ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 20/06/2012

אישור סעיף השאלת ספרי לימוד לשנה"ל תשע"ג במסגרת תשלומי הורים

פרוטוקול

 
PAGE
4
ועדת החינוך, התרבות והספורט
20/06/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 649>
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט
יום רביעי, ל' בסיון התשע"ב (20 ביוני 2012), שעה 9:00
סדר היום
<אישור סעיף השאלת ספרי לימוד לשנה"ל תשע"ג במסגרת תשלומי הורים.>
נכחו
חברי הוועדה: >
עינת וילף – היו"ר
אנסטסיה מיכאלי

ציון פיניאן
מוזמנים
>
חיים הלפרין - מנהל היחידה לתוכניות משלימות למידה, משרד החינוך

דלית שטאובר - המנהלת הכללית, משרד החינוך

לירן שפיגל - עוזר ליועצת המשפטית, משרד החינוך

דורית מורג - יועצת משפטית, משרד החינוך

אביבית אהרונוף- ברקאי - סגנית היועצת המשפטית, המועצה לשלום הילד

זיו בר - ע. לראש מינהל חינוך המש"מ, מרכז השלטון המקומי

יעקב פרידברג - ייעוץ וחקיקה, משרד המשפטים
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
קצרנית פרלמנטרית
אתי בן-שמחון
<אישור סעיף השאלת ספרי לימוד לשנה"ל תשע"ג במסגרת תשלומי הורים>
היו"ר עינת וילף
בוקר טוב, אנחנו מקיימים ישיבה של ועדת החינוך כדי לאשר את סעיף השאלת ספרי לימוד לשנה"ל תשע"ג במסגרת תשלומי הורים.

הסבר קצר מצידי למה אנחנו מחריגים סעיף אחד, ותודה ליהודית ולמירב על הפתרון האלגנטי. יש את שאלת החקיקה של האוצר בנוגע לתשלומי הורים, חקיקה שלטעמי היא מאוד בעייתית, ואני רוצה לייחד לה דיונים נפרדים, ולראות איך אנחנו נותנים מענה אולי טוב יותר בכל הנושא הזה של תשלומי הורים. התברר שכל עוד החוק לא אושר יש בעיה להתקדם עם תכנית השאלת ספרי לימוד, כמובן שאני תומכת בתכנית, לא היה לי שום עניין לעקב את זה, ולכן נמצא הפתרון המאוד אלגנטי - פשוט להפריד את הסעיף הזה, לאשר אותו, וכך אפשר להתקדם. בכל הנושא של שאלת תשלומי ההורים, אנחנו נקיים דיונים נפרדים וננסה למצוא פתרונות שאני חושבת שהם יותר טובים מהפתרון הקיים.
דלית שטאובר
רציתי להודות ליושבת ראש. אני רק רוצה לציין ולומר החוק עבר בקריאה ראשונה, ובוודאי יהיו עוד דיונים כדברייך. אני רוצה לציין שבתי הספר לא יכולים להיערך לגבייה עד שחוזר התשלומים לא מאושר, או החקיקה, לדבר הזה כן יש משמעות מבחינת היערכות של בתי הספר.
אני מאוד רוצה להודות על ההחרגה של הסעיף הזה והאישור שלו כי הוא קריטי למהלך של השאלת ספרי לימוד. אנחנו מדברים על אישור גביית הסכום כפי שאושר בחוזר הקודם ללא כל שינוי - עד 280 שקל לבית ספר יסודי ועד 320 שקלים לבית ספר על יסודי כדי לאפשר התארגנות לימים האלה שממש החטיבות, והחטיבות העליונות כבר יצאו לחופשה היום, ובתי הספר היסודיים נשארו ימים בודדים עד סוף השנה.
היו"ר עינת וילף
מצויין. האם יש שאלות, הערות?
זיו בר
אנחנו גם בקשר עם ראשי רשויות, וגם עם מנהלי בתי ספר ויודעים כמה המהלך הזה חשוב, יש אפילו תסיסה בקרב הורים שרוצים יותר, רוצים דווקא 60%. המהלך הזה הוא מהלך חשוב גם בקרב ציבור הורים וגם ראשי רשויות רואים בזה בשורה – אנחנו מאוד תומכים.
היו"ר עינת וילף
מצוין.
אביבית אהרונוף- ברקאי
האם מייחדים תקציב של 100 מליון שקלים מבחינת התנעת התהליך, האם לא ניתן במסגרת הזו גם להוזיל את העלות הנדרשת מההורים, כלומר, להוזיל את זה פחות מ-280 שקלים.
דלית שטאובר
העלות הזאת היא עד, כל בית ספר עושה את התחשיב שלו. יש בתי ספר שגובים פחות, מגזרים שלמים שהעלות של הספרים שלהם היא נמוכה יותר. ראינו בתי ספר שגובים מ-100 שקלים ועד. אני רק רוצה להסביר שמה צריך להיות מלווה מבחינה פדגוגית במהלך הזה, גם את זה אנחנו עושים.

רשימות הספרים שבתי הספר נתנו לרכישה הן היו אימתניות לעתים, היתה תופעה לא שולית של תלמידים שרכשו בעבורם ספרים, או שלא השתמשו בהם כלל, או שהשתמשו במספר פרקים בודדים. אנחנו מאמינים שהתכנית הזאת שמחייבת את המנהל לחשיבה מאוד מסודרת לבחור את הספרים אך ורק מתוך רשימת הספרים המאושרים, שנית, גם לעשות תחשיב כלכלי שמאוד יוזיל את ההוצאה הזאת. בסופו של דבר המנהל אומר, יש לי איזושהי מסגרת, אני אתכנס לספר הטוב ביותר, חלק מהדברים יכולים להיות בספריה ובדרכים נוספות. שמעתי על מקצוע אמנם בחטיבה העליונה שילדים רכשו 7 ספרים בשנה, זאת הגזמה פראית, אני נותנת פה איזושהי תמונת קצה, אבל גם על התופעה הזאת אנחנו רוצים להשתלט לבקר ולאזן ולוודא שכל הספרים שנמצאים ברשימה הם אכן נדרשים והם אלה שהשתמשו בהם, לא שיהיה מצב שילדים שיש להם ספרים ולא פתחו אותו.
אביבית אהרונוף-ברקאי
לצד בתי הספר שגובים עד 280 ידועה גם תופעה של בתי ספר שגובים למעלה מ-280 שקלים, ובכך חורגים כמו לצערנו ביתר תשלומי ההורים. בישיבה הקודמת שנכח גם השר, הוא אמר שייבדקו, או תוקם יחידת אכיפה, או ייבדקו הכלים אם הדברים אכן נעשים.
דלית שטאובר
אני רוצה לחלק את התשובה לשתי חלקים. קודם כל מבחינת בתי הספר שאכן יש להם קושי ובעיה להסתדר עם הסכום מסיבות ייחודיות מוצדקות, יש לנו ועדת חריגים, אנחנו בודקים, ובשל החשיבות העצומה שאנחנו רוצים לסייע ולהקל על הנטל אנחנו נותנים פתרון לבית ספר בית ספר. למשל, בית ספר שיש לו ספר הוא לא חובה במערכת, אבל הוא מלמד צרפתית כחובה, אז אנחנו מסייעים במקום הזה.

הנושא של האכיפה הוא חד משמעי, נתנו תשובה לנושא של החוברות, שבהתחלה היה איזשהו בלבול שכמה מנהלות טעו לחשוב שהן תוכלנה לגבות על חוברות מעבר לסכום הזה, אמרנו בשום פנים ואופן לא. בתוך התקציב הזה יש חישוב לחוברות מתכלות לכיתות הנמוכות, במידה והמנהל יבחר יותר חוברות ממה שהתחשיב מאשר, הוא הצטרך להתייחס אליהם כספר, שהילד לא יכתוב בתוך החוברת אלא השתמש במחברת לתשובות.
בהקשר הזה אני גם רוצה להדגיש, כי הייתה המון דיס-אינפורמציה כחלק מהטמעת המהלך, ילדים לא יקבלו חוברות מחוקות, ולא הצטרכו לכתוב ולמחוק, זה לא מה שעולה על הדעת. אם בתקציב יש איקס חוברות, אלה החוברות שירכשו אותם מחדש, מעבר לזה חוברת שתיבחר על ידי המנהל מעל התקציב, התייחסו אליה כמו לספר לימוד, ילדים יחזירו אותה, השתמשו בה בבית הספר.
היו"ר עינת וילף
ההבהרה הזאת מאוד חשובה, הרבה שאלות כאלה הגיעו אלינו על החוברות. ההנחה הגורפת שזה לא כולל חוברות. כלומר, הנחה ציבורית בכל הרמות שזה לא כולל את החוברות, פשוט אנשים לא מעלים על דעתם שזה כולל חוברות. לכן אני חושבת, גם במהלך הפרסום, מה שזה לא יהיה, מאוד חשוב להדגיש את זה.
דלית שטאובר
בכיתות א', ב', יש כחלק מתפיסה חוברות – אני רק רוצה לומר, שאני כתפיסה פדגוגית שהיום היא לא מוטמעת במערכת, אלא שאני מאמינה בה ואני רוצה לקדם אותה, אני חושבת שילד טוב שיכתוב את התשובות במחברת, זה נכון גם מבחינת מוטוריקה, גם מבחינת תהליכי כתיבה, וגם מבחינת מיומנות, לא למלא מלה אחת באיזשהו מקום.
ציון פיניאן
האם יהיו תלמידים שההורים שלהם ירכשו חוברות וזה יכתוב במחברת וזה בחוברות?
משה בר
לא, אין דבר כזה.
ציון פיניאן
הייתי מורה ואני - - -
דלית שטאובר
אנחנו מדברים על תכנית השאלת ספרים שבית ספר נכנס אליה כשלם. ברגע שבית ספר נכנס אליה כשלם, אז אם נרכשה חוברת מתכלה, היא מתכלה עבור כולם. אם היא נרכשה כספר לימוד, אז אף אחד לא יכתוב בה. אתה אף פעם לא יכול להשתלט על מצב אם זה מה שאתה מרמז עליו שהורה יקנה את החוברת באופן עצמאי, אבל אם המורה תיתן הנחיה שיכתבו במחברת, אני חושבת שלזה אתה מרמז, לא ליצור איזושהי תחושת אי נוחות לילד בנושא של פערים לזה אתה מרמז. הכוונה שלנו שבית ספר נכנס במלואו והילדים מקבלים את החוברות באותה הנחיה לכולם.
היו"ר עינת וילף
אני חושבת שלאורך זמן גם צריך פשוט שיהיו חוברות מתכלות או ספרים, זה הדבר הכי פשוט.
אני אוסיף משפט אחד לפני ההצבעה. אנחנו נעסוק הרבה גם בכל השאלה של אחר הצהריים. אני יכולה לספר מהשנתיים שלמדתי ביסודי בארצות הברית. הספרים היו בכיתה, לא היו דבר כזה לקחת ספרים הביתה. באים לכיתה, הספרים בכיתה, לומדים עם הספרים בכיתה, עושים שיעורי בית בכיתה, חוזרים הביתה בשלוש אחר הצהריים וזהו, נגמר כל הנושא הזה.
אני מאוד מקווה שזה יהיה חלק ממהלך ארוך יותר, אני חושב שכן יום לימודים ארוך, שעושים שיעורי בית בהדרכה, בהשגחה בבית הספר, הספרים בבית הספר, וכאשר חוזרים הביתה אפשר לעשות דברים אחרים.

מי בעד אישור סעיף השאלת ספרי לימוד? מי נגד?
ה צ ב ע ה

בעד אישור סעיף השאלת ספרי לימוד לשנה"ל תשע"ג במסגרת תשלומי הורים – רוב

נגד – אין

נמנעים – אין

אישור סעיף השאלת ספרי לימוד לשנה"ל תשע"ג נתקבל.
היו"ר עינת וילף
ההחלטה התקבלה פה אחד. יישר כוח וצאו לדרך.
תודה רבה לכולם. הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 09:15>

קוד המקור של הנתונים