ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 07/05/2012

הודעה בדבר תכניות הימורים למרוצי סוסים לפי חוק להסדר ההימורים בספורט, התשכ"ז - 1967 (התקשרות המועצה להסדר ההימורים בספורט עם מפעיל זר להפעלת תכנית הימורים למרוצי סוסים)

פרוטוקול

 
PAGE
7
ועדת הכספים
07/05/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן
מושב רביעי

<פרוטוקול מס' 1076>
מישיבת ועדת הכספים

יום שני, ט"ו באייר התשע"ב (07 במאי 2012), שעה 11:30
סדר היום
<1. הודעה בדבר תכניות הימורים למרוצי סוסים לפי חוק להסדר ההימורים בספורט, התשכ"ז - 1967 (התקשרות המועצה להסדר ההימורים בספורט עם מפעיל זר להפעלת תכנית הימורים למרוצי סוסים)>
נכחו
חברי הוועדה: >

ציון פיניאן – מ"מ היו"ר

יעקב אדרי

יצחק וקנין

שי חרמש

פניה קירשנבאום

ליה שמטוב

שכיב מוראד שנאן
מוזמנים
>
חבר הכנסת אלכס מילר

אורלי פרומן

מנכ"לית המשרד, משרד התרבות והספורט

גיא אטיאס

תקציבן, משרד התרבות והספורט

הדס פרבר

עו"ד לשכה משפטית, משרד התרבות והספורט

אורי שפר

ראש מינהל הספורט, משרד התרבות והספורט

שירית קייסן

יועצת למנכ"לית, משרד התרבות והספורט

צחי דוד

משרד האוצר

יעקב פרידברג

משרד המשפטים

צחי פישביין

יו"ר, המועצה להימורים בספורט

יצחק לארי

מנכ"ל, המועצה להימורים בספורט

יאיר שילה

יועץ משפטי, המועצה להימורים בספורט

רונן גרינפלד

עוזר מנכ"ל, המועצה להסדר ההימורים בספורט

סיגל בוקשטיין

דוברת, עמותת "הכול חי"

מוהנד דראושה

יו"ר, עמותת הסוס הערבי

אלון יוסף

חבר עמותה, עמותת הסוס הערבי

גלעד רם

חבר הנהלה ומייסד, עמותת מגדלי הטורוברייד

איל קציר

דובר ועדת הכספים
ייעוץ משפטי
ענת מימון
מנהלת הוועדה
טמיר כהן
קצרנית פרלמנטרית
אושרה עצידה

<הודעה בדבר תכניות הימורים למרוצי סוסים לפי חוק להסדר ההימורים בספורט, התשכ"ז - 1967 (התקשרות המועצה להסדר ההימורים בספורט עם מפעיל זר להפעלת תכנית הימורים למרוצי סוסים(>
היו"ר ציון פיניאן
אני פותח את הישיבה. על סדר-היום הודעה בדבר תכניות הימורים למרוצי סוסים לפי חוק להסדר ההימורים בספורט, התשכ"ז-1967 (התקשרות המועצה להסדר ההימורים בספורט עם מפעיל זר להפעלת תכנית הימורים למרוצי סוסים).

בזמנו אישרנו את הנושא הזה פה בוועדת הכספים, והחלטנו שיביאו לנו את ההתקשרות עם חו"ל. אני מבין שהביאו את ההתקשרות עם חו"ל. כל זה למען מלחמה שיהיו כספים חוקיים ולמלחמה נגד כספים לא חוקיים שמסתובבים בכל מיני הימורים פיראטיים, הימורים שחורים והימורים בכל מיני צבעים. המלחמה היא קשה מאוד. אנחנו מרגישים את זה בהכנסות של הספורט טוטו. אישית, אני בעד כל דבר שיכניס כסף טוב למדינת ישראל ולספורט טוטו, ובעד מלחמה בהימורים לא חוקיים ובהימורים שגורמים נזק אדיר למדינת ישראל ולהכנסותיה.

אנחנו רק נציג את הנושא, יהיו מספר הערות ואנחנו מצביעים.
שכיב מוראד שנאן
לא, אני מבקש לדבר לפני ההצבעה.
היו"ר ציון פיניאן
טוב. גברתי המנכ"לית, בבקשה.
אורלי פרומן
כמו שאמרת, אדוני היושב-ראש, בהמשך לישיבה הקודמת שבה ניתן האישור העקרוני למפעיל זר להימורים על מרוצי סוסים בחו"ל, הבאנו היום לוועדה את הסכם ההתקשרות עם מפעיל זר.
שכיב מוראד שנאן
האם מפעיל הזר יפעיל בארץ או בחו"ל?
אורלי פרומן
ההימורים הם בחו"ל, מרוצי הסוסים מתקיימים בחו"ל.
שכיב מוראד שנאן
איפה? בסיני, בירדן?
אורלי פרומן
באנגליה ובאירלנד. אני רק רוצה לחדד כי הצפי שלנו הוא שכל המהלך הזה עשוי להגדיל מאוד את ההכנסות של הטוטו-ווינר, וכמו שאמרת, אדוני היושב-ראש, לטובת כספים חוקיים המיועדים לתכנית המתקנים בכל רחבי הארץ. יש תכנית מתקנים שנקראת 20 20, לעשור הקרוב להביא לכל יישובי מדינת ישראל אולמות ספורט, מגרשים, עם פנים לנוער. זו תוכנית שכבר החלה לפעול בהיקף מאוד רחב. אנחנו הבאנו את ההסכם לכאן.

אני מציעה שהיועצת המשפטית שלנו תדבר.
היו"ר ציון פיניאן
האם עוד מישהו רוצה להעיר הערות? חבר הכנסת שכיב שנאן, בבקשה.
שכיב מוראד שנאן
אני מתנגד לזה. אני חושב שכל העניין של הגדלת מרחב ההימורים והכנסת אנשים להוצאות נוספות של הימורים גורם לכך שאנשים יאבדו את הונם כאשר אין להם שום סיכוי לזכות. גם אם זה יאושר, אני כבר מראש מודיע שאני אבקש רביזיה בעניין.
היו"ר ציון פיניאן
שי חרמש, בבקשה.
שי חרמש
אני רוצה להביע את דעתי לא מהזווית הזאת. בזמנו אמר השופט שיש דברים שאי-אפשר לעצור את הציבור מבעדם כיוון שיש הימורים בארץ ובחו"ל - חוקיים ולא חוקיים. אנחנו כמובן נתמוך בהימורים חוקיים.

מזה 15 שנה אנחנו מנהלים מהלכים מעשיים למרוצי סוסים בארץ. ישנם תב"עות מאושרות בגלבוע, ישנה תב"ע מאושרת בנגב. התשתית פה מוכנה. ישנם גורמים פוליטיים שאינם מאפשרים היום לקיים מרוצי סוסים בארץ. מותר להמר על כל דבר שזז ונוסע, אבל מרוצי סוסים והימורים לא עוברים מסיבות פוליטיות.

עם כל הכבוד הגדול לכסף שיבוא מחו"ל - הכסף הענק יבוא ברגע שהמרוץ יהיה בגלבוע, בכפרים הערביים, ובמגזרים הבדווים בנגב, שחיים ונבנים על הנושאים האלה. זה המקור לפרנסה. אפשר לעשות את זה בצורה מפוקחת וברגולציה, ובכל דרך אחרת. ברגע שאתה פותח כרגע נתיב לחוץ-לארץ סגרת כל סיכוי שבעולם שהנושא הזה ייקלט בארץ.

אם זה ראוי וטוב שסוסים ירוצו בווימבלדון, סוסים ירוצו בגלבוע. הפתח שפתחתם כרגע סוגר את האופציה בארץ. מדובר על ענף עתיר ידע, עתיר רווחים, בנושא טיפוח זנים של סוסים וסוסים במזרח-התיכון, בידע בווטרינריה, בהכנסות אדירה לממשלה, בהכנסות מסים ענקיות כי מדובר במהלך הימור בפיקוח, ותיירות חוץ וצימרים ופיתוח הפריפריה.

את מייצגת כרגע בשם ממשלת ישראל. עם כל הכבוד, אי-אפשר לדבר על פיתוח הפריפריה אבל ענף כזה שיכול מחר לעשות תפנית בגליל הערבי ותפנית בנגב של הבדווים יוצא כרגע לווימבלדון. אני חושב שהדבר הזה הוא לא ראוי.
שכיב מוראד שנאן
גם במועצה אזורית גלבוע.
שי חרמש
יש תב"ע מסודרת בגלבוע. מי שייתן פה כרגע יד לפרצה הזאת שההימורים יוצאים לאנגליה, אומר שהוא גזר את הכורת על כל סיכוי שבגלבוע ובנגב ייפתחו מרוצי סוסים.
היו"ר ציון פיניאן
אני לא רוצה לפתוח עכשיו דיון כי היה דיון.
שי חרמש
אם אתה לא פותח דיון חבל לדבר.

אני קורא פה גם למשרד התרבות והספורט לגלות אחריות. אני בא ואומר לכם שיש לכם הזדמנות להביא כסף גדול, לא כסף קטן. קחו אותנו, נעזור לכם. נעביר מרוצי סוסים והימורים בארץ על תשתית שהיא קיימת. נכון שהתשתית בארץ היא כנראה לא מספקת, אבל מאותו רגע שזה בחוץ זה מעולם לא יהיה פה.

אנשי המיעוטים, הבדווים, הדרוזים, הערבים, זו הפרנסה שלכם. זה לא היי-טק, אלו תחומים שלמדתם לחיות איתם.
היו"ר ציון פיניאן
תודה. חבר הכנסת אלכס מילר, בבקשה.
אלכס מילר
תודה, אדוני היושב-ראש. להזכירכם, הסעיף הזה הוכנס להצעת חוק הספורט שעברה בוועדת החינוך כדי לממן רפורמה משמעותית בספורט.

אני שומע פה דברים וכנראה שאנשים לא כל כך מבינים מה שבאמת מתרחש היום בישראל בכל הסוגיה שקשורה להימורים. אני רק יכול לומר לכם שהענף הזה הוא כל כך פרוץ, יש שם כל כך הרבה הימורים לא חוקיים. הסעיף הזה מסדיר את כל הסוגיה הקטנה הזאת, לפחות בכל החלק שקשור למרוץ סוסים, בצורה חוקית. בסופו של דבר, מי שייהנה מזה הם ילדי ישראל שיקבלו מזה מתקנים וקצת יותר פעילות בעניין הזה. לקחתם מכל העבריינים את הכסף והבאת אותו לילדים ולכל מי שמתעסק בספורט. זו נקודת המחשבה שצריכה להיות. בסופו של דבר, כל הכסף שעליו אתה מדבר הוא שם. כל מה שהמדינה רוצה לעשות הוא להסדיר את זה סוף סוף. אין שום קשר בין ישראל למה שקורה שם - - -
שכיב מוראד שנאן
לא מדברים על ישראל, מדברים על חו"ל.
אלכס מילר
מה זה בחו"ל? אתם רוצים לבנות פה מרוצי סוסים? אנא, בבקשה. קדימה, תתחילו לבנות משהו.
שי חרמש
אי-אפשר לבנות כי אתם לא נותנים להעביר את זה בממשלה כחוק. הדתיים לא נותנים להעביר את זה, בחייך.
אלכס מילר
אתה יודע מה הדבר המצחיק? הסיעה שלך מגיעה לוועדה שלי והיא תומכת בעניין הזה, וברגע שזה מגיע אתה - - -
שי חרמש
אלכס, אתה יכול לפתוח מחר בגלבוע.
אלכס מילר
עזוב, מה אתה מדבר על איזשהו - - -
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה. חבר הכנסת אדרי, בבקשה.
יעקב אדרי
ככלל, אני מתנגד להימורים, וזה באופן טבעי. כולנו לא מתלהבים מהעניין הזה. אבל המציאות היא מאוד קשה, מה לעשות? יש הימורים ומהמרים במיליארדים. מי שרוצה לטמון את ראשו בחול ממילא עושה את זה. אני לא מוכן לרמות את עצמי. אם ניתן להסדיר את זה דרך גוף ממשלתי, דרך משרד – זה בכל זאת הממשלה, זה לא איזה אדם פרטי – אז אני בעד. זה צריך להיות על השולחן מבוקר ומסודר, ולא שכל המיליארדים ילכו החוצה בצורה לא מבוקרת ולשוק השחור.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה. סיגל בוקשטיין, בבקשה.
סיגל בוקשטיין
אני מעמותת "הכול חי". אנחנו השתתפנו גם בדיון הקודם שנעשה בשנה שעברה בנושא הזה בדיוק. הבענו נחרצות שלנו לאישור התיקון הזה שאתם מנסים להעביר.

משבחרתם לתמוך מטעמים כלכליים בהתעללות בבעלי-חיים בחו"ל, אנחנו פה בשביל לבקש בקשה אחת פשוטה – לא להוסיף חטא פשע ולא לאפשר קיומם של מרוצי סוסים במדינת ישראל. מדובר פה ברעה חברתית חולה על גבם של יצורים חיים ובהתעללות בלתי נסבלת.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה. גלעד רם, שתי דקות בבקשה.
גלעד רם
תודה על רשות הדיבור.

אני מייצג את מועצת ארגוני הסוסים, עמותות שמגדלות סוסים למרוצים. אני רוצה לברך את חברי הכנסת, את משרד הספורט, מועצת ההימורים, על מהלך שהוא מהלך היסטורי. אני מסכים עם מר חרמש. למרות שזה לא הדרך שרצינו תמיד לפיה הגלבוע על-פי החלטת ממשלת ישראל מ-2004 יהיה המהלך הראשון, אבל אנחנו מבינים את המציאות ואנחנו תומכים. אנשי הסוסים תומכים במהלך שיכול לעזור. אגב, בעולם נהוג ש-19% ממחזור ההימורים יושקע בתשתיות של ענף הסוסים. לכן, אנחנו מאוד בעד המהלך. מרוצי הסוסים יביאו את מדינת ישראל וישוו אותה עם שאר מדינות העולם, ויחזקו את הכלכלה ואת החינוך של הנוער. תודה רבה.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה. היועצת המשפטית, בבקשה.
הדס פרבר
לפי חוק להסדר הימורים בספורט, ועדת השרים באישור ועדת הכספים רשאים לאשר תכנית הימורים של מפעיל זר. הבקשה שלנו היא לאשר את הבקשה להתקשרות עם מפעיל זר שהוא בשם GBI שהוא מפעיל תכנית הימורים של שני מפעילים אחרים: tote UK ו-tote IRLAND.

יש נושא שבהסכמה אנחנו מבקשים להבהיר אותו. לפי החוק הבקשה היא דו-שלבית. כלומר, בשלב ראשון השרים באישור ועדת הכספים צריכים לתת אישור לקיום משא-ומתן עם מפעיל הזר, ובשלב השני צריך להביא את ההתקשרות עם המפעיל הזר לאישור השרים והוועדה שזה השלב שלפנינו.

בדיון הראשון התבקשה התקשרות עם מפעיל זר שהוא GBI. נכתב שהוא פועל באנגליה ובאירלנד. אולם, לא היה ברור שהאישור ניתן גם לאירלנד. אנחנו מבקשים שהחלטת הוועדה תהיה קודם כל לאישור העקרוני להתקשרות עם מפעיל שהוא אירי, ובנוסף להבהיר שמדובר פה בהתקשרות שהיא משולשת: המועצה להסדר הימורים, GBI, ושני הגופים שהוא מייצג: tote UK ו-tote IRLAND.
יעקב אדרי
הבהרה חשובה.
הדס פרבר
יש גם שינויים בנוסח שהועבר במקור לוועדה. היועץ המשפטי של המועצה להסדר הימורים העביר את הנוסח.
פניה קירשנבאום
היועצים המשפטיים יסגרו את זה ביניהם.
היו"ר ציון פיניאן
אוקיי, היועצים המשפטיים ישבו.
ענת מימון
בהמשך להערתה של היועצת המשפטית של משרד התרבות, מבחינתנו, דרך המלך היא שכרונולוגית תהיה הפרדת זמנים בין האישור הראשוני למשני. הפעם באמת בשל העובדה שמדובר באותה חברת-אם שמרכזת את ההימורים בשתי המדינות זה נעשה באופן הזה.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה. אני עובר להצבעה, כולל השינויים שיסוכמו ביניכם.

הודעה בדבר תכניות הימורים למרוצי סוסים לפי חוק להסדר ההימורים בספורט, התשכ"ז-1967 (התקשרות המועצה להסדר ההימורים בספורט עם מפעיל זר להפעלת תכנית הימורים למרוצי סוסים) – מי בעד ההצעה, כולל השינויים שיסוכמו? מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

בעד – רוב

נגד – מיעוט


נמנעים – אין

ההודעה, כולל האישורים שיסוכמו, אושרה.
שכיב מוראד שנאן
אני מבקש רביזיה.
היו"ר ציון פיניאן
רביזיה, בבקשה, עוד חצי שעה.

<(הישיבה נפסקה בשעה 12:05 ונתחדשה בשעה 12:10.)>
היו"ר ציון פיניאן
אני מחדש את הישיבה לצורך הרביזיה בנושא הימורי סוסים.

אני רוצה להודיע לפרוטוקול שביטלתי את כל הרביזיה שלי מהשבוע שעבר בנושא התמ"ת, והתמ"ת יכול למשוך את הכספים ולהתנהל כפי שצריך להתנהל.

שכיב שנאן רוצה להודיע הודעה, בבקשה.
שכיב מוראד שנאן
לאור העובדה שנושא צער בעלי-חיים לא עוזר ויש אישור של בקשת הימורי סוסים, ואני בטוח שזה יאושר פעם נוספת כשההצבעה תעלה עוד חצי שעה, אני מסיר את הרביזיה בנושא הימורי הסוסים.
היו"ר ציון פיניאן
תודה. הודעת המועצה להימורים בספורט ומשרד התרבות והספורט בנושא מרוצי סוסים מאושרת. הרביזיה הוסרה.

אנחנו עושים הפסקה של כמה דקות.

<הישיבה ננעלה בשעה 12:12.>

קוד המקור של הנתונים