ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 07/06/2010

סיכום אירועי ל"ג בעומר במירון

פרוטוקול

 
PAGE
ועדת הפנים והגנת הסביבה
18
7/6/2010

הכנסת השמונה-עשרה
נוסח לא מתוקן
מושב שני

פרוטוקול מס' 210

מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה
‏יום שני, כ"ה בסיון התש"ע (‏7 ביוני, 2010), שעה 13:30
סדר היום
1.
סיכום אירועי ל"ג בעומר במירון
נכחו
חברי הוועדה: דוד אזולאי – היו"ר

דב חנין

אורי מקלב
מוזמנים
חה"כ מנחם אליעזר מוזס

נצ"מ קובי בכר
-
סממ"ר גליל, משטרת ישראל, המשרד לביטחון הפנים

סנ"צ יואל שדה
-
מפקח מתנ"א צפון, משטרת ישראל, המשרד לביטחון הפנים

רפ"ק איתן רז
-
ק' את"ן, משטרת ישראל, המשרד לביטחון הפנים

יהודה אלבז
-
מנהל אגף תחבורה ציבורית, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

אמיר ויגוצקי
-
יועץ למנהל אגף תחבורה ציבורית, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

אינג' לילי בלסקי
-
מהנדסת לבריאות הסביבה, מחוז צפון, משרד הבריאות

נועז בר ניר
-
מנכ"ל משרד התיירות

רפאל בן חור
-
סמנכ"ל בכיר איכות ותקינה, משרד התיירות

רועי וולר
-
ראש מטה השר, משרד התיירות

הרב יוסף שווינגר
-
מנכ"ל המקומות הקדושים, משרד התיירות

עמית סופר
-
ראש המועצה האזורית מרום הגליל

דני סיידא
-
ראש המועצה הדתית מרום הגליל

מיכאל שמעון יפרח
-
המועצה הדתית מרום הגליל
מנהלת הוועדה
יפה שפירא
רשמת פרלמנטרית
אירית שלהבת
סיכום אירועי ל"ג בעומר במירון
היו"ר דוד אזולאי
אני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה. הנושא שעל סדר היום הוא סיכום אירועי ל"ג בעומר במירון.


ראשית, אני רוצה לקדם בברכה את פני מנכ"ל משרד התיירות, מר נועז בר ניר, את נציגי המשטרה ממחוז הצפון, נצ"מ קובי בכר, סנ"צ יואל שדה ורפ"ק איתן רז, ברוכים הבאים. ראש המועצה האזורית מרום הגליל, מר עמית סופר, ראש המועצה הדתית מרום הגליל, מר דני סיידא. אנו מקדמים בברכה את מנכ"ל "המקומות הקדושים", מר יוסף שווינגר.


בדרך כלל הוועדה מקיימת דיונים אחרי אירועי ל"ג בעומר ואז נשמעת ביקורת קשה על תלונות שנתקבלו במהלך אירועי ל"ג בעומר. הפעם, לשם שינוי, אנו רוצים לעשות שני דברים. קודם כול, אני מבקש להודות ולברך את כל מי שלקחו חלק במבצע ל"ג בעומר במירון בשנה האחרונה. אנו רגילים לקבל פניות רבות וטענות רבות. הפעם, בניגוד לשנים הקודמות, הכול עבר בצורה ראויה להערכה. אין ספק שיש הבדל בין השנה הקודמת ובין השנה הנוכחית והדברים הולכים ומשתפרים.


יחד עם זה, יש דברים שעדיין לא ניתן להם פתרון, ואזכיר כמה מהם. למשל כניסת אח"מים לאזור האתר. נכון שהמשטרה לקחה את זה תחת חסותה, אבל היועץ המשפטי של משרד התיירות, עו"ד ליפשיץ, אמר לי שהנוהל הזה איננו תקין. הערתי לו שאם רוצים שזה יפעל בנוהל תקין, אפשר לקבוע נוהל, אבל לא שבוע לפני האירועים. יש לו עכשיו שנה שלמה להכין נוהל. חבל שהוא לא נמצא כאן. בכל אופן, יש לפעמים אילוצים, גם אם זה לא תקין. במסגרת האילוצים צריך להסתכל על מה שיש, ובלבד שהאירוע יעבור בצורה ראויה.


דבר נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת הוא שירותי המתנדבים השונים. בדיון האחרון שהתקיים במירון, לולא בקשת הוועדה והתערבות של קציני המחוז, של נצ"מ קובי בכר ומפקד המחוז שפיקד וניצח על המערכת, לולא התערבותם קבוצה שלמה של אנשים שבאו לתרום ולעזור לא היו יכולים לתת את השירות שהם היו אמורים לתת. בידי רשימה של קרוב ל-500 אירועים בהם היה מעורב "איחוד הצלה". אי אפשר להתעלם משירות כזה.


אבקש ממר יוסי שווינגר, מנהל "המקומות הקדושים", להציג את הדברים. אחר-כך נעבור לנציגי המשטרה. בבקשה, מר שווינגר.
יוסף שווינגר
צהרים טובים. אני מתנצל על האיחור.


בגדול, הוכח שאם לא חוסכים בתקציבים אפשר לעמוד בכל משימה כמעט, גם אלה ש"המרכז לפיתוח המקומות הקדושים" לקח על עצמו, כמובן בחסות משרד התיירות, המנכ"ל והסמנכ"ל שנמצאים אתנו כאן, נציג לשכת שר התיירות וכל הגורמים, וכמובן המשטרה.


אם בשנים הקודמות כל אירוע מירון הסתכם ב-1.5-2 מיליון שקלים, השנה, ברוך-השם, מדינת ישראל לא חסכה בעלויות, וכפי שאומר הפסוק: יש שכר לפעולתך. כאשר יש תקציבים והמשטרה יכולה לקבל מענה לכל הדרישות שהיא מעלה, הן בתחום הבטיחות, הן בתחום התנועה, הן בתחום החניונים – יש גם תמורה לאגרה.


היו פה ושם ותקלות. אי אפשר להימנע מתקלות באירוע כל-כך מורכב ומסובך, עם דרך כל-כך קשה. אבל גם אם היו תקלות, הן נפתרו ברובן במקום, "און ליין". כבר אתמול קיימנו בלשכת המנכ"ל ישיבה להפקת לקחים, עם כל הגורמים. אנו מחכים להזמנה של המשטרה לדיון להפקת לקחים. בגדול, אני אומר פעם נוספת, היו פה ושם בעיות.
מנחם אליעזר מוזס
היו בעיות? לא שמענו על כך עד עכשיו.
יוסף שווינגר
אם מבצע כזה עובר חלק מדי, גם זה מדאיג. מבצע כל-כך מורכב, כאשר צריך לנייד למקום צר וקשה להנגשה קרוב ל-400,000 אנשים במוצאי שבת, להגיד לכם שפה ושם היו תקלות – אני סבור שזה לא רק הצלחה אלא הצלחה מרבית. וגם אם היו תקלות פה ושם, הן נפתרו או ייפתרו.


אני מפריד בין התנועה, שעבדה מצוין, גם אם פה ושם, אולי בשעת העומס, היה חסר עוד חניון, וכבר נתנו על כך את הדעת. לשנה הבאה אנחנו יודעים כבר את הלקחים ואת הצעדים שיצטרכו להינקט. באשר להעלאה בנתיבים, נתקלנו השנה בבעיה ב"בורמה ב'". היינו בטוחים שהנתיב הזה ייתן פתרון אולטימטיבי לכל האח"מים והשרים, אך התברר שהנתיב הזה עדיין לא נבנה כולו. עד השנה הבאה אין לי ספק שהנתיב הזה יוסדר לחלוטין.


נעשתה עבודה מצוינת. הייתם מודאגים לגבי ארגוני ההצלה, "מגן דוד אדום" ו"איחוד הצלה". בסופו של דבר כל הלחצים שהפעלת, אדוני יושב-ראש, והפעילו חבר הכנסת הרב מוזס וכל החברים, שחלקם לא נמצאים כאן, הוכיחו את עצמם. נעשתה עבודה בתיאום מצוין.


כשאני מדבר על תקלה, חבר הכנסת מוזס – אם למשל במהלך היום קיבלנו תלונות שהיו יותר מדי כוחות יס"מ בתוך הקבר, מבחינתנו זאת תקלה, אבל זאת תקלה שנפתרה, כי אחרי שעה-שעתיים הכוחות הללו כבר לא היו שם ולא היה צורך להתערב. את כל הדברים הללו מעלים בתחקירים ובהפקת הלקחים. אנחנו מאמינים, מתוך ניסיון, שגם הטענות או ההצעות או ההארות וההערות ייושמו בסופו של דבר.


זה המקום להודות לסממ"ר גליל, נצ"מ קובי בכר, לרפ"ק איתן רז, וסנ"צ יואל שדה מאגף התנועה. מי שלא ראה את הלחצים שהוטלו על סנ"צ יואל שדה ביום כזה, מאות ואלפי שיחות טלפון, ואני לא מגזים, והוא ניהל הכול בקור-רוח, בשיא המקצועיות – זה המקום להגיד לו יישר כוח, ולכל השוטרים שעשו מלאכת קודש. תודה רבה.
היו"ר דוד אזולאי
אמרתי בפתיחת דבריי, זאת מטרת הישיבה היום, בין היתר, להגיד תודה לכל מי שעשו במלאכה. לא רק כל הזמן לכנס את הוועדה כדי לבקר את העושים במלאכה. לכן אני בהחלט מצטרף לדבריך.
רפאל בן חור
רצוי וראוי לשמוע את מנכ"ל המשרד שהוביל את כל המבצע הזה מבחינת הממשלה.
היו"ר דוד אזולאי
אדוני, אם אתה רוצה לעזור לי, בבקשה. אני עדיין לא יכול לתת לך שכר ... האמן לי, אני מכיר אותו. בירכתי אותו בפתיחת הדיון ואתן לו את רשות הדיבור. בבקשה, אדוני מנכ"ל משרד התיירות.
נועז בר ניר
השנה משרד התיירות לקח את הנושא הזה ברצינות הראויה, לא רק מבחינת משאבי הזמן שהמשרד השקיע אלא גם מבחינת משאבים כספיים. השנה הכול עבר בצורה חלקה וראויה, על אף שהיו מעט תקלות לא מהותיות, וכפי שהרב שווינגר אמר אנו מסיקים מהן מסקנות, ערכנו כבר דיונים של הפקת לקחים. היתה השקעה מסיבית של הממשלה.
היו"ר דוד אזולאי
מה היה התקציב?
נועז בר ניר
אני רוצה להודות באותה הזדמנות – אם אנחנו בשלב של התודות – למי שתרם לאיגום התקציבי. אני חייב להודות למשרד התחבורה שתרם כ-5 מיליון שקלים להסדרת התנועה למטה. אני רוצה להודות לסגן השר יצחק כהן שסייע מאוד לאגם תקציבים נוספים לצורך בניית דרך "בורמה ב'", לצורך פתרון בעיית הביוב ולצרכים נוספים שהיו במקום. אני רוצה להודות מאוד כמובן ליושב-ראש ועדת החמישה, מר אלכס ויז'ניצר שניצח על חלק מן הדברים שם, גם כמנכ"ל מע"צ. אתו היה גם מר ראובן אדרי, מנהל מחוז צפון במע"צ, והם עבדו לילות כימים כדי לדאוג שכל הסדרי התנועה יתואמו ויוסדרו כל הבעיות שעדיין קיימות עם הישוב, שהכול יוסדר בזמן הנכון. אני מודה כמובן לאנשי "המקומות הקדושים", הרב שווינגר המנכ"ל ומר ישראל דרעי, מנהל מחוז צפון שאחראי על האתר, שעשה שם יום וליל עד שראה שהכול תקין. וכמובן לכל אנשי המשטרה – בירכו אתכם אז לא אברך שוב, אבל בהחלט מגיעה תודה לכל האנשים שהיו שותפים פעילים ועשו עבודה מדהימה.
צבי יעקובסון
אדוני המנכ"ל, אילו היית קורא עיתונים חרדיים הייתי רואה שאילולא חבר הכנסת מוזס לא היה מתקיים האירוע בל"ג בעומר במירון, ואתה לא מזכיר אותו בכלל.
אורי מקלב
הוא לא צריך להזכיר. הוא יודע שאתה תכתוב את זה כבר. יש כאן חלוקת תפקידים ...
רפאל בן חור
הרב מוזס הוא חלק מצוות עובדי משרד התיירות. על מה אתה מדבר? הוא יודע כל דבר שמתרחש.
היו"ר דוד אזולאי
אנחנו עומדים להקים ועדה בכנסת שתיקרא ועדת מירון, וחבר הכנסת הרב מוזס יעמוד בראשה ...
נועז בר ניר
מעבר לסיוע להילולה עצמה חבר הכנסת הרב מוזס מלווה אותנו לאורך כל השנה בסוגיית מירון. אחד הדברים שבהחלט אפשר לזקוף לזכותו של חבר הכנסת הרב מוזס, שהוא הכניס את הישוב מירון כעדיף למענקי השקעות בתיירות. אני מקווה מאוד שבעזרתו נקים בית-מלון במירון.


הראיתי קודם ליושב-ראש הוועדה, ורצוי להראות את זה גם לפרוטוקול, יש כאן צילום של ה"מלון" היום במירון. לצערי זה לול שהסבו אותו לזמן ההילולה, שיש בו 300 מיטות. זה ביזיון ובעיה שצריך לפתור אותה. חלק מן הפתרונות יבואו בעקבות כך שיהיה מלון נורמלי בישוב מירון. אני בכוונה מראה את זה, כי זה דבר שאסור שיהיה במדינת ישראל. זה דבר מאוד-מאוד מסוכן. אני שמח מאוד שהפעם זה עבר בצורה סבירה. אם דיברנו על הפקת לקחים, יש לנו הרבה לקחים להפיק, וזה אחד הנושאים, שלא ראוי שבשנת 2010 במדינת ישראל אנשים ילונו בלולים שהוסבו למקום לינה.


אנחנו עובדים קשה על הפקת הלקחים. בקרוב מאוד, אני מקווה, נעביר בממשלה תוכנית גדולה לבניית תשתיות התחבורה לכיוון מירון כדי לשפר עוד יותר, לתת פתרונות של חניוני קבע וכניסות מוסדרות ועוד הרבה-הרבה דברים. אני כמובן חייב פה שוב לסייע לכל השותפים שלנו, כולל משרד התחבורה, כולל משרדים נוספים שיקדמו אתנו את התוכנית.


המסר החשוב הוא – התחלתם בברכות – שזה עבר בצורה ראויה, אבל אנחנו עדיין בהחלט רוצים לשפר לקראת השנה הבאה, בתקווה שבתוך 4-5 שנים, כאשר תסתיים תוכנית הקבע, בעקבות ההשקעה הגדולה הדברים יזרמו באפס תקלות.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה. האם משרד התיירות מודע לכך שהמועצה האזורית מרום הגליל שבשטחה נמצא האתר, בעצם כל השנה מתחזקת את האתר והעומס נופל עליה? האם משרד התיירות מביא גם את זה בחשבון במסגרת הפקת הלקחים?
נועז בר ניר
המצב של המועצה האזורית בהחלט נלקח בחשבון. אני חייב לציין שאת האתר מתחזקים "המקומות הקדושים", לא המועצה, אבל בהחלט מי שמתחזק את כל מה שמסביב, את הישוב, היא המועצה האזורית.
עמית סופר
"המקומות הקדושים" מתחזקים את האתר עצמו, אבל כל מה שמסביב נופל על כתפי המועצה האזורית.
היו"ר דוד אזולאי
אדוני, מייד אאפשר לך לדבר ותוכל להציג את הדברים. אי אפשר להתעלם מכך שהמועצה האזורית פועלת במשך השנה, ובמיוחד בתקופת חודש החגיגות במירון. יש לי רעיון, אבל אפרט אותו אחרי שאשמע את ראש המועצה. בהחלט נצטרך לתת על כך את הדעת.
מנחם אליעזר מוזס
אדוני היושב-ראש, חבריי חברי הכנסת, אורחים נכבדים,


אני מעריך מאוד את היושב-ראש שקבע ישיבה במירון לפני הילולת ל"ג בעומר ועכשיו, שנה לפני ל"ג בעומר הבא דן לא רק בהפקת לקחים אלא גם בתוכניות מה יעשו בעתיד.


אני רוצה להודות לכל החברים שנמצאים כאן, הרב שווינגר, ותעביר את תודתי גם למר ישראל דרעי ולמר אלכס ויז'ניצר שמשום מה לא הגיע לכאן.
קריאה
יש לו בעיה אישית קשה.
מנחם אליעזר מוזס
תודה גם למר ראובן אדרי, למנכ"ל משרד התיירות ולשר. המנכ"ל הזה באמת נועז ...
נועז בר ניר
כדי לצלול למקומות הקדושים ולמירון, ולהישאר בחיים, צריך להיות נועז ...
מנחם אליעזר מוזס
אני מודה כמובן גם לראש מטה הסגל מר רועי וולר ולמר רפי בן חור ולאנשי המשטרה שנמצאים כאן – נצ"מ קובי בכר, רפ"ק איתן רז וסנ"צ יואל שדה. הם עשו עבודת קודש, ולא אשכח כמובן את ראש המועצה האזורית מרום גליל, מר עמית סופר, ואת מר דני סיידא, ראש המועצה הדתית. תודה גם לאנשי משרד התחבורה, מגיע לשר שלכם יישר כוח על העבודה הנפלאה שהוא עשה, ובפרט שברגע האחרון עוד שלחו לשם ח"י רוטל טון אספלט. יש סגולה לתרום ח"י רוטל משקה – זאת מידה של 3 בקבוקי יין. הם תרמו ח"י רוטל טון אספלט כדי לרבד את כל הכבישים ואת כל המקומות שבהם רקדו בל"ג בעומר. פעם כאשר היו רוקדים היו חוזרים הביתה כמלאכי מרום, לבנים מכף רגל ועד ראש, והפעם, בלי עין הרע, ציבור כה גדול רקד, ובפרט מי שהיה שם למחרת בשקיעת החמה, בהדלקה של "תולדות אהרון", ולא יאומן כי יסופר.


אם אני כבר נוגע בנקודה הזאת, צריך לתת את הדעת לכך שציבור של אלפים נמצא באותו מעמד. יש לי אפילו תצלום של האירוע, כדאי לכם לראות. חייבים למצוא פתרון כדי להרחיב את המקום, ויש אפשרות להרחיבו. אם אתם זוכרים, נשארו שם עדיין כמה חזקות של משפחות להקמת אוהלים. אני לא אומר חלילה לזרוק אותם, אבל צריך קצת להרחיב את המקום. הפרט צריך לוותר למען הכלל. זה לא יכול להיות להיפך. לא יכול להיות שהכלל יסבול בגלל הפרט. אתם יודעים לְמה אני מתכוון. זה שטח ההדלקה החדש שריבדו אותו, ובלי עין הרע נמצאים באותו מקום רבבות אנשים ואי אפשר לזוז מכיוון שיש אוהלים קבועים, והם אומרים שיש להם חזקה כבר 70 שנים, ואחד אומר שהסבא שלו הגיע כבר לפני 120 שנים. אבל 60 שנים אני כבר במירון ואני לא מבקש שום חזקה, לא אוהל ולא בוטקה. אני בא להיות עם כולם.
היו"ר דוד אזולאי
הם קיבלו אישור זמני.
מנחם אליעזר מוזס
צריך לדאוג שיקבלו אישור אבל קצת רחוק יותר, לא במקום הזה. אי אפשר להכניס את הציבור לסד כמו סנדוויץ', זה לא יתכן. מדובר על רבבות אנשים. חבל שאין כאן אפשרות להראות לכם, יש לי צילום של זה. זה נורא.


אם אנחנו רוצים להגיע פעם לתכלס במירון, אדוני היושב-ראש, יש פתרון אחד – לנתק את האתר הקדוש מן המושב, ויש דרך לנתקו. אם ניקח 21 מיליון שקלים שצריך להשקיע בתשתיות מים וביוב על מנת שהשירותים לא יקרסו – וזה, נדמה לי, המחדל היחיד שאף אחד לא אשם בו, אי אפשר להאשים אף אחד, כי באים בלי עין הרע 400,000 איש והמושב לא ערוך לזה וגם המועצה לא ערוכה. ביום ראשון אחר-הצהרים הביוב עלה על גדותיו מכל הצדדים. אתם מכירים את הבעיה. כשהוציאו אנשים באלונקות כי חם שם, למרות שהיה מיזוג אוויר אבל הוא היה מיזוג אוויר זמני וגם אחד מן המנועים "הלך לישון" בערב שבת, אבל עשו את כל ההשתדלות. אבל דבר כמו קריסת השירותים הוא הדבר הטבעי ביותר. כדי להשקיע בזה צריך 21 מיליון שקלים.


אני מציע, במקום להשקיע 21 מיליון שקלים בשירותים שיקרסו, כאשר המושב לא יכול לשאת את זה, כמו המשל שהרזה לא יכול לסחוב על גבו את השמן, צריך להרחיב את כביש "בורמה ב'", להשקיע בתשתית נורמלית, להקים שירותים למעלה, על-יד בית העלמין, יש שם שטח עבור זה, ולהפריד את האתר מן הכפר. הכפר רק ייהנה מכך שאנשים באים לישון בו, ועד אז אולי יקום כבר בית-המלון. אני רוצה באמת להודות למנכ"ל משרד התיירות ולמר רועי וולר ולשר התיירות בוודאי, שהשקיע את הכוחות כדי להכניס את כל הקומפלקס של מירון לחוזר המנכ"ל לגבי עדיפות לתיירות ומפעל מאושר, כדי שיוכלו לקבל את כל ההטבות אם מישהו ירצה להקים בית-מלון ראוי לשמו במירון. לא ייתכן שבמקום שמבקרים בו 2 מיליון אנשים בשנה לא יהיה בית-מלון ראוי אלא כולם יידחסו בצימרים, ואת המחירים מיותר לציין בפניכם.
היו"ר דוד אזולאי
תראה מה יהיה שם השבת.
מנחם אליעזר מוזס
אני מגיע כאן לנקודה השנייה, באשר למיזוג האוויר. נאמר לי שמיזוג האוויר בשנה הבאה יהיה בסדר. אנחנו דורשים שמיזוג האוויר יהיה כבר עכשיו. בעוד שבועיים אני אמור לנסוע לשם לשבת עם אלפי חסידי ויז'ניץ, עם הרב הצדיק ישראל הגר, בנו הגדול של האדמו"ר מוויז'ניץ שליט"א. מיזוג האוויר יהיה כבר תקין בעוד שבועיים?
יוסף שווינגר
99% שכן. הבעיה היא לא המיזוג, אלא בעיקר מקום למכונות האדירות. זה לא פשוט. צריך אישורים לכל דבר.
מנחם אליעזר מוזס
אני מבקש לדבר על נושא נוסף שהיושב-ראש ציין כסעיף ראשון, נושא האח"מים, האדמו"רים והרבנים. אני מציע לא להיזכר בזה ברגע האחרון. צריך כבר עכשיו לקבוע נוהל, כפי שהיועץ המשפטי אמר, ולפי הנוהל נדע לדרג. אני מעריך מאוד את המשטרה. בעת האירוע ניגשתי אל נצ"מ קובי בכר, התיישבתי במטה ואמרנו: אדמו"ר זה, הרב הזה, זה מחכה, זה רוצה להיכנס, והכול פעל כשורה, אבל זה לא מכובד. הרבה יותר מכובד שנדע קודם להיערך לזה. אין שום קושי להיערך לזה.


היה כאן מעין מיסוך כאשר ועדת הפנים והגנת הסביבה ביקרה שם. שמעו שלא היו בכלל רשימות וברגע האחרון כן היו רשימות, אבל הרשימות הללו אין בהן שקיפות. עם כל הרצון הטוב של המשטרה, הם לא מכירים עדיין את האדמו"רים ואת הרבנים ואת אנשי הציבור ולא יודעים מי כן ומי לא. למה זה לא יהיה שקוף, בשיא השקיפות? אין לנו שום בעיה להתמודד עם זה.


שוב, אני רוצה להודות לכולם. אני רוצה להזכיר לכם שבשנה הבאה ל"ג בעומר יהיה שוב במוצאי שבת ושמעתי שכך יהיה גם בשלוש השנים הבאות. צריך לשנות רק דבר אחד, להרחיב את שטחי הריקודים כדי שהציבור, בעזרת השם, ייסע לשם ויחזור עם הרבה ישועות, שאנחנו זקוקים להן כבר עכשיו.
יואל שדה
צהרים טובים. התנועה היא בדרך כלל הנושא המרכזי. הסיכומים שלנו נגעו בעיקר בנושא החניונים וכן הטיפול בצירים ושיפורם. אני מזכיר שבערך שעתיים מצאת השבת החניונים היו מלאים לחלוטין והיינו צריכים לתמרן בכל הכיוונים – הרחבה, מנהרות הולכי רגל נוספות, כדי להקל בתוך מעגל התנועה. בשליטה על התנועה היה שימוש נרחב למדי בסיוע מן האוויר. השתמשנו באמצעים שלנו וזה היה נוח. זה פחות או יותר. אני מנסה לתמצת את הסיכומים.
קובי בכר
אנסה לסכם בקצרה, רק בכותרות, כדי להעמיד בפרופורציה את כל אירוע מירון. אני שמח להשתתף כאן בדיון הוועדה. זאת לא הפעם הראשונה שאני נמצא כאן, לא השנה הראשונה, ואני רוצה להזכיר לכולנו, כי כולנו כאן ביחד באותו עסק, שאנחנו מתכננים כבר את אירועי ל"ג בעומר במירון בשנה הבאה כדי שהאירוע יעבור היטב. אנו נדרשים כל השנה לתכנן ולא רק בחודשים האחרונים שאז מתחיל לחץ של דיונים ומרתונים וכסף ודברים כאלה, אלא צריך להתחיל כבר עכשיו. מנכ"ל משרד התיירות כמובן עושה את זה, וזה טוב. צריך כבר עכשיו להתחיל לתכנן את אירועי ל"ג בעומר במירון בשנה הבאה ובזאת שאחריה. כך נגיע לל"ג בעומר מוכנים טוב יותר.


טיפלנו בנושא המאובטחים, שהעלינו אותם לאתר וחיפשנו את הדרך הנכונה איך לתמרן בין כולם. לא אוכל להגיד שהצלחנו במאה אחוזים, אבל הכיוון היה בסדר. אני מתאר לעצמי שבשנה הבאה זה ייראה טוב יותר, עם דרך טובה יותר וזה יקבל ביטוי טוב יותר.


באשר ל"בורמה א'" ו"בורמה ב'", גם הדרך הראשונה וגם הדרך השנייה, צריך לפתור את הבעיה ולהרחיב את הדרך כדי שתהיה גישה נוחה. כשאנו מסתכלים על "בורמה א'" ו"בורמה ב'", מעבר לשימושים המשניים אנו מסתכלים על נושא החירום וחיי אדם. אם יסתכלו על זה לאור חירום וחיי אדם, יימצאו הפתרונות הכספיים עבור זה.
מנחם אליעזר מוזס
מה מעכב את "בורמה ב'"? רק הבעיה הכספית?
נועז בר ניר
הבעיה לא כספית כרגע. לא הספיקו לפני אירועי ל"ג בעומר לסיים את כל הריבוד, אבל עכשיו ישלימו את העבודה. היתה בעיה של רישוי, והבעיה הוסדרה. מע"צ תעבוד על הכביש הזה בימים הקרובים.
קובי בכר
בזה אנו סומכים על מנכ"ל משרד התיירות. השלב הבא, אחרי הריבוד של "בורמה ב'", צריך להיות חיבור בין "בורמה א'" ו"בורמה ב'", שזה יפתור את הבעיה.
מנחם אליעזר מוזס
זה ינתק את האתר מן המושב.
קובי בכר
בדיוק. אם נחבר את שתי הדרכים ניצור מערכת נפרדת של כבישים.
היו"ר דוד אזולאי
אפשר לנתק את הכבישים למירון מן המושב?
מנחם אליעזר מוזס
כן, באמצעות "בורמה ב'" שמגיע מעל האתר.
יוסף שווינגר
דרך "בורמה ב'" לא קשורה למושב. "בורמה א'" נמצאת בתוך שטחי המושב. בדקנו את זה סטטוטורית. אי אפשר לחבר ביניהן.
קריאה
אם אתה לוקח את הגדר הביטחונית של הישוב, אפשר לחבר ביניהן.
נועז בר ניר
זה מאפשר לא לעבור דרך המושב, אבל זה עדיין לא פתרון רציני, כי "בורמה ב'" עוברת בתוך שמורת טבע ויש לכך מגבלות, ול"בורמה א'" יש את המגבלות שלה. כרגע זה עדיין לא פתרון. כדי להתנתק מן המושב נדרש מענה רציני ביותר, עם עלויות גבוהות מאוד. גם התוכנית הגדולה שלנו, שלא ציינתי כאן, של השקעת 80 מיליון שקל, עדיין לא תענה על הצרכים של ניתוק המושב מן האתר.
קובי בכר
אנחנו מתחמקים מזה או לא מטפלים בזה בכל שנה, אבל צריך להכניס את נושא ועד המושב. ועד המושב הוא גורם שאנחנו חייבים להתייחס אליו. לטובה או לא לטובה, זה דבר אחר, אבל הוא גורם משמעותי מבחינתנו והוא לא מקבל מידי שנה את הביטוי. אנחנו נכנסים לכל מיני ויכוחים וכל מיני דברים שאמורים להיפתר מראש. חייבים לא להתעלם מן החלק הזה, כי הוא גורם משפיע. הוא נמצא בשטח והוא אחד הגורמים שאנו חייבים להתייחס אליהם. אני לא מנסה להביע דעה, אם זה לחיוב או לשלילה, אבל זה גורם שאנחנו חייבים לטפל בו.
יוסף שווינגר
אדוני היושב-ראש, ברשותך, יש לי תשובה. נחתם איתם חוזה לשנים הבאות. אם בכל שנה היינו צריכים להיפגש מחדש עם ועד המושב – ואני מקבל את ההערה של נצ"מ קובי בכר – השנה חתמנו איתם על חוזה.
היו"ר דוד אזולאי
מי זה "חתמנו"?
יוסף שווינגר
"המקומות הקדושים", מע"צ וועדת החמישה חתמו חוזה עם ועד מושב מירון. נחתם חוזה משפטי שמחייב לאורך כל השנים הבאות, על מנת להימנע מן ההערות, הנכונות אגב, של נצ"מ קובי בכר.
היו"ר דוד אזולאי
מה מחייב ההסכם הזה?
יוסף שווינגר
ההסכם הזה קובע שאם בכל שנה ועד מושב מירון מגיע עם סל קניות ודרישות שונות – אני לא מגדיר את זה שונות ומשונות – השנה קבענו את הפרמטרים, את הקריטריונים. חתמו על זה כל הגורמים וזה יהיה האורים ותומים שלנו לאורך כל השנים הבאות. זה נעשה על מנת להימנע בדיוק מן ההערה הזאת. אני כבר אומר שהפתרון הושג.
היו"ר דוד אזולאי
בעצם זה פותר את הבעיה של הצורך בהתנתקות של המושב מן האתר. אם יש הסכם והוא מקובל, זה פתרון.
יוסף שווינגר
אשמח אם כך יהיה. אסור לשכוח שעשרות אלפים, אם לא מאות אלפים, עוברים בתוך המושב.
היו"ר דוד אזולאי
המועצה האזורית שותפה להסכם הזה?
עמית סופר
בדיוק תהיתי על כך.
היו"ר דוד אזולאי
אני יודע שבטנך מלאה בעניין הזה. מייד אתן לך להתייחס לנושא.
קובי בכר
הנושא הבא הוא מגרשי החניה החיצוניים. הם צריכים להיות כבר מסודרים. אנחנו הולכים לפתרון רב-שנתי. גם המגרשים החיצוניים צריכים להיות מוסדרים ומוכנים לקלוט את הבאים, ולא בכל שנה להתחיל בהכשרת שטחים. זה בזבוז של כסף. הם יגידו שבכל שנה משקיעים כסף בדברים שפעם אחת ולתמיד צריך לסיים.
יהודה אלבז
צריך לשים דגש על הכניסה לעין עוזים שהשנה יצרה בלגן. אם גם בשנה הבאה ל"ג בעומר יהיה במוצאי שבת, בזמן קצר מאוד יהיה לחץ בכניסה לעין עוזים שתוקע את כל התנועה מצפת. חייבים לשפר את הכניסה לעין עוזים על מנת לאפשר לתחבורה לזרום.
היו"ר דוד אזולאי
אדוני, תאפשר לו לסיים ואני אתן לך רשות דיבור בהמשך.
קובי בכר
אני מזכיר, בחניונים בחלק מן הזמן היתה תפוסה של 100%. אסור לנו להגיע לזה אף פעם. תמיד צריך להגיע לתפוסה של כמעט 100%, ואם הגענו לאחר כמה שעות ל-100%, מבחינתנו אנחנו צריכים כבר לחפש את המגרשים הבאים. הם יהיו כמובן מוסדרים וטובים כדי לקלוט את האנשים.


ניסינו לשמור, כמו בכל שנה, על השבת והצלחנו בכך יחסית בצורה טובה מאוד. לא שמענו הרבה הערות על כך.
דני סיידא
למעט הגרר שפעל בשבת.
אורי מקלב
זה דווקא רשום אצלי כהערה. זה הדבר הראשון שאני רוצה לדבר עליו.
היו"ר דוד אזולאי
רבותי, זאת התחושה שלו. מייד תוכלו גם אתם לדבר. בבקשה.
קובי בכר
גם לגבי זה ניסינו. שיפורים שלנו לפעמים הבאות הם, ראשית, מצלמות האבטחה שצריך להמשיך ולהשקיע בהן, גם באתר וגם בחניונים. זה מאפשר לנו שליטה מלאה. מי שהיה בחפ"קים שלנו, כמו למשל חבר הכנסת מוזס, ראה איך אנו שולטים בכל האירוע ויכולים לקבל החלטות נכונות, גם לגבי מגרשי החניה וגם לגבי דברים אחרים, באמצעות המצלמות. זה היה בסדר, וצריך להמשיך לשפר את זה.
מנחם אליעזר מוזס
לא רק בסדר אלא למעלה מן המשוער.
קובי בכר
אני מזכיר לכולם את הוויכוח השנתי הרגיל, עדיין לא נפתרה השאלה מי הוא מנהל האירוע. על אף שנתקבלה החלטת ממשלה שמחייבת לקבוע מנהל לאירוע, עד היום זה לא נעשה. יהיו די דיונים עד השנה הבאה כדי לקדם את הנושא הזה.
היו"ר דוד אזולאי
לְמה אדוני מתכוון כשהוא מדבר על מנהל האירוע?
קובי בכר
צריך להיות אדם שייקח את האירוע הזה על עצמו. זה יפתור לכולנו את בעיית הסמכויות.
היו"ר דוד אזולאי
אתה רוצה לשחרר את הממשלה מאחריותה?
קובי בכר
כך הוגדר בישיבת הממשלה. לא אני הגדרתי את זה.
יוסף שווינגר
זאת היתה הצעה של המשטרה.
היו"ר דוד אזולאי
אני רוצה להבין. כאשר אדוני מדבר על מנהל אירוע, אתה מתכוון לשחרר את המשטרה מתפקידה?
קובי בכר
לא, חס וחלילה. מנהל אירוע הוא אדם שאחראי על האירוע. הוא מארגן את כל הנושאים תחת שליטתו. אני לא בורח מאחריותנו. אנו נמצאים שם כי אנו אחראים על האבטחה ועל הסדר בכל מקרה. סתם כדוגמה קטנה, אם ניקח את נושא האח"מים, אם היה מנהל אירוע הוא היה פותר את הבעיה כי הוא היה קובע מי יעלה ומי לא יעלה, כמו בכל אירוע. הרי בכל אירוע יש מנהל אירוע.
יוסף שווינגר
אני קבעתי מי יעלה ומי לא יעלה, אבל לא הקשיבו לי. לא משנה.
קובי בכר
בכל מקרה, לא אני ולא "המקומות הקדושים" מחליטים. זאת החלטת ממשלה שצריך לקיים אותה.
מנחם אליעזר מוזס
אתם שואלים מי האחראי.
היו"ר דוד אזולאי
מנהל מחלקת "המקומות הקדושים" בחסות משרד התיירות – זה לא הגורם שאחראי על האירוע?
קובי בכר
הוא עדיין לא מוגדר כמנהל האירוע.
נועז בר ניר
זה ויכוח אידיאולוגי משפטי. אף אחד כאן לא שָֹש להיות מנהל אירוע. בהגדרה "מנהל אירוע" הוא מתכוון – כמה זמרים מחוץ-לארץ ביטלו את הופעותיהם אז אולי מר שוקי וייס התפנה ויוכל לנהל את האירוע. אני צוחק. הרעיון הוא שגורם כלשהו ייקח על עצמו את האחריות הכוללת לכול, ויש לזה גם משמעויות תקציביות.
מנחם אליעזר מוזס
הכוונה להפקה של האירוע?
נועז בר ניר
מנהל האירוע לוקח על עצמו את הפקת האירוע כולו. הרעיון מאחורי זה, שיהיה גורם אחד שיממן אותו וישלם את כל ההוצאות, כולל למשטרה ולגורמים האחרים. משרד התיירות סבור שהסטטוס קוו הקיים טוב דיו ונכון דיו.
מנחם אליעזר מוזס
אולי כאשר אסיים את תפקידי בכנסת אלך לשם …
קובי בכר
הדבר האחרון, לפני הברכות, כאשר עולים היום למירון מתחילים להרגיש את השיפור בתשתיות. אשתמש במילים של חברי הכנסת מן הישיבות הקודמות, שבעבר זה היה נראה כמו מקום שלא ראוי להיות בו אבל מתחיל לאט-לאט להיראות כפי שצריך להיראות. זה הודות לכל האנשים שעוסקים בתשתיות והופכים את המקום הזה לראוי – כמובן יושב ראש הוועדה, מנכ"ל משרד התיירות, ראש המועצה האזורית מרום הגליל, "המקומות הקדושים", לא נשכח את "מגן דוד אדום" שעשה עבודה טובה מאוד, החברה הלאומית לדרכים שהעברנו אליה אדם שלנו וזכינו לתוצאות טובות, צריך להודות לו גם, וכמובן כל חברי הכנסת שעזרו לנו להעביר את האירוע הזה בשלום. תודה.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה. אני מבקש להעיר הערה אחת. היות ובשנה הבאה, בעזרת השם, ל"ג בעומר יחול שוב במוצאי שבת, השנה בהיערכות ביום שישי, מתברר שלמשטרה לא היה כנראה צפי למספר האנשים שהיו אמורים להגיע למקום כבר ביום שישי. אני יודע על אנשים רבים שהיו תקועים בכבישים ממש עד סמוך לכניסת השבת. כאן נפלה איזו תקלה בין המושב, שהיה אמור להעביר רשימות, ובין המשטרה. העבירו רשימות חלקיות וכתוצאה מכך אנשים ששילמו ממיטב כספם כדי להגיע לצימרים במושב מירון, לצערי הרב חלקם אפילו לא הצליחו להגיע כי המשטרה, ובצדק, עבדה לפי רשימות. חלק מן האנשים הגיעו למחסום אחד, שלחו אותם למחסום השני וגם שם לא אפשרו להם לעבור. כתוצאה מכך האנשים האלה נאלצו ללכת ברגל למרות שהם רכשו מקום בצימר במיטב כספם. זה אחד הלקחים שצריך להפיק וללמוד מהם לקראת השנה הבאה.
אורי מקלב
תודה רבה, אדוני היושב-ראש. אנשים דיברו והקיפו את הנושאים, אבל אני רוצה בכל אופן לפתוח בכמה מילות ברכה. זאת ישיבת סיכום. קודם כול, אדוני היושב-ראש, לא בגלל שפותחים ב"כבוד היושב-ראש" אלא בגלל הדברים שאתה פועל במשך השנים האחרונות בנושא מירון. השנה קיימת ישיבה של ועדת הפנים והגנת הסביבה במירון, בשנה שעברה קיימת שם ישיבה, ולדעת חלק מן הפוסקים זה כבר חזקה. אני בטוח שאם גם קיימנו את הישיבה הזאת – זה כבר מסורת. הישיבות הללו מוסיפות הרבה בהיערכות, במוכנות, במוטיבציה של האנשים. גם זה תרם להצלחה של האירוע, שלפי כל קנה מידה, בפרט שהאירוע התקיים במוצאי שבת, האירוע עבר בהצלחה ובשלום.


היו הרבה שותפים. משרד התיירות הוא כמובן השותף הבכיר. אני רוצה להדגיש גם את שר התיירות שמעורב בזה באופן אישי. לעתים המשרד עובד ללא מעורבות של השר, אבל במקרה הזה גם השר מעורב אישית ובכל הזדמנות הוא מדבר על כך. רואים שזה מוטבע אצלו ושהוא רואה חשיבות רבה מאוד לאירוע; משרד התחבורה – ידוע שחלק גדול מן האירוע הזה נוגע לתחבורה, ההגעה למקום בזמן קצר בתשתיות שלא אמורות להחזיק קהל כה גדול; אין ספק שלמועצה האזורית יש חלק גדול; המשטרה על כל ענפיה, גם משטרת התנועה, גם מחוז הצפון, כולל הממ"ז קורן ונצ"מ קובי בכר וכולם שתורמים רבות ומתמסרים לעבודתם; גם "מגן דוד אדום" ו"איחוד הצלה" – המאמצים שנעשו כדי להסדיר את העניין הזה הם חלק מן ההיערכות, וקיבלנו סיכום וראיתי שנעשתה הרבה פעילות סביב ההצלה; ארגוני החסד שפעלו באתר, אי אפשר להעביר כזה אירוע בלעדיהם וחשוב לתת להם לפעול; והמחותנים המרכזיים – "המרכז לפיתוח המקומות הקדושים", שאני משאיר אותו כאחרון חביב, שנמצא בקדמת הבמה והוא הכתובת לכל הדברים. גם אם אנחנו יודעים שהאחריות מתחלקת ויש עוד גורמים שפועלים, אבל מבחינת האנשים מי שצריך לעמוד בכל המטלות, לשמוע את כל התלונות ומי שנמצא במתח הגדול ונושא באחריות הגדולה הוא "המרכז לפיתוח המקומות הקדושים".


לפני שעות לא רבות חזרתי ממירון. יצאתי אתמול בערב לצפון הארץ. היו לי שתי הפתעות: הפתעה אחת, שהכרתי את החתן שלך באירוע בחיפה, ומשם כבר נסעתי למירון.
מנחם אליעזר מוזס
כשרק יוצאים מירושלים לקסטל, כבר ממשיכים למירון …
אורי מקלב
אני מספר על כך כדי להראות היכן ממוקמת אצלנו מירון, לא רק אצלי אלא אצל רבים אחרים. ולא רק זו, אף זו, אשתי ובתי הצטרפו אליי לנסיעה לחיפה מכיוון שהיה סיכוי שאם לא נתעכב זמן רב בחיפה נגיע למירון. על אף שלבתי יש מבחנים, הן נסעו אתי במטרה להגיע למירון.


מה שמושקע במירון, מורגש ונראה. זה משהו אחר. ראינו כבר בערב ל"ג בעומר, אבל עכשיו כבר כאילו ביום רגיל. זה שונה מאוד לעומת איך שזה נראה בעבר. נכון שבחוץ עדיין יש קצת אווירה של שוק ולא הכי נעים לראות. לפעמים כשיש פרופורציה, זה מבליט. כשאתה רואה שבפנים כל-כך יפה - - -
יוסף שווינגר
נמצאים כאן אנשי המועצה ותוכלו לשמוע התייחסויות.
אורי מקלב
בוודאי יש עוד אנשים, כמו חבר הכנסת הרב מוזס עמיתי שמשקיע הרבה ומחדיר לנו את מירון, ביחד עם העיתונאים שמלווים אותנו, ובמקרה הזה אני מחמיא להם מכיוון שהם מעלים את מירון על סדר היום וגם כשנעשים דברים טובים הם מעבירים את זה לציבור, ולציבור חשוב לשמוע.


בכל אופן אנחנו מדברים גם על הפקת לקחים. כשאנחנו נפגשים כאן, זה הלקח הכי חשוב, שעלינו להמשיך להיפגש מוקדם יותר לפני האירוע.


באשר לשבת – אין ספק שהיה שינוי. אני יודע שלקחתם לתשומת לבכם, אבל בכל אופן, יש עדיין מה לשפר בנושא הזה. אני מבקש לומר לחיוב, המשטרה שמרכזת את כוחות הביטחון אולי תוכל להודיע באיזו שעה היא צריכה לפעול מבלי שתצטרך להביא כוחות בשבת כדי שהאירועים יתחילו בזמן. במיוחד שגם בשנה הבאה ובעוד שנתיים ל"ג בעומר יהיה במוצאי שבת. אני משוכנע שציבור גדול מאוד יסכים לעכב את הגעתו למירון אם בזכות זה יימנע חילול שבת של כוחות הביטחון. אנשים היום מודעים יותר ויותר לכך שההגעה שלהם בשעה מוקדמת יחסית גורמת לכך שכוחות הביטחון צריכים אף הם להגיע מוקדם. במקום שרוצים רק התעלוּת של קדושה ומנגד את שמירת השבת – צריך לחשוב על כך.


צריך למסד את כניסת הרבנים.


ההסדרים עם מושב מירון – שמעתי שזה נעשה, אבל אלה הסדרים שגרמו להרבה סחבת עד לרגע האחרון. ההתנהלות היתה מבישה וזה גרם בעבר לליקויים שפגמו בהצלחת האירוע. אינני יודע מה החוזה שנחתם, אבל צריך לעשות הרבה מעבר לכך. חבר הכנסת הרב מוזס הזכיר את זה, אדוני היושב-ראש אמר את זה. צריך שתהיה הפרדה בין הקבר ובין המושב, כמקום השני המתוּיָר בארץ מבחינת מספר המבקרים במשך כל השנה. אנשי המושב מירון לא יפסידו מן העניין הזה. לא הרבה מושבים זכו לעבור הסבה מגידול תרנגולות בלולים למלונאות. בסך הכול נכון שיש גם דברים שצריך לתת עליהם את הדעת. מי שמתארח במושב ורוצה לשהות בו – שם צריך לקבוע הסדרים. אבל אנשים שבאים לקבר לא צריכים להיתקל בכל אותם חישוקים.


הזכרתם נכון, במשך כמה שעות החניונים היו מלאים. אי אפשר להתעלם מכך. בפעם הבאה אנחנו לא יודעים איך יהיה. צריך להיערך לזה ולחשוב על הרחבת החניונים והגדלתם בזמן מוקדם יותר.


והדבר האחרון, עשיתם פעולה מיוחדת של כניסת כוחות משטרה אל תוך אתר הקבר, אבל מצד שני היו גם תלונות – ואולי הן מזעריות – על שימוש בכוח. עושים מאמץ גדול ורוצים להגיע לפתרונות, אבל כשיש משהו בשוליים לפעמים הוא מעיב על הכול. צריך לקחת את זה לתשומת הלב.


אני רוצה, לסיכום, לומר שאל לנו להיכנס לשאננות. צריך להמשיך להפיק לקחים. אנחנו מעריכים מאוד את מה שנעשה, ואנו תקווה שימשיך גם להיעשות.


אני מתנצל שאני צריך לעזוב כעת כדי לנהל ישיבת ועדה. העזיבה שלי נעשית מתוך התנצלות מלאה, לא חס וחלילה כי אין ברצוני לשמוע את דברי האנשים. אקרא את הפרוטוקול.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה. רשות הדיבור לראש המועצה האזורית מרום הגליל, בבקשה.
עמית סופר
אדוני היושב-ראש, כולם כאן פתחו בברכות וגם אני אפתח בברכות. אין ספק שהאירוע השנה היה הצלחה כבירה, אפילו מעל למצופה. הוא היה טוב בהרבה מן האירוע בשנה הקודמת. זה נבע משיתוף של כל הגורמים: משרד התיירות שהקצה את המשאבים הנכונים, משרד התחבורה וגורמי המשטרה.


בצד ההצלחה הזאת, על הרשות המקומית נפלה מעמסה לא מבוטלת. מנכ"ל משרד התיירות הזכיר כאן את הלולים, אבל לפני הלולים היה התפקוד של מערכת הביוב. בצהרי היום מערכת הביוב קרסה והביוב עלה על גדותיו. זה החל כבר בשבת, אבל ביום האירוע נאלצנו להחליף סטטורים בעלוּת של מאות אלפי שקלים. במט"ש, קיבלתי מכתב התרעה ממשרד הבריאות לפני כתב אישום על הצורך בשיפור של איכויות המים, BOD ו-TSS, כתוצאה ממאסה אדירה של מבקרים שמגיעים. נכון ש"המקומות הקדושים" ומשרד התיירות עושים עבודה נפלאה במתחם, אך יחד עם זה כל דרכי הגישה נמצאות באחריות הרשות המקומית. זה מתחיל מפינוי האשפה וממשיך בביוב, בגינון ובתאורה. התאורה נפלה שם בשל קצרים, בשל אנשים שהתחברו בצורה פירטית לעמודי חשמל. דיברתי גם עם מר ישראל דרעי והוא אמר לי שהרשות המקומית צריכה לתת לכך מענה. יש כאן דברים, אין מה לעשות, שבסופו של יום נופלים על כתפי המועצה האזורית שמחזיקה את המקום. המועצה האזורית, לצערי, עד לרגע זה לא מתוקצבת ולו בשקל אחד בכל הקשור לקבר הרשב"י, אם בשל אירוע ל"ג בעומר ואם בכלל באופן שוטף במהלך כל השנה. כפי שהוזכר כאן, במהלך כל השנה כמעט - - -
היו"ר דוד אזולאי
מי שרוצה, שיילך בשבת הקרובה לראות מה קורה שם.
עמית סופר
גם בשבת הקרובה וגם בין הזמנים, בתקופות של ימי הגבלה. בסיכומו של יום, גם לאחר אירועי ל"ג בעומר נפל על כתפי כל עובדי המועצה האזורית, כולם היו מרותקים לטובת הטיפול בנזקים כתוצאה מן האירועים. זה לא רק הישוב מירון, צריך לומר, אלא כל הישובים עוטפי קבר הרשב"י – אור גנוז, ספסופה. הציבור שמתארח מגיע בדרך כלל לגנים ומצטברים אשפה ולכלוך. אף אחד לא מתייחס לכך ולא מסייע לרשות המקומית. אני מעלה את זה מעל כל במה אפשרית וכל פעם אני מגלה שיש את "המקומות הקדושים". נכון, "המקומות הקדושים" עושים כאן עבודה נפלאה, הם פותרים בעיות במתחם הרשב"י, אבל כל הדרכים נמצאות באחריותנו. דיברו כאן על חוזה שנחתם עם ועד המושב. עם כל הכבוד לוועד מושב מירון, יש כאן רשות מוניציפלית שהסכם כזה צריך לבוא לידיעתה, כי בסופו של יום הוועד המקומי יונק את סמכותו מן הרשות המקומית. חבל שזה לא הובא לידיעתנו. אבל זה אחד מן הדברים שצריך לתת להם התייחסות אחת ולתמיד.


דיברו כאן על חילולי שבת. המשטרה עשתה כאן עבודה נפלאה, ויחד עם זה, צריך לראות איך ניתן להקל על תושבי האזור, להנחות את השוטרים. מגיעים שוטרים מכל רחבי הארץ ולא כולם מקבלים את כל ההנחיות. אנשים מגיעים עם תעודת זהות, רוצים להיכנס לישוב ולא מאפשרים להם. היו אנשים שהתקשרו אליי במהלך היום. צריך לראות איך אפשר לתת הנחיות ברורות יותר לשוטרים בשטח.


באשר לחילול שבת, אפשר היה אולי לנסות להימנע מנסיעת הגרר. הייתי שם במהלך השבת, נעתי על הציר. היתה שם תנועה של גרר. אני מבין שניסו לפנות את הנתיב, אבל אולי אפשר היה להימנע מן המהלך הזה במרוצת השבת. אנשים למחרת חיפשו את הרכבים שלהם. בגלל לחץ התנועה אנשים הניחו את רכביהם בכל מיני מקומות, אבל עדיין אפשר היה לנסות לשמור על יותר סדר. אנשים חיפשו את רכביהם ונוצר בלגן, שהתנקז אלינו, לרשות המקומית, למוקד, והיינו צריכים לתת תשובות.


דיברו כאן על מוצאי שבת, ואני מבין שאירועי ל"ג בעומר אמורים להיות במוצאי שבת גם בשנים הקרובות. יש מקום אולי להקדיש מחשבה לשעת הדלקת המדורות. היתה כאן בעיה. היה שם הרב הראשי וכל הפמליה סביבו והם נבלמו בשל הלחץ שהיה שם. יש מקום לשקול לנסות להעביר את הדלקת המדורות לשעה מאוחרת יותר כדי למנוע חילול שבת.
היו"ר דוד אזולאי
אולי לא לדחות את זה לשעה מאוחרת יותר אלא ליום המחרת. זה יכול לתת מענה. אני יודע שחלק מן הציבור רצה להגיע להדלקה אבל בגלל הלחץ הרב שהיה צפוי אנשים רבים לא הגיעו.
עמית סופר
הלחץ היה גם בשבת עצמה. היתה תנועה כבירה של רכבים גם בישוב מירון, וייתכן שזה קצת שחרר את הלחץ.


ולבסוף, אינני יודע אם הרב שווינגר העלה את זה, באשר להפקעות של השטחים עבור החניונים. אני יודע שזה מתחיל להתבצע. צריך לראות לקראת מה אנחנו הולכים, לשמוע את ההתייחסות הרלוונטית, כי יש כאן צורך בהפקעות ובפיצויים, יש כאן גורמים פרטיים שמחזיקים באדמות, חלקם תושבי המקום. צריך לעשות את זה בשיתוף עם הרשות המקומית, כי גם תשלומי הפיצויים בסוף רובצים על הוועדה המקומית. יש גם אדמות מינהל, אבל בסופו של יום חלק מזה מגיע גם לוועדה המקומית. לפני שמבצעים את ההפקעות – ואני יודע שהולכים לבצע הפקעות – צריך לראות איך כל הגורמים הרלוונטיים יהיו מעורבים בכך, כי יש כאן גם אנשים שמחזיקים באופן פרטי בקרקעות.


אני חוזר לְמה שאמרתי בפתח דבריי. היתה כאן הצלחה אדירה של האירוע. אני מקווה שכך יהיה גם בשנה הבאה. אבל צריך לתת את הדעת לכל מה שקשור לרשות המקומית. במעמד הזה לא ארחיב על כל היריעה. שטחתי את זה גם במכתב שהפניתי ליושב-ראש הוועדה ולכל חברי הוועדה, כדי לא לגזול כאן מזמנם של החברים היקרים, אבל צריך לדעת מה עושים עם כל העול שמוטל על הרשות המקומית.
היו"ר דוד אזולאי
תודה. אדוני נציג משרד התחבורה, בבקשה.
יהודה אלבז
בשנתיים האחרונות חלק גדול מן ההצלחה נבע מכך שהצלחנו להפעיל "שאטלים" בצורה טובה ובחינם. המעבר להסעות חינם פתר בעיות רבות מאוד. אני מקווה שבשנים הבאות משרד האוצר לא יברח לנו שוב, כי השנה הצלחנו להסדיר את זה רק בדקה התשעים. אני מזכיר לכולם שזה לא מובטח לעולם, אלא כל פעם אנחנו מקבלים על כך אישור פרטני ממשרד האוצר. כדאי לשים לכך לב.


ההערה השנייה נובעת בעיקר מן העובדה שהאירוע חל במוצאי שבת והמון אנשים, יותר מאשר כרגיל, עוברים את השבת בצפת ונוסעים באוטובוסים מצפת למירון לקראת האירוע, לקראת ההדלקה. זה יוצר לחץ מיוחד בתנועה מצפת למירון. האוטובוסים נתקלים ברכבים הפרטיים בכניסה לחניון ולא מצליחים לעבור. אנשים לא הצליחו להגיע להדלקה, פשוט נשארו בצפת. אנשים ששכרו מבעוד מועד חדר מלון בצפת, לנו בצפת כדי להגיע בזמן לאירוע ולא יכלו להגיע בגלל אנשים שבאו מבחוץ עם רכבם הפרטי. צריך לתת על כך את הדעת ולאפשר תנועה חופשית של אוטובוסים בציר, דווקא של אוטובוסים, ולתכנן אחרת את הכניסה לחניון על מנת שלא תהיה הפרעה לתנועה בציר. חבל, אנשים רבים עושים את השבת בצפת על מנת להגיע בזמן לאירוע, אז צריך לאפשר להם להגיע בזמן לאירוע ולא לתת עדיפות למי שבאים מבחוץ.
מנחם אליעזר מוזס
יש לי שאלה לנצ"מ קובי בכר. אתה זוכר, השר לביטחון הפנים התחייב מעל במת הכנסת ואחר-כך בישיבה שנערכה במשרדו לפני 4 חודשים, שתוך חודשיים תהיה נקודת משטרה קבועה במירון, עם שני שוטרים ועוד שישה ברזרבה, כפי שיש היום בגוש חלב. אתה יכול לומר לנו דבר מה על כך? אני רוצה לספר לכם – אהיה גם השבת במירון וגם בעוד שבועיים, והייתי שם גם לפני שבועיים. אני פוגש שם במוצאי שבת ילדים פרחחים מיידים אבנים במנורות החדשות שהוצבו בחניון, עורכים ביניהם תחרות מי יודע להרוס יותר מנורות. אם אין משטרה במקום, אם אין פחד מנוכחות השוטרים אז "איש את רעהו חיים בלעו", כך אומרת המשוואה. "הווי מתפלל בשלומה של מלכות, שאלמלא מוראה – איש את רעהו חיים בלעו". משקיעים כל-כך הרבה כסף אבל ללא המשטרה לא יכולים לעמוד ולשמור על הסדר. מה בנוגע לנקודת משטרה קבועה?
היו"ר דוד אזולאי
אני רוצה להוסיף, אנשי המשטרה בוודאי מכירים את זה היטב. האירוע שאנו בדרך כלל דנים בו ושתופס את הכותרות הוא בעיקר ל"ג בעומר, אבל אתם מוזמנים לראות מה קורה שם ב-ז' באדר, בערבי ראש חודש. בשבת הקרובה, כאשר ראש חודש חל בשבת, אני מעריך שיהיו שם המונים. במקרים כאלה, לצערי הרב, אין נוכחות של המשטרה, או שיש רק סדרן או שוטר שבקושי מחזיק מעמד, וכתוצאה מכך "איש הישר בעיניו יעשה". זה לא קשור לאירועי ל"ג בעומר במירון, אבל זה אחד הדברים שהמשטרה צריכה לקחת בחשבון. באותם ימים מיוחדים, כאשר יש תנועה המונית למירון, מן הראוי, גם אם אין נקודת משטרה במקום לפחות שתהיה היערכות גדולה יותר של המשטרה.


לא מזמן ביקרתי שם וכל האנשים עלו למעלה, ולמעלה כבר לא היה מי שיווסת את התנועה ולכן אנשים נתקעו כבר למטה. גם מי שרצה לעלות ברגל כבר לא יכל לעשות כן כי לא היה לו לאן לזוז עם רכבו. אני פונה בעניין הזה למחוז של המשטרה ומבקש שהנושא הזה ייבדק, שיינתן מענה הולם במשך כל אותם ימים שמתקיימים בהם אירועים במירון.
דני סיידא
יש עוד נושא אחד או שניים שלא הספקתי להתייחס אליהם. אני מבקש להשלים את דבריו של ראש המועצה האזורית. ראשית, באשר לבית המטבחיים. הוצאנו אותו ממרכז החגיגות כדי שיהיה מרווח לחוגגים. קיבלו שם חצי דונם או דונם נוספים ועברנו למקום מרוחק. אנחנו פשוט לא מצליחים לשחוט כי לא הצליחו לשנע את בעלי-החיים. השנה ניסינו לעשות את זה בטרקטורונים שיוכלו להשתלב בתנועה גם כשנתיב חסום. אפשרו את זה לעתים רחוקות, שחטו כך כמה בעלי-חיים ואחר-כך חזרה להיות שחיטה שחורה, וחבל. חייבים לנסות להסדיר את זה בצורה נאותה, כי כל העניין מתפספס. אם עוד שנה אחת זה יתפספס אנחנו נבטל בכלל את השחיטה. זה מחייב השקעה כספית גדולה ומיותרת שבסופו של דבר לא יוצאת לפועל. זה נושא שאני מבקש מאוד שייתנו עליו את הדעת, המשטרה וכל יתר הגורמים.


דבר שני, אני מבקש להגיד למנכ"ל כיושב-ראש ועד הישוב אור גנוז ולא כראש המועצה הדתית, גם אנחנו מתעתדים לבנות בית-מלון בישוב אור גנוז. קיבלנו הכרה כישוב תיירותי. בית-המלון שלנו צריך להיות ליד חניון ספסופה, בתוך היער. אם תעזרו לנו לקבל רכבל נפתור לכם את כל הבעיה של האח"מים. ניתן לכם להשתמש בזה בל"ג בעומר בכל החגיגות.
מנחם אליעזר מוזס
כמו רכבת למירון ...
דני סיידא
זה לא בשמיים. זה אמיתי.
היו"ר דוד אזולאי
אני מבקש לסכם את הדיון.


אני רוצה להודות לכל מי שהשתתף אתנו בדיון. התודה והברכה לכל מי שעסקו במלאכה וניצחו על המלאכה של אירוע ל"ג בעומר במירון – משרד התיירות, המשטרה, "המרכז למקומות הקדושים", סגן שר האוצר, המועצה האזורית מרום הגליל, משרד התחבורה, "מגן דוד אדום", "איחוד הצלה". כל אחד תרם ועשה הכול על מנת שהאירוע יצליח, ואכן אי אפשר להתעלם מכך, גם אם יש פה ושם ביקורת, והיא לא רבה, בסך הכול בגדול האירוע עבר באופן מוצלח, ועל כך ראויים כולם לתודה ולברכה.


אדוני מנכ"ל משרד התיירות, מתפקידך, גם בעקבות השיחה שהיתה לי עם היועץ המשפטי של משרד התיירות, עו"ד ליפשיץ, לקבוע נהלים מיוחדים לכניסתם של רבנים, אדמו"רים ואח"מים לאתר, ושהנושא הזה יפעל בשקיפות. להגיד לך שהיום זה פועל בשקיפות – אני סבור שלא. אני בהחלט מסכים עם חברי, חבר הכנסת מוזס, למרות שבעניין הזה אני חייב לציין שהפעולה שמנעה הפצת אישורי כניסה למירון, גם בשנה שעברה וגם השנה, היא פעולה מבורכת שעזרה לכולנו. לא כל אחד יכול לעלות למירון ברכבו ואין ספק שהתרומה של כך גדולה. יחד עם זה, יש רבנים – הרב שווינגר, נדמה לי שבל"ג בעומר ביקשתי את התערבותך בקשר לשני רבנים לפחות שאנחנו מכירים על מנת לאפשר את כניסתם. אסור שזה יקרה. אני לא חס על כבודם של אח"מים כמו על כבודם של רבנים ואדמו"רים. צריך לעשות הכול בעניין הזה. לכן אני מבקש ממך למצוא דרך שתוקם ועדה שמורכבת מאנשי "המקומות הקדושים", מאנשי המשטרה, מאנשי משרד הדתות וכל מיני גורמים שיפעלו להכין איזו רשימה, לקבוע קריטריונים, שהדברים שיהיו שקופים לכל עין, לכל מי שירצה לראות ולבדוק.


אני פונה לאנשי המשטרה ולכל הגורמים, אם יום ל"ג בעומר חל במוצאי שבת, מן הראוי שההיערכות תהיה כבר ביום שישי ולאפשר למי שמתארחים, ששכרו צימרים במיטב כספם, להגיע ליעדם לפני כניסת השבת. כאן מישהו "פישל" ואנשים לא קיבלו את האישורים הדרושים כדי להיכנס עם רכבם לצימר שהם שכרו. הישוב או המשטרה צריכים לדאוג לנושא הזה, אסור שהוא יישאר פרוץ. אסור שאדם שמשלם במיטב כספו יישאר בחוץ ויצטרך לעלות ברגל.


אני מבקש לפנות למשרד הפנים, למצוא דרך לשפות את המועצה האזורית בשל אירועי מירון.


אדוני מנכ"ל משרד התיירות, כדאי פעם אחת ולתמיד לעשות סדר בנושא הזה. כדאי שתקום ועדה בין-משרדית שמורכבת מאנשי משרד התיירות, משרד הפנים, משרד התחבורה ומשרד הדתות על מנת לתת מענה. בכל שנה משקיעים בדברים ארעיים, כאשר במקרים רבים אפשר להשקיע אותו סכום כסף בדברים של קבע. משקיעים המון כסף למשל במגרשי החניה השונים וייתכן שאת חלק מן הכסף הזה אפשר להשקיע במגרשי חניה קבועים שיעמדו לרשות האנשים במשך כל השנה.
נועז בר ניר
זה מופיע בתוכנית שנגיש לממשלה בימים הקרובים.
היו"ר דוד אזולאי
יפה, אני שמח לשמוע. כמנכ"ל משרד התיירות עליך ליזום מהלך ממשלתי, של הקמת ועדה בין-משרדית המורכבת מכל משרדי הממשלה הנוגעים בדבר, שתתכנס ותמצא את התקציבים הדרושים, מפני שאתר מירון כבר מזמן לא שייך לקבוצה כזאת או אחרת, והאירועים של ל"ג בעומר לא שייכים לקבוצה כזאת או אחרת. זה אירוע ששייך לכלל ישראל ולכל אזרחי מדינת ישראל.


הוועדה תקיים דיון נפרד בכל הנוגע לחלקה של המועצה האזורית מרום הגליל. לדיון יוזמנו נציגי משרד האוצר, משרד הפנים וכל הגורמים. מי שמכיר את ההתנהלות המוניציפלית, אי אפשר להגיד שהמועצה האזורית אין לה שום תרומה לאירועי ל"ג בעומר. בסופו של דבר העול נופל על כתפי המועצה האזורית. יצטרכו למצוא דרך לשפות את המועצה האזורית, לפחות על אירועי ל"ג בעומר. לכן נקיים דיון נפרד אך ורק על נושא המועצה האזורית.


הוועדה פונה למשטרה – אמנם זה לא נוגע לאירועי ל"ג בעומר, אבל אני מנצל את ההזדמנות שהצוות הבכיר של מחוז הצפון במשטרה נמצא כאן. אני פונה ומבקש לתגבר כוחות בימים מיוחדים, כאשר ציבור גדול עולה למירון, כלומר ביום ז' באדר, בערב ראש חודש, או בכל מיני ימים כאלה. חשוב מאוד שתהיה נוכחות של המשטרה.
דב חנין
אגיד רק משפט נוסף אחד, ברשותך. הייתי מציע לכלול בסיכום גם פנייה למשרד האוצר, בהמשך לדבריו החשובים של מר אלבז, שיאפשר גם בשנה הבאה שירות של "שאטלים" חינם. אני מפחד לחשוב מה יקרה אם כולם ינסו להגיע ברכבם הפרטי למירון, זה יכול לגרום אסון.
היו"ר דוד אזולאי
חבר הכנסת דב חנין, אני בהחלט מקבל את ההערה שלך. אוסיף את זה לדברי הסיכום. נוכחותך בוועדה תמיד תורמת. אפילו בעניין מירון אתה תורם.
מנחם אליעזר מוזס
צריך לציין גם את הצורך להקים נקודת משטרה קבועה. השר לביטחון הפנים הבטיח את זה מעל במת הכנסת.
נועז בר ניר
הבעיה כרגע, שעדיין אין היתר חוקי לתחנת המשטרה. זה נמצא בהליכים בוועדות התכנון. הרפורמה בתכנון ובנייה לא תפתור את הבעיה.
היו"ר דוד אזולאי
חבר הכנסת מוזס, אם תהיה נוכחות של המשטרה בימים המיוחדים שיש בהם עומס רב, בשלב הראשון זה יכול לתת פתרון לבעיה. חשוב בוודאי שתהיה נקודת משטרה קבועה, אבל כרגע, בשלב הזה חשוב שתהיה נוכחות מתוגברת של המשטרה בימים מיוחדים. אני סבור שזה יענה על הבקשות של כולנו.


רבותי, תודה רבה לכולכם.

הישיבה ננעלה בשעה 14:45

קוד המקור של הנתונים