ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 21/07/2010

תקנות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקומות ציבוריים קיימים), התשס"ז 2007

פרוטוקול

 
PAGE
11
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

21.7.2010


הכנסת השמונה עשרה

נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 336

מישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות

יום רביעי, י' באב התש"ע (21 ביולי 2010), שעה 09:30
סדר היום
תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקומות ציבוריים קיימים), התשס"ז-2007
נכחו
חברי הוועדה: חיים כץ – היו"ר

אילן גילאון – מ"מ היו"ר
מוזמנים
רני פינצי, מנהל המינהל לשלטון מקומי, משרד הפנים

איתי קורן, ממונה תקצוב, משרד הפנים

עו"ד דן אורן, משרד המשפטים

רפ"ק דוד חדד לוי, אדריכל המשרד לביטחון פנים

סג"ד בני נוה, ראש ענף תכנון אסטרטגי, המשרד לביטחון פנים

דני כץ, משרד הרווחה והשירותים החברתיים

עו"ד אליהו ליפשיץ, מנהל מחלקה בכיר, משרד התיירות

דני בר-און, יועץ בכיר לתשתיות ואחזקה, משרד הבריאות

מיטל הוברט אשכנזי, המשרד לענייני גמלאים

עו"ד אילן שפירא, מנהל תחום רגולציה עסקית, דואר ישראל

עו"ד פרלי שר, הלשכה המשפטית, דואר ישראל

פנינה בן דוד, מנהלת המחלקה הכלכלית, התאחדות המלונות

עו"ד מיכל שיק הרטוב, יועצת משפטית, עמותת נגישות ישראל

סיגל רצאבי, מנהלת פורום עסקים מקדמי נגישות ישראל, עמותת נגישות ישראל

אחיה קמארה, נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

שמואל חיימוביץ, ממונה נגישות ארצי, נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות

עו"ד יהודה מירון, נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות

בלהה ברג, יועצת לנציבות שוויון לאנשים עם מוגבלות

עו"ד קרן גייר כהן, מנהלת האגף לקידום זכויות, אלו"ט

צבי שושני, אלו"ט

יואב קריים, דובר מטה מאבק הנכים

ד"ר גבריאלה עילם, מורשה לנגישות

יעקב עילם, נגישות, מטה מאבק הנכים

פיני קבלו, סמנכ"ל רווחה וקשרים עם הכנסת, המרכז לשלטון מקומי

נעמה לרנר, מנהלת המחלקה הקהילתית, בזכות

שרה ארליכמן שנהב, סגן ראש קהילה נגישה, ערד

יגאל גלעדי, פעיל קהילה נגישה, ערד

שלומי דרורי, עמותת לשמ"ה

טל לב, המרכז לעיוור
ייעוץ משפטי
אייל לב ארי
מנהלת הוועדה
וילמה מאור
רשמה וערכה
אהובה שרון – חבר המתרגמים בע"מ
תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקומות ציבוריים קיימים), התשס"ז-2007
היו"ר חיים כץ
בוקר טוב לכולם. אני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות. על סדר היום תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות למקומות ציבוריים קיימים), התשס"ז-2007.


אנחנו מביאים כאן לסיכום עבודה שנמשכה שנה עליה ניצח חבר הכנסת אילן גילאון ועשה זאת בעבודת קודש ובעבודה קשה. תוך ירידה לפרטים ותוך תשומת לב הוביל את התקנות האלה עד לשלב הזה.


אני מבקש ממך לנהל את הישיבה. עבדת כל כך קשה ואתה ראוי לנהל את הישיבה. הרווחת את זה ביושר.
היו"ר אילן גילאון
אני אומר לך מה התגלה לי. כל הזמן הערצתי את הגאונות שלך ואת זה שאתה כל פעם אומר את התאריך העברי, אותו אתה יודע בעל פה, אבל בסוף אמרו לי שאתה קורא את זה מהדף.
היו"ר חיים כץ
נכון.
היו"ר אילן גילאון
נשארה מהמורה אחת מאז הישיבה הקודמת, אותה היינו אמורים לסגור. כדי ליישב את ההדורים הזמנו לכאן באופן רשמי גם את שר הפנים וגם את המנכ"ל. נכון להיום אני עוד לא יודע ולא יכול לדעת מה עמדת משרד הפנים למעט מה שאתה אמרת לי ואני שומע כל מיני רחשים חדשים.


הייתי רוצה לשמוע מנציג משרד הפנים את עמדת משרד הפנים בנושא הרשויות האיתנות והרשויות הלא איתנות. אנחנו לא הסכמנו לפצל בין השניים משום שזה נוגע לליבת התפיסה של הנגישות. כלומר, כל אדם הגיוני היה מעריך שקודם כל צריך להנגיש במקומות הקשים ביותר משום ששם רמת המוביליות היא הנמוכה ביותר, אבל הנה בא משרד הפנים ואומר שנשחרר את הרשויות הלא איתנות, וזה גם לאחר שאנחנו כאן הלכנו לקראת ונתנו עוד שלוש שנים לרשויות כי השתכנענו שזה עומד להיות נטל קשה ואנחנו מוכנים להתפשר.


אני לא יודע כרגע מה עמדת משרד הפנים והייתי רוצה לשמוע אותה, לפני שאנחנו מתחילים בהקראה ומסיימים את הנושא.


מי נמצא כאן ממשרד הפנים?
וילמה מאור
מר פילצר אמור להגיע כפי שמסרו לנו, אבל אני לא רואה אותו כאן.
אחיה קמארה
נמסר לי על ידי מנכ"ל משרד המשפטים שהוא שוחח הבוקר עם השר ועם מנכ"ל משרד הפנים והם הסירו את ההסתייגויות שלהם. כמוך גם אני שומע עכשיו שמועות אחרות, אבל זה מה שנאמר לי במפורש על ידי מנכ"ל משרד המשפטים, שהם הסירו את ההסתייגות שלהם.
היו"ר חיים כץ
זה לא מוסמך. צריך לבוא נציג מוסמך לכאן.
פיני קבלו
השבוע הייתה ישיבה ארוכה עם שר האוצר וגם הנושא הזה עלה במלוא חריפותו כי אנחנו יודעים שהנושא הזה בסופו של דבר נופל לפתחם של ראשי הרשויות שגם צפויים לתביעות. אני רוצה להבהיר שהתקציב היחיד שיש לפחות לרשויות בפריפריה הוא תקציב פיתוח והתקציב הזה בשנים האחרונות ירד בצורה משמעותית והוא לא מאפשר לראש רשות – מלבד תב"רים קבועים שיש לו, ואנחנו יודעים איך הדברים מתנהלים כי יש לו חינוך, רווחה – לפעול. אנחנו מנהלים משא ומתן עם שר האוצר בקשר לתקציב הפיתוח, המקור הכספי אתו יכולים להיכנס לנושא הזה, הוא רק מתקציב הפיתוח ותקציב פיתוח גם מאפשר לנו, אם אנחנו מתקשרים עם משרדי ממשלה אחרים – תחבורה או כל גוף אחר – זה נותן לנו את הכסף למצ'ינג על מנת לבצע פעולות שנדרשות בנגישות.


צפיתי את העניין של הנגישות לפני הרבה זמן ואנחנו גם ביקשנו מחברת משק כלכלה שלנו ביחד עם הנציב הקודם, אתו נפגשנו, איזשהו סקר מקיף לכל הרשויות כדי שנדע פחות או יותר מה היקף הבעיה בכל ישוב וישוב, על מנת לשבת וללמוד אותה, אבל לצערי עד לרגע זה אין את הסקר הזה כדי שנוכל להציג אותו וגם לדעת מה מידת התקציב הנדרש בכל ישוב וישוב.


אין לי תשובות ואין לי בשורות לנושא הזה. כרגע נכנס נציג משרד הפנים ואני חושב שהוא באמת צריך לתת לנו את הפתרונות לזה. שמעתם שהמגזר הערבי היום שובת לחלוטין ובשבוע הבא יעלה לירושלים. מצב המענקים לא משתפר ובעיקר תקציב פיתוח אין.
היו"ר חיים כץ
מה עם הגבייה? הגבייה משתפרת?
פיני קבלו
הגבייה משתפרת, כן. בחלק מהמקומות היא משתפרת. כמובן שהקשיים במגזר הערבי הם שונים וצריך לעשות הבחנה, אבל בישובים האחרים, סוציו אקונומי 3, 4 ו-5, יש פיקוח צמוד של משרד הפנים, יש תוכניות הבראה שמחייבות העמקת גבייה, ואני חושב שבדברים האלה אנחנו עולים על דרך המלך. כמובן שבמגזר בעיות התעסוקה הן קשות, העוני שם קשה ויש עוד הסברים נוספים שלא אמנה אותם אבל הם מקשים עליהם אפילו להפעיל שירותי רווחה תקינים. אני כמחזיק תיק הרווחה בשלטון המקומי רואה את הפער שהולך וגדל בין הרשויות 1 ל-6, ושם אנחנו מוצאים שאפילו שימוש שהמדינה מקצה להם למתן שירותי רווחה לאותם נכים וילדים שנמצאים במצוקה או הוצאת ילדים, לא עושים שימוש כי אין להם את ה-25 אחוזים מצ'ינג שצריכים להינתן לאותה פעולה. לכן זה גלגל שמתגלגל וצריך לתת לו את הפתרון.
היו"ר אילן גילאון
לנו אין שום טענות לגבי השלטון המקומי אלא להפך. אנחנו רוצים לעבוד יחד אתו. כמו שיש מענק איזון בכלל שצריך להיות ובמאבק הכולל אנחנו אתך, גם בנושא הזה של הנגישות שהולך להיות שפה חדשה, ראוי להתחיל דווקא מהמקומות האלה. שלא יימצא חס וחלילה מצב שאדם מוגבל בפריפריה או בעיר פיתוח ייפגע פעמיים. הצפי של השולחן הזה היה שמשרד הפנים ביד אחת אתנו יבוא מול האוצר.
פיני קבלו
אני מקווה שמשרד הפנים לגבי תקציב פיתוח ייאבק ביחד אתנו להגדלתו כך שאחוז מסוים ממנו יוקצה ויהיה צבוע לנושא הנגישות ולא יעשו בו שימוש לכיכרות ולדברים אחרים.
היו"ר אילן גילאון
בהחלט. בינתיים הגיע נציג משרד הפנים. הזמנו אתכם היום כדי לדעת באופן סופי את עמדת משרד הפנים לגבי התקנות שלנו והתחולה שלהן.
רני פינצי
משרד הפנים באופן עקרוני תומך בחוק. הבעיה היא שהחוק מטיל את כל האחריות ואת כל המימון על הרשויות המקומיות. כל ניסיוננו לקבל ממשרד האוצר סיוע לרשויות המקומיות שאינן יכולות לממן את יישום החוק, לא צלחו. אפילו לקבל תקציב כדי לבדוק כמה זה עולה בכל רשות, לא הצלחנו.


מה שהשרים עשו – גם השר שטרית וגם השר אלי ישי – הם החילו את חובת הנגישות על כל אותן רשויות שיכולות לממן את זה כלכלית. יש רשימה של רשויות איתנות שנבחנות על פי מדדים כלכליים וכל רשות שהיא מתאזנת במסגרת תקציבה – היא לא צריכה להיות אפילו נטולת מענק, גם אם היא מקבלת מענקים מהמדינה אבל היא מצליחה לשמור על תקציב מאוזן לממן את פעולותיה – החיל עליה השר חובה לקיים את הנגישות. הבעיה היא באותן רשויות חלשות שלא מסוגלות היום לשלם. אני לא רוצה לנקוב בשמות הרשויות אבל יש לנו היום רשויות שמלינות שכר, יש רשויות שלא מצליחות לשלם את תשלומי המים והמים אצלן מנותקים ועוד בעיות אחרות. להטיל עליהן עוד חובה מימונית כבדה, נראה לנו שזה יבזה את החוק כי אף אחד לא יקיים אותו. זה בעצם יגרום לזילות החוק. אנחנו בעד שהחוק יקוים במקומות שאפשר לקיים אותו.


משרד הפנים, כמו שהציע יושב ראש הוועדה בישיבה הקודמת, מוכן לבוא ולהרים את נס המרד ביחד עם הוועדה מול האוצר כדי להשיג לזה תוספת תקציב.


מעבר לכך, בסיכום שסיכמתי עם יהודה מירון בשבוע שעבר, גם תקציבי הפיתוח הקטנים שנותן משרד הפנים – משרד הפנים מקצה לרשויות כ-150 מיליון שקלים בשנה לתקציבי פיתוח כוללים – התקציב הזה משמש לכמה וכמה דברים. הוא משמש להחלפת נורות, הוא משמש לקניית פחי אשפה, הוא משמש לתחזוקת רחובות וגם לשיפוצים בתוך מבנה המועצה, חלק ממנו. סיכמתי עם יהודה שנוציא הנחיה – ואין בעיה להוציא אותה – שבכל אותם מקומות שאנחנו מקציבים תב"רים, מקציבים תקציבים לשיפוץ מבני מועצה, נחייב לעשות באותו חלק של השיפוץ גם את חובת ההנגשה כי זה כסף שאנחנו יודעים לתת.


מעבר לכך, צריך תוספת משאבים.
היו"ר אילן גילאון
מה שאתה אומר כמעט מבטיח שזה לא יהיה לעולם.
רני פינצי
אלא אם תהיה תוספת תקציב.
היו"ר אילן גילאון
אתה ער לכך שהארכנו את תוקף התקנות עד 2021?
רני פינצי
נכון.
היו"ר אילן גילאון
זאת אומרת, משרד הפנים לא מתכוון לנהל מול האוצר מאבק בנושא הזה?
רני פינצי
נהפוך הוא. אני חושב שאמרתי עכשיו במפורש.
היו"ר אילן גילאון
אבל בפברואר שמענו בדיוק את אותה טענה שאתה טוען עכשיו. כמה זמן עבר מאז?
רני פינצי
אני אפנה את תשומת לב הוועדה לכך שמשרד הפנים ביקש להגדיל את תקציבי הפיתוח של משרד הפנים מ-200 מיליון שקלים למעל 500 מיליון שקלים. מרכז השלטון המקומי, עד כמה שאני יודע, הולך לצאת להפגנה או לעשות רעש בימים הקרובים בדיוק על אותו רקע כי הייתה הבטחה של שר האוצר להגדיל את תקציבי הפיתוח.
היו"ר אילן גילאון
תן לנו להבין אותך. אתה תומך בתקנות שלנו או לא?
רני פינצי
אני תומך בתקנות.
היו"ר אילן גילאון
לא אתה, המשרד שלך.
רני פינצי
המשרד תומך בתקנות והוא מחיל אותן כרגע היכן שאפשר ליישם אותן.
היו"ר אילן גילאון
אז הוא לא תומך.
רני פינצי
נהפוך הוא.
היו"ר אילן גילאון
זאת אומרת, במילה אחת – כן, בשתי מלים – לא תומך.
רני פינצי
לא. נהפוך הוא. אנחנו מחילים את זה באותם מקומות שאפשר לעשות את זה אמיתית.
היו"ר אילן גילאון
אנחנו לא מוכנים להפריד בנושא הנגישות בין הרשויות האיתנות לאלה שהן לא איתנות. מבחינתנו אנחנו עוסקים באנשים מוגבלים ולא ברשויות מקומיות ואני רוצה שתבין את זה היטב היטב.
רני פינצי
זה ברור לחלוטין. מעבר לכך, אני מפנה את תשומת לב הוועדה שמספר הרשויות האיתנות בשנים האחרונות הולך ועולה. מספר הרשויות שמצטרפות לאותו מעגל שמסתדרות ומשרד הפנים מסייע להן לסיים את מצוקותיהן הכספיות, עולה.
היו"ר אילן גילאון
אנחנו שמענו כאן לא פעם אחת, ויותר מאשר ברמיזה, שהשר לא יחתום על התקנות אם אנחנו לא נסכים לעניין של ההפרדה הזאת. ובכן, אנחנו לא מסכימים לעניין של ההפרדה הזאת ואני רוצה להיות בטוח ולדעת שהשר הולך לחתום על התקנות כי אחרת לא עשינו שום דבר. אם השר לא רוצה לחתום על התקנות, לפחות שיבוא ויסביר למה.
רני פינצי
דומני שהשר אמר שהוא מחיל את התקנות על כל אותן רשויות שיכולות לעשות את זה מבחינה כלכלית.
אחיה קמארה
מר פינצי, לפני שהגעת לכאן אני אמרתי שמנכ"ל משרד המשפטים דיבר הבוקר עם שר הפנים ועם מנכ"ל משרד הפנים והם הביעו בפניו בפירוש את הסרת ההסתייגויות שלהם מהתקנות האלה. אני מקווה שאתה מעודכן בעמדה הזאת כפי שמשרד המשפטים הבין אותה.
רני פינצי
אני מגיע לכאן אחרי שדאגתי לוודא את עמדתי עם השר. קיבלתי את עמדת השר ואני מביע אותה כאן.
היו"ר אילן גילאון
הנגישות אומרת שאנחנו מדברים כאן בשפה מאוד פשוטה, עד כדי כך שאפילו חברי כנסת יוכלו להבין מה אתם אומרים. אני מאוד לא אוהב את הדברים שפותחים ברמת העיקרון – גם אומרים הצעירים – ואומרים שפותחים, אבל. אנחנו מדברים כאן באופן מאוד נחרץ בעניין הזה שלא תהיה שום הפרדה, לא יהיה שום הבדל בין איתנות ללא איתנות. לו היינו צריכים לעשות הפרדה כזאת, היינו מתחילים בלא איתנות והולכים אל האיתנות כי זאת האמונה של הוועדה וזה העיקרון של חוק שוויון. אם השר לא רוצה לאשר את הדברים הללו, הוא מוכן להפקיר את הלא איתנות, שיבוא ויסביר גם למה, כי מי שנדפק פעם, נדפק תמיד.
רני פינצי
אני לא חושב שזה מה שהשר אמר. מה שאומר משרד הפנים ושר הפנים זה שללא תוספת ---
היו"ר אילן גילאון
אנחנו לא בעד לשים מכשול בפני עיוור, אפילו שהוא שר הפנים . הוא כנראה לא מודע למשמעות האמיתית של הדברים ומה זה אומר לגבי שר הפנים שהוא גם שר כל כך חברתי, לפחות בעיני עצמו.


בכל מקרה אנחנו נאשר את התקנות אבל רצינו לדעת ששר הפנים מתכוון לחתום על כך וזאת השאלה שלנו.
היו"ר חיים כץ
יש לו אפשרות למשוך את זה לפני האישור.
שמואל חיימוביץ
למשוך יכול שר המשפטים.
היו"ר אילן גילאון
רק שר המשפטים יכול למשוך.
רני פינצי
אני לא חושב ששר הפנים רוצה למשוך את התקנות. שר הפנים רוצה ליישם את התקנות. ללא תוספת תקציב, חלק מהרשויות המקומיות, לא מסוגלות לעשות את זה. אפשר לחתום על תקנות ולהחליט שלא התכוונו, אנחנו לא רוצים באמת שזה יתקיים, אבל אני לא חושב שזאת לא עמדת הוועדה ובוודאי שזאת לא עמדת משרד הפנים. אנחנו בעד לקיים את התקנות האלה ובכל אותן רשויות שיכולות לקיים אותן ללא תוספת תקציב מתקציבן השוטף, שר הפנים יחתום על התקנות. לגבי הרשויות האחרות, ללא תוספת תקציב, הוא לא יכול לעשות את זה.
היו"ר חיים כץ
מנכ"ל משרד המשפטים מבקש שנעשה הפסקה ושלשכת שר הפנים תיצור אתו קשר.
היו"ר אילן גילאון
לא, לא צריך לעשות הפסקה. אנחנו נדבר על רוח החוק.


תמסור למשרד שלך שאנחנו בכל מקרה ממלאים את תפקידנו. אני יכול לומר הרבה מאוד דברים לגבי תמיכת משרד הפנים בכלל ברשויות המקומיות ובעיקר ברשויות המקומיות הלא איתנות. יש לי הרבה מה לומר ואני גם יכול להשוות את זה למקומות שהשר לפחות יוצא גיבור גדול. הוא תמיד גיבור גדול על כל מיני כאלה, עיירות שהן לא איתנות והוא פחות גיבור כלפי אשכנזים ליטאים, אבל אני לא רוצה להידרש לעניין הזה כי זה לא ממין העניין.


אנחנו נתקין את התקנות. אנחנו יוצאים לדרך ושר הפנים יחליט מה שהוא ירצה להחליט אבל הוא יצטרך להסביר את הדברים. יותר מפעם אחת שמעתי איום שאם לא, אז לא, ואנחנו לא מוכנים להתניה הזאת.
אייל לב ארי
אני רוצה להבין את עמדת משרד הפנים. המשמעות כרגע היא שהרשימה הזאת היא רשימה סגורה.
רני פינצי
לא. מי אמר דבר כזה?
אייל לב ארי
כך זה משתמע.
רני פינצי
זה לא נאמר אף לא לרגע, שזאת רשימה סגורה. אני ראיתי מכתב כזה של מר אחיה קמארה לשר. כנראה מי שהביע כאן את עמדת משרד הפנים לא הביע את עצמו כהלכה או שלא הובן כהלכה. הרשימה היא רשימה פתוחה. עובדה היא שבמהלך שלוש השנים האחרונות הרשימה רק הולכת וגדלה. אמרתי לפני עשר דקות שככל שרשויות תגענה לאיזון תקציבי, והן מגיעות ומספר הרשויות האלה הולך ועולה, או לחילופין נקבל תוספת תקציב עבור הרשויות האלה, יהיה מקור מימון לממן את הנגישות ברשויות האלה, יתווספו עוד ועוד רשויות לעניין הזה. הרשימה ודאי שהיא לא סגורה.
היו"ר אילן גילאון
יש אופציות. באופן פרטני, מול הנציבות, כל רשות יכולה לקבל איזה שהן הנחות או בהדרגה, אבל זה מול הנציבות. אתם אפילו לא מציעים הצעה קונקרטית ואני לא אומר שהיינו מקבלים אותה.
רני פינצי
אין מניעה. אף רשות לא נמנע ממנה ליישם את החוק. לא נמנע משום רשות ליישם את החוק, אם היא רוצה לעשות את זה.
שמואל חיימוביץ
אם לא תשפה אותן, הן לא יוכלו לבצע אותו.
רני פינצי
מאיפה אני אשפה אותן? זה בדיוק העניין.
שלומי דרורי
לא יתכן שמי שגר בפריפריה והשכר שלו הוא נמוך, הוא נדפק שלוש פעמיים. אין לו עבודה כמו שצריך ואם הוא נכה, הוא יסבול שלוש פעמים. זה לא יתכן. אין מצב כזה. תמצאו את הכסף לכך.
היו"ר אילן גילאון
אני אתן ליואב להתבטא ולאחר מכן נעבור לרוח התקנות. אלה תקנות רבות ולכן נדבר על רוחן.
יואב קריים
לפני שאני מתבטא, אני רוצה להבין בצורה קצרה של כן או לא. השר יחתום על התקנות או לא יחתום עליהן? כן או לא?
רני פינצי
הוא יחתום.
היו"ר חיים כץ
אל תענה לו.
רני פינצי
למה לא לענות לו?
היו"ר חיים כץ
כי אתה לא צריך לענות לו. הוא מדבר לוועדה.
היו"ר אילן גילאון
יהודה, אני מבקש ממך להציג את רוח התקנות.
יהודה מירון
בוקר טוב. טיוטת התקנות שאתם הולכים לאשר אותה כעת, מדברת על בניינים קיימים בישראל, בהם למעשה היתרי הבנייה להקמתם התקבלו עד 2009. אלה בניינים בהם ניתנים שירותים ציבוריים מכל סוג ומין, בסקטור הפרטי ובסקטור הממשלתי-מוניציפאלי.


התקנות האלה מכתיבות הליך בו מי שאחראי לבניינים האלה צריך לבדוק אותם בפרק זמן מסוים. בעקבות הבדיקה – שגם היא מוכתבת בתקנות כי למנוע אי בהירויות ושאלות מיותרות – אם הכל בסדר, הוא מסמן וי ומתקדם קדימה. אם יש תקלה או הבדיקה העלתה חסרים כאלה ואחרים, הוא נדרש להיכנס לשלב של ביצוע שגם אותו התקנות מכתיבות לפי לוחות זמנים. זה עיקר התקנות.


יש כאן עוד שלב מקביל, שתוך כדי בדיקה, אם גיליתי כמי שחייב בנגישות שיש תקלה ובעקבות זה אני צריך להסדיר דברים מסוימים ולמשל אני נדרש להתקין מעלית ומתברר שבאותו בניין ישן אין מקום, יש אפשרות גם שאותו אדם יטען לפטור מסיבות הנדסיות בנושא הזה או למשל במתחם של שימור, שם הוא יכול לנסות לטעון שאותה התאמת נגישות יכולה לגרום לפגיעה באופיו המיוחד של אותו בניין. גם נושא זה מוסדר בתקנות.


יש כאן הבחנה, לפי מה שקובע החוק, בין לוחות הזמנים, החלה הדרגתית בין מה שנקרא הסקטור הפרטי לבין הסקטור הציבורי. בעניין הזה כבר עשינו התאמה לאותה הצעת חוק שאילן והוועדה מעלים היום או מחר לקריאה שנייה ושלישית.
היו"ר אילן גילאון
תודה רבה.


אנחנו נאשר את התקנות שנדונו.
יהודה מירון
שתי נקודות בהמשך לישיבה שהתקיימה ביום ראשון כאשר הראשונה היא בעקבות הערת משרד המשפטים. בעקבות החוק שיזם אילן, עשינו התאמות בתוך התקנות.
אייל לב ארי
תקנה 8.
יהודה מירון
תקנה 8. לפי הצעת החוק, שאני מקווה שתאושר, תהיה אפשרות לרשויות ציבוריות שאינן רשויות מקומיות להאריך את משך הזמן לשנה או שנתיים או שלוש. כבר כאן בתקנות עשינו התאמות של לוחות זמנים שכל אחת, לפי ההארכה שתקבל, תוכל לפעול.
היו"ר אילן גילאון
באישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.
יהודה מירון
ההארכה, ודאי. לוחות הזמנים כבר מופיעים כאן באופן מובנה לאור הארכה שתקבל באישור הוועדה.


נקודה נוספת. מי שחייב לפי התקנות לבצע בית שימוש נגיש ובדין הצליח לטעון לפטור מאותו בית שימוש נגיש, הוא יהיה חייב באחד מתאי השירותים שלו לגברים ונשים, לעשות לו התקנה מסוימת על ידי מאחז יד והגבהת אסלה כדי שתהיה איזושהי אפשרות לאוכלוסיות מסוימות להשתמש בזה.
היו"ר אילן גילאון
אנשים שבאו היום לא מבינים על מה אתה מדבר. זה משהו שלא הסתיים בישיבה הקודמת.
יהודה מירון
בהנחה שאותו תא שירותים הוא לפחות שמונים סנטימטר בין קירותיו, אז יהיה אפשר לבצע את ההתאמה.
היו"ר אילן גילאון
רציתי לומר שלא היה שום רמז לכלום. לא התכוונתי לרמוז כלום.
אייל לב ארי
הכוונה היא לספח בעמוד 54.


יש לי עוד נקודה אחת שאותי מטרידה בעקבות כל הדברים שנאמרו כאן לגבי תקנה 8(ה). ירדתי מזה.
היו"ר אילן גילאון
בסדר. אנחנו רוצים לאשר את הנוסח.
שלומי דרורי
ברשותך, הייתי רוצה להוסיף תקנה נוספת.
היו"ר אילן גילאון
לא. זה לא עובד כך.
פנינה בן דוד
אני לא הולכת להוסיף אבל אני רוצה לומר כמה מלים כבן אדם פרטי ולא כנציגת ארגון. אני חושבת שמגיע שאפו גדול מאוד קודם כל לך אילן. הצלחת לנווט את התקנות המאוד מורכבות ולא פשוטות האלה במים סוערים מאוד מכל הכיוונים עם הרבה הרבה סבלנות, עם הרבה אורך רוח והרבה שום שכל.


עוד כמה מילות טובות מגיעות כאן ליהודה שגם הוא ידע לסגור הרבה קצוות ולהגיע לכאן מוכן עם הבנות כאלה ואחרות.


כמובן גם תודה לאייל שעבד בשיתוף פעולה עם יהודה.


כל הכבוד לכם. פשוט כל הכבוד.
היו"ר אילן גילאון
תודה רבה. אותם דברים אפשר לומר על כל הצוות כאן. בסך הכל כאן היה שולחן עגול שאנשים באו מכיוונים שונים והם ראו שזה וין-וין. אני בטוח בתום הלב של כל מי שישב ליד השולחן הזה שהוא אכן מתכוון לטובת העניין ואיך להנגיש את מדינת ישראל.


אנחנו אדוני היושב ראש גמרנו אומר שתוך עשר שנים ננגיש את מדינת ישראל ברמה אמריקאית ואני חושב שזה אפילו לא יהיה מופרז לומר את הדברים האלה. באמת אי אפשר להמעיט בחשיבות של השולחן המשותף הזה. אני חושב שזה שולחן הנגישות והנגישות היא בעצם השפה שמגדירה בדיוק את מיקומו של הפרט מול האחריות הכוללת של החברה. נדמה לי שכאן מצאנו שותפים ראויים ונכונים בדיוק ברוח ועדת העבודה והרווחה שהיא ועדה אידיאולוגית היום וזאת היא בהחלט אידיאולוגיה.


לכן דיברנו על נגישות כערך ובעינינו לא היו מעולם אנשים מוגבלים ולא מוגבלים אלא תמיד ראינו בכולם מוגבלים ונשאי מוגבלות. נגישות טובה לדבר אחד היא נגישות טובה לדבר אחר. דיברנו על תחום הנגישות לאו דווקא בתחום הטכני אלא בהנחלת הנגישות כעיקרון וכערך, על אנשים שהם עצמם צריכים להיות נגישים ובזה מתחיל כל העניין. יכול להיות שיבואו לנו עוד רעיונות. אני בטוח שזאת עבודה שלעולם איננה מסתיימת אלא זה ימשיך וימשיך. זאת משפחה מצוינת וטובה לעשות את זה. האמן לי, זה היה הקטע הכי כיפי שלי, כמה שהוא נשמע נורא, משעמם, עוד פעם עוסקים באיזשהו כפתור, אבל אני מודה שנתתי את עצמי והלכתי על בהונות בעיני המומחים. דו השיח שהיה כאן בעצם נתן לנו את היכולת להחליט את ההחלטות כי באו אנשים מדיסציפלינות שונות ודווקא הדו שיח והעימות שהיה כאן, התיאום וההסכמות, אלה נתנו לנו בסופו של דבר, אני מניח, את הרזולוציה הטובה ביותר, מצד אחד להיות מידתיים והגיוניים, ומצד שני לאפשר כאן מהפכת נגישות אמיתית שאני רואה בה היום את תכלית הציונות החדשה. הנגישות. אם אני צריך לדבר על עוד מאה שנות ציונות, אני אומר מאה שנות ציונות נגישה. זאת ציונות מצוינת כי הנגישות נוגעת לכולם. זאת ציונות גם של יהודים וגם של ערבים ולכן היא נכונה, כי המדרכה לא מבדילה לא בין יהודים וערבים ולא בין דתיים לחילוניים. לא פעם אנחנו הולכים וחיים על מחלוקות חינם. בעצם כולנו שותפים לאותה רמה של קשיים ומוגבלויות ששמים מולנו.


העניין של להיות אדם מוגבל זה גם עניין של זמן, גם עניין של גיל, וגם מספיק שאתה עובר את הכביש לא נכון פעם אחת ופתאום אתה נזקק לזה. לכן זה באמת שייך לכולם.


אני לא רוצה לומר תודות כי לשותפים לא מודים. אני חושב שכאן היו שותפים ואנחנו נמשיך לעבוד. יש לנו עוד את נגישות השירות.
אייל לב ארי
הנוסח שמונח כאן, ההצבעה עליו תהיה ללא התוספת השביעית שמופיעה בעמוד האחרון.
היו"ר חיים כץ
אנחנו עוברים להצבעה.

ה צ ב ע ה

התקנות אושרו פה אחד


אנחנו לא יוצאים לפגרה מבחינת הנגישות. הכנסת יוצאת לפגרה אבל יתכן שניפגש גם במשך החופשה. אתכם הסליחה על כך, אבל עבודה רבה לפנינו.
נעמה לרנר
נמצאים כאן אנשים שעדיין מאוד מאוד מוטרדים והם הגיעו מהדרום במיוחד, מרשויות לא איתנות והם מוטרדים מאוד מהעניין הזה של הרשויות הלא איתנות שמוצאות מהתקנות האלה.
היו"ר אילן גילאון
אני חושב שמשרד הפנים קלט את המסר והוא מבין. אני מציע לכולנו להמשיך להיות תמיד מוטרדים ומודאגים. שנית, אני רוצה להודות לכם. אנחנו רק בתחילתו של מהלך שבו נצטרך לרוץ מהר כדי להתקדם לאט.


היום סיימנו את הפרק של מבנה קיים שזה פרק מאוד חשוב ויש לו עלות ברמה גבוהה. סיימנו שני פרקים ויש לנו עוד את תקנות השירות שזה הפרק אולי הגדול ביותר. אנחנו נמשיך לעשות את זה בקיץ או בחורף, בסתיו או באביב, וככל המנגיש, הרי זה משובח.
תודה רבה. הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 10:00

קוד המקור של הנתונים