ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 28/11/2011

תסיסת תושבי בית ג'אן בעקבות הימצאותן של אנטנות סלולריות ללא רישוי

פרוטוקול

 
PAGE
29
ועדת הפנים והגנת הסביבה
28/11/2011

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב רביעי
<פרוטוקול מס' 457>
מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
יום שני, ב' בכסלו התשע"ב (28 בנובמבר 2011), שעה 11:00
סדר היום
<תסיסת תושבי בית ג'אן בעקבות הימצאותן של אנטנות סלולריות ללא רישוי>
נכחו
חברי הוועדה: >
ציון פיניאן – מ"מ היו"ר

טלב אלסאנע

מגלי והבה

חנא סוויד

חמד עמאר

יוליה שמאלוב-ברקוביץ
מוזמנים
>
גיל כהן - אגף קרינה, המשרד להגנת הסביבה

סנ"צ יעקב ביטון - ראש ענף סיור ומבצעים במחוז צפון, המשרד לביטחון הפנים

איזבלה קרקיס - אפידמיולוגית, משרד הבריאות

זינה פרפליצין - אגף לתכנון נושאי, משרד הפנים

יוסף לוין - מהנדס וועדה מעלה נפתלי, עיריות ומועצות

ביאן קבלאן - ראש מועצת בית ג'אן, עיריות ומועצות מקומיות

נדים מרעי - מהנדס המועצה המקומית בית ג'אן

יוסף נהי - נציג - מועצה מקומית בית גן, מועצה מקומית בית ג'אן

ליאור ורונה - מנכ"ל פורום החברות הסלולריות, פורום החברות הסלולריות

גיא יום טוב - דובר הפורום, פורום החברות הסלולריות

ענב כגן - דוברת הפורום, פורום החברות הסלולריות

איה בן עמוס - יוזמות קרן אברהם

רותם ארז - נציג הארגון המשמר החברתי
ייעוץ משפטי
מיכל גולדברג
מנהלת הוועדה
שפירא יפה
קצרנית פרלמנטרית
ר.כ. חבר המתרגמים
<תסיסת תושבי בית ג'אן בעקבות הימצאותן של אנטנות סלולריות ללא רישוי>
היו"ר ציון פיניאן
בוקר טוב. אנחנו פותחים. אני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת הפנים של הכנסת, בנושא הצעה לסדר יום, דיון מהיר, תסיסת תושבי בית ג'אן בעקבות הימצאותן של אנטנות סלולריות ללא רישוי, של חבר הכנסת מגלי והבה. בבקשה, אדוני חבר הכנסת.
מגלי והבה
אדוני יושב הראש, רק לפני שנתחיל נדע, ראינו את נציגות המשטרה, מי עוד הגיע – מאיכות הסביבה – כן. ומשרד הפנים – כן.
היו"ר ציון פיניאן
משרד הבריאות?
מגלי והבה
משרד הבריאות? לא נמצא.
היו"ר ציון פיניאן
מועצה מקומית בית ג'אן?
מגלי והבה
הוא כבר בדרך ראש המועצה. טוב, אוקי, אנחנו חברי חבריי הכנסת, אמנם יום שני, בדרך כלל ישנם הרבה אירועים בכנסת, אבל ראינו חשיבות רבה להעלות את הנושא הזה לסדר היום, דבר שבבית ג'אן הוא כבר עולה הרבה זמן. והנושא הזה של אנטנות סלולריות, זה דבר שעולה כל הזמן. אני זוכר את עצמי עוד ב-2003, היו כמה דיונים בסוגיה הזאת ואני החלטתי להביא את הנושא של בית ג'אן, כי בשנה האחרונה מה שמתרחש, ושזה מתגבר מיום ליום בבית ג'אן, זה דבר שכמה שאני יכול לתאר אותו, אפילו מי שקורא באתרי האינטרנט ורואה את התקשורת שהיא רחוקה מכאן, והיא כתובה לאותו איזור, ישנה תסיסה רבה ביותר של אוכלוסייה שמפגינה ומתארגנת על קיומם של אנטנות סלולריות בבית ג'אן.

הנושא של האנטנות הסלולריות, דרך אגב, הן קיימות במקומות שונים וטיפלנו פה בוועדה הזאת באותן אנטנות שעשו נזקים בלתי הפיכים לאוכלוסייה באותם יישובים. בבית ג'אן, דרך אגב, אני הלכתי ורציתי להיות ענייני ולבדוק את הסוגיה. אני מדבר איתכם דרך אגב על אנטנה בהר הארי, שלאט לאט, אחרי הבדיקה שלי, הפכו אותה חברות הסלולר מאנטנה סלולרית שאמורה לתת את השירות לאותם משתמשי הפלאפונים בחברות השונות, לתחנת ממסר שגם המיקום שלה גבוה, גם המיקום שלה עם הממסרים הרבים, גורמת לקרינה, אפילו מעל לממוצע ובתוך הבית, קרוב לבית. הבית הראשון מאותה אנטנה, אולי חמישה מטר, ובתים אחרים במרחקים מסוימים.
וראו זה פלא, אני לא רוצה להפוך את הדיון מה ההשלכות על אותה אוכלוסייה ולמה הם התעוררו. באותה שכונה שאני מדבר עליה, רבותי, מספר הנפגעים, או אלה שהלכו לעולמם, אני מדבר על צעירים, אנחנו מדברים על יישוב של 10,600. באותה שכונה מעל ל-26 אנשים הלכו לעולמם בשנתיים האחרונות. יותר מכך, האנשים הצעירים שהולכים לעולמם זה לא אנשים שיש להם מחלות כרוניות. אני דיברתי עם יושב הראש קודם, שראו זה פלא, בשני מקומות שהיו אנטנות סלולריות, באוסליה ובפקיעין, איפה שהורידו אותן, בארבע השנים האחרונות, חמש שנים אחרונות נעלמה התופעה של מחלות לוואי. אני לא רופא ולא מומחה, אבל זו עובדה. מי שרוצה שיבדוק את זה.
היו"ר ציון פיניאן
עם עובדות לא מתווכחים.
מגלי והבה
תודה. ואני רוצה להגיד לכם רבותי חברי הכנסת, שאנחנו באנו לבדוק. אני באתי לבדוק. הלכתי למועצה המקומית, אמרתי רגע אחד, יש פה אנטנה שהיא תחנת ממסר, האם יש לה את הרישוי המתאים? לא מצאנו במועצה המקומית אפילו תיק לאנטנה הזאת. תיכף יגיע ראש המועצה, הוא בכניסה, אתם תשמעו את הדברים. לא רק שאין לה תיק, בשנת 98' מישהו חתם, אחד מחברי המועצה חתם על בקשת ההגשה של האנטנה, ומישהו הלך ועשה בזה שימוש. וכשאנחנו באנו ובדקנו איך התחנות האלה, שאנחנו מדברים עליהן, איך החברות האלה עובדות, זה דבר מדהים, שישר, במקום ללכת לוועדות התכנון והבנייה, יש פה את חבר הכנסת טלב אלסאנע, יכול לתאר לעצמכם מה זה ועדת תכנון ובנייה כשאתה רוצה ללכת לבקש אישור להוספת איזה פחון קטן.
טלב אלסאנע
הריסות ימי שני, שלישי וחמישי.
מגלי והבה
כן, מיד כל העולם אומר מה פתאום מקימים? ועדות תכנון ובנייה המרחביות או האזוריות, כשאתה בא ומגיש בקשה, חיפשנו שם, גם אין בקשות. והמפתיע הוא שהתחנה הזאת והאנטנות האלה התחילו להפוך להיות ממסר. זאת אומרת תחנה מביאה עוד תחנה וחברה מביאה עוד חברה, ומי שנפגע זה האוכלוסייה המקומית. אז בסוגיה הזאת דרך אגב, שאם אין אישור לאנטנות – אני לא יודע מה הן עושות שם.

בנוסף לכך, כשהתגברו באמת תופעות הלוואי והאוכלוסייה התחילה להתקומם, פנו לבעלים של הקרקע, אנשים שחתמו הסכם עם אותן חברות. גם שלחו להם מכתב לא מזמן. מתחננים לכל מי שיכול לעזור להם להוציא את האנטנות האלה מהקרקע הזאת ולהשאיר את האוכלוסייה הזאת לנפשה, שתצא ושירחיקו את הסכנה מהם. וכשאני מדבר איתכם על 10,600 תושבים, על 287 מקרים בחמש שנים האחרונות יש תופעות גנטיות אחרות של יותר ילדים עם מומים שונים, עם אוטיזם, עם תופעות שאנחנו לא היינו רגילים אליהן דרך אגב, רק הכנסת האנטנות. האנטנה הזאת דרך אגב ממוקמת במיקום, מי שמבין בגובה, על 1,047 מטר, אדוני יושב הראש. כשאתה יושב ושם יש את האנטנה, בשביל להשיג את ה- לכל מקום בעצם ולתת את שירות הפלאפון ובתוך אותו יישוב, בתוך אותה שכונה, אתה צריך יותר אנרגיה ויש יותר קרינה כלפי חוץ, מאותם מקומות ומאותן אנטנות.

ואם אני אסכם את הסוגיה של הרישוי, זו תופעה חמורה ביותר. עכשיו, האנשים התחילו להתקומם ולהפגין, ובוא, עכשיו החוק, או בעצם אלה שאמורים לפקח על החוק, זה משטרת ישראל, כשאותן אנטנות, אותם צעירים באו אמרו אוקי, מפגינים ומנסים להגיע לאלימות ואני מבין אותם, כשמגיעים למשטרת ישראל אותן חברות ומגישים תלונה על אותם צעירים פורעי חוק כביכול, אז המשטרה במקום לבוא ולהגיד – אדוני, אתה בא להתלונן אצלי, קב"ט של אחת החברות, תציג לי את הרישיונות – האם אתה פועל לפי החוק? האם העבודה שלך היא נכונה? אז המשטרה ישר, היא רוצה להגן על החוק, מה היא עושה? הולכת, הופכת להיות זרוע ביצוע בידי אותן חברות סלולריות, וזו תופעה שאתם לא תכירו. זה כן, במדינת ישראל. המשטרה הולכת ומתחילה לעצור צעירים ושהצעירים הולכים לפני השופט להארכת מעצר אתה שואל האם יש הוכחה חותכת נגד אותם צעירים? לא, יש צילומים, הרי יש מצלמות שם שראו אנשים שלא מזהים אותם. האם יש לך הוכחה של עדויות מוצקות שהאנשים האלה עשו משהו? ואני מדבר על נוער טוב, דרך אגב. חלקם אפילו אנשי ביטחון. ואז המשטרה עושה את הפעולה שלה כלפי מפירי החוק, אבל לא עושה את הפעולה נגד המפרים העיקריים של אותן חברות סלולריות, שמנצלות את הפרצות בחוק ואלה שאין להם רישוי מתאים.
והיום דרך אגב, כשאני מנסה לבדוק את הדברים, כן, בבקשה, זה ראש המועצה של בית ג'אן, מר ביאן קבלאן, שהוא גם חי את התופעה. אם אני אנסה לתאר לכם פה את התחושה של התושבים, את הכינוסים שהם עושים: עשו הפגנות, מחו, שלחו מכתבים, עשו אזכרה לנשים ולגברים שהלכו לעולמם בגיל צעיר. ביום שישי הייתה אזכרה אחרונה, היא קוראת את הלב. לראות משפחה, אישה בת 37, שני ילדים, הולכת לעולמה. כל השכונה הזאת דרך אגב, אתם נכנסים לבתים יכולים לסמן לכם – בבית הזה יש נפגע, בבית השני, שכנים, אחד לאחד יש נפגעים. כל זה כתוצאה מקרינה גבוהה. כל זה כתוצאה של הימצאות אנטנות, שמצד אחד לא מורשים ואין להם את הרישיונות המתאימים. מצד שני יש להם פגיעה של קרינה גבוהה בגלל המיקום וההספק.

ולכן אם אני אומר, ואני שמח שאתה מכיר את היישוב, אדוני יושב הראש ומכיר את האנשים. כשאתה מסתכל על התופעה הזאת, זה תופעה שאנחנו צריכים כאן, בוועדת הפנים לצאת בהחלטה, אלף לפעול לפי החוק שאותן אנטנות, אם הן לא לפי החוק – צריך לסלק אותן. ויושב ראש המועצה פה, ואני ציטטתי אותך שפניתי אליך ופנינו למהנדס המועצה, אפילו אין תיק רישוי לאנטנות האלה בתוך המועצה. אין. זאת אומרת, אפילו שאתה רוצה היום עסק כלשהו, אז יש לך את הניירות הבסיסים. אז מה, זה מדינת חוק או שכל אחד עושה מה שהוא רוצה?
ואני אומר לך אדוני, גם כן יש את הסמכות לראש המועצה שאם אותן חברות לא יציגו את האישורים המתאימים, לא ישימו תוך 30 יום, הוא יכול להוציא צו, לפרק את האנטנות ולחייב אותן חברות סלולריות לפירוק, והן אלה שישלמו את המחיר. אני רק יכול להביא לכם את התחושה האובייקטיבית של תושבי בית ג'אן, של הצעירים. אפילו אם היה לנו זמן הייתי מראה לך אדוני את הסרטים שעשו על אותם אנשים, מחזות קורעי לב של אנשים צעירים שהולכים לעולמם, וכל עוולם בחיים שהם גרים ליד אנטנה שיש לה קרינה מעל לממוצע ובניגוד לחוק.
אז אני חושב שההמלצה שלנו, צריכה להתקבל החלטה כאן אדוני, קודם כל עצם העדר אישורים ואני מקווה שחברות שנמצאות פה, אם לא יציגו את עמדתן, נקבל החלטה, המלצה, להוריד את האנטנות האלה, או את החברות שיורידו את זה תוך 30 יום; ונקודה שנייה שהמשטרה תיתן הסבר מדוע היא מנסה לשמור על החוק חד צדדית. במקום לבוא לטפל בעבריינים הגדולים, שיכולים גם לשכור עורכי דין טובים והרבה כסף לשלם, שאין להם רישוי, היא לא שומרת על החוק וכן מטפלת בבחורים צעירים שכל עוולם או שהסתובבו מאוחר בלילה, או שהיו בסביבה שם. וכשאתה בא ושואל אחד לאחד איפה ההוכחה של המשטרה נגד אותם אנשים שנעצרו, אותם צעירים שסך הכל מפגינים או הפגינו בתוך היישוב והיא מטפלת בהם, זה דבר שאנחנו לא צריכים לקבל.

ולכן ההחלטה היא שתי נקודות חשובות - להוריד את האנטנות ולשחרר את הצעירים ולשמור על החוק על ידי כולם.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה אדוני חבר הכנסת מגלי. דבריו של חבר הכנסת אני חושב שאלה דברים חמורים מאד, שלא ניתן להשלים איתם או עימם, וזה דיני נפשות ומעל ומעבר. יש רק אם אני לא טועה, אני הייתי יושב ראש הוועדה לתכנון ובנייה של מרחב טבריה, התעסקתי גם עם התקנת אנטנות סלולריות. אני חושב שיש תיקון 35 איך מסדירים את כל הנושא של התקנה של הסלולרי ---
קריאה
תמ"א 36/א.
היו"ר ציון פיניאן
תמ"א 36 או 35?
קריאה
36.
היו"ר ציון פיניאן
36. אז לא טעיתי, טעיתי באחד. אז אני זוכר את התמ"א, זו חוברת כזאת כחולה שניתנה לנו אז, והיא מסדירה את הנושא הזה. ראשית אני איתך ואני מסכים איתך חבר הכנסת. כל אנטנה שנבנתה שלא כחוק יש לפרק אותה לאלתר, זה בניגוד לחוק. אבל אנחנו סיכומים נעשה בסוף. אנחנו נשמע את האנשים, את חבר הכנסת טלב אלסאנע בבקשה. לאחר מכן נשמע, יש כאן מאיכות הסביבה? כן, הכנת שיעורים?
גיל כהן
כן.
היו"ר ציון פיניאן
טוב, בבקשה.
טלב אלסאנע
כן, יושב הראש, אני קודם כל מברך את חברי, חבר הכנסת מגלי והבה שיזם את הדיון החשוב הזה. אני סבור שאנחנו עוסקים בסוגיה שיש לה השלכות חמורות בשני ממדים. אלף, מדובר בעבירה. עבריינים, עבירה על חוק ואיך אנחנו יכולים להשלים עם הדבר הזה? אנחנו רואים איך המדיניות מתנהלת כאשר מדובר במגורים, קורת גג, ואני ראיתי וחוויתי את המשמעות איך מגייסים כוחות אדירים ... רק כאן אין מדובר בעבירה לצורך מגורים כדי שתהיה קורת גג למשפחה. מדובר בשיקול רווחי גרידא. מדובר בעסקים, מדובר ברווח, השיקול הוא את הרווח הכספי מול בריאות התושבים ורווח של החברות מול איכות החיים של התושבים. ומדובר, כפי שאמר חבר הכנסת מגלי והבה, בהשלכות שמסוכנות. לא פעם העלינו את העניין ואומרים כאשר אתה דווקא, האנטנות הן מקטינות את הקרינה, ככל שאתה מתקרב יותר אז הקליטה טובה יותר והקרינה פחות יותר וצריך להודות להם שהקימו את זה קרוב. אבל התושבים אומרים – לא רוצים. אנחנו מודים לכם על הדאגה הזאת, אבל אנחנו לא רוצים. והשאלה הנשאלת – מדוע גורמי האכיפה עד היום לא פעלו, אם הדבר הזה אכן נבנה ללא היתר. מדוע לא פעלו להסיר את העבירה הזו ולהסיר את המפגע הסביבתי והבריאותי.
והדבר השני, כאשר מקימים אנטנות כאלה מדוע לא נלקח בחשבון לא רק דעתו של הבעלים של הקרקע, אלא דעתם של התושבים, שבריאותם עשויה להיפגע, איכות החיים שלהם. יש אינטרס ציבורי עם הדבר הזה, ולכן כאשר אנחנו רואים שתושבי בית ג'אן מתנגדים, אז מדוע גם אין התחשבות בדעתה של הקהילה.

אני חושב שחשוב מאד לנו שנשמע את ראש המועצה ומה בדיוק, איך קרה, ואם היו פניות אליו ואיך הייתה התייחסות של גורמי האכיפה לתלונות של המועצה ומידת הטיפול, ואיפה המחדל. ואני חושב שאנחנו כוועדה אסור לעבור על זה בשתיקה. צריך שהסיכום יהיה אכן חריג בהתאם לדברים שאנחנו נשמע מראש המועצה. תודה.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה לחבר הכנסת טלב אלסאנע. ראש המועצה מר קבלאן, בבקשה.
ביאן קבלאן
טוב, הקמת אנטנות בבית ג'אן, עד 98 זה לא היה. משנת 99-2000 משום מה המועצה גם שתקה בזמנו.
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, אתם וועדה לתכנון ובנייה אזורית או מקומית?
ביאן קבלאן
אזורית. מעלה נפתלי, זה מהנדס הוועדה.
היו"ר ציון פיניאן
טוב, אוקי.
ביאן קבלאן
עכשיו, אני כשנבחרתי לראש המועצה שמעתי במיוחד בשנה האחרונה שעלו המקרים שיש חולי סרטן ביישוב, כ-220 חולים, 220 מתוך יישוב של 11,000 וזה בשכונה אחת.
היו"ר ציון פיניאן
רובם מתרכזים בשכונה אחת.
ביאן קבלאן
זה מעל 90% כולם באותה שכונה. עכשיו, זה גרם תסיסה בקרב התושבים. אנחנו לא אנשי מקצוע ואנחנו לא יכולים לבחור, אבל אין שום דבר אחר שיכול להזיק לצעיר בריא, שתוך פרק זמן קצר הוא נהיה חולה ומאבד את החיים שלו, והזכיר את זה חבר הכנסת מגלי והבה כאן, ממש בחורים ובחורות צעירים וצעירות, אנשים נשואים, הורים לילדים והמצב הזה גרם לתסיסה ביישוב. עכשיו, בבדיקה שערכתי במועצה, אין לאף חברה אישור. אני לא יודע איך בזמנו נתנו להם להיכנס.
קריאה
אז איפה הוועדה לתכנון ובנייה.
ביאן קבלאן
עכשיו, החברות האלה יש להן מונופול, הם חזקים. לא מספיק שהם עושקים גם את האזרחים בכלל ואנחנו שומעים עליהם הרבה ואנחנו מהקורבנות שלהם, הם גם פועלים בניגוד לחוק ולצערי משטרת ישראל גם נותנת להם גיבוי. עכשיו, משטרה כשיש תלונה נגד צעירים צריכה לבחון את שני הצדדים ולא צד אחד. עכשיו, במקרה שלנו בשבועיים האחרונים נעצרו קרוב לשישה, שבעה צעירים, שגם גררו את ההורים שלהם לחקירות, כאשר בדיני הראיות עדות של הורה לא תופסת נגד הבן. אז זה גם גרם לתסיסה יותר. אתה גם עצרת את הבנים ואתה גם לוקח את ההורים לחקירות, ואתה מתנה את הארכת המעצר בבית המשפט במסירת עדות של ההורים. הורה שנמצא בבית והבן שלו נעצר בשתיים באזור מסוים, מאיפה הוא יכול לדעת אם כן היה שותף או לא היה שותף.
יש דעה שהיום המשטרה מגבה את העבריינים נגד התושבים. במקרה הזה העבריינים הם החברות שפעלו והקימו אנטנות בניגוד לחוק, ללא רישוי ובלא שום אישור.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אפשר רק לשאול שאלה רק את ראש המועצה?
היו"ר בציון פיניאן
בבקשה.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
הצעירים האלה שהם מפגינים, חלקם משתייכים או לא משתייכים למשפחות שנפגעו?
ביאן קבלאן
כן, כן.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
זאת אומרת מדובר פה על אנשים שהם ----
ביאן קבלאן
מדובר גם כן על אנשים שהם נפגעו, שיש משפחה אחת דווקא מאלה ששלושה צעירים הלכו לעולמם.
מגלי והבה
כשמדברים על צעירים, אדוני יושב הראש, זה בני 25, 30.
היו"ר ציון פיניאן
טוב, תודה.
נדים מרעי
אם אפשר להוסיף מילה אחת.
היו"ר ציון פיניאן
אתה מהנדס המועצה?
נדים מרעי
כן.
היו"ר ציון פיניאן
שאלה אחת לי אליך, פתחתם בהליכים לפירוק האנטנות?
נדים מרעי
תראה, לפני הרבה שנים העניין הופץ ברבים והיו הליכים משפטיים נגד התקנת האנטנות ללא היתר, וכל האנטנות שנמצאות בכפר הן נמצאות ללא היתר, ולצערי הרב חברות האנטנות, בשיתוף פעולה איתם. יש אנטנות שהן בהסוואה ששמו אותן אפילו בתוך מיכלי מים שלא ניתן לראות אותן, ובשביל העניין, האינטרס שלהם הכלכלי וכל זה. ויש לנו, אפילו אם נכנסים היום, יש תכנה בפלאפון כל כך יפה שהיא יכולה לאתר את האנטנות ומודעים לאנטנה, נניח אני אישית לא אזכור את השם כאן, אבל לאנטנה בתוך בית ששמו אותה בתור מיכל מים שחור, והבן אדם מקבל יותר מ-1,000 דולר עבור זה. תראה, כאן יש בצע של כסף יותר, הוא גובר על עניין הבריאות. לכן הוועדה המקומית, אני מהנדס המועצה וידידי מהנדס הוועדה המקומית, לפני שנים רבות פעלו לעניין בתביעות משפטיות, אבל אכיפת החוק כל כך איטית ולא פעלו בצורה טובה להסרת האנטנות. לכן אני מקווה שגורמים מסוימים יצליחו לעשות את זה.
היו"ר ציון פיניאן
המהנדס מה שמך בבקשה?
יוסף לוין
יוסי לוי.
היו"ר ציון פיניאן
אתה המהנדס של הוועדה?
יוסף לוין
מהנדס הוועדה מעלה נפתלי.
היו"ר ציון פיניאן
אני רוצה רק שתענה לנו, כשאתה מדבר ומתייחס תענה מדוע לא הוצאו צווי הריסה או צווי פירוק לכל האנטנות הלא חוקיות. עם החוקיות נטפל, אבל הלא חוקיות.
יעקב ביטון
קיבלתם נתון כמה אנטנות לא חוקיות יש.
היו"ר ציון פיניאן
לא. ראש המועצה אומר שכולן לא חוקיות.
יעקב ביטון
כמה יש?
נדים מרעי
לא, יודע, יש הרבה.
היו"ר ציון פיניאן
אם זה בתוך מיכל מים אז צריך לשתות כדי להרגיש.
חמד עמאר
נשאל את החברות.
היו"ר ציון פיניאן
דקה, חבר הכנסת, נשאל קודם כל את ה---
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אצל החברות זה תמיד חוקי.
יוסף לוין
לוועדה המקומית לתכנון ובנייה מעלה נפתלי הוגשו עד שנת 2002 ארבע או חמש בקשות להיתר להקמת אנטנות בבית ג'אן, ומתוכן כולן נדחו, למעט אחת שקיבלה היתר בגבעה, על יד בריכת המים הקיימת, שזה אתר מסודר, שזה אתר. ב', כל יתר האנטנות שלוועדה הוגשה תלונה או אנחנו ידענו, אנחנו הגשנו תביעות משפטיות, אם יש פסקי דין, חלק מהאנטנות הרסו אותן והוסרו ואם קנסות ששולמו. מאז, ואני מדבר משנת 2004 ---
היו"ר ציון פיניאן
כן, אבל יש רק בעיה אחת, אם ההיתר הוא לתחנה סלולרית ואתה הופך אותה לתחנת ממסר, זה משהו בסגנון של שינוי ייעוד. נתת אישור לתחנה סלולרית לא לתחנת ממסר.
יוסף לוין
נכון, אני נתתי לתחנה סלולרית, יש תורן עם ----
היו"ר ציון פיניאן
אוקי, אז אם זה תחנת ממסר הייעוד הוא שונה.
יוסף לוין
עכשיו, מבחינת תלונות אנחנו לא קיבלנו, אנחנו כשמתקבלת תלונה או הודעה ---
חמד עמאר
סליחה, אני חייב לשאול, האנטנה שהוא דיבר עליה עכשיו במיכל מים, האם אתם כוועדה יש לכם סמכות לבוא ולפרק את האנטנה שהיא במיכל מים?
יוסף לוין
מה זאת אומרת?
חמד עמאר
היא מוסווית בתוך מיכל מים ---
יוסף לוין
לא, אם היא מוסווית, קודם כל האנטנה ---
חמד עמאר
אם תדעו עליה, יש לכם את הסמכות?
יוסף לוין
אם אנחנו נקבל תלונה שהאנטנה חוברה בצורה לא חוקית וללא היתר, כן.
חמד עמאר
כל אנטנה מחויבת בהיתר?
יוסף לוין
כן.
חמד עמאר
כל אנטנה? קטנה כגדולה?
היו"ר ציון פיניאן
כן, קטנה כגדולה, שמן ורזה.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
בשביל לפתוח את התחרות רוצים עכשיו לתת אנטנות לכל מי שבא, ברוך הבא.
היו"ר ציון פיניאן
לא, הבעיה של האנטנות הפרטיות זה הכסף שמקבל האדם, 1000 דולר משכורת.
יוסף לוין
מה שרציתי להשלים שמבחינת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ברגע שמתקבלת תלונה בוועדה על אנטנה, לא חשוב באיזה יישוב, במקרה הזה זה בית ג'אן, אבל בכל היישובים שבמרחב התכנון של הוועדה, הוועדה מטפלת, בודקת, כי לא תמיד, לפעמים האנטנה היא מאד מוסוות, היא קטנה, היא מזערית. אבל מבית ג'אן אנחנו באופן ספציפי אנחנו שנים לא קיבלנו שום תלונה על אנטנות שקיימות בבתים פרטיים. אם היו היינו פועלים.
היו"ר ציון פיניאן
אוקי, תודה רבה. איכות הסביבה, שם ותפקיד לפרוטוקול.
גיל כהן
אני גיל כהן, הממונה על קרינה בלתי מייננת במתקני תקשרות.
היו"ר ציון פיניאן
דרך אגב, אתם בדקתם את רמת הקרינה בבית ג'אן?
גיל כהן
כן. יש כאן גם בדיקה של מכון מורשה של בדיקה תיאורטית, שעושים לפני שמקימים את האתר, וגם בדיקה מעשית שאחרי שמקימים את האתר, שאם זה עומד בתקנים לפני החוק אז נותנים את ההיתר הפעלה לאתר ואחרי זה היתר הקמה לאתר. היתר הקמה והפעלה.

בתקנים שהמשרד להגנת הסביבה אימץ זה 10% באזור מאוכלס ברציפות מהתקן הכי מחמיר שיש, ו-30% באזור שהוא לא מאוכלס ברציפות. האנטנה הזאת, לפי הבדיקה המחמירה ביותר, היא על 0.02% מערך הסף הבריאותי שנקבע, באזור מאוכלס ברציפות, ולא מאוכלס ברציפות 0.04%. זה אומר שהעוצמות כאן שהציבור נחשף הן יחסית קטנות לאנטנות.
היו"ר ציון פיניאן
מי מימן את הבדיקה?
גיל כהן
חברות הסלולאר.
היו"ר ציון פיניאן
החברות? נותנים לחתול לשמור על החלב.
חמד עמאר
אתם אין לכם תקציב לממן, אנחנו יודעים.
גיל כהן
המכונים שעושים את הבדיקות זה מכונים שמאושרים על ידינו, שעברו, שכל המכשירים שלהם –
היו"ר ציון פיניאן
זה לא משנה, בעל המאה הוא בעל הדעה.
גיל כהן
שכל המכשירים כוילו.
חמד עמאר
ִאתם נותנים את הכסף לעשות את הבדיקה או החברות נותנות?
היו"ר ציון פיניאן
לא, החברות נותנות.
גיל כהן
חברות הסלולר.
חמד עמאר
החברות נותנות. אני חושב שאין מקום אפילו לשאול אותו מה דעתם.
היו"ר ציון פיניאן
זה כמו לשלם על סקר ולהזמין אותו, ואז אתה גם קובע את התוצאות.
גיל כהן
לא, גם בחורה שלנו מהמחוז בצפון עשתה בדיקה מעשית עם מכשיר מדידה מכויל באזור. הבנתי שהתלונה הזאת עלתה כמה פעמים ולא היו שם איזה חריגות קרינה. לא היה משהו שהוא מעבר לחוק.
היו"ר ציון פיניאן
טוב.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אז מה? סליחה, אפשר לשאול שאלה?
היו"ר ציון פיניאן
בבקשה.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אני הרבה פעמים כשאני שומעת פה את המשרד לאיכות הסביבה, אני לפעמים מרגישה שאני מדברת עם חברות הסלולר ולא עם המשרד לאיכות הסביבה. איך אתה מסביר ----
היו"ר ציון פיניאן
הדוברת שמאליה ברקוביץ, חברת הכנסת. בבקשה.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
שמאלב ברקוביץ. שמליה זה דווקא טוב, אולי אני אשנה את זה.
היו"ר ציון פיניאן
שמאליה זה לשמיים, זה בסדר.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אתה שומע פה נתונים, ואני תיכף גם אדבר בתורי על הנתונים במקומות נוספים, כאיכות הסיבה מה אתם עושים? מדובר פה על 200 חולים בסרטן בסביבה של 11,000 איש. מדובר פה על משפחות שמה לעשות, יכול להיות באמת, כמו שאני אומרת בכל ועדה כי אני מטפלת בנושא הזה, שבאמת האנטנה הזאת היא לא כזאת מפחידה והבעיה היא פסיכולוגית. מה אתם עושים כוועדה לאיכות הסביבה? התשובה שלך עלי ממש לא מקובלת, כי מה שאתה אומר בעצם שמגלי כתב, חבר הכנסת מגלי והבה כתב סתם מכתב ליושב ראש הכנסת וביקש דיון, כי הכל בסדר. כל מה שהוא היה צריך לעשות זה לפנות אליכם, הייתם צריכים לתת לו מכתב שהקרינה היא מתחת. קודם כל אני רוצה להתווכח איתך מאד מאד לגבי התקן המחמיר בעולם. ישראל רחוקה מהתקן המחמיר בעולם. אז זה יפה להגיד את זה בסביבה הזאת, אבל זאת לא האמת ואני רוצה לשאול מה אתם עושים בעצם. מה אתה אומר? שהכל בסדר? אפשר ללכת הביתה עכשיו?
גיל כהן
תראי, אני גם צריך לעמוד פה לפי החוק, לתת היתרים למה שלא חורג בקרינה. מה שלא חורג בקרינה אז אני לא נותן את ההיתרים.
חמד עמאר
אבל אתה מבצע בעצמך את הבדיקה לבדוק אם זה חריג?
גיל כהן
לא. המכון מבצע את הבדיקה.
חמד עמאר
אתה לא מבצע. ברגע שאני צריך לתת, אני בעל האישור, אני צריך לבצע את הבדיקה. לא יכול להיות מצב שאתה נותן לחברות לעשות את הבדיקה ואתה נותן להם את האישור. יש ניגוד עניינים, אני לא יודע איך עד עכשיו לא טיפלנו בנושא הזה.
היו"ר ציון פיניאן
טוב. אוקי, סיימת?
גיל כהן
כן.
היו"ר ציון פיניאן
משטרה, נציג המשטרה. אני רוצה לשמוע קודם את נציג המשטרה, שכל הטענות שכביכול הם מכסים על חטאים. זו טענה כבדה מאד. כן, בבקשה, נציג המשטרה.
יעקב ביטון
מכובדי, קודם כל אני משתתף בצער המשפחות, הרבה משפחות שנפגעו, אז אני משתתף בצערם. המשטרה היא לא גוף שאמון על ביצוע הריסות ופינויים וכל מה שקשור לזה. אנחנו נותנים סיוע כשם שאנחנו נותנים סיוע למינהל בביצוע הריסות, הם אלה שמוציאים את הצווים, הרשויות מוציאות את הצווים, אנחנו נותנים סיוע.
היו"ר ציון פיניאן
סליחה.

(היו"ר ​– חמד עמאר)
היו"ר חמד עמאר
בבקשה.
יעקב ביטון
אז אמרתי אדוני יושב הראש, אנחנו לא גוף שמאשר. עסק של סלולר הוא לא עסק שהוא טעון רישוי של המשטרה, הוא טעון רישוי של מוסדות אחרים של המדינה, ואנחנו אמונים על שמירת החוק. וכשיש עבירה על החוק ואנחנו נקראים לתת סיוע, אנחנו נותנים סיוע וזה דומה לביצוע ההריסות, כשם שהמשטרה לא מבצעת הריסות אלא מסייעת לגופי המדינה לבצע את החוק, אנחנו מסייעים.
לגבי תיק החקירה, אני לא אכנס כאן לדיני ראיות, זה לא המקום. בית המשפט ידון בראיות, יבחן אותן ואם המשטרה הציגה ראיות שאינן מקובלות על פי חוק, אני מניח שהעצור ישוחרר, אבל אנחנו מתפקידנו לבצע חקירה בכל מקום שבו יש פגיעה ברכוש או בנפש, וכשישנן תלונות. אנחנו לא מגבים אף אחד, אנחנו פועלים על פי חוק.
היו"ר חמד עמאר
התבקשתם על ידי הוועדה המחוזית או על ידי המועצה לפרק איזו שהיא אנטנה או לסייע להם בפירוק אנטנה?
יעקב ביטון
זה בדיוק העניין. אם היינו מתבקשים לסייע לוועדת הבנייה, אז היינו מסייעים. אם היה מוצא צו על ידי ועדת הבנייה להסיר אנטנה, אז היינו מסייעים להם. אבל לא נתבקשנו, ומשלא נתבקשנו אנחנו לא יוזמים, כי זה לא מתפקידנו להוריד אנטנות או להתקין אנטנות.
היו"ר חמד עמאר
סליחה, לוועדה ידוע כמה אנטנות יש לא חוקיות בבית ג'אן?
ביאן קבלאן
לא, זה מה שאמרתי קודם.
היו"ר חמד עמאר
פתחתם באיזה שהוא הליך? אתם לא יודעים על אף אנטנה שהיא לא חוקית?
יוסף לוין
אנחנו לא יודעים על אנטנה ולא הגיעו תלונות. אני מדבר משנת 2004 – 2005. אילו היינו יודעים או היו מגיעים לוועדה תלונות על אנטנות שהוקמו בצורה לא חוקית, היינו פועלים כמו שפעלנו באלה שכן ידענו. הגשנו תביעות משפטיות ודאגנו לפעול על פי החוק.
היו"ר חמד עמאר
מה שפעלתם – פרקתם את האנטנות שהיו שם?
יוסף לוין
כן, כן. מלבד אחת שאמרתי שקיימת בהיתר.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
רגע, זאת אותה אחת שמדבר עליה מגלי? חבר הכנסת מגלי והבה?
יוסף לוין
אני מדבר על אנטנה ---
ביאן קבלאן
לא, לא, אני אגיד לך מה. עכשיו על האנטנה הזאת "המאושרת", אני לא יודע איזה אישורים יש להם, על האנטנה הזאת שאר החברות הצטרפו לאותו מקום בלי אישור ושמו את האנטנות שלהם באותו שטח. עכשיו כולם שותפים, החברות משתפים פעולה, הרי כולם מרוויחים, כולן מרוויחות, אז שמו את כל האנטנות במוקד אחד.
מגלי והבה
זה לא פגיעה לא למועצה ולא לוועדה על התוספת ---
ביאן קבלאן
לא למועצה ולא לוועדה, נכון.
נדים מרעי
הייתה אנטנה שנבנתה בצורה לא חוקית שבעל הקרקע הוא ביקש מהם לצאת אחרי שהחוזה הסתיים והוא מכר את הקרקע שלו למישהו אחר, וזה שקנה ביקש להוציא אותם כי אין אישור ואז הם יצאו והעבירו למקום המאושר על אותו תורן. עכשיו כל החברות נמצאות באותו תורן. אנחנו פנינו כמועצה על ידי היועץ המשפטי, לחברות שיגלו לנו איפה התקינו אנטנות בתוך היישוב. עד עכשיו לא קיבלנו. אנחנו יודעים על מקום אחד, אבל יש תחושה גם בקרב התושבים ---
היו"ר חמד עמאר
בוא לא נשחק אם תחושות, בוא נשאל האם עדיין ---
נדים מרעי
לא, סליחה, תן לי לסיים. יש עדיין אנטנות שמותקנות במקומות שונים ביישוב, שאף אחד לא יודע עליהן, לא הוועדה ולא המועצה, וגם לא, רק יכול להיות בעל הנכס ולא אחרים.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
וזה שהוא אומר שאתם לא פניתם אליו אף פעם, זה נכון?
ביאן קבלאן
למי?
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
המהנדס אומר שבית ג'אן אף פעם לא פנתה בבקשה להוריד איזו היא אנטנה במהלך כל התקופה הזאת.
ביאן קבלאן
כי אנחנו יצאנו מנקודת הנחה, אני ראש מועצה חדש, כשנכנסתי לתפקיד יצאתי מנקודת הנחה שהכל מוסדר ורק כשאני בדקתי אני גיליתי שאין אישורים.
היו"ר חמד עמאר
מי מהחברות הגיע?
ליאור ורונה
אני מייצג את החברות.
היו"ר חמד עמאר
שם, ליאור. כן, בבקשה ליאור. זכות הדיבור שלך.
ליאור ורונה
אני אומר כמה וכמה דברים בקצרה. אחד, אני מסכים עם האמירה של חבר הכנסת והבה, שיש להוריד את כל האנטנות שאינן מוקמות כחוק. החברות בנושא האנטנות הסלולריות כפופות לחוק הקרינה וכפופות לחוקים אחרים שקיימים, וכל האנטנות במדינת ישראל, לרבות האנטנות בבית ג'אן, מוקמות כחוק. ואם יש אנטנה שהיא לא חוקית, יש למשרד להגנת הסביבה את כל הכלים לאכיפה, להליכים פליליים, והליכים שהם מכירים היטב והדבר הזה אינו נדרש עד היום, כי החברות פועלות על פי חוק וכל האנטנות, כולל בבית ג'אן, מוקמות כחוק.

כל ההיתרים, חלקם יש אנטנות עם היתרי בנייה, יש אנטנות מסוג מגא שהן עם היתרי הפעלה והיתרי הקמה.
מגלי והבה
סלח לי, אתה היית פה כשראש המועצה התייחס וגם מהנדס הוועדה. אתה כאילו סותר כל מה שהם אומרים לגבי אנטנות, שהרי מהנדס הוועדה, בוא נעזוב את המועצה, הוא אמר היו ארבע בקשות, אחת אושרה ב-2002 והכל נדחה. אתה עכשיו מדבר שיש אנטנות ומורשות, ושאתם כביכול פעלתם לפי החוק.
ליאור ורונה
אדוני חבר הכנסת, אנטנה שלא אושרה על ידי הוועדה ושהוועדה, שהיא לא עומדת בחוק, החברה לא יכולה להקים אותה. אסור לה, זה לא חוקי, ואם יש כזאת, אני אומר לך כבר עכשיו, יש את כל הדרכים החוקיות .אני אתן לך אפילו את הכלי ---
מגלי והבה
אה, זאת אומרת לא אתם שומרים על החוק, אתה דורש מאיכות הסביבה שהם ---
ליאור ורונה
לא, אדוני, לא, אנחנו שומרים על החוק, כי כל האנטנות, אדוני חבר הכנסת, אני לא חוזר בי, כל האנטנות ---
היו"ר חמד עמאר
כמה יש לכם אנטנות מוסוות בבית ג'אן? יש לך נתון?
ליאור ורונה
אין, כל האנטנות שמוקמות, שיש בבית ג'אן ----
היו"ר חמד עמאר
אמרו לי אנטנה אחת, לא כל האנטנות, זה מה ששמעתי.
ליאור ורונה
אני אשים על עצמי מטרה, קחו חיצים. אם אתם רוצים לתת לי ---
מגלי והבה
תסלח לי, אתה באת לפה לתת נתונים, לא להתווכח. יש פה מהנדס, תתווכח איתו, עם העובדות.

(היו"ר – ציון פיניאן)
נדים מרעי
סליחה, נציג איזה חברה אתה?
ליאור ורונה
של כל החברות, סלקום, פרטנר, מוטורולה.
נדים מרעי
כל החברות? אני אומר לכם, סליחה, אני כמה מילים. אני אומר לכם דבר כזה ---
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, רק שנייה אחת, סליחה, עם כל הכבוד, אתה באת לתת פה נתונים ולענות לחברי הכנסת.
ליאור ורונה
אני רוצה לענות.
היו"ר ציון פיניאן
אז אתה תענה לכל מה שישאלו אותך חברי הכנסת, כי אתה הצד הממוני פה ואנחנו הצד הקיומי פה. אז אתה צריך לענות על כל השאלות שאתה נשאל, ועם כל הכבוד אל תכעס גם אם שואלים אותך.
ליאור ורונה
אני לא כועס. אני גבר, אני מוגבל, אני יכול לעלות לשאלה אחת, לא לארבע שאלות בבת אחת.
היו"ר ציון פיניאן
אוקי, אוקי, בסדר גמור. אז אני מציע לך עכשיו שתרשום את כל השאלות ותענה אחר כך. כן, בבקשה.
נדים מרעי
אתה פרטנר או סלקום או מוטורולה?
ליאור ורונה
כל החברות.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
הכל, הוא הכל. כמו אלוהים.
נדים מרעי
אני בשביל שתדעו כדי שהוא ימשיך, יש רק היתר אחד לחברת פרטנר ולכל השאר אין אישורים. אז איפה כל החברות האחרות? הן נמצאות כבר? רק שתדעו.
היו"ר ציון פיניאן
כן, אני מבקש לא להפריע לו. תענה בבקשה.
ליאור ורונה
לכל האנטנות מתקני השידור בבית ג'אן יש היתרים, היתרי הפעלה והקמה מהמשרד להגנת הסביבה, שהאנטנות שפועלות שם פועלות באישור ובהיתר. לו רוצה המועצה היא יכולה לפנות למשרד להגנת הסביבה ---
היו"ר ציון פיניאן
לא, לא, לא להגנת הסביבה, יש חוק, וועדה לתכנון ובנייה.
ליאור ורונה
הוא יכול לפנות אלינו, גם לי יש את כל ההיתרים אצלי, אני יכול להעביר אותם.
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, יש לכולם יש בוועדת תכנון ובנייה?
ליאור ורונה
לא. יש אננטות במדינת ישראל ---
היו"ר ציון פיניאן
אז סליחה, תראה, אתה מדבר פה עם אנשים שמבינים במוניציפאלי, ביניהם אני הייתי סגן ראש עיריית טבריה והייתי 15 שנה יושב ראש הוועדה לתכנון ובנייה. כל תחנה שלא עברה את הוועדה לתכנון ובנייה והוקמה – היא לא חוקית.
ליאור ורונה
לא על פי דעת היועץ המשפטי לממשלה, אבל אדוני אם הוא חושב את זה - הוא יכול לפנות אליו.
היו"ר ציון פיניאן
אוקי.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אנחנו נפנה ליועץ המשפטי לממשלה.
מגלי והבה
לא, יש שני חוקים במדינת ישראל.
ליאור ורונה
אני יודע שהכל חוקי באישור המשרד להגנת הסביבה.
היו"ר ציון פיניאן
אני אשאל שאלה, אם אתה אומר שחלק, כולם אושרו על ידי איכות הסביבה, אז למה היית צריך לקבל גם אישור מתכנון ובנייה עבור התחנה הזאת שהוקמה? היית עוקף אותם וממשיך לבנות.
ליאור ורונה
לא. יש אנטנות מסוגים שונים, גם בארץ וגם בעולם. מדינת ישראל לא חריגה בהתנהלות שלה ממה שקורה בעולם. יש אנטנות אפילו גדולות יותר בעולם שאפשר לשים ולהתקין בלי היתרי בנייה. במדינת ישראל יש אנטנות מסוג מתקני גישה, שהוועדה הזאת, מי כמו הוועדה הזאת מכיר אותם, את המתקנים האלה, שהמתקנים האלה בגלל שהם קטנים – 80, 30X50, אינם זקוקים להיתר בנייה, אלא היתר הפעלה והיתר הקמה מהמשרד להגנת הסביבה לאפשר אותם. היועץ המשפטי לממשלה אמר ---
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אבל אתה יודע שאתם לוקחים, שנייה רגע, תקשיב. לא, לא, לא, שנייה.
היו"ר ציון פיניאן
דקה, דקה.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
לא, אדוני יושב הראש, אני רוצה פה משהו ---
היו"ר ציון פיניאן
דקה, אוקי, את נרשמת, את תדברי. פשוט שיסיים.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
לא, אני לא רוצה, אני כרגע בלי נרשמת רוצה להגיד שמה שהוא מדבר זה לא נתונים נכונים, כי אותן אנטנות הקטנות שאנחנו מדברים, הן אנטנות שלא יועדו להיות אנטנות לפלאפון והם לקחו איזו שהיא פסקה בחוק שלא שייך לאנטנות והתחילו להשתמש בזה. אני רודפת אחריכם, אני מאד מצטערת להגיד לך, איפה שתבואו, איפה שתהיה בעיית אנטנה, אתה תראה אותי מולך.
ליאור ורונה
אוקי.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
ואני אגיד רק את האמת, אז קח את זה בחשבון.
היו"ר ציון פיניאן
תודה. בבקשה, תמשיך.
ליאור ורונה
לכן אני אומר שוב, יש לנו אישורים ויש לנו היתרים חוקיים לכל האנטנות.
חמד עמאר
כמה אישורים חוקיים יש לך בבית ג'אן?
ליאור ורונה
אני אגיד לך. עכשיו, אם רוצים את ההיתרים אני מוכן להעביר לכולם.
חמד עמאר
לא, כמה אישורים, אני שאלתי שאלה פשוטה, אני לא ביקשתי היתרים. כמה אישורים יש?
ליאור ורונה
יש שני אתרים לסלקום. בוא אני אגיד לך ככה – לפרטנר יש אתר אחד, אוקי? לסלקום יש שני אתרים, ולפלאפון יש שני אתרים.
היו"ר ציון פיניאן
כמה מהם הוקמו ללא היתר בנייה?
ליאור ורונה
שניים מהם, יש שניים מתוך האתרים, תן לי לראות שאני לא אפספס פה ---
חמד עמאר
ואורנג' אין להם בכלל?
היו"ר ציון פיניאן
פרטנר, הוא אמר הגדולה היא פרנטר.
ליאור ורונה
שניים. שניים מתקני גישה שלא זקוקים להיתר בנייה על פי חוק.
מיכל גולדברג
באיזה שנה הם הוקמו?
ליאור ורונה
אני לא, אני אוכל להעביר לכם את כל הנתונים.
מגלי והבה
מה, באת לדיון בלי הנתונים?
ליאור ורונה
הכל, אני יכול להיות פה בחקירה משטרתית, את יכולה לבקש גם משוטר שיחקור אותי. כל האתרים הוקמו על פי חוק, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה והכל תקין לחלוטין.
חמד עמאר
סליחה, אתה אמרת בעצמך עכשיו שיש שניים עם אישורים ויש אחד גדול עם אישור, וגם שניים שאתה נתת, אין להם אישורים.
ליאור ורונה
לשאלתך, הם לא הוקמו מהראשון לפברואר 2010.
חמד עמאר
אז יש לך שניים כאן בלי אישורים.
ליאור ורונה
יש לי הכל, הכל יש היתרים והכל חוקי.
היו"ר ציון פיניאן
טוב, סליחה, הבנתי.
ליאור ורונה
גם אם תגידו שלא, זה חוקי.
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, אני רוצה לשמוע את נציגת הוועדה לתכנון ובנייה ארצית.
ליאור ורונה
אני רק רוצה לסיים במשהו אחד.
היו"ר ציון פיניאן
לאחר מכן את היועצת המשפטית שתתייחס.
ליאור ורונה
רק אני רוצה לסיים במשהו אחד, להתייחס רק למשהו אחד שלא נאמר.
היו"ר ציון פיניאן
כן.
ליאור ורונה
נאמרו פה אמירות מאד חדות ומאד קשות לגבי זה שהאנטנות גורמות למחלות, ואני חייבי להגיד לכם דבר כזה, זה אני חושב שאחריות של כולם וליבי עם האנשים בבית ג'אן, ואני בכלל לא בא בטענות לתושבי בית ג'אן או למשפחות שחס וחלילה נפגעו. כי אם היה מישהו במשפחה שלי נפגע, אני גם הייתי מחפש והיית$י חופר והייתי בא בטענות והייתי רוצה לדעת את האמת. ודין ילדיי הוא כדין הילדים בבית ג'אן. לכן ---
מגלי והבה
אבל אתה לא אומר לנו את האמת. אתה לא אומר לנו את האמת. יושב מהנדס הוועדה פה, אומר לך מה האישורים ומה אושר, ואתה מנסה למכור לוועדה, לחברים המכובדים פה, סתם לוקשים. אתה יודע מה זה? כשמהנדס או עורך דין נשלח על ידי החברות ולא יודע לתת תשובות, אז שלא יופיע בפני הוועדה.
ליאור ורונה
יש לי אדוני את כל ההיתרים ועל כל הדברים קיבלת תשובות, כי הכלה כל חוקי.
מגלי והבה
ידעת שיש תשובות, אז איפה ---
ליאור ורונה
אני רק רוצה לסיים אדוני, כי אני חושב שהיות שנאמרו פה דברים מאד קשים שיש להם ערך ציבורי מאד רב, כי גם לתושבי בית ג'אן, כמו לאנשים אחרים מגיע לדעת ממה האנשים חלו. אני חושב שהוועדה הזאת צריכה לקרוא גם למשרד הבריאות לעשות ועדת חקירה ולבדוק באמת מה הגורמים לאותה מחלה.
מגלי והבה
קודם נחקור אתכם, עזוב את משרד הבריאות.
ליאור ורונה
יש את דוקטור מיכה בר חנה במשרד הבריאות. האנשים האלה צריכים לבצע חקירה כדי לדעת את האמת, גם בשביל האזרחים, גם בשביל הוועדה. לבוא מישהו רק להגיד אמירות ---
היו"ר ציון פיניאן
טוב, סליחה, ברור. לא ניתן להתנער מתופעה ש-220 אנשים שחלו שם, באותו מקום בסמוך לתחנות.
ליאור ורונה
מסכים.
היו"ר ציון פיניאן
זה אי אפשר להתעלם מזה. בבקשה, חברת הכנסת שמאלוב ברקוביץ.
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
אני רוצה לתת דוגמא נוספת אדוני, וככה לתפוס טרמפ על הוועדה הזאת, על הפנייה של חבר הכנסת מגלי והבה, ולהגיד שיש שכונה בירושלים שקוראים לה הר נוף. בשכונה הזאת, ב-5 השנים האחרונות, מתו מסרטן 27 אנשים צעירים. השכונה הזאת נמצאת על הר, בדיוק מה שאתה מדבר, נמצאת אנטנה ענקית מול האנשים, ואני כבר לא מדברת איתך על מספר רב מאד של אנשים שהם כרגע בטיפולים והם עדיין לא נפטרו.

אני לא מבינה, תראה, אתה יכול לשבת פה ובאמת אתם יכולים לעשות הרבה מאד כסף. אני לא מבינה, איך לכם אחריות כאילו? אתם לא לוקחים בחשבון שהרצון שלכם להרוויח כסף בעצם באיזה שהיא דרך, סליחה על הבוטות, מאד מאד גסה, אתם פשוט הורגים אנשים. וברגע שאתה בא ואומר שלהגיד שאנטנה לא, וצריך לעשות וועדת חקירה, זה הכל טוב ויפה. בינתיים אתם תעשו עוד 2 מיליארד, כי אנחנו נעשה ועדות חקירה, כי המדינה הזאת נמצאת כולה בועדות חקירה מהבוקר עד הלילה. איפה האחריות של חברות הסלולר? אני לא מבינה את הדבר הזה. למה אתם עושים, אם היית יודע עכשיו, אני שואלת אותך, הייתי באה אליך והייתי אומרת לך – אתה יודע שאתה הולך לדרוס עכשיו בן אדם בן 20, או לא משנה, ילד בן 5 עכשיו ואתה הולך להרוג אותו, מה היית עושה? היית מזדעזע, נכון? היית אומר זה לא יכול להיות, אני אעשה הכל כדי שזה לא יקרה, אבל זה מה שקורה. לבוא ולשבת פה ולהגיד צריך לעשות ועדות חקירה, זה הכל טוב ויפה. אתה גם מאד נעים, אתה גם יודע איך לדבר. איפה האחריות של חברות הסלולר לאנשים חולי סרטן במדינת ישראל, אתה יכול לענות לי על זה?
ליאור ורונה
וודאי.
היו"ר לציון פיניאן
טוב, סליחה, לא, לא.
ליאור ורונה
היא שאלה שאלה אדוני.
היו"ר ציון פיניאן
אני רוצה קודם לשמוע ראשית את הנציגה של ---
ליאור ורונה
אבל תן לי, אני אענה לה בקצרה.
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, אני מנהל את הישיבה, לא אתה, אוקי? נציגת הועדה לתכנון ובנייה הארצית, בבקשה, שם ותפקיד. יש פה נציגה? בבקשה.
זינה פרפליצין
אני נציגת מינהל לתכנון משרד הפנים שיזם את תמ"א 36/א/1, שלפיה ניתנים היתרי בנייה להקמת מתקני שידור. בישראל קיימים שני מסלולים להקמת מתקני שידור. מסלול אחד זה תמ"א 36/א, שלפיה ועדות מקומיות נותנות את היתרי הבנייה בתנאים שמפורטים בתמ"א, ואחד מהתנאים זה אישורים מאת הממונה על הקרינה, שמאשר את כל העניינים. מתקן שהוא מסוכן בענייני הקרינה, פשוט לא מקבל אישור של הממונה על הקרינה, ולכן הוא גם לא מגיע לוועדה המקומית לקבלת יתר האישורים. והמסלול השני זה מתקן גישה אלחוטי, שבחוק תכנון ובנייה יש סעיף שמעניק פטור מהיתר בנייה למתקנים שמימדיהם הוגדרו בחוק, שזה 30 על 50 על 80, והמסלול הזה נבחן לאחרונה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, והוא קבע שהמסלול הזה הוא לא היה לא חוקי, אבל הוא ביקש להגביל את השימוש במסלול הזה על ידי התקנת תקנות, והתקנות האלו הוכנו על ידי משרד הפנים והן נמצאות על שולחנה של ועדת הכלכלה של הכנסת. זה בנושא הזה.

התפיסה התכנונית של תמ"א 36/א ובכלל מינהל התכנון בנושא מתקני שידור סוללריים, שצריך לעודד פרישה רחבה ככל הניתן של מתקני שידור. צריך לפרוש כמה שיותר מתקני שידור קטנים שהקרינה מהם קטנה, וזאת במטרה ----
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
או, או, רגע, אני רוצה כפיים. אבל אתם לא עושים את הקטנים, סליחה. אתם לא עושים את הקטנים מפני שזה עולה לכם הרבה מאד כסף. עדין לכם לקחת תורן אחד ולדחוף שם 50 אנטנות.
ליאור ורונה
30, 50, 80, יש יותר קטן מזה?
יוליה שמאלוב-ברקוביץ
בוודאי. בכנסת יש אנטנות קטנטנות, תעשה כאלה. זה משהו אחר, בסדר.
היו"ר ציון פיניאן
חברת הכנסת ברקוביץ, אני מבקש לתת לה לסיים. בבקשה.
זינה פרפליצין
התפיסה התכנונית היא שצריך לפרוש כמה שיותר אנטנות קטנות, הבעלות השלכות מינימאליות ביותר, וזה יגרום לכך שהקרינה, הסכנה הגדולה זה מהמכשירים הישנים, וזה יגרום לכך שהקרינה מהמשדרים הראשיים תקטן, וזה המטרה של תמ"א 36/א. וכמובן, העמדה של מינהל התכנון, שכל מתקן, במידה ויוכח שהוא הוקם שלא כדין, הוא צריך להיות מוסדר, הוא מפורק. כן, זה ברור. זה בהתאם לדרישוןת החוק.
היו"ר ציון פיניאן
תודה. היועצת המשפטית של הוועדה, מיכל גולדברג, בבקשה.
מיכל גולדברג
כן, תודה. הדברים כבר נאמרו רק חשוב להבהיר. כל הקמה של אנטנה סלולארית במדינת ישראל חייבת בהיתרים, אלף היתרים מאת הממונה על הקרינה במשרד להגנת הסביבה, הניתרים לפי חוק הקרינה הבלתי מייננת, וכמו כן הם גם חייבים ברישוי, לפי חוק התכנון והבנייה.

עכשיו, קיים פטור בחוק התכנון והבנייה להקמה של מתקני גישה אלחוטית, כהגדרתם באותו חוק. היו בעניין הזה דיונים עוד אצל היועץ המשפטי לממשלה בזמנו, מר מני מזוז ומה שנקבע שם שאותו מסלול של פטור למתקני גישה אלחוטית, יש לבחון אותו. אין לתת פטור גורף לכל מתקן גישה אלחוטית, אלא על משרד הפנים להתקין תקנות שיקבעו בצורה מידתית לאיזה מתקני יינתן הפטור, וגם זה בתנאים מסוימים. היה גם בג"ץ בעניין, שגם ניתן שם באיזה שהוא שלב צו על תנאי, שעד שלא יותקנו התקנות, לא יוקמו מתקני גישה בפטור מהיתר, לפי חוק התכנון והבנייה. כמובן שבכל מקרה, גם אנטנה שפטורה מהיתר לפי חוק התכנון והבנייה, חייבת בהיתר לפי חוק הקרינה הבלתי מייננת.

וכאן חשוב להפנות את תשומת הלב שגם אותו מתקן גישה אלחוטי, אם וכאשר הוא פטור מהיתר לפי חוק התכנון והבנייה, קיימת חובה, חובה על החברה הסלולארית, לפני שהיא מתקינה את המתקן, לתת הודעה לוועדה המקומית שבתחומה נמצא מקור הקרינה, ובנוסף לכך, מהנדס הוועדה המקומית, או מתכנן המחוז לפי העניין, יכול גם להביע את התנגדותו למתן היתר ההפעלה. זאת אומרת בכל מקרה, גם אם יש פטור מהיתר בנייה, קיימת חובת יידוע של הוועדה המקומית. זאת אומרת שהסיטואציה, אני גם מתנצלת, נכנסתי באיחור, אבל אם הוקמו אנטנות ללא כל ידיעה של הוועדה המקומית, צריך לבדוק את הנושא, כי לא כך זה אמור להתבצע לפי החוק.
היו"ר ציון פיניאן
תודה. אני חוזר אליך, מהנדס הוועדה. האם הם פעלו לפי מה שהיועצת המשפטית אמרה?
מגלי והבה
היועץ המשפטי של הממשלה הנחה, או שבכלל לו.
יוסף לוין
לא, לא, לא. עוד פעם אני חוזר, אנחנו לא ידוע לנו על ---
היו"ר ציון פיניאן
האם ניתנו לכם הודעות?
יוסף לוין
לא. וכשנתנו לנו הודעות אנחנו גם התנגדנו ואני לא מדבר על בית ג'אן ---
היו"ר ציון פיניאן
כלומר אתם בבוקר התעוררתם ראיתם פטרייה.
יוסף לוין
לא, אנחנו לא ---
חמד עמאר
הם לא יכולים לראות את הפטרייה, היא מוסתרת.
יוסף לוין
אנחנו לא יכולים לראות אותם, כי אם היינו, לפחות הפקחים שלנו בבית ג'אן היו יכולים לראות אותם, היינו פועלים. אנחנו לא יכולים לראות אותם. אנחנו את האתר היחידי שמכירים בבית ג'אן זה האתר שקיים על יד בריכת המים.
היו"ר ציון פיניאן
האם אתם פעלתם לפי מה שהיועצת המשפטית אמרה?
ליאור ורונה
ההתנהלות של החברות בכל הנושא של הקמת המתקנים היא על פי הנהלים ועל פי חוק, ואני אגיד ---
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, סליחה, אני שאלתי שאלה.
ליאור ורונה
אני עונה לך.
היו"ר ציון פיניאן
האם אתם פעלתם לפי מה שהיועצת המשפטית של הוועדה אמרה?
ליאור ורונה
אנחנו פעלנו על פי החוקים, והיועצת המשפטית תיארה את החוק כהווייתו.
היו"ר ציון פיניאן
טוב, עזוב, אני מציע בנושא, אי אפשר ---
ליאור ורונה
כן, אדוני, אדוני ---
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, אני מבקש לא לגמגם, נקודה.
ליאור ורונה
אדוני, אמרנו, עיגנו את זה כחוק בדיוק על פי ההנחיות שיש, כמו שהיא תיארה.
היו"ר ציון פיניאן
אוקי, אוקי.
חמד עמאר
אם מהנדס הוועדה אומר לא קיבלתי שום הודעה, סימן שקמו לא לפי החוק. זה סותר את מה שאתה אומר.
מיכל גולדברג
אדוני, מדובר פה בעובדות ואפשר לבדוק את הדברים, ולכן החברות הסלולריות יגישו הודעות לוועדה.
ליאור ורונה
וודאי. צודקת היועצת המשפטית.
נדים מרעי
שאלה לאדוני רק, ידידנו אמר שיש חמש אנטנות. איך אפשר לחייב אותם שיגלו לנו את המקומות של האנטנות, זו השאלה. אנחנו פנינו כל הזמן וזה אף אחד, אין עם ---
היו"ר ציון פיניאן
השאלה שיותר מתבקשת, אם הם כל כך חוקיים, אז למה מסווים אותם בתוך אני יודע מה, מיכלי מים.
נדים מרעי
אז איך אפשר לחייב אותם שיגידו לנו איפה נמצאים, למרות ש---
היו"ר ציון פיניאן
כן, טוב, אני מציע, אתה רוצה לומר משהו? בבקשה, חבר הכנסת.
חנא סוייד
אני רק רוצה לחזק את התביעה, את הדרישה הזו, שיואילו חברות הסלולר, אדוני יושב הראש, שבמסקנות של הוועדה, שהחברות, מכיוון שעל פי מה שנאמר כאן כולן פעלו כחוק, ואני נוטה להאמין להן, שיתנו למועצה המקומית בבית ג'אן, תוכנית של מיקום – כל אחד מהחברות – איפה יש לה אנטנות שהציבה בבית ג'אן. גילוי נאות, לא?
מגלי והבה
שגם אולי יעבירו העתק למהנדס הוועדה.
היו"ר ציון פיניאן
הערה ליועצת המשפטית.
מיכל גולדברג
החברות אמורות וחייבות בדיווח מלא למשרד להגנת הסביבה. אני מקווה מאד שהמשרד להגנת הסביבה יודע בדיוק היכן כל אנטנה נמצאת, ולא רק זה, הם גם מחויבים בהעברת תוצאות של בדיקות קרינה למשרד להגנת הסביבה, ואת כל המידע הזה המשרד להגנת הסביבה מחויב לפרסם לציבור, מכוח חופש המידע ---
חנא סוייד
לציבור הרחב. על אחת כמה וכמה לוועדת הפנים של הכנסת.
מיכל גולדברג
בוודאי, המידע הזה אמור להיות מפורסם לכלל הציבור. אין ספק.
ליאור ורונה
ואנחנו עמדנו בכל המחויבויות.
היו"ר ציון פיניאן
תודה. חבר הכנסת עמאר, בבקשה.
מיכל גולדברג
ולא רק על מידע מתחום האנט8נה, אלא גם על רמות הקרינה הנפלטות שם.
חמד עמאר
אדוני יושב הראש, אני חושב שחברות יודעות לנצל ומנצלים טוב מאד את המגזר הלא יהודי. אני לא אגיד רק המגזר הדרוזי, כי בכל יישוב שאתה תיכנס עכשיו – יש לך קליטה מלאה. ולך תבדוק אם יש לך אנטנה אחת מאושרת. אני אומר לך, אין לך אנטנה אחת מאושרת. או אפילו מתקני גישה אלחוטי. זה נקרא מתקני גישה, כי הוא לא צריך, אפילו לא יידעו אף אחד. אם יושבים כאן כל האחראים ברשות המקומית, גם הוועדה המחוזית ואומרים לא קיבלנו שום פנייה, הם צודקים ואני מצדיק אותם. אז כל הנתונים שקיבלנו ממך הם לא נכונים. יש לכם אישור לאנטנה אחת. אפילו האישור שיש לכם לאנטנה אחת הוא של חברת פרטנר, מה שהבנתי, נכון?
מגלי והבה
כן.
חמד עמאר
ולא לבוא ולהתלבש עוד חברות אחרות. אני לא יודע אם מבחינה חוקית אם מותר לחברות אחרות לבוא על אותה אנטנה.
מיכל גולדברג
לא, וודאי, כל חברה צריכה רישיון.
חמד עמאר
אז אנחנו מדברים כאן ממש על עבודה לא חוקית בכלל, כל ההתנהלות לא חוקית ואני מאד מופתע מהמשרד לאיכות הסביבה, המשרד שאמור לשמור על איכות הסביבה. אני לא מבין איך משרד של איכות הסביבה לא ממן את כל הבדיקות של הקרינה. מי שממן את הבדיקות של הקרינה הן החברות. זה לא נשמע הגיוני בכלל. זה לא יכול, אני כל הנתונים שאתה אמרת אני עושה עליהם איקס, אני לא יכול לקבל אותם, כי אתה לא ביצעת את הבדיקה. אתה הסתמכת על מישהו ששילם לך את הכסף בשביל לבצע את הבדיקה. אני חושב בנושא הזה אדוני יושב הראש, אנחנו חייבים לעשות סדר, וועדת הפנים צריכה לקחת את הנושא, ואני מבקש באמת לקיים דיון בנושא של משרד איכות הסביבה. איך יכול להיות מצב שמשרד ממשלתי מסתמך על כסף של חברות פרטיות, לבדיקה האם זה תקני או לא תקני, ולתת אישור או לא לתת אישור. אז זה כבר לא חוקי בכלל, גם הנושא הזה לא חוקי.

לכן אדוני יושב הראש, אני חושב שחבר הכנסת והבה העלה נושא בנקודה מאד מאד חשובה וקשורה מאד וקשה בכל המגזר, וזה ניצול של החברות את המגזר של המצב הקשה שנמצא במגזר. באים, מציעים 1,000 דולר למישהו ואני לא רואה את ההרבה שמסרבים וגורמים להרבה הרבה אסונות ביישובים. ולדוגמא בית ג'אן, 220 תושבים לחלות בסרטן בבית ג'אן, המקום הכי יפה בארץ, המקום שצריך להיות בו האוויר הכי נקי בארץ, הגבוה. אז אנחנו צריכים לבוא ולבדוק את כל הנושאים האלה, ואם לבדוק – לא בכסף של החברות. גם משרד הבריאות שלא יבדוק בכסף של החברות, שיבדוק בכסף של המדינה את הנושא הזה. תודה רבה.
היו"ר ציון פיניאן
תודה רבה לך. ראש המועצה, ולאחר מכן נסכם.
ביאן קבלאן
עכשיו רואים, אדוני יושב הראש, שיש חלק מהאישורים לחברות. הם לא השלימו את התהליך כפי שהזכירה היועצת המשפטית. ניצול אתר מאושר על ידי כל החברות, כל הגורמים, זה הפך להיות כלי רצח לשכונה שלמה. עכשיו, עורך הבדיקה, הזכיר את זה חבר הכנסת חמד עמאר, לא יכול להיות כפי שהדגשת כאן, שהחתול שומר על השמנת. אני מבקש שהוועדה תורה לחברות להוציא את האנטנות באופן מיידי, ואם הם ירצו שיפעלו בהתאם לנהלים ולחוק.
היו"ר ציון פיניאן
אוקי, תודה רבה.
חנא סוייד
אדוני יושב הראש, רק בשביל לסבר את האוזן אני אגיד שהבדיקה על פי חוק, החברות שמתבקשות לבצע את הבדיקה, אני חושב שיש מקום כאן ליזמה לשנות את החוק. שדווקא הבדיקה, לגבי האימפקט, לגבי האפקט של האנטנות לא יתבקש מהחברה, אלא שהמשרד לאיכות הסביבה יצטרך לעשות את הדבר הזה ולא החברות, כי החברות יש להן את הכסף ולהשיג בדיקה שתוצאותיה ידועות או מתוכננות לפי מה שהן רוצות, אפשר להשיג עם כסף. אז לכן אני חושב שמן הראוי לשנות את הדרישה הזאת, שהחברות לא תהיינה אחראיות לזה. ואני חוזר על הבקשה שלי, שבהנחה שהחברות על פי שנאמר כאן בוועדה, פעלו בתום לב ועל פי חוק, שיואילו לספק לוועדה תכנית של פרישה של האנטנות שלהן, אחר כך אפשר לפעול. מה שחוקי – משאירים. מה שלא חוקי – אנחנו מבקשים מהם להוציא, ושלא ישקרו כמובן.
היו"ר ציון פיניאן
אנחנו נתייחס לזה, וודאי. מגלי, בבקשה.
מגלי והבה
אדוני יושב הראש אני שמח בעצם ועצוב באותה מידה. עצוב שכל כך האנשים סובלים במשך התקופה הזאת מדבר שהוא, הוכחנו פה שהוא לא חוקי והוא קיים. לא חוקי תרתי משמע. כשאני שומע את מהנדס הוועדה וראש המועצה ומהנדס המועצה ואיך אתם התנהלתם במשך התקופה הזאת, זה מוכיח שכל המחאה של תושבי בית ג'אן צודקת, ואני עכשיו רואה את עצמי לא רק מחויב למחאה שלהם, אני מחויב לוודא שהחוק יתבצע וייעשה. צר לי שאיכות הסביבה, שאמורה לשמור על כולנו מתוצאות כאלה, לא עושים את המשימה שלהם, לא עושים את המוטל עליהם, ושמענו את היועצת המשפטית של הוועדה, וזה דבר שאנחנו גם נפנה לשר לאיכות הסביבה, לא יכול להימשך בצורה כזאת.

הנקודה השנייה שאני פה, אדוני יושב הראש ואני אומר את זה לחברים שנמצאים פה, ונמצא נציג בכיר של משטרת ישראל. הוכח לך היום, על פניו, שאתם מנסים לאכוף את החוק, אבל אוכפים אותו חד צדדית על אותם צעירים שאתם מנסים כרגע, אתה אומר שאתה מחייב אותי עכשיו ללכת להגיש תלונה במשטרה על אותן חברות מפירות את החוק, ואני אעשה את זה. אני כנציג ציבור, אני הולך להגיש תלונה, לבחון את מה שאתה טוען – האם המשטרה שומרת על החוק בהתאם להנחיות שקבע אותן החוק והקריאה אותן, חלקן, היועצת המשפטית.

בשני המקרים אנחנו מבקשים ממך, לאחר ששמעת, תעביר את הרושם הזה למקבלי ההחלטות במשטרה ולעזוב את הצעירים האלה כי המחאה שלהם היא צודקת, ואנחנו נמשיך ביחד לפעול על מנת או שנוציא במיידית את כל האנטנות האלה, או שנאשר – רק בהתאם לחוק. אני לא רואה דרך אחרת ואני מבטיח לכם, לפרוטוקול גם, שאני האזרח שהולך, תושב בית ג'אן, שהולך להגיש למשטרה תלונה, רשמית, במשטרה, נגד החברות הסלולאריות.
היו"ר ציון פיניאן
תודה.
ליאור ורונה
מותר להציע הצעה?
היו"ר ציון פיניאן
לא, לא.
ליאור ורונה
חבל, זו הצעה פרקטית.
היו"ר ציון פיניאן
לא, לא, לא.
ליאור ורונה
אלא אם כן האמירה פה היא צריכה להיות רק בשביל למצוא, אני מוכן לתת הצעה פרקטית שאולי תעזור למועצה, אם אדוני יסכים לתת לי זכות דיבור של דקה. 20 שניות אני צריך. אני יכול אדוני?
היו"ר ציון פיניאן
לא. אוקי, אני מסכם. ראשית, אני מאמץ את ההצעה של חברי הכנסת לעשות שינוי חקיקה בנושא של החברות שמזמינות, משלמות עבור הבדיקה. אני מציע ששלושתנו כחברי כנסת שנמצאים פה, ננסח שינוי לחוק ----
מגלי והבה
ארבעה אנחנו.
היו"ר ציון פיניאן
סליחה, ארבעה. לא סתם אני צריך להסתכל ימינה ולא הסתכלתי ימינה. סליחה, ארבעה חברי כנסת. אני מציע שנגיש את זה בשמנו, ואגב יש פה אופוזיציה, יש פה קואליציה, הכל זה בעזרת השם, ונשכנע גם את השר שהחברות לא יממנו את הבדיקה ואני רואה שגם בנושא הזה מבקר המדינה התייחס לנושא הזה. הוא התייחס לנושא הזה שלא ייתכן מצב שהבדיקה תיעשה במימון החברות, כי מי שמזמין הוא גם מאמין למה שהוא מזמין.

עכשיו, שתיים, יש להעביר למועצה המקומית את המיקום של כל אנטנה וכל מתקן ומתקן וגם את רמת הקרינה באותו מתקן. ושתיים, יש לערוך במיוחד בדיקה מקיפה בכל נושא בהר הארי, שאני מבין שזאת האנטנה שהכי רצחנית.

שלוש, לבדוק את החוקיות של ההעברה של ייעוד של אנטנה סלולארית לתחנת ממסר. לבדוק את כל החוקיות בנושא הזה.

ולבסוף, ועדת הפנים תקיים דיון בעוד כשלושה חודשים לבדוק מה נעשה ומה לא נעשה, ואני מציע שלקראת הבדיקה הזאת שגם- וגם את הנושא הזה להכין גם מה אתם עושים ומה לא עושים בנושא הבעלים של התחנות, לחברות הסלולאריות. אני מציע לאיכות הסביבה לבדוק את הנושא הזה, כי אתם פשוט גיליתם חוסר בהרבה שאלות ופשוט אתם ממשיכים כרגיל בנושא הזה, ואני לא רוצה להגיד מה קורה בטבריה, כי התחנה היא לא מבחינה בין מגזר לבין יהודים. היא מכה בכולם ביחד. אז לכן בנושא הזה, גם בטבריה יש את הדברים האלה, אני כטברייני מדבר.
ולבסוף, אני מבקש שהמשטרה תבדוק את עצמה בנושא הזה, כי פה הועלו טענות חמורות. אני אישית אוהד את המשטרה, במיוחד את מחוז הצפון שעושה עבודת קודש, אני יכולה להעיד.
מגלי והבה
כולנו אוהבים.
היו"ר ציון פיניאן
ואנחנו כולנו אוהבים, אתם עושים עבודת קודש, במיוחד בצפון ושם הבעיות הן פי כמה וכמה מכל האזורים בארץ, וישר כוח גם, תעביר את תודתנו למפקד המחוז מכולם. ואני מציע, אני מבקש פה בשם כל החברים פה, תבדקו את הנושא. ממש לבדוק את הנושא, כי אם אתם תבדקו את הנושא ותגיעו למסקנות, הרבה דברים פה ייפתרו. הרבה דברים ייפתרו.

אז תודה רבה לכולם. תודה לאדוני מגלי, ולכל החברים שהשתתפו. הישיבה סגורה. תודה.

<הישיבה ננעלה בשעה 12:10.>

קוד המקור של הנתונים