ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 15/06/2010

ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל , ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל , אירוע גביע המדינה

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה-עשרה

PAGE
23
ועדת החינוך, התרבות והספורט

15.06.2010


הכנסת השמונה-עשרה

נוסח לא מתוקן

מושב שני
פרוטוקול מס' 233

מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט

יום שלישי, ג' בתמוז התש"ע (15.06.2010), בשעה 11:00
סדר היום
1. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, של חה"כ רונית תירוש

2. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): אירוע גביע המדינה, של חה"כ נחמן שי
3. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, של חה"כ שי חרמש
4. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, של חה"כ יריב לוין
נכחו
חברי הוועדה: רונית תירוש – מ"מ היו"ר

מסעוד גנאים

אלכס מילר
מוזמנים
חה"כ דב חנין

חה"כ שי חרמש

חה"כ יריב לוין

דוד מלכה – סגן ראש מנהל הספורט, משרד התרבות והספורט

סנ"צ שחר פז – קצין אג"ת דן, המשרד לביטחון פנים

נצ"מ דוד ביטון – ממ"ר דן, המשרד לביטחון פנים

הדס פרבר – יועמ"ש משרד התרבות והספורט

עו"ד רותם קמר – סמנכ"ל התאחדות הכדורגל

אבי מסינג – מנכ"ל "לאן" כרטיסים

עידו מסינג – מנהל מחלקת הזמנות "לאן" כרטיסים

דרור טולדו – נכח באירוע

ירון לוינסון – מנכ"ל רשות ההסתדרות לצרכנות, נכח באירוע

זאב דובסק – פיקוח על העבודה במשרד התמ"ת
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
רשמת פרלמנטרית
מיטל בר שלום

1. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, של חה"כ רונית תירוש

2. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): אירוע גביע המדינה, של חה"כ נחמן שי
3. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, של חה"כ שי חרמש
4. הצעה לסדר היום (דיון מהיר): ארגון כושל שעלול היה להביא לאסון המוני במשחק גמר גביע המדינה בכדורגל, של חה"כ יריב לוין
היו"ר רונית תירוש
שלום, אני פותחת את ישיבת הוועדה. ברשותכם, אני אתן לחה"כ יריב לוין לפתוח את הדיון.
יריב לוין
במקרה הזה אני לא צריך עדויות מכלי שני, משום שאני הייתי שותף לחוויה המפוקפקת הזו של האירועים שהיו במשחק. נמצאים כאן איתי שני אנשים נוספים: עו"ד ירון לוינסון, יו"ר רשות ההסתדרות לצרכנות, ומר דרור טולדנו, ששניהם חוו את אותה חוויה כמוני. הייתי רוצה שיתאפשר גם להם לספר על העניין מהזווית שלהם, מכיוון שהם בסופו של דבר נפגעו יותר קשה.

ההתאחדות לכדורגל באמצעות "לאן" הפעילה מערכת של הזמנת כרטיסים למשחק גמר גביע המדינה באמצעות האינטרנט. כמו אחרים, גם אני נכנסתי למערכת הזו ורכשתי כרטיסים עבורי ועבור הבנים שלי. הגעתי למגרש כאשר השיטה היתה אמורה להיות, שאתה מגיע למגרש עם כרטיס האשראי, מעביר את כרטיס האשראי באיזשהו כספומט שמוציא לך את הכרטיסים. כאשר אנחנו הגענו למקום חצי שעה-40 דקות לפני המשחק, התברר לנו שאת הכרטיסים לא נקבל. את זה אפשר היה לראות מיד באותו רגע.
היו"ר רונית תירוש
כמה זמן לפני המשחק הגעת?
יריב לוין
30-40 דקות לפני המשחק. אני יודע, שמר דרור טולדו הגיע אפילו שעה לפני המשחק. היה ברור שאת הכרטיסים אין שום סיכוי שנקבל, בשום שלב. היתה שם התגודדות ענקית של אנשים, חוסר סדר מוחלט. עמדתי שם דקה-שתיים, ומפי השמועה הבנתי שהמערכת קרסה ועומדים שם כולם בחוסר אונים. חיכיתי שם עוד כמה דקות, ניסיתי לברר ולשאול, אבל בסופו של דבר עברה שמועה שמי שיש לו העתק של ההזמנה שלו מהאינטרנט יאפשרו לו להיכנס בלי הכרטיסים. במקרה הבאתי את זה איתי. רצתי את כל המרחק עד החניון של הרכבת. אני באתי כאחד האדם ולא עם התעודה של חבר הכנסת, ולכן רצתי והבאתי את האישור. היו לי כרטיסים לשער 1. עברתי את שתי נקודות הבידוק הראשונות בכניסה לשער 1 ללא שום בדיקה, רק הסתכלו שיש לי אכן את הדף. כאשר הגעתי לכניסה לשער 1, בלי שום סיבה נראית לעין, מישהו החליט לסגור שם את השער בפרצופם של האנשים שעמדו שם. אז עברנו סאגה, שנמשכה למעלה מחצי שעה בפתח השער. בינתיים המשחק כבר התחיל, והשער הראשון כבר נכבש. אני מדבר על אנשים שכולם כבר עברו שתי נקודות בידוק עם כרטיסים או עם אישורים, ולא אפשרו להם להיכנס. התנהלות המשטרה, לטעמי, היתה התנהלות מאוד בעייתית, לפחות של האנשים שהיו שם במקום. העניין הזה כרגע מטופל במסלול נפרד מול השר לביטחון פנים.


בסופו של עניין, אחרי חצי שעה ניאותו לפתוח את השער ונכנסנו למגרש ללא שום בידוק. כלומר, כל מי שהיה שם, לרבות אני באופן אישי, נכנסנו פנימה למגרש מבלי שאיש יבדוק אותנו. מאחר ולי יש מנוי למשחקי כדורגל, אני יודע שבכל פעם עושים בדיקה גופנית מסודרת.

אחרי שנכנסנו למגרש, כחצי שעה אחרי תחילת המשחק, נאלצנו לראות את כל המשחק בעמידה מאיזושהי פינה של השער. לי עוד היה מזל, כי אני לפחות נכנסתי ליציע שאליו קניתי כרטיסים.

הסיטואציה כולה היתה בעייתית משתי בחינות: האחת - נוצר שם דוחק, צפיפות, בלגן עצום. היתה סכנה אמיתית שילדים יימחצו שם. השנייה – העובדה שלאורך כל התהליך הזה לא נמצא שום גורם רשמי. אני מפנה כאן את הטענה, בראש ובראשונה, להתאחדות לכדורגל. אני מבקש, אל תתחבאו מאחורי משרד הכרטיסים. להם היה כשל טכני כזה ואחר, ולא היתה תוכנית גיבוי. כל זה לא בסדר, אבל אני אומר לכם שזאת קודם כל אחריות שלכם. היחסים ביניכם לבין משרד הכרטיסים לבין הזכיין שלכם, הם לא מעניינו של הציבור. השאלה למה הזכיין לא העמיד אלטרנטיבה, היא דבר שאתם הייתם צריכים לדאוג לו. אני רואה בזה זלזול בוטה שלכם בקהל ובציבור שבא למשחקי כדורגל ובציבור כולו. יושבים כל ראשי ההתאחדות לכדורגל, חברי מזכירות וחברי הנהלה – וברוך השם כאלה לא חסר - שיודעים כל השנה ליהנות מכל פירות התפקיד הזה שהם מחזיקים בו, ואף לא אחד מהם חושב שהוא צריך לצאת החוצה, להתפזר בין שערי הכניסה, לגשת לאנשים שעומדים שם בקופות, לתת הסברים ולגבש פתרון, אולי אפילו לדחות את פתיחת המשחק בחצי שעה כדי שיספיקו לסדר את הדברים, להרגיע את הקהל ולדאוג שהכל יתנהל בצורה מסודרת והבעיה תיפתר.

כל זה לא מספיק. אחרי שמסתיים כל הסיפור הזה – ואתם לא בעסק. לא איכפת לכם. אתם מעניקים את הגביע, והכל מצוין – אנחנו מקבלים מייל ממשרד הכרטיסים, שמודיע לנו שהוא לא יחייב אותנו בתשלום עבור הכרטיסים שלא לקחנו. זה באמת היה צעד אבירי, שיירשם כתקדים חשוב בתולדות הצרכנות במדינת ישראל. ההתאחדות לכדורגל? היא בכלל לא בעסק. האם יש לה על מה להתנצל? האם יש לה משהו לבדוק? האם יש לה את מישהו לפצות? שום דבר. מי אנחנו בכלל? איזה עדר שבא. אז לא הצלחנו להיכנס. אז נכנסנו אחרי חצי שעה. למי איכפת? רבותיי, זה ביזיון. אני מודיע לכם בצורה הברורה ביותר: זאת לא לוזון ליגה, ולא הליגה של אבא שלכם או של אמא שלכם. אתם שם בדיוק כמו שאנחנו נמצאים כאן, כדי לתת שירות לציבור, לא לזלזל בו בצורה הבוטה הזו, אתם חייבים לו דין וחשבון. אתם חייבים לדאוג לא רק להפיק קדימה את הלקחים לגבי מה שהיה, אלא קודם כל לתת לאנשים תשובות, להתייחס אליהם בכבוד.

אני ביקשתי ליזום את הדיון הזה, משום שאני חושב שיש אנשים בתוך המערכת הזו שצריך להזכיר להם לשם מה הם שם, ומשום שלגמרי ברור לי שאם אנחנו לא נעשה כאן איזושהי פעולה, אז המצב הזה יחזור על עצמו והזלזול הבוטה הזה יימשך. אני אומר לכם רבותיי – ואני הולך הרבה מאוד למשחקי כדורגל – שאפשר להגיד הרבה דברים על הכדורגל שלנו. אף קבוצה ישראלית, גם לא בליגת העל, לא מעזה להתנהג בצורה הזו לקהל שלה. לכן, אני הייתי מבקש לשמוע את ההסברים, מה הלקחים שיופקו, מה הפיצוי שאתם מתכוונים לתת, ואחר כך אני גם אציע איזושהי הצעת החלטה, במידה ולא נשמע תשובות מספקות. אני הייתי מבקש שוב, שיתאפשר גם לשני האנשים הנוספים שהיו שם לספר את הסיפור מהזווית שלהם, כדי שהתמונה העובדתית תהיה שלמה.
היו"ר רונית תירוש
אין ספק, שהכאב כתוצאה מתחושת ביזוי והשפלה עלה פה על השולחן. אני חייבת לומר לכם, שאני שמעתי את חה"כ לוין בסמוך לאירוע, יום אחרי, והוא נרגע מאוד מאז יחסית. מה ששמענו כאן זה הרבה יותר מתון ממה שהוא חש אז. זה נכון שלהתאחדות אין את הקהל שלה. זה לא הקהל של קבוצת כדורגל כזו או אחרת, שאז אין ספק שהבעלים של הקבוצה היה גם יורד ומוודא שהדברים מתנהלים אחרת.
אלכס מילר
אולי הוא נרגע בגלל הדבל.
היו"ר רונית תירוש
אני אשמח, שתוך כדי הדברים תעלו הצעות כדי להפיק מסקנות, כדי שהדברים הללו לא יישנו. חה"כ מילר, בבקשה.
אלכס מילר
אני רוצה לשאול שאלת הבהרה. מבחינת העלויות של הכרטיסים, האם יש הבדל בין מחיר הכרטיס באינטרנט לבין מחיר הכרטיס בקופות? האם יש עמלה?
אבי מסינג
כן. העמלה היא 15 שקלים לכל הזמנה, אם זה כרטיס אחד 4 או 6. כל מי שקונה ומזמין עד שבוע לפני האירוע מקבל את הכרטיסים בדואר רשום אליו הביתה, וזה כדי למנוע את כל הלחצים ברגע האחרון.
יריב לוין
אני רק אעיר, שאי אפשר היה להזמין שבוע מראש כי חצי הגמר היה שבוע קודם ולא ידענו מי עלה לגמר ומי לא. כל הסידור הזה בנוגע לגמר הגביע הוא חסר כל תכלית.
שי חרמש
אפשר להזמין כרטיסים על סמך ציפיות.
יריב לוין
אלא אם כן אתה רוצה לאתגר את הנאחס.
אבי מסינג
בין חצי גמר לגמר בדרך כלל יש שבועיים הפרש. השנה, בגלל הסיפור של הגביע העולמי זה היה שבוע. בהתאחדות לכדורגל היו מודעים לזה מראש, אבל לא נמצא לזה פתרון בלוח המשחקים כפי שנמסר לנו.
אלכס מילר
אז מי שרכש כרטיס באינטרנט נקלע לבעיה.
היו"ר רונית תירוש
הוא תיכף יסביר איך זה עובד טכנית.
שי חרמש
אני חושב שאין מה להוסיף על הסיפור של יריב. אני מוכרח להגיד, שאני הייתי בצד השקט כיוון שבאתי מוקדם. ראיתי את קהל הפליטים גולש באיזשהו שלב למגרש.
היו"ר רונית תירוש
אחרי הגול הראשון.
שי חרמש
את כל פעם רוצה לעורר את ההתרגשות שלי ושל יריב מחדש. אני רוצה לומר, שחלילה אם היה קורה משהו נוסח אירוע מכבי חיפה או אירוע ערד. הרי מחר בבוקר היתה קמה ועדת חקירה לעניין הזה וכל עם ישראל היה עומד על הרגליים. תודה לאל שהנזקים הם נזקי עוגמת נפש וכיס, ואיש לא נפגע מאירוע שבפוטנציה שלו היה יכול להיות בדיוק כמו האירוע בערד או בחיפה.

יריב היה בתוך האירוע, ואני הייתי בפנים. אני הייתי רוצה לשאול, האם יש לקחים ומסקנות? גמר גביע המדינה יהיה בשנה הבאה ובשנה אחרי זה. ראוי לגמרי שציבור של 30,000-50,000 איש ייכנסו לאותו אצטדיון באותה מתכונת. האם הפיקו לקחים בהיערכות של הגיבוי ומתן מענה במידה והרע מכל קורה והמערכת קורסת והכל תקוע? אני כבר לא מדבר על הפיצוי הכספי לאנשים, אלא איך מפנים את הקהל הזה הצידה ולא מעלים את כולם לשערים. אני מתאר לעצמי, שמי שלא קיבל את הכרטיס והרגיש פגוע הסתער לכיוון השערים ולא קם והלך הביתה.

מטבעם של דיונים שמתקיימים חודש-חודשיים אחרי, הוא שהטונוס יורד. אם היינו מקיימים דיון דחוף למחרת בבוקר, יריב, רונית ואני היינו מדברים אחרת לגמרי. אני רוצה לדעת, מה נוהל הקרב לאירוע הבא. אם הרע מכל קורה, איך נערכים?
היו"ר רונית תירוש
חבר הכנסת גנאים, בבקשה.
מסעוד גנאים
אני באתי כדי לדעת מה קרה. כולנו צפינו בטלוויזיה, ולא ראינו מה קרה. אני יודע שכל צעד לא נכון יכול לסכן חיים. אני הייתי במשחקים של בני סכנין במשחק עם אחי נצרת, ושיקול לא נכון של המשטרה – את מי להוציא ואת מי לא – היה יכול לסכן חיי בני אדם.
היו"ר רונית תירוש
אין ספק, שלמשרד לביטחון פנים יהיה הרבה מה לומר פה. כדי להשלים את התמונה נאפשר לעו"ד לוינסון לדבר.
ירון לוינסון
אני מנכ"ל הרשות להגנת הצרכן, אבל באתי לכאן כצופה. אני רוצה לתאר חוויה של משפחה שהולכת לאצטדיון הלאומי לצפות במשחק גמר גביע המדינה 2010. אני הלכתי עם הילדים ועם אשתי, שסוף-סוף נאותה ללכת למשחק כדורגל. הזמנו מראש כרטיסים ליציע, כדי שנשב טוב ולא כמו בחצי גמר שבו ישבנו בשער 6. אמנם חנינו בגני יהושוע כמה קילומטרים מהמקום, אבל צעדה זה דבר בריא. הגענו בשעה 19:30 ומצאנו המולה. כבר לפני שנפל המחשב היה בלגן. אני לא יודע על כמה אנשים מדובר, כיוון שעד היום לא שמענו את הנתונים. היה בלגן, דחיפות, צעקות, אין הכוונה ואף אחד לא יודע מה קורה. היה צריך להיות שם בשביל להבין. אמנם חלף כבר חודש, אבל עדיין אני נזכר בילדים בוכים, במשטרה, ויש שמועה באוויר שהמחשבים נפלו ואין כרטיסים. אנשים נדחפים מאחורה, צעקות והמולה. בשעה 20:30 המשחק מתחיל, אין נציגי ההתאחדות, הקהל צועק "ביזיון" ויש שערורייה. באותו רגע את לא יודעת איה את.
היו"ר רונית תירוש
חוסר אונים.
ירון לוינסון
לחלוטין. האישה אומרת: "בואו הביתה", אבל עד שנגיע הביתה לא נראה את המשחק. ב-20:30 הלכנו לקופות הקרובות לקנות כרטיסים, ואז אומרים שאי אפשר לשלם בכרטיס אשראי אלא רק במזומן. אין לי 300 שקלים במזומן, ולכן רצתי לקניון איילון, הוצאתי כסף וחזרתי לקופות. ביקשתי קבלה כדי להוכיח שאכן שילמתי, אבל אומרים שאין קבלות. רצתי לשער 6 בצד השני של האצטדיון. כולם רצים, ובכניסה כבר שמענו את הצעקות שהרגיעו אותנו – זה היה גול. ככה מגיעים לאצטדיון בשנת 2010 במדינת ישראל. ישבנו אי שם עם הצעקות, ולא ראינו כלום כי שלטי הפרסום מסתירים חצי מהשערים. משם אי אפשר לראות אם יש גולים, ולכן זה לא משנה אם ראינו או לא. תת תנאים ותת ראייה. הדבר היחיד שעלה שם אלה מחירי השתייה והנקניקיות. מחירי טירוף. אני לא ארחיב על מצב השירותים בחוץ. הכל מתנדנד. לא יאמן. שערורייה. את מרגישה מבוזה.


דבר כזה לא יכול לקרות במדינת ישראל. זה פשוט ביזיון. האוהדים צריכים להיות במקום ראשון ולא ההתאחדות. קודם כל צריכים להסתכל בעיניים של האוהדים. זה הבסיס לספורט בכל הארץ. פה האוהד הוא האחרון ברשימה. מה שחה"כ לוין אמר הוא נכון. לא היתה שם הכוונה. נציגי ההתאחדות לא היו שם. היו שמועות: יש כרטיסים, אין כרטיסים. אני הלכתי לקנות עוד כרטיסים, כי לא ידעתי כלום. בשער 6 אמרו לנו שעבר שוטר וחילק כרטיסים. היה בלגן אדיר, ביזיון, וכרגע זה לא משנה מה התוצאה. פשוט הרגשנו שערורייה וצעקות. זה באצטדיון לאומי בגמר גביע המדינה בכדורגל בשנת 2010.
היו"ר רונית תירוש
אני חושבת, שהיטבת להחזיר אותנו לתחושות הקשות. ממש במקרה לא קמה פה דרישה לוועדת חקירה.
שי חרמש
כי לא היו נפגעים.
היו"ר רונית תירוש
מזל שלא היו נפגעים. יש פה מחדל אדיר, גם בכל הנוגע לתוכנית גיבוי. יריב שכח לספר, איך הוא ניגש לאחד השוטרים. אני מדברת על הצורה שבה דיברו אליך, גם כאשר הצגת תעודת חבר כנסת. יש שם חלוקה של שוטרים במדים. אדם מן היישוב לא יודע שהשוטר אחראי על פח"ע ומתעלם ממה שקורה, לא מנסה לדלל את הקהל ולנתב אותו לאפיקים נוספים ולשערים אחרים. יש פה מזל משמיים שלא קרה הרע מכל. עו"ד רותם, בבקשה. ההתאחדות היא האחראית למשחק, היא אחראית לארגון, היא האינטגרטור למשרד הכרטיסים, למשטרת ישראל.
רותם קמר
אנחנו לא מתנערים מאחריות.
היו"ר רונית תירוש
האם ידעתם און ליין מה קורה?
רותם קמר
בוודאי. ידענו מה קורה און ליין. היינו בקשר רציף עם אבי מסינג. אני רוצה להיות ברור ולומר: אנחנו לוקחים אחריות על האירוע הזה, אנחנו מתנצלים על האירוע הזו. עם כל הסיבות האובייקטיביות, שאנחנו אחרי זה נפרט אותן, זה לא צריך לקרות בשנת 2010 בתנאים הקיימים. אנחנו עשינו בדק בית פנימי אחרי האירוע הזה. ישבנו עם משרד הכרטיסים, העלינו כל מיני אפשרויות ופתרונות כדי שדבר כזה לא יקרה.
היו"ר רונית תירוש
ישבתם רק עם משרד הכרטיסים? עם המשטרה לא?
רותם קמר
עם המשטרה אנחנו מתנהלים כל הזמן, כל משחק-ומשחק. היו אפשרויות לכל מיני דפ"אות. יש קב"ט ומנהל אירוע.
היו"ר רונית תירוש
ישבתם איתם אחרי המשחק?
רותם קמר
לפני המשחק ישבנו איתם, ולקחנו בחשבון אפשרויות של סגירה. בסופו של דבר המשטרה היא זו שלוקחת את ההחלטות בשטח. סגירה של שערים זו לא החלטה של ההתאחדות לכדורגל. המשטרה מודעת לדברים האלה, ולוקחת אחריות בנושאים האלה.
היו"ר רונית תירוש
מה זה אומר לקחת אחריות?
רותם קמר
אנחנו לא מנסים להסתתר פה מאחורי המשטרה או מאחורי משרד הכרטיסים. כמו שחה"כ לוין אמר: בסופו של יום מדובר בהתאחדות לכדורגל. זה שיש לנו התקשרות עם משרד הכרטיסים זה לא פוטר אותנו, בטח ובטח לא כלפי הציבור.

יש כמה נושאים שאני רוצה להתייחס אליהם. צריך להבין, שאנחנו כהתאחדות לכדורגל מארגנים הרבה מאוד משחקים, גם במהלך השנה, גם משחקים יותר גדולים של נבחרות.
היו"ר רונית תירוש
יותר גדולים? האצטדיון היה מלא.
רותם קמר
האצטדיון לא היה מלא. במשחקי נבחרת הוא יותר מלא.
היו"ר רונית תירוש
כמה היו?
רותם קמר
היה משהו כמו 34,000 איש. האצטדיון עצמו יכול להכיל קרוב ל-40,000 איש. שער 17-18 לא היו פתוח. יש מקרים בהם המשחקים הם יותר עמוסים. אני לא רוצה לגעת בעניין הטכני של הנפילה של הרשת, ועל הדרך לפצות את האוהדים. על זה אבי מסינג ידבר. אני רוצה לומר משהו, שהוא מאוד חשוב כדי להבין עם מה אנחנו מתמודדים. אנחנו מתמודדים פה עם האצטדיון הלאומי של מדינת ישראל. האצטדיון הזה הוקם בשנת 1950. בכל משחק ההתאחדות לכדורגל מביאה שירותים כימיים לאצטדיון, וזה על מנת שאנשים לא ישתינו על הקירות אלא ייכנסו לשירותים כימיים. זה האצטדיון הלאומי, זו הגאווה שלנו, שם אנחנו מארחים את נבחרת אנגליה. שם אנחנו מארחים גם נבחרות עולם שלישי, שהאצטדיונים שלהם ברמה הרבה יותר גבוהה. בסופו של דבר, התנאים האובייקטיביים של האצטדיון הזה, מקומות הישיבה ואיך שרואים, הם דברים בעייתיים שאנחנו נאלצים להתמודד איתם. אני מניח, שחלק גדול פה ישבו וראו משחקים בחו"ל, ויודעים שההתייחסות היא אחרת והחוויה היא אחרת. אנחנו רוצים להגיע לרמה הזו, אבל יש לנו קושי אובייקטיבי להגיע לרמה הזו. צריך להבין, שיש מעגלי אבטחה שהמשטרה דורשת. היו למעלה מ-1,000 אנשי אבטחה במשחק הזה. אני לא מדבר על המעמסה הכלכלית שיש על ההתאחדות לכדורגל. לפעמים לוקח 15-20 דקות עד שעוברים את כל מעגלי האבטחה האלה ומגיעים. למרות שאנחנו קוראים לקהל ברדיו ובעיתונות להגיע כמה שיותר מוקדם, יש נטייה לקהל האוהדים שלנו להגיע ברגע האחרון. אלה דברים שיוצרים עומס. אנחנו מנסים לפתור את הדברים האלה, אבל לא תמיד אנחנו מצליחים. התקלה הזאת העצימה את מה שהיה, אבל אלה דברים שאנחנו נתקלים בהם גם כאשר לא נופלת מערכת הכרטיסים. זו בעיה שקשה לנו להתמודד איתה. אני חושב, שאצטדיון לאומי במדינת ישראל צריך לבוא בהחלטת ממשלה. צריך להשקיע בזה את כל המשאבים. זה בסופו של דבר גם משליך על ההתנהגות של האוהדים. זה משהו שצריך לקחת בחשבון.

עלתה פה השאלה, למה לא דחינו את המשחק. צריך להבין שהמשחק עצמו היה בנוכחות נשיא המדינה. יש לוחות זמנים שלא תלויים רק בנו אלא גם בגורמי טלוויזיה. זה לא משהו שהוא היה אפשרי במקרה עצמו.
יריב לוין
מישהו שקל את זה, מישהו בדק את זה?
רותם קמר
זה בלתי אפשרי.
יריב לוין
ואם בחוץ היה מתרחש אסון לאומי גם כן הייתם ממשיכים כאילו כלום?
רותם קמר
במקרה עצמו זה היה בלתי אפשרי לדחות את המשחק.
יריב לוין
מה זה בלתי אפשרי? מי הגורם המוסמך לקבל החלטה לדחות משחק במצב כזה?
רותם קמר
ההתאחדות לכדורגל.
יריב לוין
מי? הרי מישהו צריך להיות שם ולקבל החלטה.
רותם קמר
היו"ר הוא לא הדמות המבצעת. יש את מנכ"ל ההתאחדות, יש מנהל אירוע, יש משטרת ישראל.
יריב לוין
אתה מתחמק. משטרת ישראל לא מחליטה במקומכם. מי האיש בהתאחדות, שמסוגל לבוא לשופט ולהגיד: אתה לא שורק לפתיחה, אתה מחכה חצי שעה?
רותם קמר
יש לי תחושה, שאני יודע למי אתה מכוון.
יריב לוין
אני לא יודע. אני לא מכוון לאף אחד. אני שואל שאלה פשוטה, מי האיש המוסמך.
רותם קמר
כמו שזה קורה גם במשחקים של וופה, לא מדובר באדם אחד. יש קבוצת חירום של אנשים שמתכנסת. אלה דברים שנעשים בפקודה לפני המשחק. יש איש של משטרת ישראל, יש קב"ט אירוע, יש מנהל אירוע, יש קונסוליום של האנשים האלה ואז מתקבלת ההחלטה.
יריב לוין
האם הקונסוליום הזה כונס?
רותם קמר
ברגע שנודע לנו על האירוע הזה, משטרת ישראל לקחה אחריות לטיפול באירוע הזה, היתה בקשר עם משרד הכרטיסים, עם אבי מסינג, שהיה בקופות.
יריב לוין
אני שאלתי, האם הקונסוליום הזה התכנס כדי לדון. אתה אומר שלא היתה אפשרות. האם מישהו בדק אם היתה אפשרות? מישהו דן בזה בכלל? מי החליט שאין אפשרות? מי החליט לא לכנס את הקבוצה הזו? מי מוסמך לכנס אותה? אנחנו לא ילדים קטנים.
היו"ר רונית תירוש
בין הדברים הוא אמר, שלא הועלתה בכלל האפשרות.
רותם קמר
לא הועלתה, כי זה בלתי אפשרי.
יריב לוין
מי קבע שזה בלתי אפשרי?
ירון לוינסון
אם היה נהרג שם מישהו זה היה אפשרי?
יריב לוין
מה הייתם עושים אז? לו מישהו ממאבטחי הנשיא היה יודע שמאות אנשים נכנסים למגרש בלי שום בידוק, מה היה קורה?
רותם קמר
בוא נכניס את הדברים לפרופורציה. אתה היית שם, זה כואב לך, אתה הרגשת את זה על בשרך, אבל צריך להבין שהיה מדובר ב-800 איש כאשר באצטדיון היו למעלה מ-30,000 איש.
יריב לוין
800 איש זה לא מעניין.
רותם קמר
זה לא שזה לא מעניין. יש עוד כל מיני סיטואציות. הסברתי לך שנשיא המדינה היה שם, היו שידורי טלוויזיה, היתה משטרה. אם מפקד המשטרה בשטח היה אומר: "רבותיי, צריך לעצור את המשחק", היה נעצר המשחק.
היו"ר רונית תירוש
מי היה מפקד האירוע?
דוד ביטון
אני הייתי מפקד האירוע.
היו"ר רונית תירוש
מר מסינג, בבקשה.
אבי מסינג
כמשרד כרטיסים שפועל שנים רבות בתחום הכדורגל, אני רוצה לומר שכל אחד בשבילנו הוא לקוח, ולקוח זה דבר שהוא מאוד חשוב. לעצם העניין - המערכת הזו שעבדה באצטדיון רמת גן קרסה בגלל תקלה ארצית שהיתה ל-012. הגיבוי לא עבד. אנחנו כמשרד שהצרכנים מאוד חשובים לו, פעלנו כך שכל לקוח שלא קיבל את הכרטיסים קיבל מייל הביתה, שאומר שאנחנו מתנצלים ואנחנו מזכים אותו במלוא סכום הרכישה.

האירוע התחיל בשעה 19:50 בדיוק באותה קריסה של 012. משטרת ישראל, מבחינתי, הצילה את המצב. הגיעו 30 שוטרי יס"מ, שקיבלו מאיתנו כרטיסים. לא סתם שוטר עבר וחילק כרטיסים. כל הצרכנים שהיו מסביב – אותם 880 לקוחות, 2,100 כרטיסים.
ירון לוינסון
800 או 2,100.
אבי מסינג
880 לקוחות, שזה 2,100 כרטיסים. כולם קיבלו כרטיסים ביד, אבל לא לשער שהם הזמינו. המשטרה גם אפשרה לבעלי אישורים להיכנס. זו פעם ראשונה בעולם. את ההחלטה הזו קיבלה המשטרה, וזה עזר מאוד ללחץ. בשעה 20:40, 10 דקות אחרי תחילת המשחק לא היתה נפש חיה ליד הקופות.

זו מערכת שפועלת 5 שנים. אם חה"כ לוין אוהד את הפועל כל כך הרבה שנים, הוא מכיר את המערכת בבלומפילד שעובדת ללא רבב. כאן קרה מה שקרה, ואנחנו לוקחים על זה אחריות.
יריב לוין
אמרתי לך, שהטענות שלי הן לא אליך.
אבי מסינג
אבל אני בעצם הייתי אחראי. קודם כל, המשטרה הצילה את המצב. לגבי הפקת לקחים לעתיד – שבועיים אחרי זה היה לנו אירוע נוסף, הופעה של מטאליקה. מי שיבוא לאירוע של אלטון ג'ון מחר יראה אירוע ענק של 50,000 איש. אנחנו הקמנו מערכת נוספת, באותן קופות בהן האדון הלך וקנה כרטיסים, לצורך גיבוי. לדעת המומחים ששכרנו לצורך העניין, זה אמור לפתור את הבעיה. להבטיח שזה לא יכול לקרות לעולם יותר אין לי את האמצעים הטכנולוגיים. עד לפני 5 שנים, שלא היה אינטרנט והזמנות טלפוניות, אנשים היו צריכים לבוא ולקנות במזומן, ואז נתקלנו בתופעות אחרות, כמו במשחק נגד קרואטיה, שאנשים הסתערו על הקופות. היום אנחנו משתדלים לשפר את השירות, כאשר חלק מאותו שיפור אלה אותן עמדות אוטומטיות.
ירון לוינסון
כמה עמדות היו בתחילת המשחק?
אבי מסינג
אלה עמדות קבועות ולא ניידות. יש 7 עמדות קבועות, שמשרתות ללא בעיה 5,000 לקוחות.
ירון לוינסון
אבל הם לא עמדו בלחץ עוד לפני שהתחיל הבלגן.
אבי מסינג
הם עמדו בלחץ. בשעה 19:50 נשארו 880 לקוחות.
ירון לוינסון
כלומר, מעל 2,000 אנשים בחוץ.
אבי מסינג
גם אם הזמת 6 כרטיסים, מהרגע שהגעת והעברת את הכרטיס 11 שניות ואתה לא שם. זו מערכת מדהימה. גם בבלומפילד יש 4 עמדות כאלה, שמשרתות 14,500 איש. המערכת עצמה היא מערכת יעילה שעובדת. אני אומר שוב, שהאחריות היא שלנו, ואנחנו מתנצלים. מבחינתנו, המשטרה הצילה לנו את המצב.
ירון לוינסון
למה לא היתה הכוונה? למה שמישהו בחוץ לא יגיד מה קורה? למה מחכים לשעה 20:40? למה זה לא קרה לפני 20:30.
אבי מסינג
הגיעו לשם מעל 20 שוטרי יס"מ, כאשר כל אחד קיבל 100 כרטיסים. הם עשו עבודה נהדרת.
היו"ר רונית תירוש
אין מה להתווכח. זאת תמונת המצב.
דרור טולדו
אני גם הייתי במשחק, ולהבדיל משני הדוברים אני הייתי ממש באזור של הקופות. שני אנשים לפניי עוד הצליחו לקחת את הכרטיסים, ואני הייתי הראשון שלא קיבל. אני זוכר, שהאדון הנכבד עבר וניסה להפעיל את הקופות. באיזשהו שלב באמת נתנו לשוטרים לחלק את הכרטיסים, והיתה התנפלות על השוטרים. אני לא הצלחתי לקבל כרטיס. אחר כך ראיתי ילדים שמכרו את הכרטיסים ב-20 שקלים, כיוון שהם קיבלו הרבה כרטיסים. אני לא מאשים את השוטרים, כי היה שם בלגן אטומי. כאשר אני הגעתי כבר לא היו כרטיסים. הייתי עם ארבעה ילדים, ולא ידעתי מה לעשות. שמענו שמכניסים לשער 6, אז הלכנו לשער 6 והתחננו בפני השוטרים שיכניסו אותנו. שוטר אחד אמר: זו בעיה שלכם. שוטר אחר היה מספיק עם אינטליגנציה רגשית להבין שאנחנו לא נשקר עם ארבעה ילדים, ונתן לנו להיכנס לשער 6 בלי כרטיסים. לכן, להגיד שהבעיה נפתרה זה קצת גדול.
אבי מסינג
אני לא יודע איפה אתה היית, אבל אנחנו היינו עד המחצית שם, וכל אדם שהגיע ואמר שהוא הזמין כרטיס קיבל כרטיס.
יריב לוין
אני לא קיבלתי שום כרטיס. לא היה עם מי לדבר בכלל.
דרור טולדו
אתה אמרת שבשעה 20:40 נפתרה הבעיה.
אבי מסינג
בשעה 20:40 לא היה בן אדם, אבל זה לא אומר שאנחנו עזבנו את המקום והלכנו.
היו"ר רונית תירוש
כנראה שאנשים פתרו את הבעיות של עצמם עם עצמם, כמו האדון שהסביר שהוא רכש כרטיסים בכסף מזומן, וכמו חה"כ לוין שהכניסו אותו בלי כרטיס לשער 6 ואחר כך איכשהו הצליח להגיע לשער אחר.
יריב לוין
לא, אני הלכתי להביא את הפתק מהאוטו.
היו"ר רונית תירוש
הבנו את ההשתלשלות. אני רוצה לשמוע את משטרת ישראל.
דוד ביטון
אני רוצה להסתייג מהכותרת של הדיון הזה: "ארגון כושל". מבחינת משטרת ישראל זה היה ארגון מוצלח.
היו"ר רונית תירוש
זה בערך כמו המשט.
דוד ביטון
מבחינתנו, גם בתחקירים שנעשו לאחר מכן, גם בבקרה שנעשית על ידי מחלקת אבטחה במטה הארצי, הארגון של האירוע הזה – ואני לא רוצה להסתכל לצדדים לשאר השותפים שלנו - היה מוצלח. אני מניח, שיש אירועים דרמטיים כאלה. אני לא מכחיש את זה. זה תלוי בעיני המתבונן. אתה יכול להיות בתוך מרכז אירוע, ואתה רואה עולם חרב. כאשר אתה מסתכל מבחוץ, אתה לוקח הכל בפרופורציה. זו תפיסת עולם של מפקד: האם הוא נמצא בלבו של האירוע או שהוא נמצא למעלה ומסתכל על התמונה הכוללת. בתמונה הכוללת לא נפצע אפילו אדם אחד. לא דווחנו על ידי מד"א על פצוע אחד בתוך האירוע הזה. מניסיון של 30 שנה – ואני עוסק לא מעט בתחום הזה של סדר ציבורי: אבטחתי והייתי מפקד של אירועים המוניים של עשרות אלפי איש – אני יכול להגיד לכם שמראות כאלה חוזרים מעת לעת.

לפעמים זה תלוי בסוג הקהל. שמענו פה על אירועים יותר גדולים, כמו הופעה של מטליקה ואלטון ג'ון. אני מבטיח לכם שהתיאורים האלה לא יחזרו על עצמם באירועים כאלה. ההתנהגות של הקהל תהיה אחרת. אנחנו יודעים לעשות את ההבחנה בין קהל שבא לכדורגל לבין קהל שבא לראות קונצרט. בכל מקום שיש תורים רואים דחק. אנחנו קוראים לאנשים ברדיו ובתקשורת להגיע לפני הזמן. מי שמגיע חצי שעה לפני זו לא טעות בחישוב או בהערכת מצב אלא חוסר אחריות. כאשר אני הולך לקופה בקולנוע אני מגיע שעה לפני הזמן, כיוון שצריך למצוא חנייה, לעבור בידוק, לקנות כרטיס, לקנות פופקורן. אם אתה רוצה לשבת ולראות משחק, תגיע לפני הזמן.
יריב לוין
יצאתי שעתיים לפני הזמן ממודיעין, אבל החסימות שעשיתם באזור יצרו פקקי ענק, והייתי צריך לעמוד שעה ומשהו רק כדי להצליח לחנות את האוטו באיזשהו מקום.
רותם קמר
באמת לא בסדר שעשו חסימות.
יריב לוין
אולי אני אלך לישון לילה קודם שם?
היו"ר רונית תירוש
עו"ד רותם, בלי ציניות. זכותי להגיע בזמן אמת.
יריב לוין
הקהל של הכדורגל הם ברברים. הקהל אשם.
דוד ביטון
את זה אתה אמרת. אני לא אמרתי את זה. אני אמרתי שיש הבדל בין סוגי הקהל.
יריב לוין
הקהל אשם.
היו"ר רונית תירוש
אני רוצה לומר, שאי אפשר להאשים את הקהל. זכותי להגיע 5 דקות לפני אירוע, ולצפות לזכות ביחס ראוי. אני הגעתי למשחקים באנגליה, והיה תענוג. אני לא מאלה שמקדימות שעה לפני. שעה לפני, אני עושה דברים אחרים. הגעתי 5 דקות לפני האירוע, נכנסתי כמו מלכה ויצאתי כמו שתי מלכות.
דוד ביטון
היערכות משטרה למשחק כזה היא לא דבר של מה בכך. יש פה תהליך סדור של עבודת מטה, של פגישות תיאום מקצועיות עם ההתאחדות, עם הנהלת האצטדיון, עם מחלקות הפיקוח העירוני, עם מנהלי קבוצות, עם קב"טים של הקבוצות, עם קב"ט של האירוע, עם מנהל הפצת הכרטיסים שאנחנו עובדים איתו בשיתוף פעולה מלא במשך שנים רבות, מכינים תוכנית אבטחה, תוכנית תנועה, תוכנית סדר ציבורי. יש תוכנית מסודרת, שמדברת על תרחישים ותגובות בכל מצב, בכל אירוע, בכל תרחיש כזה ואחר. אנחנו משתדלים לכסות כל איום היכול לפגוע בסדר הציבורי, באבטחה ובתנועה. יש תחומים שאנחנו אחראים עליהם, הם ברורים ואנחנו מציגים אותם בתהליך הסדור הזה. אחרי תהליך סדור של עבודת מטה מקדימה, שנמשכת לפעמים חודשים, מתקיים הליך של אישורים מול מפקד המרחב, מול מפקד המחוז, ולפעמים גם מול גורמי מטה ארצי שהם הגורם המקצועי שמפקח על כאלה משחקים. כל התהליך, כל ההכנות, הפקודה, עברו אישורים.


שמענו פה את המספרים. אני לא רוצה להגיד ש-2,000 איש מתוך 28,000 איש שהיו בשיא ההגעה, זה בטל בשישים. זו היתה תקלה שלא היינו ערוכים אליה. לא ידענו שפה תהיה נפילה. קיימנו תחקיר לאחר מכן, ובהכנה לקראת המשחק הבא יש תהליך של הפקת לקחים מול ההתאחדות, מול משרד הכרטיסים. יש כבר תוכניות איך אנחנו נמנעים ממצב כזה.
היו"ר רונית תירוש
כמו מה?
דוד ביטון
תהיה מערכת גיבוי, יהיו קופות נוספות, קופות מפוזרות בכל רחבי האצטדיון. אני לא מדבר רק על כדורגל, אלא גם על המופעים הגדולים. כאשר אנחנו יודעים שרוב הכרטיסים מחולקים לקהל ומה שנותר זה מאות בודדות, לא יהיו קופות מפוזרות מסביב לאצטדיון. במקום שאנחנו יודעים שחלק גדול של הכרטיסים עדיין נמצא ברשות מנהל חברת הכרטיסים, אנחנו מחייבים בתנאי הרישוי את ההתאחדות ואת מנהל הכרטיסים לפזר קופות בכל רחבי האצטדיון, כדי להקל על הגודש שיהיה במקום אחד וכדי לאפשר קבלת כרטיס במהירות.

אני אומר שוב, שאני לא מכחיש את התיאורים הדרמטיים. במהלך כל ההתרחשות – פרק זמן של חצי שעה - אנחנו כמשטרה לקחנו אחריות על מה שקורה מבחינת הסדר הציבורי: התארגנו מהר יחד עם מנהל חברת הכרטיסים ועם ההתאחדות, ומצאנו פתרונות להכניס אנשים כדי שאנשים לא יפגעו. נכון שהיו מקרים של פריצה של קהל, של עשרות בודדים שנכנסו ללא בידוק. מיד חסמנו את הכניסה לשער 1, כיוון שהקופות היו סמוכות לשער הזה, והתחלנו להשיב את הסדר. אנחנו עושים את זה מתוך עמדת פיקוד למעלה, ששולטת במצלמות, עם דיווחים של מפקדים שנמצאים בשטח, מקבלים הנחיות, וזה אינו משהו שהוא מנותק או תלוש. הכל נשלט מעמדת פיקוד. ניתנו הנחיות מתאימות, והעובדה היא שבסופו של דבר אנשים נכנסו. יכול להיות שהיו אנשים בודדים שלא הצליחו להיכנס בסופו של דבר. 99% מהאנשים היו בפנים בזמן סביר. אני לא תוקף קהל שבא בדקה ה-90, אלא אומר שמי שרוצה להיכנס בזמן צריך לקחת בחשבון היערכות תנועה, בידוק, נסיעה וחניה. בתנאים הקיימים, באצטדיון הזה, אנחנו מכינים תוכנית תנועה עם מאות שוטרים מחוץ לאצטדיון, שמסדרים את התנועה, מכווינים אותה, ועושים מעת לעת גם חסימות. מה לעשות שיש גם נושא ביטחוני במדינה הזאת, וגם הוא חלק מהערכת המצב שלנו. עם כל התנאים האלה, להכניס 28,000 איש בפרק של 4-5 שעות ולהוציא אותם בריאים ושלמים, זאת הצלחה.
היו"ר רונית תירוש
אני מבינה שהצלחה נמדדת בכך שהאירוע הסתיים ללא נפגעים.
דוד ביטון
בין היתר.
היו"ר רונית תירוש
אני לא בטוחה שהוא הסתיים ללא נפגעים בגלל ההיערכות הנכונה של המשטרה. היה פה הרבה מזל, לפחות לפי תיאורים של אנשים שחוו את הלחץ עם הילדים הקטנים שנלוו אליהם, שהיו בין הרגלים של כולם.

אנחנו מכנסים את הישיבה הזאת באיחור, משום שרצינו שמר מסינג יהיה נוכח. משלא התאפשר, דחינו את מועד הישיבה. חשוב לנו להסתכל קדימה, ולוודא שאכן תוסקנה המסקנות הנכונות ונדע מי הכתובת לכל בעיה שעלולה לצוץ בעתיד. אני חייבת לומר, שאני מתרשמת שלגבי חלק מהבעיות יש הצעות פתרון ולגבי חלק אין עדיין כתובת.

אני רוצה לחזור אליך, עו"ד רותם, בנוגע לנושא של מי מקבל החלטה. אני מתקשה להבין את זה בזמן אמת. לפעמים מדובר בשניות בהן צריך לקבל החלטה, לכנס מכל קצוות אולם ה-V.I.P את הקב"ט, מפקד הכוח המשטרתי, יו"ר ההתאחדות ויועצת משפטית, וזה קשה. אני לא מבקשת תשובות עכשיו. בין יתר המלצות הסיכום של ועדת החינוך, אני מבקשת לקבל דוח של הפקת לקחים ומסקנות, שבו יש התייחסות ספציפית לנושא של קבלת החלטה בזמן אמת, החלטה לגבי דחייה או ביטול אפילו. אני מקווה שלא נזדקק לזה, אבל אני רוצה תשובה על כך. אני מבקשת התייחסות – שנאמרה בחלקה על ידי נציג המשטרה – לגבי העמדת קופות נוספות באופן קבוע, קופות אלקטרוניות באצטדיונים גדולים שעשויים לארח מופעים גדולים, ולאו דווקא כדורגל. אני מבינה שבבלומפילד יש 4 קופות כאלה ו-7 קופות כאלה באצטדיון רמת גן. כנראה שצריך יותר. בנוסף, אני מבקשת התייחסות לפתיחת קופות לחלוקה ידנית בזמן אמת. שמעתי התייחסות, אבל אני רוצה לראות את זה כחלק ממסמך של הפקת מסקנות, שיחייב אתכם ומי שיפיק אירוע אחר במקומות כאלה.

בנוסף, ישנו הנושא של כרטיסי אשראי בקופות. אדם בא עם כרטיס אשראי כדי להוציא את הכרטיס שהוא הזמין באינטרנט וישנה בעיה. כאשר הוא רוצה לפתור לעצמו את הבעיה ולקנות כרטיס חדש, לא ניתנת לו האפשרות הזו. צריך שתהיה הנחיה לקופות הידניות, שיקבלו גם כרטיסי אשראי.
אבי מסינג
לא מכבדים כרטיסי אשראי. יש פה עניין של עמלה. יש פה עניין של זכות הציבור לקנות ללא עמלה.
היו"ר רונית תירוש
אין ויכוח, אבל ברגע האמת כאשר באתי ולא יכולתי להיכנס מהסיבות הידועות, רציתי לרכוש כרטיס נוסף ואין בידי מזומן, אז בגלל העמלה שאתה רוצה להרוויח אתה לא תאפשר לו לרכוש? הוא כבר בא מצויד עם הכרטיס, כיוון שהנחתם אותו לבוא מצויד עם הכרטיס כדי להעביר אותו במכונה האלקטרונית. זה נשמע לי לא סביר לחלוטין.
אבי מסינג
אולי אפשר פה לחייב את ההתאחדות.
היו"ר רונית תירוש
אולי כחלק מתנאים לרישיון להפקת אירוע ניתן הנחיה שזה אמצעי שחייב להיות לרשות הקהל שמגיע.
אבי מסינג
זה אמצעי שגובה עמלה על ידי חברות האשראי. זה עניין מסחרי.
היו"ר רונית תירוש
אני מבינה אותך, אבל יכול להיות שאנחנו צריכים לתת מכאן הנחיה, שבחלק מתנאים לרישיון להפקת אירוע תהיה אפשרות לאפשר תשלום בכרטיסי אשראי במקום עצמו.
אבי מסינג
זה יכביד את המחיר על הצרכן.
היו"ר רונית תירוש
אנחנו לא מצפים שאנשים יבואו לרכוש במקום. הרי הסיכוי שימצאו כרטיס לאלטון ג'ון בערב האירוע הוא קלוש. לכן, רק במקרים של תקלות אני מבקשת לאפשר לי לחלץ מהמצוקה באמצעות כרטיסי אשראי. אני לא מעודדת אותם לחכות לרגע האחרון לרכוש כרטיס. אדם בר דעת, כמו שהוא נדרש לבוא הרבה לפני הזמן, גם לא יחשוב לרכוש כרטיס דווקא בכרטיס אשראי.

בנוגע לבידוק – בניגוד למה שאמרת, אני לא מעריכה שחה"כ יריב לוין התפרץ למגרש. כלומר, הוא לא נמנה על קבוצת אלה שפרצו את המערך המשטרתי לבידוק ובשל כך הוא נמנע מבידוק. הוא אדם מן היישוב, והוא נכנס ללא בידוק. השאלה היא, איך זה קרה בכל זאת.
דוד ביטון
אני לא רוצה לפגוע במאבטחי הבניין הזה, אבל גם אני נכנסתי לפה ללא בידוק.
היו"ר רונית תירוש
אתה עם מדים.
דוד ביטון
מכירים אותו, יודעים מי הוא, זיהו אותו.
יריב לוין
אף אחד לא יודע מי אני. אף אחד לא זיהה אותי. זה לא שאני נכנסתי באופן אישי במסלול V.I.P, כולם נכנסו איתי ככה.
דוד ביטון
אל"ף, אני אומר שזיהו אותך.
יריב לוין
לא זיהו אותי.
דוד ביטון
אני אומר לך, שהקצין שלי זיהה אותך.
דב חנין
גם אם זיהו אותו, זה עדיין לא אומר כלום. מה עם כל האנשים שנכנסו יחד איתו?
יריב לוין
אתה קראת את התשובה שאתם שלחתם אליי?
דוד ביטון
קראתי. אני רוצה לומר, שאין 100% בידוק. יש סימנים מחשידים. במשחקי כדורגל אין פירוטכניקה. במשחק הזה לא היתה אפילו לא אבוקה אחת, להבדיל ממשחקים אחרים. זה גם מבחן תוצאה. חלק מהאוהדים פרצו פנימה.
יריב לוין
אף אחד לא פרץ. תבין, שאנחנו אתכם ולא נגדכם.
דוד ביטון
אני לא חושב, שאתה היית עד לכל מה שהתרחש שם.
יריב לוין
אני הייתי שם. אתם כתבתם לי, שבשער 1 פרצו אנשים פנימה. כמי שהיה שם, אני יכול לומר לך שלא פרצו.
דוד ביטון
אני מסתמך על הדיווח של המפקדים שלי, שהיו בשטח.
יריב לוין
תבדוק אותו, כי אני אומר לך שזה לא נכון.
דוד ביטון
הדיווחים שלהם אמינים בעיני.
יריב לוין
אני אומר לך, שמה שהם אומרים הוא לא נכון.
דוד ביטון
אני אומר לך, שהדיווחים אמינים בעיני. אני יכול גם להמציא את סרט הצילום. הכל מצולם מלמעלה, ורואים את כל ההתרחשות. אני לא מטיל ספק בדיווח של הקצינים שלי. הקצינים שלי הם אמינים. הדיווח שקיבלנו מהשטח הוא שהיתה שם פריצה, ולכן סגרנו את השער הזה. החזרנו את הסדר, והתחלנו לחשוב מאיפה מכניסים ולאיזה שערים כדאי להכניס. לפעמים יש שערים שכבר מלאים עד אפס מקום. מתפקידה של המשטרה גם לעשות ויסות, גם אם יש לך לפעמים כרטיס לאותו שער. אנחנו עושים הערכת מצב מלמעלה, מקבלים החלטות, מורידים אותן לשטח, לפעמים זה לוקח דקות ספורות עד אשר הפקודות יורדות למטה, אבל העסק היה מנוהל, מתואם, היה בשליטה. לא אבדנו לרגע אחד את השליטה על האירוע הזה. אני יכולה לומר, שגם עלתה באוויר השאלה האם אנחנו עוצרים את המשחק. אני לא חושב, שזה היה נכון לעשות. מצאנו פתרון לעניין, התגברנו על הבעיה והמשכנו את לוח הזמנים כפי שהיה מתוכנן. בסופו של דבר, האירוע הזה נגמר בהצלחה.
דב חנין
הוא נגמר במזל.
דוד ביטון
הכל בעיני המתבונן. בהיערכות שלי, בהכנות שלי, זה נגמר בהצלחה.
היו"ר רונית תירוש
במבחן התוצאה זה נגמר בהצלחה. לא היו נפגעים. עם זאת, נוצר פה דיסוננס בין הראייה המקצועית שלך את הדברים – ואני לא חולקת עליך, כי אני לא אדם מקצועי – ובין ראייתם של אלה שהיו דחוסים שם והגנו על ילדיהם הקטנים שהם בגובה הברך של המבוגרים. אני מתוסכלת מהדיון. אין לי שום כוונה להוציא תעודת הכשר וצל"ש לאדם כזה או אחר. אני רוצה לצפות את פני העתיד. אם אנחנו נישאר בעמדה, שאתה חושב שהאירוע הזה היה מוצלח רק בגלל שבסופו של יום לא היו נפגעים ולא תיקח לתשומת לבך שעדיין יש פה בעיות, שאנשים נכנסו ללא בידוק, שהיו לחצים מסכנים חיי אדם בתורים השונים, ואתה לא נותן לי מענה ואומר לי: נכון היה או לעתיד נכון יהיה לתכנן פריסה יותר רחבה והפנייה לשערים בזמן אמת ולא רק אחרי חצי שעה, זה אותי מלחיץ. בצד הטכני, זה קורה אחת לכמה, ויהיו תוכניות גיבויי. החשש שלי שאנחנו עדיין לא צופים פני עתיד ורואים איך במקרים כאלה, בזמן אמת – וזה יכול להיות עניין של רבע שעה, רבע שעה מאוד קריטית – מוצאים את הדרך למניעת לחצים בתורים שמתקיימים, או פיזור ההתקהלויות לכיוונים שונים. זה כנראה לא היה ברגע מסוים – רגע מסוים, שאני לא יכולה לומר אם זה חמש דקות או עשר דקות, אבל הוא מספיק קריטי כדי שיקרה אסון. זה קרה בהמשך, ואתה בתום חצי שעה מרגיש מסופק, וכולנו מרגישים מסופקים.
דוד ביטון
אני אמרתי, שגם מהמשחק הזה אנחנו הפקנו לקחים. מכל משחק אנחנו לומדים, מתקנים ומשנים. אגב, ההיערכות של המשחק הזה היתה תוצאה ותולדה של הפקת לקחים מהגמר האחרון, מחצי גמר האחרון או משחקים אחרים שנערכו שם. אין משחק שלא מתקיים לאחריו תהליך של הפקת לקחים. בכל משחק יש תיקונים של גידור פה או שם, שוטרים יותר פה או שם, יותר מאבטחים, יותר סדרנים, יותר עמדות בידוק, יותר אוהלים, יותר פחי אשפה לזרוק את הבקבוקים וכו'. בכל משחק מתקיים תהליך של הפקת לקחים, וזה תהליך מתמשך ולא מסתיים בפעם אחת. לכן, גם בהגדרה שלי שהתוצאה של האירוע הזה היתה הצלחה, אני אומר שהפקנו לקחים. ההיערכות הבאה שלנו היא לאירוע הבא שמתקיים ביום חמישי, ויש לנו תהליך של הפקת לקחים ושינויים שאנחנו עושים בעקבות המשחק האחרון.
היו"ר רונית תירוש
חה"כ לוין, האם אתה רוצה להעלות הצעות לסיכום?
יריב לוין
אני רוצה להתייחס בכמה מילים לדברים ששמענו כאן, ואחר כך אני אציע הצעות סיכום. נדמה לי, שיש שלושה גופים שנוגעים לעניין. מר מסינג, לי אין טענות אליך. יכול לקרות כשל. אני מאחל לך, שהשנה הפועל תל אביב תספק לך הרבה סיבות למכור כרטיסים ולגבות עמלות. אני אומר לך, שאני מבין שלפעמים יש תקלות. אני חושב, שהאחריות הציבורית היא לא שלך. יכול להיות שבמישור היחסים שלך מול ההתאחדות להם יש טענות. בעיני, אתה לא הגורם שאליו אנחנו צריכים לפנות, מעבר להסבר הטכני של מה שקרה בצד העובדתי.

נציג המשטרה, יש לי הערכה עצומה לעבודה של המשטרה, גם באירוע הזה. אין שום ספק, שהתארגנות מהירה שלכם מנעה אסון. אם לא קרה אסון, בוודאי יש לכם חלק חשוב בזה. אני לא בא מהמקום של לתקוף אתכם. תוכל לומר לך היו"ר, שההתנהלות שהיתה לקצין האחראי בשער 1 מולי שייכת לסמכות הוועדה שאני יושב בראשה, ואני בחרתי לא לקיים שם דיון בעניין הזה ולא רציתי גם להעלות את הנושא הזה פה, משום שחשבתי שהרבה יותר נכון שאתם תקיימו את הבדיקות אצלכם פנימה. המטרה שלי היא לא לפגוע בכם, אלא לבוא ולהגיד לכם: עשיתם עבודה מצוינת, אבל היתה לכם בעיה נקודתית כזו. במקום לשמוח, אתם באים ואומרים לי שמה שאני אומר הוא לא אמת. אני קיבלתי תשובה בכתב, ואני גם הכנתי תשובה בכתב לשר לביטחון פנים. אני אומר לך, שמה שאמר לך האיש שלך בשטח, לפחות בשער 1, הוא פשוט לא נכון. אני מצטער להגיד את זה. הרי אין לי עניין אישי עם אף אחד כאן. אני אומר לכם את זה מבחינת הפקת הלקחים שלכם. אתם לא רוצים שזה יקרה עוד פעם, כי זה פוגע בתדמית שלכם, כי זה הורס את העבודה המצוינת שעשיתם שם. אני לא בטוח שכל צעד שמישהו עושה צריך מיד להגן עליו. אפשר להגיד: בדקנו ואמרנו לבן אדם: "זה לא בסדר, עשיתם טעויות שלא צריך לעשות אותן, או אנחנו מחדדים נהלים שמכאן והלאה לא תעשו כך אלא אחרת". אם אתם רוצים להפוך את זה להתדיינות, כך שאתם מקבלים כל מילה של אדם שלכם בשטח וחושבים שעל אף שאנחנו טרחנו והתלוננו אנחנו עושים את זה כי משעמם לנו, אז בסדר. זה במגרש שלכם. אני חושב, שבאנו לעזור לכם בעניין הזה מתוך הערכה עצומה למה שאתם עושים. לצערי, להתאחדות אין לי דברים טובים להגיד.
רותם קמר
ברור, אנחנו השק חבטות.
יריב לוין
ודאי.
רותם קמר
זה הכי קל. זה הכי פופוליסטי. אתה הופך את זה לפופוליסטי.
יריב לוין
אני עכשיו יתייחס רק לעובדות של הדברים שאתה אמרת.
רותם קמר
אתה מסמן את המטרה ומחפש את הדרך.
יריב לוין
אני אזכיר לך שני דברים: האחד - אני לא מכיר באופן אישי איש מחברי הנהלת ההתאחדות, לרבות אבי לוזון. לא דיברתי איתו מימיי. אין לי איתו שום עניין. העניין היחיד שיש לי עם ההתאחדות לכדורגל הוא כאשר אני משתמש במנוי שיש לי למשחקים של הפועל תל אביב. זה כל העניין שיש לי אתכם. יתר על כן, אני אזכיר לך שכאשר אתם פניתם אליי בסוגיה של עלויות השיטור, אני התייצבתי לצדכם ואפילו הגשתי הצעת חוק בעניין הזה ביחד עם חברי שי חרמש. אני בטח לא עוין את ההתאחדות לכדורגל ולא נגדכם. אני גם לא נגדך באופן אישי. אני לא מכיר אותך, אנחנו נפגשים פעם ראשונה, ואני בטוח שאתה נשלחת כדי להביא כאן דברים בשם המערכת. אני רוצה להאמין, שכאשר אתה תחזור אולי תגיד לגבי חלק מהדברים שהייתם צריכים להגיד אחרת. אנחנו שאלנו אתכם: האם קיימתם דיון והערכת מצב בשטח לאור מה שקרה כדי לקבל החלטות מה עושים, ולא קיבלנו שום תשובה. שאלתי, למה אתם לא חושבים שצריך להיות נציג שלכם בכניסה לכל שער, אפילו במצב רגיל, וכל שכן כאשר קורה אירוע כזה שמתמשך על פני למעלה משעה, ולא קיבלנו שום תשובה.
רותם קמר
אבל אדוני, זה קורה.
יריב לוין
שאלנו: איפה היה הנציג הזה של ההתאחדות. אף אחד מאיתנו לא ראה אותו.
רותם קמר
אבי מסינג היה ליד הקופות.
יריב לוין
אבי מסינג, עם כל הכבוד, הוא לא נציג ההתאחדות.
רותם קמר
למה לא?
יריב לוין
הוא לא היה בשער 1, בשער 6 או בשער 2, כי הוא רק בן אדם אחד.
רותם קמר
אני לא מאמין בעובד התאחדות.
יריב לוין
אתה לא צריך עובד התאחדות. אתה יודע מי היה צריך לצאת? חברי הנהלת ההתאחדות. איש-איש מחליפתו היה עוזב את הקוקטיל ואת הבורקסים, והיה יוצא כדי לטפל בציבור לו אתם אמורים לדאוג. זה שזה נראה לך אבסורדי וכל כך לא יכול להיות, זה בדיוק מראה איפה אתם נמצאים. תנועות הביטול האלה הם בסדר. אני לא נפגע מהם. הציבור כולו הרי מקבל מכם את תנועת הביטול בהתנהלות היומיומית שלכם. אני אומר לך יותר מזה. קרה כבר מה שקרה, אתם ראיתם את המשחק, שתיתם, אכלתם, נתתם לאנשים להימחץ בחוץ, למי איכפת בכלל. מר מסינג, שחי בעולם העסקים, מבין שכאשר קרה דבר כזה קודם כל שולחים לאנשים מייל.
רותם קמר
מה זה אבי מסינג? זו ההתאחדות לכדורגל שלחה את המייל.
יריב לוין
עם כל הכבוד, הוא שלח מייל בשם משרדו, כפי שהוא יכול לעשות, ואמר לאנשים: "רבותיי, אני מתנצל, היתה לי תקלה במערכת שלי ואני לא אחייב אתכם בתשלום". אתם? שום דבר. לפרסם הודעה? לפנות לאנשים? להציע, חלילה, פיצוי למישהו? האם אתה לא חושב שכאשר קורה דבר כזה לאנשים מגיע פיצוי? בן אדם קנה כרטיס, נסע למגרש, לא ראה חלק מהמשחק, לא נכנס לשער שאמור היה להיכנס אליו.
היו"ר רונית תירוש
עו"ד רותם, אני לא מקבלת את ההתנהגות שלך. יש חילוקי דעות מה זה נקרא התאחדות. הוא מכוון לגוף מסוים, ואתה מרחיב את הגוף. תקשיב עד הסוף, ותגיב אחר כך. גם לי יש מה לומר בעניין.
יריב לוין
אני ממשיך עם אותה נקודה. קרה כל האירוע הזה. האם אתה לא חושב שצריך לפצות את האנשים? נראה לך שלא גבו כסף ממי שלא קיבל כרטיס, ובזה נגמר הסיפור ונפתרה הבעיה? האם אתה היית מקבל את זה בתור צרכן אם היית קונה כרטיס להופעה של אלטון ג'ון וזה היה קורה לך? האם אתה היית מקבל התנהגות כזו מאיזשהו גורם במדינה שיש לו מונופול? מי שמכם בכלל לשאת את סמל מדינת ישראל ונבחרת ישראל? אולי הגיע הזמן לשאול את השאלות האמיתיות האלה. מי נתן בידי החבורה הזו את המונופול על דבר שהוא מהסמלים הכי בולטים של מדינת ישראל? לא רק שיש להם את זה, אלא שהם באים ואותם זה בכלל לא מעניין. לצורך הזה הם פתאום לא גוף ציבורי. הם לא חייבים דין וחשבון לאף אחד, לא חייבים התנצלות ושום דבר. אני גם חשבתי, שאם כבר הוגשה בקשה כזו ואתם כבר יודעים שעומד להיות דיון, לפחות תופיע כאן, תניח לפנינו נייר ותאמר לנו: "ביום כזה התכנס גוף כזה בהתאחדות, בדק את האירוע, ערך תחקיר והנה מונח לפניכם הפרוטוקול של הדיון, ההחלטות והמסקנות". מה קרה? שום דבר. מי אתם בכלל. אז ידונו בוועדה של הכנסת.

אני רוצה לומר לך, שאני וחלק מחבריי מבינים שזה לא יכול להימשך ככה. לצערי, אתם לא מבינים. מכיוון שזה כך, אנחנו ננסה במיטב כוחותינו כאן לייצר שינוי. אנחנו נגיש פה הצעת חוק, שתעביר את זכויות הבחירה של מוסדות ההתאחדות לבעלי המנויים של הקבוצות. יש לנו שורה שלמה של הצעות מהסוג הזה, שיעירו את המוסד הזה מהמקום העצוב הזה שהוא רובץ בו, ויסבירו לכם אחת ולתמיד שאתם שם בראש ובראשונה כדי לדאוג לציבור. אתם בתפקיד ציבורי. זה לא רק לנסוע לדרום אפריקה. זה גם לעמוד בכניסה לשער, ולדאוג שאם יש בעיה ויש תקלה הילדים הקטנים יוכלו להיכנס למגרש בצורה מסודרת. זה כל כך ברור וטריוויאלי. אם זה לא הולך להסביר את זה בדיון הזה כאן, אז אנחנו נסביר את זה בדרכים אחרות.


לגופו של דיון, הייתי מציע שלוש החלטות. האחת – אני מבקש, שההתאחדות לכדורגל תביא בפנינו בתוך חודש מסמך מסודר, לאחר שהיא תקיים דיונים פנימיים אצלה עם תחקיר של האירוע, מסקנות מסודרות, כל הפעולות שמתכוונים לנקוט, לרבות שאלת הפיצוי. אני אומר לפרוטוקול באופן הברור ביותר, שגם אם ישולם פיצוי אני באופן אישי לא אקח אותו. אני הייתי מציע לכם, לשקול למצוא דרך לפצות את האנשים. אני יכול לתת לכם רעיון, שיכולתם לחשוב עליו לבד, לתת להם כרטיס למשחק של הנבחרת. אני גם חושב, שראוי שתעשו צעד של רכישת מספר מנויים למשחקים של הפועל תל אביב ובני יהודה לעונה הבאה ותחלקו אותם לילדים בשכונות מצוקה, כאקט כלפי הציבור של נטילת אחריות.
רותם קמר
אנחנו עושים את זה.
יריב לוין
אני לא יודע מה אתם עושים. אני לא רואה שאתם עושים משהו בכלל. אני מציע, שלא תמהר להכריז פה הכרזות. תיקח את הדברים שאני אומר, תשקלו אותם, ואני הייתי מבקש שנקבל תשובה בעוד חודש. אני הייתי מציע לחבריי, שאנחנו נחכה חודש, ואחרי חודש ננסה להתניע את המהלכים שיצרו כאן שינוי, אם יתברר שאין עם מי לדבר.
שי חרמש
עו"ד רותם, אתה רואה פה חברי כנסת שהעניין חשוב להם. העמדה שלך מעמידה אותי במצב נורא לא נוח. יריב עשה בעניין הזה עבודת תחקיר הרבה היותר עמוקה ממני. במקום לבוא ולהגיד שהיתה בעיה, אתה אומר: אין צורך. אני כן ישבתי עם אבי לוזון, כי הוא קרא לי בנושא משטרת ישראל והעלויות. אני חושב שזו שערורייה שההתאחדות לכדורגל צריכה לשלם את אבטחת מעגל 1, מעגל 2, מעגל 3 ומעגל 4. יריב ואני הולכים לעזור בכך. במקום להבין שאנחנו באותו צד של המגרש, אתה יוצר פה תחושה של חיץ. בשביל מה אתה צריך את זה? אתה ממש לא זקוק. הרי את הדבל לקחנו, המשחק מאחורינו, שיתפגר העולם. הדיון מתקיים פה כרגע מתוך כך שיש לנו עניין שהעניינים יוסדרו. אל תיצור מצב לעומתי, כי יש לנו את כל העניין לעזור, אנחנו נרתמנו לעזור ונירתם לעזור. אל תיצור מצב שבו יש מצד אחד חברי כנסת שלא מבינים את העניין, ואתם מהצד השני. העמדת הדברים שלך היא בעייתית. אל תעשה את זה. אין צורך.
דב חנין
אני רוצה להביע הערכה ליוזמי הדיון המהיר הזה. זה נושא חשוב. משחקי כדורגל הם אירועים מורכבים. אני יודע שמושקעת הרבה מאוד עבודה, גם מצד המשטרה וגם מצד הגורמים האחרים. האירועים האלה מועדים לבעיות ותקלות, וזה בגלל העובדה שיש מספר כל כך גדול של אנשים, כרטיסים, יצרים והתרגשות, ציפייה להנאה ולעתים אכזבה כל כך קשה, במיוחד כשקורות תקלות. לכן, אני חושב שהצעותיו של חה"כ לוין הן מאוד נכונות. צריכה להיעשות עבודת בדיקה יותר רצינית לגבי משחקי כדורגל, במיוחד משחקי כדורגל גדולים ומשמעותיים. צריכה להיות היערכות אחרת. צריכה להיות תוכנית ב'. הרי תקלות יכולות לקרות. לא יכול להיות שיש תקלה, אף אחד לא יודע מה עושים ואנשים הופכים להיות קורבנות של התקלה הזו. אני רוצה להצטרף לכל הצעותיו של חה"כ לוין לסיכום הדיון.
רותם קמר
אני רוצה להגיד, שהתחושה בה מסתיים הדיון היא לא התחושה הנכונה. אני התחלתי את דבריי באמירה מאוד ברורה, שאנחנו לוקחים את האחריות ולא מסתתרים מאחורי משטרה ומאחורי משרד הכרטיסים. ההתאחדות לכדורגל היא זו שארגנה את האירוע, והיא זו שצריכה למצוא את הפתרון לכך שאירוע כזה לא יקרה. אמרתי את זה בתחילת דבריי. כל הסיסמאות הפופוליסטיות שנשמעו פה על סמל המדינה ועל כך שבעל החליפות צריכים לרדת למטה, זה יפה בשביל לזרוק לחלל האוויר אבל אין משהו מאחורי זה.
ירון לוינסון
אמרת שמסינג הוא הנציג שלך.
רותם קמר
אנחנו כן רואים באוהדי הכדורגל לקוחות. אנחנו רואים בהם מי שצריך לתת להם שירות. זו תפיסת העולם שלנו, של ההתאחדות לכדורגל. קרה מה שקרה. זאת תוצאה שקורת. כתוצאה מתקלה כזו קורים הדברים כפי שהם קורים, הם מתפתחים לאירוע שהמשטרה צריכה לתת עליו את הדעת. הפיצוי שמדובר עליו הוא לא פיצוי שמשרד הכרטיסים נותן, אלא פיצוי שההתאחדות לכדורגל נותנת. אמנם יש הבחנה, אבל בסופו של דבר משרד הכרטיסים זו ההתאחדות וההתאחדות זה משרד הכרטיסים. ככה גם נעשית עבודת ההכנה לפני זה, ביחד עם המשטרה, הקב"טים שלנו, מנהל האצטדיון ומנהל האירוע. הדברים הם לא מופרדים, כמו שמנסים לעשות פה. זה לא שלא נעשה דיון בהתאחדות לכדורגל בעניין הזה. נעשה דיון פנימי. אנחנו יושבים עם המשטרה, ומפיקים לקחים לקראת האירוע. אנחנו נשמח להציג את זה פה בפני החברים, ולהראות איזה דברים אנחנו מתכננים לעשות כדי שהדברים האלה לא יקרו. לייצר סיסמאות סביב ההתאחדות לכדורגל זה מאוד נוח. אנחנו שק חבטות מאוד נוח לחברי כנסת ולאנשי ציבור אחרים.
שי חרמש
זה ממש לא כך.
רותם קמר
אני שמעתי את הדברים שנאמרו פה. הצורה שהדברים נאמרו פה באה לייצר כותרות פופוליסטיות.
היו"ר רונית תירוש
אני אשמח אם תימנע מהציונים שאתה מחלק לחברי כנסת.
רותם קמר
זו העובדה.
היו"ר רונית תירוש
שמעתי את זה פעם אחת והתאפקתי. זו תחושה מאוד קשה, שאתה עומד עם הילדים שלך בוכים, שומעים שיש גול והם עדיין בחוץ, והם לא רואים אפילו נציג אחד כמי שהם מזהים אותו כבעל הבית של המשחק. הם לא מזהים את אבי מסינג, הם מזהים את ההתאחדות. אני כן אגיד בדברי הסיכום שלי, שראוי היה שמישהו מההתאחדות היה יורד כדי שיבינו שיש שם מישהו, גם אם הוא לא יכול היה לפתור את הבעיה בעצמו והסמיך את אבי או את המשטרה. יותר מכך, לאחר מעשה היתה צריכה להישלח הודעת התנצלות בעיתונות, במוספי הספורט, משהו של ההתאחדות שמזוהה עם זה שאתם מבינים שקרה דבר.
רותם קמר
יצא מייל לכל האנשים שהיו באירוע.
היו"ר רונית תירוש
מההתאחדות?
רותם קמר
ממשרד הכרטיסים. לי אין את המייל של האנשים. משרד "לאן" וההתאחדות לכדורגל זה אותו דבר.
היו"ר רונית תירוש
חשוב לי שתעצור ותבין את הדקויות. לשמחתנו, לא היתה פה פגיעה בחיי אדם. מדובר פה בביזוי בני אדם, בעוגמת נפש. למען הסדר הטוב, ראוי היה שאותו מייל יהיה בשיתוף ההתאחדות. מי שמזהה עצמו עם המשחק כולו זו ההתאחדות ולא אבי מסינג או "לאן". ראוי היה שיהיו חתומים על המכתב גם אבי מסינג וגם אבי לוזון, כדי שיראו שההתאחדות הבינה שזה גם עסק שלה. בשום מהלך זה לא הובן. מבחינת הנראות הויזואלית, לא הייתם שם ולא חתמתם על איזשהו מייל.
רותם קמר
מקובל עליי.
דוד מלכא
אני סגן מינהל הספורט. יש לנו מערכת יחסים טובה מאוד עם ההתאחדות. אני חושב, שמן הראוי שאנחנו נקיים דיון עם ההתאחדות, ונוודא שהדברים נרשמים בנהלים. אם יהיה צורך, נערב גם את רשם העמותות. לא מספיק לתת כאן הצהרות. אנחנו רוצים לראות שזה מגובה, ויירשם כנוהל לעתיד. ננסה לעקוב שאכן זה יתבצע. עו"ד רותם, אני לא בטוח שאתה הבנת לגמרי את הדברים שנאמרים פה. הדברים כאן לא צריכים להיאמר כהתגוננות. צריך לקחת את הדברים האלה כהערות בונות. ככה אנחנו רואים את הדברים.
היו"ר רונית תירוש
אני רוצה לסכם את הדיון. אני מודה לחברי הכנסת אשר העלו את הנושא לדיון, משום החשיבות שלו להפקת לקחים עתידיים.

אנחנו מבקשים מההתאחדות לכדורגל, להגיש לוועדת החינוך של הכנסת מסמך הפקת לקחים ומסקנות תוך חודשיים - משום שראשי ההתאחדות לא נמצאים כרגע וחשוב לי שהם ייקחו חלק בדיונים – הכולל הפקת לקחים כוללת, לאחר דיון שאתם יוזמים עם נציגי המשרד לביטחון פנים-משטרת ישראל, עם נציג משרד הכרטיסים ועם כל מי שאתם מוצאים לנכון. בתוך המסמך תעלו את הלקחים ואת המסקנות שלכם. חשוב לי לבקש, שתהיה התייחסות במסמך למי הגורם המחליט בזמן אמת על הפסקה או דחייה של משחק, כולל מתן אפשרות לרכישת כרטיסים אם נותרו כאלה ברגע האמת, כחלופה באמצעות כרטיסי אשראי. אני מבינה את הצורך הכלכלי של המשרד, אבל אני לא מדברת על רכישה גורפת אלא רק ברגע של תקלה. כאשר אתה בא למכונה אתה בא עם הכרטיס ולא עם מזומן. אני מבקשת התייחסות למספר הקופות שתהיינה, גם אלקטרונית וגם ידניות. בנוסף, אני מבקשת התייחסות לפיזור הקהל לאפיקים נוספים. השאלה היא, מי הגורם המחליט בזמן אמת. מדובר פה בעניין של דקות לפעמים. אני מבקשת שלכל זה תהיה התייחסות בתוך הדוח שתגישו, גם אם אתם חושבים אחרת מאיתנו. אנחנו רוצים לדעת שחשבתם והחלטתם מה שהחלטתם. בעקבות זה יחליטו חברי הכנסת, אם להגיש הצעות חוק בעניין או לא.

אנחנו ממליצים שבנוסף לזיכוי שניתן דרך משרד הכרטיסים, תשקלו גם מתן פיצוי כדוגמת הפיצוי שהציע חה"כ לוין, להזמין את אותם 2,100 למשחק נבחרת, ושתינתן על כך הודעה באמצעי תקשורת, אפילו דרך מוספי הספורט, כדי שיידעו אחרים שנעשה פה מעשה הולם. שעם ישראל יראה, שאכן אתם לקחתם לתשומת לבכם את הנושא.

כך גם ההמלצה האחרונה לרכישת מנויים וחלוקתם לאוכלוסיות חלשות. אם אתם עושים את זה כבר, אז תבורכו. הנראות של זה חשובה לעם כולו, לציבור הרחב.

לסיום - לפעמים צריך להיות לא רק צודק – ובמובנים רבים הייתם צודקים – אלא גם חכם. הדקויות עליהן הצבענו הן מאוד חשובות. תודה רבה, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 12:45

קוד המקור של הנתונים