ישיבת ועדה של הכנסת ה-18 מתאריך 27/05/2009

פגיעה קשה בספורט הישראלי נוכח ביטול שידורי ספורט עקב החלטת מועצת הכבלים והלוויין

פרוטוקול

 
PAGE
ועדת הכלכלה

26
27.05.2009


הכנסת השמונה-עשרה


נוסח לא מתוקן

מושב ראשון

פרוטוקול מס' 15

מישיבת ועדת הכלכלה

יום רביעי, ד' בסיוון תשס"ט, 27 במאי 2009, שעה 09:30
סדר היום
הצעה לסדר היום (דיון מהיר): פגיעה קשה בספורט הישראלי נוכח ביטול שידורי ספורט עקב החלטת מועצת הכבלים והלוויין, של חבר הכנסת יריב לוין
נכחו
חברי הוועדה: אופיר אקוניס – היו"ר

אורי אורבך

דני דנון

יצחק וקנין

אחמד טיבי

רוברט טיבייב

איתן כבל

יריב לוין

חמד עמאר

עפו אגבאריה

עמיר פרץ

כרמל שאמה

נחמן שי
מוזמנים
שרת התרבות והספורט, לימור לבנת

חבר הכנסת איתן כבל

ניצן חן – יושב ראש המועצה לשידורי כבלים ולוויין

שרון שמש – מינהלת הסדרת השידורים, המועצה לשידורי כבלים ולווייןמשה גורלי – יועץ המועצה לספורט, המועצה לשידורי כבלים ולוויין

יהורם מלכה – מיועד למנכ"ל משרד התרבות והספורט

יגאל לוי – סמנכ"ל משרד התקשורת

פיני קבלו – סמנכ"ל קשרים עם הכנסת, המרכז לשלטון מקומי

אדר זהבי – מנכ"ל חברת צ'רלטון

מיכל ריבלין – מנהלת מחלקת ערוצים ורגולציה, חברת HOT
מיכל רפאלי-כדורי – סמנכ"לית רגולציה וניהול משפטי, חברת HOT
רתם קמר – סמנכ"ל ההתאחדות לכדורגל

אבנר קופל – יו"ר מינהלת ליגת העל בכדורסל

מיטל בשרי – מנהלת תחום טלקומוניקציה, המועצה לצרכנות

עו"ד נסים מזרחי – יועץ משפטי, המועצה לצרכנות

עו"ד גל וולקוביץ', מחלקה משפטית, אמון הציבור

שי שני – יושב ראש איגוד הכדורסל

צביקה שרף – מאמן לאומי, נבחרת הגברים, איגוד הכדורסל

שי לב – מנהל פיתוח עסקי, אתר ONE
אודי מילנר – מנכ"ל אתר ONE
אריק קפלן – יושב ראש איל"ת – התאחדות ישראלית לספורט תחרותי לא אולימפי

דורון שמחי – יושב ראש הוועד האולימפי, איגוד הכדור-יד

אבי בר – מנכ"ל ערוץ הספורט

משה קונינסקי – מנהל התאחדות הספורט לבתי הספר

גרה חכאמת – מנהל המחלקה הערבית, ערוץ הספורט

מאיה חסון – כתבת חדשות הספורט

רוני בראון – כתב חדשות הספורט

מירי נבו – כתבת חדשות הספורט

רון קופמן – חדשות הספורט

מודי בר-און – חדשות הספורט

גילי בורנשטיין – ערוץ הספורט
מנהלת הוועדה
לאה ורון
ייעוץ משפטי
אתי בנדלר
רשמת פרלמנטרית
הילה לוי
הצעה לסדר היום (דיון מהיר)
פגיעה קשה בספורט הישראלי נוכח ביטול שידורי ספורט עקב החלטת מועצת הכבלים והלוויין
היו"ר אופיר אקוניס
בוקר טוב, אנחנו פותחים את הישיבה של ועדת הכלכלה בעקבות הצעה לסדר היום (דיון מהיר), של חבר הכנסת יריב לוין בנושא: פגיעה קשה בספורט הישראלי נוכח ביטול שידורי ספורט עקב החלטת מועצת הכבלים והלוויין. מאז שהדבר עלה לסדר היום כמעט יכולתי לחשוב שהאומה כולה דרוכה לדבר הזה בעקבות עשרות רבות של שיחות, טלפונים ושיחות שכנוע שכמותם לא ידעתי סביב שום ישיבה של הוועדה הזאת בנושאים שאינם פחות חשובים לעם כגון: החשמל, המים, רשות התעופה האזרחית וכדומה, שכבר עסקנו בהם. אני מזכיר שהוועדה הזאת רואה את טובתו של הצרכן הישראלי ולא את טובתו של אף אחד אחר. חבר הכנסת לוין, על פי התקנון תציג את בקשתך, בבקשה.
יריב לוין
תודה רבה. אדוני היושב ראש, אני רוצה לומר בפתיחת דבריי שהוועדה לא באה להחליף את מועצת הכבלים והלוויין. שנית, לגמרי ברור לנו שנקבעה פה מדיניות שבאה ממקום טוב ומחשיבה לשפר בעיה קיימת ואני מודה שאני לא אספיק לקרוא את כל החוברת על זליגת התכנים, אבל אנחנו יודעים שקיימת בעיה. התוצאה הסופית של הכוונות הטובות, כפי שקורה פעמים רבות, היא תוצאה שמביאה אותנו למקום שאנחנו, כוועדה שמייצגת את הציבור, לא יכולים להשלים אתו וצריכים לפחות לעשות את מה שאנחנו יכולים ואת מה שבסמכותנו, וזה להביא את הזעקה הציבורית ואת הצרכים שקיימים בפני הגורמים המתאימים, קרי: מועצת הכבלים והלוויין, בתקווה שתיענו לנו ובכל זאת תבחנו את העניין מחדש.


בהחלטה מה-18 בנובמבר 2008, מוגדרות מטרות המדיניות. הוגדרו שתי מטרות: מטרה אחת היא לרכז שידורם של משחקים חיים בתחום הכדורגל, הכדורסל והטניס במספר מצומצם של ערוצים. המטרה השנייה היא להבטיח כי משחקים מרכזיים ממפעלים אלה ימשיכו להיות משודרים בערוצים בעלי נגישות גבוהה, כשההגדרה לעניין הזה, לפחות במקרה הזה היא ערוצים שעליהם מנויים לפחות 30% ממנויי הכבלים והלוויין. בכל הכבוד, נדמה לי שהמטרות האלה הן לאו דווקא המטרות שהציבור ואנחנו היינו מצפים לראות כקווים מנחים שלאורם מנסים לגבש את המדיניות.


לטעמי יש שתי מטרות שצריכות לעמוד לנגד עינינו: המטרה הראשונה היא מקסימום שידורים בערוץ פתוח, ואין הכוונה רק לעניין כמותי אלא גם איכותי, כלומר מקסימום שידורים בענפים ובתחומים שמעניינים יותר ונוגעים לכל בית בישראל. הפרמטר השני הוא לנסות לבנות את מתכונת השידורים בצורה כזאת שתקדם ותעזור לספורט הישראלי, ותסייע בעיקר לאותם ענפים שבהעדר הפלטפורמה הזאת עלולים להיעלם או לסבול ממצב שבו בהעדר חשיפה אין להם יכולת לגייס חסויות ומכאן גם לקדם את הפעילות שנעשית שם.


אני בטוח שההחלטה התקבלה אחרי בחינה מקיפה ושיקולים מקצועיים ביותר, אבל בשורה התחתונה כאשר האדם יושב מול הטלוויזיה, לוחץ על השלט רחוק ורוצה לראות את הדברים שהוא מצפה למצוא שם, בשלושה דברים, לטעמי, ההחלטה הזאת לא עונה על המטרות שהצגתי קודם. שלושת התחומים הם כדלקמן: 1. הבטחת חשיפה מתאימה של ענפי הספורט, שאפשר לקרוא להם דלי חשיפה, אולי זאת ההגדרה הנכונה. לפעמים מספר גדול מאד של אנשים עוסקים בענפים האלה ומתעניינים בהם, אבל החשיפה הציבורית והתקשורתית שלהם מועטה מאד. ההחלטה הזאת לא רק שלא משפרת את מצב החשיפה שלהם אלא ההיפך הגמור והתוצאה שלה היא גדיעת מקור המימון של השידורים האלה, שנעשים על ידי ערוץ 5 ו-5+. התוצאה של המהלך הזה, כפי שבאה לידי ביטוי גם בפנייה של האיגודים שנעשתה אליי, ואני מניח שגם אל אחרים, וגם בהודעה שהם קיבלו מערוץ 5 ו-5+ על צמצום דרמטי בהיקף השידורים שלהם, היא ניתוק בלון החמצן שמקיים את הענפים האלה. צריך להבין שבהעדר חשיפה תקשורתית אין חסויות, אין עניין ציבורי, אין יכולת למשוך נוער וילדים לעניין באותו ענף והשרשרת הזאת מביאה בסופו של דבר לגוויעה איטית אבל מובטחת של אותם ענפי ספורט.
היו"ר אופיר אקוניס
נוער וילדים – זה לא אמור להיות בטלוויזיה החינוכית? יש משחקי גמר לתיכונים, לחטיבות הביניים ואולי זה מתפקידה של הטלוויזיה החינוכית לשדר את זה. היא משדרת שידורי אקטואליה ודברים שונים מהסוג שאינו בתחום המנדט של הטלוויזיה החינוכית.
יריב לוין
הכוונה שלי היא לאו דווקא לשידור משחקים של נוער וילדים אלא לשדר את משחקי הליגות המובילות ואת אליפות ישראל בענפים אישיים כדי שהנוער יגיע לענפים האלה דרך זה שהוא ייחשף לענפים אלה ברמות הגבוהות שלהם, דבר שיכול ליצור אצלו את הרצון להיכנס לענף הזה בין כספורטאי פעיל ובין כצופה שמגיע לאירועים עצמם ולכך אני מכוון.


הנושא השני הוא ליגת העל בכדורגל וכאן התמיהה שלי אפילו גדולה עוד יותר. כולנו יודעים שיש החלטה להגדיל את ליגת העל בעונה הבאה ל-16 קבוצות, כלומר בכל מחזור יהיו שמונה משחקים במקום שישה משחקים. ההחלטה הזאת התקבלה במידה רבה מתוך מחשבה להביא את הכדורגל לפריפריה ונדמה לי שבזכות ההחלטה הזאת הצליחה הפועל באר-שבע לחזור לליגת העל.
עמיר פרץ
אל תגזים, הפועל באר-שבע הובילה את הכדורגל במדינה.
יריב לוין
הפועל באר-שבע היא מועדון מפואר בכדורגל הישראלי. הכדורגל הישראלי סבל מהעובדה שמזה מספר שנים, שהקבוצה הזאת שיש לה מקום של כבוד בליגת העל לא הצליחה להגיע לליגת העל. זאת עובדה מצערת, ולשמחתנו, הקבוצה הזאת עלתה השנה לליגת העל כמו קבוצות פריפריה אחרות – הפועל עכו, למשל. אם כבר נעשה מהלך שמטרתו לאפשר לקבוצות האלה לאפשר לשחק בליגת העל על מנת להרחיב את הליגה ולהביא אותה גם למקומות שהיא לא היתה בהן קודם לכן, ההגיון אומר שבד בבד נבטיח את זה שהאוהדים של הקבוצות האלה יוכלו לראות המשחקים שבהם משחקות הקבוצות שלהם.

המציאות שנוצרה בדיוק הפוכה משום שברגע שמשודר רק משחק אחד מתוך כל משחקי המחזור בליגת העל, וקודם הקבוצות האלה היו בליגה השנייה ושודר משחק אחד שלהן מכל שישה משחקים – הן היו קבוצות צמרת ולכן שודר מספר רב יחסית של משחקים שלהן לאורך העונה – ברור לכולנו שבמצב שנוצר עכשיו ישדרו את בית"ר ירושלים, את הפועל תל-אביב, את מכבי תל-אביב ואת מכבי חיפה וקבוצות כמו הפועל באר-שבע ישודרו פעם או פעמיים בשנה במקרה הטוב, אם בכלל. לטעמי זה מצב בלתי סביר. אני חושב שאנחנו, כוועדה, ואני מצפה שגם הרגולטור, כמי שאמון על האינטרס הציבורי, לא יכולים להשלים אתו. אגב, הגדלת הליגה והעובדה שיש לנו היום שמונה משחקים בכל מחזור, כלומר יש יותר שידורים, מאפשרות להגדיל את מספר השידורים שמשודרים בערוץ פתוח ומגיעים לכלל הציבור.


בעיה שלישית שאני יכול להצביע עליה היא סוגיית הליגה האנגלית. הליגה האנגלית היא בוודאי ליגת הכדורגל הפופולרית ביותר בישראל מתוך הליגות הזרות. יתרה מכך, מאז שיוסי בניון משחק בליברפול, שהיא קבוצת צמרת בליגה האנגלית עלתה מידת העניין פי כמה, אבל המציאות היום היא שילד במדינת ישראל שגר באופקים או בחצור, אם אין לו 50 שקל לשלם, הוא לא רואה את יוסי בניון בליגה האנגלית לאורך כל העונה אפילו לא פעם אחת. כל זה משום שהתקבלה החלטה שאפשרה להוציא את הליגה האנגלית מהמסגרת המחייבת של שידורים בערוצים פתוחים ויצרה בפועל מצב שליגה אנגלית לא קיימת היום בכלל על לוח שידורי הספורט אלא אם אתה משלם כסף, ולא מעט. המצב שבו יוסי בניון, הילד שגדל בדימונה, הוא לעשירים בלבד, הוא מצב בלתי נסבל. זה מצב שאני מצפה שהרגולטור יתערב בו וידאג שיימצא לעניין הזה פתרון כזה או אחר. יכול להיות שהפתרון הוא לא לשדר כל מחזור, אבל גם הקיצוניות השנייה, שבה לא משדרים בכלל היא בלתי סבירה ובלתי מתקבלת על הדעת.


אני רוצה להדגיש שאנחנו לא באים להחליף את הרגולטור, אנחנו לא באים להיכנס לניתוחים המקצועיים ולשאלות כגון: כמה הפרו? מי הפר ואיך הפר? אנחנו בטוחים שבעניין הזה אתם עושים את העבודה הטובה ביותר ועוקבים אחרי הדברים, אבל בשורה התחתונה אנחנו מצפים לקבל איזשהו מוצר כדי שהצופה שיושב בבית יאמר שהוא קיבל לפחות את המינימום המתחייב, הוא יכול לראות את הקבוצה שלו מידי כמה שבתות, הוא יכול לראות את הליגה האנגלית מידי פעם, הוא יכול לראות את יוסי בניון אחת לכמה פעמים ולא לעמוד במצב שבו בהעדר יכולת לשלם עבור השידורים האלה, ציבור שלם נשאר מחוץ למעגל הצופים במשחקים האלה.


לסיכום, הייתי מציע שהוועדה תקבל החלטה שממליצה למועצת הכבלים והלוויין לדחות במספר חודשים את היישום של ההחלטה שלה. זה יכול להיות חודשיים-שלושה ואם תעבדו מהר זה יכול להיות גם חודש. אני מצפה שהוועדה תדחה את יישומה של החלטת המועצה, תבקש ממועצת הכבלים והלוויין להציב לנגד עיניה את שלוש המטרות שהצגתי כאן קודם ולטעמי צריך לעבוד בעניין הזה מהר כי ליגות העל ושאר הליגות נפתחות בעוד מספר חודשים. יש לנו בדיוק את חלון הזמן עכשיו, עם סיום העונה הזאת ולפני תחילת העונה הבאה, לטפל בדברים על מנת שנגיע לתחילת העונה הבאה עם לוח שידורים שיענה על הצרכים של הציבור במדינת ישראל וישמור על ענפי הספורט שזקוקים לחשיפה במסגרת השידורים האלה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה לחבר הכנסת לוין. שרת הספורט והתרבות, שצריכה לצאת לאירוע אחר, רוצה לומר כמה דברים. בבקשה, השרה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
תודה לך, אדוני יושב ראש הוועדה. אני רוצה קודם כל לברך אותך. לא בירכתי אותך מאז שהתמנית ליושב ראש הוועדה. ברכות להצלחתך.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
אני אדבר בקצרה ואני מתנצלת מראש על כך שלא אוכל להישאר להמשך. אני צריכה לנאום בכנס מועצת הפיס לתרבות ואני כבר אאחר לשם, אבל בכל זאת רציתי להיות כאן לפחות בפתח ישיבת הוועדה ואני מודה לך על כך שאפשרת לי את זה.


ראשית, זו ממשלה חדשה ואני חדשה בתפקידי כשרת הספורט. הסוגיה הזאת הונחה לפתחי כתוצאה מפנייה של 13 איגודי ספורט שפנו אליי במכתב, שורה מאד ארוכה ומכובדת של איגודים, החל מהתאחדות ספורט לבתי הספר, שהיא חשובה, וכלה באיגוד הכדורסל, התריאטלון, השיט, הטניס, טניס השולחן ועוד כהנה וכהנה איגודים חשובים, שלא הזכרתי את כולם כאן. כל אלה פנו אליי במכתב מאד מרשים שלא יכולתי שלא לקחת לתשומת לבי. אני מכבדת מאד את המועצה ולא מנסה לרגע אחד להיכנס לגדר הסמכויות של מועצת הכבלים והלוויין. אני מכבדת מאד את העבודה שנעשתה ואני מבינה שנעשתה עבודה במשך למעלה משנה ואני מבינה שהיו גם שימועים בפני הוועדה. אני מכבדת את העבודה הזאת, את החלטות המועצה ואין לי שום כוונה להיכנס לשיקולים או לטעון טענות כאלה ואחרות לגופו של עניין ולגופה של ההחלטה. זה לא בתחום סמכותי ואני לא מתכוונת לעשות כן. אני אומרת את זה מראש באופן הברור ביותר.


עם זאת, יש כאן טענות שאינני יכולה שלא להתייחס אליהן שכן הספורט לא רק חשוב ולא רק מתוקף תפקידי אלא יש אינטרס הציבור. אינטרס הציבור הוא שכמה שיותר אזרחים וצופים יוכלו לראות כמה שיותר שידורים, כמה שיותר ספורט הן כפי שהיטיב להגדיר את זה קודם חבר הכנסת יריב לוין, משידורי ליגת העל, מהשידורים הרגילים, המשחקים והתחרויות בכלל הענפים, לא רק בכדורגל ובכדורסל אלא גם בענפים אחרים. כפי שאמרתי, כל כך הרבה איגודים פנו גם מתחומים אחרים ומענפים אחרים, קבוצתיים, אישיים, תחרותיים, גם כאלה שאינם אולימפיים וגם כאלה שהם אולימפיים.

נמצאים כאן נציגים מאיל"ת, שמאגדת 30 איגודי ספורט אחרים שאינם אולימפיים ועוד כהנה וכהנה. אינטרס הציבור הוא שכמה שיותר צופים יוכלו לראות אותם בערוצים הפתוחים אבל ישנה בעיה. לכאורה הכל פשוט, הכל מובן מאליו וזה בדיוק מה שרוצה מועצת הכבלים, שכמה שיותר צופים יוכלו לראות משחקים בערוצים הפתוחים ללא תשלום ולא באותו ערוץ שמדובר עליו, ערוץ LIVE.
ניצן חן
הציבור כבר שילם 250 שקל לחבילת הבסיס. לא צריך לשלם שוב ושוב.
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
זה ברור לי לגמרי. אתם הגשתם את הספר עב הכרס הזה?
ניצן חן
לא.
אהוד מילנר
אתר הספורט ONE.
היו"ר אופיר אקוניס
אתם צריכים לכתוב את זה על החוברת.
לאה ורון
ציפיתם שחברי הכנסת יקראו את כל החומר הזה לפני הישיבה?
שרת התרבות והספורט לימור לבנת
לכאורה, זה נראה פשוט אבל מסתבר שהדברים אינם כה פשוטים כפי הנראה, משום שכפי שציינו אותם 13 איגודים במכתב שהם שלחו אליי, וכנראה גם לאחרים, אם אכן ייסגר הערוץ הם לא יוכלו לקבל חסויות, הם לא יוכלו לקבל ספונסרים משום שהם לא ישודרו ובעצם לא יוכלו להתקיים, לא יוכלו להמשיך את הפעילות שלהם באותה דרך שבה הם היו עד עכשיו. יש כאן סכנה חמורה לאותם איגודים ואני מקווה, אדוני היושב ראש, שתשמע לפחות נציגים שלהם במהלך הישיבה. הם הסבירו באופן ברור מדוע יש כאן סכנה חמורה לאיגודי הספורט, דווקא הקטנים יותר, אותם אלה שממש מרגישים סכנה להמשך פעילותם באותה מתכונת שהיתה עד עכשיו.


אני חוזרת ואומרת שמועצת הכבלים היא גוף מכובד ואני לא נכנסת לגדר שיקוליו, אבל בנסיבות שנוצרו הייתי מבקשת שמועצת הכבלים אולי תיקח פסק זמן נוסף כדי לשוב ולשקול את החלטתה. אני מבינה שיש דיונים נוספים או הצעות נוספות שערוץ הספורט הגיש למועצת הכבלים. אני עצמי קיבלתי את זה ואני רוצה להודיע מראש שלא נכנסתי לזה ואפילו לא קראתי את ההצעות האלה. זה לא בגדר סמכותי ואני לא מתכוונת להיכנס לפרטי הפרטים של מה שמציע ערוץ הספורט או כל אחד אחר, כפי שאני גם לא מתכוונת לקרוא את הספר עב הכרס הזה. לא ענייני להיכנס לזה, אבל זה כן עניינה של מועצת הכבלים וזאת הצעתי, בקשתי – שבכל זאת יינתן פרק זמן נוסף מעבר ל-1 ביולי כדי שמועצת הכבלים תדון ותשקול את הדברים לאור הפנייה החשובה הזאת. כשרת ספורט אני לא יכולה להתעלם ממנה ומכאן באה גם פנייתי ובקשתי. הבקשה הזאת מופנית ליושב ראש מועצת הכבלים והלוויין, ניצן חן, לקחת עוד פסק זמן מסוים. דיבר חבר הכנסת יריב לוין על חודשיים-שלושה ובלי להיכנס לפרקי הזמנים זה נשמע לי סביר. אני חושבת שבפרק הזמן הזה אפשר לעשות את זה. כפי שאמר יושב ראש הוועדה, יש סערה עצומה וגדולה ולכן אני חושבת שנכון יהיה שתיענו לבקשה הזאת.


עד כאן דבריי. אני מודה לך על שאפשרת לי לומר את הדברים ומתנצלת שלא אוכל לשמוע את המשך הדוברים וגם לא את תשובתך, ניצן, אבל אני מבטיחה לקרוא את הפרוטוקול. תודה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה לשרת הספורט. חברי הכנסת, אתם מעדיפים לשמוע קודם את מר חן? ניצן חן, בבקשה.
ניצן חן
אני מודה ליושב ראש הוועדה ואני מברך על הדיון החשוב הזה. אני מציע ממש בתחילת דבריי ליוזם הדיון, חבר הכנסת יריב לוין, כותרת אחרת. הכותרת שלך היתה: "הרס הספורט הישראלי כתוצאה מהחלטת מועצת הכבלים והלוויין" ואני חושב שהכותרת הראויה יותר לדיון הזה היא הסדרת שידורי הספורט אחרי תקופה ארוכה של זליגת תכנים, קרבות עם אמוציות והרבה מאד ריבים על זכויות שידור, שכתוצאה מהם זכויות השידור האמירו ומי ששילם אותם זה הצרכן. אני מעריך מאד את שרת החינוך וגם אותך, כיוזם ההצעה, אבל התהפכו כאן היוצרות ולכאורה אנחנו יושבים כאן על ספסל הנאשמים. הוועדה החשובה הזאת במשך שנים, מתקופת המונדיאל ב-2006, פנתה לרגולטור וביקשה ממנו לעשות סדר. יש זליגה של תכנים, דורשים מאיתנו כספים שהם מעבר לסכום סביר. בא הרגולטור, מכין שיעורי בית ובסופו של דבר אנחנו צריכים לתת תשובות להחלטה צרכנית, חברתית ושוויונית ממעלה ראשונה.
היו"ר אופיר אקוניס
אתם ממש לא על ספסל הנאשמים. אנחנו לא במסגרת דיון של מאשים ונאשם.
ניצן חן
שמעתי את שני הדוברים לפניי.
היו"ר אופיר אקוניס
אתם לא יושבים כאן כנאשמים ואני מקווה שהצד השני לא יושב כאן כמאשים.
ניצן חן
כדי שנוכל לדעת על מה אנחנו מדברים אני מציע לתת קצת רקע על מה שקרה בשנתיים-שלוש האחרונות ולמה המועצה החליטה כפי שהחליטה. אני רוצה לשים את הדברים על דיוקם – מדובר על שלושה שימועים ציבוריים, שנמשכו כמעט שנתיים ימים. שמענו את כל הפורומים שקשורים בספורט במדינת ישראל, כולל מחקר השוואתי לחבילות בסיס לערוצי ספורט בתשלום גם בעולם. כל הנתונים היו על השולחן, החלטת המועצה התקבלה פה אחד וההחלטה נפלה.
היו"ר אופיר אקוניס
מתי התקבלה ההחלטה?
ניצן חן
ב-18 בנובמבר עם נציגים ממשרד האוצר, משרד המשפטים, נציגי ציבור ועוד. אני לא זוכר קונצנזוס כזה במועצה והתקבלה החלטה כל כך נכונה. כדי שנבין על מה אנחנו מדברים הכנו מצגת בת שישים שניות שמכניסה סדר לדברים.
שרון שמש
אנחנו רוצים להציג את הרקע לקבלת ההחלטה, מה היתה הרגולציה לפני ההחלטה ומה גרם לנו לקבל את ההחלטה. בעבר היה רק ערוץ 5 וכשהתחילו השידורים הדיגיטליים עלה גם ערוץ 5+. ערוץ 5 הוא ערוץ בחבילת הבסיס וערוץ 5+ הוא ערוץ בתשלום ששווק בתוספת לעלות חבילת הבסיס. כאשר עלה ערוץ 5+ התנינו את עלייתו בכך שבערוץ 5 ישודר מפרט של תכנים. רצינו כמות ואיכות מסוימת של תכנים, שיהיו בחבילת הבסיס כתנאי לשידורם של תכנים בתשלום. בנוסף למפרט שקובע מה צריך להיות בחבילת הבסיס קבענו רשימת אירועים שאין חובה לשדר אותם, אבל אלה אירועים שיש להם חשיבות ציבורית רבה.

אלה שני המסמכים שהיוו את הבסיס של הרגולציה של המועצה. בשנת 2004 נכנסה צ'רלטון לשוק והיא התחילה לשווק ליגות בשיטת ה-pay per view. לא יכולנו למנוע מהם את זה, יש שוק חופשי ולא יכולנו לתת מונופול לערוץ 5. היינו צריכים להתמודד עם מצב שבו יש שחקן נוסף בשוק. צ'רלטון לא עלו עם ערוצים אלא עם pay per view. זה אומר שכל מחזור של ליגה עלה 20 שקלים ואנחנו התמודדנו עם מצב שבו בנוסף ל-5+ יש לנו עכשיו pay per view. אנחנו רצינו לדחוף את צ'רלטון לעבור לשיטת הערוצים כי כל מחזור עלה 20 שקלים ואמרנו שהצרכן משלם עבור ערוץ בתשלום, אבל הוא לא יקבל הרבה תכנים ולא רק ליגה אחת בסכום הזה. בעת שצ'רלטון הגישו את הבקשה לעבור לפורמט של ערוצים פנו אלינו מערוץ הספורט וביקשו להוסיף עוד שני ערוצים. דובר אז על ערוץ NEWS וערוץ קלאסיקה.
ניצן חן
בינואר 2007 אישרה המועצה שני ערוצים, שבדיעבד אני יודע שהם נולדו בחטא. לאחד קראו ערוץ NEWS ולשני קראו ערוץ קלאסיקה. הובטח למועצה ששני הערוצים בתשלום האלה יהיו ערך מוסף בספורט. יהיו בהם תכנים שלא ישודרו בערוצי הבסיס. אמרנו שאם מדובר באקסטרות, מדובר בפריקים שרוצים יותר תכנים של ספורט, אדרבה ואדרבה, נאשר להם. לא חלפו מספר חודשים וערוץ הספורט NEWS הפך ל-LIVE. המועצה והרגולטור מצאו את עצמם תוך פרק זמן מאד קצר במירוץ מטורף למנוע זליגת תכנים לערוצי התשלום. בשורה התחתונה מצאנו את עצמנו במירוץ איך שידורים ומשחקים ברמות המקדמיות ישודרו בחבילת הבסיס. אני מזכיר שוב שחבילת הבסיס פירושה שצרכן שילם 200-250 שקל והוא רוצה גם לראות ספורט. הוא רוצה לראות גם ספורט. מה עשו אותם ערוצים? העבירו את הבוננזות לערוצים בתשלום. מייד אחרי ינואר 2007 מצאנו את עצמנו בנסיון להעביר את הבוננזות לערוצים בתשלום.
שרון שמש
אנחנו לא מטילים את כל האשמה על ערוץ הספורט. אנחנו אישרנו את הערוצים האלה וכשעלו שני הערוצים, גם NEWS וגם קלאסיקה נאמר לנו שהערוץ יאפשר לשדר שידורים במקביל ויאפשר לשדר תכנים נוספים. המועצה היתה תמיד בגישה שמגינה על ערוץ הבסיס ולכן מדובר על הגנה של המפרט והמפרט הזה קוים ומולא לאורך כל הדרך. כשערוץ 5+ עלה הזליגו תכנים מערוץ 5, הגישו תביעה ייצוגית, המועצה הטילה קנסות ואני חושבת שערוץ הספורט מקיים היום יפה מאד את מה שהרגולטור דרש ומבחינת מה שהמועצה דרשה זה מה שהיה.
מירי נבו
כשעלה ערוץ ה-LIVE היתה זליגת תכנים? קודם נאמר משהו מאד ברור, שהיתה זליגת תכנים.
לאה ורון
גברתי לא קיבלה רשות דיבור. תאפשרי למועצה לסיים.
היו"ר אופיר אקוניס
את מדברת אחר כך בשם רשות הספורט?
מירי נבו
גם אני.
היו"ר אופיר אקוניס
המנכ"ל, אתה מציג?
אבי בר
שנינו, אם אפשר.
מירי נבו
קשה לנו לשמוע דברים כל כך בוטים.
שרון שמש
אם לא הייתי ברורה אני חוזרת ואומרת – מפרט ערוץ 5 מולא ומקויים. הוא מקויים אז ומקויים היום ואין לנו טענות.
אבי בר
והרבה למעלה מכך.
שרון שמש
המועצה, כשהיא אישרה את הערוצים, היתה בדיעה, שמגינים רק על מפרט ערוץ 5 ולכן לא נדרשנו לדיון ולמגבלות על ערוצי ה-LIVE. כשעלו הערוצים, גם של צ'רלטון וגם של לייב מצאנו את עצמנו בכאוס. חלק מהתכנים ששודרו בערוץ 5+ עברו ל-LIVE. למשל, מפעל קופה-אמריקה שלפני כמה שנים שודר ב-5+ עבר ל-LIVE. משחקים של קבוצות ישראליות במפעלים אירופיים שודרו ב-LIVE. משחקים של נבחרות צעירות שודרו בערוצי צ'רלטון.
אבי בר
בכדורגל הישראלי לא היתה זליגה.
היו"ר אופיר אקוניס
זה דיון מסודר ואני מבקש לא להתפרץ.
שרון שמש
אני זוכרת שהיינו לפני שנתיים בוועדת הכלכלה ואז תקפו אותנו – איך אישרתם את ה-LIVE, איך אישרתם את הפלוס ואת הפלוס פלוס, הקופה אמריקה הלך והמשחקים של הקבוצות הישראליות הלכו ומה פתאום אנחנו, הציבור המסכן שמשלם עבור חבילת הבסיס וחבילת הספורט צריך לשלם גם על ה-LIVE וגם על ה-GOLD. אלה היו הטענות כאן – איך המועצה אישרה פיזורם של משחקים על פני שישה ערוצים בתשלום? כשאנחנו אישרנו את הערוצים האלה עיבינו את מפרט הבסיס, כלומר אם לפני LIVE ו-GOLD היו X תכנים, דרשנו קצת יותר וכך גם לגבי צ'רלטון. קבענו שמפעלים שחשובים לנו, גם אם צ'רלטון קונה את זכויות השידור שלהם, היא צריכה להעביר את המשחק המרכזי בכל מחזור לערוץ הספורט, אבל לא קבענו מנגנון העברה וכאשר עלו הערוצים, למרות מה שהמועצה קבעה, משחקים לא הועברו על ידי צ'רלטון לערוץ הספורט. את כל הכשלים האלה רצינו לתקן.


אני מודה, הגענו לדברים עם ערוץ הספורט והעברנו לערוץ הספורט שאנחנו לא מוכנים לזליגה הזאת, שאנחנו לא רוצים שיזליגו תכנים. במשך שנה עשינו ספירות מלאי ובדקנו כמה משחקים מהליגה הצרפתית שודרו בשנת 2002 וכתנאי לשידורם של משחקים מהליגה הזאת בערוץ LIVE דרשנו את אותה כמות משחקים בערוץ 5 ו-5+. לקראת קבלת ההחלטה ניסינו למצוא מנגנון שיקבע את זה. לפני שקיבלנו את ההחלטה בנובמבר אני מודה שערוץ הספורט התנהג כמו ערוץ 2 לפני המכרז שלו. שידרו שם כל מה שרצינו, שיתפו אתנו פעולה וכל מה שדרשנו היה, אבל עם זאת, כשהגענו לנסח את הדברים לא הצלחנו למצוא מנגנון מוסכם שימנע באופן הרמטי את הזליגה. כלומר, מה שאנחנו קיימנו באותה שנה לא היה מקובל על ערוץ הספורט מסיבות שלו, וזה לגיטימי, ולא יכולנו למצוא מנגנון שימנע את הזליגה. ידענו שברגע שנקבע החלטה, מה שיהיה כתוב בהחלטה יקוים וכל מה שלא יהיה בהחלטה יהווה סטמפה של המועצה לשדר ב-LIVE.

מאחר ולא הצלחנו למצוא מנגנון אחר קבעה המועצה בנובמבר 2008 שהחל מה-31 ביולי יחולו ההוראות הבאות: ראשית, הרחבנו את רשימת האירועים שאסור לשדר בערוצים בתשלום – משחקים של נבחרת ישראל, של קבוצות ישראליות במפעלים זרים, גם שלבים קריטיים במפעלים שלא היו מנויים בהחלטה.
עמיר פרץ
כשאת מחליטה על איסור לשדר, את מחייבת לשדר במקום אחר?
אבי בר
התשובה היא לא.
שרון שמש
יש שני מסמכים – אחד אומר מה אסור לשדר בתשלום והשני אומר מה חייבים לשדר.
עמיר פרץ
מה המשמעות של איסור? יש חיוב לשדר או שבסוף אף אחד לא ישדר?
שרון שמש
בחלק מהתכנים יש חיוב לשדר וחלק מהתכנים הם כאלה, שממילא הם אטרקטיביים ולכן גם ערוץ 2 וגם ערוץ 1....
עמיר פרץ
עשי לי טובה, ממילא זה פרשנות. את אומרת שזה כל כך אטרקטיבי שמישהו ישדר. אני שואל שאלה פשוטה, האם יש חיוב או אין חיוב? ממילא זה דבר שלא מקובל עליי.
שרון שמש
יש שתי רשימות – אחת שאין חיוב והשנייה שיש חיוב. הרחבנו את הרשימה שאין בה חיוב, אבל אסור לשדר בפתוח וזה אומר משחקים שמשודרים פתוח, כלומר אין עם זה בעיה. זה מבוסס גם על מה שמקובל באירופה. ההרחבה שלנו היא קצת יותר ממה שיש באירופה. שנית, קבענו מנגנון העברה מחייב מערוצי צ'רלטון לבסיס, זאת אומרת שצ'רלטון חייבת להעביר את המשחק המרכזי לערוץ הבסיס, בין אם ערוץ הבסיס כן שילם או לא שילם. יריבו על הכסף, אבל המשחק הזה יעבור לבסיס. המגבלה השלישית היא ריכוז אירועי ספורט חיים בארבעה ערוצים במקום בשישה, זאת אומרת שב-LIVE וב-GOLD אי אפשר לשדר אירועים חיים מתחום הכדורגל, הכדורסל והטניס אלא אם כן ב-5 וב-5+ משודרים אירועים חיים ואטרקטיביים יותר. אגב, אנחנו מתחשבים גם בעובדה שמדובר בספורט ישראלי, כך שברגע שיש כמה אירועים שהם במקביל יש על מה לדבר איתנו וצריך לפנות אלינו.


היו שלושה דברים שנדרשנו להתייחס אליהם – לגבי הליגה האנגלית, אנחנו מוכנים שמשחקים פתוחים יועברו לערוץ 5.
יריב לוין
לא מוכנים, אתם צריכים לכפות את זה. התפקיד שלכם כרגולטור שאמון על האינטרס הציבורי הוא לדאוג שיוסי בניון יהיה בכל בית בישראל. זה התפקיד שלכם ולא מספיק להיות מוכנים.
שרון שמש
כשאנחנו קבענו את המדיניות הזאת לקחנו בחשבון גם את המצב הכלכלי של ערוץ 5.
היו"ר אופיר אקוניס
חבר הכנסת לוין, הדיונים פה אינם על בסיס אישי, עם כל הכבוד ליוסי בניון.
יריב לוין
הוא דוגמה מובהקת לאבסורד.
שרון שמש
לערוץ 5 יש חובות והחובות האלה מוטלות על הכבלים ועל הלוויין. החובות האלה מוטלות מכוח העובדה שיש חבילת בסיס שהיא מאד מאד יקרה וכוללת ערוץ בסיס. מצד אחד אנחנו רוצים שהערוץ הזה יכלול תכנים טובים ומצד שני אנחנו לא רוצים להעמיס עליו כי בסופו של דבר הם יגלגלו את העלויות על הצרכן. מאחר וידענו שיש כאן פגיעה בהכנסות של ערוץ 5 לא מצאנו לנכון להגדיל את מפרט הערוץ כי המשמעות היא שמי שיישא בעלויות האלה יהיה ערוץ 5, שמפעיל את הבסיס. אם הוועדה חושבת שצריך לעשות את זה, אין לנו בעיה להגיד לערוץ הספורט להגיד להם שיש להם חובה. בעקרון יש להם סל של תכנים והם צריכים לשדר משחקים מרכזיים משתיים מתוך שלוש ליגות מובילות באירופה, שהן ספרדית, איטלקית ואנגלית. אנחנו מוכנים להגיד להם לשדר את הליגה האנגלית ולקנות את המשחקים של הליגה האנגלית מצ'רלטון. אין לנו בעיה לחייב אותם, אבל זה יגרום להם למצוקה כלכלית עוד יותר קשה מכפי שיש להם היום וזאת לא היתה המטרה.
יריב לוין
למה אתם לא מחייבים את מי שמחזיק בזכויות? למה אתם לא אומרים להם: אתם רוצים למכור ליגה בתשלום? התנאי הוא שתהיו חייבים לשדר משחק או שניים או שלושה בערוץ פתוח.
קריאה
כי למפעיל בתשלום אין ערוץ בסיס, זאת התשובה. עם כל הכבוד, זה קניין פרטי.
שרון שמש
ערוץ 5 ו-5+ מקבלים עשרות מיליוני שקלים מדמי המנוי שלנו כדי להפעיל את הערוצים האלה, בין אם אנחנו צופים בהם ובין אם לא. צ'רלטון חיים מדמי מנוי. זאת החלוקה.
ניצן חן
הוועדה הזאת ניסתה לעשות הפרדה בחקיקה בין מי שיש לו חבילה בתשלום לבין מי ש... הכדור מופנה למחוקקים. אנחנו לא יכולים לעשות אפליה בין חבילת הבסיס לבין ערוצים בתשלום.
אבי בר
מה זה קשור בכלל?
יריב לוין
אני מבקש התייחסות לנושא ליגת העל – למה אתם לא מגיבים לשינוי כל כך דרמטי, של מעבר משישה משחקים במחזור לשמונה ואיך אתם פותרים את הבעיה שמי שגר בבאר-שבע, בעכו ובשאר המקומות בפריפריה יוכל לראות את הקבוצה שלו בלי לשלם כל חודש 50 שקל?
שרון שמש
אנחנו רוצים שכל דבר ישודר בחינם, אבל לכל דבר כזה יש משמעות כלכלית. מעבר לעובדה שמגדילים את החובה של ערוץ הספורט, כלומר ערוץ הספורט צריך לקנות את המשחקים האלה מעכשיו כי אף אחד לא נותן אותם בחינם, ברגע שאתה מתערב יתר על המידה באופן שבו משווקים המשחקים של ההתאחדות לכדורגל, באופן אוטומטי זה מוריד את שווי זכויות השידור שלהם.
יריב לוין
אבל יש להם עוד שני משחקים. יש שינוי. במקום שישה משחקים יש שמונה. אולי ישדרו את המשחק השמיני, הכי פחות מעניין בנוסף למשחק חובה? הרי יש גם דרך ביניים מסוימת ואז נפתור את הבעיה של הקבוצות מהפריפריה.
שרון שמש
במסגרת השימוע קבענו מה שלא קבענו עד היום, שהמשחק המרכזי בכל מחזור של ליגת העל ישודר פתוח. עד היום זה נעשה באופן רצוני של ההתאחדות לכדורגל וזה לא היה מכוח הרגולציה שלנו. ראינו שערוץ 10 איבד עניין וחששנו שהמשחקים האלה ישודרו בערוץ סגור ולכן דרשנו שהמשחק הראשון יהיה פתוח. גם על הדבר הזה מאיימים ללכת איתנו לבג"ץ. כשאנחנו מחליטים החלטה כזאת זה אומר שאנחנו פוגעים בשווי הכלכלי של זכויות השידור של ההתאחדות לכדורגל ופחות כסף נכנס לקבוצות.
קריאה
לא רק בזה, גם בזכויות קנייניות של קבוצות כדורגל.
ניצן חן
אני רוצה לענות גם לשרת הספורט וגם לחבר הכנסת לוין לגבי איגודי הספורט מעוטי החשיפה. יש בעיה במפרט הרגולטורי, שלא נותן מענה לספורט שהוא לא כדורגל, כדורסל וטניס. כתוצאה מההחלטה שלנו ערוץ הספורט ריכז את 13 האיגודים האלה כדי לעשות קמפיין ולחץ ציבורי. זה לגיטימי מבחינתו ואני לא מותח ביקורת, אבל חשוב שתדעו שההחלטה שלנו לא רק שהיא לא פוגעת בספורט עם מיעוט חשיפה, אלא הם רשאים להיות משודרים בערוץ LIVE. הנימוק של ערוץ הספורט הוא שאין לו מספיק מימון לשדר את זה. הטענה הזאת מופרכת משום שערוץ הספורט, בלי לחשוף נתון כספי שיש בו חסיון עסקי, מקבל מ-HOT ומ-YES עשרות מיליוני דולרים כדי לממן את חבילת הבסיס.
אבי בר
עשרות מיליוני דולרים על חבילת הבסיס? איזה מין דבר זה?
ניצן חן
HOT ו-YES משלמים עשרות מיליוני דולרים.
אבי בר
עשרות מיליוני דולרים?
ניצן חן
אני לא רוצה להתנצח אתך כי אין לי טלנטים יחד אתי ולא באתי לעשות קמפיין. התשובה היא שצריך למצוא את האיזון. אין לי או למועצה שום אינטרס לפגוע ב-LIVE וב-GOLD והמטרה היא אך ורק למנוע את הריצה המטורפת ואת התמריץ לערוצי הספורט להעביר את החומרים האיכותיים יותר לערוצים בתשלום. זאת הליבה של המדיניות.

מילה נוספת – רכיב לא פחות חשוב בהחלטה שלנו אומר שמרחיבים את מה שנקרא ה-listed events, כלומר אותם אירועים בעלי חשיבות ציבורית ממדרגה ראשונה והם יהיו מחויבים להיות משודרים בפתוח. מדובר במונדיאל, יורו, קופה-אמריקה ודברים מהסוג הזה. אגב, הרשימה הזאת קיימת בכל העולם, פחות או יותר, גם בוופא וגם בפיפא ואני חושב ששתי ההחלטות של המועצה – להרחיב את הרשימה לערוצים פתוחים ולרכז את השידורים המשמעותיים בארבעה ערוצים במקום בשישה ערוצים – היא החלטה גם חברתית וגם ציבורית ממדרגה ראשונה, עם האיזונים הנדרשים ומבלי לפגוע בזכויות קניין ומבלי לפגוע בכיס של הקבוצות יותר מדי. תודה רבה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה. אבי בר, מנכ"ל ערוץ הספורט, בבקשה.
אבי בר
כל נציגי ערוץ הספורט כאן ואנחנו סופגים ובולעים את כל הסיסמאות, אבל כשזה עבר לסכומי עתק ולעשרות מיליוני דולרים זה היה כבר יותר מדי ואני מתנצל על ההתפרצות. למען הסר ספק, חילקו פה כל מיני ספרים והיו סיסמאות פומפוזיות על ערוץ הספורט, הפושעים הגדולים. יגידו לך ולכל חברי הוועדה גם ניצן חן וגם שרון שמש האם ערוץ הספורט עומד בכל המחויבויות הרגלוטריות שלו ואף למעלה מכך, האם זה נכון או לא נכון?
שרון שמש
אמרתי כבר שאתם עומדים.
אבי בר
ולמעלה מכך. ערוץ הספורט עושה הרבה הרבה מעבר למה שמחויב ברגולציה. הדוגמה הכי פשוטה – אנחנו מחויבים ב-25 משחקים ישירים של ליגה ספרדית. מה לעשות שיש 38 מחזורים? אנחנו עוצרים במשחק ה-25 ואומרים שזאת המחויבות הרגולטורית? כמובן שאנחנו משדרים 38 משחקים ואפילו הרבה הרבה מעבר לזה כי אנחנו מאמינים שצריך להביא ספורט וכמה שיותר, למרות כל הסיסמאות ולמרות הדיבורים על זליגת תכנים. ראיתי שחילקו פה ספרים ואם הייתי צריך לחלק ספרים על מה שערוץ הספורט עושה מעבר למחויבויות שלו היינו צריכים לבנות ספריה שלמה.


יש לנו שלושה ערוצים רלוונטיים – שניים מהם הם ערוץ 5 וערוץ 5+. ערוץ 5 נמצא בחבילת הבסיס וערוץ 5+ נגיש ל-750 אלף בתי אב. בנוסף לכך יש ערוץ קטן שנקרא ערוץ LIVE.
עפו אגבאריה
באיזה עלות?
אבי בר
אחד מהם בחבילת הבסיס והשני נגיש בחבילת הספורט.
לאה ורון
ובכל זאת, באיזו עלות?
אבי בר
אני לא יודע. לא אנחנו מוכרים את זה אלא הכבלים והלוויין.
מיכל רפאלי-כדורי
ערוץ 5+ נמצא בחבילת הספורט ויש בה כחמישה-שישה ערוצים. כל הלקוחות לוקחים אותה כחלק ממבצעים.
עפו אגבאריה
כמה זה עולה?
אבי בר
כאשר אתה מנוי לכבלים או ללוויין אתה מקבל דיל של חבילת בסיס פלוס שלוש-ארבע חבילות. אם אתה חובב ספורט, אזי באופן טבעי אתה לוקח את חבילת הספורט ולכן יש לזה נגישות כל כך גבוהה.
אתי בנדלר
כמה עולה חבילת בסיס פלוס שלוש חבילות, שזה המינימום שצריך להיות?
אבי בר
אני לא יודע.
מיכל רפאלי-כדורי
זה תלוי אצל כל לקוח וכמה ממירים יש לו בבית, אבל המחיר הוא 200-230-240 שקלים ולא יותר. לכן זאת הזדמנות לתקן את יושב ראש המועצה שאמר שהכבלים והלוויין גובים 250 שקל על חבילת הבסיס ואחר כך עוד מתחילים לשלם. לקוח שמשלם 250 הוא לקוח שיש לו בוודאי בסיס פלוס ארבע חבילות ואולי יותר משני ממירים.
לאה ורון
ואם ללקוח יש ילדים בבית והוא רוצה את 5+ בנוסף לחבילת הבסיס פלוס שלוש החבילות, כמה זה יעלה לו בנפרד?
מיכל רפאלי-כדורי
משפחה עם ילדים מקבלת את כל תוכן הילדים חינם.
אודי מילנר
אם רוצים לקנות רק את ערוץ 5+ המחיר הוא 24.90 שקלים.
מיכל רפאלי-כדורי
אני מבקשת להדגיש שכמעט ואין לנו לקוחות שלוקחים את ערוץ 5+ ומשלמים עליו 24 שקלים. הרוב המוחלט של הלקוחות מקבל את זה כחלק מהדיל שבו יש להם בסיס פלוס שתיים, שלוש או ארבע חבילות. כמעט ואין לקוחות שמשלמים על זה בנוסף.
אבי בר
מה בעצם החליטה מועצת הכבלים והלוויין בחודש נובמבר? היא החליטה שאין שידורים ישירים בערוץ ה-LIVE והיא באה עם הסיסמאות להגן על הציבור, אבל השאלה היא מי הוא הציבור? האם הציבור הוא אותם 1.5 בתי אב שיש להם את ערוץ 5 או 750 אלף בתי אב שיש להם את 5+ ואין להם את ה-LIVE, שזה רוב רובה של האוכלוסיה, או האם אלה אותם 150 אלף מנויי ה-LIVE? המועצה החליטה לא לשדר שידורים ישירים בערוץ ה-LIVE.


כפי שאמר חבר הכנסת עמיר פרץ, האם העובדה שלא יהיו שידורים ישירים בערוץ ה-LIVE משמעות הדבר שהציבור בערוצים 5 ו-5+ יקבל את אותם שידורים שלא משודרים שם? התשובה היא לא ויקרה בדיוק תהליך הפוך. מאחר ואמרתי שאנחנו עושים הרבה מעבר להתחייבות הרגולטורית שלנו, ערוץ LIVE הוא בלון החמצן של ערוצים 5 ו-5+ שהם הערוצים שפתוחים לציבור. אלה הערוצים שהמועצה הגדירה כבעלי נגישות מירבית לציבור. בהעדר השידורים הישירים בערוץ ה-LIVE, בהעדר הקיום שלו ובהעדר בלון החמצן הזה לערוצים 5 ו-5+ קורים שני דברים: מצד אחד, השידורים הישירים לא ישודרו בערוץ ה-LIVE ומצד שני יהיה פחות כסף להשקיע בערוצים 5 ו-5+.

משמעות הדבר שנחזור אחורה למפרט הרגולטורי, שהוא שני עמודים בלבד – 25 משחקי ברצלונה, בספורט ישראלי אני לא חייב אף שידור ישיר, אני לא חייב אף מגזין, אני לא חייב את חדשות הספורט, לא חייב אולפן ליגת האלופות מפואר, חייב משחק אחד של ליגת האלופות ולא שניים. אין מפרט תוכן לערוץ 5+ ולכן למה מדברים על זליגה? אין מפרטי תוכן בכלל. האם ליגה צרפתית חייבת להיות משודרת בערוצים 5 ו-5+? התשובה היא שאתם לא יודעים כי אין מפרט תוכן. התשובה היא שאין תשובה. האם פורמולה 1 חייב להיות משודר בערוץ 5?
ניצן חן
כשנכתב המפרט הרגולטורי הוא דיבר על ערוץ 5 בלבד. 5+ הוגדר בשעתו כערוץ בתשלום לפני שהכנסתם את הפלוס והפלוס הנוסף.
אבי בר
האם פורמולה 1 חייב להיות בערוץ 5? הליגה הלאומית בכדורגל, שהפכה להיות הליגה הארצית, עם ארבע קבוצות מהמגזר הערבי וחמש קבוצות פריפריה, אני משדר את זה בערוץ 5 מידי יום שישי פתוח לכולם. האם אני חייב לשדר את זה בערוץ 5? התשובה היא לא ולכן כל טענה על זליגה כזאת או אחרת היא טענה פומפוזית שאין לה שום אחיזה במציאות.
שרון שמש
אמרנו במפורש שמה שדרשנו שודר ולא היתה טענה כזאת.
אבי בר
אמרת שהייתם במירוץ מטורף אחרי הזמן להפסיק את זליגת התכנים.
שרון שמש
תכנים ששודרו בעבר ב-5 וב-5+ עברו ל-LIVE. זאת המשמעות.
אבי בר
מאחר ואין מחויבות רגולטורית ומה שאנחנו עושים...
יצחק וקנין
זאת קצת היתממות, למרות שאני לא צופה בטלוויזיה. אני מבין שאתה מקדם מכירות, אתה מעביר ל-LIVE.
אבי בר
התשובה היא לא. הם אומרים לך שלא. הם אלה שאמורים לפקח עליי מידי יום ומידי שעה והם בעצמם אומרים שערוץ הספורט עושה יותר ממה שהוא מחויב לו.
ניצן חן
מה זאת אומרת שלא היתה זליגה? היתה זליגה והיא היתה קיימת.
אבי בר
העדר שידורים בערוץ ה-LIVE אין משמעותו שהשידורים האלה עוברים לערוצים פתוחים. המשמעות היא שהם לא משודרים בערוץ ה-LIVE ובערוצים הפתוחים יהיו פחות שידורים ממה שהציבור מקבל היום כי בעצם סוגרים את בלון החמצן היחיד שיש כדי לתת את אותו תוכן מעבר למה שאנחנו מחויבים בו. לדעתנו בנו את הבניין הפוך ובמקום לקבוע מה אסור לשדר אנחנו מציעים לומר מה חייבים לשדר, מה הציבור בערוצים 5 ו-5+ חייב לקבל. יידע הציבור מה הוא חייב לקבל. אם התכנים נמצאים אצלנו, זה בסדר. אם הם לא נמצאים אצלנו, נחויב לרכוש אותם, נחויב להפיק אותם, נחויב להגיע אליהם. זה מקובל עלינו לגמרי. אם רוצים מגזרים – זה מקובל. אם רוצים פריפריה – זה מקובל. רוצים ספורט נשים – זה מקובל. תגדירו מה אתם רוצים ולא מה אסור לנו לעשות. אנחנו רוצים לעשות. תגדירו מה החובות. אתם לא יודעים מה צריך לשדר, אנחנו לא יודעים מה צריך לשדר ולכן תגדירו מה אנחנו חייבים. מה שמעבר למה שהציבור חייב לקבל בחינם שישודר ב-LIVE או בכל ערוץ אחר וזה בכלל לא משנה. הציבור צריך לדעת מה הוא צריך לקבל בחינם והמועצה צריכה להגדיר את זה לנו ולציבור.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. שאלה לחבר הכנסת טיבי, בבקשה.
אחמד טיבי
היות ואני אדם תמים אני רוצה לדעת מי עובד עליי? אדוני היושב ראש, יש תכנית ספורט בערבית שמשודרת אצלכם. מה גורלה? למה הופסק השידור? מי אשם, אתה או ניצן?
אבי בר
למען הסר ספק, אני לא מחויב לשדר אותה.
מודי בר-און
הייתי שמח אם התכנית של חכאמת היתה ממשיכה להיות משודרת בערוץ הספורט על הסט של ערוץ הספורט, בתור רצועה אינטגרלית של ערוץ הספורט. יש לזה משמעות תרבותית עצומה ואני לא צריך להסביר לכם את זה. מכיוון שאנחנו לא מחויבים לעשות את זה ואין לנו תקציב מאף אחד לעשות את זה, אנחנו, כולל אני, כיתתנו רגלינו מיישוב ליישוב וממקום למקום וקוששנו ספונסר לספונסר כדי לשים את התכנית הזאת בערוץ הספורט.
היו"ר אופיר אקוניס
התכנית הזאת לא משודרת עכשיו?
מודי בר-און
לא. יש לזה משמעות תרבותית עצומה. אני רוצה להזכיר שאנחנו לא רק גנבי סוסים ומזליגי תכנים, אנחנו גם ערוץ טלוויזיה, ערוץ שעניינו תרבות ישראלית. זה נושא הדיון כאן ואני לא מדבר על כך שגם בשידורים הלועזיים שלנו אנחנו מקדמים תיאטרון ישראלי, קולנוע ישראלי ואפילו ספרות ישראלית ובוודאי מוסיקה ישראלית. אני מדבר על הספורט הישראלי ומכיוון שהספורט הפך לטקס כל כך מרכזי בתרבות שלנו, חשוב שהספורט הזה לא רק יזכה לחשיפה אלא גם יזכה לחשיפה בקונטקסט הנכון, באיכות הראויה ובצורה כזאת שהוא ישקף את התרבות ואת החברה שבתוכם הוא פועל, שהוא יהיה רהוט ושהוא יהיה מלווה במבט מפרגן ואוהב. אני רוצה להזכיר לכם שאנחנו באים לכאן מאהבה, לא מרגולציה, לפחות אני.

היכל התהילה של הכדורגל הישראלי – אנחנו לא מחויבים באופן רגולטורי בשום מקום לעשות כבוד להיסטוריה של הכדורגל הישראלי, אבל אנחנו עושים את זה כי אנחנו חושבים שזה חשוב, כי אנחנו חושבים שזה מובן מאליו, כי אנחנו חייבים לעשות את זה מבפנים. קחו, לדוגמה, את הדרך שבה אנחנו משדרים את הכדורסל הישראלי עם שידורים מעל ומעבר למחויבות הרגולטורית שלנו, מגובה במגזינים ברמה הטלוויזיונית הכי גבוהה שיש.
מירי נבו
כשהערוץ מחויב לשדר משחק אחד בשבוע.
מודי בר-און
תראו מה השידור הזה עושה למעמד הציבורי של הכדורסל הישראלי. הרגולציה היא לא המניע שלנו לשדר כדור-עף, כדור-יד, תריאטלון ומה לא. הכל נעשה באהבה ובתשומת לב ובתמהיל נכון, שבו היותר פופולרי מפמפם וגם מתחזק את הפחות פופולרי. זה דורש הרבה מאמץ והרבה השקעה והרבה השקעה רגשית וכן, הרבה כסף. תנו לי רגע לדבר על רגולציה. מההסתובבות שלי בענפי הטלוויזיה השונים הבנתי משהו על רגולציה. כוונתו של הרגולטור באופן בסיסי טובה ותמיד היתה טובה, אבל הבעיה היא שחלקה רגולציה לביצה שלא נולדה וחלקה כיבוי שריפות שלא תמיד ממוקדת במקור האש. הרגולציה הבסיסית שעליה אנחנו עובדים נוסחה בעידן האנלוגי, לפני שמישהו מאיתנו הבין מה תהיה הטלוויזיה הרב-ערוצית ומה יהיה הספורט בטלוויזיה הרב-ערוצית.

כמו שאתם מבינים פה, על הרגולציה הבסיסית הזאת נבנו מעקפים, מעקפים שכנגד, חסימות למעקפים ומעקפים לחסימות עד שמרוב תקנות ומעקפים אנחנו לא רואים את המהות. המהות היא תרבות ישראלית וכיצד ספורט משודר לצופה הישראלי. נדמה לי שבשל כוונתיו הטובות של הרגולטור, כך אני בטוח, והרצון שלו לשמור על האינטרסים של הצופה נגיע לקריסתו של ערוץ הספורט. זה בוודאי לא באינטרס של הצופה, כנראה לא באינטרס של אף אחד. אנחנו לא רוצים לבקש הקלות אלא אומרים – יש פה מצב מסובך ומעוות, אף אחד לא מרוצה. בוא נעשה סטופ, נעשה רגולציה מחדש של כל שידורי הספורט בהתאם למצב החדש. נבנה רגולציה לכל ערוצי הספורט ונסדר את זה פעם אחת מההתחלה עד הקצה ובא לציון גואל.
ניצן חן
אין לי כוונה להתעמת עם מודי או עם מירי או עם רון קופמן. הסיבה היחידה לכך שאין חדשות ערבית בחדשות 5 כמו גם כדור-עף, כדור-יד, שחייה וכו' זה הכל בנסיון לכופף את החלטת המועצה.
אבי בר
איזו חוצפה זאת.
היו"ר אופיר אקוניס
סליחה, סליחה.
ניצן חן
זאת עובדה.
אבי בר
מה זה לכופף? אני לא מצליח להבין. אני מת להחזיר את המגזין בערבית.
היו"ר אופיר אקוניס
אנחנו לא פותחים דו שיח ביניכם. חבר הכנסת איתן כבל נמצא עכשיו ברשות דיבור. בבקשה, אדוני.
איתן כבל
תודה רבה, אדוני היושב ראש. אינני חבר בוועדת הכלכלה אבל מצאתי לנכון להגיע לדיון הזה מכיוון שעסקתי בו בתחילת הדרך יותר מכל אחד אחר כאן. לצדי חבר הכנסת אחמד טיבי ומתחילת הדרך אנחנו עוסקים בסיפור הזה. אני רוצה לומר לכם שהסוסים כבר מזמן ברחו מהאורווה. היה ברור שהסיפור הזה יגיע. ניהלתי קרב איתנים מול צ'רלטון.

כל הדיונים האלה כבר התקיימו בוועדה ואני לא רוצה להגיד: כבר אמרתי, אבל הדיון הזה הוא פסה. היה ברור שכדי לנשום נצטרך לשלם. על מה הקרב? האם אנחנו מנהלים מאבק מול ערוצי הספורט, ויושב כאן מנכ"ל ערוץ הספורט. היתה תקופה שבה עבדתי אצלם עבור הצרכן, כלומר בכל מה שהיה נדרש כדי לסייע להם נתתי להם כתף.


כשהתחיל הסיפור של צ'רלטון היו לי ויכוחים קשים עם אדר זהבי ולא דיברנו במשך תקופה. אמרו שהחשיבות של פתיחת ONE היא להצלת הכדורגל הישראלי. הביאו את כל ראשי הקבוצות וכולם צעקו געוואלד. אתם לא מבינים, בעונה הבאה יבקשו מאיתנו להציל את הליגה האנגלית ואכן כך היה. שנה לאחר מכן מנצ'סטר היתה פה וליברפול, כולם היו כדי להציל את הליגה דרך צ'רלטון. אותו הדבר קורה עם ערוץ הספורט. אני צרכן כבד שלהם והם עושים עבודה מדהימה, מדהימה. אין מילים, מודי, אבל התפקיד שלי הוא לא רק לפרגן לך אלא איך לעזור לצרכן. אני לא רוצה לעסוק בשאלה המרכזית, שאלת הבסיס, שאלת החבילות, שהיא סיפור בפני עצמו, סיפור כבד. הגיע הזמן שכל שאלת החבילות גם בכבלים וגם בלוויין תיפתח בוועדה. בעצם חבילת הבסיס היא כל מה שאנחנו לא רוצים לראות. כל אחד יבדוק בביתו כמה הוא צופה בערוצי הבסיס.


בערוץ 5 במשך הזמן ראינו דוק וכל מיני דברים שלעיתים גם אני אוהב, אבל לא צריך להגזים. אדוני היושב ראש, למה היינו צועקים כל פעם על הרגולטור? על כך שהוא לא עושה את עבודתו. אילו הרגולטור היה מפעיל את סמכותו בתחילת הדרך כמו שצריך, כנראה שבחלק מהדברים לא היינו נדרשים להגיע לכאן. שנית, אני מציע לשבת ואני מוכן שתקום ועדת משנה מכאן, שתסייע ותנסה לגשר על הפערים בתנאי אחד – שלא יהיה עוד פלוס פלוס פלוס.
אבי בר
אתה ואני באותו צד.
איתן כבל
זאת הצעתי ואפשר להגיע למצב שבו זה ניהנה וזה לא חסר.
אתי בנדלר
חבר הכנסת כבל, לא הבנתי את הצעתך.
איתן כבל
הרי זה הגיע לכאן ולא כדי שנהיה מאזינים אלא כדי שננסה לקדם משהו בעניין. הצעתי היא להקים ועדת משנה שתנסה למצוא את החלק המגשר ואני מבין שאפשר לעשות את זה.
מירי נבו
דיברנו הרבה מאד על הכדורגל האנגלי, הספרדי וליגת העל בכדורגל. אחרי 12 שנים בצעירותי כמתעמלת בנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית, גדלתי בספורט הישראלי ולא ראיתי, לא במצגת ולא בכל הדיונים, שום התייחסות לספורט הישראלי. כבר כמה שנים אני רצה בוועדות לטובת הספורט הישראלי, שאיננו כולל את הכדורגל, למרות שאני מתפרנסת ממנו בכבוד, אבל יש לי גם שייכות והערכה לענפי ספורט אחרים, שאולי אתה לא כל כך אוהב לצפות בהם, אבל הם בעלי זכות קיום.
איתן כבל
את טועה. אני בין אלה שנלחמו על הספורט הישראלי.
מירי נבו
אם כך הבקשה שלי מתפרצת לדלת פתוחה. יושבים כאן חברי איגודים, שבמידה מסוימת אני משמשת להם כפה, שהם לא הכדורגל, לא הליגה הספרדית ואולי הם לא בעלי עוצמה, אבל הם יוצרים את התרבות הישראלית. הייתי רוצה שהרגולציה תעשה גם דין וסדר בדבר הזה.

אם ערוץ הספורט או צ'רלטון חייבים לשדר כל מיני דברים, אם אפשר בבקשה לדאוג לכך שישודר גם ספורט ישראלי, שאיננו כדורגל בלבד. זה ישמח הרבה מאד אנשים, ילדים, נוער ונשים, שכדורגל הוא לא הדבר היחיד שהם רוצים לראות בטלוויזיה, כולל אותי שזה לחם חוקי כבר 16 שנה בערוץ הספורט. ערוץ הספורט לא חייב לשדר את זה ויש לי מריבות אין סופיות עם חברי ההנהלה שלי ועם הוועדות. הייתי במועצת הכבלים מספר פעמים וגם כאן בכנסת.
ניצן חן
את יודעת שיש 150 שעות.
מירי נבו
אני אדייק ואומר שהן לא אומרות כלום. אין שם שום מחויבות. הן ריקות מתוכן. בדקתי את זה לעומק ואני לא נמצאת פה מהיום.
עמיר פרץ
אני רוצה לציין מסקנה אחת מהדיון הזה – בלי ספק, ערוצי הספורט למיניהם יכולים לטפוח לעצמם על השכם כי אם הם לא היו מצליחים להשביח את עצמם, אני מניח שמידת העניין והוויכוח היו הרבה יותר קטנים ומצומצמים. צריך לומר שההשקעה של ערוצי הספורט היא השקעה די גדולה, יותר ויותר אנשים מתחברים לערוצים האלה ורואים בהם חלק מלוח התרבות שהם מקיימים עם עצמם. בעניין הזה אתם יכולים לזקוף לעצמכם הרבה מאד זכויות. עם זאת, מרגע שהפכתם למבוקשים אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שתהיו בכמה שיותר בתים.

הדבר נכנס למצב של קונפליקט מסוים כי הרי במה אנחנו דנים? אנחנו שואלים מה החובה שהיינו רוצים להטיל על הרגולטור? באופן הגיוני היינו אומרים שהרגולציה צריכה לכפות על הערוצים לשדר את הדברים הכי פחות פופולריים כי מה שפופולרי הם ישדרו כי הם יודעים שיש מי שיצפה, ואנחנו רוצים לחשוף ענפים אחרים או נושאים נוספים. מצד שני, אנחנו יודעים שהערוצים לא יוכלו להתקיים ואם לא יהיה תמהיל נכון גם בין העובדה שאנחנו רוצים לקדם, לחשוף ולתת הזדמנות לענפים נוספים להיות חלק מהתרבות שלנו לבין ענפי ספורט אחרים, שבכל מקרה יהיה מי שירכוש אותם ועם זאת אנחנו רוצים שגם אלה שלא מסוגלים לרכוש אותם יוכלו לצפות בהם, אנחנו נכנסים לאיזשהו ויכוח שלא בטוח שמישהו יוכל למצוא באופן מדויק את תמהיל החובה הנכון.

מנכ"ל ערוץ הספורט שאל את שאלת השאלות – מה תהיה רשימת החובה של כל ערוץ וערוץ? כל השאר יהיה פתוח לתחרות בין הערוצים השונים והשאלה הגדולה היא איך מגיעים למצב שבו אנחנו בטוחים שמה שחייבנו בו את הערוצים הוא דבר שעומדים בו והוא לא ניתן לזליגה. עם כל הכבוד, אנחנו לא יכולים לסמוך על טוב לבם של הערוצים, שמחר הם יחליטו שהם כן משדרים רצועה בערבית או לא משדרים רצועה בערבית. אנחנו צריכים לקבוע את זה. יש דברים שצריכים להיות קבועים, מחייבים, חד משמעיים, לא ניתנים לפרשנות ואני בהחלט חושב שהרשימה הזאת צריכה להתרחב. אני מניח שיהיה עוד מספיק מרחב מחייה גם לערוצים אחרים ויהיו מספיק נושאים, שבהחלט יהיו חלק מלוח השידורים וישאירו מספיק מקום לרכישת חבילות. אנחנו רואים את זה בכל תחומי החיים בישראל – בהתחלה היה כללית מושלם, אחר כך מושלם פלוס, מושלם זהב ומושלם פלטינה.
נחמן שי
בסוף אתה הולך לרופא פרטי.
עמיר פרץ
אני לא רוצה לחשוד באף אחד שהדברים שנאמרים הם מהשפה ולחוץ. אני מאמין בכך שהם גם רוצים לשמור על רמת השידור הציבורי, לשלב וליצור תמהיל אטרקטיבי מצד אחד וגם כזה שעונה לאוכלוסיות רחבות ככל האפשר מצד שני ובסופו של דבר מטיל עומס מינימלי על הצרכן ומשאיר עומס מתחת למינימלי על הצרכן, שלא רוצה להיות חלק מהמשחק של כלל השגעון בספורט. כל אחד יבחר על איזה שגעון הוא רוצה לשלם יותר, אבל אנחנו צריכים לדאוג לכך שערוצי טבע בסיסיים יהיו חלק מחיי המשפחה וכן שנושאים שמחויבים בכל היבט שהוא יהיו חלק מאפשרויות הצרכן הישראלי.

אני מציע שתתנו לנו השוואה על כללי הרגולציה בעולם, האם בכל העולם נוהגים ליצור חבילות חיוב ולהשאיר את הכל לתחרות או שיש שיטות אחרות ומותר לנו ללמוד גם מאחרים. אנחנו לא חייבים להמציא הכל כל הזמן. אדוני היושב ראש, אם תוקם ועדת משנה התפקיד המרכזי שלה יהיה לבחון בצורה המדוקדקת ביותר מה היא חבילת החובה שתהיה בסיס רחב ונותן תשובה הרבה יותר רחבה לצרכן הישראלי ומצד שני נותנת מספיק פעילות לערוצים השונים כי אנחנו בהחלט רוצים שהם ייצרו עבורנו דברים שאנחנו אולי לא כל כך מודעים להם. אנחנו רוצים שהתחרות הזאת תפיק מתוכה את המיטב לצרכן הישראלי.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה, חבר הכנסת פרץ. חבר הכנסת טיבייב ואחריו חבר הכנסת שאמה.
אלכס טיבייב
תודה. הכוונה של הרגולציה ברורה ומבורכת ומצד שני אני מסכים עם מנכ"ל ערוץ הספורט שההגדרות צריכות להיות ברורות, אחרת אם אנחנו מנסים לתקן משהו ואין הגדרות זה כמו פיל שנכנס לחנות חרסינה. התוצאה תהיה סגירת הערוצים ופגיעה בצרכנים. אני מציע לרדת מהעץ, להוריד את מאבקי האגו ואני מצטרף להצעה של השרה לדחות את יישום ההחלטה, אולי נקים איזושהי ועדת משנה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. חבר הכנסת שאמה, בבקשה.
כרמל שאמה
הנושא של צופים בתכניות טלוויזיה, במיוחד בספורט, שווה לעלויות זכויות ולעלויות הפקה. מי שמצפה לראות תכניות פריים בחבילת הבסיס דומה למי שמצפה לקבל את שירותיו של רם כספי בסניגוריה הציבורית. נאמר שערוץ הספורט עומד במפרט התוכן ואם מפרט התוכן לא יחייב זאת, זה לא יהיה שם אלא אם תיפתח תחרות בתוך ערוץ הבסיס. ערוץ הספורט הוא ערוץ שרוצה גם להרוויח כסף ולכן אין סיבה שהוא ייקח תכניות יקרות מאד וישדר אותן בערוץ הפתוח, בו בזמן שיש ערוצים בתשלום. לכן המסלול הוא או חיוב בתוכן או תחרות בערוצים הפתוחים וההחלטה שהתקבלה במועצת הרשות לא תפתור את הבעיה. הבעיה קיימת וכולנו מסכימים אתה. המצב הוא שהצרכנים נפגעים מהמצב הקיים. ההחלטה שלכם טובה בכך שהיא העלתה את הנושא לסדר היום והיא מחייבת נקיטת פעולה ומציאת פתרון. הידבקות אל ההחלטה בצורה דבקנית לא תביא לפתרון, לא תגרום לכך שאותם שידורים יחזרו לערוצי הבסיס. צריך פרק זמן שבו ועדת משנה תקום ותעסוק בעניין, ותמצא פתרון כולל לכל נושא שידורי הספורט.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה. חבר הכנסת דנון, אתה מצביע?
דני דנון
אני מצטרף לעמדת היושב ראש.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. אני רוצה לשמוע את המועצה הישראלית לצרכנות, מיטל בשרי, בבקשה.
מיטל בשרי
המועצה לצרכנות סומכת את ידה על ההחלטה של מועצת הכבלים והלוויין מיום ה-18 בנובמבר. בהחלטה הזאת עוגנו שידורים אטרקטיביים של משחקים, שנקבעו על פי שימוע שהיה קודם לכן וכל הגופים, גם המועצה לצרכנות, השתתפה והביעה את עמדתה הצרכנית בעניין הזה. על מנת להשלים את ההחלטה של מועצת הכבלים והלוויין יש לדעתנו לחייב את ערוץ הספורט לשדר את אותם תכנים שנקבעו בהחלטה הזאת. היום, לצערנו הרב, אין חיוב רגולטורי, אין שום חיוב ובפועל הרשימה הזאת יכולה להיות רשימה על הנייר ותו לא.

לאור כך ועל מנת להסיר את החשש הזה אחת ולתמיד קוראת המועצה לצרכנות למועצת הכבלים והלוויין לעגן את ההחלטה תוך הטלת חיוב על ערוץ הספורט לקיים את כל ההחלטות שנקבעו בהחלטתה מיום ה-18 בנובמבר ולקבוע מה הם אותם שידורים אטרקטיביים בענפי הספורט המרכזיים שישודרו בערוצים הפתוחים. אם יהיה צורך להקים איזושהי ועדה נוספת על ידי מועצת הכבלים והלוויין או מי מטעמה שתמליץ על אלו שידורים בדיוק בערוצי הספורט האטקרטיביים יחויב ערוץ הספורט יש דרישה כזאת והתגובות שאנחנו מקבלים מהצרכנים הן רבות. לכן מאד חשוב שהדברים האלה יעוגנו ולא יהיו רק דברים שכתובים על הנייר.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. פיני קבלו, בבקשה.
פיני קבלו
יש בידי מכתב של שלמה בוחבוט, שאומר שאנחנו מתנגדים להוציא את ערוצי הספורט, בעיקר במגזר הערבי. בפריפריה זה מה שיש להם לראות. בתי קולנוע כבר נסגרו, תיאטרון כמעט והם לא יכולים לשאת על עצמם ולכן הדברים שהפריפריה יושבת לראות זה כבלים וערוצי ספורט. כאחד שהיה ראש עיר בעבר והיתה לו קבוצה בליגת העל אתם לא יודעים מה זה עושה ליישוב, כשהאנשים רואים את עצמם בשידורים. אתה תמיד רואה את בית"ר ירושלים והפועל תל-אביב, כל הקבוצות המרכזיות וכשאתה רואה יישוב בפריפריה שנמצא באותם משחקים זה מוסיף גאווה ליישוב. לכן הפסקת השידורים תפגע בפריפריה, תפגע ביישובים במגזר הערבים ששם זה מה שיש והם אוהבים את זה. הספורט יוצר בתוך הקבוצות איחוד בין יהודים לערבים ושותפות מאד טובה ולכן השלטון המקומי מתנגד. תמצאו את הדרך, אנחנו לא בקיאים בכל הנהלים שנשמעו כאן אבל אנחנו מתנגדים להפסקת השידורים. תודה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה. שי שני, יושב ראש איגוד הכדורסל, בבקשה.
שי שני
צהריים טובים, נמצא אתי פה גם צביקה שרף שהוא מאמן העל. אני חושב שזה באמת דיון סופר-חשוב והגיע הזמן שיקיימו אותו. הבעיה, כפי שאני רואה אותה, היא קודם כל ברגולציה. ברגולציה היום אין שום חיוב לשדר ספורט ישראלי בערוצי הספורט, נגיש לצופים. בענף הכדורסל אנחנו מקיימים רק 25 אלף משחקים בשנה וזה הענף שמקיים הכי הרבה משחקים בשנה. על פי הרגולטור חייבים לשדר רק משחק אחד במחזור מליגת העל גברים ומשחק אחד במחזור מליגת העל נשים. אנחנו לא מצליחים לשדר את משחקי הליגה הלאומית, משחקי הפריפריה, משחקי הנוער ובקטע הזה הגענו להסכם עם ערוץ הספורט שמשחקי הנוער ומשחקי הליגה הלאומית ישודרו בערוץ בתשלום. הרגולטור הודיע לנו שאנחנו לא יכולים לשדר את זה בערוצים האלה ואם כך, שייתנו לנו מקום אחר לשדר את זה. לנו חשוב כאיגוד ספורט לשדר כמה שיותר ספורט ולא רק מהרמה הגבוהה ביותר אלא גם את הספורט הישראלי האמיתי והעממי.
היו"ר אופיר אקוניס
בקצרה, מר שני כי על פי תקנון הכנסת אנחנו חיייבים לסיים. המליאה נפתחת בשעה 11:00.
שי שני
אין ברגולציה חובה לשדר את נבחרות ישראל ואני חושב שזה לא הגיוני. נבחרת ישראל משחקת השנה בגמר אליפות אירופה וערוץ הספורט הסכים לרכוש את הזכויות ולשדר, לא ערוץ ראשון ולא ערוץ שני. אני חושב שצריך לפתור את הבעיה של השידורים כאשר הערוץ הראשון לא מוכן היום לשדר כלום ויש שם הרבה כסף ציבורי.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. צבי שרף, בבקשה בקצרה כי אנחנו חייבים להתכנס לסיום.
צביקה שרף
אני חושב שהרגולציה שכחה שיש הפרטה ושהסבסוד הצולב של שידורים ברמה גבוהה לעומת שידורים של נוער, קבוצות צעירות וענפי ספורט שלא מקבלים צריכים ללכת ביחד. חיכינו הרבה מאד שנים שיהיו ערוצי ספורט. היה בערוץ 1 ולא יכולת להכניס כלום. אנחנו משדרים משחק של נוער או משחק של ליגות נמוכות או משחק של פריפריה והיום אין לו מקום משום שערוץ הספורט לא יכול לממן אותו מצד אחד ומצד שני אי אפשר לחייב אותו. אנחנו צריכים לדאוג לספורט הישראלי. בעזרת שידורים מקבלים תמיכה, מקבלים ספונסרים ומקבלים חשיפה. פעם היו ערוצים מקומיים ואיזוריים, אבל גם זה ירד ובעצם אנחנו חוטאים לעצמנו. עושים חוקים בלי לחשוב על כל שאר הדברים שיש מתחת לכדורגל, מתחת לליגה האנגלית, לליגה האיטלקית ולכל הליגות האלה. תודה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה. אודי מילנר, מנכ"ל אתר ספורט ONE.
אודי מילנר
אתר ספורט ONE הוא אתר הספורט הפופולרי ביותר בישראל. היינו בוועדת הכלכלה לפני שלוש שנים ונלחמנו בצורה מאד קשה על המונדיאל. הצלחנו להוריד את המחיר בצורה משמעותית וזה היה מול צ'רלטון. אני לא יודע מה מוכרים לכם, אבל אנחנו באנו עם הוכחת מוכחות על זליגה מסיבית שקיימת. ההוכחה לכך מופיעה בחוברת שחילקנו לכם.
אבי בר
זאת לא הוכחה, רק שייאמר.
אודי מילנר
ערוץ הספורט מנסה לסחוט את ציבור אוהדי הספורט על ידי מכירת ערוץ LIVE, הוא מנסה למשוך את הקהל לשם בעזרת תכנים אטרקטיביים, שהם למעשה התכנים שזולגים. ההחלטה שהתקבלה מאד טובה לספורט בישראל כי היא עוזרת לחזק את השידורים.
אבי בר
היא טובה לך ולצ'רלטון, לזה היא טובה.
אודי מילנר
לא, אני לא קשור לצ'רלטון.
אבי בר
לא התמודדת במכרז? שייתן גילוי נאות ויאמר שלפני כמה חודשים הוא התמודד במכרז נגד ערוץ הספורט על הפעלת ערוצים 5 ו-5+.
אודי מילנר
נכון. אני התמודדתי על מכרז הבסיס ואני מאד רוצה לשדר בערוץ הבסיס. ההחלטה שהתקבלה היא החלטה טובה ולמעשה הם מפעילים לחץ על איגודים ומאיימים עליהם שהם לא ישדרו אותם כדי שהם יפעילו לחץ עליכם. הציבור הוא מי שחשוב לנו וחשוב לנו להגן עליו. הציבור צריך לשלם היום מאות שקלים למרות שיש הגדרה שאומרת שצריכות להיות 150-175 שעות שמשודרות בבסיס. ההחלטה של המועצה חייבת לרוץ, אסור לדרוך אותה בגלל שיש פגרה והשימוע הוא דבר שמתנהל כבר במשך שנתיים. כל דחייה תגרום לציבור להוציא יותר כסף והתפקיד שלכם הוא להגן על הציבור. ילדים בקריית שמונה ובשדרות צריכים לראות את ערוצי הספורט.
היו"ר אופיר אקוניס
משה קונינסקי, מנכ"ל התאחדות הספורט בבתי הספר, בבקשה.
לאה ורון
בבקשה, בקצרה אדוני.
היו"ר אופיר אקוניס
אתה חייב לעשות את זה בקצרה.
משה קונינסקי
אני מבטיח. אני לא בוננזה לפי ההגדרה של ניצן ואני רוצה לייצג את הנוער, את הילדים ואת כל האיגודים וההתאחדויות שאינם פופולריים. נכון להיום יש ערוץ אחד, ערוץ 5, שהוא הבית של הספורט הישראלי. הוא זה שנותן הזדמנות לכולם לבוא ולהיות באג'נדה. אני מוחה על כך שלא הוזמנתי ואני צד בעניין שעלול להיפגע מכך. אני מוחה על כך שלא הוזמנתי לפני הדיונים של הוועדה ולא בגלל בקשתי מלפני חודש להיפגש אתך. יש לא מעט גופים שהיו רוצים להביע את עמדתם לפני קבלת ההחלטה.
ניצן חן
פורסם שימוע ציבורי וכל מי שביקש להופיע, הופיע.
שי שני
זה לא נכון. זומנתי אחרי כן ולשימוע לא זומנתי.
לאה ורון
רבותי, אנחנו באיחור זמנים.
משה קונינסקי
מי קובע את ההגדרה של הצרכן? האם הצרכן הוא מי שמשלם עבור החבילות או שהצרכן הוא מי שעוסק בפעילות ספורט? פעילות הספורט של הגופים הפחות פופולריים לא פחות חשובה מכדורגל ומכדורסל. הערוץ היחיד שנותן לנו את הבמה זה הערוץ הזה. לסיכום, הצעתי לך לא לגרום להגבלה לערוץ 5 אלא לעקל למתחרים ולהשוות את התנאים לערוץ 5.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה רבה. חבר הכנסת טיבי, בבקשה.
אחמד טיבי
אני מבקש תשובות קצרות הן מניצן והן מאבי. בשלב זה אני כמעט יודע מי עובד עליי, אבל לא קיבלתי תשובה מה גורלה של תכנית הספורט חדשות הספורט בערבית. אני רוצה תשובה מניצן ותשובה מאבי. ניצן, בבקשה, ברשותך אדוני היושב ראש.
ניצן חן
לצערי, התשובה הכי כנה שאני יכול לתת לך כרגע כי המפרט הרגולטורי היום נתון לחסדיו של אבי בר ולאחר החלטת המועצה זה יהיה נתון להחלטת הרגולטור. יהיה שידור חדשות ערבית. כרגע אני נתון לחסדיו ואחרי ההחלטה זה יהיה כתוב ברגולציה ויהיה שידור חדשות בערבית.
אבי בר
אני אתרגם אותו. נכון לעכשיו אין שום חיוב רגולטורי כלשהו לשדר דקה בשנה לא של חדשות ספורט בערבית, לא תרגום בערבית ולא שום תכנית בשפה הערבית.
אחמד טיבי
זה מנוגד לחוק.
ניצן חן
למה התכנית ירדה?
אבי בר
ערוץ הספורט הרים מגזין בערבית כשאף אחד לא חשב על זה, כשאף אחד לא חלם על זה לטובת המגזר הערבי ולא שידרנו שם תקציבים של ברצלונה אלא הלכנו לצלם את אום אל-פאחם ובמקומות נוספים וזה הרבה יותר יקר, למען הסר ספק. להפיק ספורט ישראלי ולהוציא כתבה או לשלוח ניידת שידור למשחק כדור יד עולה פי 4-5 מאשר לוויין שמשדר תכניות מחו"ל.
לאה ורון
מה התכניות שלכם לגבי העתיד, לא מה עשיתם בעבר?
אבי בר
ירצה הרגולטור לחייב אותנו בשידורים בערבית ואנחנו יותר מנשמח. אנחנו נשמח לחזור וסביר להניח שגם בלי רגולציה נחזור לשדר כי אנחנו מבינים את התהודה. במשחקים מהליגה הלאומית לכדורגל אנחנו מקפידים לשדר כמה שיותר קבוצות ערביות ולאו דווקא את רעננה וכפר סבא. כאשר הרגולטור ישחרר את בלון החמצן שהוא סגר ובעצם ירשה לנו לשדר בערוץ ה-LIVE את מה שאני לא אהיה חייב, לרבות חדשות הספורט בערבית בערוצים 5 ו-5+, יהיה בסדר לכולם. יהיה בסדר למגזר, יהיה בסדר לפריפריה, ערוץ הספורט אולי יצליח לחיות, כולם יידעו מה מגיע להם לרבות המגזר הערבי ואנחנו הראשונים שנעשה את זה ואני אומר לך שנעשה את זה הכי טוב. הכדור אצלו.
יריב לוין
בני סכנין, במצב הקיים היום נעלמת מהמסך בעונה הבאה.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. עורך דין וולקוביץ', את עמדת אמון הציבור במשפט אחד, בבקשה.
עו"ד גל וולקוביץ'
ארגון אמון הציבור מברך על ההחלטה ואני רוצה לתת נקודת מבט שונה. ההחלטה של המועצה לשידורי כבלים ולוויין היא התחלה של שינוי מבני, אבל שינוי מבני הוא רק ההתחלה. השלב הבא הוא לצמצם את חבילת הבסיס שיקרה הרבה יותר מחבילות הבסיס במדינות אחרות, לאפשר חבילה קטנה שבה נצרוך מספר מועט של ערוצים כדי שהתשלום יהיה נמוך ואז נוכל לרכוש ערוצים בתשלום, כולל ערוצי הספורט. כך, בתור צרכן, אני אוכל לקבל את הערוצים שאני רוצה לצפות בהם בתשלום נמוך. דבר נוסף, חשוב שהמועצה תפעיל את הסמכות שלה להטיל עיצומים. הערה אחרונה, כבוד היושב ראש, צביקה שרף שכח לציין שהוא בניגוד עניינים כי הוא מופיע גם ב'ציע העיתונות' וחשוב לציין את זה.
צביקה שרף
אני לא בניגוד עניינים ויש לי הרבה כובעים. גם אתה בניגוד עניינים.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. מר אבנר קופל, בבקשה.
אבנר קופל
אנחנו מייצגים את ליגת העל בכדורסל. אנחנו מייצגים בהתנדבות כגוף ללא מטרת רווח שאינו ניזון מכסף ציבורי. אני מקווה שכולם יודעים מה קרה בתקופה האחרונה בכדורסל הישראלי. למעט אתם, חברי הכנסת, שהנכם חפים מכל עניין שאתם בעד הציבור, אני חייב לומר שרוב הנוכחים פה אינטרסנטים בצורה כזאת ואחרת.
מיטל בשרי
למעט המועצה לצרכנות.
אבנר קופל
למעט גברתי. אני יכול לומר כגוף ציבורי לחלוטין שאנחנו בעד הציבור כדי להביא כדורסל לציבור. שידרו אותנו בצ'רלטון וסבלתי מערוץ 5 ואני סובל היום כשאני משודר בערוץ 5, אבל זה בסדר, זה למען הציבור. לא יכול להיות שתהיה מלחמה בוועדה או באופן כללי בין רגולטור לבין רשויות או זכייני שידור שהרי יש גם כדורסל. יש נהריה, יש ראשון לציון ויש גליל וגלבוע שמקבלים כסף וניזונים. מה יוצא? שאני לא כפוף לרגולציה ולא למי שאני משדר. מה יקרה אם מחר בבוקר נחליט שהכדורסל הישראלי לא ישודר בכלל? מי יכול לחייב את מינהלת הליגה, קרי: את כל הקבוצות, כולל מכבי תל-אביב לשדר? אף אחד. יכול להיות פה ויכוח בעוד שבועיים.
לאה ורון
אדוני חייב לסיים כי מליאת הכנסת החלה.
אבנר קופל
לא יכול להיות שתהיה רגולציה על עניין ציבורי כמו כדורסל. אנחנו משדרים ארבעה משחקים בערוץ הפתוח כנגד שני משחקים בערוץ הסגור, שזה דבר סביר. הצענו לרגולטור שכל גוף, לא רק הכדורסל, שמצלמים אותו ארבעה משחקים, יסכימו למסחר את השניים האחרים. אני מציע לקחת פסק זמן, לבדוק את כל נושא הספורט בישראל מול הרגולציה כדי להגיע להבנות ברורות אחרת לא יהיה כדורסל.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה. רתם, בבקשה.
רתם קמר
אנחנו אמנם כדורגל וכולם חושבים שאנחנו פופולריים וחזקים והרגולציה הזאת לא תפגע בנו, אבל היא פוגעת בנו בצורה חד משמעית. היא חסרת תקדים ביחס לענפי כדורגל אחרים באירופה ואני רוצה להגיד לכם שתכנים כמו ליגה לאומית, גביע המדינה, גביע הטוטו, כדורגל נשים, נוער, כדורגל באולמות, איפה ישדרו אותם? בערוץ 1 שעושה רפורמות? בערוץ 10 שנמצא בקריסה? על מה אתם מדברים. זה גומר את הכדורגל הישראלי. רבותי, הכדורגל הישראלי הוא פילנטרופיה לשמה. יש בו אנשים כמו יענקלה שחר ותורמים מכספם. הרגולציה הזאת גומרת את זכויות השידור ואת הכספים שיגיעו לקבוצות הכדורגל. שלא יבואו אחר כך בטענות על הרמה של ענף הכדורגל.
היו"ר אופיר אקוניס
משפט סיכום לניצן חן, בבקשה.
ניצן חן
להאשים את הרגולטור גם במצב של הכדורגל בישראל זה קצת מוגזם.
רתם קמר
הרגולציה הזאת תורמת לזה באופן חד משמעי.
ניצן חן
החלטת מועצת הכבלים והלוויין היא החלטה נכונה ועם זאת, שמענו כאן את הלך הרוחות. אני שמח שכל ארגוני הצרכנים בעד ההחלטה הזאת חד משמעית.
רתם קמר
תשנה את שיטת התפעול של חבילת הבסיס.
היו"ר אופיר אקוניס
תודה, אנחנו חייבים לסיים. באשר להצעת חבר הכנסת כבל להקים ועדת משנה לבחינת השאלה מה יש לכלול בחבילת הבסיס, אני מודיע שנקיים דיונים פנימיים אצלנו בקשר לכך ונחליט בהמשך בנושא הזה.


בכנסת היוצאת פורסמה הצעת חוק המתייחסת לשידורי משחקי ספורט מרכזיים והוגשה בקשה להחיל על ההצעה דין רציפות, כך שבכל מקרה נושא שידורי הספורט ישוב ויידון בוועדה. ועדת הכלכלה מציינת לחיוב את החלטת המועצה לשידורי כבלים ולוויין מה-18 בנובמבר לרכז שידורם של משחקים חיים בתחום הכדורגל, הכדורסל והטניס במספר מצומצם של ערוצים לטובת כלל ציבור צופי הספורט. הוועדה בדיעה כי ההחלטה תביא לכך כי צרכני הספורט יוכלו לצפות במחיר סביר ביותר במשחקי ספורט הן בערוצים הפתוחים והן במספר קטן יותר של ערוצים בתשלום, ותמנע את שידורם של שידורי אירועי ספורט חיים לערוצים נוספים בתשלום.


בהתחשב בטענות ובנימוקים שהועלו במהלך הישיבה, לרבות פנייתה של שרת התרבות והספורט וכדי לאפשר למועצה לבחון הצעות שיאפשרו עיבוי התכנים והעשרתם על ידי בעלי ערוצי הספורט 5 ו-5+ ממליצה הוועדה למועצה לשקול את דחיית החלטתה מיום 18 בנובמבר לפרק זמן סביר. הוועדה ממליצה למועצה לשידורי כבלים ולוויין לבחון את התכנים המשודרים בחבילות הבסיס כדי לוודא שבחבילה זו ייכללו שידורים שיש בהם עניין לציבור תוך מתן דגש בשידורים לתרבות הישראלית כמו גם לספורט הישראלי. תודה רבה.
יריב לוין
הייתי מבקש שייאמר במפורש בהחלטה שאנחנו פונים אליהם על מנת שידאגו לכך שלא תהיה פגיעה בשידור של ענפי הספורט הקטנים, יהיה שידור הולם של משחקים מליגת העל ומהליגה הלאומית.
היו"ר אופיר אקוניס
זה בסדר. תודה רבה לכם, הישיבה נעולה.

הישיבה ננעלה בשעה 11:15

PAGE

קוד המקור של הנתונים