ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 08/11/2010

מפגש עם משלחת של סגני שרי חינוך ומנכ"לי משרדי חינוך במדינות מתפתחות מאפריקה, אמריקה לטינית ואסיה

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה עשרה
נוסח לא מתוקן

מושב שלישי


פרוטוקול מס' 299
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט

יום שני, א' כסלו תשע"א (8 בנובמבר 2010), שעה 09:30
סדר היום
מפגש עם משלחות של סגני שרי חינוך ומנכ"לי משרדי חינוך

במדינות מתפתחות מאפריקה, אמריקה הלטינית ואסיה
חברי הוועדה
אלכס מילר – היו"ר
מוזמנים
מר מת'יאס הרבמג – שר החינוך של רואנדה

הגב' סופה-הואמן הילריה – נשיאת ועדת החינוך, פרו

מר הון מינט – מנכ"ל משרד החינוך, מיאנמר

מר מוואטלה קליסט-אנדרו – סגן שר החינוך, קניה

פרופ' קייאפי ג'יימס לגילישו – מנכל משרד החינוך, קניה

דר' אבריל-קרוז פטריסיה דה לס מרצדס – מנכ"לית לחינוך טכנולוגי, אקוודור

מר מאמו אטו-אדנה – מנכ"ל המשרד לענייני חינוך מבוגרים, אתיופיה

הגב' רוסיו צ'אבס-ליאון – מנכ"ל לחינוך טכנולוגי, קוסטה ריקה
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
דוברת הוועדה
לירון וייס
רשמה וערכה
נוגה לנגפור – חבר המתרגמים בע"מ

יו"ר אלכס מילר

בוקר טוב לכולם. אני מתכבד לפתוח את הישיבה.

אורחים נכבדים, ברוכים הבאים לירושלים – ישראל וברוכים הבאים לועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת. אני שמח לפגוש אתכם. זהו יומי הראשון בתפקיד יו"ר הועדה. לפני כשעה וחצי נבחרתי ליו"ר הועדה על ידי חברי הכנסת. התפקיד חשוב לי מאד.

אני יכול לומר שהעובדה שהפכתי להיות יו"ר של הועדה החשובה הזאת, היא התגשמות של חלום עבורי. למדתי חינוך לפני זמן רב. הייתי מעורב במפגשים עם סטודנטים מגרמניה. אני גם שימשתי כסגן יו"ר ארגון הסטודנטים כך שנושא החינוך הגבוה קרוב לליבי.

יש לנו דבר אחד במשותף – אנשים שעוזבים את מדינתם בשביל חינוך. נושא החינוך משותף לכל אלה היושבים כאן בחדר. אני מקווה כי בעקבות השיחות בינינו נוכל לבנות קשרים נוספים בין שתי המדינות. הדאגה שלנו היא לצעירים. אני גם מעוניין לפגוש אנשים הבאים מרקע חינוכי שונה, הורים וילדים. יש לנו קואליציה חזקה בכנסת המטפלת בענייני חינוך. הייתי רוצה לשמוע מכם על החינוך במדינה שלכם והדרך בה נוכל לעזור האחד לשני בתחום זה.
Harenberg Mathias
אני מרואנדה ואני אחראי לחינוך היסודי והחינוך התיכוני במדינה שלי. לפני שקיבלתי את התפקיד שלי הייתי מורה בבית ספר יסודי ובבית ספר תיכון. במשך 11 שנה הייתי חבר וועדה. בתפקיד זה נחשפתי לענייני החינוך. אני נשוי ואב לשלושה ילדים. אני מאד נהניתי מהביקור בישראל. אני מקווה כי יתקיים שיתוף פעולה בין ממשלת רואנדה לממשלת ישראל.

אכן ביקור כזה הוא חוויה. אנחנו חושבים על המדינה שלנו ומה עלינו לראות במדינה שלכם. ראיתי שיש לנו תכניות דומות. למשל, חינוך מיוחד וחינוך לגילאי הגן. גם אצלנו קיימת בעיה של נשירה מהלימודים. הבעיה רצינית יותר אצל בנים מאשר אצל בנות. התקדמנו לחינוך של 9 שנים בחינוך היסודי ואנחנו מעוניינים לפתח חינוך תיכוני. אנחנו רוצים לטפל במיוחד בנוער בסיכון.

קיימת ...... של מורים בחינוך היסודי. זה מאד מעניין מאחר וקיימת במדינה שלנו בעיה של מוטיבציה ובעיית התמריצים עבור המורים. החינוך גם אצלנו הוא חובה וחינם. אבל ההשתתפות של ההורים כמעט ולא מורגשת. מה שהיינו רוצים לפתח בין שתי הממשלות ושני משרדי החינוך הוא שיתוף פעולה חזק ....

מגיל צעיר ובתחום חינוך המורים בבית הספר היסודי, השאלה היא איך אנחנו יכולים לפתח שיתוף פעולה חזק בתחום זה. אנחנו גם מעוניינים באלקטרוניקה. הכנסנו למדינה שלנו את רשת התקשורת ICT. אנחנו מפתחים עכשיו תכנית שתספק מחשב נישא לכל ילד. התכנית מאד מאתגרת ומאד מרגשת. כך שהייתי רוצה לבקש סיוע מכם. אנחנו רוצים שיתוף פעולה רציני עם מדינת ישראל בתחום זה. יש לשתי המדינות שלנו היסטוריה דומה. ראינו מה קרה ליהודים בשואה. כך היה גם ברואנדה. היה רצח עם. עלינו להתרכז עכשיו בעתיד.

אנחנו נלחמים על מנת לצאת ממה שקרה לנו ב- 1994. היה רצח העם של שבט הטוטסי. זה היה נורא. אבל יש לנו תכנית פיוס במדינה. כך שאין יותר עימותים בין השבטים. אנחנו מדברים את אותה השפה ויש לנו את אותה התרבות. מה שאנחנו רוצים עכשיו זה להתרכז בעתיד, איך לפתח את המדינה שלנו. זה מאד חשוב. ראינו מה קורה במדינת ישראל. אנחנו יכולים לראות אצלכם מה שעשיתם ומה שאתה עושים, איך אתם מתכננים כך שנוכל להביא את זה למדינה שלנו.

אלה חדשות טובות. בשבוע שעבר המדינה שלי היתה במקום השני בתחום הרפורמות ונקבע כי טוב לעשות עסקים אצלנו. כך שזאת הזמנה שלנו לבוא ולבקר במדינה שלי. תודה רבה ואני מאד מעריך את מה שאתם עושים. אנחנו נעמיק את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. תודה רבה. אנחנו מאד מעריכים את מה שעשיתם ואת ההזמנה שקיבלנו מכם. תודה רבה.
Hilaria Supa Huaman
ברצוני לאחל לכם בוקר טוב. אני אגיד את זה ב- Kichla שלי שהוא הניב שלנו. אני לא יכולה לתרגם את זה (הוא מדבר בניב פרואני). בשפה שלי הדרך לברך את הבוקר ולברך את אלה המקבלים את הברכה הוא לומר יונה ובתוך היונה נמצא הלב.

אני מברך כת אותך על תפקידך החדש כיו"ר של הועדה הזאת מאחר וחינוך הוא דבר חשוב מאד. תרבות וידע מביאים הזדמנויות לכולם, לילדים ולנוער במיוחד. לא משנה מה המוצא שלך, לא משנה מה השפה שלך. לא משנה מה התרבות שלך או האם אתה דתי.

לכל אחד צריכה להיות הזדמנות להתפתח. זאת הדעה שלי. כפי שאתם רואים אותי עכשיו, לא ביקרתי אף פעם בבית הספר. כל מה שאני יודעת למדתי בעצמי. אני באה מ- Kusko בפרו. שמי הוא Hilaria Supa Huaman. אני איכרית ואני באה מהדרגה הנמוכה ביותר בסולם החברתי.

נלחמתי רבות למען זכויות עמי. ההיסטוריה שלי מתחילה לפני שנים רבות. עליכם לדעת כי בפרו, סבלנו מאלימות פוליטית במשך שנים רבות. אני מדברת על הילדים ועל האנשים העניים. אף אחד לא התעניין בנו. ומצד אחד היה לנו את הצבא שהיה נגדינו ומהצד השני היו המחבלים. יש לנו עדיין בעיות רבות. הן לא נעלמו.

הדבר החשוב שעשיתי במהלך חיי הוא להגן על זכויות הנשים ובמיוחד נשים שלא זכו לבקר בבתי הספר. אלה שלא למדו קרוא וכתוב. בשנת 1995 הן עברו תהליך עיקור מיוחד מצד הממשלה והן לא הבינו מה עושים להן. אני הייתי זה שקם והגן על הנשים.

אז עלה Mori לשלטון והפך לראש הממשלה. הוא הבטיח לפתור את כל בעיות העוני במדינה והוא שם דגש על תכנון המשפחה. עד אותה תקופה לא היה תכנון משפחתי בכלל. היתה הפליה והשפלה רבה כלפי הנשים שאותן אני מייצגת. אתה לא יכול להאשים אנשים שהם עניים. אין להאשים את האנשים בעולם בנושא זה ובמיוחד לא הילידים והמיעוטים. לדאבוננו אנחנו לא יכולים להגיד שיש זכויות שוות עבור העניים. באמצעות המאבק הזה והניסיון לעזור לכל האנשים, ילדים נשים ומבוגרים, הפכתי בשנת 2006 לחברת פרלמנט בפרו.

הפכתי ליו"ר ועדת החינוך בשנת 2010 מאחר ונבחרתי ליו"ר המפלגה שלי שהיא מפלגה לאומנית מאד בפרו. המינוי הזה זכה לביקורת רבה מכולם בכל מקום. הם טענו שלא ייתכן שאישה שלא זכתה לחינוך ולא למדה במערכת החינוך תנהל את ועדת החינוך של הפרלמנט. התשובה שלי היתה, איפה אתם כל האנשים המחונכים? מה עשיתם עד עכשיו על מנת לשפר את החינוך במדינה. אמרתי להם שאני מכירה את הקשיים הקיימים לאורך כל הדרך.

אני מכירה את בעיות החינוך במדינה שלי. אני מכירה את בעיית הילדים שלא זכו ללמוד בשפה שלהם, שפת האבות שלהם. זאת הסיבה ששמחתי מאד כאשר קיבלתי את ההזמנה לבוא לישראל להשתתף בסימפוזיון המיוחד הזה. מאד רציתי ללמוד על החינוך בישראל. אני אקח איתי במיוחד את החוויה הישראלית המאפשרת את המורים ללמד בשפה שלהם.

אולי לא אצליח לעשות שינויים גדולים במדינה שלי אבל אני אצליח להתחיל תהליך. עבורי חשוב מאד לפתח את האזור ממנו אני באה, אזור Kusko. אני מקווה להריץ תכנית פיילוט בתחום החינוך אשר יהפוך לדוגמא בכל רחבי המדינה שלי.

בפרלמנט שלנו תפקיד היו"ר של ועדת החינוך הוא רק לשנה אחת. אני מקווה כי אוכל לעשות כמה שיותר במשך התקופה הזאת. אני מודה לכם על ההזמנה שלכם ואני מקווה כי אוכל לחלוק עם עמי את החוויות הרבות שחוויתי במהלך הביקור שלי במדינה שלכם.
Patricia Abril
בוקר טוב לכולם. שמי הוא Patricia Abril ואני מייצגת את אקוודור. אני אנסה לספר בקצרה על הדרך בה מתנהל החינוך אצלנו. במהלך חודש נובמבר 2006 היתה הצבעה על המדיניות שיש להנהיג בתחום החינוך. כך יש לנו כמה שינויים כי ההחלטה היתה של העם.

התחלנו לפתח את החינוך בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. אנחנו מנסים להעלות את הרמה של התלמידים בחינוך התיכוני כך שהם יהיו מסוגלים להגיע לציונים טובים יותר בבחינות הבגרות. אנחנו מנסים לפתח גם צורות של חינוך אלטרנטיבי כך שתלמידים אשר אינם לומדים במערכת הרגילה יוכלו עדיין ליהנות מצורה כלשהיא של חינוך. אנחנו מאמינים כי למורה יש חלק מרכזי בחינוך ולכן אנחנו משפרים את שיטות הלמידה של המורים. אנחנו מנסים לשנות את שיטות הבקרה והערכה. אנחנו מנסים לעורר אצל התלמידים ערכים של אזרחות. תקציב החינוך באקוודור הוא רק 0.1%. אנחנו מנסים לשנות את זה.
Rocio Chaves
שמי הוא Rocio Chaves ואני מייצג את קוסטה ריקה. לכבוד הוא לי להיות כאן ולייצג את המדינה שלי. זה הביקור הראשון שלי בישראל. אני מייצג את החינוך הטכנולוגי במשרד החינוך. חינוך עבורנו הוא אחד מעמודי התווך בקהילה ובחברה בכלל. אנחנו שמים דגש על איכות החינוך. במהלך ששת השנים האחרונות הנהגנו רפורמות רבות בתחום החינוך.

אנחנו רוצים כי כל בית ספר יהיה מרכז של ידע. לשם כך פיתחנו את תחום הכשרת המורים ואת תחום האדמיניסטרציה של החינוך. העלינו את המשכורות שלהם. אנחנו עובדים על מסגרות טובות יותר ועל שילוב המשפחה והקהילה לתוך המערכת. רוב השיטות החינוכיות עברו רפורמות ואנחנו עדיין ממשיכים בכך. אנחנו מאמינים כי אסטרטגיות חינוכיות מודרניות ישפרו את מערכת החינוך שלנו. אני רואה כי את רוב הבעיות שאיתן אנחנו מתמודדים בקוסטה ריקה קיימות גם בארצות אחרות. אי לכך יש לנו הרבה במשותף.
יו"ר אלכס מילר
דרך אגב, ביקרתי במדינה שלך לפני שנה ומאד התרשמתי.
Ato Mamo
אני בא מאתיופיה. אני עומד שם בראש המחלקה לחינוך מבוגרים. מאז 1981 עשינו שינויים רבים והקמנו מחלקה לחינוך מבוגרים. קיימות 6 מחלקות במערכת החינוך שלנו. אנחנו עובדים קשה מאד על השיפור של כל מחלקה.

המדינה מחוייבת להפחית ב- 50% את כמות האנשים שאינם יודעים קרוא וכתוב. יש לנו גם תכניות מיוחדות עבור אוכלוסיות מסויימות. מערכת החינוך שלנו אינה דומה למערכת החינוך של ישראל. המטרה שלנו היא לחנך את האנשים כך שיהיו אחראים לפיתוח המדינה. המטרה היא להגיע לכמה שיותר מבוגרים באמצעות אסטרטגיה חינוכית לאומית עבור מבוגרים.
Myint Ohn
אני מגיע ממיאנמר. ברצוני להודות לכם שאפשרתם לי לבקר בוועדת החינוך כאן. במדינה שלנו עדיין אין חינוך חינם. אני מקווה כי זה יקרה בעתיד הקרוב ושנהיה מסוגלים לפתח פרוייקטים חינוכיים. אנו מאמינים כי חינוך הוא הדבר החשוב ביותר בדרך לפיתרון הבעיות. אנחנו משתפים פעולה עם ה- NGO על מנת ליישם פרוייקטים רבים. אנחנו מתמקדים בחינוך עסקי ובחינוך אוניברסיטאי. אני מקווה כי כל המדינות יוכלו לשתף פעולה בנושא החינוך. ברצוני לומר לכם לסיום כי נשמח לארח אתכם במדינה שלנו. תודה רבה על ההזמנה לארצכם.
James Klyiapi
אני פרופסור James Klyiapi. אני מזכיר משרד החינוך של קניה. שנינו מייצגים את המדינה שלנו. אנחנו שמחים מאד להיות בישראל ובמיוחד לחלוק אתכם מניסיונכם. חינוך הוא הכלי היחיד לפיתוח של כל מדינה בעולם. זאת הסיבה שאנחנו מרוצים מאד מהביקור שלנו כאן ואנחנו מצפים לשיתוף פעולה עם הקולגות שלנו בחלקים אחרים בעולם כי המאה ה- 21 היא מאד מאתגרת.
Calist Mwatela
תודה, אדוני היו"ר אלכס מילר. זהו ביקורי הראשון בישראל. ברצוני להודות לכם על שהזמנתם אותי להשתתף בסימפוזיון הזה בנושא החינוך. כמו כן שמחתי מאד שהוזמנתי לבקר בוועדת החינוך שלכם. אני מברך אותך על שנבחרת לעמוד בראש הועדה. אני מאמין כי תוכל להנחות את הועדה הזאת בצורה טובה. לקניה יש הרבה במשותף עם ישראל. אנחנו עם עתיק. במזרח אפריקה הכלכלה של קניה היא החזקה ביותר.

יש לקניה השפעה גדולה במזרח אפריקה. גם לישראל יש את הכלכלה החזקה ביותר במזרח התיכון. עשינו שינויים גדולים בחינוך ב- 10 השנים האחרונות. בשנת 2003 הנהגנו חינוך חינם ומאז הוכפל מספר התלמידים שהגיעו לחינוך היסודי. בשנת 2008 הנהגנו חינוך תיכון חינם. ההרשמה עומדת היום על 70% לעומת 40% קודם לכן.

בתחומים רבים אנחנו עומדים בפני אתגרים רבים ואני מאמין כי בעבודה משותפת אתכם נוכל להתגבר. אחד התחומים שבהם אני רואה שיתוף פעולה אתכם הוא תחום התרבות והחינוך, תחומים שבהם ישראל חזקה מאד. אתם מדינה תרבותית ואנחנו יכולים ללמוד על סוגי התרבות שמופעלים כאן. קניה חולקת אתכם את אותם האתגרים. שנית ברצוננו לחלוק אתכם את הניסיון שלכם בתחום הסמים ובמיוחד בבתי הספר. לסמים יש השפעה שלילית על מספר התלמידים המצטרפים למערכת החינוך.

אני מאמין כי עלינו לחלוק את הניסיון שלנו. אנחנו מזמינים אתכם לבקר אצלנו. 30% מהתקציב שלנו מוקדש לחינוך ועומד על 2 מיליארד דולר לחינוך היסודי והתיכוני. 3 מיליון דולר מועבר לאוניברסיטאות.
מנהל המשרד של משהב
כמנהל המשרד של משהב ברצוני להודות לוועדה שהסכימה לפגוש את המשלחת המכובדת המבקרת אצלנו. באמצעות המקום המיוחד הזה שהקמנו, המרכז שייך למשהב, המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ – אנחנו עוסקים בענייני חינוך.

במובנים מסויימים אנחנו כבר היום חולקים מניסיוננו בתחומים שונים של חינוך ובמיוחד בתחום החשוב של מניעת שימוש בסמים וחינוך טכנולוגי. יש לנו תכניות רבות בתחום הכשרת המורים בנושאים אלו.

אנחנו עובדים הרבה בתחום חינוך מבוגרים ומנהיגות צעירים. כרגע אנחנו מספקים תמיכה רחבה בתחום הכשרת המורים למדינות של אמריקה הלטינית. אני רוצה לאחל ליו"ר החדש של ועדת החינוך הצלחה רבה בתפקידו החדש. מזל טוב. בהצלחה. ברצוני לתת לכם את זה על מנת להמחיש את הפעילות שלנו. אני מקווה כי במהלך הזמן אוכל לקבל מידע מצדך בנושא פעילות וועדת החינוך כך שנדע מה קורה בכנסת בתחום זה. תודה רבה.
יו"ר אלכס מילר
הודיעו לי בדיוק עכשיו כי השינוי בתחום מינוי מנהלי בתי הספר אושר בכנסת. הייתי רוצה להגיב באופן כללי על כמה מהדברים שנאמרו כאן. חשוב מאד לציין כי מערכת החינוך שלנו אולי שונה אבל המטרה בסופו של דבר זהה בכל המקומות. הרעיון המרכזי הוא להרחיב את תחומי המחינוך. אנחנו יודעים כי חינוך הוא התמריץ העיקרי לפיתוח כלכלי בכל מדינה.

לכן שיתוף הפעולה בין המדינות שלנו יתרום לעידוד היוזמות השונות שעליהן שמעתי מהאורחים שלנו. אני בטוח כי תמצאו בממשלה, אצל שר החינוך ובכנסת שלנו אוזן קשבת. יש הרבה נושאים שעליהם אנחנו יכולים לדבר ולנסות לקדם. נושאים אלה דורשים את חוות הדעת של מומחים.

אי לכך אני מאמין כי עלינו ליצור רשת של קשרים עם כל אחת מהמדינות בנושא החינוך. זאת הסיבה שאני מזמין אתכם לפנות למשרדי בכל עניין. אתם יכולים לכתוב לי על כל נושא הקשור בחינוך, בספורט ובתרבות וכן בנושאים שאני עצמי מקדם בכנסת. אני מאחל לכם הצלחה בכל היוזמות השונות שלכם שעליהן סיפרתם לנו.

כפי שכבר סיפרתי לכם הנהגתי מערכות לזכויות הסטודנטים. אחת היוזמות שלמזלי הצלחתי להעביר עוד במושב הקודם של הכנסת, היא הזכות של הסטודנטים לחינוך גבוה. מאז קום המדינה לא עוגנו זכויות הסטודנטים בחוק. דבר זה מוכיח שגם אם אתה לבד אתה מסוגל ליצור סביבך קואליציה ולהביא מספיק אנשים ליצירת שינוי. אני מברך כל אחד מכם ומאחל לכם הצלחה בתכניות וברפורמות שלכם. ברוכים הבאים, תודה שבאתם.

הישיבה ננעלה.
הישיבה ננעלה בשעה 10:30

קוד המקור של הנתונים