ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 14/03/2011

דיווח משרד הבריאות על ההזנחה בהוסטלים לניצולי שואה

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה-עשרה

PAGE
20
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

14.03.2011


הכנסת השמונה-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 451
מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות
יום שני, ח' באדר ב' התשע"א (14 במרץ 2011), שעה 10:00
סדר היום
דיווח משרד הבריאות על ההזנחה בהוסטלים לניצולי שואה
נכחו
חברי הוועדה: חיים כץ - היו"ר

רחל אדטו

שלי יחימוביץ

אולי לוי-אבקסיס

אורי מקלב
מוזמנים
השר יוסי פלד

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן

ערן הכהן

רכז בריאות באגף התקציבים, משרד האוצר

ד"ר רוני גמזו

מנכ"ל משרד הבריאות

ד"ר איגור ברש

האגף לבריאות הנפש, משרד הבריאות
לאה בוצר

ע. ראש האגף לבריאות הנפש, משרד הבריאות

שרית גולדשטיין

אגף תאום, מעקב ובקרה, משרד ראש הממשלה

שרה זילברשטיין-היפש
המשרד לאזרחים ותיקים

רוחל'ה אברהמי
יו"ר האיגוד המקצועי והסתדרות עובדי המדינה, יו"ר עובדי הוסטל לב השרון

גדעון בן ישראל

יו"ר הסתדרות הגמלאים

ד"ר אלכסנדר גרינשפון
מנהל מרכז ברה"ן שערי מנשה

אילן סופר

סמנכ"ל תכנון תקצוב ותמחור, משרד הבריאות

נח פולג


יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה

ישראלה שורצמן

מנהלת השרות הסוציאלי - קרן לרווחה לנפגעי השואה

יהודה כהן

מנכ"ל האגודה לבריאות הציבור

עו"ד יסמין נחום

סמנכ"ל האגודה לבריאות הציבור

אולגה קוסמיצקי
מנהלת מלון לניצולי שואה, לב השרון

שלומי עזר

מנהל מעון לניצולי שואה, באר יעקב
ריבה מוסקל

נציגת ועד משפחות דיירי הוסטל, באר יעקב

עו"ד יאיר אלגאוי
הסתדרות מרחב נתניה ועובדי המדינה

משה סמיה

יו"ר ההסתרות במרחב נתניה

יוסי ביניונסקי

ניצול שואה

דיאנה ברנובסקי

חברת ועדה עובדים הוסטל לב השרון

יוסף סיום

חבר ועד עובדים הוסטל לב השרון

אבי גולדשטיין

עובד

עו"ד אלי יריב

ההסתדרות החדשה
מנהלת הוועדה
וילמה מאור
רשמה וערכה
יעל - חבר המתרגמים בע"מ
דיווח משרד הבריאות על ההזנחה בהוסטלים לניצולי שואה
היו"ר חיים כץ
בוקר טוב, יום שני בשבוע, ח' באדר ב' התשע"א, 14 במרץ 2011, אני מתכבד לפתוח את ישיבת וועדת העבודה, הרווחה והבריאות. הנושא: דיווח משרד הבריאות על הזנחה בהוסטלים לניצולי השואה.


למען האמת פנו אלי לפני כחודש וביקשו לקיים דיון בנושא, אני התמהמהתי עד ששמעתי את ראש הממשלה אומר שיכול להיות ששגינו בהפרטה וצריך לקחת את הרישיון לאלה שמתנהגים לניצולי השואה כפי שהם מתנהגים. נכון שהוא אמר את זה אחרי שקבענו את הדיון, זה שאמרתי שהתמהמהתי לא כך הדבר. יחד עם זאת אם ראש הממשלה שהוא אבי רעיון ההפרטה במשק הישראלי, אני יודע כמה הוא מוכן להפריט, אני רואה ושומע מה מפריטים ובאיזה מחיר. לפעמים נותנים חברות במתנה כדי להפריט. הוא אומר שצריך לשלול את הרישיון אז כנראה הגיעו מים עד גועל נפש.

באווירה אופטימית זו שצריך לשלול את הרישיון אדוני סגן שר האוצר בתפקיד אבל שר הבריאות בפועל, השילוב של האוצר בשביל לטפל בנושא שאנחנו מטפלים, צריכים את האוצר לכספים, לתקנים, לכן היה לי נוח לתת לסגן שר הבריאות בתפקיד ושר הבריאות בפועל גם את תפקיד שר האוצר.
סגן השר יעקב ליצמן
תודה רבה אדוני היושב ראש, הייתי מצפה שמישהו בכיר יצטרף גם לנציג האוצר שנמצא כאן, אני חושב שבנושא חשוב כזה צריך מישהו בכיר מנציג הנכבד שנמצא כאן.


יש לנו שלושה הוסטלים לניצולי שואה, אני מדבר אתכם כחבר כנסת, סגן שר שהוא בן לניצולי שואה. הנושא בשבילי רגיש מאוד מעבר לנושא עצמו שצריכים בכלל להיות רגישים לו, לי יש רגישות אישית.
היו"ר חיים כץ
גילוי נאות, גם אני בן לניצולי שואה, הוריי עברו את אושוויץ עם מספרים ביד, אימא עליה השלום, אבי עדיין חי.
סגן השר יעקב ליצמן
יש הוסטלים בשער מנשה, בלב השרון ובבאר יעקב. לב השרון מה שהיה פעם פרדסיה. הכתבה שהייתה בעיתון מעריב היא כתבה קשה מאוד והתייחסה "לשער מנשה". אני אתאר איך התהליך מתבצע. יש קניית שירותים של המשרד והאגודה לבריאות הציבור מפעילה את השירות במקומות האלה, וזה לפי מה שכתבו.


ביקרתי במקום עם השר יוסי פלד, הוא יספר לכם, גם הוא ניצול שואה וגם הוא רגיש לנושא. ראינו את הדברים. היות ואני לא כזה תמים ולמרות שזה לא היה ביקור פתע, זה מעניין שבמקומות שאני מגיע זה סופר נקי והכל יפה ואני מקבל אנשים שמשבחים את המקום. בביקורי פתע רואים גם דברים אחרים, עשינו את זה כמה פעמים ונעשה עוד ביקורי פתע, אני לא אגיד איפה נבקר, נמשיך לערוך ביקורי פתע בהוסטלים האלה, הביקורים יכולים להיות בשעה שתיים לפנות בוקר, באמצע היום ובכל שעה.


בסיור עם השר יוסי פלד ראינו כמה דברים, יש דברים שאינם קשורים בכלל לתפעול,ראיתי למשל את המיטות, ושיניתי כשראיתי מיטות ששייכות לניצולי שואה שהעבירו לאנשים רגילים, אמרתי שזה לא נכון לעשות היות ואלו מיטות שמגיעות לניצולי שואה, וביקשתי להסדיר.


מה עשינו מאז? – עד עכשיו התפעול היה על ידי קניית שירותים, ראשית ראש הממשלה, למען הפרוטוקול, אמר בישיבת שהוא בעד להחזיר את השירות למשרד הבריאות ושמשרד הבריאות יפעיל את זה. שלא תהייה לכם טעות רבותי, ראש הממשלה יקר לי מאוד, חשוב לי מאוד והוא מטפל בדברים הגדולים, אבל אם האוצר לא ייתן לי תקנים עבור זה הוא יכול להגיד עד מחרתיים - -
היו"ר חיים כץ
הוא לא יודע מה זה "שישינסקי".
שלי יחימוביץ
אנחנו באמצע "שישינסקי" עכשיו. אנחנו צריכים את הכסף של "שישינסקי" כדי להלאים את ההוסטלים.
היו"ר חיים כץ
דיברנו על זה אבל הוא לא מכיר את "שישנסקי", הגעת עכשיו אבל הישיבה התחילה לפני כרבע שעה.
סגן השר יעקב ליצמן
דווקא מכיר טוב ממעמדו הקודם.


ראש הממשלה אמר בישיבת הממשלה, נכון שהוא אמר שצריך לבטל את ההפרטה ולהעביר את זה למשרד הבריאות - -
אורלי לוי-אבקסיס
רק למשרד הבריאות או גם של הרווחה?
סגן השר יעקב ליצמן
מה ששייך למשרד הבריאות.
שלי יחימוביץ
מה זה הדבר המסתורי הזה שקרה לראש הממשלה? מה קרה, פתאום הוא נגד הפרטה?
סגן השר יעקב ליצמן
נגעת בדבר נכון וברגע הנכון, אני התחלתי להגיד, ראש הממשלה יכול להגיד, בשבילי זה ממש דברים נעימים ונכונים אבל אם הכיסוי - - -
אורלי לוי-אבקסיס
אם אין כיסוי?
היו"ר חיים כץ
הוא שאל אם האוצר נמצא הוא נמצא, שאל למה רק בדרג הזה.
סגן השר יעקב ליצמן
שתיהן ממתינות לאותה תשובה ממני, הן רוצים שאני אגיד ואני אגיד, אם האוצר יביא לי תקנים, לי אין תקנים להפעיל את זה, אין תקנים ובקושי יש לי רופאים ואחיות שאני צריך. ראש הממשלה רוצה ואני מסכים שהוא רוצה, הוא אמר לי את זה אתמול. אין שום בעיה ושמשרד האוצר יקציב לי תקנים. אני מבטיח לכם שאנחנו נעשה כל מה שצריך ואם לא, גם לזה אני צריך להתכונן, החלטנו, המנכ"ל החליט להעביר את זה למכרז, עד עכשיו זה לא היה כי זה היה בקניית שירותים. נוציא מכרז ובמכרז נציב תנאים - - -
היו"ר חיים כץ
כולל פיקוח.
סגן השר יעקב ליצמן
כולל כל מה שצריך.
היו"ר חיים כץ
תוך כמה זמן המכרז?
סגן השר יעקב ליצמן
לפי הערכה אנחנו צריכים עד חודש ספטמבר בשנה זאת. האגודה לבריאות הציבור הסכימה לתת שירותים עד מאי. אני אומר דבר שלא מקובל לומר, אני לא אוהב שמשחקים איתי. אני אומר את זה על השולחן ללא בעיה. האגודה לבריאות הציבור רוצה להפעיל עד מאי, אנחנו מבקשים שהם ימשיכו להפעיל עד למכרז בספטמבר - - -
אורלי לוי-אבקסיס
אולי קודם יהיו תקנים.
היו"ר חיים כץ
מאי הקרוב?
סגן השר יעקב ליצמן
בעוד חודשיים. האגודה לבריאות הציבור צריכה לתת את השירותים עד המכרז כי חלק מהתנאים של מגישי ההצעות למכרז מעבר לכשירות ולתקציבים ועמידה בכל התנאים הם צריכים להיות גם עם רגישות, קרי משרד הבריאות שכרגע נמצא במצוקה ולא יכול בתקופה הזאת של בין מאי לספטמבר, אני מבקש יפה ואומר לאגודה לבריאות הציבור להמשיך להפעיל עד ספטמבר. אם היא לא תמשיך לדעתי זה פוסל אותם מלהשתתף במכרזים של משרד הבריאות. לא יכול להיות שאדם שאין לו רגישות לנושאים האלה ימשיך להפעיל. אני אומר את זה רק לפרוטוקול כי אני בטוח שהוא ימשיך להפעיל את זה, הוא לא אטום לב, הוא יעשה את זה ואני בטוח בכך. גם הוא מבין את הרגישות ויתכן שכאן זו שאלה של כסף, אנחנו נבדוק את העניין ואם צריך עוד כסף נבדוק אם כן או לא. אני לא יודע אם ההסכם מאפשר את זה, אם אפשר נחפש את הפתרון המתאים וזה יכול לבוא בחשבון. השירות צריך להיות במכרז ובמכרז חדש, אם הפתרון שראש הממשלה דיבר עליו לא ימומש אז בספטמבר יהיה מכרז.
היו"ר חיים כץ
בבקשה השר יוסי פלד. אבל קודם, אליך אדוני נציג ממשרד האוצר אולי יש לך לחדש לנו, אולי שלחו אותך עם בשורה?
ערן הכהן
אני רפרנט בריאות במשרד האוצר. מעבר לכך שלטובת המכרז הזה משרד האוצר ומשרד הבריאות בדיונים לגבי תוספת תקציב למכרז כדי לשדרג אותו, אין לי מה להוסיף.
היו"ר חיים כץ
אין לך תקנים.
ערן הכהן
התקנים האלה מעולם לא היו במדינה, זאת מאז ומעולם - - -
היו"ר חיים כץ
ראש הממשלה אמר את דברו - - -
שלי יחימוביץ
הוא אמר או, או .
היו"ר חיים כץ
נמצא איתנו השר יוסי פלד שהוא הממונה לעניין, ברגע שהוא מינה את עצמו וקיבל גושפנקא הוא הממונה לעניין והוא צריך לעזור לניצולי השואה כמו בהרבה דברים אחרים. נשמע אותו ואולי אחר כך נחזור לאוצר ולכל מי שירצה לדבר כאן. בבקשה אדוני השר.
השר יוסי פלד
תודה אדוני היושב ראש. משפט אחד להסביר מה אני עושה פה. מאז שאני שר בממשלה הגעתי למסקנה שהטיפול בניצולי השואה בעצם מחולק בין כמה משרדים ומטבע הדברים האנשים נופלים בין הכיסאות. רק לשבר את האוזן אנחנו סיימנו מהלך של הגשת הצעת חוק שאומרת שכל הטיפול ירוכז בידי גוף אחד. אולי זה לא קשור לנושא אבל זה קשור לניצולי השואה.


שנית, אני מסתובב בתחושה מאוד רעה, את הנתונים אתם בוודאי מכירים, כל יום נפטרים כ- 30 ניצולי שואה, יום יום, זאת אומרת שבחודש יש לנו כ- 1,000 ובשנה כ- ,12,000. הציניים אומרים שהבעיה תיפטר מאליה, אני לא רוצה להיות שייך לציניות הזאת. מספר המוכרים כניצולי שואה היום הוא כ- 250,000.
היו"ר חיים כץ
בעוד כעשר שנים בערך.
השר יוסי פלד
צריך להבין שקצב התמותה ילך ויעלה כי אנשים לא נעשים יותר צעירים. גם את זה צריך לקחת בחשבון.


ניסתי לקבל מינוי רשמי כדי לטפל בעניין, לא חשוב מהן הסיבות אבל זה לא הסתייע לי. למדתי שבחיים לוקחים דברים לבד ואני שמח שהפכתי לכתובת להרבה ניצולי שואה, אני עוזר לאנשים פרטיים, לא לקבוצות ולא לארגונים. המשרד שלי מוצף ביום יום בהרבה בעיות של קשיי היום יום, אנחנו מנסים לפתור ולחלקם אנחנו מצליחים.


יצאתי עם סגן השר להוסטל לב השרון לראות את ההוסטל של ניצולי השואה. כמו שאמר הרב ליצמן, לי זה קצת הזכיר את ימי הצבא, כשמגיע אלוף הפיקוד לביקור פתאום הכל נקי מצוחצח, סיידו את האבנים ליד השבילים. אולי אני נראה פרייר אבל אני לא, אני רוצה שתדעו ואני אומר את זה לפרוטוקול.


הכתבה - אני מניח שראיתם, הייתה כתבה מאוד קשה. לא התרשמתי מהכיוון אליו הם סחבו אותנו ואני סחבתי אותם לכיוונים שאני רציתי ללכת, רציתי ללכת רק למחסן בו יש בגדים לראות איך הוא נראה, אפשר להבין מה משלבישים את האנשים האלה. היה שלב שבו איבדתי את הסבלנות שלי שם, מדובר באנשים מבוגרים, ושם גברים רוחצים נשים, נשים רוחצות גברים, אמרתי משפט מאוד בוטה "את אימא שלי כאן אף גבר לא היה רוחץ". אני מניח שגם שר האוצר לא היה רוצה שאת האימא שלו, אם היא מבוגרת, איזה גבר זר ירחץ אותה. זו דוגמה.


הדוגמה השנייה שהביא סגן השר והיא עניין המיטות, מירב המיטות או חצי מהמיטות בכלל משמשות לייעוד אחר.


אני רוצה לומר שמה שאמר ראש הממשלה, נדמה ששלי יחימוביץ אמרה שהוא אמר או או, הוא לא אמר או או - -
שלי יחימוביץ
"או שנחליף את הזכיין או שנחזיר הוסטלים אלה לטיפול המדינה".
היו"ר חיים כץ
זה כתוב בהודעה לעיתונות.
סגן השר יעקב ליצמן
מאיפה זה?
שלי יחימוביץ
מערוץ 7.
סגן השר יעקב ליצמן
ערוץ 7 לא היה בדיון, אני מוכרח להגיד את זה, מי שהיה בדיון היו יוסי פלד המנכ"ל ואני ושם נאמר חד משמעית - - -
היו"ר חיים כץ
תן לו לסיים. הנושא רציני - - -
שלי יחימוביץ
זה רציני אם היינו יודעים שראש הממשלה היה מתכוון ברצינות.
סגן השר יעקב ליצמן
הוא מתכוון ברצינות.
היו"ר חיים כץ
שלי בבקשה, בוועדה הזאת לא שחקנו עד עכשיו פוליטיקה, בואו לא נתחיל לשחק מעכשיו.
השר יוסי פלד
לא בדקתי כליות ולב של ראש הממשלה. אני יכול לצטט את מה שהוא אמר לפי מיטב זכרוני, את מצטטת משהו אחר. נאמר בצורה חד משמעית שזה נושא שצריך להיות מטופל על ידי המדינה. אני רוצה לומר לכם כאן, וסלחו לי אם אני אטפס על מילים גבוהות, אני חושב שלא כל דבר במדינת ישראל, במדינת היהודים נמדד דרך השקל, יש דברים שהם ערכיים-מוסריים ולא עולה בדעתי שאיתם, קשה לי לחבר את המלה ניצולי שואה למלה מכרז, שני הדברים בכלל לא מתחברים אתית.


אני חושב שצריך לעשות כל מאמץ לתת לאנשים האנשים האלה את האפשרות לסיים את חייהם בכבוד. לסיים את חייהם בכבוד זו לא דרישה גדולה מדי. יואיל האוצר להתנער מהמחשבה הכספית נטו שלו ולזכור שמאחורי כל האמירות יש גם בני אדם, אלו בני אדם שהמדינה הזאת חייבת להם את שארית חייהם. זה לא ים של כסף ואני לא רוצה להיכנס לכמה תקנים צריך, זה אפס קצהו של כלום אם יש למישהו ערך מוסף ולב רחום. המדינה צריכה להיות גם עם לב רחום ולא לבדוק כל דבר דרך השקל. אני מאוד מאוד מקווה, אדוני כבוד סגן השר והמנכ"ל, אני מאוד מקווה שלא יהיה מכרז על שנותיהם האחרונות של האנשים האלה, אלא שהמדינה תיקח את זה לטיפולה.
אורלי לוי-אבקסיס
הצעת החוק שדיברת עליה מדברת על כך שיש להחזיר את כל הטיפול לידי המדינה, זאת הצעת חוק ממשלתית?
היו"ר חיים כץ
אין הצעת חוק, אין כלום. את רצה למקום אחר.
השר יוסי פלד
זאת הצעת חוק שמתגבשת, לקחת את הטיפול מ- 30 גורמים ולרכז את הטיפול במקום אחד כדי לייעל את הטיפול. שתהייה כתובת אחת.
סגן השר יעקב ליצמן
ביקשתי להוסיף מלה אחת, השר יוסי פלד צריך לדעת דבר אחד, אנחנו עומדים כרגע בין השמשות – בין התאריכים. אם אנחנו רוצים שיהיה המשך לפחות מספטמבר, אנחנו צריכים להתחיל עכשיו, עוד שבועיים גג, או שאנחנו מוסרים את הטיפול למדינה, ואם לא אני חייב לצאת למכרז תוך שבועיים. זה לא דבר שאני יכול לגרור.
היו"ר חיים כץ
הוא מקווה שהמדינה תיקח את הטיפול, יחד עם זאת מאחר והוא רוצה לשפר את מצבם של ניצולי השואה הוא מסכים גם למכרז. הוא מסכים.


לפני שניתן לחברי הכנסת לדבר אני אבקש לשמוע את יושב ראש האגודה לבריאות הציבור המנכ"ל יהודה כהן. בבקשה.
יהודה כהן
תודה. אני אשמח אם תאפשרו לי לדבר ברצף. הזכיר הרב ליצמן את הכתבות בעיתון מעריב וכתבות אחרות. אני מצטער מאוד על הספין התקשורתי על בסיס צילומים מפוברקים, פשוט פגעו בצוות מסור שנותן את נשמתו יום יום לדיירים.


המציאות היא שההוסטלים נותנים שירות מעולה ומסור לדיירים. אנחנו בעקבות הספין התקשורתי הזה מקבלים כל הזמן פניות של הזדהות מהמשפחות לצוות, הם בעצם הלקוח האמיתי, הם נמצאים יום יום בהוסטל והם רואים מה שקורה ביום יום. אם הם מצאו לנכון להזדהות איתנו ולהבין שכאן היה ספין תקשורתי שקרי – אני חושב שזה אומר את הכל.
קריאה
למה לא תבעת אותם?
יהודה כהן
דרך אגב זה כן הולך בדרך הזאת, פנינו למעריב והודענו להם שהם צריכים לבוא ולהציג את האמת, וכמובן שאם לא אנחנו נגיש נגדם תביעה. זה עונה לשאלה הזאת.


אנחנו עובדים על פי הסכם עם משרד הבריאות מזה שנתיים, ההוסטלים הוקמו בשנת 2000. בהסכם יש חלוקה בינינו לבין המשרד - - -
היו"ר חיים כץ
למה אתה מקריא?
יהודה כהן
משום שזה נוח לי יותר.
היו"ר חיים כץ
מי שעושה ומתעסק מהלב לא צריך להקריא. הוא אמר שהם נותנים את נשמתם למען האנשים ובעיתון אין בו כלום. אני מסכים שבהרבה מקרים בעיתון אין כלום, מסכים עם זה, אבל יש מעט.
אורלי לוי-אבקסיס
יש חברים שביקרו ביקורי פתע לא רק במוסדות של הרווחה ואני יכולה לומר לך - - -
יהודה כהן
אנו עובדים על פי הסכם עם משרד הבריאות בו יש חלוקה בינינו למשרד. אני רוצה להבהיר שחלוקת העבודה בינינו אומרת שבעצם העסקתם וניהולם של העובדים בידינו, כל שאר אותם דברים שהוזכרו כליקויים הם בעצם באחריות משרד הבריאות. זאת אומרת שאם מדובר על מזון, על תחזוקה אלו הם דברים שבהסכם במחויבות של משרד הבריאות. אנחנו אחראים, את זה צריך להבין, אנחנו עמדנו ועומדים בהסכם בצד שלנו באופן מלא.
סגן השר יעקב ליצמן
יש לך נס שהוא לא נותן להגיב.
יהודה כהן
אני חושב שהדברים מובנים וגם בכתוב. אם מישהו לא הבין, דובר למשל על כספים שלא הועברו אלינו, שלא נוהלו על ידנו, הפילו עלינו שאנחנו לקחנו כספים שלא הגיעו לידינו. לדוגמה, דובר על מבנים, המבנים הם לא באחריותו אלא באחריות משרד הבריאות. אני חושב שצריך להבין את העניין הזה שהליקויים שנמצאו הם לא לקווים, יש כמובן דברים שגם אנחנו צריכים לתקן ואני לא אומר שלא, אבל באופן מהותי ישנה כאן חלוקת עבודה. את העניין הזה צריך להבין - - -
סגן השר יעקב ליצמן
בשעה חמש בבוקר גם משרד הבריאות אחראי? להעיר ניצולי שואה מבוגרים בחמש בבוקר בכדי לגמור מהר, גם זה באחריות משרד הבריאות?
יהודה כהן
זאת דוגמה לספין התקשורתי שהיה, לקחו אדם שצילם את עצמו, זה פשוט שקר. יש לנו הוראות בכתב, הוראות בכתב מפורשות שאומרות לא להעיר אף אחד, אלו הן הוראות בכתב.
אורלי לוי-אבקסיס
אתה יודע אם הן מבוצעות בפועל על ידי העוסקים במקום?
יהודה כהן
הן מבוצעות, כאן היה ספין תקשורתי שצילמו אדם שצועק לך "קום בחמש בבוקר", כך זה היה.
אורלי לוי-אבקסיס
אחת לכמה זמן היה פיקוח במקום?
יהודה כהן
יש צוות שהוא צוות אחראי של אחיות שמפקחות ונותנות הוראות בשטח, אין לנו שום סיבה להעיר מישהו בחמש בבוקר. אני רוצה - - -
אורלי לוי-אבקסיס
יש דוחות מסודרים על כל פיקוח?
יהודה כהן
הכל נרשם, אגב כל הדברים נרשמים. למעשה ההוראה היא לא להעיר אף אחד אלא מי שמתעורר יש לדאוג לרחצה שלו. מה שקרה כאן הוא משהו מאוד מוזר, יש הנחייה מפורשת לא להחזיר למיטות, אדם שמתעורר צריך ללכת לפעילות חייו ולא לחזור למיטה. בצילום רואים אדם שבניגוד להוראות מקים מישהו וצועק "חמש בבוקר" כדי שהמצלמה תקלוט שזה חמש בבוקר ובעצם הוא מחזיר אותו למיטה לאחר הרחצה בניגוד להוראות.


בנוגע לשיפורים, משרד הבריאות בבקרות שלו דורש שיפורים, אנחנו מאוד מאוד בעד השיפורים, אבל כמו שאמר השר יוסי פלד, כסף לא רלוונטי כאן, נכון? אז בבקשה מי שמבקש ודורש לפחות שימקד את זה עם אמצעים, את זה אנחנו מבקשים. ביקשנו שכל מה שכתוב בבקרה נתרגם כמה זה עולה - - -
אורלי לוי-אבקסיס
כמה מעבירים עבור כל מטופל? אם דיברת על כסף תפרט.
יהודה כהן
אני לא זוכר את המספרים המדויקים, אוכל להעביר לך אותם אחר כך. ההסכם שלנו היה כשצולם המצב בעת ההעברה לאגודה, הווה אומר שהיה מספר כוח אדם נתון עבור X מיטות. למעשה אנחנו על פי ההסכם היינו יכולים להוריד את מספר העובדים בהתאם ליחס התפוסה. זה ההסכם שלו. התפוסה ירדה ב- 25% - - -
אורלי לוי-אבקסיס
אבל מילאתם אותה.
היו"ר חיים כץ
אורלי בבקשה, את לא תקבלי רשות דיבור, תרשמי ואחר כך תציגי. זה לא ויכוח בינו לבינך.
אורלי לוי-אבקסיס
זה לא ויכוח, אלו שאלות רלוונטיות כדי להבין איך זה מתנהל.
היו"ר חיים כץ
הוא יסביר, ואחריו מנכ"ל משרד הבריאות, שלי יחימוביץ ואחריה את, לא יפריעו לך.
אורלי לוי-אבקסיס
אבל עוד מעט יש לי נשיאות וזה גם דיון שביקשתי.
היו"ר חיים כץ
נכון.
שלי יחימוביץ
גם אני.
היו"ר חיים כץ
גם זה נכון.
יהודה כהן
אני רק רוצה לענות לשאלה. הגורם שמפנה זה לא דבר שתלוי בנו, מי שמפנה הוא בעצם משרד הבריאות. אנחנו מקבלים כל אדם שמפונה אלינו, לכן זה לא בידנו.


כמו שאמרתי נשמח לעשות עבודה, עבודה טובה לשביעות משרד הבריאות עם האמצעים שינתנו לנו, כפי שמשרד הבריאות דורש. אי אפשר לדרוש מבלי לתת לנו.
היו"ר חיים כץ
תודה רבה. אדוני מנכ"ל משרד הבריאות בבקשה.
רוני גמזו
אני רק אענה לדברים שיהודה כהן אמר. ראשית אנחנו לא היינו מרוצים ואנחנו העברנו את זה בבקרות שלנו, זה לא ספין תקשורתי כי הרי אי אפשר לקרוא לכל הבקרות שלנו ספין תקשורתי. הבקרות העלו ממצאים, הבקרות העלו בעיות, והבעיות היו חוזרות ונשנות. אנחנו לא היינו שבעי רצון והדברים האלה הועברו, והם הועברו גם בשיחות אישיות.


אולי אפשר למצוא לזה הסברים מפה עד להודעה חדשה כמו אין משאבים או כל מיני דברים אחרים, אבל מבחינתו השירות שניתן לא היה משביע רצון. הבקרות בוצעו לא רק על ידי גורמים במחוזות ובמסגרות שכאלה, אלא בעצם בהדגשה בתשומת לב אישית שלי, של סגן השר, של כל המערכת הניהולית הגבוהה של משרד הבריאות, של השר יוסי פלד, ההדגשה הבהירה ואמרה "אנחנו לא מרוצים". כל מי שעובד עם משרד הבריאות צריך לדעת שבשירותים כאלה, שירותים שאין לנו בררה כי באמת נכפה עלינו לקנות את השירותים דרך מסגרות שכאלה, במיוחד בשירותים לניצולי שואה אנחנו לא רוצים שהמערכות תעשינה איתנו חשבון של שקלים. אנחנו חושבים שהניהול היה לקוי ועדין לקוי ברוב ההוסטלים. לכן יש בעיה שאי אפשר להזיז אותה מהשולחן, זאת בעיה שמטרידה את מנוחתנו ואנחנו לא יכולים לעבור עליה לסדר היום.
היו"ר חיים כץ
תודה. חברת הכנסת שלי יחימוביץ בבקשה.
שלי יחימוביץ
קודם כל זה לא מצלמות ולא ספין, הביקורות של משרד הבריאות, אנחנו הרי לא מטומטמים ואנחנו יושבים ומדברים כאן על עובדות, הביקורות של משרד הבריאות העלו בכתב את מה שהמצלמות הראו בלי שום פער בין הדברים. הצוות לא נפגע על ידי הצלמים, הצוות נפגע מתנאים ירודים בהם הוא מעוסק בגלל שהם עובדי קבלן לכל דבר, הם מעוסקים בתנאים ירודים. אנחנו מכירים את התנאים האלה גם ממקומות אחרים שבהם הייתם, כמו למשל אחיות בריאות התלמיד.

לפעמים מרוב שאנחנו עוסקים בנושא אנחנו כבר מפסיקים להבין את גודל הזוועה שלו. אנחנו כאן בוועדה מתעסקים הרבה מאוד במיקור חוץ, בהפרטות של שירותים כל כך בסיסיים וחיוניים לחלשים ביותר, בין אם אלה חוסים, בין אם אלה תלמידים, בין אם אלה קשישים סעודיים, בין אם אלה ניצולי שואה בהוסטל. אנחנו עוסקים בזה בדם ליבנו ולפעמים צריך מישהו שפחות עוסק בזה. בעניין ההפרטות השר יוסי פלד אומר "מה זאת אומרת מכרז לניצולי שואה?" אתה צודק, זה מזעזע, זה בלתי נתפס לחלוטין, בלתי נתפס. מצד שני אדוני סגן השר אני לא מרגישה נוח עם הבקשה/תחינה לאגודה לבריאות הציבור שתואיל בטובה להישאר עוד קצת עד שנצא למכרז חדש. אני מבינה בתכלס מה אתה אומר, הכל ברור ואני מבינה את הצורך אבל אני לא מרגישה בנוח עם התחנונים האלה.


אנחנו יודעים עוד דבר, סליחה על הביטוי אבל אני אומר אותו, בסופו של דבר אם אנחנו ממשיכים בהפקדת ניצולי השואה בידי חברות כוח אדם, ומדובר בחברת כוח אדם ואף אחד לא יתקן אותי ואני אומרת את זה מראש, אנחנו לא יכולים לרחוץ בניקיון כפינו כי זה להחליף דבר ב"כולירע", סליחה על הביטוי. ראינו את זה באגודה לבריאות התלמיד, החלפנו את האגודה לבריאות הציבור ב"נטלי" ועכשיו אנחנו רואים את ה-"נטלי" סרט נע של תלמידים והוראות שאי אפשר לעמוד בהן שמונחתות על אחיות בריאות התלמיד. התיקון לא יבוא דרך החלפת קבלן בקבלן.

אני רוצה לנצל את חלון ההזדמנות הנדיר והמדהים הזה, וזה לא פוליטי אדוני יושב ראש הוועדה, נפתח לפנינו לפתע חלון הזדמנויות כשראש הממשלה בנימין נתניהו, ראשון המפריטים וחסיד ההפרטות, לפתע הוא ראה את האור ואמר שצריך להחזיר את זה לאחריות המדינה. בואו באמת, הרי אני יודעת מה יהיה, בסופו של דבר תיסגר הדלת ונקבל קצת יותר תקציבים למכרז החדש כדי שהם יוכלו לספק תנאים יותר טובים, גם המכרזים האלה הם בתת תקצוב. אנחנו הרי יודעים את זה ואי אפשר לבוא רק אליהם בטענות.


בואו לא נכנס לרוטינה הזאת אדוני סגן השר, בוא ננסה באמת במאמץ מיוחד במינו לצורך העניין הזה, לתפוס את ראש הממשלה במלה ולאלץ אותו באמת להחזיר למדינה את הטיפול באותם ניצולי שואה שבאמת הולכים ונכחדים. זו לא התחייבות כספית להרבה זמן, סליחה שאני אומרת את זה.
היו"ר חיים כץ
זה המכתב שיצא מהוועדה בשורה האחרונה.
שלי יחימוביץ
יפה. בדיוק מכתב, ואולי גם כדי לתת לו את הכלים לעשות את זה, דובר בהצעה תקציבית שיש בצדה גם תקנים, אבל בכל זאת כדי לתת לו את הכלים - - -
סגן השר יעקב ליצמן
הבעיה היא לא תקציב, הבעיה היא תקנים.
שלי יחימוביץ
נכון. נכון. אולי נריץ במהירות הצעת חוק ברוח העניין, פשוט נכריח את הממשלה לקבל אותה ולעמוד מאחוריה.


אני מבקשת, בואו באמת באופן יוצא דופן, בואו לא נתייחס למציאות הזאת כאל גל צונאמי ענק ששוטף אותנו, אלא רגע אחד בזמן שבו אפשר לתפוס את ראש הממשלה בהתחייבות שלו, אלוהים יודע מה קרה שם, ולהגיד לו קח את זה בחזרה למדינה. אני מאוד מתנצלת אבל אני צריכה לצאת לוועדה בנושא" שישינסקי".
היו"ר חיים כץ
את הולכת להביא לנו את הקרן שתפתור לנו את הבעיה הכלכלית כאן בוועדה. תצליחי בדרכך.
אורלי לוי-אבקסיס
נראה לי שתשמעי מה שיש לי להגיד בנושא.
שלי יחימוביץ
אני מאוד מבקשת לא לנזוף בי מהיצע. תודה, אני קובעת את סדר היום שלי כחברת כנסת ויש לי דיון אחר. תודה.
אורלי לוי-אבקסיס
חברים אני חושבת שזה לא משהו שאפשר לקחת אותו כמובן מאליו שאנחנו יושבים ומתכנסים ויושבים פה למרות בקשה של חברי כנסת, אני ביניהם וגם חברי כנסת אחרים, גם שלי יחימוביץ גם אורי מקלב, לעשות את הדיון הזה. בתור מישהו שברוב הפגרה האחרונה, אני יחד עם חברים פה מוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, או ליתר דיוק אילן גילאון, עשינו את הפגרה שלנו בביקורים בהוסטלים, חלקם גם שייכים למשרד הבריאות אבל רובם היו של משרד הרווחה.


אלו היו ביקורי פתע, אלו היו ביקורים לא מתוכננים, מה שראינו שם ליווה אותי ימים ארוכים לאחר מכן. המראות היו קשים. קשה מכך היה לראות את תגובת משרד הרווחה. לכן אני רוצה לומר שזה לא דבר של מה בכך שנמצא כאן השר בפועל, נמצא כאן המנכ"ל ונמצא כאן שר נוסף שלקחו לתשומת ליבם וערכו ביקור מתוכנן וידוע מראש ולקחו לתשומת לבם, כאשר הם באים באופן מתוכנן גם מנקים את השטח. אמר השר יוסי פלד "כמו במסדר מפקד" אז הכל מסודר, מצוחצח ומאורגן. היו צלמים שלנו ולא נתנו להם לצלם, היו מקומות גם כאשר נתנו להיכנס הצרו את צעדינו וגם כשנכנסנו היו דין ודברים עם המשרד איך מעיפים אותנו החוצה ואיך לא משתפים פעולה. גרוע מכך, לשאילתא שנעשתה בכנסת באותו עניין, אנחנו הואשמנו בכך שאנחנו מטרידים את החוסים. יצא מכתב בעקבות אותם ביקורים, במקום לבוא לבדוק מהם אותם לקווים, כמו שנעשה כאן על ידי משרד הבריאות, לבוא ולרדת לשורש העניין ולבדוק אולי משהו לא בסדר, אולי משהו לא מתנהל כשורה, אולי משהו צריך להיות מתוקן, אנחנו הפכנו להיות המותקפים. לא רק שלא ירדו לשורש העניין, בצעד גורף מדי, בצעד חד צדדי נאמר שאנחנו העבריינים שמסיגים גבול ומטרידים את החוסים, מבלבלים ומפחידים אותם. ניתן באמת איזה קרדיט יוצא דופן, גדול מדי עם גיבוי חד משמעי לכל אותם הוסטלים גם אם בהם נעשו דברים, ה' ישמור. חלקם נמצאים היום בבית משפט כדי לדון בעניינים, בחלקם אפילו מדובר על התעללות מינית ושלא נדבר על דברים אחרים בהם שותפים עובדים מהמקום. אני לא מדברת על ההוסטל הזה. אבל אני נותנת דוגמה איך מתנהלים משרדים מול טענות על אי כשרות בתפעול אותם מקומות.


האנשים שנמצאים בפנים אין להם את הקול להשמיע, וגם כאשר הם משמיעים את קולם אז המשפחות מאוימות ונסגרת בפניהם הדלת לבקר את הילדים שלהם. גם כאשר הם עושים את הביקורים הם עושים אותם בחדרון צדדי בחוץ כדי שהם לא יראו איך מתנהלים החיים של אותם ילדים, באיזה שעה לוקחים אותם למקלחות, אם בכלל, מה הריח והצחנה שעולה משם. אנחנו ראינו צואה מרוחה על קירות, אנחנו ראינו אנשים קשורים בכיסאות עינויים, אין לי מלה אחרת לכך, מסתבר שהם היו קשורים כעשר שעות. במקום לבוא ולבדוק מה לא בסדר ומה לא תקין, נסגרה הדלת לא רק בפנינו אלא בפני כל ארגוני זכויות אדם כי הם מטרידים. כאן צריכה לצאת זעקה להוריד את אותה אמירה או ההוראה החד צדדית והמפורשת שלא לפתוח את הדלתות אפילו לארגוני אדם שיכולו לראות בעין מנוסה מה בסדר ומה לא בסדר באותו מקום. כאן ראינו התנהלות שונה לחלוטין, ראינו אפילו אי פחד לפטר את האנשים שלא עמדו, ראינו נזיפה, אבל רק כך ניתן לתקן דברים כשאתה מודה או כשאתה בא לבדוק את עצם קיומם של הדברים.


אני יודעת שבכל החולה הזאת של ההפטרה, שאנשים מסוימים התאהבו בה והלכו שבי אחריה, הרבה דברים הפכו להיות מוכשרים בשם אותו חיסכון של השקל. זו קטסטרופה כשמדובר באוכלוסיות החלשות ביותר, אוכלוסיות שחושבות שהן במדינת ישראל ולקראת סוף חייהן ידעו לכבד אותן ולתת להן את הכלים. אמר השר יוסי פלד "להזדקן ולסיים את חייהם בכבוד". אני בטוחה שחלק מהאנשים לא מבינים בכלל שהם במדינת ישראל, אולי עולה להם פוסט-טראומה ואירועים אחרים. לפי הדברים שהובאו בפנינו במוסד הספציפי הזה, אני לא עשיתי שם ביקור, אני סומכת על הדברים שנאמרו - - -
יהודה כהן
את מוזמנת בכל שעה.
אורלי לוי-אבקסיס
אני אנצל את זה אדוני. הפגרה הולכת וקרבה.


לכן אני אשמח שהוועדה תצא כאן בקריאה חד משמעית, גם להחזיר את השירותים הכל כך חיוניים האלה לידי המדינה גם כאשר יתברר לנו הנושא. כבוד היושב ראש, אנחנו גילינו שם, באחד הביקורים הייתה במקרה מפקחת מטעם משרד הרווחה שהסתבר שהיא מילאה דוחות אחת לכמה חודשים, ואת כל הטענות שאנחנו העלינו היא העלתה על הכתב. מה עושים עם אותם דוחות? זאת שאלה ולכן שאלתי אם קיים רישום של אותם דוחות. השאלה איך המשרדים מתמודדים עם הביקורת, איך מנתבים אותה כדי למנף למצב טוב יותר.
ריבה מוסקל
אני נציגת וועד משפחות הדיירים בהוסטל של ניצולי שואה בבאר יעקב. הדודה שלנו הייתה מאושפזת הרבה שנים ב"מזרע", אני חייבת לציין שלא משרד הבריאות טרח להעביר אותה מ"מזרע" להוסטל לניצולי שואה אלא אנחנו. שמענו על ההוסטל, בעצם קראנו עליו דרך העיתון. אנחנו דאגנו לכל הפרוצדורה ולהעביר אותה מ"מזרע" לבאר יעקב. בעצם זו בעיה שנשארה עד היום, אין מי שיאתר היום בצורה יסודית את האנשים שזקוקים עדיין למסגרות האלה ולא משתמשים בהן.


אני רוצה לומר כמי שמלווה את ההוסטל הזה כבר הרבה שנים. ציין יהודה, ההוסטל לניצולי שואה בבאר יעקב נפתח בשנת 2000. אגב, אני מבקשת, הייתה כאן קצת ציניות ואני לא רוצה לומר צביעות, הצוות של ההוסטל, לפחות אני יכולה לומר על באר יעקב כי אני מכירה אותו, אני כל שבוע שם, הצוות של ההוסטל של באר יעקב בעצם מועסק מהיום הראשון על ידי האגודה לבריאות הציבור, זה היה משהו שלא הבנתי אותו מההתחלה. אמרתי רגע, "מי מפעיל את ההוסטל?" אמרו לי "ההוסטל מופעל על ידי בית החולים, אבל העובדים מקבלים את שכרם מהאגודה לבריאות הציבור, זה הסידור". זאת לא הפטרה זה ללכת בלי ולהרגיש עם, או הפוך.


אני אתחיל עם הסוף, לדעתי אחת העוולות הכי גדולות, לפחות ממה שראיתי אני בבאר יעקב, יהיה להחזיר את ההוסטל להפעלה של בית החולים. ההוסטל הזה עד לפני שמונה וחצי הופעל על ידי בית החולים. אני יכולה לומר כבת משפחה - - -
קריאה
בית החולים זה משרד הבריאות.
ריבה מוסקל
בית החולים, המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב ששייך למשרד הבריאות. אני ניסיתי לדבר עם ההנהלה, אני מכירה את המנכ"ל, אני מכירה את הסמנכ"ל, אני מכירה את הבכירים בזמנו של משרד הבריאות, עכשיו אני מבינה גם שאף אחד לא לקח את המכתבים שלי ברצינות עד שהגיע דוקטור רוני גמזו שאני מורידה את הכובע בפניו. אני פשוט רואה את הכיסאות המוסיקאליים, פעם הם במשרד הבריאות ואחר כך הם מנהלים את בתי החולים וחוזר חלילה. כשאני שאלתי למה אין פיזיותרפיה? למה אין ריפוי בעיסוק? למה האוכל הוא על הפנים? למה יש בעיה לחולי לסוכרת? אמר לי בפשטות סמנכ"ל בית החולים "לדודה שלך לא טוב? – נוציא אותה ונעביר אותה למקום אחר". מסקנה אל תתלונני . אמרתי לו "אותי זה לא ירתיע ואתה לא תאיים עלי בלהוציא את הדודה". כך שהבעיה הבסיסית היא פיקוח. לא היה אף פעם פיקוח על ההוסטלים האלה. אני יודעת שמנהלי בתי החולים חוסמים פיקוח, לא נותנים לפיקוח להיכנס. אני השתתפתי בסיור, הזמין אותי דוקטור רוני גמזו להשתתף בסיור שהם עשו בעקבות הכתבה, אני רוצה לומר שגם אם הכתבה היא לא נכונה, היא כנראה לא נכונה בחלק גדול מהפרטים, בפעם הראשונה היא שמה את הנושא על השולחן, את מה שאני ניסתי לעשות קודם, לדבר ולפנות ופתאום כתבה אחת, אני מסכימה שבחלקה היא שקרית כי יש כאן אינטרס של עובדים, יש שם דילמה מובנת - - -
סגן השר יעקב ליצמן
מה האינטרס?
ריבה מוסקל
אני אגיד. העובדים רוצים להיות עובדי מדינה, חד וחלק, הם יעשו הכל. הנושא של הדיון הוא לא האגודה לבריאות הציבור כן או לא. מבחינתי זה לא הנושא, זה יכול להיות זה, יכול להיות הוא ולמה משנה מי. מה שמעניין אותי זה איכות החיים של האנשים בהוסטלים האלה. אני גם פגשתי את השר יוסי פלד לפני זמן והעליתי בפניו את הנושא הזה, אתה זוכר שהייתה אצלנו? דיברנו גם על נושא ניצולי השואה.


משום מה נרעשתם מזה שהמדינה מפריטה את ניצולי השואה. היא מפריטה - - -
היו"ר חיים כץ
לא נרעשנו מזה, לא נרעשנו מזה, נרעשנו מזה שמוציאים את האנשים בחמש בבוקר ורוחצים אותם, את כבר מספרת לי ממה נרעשתי. אני אומר לך ממה נרעשתי – מההתייחסות לאנשים, מההתייחסות לאנשים בגילאים האלה. מזה כן נרעשתי ולא מכך שמהמדינה מפריטה או לא מפריטה. אפשר להפריט ולהיות בני אדם.
ריבה מוסקל
אני הייתי בקשר עם נציגי משפחות מכל ההוסטלים. אני יכולה להעיד מההוסטל בבאר יעקב. הייתי בקשר עם נציגי משפחות גם מהוסטלים אחרים. אין אף תלונה של בן משפחה על היחס של העובדים. העובדים עושים עבודה קשה בשכר משפיל ומתייחסים יפה מאוד לאנשים והאנשים אוהבים אותם. אחת החרדות שלי בכל סיפורי ההפטרה ושל בתי חולים, הרי הצוות הזה שהוא צוות קבוע כבר אחת עשרה שנה עם הפרטה ובלעדיה. אחת החרדות הגדולות היא ניוד של עובדים או יציאה של עובדים. אחד הדברים שמוציאים את האנשים האלה משלוותם ומהאיזון זה שינוי של כוח האדם. אני יכולה להעיד על הדודה, על השכנה שלה, אבל ימחליפים אח או אחות אחת, קודם כל זה חודש להתגבר על כך שלא רוצים לרצוח אותם, שהוא לא בא להרוג אותם או לחסל או להרעיל אותם.
היו"ר חיים כץ
משפט אחרון. משפט המחץ שלך.
ריבה מוסקל
אני חושבת שהיו לי מספיק. בוא נגיד שאם לא הבנתם אותי עד עכשיו אז משפט אחד לא יעזור. אני סומכת על הוועדה הזאת, מה שנקרא יותר אינטליגנטית ושמעה כל מה שאמרתי וגם כל מה שלא אמרתי.


אני חושבת שהמדינה צריכה להיות מקצועית ואנושית. אני חרדה מהחזרת הפעלת ההוסטלים לידי בתי החולים כי שם אין גישה, אין דין ואין דיין. צריך למצוא את הדרך הנכונה, המקצועית והאנושית להפעיל את המסגרות האלה כמו כל מסגרות אחרות בארץ.
היו"ר חיים כץ
תודה גברתי.
רוחל'ה אברהמי
יושבת ראש וועד הוסטל ניצולי שואה בפרדסיה. בראשית דברי אני רוצה להודות לכם בשמי ובשם העובדים היקרים שאני מייצגת בדיון היום.


אני עובדת בהוסטל שצמוד לבית החולים לב השרון כבר עשר שנים, כאשר תשע וחצי שנים מתוכן אני מזכירה בהוסטל באמצעות האגודה לבריאות הציבור. אני מכירה את ההוסטל הזה כמו את כף ידי, כאשר אני משמשת אוזן קשבת לעובדים, לדיירים -- - -
היו"ר חיים כץ
את עובדת של האגודה?
קריאה
היא אמרה.
רוחל'ה אברהמי
אני משמשת אוזן קשבת לעובדים ולדיירים ולמשפחותיהם. במהלך שנות עבודתי. במסגרת עבודתי עשיתי מאמצים עילאיים שההוסטל יאוכלס בניצולי שואה. לצערי ישנם עוד הרבה ניצולי שואה שמבקשים להגיע להוסטל אבל הם נתקלים בקשיים, וצר לי על כך.


אנו העובדים הרגשנו בשנים האחרונות שתנאי העבודה שלנו נפגעים ולכן התארגנו בהסתדרות. תדעו לכם גברותי ורבותי שהעובדים פוחדים, ההנהלה לא אהבה את רעיון ההתארגנות שלנו מלכתחילה. אני ידעתי שהמהלך הזה לא יהיה פשוט - - -
היו"ר חיים כץ
למה הייתם צריכים להתארגן?
רוחל'ה אברהמי
כי פגעו בנו.
היו"ר חיים כץ
בעובדים? אם פגעו בעובדים, למה פגעו בעובדים?
רוחל'ה אברהמי
פגעו. בהפרטה דאגו לבעל ההון. זה מה שקורה בהפרטה.
היו"ר חיים כץ
איזה שכר מרווחים שם?
רוחל'ה אברהמי
אני מרוויחה פחות מ- 4,500 שקל. יש עובדים שקיבלו לפני שנה - - -
היו"ר חיים כץ
ויש לך תנאים נלווים? קרנות פנסיה - - -
רוחל'ה אברהמי
את התנאים הנלווים הורידו לי, יש לי כאן תלוש אותו אוכל להראות לך אחר כך.
היו"ר חיים כץ
אני לא מבין בתלושים.
רוחל'ה אברהמי
דעו לכם שהעובדים בהוסטל מאוד פוחדים. ההנהלה לא אהבה את רעיון ההתארגנות שלנו מלכתחילה. ידעתי שזה יהיה מאוד לא פשוט. אני בת של פרטיזן ניצול שואה שיושב כאן מאחוריי ונותן לי את הכוח ואת תעצומות הנפש להמשיך במאבק שלי ושל כל העובדים. אבא לימד אותי שכאשר אתה צודק אין ממה לפחוד, ללחום ביושר ובראש מורם. אבא תודה לך על מה שהענקת לי ושאתה מעניק לי כבר חמישים שנה. בנוסף קיבלתי תמיכה אדירה וסיוע אמיתי מההסתדרות - - -
היו"ר חיים כץ
מיותר העניין הזה. הבנתי אותך.
אולגה קוסמיצקי
אני מנהלת הוסטל ניצולי שואה בפרדסיה.
היו"ר חיים כץ
מה השכר הממוצע של העובדים שם?
אולגה קוסמיצקי
זה תלוי בהשכלה, דרגה וותק.
היו"ר חיים כץ
מה השכר הממוצע?
אולגה קוסמיצקי
כמו במדינה. כל התנאים שהיינו מקבלים - - -
היו"ר חיים כץ
מה השכר הממוצע? כמה אנשים מרווחים הרבה מעל שכר המינימום?
אולגה קוסמיצקי
כולם מעל שכר המינימום.
היו"ר חיים כץ
מהו שכר המינימום?
אולגה קוסמיצקי
כוחות עזר מקבלים 5,000 ללא שעות נוספות ואם הם לא היו בחופשה.
היו"ר חיים כץ
ברוטו.
אולגה קוסמיצקי
בוודאי.
היו"ר חיים כץ
הסכום הזה כולל עבודה בשבת?
אולגה קוסמיצקי
אמרתי שאם אין שעות נוספות. אם יש שעות לאנשים הם מגיעים עד 5,800 - - -
היו"ר חיים כץ
כשהיא אומרת שהיא מרוויחה 4,500 היא לא דוברת אמת? היא בוועדת הכנסת, היא יושבת באחת מוועדות הכנסת.
אולגה קוסמיצקי
אני חושבת שבוועדת הכנסת לא צריך לעלות את הנושא, זה נושא - - - -
היו"ר חיים כץ
סליחה גברת, את לא קובעת מה צריך לעלות פה. את לא קובעת. או שאת לא דוברת אמת או שהיא לא דוברת אמת.
אולגה קוסמיצקי
את האמת אפשר לראות בתלושים. את זה אני רוצה לומר, ניתן להשוות את התלושים של מה שהיה קודם ומה שמקבלים עכשיו.


אני מבקשת לומר בשתי דקות כי גם הצוות שלי ביקש שאומר את זה. אתם הייתם אצלנו, סגן שר הבריאות והשר יוסי פלד, מה שראיתם זו התמונה האמיתית. אתם יכולים להגיע לביקור פתע כל יום. ראשית אתם לא דיווחתם לנו שאתם מגיעים, אתם דיווחתם לבית החולים ואני ידעתי רק יום לפני.
סגן השר יעקב ליצמן
אם הכל רגיל למה צריך להודיע לכם?
אולגה קוסמיצקי
בדיוק, לא צריך להתכונן. גם מנכ"ל משרד הבריאות דוקטור רוני גמזו היה אצלנו בביקור פתע - - - -
היו"ר חיים כץ
זה כל כך לא חשוב מה שאת אומרת, העניין הזה.
אולגה קוסמיצקי
אני רוצה שתבואו בהפתעה ותראו שמה שנעשה אכן נעשה. נעשית שם עבודת קודש של כל העובדים, של כל הסקטורים. קשה לי לראות שהעובדים נמצאים כבר שנה תחת לחץ עצום, מצד אחד של ההסתדרות ומצד שני תחת בקרות פתע של משרד הבריאות. אנחנו מוכנים לביקורות כל יום - - -
סגן השר יעקב ליצמן
מה הלחץ שמשרד הבריאות יבוא לביקור פתע? אם הייתי יכול הייתי עושה את זה כל יומיים. אני אומר לך שכל יומיים הייתי בא.
אולגה קוסמיצקי
בבקשה. אני רוצה לומר דבר אחד, לא משנה מי ינהל, לא משנה מי האבא העיקר שמשרד הבריאות יפקח ושיפקח באופן שווה גם את המוסדות הפרטיים וגם את המוסדות הממשלתיים.
סגן השר יעקב ליצמן
הוא עושה את זה.
אולגה קוסמיצקי
אני רוצה להודות גם להנהלת בית החולים לב השרון שהקימה את ההוסטל. אני הייתי שותפה להקמת ההוסטל, אני עובדת משנת 2000, רוב הצוות שעובד אצלנו בהוסטל הוא צוות וותיק שהקים את ההוסטל. אני גם רוצה להודות להנהלה שדאגה לטיפול איכותי במטופלים. כשהאגודה לבריאות הציבור נכנסה היא המשיכה לדאוג, היא המשיכה גם בהשקעה של העובדים, אני יודעת שזה לא היה כשהיינו תחת ניהול בית החולים. יש לנו המון עובדים שבמשך השנתיים האלה יצאו להכשרות כי זה מאוד חשוב, אלו עובדים מכל הסקטורים. אין שום לחץ ושום פחד.
היו"ר חיים כץ
תודה רבה. אדוני מההסתדרות בבקשה.
משה סמיה
יושב ההסתדרות במרחב נתניה.
היו"ר חיים כץ
מה מצבם של העובדים? הם רוצים להיות עובדי העמותה או עובדי המדינה?
משה סמיה
העובדים רוצים להיות עובדי מדינה - - -
היו"ר חיים כץ
למה?
משה סמיה
העובדים רוצים שקט, העובדים רוצים, אני לא קורא להם עובדים אני קורא להם שליחים, הם עושים עבודת קודש כמו שאמרו כאן רוב האנשים. הם עושים עבודה נאמנה, אבל כמו שאמר כבוד השר יוסי פלד ניצולי שואה וחיסכון בכסף לא הולכים יחד, אמר את זה גם ראש הממשלה. כל הנושא שהגענו אליו היום בעיקרו נובע מחיסכון בכסף. אם היו יותר עובדים אז לא הייתה הוראה מהאגודה להעיר את העובדים בחמש בבוקר. מה שקרה בעקבות המצב, בעקבות הדוחות, בעקבות הכתבה בעיתון ובעקבות הודעת ראש הממשלה מלפני כשלושה שבועות, זה רק גרם להנהלה להתעמר עוד יותר בעובדים, להקשות עליהם עוד יותר. רק בשבועיים האחרונים היינו פעמיים בשימוע בניסיון לפטר עובדים. יש שם אווירה של בהלה.

היו"ר חיים כץ?


למה לפטר עובדים? אולי הם לא נתנו שירות טוב? לא קמים בבוקר, גם המנהלים של ההוסטל לא קמים בבוקר ואומרים את מי מפטרים היום.
סגן השר יעקב ליצמן
אולי אלה שהעירו בחמש בבוקר אותם פיטרו.
משה סמיה
הייתה הנחיה מפורשת להעיר בבוקר, את זה ראיתם במסמך. אני ועורך דין יאיר אלגאוי הגענו לפני כחודש ימים להוסטל לביקור לאחר שדיברנו עם יושב ראש וועד העובדים, יש עובדים שעובדים במשמרות והם לא יכולים להגיע אלינו, היא אמרה שהיא תרכז מספר בעיות ושנגיע להוסטל לדבר עם העובדים. הגענו בבוקר והגיעה הגברת קוסמיצקי יחד איתנו לשער ואסרה עלינו להיכנס. יאיר אלגאוי רצה להתווכח איתה ואני אמרתי לו לא.
היו"ר חיים כץ
אתה מבין שהנושא כאן הם ניצולי השואה.
משה סמיה
נכון.
היו"ר חיים כץ
אתה מבין שזה הנושא? הם צריכים לקבל שירות, הם צריכים לקבל יחס, והם צריכים לקבל התייחסות. אנחנו הופכים את זה לדיון על תנאי עבודה. כאן במכרז שיצא, אם יצא, יוגדרו תנאי עובדים שיעבדו שם. אמר ראש הממשלה שאם יצא מכרז יצא מכרז מוגדר עם תנאי עבודה, עם תנאים הולמים, עם שכר שאפשר לחיות איתו כדי שיוכלו להתרכז ולתת שירות.
משה סמיה
איפה איכפת החוק אם אני רוצה להגיע למקום עבודה - - -
היו"ר חיים כץ
אתה מוביל את זה למקום שאנחנו לא רוצים להיות שם. אנחנו רוצים שניצולי שואה יקבלו טיפול נאות, יחס נאות. אנחנו רוצים גם שהעובדים יקבלו שכר הולם, יחד עם זאת העובדים כאן הם משניים וניצולי השואה הם הראשונים.
יאיר אלגואי
אני עורך דין ואני מייצג מטעם ההסתדרות את עובדי ההוסטל.
היו"ר חיים כץ
הבנת את המסר שהעברתי?
יאיר אלגואי
כן. הבנתי את המסר. אני חייב לומר כאן משפט אחד ואנסה הכי קצר. צריך להבין, דיבר כאן מנהל האגודה, הוא אמר שהכל צילומים מפוברקים וספין תקשורתי ומנגד אמרה חברת הכנסת שלי יחימוביץ "המצלמות שיקפו את דוחות הבקרה". אני מכיר את ההוסטל, ביקרתי לא פעם ולא פעמיים, אני יכול לומר לכם שמתבצעת שם עבודת קודש, אבל כשאומר מנהל האגודה שהצילומים מפוברקים ושזה ספין תקשורתי ועל הרקע הזה הוא מפטר עובד, הוא מפטר עובד, צריך להחליט, מישהו כאן משקר. מישהו משקר, מישהו כאן לא דובר אמת.


אני אומר לך בכנות - - -
היו"ר חיים כץ
אתם תיקחו את אותו עובד ותנו לו ייעוץ משפטי ושילך לבית דין לעבודה ואם הוא לא עשה שום דבר הוא יקבל הגנה, ואם הוא עשה שילך הביתה. שמעת מה שאני אומר לך, אם הוא עשה משהו שילך הביתה אם הוא לא עשה יש בית דין לעבודה, שיושב ראש האגודה ילך הביתה.
יאיר אלגאוי
אני הצגתי כאן מסמך שנותנים הוראה לקלח 12 מטופלים בשעתיים. צריך להבין, אני עשיתי רשימת מטלות כמה צריך להשקיע במטופל כדי לקלח אותו. אני אומר לך שזה משהו כמו עשרים וחמש דקות. אם אתה לוקח 12 מטופלים כפול 25 דקות אתה מגיע ל- 6 שעות. אלו בסך הכל שני עובדים במשמרת לילה. רבותי, זאת קבלנות. כאן זו וועדת העבודה שצריכה להבין שזה בריאות מצד אחד ועבודה מצד שני וצריך לעשות כאן את האיזון, וגם מישהו צריך לתת כאן הגנה לעובדים. אני מודה למשרד הבריאות על הבקרות שלו.
היו"ר חיים כץ
ורווחה מצד שלישי.
משה סמיה
אני רוצה שתדע שאנחנו לא מגנים על עובד שסרח.
היו"ר חיים כץ
יש סדר יום, דיון כזה צריך לקחת ארבעים וחמש דקות, אנחנו בערך שעה ורבע ויש בחוץ אנשים שהוזמנו לסדר יום ארוך. אני מצטער.


בבקשה אדוני סגן שר הבריאות.
סגן השר יעקב ליצמן
תודה היושב ראש על הדיון. אני רוצה לומר בקיצור שני משפטים. ראשית, אין לי שום אינטרס לא נגד האגודה ולא נגד עובדי מדינה או בעד עובדי מדינה, אותי זה לא מעניין. אותי מעניין השירות. אני חייב כאחראי על משרד הבריאות לראות שהשירות לניצולי השואה, אף אחד מעולם לא יכול לזלזל בהם וזה לא יעזור לאף אחד וגם כסף לא, לא נחסוך בכלום כדי לראות את טובת ניצולי השואה.


אנחנו לא ניתן, אני לא רוצה לומר חלילה וחס את המלה, להתעלל בהם, אני לא נכנס כאן אם בחמש בבוקר או לא, אתה אמרת שזה לא נכון והם אומרים שזה כן נכון, לא נכנס ביניכם מי צודק בעניין הזה. לא יהיה. זה הסיכום מבחינתי אדוני.


אם ראש הממשלה יעמוד על דברו כשאמר בממשלה, נגיע להסכם עם שר האוצר לתקנים אני אשמח מאוד להחזיר את זה לשירות המדינה. אם לא, אני מודיע עכשיו שאנחנו נצא למכרז תוך שבועיים ואנחנו כן נקבע את התנאים אדוני היושב ראש, ונאפשר לאגודה גם להתמודד במכרז.
היו"ר חיים כץ
אני שמעתי את דבריו של סגן שר הבריאות. יחד עם זאת:


הוועדה תפנה לראש הממשלה על מנת שיבטיח הגנה, יחס אנושי ותנאים הולמים לניצולי השואה בשארית חייהם.


הוועדה ביחד עם משרד הבריאות, סגן השר ומנכ"ל משרד הבריאות תפנה לראש הממשלה, לנסות לקבל תקנים. היה ולא יוקצו תקנים אנחנו נשמח על הגשת מכרז חדש. יחד עם זאת אנחנו נלווה, אולי לא נצטרך ללוות כי אני מכיר את סגן השר שמכבד את דבריו, במכרז יהיו תנאי עבודה מוגדרים כדי שהאנשים יוכלו להתפנות ולתת מקסימום שירות ושלא נשמע את סיפורי ההסתדרות על יחס לא הולם, על שכר לא הולם. אנחנו רוצים שהנושא של העובדים יהיה נלווה, שאנחנו רוצים שהנושא והמטרה העיקרית שניצולי השואה שעברו כל כך הרבה בחייהם יוכלו לגמור את שארית חייהם בכבוד. אני לא מדבר על כבוד כלכלי אלא על כבוד אנושי.


תודה רבה הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:10

קוד המקור של הנתונים