ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 16/02/2010

קו מתח גבוה באור עקיבא

פרוטוקול

 
PAGE
27
ועדת הכלכלה

16.2.2010


הכנסת השמונה-עשרה

נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 187

מישיבת ועדת הכלכלה

יום שלישי, ב' באדר התש"ע (16 בפברואר 2010), שעה 14:00
סדר היום
הצעה לסדר היום (דיון מהיר): קו מתח גבוה באור עקיבא

של חה"כ כרמל שאמה
נכחו
חברי הוועדה: כרמל שאמה – מ"מ היו"ר

יעקב אדרי

ישראל חסון
מוזמנים
איגור סטפנסקי

- מינהל החשמל, משרד התשתיות הלאומיות

אשר דהן

- סמנכ"ל לקוחות, חברת החשמל

משה בן יאיר

- ראש אגף הנדסה, הרשות לשירותים ציבוריים חשמל

נורית גלתר

- רשות החשמל, הרשות לשירותים ציבוריים חשמל

שמחה יוסיפוב

- ראש העיר, עיריית אור עקיבא

אליאן קונינה

- ממלא מקום סגן ראש העיר, עיריית אור עקיבא

משה ביטון

- מנהל אגף שפ"ע, עיריית אור עקיבא

אורי ארזי

- דובר, עירית אור עקיבא

אסתר צימבליסטה
- תושבת השכונה יושבת ראש ועד השכונה

אנט בן חמו

- תושבת השכונה, ועד השכונה

שמעון בן חמו

- תושב השכונה, ועד השכונה

שמחה זיסו

- תושבת השכונה, נציגי התושבים

עדן חלילי

- תושבת השכונה, נציגי התושבים

איתי טיטרו

- תושב השכונה, ועד השכונה

צביקה חלילי

- תושב השכונה, ועד השכונה

אשר משה

- תושב השכונה, ועד השכונה
מנהלת הוועדה
לאה ורון
רשמה וערכה
סמדר לביא – חבר המתרגמים בע"מ
הצעה לסדר היום (דיון מהיר)
קו מתח גבוה באור עקיבא

של חה"כ כרמל שאמה
היו"ר כרמל שאמה
צהריים טובים. ברוכים הבאים לוועדת הכלכלה. ב-3 לפברואר החליטה נשיאות הכנסת לאשר בקשה לדיון מהיר בוועדת הכלכלה בנושא קו מתח גבוה באור עקיבא. זה הדיון שאנחנו פותחים. אני זה שביקשתי את הדיון בוועדת הכנסת. הוועדה בטח מוכרת לכל מי שנמצא פה בשולחן, אין פה קהל חיצוני. אני אבקש קודם כל, בפתיחת הדיון, מראש העיר, מר שמחה יוסיפוב, להציג.
שמחה יוסיפוב
כבוד היושב ראש. עם כניסתי לתפקיד כראש עיריית אור עקיבא התחלתי לטפל בנושא של המתח העליון שעובר בין כביש 2 לכביש 4. למעשה זה מגיע מחברת חשמל אלינו, לא יודע למה עשו את זה, למה בנו את זה אז בזמנו בצורה כזאת, אז כדי שזה יגיע לתחנת מיתוג שנמצאת מזרחה מאור עקיבא, בנו את זה וזה עובר באמצע, ליד שכונת גני רבין ואורות.

אני פניתי גם בזמנו אל שר התשתיות לשעבר, מר בן אליעזר, ואחר כך גם לשר עוזי לנדאו, פניתי לחברת חשמל וביקשתי להסיר את קו המתח העליון מיידי. אני חושב שלחברת חשמל יש את האפשרויות, גם לרשות החשמל, והם יכולים לעשות את זה.

גם בזמנו השר בן אליעזר, יש לי את המכתבים ויש פרוטוקולים, כשטיפלו בנושא הזה, אמר שמיידית צריך להעביר אותם ודיברו על תקציב, מאיפה יגיע. בסופו של דבר אמרו שהתקציב יהיה מחברת חשמל והתכנית שהכינו בזמנו והיא אושרה, דיברו על כך שאור עקיבא תהיה הראשונה עם הסרת קווי מתח עליון.

אני רוצה לומר גם שכאשר בנו את השכונה הזו, בשנת 1992, בשנת 1992 לא היה המשרד להגנת הסביבה והתכניות היו רצות במהירות רבה וגם לא היו מדברים, לא היו בודקים שום דבר, היו פשוט רצים ולא שמו לב שליד הבתים עובר קו מתח עליון ובסופו של דבר יום אחד זה יפריע לתושבים, זה יסכן את חיי התושבים. וזה מה שקרה, מה שקרה קרה, אני חושב שהגיע הזמן לפתור את הבעיה, פשוט להסיר אותה.

דיברתי עם חברת חשמל, חברת חשמל מבטיחה בשנה הזאת, תוך שנה, להתחיל להעביר את עמודי החשמל דרומה, מעבר לכביש פל-ים, שיעבור מכביש 2 לכביש 4. אבל אצלם זה לוקח זמן, לצערי. עד שרוכשים את העמודים, זה לוקח כמעט חצי שנה, אמרו לי, אם לא שנה, עד שזה יוצא למכרז, כל דבר עד ש, עד ש, אבל בינתיים נפטרים אנשים, מסכנים את חיי האנשים, חיי משפחה. יש כאן משפחות שגרות במקלטים, בגלל סכנת הקרינה.

לבי איתם, אבל המדינה צריכה לפתור את הבעיה, העירייה לא יכולה לעשות כלום. העירייה יכולה לצעוק יחד עם התושבים, לזעוק לשמים ולבקש. אני צריך להודות כאן לחבר הכנסת יעקב אדרי, שהוא באמת עוזר לנו בנושא הזה. הוא נכנס לתמונה, נפגשנו לא פעם עם השר בן אליעזר וגם לאחרונה נפגשנו עם השר עוזי לנדאו, שהבטיח, הוא אומר מיידי, כך פשוט במלים האלה, מיידי לבצע את זה. יש הנחיה של השר, אבל עד שמבצעים זה לוקח זמן.

אני שמח על כך שאתה מעלה את הנושא הזה לסדר היום כאן בכנסת, כדי לפתור את הבעיה, כדי שתהיה בהירות בנושא הזה, תהיה זריזות בנושא הזה, כי מגיעים לכאן תושבים שלי, אני חושב שהם יכולים גם לומר את האמת, אי אפשר. יש פה בן אדם שיושב שם, עם הכובע, שהוא חולה סרטן כבר, ויש שם בחור, צבי, שאשתו נפטרה כבר, עם 4 ילדים קטנים. רבותיי, מי ייתן את הדעת?
היו"ר כרמל שאמה
תודה.

חבר הכנסת אדרי, בבקשה.
יעקב אדרי
אני מודה לך, אדוני היושב ראש. על דבר אחד אין ויכוח, הקווים האלה מהווים סכנה כל יום, כל דקה שהם נמצאים שם. אני ניהלתי בזמנו מאבק, יחד עם מר שמחה יוסיפוב. אני רוצה להגיד לך, מר יוסיפוב, היושב ראש שאל אותי, דיברנו לפני זה על מה צריך לעשות, כולם יודעים שיש סכנה, חברת חשמל מודעת, השר בן אליעזר אישר את התכנית להסטת הקווים, השר עוזי לנדאו אישר, מה שצריך עכשיו זה מיד להתחיל בעבודות, וזה, אם אתה תצליח בלחץ שלך, של הוועדה, לעשות את זה, אני חושב שנצא כולנו נשכרים. כולנו יודעים את הבעיות, המצב הוא מאוד קשה, אנשים נפטרים, אנשים מתים שם.

המשרד לאיכות הסביבה קבע שהמקום הראשון בארץ שיש בו סיכון זה אור עקיבא, זאת אומרת הוא בסדר עדיפות ראשוני להסטת הקו.
היו"ר כרמל שאמה
כמה בתים נגועים?
שמחה יוסיפוב
יש לנו פה את התכנית, כמו שיש לחברת חשמל. יש פה המון בתים, יש שם גם בתי בני ביתך, בערך 12 בתים של בני ביתך, יש קוטג'ים, בערך 20 קוטג'ים, ויש גם בניינים גבוהים של שש קומות, שני בניינים, כולם בטווח הקרינה. בני ביתך הם במצב הכי גרוע, כי כמעט על בני ביתך עובר הקו, מעל הגג, מעל הרעפים, מעל הראש של האנשים עוברים.

אני אספר לך, באו אליי, אומרים 'שמחה, האם יעבירו את זה? אנחנו לא יכולים למכור את זה. אנחנו גם רוצים למכור, אף אחד לא רוצה להגיע לקנות את זה', כי מי יתקרב לזה? מי יסכן את החיים שלו? אני פשוט המום. שבע שנים אני כבר מטפל.
היו"ר כרמל שאמה
מי בשם התושבים מעוניין לדבר?
אסתר צימבליסטה
כבוד ראש הוועדה, אני יושבת ראש השכונה ומזה כמעט שנתיים אני גרה בשכונה והחלטתי שאני מעוררת את כל הנושא הזה מחדש, למרות שתושבי השכונה בעבר טיפלו וניסו לטפל ללא הצלחה. לשמחתי הרבה, ההצלחה הגיעה כשכל התושבים מאוד מודים לך על זה שקראת את הכתבה שלנו בעיתון הארץ והרמת את הכפפה והחלטת לטפל בנו. אנחנו מאוד מאוד מעריכים את זה.

לי נודע, ויש לי גם מסמכים שמראים, שהעמודים היו לפני השכונה הזאת. כתוב בכל התכניות, בסעיף חשמל, שיש לי אותם פה, שלא יינתן היתר בנייה ליד קווי מתח חשמל, ובכל זאת מישהו מצא לנכון לעקוף את זה וניתנו היתרי בנייה. אנשים לא מבינים מה זה החוטים האלה. אנחנו אמנם לא טמבלים, אבל אין לנו ידע מה זה הדבר הזה. כשאני באתי וקניתי שם בית, זה נראה לי מוזר, כי זה מאוד קרוב אליי, אז התחלתי לשאול שאלות, ומרו לי התושבים, נכון, זה מוזר, יש בעיה, ויש הרבה חולים והתחלואה היא גבוהה וכל שבוע יש מישהו אחר חולה.

המצב לא יכול להישאר בצורה כזאת בשום פנים ואופן. אנחנו מבקשים להזיז את זה מיידית, למרות שמר דהן בשידור, ב-24 לאוגוסט, בטלוויזיה, נתן הצעה שניתן להזיז את זה ל-200 מטר, מיידית ושזה יהפוך לקבוע, אני מצטטת אותו, אבל כנראה שראש העיר שלנו מתנגד מהסיבה שזה להזיז את זה ל-200 למטר ושזה יהפוך לקבוע, וראש העיר שלנו מתכוון לבנות שם בעתיד שכונה.

הכל טוב ויפה. אין לנו שום התנגדות לשום פעולה של ראש העיר שלנו, ולא לשום פעולה של מישהו אחר, אותנו מעניין שאם בכל זאת הם טוענים, ברשות החשמל, שזה לוקח כמה שנים, עד 2013, זה המכתב האחרון שקיבלתי, אז לפחות שיזיזו את העמודים האלה ל-200 מטר וימשיכו את העבודה עד ל-2013, אבל לא יכול להיות שאנחנו נמשיך לגור מתחת לקווים האלה, בטלפון אנחנו לא יכולים לדבר, יש לנו שיבוש, יש לנו שיבוש גם במחשבים, הילדים ישנים למטה במרחבי הדירתי המוגן, מטוס, הליקופטר כל כמה זמן מגיע, אנחנו לא יכולים להיות בבית, הוא מנקה את הקווים שם. זה בלתי נסבל. על הכביש אני כבר לא מדברת, שעשו את הקיר האקוסטי עד הרחוב שלנו, והכביש מאוד מפריע לנו.

יש כל כך הרבה דברים שאנחנו סובלים מהם, אז לפחות את הדבר האקוטי, שאנחנו מאוד סובלים, שזה בריאותי, להזיז את זה. אנחנו מבקשים להזיז את זה ושימצאו כסף, שימצאו אלטרנטיבות, אבל צריך לפטור אותנו מזה. תודה רבה.
צביקה חלילי
אני קצת רועד עכשיו. אני זה שאשתו נפטרה, נפטרה, חד משמעית, ואני יודע שזה חד משמעית מזה. זאת אומרת, אין משהו אחר. אני מאלה שנלחמנו בזמנו להזיז את הקו הזה. התחלתי והתייאשתי. היום אני צריך להתמודד עם 4 ילדים, אני לא יכול לבקש עזרה מאף אחד, אבל הילדים שלי לא נמצאים שם, אנחנו לא נמצאים בבית בכלל, כי אני יודע שזה מסוכן כבר 15 שנים, אני יודע שזה מסוכן. בזמנו, כשקיבלתי את האישור לבנייה שם, עשיתי דבר הכי פשוט בעולם, הבאתי את האוטו שלי, היה לי פיאסטה מצ'וקמקת, הכנסתי ליד הכבלים ופשוט הרדיו זז. יש שם קרינה אדירה, שכבר לפני 15 שנה התרעתי למר אדרי, הוא היה אצלי בשטח ואמר 'יזיזו את הכבלים תוך שלוש, חמש שנים', 'תבנו, תבנו, אני דואג לזה'. הוא ניסה לדאוג או לא ניסה לדאוג, לא מעניין אותי, ושנים אחרי זה מר שמחה יוסיפוב באמת בא ועזר ועזר ועזר ולא זז שום דבר.

מה זה לא שמו לב לקווים האלה? מאז שאנחנו יודעים, זה 15 שנה שאני אומר, עם עוד אנשים שעבדו איתי, ואני אומר לך, חד משמעית, הם כנראה הורידו אותם, לא כנראה, בטוח אני יודע שנתנו להם כל מיני דברים שיסתמו את הפה, אז רק אני נשארתי והאדון הזה הנכבד, ואני התייאשתי, כי ראיתי שזה לא זז, לא זז, לא זז.

בסוף אשתי נפטרה, היום אני נוסע כל יום לנתניה עם 4 ילדים, כבר אין לי כסף אפילו לדלק, לדלק, לנסוע לנתניה אני כבר לא יכול. מי יעזור לי? אני לא יודע, אף אחד. אני לא בא לבקש, וכשהיתה לבת שלי מסיבה, בת 12 היתה לפני שלושה שבועות בערך, והבת שלי התינוקת נמצאת אצל מישהי בקיסריה, שעשתה לי טובה שהביאה אותה מהגן, היא ראתה את הכבלים היא נבהלה, היא אומרת 'מה? זה כזה קרוב לבית?' כי פה אף אחד לא בא לראות את זה. האדון הזה פה יושב והוא לא בא לראות את זה. אף אחד לא ראה שזה יושב על הבית, היא הלכה מאחורי הבית, ראתה, היא חוזרת, היא אומרת לי 'מה, אתם מטורפים? אם זה היה בקיסריה, היו מעיפים את זה תוך שבוע', אמרתי לה, 'את צודקת', אבל אף אחד לא בא לראות, אף אחד לא מעניין אותו. וגם כשאשתי נפטרה, אף אחד לא מעניין אותו, ושכל הילדים האלה סובלים, כל יום, זה לא מעניין אף אחד. זה נמשך ונמשך ואנשים חולים. זה לא רק הוא, יש פה עוד הרבה, וזה לא רק מסרטן, יש דברים אחרים, בעיות בעור, בעיות בזה, בעיות בזה, ואנחנו יודעים, יש כאלה המון המון, כל הזמן בא עוד אחד, כשאחת עומדת למות כבר מסרטן, חבל על הזמן פשוט, ואף אחד לא עושה כלום.

למה? אם אני אענה למה, זה לא יהיה נעים בכלל. כי זה לא מעניין אף אחד. זה לא מעניין אף אחד ואנחנו יודעים שזה בכל תחום ככה, אבל דבר שהורג אנשים, חד משמעית, הרג את אשתי חד משמעית, נקודה, מה זה? ואחת עומדת למות או-טו-טו, תוך חודשיים השנייה, למעשה השלישית. אז את אף אחד זה לא מעניין? להזיז, לא להזיז, כן להזיז, צריך להעיף אותם קיבינימט כבר מזמן. אני מצטער שאני מדבר ככה, אני כבר...

אז אני סובל, צריך לבקש הלוואות מאנשים, כל היום לבקש איפה לגור, אני לא יכול לשכור דירה אפילו, לא יכול לעשות כלום, חי אצל ההורים שלי בחדר, ואף אחד לא מעניין אותו.
היו"ר כרמל שאמה
הנקודה ברורה. מי רוצה בבקשה?
אשר דהן
אני אתייחס. אני מחברת החשמל. הקו הזה הוקם אכן בשנות השמונים וכפי, אני מעריך מאוד את הכנות שלך, שציינת את זה, ועשר שנים יותר מאוחר באו והקימו---
היו"ר כרמל שאמה
הקו כבר היה קיים בשנות השמונים? לא מתוכנן, קיים?
אשר דהן
קיים. משנות השמונים הוא קיים, מאז שנבנתה תחנת הכח חדרה. הקו הזה מוביל חשמל מתחנת הכח חדרה לתחנת המיתוג קיסריה, ומשם אנחנו מפזרים אותו לכל אזורי הארץ השונים. זה קו 161, זו התחנה הראשונה שנבנתה בשנות השמונים.
אסתר צמבליסטה
זה קו 400.
לאה ורון
כאשר הקמתם את הקו לא היו תכניות בניין עיר קיימות?
אשר דהן
לא. אין עמוד, גברתי, שאנחנו מקימים במקום כלשהו שאנחנו לא מקבלים היתרים כדת וכדין, כך שכאשר אנחנו בונים קו יש תכנית מתאר, יש תכניות שמאושרות אחת לאחת, כל עמוד שאנחנו בונים, גם בתוך אור עקיבא, אם נבנה עמוד, נצטרך אישור מהרשות המקומית. אין מצב שלא, ויעיד על כך ראש העיר.
שמחה יוסיפוב
היום כן.
אשר דהן
תמיד, תמיד, מאז ומתמיד. אני עובד בחברה הזאת 45 שנה, אז אני יודע מה אני אומר לך.

אני בא ואומר לך, אלמלא פרנסי העיר היו מחפשים לדעתי להרוויח מהסיפור, יכלו לבנות שורה אחת פחות של בתים, אחת בלבד.
יעקב אדרי
למה אתה אומר דברים כאלה? וכי אנחנו מכרנו את הקרקע? זה הלך לעירייה? אתה אומר דבר מאוד לא נכון.
אשר דהן
זה אמיתי, שורה אחת פחות ואין בעיה.
יעקב אדרי
אתה אומר פרנסי היישוב, אתה צריך לדייק, מי שמכר זה מדינת ישראל. אתה חושב שזה הולך לכיס של העירייה?
אשר דהן
מי שנתן אישורים---
משה ביטון
תוריד את החשמל חינם אצלכם---
אשר דהן
חבר'ה, או שאנחנו מדברים על קו החשמל או שאנחנו מדברים על---
יעקב אדרי
החוצפה היא שלכם, של חברת חשמל, שמושכים את כולם באף, גם אותי משכתם באף, גם אותו משכתם באף, גם את התושבים האלה, ואתה בא עכשיו לזרוק את זה עלינו? אתם חוצפנים, אתם---
אשר דהן
מי נתן אישור לבנות את הבניינים האלה?
יעקב אדרי
ועדת תכנון ובנייה. אתה אמרת פרנסי היישוב, תיזהר בדברים שלך. חוצפה.
אשר דהן
למה אתה מדבר ככה?
יעקב אדרי
ככה, כי אתם חוצפנים. אתם הורגים את ה---
אשר דהן
בגלל שאתה חבר כנסת?
יעקב אדרי
תשמע, אל תטיף לי מוסר, כי זה בגללכם כל הסיפור הזה. מזמן יכולתם, ואתם סוחבים וסוחבים וסוחבים.
אשר דהן
זה לא בגללנו, זה בגלל אלה שאישרו להקים את הקו הזה, זה לא בגללנו.
יעקב אדרי
אבל אם היינו באים מתארגנים כולם והולכים שם ועושים להם בלגן, וגומרים, הם יזיזו את---
היו"ר כרמל שאמה
חברים, חברים, אנחנו מנסים קודם כל בדרך הטובה.
אשר דהן
לזה אתה מטיף? לאלימות?
יעקב אדרי
כן. לא אלימות, הכל על פי חוק. תבואו, לא ניתן לכם להיכנס, נקבל רישיון מהמשטרה. אל תלמד אותי את העבודה.
היו"ר כרמל שאמה
חבר הכנסת אדרי, למה אתה מתרגש?
אשר דהן
אני באמת עבודה כזאת לא יודע ללמד.
יעקב אדרי
את העבודה שלך ראינו.
אסתר צימבליסטה
סליחה שאני קוטעת אותך, במאי 2005---
היו"ר כרמל שאמה
גברת צימבליסטה, סליחה, אם את רוצה שלדיון הזה תהיה תוחלת, פה מדברים לפי סדר. יהיה אי סדר בדיון וזה לרעתכם, לא לטובתכם. זה הניסיון הנעים האחרון שאנחנו עושים כדי לפתור את הבעיה, אחרי זה אנחנו נעבור גם לצעדים אחרים, אבל בואו נמצה את הדיון.
אשר דהן
אם אתה לא תהיה מרוצה מההסברים שלי, תגיד, אבל תן לי לסיים בבקשה.

אנחנו, כעיקרון, בדין ודברים שהיו לנו ובדיונים רבים שהיו לנו, גם עם משרד התשתיות, גם עם הרשות לשירותים ציבוריים חשמל, שמר בן יאיר נמצא כאן, הגענו להסכמה באשר למקורות המימון, לפני כחודשיים בערך. אנחנו כבר היינו ערוכים עם תכניות, כי שר התשתיות הקודם הורה לחברת החשמל אכן לתכנן ותכננו. תכננו, וזה לוקח הרבה זמן לתכנן ולקבל היתרים, כי אנחנו צריכים להעתיק את הקו באורך שבעה קילומטר בערך, מהמקום שהוא נמצא. כל התכניות מוכנות, כל האישורים מוכנים, אנחנו ערוכים כבר לצאת למכרזים, בחודש הזה ייצאו שני מכרזים, אחד לאספקת עמודים, חלקם נזמין מחוץ לארץ, כי אלה עמודי צינור שאין מייצרים בארץ, וחלקם עמודי ברזל, אלה נייצר בארץ. אנחנו כבר החודש יוצאים במכרז לביסוס העמודים, ואני הבטחתי ואני אעמוד על מה שהבטחתי לראש העיר, שבמאי השנה אנחנו נתחיל להניח את היסודות. אנחנו נעבוד בלי הפסקה עד שהקו הזה יסתיים. עמודים זה לא מוצר מדף, העמודים האלה באופן מיוחד, כל עמוד זה תכנון אחר, בגלל המשקל שלהם, בגלל מה שהם צריכים לשאת, בגלל שהם יהיו בפינות, כל עמוד תכנית אחרת, ואנחנו צריכים להזמין את זה, ואנחנו כבר ערוכים גם עם זה, גם עם התכניות של העמודים, כל זה ייצא למכרזים עוד החודש.

כדי שלא נעכב את בניית הקו ולא לחכות עד שיגיעו העמודים, אנחנו ניקח בסיסי עמודים קיימים אצלנו, מפרויקטים אחרים, ונתחיל להציב אותם, כי במאי לא יהיו לנו עדיין עמודים, אבל ניקח בסיסי עמודים, נציב אותם בשטח, כדי לא לבזבז דקה אחת של זמן. אנחנו נעבוד בלי הפסקה, עד אשר נסיים את הקו הזה.

עוד שני דברים בבקשה. מתוך כמה קווים, שהם באמת מהווים בעיה במדינת ישראל, אנחנו נתנו עדיפות לקו הזה. זה הראשון, ואכן צדקת, זה הקו הראשון שאנחנו מתחילים לבנות ונבנה אותו.
יעקב אדרי
למה זה עד 2013? אפשר לשאול?
אשר דהן
אני אסביר לך גם את הדבר הזה. זה קו ייחודי במינו. אתה בטח מכיר אותו טוב ואני מכיר אותו מצוין, זה לא נכון שאתה אומר שאנחנו לא מכירים, אני הייתי שם, אישית, כמה פעמים, לא מתואם איתך, בכדי להתרשם. אני אמרתי לחבר שלי, יותר זול לקנות את הבתים האלה ולהרוס אותם, מאשר להעתיק את הקו.
אסתר צימבליסטה
נו, זה מה שהצעתי לכם, תקנו. בבקשה.
אשר דהן
למה זה לוקח שלוש שנים? שאלת. זה קו ייחודי. אם ייקח פחות, הרי זה משובח. זה קו ייחודי, זה לא קו שאנחנו בונים כל יום. אנחנו בונים הרבה קווי מתח עליון, אבל זה ייחודי.
היו"ר כרמל שאמה
שלוש שנים תעבוד ברצף?
אשר דהן
כל קו הוא דו מעגלי, כלומר שש מערכות ועל כל מערכת כזו יש שלושה תיילים. כל תייל כזה הוא בקוטר 1,200 מילימטר מרובע. זה קו אדיר, זה קו שלבנות אותו, אתם תראו בעצמכם כשנבנה את הקו הזה, איזה אמצעים---
היו"ר כרמל שאמה
וזה שלוש שנים רצופות?
אשר דהן
אנחנו נבנה רצוף עד שייגמר. אנחנו גם לוקחים לעצמנו איזה שהוא מרווח ביטחון. אנחנו מכירים את עמנו, אם אנחנו באים ואומרים 'יהיה שנתיים', אז יגידו 'למה שנתיים?', נגיד 'שלוש', אם לא נעמוד? אנחנו נעשה את הכל ובלבד שלא יהיו לנו הפרעות בדרך. אנחנו נתחיל ולא נפסיק עד שהקו יסתיים. זאת התחייבות שלי.
שמחה יוסיפוב
כל האישורים יש לכם כבר.
אשר דהן
מה אמרתי? זה מה שאמרתי עכשיו---
שמחה יוסיפוב
אני אומר, מאחר ויש לכם כל האישורים, לא יהיו לכם הפרעות. פשוט אתם צריכים לעבוד. זהו.
יעקב אדרי
יש היתרים, יש הכל. אני יודע דבר אחד, כשחברת חשמל רוצה לעשות פרויקט, והוא פרויקט לאומי, ובמקרה הזה זה פרויקט לאומי, אתם יכולים לעשות את זה בלוח זמנים מאוד מאוד צפוף. יש לי הרגשה שפשוט אתם מחלקים את זה לשנות תקציב.
היו"ר כרמל שאמה
זאת הסיבה?
אשר דהן
לא.
יעקב אדרי
אני לא בטוח.
אשר דהן
אבל אני אומר לך שלא.
יעקב אדרי
אתה אומר חד משמעית לא? אז אפשר בלוח זמנים יותר קצר.
אשר דהן
מר אדרי, אולי תאמין לנו גם כן? אנחנו לא מחכים לתקציב.
יעקב אדרי
אם ככה, אם יש תקציב, אפשר לעשות את זה בלוח זמנים יותר קצר.
היו"ר כרמל שאמה
מה המגבלות של הזמנים? שלוש שנים זה נשמע באמת המון.
אשר דהן
גם תחנת כח שבונים לוקחת 50 חודשים, תחנת משנה שאנחנו בונים לוקחת שלוש שנים. זה מה שלוקח לבנות.
ישראל חסון
כמה זמן לקח לבנות את הקו הזה בפעם הקודמת?
אשר דהן
אני לא יודע.
ישראל חסון
פלוס מינוס?
אשר דהן
אין לי שום הערכה לדבר הזה.
ישראל חסון
זה לקח שלוש שנים?
אשר דהן
ייתכן ולקח יותר ואני גם אסביר למה. כשבונים קו כזה, אנחנו מתאמים את השלמתו עם הפעלת תחנת הכח. ככה זה. אני לא יודע להגיד לך כמה.
ישראל חסון
אני לא מתווכח, אני שואל.
אשר דהן
אני ממש לא יודע להגיד, אני לא יודע.
ישראל חסון
קודם כל ברוכים הבאים. אדוני היושב ראש, אני מוכרח לומר לך, אני יושב פה ומקשיב לאנשים ואמרתם פה דברים קשים ויש פה איזה שהיא אווירה מאוד טעונה, ואני יכול להבין מאיפה היא נובעת, אבל אני חושב שלמען ההגינות חלק מהדברים שפה נאמרו, אני לא הייתי רוצה שייצאו מפה מהחדר, עם אמירות ועם אשמות הדדיות כאלה.

המציאות היא לא טובה וצריך לתקן אותה, ואני חושב שהחשדות שיש לכם, שקיימים אצלכם, מבוססים על הרבה הבטחות שאני מניח שהיו לך כשהיית ראש עיר, ושלך יש, ואני מניח שהגעתם היום לאיזה שהיא נקודה שהיא נקודה שטובה לעבודה. נאמרו פה האשמות אפילו ברמה של כאילו אחריות למוות, חס וחלילה, לצערי הרב, אני משתתף בצערך. אלה אמירות קשות, אלה לא אמירות שנכון לצאת מהחדר הזה כאן, זה לא הוגן, לאף אחד מהצדדים.

אני מציע שתמצאו את הדרך איך לצאת מפה עכשיו, את העבר כנראה אי אפשר לשנות, אפשר להשפיע על העתיד. בואו תראו איך אתם יכולים עכשיו לשבת ביחד, לעשות את הדבר הזה בכדי לעזור אחד לשני לסיים את זה מהר ככל האפשר. והיה והדבר הזה מתעכב, אם להם יש בעיות, או אם לכם יש בעיות איתם, מעכשיו ואילך, אז בבקשה, אני מציע, אדוני היושב ראש, שיראו במקום הזה מקום שאנחנו נהיה מוכנים לעזור לכל בעיה שאתם תיתקלו בה, ואם אתם נתקלים בבעיה בהידברות, בבקשה תחזרו לכאן וננסה לעזור מכאן לכל דבר בהמשך הדרך. אני בסופו של דבר מאמין שכולנו בני אותו עם, ואני לא חושב שיושב בצד הזה מישהו שהיה רוצה לגרום עוול או נזק למישהו בצד הזה של השולחן, ולהיפך.

אז בואו נגמור רגע, נשים את הקו רגע על מה שהיה, ובואו ננסה לראות איך בונים את ההמשך ביחד, ועושים את זה בלי האשמות ועם שילוב ידיים, ומה שאפשר לעזור, אפשר לעזור.

אדוני, אני גר בטבעון. בטבעון יש בעיה מאוד קשה בנושא של זיהום אוויר, ודרך אגב, אחת הבעיות שרווחות מאוד בטבעון, ועליה עולים ויורדים ראשי המועצה הנבחרים, זה הנושא של איכות או זיהום האוויר ותחלואה. פנו אליי תושבי טבעון במגמה שאני אייצג אותם בדיונים האלה. שותפתי לחיים, אשתי, אם ילדיי, מתעסקת בתחום הרפואה המתקדמת מאוד, ואני לקחתי את הנתונים והלכתי לבדוק. אני מאוד מבין את המקום הכואב שאתה נמצא בו, אני באמת אומר לך, אבל מה לעשות הדברים האלה הם קצת יותר מורכבים וקצת יותר מסובכים. בוא, באמת, אי אפשר לנחם, אבל תמצא את גדלות הנפש ונראה איך עושים ואיך עוברים את השלב הזה ביחד.

לא צריך ללכת פה באמירות כל כך קשות, ואני באמת מבקש את זה מכם, ואדוני היושב ראש, אפשר לחזור, אז שנחזור. תודה רבה.
אשר דהן
אני רוצה רק הערה אחת. אנחנו ישבנו עם ראש העיר לפני כחודש וחצי, ואנחנו הצענו הצעה אחרת. הצענו להזיז את הקו 150 – 200 מטרים אחורה, אבל טוען ראש העיר שאלה לא אדמות שלו, והוא לא יכול לתת, כי יש כאן תכנית בנייה. אז אנחנו נשארנו בכל זאת צמודים והסכמנו להעתיק את הקו, באורך שבעה קילומטר, מתוך רצון טוב באמת לסייע לתושבים ואני באמת משתתף בצערך, אין לי מלים כשאדם מאבד יקר ללבו, כל כך קרוב, ואני מבטיח באמת שנעשה כל שניתן לקדם את זה מהר ככל שניתן.
היו"ר כרמל שאמה
אנחנו בעצם דיברנו עד עכשיו על הפתרון המוחלט, אבל יש לנו גם, בעיקר לאור לוחות הזמנים שהם לא קצרים, אולי הם מחויבי המציאות אבל הם לא קצרים, יש בעיית ביניים. אני לא מוכן שילדים יישנו במרחבים הדירתיים המוגנים, אני לא מוכן שאנשים יילכו לישון בדירת חדר אצל ההורים שלהם. צריך לממן להם פתרון ביניים. דיור חלופי.
אשר דהן
שהעירייה תממן להם.
שמחה יוסיפוב
העירייה? העירייה לא אשמה, המדינה אשמה.
היו"ר כרמל שאמה
אני רציתי לשמוע את תגובת---
אשר דהן
הוועדה המחוזית תממן לכם את זה.
שמחה יוסיפוב
האדמות זה של המינהל? המדינה נתנה את האישורים, העירייה לא נתנה כלום, לעירייה אין לא ועדה מקומית ולא כלום.
יעקב אדרי
בשביל לתת אישור, היתר בנייה, אתה יודע כמה אתה צריך להחתים את כל המשרדים, כולל המשרד לאיכות הסביבה שאפשר ונתן, גם אחרי זה כראש עיר אני מכיר את הנושא מכל הכיוונים, הם נתנו את כל האישורים והביאו גם מכתבים שאין שום סכנה.
היו"ר כרמל שאמה
מה העלות של העתקת הקו?
אשר דהן
חבר הכנסת אדרי, אני מצטער אם אני אמרתי דבר שהוא אולי עורר את חמתך, אבל לא היתה לי כל כוונה חס וחלילה לפגוע בך, כי מערכת היחסים שלנו איתך היא דווקא מערכת יחסים טובה וייחודית ותמיד שיתפנו פעולה, ועד היום אנחנו, כאשר אנחנו עורכים כנסים, עורכים אותם באור עקיבא, כי אנחנו אוהבים את המקום הזה.
אסתר צימבליסטה
סליחה, אני רוצה לחדד משהו. חבר הכנסת אדרי, אתה אומר שקשה להוציא אישורים, בסדר, אתה מבין בזה יותר, היית ראש עיר, אז יש לי שאלה אליך; אם אתה אומר שכולם נתנו את האישור, כולל איכות הסביבה, אז למה הם מציינים בתכניות של הוועדה המחוזית ומינהל מקרקעי ישראל בסעיף חשמל שלא יינתן היתר בנייה צמוד לקווים? למה? איך הם אמרו ככה ונתנו אישור?
יעקב אדרי
אני לא יודע מתי נכנס הסעיף של התיקון של המרחקים. זה כנראה אחרי זה. עובדתית נתנו את האישורים. מדינת ישראל היתה בתקופה של עלייה, הבום של העלייה, וכנראה שהיה מאוד נח לעגל פינות. אנחנו לא מוכרים את האדמות ומדינת ישראל קיבלה את הכסף, הוא ראש עיר, אנחנו נותנים שירות אחרי זה לציבור. כשוועדת תכנון ובנייה, ועדה מחוזית ומשרד הבריאות והאיגוד לאיכות הסביבה וכולם אומרים שאין שום בעיה, אני, כראש עיר, לא צריך להגיד 'יש בעיה'.
אסתר צימבליסטה
איך אתה מסביר שהם אומרים אסור והם כן נותנים היתר?
יעקב אדרי
את ההחמרה הם עשו אחרי הבנייה.
איגור סטפנסקי
אני רוצה להגיד לגבי האישורים מאיכות הסביבה, מכל מיני גורמים אחרים, תמיד אני אומר בסיטואציות כאלה, מאוד מצחיק, יש כמה שחקנים בכל הסיפור הזה, יש את התושבים, יש את חברת החשמל, משרד התשתיות, תמיד חסרה ועדת תכנון ובנייה, מי אישר? מי אישר דבר כזה ליד הקו? תמיד, זה לא מקרה אחד, תמיד. מזמינים לישיבות, לא מזמינים את משרד הפנים ולא מזמינים את ועדות התכנון והבנייה, לא מזמינים את יושב ראש הוועדה.
יעקב אדרי
אתה שואל למה לא הזמינו אותם לפה היום?
איגור סטפנסקי
לא רק היום, תמיד. זו לא פעם ראשונה שככה בונים. בגבעת שמואל בנו את הבתים ממש ליד הקו. זה לא הקו הראשון ולא הקו האחרון.
יעקב אדרי
מה שהוא אומר, הנאשם העיקרי לא נמצא פה.
איגור סטפנסקי
תמיד תמיד תמיד אותו דבר. ועדת התכנון ובנייה משום מה מאשרת, בונים, האנשים לא יודעים, העירייה מקבלת, כמו שחבר הכנסת אדרי אמר, את האישורים כאילו הכל בסדר, מקבלים את זה, ואחר כך הסיטואציה מאוד מאוד פשוטה, הסיטואציה אחר כך שכל עם ישראל משלם דרך תעריף, מכיוון שאת העלויות להעתקת הקו הזה ישלם כל עם ישראל דרך התעריף. זו עלות מוכרת, רשות החשמל הסכימה לקבל אותה כעלות מוכרת, כל עם ישראל משלם, על מה? על מישהו שאישר. מה זאת אומרת? מישהו מאשר את הבתים, מאשר את הבנייה ליד הקווים? הבן אדם, מי שיושב שם, מי שהיה יושב ראש וחברי ועדת התכנון והבנייה לא ראו את הקו? מה זאת אומרת?
היו"ר כרמל שאמה
מתי התכנית הזאת קיבלה תוקף?
יעקב אדרי

1992. בוועדה מקומית.
היו"ר כרמל שאמה
אז זה עבר?
יעקב אדרי

כן, אז היה הבום של העלייה.
קריאה
אגב, אנחנו ההתנגדות, שיהיה ברור, אז הבענו התנגדות.
היו"ר כרמל שאמה
סליחה, מאיזה טעם הבעתם התנגדות?
קריאה
כי אנחנו ידענו, אנחנו התרענו ואמרנו לא לבנות לאורך---
היו"ר כרמל שאמה
זו שערורייה.
יעקב אדרי
אני לא בדקתי, כמו שאתה אומר עכשיו, אני אלך לבדוק את זה. אני אלך לפרוטוקולים, אני לא הייתי חבר הוועדה המקומית, אבל זה מעניין מה שאתה אומר עכשיו.
איגור סטפנסקי
וכשאני קיבלתי היום את ההזמנה, פתאומית דרך אגב, אני לא הבנתי מה קרה, למה? כי כל התכניות מאושרות, לתוואי החדש של קו המתח העליון. הוא היה קו מתח עליון בתחום תכנית המתאר 10, הכל מאושר. אנחנו מקבלים דיווח מחברת החשמל כשיוצא מכרז לביסוס עמודים, כמו שמר אשר דהן אמר, ולעמודים. לוח הזמנים, סליחה, כמו שחבר הכנסת אמר, אין מה לעשות, יש משהו שצריך להזמין, לגבי מימון של דיור?
ישראל חסון
אדוני, כמה זה אמור לעלות?
אשר דהן
67 מיליון.
ישראל חסון
כמה בתים אתם אומרים שבאמת, לו היה הדבר הזה היה זז...
אשר דהן
שורה שלמה של בתים.
ישראל חסון
כמה?
אסתר צימבליסטה
ארבעה רחובות.
היו"ר כרמל שאמה
השורה הקדמית?
היו"ר כרמל שאמה
הקו הראשון עשרים משפחות?
אסתר צימבליסטה
יש שם גם בבנייה רוויה.
אשר דהן
יש מקומות שהבית קרוב כעשרה מטרים.
היו"ר כרמל שאמה
כמה בתים כאלה אתה מזהה שהם בקרבה של קו ראשון?
אשר דהן
לא הרבה, אני חושב שזה שלושה בתים שהם בקרבה, אבל בעצם כל הבתים האלה הם בקו---
היו"ר כרמל שאמה
על כמה מדובר? נציג אחד מהתושבים.
אסתר צימבליסטה
בשורה אחת 30 בערך.
יעקב אדרי
מה שחבר הכנסת חסון אומר לא מעשי. תן לי להגיד לך, אני פיניתי רחוב אחד באור עקיבא, רחוב ביאליק, ולקח לי עשר שנים עד שפיניתי את כולם.
היו"ר כרמל שאמה
מה זה לפנות, מה הכוונה?
יעקב אדרי
נתנו פיצויים. מה שחבר הכנסת חסון אומר, אולי ניתן להם כסף---
היו"ר כרמל שאמה
חשבתי לתת להם דיור חלופי לתקופת הביצוע.
יעקב אדרי
אולי על זה צריך לעבוד.
איגור סטפנסקי
אני ממש לא בטוח, היועץ המשפטי של רשות החשמל אולי וחברת החשמל, צריכים לבדוק האם לחברת החשמל בכלל מותר לעשות מה שאומרים, לממן את ה---
היו"ר כרמל שאמה
אני אגיד לך מה לדעתי הייתי עושה, אם הייתי המנהל הכללי של חברת חשמל. מאחר ופה, מה לעשות, זה לא חברת חשמל אשמה לפי מה שאני רואה פה בעובדות ושומע אותן, לא ראיתי ניירות, אבל---
יעקב אדרי
אל תפטור אותם ככה.
היו"ר כרמל שאמה
לא, אמרתי לפי מה שמוצג פה, אף אחד לא הציג טענה סותרת.
ישראל חסון
אני מוכרח להגיד לך דבר אחד, אם הם בנו לפני, איך הם יכולים להיות אשמים? עזוב עכשיו את כל---
יעקב אדרי
לא אמרתי שהם אשמים, הוא אמר שהוא התריע. הוא אמר שהוא התריע. אני אוציא את הפרוטוקול.
היו"ר כרמל שאמה
עזוב , חבר הכנסת אדרי, למה לך להיכנס לזה?
אשר דהן
היא הראתה לי את זה, אבל אני יודע---
יעקב אדרי
מי הגברת?
אשר דהן
היא היועצת המשפטית של רשות החשמל.
יעקב אדרי
יש לך את הפרוטוקול שבו חברת חשמל הביעה את ההתנגדות שלה?
היו"ר כרמל שאמה
אנחנו נדרוש מהם להציג את זה.
יעקב אדרי
אני אשיג את זה, אני אביא את זה.
היו"ר כרמל שאמה
אבל כשאני רואה עלות של כמעט 70 מיליון שקל של פרויקט, להוסיף עוד עלות קטנה, מימון ביניים, ואני לא אומר שזה צריך ליפול עליהם, ולהחתים את התושבים, להיכנס בנעליהם, לא יודע מי צריך לעשות את זה, ובאמת להגיש תביעה נגד הוועדה המחוזית, כי מי שהיה פה רשלן, מי שגרם למפגע, לפי מה שאני רואה פה, זו הוועדה המחוזית. אני לא יודע אם יש על זה כבר התיישנות, כי מתי היתה ההחלטה?
יעקב אדרי
91'-92'.
היו"ר כרמל שאמה
אני לא יודע מה דיני ההתיישנות אומרים לגבי מפגע כזה, מבחינת נזיקין, אבל לא יכול להיות הגיוני.... אנחנו לא יכולים, נבחרי ציבור, כמי שאחראי על מה שקורה במדינה, שאנשים יחיו בתנאים כאלה. גם אם השגנו פתרון סופי, אבל הוא פתרון מושלם רק בעוד כמעט שלוש שנים, אנחנו חייבים למצוא פתרון ביניים, כי אחרת לא התקדמנו הרבה. שלוש שנים זה יכול להיות עוד אדם חלילה---
יעקב אדרי
אדוני היושב ראש, חברת חשמל, מר שמחה יוסיפוב, אני עוד פעם אומר כשחברת חשמל, כאשר היא יודעת שזה פרויקט לאומי ולדעתי במקרה הזה שאנשים מתים, זה פרויקט לאומי, לוחות הזמנים צריכים להתקצר. אני סומך עליכם, אתם חברה רצינית, ואני אומר את זה במלוא הרצינות, אתם חברה רצינית, שלוש שנים? אין סיבה בעולם שזה יהיה שלוש שנים, ואני לא מקל ראש בעבודה, זה פרויקט גדול.
אשר דהן
חבר הכנסת אדרי, אנחנו לא נפסיק לעבוד עד שהקו ייגמר. יותר מזה אני לא יכול להתחייב.
שמחה יוסיפוב
אדוני היושב ראש, הרי שיחה היתה לנו, פגישה איתנו, לא פעם ולא פעמיים, וגם אצל שר התשתיות, אני הבנתי גם ממך שתוך שנה אתם מסיימים את זה, מיום שאתם מתחילים. ככה אני הבנתי. מיום שאתם מתחילים, דוגמה אם אתם מתחילים במאי, אתם יכולים לסיים את זה במאי 2011.
אשר דהן
משך הזמן לקבל את העמודים זה לפחות שנה. אני מקווה שאת מודד הצינור שאנחנו מזמינים מחוץ לארץ נקבל תוך שנה.
יעקב אדרי
היום היו אצלי יצרני הפלדה, הם אומרים 'אין לנו עבודה'. היום היו אצלי.
אשר דהן
עמודי צינור מייצרים רק בחוץ לארץ.
יעקב אדרי
היום הם היו אצלי.
היו"ר כרמל שאמה
אבל כנראה אין את הטכנולוגיה.
אשר דהן
מר אדרי, נראה לך את התהליך ותבין למה זה ככה.
יעקב אדרי
יש עודף ייצור בעולם, מה שאתה רוצה היום, אתה מקבל בצ'יק.
אסתר צימבליסטה
אי אפשר לעשות כחול-לבן?
איגור סטפנסקי
חברים, אפשר לבקש מחברת החשמל להציג את לוח הזמנים וזה פתוח---
היו"ר כרמל שאמה
אז אני אגיד, זה נרשם לפרוטוקול, מר דהן, הוועדה מבקשת להמציא לה, אל"ף, את הפרוטוקול של ההתנגדות שלכם, זה מאוד חשוב.
אשר דהן
אני מחפש אותו, אני מקווה שיש.
יעקב אדרי
אני אעזור לך בעניין הזה.
היו"ר כרמל שאמה
זה אחד. שתיים, את לוח הזמנים המפורט, עם הסבר לכל האילוצים, כדי שאנחנו נדע שבאמת אנחנו עושים הכי טוב כדי לסיים את זה. אני הגעתי לפה לדיון, הנתונים הראשונים שהוצגו לי, שהאשמה אצל חברת חשמל, שהם בנו קו מתח אחרי שהבתים או אושרו או הועמדו. ואז במצב הזה אני אומר לכם, אני הייתי דואג שהנהלת חברת חשמל היתה מרגישה בממ"ד, היינו מפעילים עליהם כזה לחץ שהם היו צריכים לפתוח, אבל האשמה לא בהם. באמת. מה לעשות. אני באתי לפה באמת במטרה לשים אותם בפינה עם הכי הרבה עוצמה שיש, אבל אנחנו לא מתנפלים על מי שקל.

אנחנו צריכים לבדוק במישור של משרד הפנים, חברי הכנסת. באמת מי שהיה פה רשלן בצורה קיצונית זה משרד הפנים. הוועדה המחוזית והאחראי, מתכנן המחוז, שחתם על דבר כזה, יש מלה אחת להגדיר אותו, אבל לא נגיד את זה לפרוטוקול.
ישראל חסון
בוא נקבע לעצמנו כלל, שאנחנו לא מגדירים שום הגדרה עד שאנחנו לא שומעים את כל הפרטים. זה הכלל הכי חשוב.
היו"ר כרמל שאמה
נכון, בגלל זה אמרתי שאנחנו נזמן את משרד הפנים.
ישראל חסון
כשבאת לפה, רצית להגדיר שמות אחרים, בוא נשמע את כל הצדדים.
יעקב אדרי
המרחקים המחמירים, הגדרת המרחקים, נדמה לי שנעשתה בשלב יותר מאוחר, אם אני לא טועה. אבל שוב, אני אומר את הדברים בזהירות.
היו"ר כרמל שאמה
שמה? שבעת שאישרו את הבתים זה היה במרחק תקין?
יעקב אדרי
כן, יכול להיות.
אסתר צימבליסטה
ששה מטר?
יעקב אדרי
לא ששה מטר, אין ששה מטר.
אסתר צימבליסטה
יש, מהבית שלי. מדדנו את זה.
יעקב אדרי
לא, לא. אני אבוא אלייך. אני בניתי את השכונה הזאת, אני מכיר, אין ששה מטרים. זה נראה לך ששה מטרים.
היו"ר כרמל שאמה
חברת חשמל מכירה את הנתונים, מה המרחק המינימלי?
אשר דהן
מודדים את המרחק מציר העמוד, הם מדדו מהתיילים. אנחנו בונים במרחק של 20 מטרים.
יעקב אדרי
כמה יש במרחק הכי קטן?
אסתר צימבליסטה
ששה מטר.
היו"ר כרמל שאמה
הוא אומר שיש פחות מ-20 מטר.
יעקב אדרי
כן, אני מסכים איתך, זה פחות מ-20 מטר.
היו"ר כרמל שאמה
קשה לי להאמין שגם בשנת 92' זה היה תקין לבנות קו מתח גבוה במרחק פחות מ-20 מטר.
אשר דהן
זה תמיד היה 20 מטר.
היו"ר כרמל שאמה
תמיד?
איגור סטפנסקי
זה תמיד לפי כללי רשת ארצית של חברת החשמל, קו מתח עליון 161, מהציר זה 20 מטר.
אשר דהן
כאשר מדובר במתח מעל 400 קילוואט זה 35 מטרים.
היו"ר כרמל שאמה
מישהו עוד רוצה לדבר?
איתי טיטרו
שלום, יושב ראש הוועדה. אני רק אגיד במשפט אחד, מההתרשמות שלנו כתושבים זה נראה ששוב זה הולך לכיוון של חוסר החלטה, שאנחנו נצא מפה, מהמקום המכובד הזה, ושוב אנחנו ניזרק לשכונה שלנו ונחיה כשהקו הזה מעלינו לעוד שלוש שנים, במקרה הטוב, אני לא מאמין שזה יסתדר תוך שלוש שנים. אני חושב, כבוד היושב ראש, שחייבים לקבל פה החלטה שנוגעת לחודשים הקרובים, לשבועות הקרובים. לא ייתכן שנופקר שוב, ואני מרגיש שאנחנו מופקרים. אני מאוד מצטער להגיד את זה, יש פה הפקרות מתמשכת, היו פה עשרות דיונים של ועדות, ואנחנו פשוט מופקרים. זה פשוט לא יאומן שזה קורה, הפקרות מתמשכת, וחייבים לצאת מפה עם פתרון. אתה מצוין וכל הכבוד לך שזימנת את הישיבה הזאת לדיון דחוף כסגן יושב ראש הכנסת, אבל לא ייתכן שנצא מפה בלי החלטה שנוגעת לכל התושבים פה, ולעוד עשרות תושבים.
היו"ר כרמל שאמה
מה ההחלטה שאתה רוצה?
איתי טיטרו
החלטה שנוגעת לשבועות הקרובים---
היו"ר כרמל שאמה
תציע החלטה, מה ההחלטה? בוא נראה איך אפשר לקבל החלטה אחרת.
אסתר צימבליסטה
שנתחיל 200 מטר מיידי.
איתי טיטרו
זה או 200 מטר, או דיון חלופי, או אני לא יודע מה. תשמע, אנשים פה חיים בתוך מקלטים. יש פה ילדים שלא מסוגלים לחיות במקום הזה, יש בו זמזום נוראי בלילות, מסכי מחשב מרצדים, אנשים שיש להם בעיות בריאות שאי אפשר לתקן אותן, חוץ מהדבר הזה. אני לא רופא, אני לא אומר שזה בא מזה, אבל, אדוני היושב ראש, אנחנו מבקשים, לא ייתכן שזה יופקר שוב ושוב. זו הפקרות מתמשכת, ואני אחזור על המלה הזאת, כי אף אחד פה לא לוקח אחריות ואומר 'אנחנו רוצים לעזור לכם'. נשמע שכל אחד מתעסק אחד עם השני, אבל מספיק, אי אפשר לחיות עם זה. אי אפשר לחיות עם זה.
ישראל חסון
אתה מסכים איתי שלא יהיה נכון שאני אבוא אליך על צרות שאתה לא אחראי עליהן, נכון?
איתי טיטרו
כן.
ישראל חסון
שמעת פה עכשיו את הדברים, ואני אומר לך, אני מבין מאיפה אתה מדבר. אתה נמצא עכשיו בסוף פברואר, הוא אומר לך 'אני יוצא למכרז ואני מתחיל לעבוד', אם אתה רוצה שנמרח אותך, נגיד לך 'תשמע, אני יודע להעביר לך 200 מטר ביד שמאל תוך חצי שנה, תניח לי לחצי שנה ותלך מפה', וגמרנו, אנחנו לא רוצים למרוח אותך, ואנחנו רוצים באמת טיפול אמיתי.
איתי טיטרו
טיפול אמיתי זה 2013.
ישראל חסון
לא, טיפול אמיתי זה כשהוא ייכנס עכשיו לעבודה ואנחנו, בגלל זה מה שאמרתי בהתחלה, אנחנו נוודא, אני אמרתי לו שאם משהו יעצור אותו, שיבוא בבקשה לוועדה הזו. אתם יושבים פה, יושב פה כבוד ראש העיר, יושב פה עוד כבוד ראש העיר לשעבר, יושבים פה אנשים שרוצים לעזור לכם, אם אתם תבואו ותתריעו לי במאי, עוד חודשיים, חודשיים וחצי, 'אדוני, שום דבר לא זז, מרחו אותך', אל תדאג, תוך שבוע כולנו פה ואנחנו פחות מנומסים. אני מבין את הצרה שלך, אבל אתה לא יכול לבוא אליי ולהגיד לי 'תשמע, תשלם בבקשה מכיסך על הדבר הזה'. אתה לא יכול לבקש דבר כזה ממני, נכון? אותו דבר כשאתה---
איתי טיטרו
לא יודע.
ישראל חסון
תבקש ממני? למה שתבקש ממני? מאיפה אני יכול לתת לך כסף?
איתי טיטרו
אז ממי הם יבקשו? הם חיים מתחת לקו המתח, ממי הם יכולים לבקש? הם חסרי אונים, הם חיים עם קרינה של ילדים חולים, אז מה הם יעשו?
ישראל חסון
אתה רוצה? אז אני אומר לך את זה בצורה נורא פשוטה, בבקשה, לך תעשה עכשיו שיעורי בית על הוועדה המחוזית, תביא את הנתונים, תביא את זה עכשיו תוך שבוע, אם אתה מסוגל להביא, והנה אדוני היושב ראש, אם אתה מביא את הדבר הזה, קדימה, נעזור לך להסתער על מי שאפשר לבוא אליו בטענות.
איתי טיטרו
יש לנו מסמך עם תכנית הבנייה שכתוב שם במפורש שאסור לבנות.
יעקב אדרי
רק צריך להוציא איך התירו את זה.
אורי ארזי
אגב, אם חברת חשמל ידעה שיש בעיה, יכלו להוציא צו מניעה, יכלו לעשות משהו ולצרוח, ולא להגיד רק התנגדנו. יש אחריות. משפטית.
ישראל חסון
אני רוצה לומר לך משהו, אתה יודע על אחריות אתה יכול להסתכל מכמה זוויות. יש לך גם אחריות לעצמך, כשאתה בא ושואל מה קורה לי כשאני בונה מתחת לקו מתח. בסדר? אתה מבין? עזוב, אני אומר לך, אל תיכנס... חבר'ה, אני אומר לכם את זה... אפשר לשבת פה איתכם ולחמם אתכם ואפשר להיות הגיוניים וללכת קדימה. תחליטו מה שאתם רוצים.
משה בן יאיר
אני ראש אגף הנדסה ברשות. קודם כל, אני מסכים עם חברי, מר איגור סטפנסקי, שמדבר על בעיה שהיא בעיה כלל ארצית ולא בעיה נקודתית לגבי אור עקיבא. אנחנו מדברים על לפחות 23 קווים בכל הארץ.
יעקב אדרי
כאשר אור עקיבא מוגדרת כמסוכנת ביותר.
משה בן יאיר
אני כרגע לא מתייחס מי מסוכן יותר, מי מסוכן פחות.
יעקב אדרי
למה? לפי זה עובדים גם.
משה בן יאיר
סליחה, כבוד חבר הכנסת, אני כרגע לא מתייחס למי מסוכן יותר ולמי מסוכן פחות. ישנה ועדה ממלכתית ציבורית לקרינה אלקטרו מגנטית שמתכנסת אחת לחודש, אני חבר בה, יושב ראש הוועדה, דר' אלי שטרן, מצוי ובקי בכל הפרטים ובכל הנתונים של כל תופעת הבעיה האלקטרו מגנטית בכל הארץ, והוועדה יושבת על המדוכה כבר לא מעט זמן, לא כדי לקבוע אם זה מסוכן או לא מסוכן, אלא כדי לקבוע סדרי עדיפויות. צר לי שיושב ראש הוועדה לא נמצא כאן כדי להציג את העמדה שלו, של הוועדה.

לגופו של עניין, ברגע שהרשות זיהתה שמדובר כאן בתופעה כלל ארצית, הרשות באה ואמרה לכבוד שר התשתיות 'אנא הגדר מדיניות שלך בנושא'. השר הגדיר מדיניות שהוא רוצה לבצע העתקה של הקווים האלה. מאותו רגע הרשות באה ואמרה, הרשות תכיר בעלויות, בבסיס התעריף למקטע הולכה. לידיעתכם בסיס תעריף למקטע ייצור הסתיים עכשיו, מה שהתבטא בהכרזות בתקשורת על ירידה בתעריפים. הרשות כרגע עובדת על בסיס תעריפים למקטע הולכה ולמקטע חלוקה, כך שעד סוף השנה בחברת החשמל יבוא לידי ביטוי כלכלי, כספי, כל המשמעויות של העתקות קווים בארץ כפי שיידרש.

אני רק מבקש מכבוד יושב ראש הוועדה, מכיוון שזו תופעה כלל ארצית, אולי הוועדה יכולה להרים סוף סוף את הנס והדגל ולבדוק מה פה קורה שבתים מתקרבים לקווים בצורה שיטתית במדינת ישראל. משהו בהליך התכנוני פועל בצורה לא תקינה וצריך לפתור את זה. אלה הם דבריי.
יעקב אדרי
אני אזום דיון בוועדת הפנים על העניין הזה.
משה בן יאיר
תודה.
אסתר צימבליסטה
חברת דולב מוכרת לך?
משה בן יאיר
לא.
אסתר צימבליסטה
חברת דולב, שמתמחה בקרינה אלקטרו מגנטית, היו בשטח, הם מדדו ומצאו שבכמה בתים יש בתוך הבית 90 מיליגאוס קרינה בקומות העליונות, על יד הקווים זה 14 וזו חברה שהגיעה עם פרופסור מפלורידה, שהם עובדים איתו, שהוא בעל שם עולמי, והוא אמר לנו 'אתם משוגעים שאתם גרים פה'.

אני רוצה להגיד לכם, אני אצטרך לחשוף את עצמי, פשוט למען המטרה. אני באתי אישה בריאה מאוד, אפשר לבדוק את התיק שלי, לפני שנה וחצי. לפני כמה חודשים התחלתי לסבול מבעיה של בלוטת התריס, רצינית, היום יש לי תופעה, אם יש פה ממשרד הבריאות מישהו, שהרופאים לא יודעים, אני עדיין בבדיקות, יש לי תופעה על כפות הידיים, מן פריחה שהיא לא מובנת, יש אנשים שסובלים מחולשה, מהפלות, מכאבי ראש חזקים, שאין לזה סיבה. אנשים קצת נרדמים מדי פעם, אז אני מבקשת, אנחנו רוצים לצאת מפה, אני מקווה שעד 2013, כמו שאתה מר אשר דהן מצהיר, שאני אשאר בחיים ואני אזכה לראות את הקווים זזים שם, לא ליד הבית שלי.

אני היום לא דואגת כל כך לעצמי, אני את שלי עשיתי, יש לי שתי נכדות שם והנכדות שלי נאלצות לישון אצלי בקומה התחתונה, וזה מה שמכאיב לי, ואתם צריכים להבין את זה, על זה אני לא מוכנה לוותר. אני מוכנה לעשות הכל בתורה אמא, גם בתור סבתא, הכל אני מוכנה, גם דברים לא טובים, אני מוכנה לעבור על החוק למען הילדים שלי, ואני מבקשת, אנחנו רוצים לצאת מפה עם החלטה שכולם מחליטים שלפחות תזיזו את זה, שאנחנו נוכל לישון בשקט, שאפשר יהיה לדבר בטלפון, שאפשר לשבת ליד מחשב, שהנכדות יכולות לישון בחדרים שלהם, ובינתיים תגמרו את העבודה עד 2013. למה אנחנו צריכים לסבול?
אשר דהן
אני רק רוצה שתבינו, נדמה לכם שלהזיז זה עניין של מה בכך. אל"ף, זה הרבה מאוד מיליונים---
אסתר צימבליסטה
אמרת שזה מיידי.
אשר דהן
חכי רגע, זה גם לא פחות זמן.
אסתר צימבליסטה
אתה אמרת מיידי, בטלוויזיה אמרת מיידי.
היו"ר כרמל שאמה
חברים, אני רוצה להבין, מה המשמעות של הזזה ב-200 מטר, זמן וכסף? בקיצור.
אשר דהן
אני לא עשיתי את החשבון.
היו"ר כרמל שאמה
אין לך נתון. סדר גודל?
אשר דהן
אבל קח בחשבון שאם אנחנו הולכים להזיז 200 מטר, נתחיל תהליך של היתרים שלוקח גם שנה וחצי עד שמקבלים את זה.
אסתר צימבליסטה
אז למה אמרת 200 מטר מיידי?
אשר דהן
חבר'ה, אנחנו לא יכולים להקים עמוד איפה שאנחנו רוצים.
אסתר צימבליסטה
אבל למה אמרת את זה בטלוויזיה? אמרת מיידי, בלי מכרז, בלי כלום.
אשר דהן
אין מיידי, אני מעולם לא אמרתי מיידי.
אסתר צימבליסטה
אני יכולה להשמיע את הדיסק, יש לנו את זה מוקלט. שאתה בפירוש אמרת לאורלי וילנאי, 'מיידית, אנחנו יכולים לעשות את זה, בלי מכרז, בלי שום דבר, בלי עלות כספית כזאת'. אתה אמרת את זה.
היו"ר כרמל שאמה
תושבים יקרים, אנחנו איתכם ב-100%, לא ב-99%. אין ספק שלכם אין שום אשמה בעניין. הכי טוב שאפשר להוציא מחברת חשמל זה באמת שהם יתחילו ולפקח עליהם שהם יעשו מאה אחוז מאמץ לגמור את זה הכי מהר שאפשר ויתחילו עם זה הכי מוקדם ובזה אנחנו לרשותכם, אתם שם בשטח, העירייה שם בשטח. כל חריגה מההבטחה ומההתחייבות הזאת תגרור תגובה לא פשוטה מהנציגים שלכם פה. זה מסלול אחד.
אסתר צימבליסטה
סליחה, שאני קוטעת אותך, איזה חריגה?
היו"ר כרמל שאמה
לא התחילו לעבוד, עצרו באמצע העבודה, עובד שם רק טרקטור אחד. לא יודע, דבר שייראה לא סביר. העירייה תיקח מפקח עבודה מטעמה שיהיה מפקח על זה. כל חריגה, תאמינו לי, אנחנו יודעים גם להיות, כמו שאמר פה חבר כנסת אחר---
אסתר צימבליסטה
אתה מסכים ל-2013?
היו"ר כרמל שאמה
אבל זה המקסימום שהם יודעים לעשות היום. אם הוא יילך, גברתי, עכשיו לבקש את התכנית של ה-200 מטר, שנראית הרבה יותר פשוטה, אז הוא אומר שעוד אין לו היתרים לכך, הוא יילך לבקש היתרים, יתנגדו בעלי הקרקע, יתנגדו בעלי הקרקע, צו מניעה, בתי משפט, ובסוף דחית בכלל את כל התאריך, ייצא שכרך בהפסדך. ואני לא רוצה ללכת לכיוון הזה, אם מישהו היה מציג לי פה משהו אחר, היינו הולכים על זה. ואז גמרנו את המישור של חברת החשמל, הם באמת עשו את המקסימום.

נשאר מי שגרם לכם את העוול, למצוא אותו ושיפצה אתכם. זה גם מסלול נוסף, בין שיפצה אתכם כבר, שתוכלו לגור במקום אחר עד שיושלם, שזה נזק עליו, ובי"ת, לנזק שכבר נגרם לכם, עוגמת נפש ונזקים בריאותיים וכל מה שקשור בזה.

אני מוכן לעזור לכם בבדיקה, למצוא מי האשם, אם זה ממשרד הפנים, בוועדות. אני אהיה לרשותכם, יחד עם חברי הוועדה האחרים ומי שלקח פה חלק בדיון. וזה עוד מסלול. יכול להיות שזה יעזור כי אז, אם ייגמר ב-2013 אבל לכולכם יהיה דיור חלופי, שכר דירה חלופי, אז תרגישו את זה פחות. זה גם לא נעים לעבור דירה ולחזור לטלטלה הזו אבל זה גם משהו, ובי"ת, מי שנגרם לו נזק, כמו כל שכל ישר, צריך לקבל פיצוי על הנזק שנגרם לו.

אני מוכן לעמוד בקשר עם מישהו מכם שמייצג אתכם, לשבת איתו, לקבוע פגישה, אפילו לבוא לבקר אתכם שם באור עקיבא. אנחנו נשב איתכם ונתקדם גם במסלול ההוא.

כל הדברים האלה זה המקסימום שאנחנו יכולים לעשות ואנחנו לרשותכם. מי שיהיה לו רעיון אחר, שלא חשבנו עליו כרגע, אנחנו מחברת חשמל ביקשנו בכל מקרה את הפרוטוקולים שהתייחסת אליהם ואת לוחות הזמנים של ביצוע הפרויקט.
אשר דהן
אני אומר לכם שוב, לגבי לוחות זמנים, זה תמיד דינמי. אנחנו ניתן לוח זמנים שתמיד נעמוד בו, ואנחנו נעשה את הכל עוד לפני לוח הזמנים, אז תנו לנו בבקשה את הקרדיט ש---
היו"ר כרמל שאמה
אבל לוח זמנים מתוכנן, מה הבעיה להציג אותו?
אשר דהן
אבל השאלה כאן שנשאלת, לוח זמנים עשוי בשביל עצמנו, בשביל חברת החשמל.
היו"ר כרמל שאמה
כל עוד אין לכם מתחרים במדינה, אין לך מה לחשוש להציג אותו.
אשר דהן
גם אם יש מתחרה, אנחנו עושים את לוחות הזמנים. אני שמח שעכשיו אנחנו מתחילים את העבודה הזאת, ולא בעוד שנתיים-שלוש, כי בעוד שנתיים-שלוש אנחנו נכנסים לבום כזה בתחום הקמת קווי מתח עליון להוצאת אנרגיה מהנגב ומכל מיני אתרים בצורה בלתי נתפסת. זה יחייב אותנו אולי אפילו להכפיל את הכוחות שלנו מבחינת צרכי העבודה, אז לפחות עכשיו, אם אנחנו לוקחים את הקו, אני מבטיח, חבר'ה, קחו את זה כהבטחה אישית, אנחנו נעשה את הכל---
אסתר צימבליסטה
בכתב, בכתב.
אשר דהן
הבטחה בכתב יותר טובה מההבטחה הזאת כאן לפני עם ועדה, שאנחנו נעשה את הכל לקדם את הנושא? תנו לי את הקרדיט הזה, באופן אישי אני מתחייב שאנחנו נקדם את הקו הזה כדי לסיים אותו מהר ככל שניתן.
היו"ר כרמל שאמה
מר דהן, שכנעת אותי היום בהרבה נקודות, בנקודה הזו אני לא יורד לסוף דעתך. לנו חשוב שלוחות הזמנים יהיו על השולחן.
אשר דהן
אני אתן לוחות זמנים, אדוני היושב ראש. אין שום בעיה.
היו"ר כרמל שאמה
אוקי.
אנט בן חמו
סליחה, אני גרה במקום הכי מסוכן, הכי הכי. בעלי קיבל מחלה כרונדיזיס, שזה כרוני, אין לזה תרופה. ראש המועצה לשעבר יכול להעיד וכולם. מה אני עושה בעוד שלוש שנים, כשהוא יילך, אתם תתנו לנו פתרון?
אשר דהן
רבותיי, אי אפשר לזרוק את האשמה של מחלה זו או אחרת על חברת החשמל. גם בנושא ההשפעה האלקטרו מגנטית, אין כל הוכחה בעולם, עם כל הסקרים שנעשו, שיש קשר. לא כל חולה סרטן במדינת ישראל גר ליד קו מתח עליון, לא כל חולה סרטן.
אנט בן חמו
הוא לא סרטן.
אשר דהן
אני לא מדבר על בעלך, אני מדבר על אשתו של---
קריאה
והפלה? לבת שלי שמונה הפלות יש לה.
איתי טיטרו
אז אתה אומר להם 'תלכו הביתה, הכל בסדר', זה מה שאתה אומר, מר דהן? אתה אומר 'לכו הביתה, הכל בסדר, החשמל הוא נוף יפה'.
אשר דהן
אנחנו את שלנו נעשה.
איתי טיטרו
לא, אבל למה אתה לא מקשר את הקרינה? אם הקרינה לא קשורה, הם חיים בהרגשה שזה כן קשור, אתה לא מוריד להם את המעמסה הנפשית, אתה לא מוריד להם את הפחד הקיומי, הם פוחדים על החיים שלהם, יש להם ילדים---
אנט בן חמו
הכי מסוכן באזור זה אני, 90, לא 6, לא 10, זה לא 20, זה 90.
דוברת
תוכיח לנו שאין לזה קשר.
אשר דהן
את בנית את הבית?
אנט בן חמו
אני בניתי, כן.
אשר דהן
גם את בנית את הבית?
אסתר צימבליסטה
אני קניתי מוכן. אני שנה וחצי.
איתי טיטרו
מר כרמל שאמה, אתה יכול להגיע לביקור בקרוב באור עקיבא?
היו"ר כרמל שאמה
כן, אנחנו נתאם את זה.
צביקה חלילי
קודם כל אני חושב שאם היה נופל איזה טיל במלחמה האחרונה על השרשרת הזאת, זה היה מתחלף תוך זמן קצר מאוד. זה דבר ראשון.

בלי כל קשר לזה, לפני שש שנים, כשהייתי בוועד של השכונה, ואמרתי לאנשים וגם אליהם, 'תשמעו, זה יגיע אלינו ואנשים פה חולים', לצערי הרב אשתי היתה השנייה, לא הראשונה עוד, ויש עוד הרבה חולים שהם רוסים, סליחה שאני אומר את זה, מהעלייה, שהם לא מדברים. אתה בא אליהם הביתה להגיד להם 'איזה דעות יש לכם?' לא, הם לא רוצים, הם כבר לא מאמינים באף אחד, 'אנחנו מעדיפים לסבול ולמות' ואנחנו יודעים שיש כאלה, אתה פשוט בא אליהם הביתה, לא יכול לדבר איתם רוסית, אבל בעלה מת מסרטן ועוד אחד מסרטן, אבל מעבר לכביש, אין אף אחד כזה, כי הם רחוקים. עכשיו מה קורה? תשמעו חבר'ה, גם אז אמרתי לאנשים, לאלו ולשכנה אקאי, ועוד כמה 'אתם תהיו חולים, אנחנו צריכים לברוח לפה', אשתי התנגדה לברוח, כי זה בית שבניתי אותו 12 שנה ולא רצתה לברוח, אז היא אכלה אותה ראשונה. ואלו באים עכשיו בשרשרת.

עכשיו מה הבעיה פה? אתם עוד לא הבנתם, יש פה ילדים. את הילדים שלי אני לוקח לנתניה כל יום, שלא יקרה להם כלום, אבל מה יהיה עם הנכדים שלה? זה יגיע. תרשום מה שאני אומר, תרשום את זה, כי גם הם צחקו עליי כולם לפני זה, גם מר אדרי צחק עליי, אמרתי 'פה יהיו חולים'. איך אני ידעתי את זה? במקרה כשבניתי את המרתף, עברנו שם מכביש החוף, מישהי שמתעסקת בסרטן, מחוץ לארץ, אשתו של אח של אשתי, אמרה לי 'מה אתה בונה פה בכלל? זה מסוכן, למעלה כבלים, אסור'. בדנמרק יש חוק, והיא מומחית לזה, מרחק של 400 יארד, שאסור אפילו לבנות בית, אנחנו כן בנינו, כי לא היה לנו כסף ואמרנו לה 'לקח לי 12 שנה לבנות' וכשהייתי מזהיר את האנשים 'אל תגורו פה' ואשתי, גם הזהרתי אותה 'ליאור, בואי נברח מפה, בואי נברח מפה', אשתי לא רצתה לברוח. היא אמרה 'זה הבית שלי, אני חייבת לחיות פה', ואשתי אכלה אותה. ותדעו לכם, תרשום בפרוטוקול, בעוד חמש-שש שנים יצוצו גם הילדים האלה. לצערי הרב. וכל אחד צחק עליי עכשיו, שיצחקו עליי עכשיו, תרשום ותראה, וזה יקרה. כי אני גם מאמין, אני גם כזה, הבנתי, אני יודע מה זו המערכת, לא יזוז כלום. אם יזוז, זה לאט ובעיות פתאום ימציאו, פתאום תהיה מלחמה, יגידו זה נדחה במלחמה, אני מכיר את זה. וחס וחלילה שלא יגיע לילדים. אתה יודע מה, בסדר, אני לא סובל, אבל הילדים שלי סובלים, סובלים, אתם לא יודעים כמה.
אסתר צימבליסטה
רק שאלה אחת, מר אשר דהן, במאי 2009, תחת אבטחה צבאית מאוד כבדה, בקלקיליה, הורדתם קו מתח לא פחות גבוה מזה, בלי סיפורים---
לאה ורון
זה לא רלוונטי לדיון.
אשר דהן
אין מתח כזה.
אסתר צימבליסטה
אתה רוצה שאני אראה לך את ההודעה בעיתון?
לאה ורון
גברתי, זה לא רלוונטי לדיון של הוועדה ולנושא של אור עקיבא.
היו"ר כרמל שאמה
חברים, אנחנו מסכמים את הדיון. בנוסף לכל הדברים שאמרנו, מסקנות הדיון יונחו על שולחן חברי הכנסת במליאה, כמתחייב על פי תקנון הכנסת, ובכלל זה המלצות גם לחברת חשמל וגם משרד הפנים. אנחנו בזה נועלים את הדיון.

תודה רבה.

הישיבה ננעלה בשעה 15:05

קוד המקור של הנתונים