זה.
יעקב וכטל
פה שאלת על מוצרי האכלה, מוצרי מזון. את כל תחליפי המזון אנחנו בודקים, קבלן משנה של משרד הבריאות, זה לא דרך - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
פה זה לא מוצרים שנפסלו, נכון?
יעקב וכטל
לא, שם נפסלו, אלה לא.
דליה ירום
לא, להיפך, פה אנחנו מתהדרים בטובים, כאן יש את אלה עם התו תקן, אבל זה כבר סיפור אחר.
זה לא לילדים.
קריאה
זה לילדים גדולים.
דליה ירום
תראה מה יש לנו היום פה. מה זה הדבר הזה?
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה בודקים כאן?
דליה ירום
כעיקרון אנחנו בודקים - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אתם לא מתמסטלים מהאדים?
דליה ירום
אנחנו כבר לא מרגישים את האדים. בודקים למעשה את כל הבדיקות - - - מדובר במשקאות אלכוהוליים, גם במוצרי מזון. כל מה שלא אכיל אינסטרומנטלית אנחנו בודקים פה. כרגע את רואה את החבר'ה בודקים משקאות כוהליים.
דני גולדשטיין
צריך להתרשם קצת. את רואה? גם יש מהנדסים צעירים שרק התקבלו לא מזמן.
רן כהן
ונראה גם מהנדסות.
דליה ירום
יש לנו גם מהנדסות וגם מהנדסים.
רן כהן
זאת המעבדה הכי יפה שלנו.
דליה ירום
גם מבחינת המוצרים שאנחנו בודקים.
יעקב וכטל
דליה, אני רוצה שתראי ל - - - את המוצרים האלה אנחנו בודקים גם ליבוא וגם ליצוא.
דני גולדשטיין
זה ההסכם של מדינת ישראל, אנחנו נותנים גם אישורי יצוא.
דליה ירום
כאן מה שאנחנו עושים, אנחנו למעשה עוברים מהקטע של הכימיה הרטובה לכימיה שהיא קצת יותר מתקדמת. אלה מכשירים לכרומטוגרפיה, זה פשוט בודק את הרכיבים על פי ההפרדה שלהם, ההפרדה של הכרומט שלהם, כל מיני דברים כאלה. כמובן הכול דוגמים אוטומטיים. כאן אמור החבר השלישי של זה, כולל גז כרומטוגרף. כמו שאת רואה פה, זה בדיוק הציוד שאנחנו משתמשים בו לבדיקת מזון לתינוקות, אנחנו בודקים בעיקר נוכחות של מתכות - - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני רוצה להחזיק אחד, בשביל התמונה.
דליה ירום
אני לא יודעת, יש פה קצת מותגים. לא יודעת אם זה מותר. המוצרים האלה נמצאים כאן - - -
דני גולדשטיין
להציג מותר, אבל לפרסם - - -
דליה ירום
בנות, מה אתן בודקות כרגע במכשירים האלה?
קריאה
אנחנו בודקים מתכות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה בעצם התחליף החדש, נכון?
דליה ירום
זה התחליף החדש שכל הזמן מדברים עליו.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
בינתיים הוא עבר את הבדיקות?
דליה ירום
אני לא יודעת. אני יכולה לשאול פה אם זה מאוד - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
קדימה, בואו נמשיך הלאה.
יעקב וכטל
אלה מצבים שגם חשוב לבדוק אותם - - -
דני גולדשטיין
זה אפרופו התחקיר על הכוסות, אם את זוכרת. זו אותה בדיקה. כשעל הכוס היה ציפוי של צבעים או מתכות זה נדד לתוך ה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לתוך הגוף.
יעקב וכטל
וזה משפיע על מערכת העצבים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה זה עושה למערכת העצבים?
דליה ירום
קודם כל חשוב לדעת שמתכות כבדות לא נשטפות מהגוף. מה שנחשפת אליו בגיל חודש, עד הזקנה את צוברת וצוברת וצוברת. אלה לא דברים שיוצאים ממערכת העיכול. הם מתרכזים בדם ונשארים שם ומתחילים לפגוע במערכת העצבים המרכזית. זה מתחיל מהפרעות קשב וריכוז ונגמר במחלות הכבדות של פרקינסון ואלצהיימר.
דני גולדשטיין
דליה, עכשיו הסיפור של סוכרת נעורים.
דליה ירום
לא, זה בצד שם נדבר, כי זה לא פה. אבל פה מה שכן, אחת מהמתכות הכבדות גם הוכחה כמסרטנת.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה, גם - - -
דליה ירום
כן, כי מה שקורה זה צבוע. את שמה על זה מזון, המזון הוא חם, הוא יכול להיות גם חומצי, הוא יכול להיות גם שומני, הוא מפרק את הצבע הזה ואז משהו מתוך הצבע נודד למזון. מה שאנחנו עושים בבדיקה, אנחנו שמים סימולנט של מזון ובודקים את המזון. לא את זה. לא מעניין אותי כמה יש פה, מעניין אותי מה יש במזון.
קריאה
אתם בודקים את כל הכלים?
דליה ירום
לא, אנחנו בודקים מדגמים שמגיעים אלינו. למעשה מה שמעניין אותנו בכלים זה הצבעים.

זה בדיוק מה ששואלת חברת הכנסת. היא שואלת איך אני יכולה לדעת מה אני בודקת. אז בעיקרון במוצרים האלה הכול כתוב באתר האינטרנט שלנו מה נבדק. ואם את לא רוצה להיכנס לאתר אז ברור ש - - -
יעקב וכטל
כאן יש שני חדרים, חדר פנימי וחדר חיצוני, את מחקה פה את כל הטמפרטורות, כולל לחות כולל הכול ובעצם את רואה איך זה מתפקד.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מעניין.
דליה ירום
זה תחום בעייתי וזה תחום שהוא לפי חומרי הגלם.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
על מה אנחנו מדברים?
דליה ירום
על פלסטיק, כל כלי האוכל מפלסטיק החד פעמיים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ומה את אומרת על זה?
דליה ירום
אני אומרת שמה שנבדק אצלנו ומאושר אז הוא כנראה בסדר, אבל מה שלא נבדק זה קצת יותר בעייתי.
רחל סעדה
דליה, איך יודעים שבדקתם?
דליה ירום
בודקים באתר האינטרנט.
יעקב וכטל
ענף הצעצועים שלנו ממוקם בבאר שבע. אנחנו עשינו פה איזה שהיא תערוכה, נראה לך אחר כך כל מיני דברים - - - אני מציעה שנגיע לפני כן לארון הזה, נראה מה שקורה כאן.
פה מגוון המוצרים שאנחנו בודקים אותם כשחלק גדול מהם מוצרי תינוקות, מכל הסוגים. יש לנו גם את החיתולים החד פעמיים.
רחל סעדה
אבל איך הציבור יכול לדעת שבדקתם את המוצר?
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תו תקן.
רחל סעדה
אבל זה לא רשום.
יעקב וכטל
לא, יש יצרנים שנמצאים בפיקוח תו תקן, אז על גבי המוצר יהיה את סימון של תו התקן וזה אומר שהיצרן נמצא בפיקוח שוטף שלנו ולמוצר הזה יש היתר והוא מפוקח על ידנו באופן שוטף, בין אם זה מיוצר בארץ ובין אם זה ב - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ליצרן יש אינטרס לשים את התו הזה, במידה שהוא עבר.
יעקב וכטל
לא לכולם. הרבה שיקולים מסחריים נכנסים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
גם אם הוא עמד בתקן?
יעקב וכטל
לא, אם הוא עמד, הוא רשאי לסמן את המוצר.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
והוא ירצה לסמן את המוצר.
יעקב וכטל
בוודאי. אם הוא לא בפיקוח תו תקן, הוא עדיין רשאי להביא את זה דרך משטר הבדיקות ביבוא ואז, אמרתי קודם, יש שני ערוצים בשביל לדעת, אחד ודאי, אם זה נבדק על ידינו או לא, וזה הפרסום באתר האינטרנט שלנו.
רחל סעדה
אז חייבים להיכנס לאתר כדי לבדוק אם זה נבדק.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני בכוונה מוציאה את זה, כי רשום על זה פסול. למה זה פסול?
מרים הר לב
זה פסול משום שהוא עשוי ממתכת והמתכת מכילה חומרים - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
החומרים האלה זולגים למים? לשתייה של הילד?
מרים הר לב
נכון. יש פה עוד כמה כאלה שהם פסולים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תראי לנו מה.
מרים הר לב
זה בקבוק מזכוכית שלא עמד בהלם תרמי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו בדרך כלל נוטים לחשוב שהזכוכית פחות - - -
מרים הר לב
היא יותר טובה מאשר הפלסטיק, אבל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
בתנאי שהיא עומדת בתנאים.
מרים הר לב
פה היה ניסיון לעשות הארכה כדי שהמוצץ יהיה כאילו קש, רק שזה ארוך מדי וזה יכול - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
יכול לחנוק.
מרים הר לב
זה פלסטיק שלא עמד בהלם תרמי. זה בקבוק עם קש שכולו התעוות. זה כוס אימון, כוס לשתייה שהפטמה הזאת לא הייתה מספיק חזקה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז גם זה לא עומד בתקן.
דני גולדשטיין
ודאי, עלולים להיחנק.
מרים הר לב
זה מוצץ שהתפרק בזמן שעשינו לו בדיקת מתיחה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
והדברים האלה כולם חייבים לעמוד בתקן. מוצרי תינוקות היום הם ברמה 1 ו-2, נכון?
דני גולדשטיין
נכון, חייבים.
רן כהן
רובם ב-1. אלה ב-1.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז איך זה מגיע לשוק?
יעקב וכטל
הוא לא מגיע לשוק.
דני גולדשטיין
זה נאסר לפני השימוש.
רן כהן
מה שאנחנו רואים, לא נותנים לו אישור להגיע לשוק.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז אנחנו יכולים להיות קצת שקטים שבנוגע לדברים בסיסיים, מה שמגיע לחנויות אלה דברים שעברו את התקן.
דני גולדשטיין
נכון.
רן כהן
אם תהיה בעיה, צריך לבצע את הפיקוח בשווקים בשביל לוודא שלא נכנס משהו בדרך אחרת.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני רואה שיש פה גם מוצרים של רפואה וכאלה.
יעקב וכטל
יש פה גם תיקים, ילקוטים, שגם זה מוצר שיש עליו תקן רשמי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
שזה מחייב, נכון?
יעקב וכטל
כן, הרבה דברים ההורים לא יודעים. מעבר לבעיות הארגונומיות יש פה גם אלמנט שצריך להיות זוהר, צריכים גם מחזירי אור, גם מאחור וגם מלפנים.
מרים הר לב
זה פסול, הוא צריך להיות על כל האורך.
יעקב וכטל
הרבה דברים הציבור לא יודע.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אבל הדברים האלה כן מגיעים לחנויות.
מרים הר לב
לא מתאים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
את החברה הזו אני מכירה, כשאני הלכתי ל - - -
יעקב וכטל
אגב, יכול להיות שאחרי שמצאנו ליקוי הם מתקנים את הליקוי. יש דברים שניתנים לתיקון ויש שלא. אם זה ניתן לתיקון והוא מחליט לתקן אנחנו בודקים שהוא תיקן את כל המשלוח.
מרים הר לב
זה מוצרי תינוקות. זה דוגמה שנשרף וזה עמד בזה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זאת אומרת מה? יש פה חומר מעכב בעירה?
דני גולדשטיין
כנראה.
יעקב וכטל
יש כמה רמות של חומר מעכב בעירה.
דני גולדשטיין
אנחנו לא בודקים איך זה עומד, מה גרם לו לעמוד, אנחנו בודקים את בדיקת האש.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה שמעניין אתכם, שזה לא יתפרץ לממדים - - -
מרים הר לב
פה בשני הצדדים הוא עמד. מצטערת, אבל אין לי דוגמה שזה נשרף.
יעקב וכטל
זה לא קשור לילדים,אבל זה לכלוך סטנדרטי. כשאנחנו בודקים את טיב הכיבוס אנחנו לא מלכלכים בסתם, אנחנו קונים את הדוגמאות האלה וכל דבר כזה מדמה סוג לכלוך אחר.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
פה עמד יפה ב - - -
יעקב וכטל
לא, זה אחרי כיבוס.
מרים הר לב
זה שטיח שגם צריך לעמוד באש. זה עמד באש.
יעקב וכטל
זו אותה בדיקה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זו אותה בדיקה ופה זה התלקח ופה - - -
יעקב וכטל
כן, ופה זה נכבה מיד.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואלה שטיחים שנורא הולכים עכשיו בבתים.
דני גולדשטיין
נכון. המשמעות של דבר כזה היא סיכון גדול מאוד.
יעקב וכטל
אבל שטיחים לבתים לא נבדקים, אלא רק למקומות ציבוריים, נכון?
מרים הר לב
לא. זו בדיקה לבתים. למקומות ציבוריים זו בדיקה אחרת, הרבה יותר חמורה.
יעקב וכטל
אני רוצה להתקדם ולהראות לך גם ריהוט לילדים. פה יש דוגמאות של מוצרים שנבדקו, כמו שאמרתי בהקשר אחר. אגב, שאלת לגבי לוחות הזמנים ורמת השירות, אין יבואן אחד, למעט מקרה בודד של נקודה ספציפית, שהביא מוצרים לפורים הזה ולא קיבל את התוצר. זאת אומרת אין מצב - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אם הוא הגיש בזמן?
מאיר קלוגהפט
זאת פעם ראשונה אחרי הרבה שנים, הערנו על זה בשנה שעברה בצורה מאוד חריפה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
שמה, שלא נתנו לכם את האישורים לפני החג?
מאיר קלוגהפט
נתנו אותם אחרי החג. התוצאה הייתה, לא חשוב מה הייתה, אבל השנה פרט למקרה אחד, כל היבואנים שהביאו תחפושות ואביזרים הבדיקה הייתה בהתארגנות של מכון התקנים - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הייתה מהירה.
מאיר קלוגהפט
כן.
יעקב וכטל
זה לא דבר פשוט, כי זו הצטברות גדולה מאוד ויחד איתם, זה גם להביא מספיק זמן מראש וגם התארגנות שלנו.
קריאה
אפשר לבקש לצילום שתחזיקי את זה?
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, בטח.
דליה ירום
זו תחפושת, דרך אגב, שנפסלה. לא בגלל דליקוּת, היא נפסלה מכיוון שהתפרים שלה לא מספיק צפופים ואז חומרי המילוי יוצאים ואת יודעת, הילדים בולעים אותם וזה מסתבך להם. זה בעיקר פה, באזור של הרגליים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז זה אנחנו יכולים להסיק שלא יהיו בחנויות בגלל שזה נפסל?
דליה ירום
או שהוא חיזק את התפרים.
יעקב וכטל
ללא פעולה מתקנת – לא.
דליה ירום
פה הבאנו דוגמה דווקא לתחפושת שהיא בסדר, אבל כעיקרון אנחנו בודקים בתחפושות דליקות, שזה אחד הדברים ה - - - פה גזרנו כדי לבדוק את הרעילות, אבל אחת הפסילות היותר שכיחות בתחפושות - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה הדליקות.
דליה ירום
אגב, מהתחפושות שהגיעו השנה לבדיקה, ורובם הגיעו עוד לפני היבוא, הביאו לנו דגמים לפני היבוא, כ-10% נפסלו. זאת אומרת 10% לא אישרנו להביא לארץ.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז אפשר היה לעצור את זה בזמן.
דליה ירום
נכון, בדיוק.
יעקב וכטל
וזה לא נקרא הרבה.
דליה ירום
יחסית, כי לומדים כבר מה להביא.
דני גולדשטיין
10% ילדים נפגעים זה בעיה.
יעקב וכטל
לא, אני אומר שהפסילה של 10% לעומת מה שראינו ב - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז זה שיפור.
דני גולדשטיין
אבל זה גם, תזכרו, כי אנשים יודעים, זה אחרי שיודעים שהם עוברים בדיקה מה שנקרא - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זאת אומרת שהיבואנים באיזה שהוא אופן הסתמכו על בדיקות בחו"ל, הגיעו ולא עמדו בעצם בתקינה.
יעקב וכטל
כן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לכן אסור להסתמך על הצהרת יבואן. כי הוא מסתמך על בדיקות שהוא בעצמו לא יודע.
דני גולדשטיין
לא במוצרים כאלה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לא במוצרים של ילדים.
יעקב וכטל
אם היבואן מכיר את הספק שלו והוא מכיר אותו והוא יודע ממי הוא קונה, כי זה לא חד פעמי, יש פה גם היסטוריה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, אבל סביר להניח שמה שהם הביאו עכשיו ומתוכם 10% נפסלו, אלה כאלה שהוא הביא ממקום שהוא מכיר את הספק שלו.
יעקב וכטל
כן, אני אומר, 10% לדעתי זה עדיין - - -
דני גולדשטיין
אני הייתי מגדיר את זה ככה, במוצרים שמוגדרים כמסוכנים לא הייתי מסתמך. במוצרים שהם לא מסוכנים, זה משהו אחר.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
בוא נדבר על הדבר שהוא הכי, אני חושבת, פופולרי בפורים, כל הקפצונים למיניהם. מה בודקים פה? והספריי?
יעקב וכטל
מה שאנחנו בודקים, יש כאלה שיורים, אז אנחנו בודקים שעוצמת הירי היא כזאת שלא גורמת לנזק לילד, יש לנו כלים לבדוק את העוצמה. הצעצועים האלה הם גם צעצועים שיש עליהם את חוק הצעצועים המסוכנים, גם אם הם נראים כמו צעצוע, כמו משהו אמיתי או - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז בעצם מה שמופיע זה אמור להיות על כל האביזרים האלה? אסור לכוון לבני אדם ב - - -
דליה ירום
נכון. אגב, המוצר הזה הספציפי נפסל. נפסל על פתלאטים
יעקב וכטל
פתלאטים זה החומר המסרטן שמכניסים ל-PVC בשביל לרכך אותו. כשרוצים לרכך מוצר, לנסות למצוא את המינון המתאים כדי לא לעבור מעבר איזה שהוא - - -
דליה ירום
הילדים שמים את זה הרבה בפה, מרטיבים את זה כדי שזה גם יידבק יותר טוב ואז הם גם מלקקים בדרך את - - -
יעקב וכטל
זה לדעתי היה גם נפסל כי הוא נראה כמו הדבר האמיתי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
היה נפסל לעלות לטיסה.
יעקב וכטל
תעיפי מבט אחרי ידידנו הצלם את תראי. שאלת שאלה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
רשתות.
יעקב וכטל
בדיוק. זה לא מחייב, אבל הרבה רשויות מחייבות להביא אלינו לבדיקה את המוצרים האלה. הם נבדקים גם - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה עם הבימבות?
דליה ירום
בואי נגמור עם פורים, זה חשוב לי. אולי אחת התאונות הכי שכיחות בפורים זה שילדים שמים את הקפצונים האלה בכיס, נופלים ואז זה מתפוצץ להם בכיס.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
באמת?
מרים הר לב
אנחנו מקבלים מבתי החולים על כוויות ברגליים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
שזה לבד מתלקח.
מרים הר לב
מהחום.
דליה ירום
ואז כמובן יש אזהרות שאסור לשמור בכיס ואסור לתת את זה לילדים מתחת לגיל 8 ו - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
את יודעת מה הם עושים, הם שמים את זה על המדרכה ועם אבן.
דני גולדשטיין
זה לפחות הם מודעים למה שהם עושים.
דליה ירום
הבימבה הזו נפסלה על לכידת אצבעות. ילדים אוהבים לשבת, הלכידה היא פה כשהוא מסתובב.
דני גולדשטיין
תוציאי את האצבע רגע.
דליה ירום
אם הוא מסתובב במהירות בנסיעה ועוד נשען קדימה, יש מדיד כזה שאמור להיות רווח קצת יותר גדול זה גו נו גו.
יעקב וכטל
אלה תקנים בינלאומיים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז זה כבר לא יהיה ברשתות.
דני גולדשטיין
לא.
דליה ירום
אלה צעצועי מגנטים. גם תאונה שכיחה, שהם בולעים את המגנטים. זה שהם בולעים את המגנטים זו בעיה מאוד רצינית, כי זה מתחיל להידבק בדפנות של הקיבה או של מערכת העיכול.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני ראיתי את זה באנטומיה של גריי.
דליה ירום
לפרק הזה לא הגעתי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, וזה התחיל לנדוד להם שם בגוף.
דליה ירום
כן, וצריך לחפש את זה. יש את זה פה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה משחק מצוין, אבל הפחד שלי תמיד לדעת איפה נמצאות כל הגולות.
דליה ירום
בגלל זה כעיקרון - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הוא עדיין נמכר. אז זה עבר או לא עבר?
דליה ירום
לא, אלה עוברים בתנאי שיש אזהרה רצינית להורים, גם לגבי גיל השימוש וגם לגבי זה שיבדקו באמת שהאחים בני פחות מ-3 לא מסתובבים שם, וגם, איך את אומרת? לספור שכל החלקים נמצאים. זה משחק מצד אחד יפה, מצד שני יכול לגרום ללא מעט - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הוא יצא לנו בינתיים, כי יש לנו עכשיו קטנים בבית.
דליה ירום
אז כן, אז כדאי שהוא ייצא.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה קרה עם הבובה פה?
דליה ירום
היא נדלקה. מספיק שהאמא מעשנת ליד הילד, כי זה די מדמה עשן יותר קל אז זה מתפשט - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
היא לא עברה.
דליה ירום
לא, היא לא עברה.
קריאה
זה בדיקת סיגריה או להבה גלויה?
דליה ירום
זו להבה גלויה, אבל יחסית חלשה. יש גם את הפאזל הזה, את רואה? זה חלקים קטנים. התקן אומר לבדוק בכוח מסוים, שמתאים לכוח של ילד, וזה מתפרק ויוצר חלקים קטנים.
דני גולדשטיין
סכנת חנק.
דליה ירום
העגלה הזו, שכבר לא נשאר ממנה הרבה עכשיו, מה שבודקים זה גם בדיקת העמסה, כי האחים הגדולים אוהבים להשיב - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
או שאם יש להם חתולים קטנים, אז הם מושיבים את החתול .
דליה ירום
אבל התקן לא מדבר על בעלי חיים, הוא מדבר על ילדים. אלה הדברים העיקריים שאנחנו בודקים בצעצועים.
קריאה
כמו שאמרנו, בצעצועים כולם מבינים, הילדים, האמהות, הסבים, הסבתות, כולם מבינים - - -
דליה ירום
הם כותבים שזה מתאים לתקן 562.
יעקב וכטל
יש עוד דברים שיעניינו אותך. אני לא יודע עד מתי יש לך זמן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תגידו לי אתם, אני אחריכם.
דני גולדשטיין
אז אנחנו רוצים להראות לך כמה דברים.
יעקב וכטל
הייתי רוצה גם את התא EMC, להראות קצת טכנולוגיה.
יעקב וכטל
אנחנו נמצאים במרכז שירות ליבואנים של המעבדה לכימיה וטקסטיל. מה שאת רואה כאן זה למעשה את המענה הטלפוני שלנו, מנותב גם על המסכים וגם שם.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז אנחנו רואים און ליין כמה זמן המתנה יש להם? כמה נענו, כמה ננטשו?
דני גולדשטיין
אנחנו רואים, כרגע יש שיחה, ארבע דקות, שזה חריג מאוד אצלנו. כי אנחנו שמנו לעצמנו יעד שעד דקה אנחנו עונים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
הנה, היא כבר ירדה.
דני גולדשטיין
כן, אבל עדיין זה חריג, יש כרגע עומס. ברגע שזה קורה אצלו, לא משנה, שלוש דקות זה חריג מאוד אצלנו.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו נעשה בדיקה קטנה. שמישהו יחייג.
יעקב וכטל
קדימה. נפתלי עשה את זה פעם ראשונה שהוא הגיע לכאן.
דני גולדשטיין
כרגע אנחנו רואים שיש חמש בנות שעסוקות במענה טלפוני. זאת אומרת שכשהוא רואה מצב כזה הוא יכול לנווט שיחות גם למקומות אחרים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אלה בעצם הלקוחות שיש להם שאלות?
יעקב וכטל
הלקוחות שיש להם שאלות. תיכף תראי את הלקוחות שמבקשים שירות. כאן הן אמורות לתת ללקוח מענה על כל שאלה כמעט בקו ראשון. מה שהיא לא יודעת לתת בקו ראשון, היא פותחת קריאה, מעבירה את זה לקו שני ואחראית לוודא שהפנייה הזאת תיסגר נניח תוך ארבע שעות.
דני גולדשטיין
אנחנו מנסים 70% לסגור בקו ראשון.
יעקב וכטל
פה את רואה דוגמה, כרגע ממתינות שתיים, הכי ארוכה 34 שניות. קודם ראיתם, היה מצב של ארבע דקות ושלוש דקות. 227 שיחות נענו מהבוקר, 39 נענות ב - - - זה יכול להיות גם אחרי ארבע או חמש שניות. יש לנו פה מערכת שקוראים לה קול באק, אוטומטית.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז אתם חזרתם אל אלה ש - - -
יעקב וכטל
זה לא אנחנו חוזרים, זה המערכת חוזרת אוטומטית. היא מקבלת רק אינדיקציה שזה המערכת, כי בהתחלה כשזה היה חוזר לא הלקוח היה יודע מי חייג ולא היא הייתה יודעת מי חייג. היום היא יודעת, אז 9 לא רצו יותר לחכות, ביקשו קול באק ואז המערכת חוזרת.
דני גולדשטיין
יש לנו נתונים על כל הלקוחות, שהיא תדע על מה הוא פנה, מה הוא עשה, גם היסטוריה שלו. לקוח אצלנו זה לא משהו אנונימי, זה משהו שחי.
יעקב וכטל
אנחנו עובדים - - - כמו שדני אומר, בעבר היו רשימה של פקסים, היום כל החומר יכול להגיע דרך המחשב. אנחנו עובדים עם הלקוחות במערכת מסלול כשבנינו את הטופס עם ממשל זמין.
מאיר קלוגהפט
אתם מקושרים למכס ול - - -
יעקב וכטל
הלקוח מגיש לנו בקשה, יכול להיות במשלוח אחד הרבה מאוד שורות של מוצרים, הרבה מאוד סוגי מוצרים. הוא מגיש בקשה, לבקשה הוא מצרף, את רואה, היא יכולה לראות אותה, הוא מצרף את כל המסמכים הרלוונטיים, זה יכול להיות קטלוגים, זה יכול להיות מה שדיברנו עליו, הכול, הוא לא צריך לעשות את זה יותר באמצעות פקס. האמת היא שאנחנו לא יודעים לעבוד יותר באמצעות פקס.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
שאני אבין, אז בעצם מה?
יעקב וכטל
הוא מגיש בקשה פה עכשיו, יבוא מזרקים ומחטים.
דני גולדשטיין
יש לו כרטיס חכם, ליבואן או לסוכן שלו, הם ממלאים את הבקשה. ברגע שהם ממלאים אותה אצלם במחשבים אנחנו רואים אותה מיידית כאן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואתם יכולים להגיד לו טופס שחסר און ליין.
יעקב וכטל
נכון, אנחנו אומרים לו. הנה, אם זה נדחה, אז דחו את זה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אתם אומרים גם למה זה נדחה.
יעקב וכטל
בוודאי.
דני גולדשטיין
את יכולה לראות את ההיסטוריה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה ממש מקצר את כל הבירוקרטיה.
יעקב וכטל
את יכולה לראות את כל ההיסטוריה של למה זה נדחה, על ידי מי זה נדחה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה ניתן לתיקון גם?
דני גולדשטיין
כן.
יעקב וכטל
באיזה שעה זה הגיע, מתי הוא נענה. כל פעולה נרשמת פה למעשה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואתם עובדים בסירקולציה עם ה - - -
יעקב וכטל
כן. אנחנו עובדים מול היבואן ומול המכס. אנחנו סוגרים מעגל.
דני גולדשטיין
וברגע שיש אישור זה רץ אוטומטית למכס.
יעקב וכטל
יש שני שלבים שמעניינים אותו, אחד זה שחרור מהמכס. עוד לפני קבלת אישור התאמה לתקן, והשני זה אישור התאמה לתקן. פה מה שאת רואה, הבנות שיושבות פה, הן בעלות מקצוע, רובן הן אקדמאיות.
קריאה
כולן.
יעקב וכטל
כולן.
קריאה
כולם מהנדסים פה.
יעקב וכטל
בתחום הטקסטיל ולמעשה הן מקבלות גם החלטות, בעזרת המערכת שממליצה להן, איזה סוג הזמנה לפתוח, האם יש כבר בדיקה מלאה וצריך בדיקה חלקית, האם זה דגם שמוכר או לא. הם יכולים גם לראות תמונות של בדיקות קודמות. והם למעשה מקבלים החלטה איזה סוג הזמנה תיפתח, איזה בדיקה תתבצע. ברגע שהיא קיבלה החלטה איזה בדיקה תתבצע זה משוגר ללקוח לאישור שלו. הוא רואה כמה זה יעלה לו, מה סוג הבדיקה. ברגע שהוא מאשר את זה ניתן לו שחרור מהמכס אוטומטית.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואז הוא מתחייב בעצם - - -
יעקב וכטל
בדיוק, לא למכור ולא לשווק.
דני גולדשטיין
יותר מזה, כשאנחנו הולכים לבדוק את המוצרים אצלם בשטח, אנחנו הולכים היום עם טבלטים ומגיעים עם הטבלט ישר לשטח - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כל מה שעושים פה עושים גם שם.
דני גולדשטיין
עושים שם, משווים.
יעקב וכטל
מי שעושה את הבדיקה בשטח, זה מקל - - -
דני גולדשטיין
זה מקל, זמן.
מאיר קלוגהפט
זה יחסית חדש, כל המערכת הזאת.
דני גולדשטיין
כן. זאת שנתיים וחצי.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מעניין אותי מה אתם אומרים על כל ההתייעלות פה.
מאיר קלוגהפט
אנחנו אומרים שיש התייעלות ורוצים שתהיה עוד יותר. זה כל הזמן אנחנו אומרים, אבל יש התייעלות.
דני גולדשטיין
זו לדוגמה השטיח.
מאיר קלוגהפט
מה שנקרא עם הפנים ללקוח. אבל יש עוד הערות ורוצים עוד לקצר.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה?
מאיר קלוגהפט
עוד יותר לקצר. דני גם - - -
דני גולדשטיין
תשעה ימים למשלוח זה לא מספיק להם.
מאיר קלוגהפט
לא, אנחנו מדברים על חמישה ימים, עד שיגיע הנוטל , ושלושה שבועות עד שנקבל את האישור.
דני גולדשטיין
כן, אבל היום אתם מקבלים את הכול תוך 14 יום.
דני גולדשטיין
את רואה, זה סוג הוויכוח. אנחנו בכיוון של חמישה ימים. התחלנו מ-אֶה, ומ-אֶה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לא אומרים כמה.
דני גולדשטיין
לא אומרים כמה. התחלנו ממערכות פקסים וניירות וערימות וכל מיני דברים כאלה.
מאיר קלוגהפט
אבל האמת היא נוספת, שיש התייעלות משמעותית בבדיקה. כשבא אותו בודק לשטח, הוא היום יותר מקצועי, הוא בודק על באמת. זה לא היה. אני כמה עשרות שנים בתחום - - -
דני גולדשטיין
קודם כל לא הייתה בדיקה בשטח בכלל, היו צריכים לקחת את המוצר למעבדה.
מאיר קלוגהפט
לא, זה היה פברוק. היום יש בדיקה אמיתית ויבואנים שהם בסדר ומסודרים לאט לאט מסתגלים לשיטה הזאת וגם בעתיד, אמרתי, שהם גם יחסכו כסף.
דני גולדשטיין
יותר מזה, יש לנו דו שיח עם היבואנים. אנחנו אומרים להם, כשאתם פונים ליצרנים שלכם, אנחנו אומרים להם בדיוק מה צריך לעשות כדי שיידעו גם להגדיר את המוצר הנכון. זה חוסך זמן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תחת איזה קטגוריה להכניס את זה.
דני גולדשטיין
קטגוריה, איזה בדיקות צריך, מה צריך להביא, איזה טפסים צריך.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ואז כשזה מגיע כבר לפה אז חלק מהעבודה כבר נעשתה.
דני גולדשטיין
חלק מהעבודה נעשית.
מאיר קלוגהפט
או שאנחנו גם ממיינים ולא מביאים דברים ש - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז זה צריך להרגיע אותנו, ההורים. הלקוח, בשורה התחתונה - - -
דני גולדשטיין
נכון, עבודה משותפת.
מאיר קלוגהפט
הרגיעה תבוא כשיהיה יותר פיקוח בשטח. כי אנחנו מדברים על זה שבאמת הם יודעים את הנהלים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כמה מפקחים בשטח יש לכם?
דני גולדשטיין
זה משרד הכלכלה. משרד הכלכלה מארגן עכשיו ומכשיר צוותים.
דני גולדשטיין
30 איש.
דני גולדשטיין
זה ייתן את הדיבידנדים בהמשך, גם לאלה שהיום מבריחים ומרמים, כי זו הבעיה הגדולה היום עדיין.
רחל סעדה
המפקחים יבדקו בשטח על המדפים?
יעקב וכטל
לא יבדקו בשטח, הם ידגמו בשטח ויעבירו אלינו.
רחל סעדה
כי היום הבנתי שזה רק במעבדה בבאר שבע ובחנויות עצמן אין בדיקות מדגמיות.
דני גולדשטיין
לא, את מדברת רק על הצעצועים, אבל אנחנו מדברים על כל המוצרים שיש עליהם - - -
יעקב וכטל
אנחנו מדברים על בדיקות מדגמיות.
דני גולדשטיין
הם יצטרכו להביא את הדגימות ואנחנו נעשה אותן. אבל בגדול, אני אומר לך, כגוד ניוז, התהליך המקצועי והתהליך המהיר הזה מקצר את הזמנים, מקצר את הרצון להבריח, שתמיד קיים, אבל מקצר גם את הרצון הזה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ככל שזה יותר - - -
דני גולדשטיין
ככל שהשירות יותר מהיר ופחות בירוקרטי - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז אין את התמריץ לעקוף אותו.
דני גולדשטיין
יפה, וגם הצד המקצועי.
יעקב וכטל
כאשר המוצר בסדר. כשהוא לא בסדר, התמריץ קיים.
דני גולדשטיין
לא, זה תמיד קיים, יעקב. גנבים ושוטרים תמיד יהיו קיימים בעולם, אבל בגדול התהליך הזה והעבודה המשותפת עם לשכות המסחר מייצר תהליך שהוא יותר מהיר, יותר מקצועי, ובסך הכול זה יכול להרגיע, כי מה שזורם לישראל הרבה יותר בטוח.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
תודה רבה לכם, סליחה על ההפרעה.
(המשך הסיור)
דני גולדשטיין
אביהו הוא ראש אגף שעוסק בבדיקה של - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
והריהוט.
יעקב וכטל
פה אנחנו בודקים רהיטי ילדים. ברהיטי ילדים יש המון סכנות.
דני גולדשטיין
גם עגלות.
יעקב וכטל
ברהיטי ילדים יש המון סכנות. זה יכול להיות סכנות של נפילה, מידות לא נכונות גם במיטות וגם בכיסאות גבוהים, גם בשידות החתלה, כל הסיכונים של הילכדות איברים, כולל הילכדות ראש שיכולה לגרום לחנק ולמוות. אם זה מעץ צבוע, אז גם חומרים רעילים שיכולים להיות בתוך הצבע, דליקות כמובן. הרבה מאוד סיכונים אפשריים.
פה יש הדגמה שאנחנו נבקש שידגימו לנו על הליכון. יש פה הרבה סכנות, אבל אחת הסכנות היותר משמעותיות זה שזה מגיע למדרגות וממשיך ללכת. הילד לא שולט למעשה עדיין בהליכה שלו וזה רק בא לעזור לו ללכת. אנשים לא יודעים, אבל ברגע שזה מגיע למדרגות זה צריך להיבלם ואנחנו בודקים שזה אכן נבלם. תסביר לה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לא כדאי לכם לעמוד פה, נראה לי.
יעקב וכטל
אז יש פה מוצר שלא יעמוד, אני מניח. ואם אני אקח את זה ביד, בלי שום כוח אפילו, בלי שום משקל, הוא ימשיך. יש פה מוצר שאם אנחנו נפעיל עליו כוח, במקרה שזה מדמה - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
המשקולת שם זה כאילו הילד יושב?
אביהו לוי
המשקולת מדמה את הילד והמשקל כאן מדמה את האינרציה. אנחנו רואים שבסוף התהליך יש פה עדיין כוח.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה נעצר.
יעקב וכטל
תיכף תעשה עוד פעם.
אביהו לוי
נעשה את זה עוד פעם.
יעקב וכטל
את תראי שזה רץ ונבלם במכה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
נהדר.
אביהו לוי
עדיין יש לו כוח, המשקולת עדיין תלויה, זאת אומרת יש איזה שהוא כוח שרוצה ל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה מונע - - -
יעקב וכטל
יש לו ברקסים.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אפשר לראות את זה עם השני?
יעקב וכטל
השני. את לא צריכה, אני אעשה את זה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לא צריכים את זה, אבל אני כן רוצה לראות.
יעקב וכטל
לא צריך בכלל את הכוח.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לא צריך את הכוח, אבל מעניין.
יעקב וכטל
זה עם האצבע. וזה לא דבר לא שכיח.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה נמצא.
יעקב וכטל
אנחנו נתקלים בזה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנשים יכולים לחשוב שזה בעצם - - -
אביהו לוי
כן, זה בדיוק העניין. זה מיוצר בגרמניה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אם היה פה הילד, שלא נחשוב מה - - -
יעקב וכטל
בדיוק.
אביהו לוי
אחת הבדיקות שעושים על עגלות זה יציבות. הרעיון הוא מה קורה כאשר ילד - - - כאן אנחנו מדברים על משקולת של 15 קילו שזה פחות או יותר מדמה עגלה, מה קורה כאשר העגלה מגיעה לכל מיני מצבים שהם מצבי קיצון אבל שאפשר להשתמש בהם, שהם סבירים בזמן השימוש הרגיל. העגלה הזאת, למשל, אם אנחנו ניקח ונטה אותה במצב שהוא רגיל הילד היה מתהפך. זאת אומרת מצב כזה, אם אמא או המבוגר עוזב את הידית, יש מצב בהחלט שהעגלה תתהפך.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
איך מונעים את הדבר הזה?
אביהו לוי
מתכננים עגלה שתעמוד גם בתחומים האלה.
דני גולדשטיין
התקנים מגדירים את תנאי הבטיחות.
יעקב וכטל
זה עניין של מידות, דרך אגב. כשאת רוצה מרכז כובד זה עניין של מידות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ועגלות כאלה קיימות בשוק?
אביהו לוי
עגלות כאלה נחסמות בשלב של אב טיפוס.
דני גולדשטיין
הן נחסמות אצלנו.
אביהו לוי
עגלות כאלה אפשר לרכוש בעולם, אם זאת השאלה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
ובחנויות למוצרי ילדים היום בישראל לא?
אביהו לוי
כזאת לא.
קריאה
לא, אלא אם כן הגניבו אותה בתור טנדר.
יעקב וכטל
זה מוצר שלא יכול לעמוד בתקן, הוא מסוכן, כי הסכנה פה מאי יציבות. זה עלול להתהפך אם הילד - - - אני לא מדבר על אם הוא מטפס עליו, אבל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אני יכולה להסיק, בגלל שזה של אלה, אני לא אגיד את זה בקול, אז שזה כן עומד בתקן?
אביהו לוי
במקרה הזה זה מוצר שעומד בדרישות התקן.
יעקב וכטל
יש עוד דבר מאוד חשוב, זה שיהיה לו רצועת מפשעה, שלא יחליק למטה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, למרות שיש גם את זה.
אביהו לוי
שיהיה לו התקן שימנע החלקה של הילד קדימה, גם כאשר לא משתמשים עם המגש. המגש הוא לא אביזר חובה.
יעקב וכטל
ויש כאלה שעולים ויורדים ואנחנו בודקים שלא תהיה שם אפשרות להילכדות של איברים.
דני גולדשטיין
זה גם אחת המעבדות ש - - -
יעקב וכטל
כמובן בדיקות סטנדרטיות שקשורות לרעילות ולאש, אני לא יודע אם בודקים פה - - -
אביהו לוי
בכיסאות כאלה שמתהפכים גם עושים את הבדיקה הזאת. זה גם כיסא שמתאים לתקן, זה כיסא תקין.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה אתה בודק פה?
אביהו לוי
מנסים להכות את משענת הגב על מנת לראות אם הכיסא מתקפל או לא.
דני גולדשטיין
שלא יתקפל.
אביהו לוי
שכל המנגנון הזה לא יתקפל. למעשה הכיסאות האלה עומדים ככה וזה בודק שמערכת הקיפול יודעת לספוג כוחות.
יעקב וכטל
מיטות זה דבר שאם הוא לא תקני הוא מסוכן. אמרנו, הילכדות ראש יכולה להיות דבר מאוד מסוכן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
לכן יש את המרחק הקבוע.
אביהו לוי
יש שם את השרשרת.
יעקב וכטל
מעבר לזה אנחנו מפעילים כוחות, זה מדמה 5,000 מחזורים של כוחות שמופעלים מכל הצדדים ורואים שהמיטה לא מתפרקת. יש מתקן שמדמה הקפצה של תינוק קופץ.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
צריך לעשות את זה גם על מיטת ההורים. הילדים קופצים על המיטה של ההורים, זה הכי כיף להם במיטה הגדולה.
יעקב וכטל
כן. אגב גם בודקים שאין מקומות שעלול השרוך של המוצץ להיתפס. יש מתקן שיש מקומות ש - - -
אביהו לוי
במקרה הזה אנחנו מדברים על מתקן שלא - - -
יעקב וכטל
זה נפסל.
אביהו לוי
זה נפסל. צריך להעביר את זה בכל מיני פינות ובכל מיני מקומות בולטים ואז יש מקרים שבהם זה נתפס בצורה כזו. כאן במקרה הזה זה קרה לנו כאשר הפעלנו קצת כוח ואז למעשה המחְבָּרים יצאו ואז כאן אנחנו מבינים שבהחלט יכולה להיות - - -
יעקב וכטל
עצם זה שזה מתפרק זה כבר בעייתי. מאוד חשוב, גם אנשים לא יודעים, אבל במיטת תינוק מחייבים, אפרופו עוד סימון לולאות, לרשום את מידות המזרן ההכרחיות, כי אחרת יכול להיווצר רווח בין המזרן לבין המיטה וזה מה שאמרנו.
אביהו לוי
או לגרום למצב שהגובה הפנימי יהיה קטן מדי. זאת אומרת אם נשים כאן מזרן מאוד מאוד עבה, למעשה נגרום למיטה שהגובה הפנימי שלה - - -
יעקב וכטל
ואז זה סכנת נפילה.

גם המוצרים האלה כמובן נבדקים, שידות החתלה.
אביהו לוי
מה שאנחנו רואים כאן זה למעשה כוח של בערך 100 קילו - - -
יעקב וכטל
שלא יישברו השלבים. זו בדיקה של כמה אלפי מחזורים והיא מדמה למעשה את אורך חיי המיטה. כמובן שהם לא עושים רק על אב טיפוס. אם אין תעודה, אם יש תעודה. אחד הדברים שאנחנו בודקים גם, שהמוצר שהגיע זהה לתעודה.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
יש את המנגנון הזה שעוצר ב - - -
אביהו לוי
כן, כן, למרות שכאן אנחנו מדברים על מה קורה כאשר המגרה נפתחת עד הסוף, האם לא יכול להיות מצב שבטריקה החוצה היא תישלף.
יעקב וכטל
זאת אחת הבדיקות, תקן אותי אם אני טועה, זה שכל המגרות פתוחות ו - - -
אביהו לוי
כן, זו בדיקת יציבות שבה כל המגרות - - -

אתה מחזיק?
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
יפה, עמד.
אביהו לוי
כן. בסוף התהליך למעשה המגרה ממשיכה לנוע מכוח האינרציה, כבר אין כאן כוח. שידה מתאימה לתקן אם המגרות עמדו בעשרה מחזורי בדיקה כזאת.
קריאה
אבל למה הוא צריך להחזיק? אם הוא לא היה מחזיק זה היה מתהפך?
אביהו לוי
אנחנו לא מדמים כאן יציבות של המוצר, אלא אנחנו מדברים מה קורה כאשר מנסים לפתוח את המגרה בכוח.
יעקב וכטל
שלא יעוף עליך.
קריאה
כן, שמרכז הכובד לא נשאר - - -
אביהו לוי
הבחינה כאן היא האם המגרה יודעת לספוג את הכוח הזה ולהיעצר.
יעקב וכטל
להיעצר ולא לעוף עליך.
יעקב וכטל
יש עוד בדיקה אחת שעושים פה, היא הבדיקה היחידה שעושים גם לחומרי גלם שמיועדים למבוגרים וזה תכולת הפורמלדהיד בתוך ה - - - פורמלדהיד זה חומר מתנדף, מסרטן, שנמצא בדבק. ככל שעושים דבק יותר זול שמים יותר פורמלדהיד.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אבל זה אנחנו מדברים יותר לא על עץ מלא.
אביהו לוי
זה על מוצרי עץ, לבידים, MDF, סיבית. בעץ מלא אין את זה. אנחנו מדברים על עץ שהוא תעשייתי, על לוחות תעשייתיים.
יעקב וכטל
איפה שיש דבק. זה רלוונטי להרבה מאוד מוצרי תינוקות וגם למוצרי מבוגרים. זאת הבדיקה היחידה שמחויבת במה שקשור לחומרי גלם בכלל.
דני גולדשטיין
אביהו, תודה רבה.

(המשך הסיור)
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
זה נראה כמו חדר אקוסטי להקלטות.
יעקב וכטל
זה חדר אקוסטי, אבל לקרינה חשמלית. יואל הוא מנהל המעבדה. פה זה מתקן חדש לגמרי שהשקענו בו הרבה מאוד כסף, שנועד לבדוק את הקרינה האלקטרומגנטית שמכשירים פולטים ואיך הם מושפעים מקרינה שהם חשופים לה. כי כל מכשיר מתוחכם, ואנחנו מדברים על מכשירים מתוחכמים, פעולתם עלולה להשתבש אם הם לא חסינים לקרינה שהם - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מקבלים ממכשיר אחר.
יעקב וכטל
שהם חשים בסביבה. וכמובן האם הם לא פולטים קרינה, שעלולה להיות קרינה מסוכנת, גם למכשירים וגם לבני אדם.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אתם לא חושפים אותנו לקרינה, נכון?
קריאה
חס וחלילה.
יעקב וכטל
כשהבדיקה מתקיימת כמובן. יש גם עוד בדיקה מעניינת, אבל כבר לא נראה לך, נשמור את זה לפעם הבאה, יש לנו עוד מתקן והוא חדש. לא נמצא פה אף אחד כמובן, החדר הזה אטום לחלוטין לקרינה, שלא יוצאת מפה ולא נכנסת. לחלוטין. הם רואים את כל מה שקורה פה דרך מצלמות ומערכת בקרה. כמובן הם רואים גם בעין, אבל גם המכשירים קולטים את כל תוצאות הבדיקה שמתקיימת.
קריאה
פה אתם יכולים גם לתת אבחנה של טלפונים סלולריים? בדיקה של טלפונים סלולריים, שיש על זה כל הזמן ויכוח?
יעקב וכטל
היום לא בודקים את הקרינה שהמכשיר פולט, אנחנו בודקים אותו יחד עם ספק הכוח, אבל לא בודקים את הקרינה ש - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
למה?
יעקב וכטל
זה לא מחויב.
יורי
אין תקן לבדיקות - - -
יואל
זה הבדיקות של הקרינה של הטלפונים הסלולריים. אין תקן לזה, אין תקן רשמי בארץ שמחייב. יש כל מיני המלצות, אבל אין תקן.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
פולט או לא פולט?
יואל
כל הטלפונים פולטים, אבל האמת היא שכמה שהם יותר קרובים לאנטנות סלולריות הם פולטים פחות.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז כן לרצות שהאנטנה הסלולרית תהיה קרובה אליך?
יואל
זה איזה שהוא טרייד אוף, כי כמה שהאנטנות יהיו - - -
דני גולדשטיין
בגדול כן. זה כאילו באיזה מקום את נמצאת. מבחינת הצרכן, כמה שיותר אנטנות. מבחינת זה שיושב ליד האנטנה?
יואל
המכשירים בגדול הם אדפטיביים, הם משדרים יותר חזק כשהקליטה היא פחות טובה. זאת אומרת אם בן אדם נמצא ממש ליד אנטנה הוא משדר במינימום הספק. אז זה איזה שהוא טרייד אוף, יותר אנטנות בפחות קרינה.
דני גולדשטיין
יואל, כמה מילים על המכשיר.
יואל
את המכשיר הספציפי הזה יורי יסביר, זה מכשיר של חברה ישראלית.
יורי
זה מכשיר לייזר, ואפשר לעשות גם ניתוח, גם טיפול קוסמטי. ככה הוא בנוי. בודקים אותו לפי - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
מה זה קוסמטי? זה הסרת השיער בלייזר?
יורי
זה מכשיר ל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אז הם פולטים קרינה.
יורי
כן. מה הכוונה? שיש - - - במיוחד ובזמן הבדיקה אנחנו בודקים איזה רעשים אלקטרומגנטיים הוא מייצר ואיך הוא משפיע על כל המכשירים שיש בסביבה. זה מצד אחד. מצד שני התקן דורש לבדוק את המכשיר, איך הוא מוגן מהפרעות של הסביבה. למשל מפעילים מכשיר ומישהו משתמש בטלפון סלולרי, אז בזמן השימוש של הטלפון הסלולרי הוא לא צריך להרגיש שיש קרינה. זה חלק מהבדיקות.

בנוסף יש כל מיני דברים. למשל חשמל סטטי. בן אדם שמפעיל מוצר, על הגוף שלו יש חשמל סטטי, אז המכשיר צריך להיות מוגן.
יעקב וכטל
איזה מוצרי ילדים נבדקים פה?
יורי
במוצרים לילדים, קודם כל - - -
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
בייבי סיינס.
יורי
יפה מאוד. יותר ויותר משתמשים במכשירים שיש תקשורת אלחוטית.
יואל
האינטרקומים שיש.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
כן, וגם זה שנמצא מתחת למזרן ואתה לוקח את הנייד הזה איתך.
יורי
נכון. אז אלה המכשירים שאנחנו בודקים ומכשירי אודיו וידיאו. בעצם כל מכשיר חשמלי ואלקטרוני.
היו"ר אורלי לוי אבקסיס
אנחנו נראה מבחוץ איך עושים את זה?
יורי
כן, בוודאי.
דני גולדשטיין
אגב, פה את לא רואה, אבל יש פה דלת מאוד גדולה שכשהיא נפתחת היא מאפשרת להכניס מוצרים.
יעקב וכטל
החומרים האלה זה הגנה. החומרים האלה הם חומרים שלמעשה אמורים לספוג את הקרינה ולא לתת לה להשתולל בחדר.
יורי
שם יש שתי שכבות.

הישיבה ננעלה בשעה 13:30.

קוד המקור של הנתונים