ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 30/04/2012

היערכות המדינה לקליטתם של הבאים לקבר הרשב"י בל"ג בעומר

פרוטוקול

 
PAGE
36
ועדת הפנים והגנת הסביבה
30/04/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 529>
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
יום שני, ח' באייר התשע"ב (30 באפריל 2012), שעה 12:30
סדר היום
<1. היערכות המדינה לקליטתם של הבאים לקבר הרשב"י בל"ג בעומר>
נכחו
חברי הוועדה: >
אמנון כהן –היו"ר
דוד אזולאי

אריה ביבי

אורי מקלב

מירי רגב
מוזמנים
>
חבר הכנסת ישראל אייכלר
חבר הכנסת אברהם מיכאלי
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
יוסף ברון

ממונה על מחוז הצפון, משרד הפנים

בני זלמנוביץ

הלשכה המשפטית, משרד הפנים

נועז בר ניר

מנכ"ל, משרד התיירות

יוסף שווינגר

מנכ"ל המקומות הקדושים, משרד התיירות

ענת ורשיצקי

עוזרת מנכ"ל, משרד התיירות

רועי וולר

ראש מטה שר התיירות, משרד התיירות

לילי בלסקי

מהנדסת, משרד הבריאות

ניסים אלקסלסי

ראש מטה השר, המשרד לשרותי הדת

פינחס אזרזר

רע"ן רישוי ואבטחה מחוז צפון, המשרד לביטחון הפנים

אמנון איצקוביץ

מפקד מתנ"א, המשרד לביטחון הפנים

אנדריי בובנובסקי

סמל מבצעים מתנ"א, המשרד לביטחון הפנים

עודד ברוק

ע' יועמ"ש, המשרד לביטחון הפנים

דני חנניה

מפקד שירותי כבאות הגליל המזרחי העליון, המשרד לביטחון הפנים

אלי קריספיל

ק' אג"מ מחוז צפון, המשרד לביטחון פנים

עמוס שמעוני

רע"ן מבצעים מחוז צפון, המשרד לביטחון הפנים

פיליפ פארן

משרד התחבורה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים

ראובן אדרי

מנהל מרחב צפון, החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ

מרדכי הלפרין

יו"ר הוועד של מירון, הוועד המקומי מירון

אייל דמרי - מועצה אזורית מרום הגליל

רונן חליפה

מנהל אגף התנועה, חברת אגד

זאב קשש

יו"ר, ארגון איחוד הצלה

יצחק רודיך

מתאם המגזר החרדי, חברת אגד

אלי בין

מנכ"ל, מגן דוד אדום

שמעון אבוטבול

סגן מנהל מרחב ירדן-מד"א, מגן דוד אדום

גיל מושקוביץ

מנהל אגף מבצעים, מגן דוד אדום

אורי שחם

רל"ש מנכ"ל, מגן דוד אדום

איילת עציון

מנהלת ועדת החמישה

דוד דהאן

המשמר החברתי

צבי יעקבזון

מנהל סיעת ש"ס

שמואל חן

דובר ועדת הפנים והגנת הסביבה
מנהלת הוועדה
יפה שפירא
קצרנית פרלמנטרית
אושרה עצידה
<היערכות המדינה לקליטתם של הבאים לקבר הרשב"י בל"ג בעומר>
היו"ר אמנון כהן
צהריים טובים. אני פותח את הדיון של ועדת הפנים והגנת הסביבה. על סדר-היום: נושא היערכות מדינה לקליטתם של הבאים לקבר הרשב"י בל"ג בעומר. האמת היא שקיבלתי כל מיני אינפורמציות מכל מיני גופים על כך שלא צריך לקיים דיון כי נערכו בוועדה הזאת דיונים רבים, ואף נערכו סיורים והופקו לקחים, ושהמקום הוא די מוסדר, בואו נגיד עד כמה שאפשר. אבל יש שינוי אדיר. ידידי חבר הכנסת דוד אזולאי כיושב-ראש הוועדה ערך דיונים בנושא וגם סיורים. הוא רתם את כל מי שצריך לרתום, והוא גייס תקציבים. אני מברך את ידידי חבר הכנסת אזולאי על כך שהוא עשה עבודה מצוינת.
כאמור, שקלתי האם יש צורך בקיום הדיון כי הכול מוסדר. אבל לאחר ששמענו על האסון הכבד שקרה בהר הרצל, ידידי סגן שר החינוך הרב מוזס העיר לתשומת ליבי שחייבים לקיים דיון על מנת לשמוע ולראות, וזאת משום שלמקום הזה באמת באים לפחות חצי מיליון איש בתאריך מסוים, וחלקם אף נערכים במקום כבר יומיים-שלושה לפני כן. לכן, צריך לבדוק שכל הדברים מוסדרים ומתואמים. אנחנו רצינו להיות כן משוכנעים שאכן הדברים נעשו עם עבודת מטה. עברתי על הפרוטוקולים של הדיונים שנערכו. יש את ועדת החמישה, יש את ועדת השלושה שמטפלת בשוטף. משרד הפנים והמשטרה באזור, ומשרד התיירות כמובן יחד עם מנכ"ל המקומות הקדושים מתואמים ומטפלים בדברים האלה. קראתי בפרוטוקול גם על בעיית התשתיות באזור הזה, בעיות ביוב שקיימות. אנחנו נרצה לקבל עדכונים איך במהלך התקופה כל הגורמים הקשורים לנושא הזה נערכו, ובכללם המועצה האזורית מרום הגליל, ועד היישוב.

אנחנו כמובן צריכים לראות שנושא הבטיחות באזור הזה נלקח בחשבון, ואנחנו צריכים לדעת שכל מי שעובד שם עושה זאת ברישיון. לא צריך להסתפק באמירות: הכול בסדר, סמוך עליי, אלא צריכות להיות גם חתימות. צריכים לבדוק גם את הכשירות של אותם אנשים. צריך לראות שהבמות במקום יכולות להכיל את כמות האנשים שעולים עליהן. צריך לראות מי מפקח על כך שעל הבמות האלה לא יעלו יותר מידיי אנשים שיכולים לגרום לנפילת הבמה. כמובן שאנחנו צריכים לראות שכל נושא התשתיות והביוב מסודר, ושישנם שירותים בכל מקום. אנחנו גם רוצים לשמוע מה קורה עם מערכת הבריאות מבחינת כוחות הצלה, מד"א, וגופים אחרים כמו זק"א ואיחוד הצלה, ושכל אחד יודע מה תפקידו בכוח. כמובן משטרת ישראל עם כל הזרועות שלה. כמו כן, נושא התחבורה, מע"צ, החברה הלאומית בדרכים, איך מפוקח נושא החניונים ואיך מוסדר נושא הרוכלות, מי מקבל רישיון, נושא רישוי העסקים באזור הזה. אנחנו רוצים לדעת שכוחות הכיבוי וההצלה נערכו במקום הזה ושהכול עובד ומתואם.
הייתי רוצה לדעת איך נושא כניסת רכבים של אח"מים מוסדר. מי קובע מי נכנס, מי לא נכנס? האם ישנה רשימה מוסדרת ומתואמת כך שלא תהיה פגיעה בכבוד של אדם זה או אחר? האם יש מצב שדווקא אלה שלא היו צריכים להיות שם נמצאים שם ואלה שכן היו צריכים להיות לא נמצאים? הייתי רוצה לדעת את הקריטריון הזה. האם ישנו סנכרון בין כל כוחות ההצלה? האם ישנו תדר מסוים שאם יש מקרה כולם יודעים איך להתחבר ושיש תיאום בין כל הכוחות?
אנחנו רוצים לדבר גם עם ועדת החמישה. ביקשתי שמר ויז'ניצר יגיע, אבל הוא בחוץ-לארץ. הוא אמר שנציגו יגיע וייתן לנו דיווח. אנחנו נשמע גם את הדברים האלה.

אנחנו גם נשמע על היערכות המועצה מרום הגליל, וכן את המועצה הדתית באזור, את ועד היישוב. היו תלונות של הציבור על כך ששמים אותם בלולים שלא ראויים למגורי אדם ושגובים על כך סכומים אסטרונומים. האם ישנו פיקוח על הנושא הזה? האם הנושא הזה מוסדר? צריך להסדיר את הדברים האלה. אנחנו מפיקים לקחים וצריך לראות שהדברים האלה נעשים. אם ישנן הכנסות אז ניתן בעזרתן לשלם ולהסדיר דברים אחרים.
כמובן שבדיון כאן אני רוצה לדעת מיהו האחראי הכולל, מי ראש המטה, וזאת על מנת שנדע שישנה פה הנהגה, יש אחריות כוללת, ויש זרועות שמבצעות. כפי שאמרתי, שנדע שישנה תשתית של קשר ושבכל תרחיש ובכל מצב יודעים איך להתנהג ולהתנהל. מדובר פה בהרבה מאוד אנשים. חלקם מגיעים בהסעות המוניות וחלקם ברכבים פרטיים. הם מקימים אוהלים במקום. האם יש התראה לגבי מדורות, ואם חס וחלילה קורה משהו האם יודעים לאתר מייד? מה קורה לגבי הדרכה ומניעה מראש? אנחנו היינו רוצים לדעת את כל הדברים האלה בדיון הזה.

הרב מוזס ביקש את הדיון ולכן אתן לו לדבר ראשון. אחר כך נעשה סבב בין כל העוסקים במלאכה ונשמע את הדברים, וכך אנחנו, חברי הכנסת, נוכל להעיר הערות ולשאול שאלות האם הדברים נעשו, האם הדברים מקובלים. אם ישנם עדיין קשיים אנחנו פה כדי לעזור. אם ישנה בעיה שהיא לא פתורה וישנו מחסור בתקציב לדבר כזה אז זה המקום להעלות את זה. אנחנו כמובן נסייע ככל האפשר. בסוף הדיון אנחנו נחליט איך אנחנו הולכים קדימה, האם יש צורך לערוך סיור במקום או לא? האם יש צורך בתקציב, כן או לא? הוועדה עוסקת בנושא הזה כבר שנים רבות.

הרב מוזס, בבקשה.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
אדוני היושב-ראש, אני מודה לך מאוד על זכות הדיבור ועל עצם כינוס הוועדה החשובה הזאת. זו כבר מסורת ללמוד את הלקחים לפני ל"ג בעומר ואחרי ל"ג בעומר. זה נעשה עוד בתקופתו של חבר הכנסת דוד אזולאי שהיה היושב-ראש הקודם.
אני באמת מקדם בברכה את כל המשתתפים כאן ואת כל העוסקים במלאכה החשובה. הם עושים עבודת קודש במקומות הקדושים ובמירון, וזאת תחת מנהיגותו של שר התיירות. אפשר לומר כי מירון נמצאת אצלו בראש סדר העדיפות. מאז שהוא התמנה לשר הוא השקיע שם באמצעות המקומות הקדושים המון המון כספים. יש לציין גם את משרד התחבורה שגם נותן את חלקו, את ראובן אדרי שנותן את חלקו, על אף שהעבודה משותקת לגמרי ברגעים אלה. עומדים שם עשרות כלים כבדים ומשאיות ואי-אפשר לזוז לא ימין ולא שמאל. אתמול הגיעה פתאום רשות העתיקות והיא נתנה צו הפסקת עבודה. כל פעם אנחנו רגילים שהם חופרים ואנחנו, החרדים, באים כביכול ואומרים לא לחפור. פה הסיפור הוא הפוך. לא חופרים, מרחיבים את הכבישים, אין אפילו גובה של 5 ס"מ, ובאה המפקחת ופתאום נותנת צו הפסקת עבודה. ראובן אדרי עובד עם עשרות כלים ועם קבלנים שזכו במכרז, וכל זה עשרה ימים לפני ל"ג בעומר. תיכף תשמע את התיאור. פנו אליי אתמול ומייד פניתי. גם הם וגם אני חשבנו שעדיין רשות העתיקות שייכת לנו, אבל בסוף הסתבר שזה עבר בנובמבר למשרד התרבות. אמש פניתי לשרה לימור לבנת ויצוין שהיא מייד התחילה לטפל בעניין. היא התקשרה אליי חזרה בשעה שתים-עשרה בלילה שהיא שולחת היום את הנציגות הבכירה כדי לראות מה קורה שם בשטח. היא הבינה שאי-אפשר עשרה ימים לפני ל"ג בעומר להשאיר כך את המצב. אני שומע שהצוות הבכיר מסתובב עכשיו בשטח. אני מקווה שהם יבינו גם לרחשי הלב של הוועדה ושאי-אפשר עכשיו לעצור. למה נזכרו עכשיו? מה קרה עכשיו? האם במשך כל השנה לא יודעים שמירון זה אזור ארכיאולוגי? הדבר הזה הוא נגד כל היגיון. אנחנו צריכים שתצא מכאן קריאה לאפשר את המשך העבודות. אנחנו מספיק מספיק רגישים לקברים או למקומות ארכיאולוגיים וכד'.
יוסף שווינגר
יש שם נציג של אתרא קדישא כל הזמן.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
הסיפא שאתה אמרת היא הדבר הכי חשוב. האחריות הכוללת – מי אחראי כאן על המבצע הזה? אני משבח מאוד את המשטרה שהיא באמת משקיעה את כל הכוחות במירון, היא עושה את מרב המאמצים, שלא לדבר על אגד, על מד"א, או על גופי ההצלה השונים. כל הנציגים כאן שמים את כל כוחם ויהבם במירון. אבל בשנה שעברה עמדו כ-3,000 – 5,000 נשים על הטריבונה של "תולדות אהרון" מול ההדלקה, ופתאום שמים לב שכל המעקה של הטריבונה מתחילה להיות כמו קשת, וכולם מתחילים לצעוק: מהר, מהר. נשים, סכנת נפשות. עשרה רמקולים הכריזו על כך, אין בעל בית. נוצר בלגן נורא ואיום. אלפי נשים התחילו לנוס על נפשן ותוך כדי המנוסה נפצעו ונדקרו. אני יודע שהן נפצעו משום שאשתי שברה את כף רגלה תוך כדי הריצה מהטריבונה. אני רוצה לומר לך שהדברים האלה הם בנפשנו. אדוני היושב-ראש, הם באמת משקיעים את הכול. אבל אנחנו צריכים לדעת מה הכתובת.
היו"ר אמנון כהן
בשביל זה אנחנו עושים את הדיון. אנחנו נדע מי הכתובת, והכול יהיה בסדר.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
אני מודה מאוד לכל העוסקים במלאכה.
היו"ר אמנון כהן
תודה. כבוד מנכ"ל משרד התיירות, מי אחראי על כל הכוח? האם המשטרה? האם המקומות הקדושים? גם אני רוצה לדעת שיש אחריות כוללת של גוף, של משרד ממשלתי כזה או אחר, או שיש ועדה או קבוצה.
נועז בר ניר
יש גורם מתאם, והגורם המתאם זה המקומות הקדושים, המרכז הארצי למקומות הקדושים וועדת החמישה, שעובדים ביחד והם מתאמים בין כל הגורמים.
מירי רגב
מי בראש ועדת החמישה? מאיזה משרד?
נועז בר ניר
בראש ועדת החמישה עומד אלכס ויז'ניצר. הוא לא ממשרד, הוא מינוי של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. זה ועדה שקמה עד שיוסדר כל המבנה הניהולי החדש של מירון.

אני חייב לציין שמשרד התיירות שאחראי על המקומות הקדושים ביצע היערכות של המשרד. גם השר וגם אני היינו שם באתר. ערכנו פגישות שם עם כל הגורמים, אם זה עם ועדת החמישה, אם זה המרכז הארצי, אם זה המשטרה, משרד הפנים, מד"א, מועצה – כל הגורמים הרלוונטיים.
היו"ר אמנון כהן
אני רוצה לדעת מיהו האחראי הכולל.
מירי רגב
מי מנהל החפ"ק?
היו"ר אמנון כהן
מי לוקח את הפיקוד בשעת אירוע או כאשר יש תרחיש?
נועז בר ניר
מבחינה זו מפקד מחוז צפון של המשטרה.
מירי רגב
אגב, זה בניגוד למה שאמר דוח מבקר המדינה בעניין רשב"י. הוא אמר שמישהו צריך להיות מעל.
נועז בר ניר
זה לא בניגוד.
קריאה
דוח מבקר המדינה אמר שצריך למנות מינהלת לאתר ו - - -
נועז בר ניר
נערכה היערכות. בסך הכול, המצב הוא טוב, למעט כרגע אותה סיטואציה שתיאר הרב מוזס. אני חייב להגיד שאני דיברתי עם מנכ"ל רשות העתיקות לפני כחצי שעה. אנחנו נסדיר את הנושא הזה, ואני מקווה שהם יאפשרו לעבוד. זו התוכנית שלהם – לאפשר לעבוד. אחר כך נעשה דיונים מה קרה ואיך קרה ולמה קרה. אבל כרגע הם כן יאפשרו להילולה ולהכשיר את השטחים הרלוונטיים.

כבוד היושב-ראש, שאלת בנושא הבטיחות. ללא קשר לאירוע בהר הרצל ניתנה תוספת של 1.75 מיליוני שקלים לצרכי בטיחות, לחיזוק הטריבונות ובמת ההדלקה, וכן הסדרת מעבר כוהנים פריק. הנושאים הללו הוסדרו. התקציב לזה כרגע עוד לא ברור, אבל מאחר ומדובר בבעיות שהן בעיות בטיחות קודם כל שמנו את הכסף. עכשיו אנחנו מחפשים באמת איך לפתור את המקורות כדי לאתר את זה. אני מזכיר לכולם שיש תוכנית כוללת שהממשלה קיבלה לגבי מירון של השקעת תשתיתית של 27.6 מיליון שקל, בעיקר בתחום התחבורה, שתצא לדרך לאחר ההילולה, לאחר הקמת חברה. כל החניונים וכל התשתית התחבורתית יוסדרו בצורה טובה.
היו"ר אמנון כהן
האם יש לנו היום את הכלים לקלוט חצי מיליון איש?
נועז בר ניר
היום יש את הכלים, כמו בשנים עברו. כמובן שיש הפקת לקחים, יש שכלול של הדברים. בהחלט יש עוד שטחים נוספים, ויסבירו את זה בהמשך. אני חושב שהאתר בגדול ערוך, למעט אותם משטחים שאני מאמין שעם רשות העתיקות נגיע היום להבנה ונוכל להתחיל לעבוד על הכלים. כרגע נמצא שם המפקח הארצי של רשות העתיקות, הארכיאולוג הראשי, ואני מקווה שזה יוסדר.
היו"ר אמנון כהן
יוסי, האם אתה רוצה להוסיף משהו? יש לך תפקיד חשוב במקום הזה.
יוסף שווינגר
בהמשך לדבריו של מנכ"ל משרד התיירות, ללא קשר לאירוע שהיה בהר הרצל, מלווים את האירוע מהנדס בטיחות של המרכז הארצי, יועץ בטיחות חיצוני, כולל קצין רישוי שנמצא פה מטעם משטרת מחוז הצפון, וכמובן הוא יוכל לדבר אחר כך. אין דרישה בטיחותית שהמשטרה מפנה כלפינו, וכל דרישה, שאנחנו לא נענים לה. אנחנו לא מתווכחים.
ישראל אייכלר
מהו שמו של המהנדס?
אברהם מיכאלי
השאלה היא מי בדק את הרישיון שלו? עצרו עכשיו שתי פקידות בכירות.
היו"ר אמנון כהן
האם יש דברים שהם לא מוסדרים בחקיקה או בנהלים שאומרים לך בדיוק ברחל בתך הקטנה מה צריך לבדוק? אומרים ברמה הכללית: אנחנו סוגרים את נושא הבטיחות. אבל מי בודק האם מקום מסוים מספיק חזק כדי לקלוט מספר מסוים של אנשים? הרב מוזס תיאר מצב שבו פתאום הכול היה יכול לקרוס עם כל האנשים שהיו עליו. מי בודק את החוזק? מי בודק שבמקום מסוים שיכול להכיל 300 איש לא יהיו 1,000 איש? כי המקום יחזיק מעמד עם 300 איש, אבל עם 1,000 איש הוא לא יחזיק מעמד, וחס וחלילה יקרה אסון. מי בודק? מי מפקח?
יוסף שווינגר
אני אענה על זה. על חלק מהדברים תשיב המשטרה בהמשך. יש לנו צמוד, לאורך כל היממה, מהנדס קונסטרוקציה שמלווה את הקמת הטריבונות, הפארנטשס כפי שזה נקרא, וכל משטחי ההדלקה. את המהנדס הזה מלווה מהנדס בטיחות פנימי וחיצוני כאשר מחוץ למערכת יש את קצין הבטיחות הראשי של משטרת ישראל. לכן, בדרישות האלה אין פרמטרים יותר. נותנים לך: א', ב', ג', ד', ואתה חייב לעמוד בהם. אני חושב שאנחנו עומדים בכל הדברים האלה.

יש לי תשובה ארוכה לגבי האירוע שהתרחש שנה שעברה. אגב, השנה עוד מעט המשטרה גם תודיע לך שהם יעמדו על כך שאם למשל מהנדס כותב בדוח שלו שאסור שיעלו יותר מ-300 איש לטריבונה כזאת או אחרת לא יעלו. השנה אנחנו לקחנו מקדמי ביטחון הרבה יותר מחמירים, החמרנו עוד יותר.
היו"ר אמנון כהן
האם יהיו סדרנים שיימנעו מלהגיע?
יוסף שווינגר
יש עשרות סדרנים ועשרות אנשי משטרה ויס"מ וכד'. אני מזמין את כולם לראות את זה פעם בפעולה כמובן. אני אומר יותר מזה. השנה לאור האירוע בהר הרצל מקדמי הבטיחות הם הרבה יותר מחמירים. זה ייקר לנו את האירוע ב-500,000 עד 600,00 שקל, ואין לנו כרגע עוד תשובה תקציבית. אתמול דיברנו עד השעות הקטנות של הלילה. השנה מקדמי הביטחון יהיו הרבה יותר מחמירים, הרבה יותר מהסטנדרט המקובל.
תרשה לי אולי לתת סקירה מה נעשה או לגבי האירוע והמפיק שעוד מעט המשטרה תציג. בלי עין הרע, עברתי שישה שרי תיירות. אחד השרים שהיה אחראי עלינו היה יצחק אהרונוביץ שהיה סמפכ"ל. הוא אמר לי: אני אומר לך כאיש משטרה וכשר הממונה עליך שהאירוע של מירון הוא האירוע זה אירוע של תנועה, סדר ציבורי וביטחון, וזה אירוע משטרתי מובהק. כשר וכאיש משטרה לשעבר הוא אומר לי: אני אוסר עליך. אתה לא מפיק האירוע כי אם תהיה איזה פשלה תנועתית או משהו שלא קשור לתחום האחריות שלך - אי-אפשר כל דבר לשייך למקומות הקדושים. לכן, הייעוץ המשפטי שלנו בהוראתו של השר שהוא במקרה היום השר לביטחון הפנים, שר המשטרה. השר לביטחון הפנים מורה לנו לא לקחת את הדברים האלה לאחריות אלא להיות גוף מתאם. אנחנו הגוף המתאם בין הוראות המשטרה לחסידויות, לחצרות ההדלקה, לאלפים שמגיעים, לארגוני החסד, כב"א, מד"א, וכל מי שרוצה להגיע בבטחה ובצורה הכי מאובטחת ומהירה למקום.

במענה לשאלתך לדוח המבקר. דובר שצריך להיות גורם מתאם ואחראי. אני יודע שעומדת לקום חברה. כנראה שעד השנה הבאה היא תהיה, וממילא יהיה אחד שיהיה כבר שאחראי. אבל שוב, אי-אפשר לשייך למקומות הקדושים כשהתחום שלנו הוא תחום ארגון, קטע של הפקה, ברגע שמדובר באירוע כל כך מורכב ומסובך. כמו שאמר מפקד המחוז, אין יותר כזה אירוע גדול בהרכבו ובכמות המשתתפים.
מירי רגב
אתה צודק במה שאתה אומר, אבל במדינת ישראל לכל ארגון יש אבא ולכל נושא יש אחריות על.
יוסף שווינגר
משטרת ישראל, מפקד מחוז.
מירי רגב
הבנתי מה שאתה אומר. השר הרלוונטי זה משטרת ישראל. זה אומר שאחריות עוברת ממשרד התיירות למשרד לביטחון הפנים.
יוסף שווינגר
באיזה קטע?
היו"ר אמנון כהן
תיכף נשמע. לגבי הרשימה – מי נכנס? מי לא נכנס? ממי המשטרה מקבלת?
יוסף שווינגר
אני אסביר איך הפרוצדורה הזאת עובדת.
קריאה
אם אנחנו אחראים אז אנחנו נחליט לבד.
מירי רגב
נכון.
היו"ר אמנון כהן
מי יקבע איזה "באבא" צריך להיכנס ואיזה לא, איזה רב מכובד ואיזה לא? שלא ייווצר חס וחלילה מצב שמישהו ייפגע.
יוסף שווינגר
אני אענה לך על הכול. בשנתיים האחרונות בוטל נושא האישורים. אין יותר אח"מים, אין יותר רגיל, אין צהוב, אין ירוק ואין ורוד. יחד עם זאת, יש שורה של אדמו"רים שמגיעים או עם תלמידים או עם חסידים או עם מלווים שהמשטרה מסיקה שאם הם יעלו בדרך הרגילה הדבר יכול להביא לבלגן שלם באתר או להפרעה לסדר הציבורי, או מפאת כבודם. ואז הם פונים. כל הפניות שמגיעות אלינו מופנות למשטרה. המשטרה בודקת את הפניות ובדרך כלל לא היה אדמו"ר אחד שהגיע עם תלמידים, וזה לאו דווקא אדמו"ר, זה יכול להיות הרבנים הראשיים או ראש ישיבה שמגיע עם תלמידים, זה לאו דווקא מקרב החסידות - - -
מירי רגב
גם מישהו חילוני, מסורתי, שהוא גם אח"מ. יש הרבה חילונים שמגיעים לרשב"י.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
אין בעיה עם הח"כים.
מירי רגב
כבוד היושב-ראש שאל לגבי האח"מים, וזו שאלה שהיא מאוד מאוד במקומה. צריכה להיות מדיניות מי הם האח"מים שנכנסים ומי לא. אני מתכוונת למי שמעביר אליכם מסמך והוא נחשב סגל א' במדינת ישראל אז הוא VIP. ואם לראש המועצה אין אישור אז יש פה בעיה. אתה יודע, בהר הרצל לראשי הערים יש - - -. אתה יודע שיש הרבה אדמו"רים שכבודם במקומם מונח, אבל יש כמה חילונים שגם מאמינים וגם רוצים להגיע להילולת הרשב"י.
היו"ר אמנון כהן
בואו נפנה את זה למשטרה, הם כבר יודעים. המשרד לביטחון הפנים, תחליטו אתם מי יהיה המפקד.
עמוס שמעוני
זה לא בדיוק מדויק. קודם כל, שמעתי באריכות את מנכ"ל המקומות הקדושים וכל השנה אנחנו שומעים אותו הדבר. שמי עמוס שמעוני ואני ראש ענף מבצעים של המחוז הצפוני. זה קצין אג"מ, זה קצין הרישוי. זה לא בדיוק מדויק להגיד שמשטרת ישראל אחראית על האירוע. משטרת ישראל לא מפיקה אירועים, משטרת ישראל היא גוף שאוכף דברים. להבדיל אלף אלפי הבדלות אם מדונה מגיעה לפארק הירקון אז יש מפיק לאירוע ואנחנו נותנים לו תנאים.
יוסף שווינגר
מה אתה משווה את זה? אני מוחה על ההשוואה.
עמוס שמעוני
כשהיא מגיעה אז יש לה מפיק לאירוע והוא עושה את הכול. אנחנו יושבים איתו ונותנים לו תנאים, והוא מפיק את האירוע.
היו"ר אמנון כהן
האם האחריות היא של המפיק?
עמוס שמעוני
ברור, צריך להיות מפיק לאירוע, כך גם קבע מבקר המדינה. צריך להיות על-פי חוק מפיק לכל אירוע.
היו"ר אמנון כהן
מי מפיק האירוע של ל"ג בעומר?
נועז בר ניר
אין מפיק לאירוע. זה אירוע של סדר ציבורי.
עמוס שמעוני
קבע מבקר המדינה שהאירוע הזה הוא לא אירוע דתי ספונטני. מישהו צריך לקחת עליו אחריות.
היו"ר אמנון כהן
מי בסוף?
עמוס שמעוני
ברור שלא משטרת ישראל. אנחנו לא גוף שעושה את הדבר הזה.
מירי רגב
משרד התיירות, למי שיש אחריות על המקומות הקדושים.
ישראל אייכלר
שמענו פה משהו חמור מאוד. אנחנו הבנו שהמשטרה לוקחת פיקוד. אני יודע שכשאני מגיע למקום השוטר אומר לי כן להיכנס או לא להיכנס. פתאום אני שומע שהמשטרה מתנערת מאחריות?
אלי קריספיל
המשטרה לא מתנערת מאחריות. למשטרה יש אחריות על סדר, תנועה והשגחת הציבור. המשטרה לא צריכה לדאוג שיהיו פארנטשס ואיפה יעמדו הפארנטשס ומי יעבוד מול מי. אנחנו צריכים לקבל מוצר מוגמר של הפקת אירוע. אנחנו מאבטחים אותו, אנחנו דואגים לסדר ולתנועה – שיגיעו בשלום ויעזבו בשלום.
ישראל אייכלר
שאלתי של מי האחריות, לא מי עוסק בפארנטשס.
אלי קריספיל
האחריות צריכה להיות של המינהלת שתמונה לטפל בהר או של משרד התיירות.
היו"ר אמנון כהן
מי זה היום?
אלי קריספיל
היום אין. כמו שאמר חברי, לכל אירוע חייב להיות מפיק שמגיש בקשה מסודרת ומקבל תנאים בכתב ומסודר. עד היום אין לנו את זה. זאת אומרת, אין שום בקשה שהוגשה לאירוע תחת כיפת השמיים כמו כל אזרח בישראל או כל אירוע שמוקם במדינת ישראל. אין דבר כזה. אנחנו עובדים, אנחנו עושים, אנחנו מסונכרנים, הכוחות והכול מטופל.
דוד אזולאי
האם יכול להיות שזו הפעם הראשונה שאירוע הזה קורה?
אלי קריספיל
חס וחלילה. כל שנה זה קורה ומעולם לא העמידו מפיק לאירוע. זה גם מופיע בדוח המבקר שאומר שזה לא תקין.
דוד אזולאי
מה קרה בשנים עברו? דוח מבקר המדינה הוא לא של השנה האחרונה. דוח מבקר המדינה שמדבר על האחריות ועל המפיק זה לא בשנה האחרונה, זה מלפני שלוש-ארבע שנים.
קריאה
אבל לא השתנה מאז.
דוד אזולאי
רבותי, זה לא דבר שנוצר היום. השאלה היא, מי היה צריך ליזום את המהלך הזה במשך שנה שלימה? אני גם שמעתי את זה בשנים עברו. למה לא יוזמים? פעם אחת ולתמיד תבוא ותגידו: אנחנו לא אחראים, ותיתנו למישהו אחר לנהל את העסק.
פנחס אזרזר
פיני, ראש ענף רישוי ואבטחה במחוז הצפוני. אנחנו זומנו לפגישה בתחילת השנה אצל מנכ"ל משרד התיירות והעלנו את הדרישה הזאת. שם נתקלנו ואמרו לנו: אין מפיק לאירוע, ולא יהיה מפיק לאירוע. אמרנו: אוקיי, אין מפיק לאירוע. אנחנו מוכנים להיכנס ונכנסתי, וכל מי שנמצא במירון רואה אותי שם כל יום. אני אומר להם: תגישו בקשה כמו כל אזרח אחר – 77ה', פריט רישוי – על מנת לקבל תנאים. גם לזה הם מתנגדים על-פי חוות דעת של הייעוץ המשפטי שלהם. כמובן שהעברנו מכתב לכל הגורמים על מנת שיתייחסו - זה לגבי הרישוי.

לגבי שאר הדברים ששאלת לנושא הבטיחות – את כל נושא הבטיחות התחלנו בנובמבר שנה שעברה. הגשנו דרישות והגשנו את הכול למקומות הקדושים. אני רוצה לציין שיש לנו שיתוף פעולה נהדר עם המקומות הקדושים, ביניהם ישראל דרעי.
היו"ר אמנון כהן
אבל אני מוטרד כאשר אין אבא לאירוע. אני חייב שיהיה מישהו שהוא אבא לאירוע.
פנחס אזרזר
ביום האירוע יש אבא, זה משטרת ישראל.
אלי קריספיל
ביום האירוע יש אבא, זה משטרת ישראל. אנחנו לוקחים פיקוד על האירוע. אני לא רוצה להגיד ברצון רב, אין לנו ברירה אחרת. אנחנו אחראים שם כי אנחנו שם. אבל זה לא צריך להיות כך.
ישראל אייכלר
אבל זה סותר מה שאמרת לפני שתי דקות. אמרת שאתם לא אחראים. עכשיו אני שומע, ובצדק, שאתם אחראים.
אלי קריספיל
יש תהליך שנקרא הכנת האירוע כשאנחנו מגיעים ליום האירוע. כל התהליך הזה אין לו לא אבא ולא אימא. אנחנו עובדים מול המקומות הקדושים. אנחנו ביחסים מעולים איתם וכל בקשה שלנו נענית. אבל זו לא המשימה שלנו. ביום האירוע אנחנו נמצאים שם ולוקחים. אם יהיה אירוע חס וחלילה כמו שאמר חבר הכנסת מוזס שהפארנטשס מתמוטט אז אנחנו לוקחים אחריות. אנחנו נחלץ ואנחנו נפנה, ומד"א יעבוד תחת הידיים שלנו, וכב"א יעבוד תחת הידיים שלנו, וזה האירוע. אבל עוד הפעם אני אומר, עד היום אף אחד לא הגיש בקשה לקיים את האירוע הזה תחת כיפת השמיים, עד היום אין גוף אחד שמולו אנחנו צריכים לעבוד, וזה האבא של האירוע, ולזה צריך אי-פעם למנות אבא.
היו"ר אמנון כהן
למה? האם יש בעיה להוציא בקשה?
איילת עציון
כן, יש בעיה. אני נציגה של אלכס ויז'ניצר, יושב-ראש ועדת החמישה.
היו"ר אמנון כהן
אלכס ויז'ניצר היה אמור להיות כאן. הוא אמר שיש נציגה מכובדת.

אני חושש. למה אני שואל? הקדוש ברוך הוא שומר עלינו. אם הוא לא היה שם אנחנו לא יודעים מה היה קורה פה. צריך לראות שחס וחלילה לא יקרה משהו. צריך להיות אבא לאירוע. אני קצת נרגעתי. הוא אמר: למרות שלא הוסמכתי לכך, אבל הנסיבות. יש אמרה: במקום שאין איש תשתדל להיות איש. הוא אומר: אין איש, אני אהיה איש – אין לי ברירה.
איילת עציון
יש פה איזושהי טעות בתפיסה. ההשוואה לאירוע של מדונה עשתה חסד עם התפיסה שלנו, ומדוע? את האירוע של מדונה מישהו מזמין לארץ. מישהו יודע שאם הוא לא יכול לשלוט בכל הצרכים הבטיחותיים הוא גם יכול לבטל אותו שעה לפני. אף אחד לא מזמין את הילולת רשב"י, ולאף אחד גם אין את הכוח לבטל אותה. אתם רוצים שיהיה איזשהו מפיק שיכול להגיד שעה לפני האירוע: חבר'ה, האירוע לא עומד בתקן הבטיחותי, ואז מה? ואז מה? חוץ מלשבת בבית-הסוהר, מה יקרה?
היו"ר אמנון כהן
האם כדאי שהוא לא יעמוד ואז תהיה פגיעה? עדיף לסגור את האירוע.
איילת עציון
אתה לא יכול לסגור את האירוע - - -. כל אחד נותן את חלקו.
היו"ר אמנון כהן
זה חוסר אחריות. אם יש מצב שמישהו אחד שם יכול להיפגע, לא חצי מיליון איש, צריך לסגור את המקום. המשטרה תסגור את המקום. אבל להגיד שבגלל זה אני לא יכול להוציא שמא שעה לפני אירוע? מה זה הדבר הזה? מי לוקח את האחריות? האם את לוקחת אחריות אם טריבונה תיפול עם אלף איש?
איילת עציון
בדיוק שכשם להר הבית אין מפיק אירוע, לא משנה כמה מאות ואלפים נכנסים אליו, ולא לכותל יש מפיק אירוע, גם זה - - -
ישראל אייכלר
גם לא לפארקים ביום העצמאות. מי מפיק את האירועים בפארקים?
אלי קריספיל
בפארקים יש מפיק אירוע. כל עירייה מגישה בקשה וכל פארק מקבל התייחסות מאיתנו. כל יער שאתה מגיע אליו, אותה תחנה אזורית, אותה עירייה מקבלת אחריות ומקבלת - - -
איילת עציון
אתה מדבר על פארקים שהעירייה יוזמת בהם אירוע, לא כל פארק.
אלי קריספיל
אני מדבר על כל מקום שהציבור מגיע. אין דבר כזה שאין.
היו"ר אמנון כהן
מה הסמכות שלכם?
איילת עציון
אנחנו בעצם אחראים על ניהול המקום עד שתוכרע שאלת הבעלויות. אבל כמו שאנחנו יודעים, האירוע רחב הרבה מעבר לגבולות המקום. זה דרכי גישה, זה חניונים כמו שאמרת, זה כבישים ראשיים, זה יערות, זה המושב. זה לא מתחיל ונגמר באתר הקבר. את מבנה אתר הקבר אנחנו גם מבטחים ולוקחים ביטוח. אבל ברמת מפיק אירוע, כרגע אין מפיק אירוע כי האירוע הוא לא מופק.
היו"ר אמנון כהן
חבר הכנסת אריה ביבי, בבקשה.
אריה ביבי
זה לא מפיק. מתכוונים לקבלן משנה. זה מה שהמשטרה צריכה – קבלן משנה שהוא יהיה אחראי לומר לו מה תעשה ואיך תעשה. הייתי יומיים במשטרה, והייתי גם מפקד שלו. הוא יודע שאני יודע לעבוד, תאמיני לי.
המשטרה, עם כל הכבוד, עם כל הדוחות – אנחנו צריכים לעשות דבר אחד. המשטרה אחראית כלפיך מא' ועד ת'. כל היתר הם קבלני משנה של המשטרה. המשטרה צריכה לעשות חפ"ק שבו צריכים לשבת: מד"א, כיבוי אש, משרד הפנים, משרד התיירות, וכל מי שצריך. המשטרה צריכה לתת הוראות: אדוני, הטיפול שלך הוא כך וכך. היא צריכה קבלני משנה.
קריאות
זה מה שקורה היום, ככה זה עובד בשטח.
אריה ביבי
קצין אג"מ, אני יודע מה אתה רוצה להגיד. קודם לחצנו את היד, ואתה יודע שהייתי יומיים במשטרה, כולל ירושלים, כולל הרשב"י. כשהייתי ראש אכ"א ביקרתי גם שם, וגם עכשיו. תכל'ס, צריך להיות קשר אחד, מפקד המשטרה לכל הגורמים. קשר אחד בלבד, ואוי ואבוי אם יהיה עוד מכשיר קשר על תדר אחר. הם ביניהם יכולים להתעסק בתדרים אחרים. כולם קבלני משנה. המשטרה צריכה להגיד: פה אני רוצה חניון, פה אני רוצה את זה וזה.
צריך לקחת עוד דבר לתשומת הלב. ביקרתי בקבר לפני חודש. אני רוצה לדבר על הטריבונות שהולכים לבנות. זה לא כדורגל וזה לא שהולכים להגיד: פה אנחנו שמים 2,000 איש. אנשים עולים שם מבלי לשאול אותך אפילו. אתה יכול לשים 200 סדרנים ואנשים יעלו. צריכים לקחת פה מקדם בטיחות בכל נושא. צריך לקחת מקדם בטיחות במדורות שעושים, וצריכים לקבוע איפה תהיינה מדורות ואיפה יהיו הטריבונות ואיפה יעמדו הסדרנים ואיפה הגדרות, וכל זה המשטרה. המשטרה היא גוף מנחה, ושאף אחד לא יספר לי: אנחנו כן אחראים. היא גוף מנחה והיא תנחה. אם הייתי היום השר לביטחון הפנים, מחר מד"א גם כן היה בביטחון הפנים. רק כך צריך לעבוד. זאת אומרת, כיבוי אש, מד"א, וכל הגורמים. המשטרה היא גוף מנחה והמשטרה היא האחראית. שאף אחד לא יגיד לי: היא כן אחראית, כן דוח מבקר המדינה, לא דוח מבקר המדינה. עזבו את הדוחות, אנחנו מדברים בחיי אדם.
קריאה
את הדוח הבא מתחילים מהדוח הקודם. לצערי, נפגעתי מכמה - - -
אריה ביבי
אתה צודק, אני מסכים איתך. אבל אני אומר שמוועדת הפנים צריכה לצאת קריאה אחת, והיא צריכה להיות חד-משמעית: מפקד מחוז המשטרה – קרי, המפכ"ל – הוא האחראי וכולם קבלני משנה אצלו. יכול להיות שבדוחות כתוב ככה וברשומים כתוב אחרת, אבל אנחנו מדברים על השאלה איך ניתן ביטחון לעם ישראל – רק בשיטה הזאת. אם מישהו מחפש שיטה אחרת, אנחנו נלך לאיבוד.
היו"ר אמנון כהן
תודה רבה.
ישראל אייכלר
אני רוצה לסכם את דברי חבר הכנסת ביבי. כשהמשטרה אומרת שהיא לא אחראית זה בלתי אחראי. אתם כן אחראים.
אלי קריספיל
המשטרה לא אמרה דבר כזה. המשטרה אמרה שהיא אחראית על יום האירוע ועל יום - - -. אני לא צריך להיות אחראי להסעדה – איזה אוכל ייתנו שם ואיפה הם יעמדו, ואני לא צריך להיות אחראי לקשר טוב עם מושב מירון ועם אנשים. אני לא צריך להיות אחראי על הדברים האלה. אני צריך לבוא לפקד ולנהל על אירוע, אני לא צריך להכין אותו מראש. זה לא המשימה שלי.
היו"ר אמנון כהן
מירי רגב, בבקשה.
מירי רגב
תודה. כבוד היושב-ראש, כפי שראית, הדיון שלך הוא ממש לא מיותר. הוא חשוב. צריך לצאת מהדיון הזה עם כמה מסקנות כלליות לגבי האירועים במקומות קדושים, ולגבי האירוע הספציפי הזה כרגע בעניין מירון. קודם כל, צריך להיות ברור לחלוטין. אולי טוב שרוב האנשים שיושבים פה לא היו חלק מתרחישי חירום אלא יותר ביבי ואנוכי בגלל התפקידים הביטחוניים שעשינו. אבל צריך להיות ברור חד-משמעית, לא בכל מקום שיש משטרה היא לוקחת אחריות על האירוע, זה לא יכול להיות כי בכל מקום יש משטרה ומד"א. האם בכל מקום המשטרה ומפכ"ל המשטרה יהיו אחראים? מי ימנע אז את הפשיעה, מי ידאג לסדר, מי ידאג לכל הדברים שהם בתפקיד המשטרה? יש תמיד משרד על, ונקבע כי משרד העל הוא משרד התיירות. הוא האבא של האירוע הזה. מחר נופלים מהטריבונות 3,000 איש – מי שאישר את המהנדס, מי שאישר את העניין, אני יודעת שצריך להיות משרד על. אני לא יודעת מה זה קבלני משנה. אני חושבת שצריך לעשות סדר בעניין וגם אם זה לא יהיה לטובת העניין הנוכחי, כי מכוח האינרציה המשטרה וכב"א ומד"א יודעים לעבוד יחד עם המועצה האזורית ומי שאחראי על המקומות הקדושים. אבל זה לא צריך לעבוד כך. צריך להיות גורם על שאחראי על כל מה שקורה במתחם הזה. כמו שהשר לביטחון הפנים נמצא באירוע שהוא אחראי עליו וכמו ששר הביטחון נמצא באירוע שהרמטכ"ל אחראי עליו, כך אתם תצטרכו לנהל את האירוע שאנחנו מקווים שהוא לא יקרה – חס וחלילה.
נועז בר ניר
איזה אירוע? תבחיני בין האירועים. אירוע של בעיות סדר ציבורי? האם אני אתן הוראות למשטרה כמנכ"ל משרד התיירות? האם זה הגיוני? לא. יש חלוקה מאוד ברורה. יש רישוי לאירוע.
אלי קריספיל
אבל אנחנו צריכים לקבל את האירוע מוכן. מחוז צפון משקיע שם מהרגע שנגמרת ההילולה עד להילולה הבאה עשרות שוטרים וקצינים שזו המשימה שלהם וזה לא.
מירי רגב
בנושא החפ"ק ברור שהמשטרה צריכה להיות אחראית על חפ"ק. מה שקרה בפעם שעברה שגורם הלך ואמר את מה שהוא אמר במערכת הכריזה הוא דבר שמצביע בדיוק על הבלגן ועל זה שאין שם שליטה. המשטרה צריכה להיות אחראית על כל גופי ההצלה. אנחנו יודעים שיש את זק"א ויש את כוחות ההצלה ויש את מד"א. צריך גם פה לעשות סדר. יש גורם אחד. כל הגופים שקשורים בהצלת חיים צריכים להיות כפופים למד"א, ומד"א קבלת הנחיות מהמשטרה בחפ"ק המרכזי. אם כל גורם – זק"א, איחוד הצלה, וכל הגופים האחרים – יתחילו לעבוד בנפרד יהיה פה ברדאק אחד שלם.
איילת עציון
ש גוף מתאם, הם לא עובדים בנפרד.
יוסף שווינגר
גברת רגב, את מציגה תמונה שהיא לא היתה קיימת בשטח מעולם. היא לא היתה קיימת. במציאות יש חפ"ק אחד, אנחנו מקבלים הוראות מהמשטרה.
קריאות
תבואי השנה ותראי.
מירי רגב
כל מה שאני אומרת כתוצאה מזה שפנו אליי השנה ושדיברו איתי אנשים. צריך להיות סדר בין זק"א - --
קריאות
יש סדר.
יוסף שווינגר
על מה את מדברת? ישיבות מוקדמות עם כל ארגונים. את מדברת עובדות לא נכונות. כשאני שומע דברים לא נכונים אני מתקומם.
מירי רגב
יש אירוע שבו צריך לפנות אדם. אני רוצה לדעת שמי שמפנה ומי שמקבל החלטה בנושא פינוי זה מד"א – זה הכול. מד"א, זה קורה היום או לא? יפה. מד"א, בגלל שאתה מבין הכול ויודע הכול, אני שואלת אותך האם יש היום סדר בין זק"א, מד"א ו- - -? אין סדר, יפה. אין סדר. אם הכול מצוין אז הכול מצוין, אז הדיון הזה היה מיותר. אני מצפה שבכל העניין הזה כל גופי ההצלה יהיו כפופים תחת מד"א, וכל מה שקשור להצלה. ואם זה קורה – מצוין. אם זה לא קורה – נטפל בזה.
היו"ר אמנון כהן
תודה. חבר הכנסת הרב אייכלר, בבקשה.
ישראל אייכלר
קודם כל, אני רוצה לסכם את מה ששמעתי עד פה. המשטרה מודיעה שביום האירוע המשטרה אחראית על כל מה שקורה שם כמו בכל אירוע במדינה. המשטרה על-פי חוק, כמו שאמר חבר הכנסת ביבי, היא אחראית על כל דבר. כמובן שהמשטרה לא עושה החייאה לאדם חולה אלא עושים את זה מד"א, איחוד הצלה, וכל הארגונים שיעבדו בסנכרון כמו שאמר היושב-ראש.

כיושב-ראש הוועדה לתחבורה ציבורית רציתי לעשות ישיבה נפרדת בנושא והחלטתי לעשות את זה יחד עם הישיבה שלכם כי חבל להטריח אנשים. חלק גדול מאוד מהאירוע זה התחבורה אל המקום ומהמקום. התיירות לא עוסקת בזה שם, המשטרה כן עוסקת בזה. לכן, אנחנו צריכים להיות קשובים למה שקרה לפני שלוש-ארבע שנים, ולא לחשוב על מה שהיה לפני שנה-שנתיים כשהכול דפק בצורה מסודרת כאשר הכול היו ערוכים. צריך לראות שלא יקרה המצב שהיה לפני שלוש-ארבע שנים כאשר כולם היו תקועים ואף אחד לא ידע מה לעשות. אנחנו חייבים לשבת ולראות שכל חברות התחבורה יהיו ערוכות ושכל החניונים יהיו מסודרים. ואם מדברים על השנה הבאה אני רוצה שיהיו עוד עשרות מגרשי חניה כדי לאפשר למאות אלפי אנשים להגיע בלי הצפיפות הזאת. יש שם מספיק מקומות. אם הוועדה תגיע למסקנות אז אחת המסקנות היא ששירותי התחבורה מכל החברות יהיו מתואמים עם המשטרה כי עניין ההסעות משם ולשם הוא עניין תחבורתי וגם בטיחותי, ובכך תלויה גם הצלחת כל האירוע. תודה רבה.
היו"ר אמנון כהן
תודה רבה. חבר הכנסת אזולאי, בבקשה.
דוד אזולאי
אדוני היושב-ראש, קודם כל אני חושב שטוב שאתה כן מקיים את הדיון הזה. זה חשוב. יש הבדל בין קיום דיון לפני האירוע לבין דיון שלאחר האירוע.
אני רוצה לציין דבר נוסף. זו פעם ראשונה אחרי שנתיים שנעשו שינויים רציניים ביותר. הושקעו כספים רבים. דיבר כאן ידידי הרב אייכלר על המצב לפני שלוש שנים. אבל לפני שנה ושנתיים היו שינויים בצורה שונה לגמרי מאותה שנה שלישית שזכורה לא לטובה לכולנו. לשמחתנו הרבה, הושקעו מאמצים, הושקעו כספים, ובשנתיים האחרונות זה פועל יפה.
אבל השנה יש הבדל אחד. בשנתיים האחרונות זה היה בשבת, והכול התפרס על שלושה ימים, על שישי, מוצאי שבת וראשון. השנה זה לא יהיה, השנה הכול מתנקז בתוך 24 שעות. זה אומר שההיערכות תהיה שונה בהרבה מהשנתיים האחרונות. אני מאוד מקווה ומתפלל שכל ההיערכות שהיתה בשנתיים האחרונות אכן תוכיח את עצמה. היא הוכיחה את עצמה עד היום ואין סיבה שהיא לא תוכיח את עצמה.
לגבי הטיעון של ההפקה – לצערי הרב, הנושא הזה חוזר על עצמו. אבל שמעתי כרגע את נציג המשטרה שאמר דבר שאולי לא שמתם לב אליו. הוא אמר שכל מה שהוא דורש מהוועד למקומות הקדושים, הוא נענה. אמת או לא? כלומר, זה לא דבר שנוצר היום. האירוע הזה מתקיים כל שנה.

אירוע ברכת הכוהנים בכותל הוא אומנם לא אירוע בסדר הגודל הזה, אבל גם לאירוע הזה מגיעים עשרות אלפי אנשים. מי המפיק באירוע הזה? מי האחראי על האירוע הזה?
אני חושב שגם כאן זהו אירוע שאין לו מפיק, אבל ישנם גופים כמו משרד התיירות, כמו המחלקה למקומות הקדושים שעובדים בשיתוף פעולה, ועל כך אתם מודים. אבל כל שנה הטיעון הזה עולה. ואם זה נכון, ואם צריך הפקה – רבותי, מה קורה? למה אתם מחכים עד הרגע האחרון ואתם מעלים את הטיעון הזה? יש לכם שנה שלימה.
קריאות
לא חיכינו, העלנו את זה בתחילת השנה.
דוד אזולאי
אבל עד היום זה לא קורה. כנראה שמישהו חושב שכך צריך להיות.
אלי קריספיל
זה לא קורה כי היחיד שלוקח בינתיים זה אנחנו, כי יש אירוע גדול ואנחנו מטפלים בו. אבל, מישהו אחר צריך. יש ועדות, יש החלטות ומישהו צריך לקחת.
דוד אזולאי
מפני שרק אתם יכולים לנהל אירוע בסדר גודל כזה ולהוביל אותו. אין מישהו אחר שיכול להוביל אותו.
היו"ר אמנון כהן
האם יש לכם איזושהי החלטה שאתם רוצים שנעביר ושנעזור לכם?
פנחס אזרזר
הדיון הולך למקומות אחרים. לגבי השאלה האם ההר ערוך לקלוט מאות אלפים של אנשים שיגיעו - אני אומר לך כקצין רישוי מחוזי לא. הוא לא ערוך, חד-משמעי. עם כל השיפורים ועם כל התהליכים שעברנו כל השנים הוא לא ערוך לקלוט מאות אלפי אנשים שייכנסו להר. יש חוסר.
היו"ר אמנון כהן
לכמה הוא ערוך?
פנחס אזרזר
הוא מאושר על-ידי יועץ בטיחות ל-5,000 איש בו זמנית.
קריאה
אתה יכול לסגור את האתר, שיסגור.
פנחס אזרזר
אדוני, אני לא הפרעתי לך. אני מדבר על חוות דעת מקצועית שלא אני נתתי אותה, אלא מהנדס בטיחות שלכם. שחר לבטר קבע כמה צריך להיות בכל מתחם. סך הכול, 5,000 איש. ביום ההילולה מגיעים למקום מאות רבים של אנשים ואין למקום הזה, כמו שאתה יודע ואני יודע, דרכי מילוט. אין למקום הזה, יש סך הכול כביש אחד שמנקז את כל היציאות מהאתר.
נועז בר ניר
בורמה א', בורמה ב', הציר העיקרי. מה זה דרכי מילוט? השקענו מיליוני שקלים בסלילה ובהכוונה שלהם, ואתה אומר אין דרכי מילוט?
פנחס אזרזר
סליחה, אתה מדבר על רכבים, ואני מדבר על הולכי רגל. כשקורה משהו אנשים לא עולים על רכבים והולכים בורמה א'.
דוד אזולאי
אדוני, מה הפתרון? האם לסגור את העסק?
פנחס אזרזר
לא לסגור את העסק, לווסת את האנשים. אם יקרה אסון אנחנו לא נדע אף פעם להסביר מדוע נתנו לאנשים להגיע להר כשההר לא ערוך. בחיים לא נוכל, וזו השאלה.
דוד אזולאי
אני חושב שמה שהעלה כאן חבר הכנסת מוזס הוא הנושא הכי חשוב, ושעליו צריך לתת את הדעת. זה שרשות העתיקות כרגע לא מאפשרת המשך עבודה זה אומר שאנחנו נמצאים בלחץ של שבוע ימים לפני האירוע הגדול.
היו"ר אמנון כהן
אדוני המנכ"ל, האם צריכים את העזרה שלנו?
דוד אזולאי
אני חושב שבעניין הזה אנחנו צריכים להתערב, אדוני היושב-ראש.
היו"ר אמנון כהן
כבוד מנכ"ל משרד התיירות, האם אתה צריך סיוע?
נועז בר ניר
כרגע אני מקווה שזה יהיה בסדר לפי הבטחה של מנכ"ל רשות העתיקות.
ראובן אדרי
נועז, אנחנו כן צריכים סיוע כי כרגע לא מאפשרים לנו לעבוד, לא בתוך היישוב ולא באתר.
נועז בר ניר
אני בעד שהוועדה תקרא ליושב-ראש רשות העתיקות שיאפשר את ההילולה ואחר כך נשאל את כל השאלות שצריך. אבל כרגע למיטב מה שנמסר לי, מה שנעשה - לא פוגעים בעתיקות, ולכן אפשר להמשיך ליישר את המשטחים.
דוד אזולאי
לסיכום, משרד התחבורה ומשרד התיירות השקיעו באמת בשנים האחרונות כספים רבים, וגם המשטרה. כמי שמכיר ויודע מקרוב היטב את הדברים האלה אני אומר לכם שאם המשטרה לא תנהל את העסק הזה אין שום גוף במדינת ישראל שמסוגל לנהל את העסק הזה, וזה צריך להיות ברור לכולנו. מפיק, לא מפיק – לא יעזור שום דבר. כשמדובר באירוע של 24 שעות, 500,000, אף אחד לא יכול לעמוד בזה. זה לא מה שאמרתם על אותה גברת שאני אפילו לא יודע איך קוראים לה. אין מה להשוות ואין להדביק אחד לשני. זה אירוע אחד, זה אירוע שני.
קריאה
מדונה, מדונה.
דוד אזולאי
אני לא מכיר אותה, ומשום כבודה לא אזכיר את שמה.

הדבר האחרון שעליו אני רוצה לדבר, אדוני היושב-ראש, הוא נושא מד"א וארגוני ההצלה אחרים כמו זק"א ואיחוד הצלה. הגופים הללו נותנים שירות יוצא מהכלל במקום קשה מאוד. כל תגבור בעניין הזה הוא רק לברכה ולתועלת.
מירי רגב
מצוין, תחת מד"א. יש חפ"ק מסודר, ולא יכול להיות שכל גורם שרוצה להציל זה יהיה חיבוק דב. הם רוצים לעזור – מצוין, תחת מד"א. רוצים להכניס את זק"א כאחראי – תביאו לחקיקה.
דוד אזולאי
חברת הכנסת מירי רגב, אני מברך אותך על ההתמחות שלך בנושא הגשת עזרה ראשונה. אני לא מתמצא.
מירי רגב
תאמין לי, יש לי התמחות עם זק"א שנים על גבי שנים בפיגועים. אל תזלזל. אומנם אישה, אבל אל תזלזל במה שאני אומרת.
דוד אזולאי
חס וחלילה, ההיפך. אני לא מזלזל, ההיפך. מירי, למה את לוקחת את זה לכיוון הזה?
מירי רגב
שנים על גבי שנים אני מכירה את זק"א. יש לי הערכה לגוף הזה, אבל זק"א יעבדו כמו כל ארגון אחר תחת מד"א. אם רוצים לשנות את סדר העבודה בואו נקבע שזק"א אחראים בחקיקה. אבל לא יכול להיות ששלושה גופים יטפלו בפינוי פצוע.
אורי מקלב
- - - לא רוצים שזק"א יעבדו שם. חס וחלילה שזק"א יעבדו שם, חס וחלילה.
דוד אזולאי
אני מאוד מעריך את הידע שלך, ולא אמרתי את זה חס וחלילה בנימה מזלזלת – ההיפך. אבל בואי גם ניתן לאנשי המקצוע שגם הם יודעים איך להפעיל ואיך לעבוד. אגב, אנחנו לא מחדשים משהו חדש. כל השנים עבדו ביחד בכל האירועים.
מירי רגב
כבוד חבר הכנסת, אני מודיע לך שזה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע.
אריה ביבי
לדעתי, אין לזק"א בכלל מה לעשות שם.
קריאה
לא, זה איחוד הצלה. זה לא זק"א.
היו"ר אמנון כהן
חבר הכנסת מקלב, בבקשה.
אורי מקלב
תודה רבה לך, אדוני היושב-ראש. אני כמובן מתנצל בפניכם בגלל עניין הנשיאות. יכול להיות שזה השבוע או השבועיים האחרונים של הכנסת לפני פגרת הבחירות. היו דיונים ארוכים עם כל המשמעויות ויכול להיות שיש לנו הפתעות. כמעט מתברר שבאמצע אוגוסט זה לא יכול להיות, כולל הרמדאן שנופל עד אמצע אוגוסט. זה גם חלק מהסיבה. אגב, אלו החוגגים את הרמדאן טוענים שגם שבועיים אחר - - -
היו"ר אמנון כהן
גם בנובמבר אי-אפשר כי יש בחירות בארצות-הברית. יש השפעות. בדצמבר צריך להעביר את תקציב המדינה.
אורי מקלב
חבר הכנסת ביבי יישאר כאן עוד הרבה זמן, ואנחנו לא נלך לבחירות כל כך מהר על אף שקדימה מכריזים שהם רוצים להקדים את הבחירות.
בכל אופן, אנחנו דנים באירוע שאמור להיות עוד עשרה ימים. אדוני היושב-ראש, אני באמת רוצה להודות לך על קיום הדיון הזה בוועדה כשאתה עומד בראשה. זה כבר מסורת בוועדה הזאת. הוועדה יושבת באופן רצוף ארבע שנים, וזו הפעם הרביעית שהוועדה הזאת יושבת. הוועדה הזאת היתה חלק מהכנת האירוע כי הוועדה הזאת משכילה וגם יושבת כהפקת לקחים לאחר כל אירוע, ויש רצף מעקב, ולוקחים חלק מההכנות לאירוע הזה. אגב, גם קיימנו סיורים בשטח כל שנה עד השנה הזאת. אני מציע אדוני שגם תאמץ - - -
היו"ר אמנון כהן
אני כהן. האם אני אראה את כל התמונה משביל הכוהנים? הרב שלי לא מתיר.
אורי מקלב
יש ויכוח בעניין הזה. יש כאלה שמאפשרים.
יושבי-הראש הקודמים, חבר הכנסת דוד אזולאי, ניהלו וגם סייעו בעניין הזה, ואני מציע לאמץ. רבותי, יש שינוי דרמטי ברוך השם לעומת הישיבות שבהן דנו בנושא. זה היה בגדר של מוסיף והולך. משנה לשנה השתפרו כל ההכנות וגם הביצוע בשטח. אנחנו עדים גם לשינויים בתוך האתר עצמו. אינו דומה הר מירון או קבר רשב"י בשנה הזאת למה שהיה בשנה שעברה, אינו דומה מה שהיה שנה שעברה לעומת מה שהיה לפני שנתיים מבחינת הקיבולת, ההכנות, ההתאמה למקום, התשתיות מסביב. באמת מגיעות כל התודות, וזו ההזדמנות להודות לכל אלה שעסוקים במשך כל השנה כדי להכין את הר מירון ואת קבר רשב"י לקראת ל"ג בעומר.

צריך להגיד שיש איזשהו שינוי שחל השנה לעומת השנים הקודמות. קודם כל, בשנים שעברו או שזה היה שנה ראשונה לאחר הנפילה הגדולה שהיתה או שזה נפל במוצאי שבת ואז היה לחץ בזמן, כולם מתכנסים בזמן אחד. השנה זה שונה, והשינוי מוסיף לטובה. יש יותר זמן להגיע וממילא יותר אנשים צפויים להגיע. השיפורים שנעשו ברצף במשך כמה שנים מאפשרים ליותר אנשים להגיע.
היו"ר אמנון כהן
כמה זמן לפני כן אתם מאפשרים להגיע?
אורי מקלב
מיום שלישי.
היו"ר אמנון כהן
האם מישהו מושיב את האנשים במקומות מסוימים?
אלי קריספיל
אדוני היושב-ראש, ההר תפוס על-ידי המשטרה כבר שבועיים. אנחנו שם.
היו"ר אמנון כהן
האם אתם מכוונים היכן אפשר לשבת? האם אתם יודעים איפה יהיו כוחות ההצלה?
אלי קריספיל
הכול כבר סגור, זה כבר מאחורינו. אנחנו בהר, אנחנו לא עוזבים אותו ולו לרגע כדי שלא יקרה מה שקרה בשנים קודמות. צודק חבר הכנסת שאמר שפעם היה לוקח שמונה ועשר שעות להגיע להר, ובסוף לא היית מגיע. היום אתה יוצא, מגיע לחניון ומחנה את האוטו או את האוטובוס ומגיע להר. אתה מתפלל ועושה כל מה שאתה מוצא לנכון ויורד חזרה הביתה בלי שום תקלות.
היו"ר אמנון כהן
ישר כוח.
אורי מקלב
אם כך, יכול להיות בהחלט מצב שציבור הרבה יותר גדול יגיע, וזאת משתי הסיבות שמניתי. זה לא נופל בערב שבת או במוצאי שבת - - -
היו"ר אמנון כהן
אתה תנחה את הציבור להישמע להוראות, והכול יהיה בסדר.
אורי מקלב
אבל אני לא יכול להנחות את הציבור שלי לבוא רק בבוקר. אנחנו נותנים איזושהי הנחיה, אבל אנחנו לא קובעים זמן לאנשים. לא נותנים כרטיסים ולא אומרים שאחד יגיע מהשעה שמונה עד עשר, ושהשני יגיע בזמן אחר. לא עושים את זה.
היו"ר אמנון כהן
תעשה חסידויות - חסידי גור בשעה כזאת עד זו.
אורי מקלב
הם באמת מפזרים את ההדלקות בשטח לאורך כל היום. אני חושב שההדלקה האחרונה נעשית בשקיעה של היום השני. עושים בצורה הכי מאורגנת את הדברים שבהם ניתן לשלוט.

אבל אני חושש משאננות ומחוסר היערכות לקראת ציבור גדול שיכול להגיע דווקא בשעות השיא והעומס והרי אף אחד לא אומר. לכן, צריכה להיות הרבה יותר היערכות מזו שבשנה שעברה לגבי וגם הצפי. אני אומר שבל"ג בעומר במירון אין דבר כזה שהוא לא צפוי. אנחנו מספיק שנים שמענו פה על השולחן הזה שמענו פה: היה משהו לא צפוי, לא חשבנו, לא היו דברים כאלה. אני אומר לטובתכם, היום בגלל השיפורים, בגלל ההשקעות שהשקעתם, בגלל המיומנות - ואגב, יש אנשים שמלווים באופן קבוע, זה לא שכל פעם היו מתחלפים. חלק מהאנשים ליוו את זה כשהם היו בכוחות הביטחון כמו ראובן שנמצא פה, והיום הוא מלווה את זה באזרחי. יש עוד אנשים כאלה שהם כבר ותיקים והם מכירים טוב את העניין. לכן, אנחנו צריכים להיערך במקסימום.
השאננות הזאת יכולה להגיע אולי באופן טבעי. אנחנו נמצאים פה על מנת להגיד שוב שיכולים להיות הרבה תרחישים שהם בלתי צפויים.
היו"ר אמנון כהן
תתפלל שהכול יהיה בסדר.
אורי מקלב
כולנו יודעים מה קרה לפני כמה ימים בהר הרצל. אין ספק שאירועים כאלה צריכים שוב לעורר אותנו. אבל לא יכול להיות מצב שכל אחד יגיד היום בקלות שהוא לא מאשר מכיוון שהיה מקרה, וכל אחד רוצה לברוח מאחריות. האירוע הזה קיים והוא שונה מאירוע אחר. לאירוע הזה אין בעל-בית. בערב חודש ניסן מגיעים עשרות אלפי איש להר המנוחות לפקוד את קברי יקיריהם. אתה יכול להגיד: אני לא אתן לאנשים להיכנס כי אתה שואל מי מארגן את האירוע. מה זה מי מארגן את האירוע? כל אחד שיש לו בן, אבא או אח שקבור שם עולה לקבר. כל אחד שמרגיש קשר לקברו של רשב"י מגיע להתפלל שם, אין מי שמארגן. איזה התערבות מקצועית יש לנו? המשטרה באה אומרת: אני לא יכולה לאפשר מפאת שלום הציבור. לכן, המשטרה לוקחת לא את האחריות, אבל היא שומרת על הסדר הציבורי בגלל שאין מישהו שהוא אחראי. יש הרבה אנשים שתורמים ומעבירים כספים דרכם ודואגים כל השנה. אי-אפשר היום להגיד שיש כאן מישהו מסוים. לכן, המשטרה צריכה להמשיך לעשות את מה שהיא עשתה עד היום.

החלק שהצליח עד היום הוא שיתוף הפעולה של כוחות הביטחון וכל הדברים הציבוריים. יש אנשים שהגיעו לוועדה היום בפעם הראשונה רק כדי להגן על כוחות הביטחון או על כוחות עזרה ראשונה כמשהו מיוחד. הדברים האלה לא מקובלים עלינו, לא מקובל עלינו להשתמש בדברים המקצועיים האלה. הציבור הזה רגיל לדברים מסוימים במשך השנה, ואליהם הוא יגיע. אם איחוד ההצלה היו חלק מההצלחה, והיו דברים שלמדו מאיחוד הצלה לגבי ההתארגנות, ואני שמח שמד"א מתארגנים היום כפי שהם למדו, הם מכירים את ההווי, את האופי של הציבור הזה - - -
קריאה
אני מצטער שאני קוטע אותך, באמת. אני פשוט מתאפק. אני 28 שנים על ההר הזה. אתה אומר לישאני למדתי ואני צריך ללמוד?
אורי מקלב
יש שיפור ויש שילוב בין כוחות הביטחון. זו היתה דרישה והחלטה שלנו.
אריה ביבי
זה הולך להיות פרטאץ', זה ממש פרטאץ'. אי-אפשר להביא כוחות הצלה א' וכוחות הצלה ב'. מי שצריך לנהל את העניין של כוחות ההצלה זה מד"א ורק מד"א. מי שצריך לנהל את כיבוי האש זה רק כיבוי האש, מי שצריך לנהל את המשטרה זה רק המשטרה.
מירי רגב
זה לא יאומן - - - באמת, מה קורה פה? כשיהיה אירוע ותהיה ועדה אז מד"א יצטרכו להסביר, אבל - - - זה כוחות הצלה.
אורי מקלב
ומי שהחוק מאפשר בפיגועים להגיע, הוא גם יגיע לפה. אף אחד לא ימנע מהם, אף אחד לא ימנע מהם. זה לא יעזור אם אנחנו לפני בחירות או אחרי בחירות.
מירי רגב
אין בעיה - שיהיו שם, אבל - - - אחריות אחת.
היו"ר אמנון כהן
מספיק עם זה. מספיק, מספיק.

אנחנו רוצים לשמוע את משרד התחבורה. איך אתם נערכים לאירוע?
פיליפ פארן
לאירוע הספציפי של השנה, התקיים דיון ב-22 לחודש הזה, ביום ראשון שעבר, לגבי התחבורה הציבורית. הגיעו מפעילי התחבורה. לגבי הסעות, שאטלים - ישנם כמה חניונים שם, והעסק יתנהל כמו בשנה הקודמת.
היו"ר אמנון כהן
צריך אולי יותר להיערך. אומרים פה שיכול להיות שיעלו יותר להר.
פיליפ פארן
האנשים שהשתתפו בדיון הזה היו: משטרת ישראל, מפעילי התחבורה הציבורית והגורמים המקצועיים במשרד הנוגעים לתחבורה הציבורית.

בנוסף, ישנה החלטת ממשלה לגבי תשתיות קבועות שיתבצעו בשנים 12, 13, ו-14 בהיקף של 27 מיליון שקל שמחולקים באופן שווה. המימון יהיה מחמישה משרדי ממשלה.
היו"ר אמנון כהן
זה מה שדיברו כאן. אתם תטפלו בתשתיות התחבורתיות?
פיליפ פארן
כן. השנה משרד התחבורה - - - למע"צ, לחברה הלאומית לדרכים. אנחנו צפויים לקבל ממשרדי הממשלה הנוספים.
היו"ר אמנון כהן
האם אתם ערוכים היום לקראת השנה הזאת?
פיליפ פארן
ערוכים ומבצעים תשתיות קבועות לתאורה ודברים נוספים. החברה הלאומית יעדכנו. יהיו עוד תשתיות קבועות כדי שלא נצטרך כל שנה להשקיע בתשתיות זמניות – זו המטרה.
היו"ר אמנון כהן
נכון, לגמור את זה פעם אחת. תודה רבה. נציג החברה הלאומית.
ראובן אדרי
מבחינת המעגל החיצוני ודרכי הגישה, אנחנו סיימנו את כל הדרכים עוד הרבה לפני ההיערכות לל"ג בעומר. למעשה, אנחנו סיימנו לרבד את כל הכבישים. אנחנו הוספנו קצת אלמנטים בתנועה כדי שיהיה יותר קל מבחינה תנועתית. לצורך ההיערכות בל"ג בעומר אנחנו הארנו את כל הכביש מכיוון צומת מירון ועד ספסופה. זה באופן זמני כי אנחנו הולכים לעשות שם טיילת עם תאורה קבועה - זה לגבי החלק החיצוני. הכשרנו את כל המגרשים והמגרשים היום יכולים לקלוט את מה שהם לא קלטו בעבר, ונענינו לכל בקשה.
לגבי החלק הפנימי – ההקצאה האחרונה היתה הקצאה של מיליון וחצי והיא הגיעה רק לפני שבוע. אנחנו נערכנו לביצוע תשתיות קבועות לפי מה שנקבע על-פי החלטת ממשלה. בדקנו את הכול, ואני רק רוצה לציין ולהגיד שכשאנחנו מתעסקים בתשתיות בפנים שאף אחד לא יחשוב שמדובר על קבר הרשב"י. אנחנו מתעסקים מגדר המושב עד למעלה כי כל הכבישים מובילים לכיוון קבר הרשב"י. הכנו תוכניות. לצערנו, עלינו עם הכלים והפסיקו אותנו. אני מאוד מקווה שהיום תיפתר הבעיה. הבעיה נפתרה חלקית. התחלנו לעבוד כבר בריבוד של חלקה אחת שאנשים מכירים אותה כחלקה העליונה של "תולדות אהרון". הרב מוזס מכיר אותה.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
עדיין יושבות שם שלוש משפחות שלא הוציאו אותן, ואני מחכה לשמוע. אולי המשטרה יכולה לקחת כבר סוף כל סוף לקחת שלוש משפחות שמחזיקות שטח ש-5,000 איש יכולים לעמוד עליו.
ראובן אדרי
שלוש המשפחות האלה הן 54 שנה.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
מה זה 54 שנה? היו עוד מקומות שהיו 54 שנה. איזה תשובה זו 54 שנה? זה מקומם, מה זה 54 שנה? 20 פעם קוראים למד"א להציל אנשים כי אנשים עומדים במחנק. אנשים תופסים מקום של 5,000 איש.
אורי מקלב
תקרא לזה מגרון ומה הבעיה?
דוד אזולאי
ראובן, הייתי רוצה שתפרט לגבי נושא רשות העתיקות.
ראובן אדרי
אני מעדכן. ממש עכשיו יש את הסיור. אני יודע שקיבלנו מספר הקלות. אני עדיין לא יודע להגיד ולהגדיר איזה הקלות קיבלנו. יש לנו שם ארבעה אתרים שאנחנו חייבים לסיים אותם ואין לנו זמן. אנחנו כרגע ממתינים לפקחים להאיר את כל הצירים בדרך בתוך היישוב. זה כולל תאורה, כולל מדרכות לטובת האנשים. אני מקווה שיאפשרו לנו, ואני מקווה שנספיק עד ההילולה.
היו"ר אמנון כהן
בעזרת השם. הרב מרדכי הלפרין, הוועד המקומי מירון, בבקשה.
מרדכי הלפרין
לצערנו, בעיית הבעיות שלא נפתרה עדיין היא הביוב. רבותי, עם כל המעש הגדול ששמענו כאן, ונעשו דברים אדירים, נושא הביוב התפרץ כבר אתמול. מירון כמדמנה כבר ברגע זה, ומי שרוצה מוזמן לראות תמונות מהבוקר. מירון כמדמנה.
היו"ר אמנון כהן
מישהו אמר לי שיש 150 סוגים של שירותים שהביאו לשם. איפה זה הולך בסוף?
ראובן אדרי
אלו שירותים כימיים עם שאיבה. הייתי אתמול עם הרב הלפרין, וזה נכון מה שהוא אומר. הבעיה שמעלה כרגע הרב הלפרין כבר טופלה. הביוב כבר טופל.
מרדכי הלפרין
היינו אתמול, אבל הבוקר יש - - - אחרות.
היו"ר אמנון כהן
זו בעיה תשתית. באיזה רמה צריך לטפל בה? האם משרד הפנים מטפל בזה?
מרדכי הלפרין
זו ודאי בעיה שצריכה להיות פתורה במסגרת החלטת הממשלה, הרחבת החלטת הממשלה. מבטיחים לנו כל שנה שזו השנה האחרונה שהבעיה הזאת קיימת, ולצערי הרב, אני כבר יכול לומר בבירור שגם השנה הזאת אנחנו צפויים לאותם סיפורים.
היו"ר אמנון כהן
האם נושא הביוב לא מטופל באותה החלטת ממשלה שדיברה על תשתיות. האם יש לך פתרון לזה?
איילת עציון
יש לנו פתרון, אין לנו כסף.
דוד אזולאי
הוועדה קיימה דיון עם המועצה האזורית ונציגי משרד הפנים ואכן היתה היענות לעניין הזה. העבירו תקציב.
קריאה
לא, לא. לביוב לא העבירו.
היו"ר אמנון כהן
היא אמרה שאין תקציב.
מרדכי הלפרין
רבותי, אני מוכרח לומר לכם שאנחנו מתעסקים עם אנשים שברגע שיש להם איזשהו שחרור תקציבי אז הדברים מבוצעים בצורה של קסם. לחברה רשות הלאומית לדרכים יש אנשים שיודעים לבצע דברים מעכשיו לעכשיו.
היו"ר אמנון כהן
איילת, איפה הכסף? מי צריך להביא?
מרדכי הלפרין
אני מוכרח לציין את ראובן אדרי שיושב כאן. באותו הרגע שהגיעה הרשאה תקציבית בעזרתו האדיבה של שר התחבורה, בתוך שעה הוא הגיע מאור יהודה למירון והדברים קיבלו תנופה אדירה. כפי ששמעתם כאן, הבעיה של רשות העתיקות עוד לא נפתרה. בשעה תשע הבוקר שילמתי עבור פיקוח של רשות העתיקות. לצערי הרב, עד רגע זה הפקח עוד לא הגיע למקום כדי לאפשר את תחילת העבודה.
איילת עציון
כשעוד היינו בחברה הלאומית לדרכים כשאלכס היה המנכ"ל שם, הכנו תוכנית לטיפול כולל בביוב בכל האזור שאמור לתת פתרון. עלות הביצוע היא 5.5 מיליון שקלים. ניסינו לייצר איזשהו איגום תקציבים. דיברנו גם עם משרד התשתיות שמינהל הביוב כפוף אליו. כרגע אין הירתמות של משרדים. אנחנו נשמח מאוד אם תוכלו לסייע לנו.
היו"ר אמנון כהן
תעשו פנייה לוועדה ואנחנו אולי נעשה דיון ונבקש מהשרים.
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
מי יכול לענות על המשפחות האלו?
היו"ר אמנון כהן
סליחה, סליחה. תן לי לעשות דיון, בבקשה. זכות הדיבור למד"א, בבקשה.
אלי בין
אדוני היושב-ראש, למעשה התקיים פה דיון והדיון הציף מספר בעיות שקיימות בשטח. אין ספק שמשטרת ישראל היא המפקד והיא המוציאה ומביאה, והיא מתכננת את האירוע כולו על-ידי כל כוחות החירום שקמו על-פי חוק. אין פה בכלל מה לדבר, זה גם כתוב בפקודת המשטרה שמבחינת לפחות פינוי וטיפול בפצועים מי שאחראי זה מגן דוד אדום. אף אחד לא חושב אחרת.
מעבר לכול, מתקיימות ישיבות הכנה לפחות במשך שלושה חודשים האחרונים, ובחודש האחרון כמעט מידי יום, גם שיחות, גם פגישות, גם תיאומים מול המשטרה, לפחות מבחינת מגן דוד אדום, הן מבחינת אג"מ המשטרה. אנחנו אתמול גם נפגשנו עם ראש אג"מ הארצי של משטרת ישראל, ואנחנו הולכים לשוחח איתו גם היום. מגן דוד אדום ערוך ומוכן מבחינת היכולות שלו. מעבר לכול, צריך גם לציין שביום יום יש למגן דוד אדום את מכשירי הקשר שיש למשטרת ישראל שלמעשה הם מפקדים על-פי פקודה באירועים. זה נקרא רשת מציל, ורשת מציל היא רשת שמתכללת את כל גופי החירום במדינת ישראל, ומשם ניתנות הפקודות למעשה לכל גופי החירום על תרחישים ועל אירועים מיוחדים.

מגן דוד אדום ריכז תחתיו כעשרה ארגוני הצלה מרחבי הארץ שבאו וביקשו. חלקם הגדול מתנדב גם במגן דוד אדום. כמובן שהכשרתם נבדקת, הם ערוכים ומוכנים לפקודה. אבל מכל מקום, התיאום שלנו עם משטרת ישראל היא שאף אחד לא ייכנס להר, לא יתפקד בתוך ההר, ללא תדריך מיוחד מתוך כוחות מגן דוד אדום, על-ידי מפקדי מגן דוד אדום. אף אחד לא יטפל בפצועים בצורה פרטיזנית. הדברים האלה, בין ישיבות שמתקיימות לפני והתוצאה בשטח למעשה אחרי, יש להם פער אדיר, ואמרה את זה חברת הכנסת מירי רגב בצורה חדה.
אני לא רוצה להיכנס לדבריו של חבר הכנסת מקלב. אני שומר על כבודו ואני מעריך אותו מאוד. הוא מכיר את מגן דוד אדום שנים רבות. לצערנו הרב, אנחנו סופגים ממנו מנות בגלל תמיכה סקטוריאלית שלו השכם והערב בארגון מסוים, ואין שום קשר לנושא המקצועי והענייני.
דוד אזולאי
האם אתה מוכן לוותר על שירות מתנדבים כזה?
אלי בין
בשום אופן. אני מוכן לקבל כל אחד. חבר הכנסת אזולאי, אני מאמץ כל אחד. מי שמקבל את המרות של מגן דוד אדום, את הפיקוד של מגן דוד אדום, את ההנחיות של מגן דוד אדום, מוזמן לבוא ולהיות תחת מגן דוד אדום. אבל כמו שאין למשטרת ישראל חברות שמירה שלא עובדות תחתיו או שהן לא מכירות את הפקודות או שלא מכירות את צירי הפינוי, או שלא מכירות את הנוהלים, ככה גם לא יהיה במגן דוד אדום. כמו שתחת מכבי אש אין חברות פרטיות שעובדות ועושות מה שהן רוצות בשטח ככה גם לא יהיה במגן דוד אדום, חבר הכנסת מקלב.

לכן, אנחנו בשמחה נאמץ כל מתנדב. זק"א בהחלט עומדים לצד מגן דוד אדום. הם עושים תפקיד חשוב בשגרה. אין שום בעיה לעבוד איתם. אגב, למגן דוד אדום יש 1,200 מתנדבים חרדים, אדוני, שעושים עבודה נפלאה. הם תופסים חלק גדול ממתחמי המרפאות שלנו. אנחנו רגישים גם למצב הרגיש שבתוך מתחם הקבר. אנחנו הקצאנו כוחות רפואה מיוחדים לנשים, לגברים. אנחנו ערוכים בפקודה מסודרת מאוד לתרחיש קיצון.
אני מודאג בהחלט מאמירתו של קצין אג"מ של משטרת ישראל. אדוני היושב-ראש, אני חושב שהוועדה צריכה להתייחס לאמירה הזאת בכובד ראש, לאמירה שאומרת שההר יכול לקלוט סך הכול 5,000 איש. מבחינתנו, זו אמירה שצריך להיות לגביה שיקול דעת אדיר מכיוון שאם מפקד משטרה בא ואומר: רבותי, אני יכול לקלוט מקסימום 5,000 איש על ההר - כוחות הביטחון צריכים להרתיע בפני הגורמים האחראיים והמפקדים על האירוע שאם חלילה יקרה מחר שם משהו לא יקרה לנו אסון שאנחנו לא נוכל ל - - -
אורי מקלב
אל תברחו מאחריות כל כך מהר.
אלי בין
אנחנו לא בורחים משום אחריות, חבר הכנסת מקלב.
אורי מקלב
אתם מנסים להסיר אחריות - - -
מירי רגב
- - -
אלי בין
אני לא מסיר אחריות, אני לוקח אחריות. אני לוקח אחריות. אל תלמד אותי מה זה אחריות, עם כל הכבוד ועם כל ההערכה אליך.
היו"ר אמנון כהן
סליחה, סליחה. אני מבקש לכבד אחד את השני.
אלי בין
אז שלא יטיף לי מוסר לגבי האחריות. אני בינתיים לוקח אחריות, ואני מקבל על עצמי את האחריות.
קריאה
אבל למה בכזאת ברוטאליות?
אלי בין
אני לא מדבר בברוטאליות, מכובדי.
צבי יעקבזון
אתה מפחיד אותי. אל תיתמם.
אלי בין
אין לך מה לפחד. תפחד רק מהקדוש ברוך הוא, אל תפחד מכלום.

יש פקודה מסודרת למגן דוד אדום, ובעלי התפקידים מכירים אותה ועד האחרון העובדים והמתנדבים שיגיע להר. כהנחיה שלי כמנכ"ל מד"א הנחיתי בצורה חד-משמעית ומפורשת – עובד או מתנדב שלא מכיר את הפקודה לא יעלה להר, לא יתפקד בהר כמגיש עזרה ראשונה או כמישהו שצריך לתפקד ב- - -. לא יכול להיות ברדאק.
דוד אזולאי
אתה שם לב שיש פה מגמה מסוימת למנוע מכוחות מתנדבים לעלות להר.
אלי בין
לא, לא. אני אמרתי ההיפך, אני מברך.
אריה ביבי
הוא לא אמר את זה.
אלי בין
ההיפך, אני מברך ואני רוצה שיגיעו מכל הארגונים. אני אומר לך שאני מברך על כך. ההיפך, מגוש דן מגיעים, מאלעד מגיעים, מבני ברק מגיעים, מירושלים חרדים מגיעים, מבית שמש מגיעים. יש מספיק ארגונים ואנחנו נברך על כל ארגון.
היו"ר אמנון כהן
תודה רבה.
אורי מקלב
אדוני היושב-ראש, אדוני היושב-ראש - - -
היו"ר אמנון כהן
סליחה, סליחה. בסדר, בסדר, איחוד והצלה חשוב מאוד. אבל אני רוצה לשמוע את כוחות - - -
אורי מקלב
אתה יודע שבמליאה - - -
היו"ר אמנון כהן
חבר הכנסת מקלב, קצת כבוד ליושב-ראש, קצת כבוד. תן לדבר, מספיק.
מירי רגב
גם פה צריך לריב בין חרדים לחילונים? למה צריך להביא את המריבות האלה לפה? זה סקטוריאלי? זה הצלת חיי אדם, באמת. פשוט לא יאומן, פשוט לא יאומן. אפשר לחשוב שאנחנו מדברים פה על גיוס החרדים לצבא.
אורי מקלב
הודעה אישית, אי-אפשר?
היו"ר אמנון כהן
אני רוצה לשמוע איך שירותי כיבוי והצלה נערכים. אף אחד לא מדבר עכשיו. מי שידבר בלי רשות יצא החוצה. מפקד שירותי כבאות, בבקשה.
דני חנניה
דני חנניה, מפקד הכיבוי של הגליל והגולן. גם אנחנו ערוכים תחת כנפי משטרת ישראל, ובשיתוף פעולה מלא עם כל הכוחות, במיוחד עם המקומות הקדושים. אנחנו ערוכים עם שבעה צוותי כיבוי בכל החזיתות. זאת אומרת, בכל מוקד, בכל חניון, בכל מקום, יש לנו אפשרות לתת פתרון מיידי במרחק של - - - ועוד שתיים וחצי דקות.
על ההר אנחנו ערוכים היום עם יותר כוחות וגם יותר מבכל שנה. אגב, אני עושה את זה בפעם ה-25, אני חושב שזו תהיה הפעם האחרונה. אנחנו ערוכים הפעם עם יותר כוח-אדם ויותר אמצעים בגלל שגדלנו והשתדרגנו.
היו"ר אמנון כהן
האם יש מספיק משאיות וכל מה שצריך?
דני חנניה
כן. על ההר במיוחד אנחנו צריכים יותר כוח-אדם רגלי עם מכשירים מיוחדים שאנחנו הולכים איתם על הגב.
היו"ר אמנון כהן
ערוכים.
דני חנניה
כן, ערוכים ומוכנים.

יש שני דברים שהם בעייתיים כרגע. הראשון, לקראת ההילולה בשנה שעברה התקינו את מערכת הכיבוי האוטומטית בכל המבנה. בשנה שעברה אנחנו אישרנו כי באותו שבוע גמרו להתקין את זה. עד היום אין לנו אישור מהוועדה שאכן המערכות פועלות כשהן תקינות. אנחנו השנה התנינו את זה כתנאי. אני יודע שהמנכ"ל, הרב שלוש, מתעסק עם זה. הוא אמר שהיום או מחר זה יהיה, ואני מקווה שזה יהיה.
דבר נוסף שאתה, אדוני היושב-ראש, הזכרת בתחילת דבריך הוא נושא הלולים. כמו שאתה יודע, לוקחים לולים במושב ומשנים את הייעוד שלהם למגורים. חברים, אני לא מדבר על כסף, אני לא מדבר על בריאות, אני לא מדבר על שום דבר. אני מדבר על שינוי ייעוד שמסכן את כל מי שגר שם. מערכות החשמל הן מאולתרות, אין שם אמצעי כיבוי. אני לא מדבר עכשיו על סירחון, הכול נקי, הכול טוב ויפה. המקום לא קיבל אישור ייעוד. אנחנו הוצאנו הנחיות בעניין הזה, אנחנו אסרנו להלין אנשים בתוך הלולים, וכמובן דרך הרשות המקומית. עשינו התייעצות משפטית גם עם משטרת ישראל ועם כולם. האחריות הכוללת היא אחריות על המועצה המקומית והיא זו שצריכה להוציא צווי סגירה למקום. אני יודע שגם בשנה שעברה דיברו על זה והיו הנחיות, אבל בפועל נכנסתי ללול שהיו בו מעל 250 איש. אני נותן התראה לפני האסון.
היו"ר אמנון כהן
תודה רבה. מנכ"ל איחוד והצלה, בבקשה. תגידי איך אתם משתלבים במערכת.
זאב קשש
זאב קשש, יושב-ראש איחוד הצלה. ברשותי כאן ארבעה פרוטוקולים שונים כאשר כולם דנים באותה היערכות ובאותו דיון. הנושא חוזר על עצמו שוב ושוב. אנחנו לא ממציאים גלגל. יש לנו ותק וניסיון. אנחנו לא מתיימרים לבוא במקום מד"א, להחליף אותם ולתת את ההיערכות הכוללת. כמו שהדגישו כאן חברי הכנסת, יש לנו את הניסיון המעשי בתוך השטח, יש לנו את התרומה הייחודית שלנו במקום. יש לנו ניסיון של אנשים. הצלה גליל תחת איחוד הצלה עובדים במקום כבר 16 שנים.
היו"ר אמנון כהן
מונעים מכם לפעול?
זאב קשש
אני חושב שמי שלא הבין את המילים בין השורות - - -
קריאה
אדוני, אף אחד לא מנע ממנו - - -
היו"ר אמנון כהן
אתה לא מפריע, ואתה לא מדבר. אפילו אם הוא משקר אתה לא מדבר. בסוף תוכל להגיב.
זאב קשש
ערכתי ישיבה בשבוע שעבר עם המקומות הקדושים. אנחנו עובדים בתיאום מול מרכז המקומות הקדושים.
היו"ר אמנון כהן
נאמר לנו כאן בוועדה שישנם עשרה גופי הצלה שעובדים, חלקם גדולים וחלקם קטנים, ויש כאלה שהם ותיקים יותר. כמובן שכל אחד צריך ללמוד מהניסיון של השני. מדובר פה באוכלוסייה ייחודית, וגם נציגי מד"א אמרו שיש להם מתנדבים חרדים ודתיים מהמגזר כי הם יודעים את הצורך. אנחנו רוצים שמיטב הכוחות יהיו בשטח ושכולם יתנו את המקסימום שלהם אם חס וחלילה נזדקק. האם מונעים את החיבור שלכם?
זאב קשש
אני חושב שברמת השטח אנחנו - - -
היו"ר אמנון כהן
אל תגיד לי רמזים. נותנים לעבוד או לא נותנים לעבוד?
זאב קשש
נכון להיום אני חושב שמי שאחראי פה לתת את מה שהיה בשנים שעברו, צריך לתת את האישור הסופי. זה הרב שווינגר מנכ"ל המקומות הקדושים.
מירי רגב
ממש לא. הוא לא אחראי על האירוע ואז הוא לא ייתן את האישור. - - -אם הוא אחראי על האירוע שיהיה אחראי על האירוע. אבל אי-אפשר לעבוד בצורה כזאת - - -
היו"ר אמנון כהן
אל תעזרי לי. חברת הכנסת רגב, תני לשמוע. אבל אי-אפשר להתפרץ כל רגע לכל דבר שיגידו. את לא יכולה להתפרץ כל רגע, בן אדם מדבר.
זאב קשש
מבחינתנו, אנחנו כמובן כמו כל שנה נגיע למקום ערוכים.
היו"ר אמנון כהן
האם מונעים מכם לפעול?
זאב קשש
אם הוועדה תחליט שלא ימנעו מלפעול אז אני מקווה שזה מה שיהיה בשטח.
היו"ר אמנון כהן
אני שואל שאלה עקרונית. האם בשנה שעברה מנעו ממך לעבוד שם? כן או לא.
זאב קשש
לא, וזה מה שאנחנו רוצים שיהיה גם השנה.
היו"ר אמנון כהן
בסדר, אני לא הבנתי שיש בעיה עם זה. אני לא הבנתי שיש בעיה עם זה. לא צריך ליצור בעיה כשאין בעיה.
מירי רגב
כבוד היושב-ראש, אתה שואל שאלות מצוינות. אבל הוא אמר שהאישור לעבודה היא שלו. אם הוא אחראי שיגיד: אני אחראי. אם הוא אחראי אז הוא אחראי. הוא לא מתאם בין המשטרה למד"א, הוא לא יתאם בין - - - ובין מד"א. אי-אפשר לעשות - - - . לא מעניין אותי פרוטוקולים, אותי מעניין גורם אחד שיפנה פצועים.
אורי מקלב
אף אחד לא ימנע מהם גם אם - - -
היו"ר אמנון כהן
נציג המועצה האזורית, אני רוצה שתתייחס לזה שהופכים את לולים למקומות מגורים. איך אתם נערכים בתוך המערכת? במה אתם זקוקים לסיוע? האם אין סכנה לחיי אזרחים שחיים בתוך הלולים? כוחות הכיבוי אומרים שיש פה בעיה.
אייל דמרי
המועצה האזורית במשך כל השנה נמצאת על ההר במתכונת כזאת או אחרת של פיקוח. ההתעסקות עם בעלי הלולים שמתחילים לפרוס ביום ההילולא. זה החלטות פרטיות, הן כמובן מנוגדות להוראות שאנחנו מנחים שם. צוות הפקחים של המועצה האזורית שישנו בהר הוא מצומצם והוא לא מסוגל לטפל באירועים מהסוג הזה במתכונת שמתקיימת שם. אני חושב שהבעיה שם היא בעיה הרבה יותר גדולה. אין למועצה יכולת חוקית לאכוף שם תקנות שייאסרו על האנשים האלה, אלא להוציא דברים שהם נוגעים לנושאים המוניציפאליים שלנו. אין ספק ששם צריך לעשות עבודה יותר משמעותית בנושא הפיקוח במשך כל השנה כולה, וגם ברמת ההנחיות של כוחות הביטחון כדי לאכוף אותן שם. אני חושב שכאן גם המשטרה וגם המועצה צריכים לעבוד ביחד כמו שקורה במשך השנה כולה עם כל הגורמים שעובדים על האירוע עצמו. אני חושב שלעניין הזה צריך להקצות כוחות במשך התקופה שהאירוע הזה מתארגן.
היו"ר אמנון כהן
סגן שר החינוך דיבר על כך שיש שלוש משפחות שהשתלטו שם, ואמרו 54 שנה. של מי השטח? האם של המינהל?
קריאה
צריך להבין, זה רק בימי ל"ג בעומר. זה לא כל השנה.
מרדכי הלפרין
זה לא של המינהל. השטח הזה הוא חלקה 70 שהוא באחריות ועדת החמישה, לא מינהל.
היו"ר אמנון כהן
אז לא מפנים את המשפחות האלה? מה הבעיה? האם המשטרה לא נותנת סיוע?
סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס
לפני 54 שנים לא היו חצי מיליון איש במירון. איזה תשובה זה? הכינו להם תחליף.
קריאה
הם שם 54 שנה כאשר אף אחד לא התעניין במקום הזה. אי-אפשר לבוא היום ולהזיז אותם הצידה. תנו להם מקום חלופי ומשהו צודק, ואז כן, אפשר.
ראובן אדרי
אבל היום מקיימים איתם דיון כדי לנסות לפתור את הבעיה גם של "תולדות", וגם שלהם. ממש ברגעים אלה, עוד מעט, או טו טו.
איילת עציון
צריך לציין גם שהפתרון שכביכול ניתן להם לא ניתן להם עד רגע זה כי עצרו לנו את העבודות. הם אמורים הרי ללכת אחורה.
היו"ר אמנון כהן
נציג אגד, איך אתם משתלבים בתוך המערכת?
רונן חליפה
אנחנו ערוכים, אנחנו מקווים שיעבור בשלום ושלא יהיו מריבות, ושתהיה אחוות אחים – שנביא את כולם בשלום ונחזיר אותם בשלום.
היו"ר אמנון כהן
בעזרת השם, ושלא נשתמש בכוחות הצלה.

נציג משרד הפנים, בבקשה. איך אתה מרגיש?
יוסף ברון
יוסי ברון, ממונה מחוז צפון משרד הפנים. לשאלתך, אני מרגיש מצוין, בוודאי לאור ההיערכות הרצינית שמתקיימת פה. ההיערכות הזאת לא התחילה היום ולא לפני שבוע. היא נערכת במשך כל השנה. אני רק רוצה לציין שני דברים. דבר ראשן, צריך לציין ששנת העבודה, לפחות של משרד הפנים, כוללת באתר הזה לפחות 15 אירועים רציניים וגדולים. זה נכון שהשיא שלהם הוא בל"ג בעומר. אבל צריכים לזכור שיש במהלך השנה כמעט בכל ראש חודש, ובהרבה מאוד שבתות, גם כן התקבצות של הרבה מאוד אנשים בהר ובקבר. אתם מציינים רק את האירוע הזה של ל"ג בעומר.
היו"ר אמנון כהן
אנחנו דנים כרגע רק על האירוע הזה. אנחנו לא מונעים מכבודו להמשיך את העשייה היום יומית השבועית, החודשית והשנתית שלו. כרגע ההתמקדות היא ביום החשוב.
יוסף ברון
אז כדאי שתדעו שהטיפול שם במשך כל השנה, והשיפורים שם ניכרים. אנחנו היינו בסיור עם שר התיירות לפני חודש. לפני שבוע הייתי בסיור עם מר הלפרין ועם מהנדס המחוז. הדברים משתפרים מרגע לרגע.
היו"ר אמנון כהן
האם צריך לשנות שם תוכניות ולעשות התאמות מסוימות מבחינה תכנונית, תב"עות?
יוסף ברון
אני רוצה להתייחס לשתי נקודות. הנקודה האחת היא נקודת משטרה. כרגע אין נקודת משטרה קבועה בהר. אנחנו פתרנו בעיה לאירוע עצמו למקום נקודתי. אבל נקודה קבועה למשטרה אין כרגע.
היו"ר אמנון כהן
למה אי-אפשר לתכנן? מה הבעיה?
יוסף ברון
אנחנו נתנו פתרון זמני. אישרנו תחנה משטרה בוועדה למתקנים ביטחוניים. הנושא הזה נפסל על-ידי היועץ המשפטי לממשלה מסיבות משפטיות.
היו"ר אמנון כהן
משפטיציה של מדינת ישראל.
יוסף ברון
נכון. לפיכך, אנחנו עוברים לחלופה יותר ארוכה של תשתית נקודתית. התוכנית נמצאת בביצוע, היא תיקח כחצי שנה.
היו"ר אמנון כהן
האם יהיה לנו בעזרת השם בשנה הבאה?
יוסף ברון
תהיה נקודת משטרה קבועה.
היו"ר אמנון כהן
בעזרת השם.
יוסף ברון
הנושא השני זה התב"ע לכל ההר. היא גם כן נמצאת בהליך לאור בקשת מבקר המדינה להשלים אותה תוך שנה. אנחנו מקווים שתוך שנה בשיתוף עם משרד התיירות תהיה תב"ע במירון.
היו"ר אמנון כהן
תודה.
מירי רגב
אדוני היושב-ראש, לגבי העניין הזה של מנכ"ל משרד הפנים, היתה לי התכתבות עם השר אלי ישי בעניין הכבאות. בדוח מבקר המדינה היתה סוגיה בנושא הכבאות על ההר. האם הנושא הזה נפתר?
יוסף ברון
היום אנחנו כבר לא אחראים על הכבאות.
היו"ר אמנון כהן
זה ביטחון הפנים היום.
מרדכי הלפרין
בוטלה התב"ע, לא נפתרה הבעיה.
דוד אזולאי
אדוני היושב-ראש, אני רוצה להתייחס לנקודה אחת שנוגעת לממונה על מחוז הצפון וזה המועצה האזורית מרום הגליל. חלק גדול של הנטל נופל על המועצה האזורית. אחר כך הולכים והמועצה היא שנשארת בסוף והיא צריכה לשקם ולטפל ולסדר את הדברים האלה. בשנה שעברה קיימנו דיון מיוחד ולשמחתי הרבה היתה היענות. הממונה על המחוז נמצא פה הפעם. אני חושב שמן הראוי שהוא ייקח את הנושא הזה לתשומת ליבו ולתקצב בתקציב נוסף את המועצה האזורית מרום הגליל על מנת לתקן את כל הקלקולים שנעשו.
מירי רגב
מצטרפת לדבריו של חבר הכנסת אזולאי.
היו"ר אמנון כהן
כולל נושא הביוב שעלה כאן וביקשתי שתפנו אלינו. אנחנו נעשה אולי מתקציב רזרבות השר של כולם.
יוסף ברון
כבוד היושב-ראש, נדמה לי שהיתה תכתובת בנושא הזה גם עם חברת הכנסת רגב.
מירי רגב
נכון.
יוסף ברון
אנחנו ענינו על כך והתייחסנו לכך. גם באופן תקציבי אנחנו מתקצבים בתוספת תקציב דרך רזרבות שר בין 2 ל-2.5 מיליון שקל למועצה אזורית מרום הגליל. רבותי, זה לטובת הנושא הזה. אתם צריכים להבין שמשרד הפנים לא יכול להחזיק את קבר הרשב"י לבדו. יש פה הרבה מאוד משרדים ששותפים. משרד הפנים מתקציבו לא יכול להחזיק את קבר הרשב"י.
היו"ר אמנון כהן
לא, איגום משאבים.
יוסף ברון
לכן, הנושא הזה יבוא לידי פתרון לאחר החלטת ממשלה שקבעה שיש שם חברה. הנושא הזה יתוקצב. התב"ע גם תיתן פתרון. תהיה הפרדה בין המושב לבין הקבר.
מירי רגב
גם המועצה לא יכולה לקחת את זה על עצמה.
היו"ר אמנון כהן
כן.
יוסף ברון
ודאי. ולכן, התב"ע החדשה תוציא את המושב.
היו"ר אמנון כהן
תוך כדי דיון עלינו קצת לטונים גבוהים יותר. נציגי מד"א, אנחנו קיבלנו את סקירת מד"א על ההיערכות ושמחנו שאתם עובדים בשיתוף פעולה עם כל מי שיכול להתנדב על מנת לתת את המענה. כמובן שמדובר באירוע שאליו מגיעות הרבה אוכלוסיות ייחודיות שצריכות לקבל מענה. יש ארגונים שפועלים ויודעים לעשות את העבודה. כמובן שצריכה להיות התוויה מלמעלה, לתת הנחיות. הבנתי שבשנים עברו עבדתם גם בשיתוף פעולה יפה. אבל תוך כדי הדיונים הטונים עלו, ואני לא רגיל שבדיונים שלנו נכנסים קצת בבוטות בחברי כנסת שהם נבחרי ציבור, ואני די ותיק כאן. אלי, היתה פה קצת התבטאות שעברה את המידה. אני יושב-ראש ועדה פשוט נפגעתי בגלל חברי הכנסת. אלי, אני חושב שבלהט הדברים נאמרו דברים שקצת יצאו מפרופורציה.
אורי מקלב
אתה לא צריך להיפגע אם אני לא נפגע.
אלי בין
אני מתנצל, לא היתה לי כוונה לפגוע. אני מכיר את חבר הכנסת מקלב שנים רבות, ואנחנו חברים טובים. אבל אנחנו לא מסכימים בנושא מסוים.
היו"ר אמנון כהן
הביטוי היה קצת קשה.
אלי בין
לא, הוא לא היה קשה. אני אמרתי לו את מה שאני באמת חש. אדוני היושב-ראש, אני חש את זה כל ישיבה על-ידי אותו חבר כנסת, ואני לא חוזר בי מהדברים.
היו"ר אמנון כהן
אדוני, זכותך להגיב.
אורי מקלב
כל זמן שהוא היה בתוך דבריו לא רציתי להיכנס לתוך דבריו. אנשים שיושבים סביב השולחן מכירים חוקים ודברים אחרים, אבל הם לא יודעים שבכנסת, גם במליאה, יש מושג של הודעה אישית. אם אחד מחבר הכנסת מתייחס לחברו, לטוב ולמוטב, יש לו זכות הודעה אישית. יש לו חמש דקות להגיב על הדברים. כאן אף אחד לא תיקן תקנה כי אף אחד לא העלה על דעתו שאחד מהנוכחים יתבטא לטוב ולמוטב על חברי כנסת. או שהיושב-ראש מפסיק את זה מייד באמצע או שחבר הכנסת עושה את זה.
קריאה
מה שלא קרה.
אורי מקלב
למרות שחידשו את התקנון לא עשו את זה כי זה דבר חריג מאוד. כשזה קורה זה לא נורא. למה זה לא נורא? קודם כל, אני מסכים עם מה שאמר אלי בחלק אחד שאני מכיר כנראה את מגן דוד. אני חבר במגן דוד כנראה לפניו, הרבה לפניו. אתה לא נמצא 40 שנה כמעט במגן דוד אדום. קורס תאר"ן הראשון שאני עברתי היה כבר לפני 37 שנה וכמתנדב. יחד עם זאת, אני גם מאוד מעריך, כולל את האנשים, בוודאי את המתנדבים של כל מגן דוד ובארגונים אחרים וגם את אנשי המינהלה. אני חושב שגם הם עושים עבודה חשובה, ואני מאוד מעריך את כל מי שעוסק בהצלת נפשות.

אבל צורת התגובה שלך אליי באמת הוכיחה ושיקפה לאנשים שאתה נמצא מולם אולי קצת בעימות מסוים וחוסר הסכמה. באמת הכוחניות הזאת והבוטות הזאת שהיו בדבריך שהם ללא תקדים, הם לא מצויים כל כך הרבה, והאגרסיביות הזאת, אומרים למה אנשים אחרים באים אליי כדי שאני אגן עליהם. ולו זו אף זו, אתה יודע שהנושא הזה לא פוגע בי מסיבה אחת. קודם כל, כשאתה מבקר אותי וזה בסדר – אתה אומר שאנחנו חברים טובים – ולא מי שמבקר אותך בהתנהלות מבקר אותי, אז אני קצת נרגע. מי שביקרו אותו בשנים האחרונות שעשה את זה ולא בדבר שקשור אליי והוא לא עשה את זה כלפיי ואתה עושה לי את זה, אז מי שמבוקר מאוד חזק מבקר מישהו אחר, זה בסדר. ובמיוחד כשאתה יודע את האמת.
אני לא נכנס למחלוקות והייתי יכול להיכנס בהרבה דברים במחלוקות שיש לכם. אני נכנס רק כאשר הציבור נמצא, גם כששימשתי כיושב-ראש בוועדה לפניות הציבור וגם אחרי זה כחבר בוועדות שונות. הציבור גם יודע את זה. על מה אני מלין? על מה אני נלחם? על עושק הציבור, על זה שרואים את הציבור כמסחטת כספים שאפשר לדרוש מהם. רוצים לקבע את הדברים האלה בחוקים. כמה לוקחים מאדם שמגיעים אליו רק לביקורת או שרק מזמין אמבולנס או לא מזמין אמבולנס? כמה חובות יש לאנשים במגן דוד אדום? איך זה שאנשים חייבים למגן דוד אדום 250,000 שקל? חצי מיליון שקל יש אצל עורכי דין שגובים מאנשים כספים על חובות, ואין לכך תקדים באף סדר גודל. אני מלין על הדברים האלה, אני לא מלין על המסירות שלכם ועל המקצועיות שלכם. אני מלין על דברים אחרים, על מה שקשור לציבור, ועל דברים מסוימים שמהם הציבור נפגע ועל היחס כלפיו.
גם כשמגיע נושא של איחוד הצלה – אין שום שוני ממה שהיה קודם. בשנים האחרונות נאלצנו לגונן עליהם בכל הוועדות בעניין הזה, כי מלחמות אחרות, יש בזה דברים אחרים. אני לא רוצה להגיד מה מניע את הדברים האחרים. אנחנו לא מוכנים שהדברים יבואו לידי ביטוי בשירות לציבור.
היו"ר אמנון כהן
אין פה בעיה.
אורי מקלב
יש בעיה, ואני אקריא לך את ההודעה שהתקבלה: בוועדת הפנים בכנסת הוחלט כעת מגן דוד אדום יהיה הגוף היחיד שיפקח על נושא הצלה במירון. משמעות הדבר שיסדירו את זה גם כן שהם גם אלה שייתנו את השירות היחיד.
מירי רגב
מה הבעיה? זה נכון.
אורי מקלב
- - -שלא יצאו מכאן החוצה והמשטרה תבוא ותגיד שוועדת הפנים לא נתנה גיבוי לזה שמשלבים את איחוד הצלה בתוך מערך - - -
אלי בין
אבל אני אמרתי שאני מוכן, אני אמרתי שאני מוכן. חבר הכנסת מקלב, אני אמרתי את זה בצורה הכי כנה.
אורי מקלב
תמיד כשהסכמנו, גם כשהיו טענות לאו דווקא מצידכם, מצד המשטרה להתנהלות של ארגונים כאלה ואחרים, על זה שמסתובבים בהר הלוך חזור - קיבלנו את זה. הגענו איתם להסכמות והגיעו אחרי זה לתובנות מה עושים ואיך עושים. מי שמחרף כל השנה, שבתות, ימי חול, לילות כימים, בכל עת ובכל שעה, עבור כל הציבורים הוא גם ימשיך לתת את זה בהתנדבות בחלק הזה. זה מה שאנחנו דורשים מכם ושלא יימנע משהו אחר.
היו"ר אמנון כהן
אוקיי, אף אחד לא מנע.
מירי רגב
אף אחד לא מנע את זה. הדבר היחידי זה שזה יעבור תחת מד"א.
אורי מקלב
אני לא צריך את ההתנצלות של אלי, אני גם לא נפגעתי מההתנצלות. אני גם מבין את הדברים. אבל זה רק מוכיח, עצם ההתנהלות, איך מתנהגים עם מישהו אחר.
היו"ר אמנון כהן
תודה רבה. אני שמח שהארכנו כאן בדיון. אנחנו ללמדנו הרבה מאוד דברים.
קריאה
דבר קטן לפתרון.
היו"ר אמנון כהן
אני חייב לסיים את הדיון.
הבנו שיש בעיות עם רשות העתיקות ואנחנו פונים. הוועדה מוציאה מכתב למנכ"ל רשות העתיקות לאפשר לכל הכוחות במקום לעבוד לקראת האירוע של ל"ג בעומר. אנחנו התרשמנו שאין פגיעה בעתיקות. לאחר שמועד ההילולה יעבור הגופים המקצועיים ישבו ויאבחנו ויבדקו מה יהיה העתיד.

אנחנו מבקשים גם ממנהלת ועדת החמישה לפנות לוועדה במידה ויש צורך בתקציב נוסף לגבי הביוב באותו מקום או כל נושא אחר. דובר גם על כך שנקודת המשטרה צריכה לקבל מענה סופי. אנחנו אחראים גם על נושא התכנון במדינת ישראל, ואתם יכולים לפנות במידה ואתם חושבים שאנחנו יכולים לעזור ולסייע.

אנחנו גם פונים למד"א – תעשו את מלאכתכם נאמנה. יש לגייס את מיטב כוחות ההתנדבות, לתת להם הנחיות, לכוון אותם. זו תרומה רבה גם לאוכלוסייה וגם לכם. יהי רצון שלא נזדקק, אבל אנחנו צריכים לחבק את כל אלה שתורמים מזמנם וממרצם ורוצים להתנדב. לכן, ישר כוח לכם. תעבדו עם כוחות ההצלה במהלך כל השנה וגם עכשיו בשיתוף פעולה. אף אחד לא מנע מכם שום דבר.
קריאה
הם כן מונעים.
היו"ר אמנון כהן
סליחה, יש פה מנכ"ל שדיבר שלא מנעו ממנו. אני יושב-ראש ועדה ואם יש בעיה אני מבקש - - -
צבי יעקבזון
יש בעיה.
היו"ר אמנון כהן
אתה מפריע לי. אתה עוד לא חבר כנסת, כשתהיה חבר כנסת תדבר.
צבי יעקבזון
יהיה חפ"ק של איחוד הצלה או לא יהיה?
היו"ר אמנון כהן
אני מבקש ממך, אני מבקש ממך. מנכ"ל איחוד והצלה, אם תהיה בעיה תפנה אליי ואנחנו נטפל בזה. אם יש בעיה שמונעים מכם לפעול אנחנו פה. תודה רבה, הנושא הזה מוצה. הישיבה הזאת נעולה, תודה רבה.
הישיבה ננעלה בשעה 14:20.

קוד המקור של הנתונים