ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 30/08/2010

טקס פתיחת שנת הלימודים תשע"א בבאר שבע

פרוטוקול

 
PAGE
12
ועדת החינוך, התרבות והספורט

30.8.2010


הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן
מושב שני

פרוטוקול מס' 276

מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט

יום שני, כ' באלול התש"ע (30 באוגוסט 2010), שעה 10:00
סדר היום
טקס פתיחת שנת הלימודים תשע"א בבאר שבע
נכחו
חברי הוועדה: זבולון אורלב - היו"ר

עינת וילף

אלכס מילר
מוזמנים
שר החינוך גדעון סער

רוביק דנילוביץ

- ראש עיריית באר שבע

דר' חפצי זהר

- מ"מ וסגנית ראש העיר, מחזיקת תיק החינוך, עיריית באר שבע

יוסי לוי

- מנהל מינהל חברה ו נוער, משרד החינוך

אמירה חיים

- מנהלת מחוז דרום, משרד החינוך

נחום חופרי

- יו"ר ועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי וראש עיריית רעננה

יוסי וסרמן

- יו"ר הסתדרות המורים

יוסי משעלי

- ס. יו"ר הסתדרות המורים

שלמה בן שושן

- יו"ר ועד הורים מרכזי

דב לאוטמן

- עמותת 'הכל חינוך'

אלי אללוף

- מנכ"ל קרן רש"י

אשר אלון

- יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית

יוסי ג'יבלי

- יו"ר מועצת התלמידים העירונית

תימור

- מנחה הטקס
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
רשמה וערכה
ס.ל. חבר המתרגמים בע"מ

טקס פתיחת שנת הלימודים תשע"א בבאר שבע
מנחה
בוקר טוב לכולם וברוכים הבאים לטקס פתיחת שנת הלימודים תשע"א. שר החינוך, חבר הכנסת גדעון סער, יושב ראש ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, חבר הכנסת זבולון אורלב, ראש העיר המארחת, מר רוביק דנילוביץ', ממלאת מקום וסגנית ראש העיר, מחזיקת תיק החינוך, דר' חפצי זהר, מנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך, מר יוסי לוי, מנהל מחוז דרום, משרד החינוך, גב' אמירה חיים, יושב ראש הסתדרות המורים, מר יוסי וסרמן, יושב ראש ועד ההורים המרכזי, יושב ראש ועד ההורים המרכזי של באר שבע, מר שלמה בן שושן, חברי מועצת העיר באר השבע, יושב ראש מועצת התלמידים והנוער הארצית, אשר אלון, יושב ראש מועצת התלמידים והנוער של העיר באר שבע, יוסי ג'יבלי, מפקחים, מנחים, מורים, הורים ותלמידים, ברוכים הבאים לבירת הנגב, באר שבע, בוקר טוב וחג שמח.

'נתיבות יורם' הוא בית ספר ממלכתי על אזורי המתמחה בלימודי החינוך המוסיקלי. בית הספר תופס את המצוינות בתחום המוסיקה בהיבט החינוכי והחברתי ורואה במוסיקה אמצעי לרכישת כלים ומיומנויות שיאפשרו לתלמיד להיות לומד עצמאי ולהתפתח במסלול אישי למצוינות.

נפתח בנגינת התזמורת של בית ספר 'נתיבות יורם', בקטע נגינה מתוך כנר על הגג, בניצוחה של גב' מיכל ינקו. בבקשה.

(קטע מוסיקלי).

תודה רבה לתזמורת. המורה המלווה את התזמורת, מיכל ינקו, וכמובן מנצח התזמורת האחד והיחיד, לב חיימוביץ.

נמשיך בקטע נוסף, תיפוף על דרבוקות, בביצוע תלמידי בית הספר, בניצוחו של מר אבנר חיימוב. בבקשה.

(קטע מוסיקלי).

תודה רבה למתופפי 'נתיבות יורם'. תודו שיש להם עתיד ויש להם מקצוע.

לפני שנמשיך, אציג את עצמי. קוראים לי תימור, אני בן 16, עולה לכיתה י' במקיף ג' בבאר שבע, גאווה גדולה לומר 'מקיף ג' באר שבע', למרות שלא אני פה הוספתי את המלה 'גאווה', אבל בסדר, מקיף ג' יודע שאני אוהב אותו. כן? אני מקבל את זה ככן.

מסורת קיום טקס חגיגי לפתיחת שנת הלימודים נוסדה על ידי חבר הכנסת זבולון אורלב, לפני כעשור, בעת שכיהן לראשונה כיושב ראש ועדת החינוך והתרבות. השנה מתכבדת העיר באר שבע לארח טקס חגיגי זה. אני מתכבד להזמין את ראשון המברכים, את ראש העיר באר שבע, מר רוביק דנילוביץ'.
רוביק דנילוביץ'
בוקר טוב, מכובדיי. כבוד שר החינוך, ידידי גדעון סער. אנחנו שמחים בכל פעם מחדש לארח אותך כאן בעיר באר שבע, במחוז דרום. ידידי, יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, חבר הכנסת זבולון אורלב, תודה מעומק הלב שבחרת בעיר באר שבע לטקס המסורתי השנתי לפתיחת שנת הלימודים ובאמצעותך גם לחברי הכנסת, חברי הוועדה, שמכבדים אותנו בנוכחותם, ידידי אלכס מילר, סגן יושב ראש הכנסת ודר' עינת וילף, חברת כנסת דינמית ונמרצת שאני יודע עד כמה נושא החינוך חשוב לה. יושב ראש הסתדרות המורים, חברנו יוסי וסרמן, והסגן הבלתי נלאה שהוא תוצר מקומי שלנו, מר יוסי משעלי, ברוכים תהיו. האחת והיחידה, מנהלת המחוז שלנו, אמירה חיים, וכל צוות מחוז דרום שלנו במשרד החינוך שעושים באמת ימים כלילות ולילות כימים להעשיר ולהעצים את מערכת החינוך כאן בדרום. ממלאת מקום סגנית ראש העיר, מחזיקת תיק החינוך, דר' חפצי זהר, סגנים שנמצאים פה, חברי מועצת העיר שנמצאים, יושב ראש הנהגת ההורים העירונית, שלמה בן שושן, ועד ההורים, הנהגת ההורים העירונית כאן בעיר באר שבע, שזו מתנה מאוד מאוד גדולה לעיר באר שבע. יושב ראש מועצת התלמידים והנוער הארצית, אשר אלון, אני מאחל לך בהצלחה בתפקידך. יושב ראש מועצת הנוער העירונית שלנו כאן, יוסי ג'יבלי, וכל צוות מועצת הנוער העירונית, כולם פה ביחד, החבר'ה הצעירים הדינמיים המוכשרים שפועלים בשיתוף פעולה עם מערכת החינוך של העיר באר שבע, של מחוז דרום וגם ברמה הארצית. מנהלות ומנהלים, מורות ומורים, תלמידות ותלמידים. אני מוכרח לציין שני אנשים שהם ידידי החינוך ונמצאים כאן איתנו, מר דב לאוטמן, שנמצא כאן איתנו. אנחנו יודעים עד כמה החינוך הוא בנפשו, עד כמה הוא מסייע ודוחף ונותן עצה טובה גם לשר, וידידנו מר אלי אללוף, המנהל הכללי של קרן רש"י, הקרן המופלאה הזו שתורמת כל כך הרבה כספים, משאבים, תקציבים ושותפה מלאה לעשייה החינוכית המפוארת במדינת ישראל בשנים האחרונות.

ידידיי, בארצות הברית הגדולה של אמריקה כתוב על הלוח בפתיחת שנת הלימודים, 'כל תלמיד, כל תלמידה יכולים להיות בעתיד נשיא או נשיאת ארצות הברית'. כדי להראות להם את היכולת, אם יש רצון, אמונה, נחישות להגיע, אפשר להגשים כל חלום. האדם בסופו של דבר הוא זה שמסמן לעצמו את כוכב הצפון וחותר אליו, עד שהוא מגיע, לכל תפקיד בחיים, ומערכת החינוך היא בעצם הפלטפורמה, היא הפלטפורמה שמעניקה את הכלים, היא מרחיבה את הידע, את הדעת, היא זו שנותנת את הפלטפורמה החברתית, את החברים, את הערכים, את כל הבסיס החינוכי, המקצועי, הערכי של התלמיד והתלמידה על מנת שיוכלו לשאוף, שיהיו להם מאוויים, רצונות, כמיהות, להגיע ולהכות שורש, להיות משהו.

אני יודע שיש קשיים. יש הרבה מאוד דברים מורכבים, לא פשוט. אנחנו חיים במדינה שיש הרבה מאוד דברים סבוכים, אנחנו חיים במציאות ביטחונית, חברתית, לא פשוטה ואנחנו משתדלים ביחד, כצוות, מדינת ישראל, ממשלת ישראל, הארגונים השונים, הרשויות המקומיות, לעשות הכל על מנת לדבר בשפה אחת.

התבקשתי על ידי ידידיי, ראשי הרשויות, השלטון המקומי, נכבדי השר, ידידי יושב ראש ועדת החינוך, להשמיע את קולם של ראשי הרשויות, במיוחד המצוקה של הרשויות הקטנות בעקבות הקיצוץ המתמשך בתקציבי החינוך לאורך השנים. זה לא החל בתקופתך, להערכתי זה כבר עשור-עשור וחצי, ובאמת מי שמסתכל על הגרף, ההשקעה הממשלתית די יורדת וההשקעה של השלטון המקומי, של הרשויות, עולה, וזה בא על חשבון דברים אחרים. אבל אי אפשר לפתור את כל הבעיות באבחה אחת, אין מטה של קסם. אני חושב שנכנס לתפקידו שר חינוך מהטובים ביותר שתדע מדינת ישראל, יש לו רצונות, הוא יודע מה היעדים והמטרות, הוא לא מכריז הכרזות מפוצצות, ואני יודע, בתקופת כהונתו הקצרה עד כה, בשנה האחרונה, הוא הביא לא מעט תקציבים שקוצצו בעבר, ולכן עם הבעיות והמורכבות שיש לשלטון המקומי, ויש, אני מאמין בשולחן עגול, בדו שיח, שצריכים לשבת ביחד כולנו ולראות איך פותרים את הבעיות, להכין תכנית לטווח הקצר, תכנית לטווח הבינוני ולטווח הארוך, על מנת לפתור את בעיות מערכת החינוך.

אני מאוד לא שבע רצון מכך שיושב ראש ארגון המורים לא נמצא בטקס הזה. גם אם יש חילוקי דעות, גם אם יש אי הסכמות, ה-1 בספטמבר זה יום חג למדינת ישראל, זה יום חג להורים, למורים, לתלמידים, לילדים, אי אפשר להחרים טקס כזה. אפשר לומר אמירה, אפשר לחלוק, אפשר להתדיין, לא מחרימים את טקס פתיחת שנת הלימודים של מדינת ישראל. זה באמת חייב להיות יום חג.

בסופו של דבר, אם אני מסתכל על הפסיפס שנמצא מולי, התלמידות והתלמידים שנמצאים כאן, הם העתיד האמיתי של מדינת ישראל. יש פה חלק מהגננות, יש פה גננת שהיתה גננת שלי, ויש פה מורה שהיתה מורה שלי, ובסופו של דבר הילדים האלה, בעזרת ה', בעוד 10, 15, 20, 30 שנה, הם חוט השדרה של המדינה הישראלית, הם הכלכלנים והמשפטנים והמדענים ואנשי הטכנולוגיה ואנשי הצבא והספורטאים ואנשי האמנות והתרבות. אין לנו אחרים. אי אפשר להביא שחקנים זרים שינהלו את המדינה הזו, אלה האנשים, והמורות והמורים, המנהלות והמנהלים, שמעניקים להם את ההשראה, שיאמינו בעצמם, שהם יכולים לעשות את זה, וגם אם יש רגעים שלא כל כך פשוט ולא מצליחים במבחן כזה או אחר, בסופו של דבר לכל אחת ואחד מהילדים שנמצאים פה וברחבי מדינת ישראל יש את הניצוץ האישי, יש את נקודת החוזק, יש את כוכב הצפון שהם יכולים ומסוגלים, ואנחנו צריכים לטעת בהם את התקווה, את האמונה שהם כן יכולים להיות כל דבר שהם יחפצו. זה ההורים, זה מערכת החינוך, זה כולנו ביחד, זה שילוב של הדברים.

אדוני השר, אם לא ידעת, וכאן אנחנו נוהגים בעיר באר שבע לומר את זה לכל שר חינוך שמגיע בשנים האחרונות, ואנחנו מקווים ומייחלים שאתה תהיה הרבה מאוד שנים שר חינוך, כי כדי ליישם את האג'נדה שלך צריך זמן, אי אפשר, אין סטופר, לנסות לחולל שינוי במערכת החינוך לוקח זמן, צריך סבלנות ואנחנו רואים את היעדים ואת המטרות שהצבת לעצמך, אבל אתה, אדוני השר, לא רק שר החינוך כל כך, אתה שר הביטחון האמיתי של מדינת ישראל. החינוך הוא בעצם מערך הביטחון האמיתי של המדינה שלנו, החינוך החברתי, הביטחון החברתי והביטחון הכלכלי שלנו והביטחון המדעי והטכנולוגי שלנו, והביטחון שלנו לייצר את אותם מוחות טובים, כי מה היתרון האיכותי שלנו? המח, הראש שלנו. אין לנו מחצבים. אומרים שמצאו אולי קצת נפט, אולי גז, לא יודעים, לא הוכח. אין לנו את כל הדברים האלה, יש לנו אנשים, יש לנו בני אדם, זה הכח, זאת העוצמה, זה החוזק, ואתה במידה רבה שר הביטחון האמיתי של מדינת ישראל ולשר ביטחון כזה כולנו צריכים לתת גיבוי, להעניק גיבוי מלא, שלם, כי ההצלחה שלך היא ההצלחה של החברה הישראלית, היא ההצלחה של מדינת ישראל.

ואני רוצה לברך אותך, אדוני השר, שקיבלת החלטה חשובה, להכניס למערכת החינוך את תעודת הבגרות החברתית, תעודת הבגרות החברתית הערכית שבעצם מסמלת את הכיוון הנכון של מערכת החינוך של מדינת ישראל. כי חבר'ה צעירים, אינטליגנטים, כאלה מוכשרים, אסרטיביים, שהם פרפקציוניסטים חסרי תקנה היו לנו, יש לנו ויהיו לנו, אנחנו רוצים שלמערכת החינוך של מדינת ישראל ייצאו קודם כל ולפני הכל בני אדם, אזרחים טובים למדינת ישראל. אנחנו יכולים לייצר מדענים ואנשי טכנולוגיה מהשורה הראשונה, אם הם לא יידעו לתקשר האחד עם השני, אם הם לא יידעו להיות בני אדם, להכיר בשונה, בחריג בקהילה...

אני מבטיח לדוביק לאוטמן, שאני יודע שהוא גם נלחם ונאבק על הנושא הזה, יש את נושא העובדים הזרים. אנחנו קודם כל ולפני הכל בני אדם ומערכת החינוך שלנו רוצה לייצר אזרחים טובים, דעתניים, משפיעים, אכפתיים, מעורבים, והתעודה החברתית הזאת, תעודת הבגרות החברתית, בעצם משלימה, יוצרת שלם, אדם שלם גם בנתינה שלו, גם באחריות שלו, גם במעורבות שלו וגם ככזה שרוצה להיות פרפקציוניסט חסר תקנה.

לסיום דבריי, אני פונה גם לחברי הכנסת, גם לשר, גם לאנשי החינוך שנמצאים פה, ובאמת יש פה עומק ועושר כל כך גדולים של אנשי חינוך שהם כל כך מחויבים וכל כך מגויסים. אני חושב דווקא לפנות אליכם, התלמידים, עד כמה שכולנו לא אוהבים להיות תלמידים כל כך, בסופו של דבר, על מסירות הנפש ועל האהבה שמרעיפים עליכם, להגיד תודה רבה לכל אנשי החינוך, למורות ולמורים, למנהלות ולמנהלים שבאמת עושים את הכל במסירות מאוד מאוד גדולה, על מנת שאתם תצליחו. אני מבקש מכולכם לא למדוד, להפסיק את הריטואל הקבוע הזה, אדוני השר, ידידיי חברי הכנסת, הריטואל הלא נכון הזה, אני מדבר באנדרסטייטמנט, של בחינת ומדידת מערכת החינוך פעם בשנה, שזה מופיע ומשתקף בכלי התקשורת, איזה עיר יש בה את מערכת החינוך הטובה ביותר על פי מדד אחד בלבד, אחוז הזכאים לבגרות. זה שגוי, זה לא נכון, זה לא מעיד על מערכת חינוך טובה או לא טובה, כי מי שרוצה רק אחוז זכאים גבוה לבגרות, יכול להתחיל להנשיר תלמידים בכיתה ז' או ח', הם לא ייספרו כשהם יגיעו לסוף הדרך, וכך כל עיר יכולה להגיע ל-80%, 90% ואולי אפילו ל-100%. מערכת חינוך אמיתית, מערכת חינוך פורצת דרך ומחוללת שינוי זו מערכת חינוך ששמה דגש גם על הזכאות לתעודת בגרות, גם על מניעת נשירה, להיאבק ולהילחם על כל ילדה ועל כל ילד שיסיימו י"ב כיתות, גם על ערכים ותעודה חברתית, גם על הניצוץ האישי ועל המצוינות וגם זו שמעניקה הזדמנות שווה לכל תלמידה ולכל תלמיד.

אם כולנו נראה מערכת חינוך כזו, שיש בה כמה פרמטרים, ונבחן אותה, אפשר לבחון כל רשות על פי המדדים האלה, כל בית ספר, לדעתי כך בתי הספר ישימו את הדגשים האמיתיים ואנחנו נרוויח, החברה הישראלית תרוויח.

אני רוצה לאחל לכולכם שנה טובה, גמר חתימה טובה, מי ייתן והשנה הזו טומנת בחובה הרבה מאוד אהבה ונתינה, הישגים מרשימים, שכל אחת ואחד מכם יצליח להגשים את החלומות, את השאיפות, את הכמיהות ואת המאוויים. תודה רבה, שאו ברכה.
מנחה
תודה רבה לראש העיר על הדברים החמים וכמובן על האירוח.

הנני מתכבד להזמין לשאת דברים את האדם שעליו מוטלת האחריות הגדולה של חינוך תלמידי ישראל ומוריו, שר החינוך, חבר הכנסת גדעון סער, בבקשה.
השר גדעון סער
בוקר טוב. מכובדי, ראש העיר המארחת וידידי הטוב, רוביק דנילוביץ', תודה על הדברים הטובים. ידידי, יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, יישר כח גם על כך שאתה מקפיד על המסורת שאתה ייסדת בתחילת כל שנת לימודים וגם באמת על השותפות האמיצה לקידום מערכת החינוך, ביחד, מתוך אותה ראייה. אני מבקש לנצל את ההזדמנות הזאת כדי להודות לך על השותפות לאורך כל התקופה. מכובדי, שותפי למהלכים לקידום מעמד המורה ולקידום מערכת החינוך, יושב ראש הסתדרות המורים, מר יוסי וסרמן, חברי הכנסת החרוצים של ועדת החינוך, ידידיי חבר הכנסת אלכס מילר, חברת הכנסת עינת וילף, מנהלת המחוז המצוינת, הגב' אמירה חיים, מכובדי וידידי נשיא 'הכל חינוך', מר דוביק לאוטמן, שבאמת החינוך הוא מקור לפעילות אדירה שלו בכל כך הרבה תחומים ויישר כח על כך. יושב ראש ועד ההורים המרכזי בבאר שבע, מר שלמה בן שושן, יושב ראש מועצת התלמידים והנוער הארצית, אשר אלון, יושב ראש מועצת התלמידים העירונית, יוסי ג'יבלי, יוסי לוי, מנהל מינהל חברה ונוער במשרד החינוך וכמובן המקהלה הנהדרת של בית הספר 'נתיבות יורם', אותה שמענו, הורים ותלמידים ותלמידות יקרים.

בזמן הקצר שהוקצב על ידי יושב ראש ועדת החינוך, ואני אשתדל לעמוד בזמנים, אני רוצה למסור מספר דברים שבעיניי חשובים בפתח שנת הלימודים. אחת, הגדרנו את הנושא המרכזי של שנת הלימודים הזאת כשנת השפה העברית במערכת החינוך. יש לנו שפה עתיקה, מופלאה, העם שלנו חולל פלא של תחיית השפה העברית, לא היה כדוגמתו בתולדות העמים כולם, אבל אנחנו היום חווים תהליכים של הידלדלות של השפה, של אוצר המלים, של הביטוי הכתוב, של הביטוי בעל פה. בואו נעשה כולנו מאמץ, ופה צריך לשלב ידיים. נכון, הוספנו בשנתיים האחרונות עשרות אלפי שעות לימוד בשפה, עם תכנית עם יעדים ועם סטנדרטים ברורים בכל הנושאים של קריאה, של כתיבה, של הבנת הנקרא, ונכון שיהיו בשנה הקרובה הרבה מאוד מיזמים סביב שנת השפה העברית, אבל אם לא כולנו נבין את החשיבות, נתחיל מהנושא של קריאה, ומה המשמעות להתפתחות העתידית של ילד, שהוא קורא בגיל צעיר, מבחינת היכולת שלו להגיע להיות בוגר שיכול להתבטא באופן רהוט, עם אוצר מלים עשיר, והביטוי המילולי תמיד קשור גם למחשבה, וגם אדם שיש לו אופקים ודמיון, שפחות קיים כאשר אתה רגיל רק לקבל מידע באמצעים ויזואליים, בסופו של דבר בוגרי מערכת החינוך שלנו, אזרחי העתיד שלנו לא יעמדו לא רק על אותן מיומנויות שרלוונטיות כדי להצליח בלימודים, אלא הן חשובות כנדבך השפה, יסוד התרבות, כנדבך היסודי של התרבות הלאומית שלנו, ולכן נשקיע בזה.

שתיים, נשקיע בחינוך לערכים. בהעמקת היסודות והלימוד של יסודות הזהות שלנו, בציונות ויהדות. כן ילמדו בשנה הבאה בבתי הספר פרקי אבות ואת 'אלטנוילד' ו'מדינת היהודים' של הרצל. אם אנחנו לא נדע מה הם השורשים שלנו, מה היא הזהות שלנו, אנחנו נעמיד בסימן שאלה את העתיד שלנו, ולכן המהלך הזה הוא מהלך חיוני בראייה של עתיד ישראל והנושא של הזהות היהודית איננו מונופול של קבוצה מסוימת. דתיים, חילוניים, מסורתיים, חרדים, הזהות היהודית על גווניה היא של כולנו.

שמענו את המוזיקה מהילדים, אני מאמין בחיזוק המרכיב של התרבות בחינוך. בשנה הבאה יוכפל תקציב סל התרבות. ייכנסו לסל תרבות גם רשויות מקומיות שעד היום לא נהנו מהדבר המאוד חשוב הזה.

אלימות. אנחנו כחברה וכמערכת חינוך חייבים להיאבק באלימות, חייבים להקרין שאלימות היא דבר שאין כלפיו סובלנות, ואם אנחנו מאמינים בזה, התגובה על אלימות חייבת להיות ברורה, מיידית ותקיפה. אמרתי ואני חוזר, מנהלים ומורים שינקטו במדיניות כזאת, יקבלו גיבוי ממני, יקבלו גיבוי מהנהלת משרד החינוך, וכך צריך לפעול כדי להתחיל בפעולה לחברה ישראלית אחרת, כי לצערי האלימות פשתה בכל רובדי החברה.

תקשוב. בשנה הבאה כאן בבאר שבע, ובעצם בשני מחוזות של משרד החינוך, מחוז הדרום ומחוז הצפון, אנחנו נתחיל בביצוע התכנית הלאומית להתאמת מערכת החינוך למאה ה-21. החלטנו להתחיל כאן, בדרום, ובצפון, כי זאת המדיניות שלנו. יש גם היום תכניות תקשוב שונות, בהיקפים כאלה ואחרים, רובם קטנים, חשובות, החשיבות היא להתחיל מהלך לאומי וכולנו צריכים להשקיע מחשבה כדי לראות כיצד בדרך הטובה ביותר ניתן להשתמש באמצעים הטכנולוגיים לשפר, זו לא תכלית כשלעצמה, את רמת ההוראה והלמידה.

אני רוצה לומר שני דברים לסיום. כולנו, שלטון מרכזי, שלטון מקומי, מורים, עובדי הוראה, עמותות וגופים ששייכים למגזר השלישי, כל מי שפועל בשדה החינוך, צריכים לשלב ידיים, יש לנו הזדמנות לעשות שינוי. אנחנו הגדרנו יעדים ברורים, הגדרנו ואנחנו נחושים לשפר את ההישגים של מערכת החינוך. אנחנו יכולים לעשות את זה, יש לנו נוער נפלא, יש לנו ילדים נפלאים, אם נעבוד נכון, זה בוודאי בהישג יד. נוכל לעשות את זה רק אם כולנו נעבוד ביחד, כנסת, ממשלה, כל שאר הגורמים, למען התכלית הזאת והילדים המקסימים שיושבים כאן בשורות הראשונות הם ראויים למאמץ הגדול הזה שלנו.

שתיים, אמר זאת ראש העיר ואני חושב שזה חשוב, גם כדי לחזור ולחדד את זה, יש הרבה מאוד פעמים שבאים בטענות למערכת החינוך, לפעמים בצדק, לפעמים שלא בצדק, אין מספיק פעמים שאומרים תודה לגננות, למורים, למורות, למנהלים, ליועצות, לכל העובדים במערכת החינוך שעובדים במערכת באילוצים לא פשוטים, בתנאים לא קלים, כדי לחנך את הדור הבא, כדי לבנות לנו עתיד יותר טוב בישראל. כל אחד מאיתנו או לרובנו יש ילדים במערכת החינוך, אם לא ילדים, יש נכדים, וצריך להגיד תודה למורה, למורה, לגננת, זה מגיע להם.

אני רוצה לאחל לכולנו שנת לימודים מוצלחת, שנת לימודים פורייה, שנה שבה ניתן חינוך יותר טוב לילדים ונתקדם ליעדים שהצבנו. תודה.
מנחה
תודה רבה לשר החינוך.

הנני מתכבד להזמין את האיש שיזם את האירוע החגיגי של פתיחת שנת הלימודים, ראש ועדת החינוך, התרבות והספורט, חבר הכנסת זבולון אורלב.
היו"ר זבולון אורלב
בוקר טוב לכולכם. מכובדי וידידי, שר החינוך, חבר הכנסת גדעון סער, חברי הכנסת שמשתתפים ופועלים באופן נמרץ בוועדת החינוך, סגן יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת אלכס מילר וחברת הכנסת, דר' עינת וילף. מכובדי ראש העיר, רוביק דנילוביץ', שמיד נענה לפנייתי להזדמנות לקיים את הטקס ואני כבר מודה לך על האירוע הממש נפלא והמכובד שאתה מעניק גם לשר ולאנשי משרדו וגם לוועדת החינוך, ידידי יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, שותף נאמן למערכת החינוך, מנהלת המחוז ועמה צוות המחוז, הגב' אמירה חיים, שלומי בן שושן, יושב ראש הנהגת ההורים כאן בבאר שבע, אשר אלון, יושב ראש מועצת התלמידים, הוא כמעט כמו חבר בוועדת החינוך, משתתף בהרבה מאוד ישיבות, אישי חינוך מאוד מכובדים, חתן פרס ישראל ונשיא 'הכל חינוך', דב לאוטמן, וממדליקי המשואות ביום העצמאות, ידידי הטוב, אלי אללוף, מנכ"ל קרן רש"י שפועל רבות לקדם את החינוך והרווחה במדינת ישראל, מורים, הורים, תלמידים יקרים.

סברתי לפני שנים שאף שכל השנה אנחנו מבקרים את מערכת החינוך, באים בטענות, יש יום אחד בשנה שהוא ראש השנה למערכת החינוך, יום פתיחת שנת הלימודים, ראוי לקיים אירוע חגיגי, ראוי להצדיע ולברך את מערכת החינוך ולתת לה את האשראי, לתת לה את הגיבוי, לתת לה את התמיכה, לתת את הסיוע, כדי שהמערכת החשובה ביותר במדינת ישראל תוכל להצליח. זה הטקס שאנחנו מקיימים היום, יום חג לאומי בעיניי, שהוא יום פתיחת שנת הלימודים.

לכן מן הראוי לקרוא מעל במה נכבדה זו לכל מערכת החינוך, על כל חלקיה, על כל מרכיביה, מכל הכיוונים ומכל המגזרים, לשלב ידיים, לא לחשוב, לא על השבתות ולא על עיצומים ולא על שיבושים. זה הוא יום חג לתלמידים ולמורים ולא ניתן לאף אחד להשבית את השמחה הלאומית הזאת, וכולנו יחד נפתח את שנת הלימודים בחגיגיות ונשאיר את כל הוויכוחים לאחרי החגים, ושתהיה שנת לימודים מוצלחת, פורייה ושמחה לכולם.

זאת הזדמנות, לפחות לנו, לוועדת החינוך, שתפקידה לפקח על משרד החינוך, על השלטון המקומי, על ארגוני המורים וכל המערכות, תפקידנו לבקר אותם, לדרוש דיווחים, בצד פעולת החקיקה, לבוא יום אחד בשנה, לעשות הפסקה ולומר להם תודה. תודה לך, אדוני שר החינוך. מי כמוני יודע על המסירות, על הכישרון, על העמל, על ההתמדה והנחישות שבהן אתה מוביל את מערכת החינוך ובשם הכנסת, בשם ועדת החינוך, אני רוצה לומר לך תודה והוקרה רבה.

תודה למנהל הכללי של משרד החינוך ולכל העובדים, תודה למורים, למורות, למנהלים, לגננות, למפקחים, ליועצים, לכל עובדי מערכת החינוך. אלה שאנחנו לא מספיק מעריכים אותם, כשהדלת נסגרת אחרי ההפסקה והם נשארים עם 30-40 תלמידים, רק הם נמצאים בחזית האמיתית של מערכת החינוך. מותר לנו להצדיע להם ולומר להם תודה והערכה רבה.

תודה רבה לראשי הערים על תרומתם החשובה, כי 50% מתקציבי הרשויות המקומיות מוקדשים למערכת החינוך, ואני מברך את ראשי הערים שרואים בהצלחת מערכת החינוך בעירם את הדגל העיקרי בהצלחת כהונתם. אני יודע שהשלטון המרכזי לעתים מנצל זאת לרעה, ואומר 'שמע, גם אם נקצץ, בין כה וכה הרשויות המקומיות יעשו גירעונות וימשיכו', אבל אני יודע שלפחות שר החינוך הנוכחי עושה את כל המאמצים, יחד עם ועדת החינוך, כדי שיינתנו גם המשאבים הראויים לרשויות המקומיות, שיוכלו למלא את תפקידם, ולכן גם להם אני קורא, כמו שקראתי בתחילה, לשתף פעולה ולפתוח את שנת הלימודים בחגיגיות.

תודה לרשתות החינוך שלנו ולארגוני החינוך, לחברה האזרחית, שתורמת תרומה חשובה, משמעותית, למערכת החינוך ומביאה לידי ביטוי מופלא את הכישרון, את הרצון לתרום תרומה למערכת החינוך, שאין לה חלופה, שאין לה ערוך. אני שמח שמערכת החינוך יודעת לקבל אותם בהוקרה.

ולכם התלמידים, זאת הזדמנות של פעם בחיים. אנחנו כאן עכשיו דיברנו שלושה מבוגרים, ראש העיר, שר החינוך ואנוכי. ראש העיר כנראה עדיין לא שכח את תקופת היותו תלמיד, מראשי הערים הצעירים שלנו, נדמה לי השני הצעיר בישראל, אבל לכם אנחנו יכולים לומר בוודאות, זאת הזדמנות של פעם בחיים, זאת הזדמנות שלא תחזור, אף אחד לא חוזר לגן הילדים ואף אחד אחרי זה לא חוזר לכיתה א' וגם לא לכיתה י"ב. תנצלו את ההזדמנות המופלאה שניתנת לכם במדינת ישראל, שחרף כל הקשיים וחרף כל הבעיות, אנחנו יכולים להתגאות במערכת חינוך ראויה שיודעת להעניק לילדים שלנו את המיטב. אני מאחל לכם מעומק הלב הצלחה רבה.

עוד משהו אני רוצה לומר לגבי המורים. בכל ההשוואות הבין לאומיות, בעיקר מול המדינות המפותחות, המכונות המדינות של ה-OECD, שעכשיו הצטרפנו לחבורה המובילה הזאת, כ-40 מדינות, המפותחות ביותר בעולם, בכל ההשוואות אנחנו עומדים בבעיות קשות עם מערכת החינוך שלנו, לא רק בסוגיית ההישגים, השכר של המורים בישראל בהשוואה לשכר הממוצע במדינות המפותחות נמוך, משהו כמו 20% פחות, הצפיפות בכיתות שלנו היא צפיפות גבוהה, באופן משמעותי מעבר לצפיפות הממוצעת במדינות המפותחות, מספר השעות הנלמדות בכיתות בפועל הוא מספר נמוך, ואם חרף כל הקשיים האלה, ואם חרף כל הבעיות האלה, אנחנו מגיעים למערכת החינוך שאנחנו יכולים להתפאר בה, אני אומר, מוריי ורבותיי, בלב שלם, ברגע של חולשה, של איש שצריך לבקר את מערכת החינוך, אבל אני שמח על רגע החולשה הזה, שאנחנו צריכים להעריץ, להוקיר ולהצדיע למערכת החינוך שלנו על הישגיה. עכשיו תחשבו מה יקרה ביום שמדינת ישראל תוכל לתת אחוז אחד יותר מהממוצע שנותנים במדינות המפותחות, איך מדינת ישראל באמת תהיה אור לגויים בכל התחומים, ואני מאמין שגם התקופה הזאת בוא תבוא בהקדם ויש פה אתגר חשוב לשר החינוך, שאני מאמין שהוא יכול להוביל למטרה חשובה זו.

אגב, זאת ישיבה פורמלית של ועדת החינוך ואתם יודעים שבכנסת לא מוחאים כפיים. נתתי היתר, אבל את ההיתר הזה נשמור לסוף הדברים. כן, זאת ישיבה פורמלית, תתפלאו. לא כל הישיבות הן כאלה חגיגיות, אבל היום זה יום חג לאומי, אמרנו, ראש השנה לחינוך.

ככל שאנחנו דורשים לראות בחינוך את הנושא הלאומי החשוב ביותר, ובצדק, אנחנו מבקשים, והדגישו זאת גם ראש העיר ושר החינוך, לראות את החינוך ראשון בסדר היום הלאומי, צריך בראש ובראשונה, משפחת החינוך החשובה היושבת כאן, שאנחנו נאמין בעצמנו, שאנחנו נכיר בערך עצמנו, שאנחנו נדע שאנחנו ראשונים במעלה, שאנחנו נאמין שמערכת החינוך היא המערכת החשובה ביותר במדינת ישראל. ככל שאנחנו נאמין שמערכת החינוך מבצעת את התפקיד החשוב ביותר למדינת ישראל, לעם היהודי ולחברה הישראלית, כך אנחנו נוכל להדביק באמונה הזאת גם את הממשלה, את ראש הממשלה, את שר האוצר, את ועדת הכספים ואת כל אלה שמחליטים במדינת ישראל. קודם כל, בואו אנחנו נאמין באמונה שלמה, ויש לנו את הכוחות להאמין. וככל שאנחנו נדע להכיר בערך עצמנו, ככל שנדע לתבוע מעצמנו מצוינות, מקצועיות, מסירות, התמדה, כך אנחנו נצליח באמת להעמיד את החינוך בראש סדר העדיפות הלאומית.

נאמר על כך שתלמידי ישראל הם הנכס החשוב ביותר. צריך לחזור ולומר את הדבר הזה, ולכן המורים הם העובדים החשובים ביותר במדינת ישראל, שמטפלים בנכס החשוב ביותר, וככל שנאמין בכך, גם החברה הישראלית תאמין בכך.

לסיום, הכנסת שבה מיוצגות כל הדעות, כל השקפות העולם בחברה הישראלית, כל המפלגות, כפי שהיא באה לידי ביטוי בוועדת החינוך, התרבות והספורט, יודעת להתאחד ולתת גיבוי למערכת החינוך לכל רבדיה ולכל מרכיביה, על מנת שהמערכת תוכל להשיג את ההישגים המיטביים בכל התחומים, כפי שציין אותם נכון שר החינוך.

נפתח את שנת הלימודים החדשה הבאה עלינו לטובה בתקווה ובאמונה שהיא תהיה שנת לימודים פורייה ומוצלחת, שנה שלא יהיו בה שביתות, עיצומים ושיבושים, שנה של הנחלת הערכים, של העלאת רמת ההישגים הלימודיים, שנה של צמצום הפערים החברתיים, של צמצום האלימות וההתמכרויות לסוגיהן, שנה של כבוד למורים ושמירת זכויות התלמידים, שנה שנגיד בלב שמח 'שלום כיתה א'', ונדע להיפרד כראוי בסוף השנה מתלמידי י"ב, שיסיימו בהצלחה את בחינות הבגרות ויילכו לשרת את המדינה, שנה שבה כל תלמידינו, כל התלמידים, יחזרו בשלום לביתם, ייזהרו בדרכים ויימנעו מאסונות בטיולים, במחנות ובפעילויות אחרות, שנה שתהיה כתיבה וחתימה טובה, עלו והצליחו.
מנחה
תודה רבה לחבר הכנסת זבולון אורלב.

הנני מתכבד להזמין את מקהלת סימני קול המשולבים בה תלמידים לקויי שמיעה, מבית הספר הממלכתי 'מולדת', בשיר 'כי העולם הוא גם אנחנו', בניצוחה של הגב' גניה דודלזון. מלווה בשפת הסימנים, הגב' עינת אבנעים, קבלו אותם במחיאות כפיים.

(קטע מוסיקלי).

תודה רבה למקהלת סימני קול, ריגשתם אותנו. תודה רבה לכם.

שני ארגוני מורים מובילים את קהל מורי ישראל. אחד משניהם נמצא כאן איתנו, אני מתכבד להזמין את מר יוסי וסרמן, יושב ראש הסתדרות המורים.
יוסי וסרמן
שלום לכולם. מכובדי השר, שהוא אכן שר מוביל, שר חינוך שהחליט להמשיך להוביל את אופק חדש, אותו החלה השרה הקודמת, פרופ' יולי תמיר. פעם ב-62 שנות קיום מדינה החלטנו לעשות שינוי במערכת החינוך, והודות לשר גדעון סער, אנחנו ממשיכים והשנה כ-1,700 בתי ספר ומעל 54,000 מורים ילמדו במסגרת אופק חדש. אופק חדש מבחינתנו הוא שלב ראשון לשיפור ושינוי מערכת החינוך, הוזכרו כאן בעיות לא מעטות, כמו המאבק באלימות, כמו שיפור ושדרוג מעמדו של המורה, כמו צמצום מספר הילדים בכיתות, כמו הגדלה של השכר והבאתו לממדים של ה-OECD, הרי אנחנו מדינה שחברה ב-OECD. כל הדברים האלה חייבים להיעשות ואנחנו, כארגון העובדים של המורים הגדול במדינה, אנחנו נוביל את זאת. יש לנו מזל וזכות שמי שעומד לצדנו, לא מולנו, במשרד החינוך, הוא השר גדעון סער, והודות לו ובשיתוף מלא איתו אנחנו נוביל את השינויים הנדרשים והמתחייבים במערכת החינוך.

המורים הם מובילי החברה, המורים הם התשתית הלאומית הקיומית של העם בישראל, לא אני צריך לומר את זה, כולם צריכים לומר את זה, הממשלה צריכה לומר את זה, השר, שהוא הנציג של כולנו, אומר את זה וגם עושה בהתאם.

ואני גם רוצה להודות מאוד לחבר הכנסת אורלב, יושב ראש ועדת החינוך ולברך גם את שני חברי הכנסת, אלכס מילר ודר' עינת וילף, חברי ועדת החינוך, שמובילים את מערכת החינוך מבחינת ההשגחה של הכנסת על המערכת, אני רוצה להודות לזבולון אורלב על היוזמה בת עשר השנים של פתיחה חגיגית של שנת הלימודים, התלמידים ראויים לכך, המורים, המחנכים כולם, ראויים לכולם, ההורים ועם ישראל כולו ראוי לכך שנפתח שנת לימודים בחגיגיות ובתקווה גדולה ונאחל לכולנו שנה טובה, שנת שלום, שנת שגשוג למערכת החינוך, תודה רבה לכולכם.
מנחה
תודה רבה למר וסרמן.

ועכשיו נעבור לריקודים, לא שאני הולך לרקוד, למרות שפעם רקדתי קצת, שמונה שנים רקדתי ריקודים ואני מוכן להדגים לכם בהמשך מכישוריי, אבל בתנאי קטן מאוד, אני אדגים בפניכם את הריקוד שלי כשהטקס יסתיים ואתם תלכו.

אני מתכבד להזמין את להקת המחול של בית הספר הקהילתי על-אזורי למדעים, חברה ואמנויות, 'אלומות', למחרוזת ריקודים ישראלית, הבה נגילה, בניהולה של הגב' מירי כהן, כוריאוגרפיה שלמה ממן.

(קטע ריקוד).

אני לא יודע מה איתכם, אבל אני נורא מתרגש לקראת פתיחת שנת הלימודים, כיתה י', בגרויות מתחילות, ואני בטוח שגם אתם מתרגשים, לא רק התלמידים מתרגשים, גם ההורים חרדים ומתרגשים לקראת פתיחת השנה. אני מתכבד להזמין את יושב ראש ועד ההורים המרכזי של באר שבע, מר שלמה בן שושן.
שלמה בן שושן
שר החינוך, חבר הכנסת גדעון סער, חבר הכנסת זבולון אורלב, יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, ראש העיר רוביק דנילוביץ', מר יוסי וסרמן, יושב ראש הסתדרות המורים, גב' אמירה חיים, מערכת החינוך, כל הנהלת המחוז, אני לא אפרט, אשר אלון, יושב ראש מועצת התלמידים הארצית, יוסי ג'יבלי, יושב ראש מועצת התלמידים העירונית, מנהלים, מורים, תלמידים, קהל נכבד. ראשית, אני מבקש לאחל לכולנו חג שמח ושנה טובה, מי ייתן ותיפתח עלינו שנה של שגשוג, הצלחה, שלום וביטחון. כולי תקווה כי בקרוב יסב גם גלעד שליט לשולחן יחד עם הוריו, בני משפחתו וחבריו.

אני מבקש להודות על הזכות שניתנה לי לברך בשם ההורים במעמד חגיגי זה, מעמד חג, פתיחת שנת הלימודים. ראשית אני מקווה שנשכיל להשריש מנהג זה כמסורת חגנו, כחג ישראלי לאומי.

התפיסה החינוכית בקהילה עוברת שינוי. אנו עדים היום למעורבות גוברת של הורים בעשייה החינוכית, הורים הם השותפים הראשונים והמרכזיים בתהליך החינוכי, הם אלה היוצרים את האווירה הלימודית בבית והם אלה המחנכים למודעות ערכית, לחינוך וללמידה. מחקרים שנעשו בישראל ובחוץ לארץ מצביעים על קשר ישיר בין מעורבות הורים בחינוך לבין הישגי ילדיהם בלימודים. אנו בהנהגת ההורים מאמינים כי אווירה ואקלים של פתיחות, הבנה וכבוד הדדי הם הבסיס להתנהלות היום יומית בבית הספר, הם המובילים לעידוד הצמיחה והמצוינות והם נותנים מענה לצרכים הייחודיים של כל תלמיד ותלמידה. לנו, ההורים, כמובילי שינוי חובה להתגייס ולפעול למען מעמדם של המורים והמנהלים במוסד החינוכי, להעצים את היחס והכבוד ולטפח את חוסנם האישי, להיות נכונים לסייע ולשתף פעולה, אנו מבקשים להודות לכם, המנהלים, המורים, ולסגל בית הספר, על עבודתכם הנפלאה והשקעתכם העצומה בחינוך ילדינו.

מעורבות הורים ניכרת בתחומים רבים והניבה מספר שינויים ותמורות במערכת החינוך, ממחסור בכיתות לימוד ובמבנים לא ראויים ועד לגביית תקרה לתשלומי הורים, מבעיות רישום לבתי ספר ועד שילוב תלמידים מהחינוך המיוחד במערכת החינוך הרגילה. המדינה, הרשות המקומית ומוסדות החינוך צריכים להבין כי ההורים הם משאב, מעורבותם צריכה להתקבל כמובנת מאליה, הם ציבור בעל ראייה רחבה, חדורי נכונות ומוטיבציה ולנגד עיניהם עומדת רווחת ילדיהם. אדוני השר, הורים צריכים וחייבים להיות חלק בעשייה החינוכית, רק מהפך ארגוני מעוגן בחקיקה יהווה פתרון אולטימטיבי לשותפות מלאה ופורה, עיגון בחקיקה יחייב מתן לגיטימציה לגוף אחד יחיד, מאורגן וכפוף לחוק, והוא יבטל את ריבוי ההתארגנויות היחידניות ואת הבלבול ביניהם, בלבול העלול לגרום נזק וחורבן. ברוב ארצות אירופה וצפון אמריקה מעורבות הורים מעוגנת בחוק. אין אנו רוצים לנהל את מוסדות החינוך ואת בתי הספר במקום ההנהלות המצויות שלהם, אבל כל מוסד, מנהל ומערכת צריכים להיות גם נתונים לביקורת.

כולנו ערים לתרומה הרבה של מצלמות האבטחה בהפחתת האלימות והוונדליזם במוסד החינוכי, גם שמענו אדוני על הכוונה לחבר מצלמות אלה למוקד המשטרתי. אנו, ההורים, חושבים כי האחריות לכל המתרחש בתוך המוסד החינוכי מופקדת על מנהל המוסד ולא אחר, וכי לצד המלחמה בוונדליזם ובהשחתה יש לקחת בחשבון את פרטיותם של התלמידים, יש לקבוע ולחייב כי מערכות אלה יופעלו ויתפקדו אך ורק תחת עינו של מנהל המוסד החינוכי, עליו תוטל החובה לפעול ולהשתמש במידע תוך שמירה על זכויותיו הבסיסיות של התלמיד.

הבוקר, אדוני, נדרשנו לסוגיה חדשה והיא החיפוש הגופני. אין בכוונתי לפתח פה את הסוגיה, אך מאוד ברור, אדוני, שמישהו קצת הפריז פה. יש לזכור שאנחנו מדברים על מוסד חינוכי.

אחד המסרים המרכזיים שלנו הוא שמערכת החינוך היא לא מפעל לציונים ותעודת בגרות, כמערכת חינוכית היא צריכה להיות שותפה בחינוך לערכים ובעיצוב הדורות הבאים למנהיגות ואזרחות טובה. לילדינו מדינת ישראל היא מציאות קיימת, לתוכה הם נולדו, כמעצבי דור העתיד ההורים, המחנכים ומערכת החינוך, צריכים לדבוק בהרחבת מעגל הידע והערכים של ידינו. לדוגמה, אדוני השר, יוזמתך בפרויקט נעלה לירושלים, פרויקט שבמסגרתו חייבים כל תלמיד ותלמידה במסגרת תכנית הלימודים לבקר לפחות פעמיים בירושלים, בירת ישראל. אני מבקש להוסיף ולציין את פרויקט מסע בראשית, או מסע ישראלי, מסע המפגיש תלמידים עם השאלות בדבר זהותם, השתייכותם, מהאני הפרטי, אני ומעורבותי בחברה ובמדינה, ועד חיזוק הזהות האישית, היהודית והציונית דרך הכרת הארץ. כדי לחזק באוזניכם את התמורות החיוביות מפרויקט זה אני מבקש לצטט מעבודת הסיכום של תלמידי מקיף א' בעקבות מסע בראשית ב-2009. זה הסיפא של המצגת; 'מוקדש באהבה לארצנו היפה, האחת והיחידה שנוגעת לנו בנשמה'.

בחברה הישראלית מתנהל דיון ציבורי בסוגיית משלחות תלמידים לחוץ לארץ, דיון שבמסגרתו מועלות טענות כי המשלחות מקצינות את הפערים בקרב התלמידים וגורמות לאובדן שעות לימוד יקרות, ומנגד קצרה היריעה מלתאר במלים את הערך הערכי החינוכי העצום שיש למסע לפולין, על כן, לדעתנו, על המדינה לשנס מותניה, להתעקש ולמצוא את הדרך ואת המימון שיאפשרו לכל תלמיד ותלמידה לקחת חלק ולהשתתף במסע חשוב זה. חילופי משלחות תלמידים לחוץ לארץ אינן נופלות בחשיבותן ובערכן החינוכי. הן חושפות את התלמידים לחיי הקהילות היהודיות בחוץ לארץ, לקשיים ולתמורות החברתיות שבארצות הניכר, הם מהווים שגרירים מצוינים למדינת ישראל ומפנימים את החשיבות והצורך הקיומי של מדינת ישראל. אני סמוך ובטוח כי את אובדן שעות הלימוד היקרות, בעקבות יציאת המשלחות, ניתן לגשר על ידי מציאת פתרונות וחלופות להשלמת הידע. אין לי אלא לקוות, מעל במה זו, שיתרבו ויתעצמו פרויקטים ערכיים חשובים כדוגמת אלה.

חוק חינוך חובה חינם כבר מזמן אינו חינם. הורים נדרשים לשלם אלפי שקלים בשנה עבור תלמיד, כדי לממן את סל השירותים והמוצרים הנוספים שאין המדינה והרשות המקומית מחויבות לספק. העומס על ההורה רב, אך ישנם מקומות בהם ניתן להקל עם מעט תשומת לב. לדוגמה, אדוני, פרויקט השאלת ספרים. זה פרויקט מופלא, בו ההורה שוכר מבית הספר את הספרים בתשלום סמלי, דבר המאפשר לכל ילד לפתוח את שנת הלימודים ללא מחסור בספרים. אם פרויקט זה יהיה חלק מובנה בתוך המוסד החינוכי ולא תלוי רצון של מנהל, זה יקל. זה גם ימנע את העדכונים השנתיים והמהדורות המתחדשות חדשות לבקרים.

אנו מבקשים בהזדמנות זו להודות לוועדת החינוך של הכנסת, בראשות חבר הכנסת זבולון אורלב, שאנחנו רואים שהוא לוקח על עצמו את הנושא, גם של המשלחות לפולין וגם לקדם את הנושא של חוק לפיו סל השירותים הנוספים ימומן על ידי המדינה וייגבה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתוספת לכלל אזרחי המדינה. אישור החוק יסיר סוף סוף את נטל התשלומים הכבד מכתפי ההורים, מאידך יעניק לכל תלמיד ותלמידה את הזכות לסל שירותים אחיד ושוויוני.

לסיום אני קורא מעל במה זו למשרד החינוך, לראשי הרשויות המקומיות, לוועדת החינוך של הכנסת, לארגון המורים, למרות היעדרותו של מר רן ארז, להסתדרות המורים, למנהלים, למורים, להורים ולתלמידים, הגיעה השעה להתגייס כולנו יחד למטרה משותפת אחת, לפעול להעצים, להיטיב ולהצעיד את החינוך לעבר העתיד.

חג שמח, שנה טובה ושנת לימודים פורייה.
מנחה
תודה רבה למר שלמה בן שושן.

אני מתכבד להזמין את יושב ראש מועצת התלמידים והנוער הארצית, אשר אלון. לצורך גילוי נאות, גם אני חבר מועצת התלמידים של באר שבע ושל מחוז דרום, בגאווה גדולה, והפעם המלה 'גאווה' רשומה.
אשר אלון
כבוד שר החינוך, מר גדעון סער, יושב ראש ועדת החינוך, התרבות והספורט, מר זבולון אורלב, כבוד ראש העיר המארחת, מר רוביק דנילוביץ', מנהל מינהל חברה ונוער, מר יוסי לוי, מנהלת המחוז, הגב' אמירה חיים, יושבי ראש ארגוני המורים, ההורים, יושבי ראש המועצות, חבריי בני הנוער, חג שמח ושלום רב.

אם נשאל את רוב האנשים בחברה מה דעתם על בני הנוער, הם יגידו את המשפט הידוע: 'הנוער של היום אינו הנוער של פעם', אך הרשו לי לשתף אתכם בווידוי אישי. אני, אשר אלון, תושב קרית מוצקין, גאה להיות בן נוער במדינת ישראל, אני גאה להיות חלק מנוער סקרן, נוער מעורב, פעיל ואחראי, נוער בעל רצון עז לערכים ולאהבת המולדת, נוער שאוהב את עם ישראל ואת תורתו, נוער המדורג במקום הראשון בעולם באחוזי התנדבות, נוער שזוכה בתחרויות מדע וטכנולוגיה בין לאומיות, נוער שמייצג אותנו בזירה הספורטיבית, מכדורגל וכדורסל, ועד לאולימפיאדת הנוער ומגיע למקומות הראשונים בכל תחום, הנוער הראשון בעולם שקידם חוק בבית המחוקקים, שקורא להכרה בזכויותיו כתלמידים, נוער שעתיד לשרת בצבא ההגנה לישראל וללבוש את מדי הצבא בגאון, נוער שבראשו לא עומדת הסיסמא 'אני ואפסי עוד', אלא משנתו של דוד המלך, 'עולם חסד יבנה', נוער שנותן לעצמו למען האחר, וזאת, רבותיי, לא קיים בשום מקום בעולם.

מעל במה זו אני קורא לך, כבוד שר החינוך, מר גדעון סער, המשך את מגמתך החיובית והתומכת בנוער, חזק את הקריאה לחינוך לערכים ולא רק להישגים וציונים, קרא לשיתוף בני הנוער בתרבות ובחברה, ובשיתוף והכרה של מועצות התלמידים והנוער. עלינו, כחברה, להוקיע את תופעת האלימות ולחנך לערכים, רק מעורבות חברתית, ערכית ואזרחית תצמיח חברה מתוקנת.

אני פונה למורי ישראל, אף על פי שמר רן ארז לא כאן, אנחנו עומדים בפתחה של שנה חדשה, התחלה שכידוע מוטלת בספק, אנא חשבו גם עלינו, התלמידים, מנעו את השביתה, חשבו כמה סבל היא תגרום לתלמידי החטיבות העליונות, לימוד בשעות הערב המאוחרות, דחיית בגרויות, דחיית גיוס, עצרו מהלך זה. נכון, ישנה זכות במדינת ישראל לשבות, אך, חברים, חשבו על השלכות השביתה וההשלכות לא יהיו חיוביות.

הורים יקרים, כתלמיד וכאדם, קודם כל, שעתיד לגדל בעזרת ה' את ילדיו במערכות החינוך בארץ, אני מבקש, די לעודף הלגיטימציה הניתנת לנו, הילדים, מצדכם. דיברת כאן על מעורבות הורים, יש הבדל בין מעורבות להתערבות וההבדל הוא גדול מאוד. צריך לכבד את המורה, את הסמכות שלו, בטרם מגדפים אותו ומתלוננים עליו. נאמר בגמרא, 'איזהו חכם, הרואה את הנולד', זה נאמר אמנם על יוסף, אך זה נוגע לכל אחד מאיתנו, אז באמת מי ייתן ועתיד ילדיכם יעמוד כאור מול עיניכם.

לתקשורת על גווניה השונים, מספיק להראות רק את הצד השלילי של בני הנוער, כתבות על הנוער השתוי באילת, הנוער האלים בפארקים, זה מאוס. הציגו את הנוער האיכותי, תאמינו לי, הוא מרבית הנוער, למעלה מ-10,000 בני נוער פעלו במסגרת מנהיגות צעירה בהכשרות של מינהל, חברה ונוער בקיץ הזה, אלפי תלמידים השתתפו במסגרת תנועות הנוער במחנות ועוד אחרים עבדו וסייעו לפרנסת המשפחה בקיץ. הביאו מודל חיוביים לחיקוי, שהנוער יתהדר בהם. ישנם הרבה בני נוער שניתן לספר את סיפורם והנוער הטוב והאיכותי. רבותיי, הנוער לא השתנה, הוא עדיין טוב וקיים, תראו את כל הקהל שיושב פה.

לפני סיום, אני קורא לכם, חבריי לספסל הלימודים, בואו נשקיע בעיקר ולא בטפל, נדאג לזולת ולאחר, נצרף לשורותינו גם את התלמידים הבודדים, המסתגרים, בואו נציג יחד את היפה שלנו, כבני נוער כמובן, בואו נתנהל בתוך אחריות, הן בשעות הפנאי והן בשעות בית הספר, נשקיע בלימודים, כי אחרי הכל העתיד קורה לפנינו. זכרו כי אנו אזרחי המחר של מדינת ישראל, בואו ונצמח להיות האזרחים הכי טובים שיש, אזרחים האוהבים את מולדתם, גאים בה ועושים למענה. אזרחים שהם חלק מחברה מתוקנת, אוהבת יותר, תורמת יותר, מקבלת את האחר יותר. זכרו כי קודם כל השינוי מתחיל בנו ולא באף אחד אחר.

אני מאחל לכל עם ישראל, תלמידים, הורים ומורים, שנת לימודים פורייה, שנת עשייה, שנה שבעזרת ה' תתחיל ב-1 בספטמבר ותסתיים ב-30 ביוני ללא תקלות ומהמורות. שנה טובה לכולם.

אני מתכבד להזמין את רעי, יושב ראש מועצת התלמידים והנוער בבאר שבע, וסגני במועצת התלמידים והנוער הארצית, יוסי ג'יבלי, להכריז על טקס החלפת הדגלים בין בוגרי כיתה ו' לתלמידי כיתות א'. יוסי, בבקשה.
יוסי ג'יבלי
מכובדיי, אני רוצה לאחל לתלמידי העיר והמדינה שנה של למידה מסקרנת, למידה מתוך חוויה מעניינת ומעשירה, שנה של המשך הפעילות החברתית האמיתית של בני הנוער, שנה של ערכים והתנדבות.

אני מתכבד להזמין את נציגי כיתות ו' ואת נציגי כיתות א', המצטרפים למערכת החינוך, בליווי נציגי תנועות הנוער, לטקס החלפת הדגלים, בליווי תמי ומיכל, מש"ציות. מתיכון עירוני מקיף א'.

(טקס החלפת דגלים).
מנחה
אני מתכבד להזמין את שר החינוך, חבר הכנסת גדעון סער, את יושב ראש ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, חבר הכנסת זבולון אורלב וראש העיר באר שבע, מר רוביק דנילוביץ', בבקשה לעלות לבמה. ואת חברי הכנסת אלכס מילר, סגן יושב ראש הכנסת, וחברת הכנסת, עינת וילף, בבקשה.

לפני שירת התקווה, מספר שלמי תודה. לעיריית באר שבע, מינהל החינוך, תרבות, נוער וספורט, המחלקה לאירועים, מינהל חברה ונוער במשרד החינוך, מחוז דרום, מגיע להם מחיאות כפיים.

ולשירת התקווה, חברים, הקהל מתבקש לעמוד.

(התקווה).

הישיבה ננעלה בשעה 11:45

קוד המקור של הנתונים