ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 21/02/2011

יישום חוק הנהיגה הספורטיבית

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה-עשרה

PAGE
12
ועדת החינוך, התרבות והספורט

21.02.2011


הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 375
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט
יום שני, י"ז בשבט תשע"א (21 בפברואר 2011), שעה 09:30
סדר היום
יישום חוק הנהיגה הספורטיבית
נכחו
חברי הוועדה: אלכס מילר - היו"ר
מוזמנים
יוסי ניסן

מנהל הרשות לנהיגה ספורטיבית, משרד התרבות והספורט

יובל מלמד

יועץ מקצועי חיצוני של משרד התרבות והספורט

אורי שפר
ראש מינהל הספורט, משרד התרבות והספורט

אסף מיכאלי

ראש מח' ביטוח באגף שוק ההון, משרד האוצר

דקל כהן

ממונה הלוואות גביה וביטוח, החשב הכללי, משרד האוצר

מנחם הסה

עוזר ראשי ליועמ"ש ברשות המסים, משרד האוצר

קובי בוזו

מנהל תחום מח' כלכלה ברשות המיסים, משרד האוצר

תמים סעד

ראש ענף הלוואות וגבייה, החשב הכללי, משרד האוצר

ניר ברטל

רפרנט בשוק ההון, משרד האוצר

עו"ד רעיה שטנר

עוזרת יועמ"ש, המשרד לבטחון פנים

אלכס טל

קצין תביעות באגף התנועה

חוה ראובני

לשכה משפטית, משרד התחבורה

חנן אהרון

סגן מנהל אגף הרישוי, משרד התחבורה

עו"ד תהילה ורון

משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה

שגיא שוורץ

יו"ר התאחדות הכידונאים

עדי אורן

מנהל שיווק ופרויקטים, מכון התקנים

אמציה גזית

יו"ר נהגי המרוצים

יבגני ויינארד

נציג יוזמה מהעיר ערד

פיני שחר

עוזר הממונה על שוק ההון

אנדי יסימוביץ
ייעוץ משפטי
מירב ישראלי
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
רשמה וערכה
יעל – חבר המתרגמים בע"מ
יישום חוק הנהיגה הספורטיבית
היו"ר אלכס מילר
בוקר טוב לכולם, אני מתכבד לפתוח את הישיבה.

הנושא שעל סדר היום הוא, יישום חוק הנהיגה הספורטיבית. הבנתי שיש כמה בעיות, ועליהן נדון. אשמח אם מישהו יוכל לעדכן אותי מה קורה בתחום הזה, מה צריך ומה לא צריך, על חלק מהדברים נאמר לי שהם מתקדמים. בבקשה, אורי שפר.
אורי שפר
בוקר טוב. יושב איתי כאן יוסי ניסן מנהל הרשות לנהיגה ספורטיבית, לידו יושב היועץ של המשרד בנושא, יובל מלמד. אנחנו יושבים על הנושא הזה כבר תקופה ארוכה, הדברים שהסתיימו מוכנים עם כל התקנות, למעט תקנה אחת לחלפים לרכב דו גלגלי. התקנה הזאת היא למעשה באחריות משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה, הנושא נמצא על שולחן משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה ואם קבלת אישורו נביא את התקנה הזאת לאישורה של וועדת החינוך. מבחינתנו סיימנו לטפל בתקנה הזאת. אני רוצה לציין שהדבר לא מפריע להתחיל במרוצים.


המשרד הכיר עד היום בארבע התאחדויות מבין ההתאחדויות שתעסוקנה בספורט המוטורי, לא הכרנו עדיין בקארטינג, הנושא הזה נמצא בטיפול. בסך הכל אני יכול לומר שמבחינתנו כוח האדם של הרשות לנהיגה ספורטיבית אויש בכוח האדם הנדרש כדי להתחיל את המרוצים, נשאר תפקיד אחד שיצא למכרז והוא ראש תחום טכני שנמצא בביצוע. כעת אנחנו צריכים להשלים מספר תהליכים שהם למעשה מותנים בשאלה האם ימצא ביטוח ראוי לפעילות הספורט המוטורי ואם לאו.

נפגשנו עם נציגי האוצר, מפקח על הביטוח, שנמצאים איתנו כאן היום, ניסנו למצוא דרך אפשרית דרך חברת ענבל או דרך "הפול", הדברים האלה בשלב זה לא מסתייעים אבל יש נכונות מצד המפקח על הביטוח לסייע לנו מול חברות הביטוח בישראל. בחוק כתוב שהביטוח צריך להיות באמצעות חברה ישראלית, לא מספיק שאתה מוצא את "לוידס" או "ג'נראלי" שהן חברות משנה, אתה חייב לדאוג שהביטוחים יבוצעו דרך חברה ישראלית.
היו"ר אלכס מילר
למה?
אורי שפר
אני אסביר בהמשך, ואף יהיו טובים ממני שיסבירו. בכל מקרה בעניין הזה אנחנו מטפלים למעשה בכשל שוק. ההצעה לעניין הביטוח נכתבה בשעתו בחוק כפי שהוצעה לנו על יועץ הביטוח מאורי-אורלנד והתברר שלחברות הביטוח אין עניין היום לבטח את הספורט הזה בגלל הסיכון הגובה מצד אחד, והכסף המועט שיכנס אליהם מהצד השני כל עוד הענף הזה לא יהיה באמת ענף משמעותי.


באנו בקשר עם מספר התאחדויות, עם מספר גורמים מסחריים מה נכונותם באמת להיכנס לביטוח וגם נפגשנו עם חברות הביטוח, אני עצמי נפגשתי עם אהרון פוגל שהוא יושב ראש חברת מגדל, נפגשנו גם עם חברות אחרות. נכון לרגע זה אני שמח לומר לוועדה שיש למעשה הצעה מחברת "רד-בול" לתת את חסותה לתחרות קארטינג בארץ בשנה הזאת. הייתה פגישה בנושא הזה עם נציג חברת "רד-בול" לפני מספר ימים אצלנו במשרד, כעת אנחנו מחכים לנייר עמדה בכתב מצד חברת "רד-בול" על כל ההצעות ששמענו בעל פה.

כאן אנחנו לא יודעים לומר האם הדבר הטוב זה לקיים ליגה לקארטינג בארץ שכל פעם תתקיים במקום אחר בארץ או לקיים גביע שגם הוא בצורת תחרויות שונות במקומות שונים בארץ. אבל דבר אחד מוסכם על מביני דבר בתחום ספורט מוטורי, אני לא מהמבינים בו, שאת נהגי המרוצים של מחר בונים מילדים צעירים בקארטינג היום ואי אפשר ישר לקפוץ למים עמוקים ולפתח ענף כשאין לו תשתית, ולכן זה ייקח כמה שנים. הבסיס הוא הקארטינג, לגבי הספורט המוטורי הארבע גלגלי. זה לא אומר שלא נקיים גם מרוצים לרכבי שטח, ראלי כזה או אחר, עם הבוגרים שלנו היום. היום בישראל יש סדר גודל של כ- 30 נהגי מרוצים שיכולים להתחיל מחר לבצע מרוצים בארץ.
היו"ר אלכס מילר
התשתיות נכנסו כבר לתכנון?
אורי שפר
בהחלט כן.
היו"ר אלכס מילר
מבחינת המסלולים.
אורי שפר
בנושא המסלולים לקארטינג אין למעשה בעיה של מתקנים כי אתה לוקח מגרש חנייה גדול, למשל קרה אסון לחברת איקאה בנתניה אבל מהצד השני המגרש החנייה הענק שם מאפשר לעשות מחר בבוקר מרוץ קארטינג. במילים אחרות אנחנו יכולים ללכת ולהשתמש במתקנים קיימים בארץ. אם רוצים לבנות מתקן קבוע אז שם נצטרך לפנות למועצה להסדר הימורים לבקש את עזרתה לבצע את זה.
היו"ר אלכס מילר
האם לא צריך להסדיר זאת באיזו דרך עם השלטון המקומי?
אורי שפר
הרשויות מעוניינות.


השרה לבנת נתנה לנו הנחייה לא להוציא שהשנה כספים נוספים שנדרשים כדי לממש את תחילת המרוצים, למשל אנחנו לא יוצאים בקול קורא כדי לאפשר להתאחדויות לקבל סיוע מאיתנו, אומרת השרה "אם אתם לא יכולים להוכיח לי שיש לכם ביטוח, מה אנחנו שופכים עוד כסף ומחר נחזיר את המנדט לוועדת החינוך ונגיד שאת החוק הזה אנחנו לא מסוגלים ליישם". כתוצאה מכך אנחנו משקיעים היום הרבה מאוד אנרגיה בנושא מציאת חברת ביטוח ולכן גם עדכנו את השרה בנושא "רד-בול" והחברות האחרות. אני מניח שתחילת השבוע הבא אנחנו נוכל לבוא לשרה ולומר שיש לנו חברת ביטוח שמתחילה לבטח את מרוצי קארטינג ולכן צריך להשלים את כל הפעולות כדי שיהיה אפשר להתחיל במרוצים, וכדי שלא יהיה עוד מהלך טכני שמעכב אותנו כשהביטוח נמצא בידינו.


ברצוני לעדכן את הוועדה, שקיים יזם פרטי ששמו בועז מאירי שהגיש לנו בקשה לארגון מרוצים באילת עם הצעת ביטוח. יש שם בעיה עם הביטוח שלו, שהוא מאוד גבוה, אם אינני טועה הוא דרך חברת "לוידס".
היו"ר אלכס מילר
כל הזמן אנחנו חוזרים לאותה הבעיה של ביטוח. אני מבין שמבחינת התקנות ומבחינת החוק המחייב בעצם שהנושא יעבור דרכם, כמה היום רלוונטי שהמדינה תתעסק בנושא הזה" אולי כדאי שנעשה שינוי במנגנון, נוציא את זה החוצה, אם יש ביטוח עושים ואם אין ביטוח לא עושים, למה המדינה צריכה להתעסק עם זה? למה אתה מזמנך, צריך את הימים והלילות לחפש ביטוח לעניין הזה? למה שלא ניתן למארגנים, נחייב אותם על פי חוק לקיים מרוצים תחת ביטוח ושהם ישברו את הראש, למה המדינה צריכה להתעסק בזה? לי זה נראה קצת מוזר. תקנו אותי, אני לא מכיר את התחומים האלה, אבל בכמה תחומים נוספים אתם מתעסקים בחיפושי חברות ביטוח?
אורי שפר
אני מוכרח לומר לך שאתה מבין טוב מאוד, אנחנו לא אמורים לעסוק בתחום הזה, ואנחנו עושים את זה כי אנחנו רוצים את הספורט הזה. אם אנחנו לא נעסוק בזה לא יהיה ספורט.


ישבנו עם האוצר, ולשמחתי האוצר הודיע לנו שהוא מוכן לתת תמיכה כספית כדי להתניע את המהלך של כל התחום הזה, והוא יוצא כסף מיוחד לעניין הביטוח ולעניין שיווק המרוצים, כי לכולנו יש אמונה שברגע שהפעילות הספורטיבית הזאת תתחיל להמריא היא תגלגל את עצמה ואנחנו נצא החוצה מכל נושא הביטוח והנושא של סבסוד הכספים לשיווק וכיוצא בזה. צריך להגיע לנקודה שבה הספורט הזה יוצא לדרך, עד אז אנחנו פשוט מלווים אותו.


כדי לסיים את תמונת המצב הנכונה להיום יש לנו את התאחדות הראלי שברוך שליט מייצג אותה, היא הגישה הצעה לקיים בערד יחד עם סוכנות הביטוח 'בר-זיו ביטוחים' מרוץ שעונה על כל דרישות החוק, אנחנו מאמינים שזה אפשרי ושזה יצא לדרך, אם כי עדיין לא קיבלנו הצעה בכתב בנושא הזה.


לעומת הזאת יש לנו בהחלט משא ומתן מתקדם עם חברת הראל לביטוח לבצע ביטוח של סוגי הפעילויות המוטוריות, בעניין הזה אני חושב שהממונה על הביטוח יסייע בידנו כדי לתת לחברת הראל את הדחיפה שהיא אכן תכנס לתחום הזה במחירים שיאפשרו להרשות לנו לקיים אותם.


לא ציינתי שלחברת "רד-בול" יש לה למעשה ביטוח משלה באמצעות חברת AIG בחוץ לארץ. מאחר ולחברת AIG יש נציגות בארץ לא תהייה בעיה טכנית לבטח את האירועים של הקארטינג באמצעות חברת "רד-בול" דרך אותה חברה. אגב, "רד-בול" גם מתעניינת לתת חסות, לאירועי ספורט מוטורי נוספים ולא רק לקארטינג.


אנחנו למעשה נמצאים לפני שעת השין, נושא הביטוח לדעתי תוך שבועיים-שלושה אמור להסתיים בצורה כזאת או אחרת עם החברה כאת או אחרת, לא לכל המרוצים אבל לחלק מהם. כשנגיע לשם נמשיך את הפעילות כדי לדאוג לביטוח לכל הפעילויות. נדאג לחיזוק ההתאחדויות על ידי יציאה בקול קורא בתמיכה כספית בהם, אפשרות לקבלת תמיכה מאיתנו, ונשלים את כל מה שצריך בכוח האדם מכל הנושאים הטכניים האחרים. זה לא אומר שאנחנו מתקדמים בקצב שאנחנו רוצים לגבי מסלולים קבועים. בעניין הזה יש התעוררות, בשדה תימן יש מסלול קבע, שיזם קיבל לרשותו מקרקעין, והוא יחד עם המדינה אמורים לפתח את המקום הזה למסלול קבע למרוצי מכוניות.
היו"ר אלכס מילר
האם אתה אומר, שבעוד כמה שבועות נראה את עצמנו ליד איקאה שם בנתניה?
מירב ישראלי
הביטוח בתקנות?
אורי שפר
הביטוח נמצא בתקנות.
מירב ישראלי
אתם תצטרכו לתקן את התקנות.
אורי שפר
בשלב זה אנחנו לא יודעים להגיד את זה, אנחנו אוחזים בזה, וגם מזה אנחנו לא מניחים את ידנו, דהיינו, אנחנו פועלים כדי להסדיר את נושא הביטוח כמו שכתוב בחוק ומצד שני בודקים אפשרות לשנות את החוק ולעשות אותו יותר קל לביצוע ולמימוש.
יוסי ניסן
אני מנהל הרשות לנהיגה ספורטיבית משרד התרבות והספורט. נושא תקנות הביטוח הוא משהו שלא יכולנו לצפות מראש את כל ההתפתחות של התהליך הזה, בטח ובטח לא צפינו שיהיה כזה כשל שוק במדינת ישראל שאף חברת ביטוח לא תהייה מוכנה להיכנס לתחום. בעיני רוחו של היועץ הייתה חברת ביטוח אחת שמאגדת את כל התחומים ואת כל הפעילויות הקשורות בספורט מוטורי, וכמובן שבספורט מוטורי יש רמות סיכון שונות שאליהן לא התייחסנו בתקנות ואנחנו באמת חושבים שנכון לשנות אותן בעתיד. כעת אנחנו יוצאים במתווה הקיים.
היו"ר אורי שפר
זאת אומרת שהיום הבעיה היחידה שעומדת בפנינו היא הביטוח שאתם מעריכים שתוך שבועיים-שלושה אתם עשויים לפתור את הבעיה. אנחנו נאחל לכם הצלחה בנושא הזה. משרד האוצר בבקשה.

שמענו כרגע ממשרד התרבות והספורט שיש נכונות מצדכם לסייע בקידום הנושא של התחרויות המוטוריות.
אסף מיכאלי
אני מנהל מחלקת הביטוח באגף שוק ההון, המפקח על הביטוח. אכן כמו שאורי שפר ציין בהחלט מצדנו יש נכונות לבוא לסייע ככל שניתן, ככל שגבולות הסמכות שלנו מאפשרות לנו, אנחנו מאוד מקווים שתוך מספר שבועות באמת נוכל למצוא חברת ביטוח שתוכל לספק את הביטוח הזה.


ברשותך, אני אתייחס למספר נקודות שעלו מדבריו של אורי שפר, האחת זה עדכון התקנות אם וכאשר יהיה צורך. אנחנו סברנו עוד מתחילה, ואנחנו יכולים לומר את זה שוב היום, שבהחלט יש מקום לעדכון התקנות. בהקשר הזה אפשר להתייחס למספר נקודות, אחת, הסכומים המופעים בתקנות היום - יתכן שהסכומים שנקבעו היו מעט גובהים מדי. שתיים, בעניין הדיפרנציאליות - בתקנות אין בעצם דיפרנציאליות, אפשר להתייחס לדיפרנציאליות לעניין סוג הרכב, מסלולים – האם זה מסלול פתוח או סגור, עם נוכחות של קהל כן או לא, אלו מרכיבים שלא מופיעים בתקנות ואולי ראוי לתת עליהם את הדעת.


כפי שאמרתי, לעניין הכיסוי הביטוחי נבחנות מספר אפשריות. אני מאוד מקווה שהחברים כאן יוכלו לאתר את חברת הביטוח הישראלית שתספק להם את הביטוח הזה. לגבי הנקודה שעלתה בנוגע לחברת הביטוח לוידס אם היא יכולה כן או לא לבטח ולהעניק להם את הכיסוי הביטוחי, לפי הפרשנות לדעתי היא תוכל לתת להם את הכיסוי הביטוחי היה והם יפנו אליה ולוידס כמובן תהייה מעוניינת. אני חושב שגם שם אפשר יהיה למצוא פתרון. את כל נושא הכיסוי הביטוחי דרך "הפול" הייתי מציע להוריד מהשולחן, זה לא רלוונטי ולא לשם כך הוקם "הפול". אנחנו מקווים שנמצא את הפתרונות ואנחנו כמובן נסייע להם ככל שאנחנו יכולים.
היו"ר אלכס מילר
תודה. משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה, נאמר כאן שיש לכם תקנה שאתם מחזיקים ואתם צריכים להראות לנו אותה, מה קורה עם זה?
תהילה ירון
החוק קובע ששר התעשייה, מסחר ותעסוקה אמור להוציא תקנות בנוגע לייבוא של כלים לספורט המוטורי. נכנסתי לתפקיד לפני כמה חודשים אבל בשנים האחרונות עבדו על זה. כעת יש בג"צ שתלוי ועומד נגדנו ונגד משרד התרבות והספורט בשביל לקדם את התקנת התקנות. התקנות נמצאות בשלבים הסופיים, הבנתי שמבחינת הנוסח אין יותר הערות. אנחנו אמורים להעביר אותן לשולחנו של שר התעשייה, מסחר ותעסוקה אחרי שנסגור נושא קטן עם המכס בנוגע לפרטי המכס, צריך לתקן גם את צו ייבוא חופשי בהתאם ולקבוע מגבלות ופרטי מכס מה אפשר לייבא ומה לא, ובאילו תנאים.


אני רוצה לציין בהקשר הזה, בשנים האחרונות אנחנו אומרים למשרד התרבות והספורט, שר התעשייה, מסחר ותעסוקה לא אמור להיות זה שאחראי להתקנת התקנות האלה, אנחנו לא מבינים בתחום הספורט המוטורי ולכן במשך כל התקופה של התקנת התקנות היינו יחסית שוליים בתהליך ומאוד נסמכנו על משרד התרבות והספורט ועל גורמים רלוונטיים אחרים. זה משהו שהוא אינטרס של כל העוסקים בתחום שסמכות התקנות תעבור למשרד התרבות והספורט. אמרנו את זה במספר הזדמנויות.
היו"ר אלכס מילר
הבירוקרטיה הזאת ממש לא מוצאת חן בעיניי. חד משמעית, זה לא מוצא חן בעיניי. זה שאתם כמה שנים כבר עובדים על זה, ובוחנים וכעת גם אתם לא בטוחים עד כמה זה צריך להיות שלכם, אז בואי נסכם, תוך שלושה שבועות אתם מביאים את כל המסקנות של כל השנים לשר, השר חותם, וועדת החינוך מקבלת.-
תהילה ירון
זה פחות.
היו"ר אלכס מילר
אני מאמין בפחות, אבל אני נותן לכם שלושה שבועות, יש לכם שר חדש שנכנס לתפקיד ויש לו בוודאי דברים לא פחות חשובים שהוא צריך להתעדכן, אני נותן לכם שלושה שבועות יחד ובמקביל למה שהיום משרד התרבות והספורט מקדם בנושא הביטוח. אנחנו נקיים כאן ישיבה בעוד שלושה שבועות, נתעדכן ואני מקווה שנצביע על התקנה שתביאו. היה ומשרד התעשייה, מסחר ותעסוקה מעוניין להעביר את הסמכויות בנושא הזה למשרד אחר יש לכם את המנגנון של הממשלה. תגישו לממשלה את הבקשה, אם יש צורך ותהייה הסכמה של משרד התרבות והספורט לקבל את זה עליהם, השרים גם לימור לבנת וגם שלום שמחון יוכלו לבוא לסכם את הנושא הזה ביניהם, היה ותהייה הסכמה זה יעבור.


לא יעלה על הדעת שהוועדה הזאת במשך כמה שנים יושבת, עושה תקנות, מקדמת את הנושא ובסופו של דבר הוא נתקע בדברים קטנים. זה לא עובד כך. אם זה מה שהחלטנו שאנחנו רוצים, אם המחוקק קבע שזה מה שהולך להיות והמשרדים קידמו את הנושא הוא צריך להתקדם ולא יכול להיות שהוא יתקע. אם יש חילוקי דעות בין המשרדים ואם יש צורך בהתקנת תקנות נוספות יש את גורם הזמן, זה נמרח יותר מדי זמן.

אנחנו לא אמורים לעבוד בקצב הזה, צריך לבוא ולהחליט לגבי נושאים מסוימים, אני מציע גם לכם שכל אותם משרדים רלוונטיים לנושא יתכנסו פעם אחת יחד ותחליטו מה אתם רוצים, כל אחד בהסכמה. אם יש סמכויות שנמצאות במשרד התעשייה, מסחר ותעסוקה שצריך להעביר אותן תעבירו אותן, אם יש דברים שצריכים את התערבות האוצר שהאוצר יתערב, אם צריכים את משרד המשפטים בנושאים מסוימים שיבואו ויתנו את דעתם על הנושאים המסוימים. ברגע שיש תכנית עבודה אנחנו נוכל גם לפקח על תכנית העבודה. כרגע אני מנסה לזהות איפה הבעיה והכל מעורפל.


כאמור אני מציע שתוך שלושה שבועות נתכנס כאן, אתם תביאו את מה שיש לכם להביא, משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה יביא לנו בשרות חדשות, אז נקיים ישיבה של חצי שעה של עדכון. אני אומר לכם שלי יש סבלנות מאוד בעייתית בנושאים כאלה, כשאני מזהה שמורחים אותי אני מזמן כל שבוע דיון, כל שבוע נגיע לכאן עד שנראה שהדברים זזים ונתחיל באמת להתקדם בנושא הזה.

אני לא אוהב שהמדינה תלויה בדברים שעליהם היא החליטה, בגופים פרטיים, גם המחשבה הזאת צריכה להיות אצלכם עד כמה הנושא הזה צריך להיות תחת חסותה של המדינה כמו למשל הביטוח ודברים נוספים אחרים, אולי ניתן לשוק הפרטי להתגלגל בעניין הזה, את זה נבחן על פי ההתקדמות. אני מקווה מאוד, בעזרת ה', שאותן היוזמות שיש במשרד התרבות והספורט בנוגע לחסות המשחקים תצלחנה, אבל גם לגבי העתיד כשאנחנו ממשיכים בנושאים כאלה בתלות הגוף הפרטי בהפעלת יוזמה שהמדינה מובילה אז כנראה שנוצרת בעיה שצריך לחשוב עליה קודם.
אורי שפר
כדי שנבין את המורכבות של מה עברנו. נכון להיום ארבע עשרה תקנות עברו את הוועדה ופורסמו ברשויות. יש עוד תקנה אחת, זה תוך שיתוף פעולה עם שמונה משרדי ממשלה, מי כמוך יודע את המורכבות של לשתף פעולה עם שמונה משרדי ממשלה, והגענו עד הלום. לכן משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה צריך לדעתי פשוט לעשות מעשה, זה הכל, ובדיוק כמו שאמרת.
היו"ר אלכס מילר
לנושא הזה אנחנו נותנים שלושה שבועות, אני מקווה שזה יהיה עוד קודם, ברגע שזה יהיה חתום תעדכנו אותנו ואנחנו נקיים כאן ישיבה, אם יהיה צורך לקיים את הישיבה קודם נקיים. אורי שפר הדיון על התקנה הזאת צריך להיות דיון ארוך?
אורי שפר
לא.
היו"ר אלכס מילר
אני מאמין שחצי שעה תספיק לנושא הזה. חשוב לי לראות שיש התקדמות. גברתי בלי שום קשר אני מציע שאם את מזהה שקיימת בעיה תעדכני אותנו.
תהילה ירון
ציינתי מה הבעיה, זה תחום שהמשרד לא מומחה בו.
היו"ר אלכס מילר
או שתשנו את החוק, או שתביאו את התקנה.
אורי שפר
אני רוצה להציע הצעה. בואו נהייה תכליתיים, אם יש לכם בעיה כלשהי בתחום ואתם חושבים שהוא נופל לגדר האחריות שלנו, נמצא כאן מנהל הרשות לנהיגה ספורטיבית, תזמנו אותו לדיון אצלכם מתי שתמצאו לנכון והוא יביא את עצמו עם או בלי יועצים נוספים, ובא גואל לישראל. הרי הדבר הזה פשוט צריך להסתיים כך או אחרת. בואו נתקדם.
תהילה ירון
אני רוצה לומר שני דברים, להבחין בין שני מצבים. זה שאנחנו לא חושבים שהתחום הזה צריך להיות אצלנו זה עניין אחד, אבל לא בגלל זה אנחנו מעכבים. אנחנו בלי שום קשר ומעבר לכך שאנחנו חושבים שזה לא בידע המקצועי שלנו, אנחנו בכל מקרה עושים מה שצריך כדי לקדם את זה במהירות האפשרית ולא רק בגלל הבג"צ, ככל שזה תלוי בי אנחנו לא מעכבים ולא מסרבלים. יש לסגור את הדברים הקטנים עם המכס.
אורי שפר
אנחנו מציעים בסך הכל שיתוף פעולה, יש לנו עם משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה שיתוף פעולה יוצא מהכלל, אנחנו מציעים להמשיך אותו גם בעניין הזה.
היו"ר אלכס מילר
אני מאמין שבזה אנחנו נתקדם, ובעוד שלושה שבועות נראה כאן את התקנה ואת התיקונים.


נמצא כאן נציג מערד, בבקשה.
אנדי יסימוביץ
אנחנו כאן מטעם התקשורת וגם מערד. בגלל שזה לקראת הסוף זה כנראה מאוחר להגיד, רצינו להגיד שזה נושא מאוד מאוד חשוב לנו. חשוב להדגיש את הקשר בין הנהיגה המוטורית לבטיחות בדרכים בגדול. בערד אנחנו גם מתחילים את הנושא של בטיחות בדרכים.
היו"ר אלכס מילר
אורי שפר מה קורה עם כללי נהיגה ספורטיבית?
מירב ישראלי
זה נושא שגם היה צריך להתייחס.
אורי שפר
בנושא כללי נהיגה ספורטיבית יש לנו שלוש התאחדויות שלמעשה סיימו את העבודה בנושא הזה, אין לנו עדיין כללי נהיגה ספורטיבית מהקארטינג ומהאופנועים. בעניין הזה, אנחנו מטפלים בימים אלה. לא להלאות את הוועדה בנושאים בירוקראטיים אבל זה בטיפול במלוא תשומת הלב.
יהודית גידלי
נעודכן בישיבה בעוד שלושה שבועות?
היו"ר אלכס מילר
כן. בישיבה בעוד שלושה שבועות, נקיים כאן דיון בכל הנושאים ולכן תנסו להזדרז בנושא הזה.


המשרד לבטחון פנים, בבקשה.
אלכס טל
האמת שלנו אין מה לעדכן. באופן כללי אנחנו רוצים שהעניין הזה יצליח, אנחנו רוצים לעזור וכמובן בכפוף לכל החוקים, גם בנוגע לבטיחות וגם בנוגע לביטוחים.
היו"ר אלכס מילר
זאת אומרת, שמבחינת התקנות שהותקנו ועבדו עליהן, אתם מיישרים קו, אם תהיינה התפתחויות אתם עם היד על הדופק.
אורי שפר
אנחנו רואים חשיבות מאוד גדולה שנציגות של המשטרה וכל מי שמעורב במרוצים יצאו לתחרות בחוץ לארץ כדי לראות איך העסק הזה עובד בפועל, במעשה. גם למשטרה, ועם כל הכבוד שיש לנו ויש לנו הרבה כבוד למשטרה ויש להם המון רצון טוב לעזור לנו, אין ניסיון בתחום הזה. לכן לצערי אנחנו נאלצנו לדחות פעמיים את היציאה לחוץ לארץ, אנחנו רוצים במהלך החודשים הקרובים לממש נסיעה לחוץ לארץ עם נציגי המשטרה, האוצר וכל מי שקשור לפרויקט הזה כדי ללמוד ולא לבצע שגיאות שניתן למנוע אותן.
היו"ר אלכס מילר
שמעתי היום ברדיו בתכנית של רזי ברקאי, שהקואליציה מתכננת מחטף לאופוזיציה ביום שני בהצבעה על וועדות חקירה הממלכתיות בנוגע לארגונים הקיצוניים, אז טענו שיש חברי כנסת שצריכים לצאת לחוץ לארץ ואנחנו כביכול מתכננים כאן מחטף. אני לא יודע עד כמה אתם צריכים להיות שותפים להצבעות מסוג זה, לדעתי חשוב מאוד שתקיימו את הסיור הזה.
רעיה שטנר
אני שמחה לשמוע על ההזמנה, אני מניחה שברגע שתצא הזמנה מסודרת זה יגיע אלינו ונעביר את זה הלאה ללשכת המנכ"ל, ככל שיראה הצורך, בפירוש תדגישו את חשיבותו של העניין ולפי החלטת הגורמים ובכפוף לשיקולי תקציב הנציגים הרלוונטיים ישמחו להגיע.
היו"ר אלכס מילר
אם נהייה יותר רציניים בנושא הזה, בסופו של דבר הכל נבנה או נופל על דברים שקשורים בבטחון ובטיחות. חס וחלילה שיקרה משהו ושלא יגידו לא ידענו, לא חשבנו, לא תיארנו לעצמנו מקרה כזה, בסופו יבואו כמה ויאמרו זה מה שקורה שמותחים את העניין ויתחילו עם קטרוג. אני מציע שבנושא הזה לא יהיו ניסיונות שטחיים אלא ללכת ולבחון כל דבר עד הסוף ולבדוק ולבנות מערכת מסודרת עם אנשים שמבינים עניין, אם יש צורך ביועצים שיגיעו מחוץ לישראל בתקופה הראשונית לצורך ליווי הפרויקט הזה, לפחות בהיבט ההפעלה, כך אנשי הבטחון שלנו ילמדו וידעו להתמודד עם זה בצורה מקצועית, זה לא תחום שאנחנו מכירים.
אורי שפר
אנחנו בקשר עם נשיא ההתאחדות הבין-לאומית לספורט המוטורי שביקר בארץ. קיבלנו ממנו הבטחה שהם יסייעו ככל שאנחנו נבקש בנושא הזה.
היו"ר אלכס מילר
האם התחרויות הבין-לאומיות, פועלות בצורה של תחרויות אולימפיות?
אורי שפר
הספורט המוטורי הוא ספורט מאוד מיוחד, יש לו את המבנה והחוקים שלו, אבל בעיקרון תחרות בין-לאומיות מתקיימות כאן באזור, בירדן יש ראלי מספר שנים מאוד מוצלח ואין סיבה שלא יהיה בישראל. שוב, צריך לגדול לאט.
היו"ר אלכס מילר
מה קורה בענף הדו-גלגלי, איפה אנחנו נמצאים איתו?
אורי שפר
כפי שאמרתי יש לנו נושא שנקרא 'כללי התנהגות' שצריך להביא להשלמתו. לא תמיד יש הסכמות בתוך העמותות של האופנועים. יש חמש עמותות שונות שכוללות את הנושאים של: הכביש, השטח, יש לי את זה כאן כתוב, נמצא כאן אמציה גזית שהיה היושב ראש שלהם עד לא מכבר ועכשיו הוא יושב ראש של נהגי המרוצים.
שגיא שוורץ
אם אפשר להצטרף אני שגיא שוורץ היושב ראש החדש של התאחדות הספורט המוטורי כידונאים. הכללים עומדים בפני סיום, לפחות בשלוש עמותות אנחנו בשלבים סופיים, העמותה הרביעית גם כן, עם הטרקטורונים זה קצת מתעכב. אני מניח שעד הישיבה הבאה שתתקיים בעוד שלושה שבועות הכללים יהיו מאחורינו. יחד עם זאת אני חייב להוסיף, אנחנו עובדים היום כהתאחדות, התאחדות שמוכרת על ידי הרשות, ללא תקציב בכלל, די קשה לייצר פעילות או להתחיל פעילות עם אפס שקלים. אני חושב שכולם כאן יודעים את זה, צריך להתקין כללים, צריך להקים אתר אינטרנט, צריך לאתר מסלולים, צריך לעשות השתלמויות, צריך לשלוח רוכבים לחוץ לארץ.
היו"ר אלכס מילר
אין לכם דמי חבר בעמותה שלכם?
שגיא שוורץ
אנחנו ההתאחדות, ותחתנו יש עמותות שהן עדיין לא בסדרי גודל כזה שדמי החבר יכולים להזיז משהו לעמותה או להתאחדות.
היו"ר אלכס מילר
אני ניהלתי גוף סטודנטיאלי, אתה יודע שמצבם הכלכלי של הסטודנטים בישראל הוא לא מי יודע מה, אבל הצלחנו לנהל אגודות, התאחדות ארצית בלי שום שקל מהמדינה, הכל היה מדמי חבר. זה בכלל קיים אצלכם או שאתם מצפים מהמדינה לתמיכה לטובת קידום הנושא?
שגיא שוורץ
המנגנון קיים והוא בהחלט קיים. להבדיל מהתאחדות הסטודנטים שמונה אלפי סטודנטים אם לא עשרות אלפי סטודנטים ומאות אלפי סטודנטים שמאוד קל לגייס אותם גם כשהם לא מעשירי המדינה, קל להם לשלם עשרות שקלים בשנה, מה גם שחברות מסחריות מאוד מעוניינות בקשר עם התאחדות הסטודנטים כי בסופו של דבר מדובר בצרכנים עתידיים וזה באמת עובד יפה מאוד. הספורט המוטורי נמצא בחיתוליו, יש לנו כאן פער לפחות של שניים-שלושה דורות, הרוכבים של היום הם בגילאי השלושים וחמש-ארבעים וחמש, אין לנו כמעט רוכבים צעירים, קשה לגייס רוכבים צעירים כי אין לנו מסלולים להתאמן, אין תקציבים למצוא מסלולים.
היו"ר אלכס מילר
הגשתם בקשות לטוטו, למועצת ההימורים ולכל המקומות הדומים?
שגיא שוורץ
אני נכנסתי לתפקידי לפני כשבועיים, הוגשו בקשות לטוטו, גם אני שוחחתי עם הטוטו, שאומרים "יפה מאוד, אתם רוצים תקציבים, אין שום בעיה אבל תוכיחו פעילות, ולא סתם פעילות אלא פעילות חוקית בשנתיים האחרונות", מה שלא היה. מעבר לזה הם אומרים "יפה מאוד שיש לכם הכרה של משרד התרבות והספורט, אנחנו רוצים גם הכרה של גוף בין-לאומי".

אנחנו פונים לגוף בין-לאומי והוא אומר "כן, יפה מאוד, אבל אתם לא פועלים לפי אמות המידה של הגוף הבין-לאומי, לא רק שאתם לא פועלים אין לכם אפילו מסלול לזוז עליו". יש כאן כשלים ברמה של הניואנסים הקטנים שבעצם לא נותנים להתקדם עם זה קדימה. לא שתקציבים יפתרו את הכל. שמעתי את דברייך בהתחלה ואמרת שאתה לא אוהב שהממשלה או הכנסת אחרי חיקוק החוק סומכות על גופים פרטיים שירימו את זה. עם כל הכבוד ואחרי שעברו כל התקנות איפה עכשיו רוכבים?
היו"ר אלכס מילר
הבנתי אותך.
שגיא שוורץ
יש פתרון שהשתמשו בו, המסלול בכוכב יאיר, המסלול הזה נבנה כנראה ללא היתר, ויש חילוקי דעות בדבר החוקיות שלו. יש למשל מסלול נוסף שהשתמשו בו בעבר וניתן להחיות אותו, לדעתי באמצעים די פשוטים, הוא נמצא באשדוד, זה היה מסלול אם איני טועה של משרד התעשייה, מסחר ותעסוקה, בוצעו בו הכשרות נהגים, היה שם בית ספר לנהיגה של משרד העבודה, זה היה לפני הרבה שנים, יש שם שטח שעדיין אנשים רוכבים בו, מדובר על מסלול באורך של מספר קילומטרים שניתן בהחלט לעשות שם באמצעים ובזמן הנתון פארק מוטורי, לאופנועי כביש, אופנועי סופר-מוטור, אופנועי מוטור-קרוס, קארטינג, ראלי, יכולים לעשות שם כל מיני דברים, הנגישים והמידיים.

בסופו של דבר גם כשיהיה ביטוח זה יהיה נפלא, אבל נוכל להתחרות איתו בשטח? – אנחנו צריכים גם כביש, צריכים מקום לקהל, צריכים מקום לאימונים. המרוץ הוא הדובדבן של הקצפת, עד למרוץ צריך להתאמן, צריך לרכב, צריך להתנסות, צריך לגייס אנשים, וכמו שהמשפחה לוקחת היום את הילדים לגן חיות וג'מבורי, אותו דבר צריכים לקחת אותם לפארק מוטורי. כאשר המכלול הזה יתקיים ויגיעו אנשים צעירים לספורט ויתחילו להתאמן, אני לא מדבר על להתחרות, להתאמן, לרכב וליהנות. כאשר יהיה מסלול והיבואנים יחזיקו שם כלים לנסיעות מבחן יהיה מאוד נחמד למכור כלי כאשר הרוכב יכול קודם כל להגיע ולבדוק באמת למה הוא מסוגל.


יושבים כאן נציג משטרה ונציג המשרד לבטחון פנים, יש בארץ מאות ואם לא אלפי אופנועים, הם רוכבים והם נוסעים, זה קורה בכביש הציבורי או בשטח שהוא לא מאושר, זה אינטרס מספר אחת של המשטרה ושל המשרד לבטחון פנים ושל כולם לאפשר לאותם רוכבים פיסת אספלט או פיסת שטח לטובתם, שאפשר להשתמש בה, לגדול בה ולרכב עליה.


לגבי תחרויות בחוץ לארץ, לפני מספר חודשים התקיימה אליפות, אליפות העולם, שישה ימים במקסיקו, שישה ישראלים יצאו במימון עצמי שלהם, בהשתתפות של ממס"י, אם איני טועה, הם הביאו שש מדליות זהב וכסף.
היו"ר אלכס מילר
לא רק אצלכם הספורטאים יוצאים במימון עצמי. אני מכיר ספורטאים, שצריכים לצאת עכשיו ללונדון לצורך קריטריון במימון עצמי. זה קורה.


תודה. אורי שפר, אתה יכול לעזור לנו בנושא הזה?
אורי שפר
אמרתי, אני מניח שברגע שנעבור את המשוכה המהותית של נושא הביטוח נוציא קול קורא וההתאחדויות תוכלנה לפנות לקבל תמיכה. אני רוצה לומר שלפני שעורך דין שגיא שוורץ התמנה לתפקיד, אנחנו בזמנו העברנו סכום די מכובד להתאחדות לצורך התרגומים השונים ופעילות נוספת, חלק מהסכום ההתאחדות לקחה וחלק היא אפילו לא לקחה, אני שם את זה בסוגריים ואומר שאנחנו בהחלט נצא בקרוב עם קול קורא כדי לאפשר להתאחדויות להיתמך על ידי המשרד.
היו"ר אלכס מילר
מצוין. אני מציע לך לפנות גם לרשויות המקומיות.
שגיא שוורץ
נמצא כאן נציג של ערד.
היו"ר אלכס מילר
להם יש יוזמה בערד, הם רוצים לקדם את העיר כמארחת תכניות הקשורות לבטיחות בדרכים.
שגיא שוורץ
בערד יש מנחת שלא בשימוש ואני חושב שגם אנחנו יכולים לעשות בו שימוש בשיתוף פעולה.
היו"ר אלכס מילר
היום הרשויות המקומיות יכולות לסייע לך בדיוק כמו שמשרדי הממשלה מסייעים, באותו אופן. זה חשוב להם ומאפשר להם תחומים שהנוער יכול להשתלב, זה מוציא את הנוער מהרחובות, במקום לקיים מרוצים בכבישי השכונות הם מעדיפים שזה יהיה בצורה מסודרת, שזה יהיה נשלט על ידי הרשויות המקומיות. אני מציע לך לפנות לכמה רשויות ושתיפגש עם ראשי ערים, אני בטוח שתמצא כמה ראשי ערים שירצו לשתף איתך בפעולה בנושא הזה.
שגיא שוורץ
כבר היום אנחנו משתפים פעולה עם רשויות מקומיות בחלקן, במיוחד הרשויות המקומיות המרוחקות מגוש דן, הן מאוד נהנות מזה ומאוד תומכות ומסייעות, אבל לא כלכלית.
היו"ר אלכס מילר
תוכל לקבל תשתיות ודברים נוספים כי בסופו של דבר אתה תהייה שותף של משרד התרבות והספורט, כך או אחרת כל תחומי הספורט בתחילת הדרך לוקח להם זמן עד שמרימים ראש. אנחנו מדינה עם תקציבים בלתי מוגבלים, הלוואי שהיינו כך בנושא הספורט. אנחנו בנושא הרפורמה הגדולה תקועים, אגב זה נכון? אנחנו מחכים ליועץ המשפטי שיכריע בנושא. לא פשוט אבל בשביל זה אנחנו כאן, לבחון איך אנחנו יכולים לסייע בדברים שבמעטפת.
שגיא שוורץ
אני רוצה להתייחס בקצרה לנקודת הביטוח. אומנם איחרתי בכמה דקות, ואני מבין שמתחיל להימצא פתרון, אני שומע על מציאת הפתרון הזה לא מעט זמן. שוחחתי לאחרונה עם אחד מיועצי הביטוח הבכירים שהמליץ ליצור וועדת היגוי או ישיבה של המפקח על הביטוח יחד עם חברות הביטוח, יחד עם משרד התרבות והספורט, כמו שכבוד היושב ראש קובע ישיבה אחת לשבוע או אחת לשלושה שבועות כדי לוודא התקדמות, אולי ניתן לשים תאריך לישיבה שיש בה המפקח על הביטוח, איתנו ועם רשות הספורט ועם חברות הביטוח כדי למצוא פתרון. בעצם כולם צריכים להתכנס למשהו שיהיה מוסכם. התקנה הזאת מאוד קוסמת ומאוד יפה אבל אין לה כלה, אף אחד לא רוצה לקחת אותה.
היו"ר אלכס מילר
אתה באמת איחרת, היו לנו בשורות ששמענו, יש כרגע משא ומתן שמנהלים גם המשרדים הממשלתיים, נתנו שלושה שבועות להתעדכן מה מתקדם עם זה. היה ונקבל שיש בעיה וצריך לחשוב על פתרון יצירתי אז יתכן שנלך בדרכים נוספות כדי למצוא פתרון. כרגע יש משא ומתן ונמתין לעדכון ומשם נתקדם.
שגיא שוורץ
מניסיוני, שמעתי גם את הנציג המפקח על הביטוח ואת ההסתייגויות שלו מהתקנה, אולי כדאי לעבוד במקביל בערוצים כדי שבעוד שלושה שבועות תהייה לנו תוצאה.
היו"ר אלכס מילר
המדינה רוצה את זה לא פחות ממה שאתם רוצים. תאמין שבכל אותם דברים שהם יכולים לעשות עם הכלים שברשותם כדי לקדם את הנושא הזה הם עושים ודוחפים להשיג פתרון, הכל עניין באיזו דרך הולכים. צריך למצות את הדרך עליה החליטו ללכת, נמסר לנו שיש כרגע משא ומתן, אם הדרך הזאת תצליח לא תהייה בעיה, אם היא לא תצליח נחשוב על פתרונות אחרים. כרגע יש משא ומתן, כרגע נמצא בדיון ואני מאמין שתוך כמה שבועות נדע איפה הדברים עומדים.


מבחינתי חשוב לנו שבסופו של דבר בשנת 2011 תהיינה תחרויות, צריך לראות איך עושים את זה, כי יש כל מיני דברים. חשוב להיות עם היד על הדופק לגבי אותן בעיות שעולות, אם יש אפשרות להתקין תקנות לא לעכב את זה וישר להביא לכאן וניישר קו.


רבותיי, בעוד שלושה שבועות נערוך ישיבה ומשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה יביא את התקנה ונאשר אותה, משרד התרבות וספורט וכל מי שצריך להתקין כללים, נתכנס כאן ונתעדכן ונמשיך הלאה.


תודה רבה רבותיי, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 10:20

קוד המקור של הנתונים