ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 25/07/2012

מעבדות אלקאסמי להוראת מדעים בסכנת סגירה, מעבדות אלקאסמי להוראת מדעים בסכנת סגירה , מעבדות אלקאסמי להוראת מדעים בסכנת סגירה

פרוטוקול

 
PAGE
15
ועדת המדע והטכנולוגיה
25/07/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 148>
מישיבת ועדת המדע והטכנולוגיה
יום רביעי, ו' באב התשע"ב (25 ביולי 2012), שעה 9:30
סדר היום
<1. מעבדות אלקאסמי להוראת מדעים בסכנת סגירה.>
נכחו
חברי הוועדה: >
רונית תירוש – היו"ר
שכיב שנאן
מוחמד ברכה
מסעוד גנאים

גאלב מג'אדלה
מוזמנים
>
מנחם גרינבלום - מנכ"ל, משרד המדע והטכנולוגיה

אבי ענתי - סמנכ"ל תיאום, תכנון ובקרה, משרד המדע והטכנולוגיה

שירה שוהם - לשכה משפטית, משרד המדע, התרבות והספורט

נתנאל מזא"ה - ראש תחום מדע וקהילה, משרד המדע והטכנולוגיה

רועי אסף - ראש אגף פיתוח חברתי, משרד ראש הממשלה

שושי כהן - מפמ"ר מדע וטכנולוגיה, משרד החינוך

רבקה ריבי לקריץ - מנהלת נוער שוחר מדע, משרד החינוך

דני גלושנקוב - רפרנט מדע והשכלה גבוהה, אגף תקציבים, משרד האוצר

אשל אופיר - מנהל מרכז בלמונטה, האוניברסיטה העברית

פרידה סופר - מזכ"לית המולמו"פ, המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח אזרחי

בתיה הקלמן - מרכזת בתחום מכללות להוראה, המועצה להשכלה גבוהה

מוחמד כתאני - סמנכ"ל, מכללות אקדמיות

מחמוד מסאלחה - מנהל מרכז מעבדות אלקאסמי, מכללות אקדמיות

כמאל עלילה - דוברות חינוך

רועי גולדשמידט - מ.מ.מ. כנסת
מנהלת הוועדה
לוי ענת
קצרנית פרלמנטרית
אתי בן-שמחון
<מעבדות אלקאסמי להוראת מדעים בסכנת סגירה>
היו"ר רונית תירוש
בוקר טוב, אני מתכבדת לפתוח ישיבה בהמשך להצעה לסדר היום, דיון מהיר של שלושה חבריי כנסת. חבר הכנסת מוחמד ברכה, גאלב מג'אדלה, וחבר הכנסת מסעוד גנאים. הנושא: מעבדות אלקאסמי להוראת מדעים בסכנת סגירה.
אפתח בקצרה ואאפשר כמובן לחברי הכנסת שהגישו את ההצעה לסדר, בקשה לדיון מהיר שירחיבו בנושא.

הנושא של מדעים במדינת ישראל, ואני שמחה שזה בא לדיון כאן ולא לוועדת חינוך, נושא של מדעים הוא נושא כאוב. אנחנו במבחנים הבינלאומיים לא כל כך מצליחים, להיפך, יש אפילו ירידה. אולי נתבשר שבעקבות המהלך שמשרד החינוך עושה מהלך ממוקד בהוראת הנושאים הללו אולי המצב השתפר. אבל אין לי ספק שדווקא במדע ובטכנולוגיה אנחנו נדרשים למעבדות ותיאוריה לבדה אינה מספקת.
יש הבדל עצום, זה תוצר של מדיניות של השקעה של שנים, שהיא מדיניות דיפרנציאלית שונה מהמגזר היהודי ומהמגזר הלא יהודי. יש הבדל עצום במשאבים שיש במגזר היהודי לעומת המגזר הלא יהודי, ויש חסר עצום במגזר הלא יהודי - אני שמחה שיש מרכז שמאגם את כל המשאבים, אקח את השיטה של מרכז "חמדה" בתל אביב להוראת המדעים פיסיקה כימיה, שם ריכזו את המרצים הכי טובים בשכר שהוא לא שכר רגיל, איפשרו להם חוזים אישיים, יש שם את המכשור הכי חדיש, אבל שווה לעשות את זה כשמביאים לשם את כלל התלמידים של האזור, במקרה זה העיר תל אביב.
כל מי שרוצה ללמוד חמש יחידות במדעים מגיע למרכז פעמיים בשבוע בשעות הבוקר, אחר הצהריים, הערב, המרכז פועל אפילו בשעות לא קונבנציונליות.
אני ראיתי לנגד עיניי מודל דומה באלקאסמי, חשבתי שכך זה צריך לעבוד. התפלאתי לראות שמי שמממן את מרכז אלקאסמי זה דווקא משרד המדע וטכנולוגיה, תבורכו, זה יפה מאוד. זה משרד שקיים במקרה בקדנציה הזאת, הוא יכול לא להיות קיים בקדנציה הבאה, יכול להיות מסונף למשרד גדול עוד יותר. אי אפשר לסמוך על זה, אני ראיתי את תשובת משרד החינוך שאומרים הם הקימו שישברו את הראש, שיתחזקו את זה, לא שלוש שנים, מאה שנים קדימה.
אבי ענתי
זה - - -
היו"ר רונית תירוש
מר ענתי, אני מסכימה איתך לחלוטין, אני קראתי והכנתי את עצמי לישיבה.

לא יכול להיות שמשרד החינוך לא ייקח על עצמו את מלוא האחריות ויבקש ממשרד המדע להדליק משואה ביום העצמאות, למה הם צריכים להשקיע למשהו שהוא משרת אך ורק את מערכת החינוך ואת המורים של מערכת החינוך?

קיבלנו תשובת המשך שרק עכשיו אני רואה אותה כי זה הגיע בלילה, ואז נאמר לי שבעצם המעבדות אינן עומדות בקריטריונים בתקנה של נוער שוחר מדע. זאת אומרת, המכללה לא זכאית לתמיכה כי היא לא עומדת בקריטריונים, אבל זו לא התקנה שצריכים לייחס אליה את המכללה הזאת ואת המעבדות הללו. אומרים לי, ואני מברכת על כך, שכרגע מתחיל מהלך בבתי ספר יסודיים בתקציב של שני מליון וחצי, אני רק שואלת אם זה בתי ספר יסודיים במגזר הלא יהודי?
גאלב מג'אדלה
צר לי ולחבריי שאנחנו צריכים להגיע לועדת מדע והטכנולוגיה בנושא כזה. רק למען תיקון, גם לד"ר מסאלחה, המרכז הזה הוקם על ידי משרד המדע התרבות והספורט ב-2008 בתקצוב של 3 מליון שקל.
היו"ר רונית תירוש
זה בעצם יוזמה שלך?
גאלב מג'אדלה
היינו בקול קורא, אלקאסם זכו, היתה עתירה של שתי מכללות נוספות לבג"צ, הפסידו, שתיהן הפסידו ואלקאסם זכה.
מוחמד ברכה
מה הטענה שהייתה נגדם?
גאלב מג'אדלה
היישוב באלקאסם הוא יישוב של השר.
מוחמד ברכה
זה ניגוד עניינים - - - הוא לא יכול לעשות שום דבר לירושלים.
גאלב מג'אדלה
בבג"צ אלקאסם זכו, וגם זכו לליווי מקצועי של מדענים מאוד רציניים, כי זה היה סנונית ראשונה, מאוד רצינו שחלילה לא ייכשל, היה לו ליווי מקצועי על ידי מיטב המדענים. לימים, משרד המדע התרבות והספורט התחלק לשניים, וכרגע הוא בתחום של משרד המדע והטכנולוגיה.
אני חושב, כבוד היושבת ראש, הנושא יותר מדיי ברור. מהנתונים כמה אלפי תלמידים עברו דרך המעבדות האלה ועשו עבודות מחקר, אלקאסם חתם איתנו על הסכם ללא תמורה, ממשרד המדע תרבות וספורט, כל התלמידים עושים את המחקרים שלהם ללא תמורה, הם לא משלמים.
אבי ענתי
אסור לגבות מהם בכסף.
גאלב מג'אדלה
כן, אין היום מימון שוטף. שלושת השנים של ההקמה ושל ההפעלה, עכשיו צריך מליון שקל להמשך הפעלה. יושב כאן מדען מירושלים שליווה אותם, מדענים מאוניברסיטת תל אביב. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שפרוייקט כזה ייסגר, וצריך למצוא את הדרך שמשרד החינוך, משרד המדע יהיו שותפים שיהיה לו תקנה מסודרת, ושלא נצטרך כל שנה לבוא אליך לכאן לדיון ללא צורך. אני פשוט תהיתי איך משרד המדע והטכנולוגיה ומשרד החינוך הרשו לעצמם שנגיע לדיון הזה כאן היום לצערי הרב.
היו"ר רונית תירוש
בבקשה, חבר הכנסת מסעוד גנאים.
מסעוד גנאים
תודה רבה. גברתי היושבת ראש, בהקדמה אמרת כל מה שצריך להגיד. אי אפשר שהמרכז הזה יוקם דווקא בגלל שמשרד החינוך לא עשה את שלו בגלל המחסור במעבדות, מרכזים מדעיים בתוך בתי הספר. המרכז הזה ענה על צרכים שהם חיוניים ובסיסיים לתלמידים, משרתים כ-60 בתי ספר, יש יותר מ-7,000 תלמידים. אז לא התקבל על הדעת שמרכז כזה הוקם על ידי משרד המדע, גם המשרד אשר היה אבישי ברוורמן כחצי מליון שקל והשתתפות המכללה.

לא אאריך בדבריי, משום שהעניין ברור, ניתן לד"ר מסאלחה לדבר. לפני יומיים דובר על מקצועות המדעיים בישראל. היה דיון בוועדת החינוך על הנושא הזה, המצב מאוד קשה. נכון, יש לנו עלייה במגזר הערבי, כך הצביעו הנתונים יותר מהמגזר היהודי, אבל כל זה לא אומר שעל הממשלה, במיוחד משרד החינוך לשאת באחריות ולמנוע סגירתו של מרכז מדעי שהוא חיוני מאוד לתלמידים שלנו וגם למורים שלנו משום ששם מתקיימים סדנאות למורים. אני מקווה שתצא מפה מסקנה וקריאה למשרד החינוך בעיקר לשאת באחריות ולממן ולתקצב את המרכז הזה כדי שלא ייסגר.
היו"ר רונית תירוש
תודה רבה חבר הכנסת גנאים.
מוחמד ברכה
בהמשך דבריו של חברי חבר הכנסת גנאים, אני מקווה שלא תצא קריאה, אלא שאנחנו נשמע בשורה מהמשרדים הרלבנטיים – גם משרד החינוך וגם משרד המדע והטכנולוגיה. הרי צריך לחשוב בלוגיקה פשוטה, או.קיי. סוגרים, מה זאת אומרת? האם משרד החינוך מתכוון להציף את בתי הספר במגזר הערבי במעבדות משוכללות ומתקדמות על מנת להדביק את הפער, אמנם כפי שנאמר יש התקדמות, אבל ההתקדמות עדיין לא מכסה את מחצית הפער בין בתי הספר היהודים והערבים.
אני חושב שזו לא מעבדה להעסקת תלמידים או רק להרחבת אופקים, אלא זה מקדם שוויון, וזה מציב את רגליהם של תלמידים מבתי ספר ערביים במקום מתקדם יותר במפתני האוניברסיטאות וההשכלה הגבוהה. ללא זה, אני חושב שאנחנו ננציח את הפערים, ונגרום לכך שתלמידים שיש להם אפשרויות, יש להם יכולות, יש להם כישרונות, ימשיכו להסתובב ברחובות מבלי שיוכלו לבטא את זה. התקציב הנדרש הוא לא משהו שהוא בלתי אפשרי. היום התבשרנו על כל מיני מהלכים שעושה הממשלה להעלאת מסים וכו'. לפני כשבוע, עשרה ימים, מצאנו, גילינו, שהשר שטייניץ שר האוצר, שמטבע תפקידו מלין תמיד על מחסור בתקציבים, מצא כ-50 מליון שקל להעביר למכללת אריאל. אני מתפלא על סדר העדיפות ההפוך והמהופך שעל פיו פועלת הממשלה.
היו"ר רונית תירוש
אתה לא מתפלא, אתה מוחה.
מוחמד ברכה
אני גם וגם.

חברת הכנסת תירוש, גם לשיטתם אני חושב שזה לא מועיל, זה שם את המערכת האקדמית בישראל בפינה במישור הבינלאומי. ולכן התקציב הנדרש הוא לא גבוה, הוא הגיוני, הוא מוצדק והוא לא מייצר משהו מאפס, אלא הוא נותן להמשיך פרויקט שהוכיח את הצלחתו, כפי שאמר חבר הכנסת גנאים, 7,800 תלמידים הפיקו תועלת מהפרויקט הזה. 60 בתי ספר השתתפו, אני מקווה שלהבא ההשתתפות תהיה יותר גבוהה. לכן אני מקווה שנשמע בשורות, ולא הבטחות ולא סיכומים שיופנו למשרדים הרלבנטיים, אלא שאנחנו נשמע היום ועכשיו שהפרויקט הזה של המעבדות ואלקאסם ימשיך. תודה רבה.
היו"ר רונית תירוש
תודה רבה.
מסעוד גנאים
אולי עוד ההערה כדי שנציגת משרד החינוך גם תתייחס לזה. קראנו גם בתשובת משרד החינוך, או במה שהגיע במייל מהוועדה, שמשרד החינוך אמור להקים מרכזים טכנולוגיים בפריפריה, זה נאמר על ידי סגן השר. הם מקצים כ-50 מליון שקל, אז אולי צריך להתייחס, ואלקאסמי תתוקצב מהתקציב הזה.
היו"ר רונית תירוש
כפי שאמר חבר הכנסת גנאים, יש כבר משהו קיים, למה לבנות דברים חדשים, אפשר להשתמש בקיים ולחסוך גם כסף של משרד החינוך.
רוצה לשמוע מה עושים שם, ואת שעות הפעילות ואת מי זה משרת.

מנחם, בבקשה, מנכ"ל משרד מדע וטכנולוגיה.
מנחם גרינבלום
בוקר טוב לכולם. אני חושב שכולנו תמימי דעים על הנושא של ההצלחה של המעבדה במכללת אלקאסמי. אני רק רוצה להגיד דבר נוסף, אני רוצה שלכולם יהיה ברור, הממשלה מילאה במאה אחוז את חלקה. משרדי הממשלה, משרד המדע והטכנולוגיה התחייב, עשינו חוזה.
היו"ר רונית תירוש
זה לא הממשלה, זה המשרד.
מנחם גרינבלום
משרד המדע והטכנולוגיה עמד במאה אחוז.
מוחמד ברכה
אני חושב שהמנכ"ל משתמש בטרמינולוגיה הנכונה, כי אנחנו לא צריכים ללכת לאיבוד במשרדי הממשלה שאחד יטיל את האחריות על השני. הכתובת מולנו, מול הכנסת, הכתובת היא הממשלה.
היו"ר רונית תירוש
אין בעיה, אבל הוא אומר הממשלה מילאה את חובותיה, דהיינו, גם משרד החינוך מילא את חובותיו.
מנחם גרינבלום
גם משרד החינוך בשלוש השנים הללו, מילא במאה אחוז את חלקו, כולו התחייב לשום דבר. במה שמשרדי הממשלה התחייבו, כל משרדי הממשלה מילאו במאה אחוז את חלקם. אני רק רוצה לציין שגם החברה מהמכללה, אנחנו מכירים אישית את האנשים, אנחנו מסתובבים, יש להם הצלחה בצורה בלתי רגילה - כל הנתונים שנאמרו כאן אכן נכונים.
בהסכם שלנו שכבר הסתיים בדצמבר 2011, העברנו גם כספים ב-2012, עשינו הכול על מנת לעזור. חבל שחבר הכנסת מג'אדלה יצא, אנחנו איתו בקשרים בנושא הזה כל הזמן בכוונה לראות אם אפשר לגייס כספים. אני מצהיר שאם יעבירו לנו משרדי ממשלה אחרים כסף, יש לנו את האופציה בהסכם, בחוזה, לתת להם תחזוקה לעוד שנתיים - זה לא מתוקצב אצלנו. משרד המדע, כפי שציינת חברת הכנסת תירוש, אנחנו עשינו את חלקנו מתוך שמחה ואהבה, ואם יהיה זמן וירצו אני גם אתן את חלקנו מה משרד המדע והטכנולוגיה עשה בכל מה שקשור במגזר הערבי, לאו דווקא במכללה כאן. אני חושב שאנחנו כאן עשינו בהתחלה כשהתחיל איתו השר מג'אדלה, בהמשך שלנו בצורה מדהימה שגם כדאי שחברי הכנסת שלנו יידעו מה עשינו.
היו"ר רונית תירוש
הם זכו במכרז, ואתם השקעתם מה? בניתם מעבדות שלא היו קודם?
מנחם גרינבלום
בנינו מעבדות, שיפצנו מבנים. הבאנו חדש, בנינו מכללה, השקענו, בנינו, ותפעלנו.
היו"ר רונית תירוש
משרד החינוך כן היה שותף כפי - - -
מנחם גרינבלום
משרד החינוך לא.
אבי ענתי
היה שותף בוועדת ההיגוי.
מנחם גרינבלום
חצי מליון שקל השר ברוורמן הביא, וגם את זה מצאנו דרך איך להרחיב את הפרוייקט על מנת שנעביר להם עוד יותר משליש מהכסף, גם זאת עשינו. זאת אומרת, אנחנו מבחינת המשרד גאים שאנחנו שותפים בפרוייקט הזה, היינו מאוד רוצים להיות שותפים בהמשך, אין לנו לזה שום תקציב.
מוחמד ברכה
אדוני השר, השר מעודכן בפרטי העניין? כי אני חושב שהפער מהאקדמיה של המדע, לדעתי, איך שאני מכיר אותו, הוא לא ירשה מצב כזה. השאלה אם הוא מודע למה שקורה.
מנחם גרינבלום
אנחנו יודעים שהבעיה שלנו היא בעיה של תקציב. אם אתה שואל אותי מבחינת סדרי עדיפויות, זה נושא מאוד חשוב למשרד. יש לנו סדרי עדיפויות בין היתר, בנושא של מדעים, דווקא בנות, נערות במגזר הערבי אנחנו משקיעים בזה עכשיו הרבה מאוד כסף, אנחנו עושים חונכות, אנחנו עושים המון דברים במגזר שלא נעשו קודם לכן.
מוחמד ברכה
שמחתי לפגוש אותו בכמה מקומות, באמת לעניין.

יש יסוד להניח שאם הוא ייכנס לעובי הקורה, הוא גם יכול - - -
מנחם גרינבלום
השר בקיא בפרטים, הוא גם ישיב לכם בתשובה מסודרת על כל מה שרק אנחנו אומרים.
היו"ר רונית תירוש
כשאתה אומר התקנה לא מתוקצבת, זה לא עניין של החלטה של המשרד?
מנחם גרינבלום
לא, אין לנו לזה תקציב. אין לנו תקנה. היה לנו חוזה ספציפי, העברנו כסף ייעודי, ואנחנו העברנו אותו בצורה מאוד מבוקרת, עבדנו בשקיפות מלאה, הם עבדו איתנו בשקיפות מלאה.
מוחמד כתאני
אנחנו מאשרים את כל מה שאמר כבוד המנכ"ל. אין לנו שום טענה על מילוי וקיום ההסכם. אנחנו מודים מאוד לכל הצוות שעבד איתנו ותמך, וגרם לנו להצליח בפרוייקט הזה. הבעיה שלנו אחרי סוף סוף שמישהו בא ומימן פרויקט חשוב כזה, כואב לנו שזה הולך ונגמר, כי זה מאוד חשוב למגזר הערבי. העניין הוא לא מכללת אלקאסמי, העניין הוא הסטודנטים בבתי הספר בכל המגזר הערבי.
היו"ר רונית תירוש
באיזה שעות היו מגיעים התלמידים ומה מטרת הפעילות?
מחמוד מסאלחה
כפי שדיברו חבריי, המרכז הוקם בהחלטה ממשלתית לפני שלוש שנים. הוא עבד במתווה של בלמונטה, אנחנו גם מודים לד"ר עופר אשל, שליווה אותנו בכל הדרך. התלמידים מגיעים בשעות הבוקר מהשעה שמונה עד השעה שתיים. הם יכולים להגיע ולעשות כל מיני מעבדות, ולפי הכשרה ותיאום בין המרכז לבין המורה ולפי הצורך.
היו"ר רונית תירוש
הם מגיעים עם מורה שלהם?
מחמוד מסאלחה
הם מגיעים עם המורה שלהם, אבל לרוב המדריכים הם מדריכים שלנו. מדריכים עובדים במרכז, הם עברו כל מיני הכשרות, הם בקיאים בחומר, והם מעבירים את ההדרכה במעבדות.

אני לא רוצה לדבר על מספרים והצלחות במספר בתי ספר, אני רק רוצה להזכיר דבר אחד שבאמת ריגש אותי לאורך שלושת השנים האלה. בשנה האחרונה, ואני הייתי שותף פעם, הוזמנתי על ידי משרד החינוך להיות גוף מייצג כאשר יצאו בתכנית לחשיפה של תלמידים בכיתה ח' או ט' למיומנות חקר.

רוב התלמידים האלה עשו חשיפות מהימנות חקר במרכז כי בבתי הספר אין להם את התשתית, הם עשו את זה בחינם. היינו שותפים לצעד הזה, לא רק זה, אנחנו גם עשינו הכשרות למורים במהימנות חקר לאורך שנתיים, כי הרבה מורים לא מוכשרים מספיק, הם היו באקדמיה לפני הרבה שנים, לא היו להם אופציות להתעסק במעבדות - דבר קצת מיושן. יש תכנית חדשה שאנחנו מברכים עליה במשרד החינוך, היינו שותפים לתכנית הזאת לאורך השנתיים האחרונות. הדבר שריגש אותנו, שהייתה השנה תחרות כלל ארצית במדעים. לקחנו שני בתי ספר, בית ספר עם אוכלוסייה כל כך קשה – ג'אסר אל-זארקה, ולקחנו את נווה יער מלוד. ג'אסר אל-זארקה שעבדו במרכז, עבדנו איתם וליוונו אותם לאורך הפרויקטים, זכו במקום שני ונווה יער בתחרות כלל ארצית. בנווה יער זכו במקום ראשון במחוז המרכז. כיום, לצערי הרב, אנחנו מדברים על מרכז אחד וייחודי, אין כמוהו במגזר הערבי, אם לא ימצאו תקציבים, המרכז הולך להיסגר. אנחנו כל הזמן בקשר עם אדון אבי ענתי. אם התלמידים רוצים להגיע בתשלום הם יגיעו פעם אחת, פעמיים לכל היותר – זה בגדול על התפוקה של המרכז. אני מקווה שהגופים הרלוונטיים ייקחו זאת בעניין, וידאגו שהמרכז לא ייסגר.
אשל אופיר
המרכז באלקאסמי הוקם בעיקרו על פי המודל של בלמונטה. אקדים ואומר שלהשגת היעד שאת הגדרת של קידום החינוך למדעים, יש יותר ממודל אחד, המודל הנכון. את המודל צריך להתאים לתפיסתנו למקום. כל מקום יש אותם המאפיינים שלו, ולפיכך, למשל אם הנושא הזה של ריכוז לימודי מדעים במקום אחד במקום בבתי ספר, זה נכון למקומות מסוימים לא לכל המקומות. במודל של בלמונטה יש חיזוק של המוסד הבית ספרי דווקא, ולתפיסתנו, גם למגזר הערבי הנוער למדעים יש יותר ממודל אחד, צריך להתאים למקום, כל מקום יש לו את המאפיינים שלו. ריכוז לימודי מדעים במקום אחד, זה נכון למקומות מסוימים לא לכל המקומות, במודל יש חיזוק במגזר הערבי זה מתאים שם יש פחות ריכוזיות, יש מספר רשויות מקומיות, ואי אפשר כמובן לפתח את בתי הספר. לכן צריך לעשות מרכז שמאפשר קיום של לימודי מדעים בבתי הספר, אבל עליית המדרגה צריכה להיות במקום אחד, במקום שהוא אקדמי, כמו מכללת אלקאסמי ששם גם נפגשים התלמידים, חלקם צעירים במעבדות שהם ברמה מעבר למה שבית ספר רגיל יכול להציע בכל מקרה.
מוחמד ברכה
אתם בקשר עם מרכזים אחרים?
אשל אופיר
יש קשר עם כל המרכזים.
מוחמד ברכה
איך זה מתוקצב במקומות אחרים?
אשל אופיר
עם כל המרכזים, אז בכל מקום זה מתוקצב אחרת. לדוגמה, בירושלים, בגלל הריכוזיות של ירושלים, למעלה ממחצית הפעילות אצלנו זה לתלמידים מירושלים והמרכז פועל בשותפות מלאה של האוניברסיטה העברית עם הרשות המקומית מנח"י ירושלים, שהם שותפים בוועד המנהל, ויש חוזה ערוך שנים. יש שותפות של מנח"י ויש גם תמיכה של קרן ירושלים, מהבחינה הזאת קרקע שעליה נמצא מרכז בירושלים היא קרקע מוצקה יותר ונוחה יותר, כי יש רשות מקומית אחת שהיא מרכזית שהיא שותפה.

אני חושב שזה חשוב שתהיה שותפות של הרשויות המקומיות, אבל זה לא מוריד מהאחריות של משרד החינוך. לפני שאגע באחריות של משרד החינוך, אני רוצה לתת דוגמה אחת שאני חושב שהיא מאוד מייצגת למה שקרה בשנתיים וחצי האחרונות באלקאסמי. אלינו מגיעים חוץ מירושלים גם ממקומות אחרים, גם מהמגזר הלא יהודי. יש בתי ספר שמגיעים כל שנה מגיעים ליומיים, לפעמים שלושה לפעילויות מרוכזות וחוזרים לשם.

לאחר ההקמה של המרכז באלקאסמי, הצעתי לבית הספר באום-אל-פאחם להגיע לשם, אין צורך, הם עוברים במילא, בדרך לירושלים עוברים ליד באקה-אל-גרביה, אין שום סיבה שלא יעשו את הפעילות שם, זה הגיוני גם מבחינת הזמן שמקדישים, גם מבחינת העלויות. כל הפרוטוקולים שיש להם זה פרוטוקולים שאנחנו פיתחנו ואחר כך פיתחו נוספים. הפעילויות אני יכול להעיד, ברמה הגבוהה ביותר שיש.

לאחר שהם התעקשו להגיע אלינו עוד שנה, אני כמעט סירבתי לקבל אותם שנה לאחר מכן, אלא אם כן הם יגיעו קודם כל לאל-קאסמי. אני רוצה לומר פה, לאחר שהם הגיעו פעם אחת למעבדות, אלינו הם לא הגיעו יותר, לא כל כך כי אנחנו לא בסדר, אלא כי הם היו מרוצים במאה אחוז ממה שהם קיבלו שם, שהרמה שם לא נפלה מהרמה שמתקיימת בירושלים.

את הדבר הזה אסור להפסיד, זה כבר קיים. להחזיר את זה, אני יכול להבטיח, אם זה ייסגר להחזיר את זה אחר כך – השר לשעבר מג'אדלה יכול להעיד יותר מכולם, יושב גם סמנכ"ל המשרד אבי ענתי שליווה את המאמצים האלה במשך שנים, כמה קשה היה להקים מרכז אחד.

האחריות של משרד החינוך פה לדעתי היא קרדינאלית, ויש אלף ואחד דרכים לפתור את הבעיה. עלה הנושא של תקנה של נוער שוחר מדע, אני רוצה לומר, שהמקום הזה עומד אחד לאחד ברוח התקנה. יש פה אלף ואחד סיבות טכניות - - -
היו"ר רונית תירוש
אתה נותן עדות אופי נהדרת על המקום, תשאיר למשרד לתת את הפתרונות. אני מאוד מודה לך.
מחמוד מסאלחה
בעניין של נוער שוחר מדע, אנחנו ניסינו לקבל תקציב נוסף על ידי פתיחת סניף של נוער שוחר מדע. פנינו לריבי, הזמנו אותם למקום, כנראה התעכב מכל מיני סיבות. מכללת אלקאסמי לא עומדת בקריטריונים של קבלת נוער שוחר מדע.
אני רוצה לדבר מעבר למרכז הזה. נוער שוחר מדע בארץ יש 8 או 16 אלף סניפים.
היו"ר רונית תירוש
תתמקד באלקאסמי.
מחמוד מסאלחה
במגזר הערבי יש מקום אחד לנוער שוחר מדע זה בכפר כנא ואין מקום אחר. אני רציתי להבין מהתכנית הזאת שנוער שוחר מדע שהיא מתוקצבת לכלל תלמידים ערבים ויהודים בארץ, כמה תלמידים ערבים נהנים מהתכנית? רק האליטות של האליטות, התלמידים שההורים שלהם כל כך איכפת להם, יש להם כסף, ואלה שיכולים לשלוח את הילדים שלהם לתל אביב לעשות נוער שוחר מדע.
היו"ר רונית תירוש
יש פער עצום וזה בעוכרנו, וזה תעודת עניות לנו, שאנחנו לא נותנים את אותם משאבים כפי שניתן למגזר היהודי. אין ויכוח, אתה מנסה לומר שרק מעטים נהנים ממשהו? בוודאי, אנחנו יודעים את זה. לכן אני תוהה אם כבר קם מרכז, ובמזל רב משרד אחר השקיע בו, משרד החינוך לא ייקח את זה בשתי ידיים ויאמר תודה רבה, מכאן ואילך אני מלווה את זה, אני נותן. זה צריך להיות אינטרס של המשרד, אני בכלל לא צריכה להיות בעמדה שאני דורשת, מבקשת, מתחננת - זה צריך להיות אינטרסים רק של המשרד.
אבי ענתי
זה חינוך פורמלי.
רבקה ריבי לקריץ
כמו שכרגע אמרת, הסיפור הזה נמצא בשדה של החינוך הפורמלי.
היו"ר רונית תירוש
קודם כל בחינוך הפורמלי, מאחר והוא קיים, כדאי לנצל אותו גם אחר הצהריים, בשבתות וחגים וכל מה שאפשר.
רבקה ריבי לקריץ
לגבי החינוך הבלתי פורמלי, אני לא רוצה להיכנס. אני רוצה לסבר את אוזנם של כל מי שנמצא פה. אני שעוקבת מזה שנים רבות אחר החינוך הבלתי פורמלי, וכל מה שנעשה, מעל 30% מתלמידי המכללה למדע הם מהמגזר הערבי. באים אוטובוסים שלמים לטכניון - - -
היו"ר רונית תירוש
אבל למה לא ליישובים שלהם?
רבקה ריבי לקריץ
אם אנחנו מדברים על אחוזים - - -
היו"ר רונית תירוש
חבל על הויכוח, האחוזים לא מתקרבים. אני רוצה מאז אחוז לא שלושים. אני שואלת שאלה אחרת, יש לך משאב קיים, מדוע לא תנחי אותם איך לעמוד בקריטריונים כדי שתוכלי לתמוך בהם?
רבקה ריבי לקריץ
זה רגולטורי.
היו"ר רונית תירוש
אני עכשיו מנכ"לית משרד החינוך, ואני שואלת אותך שאלה.
רבקה ריבי לקריץ
כמזכ"לית משרד החינוך, אני יכולה לומר שהתקנה לנוער שוחר מדע מיועדת בצורה מובחנת רק לאוניברסיטאות, מכללות אקדמיות שמתקיימים שם לימודים אקדמיים באותם נושאים לימודיים - -
היו"ר רונית תירוש
המכללה לא עומדת - - -?
רבקה ריבי לקריץ
ישנם משרדי מדע שיכולים לעשות שם קדם, לא לשוטף אלא לפרוייקטים מיוחדים בלבד. תשאלי אותי למה? משום שברגע שהיו עושים שם איזשהו שינוי, כמות המשאב שיש שם היא לא אינסופית, להיפך.
היו"ר רונית תירוש
אז היא לא מכללה ללימודי מדעים והיא לא אוניברסיטה והיא לא מוזיאון.
בתיה הקלמן
לשם הבהרה, מכללת אלקאסמי היא מכללה אקדמית לחינוך מוכרת על ידי המועצה להשכלה גבוהה, ומוסמכת להעניק תארים בתחומים שונים. לאחרונה בשנת 2010 גם אישרה המועצה להשכלה גבוהה למכללה לפתוח תכנית לימודים להכשרת מורים למדעים למסלול היסודי. התכנית נמצאת כרגע בשלבי בדיקה שונים לקראת הסמכת המכללה להעניק תואר אקדמי בוגר בהוראה. לנגד הוועדה שבודקת את התכנית, ודאי תעמוד לנגד עיניה גם הפרמטר של התשתיות שיעמדו לרשות התכנית. כמובן, כאשר מדברים על מדעים, מדברים על המעבדות.

הדיון פה הוא דיון שסובב סביב סוגיה תקציבית. המועצה להשכלה גבוהה היא לא הגורם המתקצב את המכללה האקדמית לחינוך, הזו, אלא משרד החינוך. אני לא אכנס כאן לשיקולים התקציביים, אבל בוודאי צריך למקבלי ההחלטות לקחת בחשבון שפגיעה במעבדה יכולה להיות קריטית להמשך אישור תכנית הלימודים.
היו"ר רונית תירוש
יש לזה אפילו השלכות מעבר לזה.
רבקה ריבי לקריץ
בתקנה אנחנו לא מתקצבים מכללות לחינוך. יש גם בכל המכללות לחינוך – אורנים, לוינסקי, הם מלמדים כולם מדעים.
אבי ענתי
אבל זה הוראת מדעים.
היו"ר רונית תירוש
זה לא תופס בקריטריונים? מה עם - - -
רבקה ריבי לקריץ
או להנדסה או לאוניברסיטה.
היו"ר רונית תירוש
נדבר על הפורמלי.
שושי כהן
אני שמחה על הדיון היום, ואני שמחה גם על הקשר של התלמידים ושמגיעים תלמידים בהיקפים כאלה ללמידה וגם למורים. כל מה שנאמר פה הוא נאמר נכון.
אני רוצה לומר לגבי המהלך לחיזוק הידע והמיומנויות שהחל בתש"ע, מהלך שהוביל להכנסת משאבים רבים, קודם כל תוספת של שעות לתחומים, הדרכות, השתלמויות, והדבר המרכזי תשתיות פיזיות. התפיסה היא שאנחנו צריכים שבכל בתי הספר יהיה חדר מקצוע, מדע וטכנולוגיה, מה שנקרא מעבדת מדעים שבו המורה מלמד את המדעים בצורה חווייתית, התנסותית, כמו שאופי המקצוע שזה דורש ועולה מאופי ודרישות המקצוע.
השלב הראשון שמשרד החינוך עשה, זה להקצות משאבים. את רונית יודעת שבשנים האחרונות התש"ע היה קיצוץ במשאבים, וכמעט ולא ניתנו משאבים להצטיידות חדרי מדעים. החל מ-2010, מדובר על מהלך גדול מאוד של 13 מליון שקלים שתוקצבו בראש ובראשונה לחטיבות ביניים, כי שם התחלנו את המהלך ועכשיו אנחנו מתחילים מהלך דומה. השבוע יצא קול קורא ליסודיים.

מתוך 13 מליון שקלים, כ-3 מליון 360 שקלים הלך, זאת אומרת תוקצבו, מוסדות חינוך במגזר הלא יהודי – 3 מליון 300 מתוך ה-13 מליון, יש לי גם את המוסדות.

בואו תתנו לי להציג את התיזה ואז אענה על כל שאלה. הרצון שלנו לקדם את החינוך המדעי הטכנולוגי בארץ ובמגזר הערבי בפרט, כי איכשהו היו פערים ואנחנו רוצים לא רק להעלות את כולם, אנחנו רוצים גם לצמצם את הפערים ולהשקיע משאבים כדי לצמצם את הפערים האלה.
מוחמד ברכה
את ביקרת לראות מחסורים בציוד מעבדתי ודברים כאלה? המספרים כשהם יבשים הם יכולים להטעות.
שושי כהן
אני מבקשת רק שתאפשרו לי, על כל שאלה אני אענה. כאשר העדפה המתקנת איך היא באה לידי ביטוי? מתוך התקנה של ההצטיידות מדברים על 30% מדד המוסד, כאשר יש העדפה למוסדות בסוציו-אקונומי נמוך. ברוב המקרים במגזר הלא יהודי, המדד הוא קצת יותר נמוך מהמגזר היהודי, אז כבר זה נותן העדפה. זה נותן העדפה ב-30% למדד סוציו-אקונומי. הדבר הנוסף, 50% מתוך התקנה למוסדות החינוך לפי רמת ההצטיידות. אם מלכתחילה היה איזשהו פער שבמגזר הלא יהודי היו מעבדות לא מצוידות, עוד הפעם, התקנה באופן שהיא מתוקצבת נתנה העדפה לבתי ספר לא רק במגזר הלא יהודי, באופן כללי - למדד סוציו-אקונומי נמוך 30% ברמת הצטיידות, זאת אומרת, 80% מהתקנה זה להעדפה מתקנת לשני הפרמטרים.
שכיב שנאן
איך ה-20% הנוספים?
שושי כהן
מספר כיתות. ככה מורכבת התקנה ואני נותנת את הנתונים. קיבלתי מד"ר קוסאם דיאב, המפקח במגזר הערבי שנבצר ממנו להגיע, אתם אמנם גם מצום הרמאדן, הוא ביקש, הוא עבד עד הלילה ואנחנו מתואמים. ראיתי גם את מוסדות החינוך, ואני שמחה שהגיעו הרבה מאוד תלמידים והרבה מאוד מוסדות חינוך לאלקאסמי, לפעילות עם החקר המדעי כמו שציינת.

כמעט רובם ככולם בשנתיים האחרונות צוידו, יש לי אחד לאחד גם את גובה התקציב שהמעבדות האלה הגיעו. התפיסה היא בראש ובראשונה עליכם, ולתת למורה את האמצעים לעשות את זה ביומיום במעבדת המדעים. אנחנו מעודדים את הגישה של יציאה גם מחוץ לבית הספר אל גופים בלתי פורמליים שתומכים גם בלמידת החקר ובעוד, כמו שיוצאים מוזיאוני מדע, וגני מדע ונוער שוחר מדע, ומעבדות שונות. הדברים האלה לא מתוקצבים כרגע, הם מסל תרבות של בית הספר והתשלום הוא תשלום סמלי שתלמידים משלמים. המשרד לא מתקצב את זה, המשרד מתקצב הצטיידות תשתיות בתוך בית הספר, הוא מהלך גדול. כרגע רק ציידנו חטיבות ביניים, השלב השני, אנחנו רוצים לצייד את כל בתי הספר היסודיים ויש לנו עוד עבודה רבה לעשות בדבר הזה.

אנחנו מברכים מאוד על הקשר עם הגופים הלא פורמאליים וגם עם המכללה. אני יודעת שהכשרתם הרבה מאוד מורים בתהליך החקר המדעי שאנחנו מובילים. יש תקציב להשתלמויות שהמכללה מקבלת עבור הפיתוח המקצועי של המורים, זה לא קשור כרגע המורים ממכללת אלקאסמי יכולים להנחות מורים שהם מדע וטכנולוגיה, והם מעדיפים תעריפי נש"מ מתקציב המשרד לצורך התפתחות מקצועית.
היו"ר רונית תירוש
שהם מוכרים כפיסגה?
שושי כהן
הם לא מוכרים כפיסגה, אני לא יודעת איך מגיעים אליהם, אבל הם שולמו.
מוחמד כתאני
ההשתלמויות מורים - - - די מסודר - - -
שושי כהן
זה ערוץ נוסף.

אני רוצה לומר עוד דבר אחד, מכיוון שאנחנו רצינו להעלות את כולם במהלך החיזוק הידע והמיומנות, ד"ר עופר רימון ראש המינהל, יחד עם עבדאללה חטיב, הממונה על המגזר הערבי, השקענו משאבים רבים יותר במגזר הערבי באופן כזה שקיימנו כנסים גם עם מורים, לא מעט כנסים, והגענו לביקורים בבתי הספר כדי לעודד. אנחנו רוצים ברמה לאומית להעלות את ההישגים של התלמידים, ואמר עבדאללה, אנחנו לא רוצים שהמגזר הערבי הוא זה שייקח אחורה. אנחנו רוצים להיות קדימה, ואנחנו רואים את זה כבר בשנתיים האחרונות שיש עלייה בממצאים, בהישגים של המיצ"ב, ובמגזר הערבי ההישגים עלו באופן יחסי יותר מאשר במגזר הלא יהודי, כי מדובר פה גם על המגזר הבדואי, הצ'רקסי והדרוזי, אנחנו מדברים באופן כללי.

יחידות נוער שוחר מדע, ציינה כבר ריבי. היינו רק לפני שבוע בטכניון, הרבה מאוד מגיעים מהמגזר הלא יהודי.

כאשר קיימנו כנסים גם עם הורים לא מעט כנסים, והגענו לביקורים בבתי הספר כדי לעודד. אנחנו רוצים ברמה לאומית להעלות את ההישגים של התלמידים. אמר עבדאללה, אנחנו לא רוצים שהמגזר הערבי הוא זה שייקח אחורה, אנחנו רוצים להיות קדימה, ואנחנו רואים את זה כבר בשנתיים האחרונות שיש עלייה בממצאים בהישגים של המיצ"ב, במגזר הערבי ההישגים עלו באופן יחסי יותר מאשר במגזר הלא יהודי, כי מדובר פה גם על המגזר הבדואי, הצ'רקסי והדרוזי – אנחנו מדברים באופן כללי.

יחידות נוער שוחר מדע, ציינה כבר ריבי. היינו שבוע בטכניון, הרבה מאוד מגיעים מהמגזר הלא יהודי.

אם יש עוד שאלות ספציפיות – הכשרה דיברתי, לגבי ההצטיידות, זאת התפיסה, את המשאבים להכניס לתוך בתי הספר.
היו"ר רונית תירוש
ננסה למקד את הדיון כי אנחנו לקראת סופו.

אני מברכת על כל מה שהמשרד נותן מאז שעזבתי, אבל באמת, שר האוצר הפך להיות ראש ממשלה והחליט הפעם לא לקצץ. אחר כך המשרד בראשות השר והמנכ"ל דאז החליטו לתקצב את כל מה שנוגע למבחנים בינלאומיים, ביניהם מדעים וטכנולוגיה. נהדר, על הדרך הרווחנו תקציבים והתייחסות וטוב שכך. אני רק אומרת דבר כזה, משתמע מהדברים שאנחנו הולכים לפי ההוראות היבשות, אתם מצד אחד מאוד פתוחים ועושים יוזמות חריגות, והן, אגב זמניות, כל עוד יהיה תקציב לזה, אז יתנו עכשיו תוספת שעות למקצוע כי רוצים להצליח במבחנים הבינלאומיים.
שושי כהן
זה נשאר.
היו"ר רונית תירוש
אני מאוד מקווה, בעזרת השם, ואינשאללה שזה יישאר. אבל אני יודעת שזה דבר זמני, זה לא היה, אלה דברים שהם בני קיצוץ, מה שנקרא, עתידי. אני אומרת דבר כזה, עם כל הפתיחות והרצון, והתכווננות, אתם פה מוותרים בקלות יתרה על משאב קיים, שכל מה שצריך בו, וזה באמת לא הרבה כסף – מליון שקלים בשנה, אגב, אולי זה אפילו פחות. אולי אפילו אפשר ליצור איזשהו מצ'ינג. אולי אפשר יהיה למצוא את מי שתורם לבלמונטה ולחמדה ולקרן רוטשילד שיתנו גם, אבל אני יודעת גם שאף קרן לא תתן שקל אם לא יראה שהמשרד משקיע.
לכן אני אומרת אפשר ליצור איגום משאבים, אולי אפילו קצת ממדע, שיתנו מאיזושהי תקנה ויתנו את חלקם גם כן. אני ממש חושבת שלא קשה להשיג את זה. מה שצריך להיות בראש מעייניכם, זה הרצון האמיתי לא רק לא לסגור את המקום, אלא לטפח אותו ולנצל אותו במובן הכי ניצולי של המלה. זו עוולה בלתי ניתנת לכפרות.
אבי ענתי
זה חסכוני, אגב.
היו"ר רונית תירוש
ללא ספק. אני מברכת על הרצון שלכם לטפח את בתי הספר. אני זוכרת את המלחמה שלי כמנהלת תיכון שלא כל כך ששה לזה שתלמידי החמש יחידות יילכו לי לחמדה. אני הבנתי שלעולם אני בבית ספר ככל שהוא יהיה מטופח, לא אצלי לתת את רמת – אני כבר לא מדברת המורים, את רמת המכשור וההצטיידות. אם תגידי לי עכשיו שכל מה שתציידי היום את בתי הספר במגזר יהיו ברמה לא פחותה ממה שיש במרכז אלקאסמי, את יודעת מה אני אגיד, חבל שאתם מבזבזים משאב קיים, אבל נקבל את זה במקום אחר.
מוחמד ברכה
ובכלל חטיבות הביניים.
היו"ר רונית תירוש
אני לא חושבת שתרצי להתחייב שזה באותה רמה.
מוחמד ברכה
הדגש הוא לחטיבות הביניים.
אבי ענתי
אנחנו דיברנו על החטיבה העליונה. אין מכשור בבתי הספר לעשות ניסויים של חמש יחידות פיסיקה, כימיה, על זה אנחנו מדברים.
שושי כהן
קודם כל הציוד שנדרש ליסודיים וחטיבות הביניים, אנחנו רוצים שיהיו בבתי הספר. לחטיבות עליונות, ואני חושבת שבלמונטה בין היתר התפיסה וגם לחמדה היה על ציוד ומכשור הרבה יותר מורכבים שאי אפשר לצייד אותם בתוך בתי הספר.
היו"ר רונית תירוש
הם מכווני אקדמיה לא רק לבגרות.
שושי כהן
נכון, זה לא אותו דבר. לגבי יסודיים וחטיבות ביניים, אנחנו חושבים שזה צריך להיות - - -
לגבי עניין חטיבה עליונה, אני רוצה לחזור למשרד, לעשות חשיבה נוספת. אני רוצה לדבר גם עם ד"ר עופר רימון, ונחזור בעניין הזה, ננסה לבדוק - את יודעת, את היית מנכ"לית המשרד, יש תקנות, צריך למצוא את הערוצים התקציביים ואת הדרך, זה לא רק רצון טוב.
מנחם גרינבלום
אני מציע כאן שאם תעבירו לנו את הכסף, יש לנו דרך בשנתיים הקרובות להעביר להם.
היו"ר רונית תירוש
מנחם, אם יש כסף הם יתנו.

אני מאוד אוהבת את הגישה שלך, כי אני חושבת שאת הבנת וחידדנו את הנקודה, מדובר פה במצב שהמשרד כרגע לא מתכנן השקעות בחטיבות עליונות וספציפית במגזר הלא יהודי חטיבות עליונות וספציפית במדעים, ולכן אני מציעה שתנצלו משאב קיים, זה יביא להרבה מאוד חסכון. אומר לי דובר הוועדה, תנצלו קרנות, כמו קרן יוזמות יהודיות ערביות – קרן אברהם, למשל, אבל אני אומרת שוב, גם קרן רוטשילד, בהיכרותי איתם, תאמרי להם, יש מרכז כזה, אדרבא שיתמכו על ידי בלמונטה ועל ידי אנשי חמדה לא משנה, הם יתנו. ברגע שמשרד אומר שגם הוא נותן, אז אתם תשיגו את המצ'ינג ולא תהיה שום בעיה.

מה שהמשרד צריך להראות זה שהוא רוצה, עד היום הוא לא הראה שהוא רוצה. אני לא מאשימה, כי אם יש דוד עשיר שמממן, אז לך לשבור את הראש. אבל הדוד הולך למקום אחר, ולכן אני אומרת זה צריך להיות אינטרס שלכם. ברגע שתרצו את זה, את תמצאי את התקנה שממנה תוכלי לקחת, תמצאי קרנות לשתף, לא תהיה לך שום בעיה. ואם צריך קרן רש"י, אני מוכנה אפילו לעזור בשידוכים. קרן רש"י, קרן רוטשילד, קרן אברהם, אני לא רואה שום בעיה.
שושי כהן
אני אבדוק.
היו"ר רונית תירוש
אמנם אנחנו יוצאים לפגרה אבל אנחנו רוצים לעבוד.

אני מבקשת, המשרד נערך לפתיחת שנת הלימודים. אני צריכה להוציא מסקנות למליאת הכנסת.
אני מודה ל-3 הח"כים - ברכה מג'אדלה ובראשם גנאים שהביא לדיון מהיר את הנושא. אני מברכת את משרד המדע והטכנולוגיה על היוזמה שלו לפתח את המרכז במכללת אלקאסמי להוראת מדעים. מכאן ואילך, משרד החינוך חייב מוסרית אידיאולוגית מקצועית ופונקציונלית לקחת על עצמו אחריות בהמשך תפקוד המקום, משום שמשרד החינוך בתכניותיו החדשות בשנים האחרונות לא נתן פתרון עתידי לתלמידי חטיבות עליונות בכל מה שנוגע למדעים וטכנולוגיה.

אי לכך הוועדה קוראת למשרד החינוך לאמץ אל חיקה את מרכז אלקאסמי שנותן מענה מעבדתי למקצועות המדע והטכנולוגיה במרכז ומציעה למשרד החינוך ליצור איגום משאבים יחד עם קרנות תומכות לנושאים שכאלו, כמו, קרן רוטשילד, קרן רש"י, קרן אברהם ובעזרת מצ'ינג שהמשרד יעמיד ממול יינתן פתרון לתלמידי חטיבה עליונה באזור המרכז, באקה אל גארבייה וסביבותיה.

משרד המדע והטכנולוגיה מתבקש לאתר אף הוא תקציב לשם איגום משאבים ככל שיוכל.
מוחמד ברכה
הועדה רשמה לפניה את הודעת משרד החינוך, וכו', ואנחנו מצפים לקבל תשובה.
פרידה סופר
אם אפשר להוסיף עוד שתי קרנות – קרן כהנוב - - -
היו"ר רונית תירוש
קרן קרב למשל, הם נותנים שיעורים בעצמם, זה לא שהם יתנו לך כסף. תוסיפי קרן כהנוב, אני פשוט לא מכירה. אני בסך הכול נותנת דוגמה, לא עושים פה רשימות.
שושי כהן
רק משפט שאני רוצה לומר, האחריות שלי היא עד חטיבות ביניים, אין פה נציגות של חטיבה עליונה - אני רוצה את הדברים האלה לבדוק.
היו"ר רונית תירוש
זאת היית צריכה להגיד לי בפתיחת הישיבה.

למרות היעדרותו של נציג משרד החינוך, לנושא הספציפי שלשמו התכנסה הוועדה, דהיינו, מענה לתלמידי חטיבות עליונות, הנני רושמת לפניי את הודעתה של מפמ"ר מדעים לחטיבות ביניים ויסודי הגברת שושי כהן, שהמשרד ידון בנושא בראשותו של ד"ר רימון, ויביא את הפתרונות ליושבת ראש הוועדה אליי, דהיינו עד ליום 23 לאוגוסט 2012. יש תאריך יעד, יש מסקנות ויש הנחיות. שבו על זה מהר. תודה רבה.

תודה רבה לכולם. הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 10:30>

קוד המקור של הנתונים