ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 21/06/2010

חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (תיקון מס' 2), התשע"א-2011

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה-עשרה

PAGE
5
ועדת הכלכלה

21.6.2010


הכנסת השמונה-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 266

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שני, ט' בתמוז התש"ע (21 ביוני, 2010), שעה: 13:30
סדר היום
הצעת חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (תיקון – קביעת תנאים שלא ממין העניין), התשס"ט-2009, של חה"כ שלי יחימוביץ, חה"כ שלמה מולה (פ/1040) – בקשה לדיון מחודש מאת ח"כ אלכס מילר ודיון מחודש
נכחו
חברי הוועדה: אופיר אקוניס – היו"ר

יצחק וקנין

אורית זוארץ

דב חנין

ישראל חסון

רוברט טבייב

יריב לוין

שלמה מולה

אלכס מילר

שלי יחימוביץ
מנהלת הוועדה
לאה ורון
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר, איתי עצמון
רשמה
לאה קיקיון

הצעת חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (תיקון – קביעת תנאים שלא ממין העניין), התשס"ט-2009, של חה"כ שלי יחימוביץ, חה"כ שלמה מולה (פ/1040) – בקשה לדיון מחודש מאת ח"כ אלכס מילר ודיון מחודש
היו"ר אופיר אקוניס
שלום לכולם, זו הישיבה הרביעית היום של ועדת הכלכלה. נא להתחשב ביושב ראש. אני פותח את הדיון בבקשה לדיון מחדש, לאחר שאישרנו כאן ללא מתנגדים , אם אינני טועה, את הנוסח שהוצע על ידי חברי הכנסת ושעבדנו עליו כאן, בוועדה, ושל הצעת החוק שהציעו חברי הכנסת יחימוביץ וחברת הכנסת מולה. בתום סיום העבודה שלנו כאן בוועדה, ביום שלישי שעבר, אם אינני טועה, על הצעת חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים (תיקון –קביעת תנאים שלא ממין העניין) הודיע לי חבר הכנסת אלכס מילר, אם אינני טועה – על דעת סיעתו, ישראל ביתנו, שהם מגישים רביזיה על הצעת החוק ועל ההכנה שלו לקריאה הראשונה במליאת הכנסת.
אלכס מילר
אולי בקצרה אני אציג את הבקשה לרביזיה. קודם כל, אדוני היושב ראש, גם אחרי שקראתי את הצעת החוק וגם שמעתי את הטיעונים, אותן טענות של חברי הכנסת כלפי החשיבות של החוק אני חושב שהוא חשוב, אבל יש פה דבר שעדיין לא טופל. אני לא חושב שהוועדה דנה מספיק בהשלכות של החוק הזה כלפי כלל הנושאים שיכולים להיות בעקבות העברתו. אני חושב שאנחנו צריכים לבחון את כל ההשלכות שיכולות להיות.


אחת ההשלכות הכי בעייתיות שיכולה להיות, מבחינתי, זו השלכה שיכולה להיות על ביטחון אותם מבלים. רק ביום חמישי האחרון ראינו את המקרה שקרה בתל אביב באחד המועדונים, כאשר מנעו כניסה של מבלים ובסופו של דבר אותם אנשים תקפו במסור מכני את המאבטחים, בגלל הסיבה הזו. אני חושב שכל עוד אין כלים בידי אותם אלה שאחראים על ביטחון המבלים, על אותם המועדונים – אין כלים ברורים כדי להתמודד עם המצב שיכול לקרות בעקבות העברת החוק – העניין הוא פשוט מאד: כאשר אותם אנשים יגיעו למצב שהם יצטרכו להתמודד עם תביעות משפטיות, ואני חושב שבסופו של דבר החוק ינוצל לטובת התביעות האלה- לא אנשים שבאמת הופלו אלא אנשים שמחפשים אך ורק איזשהו רווח אישי – ינוצל, ואז, בסופו של דבר, אותם עבריינים, אותם אלה שיכולים לפגוע בביטחון המבלים, יהיו בפנים. אני חושב שהחוק הזה דורש עוד דיון נוסף על ההשלכות. אני חושב שאנחנו יכולים להוסיף בחוק דברים וכלים שיתנו הבטחה לביטחון המבלים, וכמובן שמבחינתי, כאשר החוק יאושר לקריאה ראשונה זה יהיה בעייתי מאד להוסיף את זה בשניה ושלישית כי יש עניין של נושא חדש ואני חושב שדווקא בקריאה הראשונה אנחנו יכולים להוסיף ולהתקדם לקריאה שניה ושלישית, ואני כמובן מברך את אותם חברי כנסת שמטפלים בבעיה. אני חושב שבעיית האפליה קיימת אבל היא בעייה של תרבות, ואת זה ניתן לשנות אך ורק ב - - -
אורית זוארץ
משטרת ישראל יכולה - -
שלמה מולה
- - -
קריאות
· - -
אלכס מילר
- - של כל אלה שמקבלים על עצמם החלטה להכניס בן אדם מסיבות שונות. אני חושב שאותם אנשים, בסופו של דבר, צריכים לקחת - -
אורית זוארץ
רואים את זה בעמנואל, עכשיו.
אלכס מילר
צריכים לקחת בחשבון את כל ההשלכות האלה. אבל אם זה לא יבוא מהמנהלים שלהם, אם זה לא יבוא ממה שהוא רצון – זה בחיים לא ייפתר.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה, חבר הכנסת מילר. קודם כל, ברור שאם אנחנו מחוקקים כאן חוק שאני מקווה שיעקור סוף סוף את תופעת האפליה במדינה, שאנחנו לצערי נתקלים בריבוי של התופעות הללו בכל מיני מקומות. ובאמת – הגיע הזמן לשים קץ לתופעה הזו. דבר שני – אתה מציע שלא תהיה פגיעה בביטחונם של המבלים. אתה לא חייב להסכים אבל אני מציע לך למשוך את הרביזיה, ואנחנו נדון בתיקונים שלך בין קריאה ראשונה, שנעביר במליאת הכנסת, כאשר תסיר את הרביזיה, או שמייד נצביע, על הרביזיה עצמה – ובין הקריאה השניה והשלישית.
שלמה מולה
בבקשה, אדוני, שנצביע על הרביזיה.
יצחק וקנין
אני חבר טוב שלך – הוא הציע לו הצעה. מה אתה צריך להקצין את זה דווקא - -
אתי בנדלר
כדי למנוע את החשש שמא מישהו יטען טענת נושא חדש, ככל שהוועדה תידרש לנושא אחרי הקריאה הראשונה, אני אתייחס בדברי ההסבר לנושא הזה, כדי שטענה כזו לא תוכל להישמע.
שלי יחימוביץ
צודק חבר הכנסת אלכס מילר שתעלה טענת נושא חדש, כי הוא בהחלט העלה נושא חדש. הוא פשוט רוצה לבטל את החוק. כל סוגיית הביטחון וחוסר הדיון המספיק – אנחנו מתברברים עם החוק הזה בדיונים מעמיקים ביותר, גם כאן בוועדה, גם מאחורי הקלעים, הגענו להסכמות, הגענו לפשרה- אין התנגדות, לא של המשטרה ולא של המשרד לביטחון פנים. האם הם מבינים בביטחון פחות מחבר הכנסת אלכס מילר? הבקשה לרביזיה כאן היא לטרפד חוק שמטרתו להילחם בגזענות, ועצם הבקשה לרביזיה והניסיון למסמס את החוק ולבטל אותו היא הביטוי הכי חמור של גזענות שאנחנו יכולים לראות כאן, בבית המחוקקים, ולכן אני מציעה שנצביע על הרביזיה הזו ונסיר את החרפה מסדר היום.
שלמה מולה
מה שחבר הכנסת מילר מציע לנו – שאנחנו נתעסק בחינוך, בתרבות, בתופעה של מלחמה בגזענות, בתופעה של האפליה. אני מציע שכל אחד מאתנו יסתכל במראה ויגיד – אני, בישראל, לא מוכן שהמדינה תהיה נגועה בגזענות, או שתהיה נגועה באפליה. מי שרוצה לתמוך בחוק אומר – אני נגד גזענות. האמת, זה לא מפליא אותי דווקא כשזה מגיע מחוגים מסוימים בחברה הישראלית, אבל אני לא רוצה לפתוח את הדיון כאן. אני מציע שנפסיק את החרפה הזו של אפליה, נצביע, נחוקק את החוק, זו חובתנו, זו חובה מוסרית לחברה שלנו. לכן הלכנו בתיאום מלא עם המשטרה, עם משרד המשפטים, והאגודה לזכויות האזרח. כל מיני קבוצות בארץ תומכים בנו כי רואים ומגלים את הלאקונה שיש בחוק.
היו"ר אופיר אקוניס
האם אתה נענה לבקשתי למשוך את הרביזיה ולקיים גם בתוך דברי ההסבר שתכין היועצת המשפטית לקראת הקריאה השניה והשלישית את השאלה שהעלית בנושא ההיבט הביטחוני, או שפשוט נצביע?
אלכס מילר
צר לי על כך שחברי הכנסת מולה ויחימוביץ לא רוצים לקחת את עניין ביטחון המבלים בחשבון בחוק הזה.
שלמה מולה
מה זה קשור? הרי יש חוק, יש חוקים אחרים אתה רוצה לבוא ולהגיד שאתה רוצה להמשיך את הגזענות - -
דב חנין
איך משתרבבת המילה "ביטחון" - -
שלמה מולה
הוא בא ואומר שהתרבות שלו יותר טובה - -
אלכס מילר
אל תכניס לי עכשיו מילים בפה.
היו"ר אופיר אקוניס
הוא לא אמר. אני ביקשתי כבר בדיונים להוציא את כל השיח העדתי הזה, המיושן הזה, והלא רלבנטי הזה.
אורית זוארץ
זה מה שזה.
היו"ר אופיר אקוניס
לצערי הוא עולה על סדר יומה של החברה הישראלית כל הזמן. נמאס מזה.
אלכס מילר
אני מקבל את העניין של הכנסה לדברי ההסבר של הנושא של ביטחון המבלים . אני חושב שלקראת הדיון לקראת שניה ושלישית נעלה את זה ונכניס סעיפים שיתנו כלים לאותם אלו שאמורים לספק את הביטחון של המבלים. זה אחד הדברים שמבחינת סדרי עדיפויות בחוק הזה שמעניינים אותי. אני מושך את הרביזיה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. אני שמח, חבר הכנסת מילר, שקיבלת את הצעתי. אנחנו מעבירים סוף סוף ובשעה טובה את ההצעה הזו לקריאה הראשונה, נחזור לחדר הזה להכין אותה לקריאה השניה והשלישית.


רק למען הפרוטוקול – סיעת "קדימה" מקיימת השבוע פיליבסטר על הצעת התקציב הדו שנתי.

אני מקווה שהפיליבסטר לא יעכב את הצעת החוק הזו. אני מאד מקווה.
קריאות
· - -
שלמה מולה
אנחנו לא נסכים, אני מבקש שייכתב בפרוטוקול – אם מישהו ינסה באמצעות דברי ההסבר לשנות את החוק. אנחנו לא נסכים.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה, הישיבה נעולה. אנחנו מעבירים את החוק לקריאה הראשונה. אני מודה לכם, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 14:00

קוד המקור של הנתונים