פרוטוקול

 
PAGE
2
ועדת הכספים
06/01/2014

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שני
<פרוטוקול מס' 259 >
מישיבת ועדת הכספים
יום שני, ה' בשבט התשע"ד (06 בינואר 2014), שעה 12:00
סדר היום
<תקציב בנק ישראל לשנת 2014>
נכחו
חברי הוועדה: >
ניסן סלומינסקי – היו"ר
קארין אלהרר

באסל גטאס

בועז טופורובסקי

יצחק כהן

עליזה לביא

יעקב ליצמן

אראל מרגלית

משולם נהרי

זבולון קלפה

ראובן ריבלין

אלעזר שטרן

סתיו שפיר

איציק שמולי
מוזמנים
>
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג
דן פרופר - יו"ר המועצה המנהלית של בנק ישראל

חזי כאלו - מנכ"ל בנק ישראל

אנדרו אביר - ראש מחלקת השווקים, בנק ישראל

נתן זוסמן - מנהל מחלקת המחקר, בנק ישראל

פנינה קרן - מנהלת יחידת משאבי אנוש, בנק ישראל

יואב סופר - מ"מ דובר בנק ישראל

אשר בר - מנהל אגף רכש ולוגיסטיקה, בנק ישראל

מרב שמש - מנהלת יחידה כלכלית, הפיקוח על הבנקים, בנק ישראל

יובל מזר - כלכלן, מחלקת המחקר, בנק ישראל

הראל שליסל - עוזר נגידת בנק ישראל

חזקיה ישראל - התאחדות התעשיינים

ארז גלהר - לוביסט, מייצג את לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים

צבי קסלר - לוביסט, מייצג את לשכת רואי החשבון בישראל

עומר רז - המשמר החברתי
ייעוץ משפטי
אייל לב ארי
מנהל הוועדה
טמיר כהן
רישום פרלמנטרי
אהובה שרון - חבר המתרגמים
<תקציב בנק ישראל לשנת 2014>
היו"ר ניסן סלומינסקי
על סדר היום תקציב בנק ישראל לשנת 2014. כמו שאמרתי קודם לכן הבנק עצמאי ולכן הוא מאשר לעצמו את תקציבו. יש לו מועצה מינהלית ודן פרופר הוא יושב הראש שלה. המועצה מאשרת את התקציב על פי חוק ואנחנו לא צריכים לאשר אותו אלא הוא מניח אותו לפנינו.
תן לנו סקירה, אבל אנחנו צריכים לדעת שאנחנו לא מאשרים אלא רק שומעים ואם רוצים, אפשר גם לשאול שאלות.
דן פרופר
שלום לכולם. אני לתומי חשבתי ששאלת השמיטה מופנית אלי, לענף המזון, והייתי מפנה אותך לרב קוק ולהיתר שלו.

אני רוצה לומר שזאת השנה השלישית שאנחנו מגישים כאן את התקציב. החוק פועל כבר למעלה משנתיים וחצי ואני שמח לומר שהנושא של מילוי החוק על פרטי פרטיו בצורה מדוקדקת אכן מבוצע בבנק ישראל ממש כהלכתו.

התפקיד של המועצה שהיא מועצה ציבורית ובה חמישה חברי ציבור הוא פיקוח ובקרה על הפעילות המינהלית של הבנק. למעט נציגי ציבור, גם הנגידה חברה במועצה.

שש ישיבות מתוך כ-15 ישיבות ארוכות של המועצה הוקדשו לפחות בחלקן הגדול לדיון בתקציב ובסופו של דיון החלטנו לאשר את התקציב כפי שהוא מונח היום לפניכם. בתקציב הזה יש גידול נומינלי של 6,5 אחוזים.
היו"ר ניסן סלומינסקי
דנתם הרבה יותר מאשר ממשלת ישראל דנה כדי לאשר את תקציב המדינה.
דן פרופר
כן, אבל זה תקציב של בנק ישראל.
יעקב ליצמן
על זה בוכה הנביא.
דן פרופר
אנחנו פחות מוכשרים ולכן זה לוקח לנו יותר זמן. אנחנו מניחים על השולחן תקציב שגדל נומינלית ב-6,5 אחוזים לעומת השנה שעברה וזה משקף את השינויים ואת התמורות בתקציב הבנק ובתפקידי הבנק. יחד עם זאת, אני רוצה לומר שבתוך התקציב הזה יש נתח גדול יחסית של העתודה שניתנה לאישור בהמשך על ידי המועצה והסיבה היא ששני שלישים מהסכום הזה הוא אותו תקציב שמיועד לשינוי שחל אצל הגמלאים במעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת על פי אותו הסכם שנחתם בין המדינה לבין ההסתדרות ושאנחנו מקפידים למלא אחריו. במסגרת הזאת יש צורך בתשלומים של הצמדה למדד והם נכללים בתוך העתודה והעתודה הזאת תשתחרר רק אם ההסכם ייחתם כדין וכדת.

אם אנחנו מפחיתים את העתודה הזאת או את כל העתודה מתקציב ההוצאות, אנחנו מגיעים לכך שתקציב הבנק עלה באחוז אחד נומינלית בלבד לעומת שנה שעברה, דהיינו - קחו בחשבון את המדד הצפוי - התקציב קטן בצורה ריאלית לעומת שנה שעברה.

בתקציב ההשקעות בוצע קיצוץ של 4.5 אחוזים ואנחנו בשנה זו הקפדנו לא להיכנס לפרויקטים חדשים אלא אם כן הם קריטיים. אנחנו רוצים לסיים פרויקטים שנמצאים בתהליך.
ראובן ריבלין
אני מוכרח לומר. הייתי בכנסת והייתי צריך לקבל החלטה האם להרחיב את משכן הכנסת או לא. אני אומר לך שמקבלי ההחלטות נזהרים כמו מאש להחליט אם בתקופת כהונתם יהיה הדבר. כולם אומרים שיהיה אחריהם. אני מודיע לך שהישיבה הזאת לא הייתה מתקיימת באולם הזה. חברי הכנסת, איש מהם לא היה לו לשכה כמו מיני קונגרסמן, שלא לדבר על סנטורים. צריכים לקבל הכרעות והחלטות שהן לא פופוליסטיות בכל שעה, בכל עניין ובכל רגע. תמיד השמיטה וחסרי הישע יהיו לפני כן ואני חושב שצריך לדאוג גם בעניין זה. נושא ההשקעות, צריך לקבל אותו כהחלטה חמש שנתית או שש שנתית ולבצע אותו. אם נתחיל בפופוליזם כל פעם, לבוא ולהכריע מתי יבצעו אותו ומתי לא, אנחנו יוצרים מצב בו למשל כנסת ישראל לא הייתה נמצאת במצב בו היא מתפקדת היום כי היה נוח לבוא ולומר שאני לא אוציא את הכסף הזה.
דן פרופר
אם אני אוכל במילה אחת לומר, אין לנו חשש לעשות את מה שאנחנו חושבים שהוא חיוני.
ראובן ריבלין
אם אפשר לקצץ, זה מצוין.
דן פרופר
אנחנו עושים את זה בצנעה עד כמה שזה ניתן ובצורה מדורגת על פני השנים.
ראובן ריבלין
דרך אגב, לטווח ארוך זה חוסך כסף.
דן פרופר
בוודאי. שי גם דברים שאי אפשר להימנע מהם. מדובר על השקעות בחירום, השקעות בתשתיות של מיגון, השקעות במניעת בעיות בטיחות שאנחנו חייבים לבצע אותם ובצורה מהירה. אני מדבר על פרויקטים אחרים שהם לא חיוניים ואותם הזזנו הצידה. אני חושב שהשנה יש איזון מלא בין הצרכים של הבנק לבין הביקורת שאנחנו מנסים להפעיל, אני חושב שדי בהצלחה, על ההוצאה.

כאן אני רוצה לומר כמה מלים על היעדים אותם אנחנו רוצים להשיג בצורה מלאה, אני מקווה, בשנה הקרוב. הראשון בהם הוא רפורמה במערכת הפיננסית שכוללת גם רפורמה במערכת הסיכונים, רפורמה בדרכים בהן המסלקות עובדות ומעבר למצב שהוא יותר אוטומטי ויותר אמין מהבחינה הזאת. אנחנו רוצים להיכנס לניהול סיכונים של יתרות המט"ח ולהתאים אותו לפרופיל כפי שהנגידה כבר ציינה. אנחנו רוצים לחזק את היציבות הפיננסית כל המשק. כל זה צריך להיות מלווה בפעולות מינהלתיות של הבנק.

השנה, כפי שגם הודענו לפני שנה, אנחנו ננפיק את הסדרה החדשה של המטבע ולזה יש חלק בתקציב. אנחנו מקציבים כספים לא קטנים להדפסת השטרות ובמחצית השנה כבר נראה את הסדרה החדשה יוצאת לשוק.
יצחק כהן
עם אלתרמן?
יעקב ליצמן
כמה עולה שטר אחד?
דן פרופר
אחוז נמוך כאשר מדובר בהרבה מאוד שקלים.
נגידת בנק ישראל קרנית פלוג
פחות משקל.
דן פרופר
נדמה לי שזה 0.2, עד כמה שאני זוכר, אבל אני לא יכול להבטיח. מיד יבדקו את זה וייתנו את התשובה.

הדבר האחרון והוא לא פחות חשוב משאר הדברים הוא להבטיח את ההמשכיות העסקית של בנק ישראל, גם בעתות חרום וגם בעתות משבר ובכל עת על מנת שבנק ישראל יוכל להמשיך ולתפקד כדי שהמשק יוכל להמשיך ולתפקד בכל עת, גם תחת איומים.

בזה למעשה אני מסיים את הסקירה שלי.
היו"ר ניסן סלומינסקי
קצר ולעניין.
יעקב ליצמן
שר האוצר היה צריך ללמוד מבנק ישראל איך להציג תקציב ואז זה היה נראה אחרת.
חזי כאלו
לגבי הנושא של השקיפות אותו העלה חבר הכנסת מרגלית. השקיפות בנושא הפנסיות. הסיפור של הפנסיות הגבוהות הוא סיפור של העבר וכדאי שנדע את זה. ביוני 2002 הבנק עבר לפנסיה צוברת והיום, אם אנחנו מסתכלים על היקף מקבלי הפנסיה התקציבית מבין העובדים הפעילים, מתוך 750 עובדים פעילים, יש 295 עובדים שמקבלים תקציבית וכל השאר, כלומר מרבית עובדי הבנק, הם בפנסיה צוברת. יש כ-800 גמלאים שמקבלים פנסיה תקציבית.

אני רוצה להגיע לנושא של הפנסיה התקציבית. הפנסיה התקציבית טופלה במסגרת הסכמי השכר של 2008. אם אתם זוכרים, היה הסכם עם האוצר ובו בעצם שונו תנאי השכר, ראשית של עובדי דור א' במידה מסוימת, ושנית, של עובדי דור ב', אלה שיבואו אחרי כן. אחד הדברים שטופל בהסכם הזה היה הנושא של הגמלאות. היה על זה משא ומתן ארוך מאוד. אני חושב שאנחנו אחד הגופים היחידים בו נעשה תהליך של השבות על מרכיבים שהאוצר קבע שניתנו שלא בצורה תקינה, גם לגבי חברי הנהלה בדימוס וגם לגבי גמלאים. אלה גם השבות חד פעמיות אבל גם הוריד את רמת הפנסיה של העובדים. פעם שנייה זה ההסכם עצמו ב-2008 בו נקבע שמכאן ואילך תנאי הפרישה של הגמלאים יקטנו. זאת אומרת, אם מענקי הפרישה טרום ההסכם היו גבוהים יותר, באופן משמעותי הם קוצצו. זאת הייתה פעם שנייה שטיפלנו בנושא הזה.

יש כאן שקיפות ואנחנו לא מסתירים את זה. אני חושב שזה הרבה מאוד סיפור של העבר והדברים תוקנו.
דן פרופר
אם יורשה לי לתקן נתון, במסגרת השקיפות. העלות של הדפסת שטר כסף אחד הוא בין 35 ל-45 אגורות.
היו"ר ניסן סלומינסקי
מישהו רוצה להתייחס?
יצחק כהן
לאחל להם הצלחה.
היו"ר ניסן סלומינסקי
התקציב הונח והוא משביע את רצוננו.

תודה רבה לכם.

<הישיבה ננעלה בשעה 12:10.>

קוד המקור של הנתונים