ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 16/12/2009

לימודים בשעת אפס במערכת החינוך

פרוטוקול

 
הכנסת השמונה עשרה

PAGE
17
הוועדה לזכויות הילד
16.12.2009

הכנסת השמונה עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב שני

פרוטוקול מס' 27

מישיבת הוועדה לזכויות הילד
יום רביעי , כ"ט כסלו תש"ע (16 בדצמבר 2009), שעה 09:30
סדר היום
לימודים בשעת אפס במערכת החינוך
נכחו
חברי הוועדה: דני דנון – יו"ר

אנסטסיה מיכאלי
מוזמנים
טובה בן ארי
משרד החינוך, ממונה על חוק זכויות התלמיד

מיכל עמיר-קצב
מרכז השלטון המקומי, ע' ראש מינהל חינוך ורווחה

פיני קבלו
מרכז השלטון המקומי

ישראל נדיבי
מרכז המועצות האזוריות

יעקב ליבי
מועצה אזורית באר-טוביה, מנהל מח' חינוך

משה אבן
ארגון המורים

איתן ויינרך
ארגון הורים ארצי למערכת החינוך בישראל

יהודה סקר
ארגון הורים ארצי למערכת החינוך בישראל

אתי בנימין
ארגון הורים ארצי

ראובן שטל
מועצת התלמידים הארצית

לובה שקרוב
מועצת התלמידים הארצית

פאר שאולי
המועצה הלאומית לשלום הילד

אתי ויסבלאי
כנסת ישראל, מרכז מידע ומחקר

פרופסור גיורא פילר
מנהל המחלקה להפרעות שינה בילדים, בית החולים "רמב"ם" -


באמצעות שיחת טלפון
מנהלת הוועדה
רחל סעדה
רשמה וערכה
יעל – חבר המתרגמים בע"מ
לימודים בשעת אפס במערכת החינוך
היו"ר דני דנון
אני שמח לפתוח את הישיבה של הועדה לזכויות הילד בנושא לימודים בשעת אפס במערכת החינוך. השעה מוקדמת גם לחלק מהמוזמנים לישיבה והם יגיעו בהמשך הישיבה.


כולנו מכירים טוב את הנושא עוד בהיותנו תלמידים, שעת האפס הייתה תופעה רווחת. מערכת החינוך החליטה לשנות את המציאות ולצערי בפועל זה לא קורה כמו שזה צריך לקרות. בעקבות פניות רבות שקיבלתי בנושא אנחנו עורכים את הדיון הזה. הפניות הגיעו ממועצת התלמידים, אנחנו גם ביקשנו ממרכז המידע והמחקר של הכנסת לבדוק את המצב היום בשטח. אני ארצה שאתי ויסבלאי תיתן לנו סקירה קצרה על הממצאים. אני מוכרח לציין שבעקבות קיום הדיון קיבלתי תגובות רבות. אתמול הייתי בכנס צעירים בבאר שבע ופנו אלי הרבה מאוד תלמידי תיכון. אני לא בטוח שאנחנו מכירים את היקף התופעה, אבל לכולנו ברור שכדי להגיע לשעת אפס, וזה יכול להיות גם שעה 07:15 בבוקר, 07:30, 07:45, צריכים השקמה מוקדמת. למדתי שחוסר בשעות שינה פוגע בערנות של התלמידים. מי מאיתנו שצריך לקום מוקדם וצריך לשבת וללמוד שש שבע שעות יודע שזה פוגע בערנות. המחקרים מראים שזה גם פוגע בבריאות, ושיש השפעה פיזיולוגית על הילדים, זה דבר חדש ומטריד. היום ננסה לבדוק למה זה קורה ואיך מפסיקים את התופעה הזאת שלא רק שהיא פוגעת בהישגים ובריכוז אלא גם פוגעת פיזית בילדים. אתי ויסבאלי בבקשה תני לנו סקירה קצרה על הגילויים שלך.
אתי ויסבלאי
כמו שאמר היושב ראש חוסר שינה זה בעיה חמורה שיש לה השפעות קשות. זה פוגע גם בתפקוד התלמידים וגם ביכולת הלמידה ובהתפתחות, הוא נחשב לאחד מגורמי הסיכון להשמנת יתר. מצאנו שבני נוער בישראל ישנים פחות מדי. רצוי שבגיל ההתבגרות ישנו 9, 9:15 שעות בכל לילה. בפועל נמצא שהם ישנים פחות מ- 7.5 שעות בכל לילה, וזה פחות מכל הקיים במדינות אירופה, ארצות הברית וגם סין שהן המדינות שבדקו אותן.


יש מחקרים שהראו שאם מתחילים את יום הלימודים בשעה מאוחרת יותר אז התלמידים ישנים יותר וזה משפר את התפקוד שלהם, משפר את היכולת הלמידה של התלמידים, משפר את הנוכחות ואת ההתמדה בלימודים, את האווירה בבית הספר, ואפילו מפחית את מספר תאונות הדרכים שמעורבים בהם תלמידים. חשוב לציין בעניין הזה שמבחינת ההתאמה לשעון הביולוגי של תלמידים עדיף שדווקא תלמידי בתי ספר יסודיים יתחילו ללמוד יותר מוקדם מבתי הספר העל יסודיים.


מאז שנת 2003 כמו שנאמר, חוזר המנהל הכללי של משרד החינוך אוסר לקיים לימודים לפני השעה 08:00 בבוקר. ערכנו בדיקה ולא מצאנו איסור דומה במדינות אחרות. בדרך כלל שעת תחילת הלימודים נקבעת ברמה המקומית על ידי מנהל בית הספר או הרשות המקומית. מבדיקת יישום ההנחיה של משרד החינוך עולה שמנהלי המחוזות במשרד החינוך אישרו בשנת הלימודים הזאת לקיים לימודים לפני השעה 08:00 בבוקר, כלומר בשעת אפס, לארבעה עשר בתי ספר, רובם במועצות האזוריות ורובם בתי ספר על יסודיים במועצות האזוריות.


בדקנו מי מאשר אם מותר לקיים שעת אפס ומצאנו שמנהלי המחוזות של משרד החינוך הם המאשרים. בדקנו עם מנהלי המחוזות ונמצא שהשנה הם אישרו לארבעה עשר בתי ספר לקיים לימודים לפני השעה 08:00 בבוקר.
אתי בנימין
זה בניגוד לחוזר המנהל הכללי.
אתי ויסבלאי
זה לא בניגוד לחוזר המנהל הכללי. הם יכולים לאשר לפני ההנחיה של משרד החינוך.
היו"ר דני דנון
מנהל המחוז יכול לתת אישור חריג.
קריאה
כולם במועצות האזוריות?
אתי ויסבלאי
רובם. עשרה מתוך הארבעה עשר הם במועצות האזוריות.


ערכנו בדיקה מדגמית וגם מועצת התלמידים ערכה בדיקה מדגמית, ועולה שיש לא מעט בתי ספר שמקיימים לימודים לפני השעה 08:00 בבוקר. מכיוון שמספר בתי הספר שמקיימים עולה בהרבה על מספר האישורים אנחנו מניחים שהם מקיימים ללא אישור. בחלק מהמקרים זה באופן קבוע של לימודים שמתחילים בשעה 07:30 או 07:45, בחלק מהמקרים באופן מזדמן מכל מיני סיבות. שאלנו את בתי הספר ואת מנהלי מחלקות חינוך באותן עיריות שיש בהן לימודים לפני השעה 08:00 בבוקר, למה זה קורה, הם ענו שיש סבבי הסעות שהם צריכים לקיים, וזה בעיקר במועצות האזוריות, בשעות האלה הם מקיימים שעות תגבור או שעות פרטניות. הם צריכים לתאם את הפעילות עם מה שמתחרש אחר הצהריים.


על רקע הממצאים האלה אני חושבת שחשוב שמשרד החינוך יפעל לעלות את המודעות לנושא הזה, וגם יפעל לאכוף את ההנחיות שלו לא רק באמצעות התלונות אלא באמצעות אכיפה בפועל.
היו"ר דני דנון
אני רוצה לשמוע את נציג מועצת התלמידים הארצית. נמצאים פה הנציגים שלהם, ראובן שטל ולובה שקרוב, נשמע מה קורה בשטח ומה שמעתם מהתלמידים.
ראובן שטל
הכנו רשימה שמונחת לפניכם, זו רשימה מאוד מדגמית של בתי ספר שתלמידים אמרו לנו שמתחילים ללמוד בהם לפני השעה 08:00 בבוקר. לנו כתלמידים אין שום דרך לדעת אם יש אישור או אין אישור. זה קורה בהרבה יותר בתי ספר מאשר אלה שמופיעים ברשימה כאן. בחלק מבתי הספר זה כביכול בהסכמה. מה זאת אומרת הסכמה? – המורה אומר לתלמיד או שיש שיעור או שאין שיעור, אם יש שיעור הוא בשעה הזאת ותבחר. זו נקראת הסכמה. ישנם עוד בתי ספר שאומרים לך שזה כעונש ומחר אתה בא בשעה 07:30.
היו"ר דני דנון
אותי מעניין באופן קבוע מה יש.
ראובן שטל
ישנם הרבה בתי ספר. לנו ברשימה יש בערך 70, אבל יש עוד, ואנחנו בטוחים בזה, שבהם לומדים לפני השעה 08:00 בבוקר שיעורים רגילים. דרך אגב בדרך כלל מדובר בתלמידי יחידות גבוהות, כלומר 5 יחידות אנגלית, 5 יחידות מתמטיקה וכדומה, ולא בשיעורים רגילים.
היו"ר דני דנון
מה זה מצריך מהתלמיד כדי להגיע בשעה 07:00 בבוקר?
ראובן שטל
לקום יותר מקודם.
היו"ר דני דנון
באיזה שעה?
ראובן שטל
תלוי מה המרחק שלו מבית הספר. תלמיד שגר מעל בית הספר יקום בשעה שונה מתלמיד שצריך לנסוע.
היו"ר דני דנון
תן לי דוגמאות ספציפיות על עיריות, מועצות שבהן התלמידים צריכים לקום בשעה מסוימת כדי להגיע לשעת האפס. מה זה מצריך מבחינת ההשכמה.
לובה שקרוב
אני גר בחדרה, בית הספר הוא במרחק של 15 דקות מהבית שלי ואני קם בשעה 06:30 בבוקר.
היו"ר דני דנון
אתה מגיע ברגל או באוטובוס?
לובה שקרוב
באוטובוס, בהסעה של העירייה. אני קם בשעה 06:30 בבוקר כדי להגיע לבית הספר. את הזמן הזה אני לא מקדיש לעצמי אלא אני מקדיש להתלבש ולהתארגן לבית הספר כי ההסעה היא בשעה 07:00 בבוקר. יש עוד 40 דקות כי השיעור שלי מתחיל בשעה 07:40. יש 40 דקות הסעה ואני גר 15 דקות מבית הספר. יש כמה הסעות וזה לא שיש אוטובוס אחד שעושה סבב בכל העיר.
פיני קבלו
אז תלך ברגל אם זה 15 דקות.
לובה שקרוב
למה שאני אלך ברגל אם העירייה מארגנת הסעה. למה העירייה מארגנת הסעה 40 דקות לפני?
פיני קבלו
אז איך אתה רוצה שהם יעשו? צריך לאסוף עוד תלמידים בדרך.
לובה שקרוב
אמרתי שהאוטובוס שלי הוא 15 דקות מבית הספר, ראשית כל אוטובוס מאחר ואין דבר כזה שהם לא מאחרים כי הם יודעים שאנחנו לא זקוקים לזמן הזה, הם תמיד מאחרים גם אם זה ל- 08:05 שזה כשמתחילים בשעה 08:30, ולזה בית הספר שלי קורה שעה שנייה. אגב בית הספר שלי קיבל אישור ממשרד החינוך ואת זה בדקתי.
היו"ר דני דנון
אתה מדבר על שיעור שמתחיל בשעה 07:40, מתי המורה נכנסת לכיתה?
לובה שקרוב
בשעה 07:40. אני לומד לא רק במגמות שהן מגמות גבוהות, יש גם גבוהות אבל יש גם ספרות - - -
היו"ר דני דנון
זה קורה פעם בשבוע, השעה 07:40?
לובה שקרוב
יש תלמידים בשכבה שלי שמתחילים כל השבוע בשעה 07:40, אני מתחיל שלוש פעמים בשבוע.
היו"ר דני דנון
באיזה בית ספר אתה לומד?
לובה שקרוב
הרב תחומי, מקיף חדרה למדעים ואומניות.
היו”ר דני דנון
והוא ברשימה שהגשתם, הוא קיבל אישור?
לובה שקרוב
הוא קיבל אישור ממשרד החינוך.
היו”ר דני דנון
ראיתי ברשימה שיש רק שני בתי ספר שקיבלו אישור.
לובה שקרוב
הוא לא בנוסף לרשימה.
היו”ר דני דנון
בית הספר נכלל ברשימה, את זוכרת?
אתי ויסבלאי
בית הספר הזה נכנס.
לובה שקרוב
בעצם זה פוגע בתלמידים כי כשאנחנו יושבים בשיעור, והשיעור בשעת אפס נחשב כשעה ראשונה, כשאנחנו יושבים בשיעור אנחנו לא מצליחים להתרכז כי אנחנו עדיין עסוקים בשינה שנפרדנו ממנה לפני כמה דקות.
היו”ר דני דנון
תודה רבה. נשמע בבקשה את משרד החינוך, טובה בן ארי המפקחת על חוק זכויות התלמיד, קבועה בוועדה שלנו. יצאה אתמול בלילה תגובה של משרד החינוך לקראת הדיון בנושא רענון חוזר המנהל הכללי מ- 2003. נשמע מהי עמדתכם ומה עושים כדי לשנות את המצב.
טובה בן ארי
אני מקווה שאנחנו דרכך נדליק אור בכל בית ספר.


אני רוצה להפנות את תשומת הלב בהתחלה להנהגת הורים ברשותך. לגברת שיושבת מימיני ולנציגים אחרים שיושבים כאן, אני חושבת שהגיע הזמן שההורים ייתחמו את הגבולות הברורים לתלמידים שלומדים ושחשובות להם שעות השינה ושילכו לישון בזמן, לא בשעה 02:00 בלילה, אפשר גם לישון בשעה 22:00. זה ברמה העקרונית. אנחנו מדברים על שעות איכות של שינה כחלק מהמרכיב של הלמידה לאחר מכן. זו הערת ביניים.


נכון שיש הנחיה משנת 2003 שכל הלימודים יתחילו בשעה 08:00 בבוקר, גם המנהל הכללי שלנו עומד מאחורי אותה הנחיה, אכן הוא הורה לכל מנהלי המחוזות לעבוד לפי אותה הנחיה. ישנם תלמידים או הורים שפונים למשרד החינוך בדרגות שונות: אל מנהל מחוז, מפקחים כוללים, לפעמים למטה לפניות הציבור ואנחנו מטפלים בהם נקודתית. מנהל מחוז הוא זה שרשאי להחריג התחלת לימודים לפני השעה 08:00, הוא גם הממונה על הטיפול במנהלים או בבתי ספר שהחריגו את עצמם. לכן אני אשמח מאוד לקבל את הרשימה ממועצת התלמידים.


אני חושבת שראוי היה לפתח נוהל, לדעתי נוהל תקין שאמור לעבוד יחד. שמועצות תלמידים יקבעו באופן שוטף ישיבות עם מפקח העיר, אחת לחודש, אחת לחודשיים, אחת לפי צרכים משתנים.
היו”ר דני דנון
המפקח העירוני או המפקח האזורי של משרד החינוך?
טובה בן ארי
לכל עיר יש מפקח.


לפגוש את המפקחים ולעלות בפניהם את הטענות והיה והם לא נעזרו ולא נענו, ולא סודרו הדברים שראוי לסדר. כמובן שזה עניין של רב שיח והסמכות בינהם. יש מנהל מחוז. זה צריך להגיע למחוז כשכלו כל הקיצין, יש לנו מנהל כללי- - -
היו”ר דני דנון
מבחינתכם אתם מסכימים שהפער בין המקומות שקיבלו אישור ושדווחנו עליהם, בעיקר מדובר במועצות מקומיות וזה כתוצאה מההסעות, זה נושא שאני מכיר ואפשר לדבר עליו אבל הוא לא פתיר מבחינה זאת, לבין עשרות מקומות שבהם המנהלים הגדילו ראש שלא מקובל עליכם ואתם מתחייבים להפסיק את זה באופן ברור.
טובה בן ארי
כמובן. אני שוחחתי אישית אתמול עם שתי מנהלות מחוזות, גם הבוקר שוחחתי עם עוד אחת, הן אמרו לי חד משמעית, אני לא רוצה לצטט אותן, אבל הן אמרו לי חד משמעית שבתי ספר שקיבלו אישור החרגה הם מעטים מאוד, ספורים מאוד - - -
היו”ר דני דנון
נכון, וראינו את זה בנתונים.
טובה בן ארי
אני ערכתי בדיקה חוזרת, לבדוק, לרענן ולהבין מתי מחריגים. אני יכולה לומר שאחת המנהלות סיפרה לי שהיא נתנה אישור להתחיל חמש דקות לפני 08:00, בגלל משהו מאוד אישי של אחד מהתלמידים, כדי ללכת לקראת אותו תלמיד אז כל השכבה שלו מתחילה בשעה 08:00. היא מחריגה את זה בחמש דקות כדי שמי שיגיע תהייה לו סוג של עזרה אישית עד השעה 08:00 עד שהשיעור עצמו יתחיל. אפשר לדגום ואפשר גם לראות את הדברים האלה מהפן ההומאני שלפעמים זה סיוע לתלמידים במצבי חיים משתנים.


אני מבטיחה לך שהדברים האלה יבדקו אחד לאחד. קיבלתי את הרשימה כעת מהתלמיד מבאר שבע. אנחנו יודעים שבחלק מהדברים, כתוב פה על אחד מבתי הספר שהתלמידים הסכימו או שתלמידים אמרו- - -
היו”ר דני דנון
אין דבר כזה, מה זאת אומרת התלמידים הסכימו, הם גם יכולים להסכים להגיע בשעה 06:00.
ראובן שטל
הסכמה או אי הסכמה זה בהרבה מקרים יש שיעור או אין שיעור.
טובה בן ארי
השאלה היא הרבה יותר מהותית. השאלה אם השוטר שיעמוד לידי ירשה לי לעבור באור אדום והאם אני אעבור באור אדום, אני לא אעבור באור אדום. אני חושבת שצריך לבדוק את הדברים באופן יותר מדויק.
היו”ר דני דנון
נחדד את הנושא הזה. אין בהסכמה. טובה בן ארי אנחנו רוצים, בעצם המורה אומר לתלמידים שיש מבחן בגרות, מבחן מגן, אם אתם רוצים, זו בעצם שאלה רטורית. מבחינתכם אין דבר כזה שמורה יסכים ושהתלמידים יסכימו. ללא אישור מפורש לא יתקיימו שיעורים לפני השעה 08:00.
טובה בן ארי
חבר הכנסת, בשעה 08:00 מתחילים את יום הלימודים. חד משמעית.
היו”ר דני דנון
אני שמח לשמוע זאת. פרופסור גיורא פילר על הקו? אנחנו ננסה לעלות על הקו את פרופסור גיורא פילר בעניין ההשפעות הפיזיולוגיות, זה דבר חדש ואני חושב שאנחנו לא היינו מודעים לו לפני שהתחלנו להתעמק בסוגיה. אני לא שמעתי את זה ואני חושב שגם אם במשרד החינוך הם היו יודעים את ההשלכות הפיזיולוגיות, גם מנהל בית הספר שעושה את זה ומאשר את זה לא עושה את זה בזדון. הוא עושה את זה כי הוא רוצה לשפר את ההישגים ולתת יותר לתלמידים. אם מנהלי בתי הספר ידעו שיש השפעה על ההורמונים והשפעה על הגדילה והתפתחות הילד אני מניח שהם יהיו יותר זהירים בהענקת אישורים.
טובה בן ארי
להוסיף שזו לא תופעה, אי אפשר להגדיר את זה כתופעה, יש רק בודדים פה ושם.
היו”ר דני דנון
אם הנייר של התלמידים נכון אז יש כאן עשרות בתי ספר. מדובר על אלפי תלמידים שמתחילים כל יום בשעות אפס. אתמול בבאר שבע ניגשו אלי תלמידות, והן אמרו לי ששלוש פעמים בשבוע הן מגיעות בשעה 07:30 להתחיל את הלימודים.
טובה בן ארי
זכור לך באיזה בית ספר מדובר?
היו”ר דני דנון
בית ספר רגב בבאר שבע. זה כן משהו שהוא בעייתי.

שיחת טלפון עם פרופסור גיורא פילר


פרופסור גיורא פילר שלום לך, אנחנו בדיון של הוועדה לזכויות הילד ואנחנו מבקשים לשמוע ממך במיוחד בנושא ההשפעות הפיזיולוגיות אצל ילדים שמתחילים ללמוד בשעות מוקדמות ושאינם ישנים מספיק שעות בלילה. בבקשה.
פרופסור גיורא פילר
שלום לכולם. אני אומר שהנושא הזה מבחינה הרפואית והמדעית שלו הוא לדעתי נושא סגור ולא נתון לפרשנויות. בני נוער, גם בעולם אבל במיוחד בארץ, יש להם נטייה לשעון ביולוגי דחוי.להעיר אותם לשעת אפס, זה נושא מאוד מבוסס בכמה וכמה מאמרים מדעיים חלקם שלנו וחלקם מקבוצות אחרות, להעיר אותם לשעת אפס פוגע במשך השינה שלהם, פוגע באיכות השינה שלהם. בני נוער כאלה מגיעים לבית הספר עייפים, הריכוז יורד, ההישגיות יורדת, הערכה העצמית יורדת, האלימות עולה, הרוגז עולה. הדברים האלה הובילו לאותו חוזר המנהל הכללי שיצא בשנת 2003. אני חושב שמבחינה רפואית אין מה לפתוח את הנושא הזה שוב. בוודאות רפואת השינה מתנגדת להעיר בני נוער לשעת אפס. החלק הרפואי לא שנוי במחלוקת.
היו”ר דני דנון
מהם הנזקים שעלולים להיגרם אם יש מחסור באופן סיסטמתי בשעות שינה לבני נוער.
פרופסור גיורא פילר
השאלה היא למשך כמה זמן, והאם הם משלימים את זה או לא משלימים את זה. ישנם נזקים לטווח הקצר, יש נזקים לטווח הארוך. לטווח הקצר, כלומר בכל יום שהילד עייף יש לזה השפעות על המערכת הקוגניטיבית, החשיבתית ועל המערכת ההתנהגותית. מבחינה חשיבתית ילד עייף מרוכז פחות, מצליח פחות, לומד פחות וזוכר פחות. בעיקר הזיכרון לטווח קצר וטיפ טיפה לטווח הבינוני, והיכולות הקוגניטיביות נפגעות. מהבחינה ההתנהגותית והרגשית עייפות מובילה להתרגזות – לרגיזות ביתר קלות, זה יכול להוביל גם לאלימות ולשינויי מצב רוח, בוכים יותר בקלות, כועסים יותר בקלות, לוקחים דברים יותר ללב. זאת אומרת שהעייפות פשוט מפחיתה את הרזרבות, את היכולות להתמודדות עם בעיות היום יום הפשוטות.
היו”ר דני דנון
ולטווח הארוך אם ילד יקום שלוש פעמים בשבוע מוקדם מה קורה?
פרופסור גיורא פילר
לטווח הארוך זה קצת יותר מסובך משום שלטווח הארוך אם ילד משלים את זה אז הנזקים לטווח הארוך לא קיימים. זאת אומרת שבני נוער גדלים, הורמון הגדילה מופרש בשינה וילדים שמקצרים להם את השינה הם נמוכים יותר. נניח שניקח ילד ש- 4 פעמים בשבוע קם מוקדם ו- 3 פעמים בשבוע ישן מספיק אז לא תהייה אצלו השפעה על הגדילה. אותו דבר יש השפעות גופניות של חסר שינה, כמו פגיעה במערכת בקרת הטמפרטורה, פגיעה במערכת החיסון, חולים יותר בקלות, פגיעה במערכת בקרת לחץ הדם. יש כמה וכמה בקרות בגוף שדורשות שינה אבל למערכת יש איזו גמישות ואפשר להשלים שעות שינה יותר מאוחר, למשל זה מה שקורה אצל חיילים. חיילים סובלים הרבה יותר, כעת קצת פחות, אבל הם סובלים מחסר שינה במהלך השבוע והם משלימים את זה בסוף השבוע ואין להם השלכות של חסר שינה לטווח ארוך אבל בהחלט יש את ההשלכות לטווח הקצר.


אני אומר שוב ושלא ישתמע לשתי פנים, הרפואה מתנגדת חד משמעית לשעות אפס.
איתן ויינרך
יש איזה מחקר בנושא השינה שאומר שההורמון של החשיבה, הזיכרון, מופרש בגוף בין השעה השביעית לשעה השמינית או בין השישית לשביעית.
פרופסור גיורא פילר
אני לא אכנס לנושא הזה, ראשית אני לא מכיר אבל אני מניח למה אתה מתכוון, אבל אין הורמון אחד שהוא הורמון הזיכרון. נושא הזיכרון נחקר מבחינה מדעית והוא בחיתוליו, אנחנו ממש, ממש רחוקים עוד מלהבין את הזיכרון ולהבין את המנגנון שבו עייפות פוגעת בזיכרון. אין הורמון אחד. גיבוש הזיכרון תלוי בהרבה מאוד גורמים שחלקם הורמונאליים, חלקם גורמים אחרים, וחלקם גורמים גנטיים שעדין לא יודעים אותם. אני לא מכיר להגיד שהורמון הזיכרון מופרש בזמן זה או אחר. אני לא אגיב על זה.
היו”ר דני דנון
לבקש מבני הנוער לישון יותר מוקדם. האם זה ראלי? הם צריכים לישון בערך תשע שעות שינה ולכן הם צריכים ללכת לישון בשעה 21:00 או 21:30, האם זה נבדק בעבר?
פרופסור גיורא פילר
זה נבדק. קודם כל השאלה היא טובה ומבחינה רפואית זה ריאלי. אם היינו יכולים להשיג שבני נוער ילכו לישון מוקדם, צריכים כאן קביעות, כרגע עם השעון הביולוגי המצוי אצל בני נוער אם הם ילכו לישון בשעה 21:00 הם לא יצליחו להירדם משום שהורמון השינה שנקרא מלטונין מופרש אצלם מאוחר. בשעה 21:00 במצב הנתון כיום במדינתנו לא יצליחו רוב בני הנוער להירדם. אם ילכו לישון על בסיס קבוע בשעה 21:00 זה יכול להצליח ואז גם אפשר היה לעשות שעת אפס. אנחנו חיים בתוך עמנו וזה פשוט לא עובד, זה לא מצליח.
היו”ר דני דנון
אני מודה לך פרופסור גיורא פילר על הזמן שהקדשת לנו. אנחנו מקווים שנצא היום מפה עם בשורה. תודה רבה.
פרופסור גיורא פילר
תודה רבה גם לכם ושתהייה בשורה טובה לכולנו.
היו”ר דני דנון
טובה בן ארי, אני רוצה להתייחס לאחריות הורית. אנחנו נוגעים בזה הרבה. לדעתי קיבלנו כאן תשובה שתשע שעות זה הדבר הרצוי. קשה מאוד יהיה להגיע לזה גם עם ההורה הכי קפדן, במיוחד עם בני הנוער. בחטיבות הנמוכות אולי זה אפשרי עדיין אבל לבקש מבני נוער בתיכון בני גיל 16 או ,17 מתבגרים, להיכנס ומיטה ולהירדם בשעה 21:30, נראה לי לא ראלי.
טובה בן ארי
אבל יש הבדל בין השעה 02:00 לבין השעה 23:00.
היו”ר דני דנון
בוודאי. אנחנו רוצים להגיע לתשע שעות שינה. אין תשע שעות שינה וזה אידיאלי. מי שצריך לקום וכמו ששמענו כאן שצריך כבר בשעה 06:30 לצאת מהבית, זה קשה מאוד וזה בלתי אפשרי לומר לו לך לישון בשעה 21:30 או 22:00, אני מסכים איתך שאנחנו לא מדברים כאן על המקרים שהילדים אינם שמים לעצמם את הגבולות והולכים לישון מתי שרוצים. בשביל אותם הורים ותלמידים לא משנה אם נתחיל ללמוד בשעה 08:00 או 09:00 או 10:00, הם יהיו עייפים כך או כך.
טובה בן ארי
הרצאה של פרופסור גיורא פילר מאוד מלומדת ומאוד מעניינית, אני חושבת שאולי יהיה אפשר לבדוק איזה שיתוף פעולה של הנהגת ההורים, ועד ההורים בכל עיר ברמה הארצית יחד איתנו, להפיץ את תקציר ההרצאה הזאת. אולי זה יאיר איזה זרקור לאחריות הורית, וכמו שאמרת לא להיות קפדניים אלא לשמור עליהם כדי שיחיו בגבולות מאוד ברורים. גם אנחנו במשרד מציבים גבולות מאוד ברורים בבתי הספר. גם בבית אנחנו צריכים את אותם גבולות. זו השפה המשותפת שאנחנו צריכים לבנות יחד כדי להגיע להסכמות בחינוך הילדים.
אתי בנימין
האחריות ההורית היא בעצם סוגיה שאנחנו מדברים עליה המון, במיוחד לאחרונה והיא מתייחסת לנושאים רבים מעבר לשעת האפס. לכולנו יש בעיה כי היא סוגיה קשה, קשה לכולנו לחנך את ההורים להתנהג אחרת, אבל אני בהחלט מסכימה להצעתה של טובה בן ארי ואני מושיטה יד לשיתוף פעולה כדי להפיץ את ההרצאה ולראות איך אנחנו מגייסים גם את ההורים לעניין הזה. יחד עם זאת הילדים בדיוק כמונו המבוגרים צריכים את הזמן שלהם לקום בבוקר בנחת ולהתארגן. אי אפשר להעיר ילד בשעה 04:00, 05:00 כדי שיספיק להתארגן וכשהוא מגיע לשיעור הראשון הוא כבר עייף.

אנחנו לא התייחסנו כאן לשעת אפס כאמצעי ענישה ויש המון בתי ספר, מעבר לאלה שאינם מתייחסים לחוזר המנהל הכללי של משרד החינוך ומפעילים שעת אפס, יש המון בתי ספר שחלק מאמצעי הענישה שלהם זה לומר לילד שלהם להגיע בשעה 07:00 בבוקר לבית הספר. אני נתקלת בהמון פניות כאלה. ראינו בשנה שעברה אחרי שהסתיימה שביתת המורים שנה קודם, המון בתי ספר שכדי להשלים את השעות התחילו בשעות אפס. הכל על חשבון הילדים.
טובה בן ארי
בשנה שעברה היה אישור של הגברת שלומית עמיחי שהייתה אז מנהלת הכללית.
אתי בנימין
אבל אף אחד לא חשב על הילדים. עם כל הכבוד חשבתם על המורים, ישבתם עם המורים וסיכמתם איתם. אף אחד לא ישב עם הילדים, אף אחד לא שמע את הילדים
אף אחד לא התייחס לדברים שנאמרו על ידי פרופסור גיורא פילר כאן. אף אחד לא התייחס לנזק הפיזיולוגי שנגרם לילדים. אני אומרת שוב המורים שבתו ועם כל הכבוד להם אני לא חושבת שזה צריך לבוא על חשבון הילדים או על חשבון בריאותם של הילדים.


אני מקבלת תלונות רבות מתלמידים רבים שמגיעים אלי הרבה יותר ממה שמוצג כאן ברשימה. אני מבקשת לתת דוגמה אחת, יש בית ספר בחולון שאני לא אנקוב בשמו שבכל יום כיתות יב' מתחילות ללמוד בשעת אפס עד השעה 16:00. תנסו לחשוב כמה שעות הילדים האלה צריכים לשבת בכיתה וללמוד. הם לא מרוכזים בשעות האחרונות והם לא מסוגלים. אחר כך אנחנו שואלים למה אלימים, למה הם לא מסוגלים ללמוד, למה הם מפריעים, ולמה ולמה ולמה. הנה התשובה. יש כל מיני חוקים דרקוניים, חוקים של משרד החינוך, חוזרי המנהל הכללי ועם כל הכבוד מנהלים לוקחים את החוזרים ושמים אותם על המדף או במגירה ואפילו לא פותחים אותם ומנהגים בניגוד לחוזר ואין אף אחד שאוכף את החוזרים האלה.
טובה בן ארי
זה כמעט מבחינת לשון הרע. את ראית את כל מנהלי בית הספר שלא קראו ושמו אותם במגירה.
אתי בנימין
אנחנו רואים את זה גם בנושא של שעת אפס, אנחנו רואים את זה גם בנושא תשלומי הורים. אנחנו רואים את זה בהרבה נושאים שחוזרי המנהל מנחים והמנהלים בכלל לא מודעים להם - - -
טובה בן ארי
את יכולה להניח שהם לא קוראים אבל את לא יכולה לקבוע.
אתי בנימין
אני נתקלתי בלא מעט מקרים שמנהל בית ספר לא ידע על סעיף שאני דיברתי עליו, הוא לא ידע שהוא קיים בחוזר המנהל הכללי. הוא שאל אם זה מופיע בחוזר המנהל הכללי. בוודאי שהוא כמנהל בית ספר הוא זה שצריך לדעת ולא אני. אבל אלו הן העובדות, הם לא קוראים את החוזרים.
ראובן שטל
נאמר שאני צריך תשע שעות שינה. זאת אומרת שאם אני צריך לקום בשעה 06:00 אני צריך ללכת לישון בשעה 21:00. אם אני מסיים את הלימודים בבית הספר בשעה 16:00 אז יש לי 5 שעות לעצמי, ואם אני מדריך בתנועת נוער, אם אני רוצה להתכונן למבחן, להכין שיעורי בית. חמש שעות אתם מקציבים לי לעצמי. אם אני מדריך בתנועת נוער אני שורף את כל השעות.
היו”ר דני דנון
מתי אתה הולך לישון במהלך השבוע?
ראובן שטל
אני אישית לא לומד שעת אפס. אני משתדל לישון בסביבות השעה 22:00.
היו”ר דני דנון
ולחברייך זו השעה שגם הם הולכים?
ראובן שטל
ממש לא.
איתן ויינרך
ראשית אני שמח שהדיון הזה מתקיים. אני לא אחזור על דברים שכבר נאמרו.


ההורים הם לא איגוד מקצועי וגם לא משרד ממשלתי, זאת אומרת שללכת ולשלוט עד ההורה האחרון יהיה קשה מאוד כי זה בלתי אפשרי. לעומת כל ההורים יש את כל מוסדות החינוך והם נשלטים בדרך כלל על ידי משרד החינוך. לדעתי הוראות חוזר המנהל הכללי שדובר עליו מחייבים אותם, לא אותי, הם מחייבים אותם. לצערי הרבה הרבה מנהלים לא מתייחסים לחוזר המנהל הכללי. ברגע שהוא מנהל הוא עושה מה שהוא רוצה, בכל היבט ולאו דווקא בנושא הזה.
טובה בן ארי
אם כך אני לא מבינה מה תפקידה של מועצת ההורים בתוך בית הספר?
איתן ויינרך
זה לא נושא הדיון כרגע. נוכל לעשות את זה אצלך במשרד או במקום אחר.
טובה בן ארי
זה חלק מהדיון כי זו בניית השפה המשותפת של בית הספר עם ההורים.
איתן ויינרך
לא. כי ברגע שיש חוזר המנהל הכללי זה לא ניתן לשינוי. חוזר המנהל הכללי קובע למנהלים איך לעבוד. אם רוצים לשנות אפשר לשנות ואני אציע לך איך לשנות. אם המועצות האזוריות לא יכולות להסיע בשעה אחת את כל התלמידים אז בואו נשנה, שהיסודיים שהולכים לישון יותר מקודם, כנראה, שהם יתחילו מקודם יותר, חטיבות הביניים יתחילו שעה, שעה וחצי אחריהם והחטיבה העליונה תתחיל שלוש שעות אחרי היסודיים. לאוטובוסים יהיה לעבוד שלוש שעות ועוד שלוש שעות אחר כך בחזרה. זאת אומרת שיש אפשרות אם רוצים. אם השינה חשובה - ומישהו הגיע למסקנה שהיא חשובה, זה מה שייתן לנו את הכיוון ולא משהו אחר, לא אילוץ של אוטובוס, לא אילוץ של מנהל, לא אם יש מזגן או אין מזגן. שאת הכל יעשו.


לא נלקחים כאן הרבה דברים בחשבון. יש כאן ספורטאים מקרב התלמידים שצריכים לקום מוקדם. מי שעוסק בספורט יודע שיש חילוף חומרים ושצריך שינה. ברגע שאין לו את זה זו פגיעה קשה, כאיש שעוסק בנושא הזה אני רואה את זה. גם זה קיים וזה לא בסדר.


אני עומד על כך. שמעתי הרצאה נוספת בעניין הזיכרון, נאמר לי שרק אחרי השעה השישית רק אז מופרש הורמון או הורמונים בנושא הזיכרון. אם זה נכון אנחנו צריכים לאפשר לילד את לישון את השעות האלה. זה לא הילד שהלך לישון בשעה 02:00 כי הוא בילה בפאב בלי שאנחנו נרצה את זה כי ההורים שלו לא מתייחסים אליו, יש את החריגים האלה וצריך למצוא אותם. בשביל זה יש מערכת חינוך, מנהל בית ספר, יועצות, מנגנון שלם של משרד החינוך ושימצא את הילדים החריגים האלה ושיטפל בהם. ההורים ישתפו פעולה, לפחות ההורים המיצגים, ישתפו פעולה עם המערכת הזאת. אני חושב שהנושא של השינה הוא כל כך חשוב ואולי נגלה שכל האלימות שקיימת, אולי אחוז מסוים זה בגלל הנושא של השינה.
היו”ר דני דנון
ישראל נדיבי נציג המועצות האזוריות, אצלכם, לפחות על פי הנתונים, זה גם באישור וגם בלי אישור בגלל המרחק של הסעות. ראשית אתה יודע להגיד לנו באיזה שעה ילדים צריכים לצאת כדי להגיע לבית הספר.
ישראל נדיבי
אני מבקש לומר שקצת אחרי שהתקנה הזאת הותקנה נפגשנו עם המנהלת הכללית דאז, חברת הכנסת היום רונית תירוש, סיכמנו איתה וזה מה שאני חושב שצריך להיות והבנתי גם ממנה, שזה צריך להיות ספציפית למקום. אמרה כאן אתי ויסבלאי שבחוץ לארץ זו החלטה מקומית. אני לא אומר שהחלטה מקומית צריכה להיות החלטת הרשות המקומית. השורה התחתונה שאני הייתי מבקש מהוועדה וממשרד החינוך, בכל מקום יש רשות מקומית, יש את בית הספר, יש את הילדים, החלטה צריכה להיות מקומית.


אני אתייחס למועצות מקומיות וצריך לזכור שגם שם לא הכל אותו דבר, אני אתן דוגמה קיצונית מהערבה כי דיברתי איתם לפני כן והם גם העלו את הנקודה. הערבה זה אזור של חקלאים שכולם קמים מוקדם, גם הילדים קמים מוקדם, אין שום סיבה בעולם שהילדים בערבה יתחילו ללמוד בשעה 08:00. הם מעדיפים להתחיל מוקדם. לא רק בערבה, שנינו במקרה תושבי בית שאן, אין שום סיבה בעולם שלא, צריך להתחשב בשיקולים מקומיים.


אני לא יכול להתווכח עם הפרופסור ואני בטוח שכל מה שהוא אמר זה נכון, אבל הבנתי מכולם וגם ממך ששבע וחצי, שמונה שעות זה סביר. אני בכל פעם משתומם מחדש כשאני שומע את ההורים מדברים, ולכולם יש טענות. להם נורא קשה להגיד לילד שילך לישון בשעה 22:00. מה קרה? הוא ישן שבע וחצי או שמונה שעות, אם הוא ילך לישון בשעה 22:00 והוא יקום בשעה 06:00, הוא יעלה לאוטובוס ב- 06:30 בבוקר והוא יתחיל את הלימודים בשעה 07:15 בבוקר. לא קרה אסון. הילדים בהתיישבות הם לא יותר מסכנים, הם לא נראים יותר 'צפלונגים' מהאחרים, התוצאות שלהם לא פחות טובות. אני אומר שצריך להתחשב בנתונים האלה.


אני רוצה לציין עוד נקודה שלא ציינו אותה כאן ואני מצטער שאני זה שצריך, הילדים בבתי הספר הדתיים מתחילים יותר מוקדם.
היו”ר דני דנון
היום השעה לא כוללת תפילה, היום זה מוסדר.
ישראל נדיבי
אבל כשהיא לא כוללת תפילה זה עדיין כולל את זה שהילד קם ויש את אותן השפעות, אני מעריך שחלקן נכונות, והן קיימות אצלו. אני לא שמעתי שהישגיהם של הילדים הדתיים הם הרבה פחות מאשר אצל חילוניים בגלל שהם מתפללים שעה לפני כן בבוקר.


בסיכומו של העניין הייתי מבקש, זה לא רק לנו למועצות האזוריות, לתת את האפשרות לכל בית ספר דרך הרשות המקומית בתיאום עם הורי הילדים - - -
היו”ר דני דנון
זה חס ושלום.
ישראל נדיבי
לא שמעת אותי עד הסוף, שיקבלו את האישורים ממשרד החינוך, ושמשרד החינוך ישקול לגופו של עניין.
היו”ר דני דנון
במצב הקיים אני חייב לומר מילה, אני הסכמתי עם כל דברייך חוץ מהסיפא, המצב הקיים מבחינה תקנונית הוא מצב נכון, חשבו על ההנחיה בחוזר המנהל הכללי, הוא מאפשר חריגים וזה קיים היום. אני מכיר את מנהלות המחוז, הן דעתניות והן לא תתנה את זה סתם. בפועל זה מצב נכון ואנחנו לא רוצים לשחרר - - -
ישראל נדיבי
אני מסכים שהמצב הקיים נותן הזדמנות נקודתית ומאפשר לדון בכל מקום ומקום.


אני רוצה להתייחס לגבי האוטובוסים, האוטובוסים הצהובים של הרשויות המקומיות עובדים בממוצע שלוש ארבע שעות כי הם לא יכולים. אם אנחנו נחריף את הבעיה הוא יעבוד עוד פחות, נכון שאת העלויות הכספיות לא נעים לעלות אבל גם כסף חשוב. אם אנחנו יכולים לתת לאוטובוס לעשות שני סבבים במקום סבב אחד אז חסכנו חצי מההוצאות. גם זה חשוב.
היו”ר דני דנון
אני מבקש מפיני קבלו מהמרכז לשלטון המקומי. בבקשה.
פיני קבלו
אני רוצה באמת להוסיף לדברים של ידידי, שכני במועצות האזוריות ושכני גם לבית שאן ולעמק.
קיבלנו את הרשימה רק הבוקר, ניסינו להשיג את רשימת הישובים ואם הייתה לי קודם יכולתי לבוא לישיבה אחרי בדיקה עם כל רשות ורשות לגבי הסיבות למה פנו ודרשו להתחיל בשעת אפס, וזאת הסיבה שאין לי כרגע תשובות. בבירור שעשיתי על בסיס אקראי של בבדיקה טלפונית מהבוקר, אני חושב שצריך להשאיר איזה חופש פעולה מקומי. ישנן סיבות של מרחקים, ישנן סיבות של עומסי תנועה, מקומות שבהם הטמפרטורה חמה כמו בעמק. לדעתי במקומות חמים זה בריא יותר להתחיל בשעה מקודמת, יש מקומות של תפילת הבוקר שהיא חשובה. ישנם אילוצים שמונחתים ואני יכול לתת דוגמה מבית שאן שהייתי צריך להוציא הסעות לאולפנה בעפולה של שניים שלושה אוטובוסים והסעה לבית ספר לחרדיות בטבריה, הם היו יוצאים מקודם מאוד כדי להגיע בשעה 07:00 לשעת האפס ולכן ההסעה ייתה צריכה לצאת בסביבות 06:15 וכבר בשעה 06:00 הילדים היו צריכים להגיע לתחנות האיסוף כדי לנסוע. יש דברים שנכפים על המערכת ודורשים מאיתנו הרשויות המקומיות להתמודד ולענות לצרכים של כל התלמידים.


לדעתי בעניין הזה חייבת להישאר גמישות ולאפשר אישור ברמה המקומית וכמובן בהסכמת משרד החינוך, אגב אני בדקתי שבמרבית המקומות המפקחים המחוזיים כן אישרו את זה. אני גם רואה בהשכמה המוקדמת ערך חינוכי, אותם תלמידים מתגייסים אחרי שנה או שנתיים ואנחנו יודעים בדיוק באיזה שעה משכימים בצבא, לא קורה שום אסון. בצבא העומסים לא פחותים וגם התנאים לא פחותים. בעניין הזה אני לא נכנס לתחום המדעי אבל תאפשרו ברמה המקומית להתמודד עם הבעיות, אלו הן בעיות לא קלות: ויסות הסעות, מרחקים, הורים שמבקשים.
היו”ר דני דנון
גם אני גר במועצות מקומיות, אנחנו מדברים על שעת התחלת הלימודים בכיתה. אנחנו לא מדברים על השעה בה התלמידים צריכים להיות בתחנת ההסעה. יש מועצות אזוריות שההסעות הן כחצי שעה, ארבעים דקות ובלי קשר לאיחורים. מבחינת הילד ההתייצבות שלו להסעה זה כשהוא כבר מוכן, הוא נוסע כחצי שעה באוטובוס ואחרי זה מגיעה בשעה 08:00 לשיעור, קח בחשבון שישנם ילדים שכדי להגיע בשעה 08:00 לשיעור, במושב שאני גר בשעה 07:10 הילדים יושבים בתחנה ומחכים להסעה שתביא אותם לתחילת השיעור של 08:00.
פיני קבלו
יש מקומות שמערך הלימודים הוא די גדול ולכן גם מתחילים בשעת אפס את תחילת הלימודים כדי להספיק לתת לתלמיד את כל השעות שבית הספר רוצה לתת.


אנחנו מוכנים לשתף פעולה בנושא הזה, אנחנו מוכנים לתת את חלקנו ולהקפיד על כך. אבל צריך לתת את הדעת לצרכים המקומיים. אנחנו בשיתוף פעולה עם משרד החינוך, ואנחנו עושים את זה יפה מאוד. במקום שהרשות המקומית ומשרד החינוך מוצאים לנכון כן לתת את ההיתר אנחנו נפעל בהתאם. אם יהיה משהו גורף אנחנו נצטרך להתמודד עם זה ולשתף פעולה, אנחנו לא נצא נגד משרד החינוך ולא נגד החקיקה שקובעת את שעת האפס.
היו”ר דני דנון
ההיתרים שניתנו, האם יש לנו מחקר לגבי השנים הקודמות והאם נותנים כעת יותר או פחות? לא בדקנו את העניין. אולי טובה בן ארי תאמרי לנו.
אתי ויסבלאי
אני שאלתי ונאמר לי שזה שנתון לשיקול הדעת למנהל המחוז, אין קריטריונים ברורים.
היו”ר דני דנון
אני חייב לומר משפט לטובת משרד החינוך. ראיתי את הנתונים ולא נכנסתי לכל הסיבות בכל בית ספר, אבל המספרים של ההיתרים סבירים. התופעה הרבה יותר גדולה וכנראה יש בעיה בפער הזה.
יהודה סקר
אני מושבניק בעברי, מפקד גדוד במילואים, וממרומי 63 שנותיי אני מתעורר בשעה 05:00, כי במושב מתעוררים מוקדם, היו לנו 50 פרות וצריך לחלוב אותן. אני נוגע בשני דברים נוספים. יש לי בן בכור ושלושה נכדים במושב עין יהב, בית הספר שלהם נמצא במרחק של 20 דקות מעין יהב, אבל לאוטובוס הצהוב שצריך לאסוף אותם לוקח למעלה משעה, את הדברים האלה צריך לקחת בחשבון. שוחחתי אתמול בערב עם הבן, הוא מפקד יחידת חילוץ בערבה, הוא היה עסוק עד חצות בחילוץ תלמידים בערבה, וכדאי שישימו לב קצת יותר בערבה, לא קורה להם שום דבר. יש להם הרגלי חיים, אני אומר שיש תיאוריה ויש מעשים.


טובה בן ארי, אי אפשר להכריח ילד בכיתה יא' ללכת בשעה 23:00, אני בוועד ההורים של בית הספר הימלפרב, אדוני בבית הספר הזה לומדים תלמידים מכפר אדומים ומגיעים בתחבורה ציבורית, בשעה 06:00 הם צריכים לצאת כדי שהם יגיעו לתפילה בשעה 06:30, לפעמים התפילה נמשכת יותר וצריכים לקחת את זה בחשבון וכמו שאדוני יודע שבימי שני וחמישי קוראים בתורה ולכן התפילה נמשכת שעה. אם ישנו את כל ההסדרים האלה אז יפסידו שעות.


בבתי הספר, אגב התנסיתי כי גרתי במדרשת בן גוריון ושני הגדולים שלי נסעו גם שעה וחצי ולא חצי שעה. שעה וחצי לאסוף - - -
היו”ר דני דנון
זה רע מאוד.
יהודה סקר
אני סכים איתך, לכן אני אומר לך שיש מגבלות וכמו שהחברים כאן ואני מכיר איך הם עושים את העבודה, יש הוצאות ואין בררה. הבן שלי היה יוצא ממדרשת בן גוריון וכדי להגיע לאשל הנשיא הוא היה עושה סיבוב של שעה וחצי, זאת אומרת שביום הוא שלוש שעות בדרכים.
קריאה
מה אתה מציע? לא הבנתי.
יהודה סקר
ראשית לתת אוטוריטה למנהל בית הספר או לראש המועצה שיחליטו.


יש גם את העניין של התחבורה הציבורית, כשתחבורה ציבורית מגיע פעם בחצי שעה אי אפשר, אי אפשר לומר לתלמיד תצא ב- 07:00, הוא צריך להתאים את עצמו לזמני התחבורה הציבורית. אני מדבר על שעת התחלה.
היו”ר דני דנון
לכן אנחנו מדברים כאן על שעת התחלה שהיא 08:00, כי ברור לנו שכדי שתלמידים יגיעו בשעה 08:00 לבית הספר, זה פרטני כי יש כאלה שצריכים לצאת רק רבע שעה לפני כן מהבית ויש כאלה שצריכים חצי שעה, לכן ההקפדה על שעה 08:00 היא חשובה כי לכל אחד לוקח אחרת, יש מי שלוקח לו שעה ואם הוא צריך להיות בשעה 07:30 אז כבר בשעה 06:30 הוא נמצא בתחנה.
יהודה סקר
לקראת הדיון אני שוחחתי עם אחת האמהות של תלמיד מבית הספר הזה שגר בכפר אדומים, יש שם כ- 50 תלמידים מבית הספר הימלפרמב, הם בשעה 06:00 יוצאים מהבית כדי להגיע לבית הספר בשעה 07:30.
ראובן שטל
אני רוצה לשאול שאלה, הגוף של התלמיד איך הוא יודע שזו הסעה או בית ספר, הרי ההשפעות הן אותן השפעות אם אני מתעורר בשעה 06:00 כדי להיות בשעה 07:00 לבית הספר או אם אני מתעורר בשעה 06:00 כדי להיות בשעה 08:00 בבית הספר.
היו”ר דני דנון
בהחלט ולכן אנחנו שמים כאן את הדגש על שעת התחלת הלימודים כשלוקחים בחשבון שזה לוקח בין שעה לשעתיים, תלוי איפה אתה גר ומהו המרחק לבית הספר כדי להגיע.
לובה שקרוב
אני רוצה להכיר לכולם מושג שנפוץ מאוד אצלנו בבית הספר, והוא ההשעיה הרוחבית. יש השעיות שמשעים את התלמיד מבית הספר והוא לא מגיע לבית הספר, ויש השעיה רוחבית שתלמיד שכנראה ביצע איזה מעשה מענישים אותו והוא בא כל השבוע בשעת האפס, במקרה של בית הספר שלי זה 07:40 ומסיים בשעת המקסימום, זה היה בחטיבת הביניים וזה היה בשעה 14:00. זה נקרא השעיה רוחבית והמורים מחלקים את זה חופשי אצלנו בבית הספר.
היו”ר דני דנון
המורה מטיל את העונש הזה?
לובה שקרוב
המורה, ולא צריכים אישורים מיוחדים.
היו”ר דני דנון
את מי שאתה מכיר, לאיזו תקופה קיבל השעיה רוחבית?
לובה שקרוב
לשבוע. אתה פשוט מגיע ומחתים אצל המזכירה שחותמת שהגעת ואתה שם בתא של המורה.
היו”ר דני דנון
אני רוצה לבקש מחברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי לומר דברים.
אנסטסיה מיכאלי
תודה רבה ליושב ראש הוועדה דני דנון, זו לא הוועדה שלי ואני בדרך כלל לא השתתפתי בדיונים כאן כי אני לא חברה בה, יש לי כעת דיון בוועדה לקידום מעמד האישה אבל הבאתי לכאן צוות של ילדים שמתעוררים די מוקדם בשעות הבוקר כדי להתחיל את הלימודים בשעה 08:00. אני הבנתי שהמטרה להגיד שמשעה 08:00 מתחילים הלימודים ולא לפני ואני מניחה שגם לא אחרי כי צריך לקחת בחשבון שגם יש הורים שעובדים וצריכים להספיק להגיע לעבודתם.


אני מברכת את הדיון הזה ובאמת תודה רבה על כך שאתם משתתפים בדיון. מצוקת הנסיעות קיימת וזה לא פשוט להתייחס לכל עניין ועניין כי יש הרבה סיטואציות בערים, בקיבוצים, מושבים שונים אבל אני מאחלת לכם בהצלחה. זו יוזמה מבורכת ובשעה 08:00 שכולם יהיו בבית הספר.
היו”ר דני דנון
אני רואה את הילדים שלך שהגיעו. אנחנו דואגים לזכויות שלהם, כשהם יגדלו שלא יצטרכו לקום מוקדם.
משה אבן
שלום לכולם. כנציג האיגוד המקצועי של המורים, אני מברך את הדיון בעניין הזה, הנושא הזה פותח לנו צוהר קטן למה שקורה בבתי ספר ולאחריות שיש היום למנהלים בבתי ספר בנושא פתיחת יום לימודים.


להגיד שהיום כהנחיה יש פתיחת לימודים בשעה 08:00 וזה דבר טוב. אני בעד שיבדקו נקודתית כי אני מכיר כל מיני מקומות שלהתחיל בשעה 08:00 זה כמעט אמצע היום מבחינתם, למשל בישובי הערבה, אילת, או במקומות אחרים שהטמפרטורה בשעה 08:00 זה כמעט אמצע היום. מבחינתם, וזה גם רצון התלמידים להתחיל מוקדם. לדעתי צריך להיות אישור נקודתי לאותו מקום. כתושב במועצה אזורית מסוימת אני מודע לנושא ההסעות, אפשר להתגבר גם בעניין הזה, לפעמים רוצים לחסוך וזה לעיתים על חשבון התלמידים, לפעמים כדי הסיע מרחקים קצרים מנסים לעשות הסעה כפולה. עושים שם רוטציה ואפשר למצוא ילדים שקמים מאוד מקודם בסמסטר אחד ובשני ילדים אחרים קמים מוקדם יותר. לדעתי שיקבלו אישורים נקודתית כי אם אין אישור נקודתי אז שהלימודים יתחילו בשעה 08:00.


ישנם בתי ספר שאני מברך באופן אישי על היוזמה, באזור שלי מושב ליד רחובות מושב סתריה, אבל הסניף שלי באיגוד המקצועי ארגון המורים הוא פה בירושלים, שהוא כולל את מודיעין, רעות, בית שמש עד ירושלים כולל חצי ירושלים. ישנם בתי ספר ומנהלים שרוצים לעשות שעת אקטואליה או רבע שעה, ואז מתחילים את יום הלימודים ברבע ל.. -- - -
היו”ר דני דנון
זה קורה אצלכם עכשיו?
משה אבן
אני מדבר על בית ספר שאני מכיר אישית. למורים רבע השעה הזאת זה לא 15 דקות, זה הרבה יותר מזה, כי מי כמונו יודע שכדי להגיע ברבע ל.. אתה צריך לתכנן את כל הבוקר, אני מדבר מצד המורים והעובדים. גם פה ישנה בעיה ופתרו אותה נקודתית.


אני מקבל את המחקר שנעשה ואני רוצה להגיד שצריכה להיות גם אחריות, שמעתי כאן את האנשים וגם אני מגדל ילדים, שלושה ילדים בוגרים במדינה, זאת גם האחריות של ההורים מתי להגיד לילד ללכת לישון. כשם שבצבא יש היום הקפדה על 6 שעות שינה ואוי למפקד שלא יאפשר לחייל שלו 6 שעות, זו אחריות. אם לסגן מפקד בן 21 ישנה אחריות, בוודאי ובוודאי לנו כהורים צריכה להיות אחריות על הילד. אני לא רואה מצב שילד הולך לישון בשעה 21:00 או 22:00. ולא נשלה את עצמנו, אנחנו הורים לילדים ואנחנו יודעים בדיוק מה קורה בבית בשעות האלה. אבל בוודאי לא ללכת לישון בשעה 02:00. ישנה גם את האחריות ההורית כי אם מחר יש בחינה הילד צריך להיות מספיק בוגר כדי ללכת לישון מוקדם. אני מציע שכן תהייה הקפדה ושתהייה הנחיה.
היו”ר דני דנון
אני רוצה להודות למועצת התלמידים שהציפו את הנושא הזה. אני מקריא את החלטת הוועדה.


הוועדה לזכויות הילד רואה בחומרה רבה את התופעה שבתי ספר רבים פועלים בניגוד לחוזר המנהל הכללי, ומתחילים את הלימודים לפני השעה 08:00.


הוועדה רשמה לפניה את התחייבות משרד החינוך לאכוף את חוזר המנהל הכללי משנת 2003.


הוועדה השתכנעה מהעובדות שהוצגו בפניה שמחסור בשעות שינה פוגע בבריאות הילדים.


הוועדה תפיץ בקרב מנהלי בתי ספר את המידע שנאסף בנושא להגברת המודעות.


הוועדה מבקשת לקבל תוך 14 יום תשובות פרטניות ממשרד החינוך לרשימה שהוצגה לוועדה על ידי מועצת התלמידים.


הוועדה קוראת להגברת שיתוף הפעולה בין הגופים השונים.

אני מודה לכל החברים ולכל הנוגעים בדבר. אני חושב ששיתוף הפעולה חשוב. טובה בן ארי, חשוב לנו לקבל תשובות פרטניות לגבי כל מקום כדי שנדע באמת את היקף הבעיה ונגביר את המודעות ונוכל לתקן.

תודה רבה הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:00

קוד המקור של הנתונים