ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 08/11/2010

המלצת ועדת הכנסת בדבר חילופין בראשות הוועדה . בהשתתפות יו"ר ועדת הכנסת חה"כ יריב לוין

פרוטוקול

 
PAGE
5
ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות

8.11.2010

הכנסת השמונה-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שלישי

פרוטוקול מס' 100

מישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות

יום שני, א' בכסלו התשע"א (8 בנובמבר 2010), שעה 11:45
סדר היום
המלצת ועדת הכנסת בדבר חילופין בראשות הוועדה


בהשתתפות יו"ר ועדת הכנסת חה"כ יריב לוין
נוכחים
חברי הוועדה: ליה שמטוב – היו"ר היוצאת

דני דנון – היו"ר הנכנס

זאב אלקין

אברהם מיכאלי
מוזמנים
חה"כ יריב לוין – יו"ר ועדת הכנסת

ד"ר שירלי אברמי, מרכז המחקר והמידע בכנסת

פלורה קוק דבידוביץ', מרכז המחקר והמידע בכנסת

רחל סעדה, מנהלת הוועדה לזכויות הילד

אתי בן יוסף, מנהלת ועדת הכנסת
מנהלת הוועדה
דנה גורדון
רשמה וערכה
יונה, חבר המתרגמים בע"מ

המלצת ועדת הכנסת בדבר חילופין בראשות הוועדה

בהשתתפות יו"ר ועדת הכנסת חה"כ יריב לוין
היו"ר ליה שמטוב
בוקר טוב לכולם. אני נורא אפשר להגיד מתרגשת לפתוח את ישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות והיום אנחנו עושים את ההחלפות של יושבי-ראש וידעתי על זה עוד לפני שנה וחצי, כשנכנסתי לתפקיד וצריך לכבד כל הסכם קואליציוני והיום אני מעבירה את התפקיד לחבר הכנסת דני דנון ואני מברכת את כל חברי הכנסת שהגיעו, וליושב-ראש ועדת הכנסת ויושב-ראש הקואליציה ולאברהם מיכאלי שהוא חבר נאמן לוועדה.


אם להגיד לכם שאני שמחה לעזוב, אז זה לא, כי באמת בשנה וחצי עשינו עבודה מאוד אינטנסיבית והוצאתי גם חוברת ושלחתי לכל חברי הכנסת מה אנחנו עשינו בשנה וחצי. היה סיפוק רב כשאחרי הוועדה נושאים שהחלטנו והוצאנו החלטות וקיבלנו ממשרדים ומשרים תשובות, וכבוד הוועדה, או ממשיכים תכנית כלשהי או מקבלים עוד סיוע או עוד משהו חיובי, וזה באמת נתן סיפוק. מצד שני, יש הרבה הרבה נושאים שעדיין צריכים גם להשלים וגם בכלל להתחיל, כי אני חושבת שוועדת העלייה והקליטה זו הוועדה שהיא בין הוועדות החשובות פה בכנסת כי מטפלים בנושאים שקשורים לאוכלוסייה הכי חלשה, זה עולים חדשים, וגם השנה אנחנו ציינו 20 שנה לעלייה הגדולה וכל האירועים שהיו בכל הארץ. השתתפתי ברוב האירועים האלה. זה פשוט, אני מעבירה לך את הוועדה והצוות של הוועדה, מנהלת הוועדה, דנה גורדון, והבנות, וציפי ודולה, אני חושבת, וגם קודם כל, צוות מאוד מאוד מקצועי וגם אני לא רואה פה את דובר הוועדה, לא הספקתי לעבוד אתו הרבה, רק חודש או חודש וחצי, אבל הוא דובר מאוד מקצועי וזה יעזור מאוד לקדם בתקשורת את כל הנושאים שדנים בהם בוועדה.


אני חושבת שסיימתי באירוע גדול שעשיתי בכנסת למסורבי העלייה, ב- 2 לנובמבר, וזה בטח ובטח שקשור לוועדה ואני מאחלת לך בהצלחה ואני בטוחה, כמו שאני מכירה אותך, שאתה חבר כנסת מאוד פעיל ותקדם את הנושאים הקשורים לעולים. רק צריך לא לשכוח שזה באמת אוכלוסייה די חלשה, שצריכים לטפל בה ושמולך יהיו אנשים. זה מה שהכי חשוב. אני מודה לכולם, מודה מאוד לטליה, שהיא היתה גם עוזרת הוועדה ועכשיו היא עוברת לוועדת החינוך ולעוזרים שלי גם, לאה, אריק שניאור ולאנה מקידונסקי. תודה. בבקשה.
יריב לוין
תודה רבה. קודם כל, אני רוצה להודות לך, ליה, באמת בשם כל חברי הכנסת. אני חושב שניהלת את הוועדה הזאת לא רק במקצועיות ובאמת בהשקעה גדולה, אלא קודם כל מכל הלב. אני חושב שכאחת שבאה באמת מתוך הציבור שהוועדה עוסקת בו, מהתפוצות בהתחלה ועד העלייה ודרך הקליטה, אני חושב שהיטבת גם לבטא וגם להביא לידי ביטוי בעבודות הוועדה כאן, גם את המצוקות, גם את הבעיות וגם את ההישגים. ואני באמת חושב שהתברכנו בפעילות של הוועדה בראשותך, ואני בטוח ומשוכנע שחבר הכנסת דני דנון, שנכנס לתפקיד הזה, ושבא מרקע למעשה עסק בנושא הזה, בעצם נדמה לי שאתה היית אפילו שליח בחוץ לארץ ואחר-כך באמת פעיל במוסדות הלאומיים, מכיר לפני ולפנים את כל הנושא הזה, גם של התפוצות וגם של העלייה ושל הקליטה, ואני משוכנע שאתה תדע בוודאי, כפי שעשית בוועדה לזכויות הילד, שממנה נפרדת לפני משהו כמו שעה, להיכנס למקום הזה באופן החלק והמיידי ביותר, לתוך מטריה שאתה מכיר טוב ולהוביל את הוועדה הזאת באמת להישגים חדשים בתחום שהוא בעיני אלי תמצית מהותה של הציונות, בסופו של דבר.


אני רוצה לאחל לכולנו שתהיה מאוד מאוד עסוק פה, אבל בעיקר כמותית. שיהיו לא הרבה בעיות, אבל שתהיה כמות גדולה, מספר גדול של אנשים לעסוק בהם ואני מקווה שאנחנו עוד נזכה לכך כבר בימי כהונתה של הכנסת הזאת. אני רוצה להודות לך שוב, ליה, ולאחל לך, דני, בהצלחה, ובאופן פורמאלי, להודיע שבהתאם להוראות סעיף 97.י"ב.ג' לתקנון הכנסת, ממליצה ועדת הכנסת לבחור בחבר הכנסת דני דנון לכהן כיושב-ראש הזמני, אבל אתם יודעים שהזמני הוא הכי קבוע שיכול להיות, לוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, במקומה של חברת הכנסת ליה שמטוב.
היו"ר ליה שמטוב
מי בעד? מי נגד? פה אחד.
הצבעה
ההצעה למנות את חבר הכנסת דני דנון ליושב-ראש ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, התקבלה פה אחד.
היו"ר ליה שמטוב
בבקשה, חבר הכנסת זאב אלקין.
זאב אלקין
תודה. היושב-ראש היוצאת, אני מברך את היושב-ראש הנכנס. אני חושב שבאמת המעבר הזה הוא יעבור בצורה חלקה ביותר. יש כרגע ועדת עלייה וקליטה ותפוצות מאוד פעילה בכנסת. אני הרגשתי את זה, נשארתי, אני בדרך-כלל כיו"ר הקואליציה לא חבר בהרבה ועדות, אבל כאן נשארתי כי זאת היתה ועדה שאיתה גדלתי בכנסת, אז כמובן, בגלל התפקיד הנוכחי, אני לא תמיד מצליח לקחת חלק בפעילות הוועדה, אבל כמה שאני מצליח, אני מנסה ואני ראיתי עד כמה הוועדה היא פעילה ונוגעת בסוגיות הכי מרכזיות שקשורות לציבור העולים והיה שיתוף פעולה הדוק מאוד בין הוועדה לבין משרד הקליטה. אני חושב שזה מאוד נכון גם מול משרד הקליטה, גם מול הסוכנות ואין לי ספק שדני יוכל להמשיך במסורת הזאת, אמר יריב בצדק, הוא מגיע מהתחום הזה, של המוסדות הלאומיים ולכן הוא מכיר בוודאי את העמותה הזאת של תפוצות יותר טוב מכולנו, לכן אני חושב שמבחינה זאת זה נכון אמר יריב שהמינוי הוא זמני, אבל אני מאחל לדני שכל רגע של הזמני הזה, יהיה מלא בעשייה ואין לי ספק שכך גם יהיה.


זאת ועדה מאוד חשובה, אני אגלה סוד – מספר פעמים בקדנציה הזאת, עוד ממש כשהוקמה הכנסת וגם אחרי זה, באו אלי עם כל מיני יוזמות בהצעה לצמצם את מספר הוועדות הקבועות של הכנסת והזכירו את ועדת הקליטה כמועמדת ראשונה לתהליך הזה והתנגדתי נחרצות. אמרתי דווקא שאפשר לשקול את צמצום מספר הוועדות, אבל בוודאי לא את ועדת עלייה קליטה ותפוצות. אני חושב שעצם קיומה בכנסת של ועדה כזאת, היא משקפת את הדבר הכי בסיסי שיש בתנועה הציונית ובמדינת ישראל ולכן מייד הודעתי שאני אתנגד לזה נחרצות ואכן אני שמח שזה לא קרה ואני גם בטוח שזה לא יקרה, כי הוועדה, גם בשנה וחצי שעברו ואני בטוח שכך זה גם יימשך בכהונה של דני, עשתה כל-כך הרבה שהנושא הזה יתפוגג מעצמו, זו ועדה מאוד נוכחת ודנה בסוגיות הכי מרכזיות.


אנחנו לרשותך, גם אני, גם אברהם, שנינו התחלנו פה את הקדנציה בוועדה הזאת, עוד בקדנציה הקודמת ובוודאי נשמח לתת יד. אני בטוח שגם ליה, אני מבין שאת נשארת?
ליה שמטוב
אני נשארת כחברה וגם כיושבת-ראש ועדת משנה.
זאב אלקין
אז אתה פה בצוות של חברים שכולם ישמחו לשלב אתך ידיים ולהיאבק ביחד. בנושאים האלה גם בדרך-כלל אין קואליציה מול אופוזיציה, כולם מאוחדים למען העולים, למען הקליטה. מכאן, בהצלחה, קח את השרביט ואנחנו החיילים שלך כאן, בוועדה הזאת.
היו"ר דני דנון
תודה, זאב.
ליה שמטוב
חבר הכנסת אברהם מיכאלי.
היו"ר דני דנון
תגיד את מילות הסיכום שלך.
אברהם מיכאלי
קודם כל, אני מצטרף לברכות וליושב-ראש ועדת הכנסת, באמת, מי שנוכח בוועדה הזאת, אני חבר באיזה ארבע או חמש ועדות קבועות והוועדה הכי חשובה היא פה. היא יותר מכל הוועדות האחרות ואת זה באמת מיותר להגיד גם למה. האנשים שמופיעים פה, האנשים האלה, אין להם במות בהרבה מקומות בארץ ולפעמים כשאנחנו שומעים אותם פה בדברים שהם מעלים, מדם ליבם, אנשים שהגיעו לארץ אחרי, איך אמרתי? ותחזינה עינינו בשובך לציון ברחמים, אנשים חשבו פה מגיעים לארץ זבת חלב ודבש, מגלים פה שבארץ זבת חלב ודבש יש הרבה מרור גם והמרור הזה עולה פה, בוועדה הזאת. אנשים באמת מכל הקבוצות, מכל הקבוצות, ואנחנו, רובנו פה עברנו את שלבי העלייה, הגענו לארץ מכל מיני מקומות, כשאנחנו רואים את האנשים האלה שהם נאנקים באמת תחת בעיות אמיתיות, דברים שאפילו בסוכנות היהודית או בהסתדרות הציונית, עד שאתה לא חווה את זה על בשרך, אי-אפשר להבין את זה. אנחנו מבינים את זה ואנחנו באמת בראשותה של ליה, הספקנו כבר בשנה וחצי האלה לטפל בבעיות שהן פתוחות, לא סיימנו אותן. בעיות פתוחות, נצטרך להמשיך ולעקוב אחריהם.


אני וזאביק ישבנו בקדנציה הקודמת תחת פרופ' נודלמן, באמת, בנושאים שעוד משם נשארו לנו פתוחים, לא סיימנו הכל. כי הבעיות האלה נמשכות. זה לא דברים שאתה נותן להם 100 שקל מחר בבוקר וסיימת עניין, לא, הבעיות נמשכות. לכן, הוועדה היא באמת חשובה.


השבוע אפילו דני בן סימון הגדיר את זה באחת הישיבות בוועדה, הוא אמר לכולם – כולם רוצים לראות את חוץ וביטחון, כולם רוצים להצטלם ליד הרמטכ"ל וליד ראש המוסד וליד ראש השב"כ, ולוועדה הזאת בקושי מגיעים אנשים. לצערנו, עובדתית זה נכון, הרבה פעמים אנחנו ישבנו פה מתוך ועדה מלאה ישבנו אולי חצי. אבל הבעיות שיש פה, הן בעיות.
זאב אלקין
זה אחוז מאוד גבוה, בוועדות.
אברהם מיכאלי
ובחוץ וביטחון רצים שם, עזוב. אני אומר – יש לנו באמת הרבה אתגרים מסביב לעלייה וקליטה ואני גם מדגיש פה שהוועדה הזאת גם ממונה על התפוצות, אני לא מזלזל בקשר שלנו עם התפוצות. התפקיד שעשית באמת בתפקידך לפני הכנסת, התפוצות שלנו, הם כל-כך חשובים כי אם לא נשמור את הזהות היהודית שלהם, לא יהיה לנו את מי להעלות לארץ, לצערי, ואת זה אמרתי כבר כמה פעמים. ולכן, אני קודם כל, את ליה אני מברך, עשית עבודה נפלאה פה בוועדה במשך התקופה שעבדנו ביחד. אני מאמין שאת תמשיכי פה יחד אתנו להיות בהמשך גם בנושאים משותפים שיהיו לנו ומה שלא הספקת, אנחנו עוד צריכים להמשיך לטפל בזה, זה מה שאמרתי. הבעיות הן פתוחות ודני, אתה לוקח, לא יודע כמה זמן התפקיד הזה יהיה אצלך, אבל תאמין לי, כל יום שתספיק פה, עשית מצווה. זה לא דברים שאתה יכול לדחות לעוד חודש ולעוד חודשיים. יש פה בעיות בוערות שאנחנו נצטרך לטפל בהן. אני מאמין שיש לך באמת גם את הכישרון הזה להיות פושר ולדחוף דברים. אנחנו עומדים לרשותך. אני אמרתי לך, אני מכל הוועדות שאני מסתובב פה, נותן תמיד עדיפות, לפחות חלק מהזמן שלי להקדיש לוועדה הזאת ואם צריך לעזור עוד בהמשך, נעזור בהמשך. אני מאחל באמת גם לצוות, יש לכם פה צוות נפלא, יש לך פה מנהלת ועדה מאוד פושרים, גם יודעת לדחוף דברים יחד עם הצוות שלה וצריך לנצל את זה לטובה.
היו"ר דני דנון
תודה רבה, חבר הכנסת מיכאלי. אני רוצה מספר מילים בקצרה קודם כל להודות ללידה, על הנשמה, כי זו היתה הנשמה שלך, וראו את זה בעבודה ואני מאמין שגם כיו"ר ועדת משנה וחברה פעילה, את תמשיכי עם הנשמה.


בעיני, זה יום מאוד חשוב, כי כמו שאמרו הדוברים, אני בעצם מאז שחרורי מהצבא, עוסק בעלייה, קליטה ותפוצות, בתפקידים שונים, כשליח בארצות-הברית שלוש שנים, אחר-כך בתפקידים שונים בסוכנות היהודית, בהסתדרות הציונית, חבר הנהלה, ואני מכיר את הנושאים האלו מהפן, לא של המחוקק אלא של הצרכן ושל המשתתפים. ואני אומר כך – יש פה בעיה. החלום הציוני הוא נשגב, הו איפה, זה המהות של כולנו פה שמעודדים עלייה, רוצים עוד יהודים, אבל היישום שלו בשטח, הוא אפרורי, קשה, קשה מאוד. ראינו השבוע מקרה מזעזע של ניסיון רצח בתוך המשפחה ודו"ח העוני שיפורסם היום, בלי שראיתי אותו אני יכול לומר שהנתונים של העולים בתוך דו"ח העוני יהיו נתונים קשים והסתירה בין החלום הנשגב, אנשים שהלכו חודשים ברגל או היו מסורבי עלייה והגיעו לפה ופה, ביום-יום, נמצאים במציאות קשה, וזה התפקיד שלנו כוועדה, מצד אחד לעודד את העולים, להביא עוד עולים לארץ, גם כאיש סוכנות לשעבר, לנער את הגופים שפועלים על-מנת שיפעלו יותר טוב ומבחינת הפרט לראות איך אנחנו מקלים על העולים החדשים, על הצעירים בייחוד, לתת להם את הכלים להשתלב בחברה ואני, שסיימתי את השליחות שלי לפני, זה היה לפני הרבה שנים, אני יכול לומר, זה לפני כמעט 15 שנה, שאלו אותי מה הדבר הכי חשוב שעשית, עשינו הפגנות ואירועים וכנסים, אמרתי – הדבר הכי חשוב, ומארצות-הברית קשה להביא עולים, אז זה מספר העולים שאפשר לספור אותם בשתי ידיים, שהצלחתי להביא לארץ והם היום בארץ יש להם משפחות. לכן אני מאמין שהמהות שלנו היא בנושא העלייה, זה יהיה הדגש. אני רוצה לומר לצוות ששמעתי הרבה דברים טובים עליכם, תתכוננו לעבודה קשה. רחל יכולה להעיד על זה, וכזה כיבוד, ליה, אני לא יודע אם זו החלטה שלך כיו"ר יוצאת, או של הצוות, אבל בהחלט אני מודה על קבלת הפנים ומבחינתי, אני מחויב לנושא הזה.


כמו שנאמר פה, הנושא של התפוצות הוא נושא חשוב מאוד. היום יש הרבה נושאים בעולם היהודי שלא תמיד מרגישים שיש מענה בכנסת ושיש נתק, אנחנו ננסה לראות איך אנחנו מגשרים ואני, חבריי חברי הכנסת, אתם תראו, צריך אתכם לחקיקה ולדברים נוספים שאנחנו נעשה.


אני רוצה באמת להודות לליה על התרומה ועל העזרה, לצוות הוועדה שאנחנו נמשיך ונפעל ולכל האנשים שכאן, שנתראה בעוד ישיבות רבות ובסיורים, כי אני מאמין גדול בלהגיע לאנשים בשטח.


אני מודה לכולם, הישיבה נעולה. תודה.

הישיבה ננעלה בשעה 12:15

קוד המקור של הנתונים