ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 17/07/2012

תקציב התרבות - מי מקבל מה?

פרוטוקול

 
PAGE
41
ועדת החינוך, התרבות והספורט
17/07/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס'' 673>
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט
יום שלישי, כ"ז בתמוז התשע"ב (17 ביולי 2012), שעה 9:00
סדר היום
<תקציב התרבות – מי מקבל מה?>
נכחו
חברי הוועדה: עינת וילף - היו"ר
מחמד ברכה
מסעוד גנאים

ניסים זאב

חנין זועבי

אכרם חסון
שאכיב מוראד שנאן
מוזמנים
שרת התרבות והספורט לימור לבנת

אורלי פרומן - מנכ"ל משרד התרבות והספורט

שמעון אלקבץ - ראש מינהל התרבות, משרד התרבות והספורט

נתנאלה בן נעים - יועצת למנכ"לית, משרד התרבות והספורט

גיא אטיאס - ממונה תקציב, משרד התרבות והספורט

מאיר ברדוגו - יועץ שרת התרבות והספורט

אור דורון - דוברת משרד התרבות והספורט

אריאל יוצר - רכז תרבות, אגף תקציבים, משרד האוצר

עו"ד רות דיין מדר - ראש תחום בריאות תרבות ונוער, מרכז השלטון המקומי

דגנית גרינבוים - נציגת ארגון ההורים הארצי, ארגון הורים ארצי למערכת החינוך בישראל

עו"ד מאיר אסרף - ב"כ איגוד במאי התיאטרון בישראל (בת"י)

ארנון בן סעדיה - ועד מנהל איגוד במאי התיאטרון בישראל (בת"י)

עירית פרנק - חברת ועד מנהל, מנהלת תיאטרון הסימטה, אמ"י - אגודת אמני ישראל

דני וייס - מנכ"ל תיאטרון החאן

אמירה תאומי - מנכ"לית להקת המחול הקיבוצית

דורית ווליניץ - יו"ר איגוד המוזאונים ואיקום ישראל, מוזיאונים

נסים טל - מנכ"ל, מוזיאוני חיפה

איתמר גורביץ - מנהל פורום מוסדות התרבות

אסף אמיר - יו"ר איגוד המפיקים, איגודי היוצרים

עפרה אייבר - אחראית קידום יצירה ישראלית, איגוד המפיקים

מיכה ינון - יו"ר תרבות לישראל

רינת גל-און - מנכ"ל תרבות לישראל

אלון ספן
_
מדיה טק חולון

אסתי סגל - המשמר החברתי
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
קצרנית פרלמנטרית
ר.כ. חבר המתרגמים
<תקציב התרבות - מי מקבל מה?>
היו"ר עינת וילף
בוקר טוב. אני מתכבדת לפתוח את ישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט. הדיון היום מתקיים תחת הכותרת – תקציב התרבות – מי מקבל מה? הדיון זה מתקיים במסגרת סדרת דיונים, כשהכותרת של כולם היא שקיפות והעמקת הדיון הציבורי בנושאי חינוך, תרבות וספורט. אני מעריכה ומודה לשרה ולמנכ"לית, שביקשו לקיים את הדיון הזה בנוכחותן, ולהציג את הנושא ובאמת להיות זמינות בעצמן, כדי לענות גם על שאלות הציבור ושאלות חברי הכנסת.

אז אנחנו נפתח מיד בסקירה, בבקשה גברתי השרה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
תודה רבה. בוקר טוב. אני מודה לך גברתי יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת וילף, ואני באמת רוצה לפתוח בכמה דברים כלליים, לאחר מכן המנכ"לית תציג כאן מצגת עם נתונים לגבי תקציב התרבות. לפני זה, אולי כמה מילים על התפיסה שלנו, התפיסה שלי, התפיסה של המשרד בשלוש השנים האחרונות והדרך שבה יישמנו אותה בשנתיים האחרונות כפי שגיבשנו אותה, שבאה לידי ביטוי כמובן בחיי התרבות בארץ וגם בתקציב התרבות מן הסתם.

הייתי מבקשת שבראש ובראשונה נעבור לשקף הראשון, על תקציב משרד התרבות והספורט, השוואה בין שנת 2011 לשנת 2012, אפשר כאן לראות את זה. השקף הבא יותר מעניין: ניתוח השוואתי של השקעה ממשלתית בתרבות, כאן אפשר לראות שכאשר אנחנו מסתכלים על אחוז ההוצאה על תרבות מתוך כלל התקציב, כולל בטחון, כלל תקציב המדינה, בהשוואה למדינות העולם, אנחנו יכולים לראות, כן, זו הבעיה שלנו כמובן, אבל אנחנו יכולים לראות כאן שבישראל אנחנו עומדים על פחות משני פרומיל, 0.18%. ביחס למדינות באירופה אנחנו כמובן עומדים על מספר או על אחוז כל כך נמוך, שהוא פשוט מעליב, הוא מביש. אני אומרת את הדברים האלה במשך שנים ואני אומרת אותם גם בפומבי. אני לא חוששת לחזור עליהם כי אני מאמינה בזה בכל ליבי, ומאד קשה לי משום כך, באמת כאשר באים לדבר בכלל על תקציב התרבות, צריך לראות קודם כל את השקף הזה כדי להבין על מה מדובר כאן. זו כבר לא שמיכה קצרה. זה אפילו לא שמיכונת, זה אפילו לו איזה ציפית לכרית, זה מפית בקושי ובמפית הזאת צריך איך שהוא לענות על הצרכים של מוסדות התרבות בישראל, ומעבר למוסדות, על עוד דברים אחרים וצרכים אחרים של תרבות. זה כמעט בלתי נסבל. זה לא אפשרי. זה לא ניתן. ולכן, ככל שאנחנו לא נעשה להטוטים כאלה ואחרים, זה לעולם לא יכול להספיק, ותמיד יהיו, בצדק, טענות צודקות, נכונות של כולם, מכל הכיוונים. אנחנו תמיד מנסים להסיט אותה קצת לכאן או קצת לשם, בהתאם למדיניות כזאת או אחרת, כדי בכל זאת לעשות את מה שנכון לעשות.
אם נסתכל על הטור האחרון, נראה שהיקף ההוצאה הממשלתית ביורו על תרבות לאדם, זה בכלל מדהים. מתחיל מנורבגיה, דנמרק, אוסטריה. אפילו במדינות אחרות, שוודיה, בהונגריה זה 73 יורו, בפולין 36 יורו. בישראל זה 16.6 יורו, וזה באמת נורא. ואז אנחנו באמת מוציאים את עצמנו במצב שבו מצד אחד יש כאן תרבות פורחת במדינה במידה מדהימה. יש כאן עושר תרבותי ענק ועצום וכישרונות אדירים, שגם פורחים בעולם ומהווים שם דבר בעולם כולו. איך זה קורה. זה קורה איך שהוא מעצמו, בלי סיוע ממשלתי משמעותי. מצד שני, אנחנו באמת לא יכולים לסייע באופן מספיק.
לאחר שאמרתי את הדברים האלה, אני רוצה להתייחס ומיד נגיע כמובן למספרים, לנתונים בכלל וגם לתקציב. אנחנו תומכים ב-774 גופי תרבות, הייתי אומרת, כתוב כאן מוסדות, נדמה לי שיותר נכון לקרוא לזה גופי תרבות.

לפני כן, אני רוצה לומר שכשהגעתי למשרד, אני חשבתי שנכון יהיה לקבוע קודם כל מדיניות: איך או מה אני חושבת נכון יהיה למשרד התרבות לעשות. בעצם בסוף שר מגיע למשרד, וודאי למשרד כמו משרד התרבות, ויכול להמשיך ולעשות v ולאפשר לעובדי המשרד הקבועים, הנאמנים והמסורים אני חייבת לומר, שעושים את תפקידם בצורה יוצאת מן הכלל טובה, לקחת את התבחינים, לעבוד על פיהם ולחלק את הכסף, וזה בסדר. התקציב יחולק על פי התבחינים, יש גם מועצה ציבורית, יש מדורים שקובעים וממליצים ולא צריך בשביל זה שר. בכל זאת צריך שר כדי ששר יקבע מדיניות, זו הסיבה היחידה שבגללה צריך שר ואני החלטתי שמדיניות, שאני רואה לנכון לקבוע, היא מדיניות של מתן, אפילו לא הייתי קוראת לזה העדפה, אלא של תרבות בפריפריה, ככה הייתי קוראת לזה, של החלטה שכל אזרח ואזרחית במדינה ולא משנה איפה הם גרים, אבל בעיקר אלה שגרים באזורי הפריפריה, ולא קרובים למה שאני קוראת מדינת תל אביב, הם יזכו לצרוך תרבות, אבל גם לאופציה ליצור תרבות ולהיות חלק מאותה יצירה של התרבות, בדיוק כמו כל אזרח אחר שגר באזור המרכז, בקרבת תל אביב, או בתל אביב. להחלטה הזאת שלי, הייתה ויש לה משמעות ממשית במה שאנחנו עושים, במה שעשינו, בעיקר במהלך השנתיים האחרונות, כי לקח זמן כמובן עד שההחלטה הזאת קיבלה משמעות ויצאה לפועל.

מה עשינו בעצם ואיך הבאנו את זה לכלל ביטוי? ראשית, השגנו תקציב ייעודי ותוספתי ממשרד האוצר, עוד מעט אפשר יהיה לראות את זה כאן בנתונים התקציביים בעוגת התקציב, של 21 מיליון שקלים לכל שנת תקציב, ל-2011 ול-2012, שהוא למעשה נגמר השנה. אנחנו כבר עובדים לקראת תקציב 2013 מול משרד האוצר, כדי לוודא שזה יימשך, בגובה 21 מיליון שקלים לכל שנה. והנה, בדיוק נכנס אריאל יוצר ממשרד האוצר, שלום אריאל.
היו"ר עינת וילף
אז 21 מיליון שקלים שנכנסו כתקציב תוספתי.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
תוספתי לכל שנה, בשנת 2011 ובשנת 2012, והם נועדו לפריפריה, לתרבות ולפרויקטים שאנחנו עשינו אותם ובהמשך גם נוכל לפרט אותם.
היו"ר עינת וילף
כלומר, כל אותם 21 מיליון שקלים מוגדרים ככסף תוספתי לפריפריה?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אכן.
היו"ר עינת וילף
איפה בעצם זה הוגדר?
אורלי פרומן
בהסכם התרבות שנחתם.
אריאל יוצר
זו תקנה תקציבית מן הסתם, אבל זה הוגדר בהסכם התרבות, כמו שאומרת המנכ"לית.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
בינינו לבין האוצר, נכון.

זה הדבר הראשון. הדבר השני שעשיתי, אני אגיד את זה כך, להשתחרר מגיבנת מאד גדולה שרבצה על גב משרד התרבות, שלא רק שלא הועילה ולא עשתה ולא מילאה את תפקידה, אלא גם עלתה הרבה מאד כסף, בשם אומנות לעם. אומנות לעם היה גוף שבמשך שנים עשה עבודה חשובה מאד בפריפריה, אבל לאחר מכן הגיע למצב שבו הוא הפסיק לעשות את עבודתו והתגלו בו גם בעיות רבות כאלה ואחרות, אני לא אכנס כרגע לכל זה, חבל על זמן הוועדה. והיה צריך לשחרר, להיפטר מהבעיה הזאת ולגמור אותה. אני עשיתי את זה, זה לקח משנה, או אפילו יותר, אני לא זוכרת אפילו כמה זמן.
אורלי פרומן
בסביבות השנה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
זה היה תהליך מאד קשה, מאד מורכב, מאד מסובך, כולל בתי משפט ובג"צים ו-1,001 דברים אחרים, אבל בסופו של דבר גם זה נגמר ובמקביל אנחנו הקמנו גוף חדש, שזה בדיוק תפקידו, כמו אמנות לעם, יחד עם ההסתדרות הציונית, קראנו לו תרבות ישראל, והגוף הזה פועל מזה כמעט שנתיים אני חושבת.
היו"ר עינת וילף
והגוף הזה קיבל את כל 21 מיליון השקלים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, לא, זה בנפרד. 21 מיליון שקלים זה עניין אחד, עכשיו אני בעניין השני.
היו"ר עינת וילף
אבל הגוף הזה אמור לעשות הרבה בפריפריה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אני מדברת כעת על המדיניות שלי של הפריפריה, ואני מסבירה. 21 מיליון שקלים זה עניין אחד שאנחנו נפרט אותו עוד מעט. העניין השני הוא תרבות ישראל, שבה במקום אומנות לעם, והייתה לנו שנה מאד קשה שבה בכלל לא הייתה פעילות. זה גם פגע מאד במוסדות, אבל היה צריך לעשות את הניקיון הזה, לא היה מנוס. תרבות לישראל שקמה לאחר מכן מתוקצבת, עוד מעט אפשר יהיה לראות את זה, היום בהיקף של, מיד נראה את זה, 21 מיליון שקלים כמעט על ידי המשרד. הרשויות בהתאמה, מיד אני אסביר מה היא עושה, נותנות לזה עוד 44 מיליון שקלים. בסך הכל יש כאן פעילות תרבותית בהיקף הזה.
היו"ר עינת וילף
אז 21 מיליון שקלים כן הלכו לתרבות לישראל?
אורלי פרומן
לא, זה לא אותם 21 מיליון.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, לא, זה לא אלה, זה במקרה 21 מיליון שקלים.
היו"ר עינת וילף
21 מיליון שקלים אחרים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
כן. אפילו לא שמנו לב. אבל מה שתרבות לישראל עושה, את יכולה לראות את זה שם. מיד נחזור על כל השקפים. זו הקדמה לא מסודרת כזו, מסודרת, אבל לא לפי השקפים. מה שתרבות ישראל עושה, כדי לעודד הנגשת תרבות ואומנות ביישובים ברחבי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, אז ב-160 יישובים אנחנו למעשה מאפשרים סדרות של תיאטרון, מוסיקה ומחול לציבור. הסדרות האלה מסובסדות על ידי תרבות לישראל, שמקבלת מהמשרד למעשה תקציב ייעודי לצרכים האלה, של 21 מיליון שקלים בסך הכל, יחד עם הפעילויות האחרות הנוספות. לסבסוד הסדרות, אני חושבת שיש כאן איזה 12 מיליון שקלים, אם אני זוכרת נכון בעל פה. אז זה 12 מיליון שקלים לסבסוד הסדרות.

הסבסוד עצמו הוא סבסוד דיפרנציאלי - צריך לדעת - ביישובים מסוימים, על פי האשכול הסוציו אקונומי של היישובים. וכמובן שהרשות המקומית גם היא משתתפת בסבסוד. בסוף כשמישהו בא לקנות מנוי כזה להצגה או לא להצגה, מנוי כזה שיש בו גם הצגות תיאטרון לסדרה, לפעמים יש בו הצגות תאטרון, יש כמה סוגי מנויים. יש מנוי לסדרה של תיאטרון, כמה הצגות תיאטרון, מופע מחול וקונצרט. יש רק לתאטרון, יש לחמישה מופעים, יש לשבעה, יש כל מיני סוגים של הסדרות, ואולי רינת תסביר את זה לאחר מכן, אם תרצו. וזה ב-160 יישובים כרגע. יש להצגות ילדים, למופעי זמר ועוד כל מיני דברים אחרים. כל זה מסובסד כאמור באופן דיפרנציאלי על ידינו וגם על ידי הרשויות. וכך אנחנו בעצם מאפשרים לציבור מאד מאד גדול. אגב, גם באומנות לעם בעבר מה שהיה, מעולם זה לא הגיע להיקף כזה של פעילות לא מבחינת מספר היישובים ולא מבחינת היקף הסדרות. אף פעם לא הגיע להיקף כזה ולא למשהו שאפילו לדומה לו או קרוב לו.
תרבות לישראל, שעושה עוד פעולות נוספת, ואם אני כבר מדברת על זה, זה כולל גם סיורים במוזיאונים, מפגשי אמנים, סדנאות ועוד כהנה וכהנה, אפשר לראות את זה כאן. זה כולל גם קונצרטים פתוחים בקיץ ועוד שורה של דברים. זה כולל גם, אני צריכה לומר, 80 הצגות בפסטיבל מסחריד, ב-30 יישובים מהמגזר הערבי, 37 מופעים בפסטיבל אבבה לתרבות אתיופית, מופעי תיאטרון ביישובים חרדים, זמר עברי באתרי מורשת ועוד כהנה וכהנה. כל זה נעשה במסגרת תרבות לישראל, וכל זה נכלל ב-21 מיליון שקלים שנמצאים בתרבות לישראל. זה לא קשור ל-21 מיליון שקלים ההם.

אלו למעשה עיקר הפעולות שאנחנו עושים בפריפריה, בבחינת הפנים שלנו לפריפריה, הדה-צנטרליזציה הזאת שאנחנו עושים. אבל זה לא רק זה, משום שאנחנו המשכנו את מה שהיה נהוג גם במהלך השנים, כלומר מתן ניקוד למוסדות, בגין הופעות מחוץ לבית שלהם, בפריפריה. בגין זה הן זוכות לניקוד מיוחד, שמעניק להן גם מקדמים בתמיכה התקציבית שלהם. וכך באמת כל מוסדות התרבות שלנו יוצאים לפריפריה, ונותנים בעצם להם, גם לתושבים בפריפריה, אפשרות לצפות ולהנות מכל המופעים שקיימים בפריפריה. זאת מדיניותי, ככה אנחנו פועלים ויש היום באמת אפשרות אדירה לכולם להשתתף בתרבות.
נקודה אחרונה שאני רוצה להדגיש אותה, היא שיתופי הפעולה שאנחנו עושים בין מוסדות תרבות לבין יישובים שונים שבהם מתפתחת תרבות, כדי ליצור גרעיניים של תרבות בשטח, שמהם ייווצרו יוצרים מקומיים. יש כאלה מספר שיתופי פעולה, אנחנו נפרט אותם אחר כך אולי, דוגמאות לשיתופי פעולה כאלה שקיימים בשטח.

אני אבקש לאפשר למנכ"לית לעבור לפי הסדר, אחרי שאני קצת רצתי.
אורלי פרומן
אני מבקשת עד השעה 10:00, כדי שיהיה מספיק זמן.
היו"ר עינת וילף
בסדר, בבקשה.
אורלי פרומן
התחילה השרה קודם לדבר על השקף שנקרא 'מִספרים מֶספרים'. רק כדי לקבל את המושג לגבי נפח, הנתונים האלה נכונים לפי דו"ח פילת של שנת 2010. אנחנו רואים שבתיאטרון צפו בשנת 2010 5 מיליון צופים בשנה, 1,500 הצגות תיאטרון מוצגות כ-15,000 פעמים ברחבי הארץ באהבה גדולה. 75% מהמחזות הם מחזות מקוריים שנכתבו על ידי מחזאים ישראליים ו-35% מהארצות הם בפריפריה. הקולנוע גם הוא ידע עדנה. לפני 10 שנים חוקק חוק הקולנוע. 10 סרטים ישראלים שלנו היו מועמדים לפרס האוסקר, והם מככבים ברחבי הפסטיבלים ברחבי העולם.
מוזיאונים, יש לנו 54 מוזיאונים מוכרים במדינה. אנחנו יכולים לראות שוב כמו אדירה של מבקרים במוזיאונים האלה, אותם 54, וגם בתחום האומנות הפלסטית, נתנו את הנתון של היקף מכירות שעלה דרמטית בשנים האחרונות.

ונעבור הלאה. קצת כדי להבין, ישנו המשרד, אבל ליד המשרד, הוא מוקף בעצם באנשי ציבור שיושבים במועצות שממונות על ידי השרה. המועצה הישראלית לתרבות ואומנות, שמכילה אנשים מתחומי התרבות השונים. בראש הוועדה עומד ד"ר חיים פרלוק.
היו"ר עינת וילף
את יכולה להגיד משפט על מה התפקידים הסטטוטוריים של כל מועצה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
כן, כן, בהחלט. המועצה הישראלית לתרבות ולאומנות היא המועצה המייעצת לשרה, אבל מעבר להיותה המועצה המייעצת, היא מורכבת ממדורים, או בתוכה יש גם מדורים. המדורים הללו הם למעשה הגופים המכריעים בכל הנושא של חלוקת תמיכות למוסדות השונים. בפניהם מובאות כל הבקשות, יש לנו אם אני זוכרת נכון כרגע בעל פה, 2,350 בקשות בשנה, זה נכון?
אורלי פרומן
כן.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אז 2,350 בקשות בשנה שמוגשות למשרד. בקשות תמיכה כמובן. הבקשות האלה מובאות בפני המדורים. המדורים מחולקים על פי נושאים. יש לנו תחומים, תחומי אמנות. יש מדור תיאטרון ומדור מחול, ומדור פראנץ', ומדובר מוסיקה ומדור בכל תחום, מדור תרבות בקהילה, ובכל התחומים השונים ועוד כהנה וכהנה. ופסטיבלים. בכל תחום יש מדור. הבקשות השונות מחולקות לפי המדורים. הבקשות מוגשות אגב פעם בשנה ב-'קול קורא' שאנחנו מפרסמים, במערכת המרכבה הממשלתית. הן מוגשות בצורה מסוימת, כמובן כל בקשה צריכה לעבור תנאי סף. אני רצה מהר.
לאחר שעברה את תנאי הסף היא מופנית למדור. על פי תבחינים שהם קבועים מראש, התבחינים הללו אגב הם תבחינים שנקבעים על ידי המועצה, לאחר תהליך מאד מאד מורכב, שכמובן כולל את המועצה, אחר כך פנייה להערות הציבור, לאחר מכן משרד המשפטים וכו' וכו', והן לבסוף נחתמות על ידי השר. אבל זה קורה פעם בכמה שנים, כמובן. ועל פי התבחינים הללו, הבקשות לתמיכה נבחנות על ידי המדור. המדור דן בכל בקשה ובקשה בנפרד ומחליט לגביה – האם לתמוך או לא לתמוך, ובאיזה סכום מתוך הבקשה שהוגשה. ולכן יש חשיבות עצומה למועצה הזאת. אגב, כל החלטה כזו של המדור מועברות לאחר מכן עוד לוועדת התמיכות של המשרד. יש כאן פרוצדורה די מורכבת. זו המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, אבל היא דנה גם בנושאים עקרוניים, לא רק בזה.
היו"ר עינת וילף
הפרוטוקולים של המועצה מפורסמים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, הפרוטוקולים של המועצה לא מפורסמים.
היו"ר עינת וילף
האם הם צריכים להיות מפורסמים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אני לא חושבת שיש מניעה לזה, אבל הם לא מפורסמים.
היו"ר עינת וילף
אבל לטעמך אין מניעה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לטעמי לא צריכה להיות מניעה שיפורסמו.
היו"ר עינת וילף
לפעמים עלה פה בדיונים שיש עיכוב מאד גדול משלב הגשת הבקשות ועד ה - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
ממש לא. קיצרנו את זה בצורה דרמטית ביותר. קיצרנו בחצי שנה ומיד המנכ"לית תסביר את זה. לא מאז שאנחנו במשרד. על אותו עיקרון, מועצת הקולנוע היא המועצה שכל תחומי האומנות מרוכזים במועצה הישראלית, תחת המועצה הישראלית לתרבות ולאומנות, חוץ משניים. אחד מהם זה תחום הקולנוע, שיש לו מועצה נפרדת משלו, והיא עוסקת בכל הנושאים של הקולנוע. היא אחראית למעשה לקבוע את כל הפרמטרים. הקולנוע מקבל תמיכה באמצעות קרנות הקולנוע. כאן זה כבר סיפור שונה, אבל היא עדיין קובעת. רק עכשיו היא עומדת, או שהיא כבר פרסמה להערות הציבור, אני לא זוכרת.
אורלי פרומן
עומדת לפרסם.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
היא עוד לא פרסמה, אז היא עומדת לפרסם ממש בימים הקרובים.
אורלי פרומן
מחכים לאישור של משרד המשפטים.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אוקי, תודה. היא עומדת לפרסם בימים הקרובים להערות הציבור, שינויים מסוימים שהיא מבקשת לבצע בקשר לנושאים שקשורים לקולנוע. מועצת הספריות הציבוריות עוסקת בנושא הספריות הציבוריות, כשמה כן היא. מועצת המוזיאונים היא מועצה ממש חדשה, שישיבתה הראשונה התקיימה בשבוע שעבר ובסמכותה להכיר במוזיאונים. רבים המוזיאונים, לפי דעתי יש 200 מוזיאונים, מתוכם אם אני זוכרת נכון, מוכרים רק 54 מוזיאונים.
היו"ר עינת וילף
מוכרים, זה כמובן מוכרים לצורך תמיכות.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לצורך תמיכה, בדיוק. כל אחד יכול לקרוא לעצמו מוכרים, אבל בסדר. מוכרים לצורך קבלת תמיכה מהמדינה 54. רבים מתדפקים על הדלת, כמובן, אבל כדי לקבל הכרה, יש תהליך מאד ברור מבחינת האיכות, אוצרות, כל הדברים הללו, ומועצת המוזיאונים היא הגוף שעל פי הקריטריונים שהיא קבעה, היא מחליטה אם להכיר או לא להכיר. יש כאן תהליך לא פשוט. והמועצה לביקורת סרטים היא המועצה שקיימת מאז ימי בראשית ברא אלוהים - - -
היו"ר עינת וילף
זה מה שהיה צנזורי?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
כן. למעשה, המועצה לביקורת סרטים - - -
היו"ר עינת וילף
אז המועצה לביקורת סרטים - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, לא מחזות, מחזות זה כבר בוטל לפני שנים רבות. נשארה המועצה לביקורת סרטים, שהיא למעשה לא פסלה אף סרט כבר שנים רבות, למעט ג'נין ג'נין בשעתו, שאחר כך זה הלך לבג"ץ ובג"ץ החליט לא לאשר את הפסילה אלא העיר הערות מסוימות לגבי חלקים מסוימים ולא ניכנס לזה כרגע. מכל מקום, היא לא פסלה. מה שהיא עושה בעיקר היא מסווגת.
חנין זועבי
למה אין שם נשים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
איפה? יש מלא נשים בתוך המועצות, אבל אין אף אישה בראש, נכון.
היו"ר עינת וילף
צריך.
אורלי פרומן
אוקי, מבנה התקציב.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אני מקבלת את הערתך.
שכיב מוראד שנאן
גבירתי יושבת הראש, האם אפשר הערה קצרה לסדר? יש דיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה בעניין של אסון הכרמל ואנחנו חייבים להשתתף שם. אני מבקש רשות של כמה דקות, להציג כמה דברים דחופים.
היו"ר עינת וילף
אני רוצה קודם לסיים את ההצגה, ברשותך, ואחרי זה את השאלות. אם אתה רוצה רק דקה, אז בסדר, אבל אני מעדיפה לא לפתוח את הדיון, עד שתסתיים ההצגה.
שכיב מוראד שנאן
שמעת את הטענה של חברת הכנסת ברכה? הוא אומר לי, איך לא הייתם חברים באותה סיעה.
היו"ר עינת וילף
זה לא קשור. היחס הוא זהה לכולם.
שכיב מוראד שנאן
אני יודע שזה לא קשור. הוא מדבר בצחוק. אני מאד מבקש אם אפשר שתי דקות, כי את המצגת אני ראיתי בניירת שהוצגה.
היו"ר עינת וילף
זה ממש לא מתאים, אני מתנצלת.
שכיב מוראד שנאן
איך שאת רוצה, בסדר.
אורלי פרומן
אוקי, תקציב התרבות בנוי מהסכמים סגורים. החל משנת 2009 היה התקציב הסכם תלת שנתי. בשנים 2012-2014 יש הסכם תלת שנתי נוסף. זה מה שנקרא הסכם התרבות והנספח לו.
היו"ר עינת וילף
שזה ההסכם עם האוצר.
אורלי פרומן
זה הסכם עם האוצר כמובן, ובהסכם הזה יש ביטחון מאד גדול, הוא מוגן מקיצוצים, לצד דברים שהשרה אמרה על קוטן התקציב, לפחות הוא מוגן מקיצוצים. כמובן לא משיג את ההתייקרויות במשק, אבל הוא מוגן. חוק הספריות גם הוא מעוגן בהסכם תקציבי משנת 2008. כל שנה יש תוספת של 11 מיליון עד שנת 2013, וזה יתייצב בשנת 2013. גם הסכם הקולנוע, חוק הקולנוע מעוגן משנת 2009 עד שנת 2013, 67 מיליון שקלים כל שנה והשנה גם נחתם הסכם מיוחד לקולנוע, שנתן תוספת של 6 מיליון כל שנה.
חנין זועבי
ושם לא כל שנה, בשורות הראשונות?
אורלי פרומן
הסכם התרבות הוא כך: ב-2012 – 484, כפי שכתוב, ועולה ב-9 מיליון כל שנה, עד 2014, שהוא 502. זה מ- עד. חוק הספריות אותו דבר, התחיל עם 18 מיליון, כול שנה יש תוספת. בהתחלה השנה הראשונה הייתה 12 מיליון, אחר כך 11 מיליון, יגיע עד 2013 ל-85 מיליון. אלה הסכומים שאנחנו בעצם יודעים אותם כבר קדימה.
היו"ר עינת וילף
אז כל ההסכמים האלה מעוגנים ויש תמיכות. התוספת הייחודית לפריפריה היא היחידה בעצם שאין לגביה, לצורך העניין, קריטריונים או מועצה או דברים כאלה, אם אני משווה לדברים האחרים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
שמה אין לגביהם?
היו"ר עינת וילף
שהיא היחידה, אם אני משווה לשאר ההסכמים במבנה, שאין ביחס אליה קריטריונים או מועצה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא צריכה להיות מועצה לגבי זה,זה חלק מתקציב המשרד.
היו"ר עינת וילף
אני שואלת, כי כל אחד שם זה בעצם - - -
אריאל יוצר
הכסף מוקצה בהתאם לקריטריונים שקבע משרד התרבות והספורט?
היו"ר עינת וילף
גם לתוספת הזאת יש קריטריונים שקופים?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
כן, כן, וודאי.
אורלי פרומן
כן, המשרד מגבש את התכנית, מוצג לאוצר בתחילת השנה, ואנחנו בעניין הזה ביחד.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
זה לא עניין של מועצה, כי זה חלק מתקציב המשרד.
אורלי פרומן
בואו נעבור לשקף הבא. על פני ההסכמים אפשר לראות, לקחנו את הכל ביחד, פה מעוגנים כל ההסכמים. אתם רואים את העלייה משנת 2009 עד שנת 2012. אנחנו נתרכז כמובן בדיון הזה בתקציב 2012, 642,185,000, מיליון שקלים, יותר קל להגיד. הפאי הזה משקף בדיוק את מה שכתוב בהסכם התרבות. הסכם התרבות לשנת 2012 כך הוא נראה בהסכם, בחלוקה.

אני רוצה לעבור לשקף לגבי חלוקת התקציב. אז קודם כל דיברנו על 21 מיליון בפריפריה. לגבי הספרות השנה, מילה אחת. הספריות זה כל הספריות הציבוריות ברחבי מדינת ישראל והספריות לעיוורים, שיש להם תקנה נפרדת והם 78.5 מיליון. תקציב הקולנוע מפורט פה. תאגידים על פי חוק, זה אותם גופים סטטוטוריים שהם מתוקצבים על ידי המדינה, לא דרך מבחני תמיכה, כשמם כן הם ויש רשימה של תאגידים סטטוטוריים. אם תרצו גם היא ישנה פה.
ועכשיו שני החלקים היותר גדולים, תרבות לקהילה ולקהילות ומוסדות התרבות הנתמכים. עשינו איזו שהיא הפרדה בין אותה תרבות מקצועית שמקיפה את תחומי התיאטרון והמוסיקה, תזמורות, ופרויקטים, הרכבים כלליים והפרינג' וכל להקות המחול כמובן והאמנות הפלסטית והפסטיבלים. יש לנו בתי ספר לאומניות בתחומים השונים, במשחק, במוסיקה, במחול, יש בין תחומיים. האקדמאיות, הן ללשון עברית והן ללשון ערבית. כל אלה נמצאים תחת אותם מוסדות תרבות נתמכים. והתרבות לקהילה ולקהילות, תרבות בקהילה יש לנו גם למגזר היהודי, גם למגזר הערבי, גם למגזר הדרוזי. אלו תקנות שבעצם תומכות בפעילויות מרכזית, פעילויות אמנות ותרבות שקורות ביישובים השונים. להקות יישוביות, תזמורות יישוביות, כל מה שהוא ה- "סמי מקצועי" - - -
חנין זועבי
אבל אין פה חלוקה לקהיליות, שנדע. אין פה חלוקה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
חלוקה למה?
אורלי פרומן
לא, לא נכנסנו לרזולוציה. באף אחד מהם לא נכנסנו כרגע לרזולוציה, כי פה ההצגה היא יותר - - -
חנין זועבי
כל קהילה לפי הגדרה, את הגדרת ערבים, את הגדרת יהודים.
אורלי פרומן
נכון, יש פה מגזר יהודי, ערבי, דרוזי, תרבות תורנית, מוסדות תרבות ומחקר, שימור אתרי מורשת, שזה לא מוסד תרבות, יושב שם. מה שחשוב להדגיש, שתחת מוסדות התרבות הנתמכים נמצאות כל התקנות שהסברתי קודם, שפתוחות לכולם, הן לא מגזריות. היה לנו כבר פה פעם אחת - - -
מוחמד ברכה
גברתי המנכ"לית, את יכולה להתייחס לקריטריונים ולתנאי הסף באופן כללי, באופן עקרוני. זאת אומרת לא להגיד רק מספרים שכוללים מגזר זה או אחר, אלא להתייחס לתנאי הסף, אם הם יכולים לקלוט או להכיל בתוכם את כל צרכי החברה, על גווניה.
אורלי פרומן
הקריטריונים שונים ומגוונים מתקנה לתקנה, לכן קשה פה לפרט את הכל. יש קריטריונים לכל אחת מהתקנות, למחול, למוסיקה, לתיאטרון, לפרינג', לבתי ספר, כל אחד מבתי הספר. זאת אומרת, הקריטריונים מאד שונים הם חשופים ומפורסמים וכולם יודעים אותם. החלק הארי הזה של התקציב, פתוח לכולם, התוספת הזו של הקהילות - - -
מוחמד ברכה
פתוח לכולם תיאורטית. כל עוד שלא מעמידים בפנינו מה הקריטריונים שהם יכולים באמת להתפרש על כלל האוכלוסייה, כי יש תנאים שאנשים, פשוט זה חומה שאי אפשר לחדור דרכה.
אורלי פרומן
קודם כל אני חוזרת ואומרת, הקריטריונים פתוחים, ידועים לכל הציבור. מי שעכשיו יושב ליד מחשב וייכנס לאתר שלנו וייכנס למחלקה לתיאטרון, יקבל את מבחני התמיכה לתיאטרון. מי שייכנס למחלקה למוסיקה, את מבחני התמיכה למוסיקה. כולם יודעים אותם. יותר מזה. אנחנו אומרים ויש פה חלק ממנהלי מוסדות התרבות שלנו, והייתה לנו גם בפגישה עם חלק, עם הפורום לפני שבוע או שבועיים. אנחנו אומרים להם - צאו ולימדו את מבחני התמיכה, כדי למקסם את התמיכה שאתם יכולים לקבל עבור הפעילות שלכם. זה נכון למגזר הערבי, זה נכון למגזר היהודי, זה נכון למגזר הדרוזי. כולם יודעים, אין פה שום דבר שהוא נסתר. ומנהל מוסד תרבותי או מנהל גוף תרבותי, זאת המשימה הראשונה שלו – ללמוד על מה הוא נמדד.
מוחמד ברכה
המגזר הערבי והמגזר הדרוזי, זו פריפריה גאוגרפית או פריפריה תרבותית?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
גם וגם. פעמים רבות, המגזר לא יודע לקבל את מה שאנחנו רוצים לתת לו. יש לנו דוגמא רק מהשבועות האחרונים. גם כשאנחנו רוצים לתת, המגזר לא יודע לקבל. ברשותך, אני יכולה הערה אחת?
היו"ר עינת וילף
כן, בבקשה.
מוחמד ברכה
לא, זה חשוב מה שאת הולכת להגיד.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אתן לכם דוגמא. אנחנו עשינו פרויקט של "לילה לבן", אני מניחה ומקווה שראיתם את זה בתקשורת ומן הסתם ראית את זה גם כן, חברת הכנסת וילף. זה היה ב-5 ביולי, לפני פחות משבועיים. אנחנו עשינו את זה ב-8 ערים בלבד. אנחנו פנינו לעיר נצרת מבעוד מועד, בזמן שפנינו לעוד 7 ערים יהודיות, והצענו להן לקחת בזה חלק. נצרת זה מקום מצוין, יש שם סינימטק, יש כמה מקומות שהם עוגנים, שבהם ניתן, יחד איתם, לבצע את זה כמו שעושים את זה בכל המקומות האחרים, יחד עם תרבות ישראל. נמצאת כאן רינת גל-און שהיא מנכ"לית תרבות לישראל, מיכה ינון שהוא יושב הראש, והיא הייתה איתם במגע. הם באו שלושה שבועות קודם או חודש קודם, משהו כזה ואמרו: "אנחנו לא מסוגלים לעשות את זה, אנחנו לא רוצים, אנחנו מוותרים". היא ניסתה והיא דיברה. אמרתי לה, אל תוותרי להם, אל תוותרי. אנחנו מוכנים שזה יהיה פחות נגיד גרנדיוזי מאשר בערים היהודיות, יותר בקטן, יותר בצנוע, אל תוותרי. היא לא הייתה מוכנה. הלכנו לשפרעם. אמרנו אתם יודעים מה, נוותר על נצרת, הם לא רוצים אז אי אפשר להכריח אותם, נלך לשפרעם. המנכ"לית דיברה עם ראש עיריית שפרעם, הוא שמח, הוא היה מבסוט, גם בנצרת שמחו. הוא היה מבסוט, אנחנו משלמים, הוא היה בעננים, מצוין, נהדר. הם אמרו, אי אפשר בשלושה שבועות לעשות את זה, זה נכון, אמרנו בסדר גמור, אז זה לא יהיה ב-5 ביולי. כולם יהיו ב-5 ביולי, פרסמנו בפרסומים שלנו את שפרעם עם כל היישובים, כוכבית ליד שפרעם למטה, שפרעם יתקיים במועד מאוחר יותר, כי באמת אי אפשר להספיק. אז הם חזרו בהם, קיבלו "רגליים קרות" ואמרו שהם רוצים את זה אחרי הרמאדן, רגע, הכל בסדר, הם צודקים, ברור. אמרנו בסדר, אחרי הרמאדן, בספטמבר מתי שהוא, אמרנו בסדר, מה שאתם אומרים. רצינו שתהיה עיר ערבית, פעם ראשונה גם באירוע כזה.
מוחמד ברכה
בנצרת עשו "לילות אדומים", אני חושב.
שמעון אלקבץ
עשו "לילות לבנים" ואמרנו אולי נשלב את הלילה הלבן של משרד התרבות.
מוחמד ברכה
היה להם פרויקט במשך חודש - - -
היו"ר עינת וילף
חבר הכנסת ברכה, אני מבקשת.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
זו הייתה דוגמא למשהו שאנחנו באנו לתת, זה מאות אלפי שקלים. מאות אלפי שקלים. לא יכולים לקבל. זו לא פעם ראשונה, זה לא דבר ראשון, אבל זו דוגמא מעכשיו, שלא יכולתי להימנע מלתת אותה, כי יודעים לבוא בטענות, אבל כש - - -
מוחמד ברכה
זו אמירה מרחיקת לכת.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
מה מרחיק לכת במה שאמרתי?
היו"ר עינת וילף
רק רגע חברי הכנסת, אני עוצרת דקה את הדיון. כיוון שכבר סטינו מהמסלול וכולכם כנראה בנושא דומה, כל אחד יכול לדבר ואנחנו נחזור אחרי זה לדיון כדי שתוכלו לצאת לדיונים שלכם. בבקשה, חבר הכנסת שנאן.
שכיב מוראד שנאן
גברתי השרה, גברתי יושבת הראש, אני מחזיק במכתב בהול שקיבלתי אתמול במייל מבחור בשם סאלח עזאם מהכפר עוספייה, שהוא במאי ומחזאי תיאטרון:
"...הנדון
ועדת החינוך בכנסת שתתקיים מחר, יום שלישי, 17.7, בשעה 09:00 בנושא תקציב התרבות לאן, בנוכחות שרת התרבות והספורט, חברת הכנסת לימור לבנת. מה הפנייה הבהולה, הנני פונה כמובן לכבודך בבקשה שתהיה נוכח ותיאבק למען התרבות הדרוזית בישיבת ועדת החינוך, בנושא תקציב כזה וכזה. אם אנו נחשבים לאזרחים שווי זכויות ושותפים בנטל, אז לא יעלה על הדעת שיתקיים דיון בנושא כה חשוב וקריטי, בלי שתהיה בו התייחסות לבעיות התרבות במגזר. דעתי האישית היא שמצב התרבות במגזר הדרוזי היום הוא יותר קשה ומשפיל ממה שצוין בתקשורת. המחלקה לתרבות דרוזית לא רק שמקבלת שליש ממה שהיא אמורה לקבל, 3 מיליון שקלים במקום 9 מיליון שקלים, אלא, שרוב ההתנהלות בתוך המחלקה לא תקין ומעורר חשדות..." אני ממש מצטט.

"רוב הכספים שמחולקים לא מגיעים להיכן שצריכים להגיע, לא משרתים או מעצימים ומצמיחים את התרבות בקרב העדה, וזה חשוב לא כדי להפוך את התרבות ליותר מקצועית ואיכותית. אני פונה לכבודו כדי לפעול למען התרבות של העדה באופן בהול, כי קו הטעם הטוב נחצה עד כדי השפלה. האומנים והיוצרים והמקצועיים האיכותיים בקרב העדה ממורמרים ומיואשים מהקיפוח הזועק לשמיים ומהמצב הקיים. צר לי להודיע לכבודו שמוסדות תרבות עצמאיים במגזר הדרוזי, מקבלים תמיכה פי 3 ופי 4 פחות ממוסדות בסדר גודל דומה, אפילו אם נשווה את עצמו למגזר הערבי.

מהסיבות שציינתי לעיל, למותר לציין שמוסדות התרבות במגזר הדרוזי הם במצב של פשיטת רגל. אין ביכולתם היום לתפעל מרכזי תרבות, ליצור ולספק אומנות מקצועית ואיכותית, אין ביכולתם לצמוח, להתפתח ולהתחרות במוסדות תרבות במגזר הערבי ובמגזר היהודי..".

למכתב זה מצורפת כתבה שהייתה בפורטל הכרמל, שהכותרת שלה – מי מחלק את כספי התרבות לדרוזים ולצ'רקסים, והתשובה – מה עושה השרה לימור לבנת בעניין. אני מתכבד להגיש לך את החומר.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה לך. חבר הכנסת חסון, בבקשה.
שכיב מוראד שנאן
אני לא סיימתי, ברשותך, אני רוצה רק לשאול שלוש שאלות קטנות.
היו"ר עינת וילף
אז ממש בקצרה.
שכיב מוראד שנאן
האם יש ייצוג הולם במועצות הציבוריות שהוצגו, ואם אפשר לקבל את רשימת הנציגים שנמצאים בתוכם. השאלה השנייה מה מצב העמידה ביעדי הממשלה של 10% עובדים בני מיעוטים במשרד, והשאלה השלישית – האם אפשר לקבל באופן מסודר את חלוקת התקציב ברמת תקצוב אל מול ניצול בפועל, בנוהל חלוקת התקציב - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
ניצול של המשרד?
שכיב מוראד שנאן
במיוחד מה שקשור למגזר. אני מבקש לקבל את התקציב שמגיע למגזר הדרוזי.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. חבר הכנת חסון, בבקשה.
אכרם חסון
בוקר טוב. אני קודם כל מודה לך על הדיון החשוב. לעניות דעתי נושא התרבות הוא המרכיב החשוב ביותר בקידום האדם ובהשקעה באדם, ואני גם רוצה לברך את השרה והמנכ"לית. אני אישית, השרה מכירה אותי, אני הקמתי את העמותה הדרוזית הראשונה בישראל, שמטפלת בתרבות מאז 1989. אני הקמתי לפני 15 שנה את בית הסופר היחידי שנמצא במגזר הלא יהודי בארץ ובית האומן, ואני לא מגיש בקשות כדי לקבל מכספי התרבות, כי העבר רחוק והשרה לא אשמה. צריך להגיד את האמת כאן. השרה לא הייתה, אני אישית לא האמנתי במדור התרבות. אני פעם אחת הייתי חבר הנהלה, לא האמנתי בזה, לא רציתי ואני לא ביקשתי נדבות. כשרצו לתת לי 20,000 ו-30,000 שקלים, כדי לחלק ל-73 סופרים בדליה ובעוספייה, סופרים שכתבו בשפות רבות ומפורסמים בעולם ולא רק בארץ, כשיש לי 32 אומנים ויש לי מאות פעילים, אז אמרתי שאני מוותר על הכספים וגייסתי כספים מחו"ל כדי לקיים עד עצם היום הזה.

בזמנו, כבוד השרה, כשאני בדקתי - - -
מוחמד ברכה
אתה מדבר על התקופה כשהיית ראש עיר.
אכרם חסון
גם לפני שהייתי ראש עיר לא ביקשתי ולא רציתי כי לא האמנתי במדור ולא האמנתי במשרד. אני חייב להגיד את הדברים בצורה כנה וישרה. כאשר בדקתי, ואני אגיד לחברים כאן וגם לאוצר שישמעו את זה, תקציב הדרוזים לתרבות השנתי לאזרח היה שקל בשנה. אז כשהשרה הולכת לקאמרי, אני מקנא בה. כי אצלי אפילו אין רבע קאמרי. אני לא יודע אם אתם יודעים את הדברים האלה. היום, התקציב לדרוזים, כבוד יושבת הראש, הוא 2.5 שקלים בשנה לבן אדם. איך עדה שהיא 120,000 איש יכולה להתקיים עם 3 מיליון שקלים בשנה, כאשר מחצית מהכסף הולך לספריות ומחצית מהכסף הולך לרשויות - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
עד לפני שנתיים זה היה 2 מיליון שקלים.
אכרם חסון
אני רוצה להגיד לזכותך כמה דברים. אני רוצה להגיד לזכותך, כאשר קיבלנו שקל, אז התקציב היה 1.6 מיליון שקלים. היום התקציב כמעט כפול, אבל נשארנו עם 2.5 שקלים. האם אתם מכירים מדינה שיכולה לתמוך במאות, שנותן את הנטל והוא אזרח נאמן למדינה, שיכול להתקיים בסל תרבות של 2.5 שקלים לשנה לאזרח? אז תגידו לי איך עושים את זה. אני חשבתי שאנחנו נקבל אפליה מתקנת, נקבל תקציבים כדי להקים מוזיאונים, כדי להקים תיאטראות, כדי שנתחיל אנחנו כחברי כנסת לא לדבר על התשתיות ולא נדבר על רמת החינוך הירודה, ולא נדבר על זה שהנשים לא עובדות כי אין תעשייה. שנתחיל לדבר על התרבות, נתחיל להשקיע באדם.
אני באתי לכאן בבקשה מאד מיוחדת לכבוד השרה והמנכ"לית, הגיע הזמן שאנחנו נעשה מעשה. אם נמשיך עם התקציבים האלה, מצבנו יישאר אותו דבר. אותו מכתב קיבלתי דווקא מסאלח כי אני הייתי ראש העיר שלו. אני יודע מה עבר על האיש הזה בתיאטרון שם, ואני אומר לכם – זה מבייש אותי. יש תיאטרון אחד במגזר הדרוזי, והוא לא רק עני, הוא פושט רגל. והוא גם מבקש להשוות אותו עם אחינו הערבים, לא עם היהודים.

לכן המצב לא קל. אני לא באתי למתוח ביקורת, אני מעריך את מה שאת עושה - - -
מוחמד ברכה
הוא לא יכול להיכנס לקריטריונים שנוגעים לפריפריה, הוא לא יכול להיכנס.
אכרם חסון
הוא לא יכול להיכנס, בוודאי. הוא גם משרת את האוכלוסייה הערבית ולא יכול לקבל כסף מהערבים, כי הוא שייך לדרוזים. אז יש אבסורד כזה שהוא כל כך קשה.

עכשיו, מאחר שאני גם כותב, אני כתבתי ארבעה ספרים בחיים שלי, לא ביקשתי אף פעם בקשה מהטעמים שאני הזכרתי. ולכן אני מבקש כבוד השרה, ואין לי טענות, אבל אני מבקש ממך – תעשי את הכל כדי לתקן את העוול. האפליה היא לא רק קשה, היא פושעת בקטע הזה ואני מבקש ממך - תשקיעי בחברה ובפריפריה, ואיזה נטל ואיזה זה.

אני מבקש שתיקחי את הדברים שלי בכובד ראש. אני חייב לצאת בשעה 10:00, כי יש לנו דיון על הכרמל וזה גם נושא שקשור בי, אבל אני באתי מתוך כבוד והערכה לכן ואני יודע שאתן עושות עבודת קודש, אבל חשוב לעשות מעשה. תודה רבה.
היו"ר עינת וילף
עוד מישהו צריך לצאת ב-10:00?
מוחמד ברכה
אני לא.
היו"ר עינת וילף
בסדר, בואו נחזור למצגת ואחרי זה נענה על כל הדברים. 10 דקות, נסיים את המצגת, נפתח את הדיון בצורה מסודרת. בבקשה.
אורלי פרומן
אוקי, אז זאת החלוקה השנה. השרה דיברה על התכנית נותנים במה, אותה פעילות מיוחדת שקורית ברחבי הפריפריה. אנחנו מתוך ה-21 מיליון שקלים הקצנו כסף לחיזוק מוסדות התרבות הנתמכים שנמצאים בפריפריה. הם מקבלים תוספת תקציבית ייחודית על התמיכה השופטת.

שיתופי פעולה, זו תכנית שכדאי דקה להיות איתנו, תכנית מיוחדת שהיא מפגש של מוסד תרבות עם רשות מקומית. אני אתן דוגמא, למשל האופרה הישראלית עובדת עם נצרת עילית, עם קריית מלאכי, עם מעלה אדומים, עם הקבוצות שקיימות בתחום העממי יותר, במחול, בנגינה, בשירה וביחד מפיקים אופרה. אני מסבירה את התכניות. כתוב שיתופי פעולה. זה לא במצגת. אני אעבור אחד אחד.

בשנה שעברה העלו את סינדרלה, השנה עובדים על כרמן וישנה הפקה של כ-150 מתושבי היישוב, עם חמישה אומנים מהאופרה עצמה, חגיגה גדולה. מציגים בדרך כלל ביישובים, אבל מגיעים גם לאופרה בתל אביב. סימפונט רעננה עובדת עם טירת הכרמל זאת השנה השנייה ומעלים קונצרטים משותפים בתחומי המחול. יש לנו אותו דבר עם בת דור שעובדת בקריית מלאכי וורטיגו במטה יהודה, הקאמרי באופקים, הבימה במעלות תרשיחא וכו'. אלה שיתופי הפעולה.
מוחמד ברכה
ניסים, אתה מתעניין בתיאטרון אחר, לא בתיאטרון הזה.
אורלי פרומן
לילות לבנים, השרה כבר ציינה, זו השנה השנייה. בשנה שעברה היו לנו ארבעה לילות לבנים ברחבי המדינה, השנה שבעה. לצערנו הלילה לבן במגזר הערבי לא יוצא לפועל, באמת לצערנו. תחומים נוספים, פסטיבלי קולנוע שמתקיימים בין אם בשיתוף פעולה בין סינימטקים, פסטיבלי קולנוע ברחבי המדינה, בנצרת, בנתיבות, בשדרות. הקמנו חממות פרינג' בנגב ובגליל. ביום העצמאות פתחנו 64 אתרי מורשת חינם לציבור, עם פעילויות חינוכיות מיוחדות והדרכה. במקום היו למעלה מ-80,000 איש שביקרו באתרי מורשת ברחבי המדינה, זו שנה שנייה.
היו"ר עינת וילף
אורלי, אם את יכולה לעבור פחות על האירועים, אם יש יותר דברים שהם ספציפית על התקציב.
מסעוד גנאים
יש כאלה ביישובים הערביים?
אורלי פרומן
יש גם, בוודאי, המועצה לשימור אתרים עובדת גם ביישובים ערבים. חודש הקריאה שהקיף את כל המדינה, לרבות כל המגזרים - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
גם זה קורה גם במגזר, חודש הקריאה למשל.
אורלי פרומן
כל מה שאני אומרת קורה גם במגזרים, זה לא רק במגזר היהודי.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
חודש הקריאה והספרות שזה פרויקט אדיר. זה לא היה קודם.
מסעוד גנאים
יש פירוט, הכוונה איפה, כמה?
אורלי פרומן
חברים, תכנסו אלינו לאתר, יש לכם פירוט של כל התקנות משנת 2007 עד שנת 2011, כל תקנות המשרד.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
זה לא היה קודם, אני יצרתי את הדבר הזה.
שמעון אלקבץ
יותר מ-14% הפעילות במגזר.
אורלי פרומן
גם חודש הקריאה מתקציב הספריות הציבוריות. תרבות לישראל כבר דיברנו קודם, אבל הנה עוד הערה קטנה לאנשי המגזר ששאלו. חלק מהתכניות, יצאנו במבצע של מופעים לילדים בחגים, זה היה בחנוכה ובפסח למגזר היהודי, ואנחנו עכשיו מאמצע אוגוסט אל מול 90 יישובים במגזר, הצגות חינם לילדים. כל אחד מקבל שתי הצגות חינם לילדים, בסכום סמלי למבוגרים. זה קורה מאמצע אוגוסט עד אמצע ספטמבר.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
בדיוק מה שעשינו ב - - -
אורלי פרומן
כן. ספריות ציבוריות דיברנו. עוד שקף אחד לגבי הפרסים, לתמיכה באומנים עצמאיים. אנחנו מחלקים פרסים בהיקף של למעלה מ-4.5 מיליון שקלים מדי שנה בתחומים השונים.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
גם במגזר.
אורלי פרומן
גם במגזר, כמובן. אני עצמי הייתי בטקס הענקת פרסים בתחום הספרות במגזר הערבי השנה. פרס השרה לרשויות המצטיינות, אם את זוכרת, דיברנו על זה בספורט, זה גם בתרבות. פרס ליצירות שעוסקות בתולדות הציונות בשישה תחומים; וממש מחר אנחנו מחלקים ארבעה פרסים לתחרות הסרטונים שהייתה ביוטיוב בתחום הציונות. בנוסף, יש לנו קרן שאנחנו משלמים או מענקים או מחלקים מיליון שקלים בשנה לאומנים במצוקה. זו קרן משותפת לנו ולמפעל הפיס, דרך קרן רבינוביץ'. אם הזכרתי קודם את התאגידים, אז אלה התאגידים על פי חוק שעובדים.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
ורק להוסיף כאן לשאלה שהייתה. במשרד מועסקים 12% עובדים מהמגזר, לא 10%. 12% מעובדי המשרד הם עובדי המגזר. יותר ממה שנדרש.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. אני מבקשת להשאיר את השקף על מבנה תקציב התרבות למעלה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
10% זה לפי מה שנדרש מהמשרדים כרגע.
מסעוד גנאים
זה יותר מכל משרדי הממשלה, נכון?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
נכון.
היו"ר עינת וילף
חבר הכנסת גנאים, אתה מעוניין? בבקשה.
מסעוד גנאים
כן. בתחילה כבוד השרה ציינה שכל המגזר פה מיוצג, או כל חברי הכנסת מהחברה הערבית. זה מזכיר לי את האמרה, שלו את הפילוסוף האנגלי ברנרד שואו – למה אתה כותב על הכסף והחבר שלך H.G ויילס כותב על המוסר. הוא אומר – כל אחד כותב על הדבר החסר לו. אז אנחנו בגלל דאגתנו לתרבות בכלל, לא רק למגזר הערבי, אנחנו פה. בשנה שעברה היינו פה ושאלנו על החלק של הערבים בתקציב משרד התרבות וזה היה ממש לא הולם לאחוז שלנו, של הערבים בחברה הערבית. אנחנו כ-20%, היה כ-1%, 2%, אני לא זוכר כמה זה אחד. שניים, כל עלייה בתמיכה בפעילות במגזר הערבי משמחת אותנו. אני שמח שיש 12%, וצריך גם יותר עובדים במשרד התרבות או בפעילויות התרבות.

משמח אותי שעושים גם פעולות ודברים כאלה, אם זה במרכזי מורשת, יש גם - - -
אורלי פרומן
אתרי מורשת, כן, יש גם.
מסעוד גנאים
אתרי מורשת. אבל לפי דעתי, לתמוך בתרבות זה לא רק בפעילות או במופעים שהם חד פעמיים, אלא בתמיכה במוסדות התרבות כמו התיאטראות והספריות הציבוריות וכו'. אלה הדברים שאני באמת רוצה לדעת כמה הם מתוקצבים על ידי משרד התרבות. עכשיו חסמים, את התקנים כדי לקחת את התקציבים זה הכלי. זה האמצעי. המטרה בסוף לתמוך בתרבות, לתמוך באתרי תרבות ובכל הדברים האלה. אז אם התנאים שאתם שמים או הקריטריונים הם כל כך קשים, אז למה לא להקל? למה שלא יהיה נגיש יותר כדי שאנשים באמת ייקחו את התקציבים האלה וינצלו אותם. תודה.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. חבר הכנסת ברכה.
מסעוד גנאים
אולי עוד הערה לפני שחבר הכנסת ברכה מתחיל. רק הערה. בקשר לתמיכה בסופרים. בחברה הערבית, במגזר הערבי, יש סופרים, יש אנשים שהם כותבים בכל התחומים והם זקוקים מאד לתמיכה. אני גם רציתי לדעת כמה אתם תומכים, כמה אחוז, במי. למשל בהוצאות ספרים, האם אתם עוזרים להם משום שזה הדבר הקשה ביותר היום.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אנחנו לא תומכים בהוצאות ספרים.
מסעוד גנאים
לא, לפעמים היה.
אורלי פרומן
לא, לא, בספריות הציבוריות ויש תמלוגים שהסופרים מקבלים.
מסעוד גנאים
לא ספריות ציבוריות, למשל יש סופר שרוצה להוציא ספר, אין לו, הוא לא יכול.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, משרד התרבות לא תומך בכלל לא בסופרים שמפרסמים בעברית ולא בסופרים שמפרסמים בערבית.
מסעוד גנאים
אבל זה היה ככה לפני, לא? או שאני לא מדייק?
אורלי פרומן
לא. לא. הדבר היחידי שיש, התמיכה היא תמלוגים.
שמעון אלקבץ
יש את פרס השרה ליצירה הערבית.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
יש פרסים.
שמעון אלקבץ
אנחנו תומכים ב-למעלה מ-400 אלף שקלים.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, הוא לא מתכוון לזה. אני מבינה.
מסעוד גנאים
לוקחים את הספר, מדפיסים אותו - - -
אורלי פרומן
לא, לא, לא. אנחנו לא תומכים בהוצאות ספרים.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
גם לא בהוצאה לאור.
היו"ר עינת וילף
חבר הכנסת ברכה, בבקשה.
מוחמד ברכה
קודם אני כמובן מברך על הדיון ועל השתתפות השרה והמנכ"לית. אני חושב שזה דיון חשוב שצריך לפתח אותו להבא, על מנת להתמקד בנקודות מסוימות. אני חושב שהעניין של התרבות, ואני כמובן מדבר על התרבות במגזר הערבי, אבל כמובן שאני בעצמי וגם רבים מהאזרחים הערבים צורכי תרבות בכלל בישראל, גם תיאטרון, גם קולנוע, גם אומנויות אחרות. אבל יש דבר שהוא זועק לשמיים, גברתי השרה. זאת אומרת לא יכול להיות, אתם קובעים קריטריונים כלליים, זה נכון. זה כאילו אוניברסאלי. אבל יש קריטריונים שהם מהווים חומה בצורה שעמותות תרבות או פעילויות תרבות לא יכולות לחדור דרכם, ולכן אני שאלתי את השאלה וזה כדרך אגב.
היו"ר עינת וילף
מה היא החומה הזאת?
מוחמד ברכה
אי אפשר לענות על הקריטריונים.
היו"ר עינת וילף
למה אי אפשר?
מוחמד ברכה
בעניין של תיאטרון למשל, אני הולך להסביר. להתייחס למגזר הערבי כפריפריה גאוגרפית או פריפריה תרבותית, זו השאלה המהותית. צריך להתייחס לעובדה שיש מיעוט לאומי שיש לו תרבות אחרת, שהיא לא יכולה להיכלל בפריפריה גיאוגרפית של עיירות פיתוח ודברים כאלה, אלא תרבות באופן כללי בכל מה שקשור לתיאטרון ודברים כאלה. זאת אומרת עובדה היא ש-2.4 מתקציב התרבות הולך למגזר הערבי, בזמן שאנחנו מהווים 20%, אני חושב שזה דבר בלתי מתקבל על הדעת לחלוטין. אני הייתי מבקש לשמוע - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
סליחה, איך הגעת ל-2.4 מתקציב התרבות שהולך למגזר הערבי?
שמעון אלקבץ
הוא מדבר רק על התקנה של התרבות הערבית.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, זה רק תקנת התרבות הערבית. זה נתון לא נכון פשוט, לכן הפסקתי אותך.
אורלי פרומן
הוא אומר אחוזים. אתה מדבר רק על התרבות - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
גם זה לא נכון. סליחה, חבר הכנסת ברכה - - -
מוחמד ברכה
זה 11,463,433 מיליון, מתוך 450,787,671 שקלים.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, לא, חבר הכנסת ברכה תרשה לי, אני יכולה שנייה ברשותך?
מוחמד ברכה
כמובן.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
רק כדי שאנחנו נדבר על אותו בסיס נתונים ואז אולי אנחנו נוכל להתקדם מכאן, וגם אם יש לך עדיין טענות תוכל להשמיע אותן כמובן, אבל - - -
מוחמד ברכה
אולי תשמעי את הכל ואחר כך?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא. רק בגלל הנתון.
היו"ר עינת וילף
פשוט חשוב לתקן.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אולי לא תסכים איתי, אבל אני רוצה בכל זאת רק אולי לתקן.
מוחמד ברכה
זה תקציב, תקנה 73.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
נכון. תקנה 73 היא תקנת התרבות הערבית, אבל מעבר לתקנה הזאת, כפי שכאן דיברנו קודם, ואתה לא היית כאן קודם אבל כפי שהוצג כאן קודם, המגזר הערבי מקבל תמיכה ושותף לפעילות שנעשית על ידי משרד התרבות באין ספור תקנות. למשל, אם מדובר בספריות ציבוריות, אז מה? אין ספריות ציבוריות בכל אחד מהיישובים הערביים? יש. אבל זה לא מופיע בתקנה - - -
שמעון אלקבץ
השרה, רק השנה תמכנו בספריות ב-6.4 מיליון שקלים, לדוגמא.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
וזה לא מופיע.
חנין זועבי
תמיד תגיד את האחוז, לא את המספרים. זה לא אומר כלום.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, לא, אבל בכל יישוב, חברת הכנסת זועבי, שנייה - - -
חנין זועבי
תיתן את האחוז.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אפשר גם את זה לתת.
שמעון אלקבץ
האחוז הוא 11.3.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
רק שנייה. אם אנחנו מדברים על מוזיקה, מחול, על כל דבר, בכל מקום יש תרבות - - -
מוחמד ברכה
על פסטיבלים. שזה עוד 6.5 מיליון.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
כן, אבל זה לא התקנה. סליחה, לכן זו לא התקנה שאתה מדבר עליה, זה לא נכון.
היו"ר עינת וילף
בואו נסיים, אני רוצה לאפשר, בסך הכל זה לא כל הדיון היום, אז בבקשה.
מוחמד ברכה
זה לא כל הדיון, כמובן. גם אם מוסיפים את התחומים האחרים, שזה סך הכל, השרה צודקת, שזה עוד 6.5 מיליון, אבל עדיין אנחנו - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, זה עוד הרבה.
שמעון אלקבץ
זה הרבה יותר.
מוחמד ברכה
לא, לא.
היו"ר עינת וילף
אנחנו אחרי זה נברר את הנתונים. בסך הכל הדיון הזה נועד היום לעוד הרבה דברים, אז בבקשה.
מוחמד ברכה
אז בוא נגיד ברמה העקרונית יותר. אני חושב שצריך לשאוף, גברתי השרה, דווקא, ואני לא רוצה לחשב את הנחשלות ואת צריכת התרבות שהיא חיונית לחברה, שהיא נחשלת. אני מקווה ומבקש שהיחסיות בתרבות תהיה כיחסיות באוכלוסייה. הדברים האלה הובאו בדו"ח מבקר המדינה משנת 2008 ושם דובר בפירוש על כך שהמשרד צריך לעשות סקר צרכים, צורכי תרבות, ולהתאים את התקציב. ועד היום בדו"ח מספר 59 (ב), לא נעשה שום דבר בעניין הזה. לפחות להיות צמודים להמלצות של מבקר המדינה שהלך ובדק את הדברים. ויש עוד הרבה דברים שאפשר להגיד.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה.
מוחמד ברכה
הערה אחרונה.
היו"ר עינת וילף
הערה אחרונה בקצרה .
מוחמד ברכה
משרד התרבות מחלק את תקציביו לפי מערך קבלת החלטות שמתבצעות במדורים מקצועיים שונים. באף מדור אין ייצוג לתרבות הערבית, אין ייצוג לערבים באף מדור, בכל הזכרה שהייתה על מדורים כאלה ואחרים. איך זה יכול להיות? איפה זה נשמע?
היו"ר עינת וילף
אוקי, תודה רבה. חברת הכנסת זועבי ואז נחזור לדיון.
מוחמד ברכה
הערה אחרונה כללית.
היו"ר עינת וילף
לא, לא, קיבלת הערה אחרונה.
מוחמד ברכה
כללית מאד.
היו"ר עינת וילף
לא, חבר הכנסת ברכה - - -
היו"ר עינת וילף
התוספת בתקציב התרבות שצוינה לשנת 2012, זהה לתוספת לתקציב הכללי. היא לא תוספת ריאלית. זאת אומרת, גם ה-100 מיליון שקלים הם בהתאם לגידול בתקציב הכללי. 2% - 2%.
היו"ר עינת וילף
בסדר, תודה רבה. חברת הכנסת זועבי.
חנין זועבי
תודה על הדיון שזה לא דיון ראשוני וגם תודה על ההצגה. אני רק רציתי להקדים ולהגיד שהתרבות גם אולי מבחינת הנוער הערבי במיוחד, לא רק החברה הערבית, הוא לא רק עניין של איכות חיים. ואנחנו לא מדברים רק על מספרים. אנחנו כל הזמן מתווכחים על המספרים, אבל בסופו של דבר, אם אנחנו גם נציג את הנתון הזה, שחצי תיקי העבריינות שנפתחים, נפתחים במשטרה לנוער, בקרב הנוער הערבי, ושאחוז העבריינות אצל הנוער הערבי הוא 4 פעמים יותר מאשר האחוז בקרב הנוער היהודי, אז יש זיקה. אני רואה בזה זיקה לפעילות התרבות בקרב הנוער, שאין לו מה לעשות אחרי בתי הספר, אין לו מה לעשות בחופשת הקיץ.
וגם הרחק מהנתונים הגסים, אני מנצרת. אין בנצרת היכל תרבות של יותר מ-300 כיסאות. אם אנחנו רוצים לעשות מופע או פעילות, אנחנו הולכים למזרע. ואנחנו מדברים על נצרת, של 70,000. אין ברהט, אין בסכנין, אין בשפרעם. כלומר זה לא עניין של כמות ושל מספרים והם מתווכחים על מספרים.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
גם לא בנתיבות ולא באופקים ולא בהרבה מאד מקומות אחרים, דרך אגב.
חנין זועבי
לא הרבה, אני לא מדברת על הרבה מקומות, אני מדברת על כל הערים הערביות, לא על הרבה. אני מדברת על 100% ואני נתתי את הערים הגדולות. אני לא נתתי את פקיעה ותרשיחא, אני נתתי את נצרת וסכנין ואום אל פאחם ורהט. 100%. לא הרבה.

עכשיו, כאשר אנחנו מדברים על תקציב, עצם זה שאנחנו מתווכחים מה זאת אומרת? זאת אומרת הנקודה שאת העלית, כבוד יושבת הראש, אין שקיפות במספרים. אין שקיפות במספרים. אם אנחנו מתווכחים על מספרים ואנחנו, חברי הכנסת הערבים, וזה לא במקרה שכן חברי הכנסת מתגייסים לסוגיה הזאת, כמו לכל הסוגיות. אם אנחנו אומרים שזה 6% ומשרד התרבות אומר לא, זה אולי 4, אולי 4.5 - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אנחנו לא אומרי, אל תצטטי אותנו. אל תשימי מילים בפי. זה את יכולה על המרמרה להגיד, לא פה.
היו"ר עינת וילף
השרה, השרה, אני מאד מבקשת.
חנין זועבי
אה, זה כבר לא רציני וזה לא מכובד משרת תרבות גם להגיד את זה, ואת שרת תרבות. את לא השרה לביטחון.
היו"ר עינת וילף
אני מאד מבקשת, לא לשם הדיון, בבקשה תאמרי את דבריך, תסיימי ואנחנו - - -
חנין זועבי
נכון, לא לשם הדיון, אבל כנראה יש סקרים - - -
היו"ר עינת וילף
חברת הכנסת זועבי, תסיימי בבקשה את דברייך.
חנין זועבי
- - - נקבעים בתחומים מסוימים, זה תרבות זה. אני חושבת שהנקודה העקרונית היא שקיפות במספרים. אין שקיפות במספרים ואני אומרת לך, אם זה לא 3%, אתם לא אמרתם את זה, אבל אני אומרת את זה, אם זה לא 3% אז אולי 4%, אז אולי 5%.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה לך.
חנין זועבי
תודה לכם.
היו"ר עינת וילף
עכשיו אני מבקשת לפנות למי שביקשו זכות דיבור.
מוחמד ברכה
קיבלתי אינפורמציה חשובה.
היו"ר עינת וילף
לא, אני באמת נתתי די והותר. אני מבקשת עכשיו - - -
מוחמד ברכה
אין די והותר, מה די והותר?
היו"ר עינת וילף
נתתי די והותר. יש אנשים שבאו לכאן במיוחד, מוזמנים, כל אחד קיבל את זכות הדיבור.
מוחמד ברכה
בסדר, נקשיב להם. נאמרו כאן דברים שקיבלתי תגובה עליהם מהנוגעים בדבר בעניין של הלילות הלבנים בשפרעם ובנצרת.
היו"ר עינת וילף
חבר הכנסת ברכה, שאני עוברת עכשיו לדיון שלשמו התכנסנו.
מוחמד ברכה
השאלה האם נכפה עליהם שההסתדרות הציונית תהיה נותנת חסות לאירוע.
היו"ר עינת וילף
אנחנו עוברים עכשיו לדיון.
מוחמד ברכה
למה את לא מקשיבה? אמרתי דבר חשוב. האם נכפה על הערים הערביות שההסתדרות הציונית תהיה נותנת חסות.
היו"ר עינת וילף
שמענו, שמענו. אפשר לקרוא לסדרן בבקשה? תודה.
מוחמד ברכה
אני חבר כנסת, אני לא אורח שלך.
היו"ר עינת וילף
אני יודעת.
חנין זועבי
אבל זה דיון על תרבות, למה את משתיקה חברי כנסת? זה דיון על תרבות.
מוחמד ברכה
אני חבר כנסת וחבר ועדה.
היו"ר עינת וילף
כל אחד קיבל זכות דיבור.
מוחמד ברכה
יש לי הערה וזה היה מסתיים לפני שתי דקות.
היו"ר עינת וילף
כל אחד קיבל זכות דיבור, אני מבקשת.
מוחמד ברכה
האם נכפה על הערים הערביות שההסתדרות הציונית תהיה נותנת חסות של הלילות הלבנים בנצרת ובשפרעם? שאלה פשוטה.
היו"ר עינת וילף
שמענו. תודה רבה, נרשם. אלון ספן ממדיה טק חולון. כל מי שביקש זכות דיבור מתבקש לשבת ליד השולחן.
חנין זועבי
אתם רוצים שנצא? (בערבית)
אלון ספן
רק לגבי הנתונים, לגבי הדיון, אם יותר לשאול את המנכ"לית לגבי עוגת התקציב לשנת 2012 לעומת שנת 2011. לגבי המוסדות שבתקנות, מה העלייה שהייתה ביחס לתקציב.
היו"ר עינת וילף
אתם רושמים את כל השאלות? אנחנו נעשה סבב ואחרי זה - - -
אלון ספן
כי הדיון הזה בעצם נפתח בשאלה הזאת מבחינת מוסדות התרבות. אם אנחנו מדברים על פורום מוסדות התרבות, אז פורום מוסדות התרבות שמיוצג בעוגת התקציב הזאת, לא זאת אלא הקודמת, ב-354 מיליון שקלים אם אני לא טועה, משהו כזה, הוא אחד מהשותפים לחתימה על תקציב התרבות המתמשך, הסכם התרבות המתמשך. והתקציב הזה בין היתר מתייחס לתהליך של שיפוי חלקי או מלא, של התייקרויות במשק, של גידול בכמות המוסדות המוכרים ועוד כהנה וכהנה דברים המשפיעים על התקציב הסופי של מוסדות התרבות. הפער בין השנים לא נראה בשקפים, והשאלה שנשאלת, האם התשעה מיליון שאמורים לעבור משנה לשנה, הם תשעה מיליון שחלקם הגדול, הניכר, עובר למוסדות התרבות כחלק מאותו הסכם, והאם הדבר הזה מתבצע בפועל, כי אנחנו מתקשים לקבל את הנתונים האלה בפערים במשך השנים.

התשובה על השאלה הזאת פותחת מבחינתנו את הדיון רחב יותר, כי אם אכן הדבר איננו קיים, הרי זה מסביר לפחות חלקית, את מצבם של מוסדות התרבות. על פי נתונים שלנו רובם הגדול נמצאים במצב גרעוני, אני מדבר על מוסדות התרבות שנמצאים בתוך התקנה, ובלי להתייחס עכשיו להערות כלליות לגבי התקציב הכולל של התרבות בישראל, כי צריכים להתייחס אליהם, אבל אנחנו חתמנו על הסכם וכל עוד ההסכם הזה קיים, אז הדיון לכאורה איננו קיים. אני אומר לכאורה, למרות שאני פונה לאוצר ואומר שההסכם הזה, למרות קיומו ולמרות העובדה שאין לו חיתוך רוחב על פי תקציבי המדינה, עדיין איננו מכיל את כמות ואת העשייה שנעשית במוסדות התרבות בארץ. אבל זו פנייה לאוצר ולא לשרה, כי השרה נמצאת איתנו באותו צד, באותו מתרס ברצון להגדיל את התקציב.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה לך. דני וייס מתיאטרון החאן.
דני וייס
אני מעביר את זכותי הלאה.
היו"ר עינת וילף
אוקי. נסים טל, ממוזיאון חיפה.
נסים טל
אנחנו מודים ומוקירים את ההסכם שנעשה עם משרד האוצר. ההסכם היה נכון ללפני כמעט שלוש שנים. בתקופה הזאת אנחנו חווים, מוסדות התרבות, התייקרויות עצומות שנובעות בעיקר מחקיקה ממשלתית. זאת אומרת, המדינה חוקקה חוק של פנסיה חובה, הוצאות השמירה והניקיון של המוזיאונים למשל, קפצו בשלוש השנים האחרונות ב-12.5% ועוד צפוי לנו 5% בשנתיים הקרובות. נושאים כמו חוק המוזיאונים, חוק הנגישות, כל החקיקה מסביב לפעילות שמתייחסת גם אלינו, יש להם השפעות עצומות על ההוצאות השוטפות שלנו. אני לא מדבר כבר על הוצאות החשמל, שרק ביולי האחרון התייקרו ב-10%, הוצאות המים שקפצו קפיצה נחשולית בשנה שעברה, ודלק והסעות, וכל ההוצאות שקשורות ישירות לפעילות שלנו, משפיעות ויוצרות מצב שבו למרות שהתקציב נשאר ברמתו הנומינאלית, ההשפעה על התקציב הריאלי שלנו היא עצומה.
אני כמנהל המוזיאונים של חיפה בשלוש השנים האחרונות, ההתייקרויות היו למעלה ממיליון שקלים בתקציב שלנו, שהוא בסדר גודל של 12-14 מיליון שקלים בשנים האלה. זאת אומרת זו התייקרות עצומה, שהיא כמעט אקוויוולנטית לשני שלישים מההקצבה של המדינה למוזיאון בשנה. כך שאני לא יודע איך מצפים מאיתנו להתגבר על הנושא הזה של ההתייקרויות.

אחת הדרכים זה שהמוסדות מצמצמים את היקף הפעילות. היקף הפעילות גם מכניס כספים ואנחנו נמצאים במין ספירלה יורדת, שהתוצאה תהיה פגיעה חמורה מאד בנושא של איכות התרבות במדינת ישראל. אנחנו גם יכולים לעשות פעילויות פחות יקרות ופחות חשובות בתקציב המוקטן, ובסך הכל מה שייגרם כאן זו ירידה או בהיקף הפעילות או באיכותה.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה לך. אסתי סגל מהמשמר החברתי, בבקשה.
אסתי סגל
שלום. קודם כל הייתי רוצה להגיד תודה. אנחנו מאד מעריכים את מה שקורה בתחום התרבות בפריפריה, שזה בדיוק מתחבר לטענה שלנו שתרבות היא דבר שצריך להיות נגיש לכל אחד בישראל. אבל שני דברים אני רוצה. אחד זו הערה או בקשה, בעניין הפרוטוקולים של המועצה הישראלית לתרבות ואומנות, וגם הדיונים שלהם שכיוון שזו מועצה ציבורית, הדיונים צריכים להיות פתוחים לציבור והפרוטוקולים צריכים להיות פתוחים. אז זה דבר אחד שאנחנו מבקשים.

דבר שני, שאני לא יודעת למה לשייך אותו, אבל מדובר כאן על כתבי עת. אין תמיכה בכתבי עת.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
יש תמיכה בכתבי עת.
אסתי סגל
רק לעמותות. ואז מה שקורה, מי שלא עמותה, יש הרבה. זה דווקא חלק שהוא מאד מאד משמעותי, בעיקר ככל שאנחנו יודעים מה קורה בתחום הספרות, שאולי יתוקן עכשיו, אבל בינתיים המצב בתחום הספרות מאד גרוע, וכתבי העת הם בעצם נושאי הדגל של הנושא הספרותי.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
יש לי תשובה לזה.
אסתי סגל
יש עם זה בעיה בנושא, ואני אשמח אם אפשר יהיה לבדוק את זה, כי או שהם צריכים להסתמך על מפעל הפיס, שגם כאן יש שאלה האם מועצה להימורים בכלל מתחברת לתרבות, אבל זאת לא הנקודה, או שהם חייבים להיות עמותה. יש הרבה שמוצאים שהם לא עמותה. אז אני אשמח אם אפשר יהיה לבדוק את זה.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. אנחנו אוספים את כל השאלות ויהיה מענה לכולן. איתמר גורביץ, מנכ"ל פורום מוסדות תרבות, בבקשה.
איתמר גורביץ
שלום. אני רוצה לחזור על מהות הפגישה פה, הדיון – מי מקבל מה. כמו שאלון ציין קודם, בהסכם התרבות שנחתם בין האוצר, המשרד והפורום, יש שם שני מספרים מאד חשובים לתרבות. התשעה מיליון שמתווספים השנה, מהשנה לשנתיים, לשלוש שנים, הם באים לשמור על התקציב. אנחנו ביקשנו מהמשרד ולא קיבלנו עד היום – איך חולקו התשעה מיליון שקלים, ולמי. אין לנו שום התייחסות. אנחנו רואים בתוספת הזאת תוספת שאמורה לעבור ישירות למוסדות, כל התשעה מיליון, כדי לשמור על הערכים שהמוסדות מקבלים בתמיכה מדי שנה.
הדבר השני זה ה-21 מיליון לפריפריה. הוצגו פה נושאים שבהם כנראה הגיעו חלקים מהכסף הזה. חשוב לנו לדעת לפי איזה קריטריונים חולק הכסף, וכמה חולק לכל אחד מהפעולות או מהתקנות או מהסעיפים, שבהם הם נוצלו. אין את הנתון הזה.

אני גם מבקש לדעת אם אפשר, יש פה מאחורי בשקף, נספח להסכם תרבות שהוא בין 11 ל-13 מיליון שקלים. אם אפשר לקבל הסבר מה התוספת הזאת, למה זה מתייחס.
היו"ר עינת וילף
אורלי אחר כך תענה על הכל מסודר.
נסים טל
תודה רבה.
היו"ר עינת וילף
תודה לך. מאיר אסרף בבקשה, רק בלי פירוטכניקה.
מאיר אסרף
לא, לא, רק לדבר. בחמישה ביולי קיבלה הממשלה החלטה מספר 4856, שמעבירה את הסמכות לפי חוק יסודות התקציב משרת התרבות לשר המשפטים, וזה נוגע למבחני תמיכה בתחום התיאטרון או תיקונים. רציתי לשאול מה המשמעות של החלטת ממשלה זו, כי כשאני רואה את חוק יסודות התקציב, או פשוט להעיר את תשומת ליבה של הוועדה שקיימת החלטת ממשלה כזו, ושהתוקף הוא עד 1 בינואר 2014, ולכן צריך לשאול מה המשמעות של זה מבחינת תיאטרון, בלי פירוטכניקה.
היו"ר עינת וילף
כן, תודה רבה. והדובר האחרון שביקש זכות דיבור, דגנית גרינבאום מארגון הורים ארצי, בבקשה.
דגנית גרינבוים
ארגון ההורים הארצי חודש בימים אלה, אז קודם כל אני מודה על ההשתתפות וההכנסה שלנו לכל הנושא. לאורך כל הדיון אני בעצם לא ראיתי התייחסות של התרבות בתוך בתי הספר.
היו"ר עינת וילף
היה לנו דיון שלם רק על זה.
דגנית גרינבוים
זהו, יכול להיות שזה קיים והארגון פשוט לא היה קיים.
היו"ר עינת וילף
לא, זה היה לפני שבוע והייתה נציגות.
דגנית גרינבוים
כן, אבל הם חזרו עם נתונים וכל מה שהופיע פה בעצם-, אבל יש את כל נושא התרבות שמשרד החינוך לא מתקצב, גם ההצגות לדוגמא שיש - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא הבנתי, סליחה. מרוב דיבורים לא הבנתי. את יכולה לחזור על המשפט האחרון ברשותך?
דגנית גרינבוים
לי חסרה ההבנה של הממשק – איפה נכנס התרבות בתוך החינוך, איפה משרד התרבות נכנס למחלקת החינוך. מה שמשרד החינוך נותן ומתקצב, אני מבינה. היום מה שקורה בפועל, שכל נושא התרבות הוא בעצם מימון מלא של ההורים. אם זה סל תרבות, אם זה מגמות. זאת אומרת, מתחיל בעצם מגיל 5 כל נושא המוסיקה וההצגות, הם מימון מלא שלנו, של ההורים. כשהילד מתבגר אנחנו מדברים על מגמות מוסיקה, מחול, קולנוע, זה הכל מימון של הורים. זאת אומרת אם אין הורה שיכול לשלם, אין תלמיד שלומד במגמה התרבותית. אם אין בית ספר שיכול לתקצב מעבר להצגה אחת בסל תרבות בשנה, אין הצגות בבית הספר בשנה. וזה בעצם השאלה, איפה הממשק.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה לך. לא בהצבעה, הודעתי בראשית הדיון שכל מי שמבקש לדבר יגיש לי פתק מסודר, עם שם ותפקיד. אפשר עדיין, אבל יש הליך מסודר שאני חזרתי עליו כמה פעמים בתחילת הדיון. עירית פרנק, נציגת אמ"י, בבקשה.
עירית פרנק
אז אלף אני רוצה לומר, אם אפשר מהבמה הזאת, לחזור ולבקש בתמיכה לשרה, אם אפשר לבקש להגדיל את התקציב. אני חושבת שזה מאד חשוב שאנחנו נעלה את הנושא הזה כל פעם מחדש ונחזק את האנשים שלנו, בכך שאנחנו נבקש כל פעם מחדש ונעמוד על זה שהתקציב לא יהיה 0.18, אלא שהוא קצת יעלה, ואז אולי גם תיפתרנה הבעיות הקשות שעולות.

כאחת שמשויכת אל הפרינג', אנחנו היינו רוצים לבקש אם אפשר קצת לשנות את החלוקה בתקציב, ולהגדיל את התקציב של הפרינג', ואם אפשר אפילו לדון או לחשוב על לדון לשנות טיפה את התקנה, או לשלם לאומנים עצמם, היוצרים. כפי שאתם יודעים יש יצירה מאד גדולה של יוצרים עצמאיים בפרינג', וחלק גדול מהם לא מתוקצבים, למעט אלה שמקבלים דרך תקציב להפקה עצמה, האמנים עצמם לא משתכרים. לפעמים הם מגיעים לאיזה 50 שקלים, 20 שקלים להפקה. בושה וחרפה. אם אפשר היה לנסות אפילו לדון או לחשוב שחלק מהתקציב יהיה צבוע לטובת האומנים עצמם. שהם לא יצאו מהצגה, ובאמת, רוב העשייה נעשית על ידי האומנים העצמאיים, אז אם אפשר לחשוב על זה. תודה.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה.
חנין זועבי
כן, אבל צדק עושים גם עם תקציב קטן.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה, זו הייתה המלצה חשובה. אסף אמיר, יושב ראש איגוד המפיקים, בבקשה.
אסף אמיר
אני יותר מעורב בענייני קולנוע מאשר בזה, זה דיון ראשון שלי פה, אבל ראינו את הנתונים בתחילת הדיון וחשבתי שבזה נדון. אם המדינה מקציבה סכום כל כך עלוב לתרבות, יושבים פה כל האנשים, מנהלי מוסדות ואנחנו מדברים על איך כל אחד ייקח עוד פירור מפה או פירור משם, מן הסתם על חשבון מוסד אחר והשאלה היא אם למשרד התרבות ולשרת התרבות, אם יש איזה יעד תקציבי, אם יש איזה משהו שאנחנו הולכים לדרוש, כדי שהתקציב הזה יתקרב אולי לפולין, לא לנורבגיה, לא לדנמרק, אולי לפולין. ואולי צריך לעשות משהו טיפה יותר דרסטי. אני רואה את כל ההסכמים, הסכם הקולנוע. ה-6 מיליון שקלים הנוספים, דרך אגב, זה הסכם שאנחנו עשינו מול האוצר באופן ישיר, תוך כדי התנהלויות מול ערוץ 10 ודברים שלא ניכנס אליהם. יכול להיות שכל ההסכמים האלה, צריך לא לחדש אותם. אם אלה ההסכמים, אולי צריך לא לחדש אותם. זה לא יכול להיות שאלה הסכומים. זה לא יתכן הרי, זה לא סביר.

אני רוצה לדעת אם למשרד התרבות יש יעד, איזה שהוא תקציב שזה מה שאנחנו רוצים להשיג ועם זה אנחנו יוצאים בדרישה, והשרה עומדת מאחורי זה. תודה.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. בהחלט חשוב והולך לשורש הדיון.

אני רוצה להעלות עוד כמה שאלות לפני שאנחנו חוזרים אליכם, ואני גם ארצה שלפני כן משרד האוצר יתייחס לחלק מן הדברים שנאמרו כאן.
ראשית, עלו בדיונים שונים הנושא של הקצב שבו מאושרות בקשות התמיכה ושעובר התקציב מרגע שאושרה בקשת התמיכה. עלו תלונות שהדבר מגיע באמת לממדים שתיאטראות ומוסדות שונים לא יודעים ממש מה מצבם. הנושא של המע"מ על רכישת יצירות, דברים בסגנון הזה, נשמח גם לשמוע את עמדת האוצר.

אני גם אשמח לשמוע לגבי ה-9 מיליון, האם הם בעצם מצטרפים וגם שאלת הנספח; וגם בנוגע לתבחינים לאותם 21 מיליון שקלים לפריפריה.

העלית בקצרה את הנושא של אותן הצגות לילדים, שניתנו בחינם, כחלק מהפרויקט. אני אשמח לדעת האם נכללו בזה גם פרויקטים מיוחדים של הגופים הרפרטואריים שיש להם לילדים, או שאלה היו יותר הצגות הילדים הרגילות שיש בחנוכה וכדומה, או ש - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, בכלל לא. רק רפרטואריים.
היו"ר עינת וילף
אוקי. ואנחנו גם נכניס להודעת הסיכום, אני כן רוצה מאד להוסיף את קולי כאן לנושא של לשקול מאד בחיוב את השקיפות של דיוני המועצות בישראל, לכל הפחות פרסום הפרוטוקולים. אני חושבת שזה דבר נכון.

אני אשמח, לפני שתענו לשאלות ולנושאים שעלו כאן, אם האוצר יתייחס לחלק מן הדברים. בבקשה.
אריאל יוצר
אני רכז תרבות באגף תקציבים. שתי נקודות מרכזיות ששווה אולי להתעכב עליהן. הנקודה הראשונה, המנכ"לית ציינה אותה בהתחלה, אני חושב שלא ניתן לעניין הזה מספיק דגש, כי הוא מאד מהותי. זה עניין של החרגה מקיצוץ שמסוכמת למעשה בין משרד התרבות ומשרד האוצר, שהיה שותף לסיכום הזה.
היו"ר עינת וילף
כמה מכל התקציבים פה מוחרגים מקיצוץ?
אריאל יוצר
כל הסכם התרבות, למעשה הכל. למעשה כל מה שמופיע כאן מוחרג מקיצוצים. רק כדי לשים את הנקודה הזו בפרופורציה, כי היא שווה הרבה מאד כסף, החרגה מקיצוצים במהלך תקופת ההסכמים הייתה שווה 22% מהתקציב.
אסף אמיר
אי אפשר, אתם לא יכולים לקצץ את זה, אז ברור שהחרגתם את זה.
אריאל יוצר
רגע. עם כל הכבוד, ממשלת ישראל מקצצת - - -
מוחמד ברכה
22% - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אלמלא זה היה מוחרג, ברכה.
אריאל יוצר
ממשלת ישראל עושה קיצוצים רוחביים בתחומים לא פחות חשובים וקריטיים לחברה בישראל, זה לא על חשבון התרבות, בגלל שתרבות מוחרג מקיצוצים. זה בגלל שאין כסף - - -
אסף אמיר
כדי להיכנס ל-OECD צריך להיות אחוז אחד לפחות של תרבות.
אריאל יוצר
העובדה שנכנסו ל-OECD גם בלי זה.
היו"ר עינת וילף
תמשיך בבקשה.
אריאל יוצר
22% מתקציב התרבות שמוחרג מקיצוצים הוא בהחלט סכום משמעותי שצריך לקחת אותו בחשבון.
אסף אמיר
אז אנחנו צריכים להגיד תודה שאין קיצוצים.
אריאל יוצר
לא, אתם צריכים לקחת אותו בחשבון, ודרך אגב כמו שכל שאר משרדי הממשלה סופגים את אותם קיצוצים ומתמודדים איתם, אתם לא צריכים להגיד תודה - - -
אסף אמיר
נקודת הפתיחה שלהם שונה.
היו"ר עינת וילף
בבקשה.
אריאל יוצר
אני ישבתי בשקט ושמעתי אתכם, אני מבקש לפחות לתת לי להשלים את הטיעון. תודה אני בוודאי לא מבקש. מה שכן צריכים לעשות זה לפחות לשקף את המשמעות התקציבית של זה בדיון כאן. רק הסכם התרבות, נשים רגע בצד את כל שאר הדברים, רק מהסכם התרבות – שווה בחישוב מהיר 100 מיליון שקלים. עכשיו, אתם לא מסתכלים על זה כפחות, אבל באופן עקרוני זה מה שהיה צריך להיות. וכשהסכם התרבות לא סופג 100 מיליון שקלים, אז לצורך העניין מקום אחר או סופג אותו, או שבסוף אני איך שהוא או אוצר המדינה או ממשלת ישראל מוצאת לעניין הזה פתרון. מעבר למה? מעבר ל-100 מיליון שנחסכו. אני אשמח לראות את החישובים האלה. 22% זה היקף הקיצוצים שאותם אישרה ממשלת ישראל בתקופת ההסכם, על כלל תקציב המדינה.

לכן, לדבר הזה יש משמעות תקציבית שבוודאי צריכים להתחשב בה. הדבר השני שצריך לציין, זה בגלל שההסכמים או התקציבים פה לא רק מוחרגים מקיצוצים אלא גם קשיחים, יש הרבה מאד תהליכים, הצעות חוק, החלטות ממשלה שקורות במהלך השנה, שבמשרדים אחרים מי שמתמודד עם זה, חלק מזה זה האוצר וחלק מזה זה המשרד עצמו, שבא ואומר – יש עכשיו תוספת דרישות, התקציב שלי הוא מוגבל כמו כל התקציבים, ולכן אני צריך למצוא פתרון לחקיקה, לצורך העניין נוספת, שנוצרה על חשבון משהו אחר. תקציב משרד התרבות שמתנהל קצת אחרת וקובע שהתקציבים לא יפחתו מהסכומים שנמצאים כאן, אומר שבסוף במעט מאד כסף שיש למשרד התרבות ככסף לא מעוגן בהסכמים, זה ברזרבות התקציביות המעטות שמחזיק אוצר המדינה, צריכים לפתור את כל הבעיות האלה.
היו"ר עינת וילף
שנייה, רק לצורך העניין, כשהעלו כאן נושא של חקיקה שעלתה בנושא פנסיה חובה, נגישות, דברים כאלה, המשמעויות הן - - -
אריאל יוצר
לא, חקיקה כזאת אמנם באמת נופלת על מוסדות התרבות, זה כמו להגיד שאני צריך לכסות את האינפלציה. אבל לצורך העניין, דוגמא, חקיקה שאושרה פה בכנסת לגבי מורשת יהדות אתיופיה, שזה חוק שאושר כאן ועלותו מוערכת בפחות או יותר 6 מיליון שקלים, יצטרך להיות ממומן על ידי תוספת תקציבית, בגלל שהסכם התרבות למעשה לא מאפשר להפחית את התקציבים שניתנים מתחת למה שניתן בשנה שעברה.

ולכן היה שווה להראות שקף של מה קרה בנוסף להסכמי התרבות שנמצאים כאן באופן קשיח, בכלל לכל סעיף התרבות, שפתר הרבה מאד בעיות נוספות, שאותם המוסדות לא מרגישים. היה מעניין לראות אם שני הדברים שציינתי לא היו קורים, נכון לבוא ולהגיד – המצב היה הרבה יותר גרוע וזה קשה גם עכשיו. אבל נפתרו לא מעט בעיות, הן מהחרגה מקיצוצים והן מהקשחה של הדברים האלה, שבמקומות אחרים הם לא נפתרו וצריך לראות את הנקודות האלה למעשה בפועל כתוספות תקציביות. ועצם זה שאנחנו שומרים על הערך הריאלי של התקציבים ועל פעולות מסוימות שמתבצעות אך ורק בתקציבים האלה.
היו"ר עינת וילף
זה מאד פשוט. זה כמו שיוצאים לקנות שמלה ויש הנחה והיא יותר זולה, ואז את מרגישה שהרווחת כסף ואפשר להוציא אותו על משהו אחר.
אריאל יוצר
אין על מה להתווכח בנקודה הזאת, זו עובדה בסיסית, הדברים בסיסיים.
היו"ר עינת וילף
חברים, אתם נחשפים כאן לסוג החשיבה, ככה זה.
אריאל יוצר
לא, מה זה סוג חשיבה. אבל אם אתה מצד אחד - - -
אורלי פורמן
לא, אז אתה מלמד אותנו לקחת סעיפים אחרים, להגדיל את התקציב, כדי שהתקציב יהיה גדול, בסדר.
חנין זועבי
אתה משווה בסוף עם הכסף, אנחנו משווים. את המציאות עם מצב נורמאלי. אתה לא שואף למצב נורמאלי. אתה משווה עם אפס תמיד.
אריאל יוצר
בסוף הרי תקציב המדינה גדל, נכון? איך הוא גדל אם כל הזמן מקצצים? הוא גדל כי בצד אחד מקצצים ובצד שני מוסיפים ותקציב משרד התרבות בצד אחד לא מקצצים, ובצד שני מוסיפים וזה המצב. וזה לא המצב במקומות אחרים.
אסף אמיר
אז אתה מרוצה מהמצב? מבחינת התקצוב של משרד התרבות זה נראה לך, לעומת כל העולם?
אריאל יוצר
אני לא חושב שזו שאלה שאני אמור או יכול לענות עליה, אם אני מרוצה מהמצב. מרוצה, לא. אני לא מרוצה אף פעם. אבל אני חושב שמצבכם, שאני חושב שהטענות שמועלות כאן הן טענות שלא מתחשבות אחד – בקשיחות של התקציב, ושניים – בקיצוץ.
היו"ר עינת וילף
אני רוצה כן להתייחס למה שנשאל. האם בין השאר אתה בתוך אגף התקציבים, מביע עמדה לגבי מעמדו של התקציב, ביחס לתקציבים אחרים. כלומר, מעבר לעבודה הפוליטית של השרה על המאבק על התקציבים, האם אתה, בתוך המשרד, מביא את ההשוואות הבין לאומיות, זועק את זעקת הדברים האלה, או שיותר עוסק בנושאים הטכניים?
אריאל יוצר
אני מניח, לפחות אני מקווה, שכל רכז מתנהג ככה בתחומו. חשוב לו לקדם את התחום שהוא אחראי עליו והוא כמובן, בניגוד לחלק מהיושבים האחרים כאן גם נתון לבעיות אחרות שאיתן הוא צריך להתמודד, לא רק לדחוף את עולם התרבות - - -
אסף אמיר
אנחנו אין לנו בעיות אחרות?
אריאל יוצר
איזה בעיות אחרות? עם כל הכבוד - - -
אסף אמיר
לכולם פה יש בעיות.
אריאל יוצר
אני לא יכול להשלים חצי משפט. עם כל הכבוד, מי שצריך לתת מענה - - -
מוחמד ברכה
מה אתם מתנפלים על האיש, הוא לא הכתובת.
אריאל יוצר
מי שצריך לתת מענה לגירעונות ולבעיות תקציביות בתקציב המדינה זה בסוף אני ולא אתם, וזה בסדר. זה התפקיד שלי וזה התפקיד שלכם, אין עם זה שום בעיה. אני מקווה שכל רכז באגף תקציבים משתדל לדחוף ולעודד את התחום שלו. כמובן שהוא נתון למגבלות תקציביות, או הן עומדות לנגד עיניו יותר מאשר גופים אחרים, שזה לא אחריותם בכלל.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה לך. אני מבקשת מהשרה והמנכ"לית להתייחס לשאלות שעלו כאן.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אני אתייחס לעניין התקציב, בגדול, לגובה התקציב, להיקף התקציב, ואחר כך המנכ"לית תשיב על השאלות היותר ספציפיות שנשאלו כאן.

אז קודם כל לגבי גובה התקציב. גובה התקציב, כפי שאני אמרתי גם כאן בישיבה ואני כבר אומרת את זה מזה שנים, שהתקציב הוא לא רק לא מספיק, אלא הוא באמת מביך, מביש, מעליב ולא מספיק ולא יכול לספק את הצרכים וככל שהשנים חולפות, הבעיה היא קשה יותר. אני אומרת את זה על אף שבאמת כאן יש הסכם תרבות, ואסף, אתה אמרת קודם שאולי בכלל לא צריך לחתום הסכם תרבות. זו גישה שהיא מאד מסוכנת, משום שאני זוכרת את מה שהיה בקדנציה הקודמת שלי כשרת תרבות, כשלא היה הסכם תרבות חתום עם האוצר, ואז מה שקרה הוא שהיו כל הזמן קיצוצים, ואנחנו באמת עמדנו במצב כל כך קשה, שלא היה מה לעשות, היה רק לעמוד ולצעוק. אז היו הפגנות ואני הצטרפתי. אני הצטרפתי לכנס של מוסדות תרבות פה בחאן בירושלים, זה היה כנס למי שזוכר את הכנס המפורסם ההוא בחאן בירושלים, אולי יש כאן מישהו שהיה אז בכנס הזה, מיכה, אתה היית, שנגמר לא כל כך טוב מבחינתי אישית, אבל זה לא שייך כרגע לעניין הזה. והיו אחרים, הייתה גם הפגנה מתחת למשרד שלי ברחוב השלושה בתל אביב, הייתי גם שרת החינוך אז. אני ירדתי למטה והצטרפתי למפגינים, גילה אלמגור ואחרים. הצטרפתי אליהם, אני באתי איתם, אני לא הייתי נגדם, להיפך.

אבל מאז שנחתם הסכם תרבות, יש דבר אחד, כסף אין מספיק, אבל יש בכל זאת איזה שהוא ביטחון ושקט מסוים, שמאפשר לעבוד בלי כל הזמן להתעסק עם השאלה – אז כמה כסף יהיה לנו ואם יקצצו לנו עוד פעם ועוד פעם. האם זה טוב? לא, זה רע. עכשיו אתם שואלים אותי אם יש לי יעד. בוודאי שיש לי יעד והוא נאמר כאן קודם. על פי ה-OECD, צריך להגיע לאחוז אחד והאחוז האחד הזה הוא היעד שלי. היעד שלי הוא היעד של ה-OECD, של כל מדינה מתוקנת.

בשעתו עוד אני התחלתי אפיו, כשאני הייתי שרת תרבות, טומי לפיד אז היה שר המשפטים, הייתי שרת החינוך, התרבות והספורט. התחלנו ביחד איזה שהוא הליך של חקיקה להגיע לאחוז אחד בהדרגה, בהליך הדרגתי. זה הרי לא יקרה בשנה אחת, זה מובן מאליו, אבל בהליך הדרגתי. אבל זה היה מאד נחמד שטומי ואני עשינו את זה. רק היה חסר לי איזה פרטנר, שהוא האוצר כמובן. ולכן זה כמובן דבר שלא יצא ממנו שום דבר בסופו של דבר.
אחר כך הייתה יוזמה נוספת של חברי כנסת שחתמו, עשרות חברי כנסת, אני אפילו לא זוכרת כמה, על הצעת חוק זהה וגם זה לא הסתייע, כי זה גם כן לא יכול לקרות בהעדר של האוצר, ואוצר המדינה הוא במצוקה גדולה מאד. אז אני לא מדברת על אחוז אחד, אבל מאד הייתי רוצה שכאשר נצטרך לחדש את הסכם התרבות, ויש יתרון, אני חייבת להודות, יש יתרון בהגנה מפני קיצוצים, כי כאשר מגיעים הקיצוצים, והם מגיעים כל הזמן, עם קיצוצים רוחביים, הם לא רואים, הם עיוורים. אלה קיצוצים עיוורים לחלוטין. הם מקצצים "פלאט" - ככה הם גם נקראים – "פלאט" - את כל התקנות התקציביות בכל המשרדים.

אז כשזה מוגן, לפחות אני יודעת שאני לא צריכה לעמוד שם כל הזמן ולהיאבק ולהילחם, ולדעת שאני לא אצא, אולי אני אצא עם איזה פירור או שניים, אבל יחול קיצוץ משמעותי ואז כל המוסדות, אין מה לעשות. יש בזה יתרון מסוים. אנחנו צריכים לדעת שלקראת תום ההסכמים, הן בקולנוע, זה נגמר בסוף שנת 2013, והן בתרבות שנגמר בסוף שנת 2014, אם אני לא טועה, צריך יהיה להיערך שוב מול האוצר ולהיאבק שוב מהתחלה, ולנסות להגדיל עוד יותר, בתקווה שיהיה ממה ושתקציב הביטחון לא יאכל לנו שוב כל חלקה טובה, בגלל נסיבות שאנחנו כולנו יודעים מהן.

אבל היעד שלי הוא וודאי יעד ברור. אני יודעת בבירור ובאופן מדויק מה היעד שלי, ויגיד לכם כאן גם אריאל. אני לא מפסיקה לטרטר אותם לשנייה אחת. לא מפסיקה לשנייה אחת. למשל בנושא הצגות הילדים שעשינו – חינם, רובו המכריע הגיע מתוספת תקציבית, הוא לא מהתקציב. הוא הגיע מתוספת תקציבית ייעודית, שאני השגתי מזה שניג'סתי לשר האוצר. עובדה. הם אפילו כעסו עלי באגף תקציבים. מה, למה אני הולכת לשר מעל הראש שלהם. הסברתי, אני הולכת לשר מעל לראש של אגף תקציבים, הם לפעמים קצת מגלומניים שם, בקטע הזה. באמת. הם כעסו עלי למה הלכתי לשר מעל הראש שלהם. אז זה היה משהו שחברת הכנסת אורלי אבקסיס-לוי אמרה, והיא פתאום ראתה שילדים שבחיים שלהם לא ראו הצגה, באו וזה. היא עמדה עם השר ואיתי ואמרה לשר את זה. ואז אמרתי נו, אתה שומע אותה? אולי תוסיף שם - - -
אסף אמיר
זה כמו תרומות. זה כמו תרומה מהמדינה. זה ממש מקומם וזה לא סביר.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
משהו כזה. אבל מבחינתי, אם אני יכולה ככה לגרד. אגב, מי שנהנה מזה בסוף זה המוסדות, כמו בכל יתר האירועים שנעשים, בשת"פים וכו', מי שנהנה בסוף זה המוסדות. אבל אם אני יכולה לגרד עוד מפה ועוד משם, אז אני כמו "קבצנית", לא איכפת לי, לא רוצה להגיד את המילה הזאת, אתם יודעים מה, אני מוחקת מהפרוטוקול. מחקתי מהפרוטוקול. מילה לא טובה, דימוי לא טוב, ביטוי לא טוב. תמחקו, מחקתי, נגמר. אבל אני לא מתביישת.
אסף אמיר
את שרת התרבות, את אומרת שהלכת לבקש נדבות.
היו"ר עינת וילף
זה התפקיד של כל שר, להשיג תקציב - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
נכון. לא נדבות. סליחה אסף, אני מחקתי את זה מהפרוטוקול.
אסף אמיר
זה נשמע לך סביר?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אסף, זה תפקידי. עשיתי אותו דבר גם בספורט וגם בספורט הצלחתי להביא יותר כסף ממה שהיה קודם לכן. זה מה שאני עושה, זה תפקידי כשרה. משרדי הוא משרד קטן, ולכן מה שאני מצליחה להביא הוא גם כן כסף קטן, אבל אני עושה את זה.

אני בזה רוצה לסיים, רק עוד תשובה אחת שנשאלתי לגבי העברת הסמכויות לשר המשפטים. אני רוצה להבהיר את הנקודה הזאת, ואני אעביר את יתר התשובות למנכ"לית. אני חתומה על הסדר ניגוד עניינים מול היועץ המשפטי לממשלה, בגין העובדה שבן זוגי, מיקי ירושלמי, הוא יושב ראש תיאטרון לילדים ולנוער, אורנה פורת, הוא עושה את התפקיד הזה מזה כ-18 שנים, כמובן בהתנדבות מלאה ועוד תורם לזה מכספו. אבל, מכיוון שכך, אני חתומה, והוא גם ממלא מקום יושב ראש, הוא יושב ראש ועד כספים, סליחה, של הסינמטק בתל אביב ויש לו עוד כמה תפקידים ציבוריים שהוא עושה את כולם בהתנדבות מלאה ועוד תורם מכספו. בגין כך, אני חתומה על הסכם ניגוד עניינים אצל היועץ המשפטי לממשלה. עכשיו, בהסכם ניגוד העניינים הזה כתוב שאם יהיו שינויים בתבחינים לגבי התיאטראות בכלל, כלל התיאטראות, גם אז אני אינני מחויבת להעביר את סמכויותיי, אלא להתייעץ עם היועצת המשפטית של משרדי – האם יש כאן בעיה או אין בעיה וכו'.

במשך שלוש השנים האחרונות לא היו שינויי קריטריונים תבחינים בנושא התיאטרון, ולכן לא נתקלתי בכלל בבעיה הזאת. אבל מכיוון שעכשיו יש דיונים בנושא שינויי תבחינים בתיאטראות, ראיתי לנכון לפנות ליועצת המשפטית של משרדי ולומר לה שאני מבקשת להעביר את סמכויותיי. אמרה לי היועצת המשפטית של משרדי, את לא צריכה להעביר את סמכויותיך לשר אחר. אמרתי לה – אני מבקשת לעשות את זה למען מראית העין. אמרה לי היועצת המשפטית של משרדי, בהסדר ניגוד העניינים כלולה גם מראית עין. אמרתי, אני בכל זאת מבקשת להעביר את סמכויותיי. אמרה לי - את יכולה, אבל אז תדעי שזה לשם מראית עין שבמראית עין. אמרתי בסדר וביקשתי והעברתי את סמכויותיי, ויש פרוצדורה לזה. צריכים לקבל החלטת ממשלה ולאחר מכן אישור כנסת; ואת זאת עשיתי אתמול והעברתי את סמכויותיי בנושא התבחינים בלבד, בניגוד למה שכתוב היום, לא בנושא תקציבים או תמיכות או משהו כזה, אלא בנושא שיוני התבחינים בתיאטראות, לשר המשפטים. תודה.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. המנכ"לית, בבקשה.
אורלי פרומן
אני אענה בקצרה על השאלות שעלו. לגבי המגזר, שוב, התקציבים אינם חסויים, הכל שקוף. יכול להיות שאינכם מודעים לכל שלל הפעילויות שמתקיימות, אבל כל אנשי המדור שלכם, המדור לתרבות ערבית בוודאי מודע, יש חלק מהמוסדות שלכם שנמצא בתקנות המקצועיות.

סקר צורכי תרבות - במהלך למעלה משנה אנחנו עובדים על תיקון מבחני התמיכה לתרבות הערבית, שכלל התאמה למציאות ולצרכים ולשיח עם מנהלי מוסדות תרבות ועם אנשי המדור, וכל זה זה חלק מאותו סקר שציטטתם מדו"ח מבקר המדינה.
חנין זועבי
אז רק תעני על השאלה - - -
אורלי פרומן
שנייה רגע, אני לא הפרעתי, אני הקשבתי. תנו לי לענות, אני הקשבתי.
חנין זועבי
אז אין ערך לתשובות תיאורטיות.
אורלי פרומן
יכול להיות, אבל הכל מפורסם, יש אוסף, היה פה דיון - - -
חנין זועבי
אבל למה לקבל תשובות עמומות?
אורלי פרומן
חברת הכנסת זועבי - - -
חנין זועבי
אני רוצה שאלה מספרית, שהיא תיתן לי מספר.
מוחמד ברכה
מה זה? אנשים שהם לא חברי כנסת מעירים כל מיני הערות ואת מרשה. מה הרגישות המיותרת הזאת?
היו"ר עינת וילף
אני רוצה שהיא תענה, נשאלו כאן הרבה שאלות.
חנין זועבי
במקום כל הדיון הזה, רציתי מספר ואת - - -
היו"ר עינת וילף
את תקבלי את המספר, אבל אני רוצה לשמוע את כל התשובות.
חנין זועבי
את חייבת לתת לי, לנו, את מה שאנחנו מבקשים.
היו"ר עינת וילף
שמעתי.
חנין זועבי
זה התפקיד שלך בתור יושבת ראש.
היו"ר עינת וילף
תודה, בבקשה.
אורלי פרומן
אנחנו איננו בונים היכלי תרבות - - -
חנין זועבי
אז את עוזרת להם רק להסתיר אינפורמציה, זה מה שאת עושה. את עוזרת להם להסתיר אינפורמציה.
היו"ר עינת וילף
חברת הכנסת זועבי, אני מבקשת.
חנין זועבי
אז למה אנחנו פה אם אין לנו את האינפורמציה שאנחנו מבקשים, למה אנחנו פה?
היו"ר עינת וילף
את תקבלי את האינפורמציה, בבקשה להמשיך.
חנין זועבי
מתי נקבל את האינפורמציה?
היו"ר עינת וילף
מה שלא תקבלי, נבקש בסוף. תני לה לסיים. בבקשה.
אורלי פרומן
משרד התרבות והספורט איננו בונה פיזית היכלים לא היכלי תרבות, כך שכל הנושא של בניית היכלים נמצא בידי הרשויות המקומיות. אני רוצה רגע שתעברו לשאלה של איתמר וגם של אלון, שקף מספר 8. איתמר, לשאלתך, הסכם התקציב, ושאלת לגבי 11 עד 13 מיליון. אז מענק ירושלים, בית התפוצות, אקדמיה, שיפוצים, כל זה 11 מיליון שקלים. ומכיוון שתקציב השיפוצים עולה בהסכם שלנו, עולה מדי שנה, לכן זה 11 עד 13, הוא עולה, לא זוכרת אם בעוד מיליון שקלים. כן, בעוד מיליון. אז זה 11 מיליון עד 13 מיליון שקלים. אוקי, בסדר איתמר? סוכם.
איתמר גורביץ
כן.
אורלי פרומן
לגבי תוספת 9 מיליון שקלים – כן, ה-9 מיליון שקלים, חברים. אנחנו נפגשים ביום חמישי, הפורום, ואני מבטיחה לכם שתקבלו את כל הפירוט. אתם יודעים שאנחנו נפגשים, את כל הפירוט. למה לא קיבלתם עד עכשיו, רק עד לפני כמה ימים עוד דנו בתקנה של בתי הספר, דנו בתקנה של הפסטיבלים, בתיאטרון. כל ה-9 מיליון שקלים חולקו לתקנות. תראו את זה ביום חמישי, מבטיחה לכם, תקבלו את הכל. הכל חולק לתקנות.
היו"ר עינת וילף
אני מבקשת לקבל גם עותק.
אורלי פרומן
את תקבלי גם. הפרויקטים שאנחנו דיברנו עליהם זה הכל כספים תוספתיים, זה לא מתוך ה-9 מיליון שקלים שמיועד לתקנות של כולנו. כנ"ל לגבי הנושא של ה-21 מיליון שקלים, ששוב אני רוצה לחזור גם על מה שהשרה אמרה, וכבר דיברנו על זה במפגשים. יש לנו מפגשים קבועים של פורום מוסדות תרבות עם הנהלת המשרד, שחלק גדול מהתקנה הזו הרי נהנים כל מוסדות התרבות, חיזוק מוסדות תרבות בפריפריה, זה הכל, כל החמישה מיליונים מחולקים, גם בשנה שעברה חולקו וגם השנה יחולקו. כל השת"פים, את כל החלוקה תקבלו ביום חמישי.
היו"ר עינת וילף
גם לכאן אני מבקשת.
אורלי פרומן
אני מעבירה לכם, אין בעיה. עכשיו, לגבי הנושא של קצב התמיכות, ואריאל אולי אתה תענה אחר כך על המע"מ שהועלה פה. קודם כל אני מוכרחה לומר שנעשה שינוי מאד משמעותי בכל תהליך חלוקת התמיכות. יכול להיות שזה עדיין לא מספק, אבל קיצרנו את זה. כשאני נכנסתי למשרד, עוד בדצמבר חילקנו כספי תמיכות. אנחנו עכשיו לקראת סיום עוד תקנה אחת אולי שנשארה, של השיפוצים. כל התקנות מאחורינו. אבל, בכל אופן חייבים להבין יום אחד, ויש לנו שיח ארוך גם עם החשב הכללי. מה הנוהל המחייב חלוקה, עד לאותו רגע שהגוף רואה אצלו את הכסף, בין הגשת הבקשה, בחינת הבקשות, דיונים במדורים, הרצה בפילאט שמריץ לנו כמותית ונותן לנו תוצאות, כי חלק גדול ממבחני התמיכה הם כמותיים, לצד המדדים האיכותניים. עד שזה מגיע לשולחן ועדת התמיכות, שהיא הגוף הסטטוטורי, שקובע סופית לאור המלצת המדור, את גובה התמיכה לגופים.

חברים, זה תהליך ארוך, קחו בחשבון. אנחנו קרוב ל-800 גופים, כל שנה למעלה מ-2,350 בקשות השנה, וזה הולך ועולה משנה לשנה וחלק מהבקשות נופלות. נבנים תיקים, המוסדות יודעים, הם מגישים הרבה מאד מסמכים. התיקים האלה נבדקים, נבחנים. יש מוסדות בביקורות עומק, שתקציבים מעוכבים להם, דיונים עם החשב הכללי, עם המוסד עצמו, עם משרד המשפטים. יש פה מהלך מאד מאד מורכב וכבד. אמרו לי בחשב הכללי שאנחנו המשרד השני בגודלו בהיקף התמיכות.

אז כמובן שאנחנו שמחים להעביר כמה שיותר מוקדם, וגם מבינים ושומעים את המצוקה לפעמים, כשאנחנו לא יודעים מה גובה התקציב, אבל ניקח בחשבון שהיום המצב הרבה יותר טוב ממה שהיה. אנחנו כבר בתהליך לקראת השנה הבאה, לנסות גם את המהלך הזה, עוד ועוד לטפל.
היו"ר עינת וילף
אוקי, אז רק מילה על המע"מ.
עירית פרנק
לא קיבלתי תשובה לגבי היוצר העצמאי, אם אפשר לנסות לחשוב על זה.
היו"ר עינת וילף
לגבי המע"מ, מילה אחת.
אריאל יוצר
באופן עקרוני, בכלל כתפיסה, אנחנו חושבים שנכון יותר לדבר על תוספות תקציביות, ככל שניתן לתת אותן, ולא לפתור באופן גורף תרבות ממע"מ. פטור ממע"מ יוצר עיוות בתוך השוק.
אסף אמיר
לא דובר על גורף. פול.
היו"ר עינת וילף
בסדר, אני מבינה, אבל הגישה היא של תוספת תקציב, לתת מענה לדרישות חדשות למע"מ על רכישת יצירות.
אריאל יוצר
אם את שואלת אותי מה אני מעדיף – אז אני הייתי מעדיף להתמודד תקציבית עם הדרישות ולא לתת פטור.
היו"ר עינת וילף
בסדר.
אורלי פרומן
יש גם איזה שהוא מהלך שאנחנו מנהלים מול האוצר. סליחה רגע, ועד ההורים. לוועד ההורים לא עניתי.
היו"ר עינת וילף
תודה רבה. טוב, משפט על ועד ההורים.
אורלי פרומן
משפט על ועד ההורים. כעיקרון, כמו שאמרה יושבת הראש, היה פה דיון מקיף על הנושא של סל תרבות. סל תרבות איננו, לא אצלנו. אנחנו נותנים את השירותים, אנחנו זה גופי התרבות שלנו, נותנים את השירותים לסל התרבות. הכל נמצא במשרד החינוך. אנחנו מאד מאד שמחים להיות שותפים לדיונים, גם מנהלי הגופים עצמם יש להם מה לומר לגבי רפרטואר ומה צריך להיות בסל תרבות. הם אפילו היו בפגישות, נכון, במשרד החינוך הציעו פגישות.
חנין זועבי
לא קיבלתי את התשובה שלי.
היו"ר עינת וילף
אוקי, אז מה השאלה על המספר?
חנין זועבי
אני רציתי לדעת, מהתקציב של מוסדות התרבות הנתמכים ב-350 מיליון, מה החלק של מוסדות התרבות הערביים.
אורלי פרומן
אני אסכם ואתן לה.
חנין זועבי
אבל יש לה רשימה.
היו"ר עינת וילף
בסדר.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לא, לא, אבל אי אפשר לתת נתון כזה בלי לומר גם כמה מוסדות תרבות ערביים יש בכלל. הרי אחרת הנתון הזה הוא נתון עקום ומעוות.
היו"ר עינת וילף
בסדר, אז אני אסכם לגבי הנושא הזה באופן שזה - - -
עירית פרנק
על היוצר העצמאי, עוד לא קיבלנו תשובה.
שמעון אלקבץ
אני אתן.
היו"ר עינת וילף
אוקי.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אני רוצה עוד הערה אחרונה.
היו"ר עינת וילף
יש לנו המון אנשים שמחכים בחוץ.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לגבי פרסום הפרוטוקולים, אני חייבת להגיד משהו למועצה, רק מילה אחת. תראי, פרסום הפרוטוקולים של ישיבות המועצה הוא דבר שצריך עיון ומחשבה. יש הבדל בין פרסום הפרוטוקולים של דיונים שמתקיימים ובין ופרסום פרוטוקולים של החלטות. אלה דברים מאד רגישים שדורשים עיון. אני לא רוצה להשאיר את זה ככה פתוח בצורה הזאת.
היו"ר עינת וילף
טוב, אז אני רוצה לסכם. אנחנו במושב הבא נקיים כמובן דיונים נוספים.

אני אתחיל בזה: אנחנו נקיים דיון מיוחד לשאלת התרבות במגזר הערבי. אנחנו נבקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לאסוף נתונים ספציפיים, שיתייחסו לכמה הולך למגזר הערבי וגם בהקשר של כמה מוסדות קיימים, בכל ההקשרים הקיימים, כדי שנוכל להתייחס לזה בצורה רצינית, ונעשה את זה במושב הבא. זה לגבי הנושא הזה.
חנין זועבי
בסדר, אבל לגבי השאלה - - -
היו"ר עינת וילף
לא, זה לגבי הנושא הזה, סיימנו.
חנין זועבי
לא, איך אני יכולה לקבל את התשובה לשאלה הספציפית הזאת?
היו"ר עינת וילף
תעבירי לי את השאלה, אני אעביר לפה. זה לגבי הנושא הזה.
אני חוזרת, אנחנו מבקשים לעשות עיון רציני וחיובי בשקיפות דיוני המועצות ופרסום הפרוטוקולים. גם הנושא של הנגשת התבחינים לכל המגזרים - - -
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
הכל מפורסם.
היו"ר עינת וילף
לא הנגשה במה שזה מפורסם. מאמץ נוסף כדי להבטיח שיש, בין אם זה פריפריה, פרינג', עצמאים, מגזר ערבי, דרוזי, לראות מה ניתן לעשות כדי לסייע, מה שתיארתם, מעל ומעבר כדי לעמוד בתבחינים. לבחון את הנושא הזה.

ואני רק מוסיפה שכאן בוועדה, לקראת דיוני תקציב 2013, לכשיתחילו, תקבלו את מלוא התמיכה.
מוחמד ברכה
הם לא יתחילו בקיץ הזה.
היו"ר עינת וילף
אני אומרת, לגבי הנושא של להגיע לממדים של ה-OECD. כיוון שאנחנו מסיימים את הדיון, נשארו כאן שתי שאלות, אם אתן רוצות לבוא לפה ולשאול באופן אישי, ואם יש מישהו שיש לו שאלה שנותרה ללא מענה, בבקשה להעביר לי. אתם יכולים להעביר לי אותה עכשיו, להעביר לי א ותה במייל, אני אדאג לקבל תשובה מהמשרד.
תודה לכם, ואנחנו נקיים דיון המשך במושב הבא.
<הישיבה ננעלה בשעה 11:10.>

קוד המקור של הנתונים