ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 10/08/2011

עצירת הליכי פינוי בכפר שלם

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה-עשרה

PAGE
9
ועדת הכלכלה

10.8.2011


הכנסת השמונה-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 617
מישיבת ועדת הכלכלה

יום רביעי, י' באב תשע"א (10 באוגוסט 2011), שעה 10:00
סדר היום
עצירת הליכי פינוי בכפר שלם
נכחו
חברי הוועדה: כרמל שאמה - היו"ר

יעקב אדרי
מוזמנים
ארנון גלעדי

-
סגן ראש עיריית תל אביב
סימונה טסטה

-
סגנית מנהלת אגף פרוגרמות, משרד הבינוי והשיכון

עו"ד ריסה רימון-אלזם
-
לשכה משפטית, מחוז תל אביב, מינהל מקרקעי ישראל

לינדה דהרי

-
פעילה ותושבת כפר שלם

אהרון מדואל
-
יו"ר סיעת עיר לכולנו במועצת עיריית תל אביב, מזכיר ועד כפר שלם

הרב אביעד עקיבה
-
חבר ועד כפר שלם

אמנון שבתאי

-
פעיל ותושב כפר שלם

זכריה תרם

-
יו"ר ועד כפר שלם

ליאור שרעבי

-
תושב כפר שלם

מלכה תקן

-
תושבת כפר שלם

חנן כהן


-
תושב כפר שלם

נחום רמדי

-
תושב כפר שלם

דוד קשני

-
יו"ר פורום דיור ציבורי
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רשמה וערכה
יעל, חבר המתרגמים בע"מ
עצירת הליכי פינוי בכפר שלם
היו”ר כרמל שאמה
בוקר טוב לכולם. אנחנו פותחים את ישיבת ועדת הכלכלה בנושא עצירת הליכי הפינוי בכפר שלם. לפני כשבועיים קיימה הוועדה סיור בכמה בתים ונפגשה עם מספר תושבים, עם נציגי עירייה ועם משרד הבינוי והשיכון בכפר שלם. ביקשנו תגובות ותשובות בנוגע להליכי הפינוי.


אני רואה שלדיון היום לא הגיעו נציגי משרד המשפטים וגם לא נציגי "חלמיש". אנחנו נתחיל את הדיון עם הנציגים שנמצאים ונקבל החלטות בסוף הדיון. נציגת משרד הבינוי והשיכון סימונה טסט, למה אי אפשר לעצור את הליכי הפינוי עד שהועדה בראשותו של אפרים שטנצלר תסיים את עבודתה?
סימונה טסטה
ההחלטה לקיים את הפינוי, כולם רוצים במידה זאת או אחרת לסיים את הפינוי באתר. כמו שראית איכות החיים שם לא מזהירה והמטרה כמובן לשפר את איכות החיים של התושבים. הפינוי הוא כאילו מתבקש כדי שהאתר לא יישאר כמו שהוא. ההחלטה לתהליך הזה התקבלה במועצת מינהל מקרקעי ישראל - - -
קריאה
לא נכון.
היו”ר כרמל שאמה
סליחה. תן לסיים. לגישתך יש לפנות מחר אבל התושבים לא מתפנים ולכן כדי להביא אותם לפינוי ולאיכות חיים גובהה יותר צריך להתחיל בהליכי פינוי. לדעתי אין היום פינוי ממשי שאפשר לקדם אותו ומכתבי הפינוי רק פוגעים באיכות החיים של התושבים. מכניסים אותם ללחץ, מכניסים אותם לכל מיני תופעות שליליות כי אף אחד לא אוהב לקבל מכתב לפינוי מהבית שלו. מה נותנים לכם מכתבי פינוי למעט העובדה כמו שהבנתי מועסקים שם עורכי דין חיצוניים ואולי פשוט אנשים צריכים להתפרנס – אם לא יהיו מכתבי פינוי לא יהיה על מה להוציא חשבוניות. לא שמעתי עד היום, לא בסיור ולא עכשיו, טיעון אמיתי. אולי תגידי שהעובדות שמישהו קובע בשטח בחודש הזה עד שהועדה תסיים את עבודתה, עובדות תשננה לרעה את המצב המשפטי של הדיירים במתחם או של עיריית תל אביב, או של המדינה או מאיזה שיקול ציבורי אחר. המצב שם הוא די סטאטי - - -
סימונה טסטה
מה שאתה אומר, תכלס אין היום פינו כי התושבים לא מוכנים - - -
כרמל שאמי
אז בשביל מה לשלוח את המכתבים?
סימונה טסטה
אבל התהליך נשאר בעינו.
קריאה
זה לא רק מכתבים, אלו גם תביעות משפטיות שמתנהלות נגד האנשים.
סימונה טסטה
התביעות המשפטיות הן החלטה של מועצת מינהל מקרקעי ישראל. אולי נציגת מינהל מקרקעי ישראל תענה.
ריסה רימון-אלזם
בוקר טוב, אני היועצת המשפטית של מחוז תל אביב של המינהל. נושא הפינוי נקבע על ידי מועצת מקרקעי ישראל בהחלטה 995 לשנת 2004, שם נקבע שתושבים שהמשא ומתן איתם מתקיים ולא הגיעו להסכמה לגבי פינוי יוגשו נגדם תביעות לסילוק יעד. אני אומר שבהחלטת המועצה מספר 995 דובר על פינוי בקריטריונים שנקבעו בשנת 1996 על ידי מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ובשנת 2010 התקבלה החלטת מועצה. אני מניחה שבעקבות חוסר ההצלחה לבצע פינויים, בוועדה הוסמכה וועדת משנה של המועצה לדון בקריטריונים של שנת 1996 ולקבוע את אופן המשך הליכי הפינוי לרבות אפשרות הסמכה של הוועדה לקבוע כללים אחרים. הוועדה ישבה ודנה, קיימה מספר ישיבות, שמעה את נציגי כל הגורמים הרלוונטיים. בשבוע שעבר, ב- 3 באוגוסט התקיימה הישיבה אחרונה של וועדת המשנה. למיטב ידיעתי אמורה להיקבע ישיבה נוספת של הוועדה בתחילת ספטמבר לאחר שהמינהל יבוא בדין ודברים עם עיריית תל אביב לגבי האפשרות העברת ניהול הפרויקט לעירייה. כך קבעה וועדת המשנה. זה מצב הדברים נכון להיום.
אמנון שבתאי
אני תושב כפר שלם. אני ממש מתפלא על דבריה של הגברת הנכבדה. היא אומרת שמתנהל משא ומתן עם תושבי כפר שלם. אני לא מכיר בנאדם אחד מכפר שלם, אני מכיר את כל התושבים, יושבים כאן חברי ועד כפר שלם, יושבים פה תושבים. לאף אחד לא פנו ואמרו בוא שב איתנו ברצינות. ההפך. השבוע היתה כתבה בעיתון מעריב, הבחור קיבל את המכתב "מחלמיש" שאומר תפנה את ביתך תוך 14 יום, תפנה את החזקה בכלל. הם רוצים גם את הבית שלו ולא רק את הקרקע. הם אומרים לו "קח את המזוודה שלך וצא החוצה עם משפחתך וננהל איתך משא ומתן אחרי". האיש בתמימותו מגיע ל"חלמיש" ואומר שלום, אני מוכן לנהל איתכם משא ומתן. אומר לו המנכ"ל שאפילו שקל הוא לא יקבל עבור העברה של הרהיטים שלו למקום אחר. לא להאמין. אפילו אחד, לא להאמין.

אני אומר כאן בפורום ועדת הכלכלה הנכבדה שאני מאוד שמח על קיום הדיון, אני רוצה להגיד של"חלמיש" אין בכלל זכות קיום, היא מקבלת כסף, משלמת שכר לעובדים שלה, היא לא פרקטית, משנת 1996 אפילו היא לא פינתה בנאדם אחד. אתם יודעים כמה כסף למשלם המיסים עולה להחזיק את חברת חלמיש? יש כאן בחור שהיה המנכ"ל, ארנון גלעדי, הוא היה סמנכ"ל שלה במשך הרבה מאוד שנים, היה גם המנכ"ל שלה. "חלמיש" עם כל המשרד הזה שמחזיקים ביפו, בניין שלם, אין ל"חלמיש" זכות קיום, היא צריכה ללכת הביתה ולהחזיר את המנדט של ניהול הקרקעות של כפר שלם למינהל מקרקעי ישראל. צריך לחוקק חוקים מתאימים לתושבים. התושבים רוצים לצאת מהמקום הזה, רוצים לשפר את חייהם, אין אחד שלא רוצה. יש כאן בנאדם אחד בן שמונים שהגיע לכפר שלם לפני קום המדינה ורוצה לצאת משם ולשפר את חייו. היינו חיים שם בתנאים לא תנאים, בורות ספיגה, מהמרות, דרכים, שום דבר.


היא צודקת, רוצים לשפר את איכות חיינו, אבל איך בדיוק הם רוצים לעשות את זה? מי זה חיינו? את כל התושבים בישראל? את כל תושבי כפר שלם? מה רצינו? בואו ניקח את המכתב הזה ונהפוך אותו לדבר אמיתי. אמרתי לתושבי כפר שלם שיגמרו לנו 14 יום על פי המכתב הדליל הזה. מי בכלל כתב אותו? אני חושב שאותו אדם שכתב אותו צריך להתבייש על איך הוא כתב אותו בנוסח הזה. כל תושבי כפר שלם צריכים לקחת את המזוודות ולעשות יציאת ארץ ישראל מכפר שלם ולהגיע למרכז כפר שלם, לכיכר ולהגיד סליחה אדוני, מכאן לאן אנחנו נוסעים עכשיו. ניקח את המזוודות שלנו באופן וירטואלי ונצא מהבתים שלנו, עם ילדנו, זקנינו, החולים שלנו ונצא לככר. האם מישהו יכול לעלות על דעתו איך יראו התושבים האלה במרכז הכפר? תאמינו לי ש"אל ג'זירה" יבואו לצלם אותנו.
היו”ר כרמל שאמה
תודה. ארנון גלעדי ממלא מקום ראש עיריית תל אביב. בבקשה.
קריאה
כמה תושבים יש?
אמנון שבתאי
בין 400 ל- 490 תושבים שזכאים, זכאים ! ושלא יספרו סיפורים ויגידו שהם לא זכאים, מגיעה להם הזכות, הפיצוי. תנו להם. תגידו תקבלו משק סגור. שקל אחד המדינה הזאת לא צריכה לתת, תנו לנו לנהל את כפר שלם על פי התכניות של העירייה והמדינה, אנחנו נבצע את זה טוב יותר מכולם. בסופו של דבר אנחנו נבנה את בתינו ויהיה לנו גם כסף לרכוש רהיטים. אלא שהם פשוט רוצים לעשות כאן כסף, יש כאן יזמים שיש להם אינטרס אישי, זה רק זה ואין משהו אחר וגם אתה יודע את זה.
היו”ר כרמל שאמה
ארנון גלעדי בבקשה.
ארנון גלעדי
שאלת את השאלה הכי נכונה בתחילת הדרך ואני לא אתפרס לכל הדברים שהוא אמר, צודק אמנון שבתאי בדברים שלו.


תביעות הפינוי אלו תביעות שהתקבלו על ידי דירקטוריון "חלמיש" ותו לא. לא החלטת מועצת מינהל, לא החלטת שר, לא החלטת בית משפט אלא החלטה של מועצת המנהלים של "חלמיש". באחת מישיבותיה לפני מספר שנים קבעה שיש להגיש תביעות משפטיות כנגד המשפחות שלא התפנו.
יעקב אדרי
מה המעמד המשפטי של "חלמיש" בסיפור הזה?
ארנון גלעדי
הם מנהלים את הפרויקט.
יעקב אדרי
מי האציל להם את הסמכות הזאת?
ארנון גלעדי
משנת 1965 זה נמצא אצלם. חבר הכנסת יעקב אדרי אני אגע בנקודות שהן למעשה הנקודות העיקריות בשלב זה.


הדבר היחידי, זה כבר נעשה היושב ראש כרמל שאמה, היות ודירקטוריון "חלמיש" לאחר לחץ שהיה גם על ידי ועדת הכלכלה וגם על ידי מועצת העיר, דירקטוריון "חלמיש" הקפיא את תביעות הפינוי לתקופת מה ואז הוא לא נכנס למשא ומתן עם התושבים. לכן צריכה להיות החלטה מאוד ברורה של השר כי הם משתמשים בשר ובמינהל מקרקעי בטענה שהם נתנו את ההוראות לתביעות הפינוי. השר בסך הכול אחראי מיניסטריאלי על "חלמיש", אבל מי שמנהל את "חלמיש" זה הדירקטוריון. מתוך 1.3 מיליון שקל, נדמה לי שזה הסכום שהוא התקציב של הייעוץ המשפטי בשנה, 2.8 או 2.9 מיליון זה לעורך דין אחד שמנהל את תביעות הפינוי. עורך דין אחד - - -
היו”ר כרמל שאמה
זאת הנקודה הכי חשובה. אני רוצה להבין אותה.
ארנון גלעדי
עורך דין אחד שמנהל את תביעות הפינוי כנגד התושבים.
היו”ר כרמל שאמה
זה עורך דין חיצוני?
ארנון גלעדי
זה עורך דין אחד שהוא היועץ המשפטי של החברה. כלומר, הוא גם היועץ המשפטי של החברה, הוא גם זה שנתן את חוות הדעת לפתוח בתביעות משפטיות. הוא זה שגם נתן את חוות הדעת המשפטית לפתוח תביעות משפטיות והוא גם זה שתובע. זאת אומרת שזה שתבע הוא זה שתולה. כלומר הוא אותו אחד שיושב בדירקטוריון, הוא מנחה, הוא נותן, הוא מכוון - - -
היו”ר כרמל שאמה
זו חברה בבעלות חצי של עיריית תל אביב.
ארנון גלעדי
נכון, ולכן מועצת העיר באחת הישיבות אישרה את ההקפאה, אבל יחד עם זאת "חלמיש" ממשיכה להתנהל כבתוך שלה.
היו”ר כרמל שאמה
איפה הדירקטוריונים שלכם בתוך החברה?
ארנון גלעדי
גם הדירקטוריונים שלנו ידם לא נקייה. לכן בראש ובראשונה אני פונה אליכם כנציגי הממסד לא לסובב את הנושא הזה לכיוונים אחרים. לכם יש את היכולות גם מול המינהל וגם מול משרד השיכון להורות ל"חלמיש" להקפיא את תביעות הפינוי על לסיום וועדתו של אפרים שטנצלר, אחר כך תתכנסו לדברים כאלה ואחרים, שנת 1996 לא שנת 1996 זה כבר לא רלוונטי.
היו”ר כרמל שאמה
הוועדה של אפרים שטנצלר אמורה גם להתייחס להמשיך תביעות פינוי?
ארנון גלעדי
כן. זה מה שהם התבקשו.
היו”ר כרמל שאמה
אני חושב שזה דבר הכי טריוויאלי והכי מתבקש במיוחד שמר אפרים שטנצלר הודיע לוועדה בכתב הבוקר שבמהלך תחילת ספטמבר, אם לא יתקבלו החלטות על ידי גורמים אחרים, הוא מתכוון להכריע לכאן ולכאן בעניין כפר שלם. לכן אני מבין שלא מדובר בהרבה זמן, מדובר בזמן שרוב האנשים בחופשות, למה צריך להמשיך במכתבים האלה? למה לא להגיד לאנשים שמפסיקים עד שוועדת שטנצלר שהיא ועדה תציג את המסקנות שלה. זו לא של התושבים זאת ועדה של מינהל מקרקעי ישראל,.
ארנון גלעדי
אני מסכים איתך.
יעקב אדרי
אדוני היושב ראש אני קודם כל רוצה להודות לך על יוזמת הדיון הזה. הוא מאוד חשוב. דווקא בימים אלה שכל המדינה סוערת סביב העניין של הפינויים - - -
היו”ר כרמל שאמה
כן, אבל זה לא סקסי כמו המאהלים ברוטשילד, שם יש צעירים וצעירות עם אמנים ופה יש רק קצת תימניים. זה כל ההבדל. אנחנו מבינים את ההבדל, כאן אלה אנשים שלא מחוברים לתקשורת, לא עושים פסטיבלים וזה משהו נקודתי, אין מאות ואלפי אנשים וזו בעיה. אגב זו בעיה שקשורה לבעיה ההיא, אם אתה מפנה את כפר שלם ובונה בלב אזורי הביקוש 1,000-2,000 יחידות פתרת הרבה בעיות, פתרת בעיות של אלה ושל אלה.
יעקב אדרי
לצערי הרב אתה צודק, כפר שלם לא סקסי, אין מה לעשות. יחד עם זאת הם מנהלים מאבק הרבה שנים ומנסים להתיש אותם במשך עשרות שנים. הייתי שם פעמיים בביקור ולא מרפים מהעניין, כי בעסק הזה יש את קרישי הנדל"ן, המינהל בעסק, עיריית תל אביב שמשחקת משחק כפול, אני מצטער להגיד לך. לדעתי הם פשוט אומרים זה לא אנחנו זו "חלמיש", אבל היא הזרוע שלהם, אלה זורקים על משרד הבינוי והשיכון ועל המינהל. בסך הכול התוצאה היא שהם הניזוקים.


אני רוצה לומר לכם ולמינהל דבר אחד, אני לא יודע מה היושב ראש יחליט, אני באופן אישי ואני מציע ליושב ראש ללוות את העניין הזה, לא ניתן שיפגעו בכם. אם יהיה פינוי אני אגיע לשם כי שם זה העוול הכי גדול, זה זועק וכמו שאמרת בגלל שהם תימניים, אני לא רציתי להשתמש בזה, אבל זה כבר נאמר. אסור לאשר את זה. ארנון אני מכיר את המאבקים החברתיים שלך, אבל אתה בבעיה של ניגוד עניינים, אני מכיר את הרגישות שלך.
היו”ר כרמל שאמה
למה הוא בניגוד עניינים?
יעקב אדרי
הוא בכל זאת הוא נציג עיריית תל אביב.


מאוד מוזר, אני מבין גם את זה שנציגי "חלמיש" לא הגיעו לכאן, נציגי משרד הבינוי והשיכון לא הגיעו לכאן, נציגי עיריית תל אביב לא הגיעו לכאן – זה לא מקרי.
קריאה
בכוונה הם לא באים.
יעקב אדרי
הם לא באים וברורה לי מהי המגמה שלהם. אדוני היושב אני מבקש אם תוכל להזמין גם את אפרים שטנצלר לכאן.
היו”ר כרמל שאמה
הם כולם בישיבת מועצת המינהל שמתכנסת בעוד עשרים דקות. הוא התחייב מבחינתו להציג את המסקנות באופן סופי בתחילת ספטמבר.
יעקב אדרי
ובינתיים שולחים להם מכתבים.
היו"ר יעקב שאמה
אבל זה לא אפרים שטנצלר. מבחינתו זה המקסימום שהוא התחייב לי וזו הבטחה אישית שמבחינתו הנושא יגמר. הוא את שלו עושה ומדובר בעוד שלושה-ארבעה שבועות. מעבר לזה הנושא של "חלמיש", המינהל והמדיניות שלו ושר השיכון מעורר תמיהה. אני אומר לך שזו לא החלטה של שר השיכון, אולי הוא לא ירד לסוף הדברים ולעומק. העניין הוא שאם יש כאן עורך דין חיצוני שעובד ושזה פרנסתו. על הפרנסה שלו משלמים כאן אנשים לא רק בכסף אלא בחיים תחת איום פינוי. לא יפנו אף אחד בחודש הקרוב וגם לא בחודשיים הקרובים. אין ספק שלוקח זמן עד שמקבלים באמת צו פינוי אמיתי. למה כל התהליכים המיותרים והשליליים האלה?
יעקב אדרי
הם לא יכולים לישון בשקט.
אהרון מבואל
תודה לך אדוני היושב ראש על הכינוס היום, הכינוס מהיר אחרי סיורה של הוועדה בכפר שלם. אדוני היושב ראש כרמל שאמה, יודע בוודאי חבר הכנסת יעקב אדרי שזו לא הפעם הראשונה שכפר שלם נמצא בכנסת. קיימים כאן גורמים ממשלתיים, צדק חבר הכנסת יעקב אדרי שאמר שגם גורמים עירוניים סובבים את הוועדה ככה ונותנים ל"חלמיש" לעשות ככל העולה על רוחה. הם נותנים לה לעשות ככל העולה על רוחה! הצבעת במדויק על הנקודה שמדובר כאן בייעוץ חיצוני שמקבל הון עתק במשך מספר שנים, מדובר בהון עתק. התביעות האלה נמשכות כבר שבע-שמונה שנים תעשו חשבון עם המספר שאמר ארנון גלעדי – 3 מיליון שקל תכפיל בחמש שנים ותגיע לסכומים בלתי נתפסים.


אנחנו לא פעם ראשונה כאן, היינו כאן בוועדת ביקורת לענייני המדינה שהוציאה דוח ביקורת מיוחד בנושא כפר שלם וועדת הכלכלה החליטה בזמנו לחוקק את 'חוק פינוי בינוי כפר שלם', לדעתי רבותי זה הפתרון.


חבר הכנסת כרמל שאמה, חבר הכנסת יעקב אדרי כולכם חתומים על חוקים שהוגשו לכנסת הנוכחית. חייבים לקדם את החוק הזה כי רק החוק הזה יכול לעצור את הכאוס שיד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל. המינהל אומר שהתביעות, כמו שאמרה היועצת המשפטית של המינהל, מוגשת כביכול נגד סרבני פינוי. יושבים כאן תושבים מכפר שלם, אתה היית אדוני היושב ראש בסיור בכפר שלם. ביקשתי קבל עם ועדה בשם התושבים ממנכ"ל "חלמיש" שיציג לנו הצעת פינוי אחת שהוצעה לתושב, הצעת פינוי אחת לפני שהוגשה תביעה משפטית. לא דובים ולא יער, אין דברים כאלה. מה שהתושבים זוכים לקבל הוא מכתב לתיאום מסירת החזקה בנכס ומכתב סילוק תוך 14 יום ומיד לאחר מכן הליך משפטי.


לדעתי הוועדה חייבת היום לצאת בהחלטה. יש חוק שמונח על המדף בכנסת. הגיע לוועדת שרים, וועדת שרים הורידה אותו מסדר היום בשש שש בקולו של הכפוף ליושב ראש הוועדה. צריך לחוקק את החוק הזה כמו בכנסת הקודמת. אני אומר לכם ונניח והחוק לא יחוקק בסופו של עניין - - -
יעקב אדרי
מה החוק אומר?
אהרון מדואל
החוק, אנחנו לא ממציאים כאן את הגלגל, אף אחד לא יכול לבוא לספר סיפורים שזה תקדים של כאלה ואחרים כי על כפר שלם יש חוק עוד משנת 1965, 'חוק פינוי בינוי אזורי שיקום 1965 – כפר שלם'. אנחנו הגשנו הצעת חוק שעמלנו עליה מאוד קשה כדי לתקן את החוק הזה. בכנסת הנוכחית חתומים 18 חברי כנסת בשלוש הצעות חוק נפרדות על החוק הזה. בכנסת הקודמת הצביעו 48 חברי כנסת בקריאה טרומית יחד עם שר השיכון זאב בוים ז"ל, העבירו אותו בקריאה טרומית ללא מתנגדים. אילו הכנסת הקודמת לא הייתה מתפזרת היינו היום בהליך שכנראה כבר היה מסתיים. לכן אני פונה אליך יושב ראש הוועדה לקבל היום החלטה לקדם את 'חוק פינוי בינוי כפר שלם'. אתה רואה שאין עם מי לדבר, אתה רואה ש"חלמיש" מזלזלים בוועדת הכלכלה, הם זלזלו גם בכפר שלם, הם מזלזלים פה. רק הליך חקיקתי יגרום לכל הגורמים לשבת על המדוכה ולמצוא פתרונות אמיתיים.


מעבר לכך, גם אם הוועדה תצא היום בקריאה לעצירת הליכי תביעות המשפטיות, דבר שאני מצפה שהועדה תעשה, מבחינה סטטוטורית אין לזה משמעות אלא אם נציגת המינהל, כפי שעשו בוועדת הכלכלה הקודמת כשהיו גלעד ארדן וזבולון אורלב בוועדה, תפנה למנכ"ל המינהל. את זוכרת גברתי שהגיעו להסכמה על הקפאת ההליך המשפטי בו במקום. לצאת על זה בקריאה היום לא יעלה ולא יוריד אדוני היושב ראש. בזמנו הועדה קיבלה החלטה מגובה על ידי המינהל להקפיא את ההליכים המשפטיים, זה יחד עם קידום החוק יביא לפתרון הבעיה.
ריסה רימון-אלזם
אני רוצה להציג את עמדת היועץ המשפטי של המינהל מאתמול לגישתו מכיוון שההחלטה בעניין הגשת הליכי פינוי – החלטה של מועצת מקרקעי ישראל, זה גוף שמוסמך לשנות את ההחלטה ולהקפיא ולכל הפחות ועדת המשנה של המועצה.
אבנר גלעדי
מועצת המינהל לא קיבלה החלטות להגיש תביעות משפטיות, את זה דירקטוריון החברה קיבל.
ריסה רימון-אלזם
זה כתוב בהחלטת המועצה.
אבנר גלעדי
כתוב בהחלטה שאם לא ינהלו משא ומתן תינתן האפשרות להגיש תביעות, אבל דירקטוריון "חלמיש" שינה את הסדר.
ריסה רימון-אלזם
זאת העמדה שנמסרה לי אתמול.
היו”ר כרמל שאמה
ארנון גלעדי, בניגוד לכל האחרים כאן אתה מדבר איתי על הנושא הזה לפחות פעם בשבוע ואם לא יותר. אני את דעתך מכיר היטב.
אביעד עקיבה
אנחנו בישיבה הקודמת, תקראו בפרוטוקול, שני דברים שמנכ"ל "חלמיש" חזר ואמר: בגלל שר הבינוי והשיכון שכוחו הם תובעים, זה דבר שהוא חזר עליו. הדבר השני ביקשנו לראות את מיצוי המשא ומתן שהתיר להם את התביעה. למרות שביקשנו וזה נאמר אז בוועדה, עד לרגע זה לא ראינו שום דבר. אני מבקש, גם ממך במחילה מכבודך, אם את נותנת לו כזה גיבוי, דיברנו אתכם בעבר ושאלנו האם ראיתם מיצוי משא ומתן עם התושבים. אתם כל הזמן מגבים אותו לתבוע אותנו. ראיתם מכתבי מיצוי משא ומתן עם התושבים? לפני שאתם מגבים אותו אנחנו חוזרים ואומרים "אין מכתבים כאלה" כל הזמן אנחנו אומרים ואתם חוזרים על המנטרה הזאת. ביקשתם ממנו מכתבים המוכחים שהוא מצא משא ומתן מולנו?
היו”ר כרמל שאמה
בהחלטת 995 כתוב באופן מפורש: "החברה תגיש כנגד מחזיקי יעד, משא ומתן לפינוים מוצע ללא שהושגה איתם הסכמה תביעות לסוגיה ולתשלום דמי שימוש ראויים". אני חושב שהסעיף הזה לא מחייב את ההליכים, בוודאי לא בדחיפות. אנחנו מכירים את מדיניות המדינה בהליכי פינוי גם כלפי אוכלוסיות אחרות, אין בה 10% מהנחישות שאנחנו מזהים כאן כלפי תושבי כפר שלם.
אנחנו נסכם את הדיון
הוועדה לא רק קוראת למינהל מקרקעי ישראל ולחברת חלמיש להפסיק אלא אומרת את הדברים הבאים: היה ומרגע החלטה זאת יצא מכתב פינוי חדש או תוגש תביעה משפטית חדשה, ועדת הכלכלה תפנה לוועדה לביקורת ענייני המדינה לבקש ממבקר המדינה לבדוק את כל הנושא הזה לרבות המעורבות של היועץ המשפטי החיצוני.


ועדת הכלכלה לא תדון בשום הצעת חוק של משרד הבינוי והשיכון וגם לא בתקנות אם משרד הבינוי והשיכון, מינהל מקרקעי ישראל, ימשיכו בהליכי הפינוי כלפי תושבי כפר שלם.

הישיבה נעולה. תודה רבה.

הישיבה ננעלה בשעה 10:45

קוד המקור של הנתונים