ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 24/07/2012

תוכנית המתאר המחוזית \ צפון, לא הביאה את הפתרון המובטח בכפר ירכא, תוכנית המתאר המחוזית / צפון לא הביאה את הפתרון המובטח בכפר ירכא, הרחבת תוכניות מתאר בירכא, תוכנית תמ"מ 2/9/2 מתעלמת מ-130 בתים המאכלסים כ-600 נפשות בכפר ירכא

פרוטוקול

 
PAGE
2
ועדת הפנים והגנת הסביבה
24/07/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 599>
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
יום שלישי, ה' באב התשע"ב (24 ביולי 2012), שעה 11:30
סדר היום
<1. תוכנית תמ"מ 2/9/2 מתעלמת מ-130 בתים המאכלסים כ-600 נפשות בכפר ירכא>
<2. תוכנית המתאר המחוזית / צפון לא הביאה את הפתרון המובטח בכפר ירכא>
<3. תוכנית המתאר המחוזית \ צפון, לא הביאה את הפתרון המובטח בכפר ירכא>
<4. הרחבת תוכניות מתאר בירכא>
נכחו
חברי הוועדה: >
אמנון כהן – היו"ר
אורי מקלב

חמד עמאר
מוזמנים
>
חה"כ ניצן הורוביץ

חה"כ מגלי והבה

חה"ד סעיד נפאע
חה"כ חנא סוויד

חה"כ חמד עמאר
חה"כ שכיב שנאן
מנהלת הוועדה
יפה שפירא
קצרנית פרלמנטרית
אתי אפלבוים
1. <תוכנית תמ"מ 2/9/2 מתעלמת מ-130 בתים המאכלסים כ-600 נפשות בכפר ירכא>
<2. תוכנית המתאר המחוזית צפון לא הביאה את הפתרון המובטח בכפר ירכא>
<3. תוכנית המתאר המחוזית צפון, לא הביאה את הפתרון המובטח בכפר ירכא>
<4. הרחבת תוכניות מתאר בירכא>
היו"ר אמנון כהן
אני פותח את ישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה.
על סדר-היום ישנם מספר נושאים. השבוע אנחנו נמצאים במצב הכי קשה של המושב כי השבוע הזה אנחנו צריכים לסגור חוקים. אני מאוד מכבד את חברי הכנסת שביקשו את הדיון ואני מכבד את האוכלוסייה שיושבת כאן. הבטחתי שלפני שיוצאים לפגרה נבדוק את הדברים, ננסה לשמוע את הבעיות וננסה גם למצוא פיתרונות. לפחות נעלה את העניין לסדר-היום הציבורי ויכול להיות שיהיו דיוני המשך.
כמו שאמרת, לפעמים צריך רמה של שר או מנכ"ל. אם נצטרך להגיע לדיון עם בעלי תפקידים בכירים יותר, נעשה את זה.
הנושאים הם
הצעה לסדר-יום: דיון מהיר, תוכנית המתאר המחוזית צפון לא הביאה את הפיתרון המובטח בכפר ירכא, של חבר הכנסת סעיד נפאע.

קודם כל ידברו המציעים ואח"כ ידברו המציעים.
סעיד נפאע
לא ארבה במילים כדי לתת לאנשים להתבטא, אני אומר בקצרה שהדיון הזה הובא על-ידי ועל-ידי חברי הכנסת לאור הבעיה הכל-כך קשה. אין צורך להרבות במילים כי עוד מעט הם יפרטו את הבעיה. היה חשוב לקיים את הדיון הזה על-מנת שנגיע בסופו של דבר לפיתרון של הסוגיה הקשה הזאת. אגב, גם יתר הכפרים באזור סובלים ממנה ולא רק בכפר ירכא.

לפני שמתחילים בדיון חשוב להדגיש שלפני שנה, אחרי התכנית שנקראת התכנית להעצמת הכפרים הדרוזים והצ'רקסים, סוכם שיוקם צוות במשרד הפנים, ב-12.4.2011. הסיכום היה שהצוות למעשה יתחיל לפעול שבוע לפני הפסח ב-2011 אולם לא נעשה כלום בסוגיה הזאת.
באוקטובר ראשי הרשויות זעקו את זעקתם בנושא הזה. אחרי שהשאר נשאל בעניין הובטח שהצוות - - -
היו"ר אמנון כהן
אתה מדבר על התכנית להעצמת האזורים - - -
סעיד נפאע
התכנית להעצמת הכפרים הדרוזים והצ'רקסים. חלק ממנה היה פיתרון לסוגיות התכנון לכל הכפרים האלה על-ידי הקמת הצוות. הצוות הזה לא הוקם. אנחנו מדברים על תחילת 2015. בשאילתה לשר שהיתה בסוף השנה, לאור זעקת ראשי הרשויות, הובטח שהצוות הזה אכן יוקם ויישב באופן פרטני על כל כפר וכפר. הצוות הזה, למיטב ידיעתי, לא הוקם עד עצם היום הזה. מה שמתרחש במשרד הפנים זה פגישות בין רשויות התכנון לבין ראשי הרשויות באופן אישי וכל אחד עושה את שלו.

אני חושב שאם תצא קריאה מהוועדה הזאת, מעבר לבעיות שנשמע כאן, שהצוות הזה חייב שיוקם. לדעתי אנחנו נתקדם.
היו"ר אמנון כהן
מציע נוסף, חבר הכנסת שכיב שנאן.
שכיב שנאן
אני מברך את כל החברים שהגיעו מרחוק. אני רוצה לומר כמה מילים חשובות בעניין הזה. ירכא זה ישוב דרוזי גדול, מרכזי, חשוב. הדיון הספציפי בירכא, אדוני היושב ראש, זה פתח לדברים שלצערי הרב אנחנו הולכים לפגוש בכל הרשויות הדרוזיות בעתיד.
עצם העובדה שהביאו את ירכא למצב של הפקדת תכנית מתאר והותירו מחוץ לקו הכחול 130 בתים.
קריאה
יש יותר.
שכיב שנאן
אני מקבל את התיקון. יש כמות גדולה מאוד של בתים שנמצאת מחוץ לתכנית המתאר. גם אם התכנית העכשווית תאושר, אני לא יודע האם משנת 1976 או 1979 עד היום לא נתנו תכנית מתאר לירכא מתי תהיה תכנית המתאר הבאה ומתי אותם בתים שנמצאים מחוץ לתכנית המתאר יקבלו היתר, יקבלו חיבור חשמל, יקבלו שירותים מוניציפאליים של הרשות המקומית, יקבלו את כל מה שצריך. האם אחרי שהתכנית הזאת תעבור צריך להתקין את התכנית הבאה לעוד 30 שנה.
אם מדברים על 20-30 זאת טעות. במקרה של ירכא צריך לדבר על 20-90, דהיינו עד סוף המאה הבאה. אני לא אחזור על דבריו של חברי חבר הכנסת נפאע. התקיימה סדרת פגישות עם ראשי הרשויות הדרוזים בנוכחות מנכ"ל משרד הפנים ובנוכחות גברת שוורץ, יו"ר אגף התכנון, בנוכחות יועץ השר ועוד אנשים. יש דיבור אמיתי על לנסות לקדם דברים.

הייתי אישית אצל הממונה על המחוז לפני שבוע וחצי. ישבתי עם יוסי ועם אלכס שפול. בחלק מהישיבה נכח חבר הכנסת דוד אזולאי. באתי לבדוק מה קורה. בעוונותיי הרבים, בשנת 2005-2006 הייתי יועץ בכיר של שר הפנים וגם אז ניסינו לקדם את כל תכניות המתאר. העניין הזה תקוע ברמות שאנחנו לא חולמים.

אני מקבל את דבריו של ידידי, חבר הכנסת והבה, שהיתה צריכה להיות פה נציגות בכירה ביותר. אני מאוד מכבד את חגית, פעם ראשונה שאני רואה אותה. היא אישה מוכשרת, טובה ומצוינת, אבל על-מנת שנגיע לתשובות מהימנות וטובות - אני הייתי בישיבה קודמת עם חברת הכנסת מירי רגב. כשראיתי את הנציגות קמתי ועזבתי כי זה יהיה דבר לא רציני. אני בעד שהדיון הזה יימשך ושיהיה לו המשך. הנושא הזה הוא בנפשנו והוא מאוד קשה. אני יודע שאתה אוהב את העדה הדרוזית ואכפת לך ממנה. אני מבקש את המשך התמיכה שלך בקיום הדיונים על-מנת שנוכל לקדם את הדברים בצורה מסודרת.

אבל דע לך, אדוני היושב ראש, זה סלע המחלוקת הגדול ביותר שקיים היום בין העדה הדרוזית במדינת ישראל לבין מדינת ישראל, על הנושא של תכניות המתאר. לא יכול להיות שסנ"צ שהשתחרר לפני שנה ובנה בית לבן שלו, ישלם 400,000 שקלים קנס. יש פה אנשים שיש להם צווי הריסה. יש דברים שאתה לא חותם עליהם.
כל מקום שאנחנו הולכים, יעידו חבריי חברי הכנסת, אנחנו שומעים ביקורת קשה מאוד עלינו, על זה שאנחנו לא עושים מספיק כדי לקדם את נושא תכניות המתאר. אני מסכים עם הביקורת. אנחנו כחברי כנסת כולנו צריכים לקחת בחשבון שהדבר הזה חייב לבוא לו קץ. יש תקציב ויש הכול ולא עושים שום דבר.
מגלי והבה
יש תקציב?
שכיב שנאן
עוד ב-2006 תקצבנו 97 תכניות מתאר במגזר הערבי ובמגזר הדרוזי בכלל. אין ישוב דרוזי אחד שלא תוקצב עוד מ-2006. מה עשו עם התקציב מ-2006 עד היום אני לא יודע. אנחנו מבקשים תשובות. אנחנו לא מבקשים תשובות מה עשו עם התקציב, אנחנו מבקשים תכניות מתאר ריאליות שבהם כל בית שנמצא היום בנוי, יקבל אפשרות להיות בתוך הקו הכחול על-מנת לתת לו אפשרות לקבל היתר בעתיד. מי שלא יהיה בתוך הקו הכחול – אף אחד לא יהרוס, אנחנו מבינים, אבל אותו אדם ימשיך להיות צפוי לקנסות, צפוי לבתי משפט, צפוי להוצאות. האבא לוקח את ההיתר על השם שלו על מנת שהבן יוכל להתגייס למשטרה. הסבתא תבנה לנכד. אנחנו רוצים שבעל הבית יהיה זה שרשום. מי שגר בבית יהיה זה שרשום.

לכן, הדיון הזה מאוד חשוב. אני כמעט בטוח שלפי ההרכב הקיים עכשיו תצא מפה קריאה נהדרת להמשיך לטפל, אבל זה לא יהיה טיפול. ני מבקש ממך אדוני, לזמן לישיבה נוספת רצינית, שבה יהיה נוכח השר.
היו"ר אמנון כהן
אולי יש פיתרון? בוא נשמע?
שכיב שנאן
איזה פיתרון? הלוואי.
היו"ר אמנון כהן
בוא נשמע.
קריאה
הנה, אדוני, זה צו הריסה.
שכיב שנאן
זה אחד מאלפים.

הפניתי מכתב לשר הפנים וביקשתי ממנו לקיים דיון דחוף שבו יתבהר מה עושים עם כל אלפי הבתים. מה היה קורה אם כל אלפי הבתים שנבנו באופן לא חוקי - - -
קריאה
מה זאת אומרת לא חוקי?
שכיב שנאן
אולי לא תעזור לי? תאמין לי שאני ישבתי איתך מספיק פעמים בשביל לייצג אותך בכבוד. תן לי את ההזדמנות.

אם כל הבתים נבנו, כמו שנטען, בצורה לא חוקית, מה נעשה עם האנשים שגרים בתוכם? יש עשרות אלפי אזרחים ישראלים שגרים בבתים לא חוקיים, בבתים שנבנו ללא היתר. ניקח אותם ונבנה להם אוהלים או קראווילות - תחליטו.
היו"ר אמנון כהן
חבר הכנסת חמד עמאר, בבקשה.
חמד עמאר
אדוני היושב הראש. קודם כל אני רוצה להודות לך שבשבוע הזה אתה מקיים את הדיון. שבוע קשה, שבוע אחרון של המושב. באמת תודה רבה.
אני גם מאמת את מה שאמרת בתחילת הדיון - - -
שכיב שנאן
אני חייב להתנצל, לוקחים אותי לוועדת הכנסת. יש שם דיון רציני שאני חייב להיות נוכח בו. חברים, אנחנו נמשיך יחד. זה לא עניין של אחד, זה עניין של כולנו ונמשיך יחד בעניין הזה. תודה רבה.
חמד עמאר
אדוני היושב ראש, אני רוצה לפתוח במה שאמרת לפני תחילת הדיון בנושא משפחת הרבש. קיימנו כאן דיון ויו"ר הוועדה לקח על עצמו לקיים ישיבה עם שר השיכון ועם מנהל מקרקעי ישראל. באמת התקיימה ישיבה שהייתי נוכח בה וגם היו"ר והשר וגם משפחת הרבש. אני רואה שהתחלנו להתקדם בנושא. באמת תודה רבה.
אני רוצה להתחיל בנושא של תכנון ובנייה. תשאל כל צעיר דרוזי: מה מעניין אותך? הוא מדבר איתך רק על תכניות מתאר ובנייה. רוצים לבנות את הבית שלהם. זה מה שמעניין את הצעיר הדרוזי. אם אני מגיע למצב כזה סימן שהפקידים האחראים במנהל התכנון נכשלו. אם עדה שלמה סובלת, סימן שמי שאחראי שם במנהל התכנון נכשל ולא עשה את העבודה שלו כראוי.
סעיד נפאע
הממשלה, לא הפקידים.
חמד עמאר
מנהל התכנון הוא האחראי על התכנון, אני מפנה את זה למנהל התכנון.

לפני שאני מתחיל לדבר על הנושא של ירכא אני קורא לכם מכאן: תיקחו את הנושא הזה לידיים. העדה רותחת. לא רותחת בגלל חינוך, לא בגלל תעסוקה, לא רותחת בגלל בריאות. אותם מעניין לבנות, לשים את הראש שלו. רוצה להתחתן ולבנות בית, אין לו את האפשרות הזאת. אנחנו צריכים לפתור את הבעיה הזאת, אדוני היושב ראש.
אני רוצה להתרכז בתכנית המתאר של ירכא. פעם אחרונה אושרה תכנית בשנת 1986. הופקדה תכנית בשנת 1979, לפני יותר מ-30 שנה. מספר התושבים אז היה 8,000. היום יש 16,000 תושבים בירכא. זאת אומרת שהתכנית שהופקדה היום ב-2012 , תאושר בעוד 5-7 שנים, אמורה לתת פיתרון ל-30 שנה, כאשר עכשיו היא לא נותנת פיתרון ל-170 בתים. שכונה שלמה לא נכנסת לתוך תכנית המתאר.
חשוב לומר לפרוטוקול
אין דרוזי אחד שבונה על קרקע של המדינה, כולם בונים על הקרקע הפרטית שלהם. אם המדינה היתה אומרת: אני לוקחת את העדה הדרוזית, אל תבנו על הקרקע הפרטית שלכם, תשאירו את האדמות החקלאיות שלכם, תתעסקו גם בחקלאות. אנחנו נפתח לכם שכונות ונשווק לכם קרקעות, הייתי מקבל את זה. אבל לא עושים את זה, גם לא לחיילים משוחררים. לא חולקו חלקות לחיילים משוחררים במשך שנים וזה לא נעשה לאף אחד.

לכן, הנושא של תכנית מתאר החדשה שאמורה לבוא לאישור, צריכה לתת פיתרון ל-30 שנה. זאת כאשר יש לי בתים מחוץ לתכנית המתאר. כשאושרה התכנית היו 8,000 תושבים והיום יש 16,000. כשתבוא התכנית הבאה יהיו לי 30,000 תושבים בירכא. זה סימן שהתכנית הזאת לא תיתן פיתרון. היא לא תיתן לי פיתרון ואני צריך לחפש פיתרון לאותם תושבים ואיך אני מתקדם קדימה.
כשהכנו את התכנית העצמת הישובים הדרוזים, ישבתי בכל הישיבות במשרד ראש הממשלה וגם חברי סעיד נפאע. אחת השאלות ששאלתי את מנהל התכנון והנציג שלהם שמאי אסיף מנהל מנהל התכנון לשעבר. זה היה לפני 3.5 שנים. הוא ישב איתי שם ואני שאלתי אותו שאלה ברורה: הכסף שאתם מקציבים והתכניות שאם מכינים נותנים פיתרון לכל הבנייה הבלתי מורשית במגזר הדרוזי? הוא ענה לי שכן. שאלתי אותו: האם זה נותן פיתרון ל-20-30 שנים קדימה? הוא אמר שכן. זה מה שהוא אמר לי בישיבה במשרד ראש הממשלה. שם היתה הקצאת הכספים והוקצו הרבה כספים לנושא.

אני רואה שזה לא מתבצע. עכשיו יגידו לי: תמ"א 35. הרי בתמ"א 35 נותנים גם פיתרונות איך אנחנו יכולים לעקוף את תמ"א 35. מי ששם לי את הקו הזה, זה לא קו מקודש שאנחנו לא יכולים לעבור אותו. לא עשו עליו קידוש וקידשו אותו ואמרו שדבר כזה לא עוברים.
מגלי והבה
למי אתה מפנה את הטענה הזאת? עוד מעט יחשוב ראש המועצה שאתה מפנה אליו.
חמד עמאר
לא, חס וחלילה.
מגלי והבה
אז תגיד.
חמד עמאר
מגלי, תעשה לי טובה. כשאתה תדבר, תדבר מה שאתה רוצה. אני לא מפנה לראש המועצה. אני מפנה לממשלה ולמנהל התכנון.

ניתן לעקוף את תמ"א 35 ויש סעיפים בתוך תמ"א 35, איך לעקוף. תעבדו לפי זה, תנו פיתרון לשכונה. מדובר בשכונה של 170 בתים.
בנוסף, תמ"א 8. הרי אין התנגדויות. אם אתם רוצים, צריכים לבוא בתכנית כללית. גם בתמ"א 8 אין בעיה לעקוף. זה מה שסוכם בישיבה ב-2004. אמרו: תביאו תכנית כללית, גם את תמ"א 8 אנחנו יכולים לעקוף ולהתקדם בנושא של תמ"א 8.
לכן, אדוני היושב ראש, אני לא רוצה להאריך בדבריי. אני רוצה להגיד לך שירכא זאת דוגמה. אם אנחנו נותנים פיתרון בירכא, אנחנו יכולים להתקדם עם כל הישובים הדרוזים.

באים בטענות לחברי כנסת, אז שיבואו אלינו בטענות. מגיע לכל אזרח שיבוא אלינו בטענות. אנחנו אמורים לעשות את העבודה שלנו, להילחם כדי להגיע לתוצאות. אני מקווה שבסופו של דבר נצליח להגיע לתוצאות כולנו יחד. תודה רבה.
היו"ר אמנון כהן
חבר הכנסת חנא סוויד.
חנא סוייד
אדוני היושב ראש. הישוב ירכא אולי הוא הישוב התוסס ביותר במחוז הצפון מבחינת הגידול של האוכלוסייה ומבחינת הפיתוח הכלכלי והדמוגרפי בו. זה ישוב שיש בו מפעלים. אנשים באים לשם לקנות ולסחור. מדובר בישוב שהוא מוקד פיתוח על-פי הגדרות תמ"א 35.
לצערי, הישוב חי מתפתח ופועל על-פי תכנית מתאר שהתחילו להכין בשנת 1975-76. כלומר, גיל התכנית הוא בערך 35 שנים. כיושב ראש ועדת הפנים אתה יודע שתכנית מתאר מתחילים כבר לחשוב איך לעשות לה רביזיה אחרי 5 שנים או אחרי 10 שנים כי היא כבר ממצת את עצמה. אחרי 35 שנים ישוב כזה תוסס חי על-פי הקצב של תכנית מלפני 35 שנה.

זאת הסיבה, בעצם, שמאות בתים בישוב הם ללא היתר. כשאנחנו מדברים, אדוני היושב ראש, על ישובים ללא היתר, זה לא טיול. לגור בבית ללא היתר זה לא טיול, זה צו הריסה. כלומר, ככל שאתה שומע איזו חריקה של בולדוזר לידך או כלי של ציוד כבד עובר ליד הבית, אתה חושב לבצע את ההריסה.

בנוסף לכך, אני מניח לכך שבירכא משלמים כל שנה מיליונים של שקלים קנסות, שבהם הם יכולים לבנות בתי ספר, לסלול דרכים ועוד. הרשימה היא ארוכה. זה הולך לוועדה לתכנון ובנייה שקונים שם ג'יפים 4X4 ו-5X5 וכל הסיפורים.

כלומר, מדובר בישוב במצוקה.

היתה פעילות תכנונית בירכא בתקופה האחרונה ובטח יציגו עכשיו כל מיני תכניות. התכניות הן טובות אבל הן גרועות במה שאין בהן. אין בהן פיתרון למאות בתים שהם ללא היתרים. אם אני סובל מאיזו מחלה ואני בא לרופא. הוא לא מטפל לי במחלה שלי אלא אומר לי לקצוץ את הציפורניים. מה אני אגיד לו? זה לא מרפא אותי. התכניות שמכינים עבור ירכא, יכול להיות שהן טובות, אין לי משהו נגדן. אבל, כפי שאמרתי, הן לא מטפלות בבעיה.

כפי שאמרתי, יש בעיה, כפי שתואר כאן, עם תמ"א 35. אבל כל תכנית כפי שאישרו אותה, יש מנגנון איך לתקן אותה. התיקון של תמ"א 35 פותר את הבעיה. תמ"א 35 היא לא עניין של חגית, עם כל הכבוד. תמ"א 35 זה עניין של המועצה הארצית לתכנון ובנייה והממשלה. שר הפנים אישית הוא אחראי כי זה באחריות הממשלה לשנות את תמ"א 35. לא מדובר בלהוסיף אלפי דונמים לירכא. 200-300 דונם פותרים את כל הבעיות של ירכא.

לכן אני מציע כפיתרון – הרי אנחנו כאן נדבר כמה שטוב וכמה שיש תוכניות, אבל בעלי הבתים האלה ילכו הביתה עם אותה בעיה וכולם אחריהם ישלמו כסף וצווי הריסה.

אני מציע שני דברים. קודם כל, לרדת מהגב שלהם, להפסיק ולהקפיא את ההליכים נגדם. למה צריכים להמשיך לשלם קנסות כל הזמן?
דבר שני, להתחיל ליזום. לא לומר שנשקול את השינוי של תמ"א 35. מתי נשקול? מי צריך לשקול? אנחנו האחראים, אנחנו יודעים. הנה יושב פה ראש מועצה שהוא ממונה של שר הפנים ושר הפנים מינה אותו. אז משנים, מתחילים לשנות. נותנים הוראה לשנות את תמ"א 35 ולהרחיב אותה ב-100 מטרים ופותרים את כל הבעיה. לא צריך להכביר כאן במילים. כולם לוחמים בכולם וכבר יש בחירות של המועצה המקומית. כולם רוצים להתכונן לזה, על גבם של בעלי בתים שרוצים לגור בשקט בבית שלהם.
אלה שני הצעדים הפשוטים ביותר שני מציע כאן.
היו"ר אמנון כהן
תודה. תמיד אתה יצירתי וכבר מגיע לפיתרון. יישר כוח.
סעיד מועדי, בבקשה.
סעיד מועדי
אדוני היושב ראש, חברי הכנסת הנכבדים. אני מאוד מודה לכם על ההתייחסות שלכם והטיפול בנושא של ירכא. ירכא זה גם הישוב שלי. תושבי הכפר יודעים טוב מאוד מה קורה בתוך הישוב, יותר מכל איש אחר. אבל לצערי הרב אני רואה שפוליטיקאים שנכשלו איפה שאחרים הצליחו, אז הם רוצים קצת תקשורת.
מגלי והבה
מי זה הפוליטיקאים? תושבי ירכא? ראש המועצה?
סעיד מועדי
אני לא אתייחס.
מגלי והבה
אל תזרוק מילים. שיגיד את זה לשר הפנים ולא לנו.
סעיד מועדי
תכנית המתאר של ירכא מאושרת ל-2,200 דונם. תכניות המתאר המוצעות עכשיו, רק במהלך השנתיים וחצי האחרונות, לאחר שמר חסין פארס נכנס לתפקיד יו"ר הוועדה, 2,750 דונם. זאת אומרת, יותר מפי 2 ממה שהיה.
לצערי הרב אנחנו רואים שתכנית מתאר מתחילה מהמועצה. ראשי הרשויות לפעמים קשה להם להגיש תכנית מתאר שנוגעת בחלק מאדמות התושבים שהם שלחו אותם להיות ראש רשות. בגלל זה לפעמים מתעכבת תכנית מתאר של ישוב שנים על שנים.
עכשיו יש לנו ראש ועדה חזק, שהוא ממונה, שהוא לא צריך בוחרים ולא צריך אף אחד. התחלנו לצעוד יחד עם מנהל התכנון.
היו"ר אמנון כהן
היה צריך לקום צוות ב-2011. קם צוות תכנון כזה?
סעיד מועדי
אני אתייחס לזה, ברשותך.

אדוני היושב ראש, אני אפרט. לצערי הרב, תקפו אותי פוליטיקאים מאחורי הגב, אבל לא משנה.
היו"ר אמנון כהן
פוליטיקה זה מקצוע.
סעיד מועדי
תאמין לי שאני לא מתייחס.

עכשיו אני אדבר על תכנית הרחבה של תמ"א 292.
היו"ר אמנון כהן
יש לנו פה חבר כנסת נכבד שמבין בתכנון. הוא אמר שאם יש את תמ"א 35 ואפשר לשנות אותה - - -
חנא סוייד
אני מאוד שמח על הדיון. היתה לי בעיה אם היו תופסים ישוב אחר, אבל בירכא אין לנו בעיה.
קריאה
אנחנו מבקשים שתפתור את הבעיה של 170 בתים.
היו"ר אמנון כהן
יש תמ"א 35 שמדברת על תכניות מתאר ארציות. בשביל לשנות אותה במטר צריך אישור של השר.
סעיד מועדי
קיבלנו אישור שמרחיבים את תמ"א 35.
היו"ר אמנון כהן
אז פתרו את הבעיה, מה אתה רוצה?
סעיד מועדי
הבית שלך הוא בתוך תמ"א 35.
חנא סוייד
תוך כמה זמן זה יסתיים? תגיד וזה פותר את כל הבעיה.
סעיד מועדי
אני רוצה לשמוע מהמחוקקים שיציעו הצעות להקלה בחוק תכנון ובנייה במדינת ישראל, שהוא החוק הכי קשה שיכול להיות. זה מה שאני ציפיתי לשמוע מהם אבל לצערי - - -
חנא סוייד
אנחנו עושים את זה כל יום.
היו"ר אמנון כהן
איפה עומדת ההרחבה של 100 מטר לפי תמ"א 35? איפה זה עומד?
סעיד מועדי
בשכונות שיש בהן הרבה בתים וזה חיוני, אנחנו מרחיבים את קו תמ"א 35, הקו הכחול. יש אישור מבינת שוורץ, יו"ר ועדת התכנון. ישבנו ביחס עם מר פארס והכנסנו את המובלעות שיש בהן הרבה בתים ושהרבה אנשים ניזוקו מזה.
היו"ר אמנון כהן
איפה זה עומד?
סעיד מועדי
זה בתהליך.
היו"ר אמנון כהן
אמרת שקיבלת אישור.
קריאה
בעוד שבוע, בעוד חודש, בעוד שנה?
היו"ר אמנון כהן
איפה זה עומד?

אני מבקש שתדבר אלי. אנחנו באנו לפתור בעיה. לא בעיה שלך שנפגעת אלא בעיה של האזרחים האלה שתורמים למדינה ורוצים פיתרון.

אחד הפיתרונות הוצעו על-ידי איש שמבין בתכנון ובנייה. אומרים שלמדינה יש תמ"א 35. צריך לבדוק אם אפשר להרחיב ב-100 או ב-130 מטרים.
חוסין פארס
קודם כל, אני רוצה להגיד לכם שהאנשים צודקים במאה אחוז. המלחמה שלהם צודקת במאה אחוז. הם צודקים במאה אחוז ואנחנו הפכנו אותם לעבריינים בעל כורחם. מי שעבריין זה ראשי רשויות, מוסדות התכנון קו נטוי משרד הפנים. הם לא עבריינים. אני אומר לכם, סבל אמיתי, משלמים הרבה קנסות לחינם. ניסינו לעצור את זה בוועדה.
מה נעשה? אני מציג לכם מפה של ירכא. ירכא הוא כפר שקיים 1,000 שנה. אני אגע ישר בבניה. תסתכלו מה עשו ואיזה עושק נגרם לירכא. אני אראה לכם מה הפיתרון שאני עשיתי יחד עם אנשיי, יחד עם הצוות, יחד עם אלכס שפול מתכנן המחוז. הקו הכחול זה שטח השיפוט של ירכא. היו לנו 30,000 מ"ר ועכשיו יש לנו 15,000. הקו האדום, 3,799 מטר מאושר לאזור תעשיה ומסחר. תמ"א 35 סגרה את כל הישוב. אפילו שכונת רבין, שיש בה 4,000 יחידות דיור, העתיד היחיד שיש לירכא, באה בינת שוורץ, ביד ימין וביד שמאל – משרד השיכון שם 4 מיליון שקל , משרד הפנים אגף התכנון הוציא את זה החוצה.
מדרום זה שטח אש, ימ"חים. מצפון אני לא יכול להתרחב לפי תמ"א 35. ממזרח, שמורת טבע, ממערב אזור התעשייה.

אני הייתי מפקד משמר הגבול והייתי במשטרת ישראל. לקח לי 6 שנים להוציא היתר בנייה במשטרה, בחיפה 8 שנים ופה יותר קשה מאשר להוציא את הצבא מג'בליה. תסתכל איזו מפה. אני אומר לך שמי שתכנן את זה, צריך להוריד לו את הידיים והרגליים.
עכשיו מה עושים? מקטרים או עובדים? עשינו הרבה דברים יחד עם המחוז.
מה נעשה? לקחנו את המחוז והגשנו תכנית כוללנית, כולל רבין בחזרה. מתכנן המחוז אמר לי כך: לי אין יכולת, אני לא יכול ואסור לי לתכנן מעבר לקו האדום. אז מה אני אעשה עכשיו במסגרת המחוז? 12,000 דונם במסגרת המחוז היום הם בוועדה הארצית. המתכנן הוא אבו ריש והמחוז. לירכא 5,135 דונם, מתוכם 1,100 לתעשייה והוספנו 2,000 דונם בתוך המרקם העירוני.

במקביל, בתמ"א 35 כל הצוות הגיעו לירכא. תמר כפיר שלחה מכתב ברור שהכנו יחד ואני אקריא לכם אחד לאחד מה נעשה.
"בסיור שנערך התרשמנו שיש מקום למצוא פיתרון לנקודות הבעייתיות..." - - -
היו"ר אמנון כהן
מי זאת תמר כפיר?
חנא סוייד
משפט מעניין מה שהקראת עכשיו.
חוסין פארס
תן לי לסיים. "יש מקום למצוא פיתרון". מייד עשיתי פגישה עם בינת שוורץ, היא היתה חדשה.

ישבתי עם בינת שוורץ וצרחתי עליה צריחות כאלה שבחיים לא צרחתי על אף אחד. אפילו העלבתי אותה. המנכ"ל יצא החוצה, פארס הרגיע אותי. בחיים לא קיללתי, בחיים לא גידפתי אדם אבל אותם גידפתי.
למה אני כועס? כי עשינו שם צרות צרורות. מה נעשה? תסתכל מה נעשה.

יתרה מזאת. ב-1906 הדרוזים הקימו שתי ישיבות, אחת בחסביה ואחד בירכא. עד היום לא היה היתר בנייה, בושה וחרפה למדינה. בשעה טובה הוצאנו היתר בנייה.
קריאה
אתה יודע לדבר הרבה אבל זה לא קשור בכלל.
חוסין פארס
מה נעשה? נעשו 3 דברים. המנכ"ל ישב בצוות עבודה בנצרת. תמ"א 2 מחוזית מסדיר, כמו שאמרתי, 2,000 דונם. תמר כפיר אישרה לנו. אחרי שתי ישיבות אצל בינת שוורץ היא אמרה שנלך בשני שלבים. שלב אחד בתוך המרקם העירוני, שלב שני בקו העירוני.

בינת שוורץ הצהירה בפני המנכ"ל לפני שבועיים, ב-4.7, שבאוגוסט היא תוציא מכתב לאלכס שפול שהתמ"א זזה והיא תביא את זה לממשלה. על זה צריך לעבוד. שבינת שוורץ תעמוד בהבטחה שלה ותוציא את המכתב הזה. היא נתנה לי 1,000 דונם יותר. 500 ל-חילות אלרוהב ו-500 לרבין כולל חיבור טריטוריאלי. היום יוצא מטוס לאוויר לטופוגרפיה, להכניס את כל הבתים בפנים.
אם תמר כפיר תעמוד בהבטחה שלה למנכ"ל, שבאוגוסט – תמר כפיר הוציאה שני מכתבים. מכתב אחד אומר כך: "תכנון המתאר ירכא יעבוד בשני שלבים. שלב ראשון, מה שהוגש בתום המתחם העירוני. בשלב השני תוגש תכנית - - מחוץ לתחום הקו העירוני. במסגרת עבודת העדכון על תמ"א 35 ניתן פיתרון לטווח הארוך של ירכא על פי התכנית של 2035".
היו"ר אמנון כהן
באיזו מסגרת תיפתר הבעיה שלהם?
חוסין פארס
מסגרת שלב ב'.
היו"ר אמנון כהן
מתי יסתיים שלב ב'?
חוסין פארס
בינת שוורץ החליטה כך בפני המנכ"ל ב-4.7. היא אומרת שני דברים: אני אישרתי לירכא לתכנן. פחדתי שלא אמצא בתים ולכן הוצאתי טופוגרפיה. היום יוצא מטוס. עד שבוע המטוס ייתן את כל הבתים של ירכא. מכניסים מקסימום בתים במינימום שטח על-מנת לעמוד ב-1,000 דונם. יש לי שני בתים שהם בתים רחוקים, אני הולך לפיתרון נקודתי. יש בית רחוק, יש כמה רחוקים, פיתרון נקודתי.
אם היא תעמוד בהבטחה שלה לי, בהבטחה הכתובה, וגם בפני המנכ"ל, באוגוסט מגישים תכנית שלב ב'. אני אומר לכם שראש רשות שלא עוסק בזה יום יום, הוא חוטא למטרה.
היו"ר אמנון כהן
כמה זמן ייקח שלב ב'?
קריאה
אתה צריך להבין שזאת אדמה פרטית שלנו. אנחנו שילמנו כסף.
חוסין פארס
בחורפיש קרה אותו דבר. היה 1,200 דונם אדמת מדינה. באו פרנסי הישוב והחליפו אותה לאדמה פרטית. נשאר לי רק אדמה פרטית בתוך הישוב ירכא. אפילו מגרש כדורגל החליפו לי, תראה איזו נבזות, וחתמו כולם. גם הממונה על המחוז חתם. על המגרש כדורגל של ירכא החליפו.
היו"ר אמנון כהן
מתי הבעיה שלהם תיפתר?
חוסין פארס
עם בינת שוורץ נותנת את המכתב הזה ומאשרת, אני עד סוף שבוע הבא מגיש לאלכס שפול.

אני רוצה לומר מילה טובה על אלכס. כל שבועיים שלושה הוא יושב איתי בעכו. הוא מגיע כדי לתת לי פיתרון.
החלטנו כך
כדי שלא יתנגדו התושבים, קודם כל מפה עיוורת. קודם כל עד קו כחול ואחר-כך מפורטות. את הישוב חילקנו ל-21 מתחמים, על מנת שאם במתחם אחד נתקענו, המתחם השני יעבוד. לקחנו מתחמים למוסדות ציבור, כמה שיותר מתחמים.
היו"ר אמנון כהן
אתה לא עונה לי.
חוסין פארס
אני אומר לכם מה שאני יודע, בגלל שאני בוועדה.
קריאה
אני רוצה להגיד לך שאתה לא דובר אמת.
היו"ר אמנון כהן
מתי הבעיה שלהם תיפתר?
חוסין פארס
את התכנית שלי אני מגיש תוך חודש לבינת שוורץ.
היו"ר אמנון כהן
מה אחר-כך?
חוסין פארס
עכשיו באים 12 מסמכים.

עד ההפקדה ייקח שנה. אם אין התנגדויות תוך שנה יכולים לבנות.
היו"ר אמנון כהן
מה אני יכול לעזור כוועדה כדי לזרז את ההליכים.
חוסין פארס
לדבר עם בינת שוורץ.
היו"ר אמנון כהן
מה אני יכול לעזור עם בינת שוורץ?
חוסין פארס
להוציא את המכתב, שאלכס שפול יוכל לתכנן ולהכניס את הבתים ואז זה יתחיל לרוץ. התושבים הסכימו על הפקעה של 24%.

רבותיי, לירכא הופקעו 58% מהאדמה. עכשיו מפקיעים לנו עוד פעם 24%.
היו"ר אמנון כהן
הבנתי. אז אני צריך לפנות לבינת שוורץ שבחודש אוגוסט היתה צריכה לתת תשובה.
חוסין פארס
באוגוסט היא צריכה לתת מכתב לאלכס שפול לתכנן את חילות אלרוהב ואת רבין.

בנוסף צריך לומר גם את הדברים הטובים. 200 יחידות דיור, מסרנו 120 דונם.
היו"ר אמנון כהן
אני רוצה לסיים את הנקודה הזאת. אתה תיתן פרטים למנהלת הוועדה לגבי גוש וחלקה. מה אני כותב לבינת שוורץ? אתה אמרת שבמהלך חודש אוגוסט היא צריכה לתת תשובה ואנחנו כותבים לה על-פי בקשתך.

בכל מקרה, אתה תדבר עם הוועדה איך להתקדם באוגוסט. אני כבר משריין זמן בספטמבר. למרות שאנחנו בפגרה, אנחנו נעשה ישיבת המשך לפי ההתכתבות. כתבתי פה את מי צריך להזמין לישיבה הבאה.

אם פתרו את הבעיה ונכנסים לתהליך והכול בסדר זה מצויין. אם לא, אנחנו נזמין גם את משרד ראש הממשלה שהיה מעורב. אנחנו נזמין את משרד ראש הממשלה כדי לדבר על הבעיה בישובים הדרוזים וגם על הבעיה בירכא. נזמין את משרד השיכון, מנהל מקרקעי ישראל, משרד הפנים מנהל התכנון, או מנכ"ל או משנה למנכ"ל ואת בינת שוורץ. נזמין את משרד האוצר וגם את משרד המשפטים כי אם יש תהליכים משפטיים אולי אפשר לעכב ולעצור. נזמין גם את בינת שוורץ.
היו"ר אמנון כהן
אתה רוצה להוסיף עוד מישהו?
חוסין פארס
לא קיבלתי שקל אחד. השקעתי בכפר ירכא מתוך הארנונה 3.5 מיליון שקלים. שקל לא קיבלתי, לא ממשרד ראש הממשלה ולא מבינת שוורץ שכתבה לי - - -

אני אכתוב לבינת שוורץ שעל פי סיכומכם גם לשפות - - -
חוסין פארס
היא כתבה שהמנכ"ל יעמוד בראש הצוות.
היו"ר אמנון כהן
איזה גורמי אכיפה צריך להוסיף?
קריאה
את בתי המשפט.
היו"ר אמנון כהן
הזמנתי את משרד המשפטים.

<
חוסיין, מה זה הצוות הזה מ-2011? יש צוות?>
חוסין פארס
המנכ"ל יעמוד בראש הצוות. כשהוא הגיע לצפון לישובים הדרוזים והוא אמר שזה יהיה פעם בשלושה חודשים וצריך להמשיך את זה.
היו"ר אמנון כהן
הבוס שלו יגיע, אני לא צריך אותו. הוא יעשה מה שאומרים לו.
חוסין פארס
צריך להתמקד במטרה של 170 בתים.
חמד עמאר
אדוני היושב ראש, אני מדבר על צוות מקצועי. הובטח במליאה על-ידי השר, והייתי נוכח, שיוקם צוות מקצועי בראשות המנכ"ל. האם הוקם צוות מקצועי והתחיל לעבוד?
חוסין פארס
כן. ב-4.7 עבד עם 5 כפרים.
היו"ר אמנון כהן
תודה רבה, הישיבה נעולה.

<הישיבה ננעלה בשעה 12:35.>

קוד המקור של הנתונים