ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 31/05/2010

דחיית מועד בחירות - נובמבר 2010

פרוטוקול

 
PAGE
7
ועדת הפנים והגנת הסביבה

31.5.2010


הכנסת השמונה-עשרה

נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 205

מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה

יום שני, י"ח בסיוון התש"ע (31 במאי 2010), שעה 13:00
סדר היום
דחיית מועד בחירות – נובמבר 2010, אעבלין, באקה-ג'ת, ירוחם
נכחו
חברי הוועדה: דוד אזולאי – היו"ר

גאלב מג'אדלה

סעיד נפאע

חמד עמאר
מוזמנים
מוני מעתוק


- עוזר מנכ"ל משרד הפנים

יצחק ולד


- ראש הוועדה הקרואה באקה-ג'ת
מנהלת הוועדה
יפה שפירא
יועץ משפטי
תומר רוזנר
רשמת פרלמנטרית
יפה קרינצה

דחיית מועד בחירות – נובמבר 2010, אעבלין, באקה-ג'ת, ירוחם
היו"ר דוד אזולאי
שלום, אני פותח את ישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה. על סדר היום דחיית מועד הבחירות ביישובים אעבלין, באקה-ג'ת וירוחם. בבקשה, אדוני.
מוני מעתוק
מדובר בפנייה טכנית של השר לדחייה של שבוע במועד הבחירות ביישובים אעבלין, באקה-ג'ת וירוחם בגלל חג עיד אל אדחא שחל באותו זמן. קיימת חובת התייעצות ולכן אנחנו פונים.
היו"ר דוד אזולאי
שואלים פה מה קשורה ירוחם לבאקה-ג'ת ולאעבלין?
מוני מעתוק
השאלה הזאת נשאלה גם על-ידי השר והתשובה שניתנה היא שבכל מקרה יש מטה שנפתח לבחירות הללו. משיקולים טכניים בלבד זה נדחה גם שם בשבוע.
היו"ר דוד אזולאי
שלא ייווצר מצב שבפער של חמישה ימים מקיימים בחירות בשני מקומות.
גאלב מג'אדלה
מותר ליהודים פעם אחת להזדהות עם המוסלמים.
היו"ר דוד אזולאי
עם החגים אנחנו תמיד מזדהים ותמיד מברכים. עובדה שחושבים על זה במשרד.
גאלב מג'אדלה
אל תשכח שירוחם זה בדרום ויש בסביבה הרבה בדואים שחוגגים.
היו"ר דוד אזולאי
אבל היהודים שם לא באים לחגוג את החג, הם יכולים רק להשתתף.
גאלב מג'אדלה
זה השבוע של המנגל, שוחטים את כל הכבשים.
יצחק ולד
אני להתייעץ עם חברי הוועדה, דווקא המוסלמים שבהם. אמנם התאריך המקורי נופל על עיד אל אדחא, אבל כפי שנמסר לי יש רבים מהתושבים שעולים לרגל למכה וספק אם הם חוזרים בתוך השבוע הזה.
גאלב מג'אדלה
זה בסדר. הם חוזרים ממכה ארבעה ימים אחרי החג.
היו"ר דוד אזולאי
בואו נעשה סדר בדברים. מתי החג?
מוני מעתוק
16 בנובמבר.
חמד עמאר
אבל זה לא קבוע. זה יכול לזוז.
תומר רוזנר
אבל מתי זה השנה?
היו"ר דוד אזולאי
אדוני היועץ המשפטי, אף פעם לא יודעים בדיוק. אגלה לך שהמגזר הערבי המוסלמי שואל תמיד מתי ראש חודש, ובאותו יום בדרך כלל החג של המוסלמים חל.
גאלב מג'אדלה
אנחנו הולכים לפי התאריכים שלכם. ההפרש הוא תמיד יום אחד, לא יותר, קדימה או אחורה.
עוזר פרלמנטרי
זה ב-10 בחודש העלייה לרגל. זה לא בראש חודש.
היו"ר דוד אזולאי
לא אכנס לוויכוח, אם אתה אומר כנראה שאתה יותר בקי ממני, אבל אני אומר לך על סמך עובדות שאנשים התעניינו לא פעם ולא פעמיים מתי חל ראש חודש של הלוח העברי ולפי זה ידעו מתי פחות או יותר יהיה החג. מוני, למתי מתוכננות הבחירות?
מוני מעתוק
התכנון הוא ל-16 בנובמבר.
היו"ר דוד אזולאי
מתי החג?
מוני מעתוק
ככל שאני יודע, 16 בנובמבר. אבל אני יכול לבדוק את זה.
גאלב מג'אדלה
זה יום לפני או יום אחרי. זה נופל על החג, לכן הזיזו את זה בשבוע, ל-23 בחודש.
היו"ר דוד אזולאי
לכמה זמן אתם רוצים לדחות?
מוני מעתוק
בשבוע, ל-23 בנובמבר.
תומר רוזנר
כמה זמן מראש אפשר לדעת מתי החג?
גאלב מג'אדלה
רק באותו יום, לפי הירח. מה שאמר כבוד היושב ראש מדויק - בדרך כלל ראש החודש אצל היהודים יוצא החג שלנו.
היו"ר דוד אזולאי
מתי חוזרים מהחג'?
גאלב מג'אדלה
בדרך כלל חוזרים ארבעה ימים אחרי החג.
סעיד נפאע
אני חושב ששבועיים זה יהיה יותר סביר.
גאלב מג'אדלה
אם אתה מזיז את זה בעוד שבוע אתה בטוח במאה אחוז. קח אם יום שלישי שאחרי זה.
מוני מעתוק
המשרד לא מתנגד. הלכנו על המינימום.
חמד עמאר
זה החג הגדול של המוסלמים, אז יש להם חמישה ימים.
גאלב מג'אדלה
לא כדאי להסתכן. לפעמים יש עיכובים בחזרה ממכה.
היו"ר דוד אזולאי
אדוני עוזר המנכ"ל, להבא באים עם נתונים – תאריך עברי, תאריך לועזי.
מוני מעתוק
קיבלתי נתונים והייתי בטוח שמדובר בתאריך מדויק של חג.
היו"ר דוד אזולאי
עם כל הכבוד, ככה לא באים לדיוני ועדה. זה יוצא ט"ז בכסלו. הדלקת נר ראשון של חנוכה זה כ"ה בכסלו, 2 בדצמבר. אנחנו לא רוצים שזה ייפול בחג החנוכה, לפתור את כל הבעיות יחד. יש פה בקשה לתת עוד שבוע ימים לאלה שחוזרים מהחג'.

נעשה עכשיו קצת סדר. התאריך שנקבע לבחירות הוא 16 בנובמבר; משרד הפנים מבקש לדחות ל-23 בנובמבר. מבחינתי זה בסדר. אם אתם חושבים שצריך להוסיף עוד כמה ימים - - -
גאלב מג'אדלה
ליתר ביטחון.
היו"ר דוד אזולאי
אין בעיה, אדוני. תנו לי תאריך.
גאלב מג'אדלה
זה יוצא יום שלישי שאחרי זה.
היו"ר דוד אזולאי
30 בנובמבר, יום שלישי. אם כך, נמליץ לשר שהבחירות יתקיימו ב-30 בנובמבר, יום שלישי, כ"ג בכסלו. בסדר?
מוני מעתוק
אפשר כמה דקות לבירור?
היו"ר דוד אזולאי
כן. בבקשה, אדוני.
סעיד נפאע
אני מבקש לנצל את ההזדמנות ולקוות שהיום שנסתם הגולל סופית על כל מדיניות המיזוג, אחרי שהוכח שהמדיניות הזו נכשלה. זה לא רק מה שאני אומר, גם השטח אומר וגם המבקר המדינה, בדוח האחרון שלו על השלטון המקומי, אמר דברים כדרבנות בנושא הזה.
חמד עמאר
תאריך הבחירות לא קשור לפירוק.
סעיד נפאע
התאריך לא קשור, אבל יש החלטה עקרונית לפרק.
גאלב מג'אדלה
אנחנו יוזמים הצעת חוק, שאושרה היום בנשיאות.
סעיד נפאע
הנקודה השניה, כבוד היושב ראש, קיבלנו לפני ימים ספורים מכתב על מה שאירע בכפר ירכא, סילוק, במירכאות, של היושב ראש שם לפי הטענות במכתב. הדברים אמורים באופן הברור ביותר. גם מינוי ועדות לא הביא את המועצות המקומיות לכלל הבראה, זו לפחות הטענה. בזמנו העליתי בוועדה הזו את הממצאים שהביא מבקר המדינה, שתמך באופן הברור בטענה שלא המיזוג פתר את הבעיות ולא מינוי ועדות קרואות פתר את הבעיות. להיפך, זה סיבך יותר את המצב של הרשויות המקומיות. המבקר מטיל את האשמה על כך שההבטחות שהיו בתוכניות ההבראה של משרד הפנים לא מומשו והכספים לא הועברו. אני זוכר שהוקצב שם סכום של 3.5 - - -
היו"ר דוד אזולאי
לא הועברו ממשרד האוצר למשרד הפנים. כל תקציבי תוכניות ההבראה שסוכם עליהם בין משרד האוצר למשרד הפנים לצערי לא הועברו, וזו אחת הסיבות לכישלון תוכנית ההבראה בירכא - אם אדוני מדבר על ירכא.
סעיד נפאע
כן, כי לפני יומיים קיבלתי מכתב בנושא הזה, והרי כולנו עקבנו אחרי מה שהיה שם. לכן אני תקווה שאחרי שאנחנו רואים שהגולל נסתם על עניין מיזוג המועצות, שגולל ייסתם גם על עניין מינוי ועדות קרואות. יש הרבה דרכים. הוועדה הזו דנה הרבה פעמים בנושא זה. לא מזמן נדון עניין ינוח-ג'ת בוועדה לביקורת המדינה ונאמרו שם דברים באופן הברור ביותר.
היו"ר דוד אזולאי
תודה. כן, אדוני.
חמד עמאר
אדוני היושב ראש, אני רוצה לברך את משרד הפנים שראה לנכון לדחות את מועד הבחירות בגלל חג אל אדחה שנופל באותו יום של הבחירות. תודה רבה לכם, אתם עושים שירות טוב לתושבים באעבלין ובבאקה-ג'ת.

דבר שני, רציתי לנצל את ההזדמנות לדבר על הנושא של ירכא. דיברנו אתך, אדוני היושב ראש, על כל הנושא של ירכא. כשהחליטו לפטר את ראש הרשות בירכא הגירעון היה 80 מיליון שקלים. ראש הרשות קיבל את הגירעון הזה ונשאר אתו שנה ומשהו, ואז פיטרו אותו. היום יש ועדה קרואה בירכא, כבר שלוש שנים פלוס, ואותו יושב ראש, שמונה על-ידי משרד הפנים, יש לו גירעון של 110 מיליון שקלים. כבודו יודע שאין תוכנית הבראה, ולא בגלל שמשרד הפנים לא רוצה. פנה אליי מנכ"ל משרד הפנים ואני יודע את זה, שזה בגלל שמשרד האוצר לא העביר את הכסף לתוכנית הבראה.

אני מנצל את ההזדמנות הזאת לקרוא למשרד הפנים לקבוע תאריך בחירות לירכא, כמו שיש לנו תאריך בחירות לאעבלין, באקה-ג'ת וירוחם. זה ייתן שירות טוב לתושבים. אנחנו מדינה דמוקרטית, רוצים שהתושב יבחר את ראש הרשות שינהל את היישוב שלו, ואולי אותו ראש רשות שייבחר יעשה את הכול על מנת שתוכנית ההבראה תאושר. הוא יפעיל הרבה לחץ כי זה חשוב לו, זה היישוב שלו, והוא יוכל לקחת את היישוב קדימה. תודה רבה.
היו"ר דוד אזולאי
תודה רבה.
גאלב מג'אדלה
אדוני היושב ראש, למען היושר האינטלקטואלי, דחינו את הבחירות בבאקה-ג'ת, אבל בשבוע שעבר פתחנו בהליך, שאתה שותף לו יחד עם יושב ראש ועדת הכספים, יושב ראש ועדת החינוך והספורט ויושב ראש הקואליציה, חבר הכנסת אלקין, כדי שנביא את הצעת החוק לפירוק האיחוד באקה-ג'ת. אני מאמין שהדברים יתנהלו בכיוון הנכון ואני מעריך, בעזרת השם, שתוך שבועיים-שלושה זה יבוא לידי מימוש. אז התאריך הזה יהיה תאריך לא אקטואלי.
מוני מעתוק
לגבי ה-30 בחודש - בדקתי עם ועדת הבחירות עכשיו והם טוענים שאם ייקבע 30 בחודש, תאריכי ההכנה לבחירות ייפלו הן בחג הסוכות והן עיד אל אדחא. הצורך להביא מסמכים, לפתוח פנקסי בוחרים, אלה דברים שיהיה בלתי אפשריים בתקופה של חגים. לכן ה-23 הוא התאריך היחיד שעונה על כל התאריכים ונותן מענה.
היו"ר דוד אזולאי
רצינו להקל על המלאכה ולהביא התחשבות. אבל אם המפקח על הבחירות בדק ומצא שהתאריך 23 בנובמבר הוא התאריך הטוב, בגלל כל התאריכים הקודמים וההכנה לבחירות, אין לנו בעיה עם זה. נאשר את בקשת משרד הפנים ככתבה וכלשונה.

אני מציע שנאשר את התאריך המבוקש ואני מבקש שתעיר את תשומת ליבו של פקיד הבחירות שעלו פה הצעות לגבי תאריכים יותר מאוחרים, וזאת בהתחשב בעובדה שחלק מהמוסלמים חוגגים את החג' והם חוזרים שבוע ימים אחרי זה. אם בכל זאת חושבים שאפשר להזיז את זה, אני מציע לשקול את זה בחיוב. תודיעו לנו, זה עניין פורמלי ונעשה את זה במיידי ולא נעכב את הנושא.

מבחינתנו, כדי לא לעכב את תהליך הבחירות, אנחנו קובעים ש-23 בנובמבר, ט"ז בכסלו תשע"א, הוא התאריך בהמלצה ואנחנו מאשרים את זה.

אני רוצה להתייחס בקצרה לדברים שנאמרו כאן, גם בקשר לבאקה-ג'ת, ירכא ובכלל נושא האיחודים. אני מסכים אתך, אדוני, שלצערי הרב האיחודים לא הצליחו ואגיד לך גם למה. איחוד שבא ללא תקציב הוא ברכה לבטלה. אנחנו, חברי הכנסת, צריכים לחשוב על העניין הזה, שכשמבקשים איחוד זה צריך לבוא עם תקציב צבוע לאותה רשות מקומית, כי אחרת תראה מה קרה. לא אכנס כרגע לאיחודים הראשונים בצפון, ניקח את דליה ועוספיה. האיחוד הראשון היה בהסכמה, התושבים רצו את זה. שם לא הייתה מלחמה. הובטחו הגדלת תחום השיפוט של היישוב, הגדלת תקציבים וכו'. לצערי הרב, שום דבר לא נעשה. התוצאה היא, כפי שאמרת אדוני, שהעסק הזה נכשל. אותו דבר בכל המקומות האחרים.

דיברו על ירכא. אחת הסיבות לכישלון תוכנית ההבראה בירכא היא שמשרד האוצר לא העביר את התקציב הנדרש לתוכנית ההבראה. כשאין כסף הגירעון לא קטן, הוא הולך וגדל. בבאקה-ג'ת זה אותו דבר.
יצחק ולד
הייתי מוציא את באקה-ג'ת מכלל זה מכיוון ששם כל שנאמר - - -
היו"ר דוד אזולאי
אדוני, לגבי באקה-ג'ת, התמזל מזלה ויש לה ראש עיר טוב ומנוסה. לא בכל מקום יש את הדבר הזה. זה האיחוד היחיד שנותר, חוץ מחוץ חוף הכרמל ועתלית.
תומר רוזנר
יש גם את יהוד ונווה מונוסון, בנימינה וגבעת עדה.
היו"ר דוד אזולאי
לגבי באקה-ג'ת, יש הצעת חוק שמתבשלת ביוזמתו של חבר הכנסת גאלב מג'אדלה. אני שומע שהנשיאות אישרה אותה, ואם יאשרו אותה ועדת השרים אמורה לאשר אותה. ברגע שזה יבוא אלינו ניתן לזה קדימות. כל עוד זה לא קורה, מבחינתנו הבחירות יתקיימו ב-23 בנובמבר, ט"ז בכסלו תשע"א.


תודה רבה לכולם, אני נועל את הישיבה.

הישיבה ננעלה בשעה 13:35.

קוד המקור של הנתונים