ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 19/03/2012

חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב-2012

פרוטוקול

 
PAGE
42
ועדת הכלכלה
19/03/2012

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 799>
מישיבת ועדת הכלכלה
יום שני, כ"ה באדר התשע"ב (19 במרץ 2012), שעה 13:30
סדר-היום
<הצעת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב-2011>
נכחו
חברי הוועדה: >
כרמל שאמה-הכהן – היו"ר

ישראל אייכלר – מ"מ היו"ר
אחמד טיבי
שי חרמש
מוזמנים
>
רון חלפון - עו"ד, לשכה משפטית, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, משרד התחבורה

דפנה עין דור - מנהלת אגף כלכלה, התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים, משרד התחבורה

לירן חשין-ברוש - עו"ד, מחלקת יעוץ וחקיקה - אזרחי, משרד המשפטים

קרן כהן סעד - עו"ד, מנהלת הלשכה המשפטית, חברת "אל על"

לינדה גרינפילד - אגף ניהול הכנסה, חברת "אל על"

אהוד שבתאי - יועמ"ש, מזכיר וסמנכ"ל, חברת "ארקיע"

יצחק גורן - יועמ"ש, עוזר מנכ"ל, "קלאסיק אייר נציגויות"

יוסי פתאל - מנכ"ל, "התאחדות סוכני הנסיעות"

דוד (גיל) דהאן - פעיל ה"משמר חברתי"
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר
איתי עצמון
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רכזת בכירה בוועדה
עידית חנוכה
רשמת פרלמנטרית
רונית יצחק
<הצעת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב-2011>
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
אנחנו מחדשים את הדיון. כבוד היועצת המשפטית, יש לנו נוסח?
אתי בנדלר
כן, אדוני היושב-ראש, לגבי מה?
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
לגבי הסוגיה שנותרה להכרעה.
אתי בנדלר
יש את הנוסח שהיה בפני הוועדה. ובקשר אליה ביקשת לעשות חשיבה מחודשת. מדובר על סעיף 3(א)(2) שמדבר על השבת תמורה ועל התוספת השלישית.
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
סיכמנו על ה-24 שעות הבחנה בין חנייה לבין - - -
איתי עצמון
עוד לא סיכמנו את הכול, יש עוד כמה פרטים לפני כן.
לאה ורון
לגבי טיסת המשך – מה שסיכמת זה שבתנאי שהטיסה היא פחות מ-24 שעות.
אתי בנדלר
ההערה האחרונה היתה של הגב', אם אני זוכרת נכון, מחברת "אל על", שכחתי את שמך.
קרן כהן סעד
קרן.
לינדה גרינפילד
לינדה.
קרן כהן סעד
קרן ולינדה.
אתי בנדלר
לינדה ניסתה להסביר מדוע אם הכרטיס כולל קופונים של מספר חברות, אז המפעיל יכול להיות אחראי רק לטיסה שהוא עצמו ביצע ולא לטיסות המבוצעות על-ידי חברות אחרות, מפעילים אחרים, הגם שהם הנפיקו את הכרטיס.
ואני חושבת שזו עמדה מאוד בעייתית, כי בעצם היא משאירה את הנוסע שרכש ממפעיל מסוים כרטיס, שבשל הסדרים שלו עם חברות אחרות, בעצם משאירים אותו ללא תרופה כלשהי.
קרן כהן סעד
אם אפשר, אני רק רוצה להדגיש משהו בנושא הזה. צריכים להבין שזו מהות תחום התעופה. חברות עושות את זה, אגב, בשביל לשרת את הצרכן - הן מציעות לו, הן חותמות על הסכמים עם חברות תעופה אחרות, קוראים לזה "הסכמי אינטר-ליין" בשביל שהן יהיו מסוגלות להציע לנוסעים מוצר טוב יותר עבורם, מוצר מוזל עם יעד המשך מבלי שהן מובילות. ובנושא הזה אנחנו משמשות בדיוק כסוכן, זאת אומרת, אנחנו נחשבות כסוכן.
אם יהיה כזה סעיף שיטיל עלינו את החובה - ואני לא מדברת על ההמשך - להחזיר את מה שאני הובלתי, פועל יוצא מזה שהצרכן ייפגע, כי אני אהיה חייבת להגן על עצמי ואני אוציא עכשיו כרטיסים אחרים בשביל שלא אצטרך לפצות אותו. אז הכרטיס שלו יהיה יותר יקר בשביל הפוטנציאל של הביטול - סטטיסטית כמה דברים כאלה יש? הפגיעה הזו שווה עבור זה? אני לא בטוחה.
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
כן.
יוסי פתאל
אני חושב שההסבר הזה הוא לא נכון, הוא לרעת הצרכנים והדוגמה ההפוכה מוכיחה את זה. אם נגיד, חברה אמריקנית תמכור טיסה לישראל, שמתחילה באמריקה וטסים מארצות-הברית לאירופה בחברה אמריקנית וטיסת ההמשך תהיה עם "אל על", וחברת "אל על" לא תפעיל את טיסת ההמשך. אותו לקוח מארצות-הברית, נגיד שהוא אזרח ישראלי, שירצה לפנות לחברת "אל על" ויגיד: אני רוצה החזר עבור הקופון הזה - היא לא תכיר בו, לא אותו ולא בו. היא תגיד: אתה קנית את זה ב"אמריקן איירליינס" בארצות-הברית, אני לא מדברת אתך ולא משיבה לך כסף.
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
זה נכון מה שהוא אומר?
יוסי פתאל
כן. לקוח שקנה ב"אמריקן איירליינס" בארצות-הברית - - -
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
לא, לא שאלתי אותך אם זה נכון. שאלתי אותן אם הטענה נכונה.
לינדה גרינפילד
הכרטיס של "אמריקן איירליינס" שכולל בתוכו גם טיסה של "אמריקן איירליינס" וגם "אל על" תומחר בצורה מסוימת כדי להביא את הנוסח מנקודה A לנקודה B. והיה והנוסע יגיע רק ללונדון ועכשיו הוא לא יכול להמשיך לישראל, "אמריקן איירליינס" בעצם צריכה עכשיו להטיס אותו על חשבונה חזרה לארצות-הברית וגם אם הם יפצו אותו על הקטע, זה בעצם בהסבר, - -
יוסי פתאל
הוא יכול לתבוע את "אל על" או לא, זאת היתה השאלה.
לינדה גרינפילד
- - מלונדון – תל-אביב – לונדון. עדיין "אמריקן איירליינס" הפסידה, כי אנחנו "אל על" גרמנו לה איזשהו נזק. אני לוקחת את זה בצד השני. בעצם את הניו-יורק - לונדון - ניו-יורק אנחנו מבקשים מ"אמריקן איירליינס" לשלם, למרות שאת התקלה גרמה "אל על". "אמריקן איירליינס" תחזיר לו את החלק לונדון - תל-אביב - לונדון, אבל את הקטע שלהם הם יטיסו בחינם.
יוסי פתאל
לינדה, מה שעולה מהדברים שאת אמרת - -
לינדה גרינפילד
ועכשיו אם ניקח את התמונה ההפוכה, עכשיו נעשה תמונת מראה.
יוסי פתאל
- - שהמצב עוד יותר חמור. הלוא הלקוח אפילו לא יודע כמה כסף לתבוע. הוא קונה טיסה אחת במחיר אחד, שיש בו מספר חברות תעופה. הוא אפילו לא יודע בקופון מה המחיר שלו, כי זה לא מתומחר בנפרד.
אתי בנדלר
נכון.
יוסי פתאל
כתוב לו, לצורך העניין, תל-אביב - אירופה, אירופה - ארצות-הברית וזה עולה לו 1,000 דולר. לא כתוב על כל קופון את החלק היחסי שלו. ולכן, האחריות של מי שהדפיס את הכרטיס, חברת התעופה למיטב הבנתנו, ואנחנו מטיסים את רוב הלקוחות, היא על החברה שהיא בעלת הכרטיס, היא ה"ולידייטור", שמה מוטבע והכרטיס, אגב, הוא נכס שלה, גם על-פי חוק. לנו, נגיד, אסור לגעת בשום מלה ומאחורה, כל דבר שמוגדר באמנות בין-לאומיות וכו'.
נניח, שנלך לשיטתם - לא קיבלנו תשובה האם הם יפצו את הלקוח בקטע של אירופה - ארצות-הברית, כיוון שאף אחד לא יודע כמה זה עולה, כפי שנאמר פה, מתמחרים את כל הטיסה. התחשיב הפנימי לא ידוע לנו בכלל. ונניח שאני אחראי עכשיו לסייע ללקוח, אני לא יודע כמה לתבוע.
לינדה גרינפילד
יש מחירים.
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
סליחה.
יוסי פתאל
לא כל קופון מתומחר בנפרד.
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
כן.
רון חלפון
אבקש להתייחס להערות גם של סוכני נסיעות וגם של חברת "אל על". לגישתנו, הגורם שיודע לקבל כסף מהלקוח, הוא הגורם שצריך לדעת גם להחזיר. אם אני רוכש מקרר ב"מחסני חשמל", מקרר תקול, אני מחזיר אותו למי שקניתי ומקבל את הכסף חזרה, ולא מעניין אותי אם עכשיו היבואן יחזיר לו את הכסף או לא יחזיר לו את הכסף, זה לא מעניין אותי. כל מי שיודע לקבל כסף מלקוח, צריך לדעת להחזיר לו.
יוסי פתאל
לא זה לא נכון.
רון חלפון
רגע, אני חושב שסוכני נסיעות, אם הם יודעים לבצע את העסקה ולקבל כסף מהלקוח, אם יש תקלה וצריך להשיב, כי הטיסה לא בוצעה, הם צריכים להחזיר לו ולא רק לטפל. אם אתה יודע לקחת כסף, אתה צריך גם לדעת להחזיר אותו. אני לא מדבר על פיצוי. כנ"ל גם לגבי חברת "אל על" – חברת "אל על", אם היא מוכרת טיסות מכוח הסכמי "אינטר-ליין" או הסכמי "קואצ'ר" או בהקשרים אחרים, חברות אחרות גם בבריתות, מי שהנפיק את כרטיס הטיסה וקיבל את הכסף, הוא זה שצריך להשיב אותו ללקוח.
הלקוח לא ילך עכשיו לחפש את חברת "תאי", כי אין לה בכלל נציגות בארץ. הוא קנה מסוכן נסיעות, הוא שילם לו עכשיו 300 דולר על טיסה פנים ארצית בתאילנד, מי שצריך להחזיר לו את הכסף זה סוכן הנסיעות. אין לו אופציה בכלל ללכת לתבוע את החברה התאילנדית. פשוט אנחנו לא נוכל להוציא את החוק הזה לפועל, אם מי שקיבל את הכסף לא יהיה זה שיחזיר. לכן, אני חושב שצריך - - -
היו"ר כרמל שאמה-הכהן
אבל במקרה שחברה לא מיוצגת בארץ - אז תחול חובה?
יוסי פתאל
אגב, גם השם שהוא אמר זה לא נכון, כי היא מיוצגת, אבל לעניין עצמו - - -
רון חלפון
לא משנה, זו היתה דוגמה. זה משנה אם זה "תאי" או חברה אחרת?
יוסי פתאל
אדוני, כבר בוועדה באמת מהישיבות הקודמות הצעתי, ואני חוזר על ההצעה, שנהיה אור לגויים אבל לא נסנוור אותם שוב פעם - אין כזה דבר בעולם, אין, אנחנו רוצים להתקדם יותר מאירופה, יותר מארצות-הברית בנושא של עיכובי הטיסות - אין מצב שחברת תעופה, אגב אני מציע גם - - -
אתי בנדלר
לגבי סוכני נסיעות אתה מדבר – אין דבר כזה בעולם, נכון?
יוסי פתאל
אין, נכון, בכל מקום בעולם - והכוונה המקורית של החוק היתה שבן-אדם שמגיע לשדה והוא לא טס, חברת התעופה צריכה לפצות אותו וכו'. לבוא היום ולהגיד, אגב, יש רק דרך אחת לקבל את מה שהוא אומר, שאנחנו לא נעביר את הכסף לחברות התעופה עד שהנוסע לא יגמור את הנסיעה, שזה יהיה חלק מהחוק.
ואני מציע לך לא לזנוח את ההיגיון הישר כשמדברים גם בענייני חוק – כשאנחנו מעבירים את הכסף, עניינית הכסף לא אצלנו. אם הוא אצלנו, אגב, כמו שהיה בפשיטות רגל, קח דוגמה, כשנאבקנו והחזרנו ללקוחות חודשיים את כל הכספים - עשינו את זה. אם הכסף נמצא אצלנו אנחנו צריכים להחזיר אותו ללקוח, וזה בסדר גמור.
אז אם אתם תגידו שבמסגרת החוק האחריות היא עלינו, אנחנו לא נעביר כספים לחברות התעופה, עד שהלקוח יחזור לארץ או יגמור את כל הטיסות שלו, אני מבין. אבל אם מצד אחד, אנחנו חייבים להעביר את הכסף אליהם, ומצד שני אני צריך להשיב לך את הכסף, שנינו יודעים שזה לא יקרה - לא משנה מה ההצעה שתתקבל פה. היגיון ישר.
להביא את המקרה של איזושהי חברה בחוץ-לארץ – בפועל, חברת התעופה קיבלה את הכסף, התמורה שנתתי לך זה הנפקת כרטיס, העברתי את הכסף עבורך לחברת התעופה. מכאן ועד להטיל עלי אחריות על השבת כסף על הטיסה, המרחק הוא רב. זה גם לא קיים בשום מקום בעולם. גם אם ההחלטה הזאת תתקבל פה, אתה יודע שסוכן נסיעות שהרוויח על כרטיס של 1,000 דולר - 70 דולר, לא ישיב 1,000 דולר ללקוח עבור 70 דולר עמלה שהוא קיבל. לא סביר.
רון חלפון
איך הנוסע יכול לאתר חברה כזאת, שכרגע מיוצגת בארץ רק על-ידך, אחרת הוא לא היה יכול לקנות.
יוסי פתאל
היא לא מיוצגת על-ידי.
רון חלפון
אתה זה שמקבל את הכסף - -
דפנה עין דור
אתה הקשר היחיד.
רון חלפון
- - הקשר היחיד הוא שלו.
יוסי פתאל
ברגע שאתה בחרת לו – אם אתה קונה באינטרנט - -
רון חלפון
כן.
יוסי פתאל
- - אתה לא שואל את אותן שאלות, נכון?
רון חלפון
נכון. אני חייב להגיד שלך שאם אני קונה באינטרנט, אני יודע שעכשיו ההתמודדות שלי אחרת מאשר נכנסתי לרחוב בן יהודה לסוכן נסיעות והוא אמר לי: אני מוכר לך את הכרטיס, אני משלם לו - -
יוסי פתאל
בשום שלב בעסקה אתי לא - - -
רון חלפון
- - וברגע ששילמתי את הכסף והטיסה שלי בוטלה, לא טסתי, אז אתה אומר: תלך, תחפש בבן יהודה את המוביל.
יוסי פתאל
תשמע רגע, זה לא רציני לשבת פה בוועדה ולהגיד שאת שלב ההטסה איכשהו אפשר לשייך אלינו. זה לא רציני אפילו מבחינת ההיגיון הישר להגיד שיש כשל תמורה בהטסה, אז באים לסוכן. נגיד שחברת התעופה פושטת רגל וכולם עכשיו תקועים בכל העולם, הסוכנים הם אלה שיפצו את הלקוחות? – בהיגיון הישר שלך.
רון חלפון
זה מקרה שונה. זה מקרה שונה.
יוסי פתאל
יש עכשיו כשל בהטסה, היתה בעיה עם המטוס, יש היגיון שאני אהיה אחראי על הכסף של הלקוחות? – בהיגיון הישר רגע, תחשוב. אגב, זה לא יקרה, אנחנו לא נעמוד בזה כלכלית.
דפנה עין דור
במצב הזה אתה גם מכין את הסנדוויץ'.
יוסי פתאל
במצב הזה אני גם מכין את הסנדוויץ' וארוץ לשדה תעופה עם כוס שתייה. אם יש אחריות, אז אני בטח נמצא שם לאורך כל הדרך. אגב, בוועדה כבר עברנו את זה, עשרות שעות אנחנו מבלים פה ביחד, עכשיו לחזור לזה –. הבעיה היא ההיגיון, מהרגע שאתם תאפשרו את ה"באפר" הזה שהוא אנחנו, אתם מסירים את האחריות מחברות התעופה והכסף לא יגיע ללקוחות. אני לא אצליח להשיב לו - - -
רון חלפון
אף אחד לא אמר שאין אחריות על חברת התעופה. יש גם את חברת התעופה - - -
יוסי פתאל
האחריות יכולה להיות רק במקום אחד - -
רון חלפון
אני אתן דוגמה אחרת - - -
יוסי פתאל
- - כיוון שהשקל נמצא במקום אחד בלבד, הוא לא נמצא גם אצלי וגם אצלם. אני חושב שזה יהיה נכון להגיד שמי שמחזיק את הכסף של הלקוח באותו רגע, שישיב את הכסף.
רון חלפון
אני רוצה לתת דוגמה נוספת בנוגע לטיסות שכר עם מארגן ומוביל. הרעיון של הצעת החוק, כמו שאני מבין אותה, שלנוסע יהיה מקסימום אופציות לפנות אליהם. מה שקורה היום בטיסות שכר, אתן דוגמה את "הדקה ה-90" כמארגן - טיסה בוטלה, בא הנוסע ל"דקה ה-90" היא אומרת לו: מה אתה רוצה? לא אני עיכבתי את הטיסה, לא אני ביטלתי אותה, תפנה למוביל. הוא הולך למוביל, המוביל אומר לו: מה אתה רוצה? אין לך חוזה אתי, לא שילמת לי, הלכת למארגן, דרך "הדקה ה-90". ומה שקורה, שנוסעים נופלים בין הכיסאות.
יוסי פתאל
הבאת דוגמה עם שבע שגיאות, אתה יודע.
רון חלפון
המטרה של הצעת החוק, שיוכל לפנות גם למוביל וגם למארגן ואחרי זה המוביל והמארגן, מי ששילם, יצטרכו לחזור אחד לשני - זו המטרה.
יוסי פתאל
עכשיו בוא נעמיד דברים על דיוקם. "הדקה ה-90" היא לא מארגן, היא רק סוכנות. והיא לא מדפיסה כרטיסי טיסה - - -
רון חלפון
חבל שאתה נתפס במקום ב - - - של הדוגמה. תיתן לי דוגמה אחרת של מארגן.
יוסי פתאל
לא ה - - - של הדוגמה, כי אתה אמרת עכשיו משהו וסתרת אותו.
רון חלפון
תיתן לי דוגמה אחרת של מארגן.
דפנה עין דור
"השטיח המעופף".
רון חלפון
"השטיח המעופף". אז בדוגמה תמחקו ותכתבו: "השטיח המעופף" היא מארגן, כן.
יוסי פתאל
אשאר עם הדוגמה שלך כי טוב לתקן אותה ולהבין. לא אמרתי משהו נגד המארגן. מצד אחד אמרת: האחריות צריכה להיות על הסוכן ואז אמרת שהאחריות תהיה על המארגן והמוביל.
"הדקה ה-90" או כל סוכן נסיעות, כל כרטיס שהוא מדפיס, לא משנה אם זה שכר או סדיר, זה החוזה שיש ללקוח שהוא יקבל את הטיסה שלו. השם שלי לא מופיע שם. השם של הסוכן לא מופיע, גם לא "הדקה ה-90" לצורך העניין. "השטיח המעופף" שהוא מארגן יופיע שם, ואז אתה יכול וצריך גם לפנות אליו או אם זו חברת "אל על" וכו'.
<(היו"ר ישראל אייכלר, 14:02)>
רון חלפון
ולמוביל?
יוסי פתאל
מוביל זה מי שהמטוס שייך לו.
רון חלפון
נכון.
יוסי פתאל
הוא תמיד נמצא בפנים, אגב. אסור לכם בחוק הזה בשום שלב להסיר ממנו אחריות - זאת תהיה טעות. אם יש מארגן שמישהו קנה ממנו את הטיסה הזאת, כמו "השטיח" שאתה אומר, הוא אחראי. להגיד עכשיו: תקשיבו, יש גם אחריות של סוכן, אתם יוצרים בלבול שפשוט מקהה את האחריות אצל מי שנמצא אצלו הכסף.

אתה רוצה לגשת למי שמחזיק את הכסף בכדי שהוא ישיב אותו עכשיו ללקוח. זה שתיצור אופציות ואת הבלבול הזה, אתה תיצור כאוס שהלקוחות לא יקבלו את הכסף. אתם צריכים ליצור חוק שמי שמחזיק בכסף באותו רגע ישיב אותו מייד ללקוח ויפצה אותו על-פי הצעת החוק.
כשאתה אומר
תקשיב, שמישהו פה יחזיר, או המארגן או המוביל או הסוכן ואתה יוצר יריבויות בינינו, אתה יוצר כאוס שהלקוח ייפול בין הכיסאות. כשאתה קובע אחראי - אגב בכל סיטואציה - אחד שהוא ברור, אז גם תהיה השבה של כסף, שזה או אני או המארגן או המוביל, ככה זה גם יראה.
אתי בנדלר
אגב, לגבי המארגן והמוביל, זו אחריות ברורה של כל אחד מהם, בהתאם למה שמוצע היום.
יוסי פתאל
נכון, זה קיים פה. אני באמת פונה לשכל הישר - סוכן נסיעות יכול להיות אחראי על עיכובים בטיסות באירופה או בכל מקום אחר? להיגיון הישר, עזוב רגע את ההתפלפלויות ונגיד ככה וככה. זה לא סביר.
רון חלפון
מה יעשה הנוסע? את המוביל הוא לא מכיר - - -
יוסי פתאל
כמו שהסוכן לא רלוונטי לרגע שהלקוח נמצא באוויר, הוא לא רלוונטי גם לתקלות שקורות מהרגע שהוא מגיע לשדה התעופה. הוא לא רלוונטי. גם להגיד עכשיו כשבן-אדם תקוע בשדה התעופה: תתקשר לסוכן שלך, זה כמו להגיד ללקוח: תדבר עם הקיר. אני יושב בקריית-שמונה, במעלות, להגיד לי: תקשיב, אתה עכשיו אחראי לפצות או להוציא את הלקוח – זאת טעות.
מה תגיד לו חברת התעופה בשדה התעופה? תפנה אל הסוכן שממנו קנית את הכרטיס. זו הסיטואציה שאתה יוצר פה וחבל. אגב, עוד פעם בעניין הזה, אני מציע לא להמציא את הגלגל – מה עושים בארצות-הברית? מה עושים באירופה? האחריות, אגב, שם היא על חברת התעופה, על המוביל, תמיד. צריך להיצמד בזה גם בישראל.
הלוא אגב, בחוק אחר שאתם דנים בו, שהממשלה עושה עכשיו הסכם בשמים הפתוחים, יש התחייבות של המדינה לעשות הרמוניזציה רגולטורית שנאמץ את כל הרגולציה האירופית as is לישראל. אגב, כל מאות ואלפי השעות שהתבזבזו פה בוועדה יימחקו באחת וייקחו את כל - - -
יצחק גורן
לא נכון, זה לא מדויק - - -
רון חלפון
זה לא נכון, זה לא מדויק.
יוסי פתאל
מה לא מדויק?
רון חלפון
כל מה שאמרת עכשיו פשוט לא נכון.
יצחק גורן
צריך לעשות הרמוניזציה - לא צריך להעתיק את החוק.
אהוד שבתאי
זה לא מדויק בכלל.
יוסי פתאל
רבותי, אני אומר לכם – אגב, זו גם עמדה שחברת "אל על" כחברת תעופה הציגה אותה במשרד התחבורה אצל השר, ואני קיבלתי את זה מיועצים משפטיים, אגב, גם של חברות התעופה – שבנושא של הגנת הצרכן אנחנו צריכים בישראל לאמץ את הדירקטיבה האירופית. לא יכול להיות מצב שתהיה סתירה בין הדירקטיבה האירופית לחוקים ישראליים, זו חלק מההתחייבות של המדינה.
אהוד שבתאי
אני חושב שזה לא מדויק, רון יוכל להגיב על זה - זה רחוק מלהיות - - -
קריאות
- - -
יוסי פתאל
זה לא חשוב. זה לא רלוונטי לדיון, לא רלוונטי לדיון.
קריאה
זה לא נכון, זה לא נכון.
היו"ר ישראל אייכלר
שמענו את עמדת סוכני הנסיעות. נשמע עכשיו את נציגת "אל על", הגב', עורכת-דין קרן כהן סעד.
קרן כהן סעד
לינדה תספר לכם.
לינדה גרינפילד
אני רוצה להתייחס לחלק של עורך-דין חלפון. לשאלתכם, ברגע שאני מוציאה כרטיס טיסה שכולל חברה אחרת אני כן יכולה גם לתמחר את ההחזר על החברה האחרת. כי נאמר: אם יש נוסע שיש לו טיסות ניו-יורק - לונדון - תל-אביב, איך ידעו לתמחר? אפשר, יש אפשרות לתמחר. אין לי בעיה גם אם ניקח את המראה ההפוכה כשאני לקחתי את הנוסע רק עד - - -
יוסי פתאל
זה מופיע על הכרטיס, לינדה?
לינדה גרינפילד
יש "פייר קונסטרקשיין" ואפשר לתמחר יופי - - -
יוסי פתאל
הוא יודע את זה במהלך של הקנייה?
אתי בנדלר
אני חושבת, עם כל הכבוד, שהתמחור זה החלק – הוא חשוב, אני לא מזלזלת בו – אבל הוא החלק הפחות חשוב בסוגיה. הסוגיה היא מי אחראי להשבת הנוסע, להשבת מחיר הטיסה, מי אחראי לפיצוי שלו במקרה ש - .

אדוני היושב-ראש, כיוון שהתחלפת אני רק אגדיר מה הבעיה: אדם קונה בישראל אצל מפעיל אחד, לצורך העניין, חברת "אל על" כרטיס מישראל לניו יורק עם חניית ביניים שאינה עולה על 24 שעות באירופה במקום כלשהו. מסיבות תפעוליות כלשהן, החליטה "אל על" שהטיסה מוינה, לצורך העניין, לניו-יורק, תבוצע על-ידי חברה אמריקנית, על-ידי מפעיל אמריקני.
קרן כהן סעד
לא החליטה. סליחה, היא מתקשרת עם חברה שמפעילה את הקו וינה - ניו-יורק.
אתי בנדלר
היא התקשרה. אני קניתי כרטיס לניו-יורק עם חניית ביניים, ידעתי או שביקשתי, או שהציעו לי עם חניית ביניים בוינה, בפועל הטיסה מבוצעת על-ידי שתי חברות שונות. חלק מהטיסה בוטל או שיש לה אחרת לפי הצעת החוק שמזכה את הנוסע בהשבת התמורה ובפיצוי. והשאלה היא מי חייב עכשיו לפצות את הנוסע על החלק, נניח, שמה שבוטל כרגע זו הטיסה מוינה לניו-יורק.
אהוד שבתאי
שהלקוח לא יודע את סכומה.
אתי בנדלר
האם "אל על"? או לצורך העניין חברת "אמריקן איירליינס" שאתה אין לי שום קשר, אין לי עילת תביעה נגדה, אני לא יכולה לעשות שום דבר. "אל על" מבקשת לשלוח אותי לחברת "אמריקן איירליינס".
לינדה גרינפילד
לא, לא, לא, אני רוצה - - -
קריאות
- - -
היו"ר ישראל אייכלר
הבנתי שהם רוצים אל סוכן הנסיעות.
אתי בנדלר
מה לא? אל סוכן הנסיעות, זו שאלה אחרת.
היו"ר ישראל אייכלר
אז זה ברור. מה השאלה פה בכלל? אז איפה השאלה אם כך?
אתי בנדלר
תיכף נשמע. אני רואה שלא הצגתי את זה נכון.
לינדה גרינפילד
זה ברור שחברת "אל על", שהכסף על הכרטיס נמצא אצלה חייבת להחזיר לנוסע את הקטע שהנוסע לא טס של וינה - ניו-יורק – פה אין חילוקים.
היו"ר ישראל אייכלר
כן, ודאי, זה לא יכול להיות חילוקי דעות.
לינדה גרינפילד
הכסף אצלי ואני זו שאמורה להחזיר. הדבר שהפריע לנו בקטע הזה, שאני עכשיו גם צריכה להטיס את הנוסע חזרה וינה - תל-אביב, ובעצם אם אחזיר לו את מלוא הסכום – אני בעצם הטסתי אותו שלא באשמתי תל-אביב - וינה - תל-אביב בחינם ופיציתי אותו על כל הכרטיס. מה שאני בעצם אומרת - - -
אתי בנדלר
רגע, הפוגה, הערת ביניים כדי שהיושב-ראש יבין את העניין, כי הוא לא היה מעורב בדיונים הקודמים. כנוסעת יש לי אופציה לקבל את הצעתם להמשיך בטיסת המשך אחרת, ואז אני לא זכאית להחזר. אם אני טסה בכל זאת עם "אמריקן איירליינס" או טיסה חליפית אחרת שהם מוצאים לי ואני משלימה את כל הטור שלי, מבחינה זו אני לא זכאית להחזר כספי.

מה קורה כשאני לא רוצה להמשיך – כי איבדתי את הטעם, את הסיבה שבגינה רציתי להגיע לניו-יורק, כי כתוצאה מהעיכוב הזה או מהביטול הזה אני כבר אחמיץ את החתונה שאליה נסעתי או את ישיבת העסקים או מה שלא יהיה, הסיבה שבגינה היה לי חשוב להגיע לניו-יורק לתאריך מסוים – ואני אומרת: עכשיו משבוטלה טיסת ההמשך מוינה לניו-יורק, בדוגמה הזאת, אני כבר לא מעוניינת להמשיך לניו-יורק, אין טעם, תחזירו אותי לארץ ותחזירו לי את המחיר ששילמתי.
מה שמציעה "אל על", היא אומרת: נחזיר לך את מה ששילמת על יתרת המסע, אבל כבר עשית טיול לוינה, אז את זה לא נחזיר לך. איך אפשר להעמיד נוסע במצב כזה?
קרן כהן סעד
אני רוצה להסביר. "אל על" מציעה כרטיסי טיסה לנוסע לקווים שלה. בשביל מוצר מועדף לנוסע היא מציעה לו גם טיסות המשך, טיסות ש"אל על" לא טסה אליהם. אז אולי תל-אביב - וינה - ניו-יורק זו דוגמה פחות טובה, אבל נמשיך עם הדוגמה הזו.
ל"אל על" יש אפשרות - ככל שתוציא בכרטיסים נפרדים תל-אביב - וינה עם "אל על" וכרטיס נפרד וינה - ניו-יורק עם איזו חברה שזו תהיה, לא תהיה בעיה, אנחנו לא נדון על זה, כי וינה - ניו-יורק זה יהיה כרטיס עם שובר אחר של חברת "אמריקן איירליינס" ואז זה יהיה אחר - - -
אתי בנדלר
אכן נכון, אבל אז קרוב לוודאי שלא אקנה את זה ב"אל על".
קרן כהן סעד
לא בטוח. אבל אז הכרטיס הזה יהיה הרבה יותר יקר לנוסע. אז "אל על" נמנעת מזה, היא מוציאה לו כרטיס מוזל, פרו-הצרכן. ועכשיו את אומרת לנו – אנחנו עשינו כרטיס מוזל פרו-הצרכן, והוא בחר שלא לנצל חלופה להמשיך קדימה עם אפשרות אחרת, הוא בחר לחזור חזרה לארץ, ועכשיו - - -
אתי בנדלר
נוסע סביר לא יבחר בחלופה הזאת אלא אם כן הטעם, הסיבה לכך שהוא רצה להגיע ליעד במועד מסוים חלף.
קרן כהן סעד
אבל עורכת-דין בנדלר, אנחנו בשביל החלופה האפשרית המאוד-מאוד רחוקה נותנים פיצוי שהוא לכל האפשרויות. זו האפשרות של הפיצוי - לקבל חזרה את כל הכסף על טיסה שלא בגללי היא לא בוצעה. אני לא אחראית על טיסת ההמשך ועל סיבת ביטולה. אז הפתרון יהיה שהצרכן ייפגע כי אנחנו לא נמכור כרטיסים על "אל על". את ההמשך אנחנו נמכור במחיר היקר יותר, אז הצרכן הוא זה שייפגע בשביל החלופה האפשרית שאותו נוסע יבחר לא - - -
אתי בנדלר
כן. אז הצרכן הנבון – אם אתם תמכרו שני כרטיסים מאוד יקרים – ילך למר פתאל או למי שהוא מייצג - -
קרן כהן סעד
לא תהיה לו חלופה כזו.
אתי בנדלר
- - וישאל אותו: תמצא לי כרטיס בחברה אחרת מוינה לניו-יורק באותה דוגמה, לא דרך "אל על" שגובה מחיר גבוה.
קרן כהן סעד
הוא יעלה לו אותו מחיר, אבל זו בדיוק הנקודה. הוא יהיה לו אותו מחיר כי זה אותו מוצר שהוא קונה דרך "אל על" וזה מה שאנחנו נציע לו.
אתי בנדלר
או שכן או שלא.
היו"ר ישראל אייכלר
אני מבין שאתם - - -
אתי בנדלר
אבל לא יתכן להשאיר את הנוסח ללא תרופה.
קרן כהן סעד
רק שיהיה ברור, אם זה הסכם "קואצ'ר" ש"אל על" היא המובילה, ברור שהיא אחראית לכל הדרך. אנחנו מדברים על טיסה שאין לנו שום אחריות עליה. אנחנו לא בהסכם "קואצ'ר" - - -
היו"ר ישראל אייכלר
למה אין לכם אחריות אם הקונה קנה אצלכם?
קרן כהן סעד
כי זו לא חברה שיש לי אתה איזשהו הסכם "קואצ'ר", שחתמתי אתה על איזשהו הסכם שאני אחראית עליו.
היו"ר ישראל אייכלר
אז מה שאת טוענת - - -
קרן כהן סעד
אני פשוט מציעה כסוכן את ההמשך.
היו"ר ישראל אייכלר
אני רוצה להבין את מה שאתם טוענים, שלמעשה בטיסת ההמשך אתם סוכנים כמו מר פתאל.
קרן כהן סעד
בדיוק, זו בדיוק הנקודה.
אתי בנדלר
זה מה שהם טענו מלכתחילה.
לינדה גרינפילד
נכון, זה מה שהתחלנו. התחלנו – אנחנו סוכן - -
קרן כהן סעד
זה מה שאנחנו בפועל, אנחנו בדיוק סוכנים.
לינדה גרינפילד
- - המשך.
אתי בנדלר
כשהנוסע מזמין אצלכם כרטיס מתל-אביב לניו-יורק עם חניית ביניים בוינה - הוא יודע שאתם בסך הכול סוכנים של הטיסה מוינה לניו-יורק?
קרן כהן סעד
בוודאי, אנחנו מחויבים להודיע לו מי המוביל האווירי.
אהוד שבתאי
סוכן - - -
אתי בנדלר
נו, באמת.
קריאות
- - -
היו"ר ישראל אייכלר
אני כנוסע לא יודע את זה. אתה יודע את זה?
אחמד טיבי
- - -
אתי בנדלר
ושאין לכם אחריות לגבי העניין?
קרן כהן סעד
על-פי חוק - - - אנחנו מחויבים להודיע מי המוביל האווירי, אנחנו מחויבים.
אתי בנדלר
אתם מודיעים מי המוביל האווירי, אבל הוא לא מבין מה המשמעות המשפטית של זה.
יוסי פתאל
הוא גם לא יודע מה המחיר - - -
אהוד שבתאי
- - - שזה יהיה סוכן נסיעות - - -
קרן כהן סעד
אני מעדיפה שתהיה לי חובת הודעה ולא את האפשרות - - -
יוסי פתאל
לא מופיע המחיר של טיסת ההמשך הזאת. הוא לא ידע אפילו כמה לתבוע.
קרן כהן סעד
- - -
אתי בנדלר
ודאי. זו הבעיה השנייה, אמרתי, שהיא פחות חשובה. יש קודם כל את הבעיה העקרונית, אחר כך יש את הבעיה של המחיר. זה יפה מאוד שאתם תגידו לי שתמחרתם את זה ב-x דולרים.
יוסי פתאל
בדיעבד.
אתי בנדלר
בדיעבד.
היו"ר ישראל אייכלר
יש פה בעיה שחברה מובילה תאמר לאזרח: תשמע, עד עכשיו אני הייתי המפעיל, מוינה והלאה אני רק סוכן נסיעות. אני כקונה פשוט אולי, שאלתי גם את חברי הכנסת כקונים פשוטים, לא מבינים את זה. כשאני קונה ב"אל על" כרטיס, זה לא כמו כשאני קונה אצל סוכן נסיעות.
קרן כהן סעד
אבל אתה יודע שאתה לא טס את טיסת ההמשך עם "אל על", אנחנו מודיעים את זה שזה לא עם "אל על", מודיעים את זה, אין אפשרות אחרת. אבל זה לא שאנחנו אומרים לך – אתה לא חושב שאתה טס עם "אל על", אתה מקבל כרטיס שכתוב לך מי המוביל האווירי, אתה עולה על מטוס אחר, זה ברור שזה לא "אל על", אין כאן שאלה. תראו, חייב להיות כאן איזשהו מאזן של - - -
היו"ר ישראל אייכלר
לך זה ברור שכשאת קונה ב"אל על" עד לוס-אנג'לס, נניח, דרך וינה ומחליפים מטוס ש"אל על" רק סוכנת נסיעות.
לינדה גרינפילד
מחליפים חברות, לא מטוס.
אתי בנדלר
לא הייתי מעלה את זה על דעתי, אדוני.
קרן כהן סעד
אנחנו מודיעים.
היו"ר ישראל אייכלר
גם את לא. אתה גם לא. את גם לא?
קרן כהן סעד
אבל אין כאן שאלה. אבל אנחנו מודיעים את זה לנוסע.
היו"ר ישראל אייכלר
אז יש את האדם הסביר.
קרן כהן סעד
אבל אנחנו מודיעים את זה לנוסע. זו החובה על-פי דין להודיע.
אתי בנדלר
את מודיעה לנוסע מי המפעיל שאתו אני טסה בטיסת ההמשך, אבל לא המשמעות המשפטית של החלפת המפעיל.
קרן כהן סעד
אבל עורכת-דין בנדלר, אני גם לא מודיעה לנוסע שטס בטיסת "קואצ'ר" בה יש חבויות בין חברות תעופה שקבועות בחוזה, אני גם אז לא מודיעה לנוסע: תדע לך שבחלק הזה החברה הזו והזו אחראית עליך, אני לא מודיעה לו, כי אין חובה כזו.
תחום התעופה סבוך – לא מודיעים את כל המשמעות המשפטית לכל דבר, זה גם בלתי אפשרי. וגם אם זה היה, הייתי מעדיפה שתתני לי חובת הודעה ולא את האפשרות הזו. אני אומרת לכם, בסופו של דבר הצרכן הוא זה שייפגע. תראו, חייב להיות כאן איזשהו מאזן בין הפגיעה בחברת התעופה לעומת טובת הצרכן. אנחנו בעד הצרכן, הכול טוב ויפה, אבל זה ייפגע בו. יהיו לו פחות אפשרויות.
אחמד טיבי
עורך-דין חלפון, לא שמענו את דעתך.
היו"ר ישראל אייכלר
אולי - - - בין סוכני נסיעות.
אתי בנדלר
זו סוגיה אחרת, על זה דובר כבר רבות על סוכני הנסיעות - - -
אחמד טיבי
אתי, לא שמענו את דעתו של חלפון כנציג הממשלה.
אתי בנדלר
הוא אמר חד-משמעית שהוא חושב שהם צריכים להיות אחראים לכול.
אחמד טיבי
למה לא להכריע, אדוני היושב-ראש? כבר דנו בזה.
אתי בנדלר
לא היה ספק בכלל. לא רק זה, אני חושבת, כפי שציינתי עוד בישיבה הקודמת - -
אחמד טיבי
בוא נכריע.
אתי בנדלר
- - שהחבות הזאת היא גם בהתאם לדירקטיבה האירופית. אתם מנסים להנהיג כאן כללים שונים.
היו"ר ישראל אייכלר
זהו, יש הרי חוקים בעולם בעניינים האלה. מישהו בדק מה קורה בעולם?
קרן כהן סעד
בדקתי את זה אצלנו, אף פעם לא נדרשנו לסוגיה כזו, למקרה ש - - -
היו"ר ישראל אייכלר
לא, בעולם. למשל, נוסע מניו-יורק עם "אמריקן איירליינס" לאירופה והם ממשיכים טיסה, אז "אמריקן איירליינס" אומרת לקונה: לא מכירה אותך למרות שקנית אצלי? עד יעד לאסיה או לאיזה מקום אחר.
אחמד טיבי
בוא נכריע, מספיק. כבר שעות - - -
לינדה גרינפילד
אנחנו לא אמרנו שאנחנו אומרים לנוסע - -
קרן כהן סעד
קודם כל, אני יכולה להגיד לך - - -
לינדה גרינפילד
- - שאנחנו לא מכירים אותו. אנחנו בהחלט מכירים אותו. לא דובר על הקטע הזה, גם דובר על הקטע שבהחלט אני כמנפיקת הכרטיס אמורה לתת לנוסע את ההפרש בין מה שהוא טס לבין מה שהוא לא טס. אנחנו מדברים על הקטע של מה שהוא כן טס - למה צריך לתת עליו החזר.
קרן כהן סעד
אבל אני יכולה להגיד לך מניסיון אישי, לי לא היתה דוגמה כזו, על טיסת "דלתא" ממיאמי לניו-יורק שנוסע, קרוב משפחה, נסע מיאמי - ניו-יורק עם "דלתא" ולא הספיק בגלל שהטיסה נדחתה. היא נדחתה והוא התעכב, הוא לא הגיע לטיסה של "אל על" בניו-יורק, אם אתה חושב ש"דלתא" פיצתה אותו על משהו, אז ממש לא.
יוסי פתאל
כי זה היה כרטיס נפרד לגמרי. זה לא היה כרטיס אחד, אלו היו שני כרטיסים.
אחמד טיבי
אדוני היושב-ראש, זה נושא שמיצה את עצמו. כבר דנו בזה יותר מדי.
קרן כהן סעד
זה מה שיהיה פה גם.
אחמד טיבי
מיצה את עצמו. שמענו את אלה, שמענו את אלה. מיצה את עצמו. נו, מה? כמה זמן נדון? בסדר, שמענו את דעת היועצת המשפטית.
אתי בנדלר
לכאורה, חילוקי הדעות ברורים כאן בקטע הזה ואתם צריכים להחליט.
אחמד טיבי
אנחנו צריכים להחליט.
אתי בנדלר
האם המפעיל יהיה אחראי במקרה שנוסע לא בחר בטיסה חלופית, האם הוא יהיה אחראי להשיב לנוסע את מחיר כל כרטיס הטיסה לרבות הקטע שהוא טס או לא.
היו"ר ישראל אייכלר
ההיגיון הפשוט אומר שכשאני קונה אצל מפעיל אני רוצה להגיע עד ליעד, והמפעיל אחראי להביא אותי ליעד וחזרה. ואם לא הביא אותי, אז הוא צריך לשלם לי כל מה שמגיע לי.
קרן כהן סעד
אבל תראו, לפי החוק הזה יש לך שירותי סיוע ופיצוי.
היו"ר ישראל אייכלר
זה שהוא מחזיר אותי מוינה לארץ – לא הרווחתי כלום.
קרן כהן סעד
לא, אבל הוא - - -
אתי בנדלר
לא, אתה מימנת מכיסך – במלים אחרות: מימנת מכיסך טיסת סרק לוינה. גם בזבזת זמן וגם מימנת מכיסך ללא פיצוי.
קרן כהן סעד
נכון. אבל עורכת-דין בנדלר, יש לך שירותי סיוע ואפשרות לטיסה חלופית רק במקרה שבחרת לחזור חזרה הביתה מבלי טיסת ההמשך.
אתי בנדלר
אני רוצה לומר לך שזה גורם לי לחייך כשאת אומרת שיש שירותי סיוע, אז זה יפה מאוד שבזמן שהוא מתלבט אם לנסוע בטיסת ההמשך החליפית שאתם מציעים לו והוא בוחן אם כדאי לו להמשיך בטיסת ההמשך או לא הוא יקבל סנדוויץ' ושתייה – על זה אומרים הצרפתים "שאפו". יפה מאוד, זה שירותי הסיוע.
היו"ר ישראל אייכלר
זה כבר יש בחוק מהדיונים הקודמים.
קרן כהן סעד
לא, אבל זה רק כשהוא החליט לא לנצל את טיסת ההמשך. האפשרות - - -
אתי בנדלר
באמת, צריכים לחשוב. הנוסע הסביר שקנה טיסה לניו-יורק או לוס-אנג'לס או whatever לא מעוניין להגיע לוינה ולחזור לארץ. לא זו המטרה שלו.
קריאה
נכון.
אתי בנדלר
הוא מעוניין להגיע ליעד שאליו הוא קנה את הכרטיס.
היו"ר ישראל אייכלר
אגב, "אל על" יכולה לתבוע את "אמריקן איירליינס" על הנזק הזה, נכון?
קרן כהן סעד
לא.
היו"ר ישראל אייכלר
למה לא?
אתי בנדלר
הוא יוותר על כך, להערכתי, בנסיבות מאוד חריגות כשבאמת הסיבה לנסיעה בטלה כתוצאה מהעיכוב.
קרן כהן סעד
נכון.
אתי בנדלר
לכן, להציג את זה כאילו שזה הולך למוטט את החברות, נדמה לי שזה מרחיק לכת.
היו"ר ישראל אייכלר
זה מקרים בודדים, לכאורה.
קרן כהן סעד
לא, לא רק שזה מקרים בודדים - - -
אהוד שבתאי
האם אין משמעות לסיבה שבלגללה לא יצאה טיסת ההמשך? זאת אומרת, אם הגענו עד פריס ומפריס יש טיסת המשך, בפריס שדה התעופה נסגר בגלל שלגים. האם עדיין חובתי להחזיר את הנוסע חזרה לתל-אביב ולפצות אותו על כל המסלול? או שחובה על נוסע סביר שיישאר עד תום סופת השלגים וימשיך אז. זאת אומרת, זו שאלה, זה לא כל כך חד-משמעי כפי שהוועדה מנסה לצייר את זה.
היו"ר ישראל אייכלר
סופת שלגים זה לא משהו כמו כוח עליון שמעוגן בחוק?
קרן כהן סעד
כוח עליון.
קריאות
- - -
רון חלפון
- - -
ישראל אייכלר
נדמה לי שסופת שלגים זה כוח עליון וכוח עליון נדמה לי שמעוגן בחוק.
קרן כהן סעד
אבל דיברנו גם על זה, אולי להוסיף סעיף כללי, כי אז - - -
אתי בנדלר
אני לא בטוחה. הנושא בכלל של כוח עליון רלוונטי רק לגבי פיצוי – תואם רק מתשלום פיצוי בהתקיים כוח עליון - - -
היו"ר ישראל אייכלר
על זה אנחנו מדברים, לא?
אתי בנדלר
לא, אנחנו מדברים על החזרת התמורה - - -
היו"ר ישראל אייכלר
הכרטיס עצמו.
איתי עצמון
ששולם, מה ששילמת.
אתי בנדלר
על הכרטיס עצמו. נוסע זכאי לפי בחירתו - - -
אחמד טיבי
לא נסעת.
היו"ר ישראל אייכלר
יש הווה אמינא, יש מחשבה שאדם ששילם לא יקבל החזר על כספו?
אחמד טיבי
כן.
ישראל אייכלר
אני יכול לחשוב שלא.
אחמד טיבי
הם זורקים את הכדור אחד לשני.
אתי בנדלר
וזה רק במקרה שכאמור, הוא לא ממשיך עם הטיסה החליפית. מציעים לו טיסה חליפית - - -
אחמד טיבי
והוא מסרב.
אתי בנדלר
הוא מסרב כי היא לא רלוונטית לגביו יותר.
יוסי פתאל
זה כל כך נדיר המקרה הזה.
אחמד טיבי
זה נדיר, הבנת?
אתי בנדלר
זהו, הוא נדיר. מנהלים כאן דיון כאילו שזה אחד מסעיפי הליבה של החוק.
אחמד טיבי
הבנת, אייכלר, זה נדיר מאוד.
היו"ר ישראל אייכלר
אתה יודע, כי מי שיוצא, רוצה להגיע הביתה. רוצה להגיע ליעד.
קריאות
- - -
אחמד טיבי
כן, בוא נסיים. בוא נכריע.
אהוד שבתאי
נדיר, אבל היה אש וולקני, היה אש וולקני, וכולם חשבו: נדיר, נדיר, והנה נוסעים, היה לא נחמד, זה קורה.
אחמד טיבי
אז בוא נכריע, יש חברי כנסת.
אתי בנדלר
אתם מחליטים, בוודאי.
היו"ר ישראל אייכלר
ההחלטה היא רק בין הסוכנים למפעיל?
אתי בנדלר
לא, לא.
היו"ר ישראל אייכלר
על המפעיל עצמו.
אתי בנדלר
רק על המפעילים או המארגנים. היתה הכרעה, צודקת או לא צודקת, אבל היתה הכרעה לגבי הסעיף הזה בישיבה הקודמת, שעל סוכני הנסיעות לא מפעילים חבות לפי החוק הזה. אני חושבת שהיתה הצבעה.
אחמד טיבי
היתה הצבעה.
אתי בנדלר
היתה החלטה שכדאי אולי - - -
אחמד טיבי
לעדכן.
היו"ר ישראל אייכלר
אז יש למפעיל עצה. נניח, שאנחנו מצביעים עכשיו שהמפעיל אחראי, יש למפעיל עצה להפוך גם לחברת סוכנות נסיעות ולהודיע לנוסעים שבעניין ההמשך אם יש איזה בעיה, אז אנחנו רק סוכנים.
קרן כהן סעד
זו לא אפשרות.
היו"ר ישראל אייכלר
אז אם זאת לא אפשרות, נשאר רק המפעיל.
קרן כהן סעד
אני לא יכולה באמצע הדרך להודיע לו שאני עכשיו סוכן ואני מוכרת לו - - -
יוסי פתאל
- - -
היו"ר ישראל אייכלר
אז אנחנו חייבים רק להטיל אחריות על המפעיל, אני חושב שזה ההיגיון שגם אתם תסכימו לזה, כמפעילים, כאזרחים, כנוסעים.
קריאות
- - -
אחמד טיבי
אייכלר, הנה אתה אני וגם משרד התחבורה.
היו"ר ישראל אייכלר
אז אנחנו מעמידים להצבעה את ה - - -
אהוד שבתאי
סליחה, עם כל הכבוד, סליחה, זה כתוב - -
לינדה גרינפילד
הנוסע לא קורא את זה, זה כתוב, נכון.
אהוד שבתאי
- - בתנאי ההובלה שלגבי טיסות המשך - זה חלק בלתי נפרד מהכרטיס - חברת התעופה משמשת רק כסוכן של החברה הבאה. זה חלק מתנאי הכרטיס ותנאי ההובלה שכל נוסע מקבל.
לינדה גרינפילד
כתוב. הבעיה - - -
היו"ר ישראל אייכלר
אבל אצלנו הוא נקרא: "מפעיל", אז אם אנחנו מטילים על המפעיל שאחר כך - - -
איתי עצמון
מי שעל הכרטיס.
אחמד טיבי
מי שכרטס.
קריאות
- - -
אהוד שבתאי
כשהנוסע קונה ממני כרטיס הוא מאמץ את תנאי הכרטיס.
היו"ר ישראל אייכלר
אני מעמיד להצבעה, ברשותכם, את ההצעה. מה הנוסח המדויק?
אתי בנדלר
אין לי נוסח, אדוני. העיקרון הוא - - -
אחמד טיבי
העיקרון.
אתי בנדלר
העיקרון הוא ש - -
היו"ר ישראל אייכלר
שהמפעיל אחראי.
אתי בנדלר
- - ככל שמדובר בטיסת המשך, בהתאם לכרטיס טיסה שהונפק על-ידי מפעיל או מארגן, האחריות של המפעיל או המארגן במקרה שמתקיימת עילה שלפי החוק מאפשרת או מזכה את הנוסע בהחזרת תמורה, התמורה תהיה בשל כל הכרטיס כולל החלק שבוצע.
אהוד שבתאי
אני מבקש לסייג - - -
אחמד טיבי
מי בעד? מספיק.
אהוד שבתאי
אני מבקש לסייג שיוסף בבקשה: שזאת אלא אם כן ניתנה הודעה על-ידי חברת התעופה הראשונה שהיא פועלת רק כסוכן של החברה - - -
קריאות
- - -
אתי בנדלר
אודי, זה לא ילך.
אהוד שבתאי
אחרת מה ההבדל ביני לבין סוכן הנסיעות?
אחמד טיבי
אייכלר, הצבעה וזהו.
אתי בנדלר
עורך-דין שבתאי, זה לא ילך. ברגע שאתם מנפיקים את הכרטיס, הנוסע לא יודע מה המשמעויות המשפטיות של מה שכתוב באותיות הקטנות - -
אהוד שבתאי
אתן הודעה.
אתי בנדלר
- - ברגע שאתה נותן לו הודעה שאתה סוכן, הוא צריך להבין שאתה לא אחראי במקרה של ביטול.
אהוד שבתאי
אתן הודעה ובשביל זה גם יש סוכן נסיעות שיכול להמשיך - - -
היו"ר ישראל אייכלר
אני מעמיד להצבעה את ההצעה כפי שהיא - - -
אתי בנדלר
רגע, יש עוד המשך להצעה. עורך-דין עצמון רוצה להעלות עוד משהו.
איתי עצמון
צריך - - -
לאה ורון
אני מזכירה לכם את התוספת השלישית שם.
אתי בנדלר
כן, עוד לא הגענו.
איתי עצמון
לגבי הסוגיה הזאת של סעיף 3(א)(2) שעניינו השבת תמורה, אנחנו מדברים על סיטואציה של כרטיס הלוך ושוב שנרכש מאותו מפעיל או מארגן או מי מטעמו - - -
היו"ר ישראל אייכלר
למה רק הלוך ושוב?
אתי בנדלר
למה רק הלוך ושוב? גם צד אחד אם זה עם טיסת המשך.
היו"ר ישראל אייכלר
רציתי להגיע ללוס-אנג'לס.
איתי עצמון
אני מדבר עכשיו לגבי כרטיס הלוך ושוב, זו הסוגיה שהעלה היושב-ראש.
אתי בנדלר
אוקיי, זו סוגיה נוספת אולי.
איתי עצמון
אני מבין שאם חלה אחת מהעילות המזכות בקבלת הטבות בטיסה הלוך, יוחזר כל מחיר הכרטיס ששולם - זאת היתה הכוונה של היושב-ראש?
היו"ר ישראל אייכלר
אבל גם חזרה.
אחמד טיבי
של כרמל שאמה, נכון.
דפנה עין דור
איתי, אתה יכול שנייה לחזור על זה?
איתי עצמון
אני שואל: האם הכוונה היתה שאם חלה עילה מזכה בטיסה הלוך, כאשר נקנה כרטיס הלוך ושוב, במקרה כזה יושב כל המחיר - -
אחמד טיבי
כל הכרטיס הלוך ושוב.
איתי עצמון
- - של הכרטיס ששולם, כל הכרטיס הלוך ושוב.
דפנה עין דור
חלה עילה מזכה והנוסע לא נסע ליעד.
אחמד טיבי
ולא נסע ליעד. כן, זו ההצעה של כרמל.
היו"ר ישראל אייכלר
כמובן, אם הוא נסע אז הוא נסע.
אתי בנדלר
בוודאי. הרעיון הוא שהוא זכאי להשבת תמורה רק במקרה שהוא לא בחר טיסה חלופית.
קריאה
אז זה לא גורע משאר ההוראות - - -
אתי בנדלר
בוודאי, זה רק במקרה שהוא לא בחר בטיסה חלופית.
אחמד טיבי
אוקיי, זה הנוסח?
איתי עצמון
יש עוד. אם חלה עילה המזכה בטיסה חזרה, יוחזר בעצם רק המחיר של אותו קטע - -
קרן כהן סעד
נכון.
איתי עצמון
- - כאשר הוועדה צריכה להחליט בעצם מה יהיה הסכום שהנוסע יקבל. האם הוא יקבל מחצית ממחיר כרטיס הלוך ושוב שהוא שילם או האם ייקבעו כללים אחרים בעניין הזה? צריך לקבוע איזשהו כלל.
ישראל אייכלר
את הקטע האחרון לא הבנתי ממך. מה אמרת?
איתי עצמון
מה בעצם יהיה הסכום שיושב לנוסע, מדובר רק על קטע של טיסה. הוא שילם מחיר x לגבי כרטיס הלוך ושוב - -
היו"ר ישראל אייכלר
כן.
איתי עצמון
- - מכיוון שהעילה המזכה חלק רק בקטע אחד, רק לגבי הטיסה חזרה, אם אני מבין נכון, הבנו שהוא יקבל רק החזר לגבי אותו קטע - -
קרן כהן סעד
מחצית, איך אפשר לקבוע משהו אחר?
איתי עצמון
מחצית?
קרן כהן סעד
אנחנו מדברים על טיסות הלוך וחזור בלי טיסת המשך.
יוסי פתאל
מחצית זה היגיון ישר וזה נכון.
איתי עצמון
מחצית.
אחמד טיבי
מחצית, כן.
קרן כהן סעד
כן, זה הכי נכון.
דפנה עין דור
או כרטיס חלופי.
אחמד טיבי
אם הוא מקבל כרטיס חלופי ונוסע זה משהו אחר.
ישראל אייכלר
אם הוא נסע, ברור שהוא ישתמש בכרטיס בחלק הזה?
איתי עצמון
לא, הכוונה אם הוא לא נסע אם הוא לא טס בטיסה הלוך וחלה אחת מהעילות שמזכות בקבלת הטבות.
אתי בנדלר
לא הבנתי, אתה מדבר רק על החזרה עכשיו.
איתי עצמון
כן.
אתי בנדלר
אז מה זאת אומרת, הוא לא טס בהלוך?
איתי עצמון
לא, הוא לא טס חזרה.
אתי בנדלר
בחזרה.
אחמד טיבי
בחזרה הוא לא טס, אז הוא יקבל חצי, כי הוא נסע.
היו"ר ישראל אייכלר
זאת אומרת שבהלוך הוא השתמש, אז למה שישלמו לו?
איתי עצמון
לא, אני שואל.
אתי בנדלר
אני לא יודעת, כי באמת לא הבנו, אבל חבר הכנסת שאמה-הכהן העלה את השאלה הזאת.
יוסי פתאל
כיוון שיהיו אנשים שיוותרו על הטיסה חזרה.
איתי עצמון
והשאלה הזאת לא התחדדה, אז פשוט רציתי להבין.
אתי בנדלר
הוא אמר שזה לא נראה לו, אבל הוא איננו, אני לא זוכרת מה - - -
ישראל אייכלר
אז על מה אנחנו נצביע עכשיו?
אחמד טיבי
הגיוני זה עם חצי - מה שהוא אמר עכשיו.
אתי בנדלר
על כל הנקודות האלה שאיתי מקריא עם החלק הראשון שאני דיברתי עליו.
איתי עצמון
וכולל ההוראה - -
היו"ר ישראל אייכלר
כולל מה שלא הבנו?
איתי עצמון
- - שמדברת על טיסה שכוללת חניית ביניים עם מה שדובר בדיון הקודם - -
אחמד טיבי
נכון.
איתי עצמון
- - לגבי חניית ביניים שאורכה הוא לא יותר מ-24 שעות.
אחמד טיבי
זה כבר דנו.
איתי עצמון
זה כבר דובר.
אחמד טיבי
והם יעשו ניסוח, יכינו ניסוח.
היו"ר ישראל אייכלר
זהו, אנחנו נסמיך את היועצת המשפטית - - -
אתי בנדלר
ברחמי שמיים, כל החוק הזה, זה - - -
אחמד טיבי
מי בעד? מי נגד?
היו"ר ישראל אייכלר
אני מעמיד להצבעה את הנוסח כפי שהציגה היועצת המשפטית והיועץ המשפטי, ומסמיכים אותם לנסח את הדברים בנוסח משפטי על-פי העיקרון שקבענו את אחריות המפעיל על הנזקים שיגרמו לאזרח בגלל אי-ביצוע הקנייה או הרכישה ליעד שהוא היה צריך להגיע. מי בעד? מי נגד?

הצבעה

בעד – פה אחד

הצעת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב–2011, נתקבלה.
היו"ר ישראל אייכלר
התקבל פה אחד. תודה רבה.
אחמד טיבי
נשאר רק דבר אחד בחוק.
אתי בנדלר
רגע, מה עם התוספת השלישית?
איתי עצמון
התוספת השלישית.
קרן כהן סעד
רק שאלה, עורכת-דין בנדלר.
אחמד טיבי
מי בעד? מי נגד?
קריאות
- - -
יצחק גורן
אפשר?
קרן כהן סעד
מה לגבי סעיף כוח עליון? אמרנו שהשארנו את זה פתוח?
אתי בנדלר
לא פתוח. הוא חל רק בביטול.
יצחק גורן
עורכת-דין בנדלר.
קרן כהן סעד
לא עושים סעיף כללי בסוף?
אתי בנדלר
לא, רק לגבי ביטול, היה על זה דיון.
קרן כהן סעד
ואני זוכרת שאמרתם שיהיה סעיף כללי. זה מה שאני זוכרת מהפרוטוקול, זה מה שאני זוכרת שהיה.
קריאה
נכון.
אחמד טיבי
אוקיי, תוספת שלישית.
יצחק גורן
עורכת-דין בנדלר, אפשר? סליחה.
היו"ר ישראל אייכלר
התוספת השלישית מקובלת על כולם?
אתי בנדלר
רגע, תיכף נקרא, היתה בעיה - - -
יצחק גורן
אפשר? האחריות פה מוטלת בין אם על המארגן או על חברת התעופה, לא משנה - - -
אחמד טיבי
סיימנו את זה והצבענו. סיימנו והצבענו. אי-אפשר - - -
יצחק גורן
זה משהו אחר. לא, זה לגבי הסכום. והבן-אדם אמור לקבל החזר כפונקציה של מה שהוא שילם. הסכום שהוא משלם זה לא סכום שחברת התעופה מקבלת, דהיינו, היא מכרה כרטיס ב-100 דולר, לצורך העניין, ל"קווי חופשה", "השטיח המעופף", השמות שהוזכרו פה, הם מוכרים לבן-אדם את הכרטיס ב-200 דולר, הבן-אדם אומר: תחזיר לי 200 דולר. האחריות חוזרת למעלה אל חברת התעופה שמעולם לא קיבלה 200 דולר - -
היו"ר ישראל אייכלר
דנו בזה - - -
אחמד טיבי
נגמר - - -
קריאה
עמלת סוכן.
יצחק גורן
- - או עמלת סוכן במקרה של החברות הסדירות.
יוסי פתאל
יש לך את המארגן בפנים, מה אתה רוצה?
יצחק גורן
נו, בסדר, אז - - -
יוסי פתאל
יש את המארגן, זה לשון החוק.
יצחק גורן
נכון.
אהוד שבתאי
יש את סוכן הנסיעות. האם הכרטיס ייחשב למבוטל?
קריאות
- - -
קריאה
זה לא קשור.
אחמד טיבי
זה לא קשור למה - - -
קריאות
- - -
היו"ר ישראל אייכלר
נכון. העניין שהעלית, אדוני, הוא בין המפעיל לסוכן - לא מעניין אותי כקונה הכרטיס. אז בואו נעבור לתוספת השלישית, מהי?
איתי עצמון
מדובר על הצעה של משרד התחבורה, שנציג משרד התחבורה יציג.
רון חלפון
שאקריא או שאסביר?
אתי בנדלר
תסביר בשתי מלים ותקריא. תקדים על מה מדובר.
קריאה
איזה סעיף? סליחה?
אחמד טיבי
תוספת שלישית.
רון חלפון
העניין הוא כזה - חבילת תיור זה סוג של חבילה שכוללת - -
היו"ר ישראל אייכלר
עמוד 13.
רון חלפון
- - מעבר לטיסה גם עוד שירותים כגון: מלון, הסעה וכו'. זו חבילה שלמה. במקרים רבים הנוסע לא יודע מה מרכיב מחיר הטיסה מהחבילה כולה. משרד התחבורה הציע הצעה איך לחלץ את מחיר כרטיס הטיסה ממחיר החבילה כולה. אנחנו פה הצענו סכומים, באופן כללי, הוועדה קיבלה את הגישה. העניין הוא שהסכומים שאנחנו קבענו פה הם סכומים של הלוך וחזור, כמו שדנו רק עכשיו.
בחלק מהמקרים מחזירים את מחיר הטיסה אל היעד או את מחיר הטיסה חזרה, ובחלק מהמקרים מחזירים את מחיר הטיסות לשני הכיוונים. צריך להבהיר כאן - קודם כל לחלק את הסכומים בחצי ולכתוב בכותרת שמדובר בסכום לכיוון אחד, ואז במקרה שמגיע החזר על שני הכיוונים מכפילים פי שניים. במקרה שמגיע רק כיוון אחד, אז הסכום הוא הסכום הרשום.
היו"ר ישראל אייכלר
למה מה שאמרת לא כתוב פה?
רון חלפון
זו בדיוק ההערה שלנו.
דפנה עין דור
ההצעה שלנו לחלק את כל הסכומים לשניים - -
רון חלפון
ולקבוע שזה לכיוון אחד.
דפנה עין דור
- - ולקבוע שזה כיוון אחד. ב-2,000 ק"מ והמרחקים הם במילא לכיוון אחד.
איתי עצמון
המרחקים נשארים אותו דבר.
דפנה עין דור
הם נשארים אותו דבר.
רון חלפון
זה לכיוון אחד.
דפנה עין דור
פשוט לחלק את הסכומים לשניים.
היו"ר ישראל אייכלר
אז תנסחי את זה עכשיו?
אתי בנדלר
מה פתאום עכשיו?
אחמד טיבי
לא, קודם מקבלים את העיקרון והם יושבים ומנסחים.
היו"ר ישראל אייכלר
בסדר.
אתי בנדלר
עכשיו תקרא את הסכומים. גמרת את העקרונות, צריך לקרוא את זה.
רון חלפון
אקריא ואני רוצה להזכיר לוועדה שנקבע שבהתאם לתיקון בתוספת השלישית גם יתוקן סעיף 3(ב) כדי להתאים את הניסוח.
דפנה עין דור
עכשיו יצוין שזה לקטע.
רון חלפון
זה לקטע כדי - - -
היו"ר ישראל אייכלר
בבקשה.
רון חלפון
"מחיר כרטיס טיסה שהונפק כחלק מחבילת תיור (בשקלים חדשים)"
וכאן אפשר להוסיף
"לכיוון אחד".

מרחק

טיסה

(בק"מ)
חבילת התיור
כוללת
טיסות שכר או טיסות סדירות במחלקת תיירים
חבילת התיור
כוללת
טיסות סדירות
במחלקת עסקים
חבילת התיור
כוללת

טיסות סדירות
במחלקה ראשונה

עד 2,000
750
2,000
4,000

עד 4,500
1,500
3,500
7,000

מעל 4,500
2,500
6,250
12,500


ובהתאמה את סעיף 3(ב) יהיה צריך להיות כתוב שם: "לכיוון אחד".
היו"ר ישראל אייכלר
אפשר להכניס את זה פה אפילו, בתוספת השלישית: מחיר כרטיס טיסה שהונפק כחלק מחבילת תיור בשקלים חדשים לכיוון אחד, ואחרי הסכומים יהיה כתוב: בכרטיס הלוך ושוב הסכומים יוכפלו.
איתי עצמון
זו כבר שאלה של נוסח איפה בדיוק - - -
אתי בנדלר
אנחנו - - -
היו"ר ישראל אייכלר
כן, אבל אני רק קובע את העיקרון.
אחמד טיבי
אנחנו מבינים אחת את השני, כן.
היו"ר ישראל אייכלר
אז מעמידים את זה להצבעה.
קרן כהן סעד
רגע, רק - - -
אתי בנדלר
יש הערות.
היו"ר ישראל אייכלר
אה, יש הערות? בבקשה.
קרן כהן סעד
רק ביחס לאחוזים - אנחנו שוב חוזרים, הרי האחוזים שונו, נכון? בהצעה של - - -
רון חלפון
לא, זה בתוספת השנייה.
איתי עצמון
הצעה שכבר אושרה.
אחמד טיבי
אושרה התוספת השנייה.
יצחק גורן
אפשר רק להעיר? הסכומים האלה הם הרבה יותר מדי גבוהים עבור טיסות שכר. טיסת שכר עד ל-4,500 ק"מ, לצורך העניין יעד כמו איטליה, עולה הרבה פחות מ-3,000 שקלים לכל כיוון, משמעותית, וכשאני אצטרך להחזיר זה הרבה יותר מעלות הכרטיס. זה צריך להיות עד גובה מסוים, שיתנו לי אפשרות להוכיח שעלה פחות, כמו שלנוסע בסעיף 3(ב) - - -
רון חלפון
יש, בסעיף 3(ב) כתוב: "אלא אם כן אחד מהצדדים הוכיח אחרת".
יצחק גורן
אה, שינו את זה ל"אלא אם כן... אחרת".
אחמד טיבי
אייכלר, תשמע מה שחלפון אומר.
רון חלפון
יש סעיף שקובע בסעיף 3(ב) שכל אחד מהצדדים יכול להוכיח אחרת.
אחמד טיבי
יכול.
היו"ר ישראל אייכלר
אם הכרטיס היה פחות, אז הוא לא יכול לקבל יותר ממה שהוא שילם.
איתי עצמון
בסדר גמור.
היו"ר ישראל אייכלר
אז יש את זה?
אחמד טיבי
יש את זה.
אתי בנדלר
יש את זה. זה בדיוק במקרה של מכירת חבילת תיור שלא יודעים איך לחלק את מחיר הטיסה מתוכה.
אחמד טיבי
אז בוא נצביע על - - -
היו"ר ישראל אייכלר
אז בסדר, אם זה ברור בחוק, אז אין מה לדון.
אתי בנדלר
נקווה שזה ברור.
היו"ר ישראל אייכלר
נוסף, יש עוד הערות? אין. אז אנחנו ניגשים להצבעה. מי בעד התוספת השלישית כפי שהיא הוצגה פה עם התיקון שיוסיפו היועצים המשפטיים לפי המדובר פה ב"כיוון אחד" ובכרטיס הלוך ושוב – הסכומים יוכפלו. מי בעד הצעת התוספת השלישית? מי נגד?
הצבעה

בעד – פה אחד

התוספת השלישית, סעיף 3(ב) להצעת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב–2011, נתקבלה.
היו"ר ישראל אייכלר
שניים בעד, אין נגד. התוספת השלישית להצעה התקבלה פה אחד.
אחמד טיבי
עכשיו הצבעה על כל החוק.
קרן כהן סעד
אפשר שאלה?
יוסי פתאל
ובא לציון גואל?
אחמד טיבי
לא רק לציון.
יוסי פתאל
לא, ציון זה לא לשטחים, זה לא - - -
אחמד טיבי
יש נוסעים - - -
יוסי פתאל
אנחנו לא עשינו את ההפרדה, אתה יודע.
קרן כהן סעד
בדקתי עכשיו עוד פעם על "כוח עליון" את יכולה לבדוק עם הפרוטוקול מה עשינו לגבי הקדמת טיסה? שם כן הוספה התייחסות לכוח עליון? להקדמת טיסה?
אתי בנדלר
לא זוכרת. אתה זוכר לגבי הקדמת טיסה?
איתי עצמון
לגבי הקדמת טיסה, רק לעניין זכאות לפיצוי כספי הוכנס תיקון שמדבר רק שביתה או על באמת נסיבות שלא היו בשליטת המפעיל, אבל רק לגבי הזכאות לפיצוי כספי.
היו"ר ישראל אייכלר
אפשר להצביע על כל החוק?
אתי בנדלר
כן.
אחמד טיבי
כן, נצביע על כל החוק.
היו"ר ישראל אייכלר
אני רוצה להעמיד להצבעה את החוק כולו כדי לאשר אותו לקריאה.
אתי בנדלר
שנייה ושלישית.
היו"ר ישראל אייכלר
שנייה ושלישית.
אחמד טיבי
אגב, מדובר ברגע היסטורי. אל תקל ערך במה שאתה עושה ברגע זה.
יוסי פתאל
נכון.
היו"ר ישראל אייכלר
הצעת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב–2011, [כ-413]. אני מעמיד להצבעה, אתה גם משתתף בהצבעה?
אחמד טיבי
כן.
שי חרמש
כן. אם יתנו לי זכות הצבעה, לכבוד לי - - -
אחמד טיבי
יש לו. יש שניים מקדימה, מותר לו.
שי חרמש
אני היחיד, אגב, שהולך לבחון את זה בעוד שבוע בלוד, אז ככה ש - - -
אתי בנדלר
זה עדיין לא יהיה בתוקף.
יוסי פתאל
- - -
שי חרמש
עם "אל על", טס עם "אל על".
קריאות
- - -
עידית חנוכה
חבר הכנסת חרמש מצביע במקום חבר הכנסת ישראל חסון.
היו"ר ישראל אייכלר
רשמתם, כן?
שי חרמש
במקום חסון. נפלה בחלקי זכות היסטורית.
היו"ר ישראל אייכלר
אז אני מעמיד להצבעה את הצעת חוק שירותי תעופה, מי בעד הצעת החוק? ירים את ידו. מי נגד?
הצבעה

בעד – פה אחד

הצעת חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), התשע"ב–2011, נתקבלה.
היו"ר ישראל אייכלר
אין נגד, ההצעה התקבלה פה אחד. תודה רבה, הישיבה נעולה.
אחמד טיבי
אדוני, לא, הישיבה לא נעולה. תודה.
היו"ר ישראל אייכלר
בבקשה. רשות דיבור למציע החוק, חבר הכנסת אחמד טיבי.
אחמד טיבי
אדוני היושב-ראש, כמציע החוק לאחר ארבע שנים, אתי?
איתי עצמון
ארבע שנים.
אחמד טיבי
ארבע שנים שהחוק הזה נמצא כאן בוועדה. אנשים רבים פקפקו באפשרות שהחוק הזה יתקיים בסופו של דבר.
יוסי פתאל
נכון.
אחמד טיבי
אני רוצה להודות לכל אלה שהשתתפו בדיונים, גם כשהיו חילוקי דעות. אני בעיקר רוצה להודות לצוות המשפטי – לאתי, לאיתי, שעשו עבודה מצוינת, קשה, מפרכת וימשיכו בחודש הקרוב בעבודה הזאת. למנהלת הוועדה – לאה, לעוזרת שלה, ובעיקר אני רוצה להודות ליושב-ראש הוועדה - אומנם הוא לא כאן, בלעדיו - חבר הכנסת כרמל שאמה, החוק הזה לא היה בא לעולם. כדאי לרשום בפרוטוקול - - -
שי חרמש
ואתה אומר את זה בנפש חפצה כמו שאמרת בטלוויזיה.
אחמד טיבי
צר לי שאני מחלק לו שבחים - - -
שי חרמש
אני מלווה אותך מהטלוויזיה בעניין, אתה יודע.
אחמד טיבי
לא, אני לא רוצה לחלוק לו יותר מדי שבחים כדי לא לפגוע בו.
שי חרמש
שלא לפגוע בו.
אחמד טיבי
זה החוק הצרכני ביותר שהיה בכנסת לאחרונה, ולכן אני גאה שבסופו של דבר הוועדה הצביעה בעד החוק. תודה רבה.
היו"ר ישראל אייכלר
אז אני כמ"מ יושב-ראש רוצה לנצל את הפררוגטיבה ולהודות ולספר: נסעתי בטיסת "אל על" ביום חמישי מבריסל לתל-אביב, אומר לי יהודי שישב לידי: תלמדו מאחמד טיבי איך שהוא עושה את העבודה שלו בכנסת ומשרת את האידיאולוגיה שלו, תעשו כמוהו, ואני חושב שהדוגמה של החוק הזה, שחבר כנסת מהאופוזיציה יכול להעביר חוק כל כך מורכב, זאת הצלחה גדולה.
ואני רוצה לברך את חבר הכנסת אחמד טיבי על ההצלחה הזאת. ואני רואה זכות גדולה לעצמי שמשמים יצא – הרי אנחנו לא מאמינים שיש מקרה בעולם, מקרה זה רק מהשם – שאני ישבתי ברגע הזה של אישור החוק, כי זה, כמו שאמרת, חוק צרכני מאוד-מאוד חשוב. ואני מקווה שהחברות ייהנו מזה והנוסעים ייהנו מזה וכל הטיסות יגיעו ליעדם.
ותודה מיוחדת לחבר הכנסת אחמד טיבי שמהרגע הראשון הוא התחשב בעניין קדושת השבת היהודית והבטיח וקיים שבמקרה והטיסות יעוכבו בגלל שמירת השבת, אף אחד לא יינזק ובזכות השבת הקדוש-ברוך-הוא ישמור עלינו ועל כל בית ישראל. תודה רבה.
שי חרמש
האם הוא גם אמר שבא לציון גואל?
היו"ר ישראל אייכלר
עוד לא, הוא יגיע.
היו"ר ישראל אייכלר
תודה רבה לצוות באמת.

<הישיבה ננעלה בשעה 14:36.>

קוד המקור של הנתונים