ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 23/12/2010

הצעת חוק שירות הכבאות והחילוץ, התשס"ט-2009

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה-עשרה

PAGE
18
ועדת הפנים והגנת הסביבה

23.12.10


הכנסת השמונה-עשרה

נוסח לא מתוקן

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 303
מישיבת וועדת הפנים והגנת הסביבה

יום חמישי, ט"ז בטבת התשע"א (23 בדצמבר 2010), שעה: 09:30
סדר היום
הצעת חוק שירותי הכבאות והחילוץ, התשס"ט-2009

של חה"כ היו"ר דוד אזולאי (פ/406)
נכחו
חברי הוועדה: היו"ר דוד אזולאי – היו"ר

אריה ביבי

אורי מקלב
מוזמנים
שמעון רומח- נציב כבאות והצלה, משרד הפנים

יונתן בר סימנטוב – רפרנט פנים, אג"ת, משרד האוצר

אבנר סעדון – יועץ כלכלי, משרד ראש הממשלה

אמיר ברקן – ראש האגף הכלכלי, משרד ראש הממשלה

עו"ד איתיאל מלאכי, הלשכה המשפטית, משרד הפנים

עודד ברוק, הלשכה המשפטית, המשרד לביטחון פנים

פקד בני סלומון – קצין מטה מבצעים, המשרד לביטחון פנים

סרן מעיין כהן – יועמ"ש פיקוד העורף – משרד הביטחון

רס"ן הדס שמעון – רמ"ד תורת החילוץ, פיקוד העורף

עו"ד ערן יוסף – סגן יועמ"ש לנושא שיקום במשפחות והנצחה

אורן הרמבם – התאחדות התעשיינים

עו"ד נירית אהרון – רשות הטבע והגנים הלאומיים

יואב גדסי, יושב ראש ארגון הכבאים

אמנון אמיר, יושב ראש אגודת הכבאים

עו"ד יעל שילוני, יועצת משפטית, ארגון הכבאים הארצי

רחמים אברהם – מפקד משמרת איגוד איילון

מוטי אוזנה – מפקד תחנת איילון

עזרא אברהם – סגן מפקד שירותי תחנת איילון

אלי פרץ – מפקד שירותי הכבאות, בית שמש

אהוד בן עזרא – מפקד צוות ת' חיפה

קובי מדואל – מפקח מניעת דליקות

אסי חקים – יו"ר כיבוי אילת

חגי סקורי – חבר ועד כבאות אילת

משה אבוטבול – חבר מזכירות כבאות בית שמש

אורן אושרי – יו"ר בני ברק

שלומי בזק- יו"ר גבעתיים

טירן שמר – יו"ר הרצליה

גבי בוקובזה – יו"ר השרון

מיכאל דהן חבר בארגון

בצלאל כהן – חבר ועד חולון

אלי לוי –יו"ר ועד עובדים אזור פתח תקווה

עוז כהן – חבר ועד, פתח תקווה

רונן מאור – חבר ועד, פתח תקווה

קובי כהן – כבאי, רחובות

יוסי חדד – כבאי, רחובות

דוד שוקרון – רס"ר – רחובות

משה ללוש- רשף משנה

אלכס זורוחוב – יו"ר ועד, איו"ש

יעקב רביזדה – חבר ועד, איו"ש

ברק סילם – חבר בארגון, חיפה

אמנון כהן
ייעוץ משפטי
עו"ד גלעד קרן
מנהלת הוועדה
יפה שפירא
רשמת פרלמנטרית
דרורה רשף, לאה קיקיון

הצעת חוק שירות הכבאות והחילוץ
היו"ר דוד אזולאי
בוקר טוב, אני מתכבד לפתוח את ישיבת הוועדה. על סדר היום – הצעת חוק שירותי הכבאות והחילוץ, תשס"ט-2009. לפני שנפתח את הדיון, אני רוצה לדעת מי הם נציגי הממשלה שנמצאים כאן. נציג משרד האוצר נמצא כאן?
אריה ביבי
הוא לא צריך להיות . בשביל מה לו?
היו"ר דוד אזולאי
נציג משרד ראש הממשלה נמצא כאן? אתה משפטן, אדוני
אבנר סעדון
לא. אני עובד בצוות הכלכלי של המנכ"ל.
היו"ר דוד אזולאי
אבל עם כל הכבוד, אתה לא משפטן, פה עוסקים בחקיקה. אנחנו לא עוסקים באירוע כזה או אחר.
אבנר סעדון
זו הצעת החוק שלך, אנחנו לא עוסקים בהיבט המשפטי - -
היו"ר דוד אזולאי
אנחנו מתעסקים רק בהיבט המשפטי.
אבנר סעדון
לא, אני אומר לך שאני לא עוסק בהיבט המשפטי שלה.
היו"ר דוד אזולאי
אז מה זה עוזר לי שאתה פה?


המשרד לביטחון פנים? משרד הפנים?
שמעון רומח
רק אני.
היו"ר דוד אזולאי
אני מכריז על הפסקה של 10 דקות ומבקש ממנהלת הוועדה להרים טלפונים למשרד הפנים, למשרד האוצר. מי הגיע מהמשרד לביטחון הפנים?
עודד ברוק
אני מהמשרד לביטחון פנים.
היו"ר דוד אזולאי
אני אבקש לברר למה לא נשלחו נציגים. אני מבקש ממשרד ראש הממשלה – תיצור קשר עם הממונים עליך, אני מבקש שמשפטן יגיע לפה.
(הישיבה ננעלה בשעה
09:40 וחודשה בשעה 10:10)
היו"ר דוד אזולאי
אני מחדש את הדיון. הנושא שעל סדר היום – הצעת חוק שירותי הכבאות והחילוץ, התשס"ט-2009. נעלנו את הישיבה ואנחנו פותחים אותה. אני מבקש לדעת אם נציגי משרדי הממשלה השונים הגיעו לכאן. עודד ברוק – משרד לביטחון פנים, נמצא כאן. נציג האוצר נמצא כאן, נציג משרד המשפטים, נציג משרד הפנים. מנציבות שירותי הבאות נמצאים כאן, ממשרד ראש הממשלה – נמצאים. אשר על כן, אני קודם כל רוצה לומר שאני רואה את העניין שנציגי ממשלה שאמורים ללוות הצעת חוק כל כך חשובה, אחרי האסון הגדול שפקד את מדינת ישראל, הייתי מצפה לקצת יותר רצינות, יותר התייחסות לנושא כל כך כואב וחשוב.


אני רוצה לשתף את חברי הוועדה ואת הנוכחים כאן. את הצעת החוק הזו לקחתי מתוך דו"ח גינוסר שהוגש בשנת 98, מילה במילה, ככתבו וכלשונו, לא שיניתי אפילו פסיק אחד מהחוק הזה, מדו"ח גינוסר שמונח כאן משנת 98. לקחתי את זה והבאתי את זה לוועדת השרים לענייני חקיקה, ביקשתי להניח את זה וזה מה שאנחנו עושים היום. הצעת החוק הזה הגיעה לוועדת השרים לחקיקה בוורסיה הראשונה, ושם נאמר: החלטת ועדת השרים לחקיקה להמתין להצעת חוק ממשלתית בנושא ולהצטרף אליה. במילים פשוטות, אי אפשר היה להתקדם עם החקיקה עד שהממשלה תקבל החלטה בעניין וכל עוד היא לא קיבלה החלטה בעניין, אי אפשר היה לעשות שום דבר ולכן, החלטתי להמתין. אני איש קואליציה, אני ממושמע. ואז נתבקשתי לדעת מדוע אינני מקדם חקיקה. אמרתי: אני לא יכול לקדם חקיקה שאתם כותבים בהחלטה כך, זה להפר החלטה של ועדת שרים לחקיקה. הביאו את זה השבוע עוד הפעם לוועדת שרים לחקיקה, והחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה אומרת כך: הוועדה תומכת בהצעת החוק בקריאה ראשונה בלבד ובתיאום. לפני קריאה שנייה ושלישית יחזירו לוועדת השרים לחקיקה. זו ההחלטה ועל סמך זה קיבלתי החלטה היום לקיים את הדיון הזה בוועדה, עם כל הנציגים הנוגעים בדבר, כאשר מבחינתי, אני אמור לדעת שיש גורם אחד כמקובל בכל החוקים, שהוא מוביל את הצעת החוק. מבחינתי, כרגע, הכתובת היא משרד הפנים. משרד הפנים נמצא כאן, אני אתקדם בחקיקה.אם יש הערות למשרד ראש הממשלה, אני אאפשר להם להשמיע אותם. כמובן, גם לאנשי הכבאות. יושבים פה נציב שירות הכבאות, נציגי המפקדים ויושבי ראש הוועדים.
רבותיי, שימו לב
אנחנו עובדים עם שלושה גופים בשירותי הכבאות. גוף ראשון זה נציבות שירותי הכבאות, גוף שני זה אגודת המפקדים, וגוף שלישי-ועד העובדים, ועד הכבאים שנמצאים פה. אלו שלושה גורמים שאנחנו, אתם, כל אחד מאתנו, צריכים לעבוד מולם. אני אשמע את כולם, אבקש התייחסות של כולם ורק לאחר מכן אתחיל להתקדם בחקיקה.


אני מעריך מאד את חבר הכנסת אריה ביבי, חבר הכנסת היחיד שהגיע לדיון, על כך תבורך. בבקשה.
אריה ביבי
אדוני היושב ראש, חבריי הכבאים. אדוני, כאילו כלום לא קרה. השמש זרחה, השריפה שרפה החיטה פרחה, ועולם כמנהגו נוהג. אתה זימנת פה ישיבה מכובדת, ומי לא הגיע? הנציגים שהראשים שלהם עשו את הפאשלה, את הפאשלה הגדולה. נציגי הממשלה, אותה ממשלה שזנחה את הכבאים מקדמת דנא, ואותה ממשלה שהכריזה שתיקח את עניין הכבאים לידיים, ואני הייתי אצל המשפחות. הייתי אצל 42 משפחות. לא הייתי יכול ללכת לכולם, נעדרתי משתי משפחות. ונציגי ממשלה, שאפילו לא הגיעו אל המשפחות, אבל מגלי האתר, כאשר צילמו את הוועדה הקודמת – הגיעו שרים,
הגיעו חברי כנסת, הגיעו נציגי ממשלה, איך שהלכה הטלוויזיה כולם הלכו. גם שם נשארתי רק אני, אם אתה זוכר.


מזל שיש לנו באמת את יושב ראש הוועדה הזאת. לפחות אתה, אדוני – ואני לא מחלק נוצות לך או לאחרים. אתה יודע שיש לי הערכה גדולה מאד אליך. יש מזל שיש אתה. אתה צדיק אחד, מה שנקרא, בסדום.


אני רוצה לדעת – יש לי שאלות. היכן הצעת החוק הממשלתית? האם קיים תיאום עם הממשלה בנושא? האם הצעת החוק מתוקצבת? שמעתי היום ברדיו וגם קראתי בספר התקציבים – בכלל הנושא של כיבוי אש לא מתוקצב. אנחנו יושבים על משהו שאין בסיס בכלל. יושבים על קומה כמו הסולמות שלכם, שמגיעים עד 42 מטר. יושבים על קומה 60 והסולם רק ב-40 מטר.


ההצעה הזו עולה הרבה כסף. מי מממן אותה? הרי זו לא הצעה סופית. מי מממן? אני שואל את הכבאים: אתם תומכים בהצעה הזו, בכלל?
קריאות
לא, לא. מה פתאום? זה לא רלוונטי?
היו"ר דוד אזולאי
זו שאלה רטורית, אתם לא חייבים לענות.
קריאות
חייבים, חייבים.
אריה ביבי
אני גיריתי אותם. הם חייבים.


אדוני, האם תמיד החלשים, ואלה שלא יודעים לצעוק, אוכלים אותה? זה מה שקורה מול עינינו. החלשים, אלה שלא יודעים לצעוק. וכשהם צעקו, אני הייתי אתם.
היו"ר דוד אזולאי
ברוך הבא, נציג משרד האוצר.
אריה ביבי
כשהם צעקו אני הייתי אתם, ואני אגיד לך על מה הם צעקו, ואני זוכר את הצעקה שלהם לפני כמה חודשים. אף אחד מהם לא צעק על משכורת. מי שצעק על משכורת שירים את היד. הם צעקו על ציוד. הם צעקו על כבאיות, צעקו על מטוסים שאין להם, על זרנוקים, על מכוניות שאופניים משיגים אותם. אני זוכר את מר רומח שיש פה, ואמרתי לו – אני מתפלא עליך שאתה נשאר, בכלל. אתה זוכר את הצעקה שלי? אמרתי לו: אני מתפלא עליך שאתה נשאר נציב כבאות. אם חס וחלילה קורה עכשיו משהו – מה גובה הסולם הכי גבוה שיש לך? הוא התחיל לספר לי על פירים וכל מיני סיפורים. זה סיפורים, אני אומר לך. זה סיפורים שאפילו בושה לכתוב עליהם, כי אני מכיר את ביטחון העורף, הייתי חלק מזה.


אני לא באתי למתוח פה ביקורת – לא על ממשלה או על ממסד. באתי למתוח ביקורת על זה שאף אחד לא שומע את הצעקה, ואף אחד לא שם לב. אנחנו מתעסקים בזה. אני בטוח שאם היתה יושבת פה משפחת עופר היו מתנהגים אליה אחרת. אני מבטיח לך.
היו"ר דוד אזולאי
לא אני.
אריה ביבי
לא אתה. אבל היו מתנהגים אליה אחרת.גם ועדת הכספים וגם שר האוצר היה מתנהג אחרת. כולם היו מתנהגים אחרת.


אבל מה קורה? יושבים כמה אנשים שבקושי מסיימים את החודש ואני רוצה להגיד לך: אני משווה אותם לדוד וגולית עם הציוד שלהם. עם ציוד כזה, לצאת ולכבות שריפות זו סכנת נפשות. וראינו מה קרה. ועוד יותר חמור- מה רוצים לעשות להם? אומרים להם: טוב, תבואו, נחייל אתכם. נעשה אתכם יחידת גולני.
קריאה
בדיוק.
אריה ביבי
שקט, אתה.


אין לכם זכות התארגנות. אז אני אגיד לך מה יקרה. יקרה כמו הגמלאים של שב"ס והמשטרה, עכשיו. למשטרה יש כוח לסדירים. הייתי ראש אכ"א ואני יודע את זה. לצבא יש כוח לסדירים. ברגע שאתה גמלאי – מה הוא יכול לעשות, לשבות? הוא לא יכול לשבות. אז את הגמלאים רומסים. אז זה בדיוק מה שהולכים לעשות להם. אתם לא תוכלו להתארגן, לא תוכלו לעשות כלום. תהיו חיילי גולני אבל לא יהיה לכם כלום, לא יהיה לכם את האפוד של גולני, רק את הדגמ"ח.


עם כל הכבוד לגינוסר – כל הכבוד לך, אני מעריך אותך על זה שאתה לפחות עשית. אבל מבנה ארגוני? צריך לשבת עם האנשים. ככה אני מבין. איך אפשר לעשות מבנה ארגוני בלי לשבת עם האדם שהוא מומחה? אני היום יכול לדבר אתו על איש מקצועי. יבואו ויגידו לי – במבנה הארגוני חייבים מישהו שיהיה קצין בתחנה שהתפקיד שלו הוא נושאים רעילים, לדוגמה. הייתי מפקד תל אביב, סגרנו את תל אביב לארבע שעות. למה? הייתה חבית רעילה אחת, והיה מומחה אחד, שבמקרה ביקר את המשפחה שלו בבאר שבע. אז מה עושים במקרה כזה? אני ואתה לא מבינים את זה, אבל הם – צריכים לשבת אתם.


אדוני, אלה ועוד דברים. אני פשוט לא רוצה לגזול יותר מדי מזמן הוועדה, אבל באמת יש לי עוד הרבה דברים להגיד, אבל לא על גבם של החברה' האלה. אני לא רוצה לקרוא להם מסכנים, הם לא מסכנים. הם חברה' אמיצים. אני מעריך את האומץ שלהם.
היו"ר דוד אזולאי
אני מודה לך. אדוני, נציב שירותי הכבאות, בבקשה.
שמעון רומח
אתמול, בהתייעצות עם שר הפנים, סיכמנו שנתמוך בהעברת הצעת החוק לקריאה ראשונה, בלי להתייחס לפרטים שלה אלא בשביל להזיז ולהניע את הרפורמה שמדברים עליה שנים ולא מזיזים. המהלך הזה אמור להניע את הרפורמה. בהמשך, כשזה יבוא להכנה לקריאה שניה ושלישית אז ייכנסו לכל הפרטים ואז יהיה תיאום עם תזכיר החוק או עם דברים אחרים, ואז יהיה זמן לדון בפרטים. עמדתנו כרגע היא לתמוך בהצעת החוק.
היו"ר דוד אזולאי
ככתבה וכלשונה.
יואב גדסי
יושבים פה הכבאים שעד לפני כמה ימים חיבקו אותם ואהבו אותם - -
היו"ר דוד אזולאי
וגם עכשיו מחבקים ואוהבים אתכם.
יואב גדסי
יש לי תחושה שעכשיו מתחילים לחנוק אותנו. זה בדיוק המצב. אנחנו נמצאים בתקופה שאנחנו צריכים לקבל החלטות, והחלטות לא קלות. אנחנו היחידים שליווינו את מהלך השינוי ברשות הארצית והקמת רשות ארצית. שיתפנו פעולה, ומי שלא הגיע לישיבות היה האוצר. אני מודיע לך, אדוני היושב ראש. אנחנו מפסיקים לשתף פעולה. מבחינתנו, נציב הכבאות סיים את תפקידו. 8 השנים האחרונות האלה לא הובילו אותנו לאף מקום. רק כשיגיע נציב חדש אנחנו נשתף פעולה. מבחינתנו, נציב הכבאות סיים את עבודתו ב-1 לינואר. כל הניסיונות האלה לחסל אותנו לכתוש אותנו בביטול זכות ההתארגנות – לא יועילו. כל התקדמות ברפורמה או בשינוי המבני – ארגוני יהיה בשקיפות, לא בחדרים אפלים, ולא מאחורי גבנו. אנחנו שילמנו מחיר יקר, בדמנו. נלחמנו בלהבות ועשינו הכל. התרענו, אמרנו והיינו אחראיים, ואף אחד לא התייחס. כל הזמן זה נתקע בגלל אותה סיסמה של זכות ההתארגנות.


הפרטנרים היחידים שיש לך, אדוני היושב ראש, זה אנחנו. אין פה שלושה גופים. עם כל הכבוד לאגודת המפקדים – הם כפופים אלינו.הם שייכים לנו, הם חלק מאתנו, ומי שמנהל משא ומתן ומי שיושב זה אנחנו, אנחנו מייצגים 1,600 כבאים. עם כל הכבוד לאגודת המפקדים, הם חלק מארגון הכבאים. אז אני מבקש, שכל מה שקשור למשא ומתן ולהתייחסות –זה רק אתנו. אני מתואם עם ההסתדרות, גם עם אהרון בר דוד, גם עופר עיני מעורב בנושא. לא ניתן יד להפוך אותנו להיות הקורבנות של האסון הזה. אנחנו לא נהיה הקורבן. אנחנו מרגישים מיום ליום שמפקירים אותנו ואנחנו הולכים לשלם את המחיר. לא ניתן. ואני מודיע לכם: לא ניתן, אנחנו מספיק חזקים, אנחנו לא חלשים ולא מסכנים. תאמין לי, האירוע הגדול הזה חיזק אותנו, איחד אותנו, ואנחנו ביחד פה, כל האנשים שיושבים, נילחם על זכותנו ונילחם כמו שצריך להילחם. כמו שנלחמנו בלהבות שם, כמו שהכבאי עמד ולא יצא בגלל שנגמרו לו המים, כי אם לא היו נגמרים לו המים הוא היה ממשיך לעמדו שם. ובסוף הוא נפטר. אנחנו לא נוותר ואנחנו מתכוונים להיאבק

עד הסוף.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה, יואב. תראה, יואב, הייתי מצפה, עם כל הכבוד, אני חושב שצריך להגיד מילה. אני חושב שיש פה הערכה רבה למה שעשה ועושה מערך הכבאות במדינת ישראל והגיע הזמן לשנות פאזה. לאור האירוע האחרון שקרה לכולנו, ואנחנו מכירים את הכאב הגדול – אני עצמי השתתפתי בניחומי אבלים, הייתי באירועים שם, סיירתי במקום לאחר האירועים. אני אחד שמכיר קצת את מערך הכבאות, אז אני חושב שבעניין הזה, אני גם מצפה ממך, כיושב ראש איגוד הכבאים, שתבוא ותגיד מילה. אוקיי, אנחנו צריכים לבוא ולנסות לשנות דברים אחרים, לעשות איזושהי רפורמה. מה שהיה עד היום לא יכול להימשך. יש בעיות פה ושם, נשב ביחד, נפתור אותן. אבל להמשיך את אותו מצב שהיה עד היום – רבותיי, עם כל הכבוד - -
יואב גדסי
לא שמעת את זה ממני. אמרתי בפירוש שאנחנו אלה שישבנו בכל הוועדות והשתתפנו בנושא מבנה ארגוני. הגענו לאיזשהו מבנה מסוים, אבל מי שלא הגיע לוועדות זה האוצר. בישיבות שאנחנו קיימנו האוצר לא הגיע. אז איזה כיסוי יש לוועדה? איזה כיסוי יש למבנה?
היו"ר דוד אזולאי
אוקי, יואב, תודה רבה.


אדוני, יושב ראש אגודת המפקדים. בבקשה.
אמנון אמיר
בוקר טוב לכולם. כפי ששמעת את דעתנו, היית בכנס אגודת המפקדים בחיפה, עמדת אגודת המפקדים היא שחייב להיות שינוי. המצב הנוכחי לא יכול להימשך. אגודת המפקדים תומכת בהקמת מערך כבאות והצלה ארצי, בדגשים הבאים: 1. הדבר הזה, כפי שפה אמרו, צריך להיות בשיתוף פעולה עם ועד הכבאים. לא יכול להיות שזה ייעשה חד צדדי בלי התייעצות עם כל הגורמים שעוסקים בזה. אם זה לא יהיה בשיתוף פעולה, זה לא יצלח. זה הדגש האחד.


הדגש השני הוא ששכר הכבאים ומעמדם לא ייפגע. זה תנאי בסיסי. אם זה יקרה, בוא לא ניגש לרפורמה. זה התנאי השני. וחייבים לעבור למערך כבאות חדש. לא יכול להיות שהמצב הזה ימשיך. גם הכבאים נפגעים מהמצב הקיים, שמעורבים בו פוליטיקאים שמשפיעים ומקלקלים כל חלקה טובה במערך הכבאות.


לסיום אני רוצה לספר איזה סיפור קטן שאולי יסביר את העמדה שלי. במפעל הייטק מפורסם, בבוקר, פתאום שומעים רעש והמולה. התחילו להזיז את הרהיטים ואת המחשבים ואת העציצים. הגיעה העוזרת הזקנה של החברה, ואמרה: רבותיי, מה אתם עושים? אמרו לה- התייעצנו עם מומחה לפנג שוואי שאמרה שאם נזיז את הרהיטים בזווית מסוימת, המפעל יתאושש מהמצב הכלכלי הקריטי שהוא הגיע אליו. אז הזקנה אמרה: רבותיי, אני רוצה להגיד לכם משהו – לפני שהיה פה מפעל הייטק היה פה בית בושת ובבית בושת, כשלא הלך להם וההכנסות היו נמוכות, לא הזיזו את המיטות, פיטרו את הזונות.
קריאות
· - -
אמנון אמיר
לכן, הקשר הזה עם הרשויות והפוליטיקאים, שלזה התכוונתי ולא מה שהוא חשב – הדבר הזה צריך להתנתק וללכת למערך כבאות ארצי מסודר, שלא יהיה לנו קשר למצב הקיים היום.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה.


חבר הכנסת אורי מקלב.
אורי מקלב
תודה אדוני היושב ראש. הפעם אתה יושב בישיבה הזו עם שני כתרים. כתר אחד, שאתה יושב ראש הוועדה. הכתר השני הוא שאתה גם מציע החוק. אני נכנסתי בסוף דבריו של עמיתי וידידי, חבר הכנסת אריה ביבי, שמעתי שהוא אמר כמה דברי שבח ואני באמת רוצה להגיד לכם: אתם הכבאים, אתם המפקדים,
מי שנקרא "מר כיבוי אש" בכנסת הוא חבר הכנסת היו"ר דוד אזולאי. מכל חלקי הבית יודעים כמה הוא מתמסר לנושא, כמה זה איכפת וחשוב לו. זה לא שהיום הוא מתעסק אחרי השריפה. שנים רבות, בכל הקדנציות וגם לפני זה, כיוון שהוא הגיע כסגן יושב ראש כיבוי אש במחוז הצפון, כך שהוא מכיר את הנושא מקרוב.


כולנו, במיוחד אלה שמגיעים מהמישור המוניציפאלי, מכירים מקרוב את המסירות המיוחדת שיש למערך הכבאות, לכבאים שיוצאים אל אש בידיים חשופות. ראינו את זה בשריפה האחרונה, ואנחנו רואים את זה לכל אורך השנים, גם כאשר לא מתפרסמים הדברים. כולם מעריכים. אבל צריכים לדעת גם לנצל את המומנטום. במערך כיבוי אש חייב להיות שינוי ולא קל לעשות שינויים בארץ הזאת, במדינה הזאת. לא קל, אני אומר לכם מניסיון - להזיז מערכות מקובעות. החוק הזה נמצא כבר הרבה זמן, ולא זז ולא התקדם. האש הנוראית בכרמל, אסור לתת לה לדעוך מהבחינה הזו. צריך לנצל את המומנטום, את ההזדמנות להזיז היום את החוק הזה, בגלל שרק דרך החוק הזה יכול לקרות שינוי. אחרת, לא תהיה שום הצעה. שלא תחשבו: במדינה הזאת, אירועים רודפים אירועים, לא ייקח הרבה זמן שזה לא יהיה על סדר היום, לצערנו. והאויב של הטוב הוא הטוב ביותר.


נכון, יש פה לאקונה, במיוחד במערך שקיים, וזה נושא ההתארגנות, הנושא של התנאים. אני לא חושב שבזה צריך לוותר. נכון שהאוצר מעמיד את זה כתנאי, וצריך בדבר הזה – ואני יודע, אדוני היושב ראש, שדיברת על הדבר הזה, גם כשהצגת את החוק, צריך להגיע למשהו, אבל לא לראות את כל החוק רק בעיניים האלה. ואני חושב שצריך לעשות משהו. ותדעו לכם. אם אתם רוצים לפעמים למדוד דברים, מה טוב ומה לא טוב – תראו מי מתנגד.
קריאה
- - - מה אתם רוצים לעשות?
היו"ר דוד אזולאי
סליחה, אני מבקש. רבותיי, אני מודיע לכם: אתם אורחים מכובדים, אורחים רצויים, נתבקשתי לאשר ואישרתי לכל מי שרוצה לבוא לדיון הזה, ואתם יכולים לבוא ולהשתתף בדיון. אבל לא להפריע. יש פה נציגים שלכם, והם דיברו. אלא אם מישהו יקום ויגיד לי שהם לא מייצגים אתכם. אבל כל עוד יש לכם ייצוג פה, וייצגו הולם, נתתי אפשרות לכולם, אני מבקש לא להפריע.
אורי מקלב
אני חוזר ואומר: חלק מההתנגדות לחוק הזה היה גם הידע והדבר הברור שזה ישאב משאבים גדולים מהמדינה, שזה ישפר וישדרג. והדרך הזו היא הדרך הנכונה. אם יש דברים שצריך לתקן, אנחנו פה כדי לתקן. עוד לא נאמרה המילה הראשונה. אבל אסור לתת אווירה לא טוב והתנגדות כזו חריפה בגלל שאנשים גם לא יודעים ולא מבינים בדיוק את כל הניואנסים. רואים שזה חוק שזה אולי האויב שלכם, אתם לא צריכים להציג את זה. ממילא יש אנשים שינצלו את האווירה הזאת ולא נוכל לקדם. עוד דרך ארוכה לפנינו כדי להגיע לסיום החוק ולאישור החוק. לכן אני מציע שתקימו ועד מצומצם שיישב אתנו, כוועדה, עם היושב ראש, שנלווה את העניין הזה כדי שנוכל לקדם. אני בטוח שאם נאשר את החוק הזה, אם נקדם את זה, המהפך והשינוי הדרמטי שצריך להיות – דרך החוק הזה זה יהיה.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה לחבר הכנסת אורי מקלב.
יואב גדסי
היועצת המשפטית שלנו יכולה לדבר?
היו"ר דוד אזולאי
בהחלט, מיד.


יש פה נציג של משרד ראש הממשלה? בבקשה, אדוני. אני מבין שכרגע, מי שמוביל את הנושא של שירותי הכבאות זה משרד רוה"מ
אמיר ברקן
משרד רוה"מ כרגע מרכז את הטיפול הכולל. בכוונתנו, בתחילת ינואר, להביא לממשלה הצעת החלטה כוללת של היערכות לחירום ולמצבי אסון, כולל תקצוב. בתוך ההצעה הכוללת הזו תהיה התייחסות נרחבת גם לנושא של מערך הכבאות, רשות כבאות ארצית, והקמת מערך כיבוי מוטס. לכן, בשלב הזה אנחנו מגבים ותומכים בכל מה שאמר פה נציב כבאות ראשי, ומבקשים מאד לקדם את הצעת החוק הזו, להעביר אותה בקריאה ראשונה, ואת כל התיקונים נעשה ביחד – הממשלה וכל הנוגעים בדבר, יחד אתך, כמובן, אדוני, ואחר כך לקריאה שניה ושלישית תוך כוונה באמת להגיע לחוק טוב, ראוי, שעושה מהפכה אמיתית, במהלך הרבעון הראשון של שנת 2011.
היו"ר דוד אזולאי
אדוני נציג משרד ראש הממשלה, יש פה בקשה והיא נשמעה כאן, גם מצד חברי הכנסת, גם מצד נציגי הכבאים, וזו הדרישה לשיתוף פעולה עם הכבאים. האם הדבר הזה אכן מתקיים, ונלקח בחשבון במסגרת הרפורמה שאתם מתכננים?
אמיר ברקן
בהחלט כן.
היו"ר דוד אזולאי
כבאים יהיו שותפים - -
אמיר ברקן
לא יכול להתחייב שכל דבר שהכבאים יבקשו בסוף - -
היו"ר דוד אזולאי
לא ביקשתי.
אמיר ברקן
התייעצות ושיתוף ודאי שיהיו, גם במסגרת הפנימית של הממשלה וגם במסגרת הוועדה, ומבחינתי גם אתה יכול להוביל מהלך כזה, ואנחנו נשתף פעולה.
אורי מקלב
גם בזכות להתאגד.
אמיר ברקן
· - להיכנס לפרטים.
היו"ר דוד אזולאי
חבר הכנסת מקלב, ההערה שלך במקומה, אבל כרגע זה לא הנושא. לי חשוב כרגע שיתוף הפעולה ואני סומך על הכבאים שהם יודעים לייצג את עצמם נאמנה. אנחנו נעזור להם, כחברי כנסת, כוועדה. לי חשוב לשמוע, ואת זה שמעתי, וזה מניח את דעתי. אני מבקש, דורש שיתוף פעולה של כל אותם מתכנני הרפורמה יחד עם הכבאים. אחרת, אין לי ספק שזה יכול להיות רגל חסרה בשולחן.
אריה ביבי
הדבר הבסיסי.
אורי מקלב
יש לי שאלה, בהתנצלות על כך שלא הייתי– האם אמרת שהצעת החוק שלך נוסחה בכנסת ה-15 ונדחתה, הונחה בכנסת ה-16 ונדחתה, והונחה בכנסת ה-17? ורק בכנסת ה-18, עכשיו, רק אחרי השריפה הצלחת לקדם אותה? האם מישהו מודע לזה?
היו"ר דוד אזולאי
חבר הכנסת מקלב, אני רוצה להיות עם הפנים לעתיד ולא לעבר, מפני שכרגע, לשמחתי הרבה הממשלה תומכת, ועובדה שאנחנו יושבים כאן יחד עם נציגי הממשלה, כדי לקדם את הצעת החוק הזו.
אמיר ברקן
ההידברות עם נציגי הכבאים קיימת, ראש הממשלה מר בנימין נתניהו נפגש אתם, שמע אותם. ולכן אנחנו, כמשרד ראש הממשלה, וזו תהיה הבקשה שלנו משאר המשרדים שכל - - יהיה תוך שמיעה והתייעצות עם ארגוני הכבאים, עם מפקדי הכבאים, והכל בשיתוף פעולה.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה. נציג משרד האוצר, בבקשה.
יונתן בר סימנטוב
כפי שאמרו פה גם נציגי הממשלה האחרים, עמדת הממשלה – ובכלל זה עמדת משרד האוצר, היא לתמוך בהצעת החוק בקריאה הראשונה, על מנת להניע את התהליך של הקמת רשות כבאות ארצית קדימה.
היו"ר דוד אזולאי
אתה מכיר את תוכן הצעת החוק הזו?
יונתן בר סימנטוב
כן.
היו"ר דוד אזולאי
אתה יכול לדבר אתנו על עלויות, בערך?
יונתן בר סימנטוב
קשה לי להעריך. אני בעיקר יודע שזה מבוסס על - - קשה לי להעריך עכשיו כמה בדיוק זה יעלה, מן הסתם הקמת רשות כבאות ארצית זה דבר שהולך לעלות הרבה מאד, מדובר במאות מיליונים. אין הערכות מדויקות עדיין.
היו"ר דוד אזולאי
אתם ערוכים לתוספת תקציב גדולה מאד? זו לא איזו הצעת חוק שהולכת לעלות איזה 50 מיליון שקל. מדובר על סכומי עתק.
יונתן בר סימנטוב
כן. ידוע שהקמת רשות כיבוי ארצית הולכת לעלות - -
יעל שילוני
אני היועצת המשפטית של ארגון הכבאים. אנחנו סבורים שיש טעם לפגם בזה שהצעת חוק שלא עומדת בשום קריטריון או קנה מידה - -
גלעד קרן
האם את עובדת של ארגון הכבאים?
יעל שילוני
לא.
גלעד קרן
יש לך אשור שדלנית?
יעל שילוני
אני לא שדלנית. אני עורכת דין.
קריאות
· - -
היו"ר דוד אזולאי
רבותיי, היועץ המשפטי יודע מה שהוא שואל. אנא מכם.
גלעד קרן
גם יועצים משפטיים, ככל שהם לא עובדים של הגוף שאותו הם מייצגים, נחשבים שדלנים, לעניין זה, וכדי לדבר בוועדה את צריכה שיהיה לך אישור שדלן.
קריאה
את נקראת לוביסטית.
היו"ר דוד אזולאי
היא נקראת לוביסטית מאחר והיא לא עובדת האיגוד אלא נותנת שירות. אז אני מבקש ממך – לדיון הבא, יהיו עוד כמה דיונים, אם את רוצה להופיע ולייצג את הציבור החשוב הזה, נבקש ממך לגשת ולהוציא אישור של לוביסטית. הפעם אני חורג ממנהגי, ואאפשר לך לדבר, אבל זה ממש חריג, אני לא נוהג לעשות את זה. בבקשה.
יעל שילוני
אנחנו סבורים שלהעביר הצעה שלא עומדת בקנה מידה ובקריטריונים בינלאומיים בכל מה שנוגע לשירותי כיבוי, אין בזה תועלת. יש בזה רק נזק. ההצעה הזו כוללת סעיפים שהיו גם בנוסח שעמד לדיון בסוף 1998 כגון – חירות ההתארגנות. אנחנו ליבנו את זה עם יושב ראש הוועדה והבאנו אסמכתאות לכך שבעולם כולו שירותי הכבאות הם שירות אזרחי. זה, מצד אחד. כלומר, ההצעה הזו מקלקלת דבר שקיים במדינת ישראל, ששירותי הכבאות בה הם גוף אזרחי כמקובל בעולם, גוף דמוקרטי שבזכות זה שהוא גוף דמוקרטי, גוף עם חירות ההתארגנות, הצליח להביא לתודעת הציבור את הבעיות של הגוף הזה, וגם להביא לידי כך שבשנה שעברה אושר להעביר יותר תקציבים לגוף הזה, לצרכי תיקון הבעיות שיש בו. זה, מצד אחד.


מצד נוסף, אנחנו לא רואים שהצעת החוק הזו מתקנת את הבעיות והדוגמה הפשוטה ביותר היא בנושא של התקינה. התקינה, כפי שקבוע כאן, נקבעת על ידי הנציב בהתייעצות עם המחוזות. אין כאן מפתח לתקינה, לא לפי שום קריטריון שאנחנו מכירים וביקשנו. אנחנו, בדיונים שהיו לנו ביחס לרפורמה ביקשנו בצורה מאד ברורה שייקבע מפתח בין לפי הנפשות שקיימות, בין לפי זמן הקריאה שצריך להגיע אליו. כלומר, שיהיה מפתח ברור ומדויק שיאפשר את הפעילות התקינה של הגוף הזה ואת הפעילות שהוא אמור לבצע.


אנחנו לא רואים שיש את זה בהצעת החוק הזו. מה שאנחנו רואים לנגד עינינו זה ביטול חירות ההתארגנות, הפיכת הכבאים לשוטרים וגם קביעה שמעצם המעבר הם לא יקבלו שום דבר.

אז עם הצעת חוק שכזו – לנו קשה לעבוד. לעבוד עם משהו שלא מותאם לצרכים, לא מתקן את הצרכים, רק כדי להגיד שעשינו משהו? זה אפילו לא משהו שיש להעיר עליו הערות, כי צריך לשבת, לבדוק מה צריך, ולפי מה שצריך לכתוב את החקיקה, ולא בסדר הפוך. אנחנו לא סבורים שזה הליך חקיקה ראוי או נכון.
היו"ר דוד אזולאי
דוד המל אמר: "סור מרע ועשה טוב". מה שאת אומרת עכשיו זה "סור מרע", דברים שנמצאים בהצעת החוק הזו לא מקובלים על הכבאים, וזה בסדר, זכותך להגיד את זה כי את מייצגת את הכבאים. אבל יש גם "עשה טוב".
יעל שילוני
מה נעשה?
היו"ר דוד אזולאי
תביאו הצעה משלכם.
יואב גדסי
הבאנו.
יעל שילוני
אני אגיד לך יותר מזה: אנחנו, בישיבה שהיינו בה, בחודש יולי, עם יונתן מהאוצר, ועם בכירים נוספים כגון הנציב, באנו ואמרנו כארגון כבאים – בואו ננהל את זה כמו כינוס נכסים של חברה, בואו נעשה את זה מהר, יעיל, תתחילו עכשיו, תביאו תקציב, תתחילו לבדוק איזה נכסים יש, שלא תהיה הברחת נכסים, שכל ציוד שייקנה ייוחס לרשות הזו. נענינו בכלום, יוק. הישיבה הזו נגמרה לפני הזמן כי אנשים מהאוצר רצו ללכת. אז מה אנחנו צריכים לעשות יותר מזה? אנחנו מציעים לפעול ביעילות. אין ישיבות, קובעים לעוד 200 שנה. מאגף התקציבים, כשיונתן ישב אתנו –הוא לא ענה לנו על כלום. חלפו מאז חודשים. אנחנו צועקים במשך שנה וחצי שהמצב הנוכחי הוא גרוע ושצריך לתקן אותו. אז מה אנחנו צריכים בדיוק לעשות, להמציא את הגלגל? להמציא את התקציב?


אנחנו הסברנו בדיוק איך צריך לעשות את זה והסברנו את זה, למרות שאנחנו ארגון עובדים – אמרנו: בואו תפעלו כמו בכינוס נכסים. תמנו אדם שהוא מומחה, שיבדוק, שיעבור, שיעשה את זה מהר, יעיל. תבדקו מה הצרכים, תתחילו לתקצב את זה. קיבלנו תשובה? – לא. הישיבה עוד נגמרה לפני הזמן. כשלנו קוראים מהיום להיום אנחנו מגיעים, לכל משרד ממשלתי. אז מה הטענות הללו, בדיוק? כמה עובדים שובתים ועולים לבירת המדינה כדי לומר: המצב הציבורי הוא רע, כי יש לנו איילנד משנות השבעים. ועוד עוצרים אותם בדרך, משטרת ישראל לא מאפשרת להם להפגין על זה? זה מה שהיה אשתקד. אז מה הטענה אלינו בדיוק? אנחנו צעקנו, והמשכנו לתפקד, ובלי משכורות המשכנו לכבות שריפות. ביולי השנה, אנחנו ישבנו עם יונתן ועם הנציב, והנציב הסכים אתנו שזה צריך להיות יעיל, ואגף ההסכמים לא התנגד. אגף התקציבים ישב על המדוכה. ואנחנו כאן היום.
יואב גדסי
אדוני היושב ראש, אנחנו הכנו תוכנית, שכרנו את שירותיו של יוסי קוצ'יק, שהיה מנכ"ל משרד האוצר או משרד ראש הממשלה, אדם משכמו ומעלה. אבל, גם כשהבאנו את ההצעה שלו אמרו – אנחנו לא מסכימים עם אף מילה שלו. כשהוא היה בצד ההוא הוא היה טוב. כשהוא בצד השני הוא כבר לא טוב. ההצעות שלו פסולות. מבחינתנו, אנחנו עשינו את המעשה, אבל לצערי, כל מה שעניין את נציבות הכבאות ואת משרד ראש הממשלה כרגע, זה לבטל לנו את זכות ההתארגנות. בשביל זה, גם, כנראה, לא העבירו את התקציב.
אריה ביבי
אדוני היושב ראש מילה אחת. אני לא מדבר על החוק הזה. אני חושב שהבסיס הוא שגוי. למה? כשרוצים לקבוע ארגון כזה, צריכים לקחת מפה אילמת. אתה לוקח מפה שיש עליה רק קווי גובה, ואז עליה אתה בונה. אחר כך, כשאתה גומר את הלגו הזה, אתה אומר: בואו, עכשיו, נעשה מפתח לבני אדם. אחרי זה, אחרי שאתה עושה מפתח – אתה עושה ציוד. אחרי שאני שם ציוד, אני בא עם החוק.


אני חושב שעם כל הכבוד לחוק, אני באמת מעריך אותך, אני חושב שאנחנו פה הקדמנו את המאוחר, וכמובן, הבסיס זה לשבת אתם. עם הוועד ועם המפקדים, וגם עם מי שצריך להיות - -
היו"ר דוד אזולאי
שמענו ממשרד רוה"מ שאין בעיה עם שיתוף הפעולה הזה, ועל כך אני מברך.
אריה ביבי
אין לי בעיה. אני לא מתעסק כאן עם קואליציה –אופוזיציה, תאמין לי, ואתה מכיר אותי, אני מדבר מדם ליבי. אני מדבר על דברים שאם אנחנו רוצים לתקן משהו, אז אנחנו צריכים לתקן אותו בצורה הכי נכונה. הצורה הכי נכונה היא להתחיל עם מפה אילמת, להשאיר אותם כלגו, אחרי זה לעשות מפתח את כוח אדם, אחרי זה מפתח של משכורות, וככה ללכת.
היו"ר דוד אזולאי
יש פה נציגים של השלטון המקומי? לא. אני חושב שהשלטון המקומי הוא מחותן חשוב מאד בשירותי הכבאות במדינת ישראל וחבל מאד שהםלא הגיעו, כי אני מניח שיש להם מה להגיד.
אמנון אמיר
אני חוזר על מה שביקשתי בישיבה הקודמת – שאם לא יתנו את נושא מתן המענקים המיידיים לגיוס כוח אדם ורכישת ציוד, בתהליך הרפורמה, אם תהיה, ואיך שתהיה, אני לא בקיא ברזים של החקיקה, כמה זמן זה ייקח, אבל אני חוזר על הבקשה להקציב תקציב מיידי, לרכישת כוח אדם לכבאות למחר, שלנו יהיה מענה לאירוע כמו שהיה בכרמל, או פחות מכך, למחק.


הערה שנייה, שאני העברתי בכתב, כבקשה רשמית: למחוק מכל הפרוטוקולים ומכל הצעות החוק את המילה "כבאי", ומעתה ייקרא "לוחם אש".
קריאה
סלאש שוטר.
אמנון אמיר
לא. לוחם אש.
אריה ביבי
לפי הסמנטיקה שלך ולפי הבדיחות שלך אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים כבר.
קריאה
בשביל זה יושבים עם הארגון ולא עם המפקדים.
היו"ר דוד אזולאי
יש פה דבר אחד, אני רוצה להזכיר לכם את הישיבה אתכם בחיפה. ביקשתי מכם בסוף הדיון – תעבירו מסמך דרישה של מה שעכשיו, אחרי שהלך הציוד המתכלה בעקבות האירועים האחרונים, אז יש מה שנקרא – השלמת מלאי. ביקשתי שתעבירו מסמך.
אמנון אמיר
היום-מחר יועברו לאוצר.
היו"ר דוד אזולאי
ביקשתי שתעבירו את זה עם העתק אלינו. אני אגיד לכם, ואני בהחלט מסכים פה עם אמיר ואני בטוח שגם משרד ראש הממשלה מסכים, משרד האוצר. כולם מסכימים. אחרי האירוע היו דברים שנמצאים במחסני החירום. הוציאו אותם. הציוד הזה התכלה, וצריך לרענן אותו. מחר, חס ושלום, תהיה שריפה, ואף אחד לא יעשה הנחות לאנשים האלה. לכן יש תקציב לעזרה ראשונה מיידי לרענון כל הציוד, וביקשתי להכין נייר, לשלוח לנו עותק על מנת שנוכל לטפל גם אנחנו בעניין הזה. לצערי הרב, נכון לרגע זה אני לא קיבלתי. אם שלחתם, אני מבקש לשלוח אלינו את העותק הזה, על מנת שנלווה את זה בדיוני הוועדה שלנו.
אמנון אמיר
אשלח לך ביום ראשון.
ערן יוסף
אני מייצג את משרד הביטחון. אנחנו לא יורדים כרגע לשאלות נקודתיות, אנחנו מדברים ברמת המקרו. בכל זאת אני רוצה הערה קצרה. יש דברים שאנחנו רוצים להעיר עליהם ולהתייחס אליהם, לגבי שיתוף פעולה עם הצבא, לגבי פעולה בחירום וכן הלאה. את זה נשאיר להמשך. ההצעה כוללת סעיפים שמתייחסים לזכויות שיקום. על זה אני רוצה להגיד כבר עכשיו: משרד הביטחון התנגד להרחבה. אנחנו היום באמצעות ועדה בראשות השופט גורן, שבאה לבחון איך מצמצמים את אוכלוסיות השיקום, כיצד מחזירים את חוקי השיקום לנכי צה"ל ולמשפחות שכולות של צה"ל שאליהם חוקי השיקום מתייחסים מלכתחילה. מחזירים את כל השאר, או מה שאפשר לטיפול הביטוח הלאומי, שמטפל בכל עובדי המדינה באשר הם, ולא משנה עד כמה חשובה הפעילות שלהם.
קריאה
גם פה אנחנו סוג ב'.
ערן יוסף
אנחנו לא חושבים שזה נכון במסגרת הזו להרחיב את המעגל ולהכניס אוכלוסיות נוספות לשם, ואם דעתנו תישמע, זה צריך לרדת מהחוק כבר בשלב הזה.
קריאות
- - -
חגי סקורי
· - איזה מין דבר זה, שנותנים לו להתבטא בכלל?
היו"ר דוד אזולאי
סליחה. הוא מייצג מערכת מסוימת ומותר לו להגיד את מה שהוא צריך להגיד. הוא נשלח לכאן כדי להגיד את זה, וזה בסדר.
חגי סקורי
זו הסיבה שלא רוצים - -
היו"ר דוד אזולאי
ואנחנו נקיים על כך דיון פה, בוועדה.
חגי סקורי
שילך ויעמוד מול משפחות הכבאים שהלכו ויגיד להם את הדברים האלה. איזה בושה בכלל להעלות - -
יואב גדסי
אנחנו עוד מגייסים כספים למצבות של הכבאים אז זה מחזיר אותנו אחורה.
היו"ר דוד אזולאי
רבותיי. נציג המשרד לביטחון פנים.
עודד ברוק
ועדת השרים אישרה את העברת הצעת החוק בקריאה ראשונה, יחד עם זאת, כמובן, שהרפורמה, כפי שתיקבע על ידי הממשלה, תשפיע על תכני החוק, כפי שאנחנו נבקש להעיר עליהם בהמשך.
גלעד קרן
לפחות מהתקשורת – ככל שיש סיכוי שזה יעבור למשרד לביטחון פנים, האם, במידה ויקרה דבר כזה, יהיה שינוי מהותי מבחינתכם, בהצעת החוק הזו?
עודד ברוק
נצטרך לשבת על זה. ברגע שתגיע החלטה ויוחלט כיצד בדיוק מקדמים את זה, נוכל לבחון ולראות איך אנחנו מתקדמים בנושא.
שלומי לביא
· - -
היו"ר דוד אזולאי
אני מבקש ממך. אלא אם כן תגיד לי עכשיו שאתה לא סומך על הנציג שלכם.
שלומי לביא
אני סומך עליו אבל כואב לי ש - -
יואב גדסי
אנחנו לא רואים את עצמנו במשרד לביטחון פנים. מבחינתנו זה בכלל קו אדום. אנחנו היינו ונישאר כגוף אזרחי במשרד הפנים. אם למישהו יש רעיונות אחרים, זה לא אתנו. אדוני ממשרד ראש הממשלה יכול לחייך. אתם כנראה מבינים בכל. בפרקליטים, בכבאים - -
היו"ר דוד אזולאי
למה לך? למה לך להיכנס עכשיו לעימות אישי? באמת, זה מיותר כרגע, זה לא יתרום.
אורן הרמבם
אני מהתאחדות התעשיינים אבל אני מדבר כאן בשם כלל המגזר העסקי, בשם כלל ארגונים הכלכליים. כמובן שאני לא אתייחס באופן פרטני לסעיפי הצעת החוק. אני רק אנסה להאיר שתי נקודות שמבחינתנו הן חשובות. ראשית, אנחנו יודעים שהרבה מאד עסקים מתמודדים עם דרישות הולכות ומחמירות של כבאות האש. אנחנו יודעים שהרפורמה ברישוי עסקים שאושרה כאן, אדוני היושב ראש, בוועדת הפנים לפני מספר חודשים כוללת גם היבטים של הסדרה והאחדה בדרישות של בטיחות האש. אנחנו מבקשים שהצעת החוק הזו תעבוד בממשק עם הרפורמה ברישוי עסקים ועם הניסיון להסדיר את הדרישות של בטיחות אש על המגזר העסקי.


הערה שניה – אדוני שאל את נציג משרד האוצר האם ידוע לו מה העלות הצפויה של הצעת החוק. מה שאנחנו מבקשים, שלא המגזר העסקי, לא העסקים יהיו המקור המימוני באמצעות כל מיני אגרות והיטלים כדי לממן את הרפורמה הזו.
היו"ר דוד אזולאי
איך אתה מגיע לזה? אני חושב שעד היום שירותי הכבאות לא נשענו על הארגונים הכלכליים.
אורן הרמבם
גם היום יש אגרות - -
היו"ר דוד אזולאי
גם היום - - אבל לא נשענים על הארגונים הכלכליים, עם כל הכבוד.
אורן הרמבם
יש אגרות ביקורת כבאות וכמו שאנחנו יודעים על המגזר העסקי, גם בתכנית הכלכלית ל-2011-12 קל מאד להשית עלויות, ואנחנו מבקשים שלא יושתו עלויות נוספות על המגזר העסקי.
איתיאל מלאכי
אני מהלשכה המשפטית במשרד הפנים. אני מצטרף לדברים שנאמרו קודם מבחינת החלטת הממשלה. אני רק אוסיף שהיום צפוי להתפרסם תזכיר חוק. אני מניח שבמהלך הקידום של התזכיר, גם בממשלה וגם בכנסת, תהיה התייחסות לכל הדברים שנאמרו כאן.
היו"ר דוד אזולאי
תזכיר חוק ממשלתי?
איתיאל מלאכי
כן. בנושא הזה.
היו"ר דוד אזולאי
מי מוציא את התזכיר הזה, משרד הפנים?
איתיאל מלאכי
נכון.
יואב גדסי
אנחנו נקבל אותו, אדוני היושב ראש?
איתיאל מלאכי
בוודאי.
אמיר ברקן
זה צריך עוד לעבור אישור של ועדת השרים לחקיקה.
יואב גדסי
ללא שיתוף פעולה. זה הכל בחדרים אפלים.
היו"ר דוד אזולאי
הכל מגיע בסוף לפה. את זה כדאי שתזכור. לא משנה מה הסיכומים, לא משנה מה נעשה. בסוף זה בא לשולחן הזה. ופה אתם נמצאים, ופה תוכלו לומר את דבריכם, גם אם גורמים אחרים יתעלמו מכם, אנחנו לא נתעלם מכם.


אני היום לא מתכוון לערוך הצבעה מסיבה פשוטה: התחייבתי למספר חברים שהיום לא תהיה הצבעה, כיוון שזה יום חמישי, ואני רוצה לעמוד בהתחייבות שלי. יחד עם זה אני מתכוון לכנס את ועדת הפנים פעם נוספת, ואני אבקש לקיים התייעצות עם כל החברים על מנת לשקול, לאור הדברים שנאמרו כאן, את המשך קידום החקיקה הזו. אני, מבחינתי, קיבלתי החלטה – אני לא מתכוון להרפות מהנושא הזה, של שירותי הכבאות, הנושא הזה הוא על סדר יומה של ועדת הפנים בקדימות גדולה וחשובה. אנחנו נעשה הכל לקדם כל רעיון כדי להביא לפתרון המצב הקשה שנוצר אחרי השריפה בכרמל. אנחנו, גם היום, כפי שעשינו אז, מתריעים, וחוזרים ואומרים: המצב בשירותי הכבאות הוא מצב קשה וחס ושלום - אני מתפלל שזה לא יקרה, כי אין לי ספק: אם יקרה אסון בסדר גודל כזה, אני מעריך ששוב נעמוד במצב שעמדנו לפני כן. אני לא רוצה, חלילה, לפתוח פה לשטן, אבל מחובתי להתריע על כך. המשמעות היא גם למשרד ראש הממשלה, גם למשרד האוצר: לא להתנות כרגע שום שחרור תקציבים ברפורמה. יש מה שנקרא תקציבי ס.או.ס. כדי לרענן את הציוד, כדי להחזיר את הציוד לכשירות מיידית. הדבר מחייב הוצאה. אני לא אכנס כאן לסכומים, אני סומך עליכם שאתם יודעים לעשות את זה יותר טוב. יושבים פה נציגים של כל הגורמים שהם הגישו את המסמך הזה. אנחנו נעקוב אחרי הדברים, אני מבקש להעביר תקציבים לאלתר, על מנת לאפשר המשך פעילות סדירה של שירות החירום הזה שהוא שירות חשוב לכולנו.


אנחנו, כוועדת הפנים, נקיים דיון, ואני אקבל גם חוות דעת משפטית, אם אפשר להעביר את החוק מבלי להיכנס לתוכו ולהעביר אותו הישר למליאה לקריאה ראשונה ואחר כך, כהצעת הממשלה, נקיים דיון משותף על הצעת החוק הממשלתית, אם תבוא, ועל הצעת החוק הזו. גם משרד ראש הממשלה וגם משרד הפנים מאיצים בנו לקדם את החקיקה הזאת, אנחנו רוצים להיענות. יש פה גם מכתב משר הפנים שהגיע אלי הבוקר שבו הוא מבקש לקדם את החקיקה, ואני שמח על כך. שמענו את דברי משרד רוה"מ שגם הם אומרים דבר. לכן, מה שנותר לנו לעשות שאנחנו אכן נקדם חקיקה. אני מודיע: אני לא ארפה, לא אתן מנוח לאף אחד. הנושא הזה הוא בנפשנו.


אני מודה לכולם, הישיבה נעולה.
הישיבה ננעלה בשעה
11:10

קוד המקור של הנתונים