ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 08/06/2010

משלחת ועדת חינוך מחקר וטכנולוגיה של הפרלמנט בקניה

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שני
פרוטוקול 227

מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט

יום שלישי, כ"ז סיוון תש"ע (8 ביוני 2010), שעה 09:15
סדר היום
משלחת ועדת חינוך מחקר וטכנולוגיה של הפרלמנט בקניה
נכחו
חברי הוועדה: אנסטסיה מיכאלי - מ"מ היו"ר

חיים אמסלם
מוזמנים מקניה
דוד קוץ'

וילבה אוטיצ'לו

שקילה סטיבנס

גסירה

מודוני
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי

משלחת ועדת חינוך מחקר וטכנולוגיה של הפרלמנט בקניה
יהודית גידלי
יש תהליך כאשר מדובר על הצעת חוק. קיימות 2 סוגי הצעות חוק. אחת שבאה מהממשלה והשניה היא הצעה פרטית מכל אחד מחברי הכנסת. התהליך ארוך יותר כשהיוזמה באה מחבר/ת כנסת. אם המקור הוא מהממשלה זה מגיע ישירות לוועדה. אז אנחנו מבקשים מכל האנשים שאנחנו מזמינים - האנשים, הארגונים, משרדי הממשלה הקשורים לעניין – לפרסם אותה. לכל אחד יש מה לומר. גם כל אזרח רשאי להעיד בפני הוועדה. כך אנו שומעים את חוות הדעת השונות לפני שזה הופך להצעת חוק. זה חוזר למליאה. מתקיימת הצבעה שנייה ושלישית על כל אחד מהסעיפים ועל הצעת החוק בשלמותה. אם יש רוב, זה הופך להצעת חוק. אם לא, אנחנו צריכים לחכות לסיבוב שני. אם זה לא טוב מספיק, זה לא הופך להצעת חוק. כמו כן יש לנו אתר באינטרנט. אנחנו מקווים כי בשנה הבאה תופיע הישיבה באינטרנט וכל מי שיהיה מעוניין בכך יוכל לחוות את דעתו בזמן אמת. כך הופכים התושבים של המדינה לחלק מהצעת החוק. כאשר זה הופך להצעת חוק, רק בית המשפט יכול להתערב. אולי במדינתכם זה קצת שונה אבל כאן אנחנו מנסים לדאוג לכך שהתהליך יהיה עד כמה שיותר שקוף.
דוד קוך
ראשית אנו מודים לכם כי אפשרתם לנו להיות כאן. ביקשנו לבוא לישראל ובמיוחד לכנסת כך שנוכל ללמוד יותר על המערכת שלכם ולשפר את שלנו. אנחנו מסתכלים עליכם, חברי וועדת החינוך. בפרלמנט של קניה יש לנו וועדה בנושא חינוך וטכנולוגיה. בקניה קיימים 210 אזורים ולכן יש 210 חברי פרלמנט שמייצגים אותם. כמו כן יש לנו 12 חברי פרלמנט שמונו, זאת אומרת סך הכל 222 חברי פרלמנט. בפרלמנט שלנו יש סוגים שונים של וועדות. יש לנו את וועדת הפרלמנט שדנה לרוב בענייני הפרלמנט. יש לנו וועדות שמתעסקות במשרדי הממשלה השונים. כמו כן יש לנו 12 וועדות אזוריות. אחת הוועדות היא הוועדה שבפניכם, וועדת החינוך, מחקר וטכנולוגיה. אני אציג בפניכם את חברי הוועדה: דוד קוך, ווילבה אוטישילו שמייצג את החלק המערבי של קניה, ביסי מוטורי ארנבס המייצג את מרכז קניה – שקילה. סטיבנס עובד בשגרירות שלנו כאן בישראל. כמו כן נמצאים איתנו גסירה ומודוני מהשגרירות כאן בישראל. אנחנו שמחים להיות כאן היום ואנחנו מודים לכם שמצאתם זמן לחלוק איתנו את החוויות שלכם. המטרה העיקרית היא להבין את המערכת שלכם, איך היא פועלת ובאיזה צורה נוכל לשרת את הממשלה שלנו בצורה הטובה ביותר במיוחד בנושא החינוך. מה אנחנו יכולים ללמוד מכם, מהם האתגרים שעמדו ועומדים בפניכם ואיך הצלחתם לפתור את הבעיות שבפניהן ניצבתם. החל משנת 2008 יש לנו שידורים חיים. יש לנו שידורים חיים של ישיבות הפרלמנט שלנו, שעתיים בכל יום. אין לנו תחנה משל עצמנו.

תודה רבה.
יהודית גידלי
יש לנו כיסוי חי של המליאה בכל יום. מיום שני בשעה 16:00 עד שזה נגמר בסביבות 22:00. יום שלישי מהשעה 16:00 עד הסוף. ביום רביעי זה מתחיל ב- 11:00. כל שבוע חוץ מאשר בתקופת הפגרה. יש כיסוי של הדיונים בוועדות. יש לנו 12 וועדות קבועות ו- 10 וועדות אד הוק. הם יושבים בו זמנית. יש לנו ערוץ מיוחד של הכנסת. הכיסוי ממשיך יום ולילה, ראיונות ושידורים חוזרים. המטרה שלנו היא לשדר את כל דיוני הוועדות באינטרנט. לוועדת התקציב יש עדיפות בכיסוי התקשורתי.
אנסטסיה מיכאלי
ברוכים הבאים לכנסת. לכבוד הוא לנו לקבל אורחים כמוכם. השגריר הנכבד סטיבן לורט – שלחתי לך מכתב לפני מספר ימים בנושא היחסים בין ישראל לטורקיה. אנחנו שמחים לשמוע כי יש אנשים שמבקרים בישראל ואוהבים את ישראל. היחסים עם מדינתך חשובים לנו מאד. עד כמה שידוע לי ביקר שר ההגנה של ממשלת קניה בישראל השנה. לפני שנה היו מעט ביקורים הדדיים. סוג זה של שיתוף פעולה חשוב ביותר. כך אנו מכירים אחד את השני בצורה טובה יותר ובמיוחד בתחום החינוך. התקציב שלנו מצומצם ולצערנו עובר 30% מכלל התקציב לביטחון. אני חברה חדשה בכנסת מהמפלגה – ישראל בתינו. מנהיג המפלגה שלנו הוא שר החוץ – מר אביגדור ליברמן.

דיברנו על כיסוי תקשורתי. לפני שהפכתי לחברת כנסת עבדתי כעיתונאית. אני מבינה את החשיבות של הפצת המידע. התחלתי לעבוד על ספרים. אנחנו מקווים להעביר את המידע מתוך הספרים לאינטרנט. זהו החזון שלנו לעתיד. שמו של שר החינוך הוא גדעון סער. המשכורות של המורים נמוכים מאד. אני דואגת להם. אני עצמי אמא ל- 8 ילדים ואני מנסה למצוא את האיזון בין הקריירה שלי לבין התפקיד שלי כאם. אני מאד גאה להיות נציגה בכנסת. החיים במדינה לא פשוטים. יש לנו אוכלוסייה מעורבת. אני אשמח לענות על כל שאלה שיש לכם. יושב הראש שלנו הוא זבולון אורלב. הוא מאד מסור. הוא עובד 24 שעות ביממה.
דוד קוך
תודה אנסטסיה. את דיברת על ראש הועדה שעובד 24 שעות ביממה. אנו מעוניינים לדעת מה הוא עושה במשך 24 השעות הללו. את דיברת על המשכורות של המורים. נדמה לי כי המצב עם המורים דומה בכל המדינות. היום מבקשים המורים בקניה משכורות גבוהות יותר. אני רוצה לדעת מה תפקיד הוועדה בנושא שכר המורים.
אנסטסיה מיכאלי
מאחר ויש לנו שר חינוך חזק מאד, ההשפעה של הועדה מצומצמת מאד. הוא מעדיף לטפל בכל הנושאים בעצמו. החינוך אמור להיות חינם אבל אנחנו משלמים בכל זאת עבור ספרים וטיולים. אני מטפלת במיוחד בנושא הספרים. אני מקבלת הרבה מכתבים מאנשים שמבקשים ממני לעזור להם.
דוד קוך
את סיפרת כי את עובדת על הכנסת הספרים לאינטרנט. מתי זה יקרה.
אנסטסיה מיכאלי
אתם תפגשו את מאיר שטרית ויש לו ידע רב בנושא.
דוד קוך
היה עד היום שיתוף פעולה בין המדינות שלנו בתחום הביטחון ואנחנו שולחים סטודנטים אליכם. אני מקווה כי היחסים האלה יורחבו. הנוכחות שלנו כאן היא חלק מחיפוש אחר הגברת שיתוף הפעולה. בקניה אנחנו יודעים הרבה על ישראל ואנחנו אוהבים את ישראל. ישראל מסייעת להרבה מדינות בתחום ההומניטארי. כאשר התרחש אסון אצלנו ב- 1998 ישראל הגישה לנו עזרה בתחום הטכנולוגי.
Wilaba Otichilo
ברצוננו לשמוע על המדיניות שלכם לטווח ארוך בתחום החינוך בהקשר לטכנולוגיה של היום. בקניה אנו עומדים בפני בעיות רבות בבתי הספר התיכוניים בגלל בעיית הסמים. האם יש לכם בעיה דומה במדינה שלכם?
יהודית גידלי
בישראל קיים חוק חינוך חובה עבור ילדים בגילאי 5 עד 18. היתה הצעת חוק שחוק חינוך חובה יתחיל בגיל 3. במהלך 15 השנים האחרונות נפתחו 40 מכללות בישראל לחינוך אוניברסיטאי. יש לנו 7 אוניברסיטאות. שר החינוך הציע תכנית חדשה בתחום הטכנולוגיה. האינטרנט משחק תפקיד חשוב.
אנסטסיה מיכאלי
כמובן שגם אצלנו קיימת בעיה של סמים ואלימות בבתי הספר. יש לנו תכנית "עיר ללא אלימות". אנחנו משתפים פעולה עם המשטרה כך שהנוער לא ישתה אלכוהול. הורים מתנדבים מסיירים בלילה ברחובות. יש לנו תכנית נפרדת המלמדת את הסטודנטים בנושא החוק הפלילי.
Shakila
האם יש לכם אמצעי לעזור לסטודנטים הבאים מרקע כלכלי קשה?
יהודית גידלי
קיימות קרנות מסויימות עבור סטודנטים עניים המחולקות על ידי משרד החינוך. חלק מהשירותים מסובסדים.
Mudoni
כמה אחוזים מתקציב המדינה מועברים לחינוך?
יהודית גידלי
10%. תקציב החינוך הוא במקום השני לאחר תקציב הביטחון.
דוד קוך
במדינה שלנו אנחנו מוציאים 18% מהתקציב על חינוך. אנחנו מודים לכם על הפגישה הזאת ובמיוחד לאנסטסיה על שמצאה זמן לבלות איתנו. נקווה שהקשרים בינינו יתחזקו. בשם המשלחת שלנו מקניה אנחנו רוצים להעניק לכם מזכרת קטנה.

סוף.

קוד המקור של הנתונים