ישיבת ועדה של הכנסת ה-19 מתאריך 18/07/2013

סיור בנמל חיפה

פרוטוקול

 
PAGE
2
הוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים
18/07/2013

הכנסת התשע-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב ראשון
<פרוטוקול מס' 4>
מישיבת הוועדה המיוחדת למאבק בנגע סמים
יום חמישי, י"א באב התשע"ג (18 ביולי 2013), שעה 8:45
סדר היום
<סיור בנמל חיפה>
נכחו
חברי הוועדה: >
מוחמד ברכה – היו"ר
מוזמנים
>
עו"ד אתי כהנא - ר' אגף אכיפה וחקיקה, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול

אפרת בניטה - מחקר סמים, חטיבת המודיעין, משטרת ישראל

סנ"צ אביעד סוהר - רמ"ד תיאום מבצעים וסמים, משטרת ישראל

מיקי אריאל - משרד הבריאות

אריאלה סולומון - דוברות, רשות המיסים

ציון אפרתי - ס' ממונה סמים והלבנת הון, מכס

דורון סמרה - אחראי על האכיפה במכס

רמי אשוש - סגן רמ"ד כלבנים, מכס

זאב ציגלברג - ממונה יחידת הסמים והלבנת הון, מכס

אהוד אורטל - רמ"ד מבצעים, סמים והלבנת הון, מכס

קובי יהב - מנהל בית מכס חיפה

חנן לב - מנהל אתר משקף המכולות, מכס חיפה

אלברט גרימברג - בודק בכיר, מכס חיפה

בני חיים - ממונה מודיעין, מכס חיפה

מירב שוורץ - ממונה יח' הבודקים, מכס חיפה

טיראן גטניו - ממונה יח' סמים, מכס חיפה

יוסי כהן - יחידת הכלבנים, מכס חיפה

ליאור רותם - דובר הוועדה למאבק בסמים

ארצי חלפון - ידיעות תקשורת

אלכסנדר דובינסקי - עורך כלכלי, עיתון וסטי
מנהלת הוועדה
בת שבע פנחסוב
יעל נגני - רכזת
רישום פרלמנטרי
ס.ל., חבר המתרגמים
<סיור בנמל חיפה>
קובי יהב
בוקר טוב לכולם. אני קובי, מנהל בית המכס חיפה מזה כשנה. אני שמח שכיבדתם אותנו בנוכחות שלכם. סדר היום: ניתן סקירה קלה בנושא הסמים, מה שקורה כאן באזור שלנו, קצת ניכנס לרזולוציות של שיטות עבודה וכו'. לאחר מכן נצא החוצה, נראה את אתר המשקף, מה הייחודיות שלו, מה ההבדלים בין פה לאשדוד, בסך הכול זה כמעט אותו דבר. ואם יישאר זמן אנחנו נמשיך לכיוון הנמל, לבקרה של הנמל מבחינת שליטת מצלמות וכו'.

קודם כל אני רוצה לומר שכולם יציגו את עצמם, שנדע מי הנוכחים, וזהו בגדול. נתחיל?

(סבב היכרות).
מיקי אריאל
---בהמשך לזה ה-WCO, ה-World Customs Organization, לקח את המודל שלנו, של שיתוף מכס והאגף שלנו בתור מודל עולמי. ובאמת אנחנו נורא גאים בו.
זאב ציגלברג
שיתוף פעולה נוסף זה עם גורמי מכס בעולם שיש לנו שיתוף פעולה באמת מקסימלי. הייתה פה דוגמה אחת של משלוח מבוקר שהגרמנים תפסו, הם שולחים לנו את זה, הם לא נוגעים בזה והם שולחים לנו כדי שאנחנו נמשיך פה - - -
היו"ר מוחמד ברכה
יש סנכרון של המידע, למשל עם נמל אשדוד?
זאב ציגלברג
כן, זו אותה מערכת. כולם יושבים על אותה מערכת.
היו"ר מוחמד ברכה
האמת היא שכשרואים את התפיסות זה נראה מרשים ויפה, אבל השאלה תמיד שמרחפת, כמה פספסנו. האם יש הערכה, יש אינדיקציה כלשהי?
קובי יהב
אין אף בדיקה, אני לא חושב שגם למשטרה יש אינדיקציה.
זאב ציגלברג
אין אינדיקציה, כי אף אחד לא יודע מה ה-100%.
היו"ר מוחמד ברכה
פעם דיברנו על זה, שצריך לעשות מאגר של נתונים שבנוי על כמות הסם בשוק, שבנוי על מחירים, כדי לקבל באיזה מידה זה בכל זאת השתחל ונכנס פנימה.
קובי יהב
יש מה שנקרא מגמות. אני אסביר לך למה אני מתכוון. אם ניקח את מצרים, שבמצרים, לפני שהייתה הגדר הצבא היה תופס כמויות של מאות קילוגרמים, בהתחלה זה היה על גמלים ואחרי זה ג'יפים וכו', והיום בגלל הגדר אתה רואה מגמות, שמבחינתם הם בלחץ והייתה תפיסה בשבוע שעבר או לפני שבועיים, במעבר טאבה, בתוך מיכל דלק, של גבר ואישה ושלושה ילדים ובטנק הדלק היה 26.5 קילו חשיש, אז אתה רואה שבעצם ניסיונות תמיד יהיו, ימצאו את החלופות, ולבוא ולאמוד באיזה היקפים? לא נראה לי. גם אם תנסה לאמוד את השוק, אני לא חושב שתגיע למספר האמיתי. זה כמו המלחמה בהון השחור, מישהו יודע כמה? זורקים מספרים באוויר, אף אחד לא יודע מה - - -
היו"ר מוחמד ברכה
אבל אני חושב שיש להשקיע מאמץ בלבנות מודל, גם אם הוא לא מדע מדויק. יכול להיות שיש כאן חברים ששמעו את זה יותר מפעם אחת, אני חושב שעיקר המלחמה בסמים או, הכותרת של הוועדה, המאבק בנגע הסמים, לדעתי זה בשני כיוונים, כמובן שיקום וכו' וכו', אבל מעט הברחות וחינוך. אלה שני הכלים העיקריים על מנת לנסות ולמגר את התופעה. למגר זו כמובן מילה גדולה, לצמצם עד למינימום. הגדר בגבול מצרים, הודיעו לנו כבר בשבוע שעבר, גרמה לעליית המחירים, נכון? זו אינדיקציה.
אתי כהנא
נכון, זה פגע מאוד בהיצע החומר.
קובי יהב
אבל מה זה יגרום? זה יגרום מן הסתם לגידולים בבתים, גידולים עצמיים.
אתי כהנא
יש עלייה בגידולים ויש הרבה מעבר לסמי הפיצוציות.
מיקי אריאל
זה בדיוק. השרה קיבלה מכתב עכשיו, אנחנו קיבלנו, ילד בן 16, שאנחנו היינו צריכים לענות, שהוא אומר 'יש יובש של חומר, לכן אתה זורק אותנו לסמי פיצוציות', ככה, מכתב מילד בן 16.
דורון סמרה
אפשר להזכיר, קובי, את הנושא של סמי הפיצוציות, את שיתוף הפעולה שיש לנו, יש את היחידה, יחד עם הפרקליטות האזרחית בחיפה וכל יחידות האכיפה, שזה כולל המשטרה, משרד הבריאות, מכס, מס הכנסה, מע"מ ו - - -
אתי כהנא
ועירייה.
דורון סמרה
אנחנו תוקפים בעיה, לדוגמה סמי פיצוציות, עשינו איזה שהיא פעילות משותפת בנוגע לסמי פיצוציות בחיפה - - -
היו"ר מוחמד ברכה
איך אתם מתקשרים עם זה? לא הבנתי.
דורון סמרה
עם כל הגורמים האלה? נמצאים בפרקליטות חיפה ועושים מפגש כזה, ממש מפגש, ומחליטים על יעד מסוים. הוחלט שסמי פיצוציות יהיה יעד. כל אחד נותן את הפידבק שלו, איך הולכים לטפל בזה, ובחודש שעבר עשינו מבצע גדול של סמי פיצוציות בחיפה, יחד עם משרד הבריאות, מע"מ, מכס. עשינו חיפושים בעסקים מסוימים, תפסנו חומרים כאלה. בשבוע שעבר, סוף השבוע, היה פה מבצע בחיפה על שני משלוחים של חבילות שהכינו במכס, שהעבירו מנתב"ג לחיפה ובעצם תפסנו שלושה אנשים שהביאו את החבילות האלה, סמי פיצוציות, הם היו מייצרים את הנייס גאי.
היו"ר מוחמד ברכה
אני מבין, בגלל שלא אמרתם שהבעיה של מכולות השיקוף נפתרה, שהייתה לפני שנתיים, שהתעכבה במשך תקופה ארוכה. לפני שנתיים דובר הרבה בעניין של המחסור או משהו?
אתי כהנא
לא, זה היה בקדנציה הקודמת.
היו"ר מוחמד ברכה
על זה אני מדבר.
קובי יהב
פה יש משקף כבר שלוש וחצי שנים. באשדוד יש בעיה של משקף, שעכשיו עומדים להחליף אותו במודל חדש יותר.
ציון אפרתי
אבל המשקף זה לא בדיוק הפתרון בתחום הסמים. בתחום הסמים זה הכלבים. המשקף, אתם תראו אותו בחוץ, זה לא בדיוק פתרון של סמים. בתחום של הסמים אין תחליף לכלבים.
קריאה
צריך לשלב את כל האמצעים.
קובי יהב
אני חושב ששילוב של כל הדברים ביחד זה נותן את האינפוט המשמעותי, ולא - - -
ציון אפרתי
לא רק, לא התכוונתי רק, אבל אמרתי שהכלבים במיוחד.
אתי כהנא
אני רוצה להגיד שאני הייתי לפני שבוע-שבועיים בכנס בווינה, של ה-UNODC, אחד מהסשנים של הכנס הזה הוקדש לנושא של הברחות סמים דרך הים והקדישו ממש יום שלם לנושא הזה, כולל פרויקטים של ה-UNODC ביחד עם ה-WCO בנושא של הכשרת אנשים בתוך מדינות, בכל מה שקשור לעבודה בנמלים, גם צוותי מכס, גם צוותי נמל וכו'. הדגשים שיצאו גם מהכנס הזה זה קודם כל הנושא של שיתוף הפעולה, קודם כל הפנימי בתוך המדינות, בין כל גופי האכיפה הפנימיים כדי למקסם, כמו שאתה אמרת, את יכולות התפיסה. שיתופי פעולה בינלאומיים מאוד מאוד חשובים בעניינים האלה, יש גם רשתות של העברת מידע וכו'. הרבה מאוד, אגב, דובר גם על הנושא של שיתוף פעולה עם הסקטור הפרטי בתוך המדינה, זה גם הוזכר פה במצגת הזאת, של אנשים שהם לא האויב, הם לא המבריחים, אלא הרבה פעמים תופסים עליהם טרמפ.
קובי יהב
אולי אני חוזר על הדברים, הייתי גם בגזרה הדרומית ועכשיו אני בגזרה הצפונית, מה שקשור לשיתוף פעולה בין כל גורמי האכיפה, כולל נושא החינוך שהדגשת, שזה לא פחות חשוב, אלה שני דברים שאין ספק שאתה צודק בהם, גם שיתוף הפעולה וגם נושא החינוך. אבל ביחס לכמות המטלות שיש לנו, אם הייתי יכול כל יום ללכת לבית ספר ולהרצות וחלק מזה נמצא בתכנית של המכס, ברמה של מינהל המכס, שכן ללכת לעשות הדרכות וכו', אנחנו כן עושים את זה, היה צריך לעשות את זה יותר, אבל כמות המטלות לא מאפשרת את זה ביחס ל - - - זה מה שהכי נכון לעשות.
אתי כהנא
וכמובן אנחנו, ברשות למלחמה בסמים, עוסקים בכל מה שקשור בחינוך, במניעה, בכל מה שקשור בקהילה וכו'. כמובן בשיתוף פעולה עם משרד החינוך, החינוך הבלתי פורמלי וכו'.
קובי יהב
אצלנו זה נכנס ברמה של תרומה לקהילה.
היו"ר מוחמד ברכה
מה אתם עושים? מה אתם אומרים להם?
קובי יהב
אני אתן לך דוגמה. קודם כל אנחנו מתאימים את ההרצאה ביחס למי אתה מרצה. זאת אומרת אם מדובר בילדים בגיל חטיבת ביניים, אני לא אבוא ואדבר איתם על הקטע של מעצרים ומה ההשלכות, אלא אני אדבר איתם יותר ברמה של מה הנזק שיכול לגרום הסם ברמה הגופנית. יש גם שתי תורות בקטע של ההרצאות, יש את הגישה האמריקאית, שהיא יותר אגרסיבית, הפחדה, ויש את הגישה יותר ברמה של האינפורמציה. בני נוער שמתחילים להיחשף למסיבות ואירועים, אז אנחנו נותנים להם בהרצאה את הקטע של איך לשתות. למשל סם האונס, לא לשתות בכוס, אלא להשתדל לקחת בקבוק עם פקק, ואם כבר לקחת כוס, אז הכוס ביד ואתה כל הזמן שותה עד תום, ואם סובבת את הראש לעשר שניות, הכוס הזאת מבחינתך מלוכלכת. כי זו המציאות.

עוד פעם, היה רצוי שיהיה יותר, אבל זו התרומה שלנו הקטנה לקהילה.
היו"ר מוחמד ברכה
כמה חסר עוד כוח אדם?
קובי יהב
אני לא מדבר רק על הסמים, אם אני אקח ברמה הארצית של כל המכס, אתם צריכים להבין שהמכס מתנהל עם 900 - - -
היו"ר מוחמד ברכה
אני אגיד לך, הטענה המרכזית שלנו שכל טיפול של מניעה הוא לא הוצאה נוספת, אלא הוא חיסכון בסופו של דבר.
קובי יהב
נכון, אבל זה כמעט בכל דבר.
היו"ר מוחמד ברכה
כן, אני מדבר על העיקרון.
זאב ציגלברג
אנחנו מדברים רק על סמים פה.
קובי יהב
בסדר, אבל אני לא יכול לדבר רק על סמים, כי אני מנהל את הכול. אז אם אני אתייחס לכול, המכס הארצי מונה 900 עובדים והוא עושה את כל המטלות, לא רק סמים. אם זה מניעה, אם זה קניין רוחני, כל נושא הביטחון, שזה מרכיב מאוד עיקרי, הוא מתעסק בהרבה מאוד מטלות, צו יבוא, שלום הציבור וכו'. אין ספק שאם היו עוד 300 עובדים במכס, שהיו מתפזרים בכל המטלות האלה, זה היה עוזר לנו מאוד. אני לא עכשיו אגיד לך שבסמים אני צריך עוד 5 תקנים ואז אני אעשה את העבודה טוב יותר. במה שיש לנו אנחנו עושים את המקסימום. כשיש את כל המחלקות ביחד, בשביל זה אני מדבר באופן כללי, זה נדבך נוסף בעזרה כלפי אותה יחידה, כי כמו שהיחידה הזאת עובדת ישנן מחלקות נוספות שנותנות את האינפוט שלהן לטובת היחידה, אמנם בעקיפין, אבל זה גם תורם. תמיד חסר, שלא תבין.
היו"ר מוחמד ברכה
נכון. החלק העיקרי של הסמים בא מחוץ לגבולות המדינה, נכון? אלה הנתונים של הרשות?
אתי כהנא
כן, לא ייצור מקומי. בהחלט.
היו"ר מוחמד ברכה
לכן מטבע הדברים אתם נמצאים בצומת הכי חשוב.
קובי יהב
זה אין ספק בכלל.
בת שבע פנחסוב
אולי נצא לשטח?
קובי יהב
לפני שאנחנו יוצאים לשטח, חנן ייתן לנו עשר דקות, רבע שעה, רק על האתר ואז אנחנו נעשה את זה תוך כדי תנועה.
חנן לב
ברוכים הבאים לאתר משקף המכולות של מכס חיפה. שמי חנן לב ואני מנהל את האתר ואני אתן סקירה כללית. אני אנסה לקחת אתכם, בהמשך לדבריו של קובי, לתחום עיסוק מאוד מאוד משמעותי של המכס, שאמנם הוא תחום עיסוק שהמכס משקיע בו את מרב ההון האנושי שלו, בערך שליש מכוח האדם במינהל המכס ורוב התשומות הכספיות ורכישת אמצעים הולכים לתחום הביטחוני. החלטת ממשלה ב-43 הסדירה את נושא האכיפה הביטחונית שנמצאת בסמכותו של המכס שאומרת למעשה שהמכס הוא הגוף שאחראי על מניעת החדרת אמל"ח למדינת ישראל בכל הפלטפורמות של טובין שנכנסים למדינה, בין אם זה ברכבים, בין אם זה במכולות, בין אם זה בארגזים או בכל תצורה אחרת.
מכיוון שאתם הוועדה למלחמת בנגע הסמים אז ברור לכם שמן הסתם כל פלטפורמה ביטחונית, כל פלטפורמה של הברחת אמל"ח (אמצעי לחימה) או חנ"מ (חומר נפץ מרסק) למדינת ישראל יכולה לשמש גם כפלטפורמה להחדרת סמים והפוך. לכן אתר המשקף ויחידת הבודקים שמירב מנהלת אותה, שהיא יושבת כאן בתוך האתר וכולם נמצאים למעשה בזרוע האכיפה שדורון מנהל, מה שקובי אמר לגבי מכפילי כוח הוא דבר מאוד מאוד חשוב, מכיוון שאמצעים, כוח אדם, הם תמיד משהו שחסר. אף פעם לא תבואו למישהו והוא יגיד לכם 'תשמעו, מבחינת אמצעים וכוח אדם אנחנו מושלמים', אבל מכפילי הכוח בין היחידות, יחסי העבודה והאינטראקציה גם בתוך הארגון וגם מחוץ לארגון הם למעשה הכלי המשמעותי ביותר שלנו כדי להתמודד עם משימה מאוד מאוד כבדה. מניעת החדרת אמל"ח למדינת ישראל זאת משימה עצומה וכבדה, כשאם אנחנו לוקחים את כל זרועות הביטחון של מדינת ישראל, שכולם עובדים איתנו בשיתוף פעולה מלא, אז אם ניקח את הזרוע הרחוקה שלנו, מוסד ושב"כ, אנחנו האחרונים בשרשרת הזאת, אנחנו המעגל האחרון. מה שעובר אותנו נמצא בתוך המדינה והנזק הוא ברור.
היו"ר מוחמד ברכה
אמל"ח זה גם פשיעה וגם - - -
חנן לב
אנחנו מדברים גם על פשיעה וגם על טרור. המשטרה וגופי הביטחון משתמשים בנו ואנחנו משתמשים בהם כדי להעביר מידעים אחד עם השני ולהשתמש בפלטפורמה הזאת שנקראת מכס, שנמצאת במעברי הגבול של מדינת ישראל. חשוב להדגיש שאנחנו נמצאים במעברי הגבול הרשמיים של מדינת ישראל ואנחנו לא נמצאים במקומות שיש בהם מנהרות ודברים אחרים, אנחנו למעשה הגוף היחיד שאוכף את כל הדברים האלה ביחד.

קובי אמר קודם שאנחנו שומרים על ביטחון הציבור, אז חומרי נפץ, אמל"ח, סמים, זה משהו שכולכם מכירים וכולכם יודעים, אבל הנושא של חוקיות יבוא, שהוא אחד הנושאים הכבדים שהמכס מתמודד איתם, הוא למעשה תחום של שמירה על ביטחון הציבור, לא פחות. כשאני אומר את זה אני מתכוון לזה שמשהו טריוויאלי כמו מכולה של כלי בית יכולה להיות כלי נשק, ואיך היא יכולה להיות כלי נשק? אם אותה מכולה עכשיו נכנסה לארץ כשהיבואן הצליח להתחמק מבדיקה של מכון התקנים, או אם יבואן של חלקי חילוף לרכב הצליח להתחמק מבדיקה של משרד התחבורה, או כל רשות ממשלתית אחרת, אותה מכולה יכולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים, וכדי לסבר לכם את האוזן בנושא הזה, בלי באמת להתעמק בו, כולכם זוכרים את מכולת רמדיה. מכולת רמדיה זה נושא קלאסי של חוקיות יבוא. מכולת רמדיה נכנסה לארץ, מיקי בטח מכיר את זה יותר טוב מכולנו, מה היה שם, מה הנזק שנגרם ממכולה שנכנסה לארץ והאישור של הרשויות המוסמכות ניתן בדרך כזו או אחרת ולא הכליל בתוכו את כל מה שהוא צריך לכלול. מה קרה כולכם יודעים. מכולה של כלי בית שלא עברה את הבדיקה של מכון התקנים יכולה להכניס כלי בית עם עופרת, יכולה לגרום להרג - - -
היו"ר מוחמד ברכה
התקלה הייתה באישורים.
חנן לב
הבעיה הייתה באכיפה של האישור. זאת סוגיה מאוד מורכבת, היא גם נידונה בבתי משפט, אבל זו חוקיות יבוא לכל דבר ועניין מבחינתנו כמכס. מכולה של חלקי חילוף לרכב שתיכנס עם חלקי חילוף משומשים, ואתם תיכף תראו תמונות כאלה, לא מעט, וכל אחד מאיתנו יכול להכניס את הרכב שלו למוסך, מישהו ישים לו חלק כזה של רכב במכונית, פתאום הוא ילחץ על הברקס ומה יכול לקרות, כולם יכולים להבין. לכן תחום העיסוק של המכס הוא תחום מאוד מאוד רחב.

התחום הביטחוני, שאני אמון עליו במכס חיפה, אוגד בתוכו למעשה את כל סוגי היבוא למדינת ישראל וכדי להבין מאיפה האתר הזה נולד, אנחנו צריכים לקחת את עצמנו טיפה לראייה יותר רחבה, לראייה עולמית. אנחנו חלק מפרויקט שנקרא CSI, Container Security Initiative, הוא פרויקט שהאמריקאים השיקו, הוא פרויקט ברמה הלאומית של האמריקאים וכמובן הוא הופך מיד לפרויקט גלובלי. הפרויקט הזה אומר שהאמריקאים, כחלק מההבנה שלהם שהמלחמה בטרור העולמי היא מלחמה גלובלית ומתוך ההבנה שלהם שהפלטפורמה הכי מסוכנת היא למעשה שרשרת הסחר הבינלאומית. כולכם ראיתם מן הסתם מכולה, מכולה כזאת שיכולה להכיל 40 טון חומר נפץ, אם היא תגיע ליעד מסוים זה פצצת אטום, אם היא תגיע לנמל חיפה היא יכולה למחוק את מפרץ חיפה מעל פני האדמה, ואם אנחנו שמים בצד השני של המשוואה את העובדה שאנחנו חלק מכפר גלובלי, חלק מכלכלה חופשית ואנחנו רוצים שהמסחר יזרום ואנחנו לא רוצים להיות כמינהל מכס גוף שמונע את הסחר החופשי, או שפוגע ביבואנים, או שמהווה איזה שהוא חסם על הכלכלה, אם אנחנו שמים את שני הדברים האלה על המאזניים, אנחנו מבינים שיש פה מצד אחד משימה מאוד מאוד משמעותית, ומצד שני יש פה כללים מאוד מאוד נוקשים לגבי המהירות שבה אנחנו צריכים לשחרר סחורות ואנחנו כמכס מדורגים היום במקום העשירי בעולם במהירות שחרור סחורות. יש לנו כמה בעיות שלשוויץ ולבלגיה ולאוסטרים אין. אז אנחנו עושים את העבודה הזאת בצורה יומיומית.

רק אני אסביר לכם איך אנחנו עושים את זה. הלב של המערכת הזאת זה מערכת הפרופייל שלנו, מערכת הערכת הסיכונים שלנו, וכל גוף שעוסק בביטחון, בין אם זה משטרה, שב"כ, מוסד, או מכס, ואני לא סתם אומר את כל הגופים האלה בנשימה אחת, כי כולם עושים עבודה ביטחונית בסופו של דבר, ההוויה, הלב של העניין הזה היא הערכת סיכונים. כולנו יודעים שכל דבר הוא מסוכן, אין משהו שהוא לא מסוכן, מבחינתנו כל קופסה שחורה כזאת שמגיעה למדינת ישראל היא סכנה, כי אנחנו לא יודעים אם מה שהצהירו בה הוא באמת נמצא. כדי לבוא ולעשות את זה, טיראן ציין את מערכת הפרופייל מאוד מאוד בקצרה, זו גם הפלטפורמה הביטחונית, יש לנו מערכת פרופייל ביטחונית, מערכת פרופייל מקצועית, כל מה שנכנס למדינת ישראל עובר תהליך של הערכת סיכונים ועל פי אותו תהליך אנחנו מחליטים מה נבדק, בין אם זה לצורכי סמים, חוקיות יבוא, מכס, ביטחון, או כל דבר אחר.
האתר הזה הוא בן 3.5 שנים, יש לו יכולות טכנולוגיות מאוד מאוד משמעותיות, אנחנו יכולים לשקף 190 מכולות במשמרת אחת של 8 שעות, שתי מכולות 40 רגל ב-4.5 דקות. התצורה שבה הוא עובד ביחס לכל הגופים האחרים שאנחנו משיקים איתם בנושא הסחר הבינלאומי, אם זה נמלים, מסופים עורפיים, סוכני מכס, עובד באופן לוגי. יושב פה חבר כנסת שמן הסתם מכיר את הציבוריות הישראלית טוב ויודע שאתרים או רשויות שעובדות בצורה נטולת נייר לחלוטין, paper less, הם לא דבר שבשגרה, בטח לא גופים שעוסקים בנושאים ביטחוניים, בנושאים מכסיים, ואנחנו תיכף נעשה פה את הסיור אז אתם תבינו שהממשקים האלה שלנו עם כל הגופים עובדים בצורה מאוד מאוד מסונכרנת, עובדים בצורה מאוד מאוד טובה ועובדים בצורה מאוד בטוחה, כי אנחנו משנעים פה מכולות. תיכף אתם תבינו איך אנחנו עושים את זה, מכולות שיוצאות לכבישים ציבוריים, המכולות האלה מגיעות לכאן, יש לנו דרך לפקח עליהן, גם באופן לוגי, ועם כל זה שאנחנו ביטחון, עם כל זה שאנחנו מכס, עם כל זה שאנחנו סמים, עם כל זה שאנחנו חוקיות יבוא, אנחנו עדיין משרתי ציבור. אנחנו מחנכים את העובדים שלנו להבין ולדעת שאנחנו משרתי ציבור ומאחורי כל מכולה כזאת עומד יבואן, עומד עסק, ובסופו של דבר עומדים הצרכנים, ואם אנחנו נשית עלויות על התהליכים המכסיים שלנו בסופו של דבר הם יתגלגלו אלינו, בסופו של דבר הם יפגעו בכלכלה. הדרך שבה אנחנו עושים את זה, הדרך שבה אנחנו מחנכים את העובדים שלנו, היא מתוך זה שכשבנינו את תהליכי העבודה באתר המשקף, שהוא אתר בידוק מרכזי, בנינו אותו עם הפנים ללקוח, ואני משתמש במילה 'לקוח', וכמי שעוסק בביטחון או כמי שנמצא בגופים אכיפתיים, להגיד לצד השני לקוח, יש פה שוטרים שאם הם יגידו לעבריין לקוח, זה משהו שככה לא מסתדר אוטומטית בראש, אבל מבחינתנו הצד השני הוא לקוח. אנחנו מתייחסים לצד השני בתפיסה של לקוח, עם כל זה שאנחנו גוף אכיפתי, עם כל זה שאנחנו עם סמכויות מעצר, ואני לא יודע אם חבר הכנסת המכובד יודע, אבל למכס יש סמכויות של שיטור לפחות, חלק כקציני משטרה, זאת אומרת הסמכויות האלה הן סמכויות לא פחות ממה שיש למשטרת ישראל, ועדיין התהליך עצמו הוא תהליך מאוד מאוד נקרא לזה יבואן פרנדלי - - -
היו"ר מוחמד ברכה
האם יש תדירות מסוימת של חילופי צוותים?
חנן לב
בין?
היו"ר מוחמד ברכה
אותו צוות שנשאר במקום אחד זמן רב?
חנן לב
לא, התפיסה שלנו היא שכל העובדים הם ורסטיליים. היחידה של מירב, שנמצאת פה בתוך האתר והיא זו שעובדת, לא רק פה, אלא בכלל באתרים חיצוניים, מחולקת בצורה כזו שכל עובד יכול לעשות כל עבודה. זאת אומרת אין צוות שנמצא במקום אחד. זה טוב מכל הבחינות, גם מבחינת העובד, גם מבחינת המערכת, גם מבחינת השירותיות שבעניין וגם מבחינת טוהר המידות שבעניין וכל המערכת הזאת היא מערכת מאוד מאוד דינמית, אפילו בתוך אותו צוות שעובד, שיש לו ראש צוות בכל מקום, בתוך אותו צוות העובדים זזים, העובדים נמצאים בתנועה. אין עובד שיודע שהוא בא בבוקר וזאת עמדת העבודה שלו ובה הוא עובד 8 שעות.

אם אין לכם שאלות, אז שני כללי אצבע לפני שאנחנו יורדים למטה. מכיוון שהאתר הזה הוא אתר ביטחוני, יש פה מאבטחים. אם יש פה איזה שהוא אירוע בזמן שאנחנו מסיירים באתר, אתם תזהו אותם עם כובעי סימון צהובים, פשוט להתנהל לפי ההוראות שלהם. דבר שני, תישארו כדבוקה אחת, מכיוון שיש פה משקף שעובד עם קרינה באנרגיה גבוהה ויש פה דלתות אינטרלוק, אם מישהו רוצה לעזוב את הקבוצה, בשמחה, רק תבואו ותגידו לנו, כדי שנדע שאף אחד לא נשאר באיזה שהוא מקום, אלא אם כן אתם רוצים, גבוהים, בלונדינים, נמוכים וכו'.
אפשר לצלם/אלא אם כן במקומות שאני אגיד לכם שאי אפשר, אתם יכולים לצלם באופן חופשי.
ארצי חלפון
טוהר מידות, יש לכם יחידה שמטפלת?
חנן לב
מי שמטפל בטוהר מידות, טוהר מידות הוא נושא שמבוקר ונאכף על ידי אגף הביטחון במכס והמע"מ.
ארצי חלפון
יש יחידה?
חנן לב
יש יחידה, אגף הביטחון של המכס ומע"מ, שמטפל בכל נושא - - -
ארצי חלפון
---של הצוות של טוהר מידות?
חנן לב
אין צוות של טוהר מידות.
ארצי חלפון
אין פה צוות של טוהר מידות?
חנן לב
אני אענה לך. שאלת, אני אענה לך. יש אנשים שזה תפקידם באופן טריטוריאלי. קב"ט של המחוז הזה אחראי למעשה על טוהר המידות במחוז הזה, הקב"ט של המחוז הדרומי וכדומה, כשיש את הכובע העליון של הנושא שהוא נציבות שירות המדינה שהיא מנחה אותנו, יש סמנכ"ל בכיר למינהל שעובד מולה, יש היררכיה מאוד מאוד ברורה בעניין הזה, והדבר הזה עובד ונאכף ואנחנו, לצערנו, למודי ניסיון גם בעניין הזה ותאמין לי שהנושא הזה נאכף.
ארצי חלפון
לא, כי קב"ט אחראי גם על אישורי כניסה ומעבר, אבל - - -
חנן לב
לא, לא - - -
ארצי חלפון
השאלה שלי היא מאוד ספציפית ומדויקת. יש בשטח האווירי של נתב"ג גם ואני שואל אם יש את זה גם פה, אם יש צוות של - - -
קריאה
מה זה שטח של האווירי של נתב"ג?
ארצי חלפון
השטח האווירי של נתב"ג זה איפה שהמטוסים - - -
קריאה
זה לא שייך למכס.
היו"ר מוחמד ברכה
אתה מדבר על שישה עובדים שהושעו בגלל העניין של טוהר מידות.
חנן לב
אז אתה מערבב, אני חושב, בין - - -
ארצי חלפון
לא, אני שואל.
חנן לב
אז אני אומר לך, במכס, בדיוק איך זה עובד.
ארצי חלפון
יש יחידה שנקראת יחידת טוהר מידות בשטח האווירי של נתב"ג.
חנן לב
זה רשות שדות התעופה, אין במכס.
ארצי חלפון
מה זה משנה? אני שואל אם יש גם פה.
חנן לב
לא, אין יחידה שנקראת יחידת טוהר מידות. לא, אין יחידה כזו. יש אנשים שמטפלים בזה וזה לא בשם הזה.

עוד שאלות?
היו"ר מוחמד ברכה
בעניין הפרופייל, כמובן לוקחים מסוכנות של ארץ מוצא, נכון?
חנן לב
כן. הפרופייל אוגד בתוכו הרבה מאוד סיכונים. אם יש לכם עוד דקה, אני יכול להרחיב על זה.
קריאה
עדיף שלא.
חנן לב
עדיף שלא? אז בואו נתקדם.

סיור באתר המשקף
חנן לב
באופן כללי איך אתר המשקף עובד, איך כל מי שרוצה, כל גוף מכסי שרוצה להביא לפה מכולה, איך הוא מתנהל. הסברתי לכם למעלה שהאתר עובד paper less, שהאתר עובד נטול נייר לחלוטין. ברגע שמישהו במכס, בין אם זה לצורכי סמים, בין אם זה לצרכים אחרים, רוצה לבדוק מכולה, הוא ישים קוד מסוים במחשב. הקוד הזה יפיץ פרץ של מסרים, גם לאתר האחסון שבו נמצאת המכולה, זה יכול להיות נמל, זה יכול להיות מסוף עורפי, גם לסוכן המכס, גם לאתר המשקף. המכולה תקבל את היום והשעה המדויקים שבהם היא אמורה להגיע.
היו"ר מוחמד ברכה
גם למסוכנות?
חנן לב
גם למסוכנות שבהם. אני תיכף אדבר גם על הנושא של המסוכנות, ואתם תבינו למה גם המסוכנות מנוהלות באותה דרך.

המכולה הזאת מגיעה לכאן ביום ובשעה, לא יעזור 'דוד שלח אותי', 'משה הביא אותי', 'אני מכיר את אלברט', זה לא עובד ככה. יש לנו מערכת של שכר ועונש. הנהגים למדו להביא את המכולה בדיוק בזמן, סוכני המכס, היבואנים, יודעים בדיוק מה קורה. המכולה הזאת יוצאת לכביש שהוא כביש פתוח. לכאורה יש פה איזה שהיא סתירה, מכיוון שהמכולה אמורה להיבדק והיא כבר לא נמצאת בפיקוח המכס, כדי לאכוף את התנועה של המכולה הזאת אנחנו משתמשים בסגר אלקטרוני. הסגר הזה נדרך על ידי איש הביטחון. הנה הסגר, זה ירון, שהוא ממונה בטיחות קרינה, בין יתר תפקידיו באתר. הסגר הזה נדרך על ידי איש הביטחון ביציאה מאתר האחסון ומורד על ידי איש הביטחון באתר המשקף ברגע שהמכולה הגיעה. ברגע שהמכולה הגיעה לכאן, ותיכף כשאנחנו נתחיל ללכת אתם תראו שבצד שמאל יש עמוד צהוב בכניסה לאתר. העמוד הצהוב הזה הוא LPA, הוא license plate reader, הוא קורא את מספר הלוחית של המשאית. כל נתוני המכולה נסכמים על ידי איש הביטחון בכניסה לאתר, שלוש מערכות המחשב באתר סוכמות את הנתונים, יודעות איזו בדיקה המכולה הזאת צריכה לעבור, המכולה מקבלת מספר שהוא מספר חד ערכי, בנוי מהתאריך ומספר רץ ומופנית לאחד משבע עמדות ההמתנה.

אם נעבור טיפה לפה אתם תראו משאית שממתינה. יש פה שבע עמדות המתנה. ברגע שהרמזור ירוק בשורה של אותו נהג משאית, שתי משאיות נכנסות לתוך מנהרת השיקוף, זו מנהרת השיקוף שתיכף ניכנס אליה, מבוצע שיקוף במשך 4.5 דקות. המשאיות יוצאות החוצה. לימדנו את הנהגים שתי מילים באנגלית, manual ו-exit, זה לא היה פשוט, אל תצחקו, לקח זמן. ברגע שהנהג רואה את המילה exit על הלוח האלקטרוני שנמצא מולו הוא פונה לשער היציאה, המערכות של האתר סוכמות את הנתונים, יודעות שהייתה בדיקה, יודעות גם שהבדיקה תקינה, השער מתרומם, הנהג יוצא החוצה על המשאית שנוסעת לבית הלקוח. כל התהליך הזה לוקח 25 דקות.
הנהג גם יכול ללחוץ על הקופסה הצהובה שאתם רואים פה ולתת למעביד שלו פתק רשמי של מדינת ישראל כמה זמן בדיוק המשאית הייתה פה, כדי שהוא יוכל להגיד למעביד שלו, הייתי פה רבע שעה, הייתי פה שעה, או שהייתי פה ארבע שעות.

אם אתם זוכרים את מה שטיראן אמר, ש-90% מהסחורות שמגיעות למדינת ישראל משתחררות בערך תוך 40 דקות עד שעה, ו-7% האחרים זו רק בדיקת ניירת, 3% האחרים מגיעים לכאן. ה-3% האלה מתחלקים בערך ל-60-40. זאת אומרת 60% רק משוקפים ו-40% האחרים מופנים לרמפה. אז זה ברור לכם שאנחנו כמדינה מאוד מאוד יעילים בכל מה שקשור לתהליכי הבידוק שלנו, הכול מבוצע על גבי המשאית שנוסעת לבית הלקוח, אין פה מנופים, אנחנו לא פורקים את המשאית, אתם תראו שגם ברמפת הבידוק הבדיקה מבוצעת על גבי המשאית שנוסעת לבית הלקוח. יש פה חדר המתנה לנהגים, עם שתייה, עם אותו שלט אלקטרוני, עם טלוויזיה, כשיש רוח, גשם, הנהג יכול לשבת בחדר המתנה מקורה ולראות בדיוק מה קורה עם המכולה שלה.
מכונה שהופנתה לרמפה. רמפה זו בדיקה ידנית שבודקת את מה שאמור להיבדק לפי החלטות של המפענח, או עוד מהחלטה מוקדמת. צריך לזכור שמשקף הוא לא מג'יק סטיק, הוא לא כל יכול, יש עדיין דברים שאנחנו צריכים לעשות באופן ידני, אבל ברור שאחרי שאנחנו עושים שיקוף כל הבדיקה הזו היא בדיקה כירורגית, אנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו מחפשים, אנחנו לא צריכים לפרוק קודם את הסחורה ורק אחרי זה להתחיל לשאול את השאלות. מהרמפה, עוד פעם, שתי אפשרויות, הנהג יראה את המילה אקזיט, יפנה לשער היציאה וייצא החוצה.

האופציה השנייה היא שיש אירוע. יש אירוע זה אומר שזה יכול להיות אירוע ביטחוני. אירוע ביטחוני אומר שהבודקים שלנו, העובדים של מירב כולם מוכשרים כבודקי מכס, כבודקים ביטחוניים, חלקם כמפענחים, שזה קורס נפרד, מפענחי תמונה, אתם תיכף תראו את זה בפנים. אם יש אירוע ביטחוני, אנחנו חלק מגזרה ביטחונית של נמל חיפה, אנחנו בקשר עם כל הקב"טים פה מסביב. אם יש אירוע אצלנו כמובן שהוא משליך עליהם, אם יש אירוע אצלם הם מדווחים לנו. הגזרה הזאת מטופלת על ידי חבלה משטרת ישראל, אנחנו מונחים בנושא של ביטחון ומטענים על ידי חבלה משטרת ישראל. ברגע שאנחנו חוברים לחבלן, חבלן נהיה מפקד האירוע, פינוי קהל, טיפול ביטחוני, עד זיכוי מלא של המכולה.

במקרה של אירוע סמים, כמובן שיחידת היס"מ מוקפצת לכאן. יש פה תורן של יחידת הסמים, משהו שעשינו ביחד עם טיראן, שמאוד מאוד ייעל את השירות בכל מה שקשור לבדיקות סמים. יש פה איש יס"מ שנמצא פה כל הזמן. ברגע שיש בדיקה, בין אם זו בדיקה יזומה של היס"מ, או בין אם זו בדיקה של בודק שגילה משהו עכשיו, שעל פניו חשוד בנושא של סמים, האירוע עובר לאחריות של איש היס"מ. טיראן, דורון, מחליטים איך לנהל את האירוע הזה, כלבים וכדומה. היו אירועים בעקבות ממצאים כאן האירוע התגלגל לאירוע חקירתי, שכלל חיפושי בית, חיפושי עסק וכדומה.

אם מדובר באירוע מכסי, חוקיות יבוא, קניין רוחני, שתיכף תראו. קניין רוחני זה עולם שלם שלא נגענו בו, של זיופים, כל מה שמישהו רוצה לקנות יש מישהו שמזייף. תיכף תראו. בנות, אין דיזל ב-100 שקל, אין נפל ממכולה, תשכחו מזה. לפי החיוך אני רואה שזה - - - אין דברים כאלה, הכול מזויף. אירועים כאלה מטופלים בתוך בית המכס. דיווחים ליס"מ, בפן החקירתי ואנחנו מתגלגלים הלאה.
אנחנו נתקדם עכשיו למנהרת השיקוף. ברגע שאנחנו נכנסים למנהרת השיקוף, רבותיי, כולם בדבוקה אחת, בסדר? אני אהיה ראשון, ירון יהיה אחרון. מי שרוצה לעזוב אותנו - - -
היו"ר מוחמד ברכה
מה התדירות של התפיסה?
חנן לב
אני אענה לכם במקרו, לא ניכנס לנושא הסמים, אבל במקרו אני יכול להגיד לכם. בואו נעבור לצל. אני אענה לכם תוך כדי תנועה. התדירות. אז ככה, הממוצע העולמי של המדינות החברות ב-WCO, בארגון המכס העולמי, עומד בערך על 12% תפיסה ממה שנבדק. הממוצע של מינהל המכס בישראל עומד על 25% מכל מה שנבדק. הממוצע של מכס חיפה עומד על 30%, טיפה יותר מ-30% מכל מה שנבדק. זה אומר שכל מכולה שלישית שיורדת למה שנקרא אצלנו תהליך א' יש בה איזה שהוא אירוע, מקטן ועד גדול, מה שאומר שמערכת - - -
אתי כהנא
תגדיר אירוע.
חנן לב
אירוע יכול להיות מאירוע מינורי ועד תפיסה של 104 קילו קוקאין. זה השיעור. אני לא אפלח את זה עכשיו אבל זה הריינג' והנתון הזה מלמד אותנו על דבר אחד מאוד מאוד בסיסי, שמערכת הפרופייל שלנו, מערכת הערכת הסיכונים שלנו היא מאוד מאוד איכותית.
היו"ר מוחמד ברכה
הנתונים מאוד חשובים.
חנן לב
מאוד מאוד איכותית. זאת אומרת מרכזת הערכת הסיכונים, בכל בית מכס יש מרכז הערכת סיכונים שתפקידו לעבוד מול המערכת הזאת - - -
קריאה
כמה אמרת שזה בעולם?
חנן לב
בעולם זה בערך 12%, הממוצע של מינהל המכס בישראל הוא בערך 25% - - -
אתי כהנא
זה הגדרה על אותו בסיס של מה זה אירוע?
חנן לב
כן, זה אותו דבר, אנחנו חלק מה-WCO, אנחנו לא יכולים להגדיר לעצמנו באופן פרטני מה זה אירוע.

מערכת הפרופייל, שזה לב המערכת, מאוד מאוד יעילה. ברור שיעילות מקסימלית זה 100%, זאת אומרת שאנחנו נתפוס 100%, אבל ברור לכם איפה אנחנו ביחס לעולם.
אתי כהנא
יש לנו נתונים על תפיסות סמים?
חנן לב
יש לנו נתונים על תפיסות סמים.
אתי כהנא
יש פילוח?
חנן לב
כן, נמצא אצל טיראן, עם כל מה שצריך בנושא של אחוזים. אפשר לקבל בסוף.

שאלתם שאלה ונשאלה פה שאלה לגבי האם אנחנו תופסים הכול. אז אין גוף אכיפה בעולם שתופס הכול. אין הנחת עבודה כזאת. זאת אומרת יכולה להיות הנחת עבודה אוטופית שאנחנו רוצים לתפוס הכול, אבל אין גוף שתופס הכול. אתם צריכים להבין שבנושא של ביטחון מאחורינו אין אף אחד, מאחורינו יש אירוע. בנושא של מכס יש לנו יחידות, כמו יחידת היס"מ, כמו יחידת בקרת יבוא, כמו יחידות החקירות הגדולות שמתעסקות במלחמה בפשיעה כבדה, מלחמה בין משפחות פשע, ויש להם סמכויות חוקיות לבוא ליבואן גם חמש שנים אחרי שהוא מכר את הסחורה כבר ואחרי שהוא השתמש בכסף. אני יוצא יחידה כזאת, אני יכול להגיד לכם שיש תיקים בעשרות מיליונים, כולל הגשת כתבי אישום פליליים. זה שסחורה, טובין, השתחררו מהמכס עם עברה מכסית, לא אומר בהכרח שאותו יבואן יכול לנוח ולהגיד 'חבר'ה, הצלחתי'. ממש לא ככה. בנושא של הביטחון אין מאחורינו אף אחד. זאת אומרת אנחנו לא נבוא למישהו אחרי שנה ונגיד לו 'תביא את החומר נפץ חזרה', או 'תביא את אמצעי הלחימה חזרה', כי זה כבר משהו שקרה.

אז בנושאים המכסיים חשוב שתבינו, זה באמת לא הנושא אבל חשוב שתבינו, שבנושאים המכסיים יש לנו גם סמכויות, גם יחידות שאוכפות. יש נתונים מדהימים של תיקים אזרחיים ופליליים שהיחידות האלה מייצרות ולכן שוב אני מזכיר לכם, שאנחנו בסופו של יום עוסקים בהערכת סיכונים. זאת אומרת אנחנו מעריכים את הסיכון ואנחנו יודעים איפה להשקיע את התשומות שלנו. אם תיקחו את ה-CBP בארצות הברית, ה-customs and border protection בארצות הברית, של 80,000 איש, עם ספינות ומסוקים וצוללות ואנחנו 900 איש במינהל המכס, אז תבינו שיש לנו גם מה שנקרא מגבלות הכוח ואנחנו צריכים לדעת לנווט את זה נכון.
אריאלה סולומון
אני רוצה רק לחדד לגבי הנתונים, אתה אמר 1 מתוך 3 מכולות שנתפסות, זה המכולות שירדו לבדיקה?
חנן לב
שירדו לתהליך א'.
אריאלה סולומון
לא כל המכולות?
חנן לב
לא, 10% של תהליך א', מה שירד לתהליך א'. מי שכבר אותר כמי שלא צריך להיות ב-90%. זו הכוונה.
אתי כהנא
בתוך ה-10% האלה יש גם אקראיים? מה שנקרא רנדומלי?
חנן לב
אנחנו לא ניכנס למערכת הפרופייל עצמה, אבל כל התובנות שאתם זורקים לי פה בדרך, ארצות כאלה ואחרות, אקראי וכו', בואו נגיד שאנשי הערכת הסיכונים שלנו חושבים על הדברים האלה גם.
אתי כהנא
לא, אתה מדבר על סיכונים, אני מדברת על משהו נטול כל פרופיילינג, האם יש גם בדיקות רנדומליות ללא פרופיילינג.
דורון סמרה
אני יכול לענות לה?
חנן לב
אתה יכול לענות לה. לא רציתי להגיד, אבל אם דורון אומר, יש גם דבר כזה.
דורון סמרה
זה כמו שאת בנתב"ג, 1 ל-100 בודקים בלי שום קשר לכלום.
אתי כהנא
כן, בדיוק. זה מה שאני אומרת, בלי פרופיילינג.
חנן לב
לא, זה לא בלי פרופיילינג, גם זה בתוך הפרופיילינג.
היו"ר מוחמד ברכה
כדי להשלים את מה שאתם אומרים בעניין של התפיסה, אני עדיין חושב וזו לא דעה חדשה שלי, שצריך לבנות מודל של הפספוסים. אני יודע, עם כל הקושי, צריך לבנות על ידי מאגר של נתונים ומשתנים למיניהם, לבנות מודל של כמה אנחנו מפספסים וכמה בכל זאת נכנס. זה חשוב לתקצוב המערכות, זה חשוב לעניין הבריאותי, זה חשוב לעניין החינוכי. אנחנו שמחים כשאומרים שתפסנו 12,000 כדורי אקסטזי, אבל אנחנו לא יודעים אם לא תפסנו עוד 50,000 או 5,000. אני חושב שכל מערכות המדינה, ואני אעמיד את זה בוועדה אולי לדיון נפרד, לנסות ולחבר מודל שיבדוק, או ייתן אינדיקציה לפחות, אינדיקציה כמה בכל זאת מפספסים במערכת. בזה כרוכים כל מיני דברים, כפי שאמרתי, גם תקצוב, גם כוח אדם, גם חינוך, גם בריאות וכו' וכו'.
נמשיך הלאה.
חנן לב
דיברנו על התהליך, איך הוא מתחיל מרגע שמכולה נמצאת בשער, כל המנהרה הזאת, זו מנהרת השיקוף, מבחינת בטיחות קרינה - - -
היו"ר מוחמד ברכה
היונים חסינות לקרינה?
חנן לב
הדלתות האלה נפתחות כל ארבע דקות.
היו"ר מוחמד ברכה
לא, אבל הם חסינים לקרינה?
חנן לב
תיכף אני אסביר לכם לגבי הקרינה. אף אחד פה לא יכול למות מקרינה, גם אם תופעל פה קרינה, אבל לגבי היונים, הן נמצאות בתנועה, לכן אנחנו פחות דואגים, גם שמנו רשת למעלה, השקענו גם בנושא הזה, כדי שלא יישארו פה בפנים, אז הן כל הזמן נמצאות בתנועה. הדלתות האלה נפתחות בערך כל ארבע-חמש דקות, אז יש פה גם תחלופה של אוויר וגם היונים חסינות.

מכולה ראשונה נכנסת, עומדת כאן, מכולה שנייה עומדת על הקו השחור השני. מה שאתם רואים מולכם זה המשקף. המשקף נע על גבי מסילת ברזל והוא חולף על גבי המשאיות. הוא חולף על גבי המשאיות והוא מסיים את השיקוף תוך 4.5 דקות. שתי המשאיות יוצאות החוצה. באותו זמן הנהגים מלווים פנימה על ידי המרשל. לשאלתכם לגבי הוורסטיליות של העובדים, אחד העובדים בתוך המשמרת, שכל פעם זה מישהו אחר, משמש כמרשל. תפקידו של המרשל הוא בעיקר בטיחות, יש פה מצלמות במעגל סגור, האתר מצולם ומתועד 24/7, כל מה שעבר פה בדיקה אי פעם נשמר במערכות שלנו. יש לנו פה כמה פיתוחים שלנו שמאפשרים לנו טכנולוגית לעשות הרבה מאוד מניפולציות על מה שעבר פה בתוך האתר, גם לצרכי לימוד וגם לצרכים מבצעיים.

שתי המכולות יצאו החוצה, שתי מכולות באות נכנסות פנימה. התמונה נזרקת לאחד המפענחים שנמצא בפנים, תיכף תראו את עמדות הפענוח. עמדות הפענוח אמורות לבוא ולבצע פעולה מאוד מאוד מקצועית של פענוח תמונה. אתם תיכף תראו תמונות שיקוף. לבצע פענוח של תמונה זה משהו שצריך בשבילו הרבה מאוד ניסיון, הרבה מאוד ידע והרבה מאוד יכולת. בוא נגיד, אני תמיד אומר, שעם כל הכבוד לאתר הזה, שהשקיעו בו 50 מיליון שקל בהקמה שלו, מה שיש לאנשים בראש הוא הרבה יותר חשוב, כי בסוף זה מכונה, זה כמו מחשב. יש לך מחשב, זה מצוין, הכי מהיר, הכי חזק, אם לא תדע לתכנת אותו ולא תדע לדבר איתו, אז זה לא באמת יעזור לך.

אתם כבר מבינים שהאתר עובד בסרט נע, לכן הטכנולוגיה מאוד מאוד חשובה, גם מבחינה שירותית וגם מבחינה מבצעית. כל הזמן יש כניסה ויציאה של משאיות מתוך האתר. ברגע שיש לנו פה תקלה טכנית זה משליך על כל הפעילות, זה משנה את תפיסת העבודה.
היו"ר מוחמד ברכה
המשאית נעה ל - - -
חנן לב
המשאית עומדת, השער הזה נוסע על גבי המשאיות, חולף על גביהן, הוא עובד לשני הצדדים. זאת אומרת אם הוא סיים שיקוף שם - - -
היו"ר מוחמד ברכה
אבל הנהג מגיע עד לפה.
חנן לב
הנהג מגיע עד לכאן, יוצא פה, תיכף תראו, הוא נמצא בקשר עין בכל ארבע הדקות של השיקוף. זאת הפעם היחידה שהוא צריך לרדת מהמשאית, ארבע דקות.

מכיוון שאנחנו מדברים על אתר מאוד מאוד טכנולוגי, יש לנו פה טכנאי שנמצא איתנו פה כל עוד האתר עובד, שהוא חלק מחוזה השירות והתחזוקה שלנו עם החברה שמספקת לנו את השירותים האלה. יש אנשים שלנו שיכולים לטפל בתקלות, אבל מעבר לזה כבר צריך טכנאי. האתר מאוד מאוד - - - מי שבחר את הטכנולוגיה, שזה משטרת ישראל, חבלה ואנשי הטכנולוגיה של המכס, הם בחרו את התצורה הנכונה. לא ניכנס להבדלים בין חיפה לאשדוד, אבל התצורה שנבחנה, היתרונות והחסרונות מול טכנולוגיות אחרות מוכיחות את עצמן אחרי שלוש וחצי שנות פעילות, באמת כמות התקלות הטכניות שואפת לאפס. מבחינה טכנית אנחנו מאוד מאוד טובים.
מבחינת בטיחות קרינה. שאלתם אותי פה כל מיני שאלות לגבי בטיחות קרינה. האתר הזה הוא הכי בטוח היום בציבוריות הישראלית. איש הבטיחות והגהות שלנו באגף שנמצא בכל הפורומים יודע להגיד לנו את הנתון הזה בפה מלא ולעמוד מאחוריו, הוא אפילו שוקל להגיש אותנו לפרס לאומי בעניין הזה.
החוט האדום הזה שאתם רואים פה, זה לא נגד עין הרע, משיכה בו משביתה את האתר, חיישני אינפרא אדום מחוץ לאתר ברמה שעלה נוגע בהם, כל האתר הזה עומד. לחצני מצוקה בכל מקום, מצלמות, גדרות חישה מסביב לאתר, גדרות VMD, video motion detection, נגיעה בגדר מקפיצה התראה למאבטחים, המאבטחים נמצאים בעמדות ברזל, יש עמדת ברזל שמאוישת 24/7. זאת אומרת האתר מאוד מאוד בטיחותי, ועם זה בסופו של דבר העין של הבן אדם היא זו שתלווה את הנהג החוצה. לא בגלל שהקרינה היא ברמה כזאת, הקרינה היא בעוצמה מאוד מאוד גבוהה, אבל בגלל שהיא עובדת בצורה מסוימת גם אם בן אדם ייחשף לקרינה הוא לא יקבל מחלת קרינה, מה שנקרא. הוא לא ימות מזה. אבל החוק במדינת ישראל אוסר על חשיפת בן אדם לקרינה מייננת, אלא לצרכים רפואיים, ולכן אנחנו מאוד מקפידים על זה, אנחנו גם לא רוצים - - - באופן עקרוני מה שחשוב שתדעו, כשאנחנו פה בפנים אנחנו חשופים לפחות קרינה מאשר - - -

זו העמדה של המרשל. המרשל, כמו שאמרתי לכם כשהיינו בתוך המנהרה, תפקידו הוא תפקיד של בטיחות. אתם רואים פה חלק מהמצלמות במעגל סגור, חלקן מצלמות PTZ, כלומר אפשר להזיז אותם עם הג'ויסטיק. אתם רואים את שערי הכניסה והיציאה, אתם רואים את הדלתות ורואים את המנהרה. אם היו פה משאיות עכשיו הן היו נקלטות על ידי המרשל. הנהגים היו מובלים פיזית, אני אומר את זה בחצי הומור, אבל זה רציני לחלוטין, אנחנו גם בודקים את הקבינה לראות שאף נהג לא הביא את החברה או את הילד, או גם לא את הכלב לצורך העניין, והשאיר אותו בקבינה. יש נהגים שהמשאית היא הבית שלהם והם מביאים איתם לפעמים אנשים לעבודה.

הנהגים יושבים כאן מול המרשל בקשר עין. עם כל הטכנולוגיה. הטכנולוגיה היא ברמה כזאת שאם הדלת הזאת עכשיו לא הייתה סגורה עד הסוף, האינטרלוק של הדלת לא סגור כל האתר עומד. זאת אומרת מבחינתם זו תקלה. תקלה היא לא רק כשהקרן לא עובדת, אלא זו תקלה שעד שהיא לא תטופל האתר לא יעבוד .ברגע שהמרשל, נחה דעתו שמבחינה בטיחותית הכול תקין, הוא יסמן למפעיל המערכת שיושב מולו שהכול תקין והוא יבצע שיקוף.

בואו נלך לעמדה של מפעיל המערכת.

זו העמדה של מפעיל המערכת. יש לנו פה צוות של טובי בנינו, שגיא, אלברט, אוריאן. הם האנשים שמתפעלים פה את מנהרת השיקוף. אתם רואים את הטכנולוגיות שצריך להפעיל המפעיל המערכת, העמדה שמאייש עכשיו שגיא.
המערכת שאתם רואים פה מצד ימין זאת מערכת השליטה והבקרה, מערכת ה-SBMS, שמאפשרת גם לי מהמשרד לראות כל מכולה איפה היא נמצאת בכל רגע נתון. אם מכולה התעכבה אני יכול לבדוק למה, אם משהו לא בסדר ויש עומס באחד האתרים, בתוך האתר, אני יכול לראות את זה מהמשרד, אפשר לפקח על זה ממש בצורה מאוד מאוד ידידותית למשתמש. שוב, חלק מהמצלמות במעגל סגור שנמצאות כאן.

אתם רואים שיש פה מערכת כריזה. מערכת הכריזה היא מכיוון שלמפענח יש סמכויות מאוד מאוד נרחב וגם תפקיד מאוד אחראי. מפענח, לצורך העניין, ברגע שהוא זיהה משהו שבתחום סמכותו בנושא הביטחוני מכריז על פינוי קהל מכאן. הוא מפנה את הקהל מכאן וכל הנוהל הביטחוני מתחיל להתגלגל מכאן.

הסכימה שאתם רואים מול שגיא כרגע זו סכימה של מנהרת השיקוף. אתם רואים שיש בפנים שתי משאיות, אתם רואים שדלת היציאה פתוחה ואתם רואים שמשהו כרגע לא מוכן לשיקוף. זאת לא תקלה, זה בכוונה. ברגע ששגיא יבצע את הפעולות שהוא צריך לבצע, תמונת שיקוף תופיע לו על המסך השמאלי, אבל זו לא התמונה לפענוח, זו תמונה רק שאומרת לשגיא כמפעיל מערכת שהכול תקין, זאת אומרת שהתמונה רצה. הוא לא אמור לפענח פה את התמונה, כל אחד עושה את התפקיד שלו ורק את התפקיד שלו. ברגע שהשיקוף הסתיים, התמונה תיזרק באופן רנדומלי לאחת מעמדות הפענוח שנמצאות כאן. אתם רואים שגם המפענח עובד עם כמה מערכות מחשב, מערכת אחת זו מערכת המכס והמערכת שם היא מערכת שאוגדת בתוכה נתונים מכל משרדי הממשלה. כל מי שעובד בשירות הציבורי יודע שיש מערכת שמאפשרת לכל עובד ציבור, כמובן תחת הרשאות ותחת הסמכות, להוציא נתונים מהמערכת הזאת. המערכת הזאת יודעת עלינו הכול מהיום שנולדנו. מדברים על מאגר ביומטרי, כן לא וכו', המערכת כבר מזמן מזמן - - - חבר הכנסת מחייך כי הוא יודע, אבל מזמן מזמן יודעים עלינו הכול מהיום שנולדנו, מהרגע שיש לנו תעודת זהות, התחתנו, התגרשנו, מכוניות - - -
היו"ר מוחמד ברכה
אני התנגדתי למערך הביומטרי, זה לא יעיל.
חנן לב
יודעים עלינו הכול. זו המערכת, היא קיימת, כמובן תחת הרשאות מאוד מאוד משמעותיות. לא כל אחד יכול להיכנס וגם לא כל מי שיכול להיכנס יכול להגיע לכל מקום בתוך המערכת, אבל מה שלנו חשוב לדעת זה את כל הפרופיל של היבואן. לדעת מול מה אנחנו מתמודדים, מי היבואן, האם יש לו היסטוריה, מה הסיפור של היבוא הזה בגדול.

המערכת השנייה בצד ימין זו המערכת של האתר, שבה רואים את מספר הבדיקה וכל הנתונים שאמרתי לכם, שעולים על הצגים של המחשב ברגע שהמכולה נקלטת, והמסך הגדול הוא מסך הפענוח. מסך הפענוח הוא זה שמקבל את התמונה הגולמית, המפענח מבצע את הפענוח ומקבל את ההחלטה מה לעשות עם המכולה. בלחיצת כפתור הוא מוציא אותה מהאתר, בלחיצת כפתור הוא שולח אותה לרמפה לבדיקה ידנית. הוא גם יכול, בתוך המסך הזה, הוא כותב, התקשורת היא לא רק בינינו לבין גופים חיצוניים, גם בתוכנו, אך ורק לוגית, אף אחד לא שולח פקס, אף אחד לא שולח מייל, אף אחד לא מרים טלפון. כל הנתונים בלחיצת כפתור עוברים לבודקים ברמפה, כולל רישום על גבי המסך מה החשד. המסך הזה יכול לתת נתונים מאוד מאוד מדויקים, אנחנו לא ניכנס לרזולוציות ואיך זה עובד, אבל העבודה היא מאוד כירורגית, אנחנו יודעים בדיוק מה גודל החפץ, מה המרחק שלו מפתח המכולה, מה בדיוק החשד. הנתונים מאוד מאוד מדויקים, העבודה מאוד כירורגית, חלק גדול מהבדיקות הן ממש בדיקות נקודתיות.

אני יכול להגיד לכם שאמצעי הבידוק, תיכף נלך לרמפה ותראו שם תצוגה של כלבנים, הם מאוד מאוד מגוונים. בסופו של יום אנחנו אמורים להתמודד עם הכול, כל מה שמגיע למדינה ולא משנה באיזה תצורה ולא משנה איזה סחורה.
ארצי חלפון
בנוגע למה שאמרת, על החפצים שנבדקים בצורה כירורגית וזה, אתה לא רוצה להיכנס לפרטים וזה, אבל יש במערכת גם טמפלטים, שהמערכת יודעת לפי איזה טמפלט מסוים לזהות איזה - - -
חנן לב
המערכת היא גולם שמי שמתפעל אותה זה בן אדם. יש לנו אפשרות להשוות בין תמונות, יש לנו אפשרות לדעת בין מה שהיה לבין מה שנמצא מולנו כרגע. אבל המערכת היא גולם, מי שמתפעל אותה זה המפענח, עם הכלים המאוד מאוד נרחבים שיש לו פה. לשאלתך, אם אני יורד לסוף דעתך, לא המערכת היא זאת שאמורה להגיד לנו משהו, אך ורק המפענח אמור לקבל החלטה. ויש לזה הרבה מאוד לוגיקה גם מאוד מקצועית.
היו"ר מוחמד ברכה
הוא צריכה להצביע על משהו חריג.
חנן לב
אלברט הוא ראש צוות שלנו, הוא ייתן לכם הסבר קצר על עמדות הפענוח.
אלברט גרימברג
בוקר טוב, ברוכים הבאים למכס חיפה.

ככה נראית תמונת שיקוף. כמובן תמונת השיקוף מגיעה לפני כל הסימונים האלה. זאת תמונה שכבר עברה פענוח. זו מכולה 40 רגל, במקרה הזה זה תושב חוזר.

העבודה מתבצעת מול המחשבים של המכס ומול המחשב הזה, בודקים מה שהוצהר לגבי מה שאמור להיות. המפענח עובד. כמובן שהניסיון שהוא רוכש הוא חשוב מאוד פה. כל חריגה ממה שהוצהר כמובן שהוא יסמן והוא גם ירשום. במקרה הזה, אתם רואים בקבוקים, זה יכול להיות אלכוהול. כמובן שהוא סימן את זה. ברגע שמפענח ישב לסמן, המכונה הזאת תרד לבידוק פיזי.
אתי כהנא
מה הוא זיהה פה למשל?
אלברט גרימברג
אני אראה לכם את זה. אני רוצה לראות בדיוק מה הוא זיהה.
היו"ר מוחמד ברכה
אם אין סימנים זה יוצא לגמרי?
אלברט גרימברג
כרגע זה באפור, כי זה כבר עבר תהליך פענוח. כאן יש לך וי ואיקס. אם במכולה הזאת המפענח רשם שהכול תקין, היא תצא באופן אוטומטי מהשער, היא קיבלה טיקט, קיבלה אקזיט, היא יוצאת באופן אוטומטי. ברגע שהוא עושה איקס, הוא שולח אותה למעשה לבידוק. מה שאנחנו רואים כאן, אתם מזהים מה זה? אלה בקבוקי אלכוהול. למרות שהמפענח מצא משהו, אנחנו לא נלך ונפרק ונוציא את כל המכולה. אנחנו נעבוד ובדיוק נגיע לנקודה הזאת.

יש לנו פה סרגל כלים, שאנחנו יכולים למדוד בדיוק מה המרחק מהפתח של המכולה ונגיע לשם. נגיע לשם, נוציא את הדברים החריגים ונבדוק.
דורון סמרה
הוא אומר לבודק, תלך ארבעה מטרים, בגובה של חצי מטר, בדיוק, ואז אתה תמצא. לא צריך להוציא את הכול.
אלברט גרימברג
המכולה הזאת היא 12 מטר, הוא רושם לו 5.17.
חנן לב
חשוב רק להגיד, שתבינו מה היה פה עד לפני שלוש וחצי שנים. הבדיקות האלה בוצעו גם אז, גם לפני תקופת המשקף, אבל כל בדיקה כזאת, כל מכולה כזאת הייתה צריכה להתפרק, הטובין היו צריכים לצאת החוצה ולמעשה מה שהיום אנחנו קוראים תמונת שיקוף הייתה למעשה פריקה של המכולה החוצה. אלפי שקלים עלויות, שעות עבודה אדירות לבדוק, כמות המכולות שאנחנו בודקים היום היה לוקח ימים ובשעות. העלויות של היבואנים היו מאוד מאוד משמעותיות. לכן המשקף עצמו, לא רק שהוא שיפר את יכולת הבדיקה, הוא גם שיפר והוריד את העלויות ליבואנים בצורה מאוד מאוד משמעותית. אם אתם רוצים מספר, העיתונאים, ב-90%.
אלברט גרימברג
אנחנו מבצעים בדיקה פיזית ברמפה. לאחר הבדיקה כמובן שאנחנו מצלמים את כל הממצאים שגילינו ושותלים את זה כאן לצורך לימוד להבא.
אתי כהנא
זו כמות הבקבוקים שהייתה?
אלברט גרימברג
כן, יש פה 400 בקבוקים. כמובן שהוא הביא גם עורות, הוא הביא הרבה מאוד מזון. הוא הביא כמויות. זה מסחרי. אסור לו להביא.
אתי כהנא
זה כבר הברחת מכס.
אלברט גרימברג
פה מדובר על משרד הבריאות, כי הוא צריך גם אישורים של משרד הבריאות, אנחנו אוכפים את כל האישורים של כל המשרדים הממשלתיים.
היו"ר מוחמד ברכה
זה מכולה של יבוא פרטי?
אלברט גרימברג
זו מכולה של תושב חוזר. הוא הצהיר על פרסונל אפקטס.
מיקי אריאל
רק לתת לך דוגמה. לפני בערך שלוש שנים הגיעו 10,000, זה לא היה כאן, דווקא באשדוד, 10,000 יחידות של קולגייט, משחת השיניים. יפה מאוד. מזויף, שהכיל חומר שנקרא אנטי פריז לדלק. באמת בעולם זה הרג אנשים וזה היה מיועד ובאמת באריזות בעברית והכול, וזו בדיוק החשיבות מבחינתנו.
היו"ר מוחמד ברכה
הצד של הבריאות.
אלברט גרימברג
למעשה כאן המפענח ממש סימן את הבקבוקים. סימן כאן, אני אראה לכם מה זה? זה קורקינט חשמליים שגם אסורים ביבוא. יש גם אופניים, האופניים היו בסדר, אבל הקורקינט... ממש, הוא סימן נקודתית כל דבר.
ארצי חלפון
מה זה בצד שמאל הנקודות למטה?
אלברט גרימברג
כאן זה המזון.
ארצי חלפון
זה הליפטונים?
אלברט גרימברג
כן. הכול זה מזון. כאן יש מזון, יש לך עוד בקבוקים כאן. כל זה מלא בבקבוקים. אתה רואה? כל זה מלא בבקבוקים.
ארצי חלפון
הם היו מונחים ככה, בתוך קרטונים בצורה רגילה? או שעשו ניסיונות להסוות אותם?
אלברט גרימברג
לא, חלק היו ככה, חלק ככה. זו אריזה קלה. זו לא אריזה שיוצאת מאיזה מפעל או משהו, זה בן אדם שארז את התכולה של הבית שלו וכמובן את הדברים האלה.
ארצי חלפון
אתם מכירים את השיטות של ההסוואה שלהם?
חנן לב
כן, הם משתכללים. דיברנו בתוך מנהרת השיקוף, לדעת כמה העובדים פה באתר, היכולות האישיות שלהם חשובות לא פחות מהמכשיר, אם לא הרבה יותר. המכולה הזאת כמובן הגיעה לפה מסיבה שמישהו החליט במכס שהיא צריכה להגיע לבדיקה, קודם כל. אבל ברגע שמפענח בודק את הנתונים ורואה שהבן אדם הצהיר, הרי רואים שזה בקבוקים, אף אחד לא חושב שזה לא בקבוק, אבל ברגע שמישהו מצהיר שמדובר בבקבוקים של מים מינרלים, זה מה שקרה כאן, מיד מפענח ותיק עם ניסיון, איש מכס לצורך העניין, ותיק עם ניסיון, אומר 'רגע, הבן אדם עכשיו שם במכולה מים מינרלים מארצות הברית בכמות כזאת', כמה עולה בקבוק מים מינרלים בארץ? שישייה עולה 12 שקל? מי יביא כמות כזאת? מיד באופן אוטומטי, עוד לפני שהוא מפענח את התמונה, כבר זה מעלה חשד, הוא מחפש את זה לפני שבכלל הוא התחיל לפענח את התמונה. הוא אומר, רגע, בן אדם הביא מים מינרלים מארצות הברית? משלם עלויות? מה שחשוב לי שתבינו מהמכולה הזאת - - -
היו"ר מוחמד ברכה
כאילו לכל מכולה יש גם מפרט מה יש בתוך?
חנן לב
לכל מכולה יש רשימת אורז, יש לה חשבון, יש לה נתונים מקדימים. המכס עובד כבר מהשלב שסוכן האונייה שולח את ההצהרה מה יש לו על האונייה, כבר אז אנחנו מתחילים לעבוד על הנתונים ולעבד אותם ובסופו של התהליך נמצא בן אדם שצריך לקבל את ההחלטה, ללחוץ על הכפתור או לא ללחוץ על הכפתור, וזה לא רק המכונה, זה מה שחשוב לי שתבינו, זה היכולות של האנשים, הרבה יותר לפעמים מהיכולות של המכונה, כי מכונה בסופו של דבר, כמו שאמרתי לכם למעלה, היא מכונה ותו לא. אם הבן אדם שמפעיל אותה לא יודע להפעיל שיקול דעת ולא יודע לעבוד על פי איזה שהיא תורה ואיזה שהיא מתודיקה ברורה, סביר להניח שבחלק מהמקרים הוא ייכשל.
אלברט גרימברג
במקרה הזה המפענח ישר זיהה שלבקבוקי מים אין צוואר כזה ארוך. זה צוואר של בקבוקי אלכוהול.
אלכסנדר דובינסקי
האם יש בדיקה חוזרת? זאת אומרת לא פספסתם, אחרי זמן מה, האם אתם בודקים ופתאום רואים, 'למה לא עצרנו אותו? זה מאוד חשוד הדבר הזה?'
אלברט גרימברג
ברגע שהוא ירד לבדיקה, המקרה הזה הוא מקרה מאוד מאוד בולט - - -
אלכסנדר דובינסקי
לא, סליחה, אני מתכוון, זהו, שחררת אותו, האם אחרי - - -
אלברט גרימברג
יש לנו יחידות במכס - - -
אלכסנדר דובינסקי
שבודקים שאולי חבל ששחררנו, שיש שם דברים חשודים?
אלברט גרימברג
לא, יש יחידות במכס, זה בטח חנן יסביר - - -
חנן לב
תראה, דיברנו על זה למעלה, אני לא יודע אם היית בפנים באותו זמן, אבל יש יחידות במכס שתפקידן לבצע פעולות אחרי שהדברים השתחררו מהמכס. אבל צריך להבין, אתה מדבר על משהו נקודתי, הפחד שלנו הוא לא שהמפענח לא ראה פה, הפחד שלנו הוא ממה ששחררנו ב-90% האחרים שלא נבדקו ושם אנחנו משקיעים את התשומות ביחידות האלה, לבוא ולבדוק דברים שאנחנו יודעים ששחררנו אותם, אנחנו יודעים שאנחנו לא יכולים לבדוק הכול והיחידות האלה הן יחידות שעושות תיקים, גם אזרחיים וגם פליליים אחרי שהסחורה השתחררה מפיקוח המכס. מה שמגיע לכאן אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאל"ף, זה כבר חשוד, כי מישהו החליט שזה צריך להיבדק, ובי"ת, אנחנו סומכים במאה אחוז על היכולות של המפענח, כי אני מזכיר לכם שהמשימה העיקרית שלו היא ביטחון. זאת אומרת אם מפענח יוציא מפה מכולה שלא נבדקה כמו שצריך והוא פספס משהו אנחנו נמצאים בבעיה. יש פה בקרה, יש פה ראש צוות, יש פה התייעצויות, יש פה גופים מנחים. זה לא כל כך פשוט. אבל הסיכון, לשאלתך, הוא לא במכולות שנמצאות פה, מה שפה אנחנו כבר בוא נגיד נמצאים בצד היותר בטוח של העניין.
אתי כהנא
אתה יכול לתת לנו דוגמה של איתור של סמים בדרך הזאת? לא מקרה קונקרטי, אלא באופן כללי, איך אפשר בכזה שיקוף להגיע גם לסמים.
חנן לב
אין לנו פה את התמונה, אבל עושים לי פה סימנים כמו בכדורסל של טיים אאוט וקאט, אבל אני יכול לתת לך דוגמה - - -
דורון סמרה
יש לנו תמונות.
חנן לב
יש לנו המון, יש לנו מצגת ספציפית. אבל אני יכול לתת לך דוגמה למשהו שקרה דווקא לא פה, שיסביר לכם את היכולות של הפרופייל ושל האנשים. מכולה שהייתה דווקא במסוף עורפי, שהפרופייל הפיל אותה לבדיקה, נפתחו הדלתות, הבודק שלנו לקח אוויר, כי הוא ראה מולו שני צ'ימידנים וכשהוא פתח את הצ'ימידנים הוא ראה 104 קילו קוקאין בפלטה, כמו שרואים בסרטים, ממש כמו שאתה רואה בסרטים, בקוביות. קודם כל זה ירד בגלל הפרופייל לבדיקה.
אתי כהנא
לא מוסלק יותר מדי.
חנן לב
לא מוסלק לחלוטין. שזה אומר שמישהו היה צריך להוציא את זה וללכת. זאת אומרת שכן, יש הרבה מאוד תפיסות כאלה.
אלברט גרימברג
היו לנו כמה כאלה.
חנן לב
היו לא מעט כאלה.

בואו נראה עוד תמונה אחת ונתקדם?
היו"ר מוחמד ברכה
כן.
חנן לב
מישהו מזהה פה משהו?
אלברט גרימברג
זו דוגמה באמת לפענוח לא קל ולמיומנות של מפענח. כאן מדובר בחלקי חילוף משומשים לרכב. היות שהם חלקי חילוף משומשים לרכב, יש ממש תקנות מאוד מאוד ברורות מה מותר להביא ומה אסור להביא. משרד התחבורה הגדיר שכל הדברים הבטיחותיים, משהו שקשור לבלמים, בולמים, הגהים, אסור להביא חלקים משומשים. במקרה הזה - - -
ארצי חלפון
מה המקור של המכולה?
אלברט גרימברג
זה מאירופה, ברוב המקרים מביאים מאירופה, אבל יש גם מקוריאה, מיפן. המכולה הספציפית הזאת, אני חושב שהיא באה מאירופה. בדרך כלל, אם אתה מביא חלפים של אופל זה יבוא מאירופה, חלקים של סוברו יבואו מיפן. תלוי.

דרך אגב יש פה אנשים שהם גם מפענחים וגם מכונאים והתפקיד שלהם בדיוק זה לבוא ולפענח תמונות כאלה, כי הם באמת מתמצאים בכל חלק שנמצא ברכב, יודעים הלכה למעשה איך הוא נראה ואיך הוא ייראה בתמונת שיקוף. אז כאן באמת, אם אתם רואים, את הדברים האלה לא בעיה לזהות, דלתות, ואתם רואים, הוא אפילו קטן, סרן אסור ביבוא.
קובי יהב
עכשיו תבינו את המשמעות של חלקים שמוגדרים כבטיחות ומכניסים אותם כיד שנייה. המכונאי מחליף, אתה כלקוח בא וחושב ששמו לך רכיב חדש, משלם מחיר מלא, מכניסים לך את הרכיב הזה, הרכב עולה לכביש, חס וחלילה - - -
היו"ר מוחמד ברכה
הופך לכלי הרג.
קובי יהב
במקרה הטוב זו תאונה לבד.
אלברט גרימברג
במקרה הזה, הבדיקה הזאת, הנה הנתונים שלה. הנתונים שלה אומרים שהיא הייתה מיועדת לשיקוף בלבד. ישב המפענח וגילה את מה שגילה, רשם פה וגם רשם פה, רשם 'חשד לחלקים אסורים ביבוא, נשלחה לבדיקה פיזית'. זאת אומרת זו החלטה בלעדית של המפענח לשלוח אותה. זה מה שגילינו. כל החלקים האלה אסורים ביבוא. למעשה היה אפשר להרכיב פה רכב.
חנן לב
זה המכונאים שלנו הרכיבו, מה שנמצא בפנים. מי שהציעו לו בזול מרצדס צבע זהב, אל תלכו על זה.

טוב, חברים. אלברט, תודה רבה.

אנחנו יוצאים החוצה. בזמן שאנחנו הולכים לרמפה,תסתכלו בצד שמאל, אתם תראו רמפת בטון כזאת. אנחנו לא נלך לשם מפאת קוצר הזמן. יש לנו שם מוסך לכל דבר ועניין, יש לנו פה אנשים שהם מכונאים, עובדי מכס, יודעים לפרק רכב לרמת הבורג ולהרכיב אותו חזרה.

זו רמפת הבידוק, אלה הכלבנים שלנו. זה הכלבן הטוב, זה הכלבן היותר - - - שני הכלבנים שלנו. זו רמפת הבידוק. פה מבצעים את הבדיקות הידניות. פה, מתחת למכולה, בהתאם לסימון. שוב, אתם רואים שהכול מצולם, יש לנו פה הרבה מאוד אמצעים טכנולוגיים נוספים, מדי צפיפות, יש לנו פה וידיאוסקופים שיודעים לחדור לחללים, דורון בדיוק הסביר עכשיו לחבר הכנסת את התפיסה שהייתה לנו לפני כמה ימים באילת, 26.5 קילו של חשיש בתוך טנק דלק. הרבה מאוד אמצעים טכנולוגיים נוספים מופעלים כאן. מכאן המכולה, או שהולכת הביתה או שהאופציה הפחות טובה, נשארת אצלנו, ואז אנחנו כבר מתגלגלים הלאה.

הדגמה של הכלבנים, בבקשה.
יוסי כהן
צהריים טובים. שמי יוסי כהן, נעים מאוד. בעיקרון היחידה מונה בחיפה שני כלבנים בחיפה, כלבן אחד בנמל אילת ועוד חמישה שעובדים בנתב"ג. מאיישים גם את נמל אשדוד.

בעיקרון כל העבודה עם הכלבים זה משחק, יש לי ביד מגבת. זה בעצם פרס, צעצוע, זה כמו צ'ק לכלב. הכלב עובד, אוקיי, אני לא יכול לתת לו משכורת, כל התגמול לכלב זה הפרס, זה המגבת. בצורת קבנוס, קשורה בשני קצוות. הכלב יוצא מהאוטו, הוא מחפש איפה נמצא הפרס שלו, המשכורת. הוא לא מחפש סמים, הוא לא מכיר משפחות פשע, הלבנת הון, הוא עדיין לא בקי בתחום הזה כל כך. הכלב יוצא מהאוטו ומתחיל המשחק. שם המשחק 'למצוא את המגבת', בתוך טנק דלק באוטו, בתוך מכולה שהגיעה כיבוא אישי, בתוך חפצים אישיים, על בן אדם, על בלען, על מכולה, בתוך שיש. בכל מקום מצאנו כבר, חבר'ה. בהסלקות אין מקום שבו לא היה, אנחנו כבר לא מופתעים מכולם. אוקיי, הכלב יוצא מהאוטו מחפש את המגבת שלו.

בעיקרון משך ההכשרה הוא ארבעה חודשים בארצות הברית. כל חניך, כל כלבן נשלח לחו"ל, חוזר עם כלב שיודע לזהות את כל סוגי הסמים, פלוס כסף, שזה יורו ובדולרים.
כמו שאמרתי, התגמול של מגבת הוא יתרון גדול לכלב. אני אתן האנשה ב-א' למה עדיף משחק ולא מזון. במזון הלמידה מאוד מהירה. הכלב מגיע, מוצא סמים, מקבל אוכל. הוא לומד נורא מהר, סמים-אוכל, הקשר מאוד ברור לו. מה יקרה כשיש לי הקפצה, טיראן מקפיץ אותי בשעה 8 בערב, הכלב עבד מהבוקר, הוא כבר לא ממש רעב. הוא עבד, הוא מצא, קיבל אוכל, מצא, קיבל אוכל, 8 בערב הקפצה, משהו דחוף, הכלב אומר 'באמא שלך, אני כבר מה זה שבע, עבדתי מ-6 בבוקר, 8 בערב כבר לא בא לי'. המוטיבציה של הכלב תרד. אין לו מוטיבציה. זה כמו מיליונר שאני אתן לו 2,000 שקל. הוא מיליונר, מה זה אכפת לו מ-2,000? כלב לא רעב לא ירצה לעבוד. באו האמריקאים אמרו, אוקיי, בואו נעבוד על יצר משחק, לא יצר קיומי, אוכל זה יצר קיומי, אבל אם הכלב לא רעב הוא לא ירצה לעבוד, זה הגיוני. בסמים אין שעות, 10 בלילה הגיעה מכולה חשודה, אוטו שהגיע בליווי אישי, אין שעות בסמים. לכן האמריקאים אמרו, בואו נעשה משהו יפה, ניקח כלב שיש לו חוש משחק טוב, כל העבודה היא משחק, מגבת, כמו כדור, כמו מקל. הכלב גם ב-4 בבוקר באטרף, בהתלהבות אחרי המגבת שלו, הוא אף פעם לא שבע. פעם כשהכלב שבע ממשחק, הוא כבר לא מתאים לעבודה, וזה לא קרה לנו אף פעם.
היתרון של כלב על פני מכונה. אפשר להמציא מכונה שעושה הכול, אבל היתרון של כלב על פני מכונה שהכלב חושב, מה שהמכונה לא. המכונה עושה מעולה מה שאתה אומר לה, מ-A ל-B, היא תעשה מצוין, תחזור חזרה A ל-B, 400 שנה, היא אף פעם לא תגיע ל-C, כי היא לא למדה איך עושים את זה. כלב, היתרון בכלב, אני יכול לבדוק את הכול פה, פתאום באגף שבכלל לא קשור לבדיקה שלי, אני בכלל לא אמור, יש לי שני קונטיינרים מסמים, מידע חבל על הזמן, פתאום הכלב מושך אותי לשם. מה אני עושה עם הכלב? רץ איתו. הכלל הראשון בכלבנות, trust your dog. אתה רץ אחרי הכלב, הכלב מסמן לי שם משהו. מכונה לא עושה את זה, מכונה עושה מפה לפה 100 שנה ומה שהיא מכירה היא עושה הכי טוב בעולם, עד שהיא נהרסת, לכלב יש תובנה, הוא חושב לבד, הוא מריח סמים, הוא רץ. כלבן טוב, אומרים, זה כלבן שלא מפריע לכלב לעבוד. אם הוא אומר לכלב, 'עזוב, אתה בודק את זה', אבל הכלב מושך, אתה בודק את זה, סמוך עליי, זה כלבן גרוע. הכלב מריח סמים, הוא רץ. אני בודק אוטו מסוים, יש פה ארבעה רכבים, באוטו האחרון שבכלל לא קשור לבדיקה יש סמים, הכלב רץ לשם. הכלב לא מכיר משפחות פשע, האוטו הזה ב.מ.וו, חשוד טיפה. זה היתרון של כלב על פני מכונה.

זה קרה לנו לא מעט, קרה לי שעבדתי על נוסעים שמגיעים מחו"ל, פתאום סתם מישהו לא קשור, מטיסה אחרת, הכלב משך אותי אליו בנתב"ג, משך אותי לכיס שלו, מסמן את הבן אדם, 'בוא לבדיקה', סמים. הוא בכלל לא היה בטיסה חשודה, בכלל לא התכוונתי לבדוק אותו. זה היתרון של כלב על פני מכונה.

זהו, בגדול. ההכשרה, כמו שאמרתי, ארבעה חודשים, היתרון בכלב, שכלב יכול להפריד ריחות. מה זה להפריד ריחות? בתוך פיצה כלב יכול להגיד לעצמו 'אני רוצה להתמקד בזיתים בלבד'. זה גאוני. הוא גם יכול להתמקד בגבינה הצהובה לבד. אנחנו, אנשים שמריחים מצוין, בני אדם מריחים מעולה, בני אדם מריחים פנטסטי, אנחנו מריחים פיצה, ככלל פיצה. כלב יכול להתמקד בזיתים בלבד, בגבינה הצהובה לבד. כלב יכול להפריד ריחות, לכן לשים את זה בתוך קפה וכל ה- - - כלב יכול להפריד ריחות. זה היתרון של כלב, שמלבד העובדה שהוא מריח טוב הוא יכול להפריד ריחות.
יש פה בעיקרון שני קונטיינרים לכלב. אני אעשה לכם הדגמה. הכלב מסמן סמים על ידי ישיבה. הוא מגיע, יושב מול הסמים, הוא לא נוגע בסמים. היתרון של כלב שהוא לא נוגע, שהוא יכול לבוא לבן אדם לכיס, הוא לא ינשוך אותו.
הכלב הוא לא נרקומן. יש פה איזה דעה על כלבים נרקומנים, כלב מכור לסמים. כלב יכול למצוא גם במבה. איך עושים את זה? במבה, מגבת, במבה, מגבת. הכלב ייצא מהאוטו, יחפש איפה הבמבה, את המגבת שלו, ואני יודע שזה במבה. במקרה הזה הכלב למד איפה סמים, מגבת, סמים, מגבת. יש פה קשר מאוד רציף בין סמים לבין פרס.

כלב שיוצא מהאוטו יילך לחפש סמים. כלב שיוצא לחפש חומרי נפץ, הוא מחפש את הפרס שלו, לא חומרי נפץ. הוא מוצא חומרי נפץ, אבל בראש שלו הוא מחפש את הפרס, את הצ'ק, את המשכורת.
היו"ר מוחמד ברכה
הכלבים לפעמים טועים?
רמי אשוש
את זה אנחנו לא נדע בחיים. קורה שהכלב סימן, אבל לא מצאו כלום, אבל זה לא בהכרח טעות, כי יש הדמיה של ריח. זאת אומרת יכול להיות שנגעת בסמים, נגעת בחבילה והכלב יסמן את החבילה. אני לא אמצא כלום. היו גם כמה מקרים שחוקרים חיפשו, לא מצאו ויומיים אחרי זה עוד כלב אחר בא, סימן את אותה חבילה, במקרה נשארה באותו מקום בדואר - - - מצא.
יוסי כהן
הבן אדם מודה שהוא מעשן, 'אני מעשן, חבר'ה, מה אתם רוצים? אין לי חומר, אתמול עישנתי'. הבגדים שלו עם ריח של מריחואנה, הכיסים עם ריח של מריחואנה.

מבחינת כוח אדם, רק כדי לסבר את האוזן, היא יורדת למשהו כמו 3% מסך כל הבדיקות. אנחנו קצרים פה באנשים, זה ידוע, לנמל כזה גדול שני אנשים זה אפילו לא טיפה בים. שני כלבנים מכסים את כל הנמל הזה.
ארצי חלפון
שני כלבים?
יוסי כהן
שני כלבים, שני כלבנים.
רמי אשוש
בכל הארץ יש שבעה כלבנים.
יוסי כהן
לכל כלבן יש כלב אחד.
רמי אשוש
זה לא יאומן, היריעה מאוד קצרה מלהכיל.
יוסי כהן
הכלבים בני שבע כמעט. במהלך 2014 ייצא קורס לצ'כיה, בשאיפה שייצא קורס חדש וכלבים חדשים.
ארצי חלפון
שניהם בני שבע?
יוסי כהן
כן, שניהם באו ביחד מחו"ל. הכלב שאני עובד איתו הוא כלב בלגי. הוא אוהב נורא לשחק.
רמי אשוש
לא שניהם, רוב הכלבים באותו גיל, כי זה הקורס האחרון. הקורס האחרון היה ב-2008. הקורס הבא אמור היה להיות ב-2013, לא יצא, אנחנו מקווים שהוא ייצא ב-2014.
היו"ר מוחמד ברכה
תעשו את זה מהר, למה זה מעכב לנו המון המון דברים.
יוסי כהן
באופן תיאורטי כלב יורד בגיל חמש. כשאין קורס עובדים עם אותו חומר גלם.
ארצי חלפון
שני הכלבים פה הם מלינואה?
יוסי כהן
לא, לרועי יש לברדור, ולי יש מלינואה, זה רועה בלגי בעצם.

בואו נראה הדגמה.
רמי אשוש
עד היום יחידת הכלבנים תפסה 530 תפיסות, שזה חסר תקדים.
היו"ר מוחמד ברכה
תחזור על הנתון.
רמי אשוש
מתחילת השנה, מ-1 לינואר 2013 עד היום, יחידת הכלבנים תפסה 530 תפיסות. לעומת זאת ב-2012, כל 2012, יחידת הכלבנים תפסה 350. לעומת זאת הממוצע עד 2011 היה 65 תפיסות בשנה. עד 2011 היה ממוצע של 65 תפיסות בשנה - - -
היו"ר מוחמד ברכה
מבריחים יותר או שאתם משתכללים יותר?
רמי אשוש
לדעתי גם בגלל שסוגרים את הגבולות אז יש יותר לחץ על המעברים ואז שם אנחנו נמצאים, וגם בגלל ששינינו את שיטת העבודה. יחידת הכלבנים התחילה לעבוד עצמאית מ-2013 וזה הרים את רף התפיסות.
אתי כהנא
זה רק סמים או בכלל?
רמי אשוש
אנחנו מדברים רק על סמים. סמים זה אומר הכול.
אתי כהנא
לא כסף?
רמי אשוש
יש תפיסות של כסף, אבל באחוזים קטנים.
היו"ר מוחמד ברכה
אני רוצה להודות לכל הנוגעים בדבר. אני לא יכול לחזור על כל השמות, אבל באמת כל אחד באופן אישי. אני חושב שאתם עושים עבודה גדולה ומצוינת. אגב, הנושא הזה של המאבק בנגע הסמים, והניסיון שלי הוא לא הניסיון של הקדנציה הזו אלא ניסיון קודם בראשות הוועדה, זה אחד הנושאים שלא תמצא מחלוקת בעניין הזה, לא בתוך הכנסת, לא מחוץ לכנסת. יכול להיות שהמחלוקת תהיה מי רוצה לתת יותר, מי רוצה להשתתף יותר.

מלחמה בסמים היא לא לייצר את המגע בין האדם, בין האזרח, בין הצעיר לבין הסם. זה יכול להיות דרך חיסון האדם על ידי חיסון, אבל לפני זה דרך חיסון הארץ, המדינה כולה, על ידי זה שזה לא ייכנס. לכן אני אומר שהעבודה של מניעת הברחות, של המכס ושל הגורמים השונים שעוסקים בעניין, גם המשטרה וכו', זו המשימה העיקרית במלחמה בסמים.

בתוך מנדט הוועדה אנחנו מטפלים גם בנושאים של שיקום ורווחה וזה, אבל אני משוכנע עד עומק נשמתי, אם המדינה תצליח בייצור ומתן המשאבים הנחוצים למלחמה בהברחה, אני אומר לכם שאנחנו עשינו כמעט 70% מהעבודה. לכן כל כסף, כל תקציב, שיתווסף למלחמה בהברחות ובכניסת סמים לארץ הוא כדאי, לא רק במושגים אנושיים, חברתיים סוציאליים, אלא גם במונחים כספיים. מה שאתה מפספס אתה תשלם אחר כך על שיקום משפחות ועל פשע וכו' וזה יעלה למדינה. בישיבה הקודמת כשדנו בתקציב זיהיתי מהנתונים והדברים שיש מחסור בכלבנים ובכמה נקודות. עכשיו נודע לי שבמעבר הגבול בנהר הירדן אתם נותנים את השירות. אני חושב שזה לא הגיוני ולא סביר.

בישיבה הקודמת שדיברנו בה על התקציב אני ביקשתי מכל הגורמים שהשתתפו בישיבה שייתנו בשתי שורות מה הם חושבים שנחוץ כדי שהם ימלאו את עבודתם בצורה הטובה ביותר.
בת שבע פנחסוב
וציון שלח.
היו"ר מוחמד ברכה
אנחנו נקפיד שכולם ישלחו, אנחנו נחבר מתוך כל זה דף אחד, דף וחצי, ונשב עם השר אהרונוביץ, שהוא הממונה על הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול. יש לו מחויבות לעניין, אני בטוח שאם אנחנו נגדיר את הדברים ואת המשימות, אני בטוח שלעומת התקציב שאנחנו הולכים לאשר בכנסת בשבוע הבא זה כסף קטן, אבל הוא כסף קטן-גדול, כמו שאומרים במטוסי אל-על. בסופו של דבר זה מביא להרבה חיסכון בהרבה תחומים.

כיושב ראש הוועדה אני מחויב למלחמה הזו בסמים. כדי לסבר את האוזן, בשבוע שעבר שלחנו מכתב ליושב ראש הכנסת וליושב ראש ועדת הכנסת על מנת שחלק מהמנדט של הוועדה יהיה גם העניין של אלכוהוליזם וכל ההתמכרויות. לדעתי עצם העובדה שכל הנושאים אלה יהיו בכפיפה פרלמנטרית אחת זה מייעל את העבודה, מה גם שהרשות מטפלת לא רק בסמים אלא גם באלכוהול והתמכרויות למיניהן.

אני מברך את כל העובדים, בעבודה בשטח, אבל גם מה שקובי אמר, העבודה הקהילתית בתוך הקהילה. אני חושב שהמגע שלכם עם העניין פה והעברתו והעתקתו לחסן מנטלית את הצעירים ואת התלמידים, אני חושב שזה חלק לא פחות חשוב מעצם המלחמה בהברחות.

אני מודה לכולם ואני מקווה שניפגש כשלא תהיה לכם הרבה עבודה.
חנן לב
תודה רבה.

<
היו"ר מוחמד ברכה
תודה רבה לכם.

<הישיבה ננעלה בשעה 11:10.>

קוד המקור של הנתונים