ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 23/09/2012

דחיית בחירות בבוסתן אל מארג'

פרוטוקול

 
PAGE
17
ועדת הפנים והגנת הסביבה
23/09/2012

<הכנסת השמונה-עשרה>
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 608>
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
יום ראשון, ז' בתשרי התשע"ג (23 בספטמבר 2012), שעה 13:00
סדר היום
<דחיית בחירות בבוסתן אל מרג'>
נכחו
חברי הוועדה: >
אמנון כהן – היו"ר
נינו אבסדזה

דוד אזולאי

זהבה גלאון

אכרם חסון

גאלב מג'אדלה

אברהים צרצור
מוזמנים
>
עמרם קלעג'י - מנכ"ל משרד הפנים, משרד הפנים

דרור לוינגר - לשכה משפטית, משרד הפנים

מרדכי כהן - מנהל מינהל שלטון מקומי, משרד הפנים

יוסף ברון - ממונה על מחוז הצפון, משרד הפנים

מועדי סעיד - יועץ שר הפנים

פיני קבלו - סמנכ"ל, מרכז השלטון המקומי

ענאן זועבי - נציגי תושבים

טלאל זועבי - נציגי תושבים

עבד אלמג'יד זועבי - נציגי תושבים

פריד חסונה - נציגי תושבים

וג'יה זועבי - נציגי תושבים

עדנן מוחמד זועבי - נציגי תושבים

ויסאם מוחמד זועבי - נציגי תושבים

מאג'ד זועבי - נציגי תושבים

אחמד זועבי - נציגי תושבים

עלי זועבי - נציגי תושבים

בסאם זועבי - נציגי תושבים

מוחמד נאסר זועבי - נציגי תושבים

מוחמד מסארווה - נציגי תושבים

בכר ג'אבר זועבי - נציגי תושבים

מאלק זועבי - נציגי תושבים

ח'אלד שחאדה - נציגי תושבים

אחמד זועבי - נציגי תושבים

ג'מאל זועבי - נציגי תושבים

עבד אל קאדר זועבי - נציגי תושבים

יאסר זועבי - נציגי תושבים

מסבאח זועבי - נציגי תושבים

עבד אלסלאם זועבי - נציגי תושבים

עבד אללה זועבי - נציגי תושבים

חאפז זועבי - נציגי תושבים

מוחמד עבד אלחכים זועבי - נציגי תושבים

עדי זועבי - נציגי תושבים
ייעוץ משפטי
גלעד קרן
אורון אלוני
מזכירה בכירה בוועדה
שוש אזולאי
קצרנית פרלמנטרית
הדס צנוירט
<דחיית בחירות בבוסתן אל מרג'>
היו"ר אמנון כהן
שלום רב, אני מתכבד לפתוח את הישיבה. על סדר-היום: דחיית בחירות בבוסתן אל מרג'.

קיבלנו משר הפנים בקשה לדחיית מועד בחירות באזור הזה. ביקשנו ממנכ"ל משרד הפנים, לאחר שעשו עבודת מטה, מה הנימוקים, כי למעשה, קיבלתי דוח, שהבחירות האחרונות התקיימו ב-2008, ואז היו כל מיני בעיות – המועצה, כנראה, פורקה, מינו במקום הזה את מי שממונה, והתחייבו להכין תוכנית הבראה. אני לא יודע מה קרה – רוצים שוב דחייה, לכן אנחנו רוצים להבין, מה קורה – למה צריך דחייה. אנחנו רוצים שהמקום הזה יפרח וישגשג, ייתן שירות לתושבים. אם אתם חושבים כך, תגידו: אנחנו רוצים ללמוד את הדברים. בבקשה, אדוני.
עמרם קלעג'י
אנחנו מדברים על מועצה אזורית בוסתן אל-מרג'. היום, כשעשינו סיכום, הגירעון לא נפתר. אם אני מקיים בחירות, למעשה ראש המועצה שנבחר, יבוא למצב של גירעון. אני מודיע, אדוני היושב-ראש, שאני מקווה שתוך שלושה חודשים נשים תוכנית הבראה על השולחן למועצה האזורית הזאת, ותוך תקופת הדחייה אני מקווה שנבצע חלק גדול מתוכנית ההבראה. המשרד ישתדל לעשות הכול.
היו"ר אמנון כהן
צריך שנתיים בשביל לעשות את תוכנית ההבראה?
עמרם קלעג'י
אני מציע להצמיד את זה לבחירות של המועצות האזוריות הבאות – זה מועצה אזורית. התאריך הוא 24.12. הם טוענים שזה לא מספיק זמן. אנחנו רצינו שנתיים.
נינו אבסדזה
שנה וחודשיים - לא מספיק זמן.
היו"ר אמנון כהן
התחייבתם להגיש את תוכנית ההבראה כבר אז. אנחנו כבר שלוש שנים לא רואים תוכנית הבראה.
אברהים צרצור
נמצאים שם בכס המלכות באותה מועצה אזורית כבר 3.5 שנים, 4 שנים. למה לא הכנתם את תוכנית ההבראה קודם? למה עכשיו?
עמרם קלעג'י
עוד משפט: עכשיו יוצאים גם גירעונות של אז.
היו"ר אמנון כהן
כי אין תוכנית הבראה.
עמרם קלעג'י
לא, שמים את זה על השולחן. זה הנימוק בצורה הפשוטה ביותר, שאני מבקש. מוסבר עד הסוף. אני חושב שאני עושה הכי טוב לתושבים, למועצה.
היו"ר אמנון כהן
למה לא עשינו תוכנית הבראה במהלך שלוש שנים, 3.5 שנים? מה מנע מאתנו? כי אם היינו עושים תוכנית הבראה, כל הגירעון- - -
עמרם קלעג'י
עכשיו צצים חובות שלא שמו אותם על השולחן. יש תופעה בניהול- - -
נינו אבסדזה
ומי מבטיח, שתוך שלושת החודשים האלה אתה לא תראה שיצוצו עוד ועוד חובות, ואז נמשיך את זה לעוד שלוש שנים? השאלה, מה אפשר לעשות בשלושה חודשים, מה שלא נעשה בשלוש שנים, ולמה זה קורה?
אכרם חסון
מי ראש המועצה הממונה כיום, כמה זמן הוא בתפקיד, מה עשה האיש, למה לא הכינו תוכנית הבראה? הרי אנחנו ראשי רשויות לשעבר, יודעים איך מתעסקים. האם זה לא עוד סידור עבודה לחבר כדי להיות שם על חשבון התושבים? אני חושב שזה לא דמוקרטי, לדחות את הבחירות, לתת אפשרות לאזרחים לקבוע את גורלם. אם אדם מעד, תשלחו אותו למשטרה, תגישו תלונות נגדו, הציבור צריך להחליט. רוב הוועדות הקרואות שהיו בישובים בתקופה שאני כיהנתי כראש עיר, הייתי סגן יושב-ראש מרכז שלטון – כל הוועדות הקרואות האלה עם כל הממונים נכשלו בגדול, עשו יותר גירעונות, ומעלו באמון שנתן להם משרד הפנים. לכן למה אנחנו צריכים לעשות שוב אותה טעות?
גאלב מג'אדלה
כבוד המנכ"ל, לא הבנתי - איחרתי, מה זה השלושה חודשים?
עמרם קלעג'י
הודעתי פה שתוכנית הבאה תוך שלושה חודשים נניח אותה על השולחן, מאושרת.
זהבה גלאון
אדוני, יש לי שאלת הבהרה, ברשותך. אני לא נכנסת כרגע לשאלות שנשאלות כאן. מונחת כאן לנגד עינינו עתירה לבית המשפט. אני מבינה בעצם - תשובת המשיבים, שזו המדינה?
היו"ר אמנון כהן
מי ביקש לחלק?
גאלב מג'אדלה
אני.
היו"ר אמנון כהן
מן הראוי שהיית מבקש את אישור יושב-ראש הוועדה. קודם כל מיידעים את יושב-ראש הוועדה, אם יש חומר נוסף, שרוצים ליידע את החברים – מתאמים עם יושב-ראש ועדה. לא כל אחד בא ומחלק.
גאלב מג'אדלה
אני לא כל אחד.
היו"ר אמנון כהן
צריך ליידע את יושב-ראש הוועדה. אף אחד לא ראה את זה בוועדה. תיידע - יש פה משהו, ואנחנו צריכים ללמוד את זה. אתה מחלק כרגע, אני לא יודע מה זה.
זהבה גלאון
אדוני היושב-ראש, יש לי הרבה כבוד והערכה לחבר הכנסת גאלב מג'אדלה, הוא חבר טוב שלי.
היו"ר אמנון כהן
מבחינתי, אני מתעלם מהמסמך הזה, לא ראיתי אותו.
זהבה גלאון
אם גאלב מג'אדלה מניח את העתירה הזאת, לא מונחת פה בפני הוועדה תשובת המשיבים, דהיינו תשובת המדינה, שעל בסיסה שר הפנים היום, באמצעות נציגו הבכיר, בא היום לוועדה, וביקש לקבל את הצבעת הוועדה, לתמוך בבקשה. כשמגישים לנו רק את זה, אורח שנכנס כאן לרגע, שלא מכיר את מה שקורה, יכול היה לטעות ולחשוב שזה הסיפור. היתה עתירה לבג"ץ, היתה תשובה של המדינה - איפה היא? זה מטה את הדיון מהעניין המהותי, שלא במקרה המדינה ביקשה – השיבה שהיא מקבלת את העמדה של שר הפנים. אחרת בג"ץ לא היה מייתר את העתירה הזאת. מה זה צריך להיות? הפרקליטות, בשם המדינה.
לגופו של עניין, באופן חריג – זה לא קורה הרבה - אני תומכת בעמדת שר הפנים.
אברהים צרצור
לדחות לשנתיים?
זהבה גלאון
כן. זה לא שאני תומכת; אני תומכת בעמדת פרקליטות המדינה. אם זו היתה רק עמדת שר הפנים, אני מודה שאני עקרונית תומכת במהלך הזה, אבל היתה כאן קונסטלציה מיוחדת, שהפרקליטות הגישה לבג"ץ עמדת המדינה, שאומרת לשר הפנים שזה המהלך הנכון. כל המידע הזה לא נמסר כאן, אדוני; צריך לתת לוועדה את כל המידע.
אברהים צרצור
גברתי, הדבר המוזר בעיניי, האם כל מה שהפרקליטות אומרת זה נכון ותורה מסיני? מבחינתי, זו טעות מוחלטת.
זהבה גלאון
מבחינתי, שום דבר לא תורה מסיני. לכן אמרתי: באופן חריג וחד-פעמי. בקונסטלציה שנוצרה במקום שנוצר, היום ללכת- - -
אברהים צרצור
מה הקונסטלציה?
זהבה גלאון
אני חושבת שנציג משרד הפנים צריך להסביר. הקונסטלציה לא מאפשרת היום ללכת לבחירות, כי צריך להבריא את המקום שם.
אברהים צרצור
ארבע שנים הם כבר נמצאים שם.
זהבה גלאון
אני תומכת לא במה שגאלב מג'אדלה מציג כאן אלא בעמדת הפרקליטות, שבשמה שר הפנים הביא היום את הבקשה. הנושא עלה, זה נבחן; זה לא באוויר.
גאלב מג'אדלה
אדוני היושב-ראש, אתה יושב-ראש ועדה מנוסה ויעיל. אני מציע שנשמע את המדינה באופן מסודר. ינמק מדוע, על הקונסטלציות שדיברה עליהן חברת הכנסת גלאון, שאחשוף עוד מעט את הקונסטלציות האלה, שנמצאות מרחק. זה לא בפרקליטות פה. עוד מעט אחשוף אותן, אבל אני רוצה שקודם כל נציגי המדינה – בשביל זה יש לנו מדינה אחת ועדיין פרקליטות אחת– שכבוד נציגי הממשלה בראשות כבוד המנכ"ל יסבירו לנו, למה מחדשים עוד שנתיים את הוועדה הממונה, למה מעדיפים זאת על פני הליכת הציבור לקלפי, לבחור את נציגיו האותנטיים?
אברהים צרצור
ומה נעשה בארבע השנים האחרונות, מאז שהוועדה הזאת נכנסה לתפקיד?
גאלב מג'אדלה
אנחנו נסביר לכבוד היושב-ראש ונחשוף בפניו כמה דברים ששווים תחקיר.
אברהים צרצור
תחקיר זה בלשון המעטה; אולי חקירה.
היו"ר אמנון כהן
כבוד המנכ"ל הסביר בתחילת הדיון מה הרקע, מה הנימוקים, אבל יש פה חברי כנסת שבאו יותר מאוחר. אם תוכל להסביר, כבודו, למה הגענו לזה, וגם אני שאלתי, מדוע תוכנית ההבראה לא בוצעה בעבר. בבקשה.
עמרם קלעג'י
היתה פנייה של תושבי המקום לבג"ץ, שהם מבקשים לדחות את הבחירות. הנימוק היה שנשאר גירעון שעדיין לא נפתר. להשאיר מועצה שהולכת לבחירות עם גירעון, זה שבא אחר כך נכנס ברגל שמאל. חבר הכנסת חסון יודע את זה. התפקוד של יושב-ראש מועצה שבא אחרי גירעון, אפילו שנבחר בצורה הכי דמוקרטית, אתה מסנדל אותו בידיים וברגליים.
אברהים צרצור
מתי היתה?
עמרם קלעג'י
עכשיו. אנחנו ישבנו עם מרדכי כהן, שהתמנה למנהל השלטון המקומי, והתלבטנו - זה לא מצב של ראה וקדש – התלבטנו עם הפרקליטות, מה לעשות. בסוף הצענו לדחות את הבחירות שם. התחייבתי אני שתוך שלושה חודשים אנחנו עם הפרקליטות שמים תוכנית הבראה על השולחן. במשך הזמן אנחנו מנסים לעשות את המקסימום כדי שתוכנית ההבראה תיבחן. ברגע שיהיו בחירות, אנחנו מגישים משהו נקי, כדי שיוכלו להיבחר.
אמרתי לכם גם שתוך כדי העבודה מגישים עוד גירעונות של אז, אז אני חייב לנקות את הסיפור הזה. ראש מועצה שייבחר – אני מכשיל אותו מראש בכל הסיפור.
אכרם חסון
איפה הגזבר? איפה ועדת הביקורת של משרד הפנים?
עמרם קלעג'י
אתה מכיר את זה אפילו יותר טוב ממני, אפילו אצלך בבית - יותר טוב ממני. קרו תופעות שראש מועצה הכניס את המועצה לגירעון עד הסוף, עם הדמוקרטיה, נבחר מישהו אחר, מסכן, עד הסוף, ההוא, ראש המועצה הראשון, נואם נאומים הכי גדולים, שהוא לא מצליח, לא עושה את כל הדברים האלה, חוזר לסורו, ההוא חוזר חזרה. אני מקווה שאני שובר את המעגל הזה. את המעגל הזה חייבים לשבור. עשינו ניסיון, לשבור את המעגל הזה, והתלבטנו בבית – זה לא שאני יודע בדיוק מה אני רוצה. אם אני הולך למהלך הזה, ומנקה את הסיפור, והבחירות, שיהיו עוד שנתיים, שיוכלו להיבחר על מצב כזה שאין גירעונות במועצה, אני חושב שעשינו את המעשה הכי טוב, הדמוקרטי הכי טוב. זה מה שאני מבקש מחברי הכנסת, שייתנו לנו את האפשרות הזאת.
אברהים צרצור
האם ההתחייבות שלך, שאתה מצהיר בפנינו, כוללת גם את האלמנט הזה שהבחירות יתקיימו ב-24.12.13, שזה התאריך של הבחירות של המועצות האזוריות? כלומר במקום לדחות לשנתיים, אני מרגיש ששר הפנים יעשה את מה שהוא כבר החליט, אבל לפחות, ארבע שנים הוועדה הזאת נמצאת בתפקיד – נדחה עוד שנה, במסגרתה תעשו את המוטל עליכם, גם בנושא ההבראה וגם בנושאים אחרים, ונסכים עכשיו, וכבוד המנכ"ל יתחייב בפנינו שהבחירות של המועצה הזאת יתקיימו יחד עם הבחירות למועצות האזוריות, דהיינו 24.12.13.
עמרם קלעג'י
עו"ד מרדכי כהן הוא מנהל השלטון המקומי, עבד בקרן רש"י, עשה דברים יפים, ועכשיו הוא תוספת כוח למשרד, בבקשה.
מרדכי כהן
אנחנו אכן התלבטנו, וכשבאתם בתחילת הדיון וביררתם את התאריך לבחירות הקרובות של המועצות האזוריות, אני אומר פה – שלושה חודשים - נעמוד במשימה שהמנכ"ל הטיל עלינו, אבל לראות תוצאות תוך שנה – לא נעמוד בזה. לכם יש ציפייה, שאם הבחירות תהיינה בעוד שנה, במועד של המועצות האזוריות, תהיה התקדמות. נגבש תוכנית הבראה, נציף את כל חובות המגירה, מה שאנחנו קוראים, וזה הרבה מעבר למה שאנחנו יודעים היום, וזה לא ארבע שנים, כי הוועדה הממונה לא השלימה ימיה – שלוש שנים פעלה, ולכאורה יש עוד שנתיים. אם זה מקובל עליכם – וביקשנו את זה מהמנכ"ל – לא לגרום לנו למצב שניכשל, לא שנה, שלפחות יהיו לנו שנתיים, שלושה חודשים לגבש את תוכנית הבראה. במהלך התקופה הזאת מונה אדם אחר לעמוד בראש הוועדה הממונה – או זו ההמלצה, שיהיה שינוי גם בהיבטים האלה כדי שיהיה סיכוי לתת לשירותים את הסל הבסיסי של שירותים שהם זקוקים לו. אני מקווה שלא תגיעו לאותה מסקנה שזה תוך שנה, כי לנו זה יהיה מאוד קשה כצוות מקצועי.
אברהים צרצור
אני מבין מדבריך שיושב-ראש הוועדה הקודם נכשל בתפקידו?
מרדכי כהן
לא. הוא עשה מאמצים מאוד גדולים, אבל לא הגיע למצב של תוכנית הבראה מוסכמת, הצפה של כל החובות והתקדמות משמעותית.
אברהים צרצור
אז למה מחליפים אותו?
מרדכי כהן
כי אנחנו רוצים להגיע להצלחה הרבה יותר משמעותית ממה שהיה.
אכרם חסון
מי החליף אותו?
מרדכי כהן
יש פרוצדורה.
גאלב מג'אדלה
ששי לא יושב בכיסא?
מרדכי כהן
יושב.
גאלב מג'אדלה
אז למה אתה אומר שלא יודעים מי?
מרדכי כהן
לא אמרתי.
גאלב מג'אדלה
עכשיו ענית לחבר כנסת, לפני שנייה וחצי.
היו"ר אמנון כהן
מה קרה? בית משפט פה?
גאלב מג'אדלה
אני רוצה שיאמר את האמת. ששי קציר ישב שם שבועיים – אתה יודע את זה, אדוני האחראי על השלטון המקומי?
מרדכי כהן
כן, אני יודע את זה.
גאלב מג'אדלה
אז למה אתה לא מודיע לוועדה?
זהבה גלאון
למה אתה צועק?
גאלב מג'אדלה
כבר יושב שם חבר. אנחנו במאבק ציבורי. הציבור צריך לשמוע. מה זה, צועק? זה בסדר גמור.
מרדכי כהן
הציבור צריך לשמוע שהתקבלה החלטה של אחריות, לבצע שינוי כדי להגדיל את הסיכוי לטפל נכון- - -
גאלב מג'אדלה
אתה בא לוועדה לקבל אישור, יושב שם אדם שבועיים – קוראים לו ששי קציר, ראש מינהל האוכלוסין לשעבר בתקופה שהייתי ראש ועדת הפנים.
היו"ר אמנון כהן
בבקשה, אדוני.
יוסף ברון
רבותיי, אני בטוח שכולכם, כל חברי הכנסת, אתנו יחד רוצים רק דבר אחד – שהתושבים בבוסתן אל-מרג' יקבלו שירותים מינימליים וטובים כמו כל תושבי מדינת ישראל. לכן, כשאני שומע את ההתמקחות על שנה או שנה ושלושה חודשים, אנחנו חוטאים למטרה. זאת לא המטרה שלנו. היינו רוצים שילכו לבחירות. כשהמלצתי לשר הפנים, אבל לפני זה עשיתי איזון בין יסודות בדמוקרטיה הישראלית: בין, מצד אחד, לתת אפשרות לאנשים לנהל את עצמם בכוחות עצמם, למול זה שיום אחרי שאעשה בחירות, ולמחרת יבוא לשר הפנים, ויגיד: הקופה ריקה, אין לי כסף לשלם משכורות, הביוב ברחובות, שום דבר לא עובד, אז מה עשינו? נתנו לו לנהל את עצמו, אבל הוא לא יכול לעשות את זה, כי אין לו לא הכסף, לא האפשרות ולא העזרה. רבותיי, תוכנית הבראה כוללת הרבה מאוד מרכיבים: מענקים, כספים וכו', אבל העיקר זה התשתית הארגונית של הרשות המקומית, והיום התשתית הארגונית של הרשות המקומית, המינהלית, הרוסה לחלוטין. אם ראש מועצה יצליח ויביא לאיזון, יום אחרי הוא זה עוזב, ולא עשינו שום דבר, והגלגל חוזר חלילה.

אני מתנגד לאמירות שהיו פה של ועדות קרואות שלא מצליחות. תראו מה קורה בכפר מנדא ובאחרים. היו הצלחות נהדרות. גם פה נצליח, אני מבטיח לכם. אל תדחקו - זה לא עניין של שנה ושלושה או שנה וארבעה. ביקשנו שנתיים. אני חושב שזה הזמן הראוי, ואנחנו מתחייבים לעשות הכול כדי שהם יצליחו. תודה.
זהבה גלאון
אדוני, אני חושבת שחבר הכנסת צרצור הציב את הדילמה, וקטונתי, וחבר הכנסת חסון היה ראש עירייה, אבל יש משהו שאני מודה שלכאורה הוא כאילו לא נוח, כי אנחנו כנבחרי ציבור רוצים שיהיו בחירות – זה הדבר הדמוקרטי. אני זוכרת שהייתי כאן חברה בוועדה לפני כמה שנים, כשעמרם מצנע היתה ראש הוועדה הקרואה בירוחם, והיתה דילמה, שרצו להאריך לו את הוועדה בעוד שנה, והתושבים באו, ונקרענו בדילמה הזאת – מצד אחד, אתה רוצה שהתושבים ילכו לבחירות, אבל היה ברור – אומרים בעברית: אל תשים מכשול בפני עיוור. היום לומר, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים, ואנחנו בכלל נכנסים להתמקחות, אם זה שנה או שנתיים, והגורמים המקצועיים אומרים, שכל התהליך יצליח עד הסוף, שזה לא רק האיזון התקציבי אלא שכל המערכת הארגונית תאפשר למי שייבחר בפעם הבאה, להיכנס ולא לקבל את הגירעון ואת כל ההתנהלות שהיא בעייתית, אני חושבת שיש לנו אחריות גם בתור חברי כנסת. וצודק חבר הכנסת – זה לא תורה שניתנה מסיני, אבל יש גם עניין של שיקול דעת והיגיון. אני חושבת שבמקרה הזה אנחנו צריכים לתמוך.
היו"ר אמנון כהן
בבקשה.
מועדי סעיד
שר הפנים אלי ישי לא פירק אף רשות, להפך; ערך בחירות בוועדות ממונות – בדליה, בעוספייה, בעוד כמה רשויות, כך שהוא מכבד את רצון הציבור.

הייתי מצפה גם מהמנהיגים, שישתפו פעולה עם הוועדה. אנחנו רואים את זה בצורה קלאסית בירכא. ברגע שיש שיתוף פעולה בין התושבים, בין הוועדה הממונה, זה סוד ההצלחה, לטובת כולם. וגם קיצור מועד הבחירות. אז אנא מכל התושבים – לשתף פעולה עם הוועדה, ולראות שהמועצה הזאת שייכת להם ולא נגדם. אם היה שיתוף פעולה מקום הוועדה, היום היינו עורכים בחירות ללא שום בעיה, אבל קודם כל טובת הציבור. הייתי רוצה שכולם ישתפו פעולה עם ראש הוועדה, ולהוביל להצלחה ולקיצור כמה שיותר מועד הבחירות. הראשון שרוצה לעשות בחירות זה השר ויועץ השר וכולם. אז אנא, בואו נשתף פעולה ונלך לבחירות בזמן קרוב. תודה.
היו"ר אמנון כהן
בבקשה.
אכרם חסון
אולי נשמע נציגים של הישוב עצמו, אחד או שניים, שיאמרו מה קורה אצלם. מכובד שנשמע את האחראיים, אבל יש אנשים שחיים שם, ואנחנו לא יודעים מה המצב. אולי התושבים מסכימים, ואז לא נתערב.
זהבה גלאון
<מי כמוך יודע שהתושבים נחלקים לשתי קבוצות - קבוצה שעתרה לבג"ץ, לדחות את הבחירות, וקבוצה אחרת, אז אם יש לכם נציגים של שתי הקבוצות- - ->
היו"ר אמנון כהן
אני לא יודע מי נגד מי, מי בעד ומי נגד. אם אני פותח, אני צריך לשמוע את כולם, ולכן אני בדילמה. אני מכבד אתכם, שהקדשתם זמן והגעתם מרחוק. הנושא חשוב לכם. אני סטרילי. אין לי שום עניין לא לכאן ולא לכאן, אבל יש לי כאיש ציבור, כשאני נותן למישהו סמכות – הייתי סגן ראש עיר, ואני יודע מה זה להשאיר גירעון, וראש העיר שבא צריך לטפל בגירעונות של ההוא, ששם כל מיני דברים לייפות את המקום בשביל להיבחר, ובסוף הוא הולך, וכל הגירעון על הבא אחריו. עברתי את זה. השיקול הוא אם אנחנו רוצים להכשיל את הבא, או אומרים: תן עוד שנה, משרד הפנים מתחייב, ואנחנו כוועדה נעקוב אחר תוכנית ההבראה. שלושה חודשים, תוך חודש וחצי אני רוצה לעבור על זה פה, תוך חודשיים תנו עוד דיווח. אני רוצה באמת שלושה חודשים, שתהיה תוכנית הבראה – למשל, אחר כך אני רוצה עוד חצי שנה, לראות מה עשיתם בתוכנית ההבראה – האם כל התקציבים שביקשו מכם עוד התקשרות, עוד חובות, ששר הפנים יידע כמה כסף הוא צריך לשים שם כדי להבריא את המקום ואת המערכת. לאחר מכן אני רוצה שראש העיר יבוא – אתה תהיה עם שולחן נקי – עכשיו תראה אותי. לא שיתמודד כל בוקר – הקבלן עשה עבודה לפני ארבע שנים, ולא שילם לו את העבודה שלו. אני מסתכל נטו לטובת התושבים שצריכים לקבל מחר שירות, ואותו ראש עיר שיבוא מחר, שיידע שהוא בא עם שולחן נקי, לעשות שירות לאזרח, לתושבים שלו, שיבחרו אותו.
פה צודק נציג משרד הפנים, שהשר חייב שיתוף פעולה. אם כל אחד יישב בארבע מידותיו, לא יהיה כלום. כל השרשרת הזו צריכה לעבוד, בטח עם תושבים. גם במועצת העיר שהוא צריך להקים עם התושבים, עם הוועדים – לראות מה צריך, איך לעשות. לכן אין לי עמדה אישית. גם שר הפנים רוצה טובת העניין. מה שאתם רוצים – זה מה שיהיה, אבל להכשיל מישהו, אפילו שיש לו ניסיון רב, בלי שיש לו שולחן נקי, זה יהיה עוול, כי הוא כל הזמן יתעסק, איך לגמור את החודש הבא, איך לשלם מחר משכורת - לא רק לפתח אלא איך לגמור את החובות. אז בואו ננקה את זה קודם. אנחנו כוועדה נעשה פה דיונים, מצדי פעם בחודש, מעקב - מה עשית.
ואני גם לא רוצה שנתיים; תתכנסו, תתחילו לעבוד. 3.5 שנים לא עשיתם כלום. כמו שאמרנו בתחילת הדיון, נצמיד את זה לבחירות הבאות במועצות אזוריות שבאותו פלח. קיבלתי פה תאריך. יש לכם שנה ורבע.
זהבה גלאון
אני לא חושבת שיש לך סמכות להחליט החלטה כזאת. אני רוצה שלא תיכשל.
היו"ר אמנון כהן
בדקתי. בעיקרון, אני יכול לומר: אדוני שר הפנים – תחליט לבד, לא רוצה לקבל החלטה. אבל אנחנו אחראים על השלטון המקומי, אנחנו אחראים כלפי התושבים, אנחנו רוצים שיהיה להם טוב. תאריך שהם יביאו עבודה מקצועית היא מצוינת. זה אופטימלי, אבל אני אומר: לא, חכה, תתחיל להתכנס. מי שעושה עבודה בשנתיים, גם בשנה ורבע יידע לעשות את זה. תן לו את כוח האדם שם, תזרים קצת יותר תקציבים שם, ואנחנו רוצים להתכנס ל-24.12.13. תוך חודשיים אני רוצה לראות תוכנית הבראה פה. אני רוצה שתוך חודשיים תתכנס, תן להם עוד צוות, תעשו עבודה, תראו את כל הגירעונות של כולם, את כל הספקים תראו. תביאו תוכנית הבראה תוך חודשיים - לא שלושה חודשים. את זה אתה אמרת. תעשה את זה חודשיים. גם את השנתיים תצמצם לשנה ושלושת-רבעי.
זהבה גלאון
אם אתה מקבל החלטה כזאת, יש לך שוב עתירה לבג"ץ, שתחייב את שר הפנים לאשר את תשובת פרקליטות המדינה כפי שהובאה, ועל-פיה פעל שר הפנים.
היו"ר אמנון כהן
אני חי במדינה דמוקרטית.
גאלב מג'אדלה
יש פה יועצים משפטיים - תיעזר בהם.
היו"ר אמנון כהן
אני יודע מי פה. יש פה הפרדת רשויות, ואנחנו לא נכנסים בהחלטות אחרות.
זהבה גלאון
אתה כן.
היו"ר אמנון כהן
אני לא נכנס לשיקולים של השר – זה עניין שלו, עשה עבודת מטה. אנחנו, יש לנו מה לומר. אחרי שאנחנו מקבלים החלטה השר יכול לקבל את הבקשה שלנו, יכול לומר: דחיתי אותה – לא מקבל אותה - אני רוצה שלוש שנים. הוא יכול לקבל החלטה – אני לא מחליט בשבילו. אנחנו כוועדה רוצים להמליץ על תאריך מוסכם, שיהיה עם מועצות אזוריות אחרות. הוא יגיד לי: אמנון, שקלתי, ישבתי עם צוות, התאריך שלכם לא מקובל עליי – אני רוצה עוד חמש שנים - זה עניין שלו. גם התאריך שאני מציע – יכול להיות ששר הפנים מסכים, יגיד: נתכנס, ניתן להם עוד עשרה אנשים כוח אדם, נעשה את העבודה, והתושבים לא ירצו – זכותם. גם יכולים ללכת לבג"ץ. אנחנו לא מונעים מאף אחד שום דבר. אנחנו כנבחרי ציבור רוצים את טובת התושבים וטובת ראש העיר שייבחר, שיהיה לו שולחן נקי - אל תשאיר לו גירעונות של חמש שנים. נתכנס, בלי לשמוע עדיין את התושבים, כי אני לא מכיר את התושבים – אחד יגיד ככה, אחד יגיע אחרת. אני מכבד אתכם. אם מה שאמרתי מתחבר אליכם, התאריך – אנחנו אתכם, אנחנו כולנו אתכם. רוצים שיהיה לכם טוב. זה התאריך שמדובר במועצות האזוריות – 24.12.13. אם עושים את זה בהסכמה- - -
זהבה גלאון
אין הסכמה.
היו"ר אמנון כהן
אתה מסכים, חבר הכנסת מג'אדלה?
גאלב מג'אדלה
בעיקרון, תמיד הסכמתי אתך, וגם הפעם, ובלבד שההסכמה בינינו, מה שיהיה פה, יהיה תורה מסיני.
זהבה גלאון
אין דבר כזה.
גאלב מג'אדלה
תאריך מחייב כמו כל דבר מחייב בחיים, חד-משמעית. זה לא שיטת הסלמי, בעוד חצי שנה תבוא עם תרגיל חדש, עם הצגה חדש, עם מצב חדש, עם נסיבות חדשות. אני גם לא מתחייב לך, שהתושבים לא ילכו לבג"ץ.
היו"ר אמנון כהן
אין בעיה. אני רוצה לטובתכם.
קריאות
· - -
גאלב מג'אדלה
אדוני היושב-ראש, זועבי ידבר בשם כולם.
זהבה גלאון
אין אחד שמייצג את כולם.
קריאות
· - -
גאלב מג'אדלה
אדוני היושב-ראש, כל התושבים כאן הסכימו שהעו"ד זועבי ידבר בשמם.
היו"ר אמנון כהן
זהבה, יש לך מישהו שידבר בשביל האיזון?
זהבה גלאון
אדוני, אני רוצה להעיר שתי הערות: אחת, לדבריך – אני אומרת את זה באמירת תם – אף פעם לא הייתי יושבת-ראש ועדת הפנים, אז אולי יש דברים שאני לא יודעת לקחת בחשבון כפרוצדורה. אני חושבת שאם יושבים פה גורמי המקצוע של משרד הפנים - לא שלי; אני לא הנציגה שלהם, לצורך העניין – ואומרים לך שמבחינה מקצועית זה לא אפשרי – מה החובה שלי כחברת ועדה? בעוד שלושה או ארבעה חודשים לומר: מי יבוא אליך בטענות? אתה תמשיך לשבת על הכיסא שלך, מה אכפת לך לקבוע תאריך 2013? אחר כך איזה חברי כנסת לא רציניים, כאילו, מי לוקח אחריות על זה שהחלטנו לא להיענות?
עמרם קלעג'י
צריך להשאיר שולחן נקי שם.
מרדכי כהן
ההחלטה שתקבל על 2013 אומרת ששוב ניכשל, ואז מה יהיו ההסברים שלנו? אז הוועדה הקודמת לא מילאה תפקידה, ואמרנו את זה בצורה מלאה. אנחנו עושים עכשיו את כל המאמצים, לעשות את כל השינויים.
קריאות
· - -
גאלב מג'אדלה
אדוני היושב-ראש, אני מציע לדחות את הדיון עד אשר תקיים את ההתייעצויות שלך.
זהבה גלאון
אדוני, קודם כל, יש לי הערכה לכל התושבים שהגיעו מרחוק. היום יושבים פה אנשים שמייצגים קבוצה אחת, וזכותם המלאה. אם היית מזמין את כל מי שמייצג את העמדות השונות- - -
היו"ר אמנון כהן
אני לא הזמנתי אף אחד. את צודקת. חבר הכנסת מג'אדלה הזמין אותם.
זהבה גלאון
הוא גם חילק את זה בלי לשאול אותך. אמנם הוא היה שר הפנים- - -
היו"ר אמנון כהן
לא היה. תרבות – בקושי...
קריאות
- - -
היו"ר אמנון כהן
זה בית שלכם. אין בעיה.
זהבה גלאון
אדוני, קודם כל, כל הכבוד לחבר הכנסת מג'אדלה, שהביא את כל הגדודים שלו, ואת העתירה הזאת, וחילק אותה. אם היינו יודעים שזה כך, יכול להיות שהיינו מזמינים אנשים אחרים, שהיו נותנים לך פרספקטיבה אחרת, ואולי עמדתך ועמדת החברים האחרים היתה משתנה.
לכן אני מציעה לקבל את ההצעה של גאלב מג'אדלה. הוא אמר: קחו את הזמן שלכם, אל תקבל החלטה עכשיו. הגורמים המקצועיים ואתה והשר תחליטו. אני חושבת שצריך להיצמד למועד שנקבע כאן, אבל כיוון שזה המצב, ולא נסכים, תדברו. אתם מכירים אחד את השני, קחו כמה ימים, ותזמן אותנו שוב, ותביאו הצעה מושכלת ומוסכמת על כולם.
היו"ר אמנון כהן
קיבלתי את הצעתך. אנחנו דוחים את הדיון למועד הבא.
גאלב מג'אדלה
זכות דיבור לאנשים שבאו.
היו"ר אמנון כהן
אתה אמרת.
גאלב מג'אדלה
סליחה, חברת הכנסת נינו ואני לא דיברנו. אדוני היושב-ראש, היות שדיברת עם המנכ"ל מספר פעמים, הצעתי למען הסדר הטוב לעשות הפסקה, ולצאת להתייעצות, כי ראיתי אותו מתייעץ עם המנכ"ל. אני מכיר אותך, שאתה אדם מאוד מכבד את האנשים ומקשיב להם. ראיתי שהמנכ"ל, מוסחת דעתו בכך שהוא לא מתרכז בדיון. לכן הצעתי פסק זמן, ואם אתה לא מקבל את הצעתי, אני בזכות דיבור.
אשים את הדברים על השולחן
הוועדה שמונתה על-ידי משרד הפנים, נכשלה, יצרה גירעונות. משרד הפנים חש מאוחר מאוד שצריך להחליף את הוועדה, ולקחו לו שנתיים כדי לנסות לתקן את מה שעשה לרעת התושבים.
אני אומר לך למה חברתי זהבה גלאון יוצאת מהכלים.
היו"ר אמנון כהן
היא לא יצאה מהכלים אלא דיברה לעניין.
גאלב מג'אדלה
חמש פעמים דיברה ברבע שעה, ואגיד לך למה - יש מאבק תושבים.
זהבה גלאון
ואתה לא מייצג אף אחד. אתה מהאו"ם.
גאלב מג'אדלה
לא, אני מקבוצה אחת. אני מודה.
היו"ר אמנון כהן
אז למה לא אמרת, שתביא את הקבוצה שלה, שיהיה פה איזון?
גאלב מג'אדלה
אני לא מחלק עצות. אני נערכתי לדיון הזה, ביקשתי מהחברים שיבואו, ייטלו חלק, יתרשמו. אמרתי לחברים שישמיעו את דעתם בפני היושב-ראש, כי יש לנו יושב-ראש אמתי.
אומר לך למה חברת הכנסת זהבה גלאון יצאה מהכלים- - -
זהבה גלאון
ככה זה כשאני יוצאת מהכלים? ככה אתה מכיר אותי?
גאלב מג'אדלה
בניגוד לאחרים, כתבתי לפני שבועיים לשר הפנים, העתק אליך, אדוני יושב-ראש הוועדה, אמרתי שיש מאבק תושבים אמתי על הנהגת המועצה האזורית בוסתן אל-מרג'. יש קבוצה אחת שאני לא משתייך אליה, הקבוצה של חברת הכנסת זהבה גלאון, מרצ, שהיא מיעוט – פעמיים הפסידו את הבחירות.
זהבה גלאון
בכמה קולות?
גאלב מג'אדלה
קול וחצי. אני מכיר ראשי מועצות שהפסידו על חודו של קול.

הקבוצה של חברת הכנסת גלאון, שאני מכיר ומוקיר ומעריך, הפסידה פעמיים בבחירות דמוקרטיות את ראשות המועצה, והולכת להפסיד בפעם השלישית, והקבוצה שלה מקושרת עם משרד הפנים. עשיתם יד אחת.
זהבה גלאון
איזה שטויות. לא מתאים לך, באמת. מקושרת עם משרד הפנים? אתה מטיל דופי במשרד הפנים?
גאלב מג'אדלה
אני מצטער. היא אומרת על הדברים שלי "שטויות", ואתה בכלל לא כאן, אדוני היושב-ראש. הקבוצה של חברת הכנסת גלאון מקושרת עם משרד הפנים. עשיתם יד אחת אתם נגד התושבים, ורוצים למנות עוד שנתיים ועדה ממונה, שתיכשל פעם נוספת. תחזרו מכם מההמלצה הזאת. שמנו את החתול לשמור על השמנת? אתה כראש ועדה ממליץ לשר, בתוך הבית? הקמת ועדה מקצועית, ניטרלית, עניינית, שתלמד, תבדוק ותמליץ בפני השר? אתה, עם כל הכבוד לך, ממונה על המחוז, עושה דברו של השר, של המשרד?
זהבה גלאון
אתה מטיל בהם דופי, שהם לא ענייניים. מה זה צריך להיות?
היו"ר אמנון כהן
ככה זה עובד – שיכון, בינוי.
גאלב מג'אדלה
אני מטיל דופי בהחלטת משרד הפנים כולו – מהשר עד הממונה על המחוז. אומר את זה לפרוטוקול.
זהבה גלאון
מחר כיפור.
גאלב מג'אדלה
לכן אני מודיע לך, אם אתה רוצה בעצתי, לדחות את המלצת משרד הפנים, ולא לאפשר להם את השנתיים האלה - לא יביאו את האישור, לא יעשו שום דבר, ירוויחו עוד שנתיים של סחבת והתעללות בתושבים, ואנחנו נגיע לגירעונות יותר גדולים, כי ניסינו אותם – היינו בסרט הזה שלוש שנים. יש פתגם בערבית – חור שאתה מכניס את האצבע, ועוקץ אותך שם נחש, אל תכניס את היד לחור הזה עוד פעם. היינו בסרט הזה שלוש שנים, ונכשלו. אתם גאוני הדור נהייתם פתאום? מה קרה?
אני אומר לך ביושר – יש לי הערכה אישית לעמרם גלעג'י.
היו"ר אמנון כהן
כרגע אמרת משהו אחר – אמרת דופי, משרד הפנים, כל המשרד.
גאלב מג'אדלה
אבל יש מדיניות מקומית של אינטרסים שהתחברו עליה, ושהם מביאים לך היום את הדבר הזה.

אני אומר לך ביושר - אסור לקבל את ההמלצה של משרד הפנים, צריך לדחות אותה על הסף, ואני הזהרתי מזה וכתבתי מכתב לשר עם העתק אליך, הזהרתי את השר שלא ייפול במאבק המקומי בין קבוצות האוכלוסייה בבוסתן אל-מרג'. כתבתי את זה לפני שבועיים. אני קלעתי לדעת חכמים. אם נעשה עוד דיון, זהבה תביא את המיעוט שלה, והרוב שלי יבוא לכאן, ואתה תראה את זה גלוי וראוי.
היו"ר אמנון כהן
חברת הכנסת אבסדזה.
נינו אבסדזה
אני מציעה לך, אדוני היושב-ראש, לדחות את הדיון, כי אנחנו עומדים בפני דילמה קשה מאוד. אני מבינה את שני הצדדים, אני מבינה שאנחנו כנבחרי ציבור, כמי שבעד הדמוקרטיה, מצד אחד, אני רוצה לראות את חגיגת הדמוקרטיה במועד, ולא בעוד שנה או שנתיים. מצד שני, כוונות טובות לפעמים מובילות לגיהנום, וחלילה אנחנו לא צריכים לתת יד למשהו שיכול להציק שם או לגרום נזק, אז אני מבקשת שנדחה את הדיון.
גאלב מג'אדלה
אדוני, אני מתנצל לגבי מה שקרה עם החומר. אני הבנתי מהעוזר שלי שהגיע עם החומר לוועדה. אם זה לא קרה, ואני מאמין לשוש שזה לא קרה, אני מתנצל.
היו"ר אמנון כהן
תתנצל גם בפני זהבה, שאמרת שהיא יצאה מכליה.
גאלב מג'אדלה
לא מתנצל. היא הפריעה לי חמש פעמים.
היו"ר אמנון כהן
תתנצל בפני משרד הפנים, שאמרת שאתה לא סומך על השיקול דעת שלהם.
גאלב מג'אדלה
לא סומך.
היו"ר אמנון כהן
רק על העניין הזה?
גאלב מג'אדלה
בעניין הזה חברו עם מיעוט תושבים, עשיתם יד אחת, ואתם עוד תצטערו על זה.
זהבה גלאון
חבר הכנסת מג'אדלה מנצל את החסינות שלו. מה זה, אתה אומר להם שעשו יד אחת?
גאלב מג'אדלה
מי שחושב לתבוע אותי, אשמח שיעשה את זה.
היו"ר אמנון כהן
חבר הכנסת דוד אזולאי, בבקשה.
דוד אזולאי
אדוני היושב-ראש, מי שלא יודע, אני זוכר שבזמנו הושקעו מאמצים רבים כדי להפוך את הישובים האלה למועצה אזורית, זה היה רצון התושבים, ואכן יש מועצה אזורית.
ממה שאני מבין בוויכוח, יש שני תאריכים.
היו"ר אמנון כהן
יש תאריך אחד. אנחנו רוצים לבוא להסכמות.
דוד אזולאי
יש תאריך של השר, שמדבר על 2014, ואתה מדבר על 2013, בזמן הבחירות למועצות האזוריות. אני חושב שהנושא הוא מספיק חשוב כדי שנקבל החלטה. היות שיש כאן ויכוח רציני, אני חושב שכדאי לקבל הצעה – בלאו הכי לא יקרה שום דבר עד אחרי סוכות, אנחנו מכירים את המערכת. אני מציע שנדחה את הדיון; בינתיים משרד הפנים יתגבש עם עצמו. הוא שמע כאן את הלך הרוחות הן של חברי הכנסת, הן של התושבים. נדחה את הדיון עד אחרי סוכות, ואז, בעזרת השם, נשב פה ונחליט. ממילא לא יקרה שום דבר בשבועיים הקרובים.
קריאה
אנחנו צריכים תאורה ברחובות, שינקו את הרחובות.
היו"ר אמנון כהן
משרד הפנים, מי אחראי על הבחירות?
קריאות
- - -
דוד אזולאי
ההצעה שלך, אדוני, שהוועדה תהיה במעקב אחרי תוכנית ההבראה, היא הצעה מצוינת. זה מעיד, שהוועדה עוקבת אחרי החלטותיה, ולכן אני חושב ללכת, לשמוע את הדברים. שמשרד הפנים יישב עם הצוות המקצועי שלו. שמעתם את הדברים, תביאו את זה בפני השר. השר תמיד יכול לשנות את הדברים. התאריך הזה לא מחייב אותנו, וגם לא מחייב אותו. תודה.
היו"ר אמנון כהן
היועץ המשפטי, מה הדד ליין שלנו? אם אנחנו לא מקבלים החלטה, צריכות להיערך שם בחירות. מה התאריך המקסימלי, שאפשר לקבל החלטה?
גלעד קרן
כל עוד אין החלטה רשמית של השר בדבר דחיית הבחירות, החלטה שצריכה להתפרסם ברשומות, אם איני טועה, משרד הפנים צריך להיערך לבחירות - אם זה אומר להוציא את פנקס הבוחרים וכו'. אני מבין שהחלו בהליך הזה. צריך לשמוע את משרד הפנים. כרגע התאריך הוא 4.12.
היו"ר אמנון כהן
לפחות 30 יום לפני כן צריכים להיות מועמדים. 60 יום לפחות לפני כן צריך להודיע. זה יוצא 4.11.
עמרם קלעג'י
אני מתחייב להשאיר שולחן נקי למי שייבחר שם. זו אחת המתנות שאני יכול לתת לישוב - אחרת הוא מדדה, איך לשלם משכורות, איך לעשות. אם יוצאים חובות של העבר, חייבים להתמודד אתם. אנשי המקצוע אומרים – אני הייתי מוכן לקצר את זה, השר היה מוכן מחר בחירות, אבל אנשי המקצוע אומרים לו: אתה לא יכול להשאיר שולחן כך. זה מרדכי, כל אלה הם אנשי מקצוע.
גאלב מג'אדלה
בעלי תפקידים – לא אנשי מקצוע. רואה חשבון? עורך דין? אלה חברים בעלי תפקידים. אתה בעל מקצוע. זה לא רואה חשבון מקצועי שישב על דוחות, למד את העניין, והגיש לנו דוח. הממונה על מחוז הוא בעל מקצוע?
זהבה גלאון
הוא מתייעץ עם אנשי המקצוע.
היו"ר אמנון כהן
אנחנו צריכים לכבד. העמדות שלנו הולכות יחד עם עמדות משרדי ממשלה. הם עושים מלאכתם נאמנה לטובת המדינה, ואין להם שום אינטרס. יש עבודה מקצועית. את ההחלטה אנחנו הפוליטיקאים מקבלים, אבל הם עושים עבודה מקצועית. אני מכיר חברי כנסת מוכשרים עם 12 שנות לימוד, יש גם עם תואר שלישי, לא כל כך מוצלחים. איש מקצוע שעבר מכרז, עושה עבודתו נאמנה, אנחנו אומרים להם תודה רבה, יישר כוח על עבודתכם. אתם מסתכלים רק על עבודה מקצועית. החלטות מקבל השר, ואנחנו חברי הכנסת צריכים לקבל או לא לקבל. בשם כל חברי הכנסת, תודה רבה - לא היתה מטרה אישית לפגוע באף אחד מכם. תביאו ביד רמה את המקצועיות שלכם, אל תפחדו מאף חבר כנסת וגם לא משר. האמת שלכם זה המקצוע שלכם, הנתונים שאתם מביאים, ותודה רבה לכם. אתם לא צריכים לפחד מאף אחד. תמיד ניתן לכם את הגיבוי. בבקשה, כבוד המנכ"ל.
עמרם קלעג'י
לא הרבה פעמים ביקשתי מחברי כנסת. אומרים לי: שנתיים – נוכל להביא את הדבר על תיקונו. אם אוכל לצמצם, אצמצם. זה מה שאני מבקש מחברי הכנסת – תנו לנו את השנתיים האלה, כדי שנוכל להיכנס לבחירות בצורה נקייה ומסודרת. אני מבקש שתביאו את זה להחלטה.
היו"ר אמנון כהן
אנחנו לא מיצינו את הדיון הזה, יהיה דיון נוסף. אני מכבד את כולכם, התושבים, לא יודע מי נגד מי, ולא רוצה לשמוע עמדה של קבוצה אחת, ומחר יתקשרו אליי: גם לנו יש מה להגיד. לכן אני מבקש מחברת הכנסת גלאון - אין לי בעיה - שיהיו ארבע, שמונה קבוצות, אבל נציג אחד ידבר; לא צריך עשרים. הוא מביע 99 אחוז. נשמע, ונקבל החלטה.
לכן, בגלל שאין פה הצד השני, מחילה מכבודכם שהגעתם.
עמרם קלעג'י
אני פוחד להישאר באוויר.
גאלב מג'אדלה
תצביע על הצעת השר, כבוד היושב-ראש.
זהבה גלאון
בואו נתכנס עוד שלושה שבועות, אדוני.
גאלב מג'אדלה
אין לך רוב.
היו"ר אמנון כהן
אם אני רוצה, אני מגייס תוך שתי דקות. אני יכול לכפות, אבל איני רוצה; אני רוצה לשמוע את שני הצדדים. זהבה, נסי לתאם את זה. גם פה – שניים-שלושה אנשים, נשמע את העמדות, ונקבל את ההחלטה. אני עוד לא יודע מתי. משרד הפנים, נסו לצמצם את הזמן ככל האפשר. על מועד הדיון הבא תבוא הודעה.
תודה רבה, הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 14:15.>

קוד המקור של הנתונים