ישיבת ועדה של הכנסת ה-25 מתאריך 10/05/2023

תקציב הכנסת לשנים 2023 ו-2024

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וחמש

הכנסת7
ועדה משותפת של ועדת הכנסת וועדת הכספים לתקציב הכנסת לפי חוק יסודות התקציב, התשמ"ה-1985
10/05/2023


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 1
מישיבת ועדה משותפת של ועדת הכנסת וועדת הכספים לתקציב הכנסת לפי חוק יסודות התקציב, התשמ"ה-1985
יום רביעי, י"ט באייר התשפ"ג (10 במאי 2023), שעה 16:30
סדר היום
תקציב הכנסת לשנים 2023 ו-2024
נכחו
חברי הוועדה: אופיר כץ – היו"ר
ינון אזולאי
זאב אלקין
משה סולומון
חמד עמאר
מוזמנים
מנכ"ל הכנסת משה צ'יקו אדרי
חשב הכנסת אליאסף אליעזר
טובי חכימיאן – חשבות הכנסת
נדב כספי – חשבות הכנסת
ייעוץ משפטי
ארבל אסטרחן
שלומית ארליך
שגית אפיק – היועצת המשפטית לכנסת
מנהלת הוועדה
נועה בירן - דדון
רישום פרלמנטרי
אתי אפלבויםרשימת הנוכחים על תואריהם מבוססת על המידע שהוזן במערכת המוזמנים הממוחשבת. ייתכנו אי-דיוקים והשמטות.

תקציב הכנסת לשנים 2023 ו-2024
היו"ר אופיר כץ
אני פותח את ישיבת הוועדה המשותפת לתקציב הכנסת, הצגת התקציב.

בבקשה, אדוני המנכ"ל. אני רק אומר שבהסכמה עם האופוזיציה, שביקשו שנקיים מחר את ההצבעה, היום נערוך את כל הדיון ואת ההצבעה נשלים מחר. בערב נוציא זימון.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אחר צהריים טובים לחברי הוועדה וליושב-ראש הוועדה. תודה שאתם נותנים לנו להציג את התקציב לשנים 2023-2024. אני רוצה להקדים ולאחל הצלחה לחשב הנכנס אליאסף ולסגנו נדב, שעשו פה עבודה מקדימה טובה.

המבנה התקציבי שלנו, כמו שאתם מכירים, בנוי ממרכיבי שכר של חברי הכנסת, שכר היועצים ותנאי חברי הכנסת. כמו כן הוא כולל את פעולות הכנסת, כל מה שקשור לשירותים מקצועיים, עבודות הכנסת, הוצאת השכר של עובדי הכנסת, אמרכלות, תפעול, תחזוקה, ביטחון וניהול ומערכות מחשוב. הרבה מאוד נושאים עומדים לפתחנו.

אני חייב להגיד שבשש השנים האחרונות עקב התהליכים שהיו פה של בחירות ושל החלפת מנכ"לים ויושבי ראש, בסופו של הדבר הזה לא יכול היה להתכנס לתכנית עבודה מסודרת. מבחינתנו, קיבלנו כנסת עם לא מעט תהליכים תחזוקתיים לקויים ואנחנו מתחילים לטפל בזה. אני אגיד גם מה הפעולות שאנחנו נוקטים.

(מוצגת מצגת)

אתם רואים את שהפאי של השכר מתחלק ל-57% שזה השכר. אני יכול לציין שהוצאות השכר מסך התקציב הן מהיותר נמוכות שיש בממשלות או בשירות הציבורי.

7% גמלאות, זה סכום קבוע שאנחנו לא יכולים לגעת בו, זה עוד היה לפני שינוי.

תוספת תקנים 2%, תקציב הפיתוח 11% והפעילות השוטפת זה 20%. כמובן שיש התקשרויות קבועות על-פי חוק, שאנחנו לא יכולים לעשות איתן שום דבר. זה הפילוח של התקציב שלנו ועם זה אנחנו נעבוד.

מבחינתנו, ב-2022 סך התקציב היה 927 מיליון שקלים לחברי הכנסת, פעולות הכנסת, הרזרבה שיש, תוספת למבנה. אושר פה תהליך של תוספת 2040, מה שנקרא "כנסת 2040", שאמור להוסיף 50,000 מטר לכנסת ישראל. אנחנו גם נראה איך המבנה ייראה בסוף, אבל זה משהו שאנחנו מתחילים איתו בתהליך.

גמלאות חברי הכנסת זה משהו קבוע, בגלל זה אתם גם רואים שהוא רץ לאורך שנים.

אנחנו קופצים בין 2022 ל-2023 בגידול של 4.9, שזה בהלימה לגידול תקציב המדינה. בין 2023 ל-2024 הגידול 6.1. אני יכול להגיד שזאת פעם ראשונה שהתקציב גם עובר את מיליארד השקלים. שימו לב גם לשכר וגם לפעולות של הכנסת. אנחנו מחליפים פה לא מעט תשתיות רעועות שנמצאות בכנסת. אם תרצו, גם על זה אני ארחיב בהמשך.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
6.1 זה גם הממוצע הארצי?
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אני חושב שכן. 6.4, אז אנחנו פחות.

עיקריי השינויים הם כמובן שכר ותנאי חברי הכנסת. גם הצמדת השכר והעלייה שלו. כמו שאתם יודעים, גם היועצים הפרלמנטריים.

הפעולות העיקריות שאיתם אנחנו פועלים זה אירועי שנת 75 לכנסת גם בשנה הבאה. זה אומר שיש לנו שנתיים אירועים גדולים ומשמעותיים. אנחנו רוצים לקיים פה באמת את מה שראוי לכנסת באירועים האלה.

גידול כוח האדם כתוצאה מההחלטות הפרלמנטריות. כל הוועדות הקבועות, הזמניות, היינו צריכים לתת להן תקנים. אני מדבר על משהו כמו 53 תקנים, עלייה אוטומטית ללא שום שאלה.

הגדלת העסקת אזרחים ותיקים וגם שירות לאומי אזרחי. אנחנו מכניסים פה פעם ראשונה את הנושא של שירות לאומי אזרחי. מה שהכנסת מחוקקת, אני חושב שצריך גם להיות בבית הזה. אנחנו מגדילים גם את האוכלוסייה המוסלמית, הערבים וגם את האוכלוסייה החרדית. אנחנו ניתן לזה את התקנים. אני מקווה מאוד שגם נוכל להעסיק אותם בצורה טובה יותר בבית.

שיפור פני הכנסת. ראיתם גם את השיפוץ של הבניין שעשינו, כולל ההסעדה וגם את הדברים הנוספים.

אני יכול לבשר שאנחנו מתחילים פיילוט של ועדה חכמה, אתם גם תראו את זה. מחליפים את כל הריהוט ואת כל המחשוב וגם רוצים, כחלק מכנסת ירוקה, כמה שפחות דפים לחברי הכנסת והכול יהיה על גבי טבלטים.

שבוע הבא אנחנו מתחילים פיילוט של רכבים חשמליים למשך שנה. במידה וזה יתחיל, אנחנו נטפל בזה. אם זה יהיה נכון והפיילוט יעבור בצורה טובה אז אנחנו נכניס את זה וכל חבר כנסת יוכל להחליט אם הוא רוצה רכב חשמלי או רכב על דלק כפי שהוא כיום. אנחנו חושבים שהדבר הזה יביא לחיסכון די משמעותי בטווח הרחוק אם כולם יחליפו לרכבים חשמליים.
משה סולומון (הציונות הדתית)
זה גם טוב לאקלים.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
בוודאי, זה הדבר הראשון. אם הכנסת החליטה על-כך ורוצה להכניס את זה, אז גם אנחנו נעשה.

כמובן, כל הנושא של רכבים ממוגנים והנושא של אבטחת חברי כנסת. אנחנו רוצים לייצר פה איזה מנגנון ולתת לזה מענה.

אנחנו מתאימים את כל תרחישי הייחוס של משמר הכנסת, גם להגן על הבית, גם באבטחה, גם בשגרה. כמובן זה לאור תרחישי הקפיטול שהיו בארצות הברית ואנחנו עושים התאמה למשמר הכנסת.

מכניסים תכנון מתחמים חדשים. 2040, אתם תראו את המבנה, אמרתי 50,000 מטר.

אנחנו מקווים שב-1.12.24 אנחנו נחנוך את מוזיאון הכנסת. זה יהיה בעלות של כ-150 מיליון שקלים. זה משהו שהוא גם תקנים, גם תחזוקה וגם בסופו של דבר הבנייה. אני מקווה מאוד שניתן לזה את המענה.

כך תיראה כנסת 2040. פרויקט מאוד יפה ומאוד מרווח את הוועדות, את בעיית כוח אדם וגם בעיית מקום. אתם יודעים שהיום יש חוסר בלשכות לחברי כנסת וזה משהו שניתן לו בעתיד מענה יפה ותוכלו לראות את התכנון.
משה סולומון (הציונות הדתית)
אופיר, רק נשאר להחזיק מעמד עד אז.
היו"ר אופיר כץ
מטריד אותי המענה בעתיד. הם באים אלי. גם עכשיו צריך לתת מענה לח"כים ולתת להם חדר.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אני יכול רק להגיד, אדוני היושב-ראש, שהחדר היחיד שנשאר פה בכנסת זה שלי. אם אתם רוצים, גם את זה אני יכול לתת.

בניית מוזיאון הכנסת בבית פרומין, אתם רואים את ההדמיה. תהיה שם מליאה. הוא יהיה כחלק מהסיור בכנסת והוא יהיה גם חלק שבו נעשה אירועים ונגדיל את הביקורים. אני חושב שזה ראוי שכנסת ישראל תשמר את הערכים שלה ואת ההיסטוריה שלה. אני חייב להגיד שמהביקורים שאני מתחיל לעשות וגם מהתכנון והתוכן, ראוי שהשורשים של המוזאון יהיו נטועים מבית שני. משם אנחנו נתחיל את הכנסת, קום המדינה בואך המועצה המחוקקת לכנסת ישראל, שעברו לפה. אני חושב שזאת היסטוריה ראויה, נכונה וטובה, לבנות מוזיאון ולתת לזה מענה.

אתם רואים מה היה לפני ואחרי, איך נראה השיפוץ שעשינו. בהזדמנות הזאת אני רוצה להודות לאנשי התפעול והתחזוקה, לכל מי שתכנן, עמל ועשה. תוך חודש השקענו פה והבאנו את התוצאות הטובות, כפי שראיתם. יש גם את נושא ההסעדה, נושא הסבסוד והתהליכים שאנחנו עושים. שמענו את הערות חברי הכנסת, לפחות מהתקופה שהגעתי, ואנחנו מתכוונים ליישם את כל מה שביקשתם.

שני דברים הם חלק משיתוף הפעולה שנעשה, אדוני היושב-ראש. אחד, תקציב קשר לציבור והשני, זה לבנות את התקנון של מנהלי הסיעות. אלה שני הדברים שהתחייבנו, כל נושא השירות וכל נושא התהליכים. אני מקווה שעד היציאה לפגרת הקיץ אנחנו נטפל.

אני חייב גם להגיד שזאת פעם ראשונה שיושב-ראש מכתיב מדיניות לחלק מהתהליכים בבית. אחד מהם זה הבית הפתוח כדי לקרב יותר את אזרחי ישראל מכל הגוונים של קשת האוכלוסייה ולהכניס אותם לבית הזה. הוא נתן לנו יעדים להעלות את מצבת המבקרים בתוך הכנסת, שיפור פני המשכן, תדמית פני המשכן, שקיפות בהחלטות שלנו ואת הממלכתיות, כמובן לאור האירועים שהיו כאן. כל הדבר הזה מקבל ביטוי בתקציב.

אני חייב להגיד שגם בהסתכלות העתידית, כחלק מהתהליכים שקיבלנו בהחלטות הבינוי, התקציב צומצם עד כדי מאות מיליוני שקלים.

אלה הם דבריי, אני אשמח לשאלות.
היו"ר אופיר כץ
תודה, אדוני המנכ"ל. האמת, אני רוצה לנצל את הזדמנות ולהגיד שמאז שנכנסת מרגישים באמת רוח חדשה של מישהו שבא לעבוד ואנחנו רואים את התוצאות בעיניים. כל השיפוצים המאסיביים שאתה עושה כאן. כל מקום שאני הולך מאז שאתה פה, אני רואה אנשי תחזוקה שעובדים. זה טוב לראות, זה נותן פה אווירה יותר טובה. אני חושב שזה מכובד וראוי שכך תיראה גם הכנסת. באמת, להגיד לך ולעובדים יישר כוח גדול ותמשיכו כך. שיהיה המון בהצלחה.

בבקשה, אדוני החשב.
אליאסף אלעזר
תודה. אני לא אוסיף יותר מידי ואני רק אגיד שאני חושב שהתקציב ככללותו הוא מאוזן, ראוי ואמור לשרת את כל התכניות. יש תכניות יומרניות וגדולות למנכ"ל הכנסת ואנחנו פה כמובן בשביל לגרום לזה לצאת לפועל. זה לא מספיק שהתקציב יאושר, אנחנו צריכים גם לראות איך אנחנו מבצעים אותו.
היו"ר אופיר כץ
חברי הכנסת?
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אני רק רוצה להוסיף. חבר הכנסת חמד עמאר, לא הזכרתי אבל גם בני העדה הדרוזית בתוך השוויון המגדרי והם גם יהיו איתנו כחלק מהתהליך שאנחנו מכניסים פה ומאפשרים תקנים. אני אשמח שגם הם יהיו פה כחלק מהשירות לאומי אזרחי.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
חלק משירות לאומי אזרחי זה קצת קשה, אבל אף אחד לא יכול לדעת.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
יש כאלה.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
זה בנות שהולכות לשירות לאומי וקשה מאוד למצוא בנות בגיל 18 שההורים שלהן יסכימו שילונו בירושלים, זה לא מקום קרוב. ננסה, אבל נגעת בנקודה מאוד חשובה. היום מעל 60% מהבנות הדרוזיות עושות שירות לאומי. התחלתי עם זה לפני עשר שנים. כיושב-ראש תנועת הנוער הדרוזית. ישבנו וסגרנו את זה עם השייח' טאריף. היום יותר מ-60% מהבנות עושות שירות לאומי. יהיה מאוד קשה שהן יגיעו לכאן אבל אשמח על קליטת צעירים דרוזיים אחרי שירות צבאי בעבודה בתוך הכנסת כעובדי כנסת. מבדיקה שעשיתי יש רק שתי עובדות כנסת דרוזיות. בקרב הסדרנים יש אחד, אם אני לא טועה ובאבטחה יש כמה. כבר יותר משנתיים שלוש לא נקלט אף דרוזי כאן.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אני חייב להגיד שזה מכרזים.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
נשמח מאוד אם ייקלטו חבר'ה דרוזים צעירים שיגיעו לכאן, גם לאבטחה וגם לעבודה בתוך משכן הכנסת.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אני מזכיר לך שכמנכ"ל המשרד לביטחון פנים הגדלנו את מספר הדרוזים דרך היחידה לרשות לביטחון קהילתי. כמעט 300 בני העדה הדרוזית עובדים גם בצפון וגם במרכז. עשינו את זה בצורה טובה והם השתלבו איתנו באופן מלא.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אני מקווה.
משה סולומון (הציונות הדתית)
קודם כל, זה באמת שינוי מרענן ובאמת עבודה מאוד נראית לעין. רואים שינויים וזה מאוד משמח. יישר כוח לכל העמלים ואתה בראשם.

שלוש הערות קצרות. אני רואה שיש אמנם עלייה בצוות הפרלמנטרי, אבל בחודשים שאני פה פניתי לאנשים שיכולים לסייע לי בתחומים שונים והשכר היה גורם מעכב. אתה יכול לקחת חבר'ה צעירים או חבר'ה מאוד מחויבים בשכר הזה. בסוף אנחנו עושים פה עבודה מאוד משמעותית, גם בדוברות, גם בפרלמנטרי וגם בדברים אחרים. זה גורם ששווה לדבר עליו ולחשוב עליו. בשכר הזה למול מה שקורה בשוק היום, קשה להביא אנשים שהם כבר בעלי ניסיון. אתה יכול להביא אדם שאתה נותן לו זריקת מרץ לבאות. אולי שווה לחשוב מחדש על שכר טיפה יותר גבוה כדי לתת לח"כים כלים מאוד משמעותיים כדי לממש את כל ההשקעה המדהימה שהכנסת עושה סביב לשכתך. לדעתי זאת נקודה שחשוב לתת עליה את הדעת.

נקודה שנייה. דיברת על המוזאון. בעיניי זה באמת דבר שהוא חשוב. בסוף אנחנו נשפטים על זה וזה גם הפנים. אני רואה בזה חשיבות מאוד גדולה. צריך לשים לב שכשמתכננים דבר כזה, שאנחנו מצליחים באמת לשקף במוזיאון את כלל החברה הישראלית, את ההיסטוריה היהודית ואת החברה הישראלית כדי שכל מי שמגיע ירגיש בבית.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
יש נקודה שאני רוצה להעלות, נושא של משלחות לחו"ל. אתה מגיע למשלחת בחו"ל ונפגש עם חברי פרלמנט ועם שרים. תדאגו שהמתנות של הכנסת יהיו באמת שוות ערך, לפחות כמו המתנות שאנחנו מקבלים מהאנשים בחו"ל. אנחנו הרי לא לוקחים את המתנות, אנחנו שולחים אותם לכנסת חזר. אבל כשאנחנו מגיעים ומגישים מתנה כזאת קטנה - - -
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
גם בזה אני מטפל אדוני חבר הכנסת. אנחנו קובעים תקן ומשנה. אתה תראה, אנחנו לא ניפול משום מקום אחר.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
זאת הרגשה - - -
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
קיבלתי את ההערה הזאת ממספר חברי כנסת ואנחנו מטפלים בה. צודק בהחלט.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
זה חשוב.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אתה צודק, הם השגרירים שלנו.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
צפון מקדוניה, אני מגיש מתנה כזאת קטנה והם מגישים לך מתנה – אתה מרגיש כזה קטן.
משה סולומון (הציונות הדתית)
אני יכול להגיד שבדובאי קניתי לבד.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
חשוב מאוד. זאת נקודה מאוד חשובה. ברגע שאתה עומד מול - - -
היו"ר אופיר כץ
הוא רוצה שישתלם לפרלמנטים אחרים להזמין ח"כים ישראלים ואז יהיה לו יותר הזמנות, יותר משלחות.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
עזוב, אני אחד שמתחננים שאני אסע.
היו"ר אופיר כץ
זאת היתה בדיחה.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אני מדבר בשיא הרצינות. אתה מרגיש לא בנוח.
היו"ר אופיר כץ
אתה צודק, צריך שיהיה משהו יותר מכובד.
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אתה רוצה לתת מתנה מכובדת, כמו שהוא נותן לך מתנה מכובדת.
מנכ”ל הכנסת משה צ’יקו אדרי
אתה תראה, אנחנו עושים שינוי. דרך אגב, המתנות שהכנסת קיבלה לאורך השנים, אני מאמין שבחודשיים הקרובים הכול יוצג בוויטרינות פה בתוך הכנסת. ראוי לכנסת להראות את המתנות שהיא קיבלה לאורך השנים.
היו"ר אופיר כץ
עוד מישהו רוצה להוסיף?
חמד עמאר (ישראל ביתנו)
אין הצבעות, נכון?
היו"ר אופיר כץ
לא, מחר.

תודה לכולם. תודה לך אדוני המנכ"ל. ההצבעה תתקיים מחר, אנחנו נודיע על מועד. לא נפתח מחר לדיון אלא רק להצבעה.

תודה, הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 16:40.

קוד המקור של הנתונים