ישיבת ועדה של הכנסת ה-25 מתאריך 01/03/2023

הברחות וחממות הסמים בגבול ירדן ובגבול מצרים

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וחמש

הכנסת

1

23
הוועדה המיוחדת למאבק בשימוש בסמים ובאלכוהול
01/03/2023


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 5
מישיבת הוועדה המיוחדת למאבק בשימוש בסמים ובאלכוהול
יום רביעי, ח' באדר התשפ"ג (01 במרץ 2023), שעה 9:13
סדר היום
הברחות וחממות הסמים בגבול ירדן ובגבול מצרים
נכחו
חברי הוועדה: בועז ביסמוט – היו"ר
סימון מושיאשוילי
מוזמנים
סא"ל עומרי טלר - ראש זירת דרום, משרד הבטחון

רס"ן אליאן תורג'מן - רמ"ד דוברות מבצעית, משרד הביטחון

סנ"צ מאיה גולדשלג - רמ"ד מחקר פשיעה, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

סנ"צ אביבה כרמון - ראש מעבדת סמים ארצית, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

רפ"ק שמחה שמרון - ראש מעבדת סמים ארצית, שלוחת קנאביס, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

סנ"צ עמוס דמרי - מפקד ימ"ר מג"ב דרום, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

רפ"ק דורון לוי - קצין אג"מ נגב, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

פקד משה חי הגיגת - קצין מחקר סמים, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

רס"מ אופיר אמתי - אח"מ נגב, משטרת ישראל, המשרד לביטחון לאומי

ד"ר רוני ברקוביץ' - מנהל אגף אכיפה, משרד הבריאות

אביב דמרי - עו"ד, פרקליטות מחוז דרום פלילי

עמיחי בלוט - מנהל מרחבים, ארגון השומר החדש

אורי מלכה - מנהל הסיירת הירוקה, רשות הגנים הלאומיים

יעל אלמוג - רשות הטבע והגנים הלאומיים
מנהלת הוועדה
בת שבע פנחסוב
רישום פרלמנטרי
אורי אלפנדרי, חבר תרגומים


רשימת הנוכחים על תואריהם מבוססת על המידע שהוזן במערכת המוזמנים הממוחשבת. ייתכנו אי-דיוקים והשמטותהברחות וחממות הסמים בגבול ירדן ובגבול מצרים
היו"ר בועז ביסמוט
שלום לכולם. בוקר טוב סליחה על האיחור הקט. אלה ימים לא דלים באירועים. ידענו ימים משעממים יותר. אבל אם אתה בטוח בצדקת דרכך אז אתה מתחשב אבל לא מתרגש ובטח לא עושה יו-טרן.

מאחר ואתם פה יושבים איתי אז אני אשתף אתכם. יש לי בתיבת הדואר לפעמים חשבונות לשלם, אני משלם בזמן. יש לי גם לפעמים עיתונים שאני גם קורא, לא תמיד בזמן. אני קורא באיחור וזה טוב כי אז אתה רואה עד כמה זה לא נכון מה שכתוב בעיתון אתה רואה אחרי יום יומיים שזה פשוט לא נכון. 

ואז מישהו כתב, איזה משורר, מתוסכל או לא מתוסכל: בשכונה הכי מתחדשת על גבול תל אביב רמת גן. כי אנחנו עכשיו כמה זמן עזבנו את הדירה בתל אביב. גר לו פוליטיקאי טרי ודי חפרן, זה כנראה אני, את דרכו לכנסת סלל באולפש וכעת הוא תומך במהלך מטופש. ביסמוט היקר השכנים כועסים. אל תצפה לחיוכים מנומסים. אתה לא יכול לרקוד על כל החתונות או מהשכונה הנעימה להנות. אם את המדינה תקרעו לגזרים חייך בחרוזים יתמלאו מרורים. להרוס את המדינה בשביל הרודן שמול אימת הדין נחשף כפחדן, ביסמוט אנחנו יודעים שאתה משכיל וראית עולם. רד מהעץ נביא לך סולם. זהו זה מה שאנחנו חווים. 

אנחנו כל כך בטוחים שמה שאנחנו עושים הוא דבר טוב ואנחנו ממשיכים הלאה אני רק מקווה מאוד שהיום הזה יעבור בשלום כי גם המפגינים יקרים לי. ראשי המחאה - יש לי קצת דעה בנושא, אני אשמור אותה לעצמי; אבל מאחר והתראיינתי עכשיו אני אגיד שחבל שהמניעים שלהם פוליטיים, אף על פי שהמוחים עצמם, יש שם הרבה אנשים טובים. בסוף היום הזה בדיוק בעוד חודש בעוד חצי שנה ועוד שנה ועוד 20 שנה ועוד 100 שנה, עם אחד נשאר כי אין לנו אופציה אחרת ואחד יאהב את השני.

 הדיון היום זה היה בנושא הברחות וחממות סמים בגבול ירדן ובגבול מצרים. בוקר טוב לכל המשתתפים. אנחנו התכנסנו כאן היום לדיון ראשון בוועדה ברשותי בנושא הברחות סמים לשטחי מדינת ישראל דרך היבשה הים והאוויר. זהו נושא שהוא מאוד רחב ולראיה האורחים הרבים והחשובים שבאו היום. ויש לו גם היבטים רבים. בדיון הזה נעסוק בהברחות אלימות וחדירות גדר וחממות הסמים בגבול ירדן ומצריים שלו אותה הפוך לאירוע פח"עי במטרה לבחון את תגובת מדינת ישראל בזרועות הביטחון שרואים בכל הברחה אירוע ביטחוני. 

השאיפה היא לנסות ולברר מה מידת שיתוף הפעולה בין הכוחות, מוכנותם והדריכות שלהם מה התפקיד של כל אחד מהגופים, מהן שיטות העבודה מה הם האמצעים שננקטים, היכולות האמצעים המיוחדים, ולשמוע גם על המאמצים לסיכול ולבלימת התופעה. כמובן שאנחנו נרצה לשמוע על תוכנית מגן הנגב, חמ"ל, גבור וכו'.

אני חייב להוסיף שעוד לפני שהייתי חבר כנסת, עוד כשהייתי עורך עיתון, הנושא הזה היה מאוד חשוב ודאגתי שהעיתונאים שלי יטפלו בו מקרוב. נתוני דובר צה"ל לגבי שווי הברחות: בשמונת החודשים הראשונים של שנת לפיהן 2022 נתפסו בגבולות ירדן סמים בשווי 135 מיליון ש"ח, לעומת 150 מיליון בשנת 2020, 209 מיליון בשנת 2021. עוד פעם פה זה סכומים שאני בטוח שהם הרבה יותר גבוהים, והיא מעידה על עלייה בניסיונות הברחת סמים ואמל"ח. פגיעה בביטחון של תושבי האזור, ופגיעה במשילות בשטחי האש של צה"ל. 

אנחנו גם נשאף להתייחס לפגיעה הישירה בבני-הנוער. כפי שעשינו גם בוועדה לפני שבוע, שבועיים, לאור כמויות הסמים שמציפים את ישראל וההיצע הגדול, זמינותו ונגישותו והקלות להשיגו. אני אדבר פחות כי אני רוצה בכל זאת לשמוע. אנחנו נצפה כעת כולנו ביחד בסרטון של רשות הטבע ונדון בו. נצפה בבקשה.

(הקרנת סרטון)
היו"ר בועז ביסמוט
אתה רוצה להתייחס, ח"כ סימון – בבקשה.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
בוקר טוב לכולם. אתמול היה לנו דיון בוועדה לביטחון לאומי. המשטרה עושה עבודה נפלאה. תופסים חממות. מאתרים אותן, מפרקים אותן. אנחנו יודעים להצביע מי אחראי על החממות? מי הקים את זה? את מי אנחנו הולכים להגיש כתב אישום נגדו.
מאיה גולדשלג
זו שאלה?
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
אני שואל - אנחנו יודעים להצביע? כי הרי חממות זה הסגת גבול. זה שטח של מדינה.
דורון לוי
קודם כל בוקר טוב לי קוראים דורון, אני קצין מודיעין של מרחב הנגב. אז לפני שאני אענה על השאלה קודם כל אני מזמין אתכם חברי הוועדה לביקור ביחידת 'מגן', המחוז הדרומי, להכיר לכם מקרוב את האירוע, להכיר לכם מקרוב איך באמת מתבצעת הברחה או מה קורה עם כל נושא סמים בגבול הדרומי, נשמח שתגיעו. 

בנושא של חממות לגידול סמים צריך להפריד בין שני נושאים. יש גידול סמים שמתבצעים בתוך בתים, דירות הידרו, שגם עם זה אנחנו מתמודדים. הנושא השני, כמו שראיתם פה בסרטון, זה גידול סמים בשטחים פתוחים, בתא שטח שצריך חום ולחות בשביל לגדל את אותן חממות וזה מה שאנחנו עושים. אנחנו בשנת 2022, אני רק אפתח פה את הנתונים ברשותכם - - -
היו"ר בועז ביסמוט
100 אחוז תודה רבה. זכות הדיבור.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
רגע תן לו.
היו"ר בועז ביסמוט
אני רוצה אבל לנהל את הדיון , אנחנו נחזור לזה. נתייחס לזה בהמשך.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
זה מאוד חשוב.
היו"ר בועז ביסמוט
וזה גם מחייב אותך ח"כ סימון להישאר לצידי בזמן הוועדה ועל זה אני שמח.
עומרי טלר
בוקר טוב לכולם, עומרי טלר, ראש זירת דרום באגף המבצעים בצה"ל. שני אתגרים מרכזיים אני חושב שמנית אותם בפתיחה שלך. עניין הגבולות כשאנחנו מדברים על גבולות זה בעיקר גבול מצרים, הגבול המערבי. ואתגר שטחי האש ולאפשר לנו כצה"ל להתאמן בהם באופן חופשי.

אני מתמקד רגע בהברחות בגבול המערבי ממצרים. שני סוגי הברחות. יש הברחות שהן הברחות אלימות, נקרא להן. מעורב בהן ירי, ויש כאלה שלא. בתגובה שלנו כלפי ההברחות האלה אנחנו מדברים על שני סוגים של מניעה שיבוש. היכולת שלנו להגיע להתמקם לפני, הכול פה זה רב ארגוני לחלוטין, כולל השותפים מסביב לשולחן בתוך הדבר הזה. נהלי קרב שהם ממש ברמה יומיומית, שעה שעה, נערכים לקראת ההברחות האלה.

בגדול אנחנו אומרים שאם הצלחנו לעשות נוהל קרב איכותי ולשבש את ההברחות של אותו לילה אז הצלחנו ואתה רואה את זה בנתונים שהבאנו לוועדה תחת הכותרת של שיבושים. האופציה הנוספת היא באמת לסכל וגם את זה אנחנו עושים. וזו היכולת להיערך באופן מוקדם. סיכול גם מתחלק לשניים: או שתפסנו את הסמים עצמם או שתפסנו גם את האנשים וגם את הסמים. כלומר אנשים מצד כחול, שמגיעים מהנגב, כי עולם ההברחה פוגש את כל הצדדים כמעט תמיד באותו זמן.

באופן כללי אנחנו במגמת עליה של אירועים בגבול המערבי במצרים. כל הזמן. אנחנו עומדים היום על כמעט ארבעה אירועים בלילה. זה סדר גודל שאנחנו מתמודדים איתו ביום יום. כל ניסיון הברחה מסווג בסוף ובהתחלה וככה מתייחסים אליו בכל השלבים כאירוע בטחוני לכל דבר. 

המכשול, כמו שנגעו פה בסרט, חד משמעית מהווה מציאות חדשה. אנחנו לא מתמודדים עם מסתננים ועם חדירות של אנשים באופן הרמטי אלא העברות הסמים מתבצעות בעיקר מעל הגדר. ולכן זה מאפשר לנו את השיבוש. ארבעה אירועים בלילה והעליה בכמויות מעידה על מוטיבציית מבריחים שנשארת גבוהה בעיקר בגלל מניעים כלכליים שנראה לי ברורים וידעו לתאר אותם פה יותר טוב ממני.

אנחנו היום אוחזים מבצעית בצורה טובה בכל המרחבים המועדים שאנחנו יודעים שלרוב בהם מבוצעות ההברחות. אנחנו עושים את זה גם דרך ריכוזי מאמץ. מבצע כזה כמו שקראנו לו "סוף עונה", עם 1,458 חממות בסוף, 420,000 שתילים, 9 טון של סם יבש, כל הדברים האלה, הבנו שריכוז מאמץ היא הדרך הנכונה, גם בהיבט החממות וגם כשבאים לשבש לסכל הברחות בגבול.

יש לנו עיבוי של אמצעי איסוף. מה שבסוף הצד השני מבין את זה והולך לאיפה שאין לנו אמצעי איסוף, ואז אנחנו יודעים להיערך שם פיזית, בפועל, כל לילה. כמובן דיוק מאמצי המודיעין שאני לא ארחיב עליהם פה, המודיעין צריך להגיד הוא נספח גדול נדבך גדול ושת"פ מלא, עם יחידת 'מגן', מודיעין המשטרה, מחוז דרום, ימ"ס, וסיירת ירוקה. הבאנו את כולם כדי לא לפספס אף אחד. אני חושב שהבשורה הגדולה בתקופה האחרונה היא באמת היכולת לדבר באותה שפה, ושכל גוף יעשה גם את מה שהוא יכול בתחום הסמכות שלו, יש פה גם עניין של סמכויות, וגם לשתף בסוף מודיעין ויכולות ביחד.

בהיבט שטחי האש עיקר המאמצים הם קודם כל למפות. השטחים הם ענקיים, עצומים ויש אתגר איסופי למפות ואנחנו שם. אני לא רוצה להרחיב פה אבל אנחנו יודעים היום גם באמצעים אוויריים לזהות למפות, לזהות חממות מהאוויר ומשם לתכנן את המבצעים, כמו המבצע הגדול שדיברתי עליו קודם ביחד עם כולם. יש עוד פרויקט אחד של חמ"ל משותף שהוקם יחד עם מחוז דרום וכלל השותפים. אנחנו בתהליך הולך ומתייעל כל הזמן והוא זה שמאפשר ומאגבר בעצם את כל המאמץ המשותף שאמרתי קודם. ברגע שיושבים במקום אחד מרוכז. יודעים לדבר באותה שפה, להביא את המודיעין של כלל הארגונים ולהיות הרבה יותר יעילים.

שאלת על פרויקט 'מגן הנגב', זה בעצם הפרויקט שמרכז את כל מה שאמרתי עד עכשיו בכמה מאמצים. גם מאמץ של הגנת גבולות. גם מאמץ שטחי האש. בתוך צה"ל אנחנו מדברים על מאמץ של הגנת המחנות, שבנגב הוא מאמץ גדול. ומאמץ נוסף, חינוכי שנקרא דרך הנגב שבעיקר סביב הסברה ואנחנו נמשיך גם בדרך הגעה לנוער עצמו ביחד עם כלל השותפים אפשר לקדם פה לא מעט. עד כאן ההתייחסות שלי.
היו"ר בועז ביסמוט
תודה. שתי שאלות קצרות. דיברת על ההברחות בלילה, זה ברמה של לילה לילה ניסיונות ההברחות, ביום בדרך כלל היום יותר שקט או שגם ביום?
עומרי טלר
היום יותר שקט אנחנו מדברים בעיקר על שעות החושך.
היו"ר בועז ביסמוט
ועוד דבר דיברת על מודיעין, אתה בזירת דרום, מדינה שכנה - שיתוף פעולה משביע רצון?
עומרי טלר
הוא מצוין. לא ארחיב אבל הוא מצוין.
היו"ר בועז ביסמוט
חשוב.
עומרי טלר
מאוד.
היו"ר בועז ביסמוט
מאה אחוז. אין ספק שזה גם כן יש את הסיפור של הגדר. עד כמה שזה יעיל. זאת אומרת אתה לא רוצה בכלל לחשוב על מציאות שהגדר לא הייתה קיימת.
עומרי טלר
הגדר היא מכפיל כוח משמעותי. שינתה לחלוטין את התפיסה. תפיסת ההגנה, תפיסת ההיערכות. היא מאפשרת הרבה יותר והיא מאוד ממקדת אותנו.
היו"ר בועז ביסמוט
אבל כשיש גדר. בפועל אתה פשוט זורק מעל הגדר ומישהו ממתין?
עומרי טלר
נכון.
היו"ר בועז ביסמוט
והאוכלוסייה שממתינה מהצד שלנו זה תמיד זה בדרך כלל אותם חבורה?
עומרי טלר
ידברו פה, אני מניח, המודיעין אבל לבסוף כן.
היו"ר בועז ביסמוט
דבר אחרון אמרת אלימות. אמרת לעיתים עימותים אלימים. אתה יכול אולי להרחיב בנושא הזה מצד כוחותינו, יש פגיעות?
עומרי טלר
נגדיר את המונח אלימות, אלימות כשהיא קורית. זה בצד האדום, בצד המצרי. הצורך הפוך כנגד הצבא המצרי, בצד שלו, כלפיהם מופעלת אלימות כדי לנטרל אותם ולא להפריע להברחה כי הם פרושים לאורך כל הגבול. אז כשאנחנו אומרים הברחה אלימה הכוונה היא אלימות שמפעילים המבריחים המצרים כלפי הצבא המצרי.
היו"ר בועז ביסמוט
היינו אומרים שנוהל פתיחה באש הוא לא בדיוק אותו דבר בצד המצרי ובצד הישראלי. מן הסתם. החיוך שלך ושלי אומר הכול. נשמע מהמשרד לביטחון לאומי, משטרת ישראל, סנ"צ עמוס דמרי, מפקד היחידה המרכזית במג"ב דרום.
עמוס דמרי
לכאורה תחום האחריות שלנו אל מול הפשיעה החקלאית, מאילת ועד אשדוד. אני רוצה רגע להתייחס לשאלה ששאלת מקודם. בכובע הקודם שלי לפני ארבעה חודשים הייתי מפקד תחנת רהט, בהיבטים של מי בעל הבית מי מקים את החממה ואם אנחנו מגיעים אליהם. אני יכול להגיד בצורה חד משמעית כפי שראית בסרטון זה מכלול של כל הגורמים מסביב לרבות משטרה. לרבות גוף מז"פ. שהמז"פ בדרך כלל דוגם מוצרים קשיחים שניתן לדגום שהם לא מה שנקרא ראיה נודדת. שקית שהתעופפה למקום ודרך הדבר הזה הראיה נפסלת. ודרך הנקודות האלה מעבירים למעבדות במטה הארצי וכמובן שאם מתגלה טביעת אצבע, דנ"א של חשוד מאן דהוא אז אנחנו כן מגיעים למקים החממה.

צריך לזכור דבר מאוד מאוד פשוט. המוצרים של החממות האלה לא נקנים, הם נגנבים מחממות של חקלאים, דוגמא של רשתות צל, של צינורות השקיה, ולכן היכולת שלנו לייצר מגע עם המתכנן המקים היא מאוד מוגבלת.
היו"ר בועז ביסמוט
אם תוכל עוד להרחיב את הדיבור בסך הכול לגבי משטרת ישראל מעבר למה ששמענו קודם.
עמוס דמרי
אז אני יכול רק לחזק את ידידי מהצבא והקמ"ן של מרחב נגב בהיבטים של שיתופי הפעולה. צריך לזכור שמגב דרום הקים פלגה של ימ"ס בתוך צאלים. יש היום פלגה מסוערבת בתוך שטח אש צאלים שהוא לכאורה הריבון שלו זה מפקד הבסיס, ומפעיל אותו בכל סוגיית הלחימה בפשיעה, בסמים, בחדירות לבסיסים, גניבות תחמושת, גניבות תרמילים וזה מייצר את הסינרגיה המאוד מצוינת בתוך המחנות הצבאיים.
היו"ר בועז ביסמוט
100 אחוז. תודה רבה.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
יש כאן נציג משרד המשפטים? הפרקליטות? אז השאלה שלי היא משולבת. קודם כל יישר כוח על הממשק עבודה בין הזרועות. זה דבר חשוב ביותר. הענישה היום כנגד אותם, זה מספק אתכם? הענישה מרתיעה באמת?
היו"ר בועז ביסמוט
שאלה טובה.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
אני שואל הן אתכם והן את נציג הצבא.
אביב דמרי
שלום לכולם אני עו"ד אביב דמרי מפרקליטות מחוז דרום. את חברי פה אני מכיר מהעבודה השוטפת ביום יום. את אנשי הצבא פחות אבל אנחנו ביקרנו כמה פעמים. יש מגמה מסוימת. הגדר שהוקמה אכן צמצמה, זה מניסיון שלי, מעל לעשור בפרקליטות כמי שמתעסק עם התיקים האלה, הגדר אכן צמצמה את מספר הברחות בגבול אבל יצרה איזושהי תופעת לוואי של הקמת חממות בתוך מדינת ישראל. תופעת לוואי הזו היא הראתה לנו משהו נוסף והוא עלייה בכמות הסמים שמוברחים לישראל ומגודלים בתוך ישראל. 

יכול לומר לך שלפני כעשור, שהשופטים ואנחנו הפרקליטים היינו רואים תיק עם 80 ק"ג, 100 ק"ג חשיש, קנאביס, היינו אומרים 'וואו, כמות מאוד מאוד גבוהה'. היום אנחנו מדברים כבר על כמויות של של טונה, טונה וחצי של של קנאביס. הדבר הזה לדעתי יצר איזשהו הרגל מסוים אצל השופטים, אם בעבר על תיק של 80 ק"ג היו מקבלים שש, שבע שנים, היום על תיק של 80 קילו אתה מקבל פחות כי בעצם השש, שבע שנים האלה שמורות לטונה, טונה וחצי. אז כשאתה שואל אותי אם אני מרוצה מרף הענישה התשובה היא לא. כי אני הייתי מצפה שגם גם לכמות של 100 קילו אנחנו נקבל מספר שהוא זהה או גבוה יותר כי בסוף העבירות האלו הם עבירות כלכליות.

100 ק"ג שווה כמה מיליונים. וכשעבריינים באים ומבצעים את העבירות האלה הם מבצעים את זה בשביל כסף. לא רק בשביל 'לנדקרויזר' כמו שאמרו פה. אלא גם ליצור את כל הארגון עצמו לשלם לאנשים שמגיעים לגדר ולוקחים את השקים עם הסמים. ההברחות האלה יותר מסודרות ממה שאנחנו חושבים.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
כי גם אותו 100 ק"ג, בסופו של דבר יגיע גם ל-500 ו-600. הוא ירצה להתפתח איכשהו.
אביב דמרי
הגיע כבר.
היו"ר בועז ביסמוט
וזה יקל מאוד על פי אותו הגיון על אותו אחד שמבריח 100 ק"ג. בקצב הזה מי שיבריח 100 ק"ג עוד יקבל פרס.
אביב דמרי
לא יקבל פרס אבל אני יכול להגיד - -
היו"ר בועז ביסמוט
על התחשבות במדינה.
אביב דמרי
כן ראיתי מגמה מאוד מאוד יפה של החמרה בקנס. שזה יפה. יש לנו שופט שממש נותן - -
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
אז זה נתון לשיקול דעתו של השופט. הענישה. אין עונש מינימום?
אביב דמרי
אין ענישת מינימום. אבל יש ענישה שהיא יפה. כמובן אני מדבר על קנאביס. כשאנחנו מדברים על קוקאין, הרואין הענישה הרבה יותר יפה. כשאנחנו מדברים על הברחות שלל נשק, אולי זה לא מהות הוועדה אבל זה גם דברים שאנחנו מתעסקים איתם בגבול אז הענישה היא ממש יפה. ענישה דו ספרתית נקרא לה. של עשר שנים למעלה. 

אבל כן אני חושב שאם אם אני בוחן כרגע את רף הענישה הייתי רוצה שזה יהיה קצת יותר. דווקא במשקלים של ה-50, 60, 100 ק"ג. ויש שוב אספקט נוסף, זה העניין של החילוטים כמו שנאמר פה. אם כי היבט זה הוא לוקה בחסר ככל שאנחנו מדברים על מבריחים שהם תושבי הפזורה. שאין להם בתים מסודרים, הרכבים כתובים על אנשים אחרים. אנחנו קצת יותר מתקשים שם בחילוטים, אבל אם אנחנו מדברים על אנשים מיושבים יותר שיש להם בתים, נכסים, אז אנחנו גם תופסים, מבצעים חקירה כלכלית וגם מחלטים את אותם כספים או רכוש או בתים. זו גם מגמה שהיא חיובית ובית משפט לגמרי איתנו בעניין הזה. עד כאן.
היו"ר בועז ביסמוט
100% תודה רבה. נשמע כעת את רב פקד דורון לוי, קצין אמ"ן נגב.
דורון לוי
בוקר טוב בהמשך למה שדיבר פה חברי לצבא, קודם כל שיתופי הפעולה לפני זה שדיברתם אז נגעו פה לפני זה, אנחנו שיתופי פעולה מצויינים אל מול הצבא, אל מול הפרקליטות, אל מול מת"מ שככה מתכלל את כל נושא ההברחות וכל נושא הסמים והכנסתם למדינת ישראל.

 אנחנו עובדים בשיתופי פעולה בחמ"ל מסודר, מאוחד של כל הגופים שיושבים וחמ"ל מסודר ויודעים כל אחד לתת את היתרון היחסי שלו להכניס אותו לתוך אותו חמל עם גורמי מודיעין כאלה ואחרים שאני לא אגע בהם פה כרגע. ובסופו של דבר בכל יום מבוצעת הערכת מצב מסודרת לגבי היערכות בגדר. הדבר בא לידי ביטוי, וזה אני מאמין שחברי, מבחינת הנתונים ידע יותר, ירידה משמעותית בשנתיים, שלוש האחרונות של כמויות הסמים שנכנסות והברחות הסמים שמבוצעות. אז אנחנו רואים את זה הלכה למעשה: סתם לסבר את האוזן, ב-2019, לפי נתונים של של הצבא לפחות, היו 350 הברחות אז אנחנו את 2022 מסיימים עם 158 הברחות בשנה, זאת אומרת שמגמת הירידה קיימת, ישנה. 

לגבי הברחות שדיברתם וגידולי הסמים, חשוב להגיד גם שחלק מהסמים מוברחים מפה בהברחות הפוכות, זאת אומרת שיש זרעים של קנאביס שמועברים למצריים בהברחות הפוכות, מגדלים אותם בשטחים במצרים ופשוט חוזרים אלינו כאן בצורה ארוזה, בצורה מסודרת על-פי הזמנה. בגדול זרעים שמגיעים דרך אירופה לישראל. מישראל יוצאים ממצרים מגדלים אותם שם וחוזרים בציר הפוך לכיוון שטח מדינת ישראל.
היו"ר בועז ביסמוט
100%. אתם רואים, זו שאלה שאני מפנה פה למי שיש את התשובה, בקרה המצרים, סליחה על השאלה שאולי תיראה לכם תמימה, הם מודאגים בדיוק כמונו או ששם זה קצת פחות מטריד אותם הסיפור.
קריאה
לא נראה ככה.
היו"ר בועז ביסמוט
בשיתוף הפעולה שאתה רואה איתם. אני לא צוחק - האם ההתייחסות לנושא במצרים היא כמו בישראל. כי בכל זאת שיתוף הפעולה הוא חשוב.
עומרי טלר
אני מתקשה להגיד אם המצרים כמצרים.
היו"ר בועז ביסמוט
אתה רואה את זה בשיח.
עומרי טלר
בשיח ובשיתוף פעולה הטקטי בינינו השיתוף פעולה הוא מצוין ונראה שהוא מאוד מאוד רתום ונלהב לסייע ולשמור על הגבול שקט. עוד פעם, הוא גם רואה את זה כמונו, הוא רואה את זה כאירוע בטחוני על הגבול, בטח כצבא. ברמה הלאומית יותר, קשה לי להגיד.
היו"ר בועז ביסמוט
אופיר רמתי, רב סמל אופיר רמתי נמצא איתנו. בבקשה זכות הדיבור שלך. לא משתתף. בסדר גמור. פשוט מופיע לי פה ראש מדור מחקר ופשיעה. תנ"צ מאיה גולדשלג. זכות הדיבור שלך.
מאיה גולדשלג
העמיתים שלנו ממחוז דרומי ומצה"ל הציגו מצוין את תמונת מצב הפשיעה. הדבר היחיד שיש לי להוסיף זה שצריך להסתכל על מדינת ישראל כעל כלכלת אי ולכן הברחות, לא משנה אם הם מתבצעות דרך מצרים דרך ירדן, דרך התווך הימי ודרך התווך האווירי, זה הנתיב העיקרי של כניסה של סמים לישראל ולכן השגת יתרון משמעותי במעברים ובגבולות הפרוצים זה הכלי להפחתה של כמויות הסמים בישראל והאמל"ח.
היו"ר בועז ביסמוט
בסדר גמור. משה חי הגיגת נמצא איתנו?
משה חי הגיגת
מצטרף לדבריה של מאיה.
היו"ר בועז ביסמוט
בסדר גמור אבל אחרי זה אנחנו נשאל את השאלות. אביבה דלריצה כרמון, סנ"צ, ראש מעבדת סמים ארצית.
אביבה כרמון
בוקר טוב, אנחנו בעצם במעבדה, נמצא כאן גם ראש שלוחת קנאביס שמטפל בכל ההברחות. ככל שיש תיק עם חשודים שנשלח למעבדה הוא נבדק בין אם זה חממה שנתפסת בין אם זה דירת הידרו, או גם תיקים פליליים אחרים. ככל שאנחנו מקבלים אנחנו עושים את הבדיקות במעבדה.
היו"ר בועז ביסמוט
מעבדות שכאלה אתם רואים את זה במגמת התרבות, יש יותר ויותר מעבדות? מספרים שאנחנו נדע על מה אנחנו מדברים, כי אני חייב להודות שזה לא, המעבדות האלה לא ככה מומחיות שלי בחיים אני חייב להודות. אני מודה באשמה, כמו שאומרים, מודה באשמה. אז הוא ספרו לי איך זה במגמת עליה. היום לפני 10 שנים.
שמחה שמרון
שמחה שמרון ראש המעבדה לזיהוי קנאביס. חד משמעית רואים עלייה משמעותית במעבדות ביתיות, חממות, האנגרים. כל מה שקורה בתוך הערים, בשדות, בכפרים, בכל מקום. אנחנו כמובן מברכים על המבצעים של הצבא במחוז דרום על ההשמדה כי זה לא מגיע אלינו ולא היינו עומדים בעומסים האלה. בטווח הרחוק אני לא יודע איך זה עוצר את זה, כי לא תופסים את האנשים. אבל חד משמעית עליה מאוד מאוד משמעותית במעבדות ביתיות. בגידול. שמגיעים אלינו. אני יודע להגיד רק מה שמגיע אלינו.
היו"ר בועז ביסמוט
הענישה היא בהתאם. ח"כ סימון גם סקרן לדעת אם הענישה היא בהתאם.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
אני שאלתי שאלה כללית בנוגע לרף הענישה.
היו"ר בועז ביסמוט
אבל פה ספציפית גם, אני מסתכל עליך, האם לא אמורים להתאים את עצמנו עכשיו, אולי גם הענישה צריכה להתאים את עצמה. אני שואל.
אביב דמרי
אז שוב דיברנו על זה קודם ואמרתי שאנחנו גם בתיקי החממות, נכון שהברחה מהגבול היא חמורה יותר, אבל גם בתיקי חממות אנחנו באים ודורשים עונשים מאוד מאוד משמעותיים. לא תמיד אנחנו מקבלים את מה שאנחנו רוצים. לרוב כן אני חייב לומר. במחוז דרום רף הענישה הוא מאוד מאוד גבוה, למרות שאין ענישת מינימום, וכמו שאמרתי יש גם קנסות שנלווים בעונשים, מאסרים מותנים וחילוטים. 

יש את העניין של הפרופורציה אל מול העבר. אבל הוא יכול להיות שזה גם דבר שהוא הגיוני. בעבר לא נתקלנו בכמויות כאלה. ובית המשפט לא יכול בסוף לתת על 80 כאילו כמו שהוא נותן לו טונה וחצי. אז יש איזה שהוא מדרג. אנחנו בגדול תמיד שואפים ליותר. אפשר לומר מסופקים, אבל יכולנו לקבל ענישה גבוהה יותר.
היו"ר בועז ביסמוט
אני גם סקרן, עוד דבר ברשותך, אתה אומר שזה הולך ומתרבה. אבל האם הפרופיל, אותו אחד מפעיל, בעל מעבדה, נקרא לזה מפעיל המעבדה. ספר לי קצת מי זה, מי זה האיש הזה. עד כמה שאתה יכול.
אביבה כרמון
החשודים לא מגיעים למעבדה.
היו"ר בועז ביסמוט
אני סתם סקרן לדעת איזו אוכלוסייה.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
קודם כל באמת יש קשר בין אותן משפחות פשע.
אביב דמרי
תמיד יש קשר. תמיד יש קשר. שוב לא משהו פורמלי שאני יכול לתת כדוגמה. אם זה אם זה בתיקים של הברחות אז יש, לפחות ממה שאנחנו רואים, יש לפחות שלושה מעגלים. בדרך כלל בחממות, בתוך בתים, מעבדות הידרו כאלו - אנחנו רואים יותר שני מעגלים. בדרך כלל יש את העבריין שמאחורה ויש את הקוף. את האדם שבעצם שוכר את הבית, עושה את החוזה עם בעל הדירה מבצע את הגניבה של החשמל, חלק מהדברים.

החממות האלה בנויות ככה - אם זה בתוך ישראל אז יש את החממות כמו שראינו פה בסרטון, הולכים לשטח אש, הולכים לאיזה אזור שהוא קצת מוסווה בתוך ההרים, מתחילים לגדל יוצרים איזושהי בריכה עם איזושהי משאבה של מים ומגדלים.

 בתוך הבתים זה כבר משהו הרבה יותר מודרני. אנחנו רואים במרתפים, בדירות ממש לוקחים דירה, וילה שוברים את הקירות יוצרים תשתית של חשמל, של לחות, מזגנים תאורות, חומרי דישון, דברים שכמובן אחר כך גם שולחים למעבדות כמו שעמוס אמר פה. אבל בסוף שאנחנו מגיעים לדירות האלו אנחנו לא תופסים את אותו אדם שהקים את החממה. לרוב תופסים אנשים שהם קופים. קופים או מעורבים במדרג שהוא נמוך יותר. שם יותר קשה להגיע לאנשים שנמצאים מאחורה. דווקא בתיקים של הברחות אנחנו כן מגיעים לאנשים במעגל היותר רחוק בגלל האמצעים.

 כשאתה יושב על אנשים לצורך העניין בהאזנות סתר אז גם רואים עם מי הם מדברים אז אנחנו מגיעים גם אליהם. אני יכול לומר שאני אישית הגשתי המון תיקים, אנשים שבכלל לא נכחו בגבול, אנשים שלא נגעו בסמים, אבל הם ניהלו את זה, הם ארגנו את זה. הם חטפו כתבי אישום והם נמצאים בכלא היום. בתוך ישראל זה קצת יותר בעייתי בגלל האמצעים.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
אני עו"ד במקצועי. לא בתחום הזה, בתחום האזרחי, עכשיו זה פשוט עולה לי. לפני כשנתיים התקשר אלי מתווך. הוא אומר לי אתה זוכר ערכנו חוזה לפני שנה וחצי מסר לי את השם של אותו אחד. הוא אומר, תשמע הוא השכיר את הדירה. שהוא השכיר את הדירה אז זימנו אותי שלשום לחקירה במשטרת חוף. אמרתי לו למה? הוא אומר לי השוכר גידל שם בדירה.
אביב דמרי
מוכר לי.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
מוכר לך הדברים האלה?
אביב דמרי
ברור מוכר. אני ממליץ לחברים שלי היום שמשכירים דירות שיבדקו טוב טוב למי הם משכירים את הדירות האלה.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
אבל אתה מוגבל בסופו של דבר.
אביב דמרי
לך תבקר פעם בחודש. העציצים האלה גדלים לאורך זמן.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
משקיע ירושלמי שרכש דירה בקריות, לקח מתווך לצורך זה. שילם לו. אז הוא די מוגבל. אנחנו באמת לא נתחקה אחרי.
אביב דמרי
אנחנו לא מתעסקים פה בדיני חוזים. אבל אני הייתי מכניס סעיף לחוזה שבעל דירה יכול מתי שהוא רוצה לקפוץ.
סימון מושיאשוילי (ש"ס)
יש את הסעיף הזה.
אביב דמרי
וצריך לעשות את זה. אני ראיתי אנשים בתיקים מאוד מסכנים. השכירו את הדירה שלהם ובסוף מצאו את הבית שלהם כולו שבור, הרוס, עם תשתיות חשמל לא חוקיות שנעשו שם. ובסוף השוכר שלהם הולך לכלא, ואין להם את מי לתפוס אפילו, את מי לתבוע.
היו"ר בועז ביסמוט
עוד דבר שלא חשבתי עליו. אולי אקפוץ לדירה בערב. לבדוק. רב-פקד שמחה שמרון, ראש מעבדת סמים ארצית, שלוחת קנאביס. אני מבין שיש שלוחות. אתה שלוחות קנאביס. איזו עוד שלוחות יש? אם כבר אז נדע עד הסוף.
אביבה כרמון
מעבדת מטה ארצי אחראית על שתי השלוחות, מעבדה במטה ארצי מטפלת בכל הסמים פרט לקנאביס וחשיש ושלוחת קנאביס וחשיש מטפלת בכך.
היו"ר בועז ביסמוט
שאלה שמסקרנת אותי, העולם משתנה מתקדם, חשיבה, תובנות. בעבודה היומיומית שלך אתה מרגיש שוני ? אתה נראה בחור צעיר, כמה שנים את עוסק בתחום?
שמחה שמרון
שמונה.
היו"ר בועז ביסמוט
שמונה זה מספיק זמן. מה אתה היית מצפה מה היית רוצה? מה יעזור לך יותר. מה אתה חושב שחסר במלחמה בסמים בנושא של קנאביס. מסקרן אותי. איפה אנחנו כמחוקקים יכולנו לתרום?

אני מתנצל בשמו, פשוט חברי כנסת נמצאים ומשתתפים במספר ועדות במקביל ולכן הולכים, מצביעים חוזרים כזה, אבל אני נשאר. כן, אני שומע את זה, בכל זאת התקופה משתנה, השיח משתנה סביב זה, אז איך זה משפיע על העבודה היומיומית של משטרת ישראל?
שמחה שמרון
אני אומר פה את דעתי האישית. אני מרגיש שיש איזה חוסר בהירות בחברה שלנו לגבי הקנאביס. מצד אחד אנחנו שומעים מכולם עזוב זה שטויות לא מטפלים בזה לא נוגעים בזה זה לא מעניין אף אחד. מצד שני כראש המעבדה אני מקבל עשרות תיקים, פניות בהולות ונואשות מצד חוקרים ותובעים ופרקליטים - תוציא לנו חוות דעת, ואנחנו לא עומדים בעומס אז יש לי גם בעיה של כוח אדם זה אחד.

אבל יש איזה גם דיסוננס בין היחס המשפטי או החברתי לבין מה שקורה בפועל באכיפה וברצון כן לקדם את זה. אני כן מרגיש שיש פחות אכיפה על עבירות קטנות. פחות מקבלים תיקים שהם אולי לא מעניינים את כלל הציבור ויותר הולכים לתיקים הגדולים. וזה בסדר כי זה אלה האנשים שאנחנו בעיקר רוצים לנטרל.
היו"ר בועז ביסמוט
מעניין מישהו רוצה להוסיף להתייחס לאמירה שנאמרה כעת. זה מעניין.
עמוס דמרי
אני אומר מילה. צריך לזכור ברגע שאני מקבל שק של 100 ק"ג, שמגיע בשקית אטומה לתחנה. תוך פחות מחודש זה הופך לנוזל ירוק חסר משמעות וללא ערך ראייתי. ומכאן אני מקיש לסוגיה שהעלה פה ראש המעבדה. זה הקושי לייצר את מעגל הענישה המתבקש, ולכן, דרך אגב, משטרת ישראל לאור לגליזציה מתעלמת מעבירות הרחוב אנחנו לא שם. אבל כשאנחנו רוצים לגעת בעבריינים הכבדים אני הייתי רוצה, כגורם אכיפה, מרגע התפיסה שיפוט מהיר, כי אחרת הסף הראייתי יורד.

היכולת של משטרת ישראל מול המחסנים לאחסן ולייצר את הענישה הזאת היא יורדת פלאים. ואם אני יכול להצביע על בעיה זו הבעיה הזאת הבעיה של אגירת המוצגים. הבעיה של מה קורה עם החומר בפרק זמן מאוד קצר בסף הראייתי ולכן העומס שהוא מתאר לו, שאנחנו רודפים אחרי האישור על העקרוני שלו בשביל לגשת לבית משפט. והעומס מול בתי המשפט. זה מה שמייצר את האי בהירות שהוא מדבר עליה.
היו"ר בועז ביסמוט
מעניין. אביב אתה רוצה להתייחס.
אביב דמרי
מסכים עם הדברים. כמובן מה שעמוס נוגע פה הוא משהו שהוא בעייתי יותר. העניין של התמשכות הליכים. יש הרבה תיקים, לא רק תיקי סמים. בית המשפט עמוס, לפחות במחוז דרום בצורה מוגזמת.
היו"ר בועז ביסמוט
לכן צריך למנות שופטים בהקדם. זו סתם הערת ביניים. אבל אנחנו נשאיר את זה לוועדת חוקה. פה יש לנו רוגע. פה שקט.
אביב דמרי
גם אנחנו צריכים וגם משטרת ישראל. ברור שאם הייתי מגיש כתב אישום ב-1 לינואר וב-3 לינואר היה לי גזר דין כולנו היינו במקום טוב יותר.
היו"ר בועז ביסמוט
טוב נכנסת לתחום המדע בדיוני.
אביב דמרי
אז אני מתחבר לדברים ומבין שכרגע זה המצב.
היו"ר בועז ביסמוט
זכות הדיבור שלך, דברים נוספים שהיית רוצה להוסיף, תובנות.
אביב דמרי
כן הייתי, כמו שדורון אמר, כמי שחווה את זה. אנחנו פרקליטות דרום, ואני חושב שגם לשופטים עשו את זה הלכנו לגבול וראינו תרגיל משתוף של "מגן" ושל המשטרה והצבא. תרגיל מאוד מאוד יפה. מאוד מעניין. רק שאתה מגיע למקום אתה מבין בכלל כמה מורכב להוציא הברחה כזו. אנו מדברים על טופוגרפיה מאוד קשה על אזור שהוא מאוד מרוחק. הרבה פעמים בתיקים שלנו והיינו תופסים אנשים לא על קו הגבול אלה כמה מטרים משם, הגירסה של החשודים הייתה דורון - - -
דורון לוי
מחפש גמלים.
אביב דמרי
מחפש את הגמלים שלי. ואני חושב שמאז שהשופטים ביקור שם הם הבינו שהגירסה הזו היא הזויה היא לא יכולה לעמוד. אזה החליפו את זה בגרסאות אחרות, אבל כשאתה מגיע למקום אתה מבין כמה זה מורכב להוציא את הדבר הזה וכמה זה הזוי שאדם, אזרח, יכול בכלל להימצא באזור הזה. זה אזור לא נגיש. אני ממליץ גם שיראו לך, חבר הכנסת ביסמוט, הברחה, מה שרואות התצפיתניות, הצבא בעצם, יכולים להראות לך. תראה איך זה מתבצע מהצד המצרי מגיעים עם סולמות על הגדר, על גדר הגבול הגבוהה. מאוד יפה. מאוד יפה לראות את זה.
היו"ר בועז ביסמוט
נמצא איתנו אני מקווה עמיחי, עמיחי בלוט. נמצא פה ארגון השומר החדש. יהיה מאוד מאוד מעניין לשמוע גם אתכם הכרתי. עבדתי איתכם בכובע אחר שלי. ואני חושב שאתם עושים עבודה מאוד חשובה בנושא ומתריעים לא מהיום ולא מאתמול. אז ממך הייתי רוצה דווקא סקירה מקיפה כולל על מה שקורה באמת בשטח. עד כמה שיתוף הפעולה ועד כמה אתם מרוצים מהעבודה שנעשית.
עמיחי בלוט
תודה רבה ח"כ ביסמוט. שמי עמיחי בלוט אני מנהל המרחבים ב'שומר החדש'. אני פחות אתייחס לסוגיית ההברחות. יותר אתייחס לסוגיית הגידולים בשטחי האש. ואני אגיד בהקשר הרחב יותר שיש פה תופעה שהיא מעידה על חוסר משילות במובן הכי פשוט. דיברו פה לפני, מדובר בתעשייה שמגלגלת מאות מיליונים והיא מחולל פשיעה מרכזי באזור מדינת ישראל. 

יש תופעות נלוות לתופעה הזאת. דיברו פה על גניבות חקלאיות: כל הגנרטורים, משאבות המים, רשתות, צינורות שראית בסרטון אף אחד לא קנה אותם בחנות ה'גרעין'. הם כולם נגנבות מחקלאים. ההפקרות בכבישים וכל מה שקורה בפשיעה. תראה איך קיבוצים בדרום נראים, כולם מוקפים בגדרות תיל ותעלות נגד חדירה.

בקצה של הדבר הזה זה גם מגיע לאונס של ילדה בישוב על גבול מצרים. לפני סדר גודל של שנתיים וקצת. כל התופעה הזאת בסוף אנשים מרגישים שאין אכיפה ואין משילות. עכשיו בתקופה האחרונה יש התעוררות מאוד גדולה גם של פיקוד דרום גם של משטרת ישראל המבצעים פה 'סוף עונה' ומבצעים אחרים הם לדעתי ציון דרך מדהים שבו גופים לוקחים אחריות על מה שקורה בתוך השטח אבל חשוב להבין, אני הייתי בסיור ברמת חובב בשבוע שעבר זיהיתי חממות חדשות, שתילה חדשה, נגמרה העונה מתחילה חדשה. תשתיות פה להקים אותם זה עניין של כמה שעות עבודה.

 גניבות המים מ'מקורות' סביב הדבר הזה הם במאות מיליונים. המים האלה לא מגיעים בצורה חוקית. ובגדול השאלה שלי היא מה אנחנו עושים, לא נגד הקופים, כמו שאמרה פה הפרקליטות, אלא מה אנחנו עושים. יש פה מאות מיליוני שקלים - למה אנחנו לא הולכים על מי שמנהל את הקרטלים האלה ואנחנו בעצם רודפים אחרי כל חממה וחממה שזו עבודה סופר חשובה וערכית, אני מסכים עם כל מילה שנאמרה פה ואני מחזק את ידי האנשים שעושים את זה.

 מדובר במספר מאוד מצומצם של פקחים לצורך העניין בסיירת הירוקה שמתעסקים לדבר הזה בשטח שהוא ענק, ועדיין אני חושב שאנחנו צריכים ללכת על מחוללי פשיעה, על ראשי הקרטל ולהפסיק להתעסק ולרדוף רק אחרי חממות הסמים בשטח.

מס הכנסה, כל מה שקשור לאכיפה בבנייה בלתי חוקית, חילוט רכבים, כל הדברים האלה לדעתי אם לא נעשה אותם אנחנו כבר בשטח רואים סימנים שהם לא מפסיקים לגידול קנאביס יש כבר סימנים לגידול של סמים קשים בהרבה ואין לנו פריבילגיה להפקיר את הדרום לקרטל הזה. ולדעתי אנחנו צריכים במאמץ לא רק של גורמי האכיפה שנמצאים פה סביב השולחן אלא מאמץ רחב בהרבה.

והייתי מוסיף עוד שתי נקודות. אחת סיפור האכיפה של חדירה לשטח של פלישה לשטח אש צריך באמת, ציין את זה פה נציג הפרקליטות, לראות איך הדבר הזה בסוף אוכפים אותו. הרי אפשר בקלות לצלם ולתעד מי שנכנס לשטחי אש. אפשר לטפל בדבר הזה. הם נוהגים בשטח האש כבעלי הבית. אם זה עם איזה עדר לכיסוי, גמלים או כבשים ורכבים בתנועה כל הזמן. כשאני מסתובב שטחים אני רואה כל הזמן תנועה. אין מצב שאתה נכנס היום לשטח אש ובתוך דקות אין איזה תצפיתן שמסתכל עליך. הם באחיזה מאוד גבוהה בשטח.

ואני אגיד יותר מזה בהקשר הרחב יותר, כל הכסף הזה שנכנס, הנפגעים הראשונים ממנו זה החברה הבדואית, תושבי הפזורה. שבסוף נוער שלהם, אבא שרוצה שהבן שלו יהיה רופא שיניים אבל המודלים של הבן שלו זה אנשים שעושים עשרות אלפי שקלים מפשיעה בזמן מאוד קצר, מה זה עושה לחברה הזאת.

ואיפה זה על הציר בין הפלילי לפח"עי. איפה זה פוגש אותנו בפרעות. ואיפה בכלל היכולת של המנהיגות הישנה של הפזורה הבדואית אל מול מה שקורה שם היום. אני חושב שהעתיד שמה הוא לא ורוד אלא אם כן נכנס ונטפל בסוגיה הזאת.

והדבר האחרון הנושא של התיישבות וחקלאות. אם תסתכל על גבול מצרים, בין פתחת ניצנה ועד אילת אין לך נקודות התיישבות אחת. תראה מה קורה בשטחי האש, זה לא רק צאלים. תראה מה קורה בבה"ד 1, בשיבטה. כל הנגב כולו כל האזור הזה, שאפילו תנועה בכביש 10 עדיין אסורה.

בסוף מה שעושה את העבודה זה לא שוטר או פקח או תצפיתנית מסורה. והם כולם, אין לי טיפה של ביקורת כלפיהם. אבל כשיהיה מרקם חיים אזרחי, כמו שיש בכל הגבולות שלנו - חקלאות, התיישבות במקום הזה, הוואקום הזה שנוצר היום שאליו נכנסים גורמים עבריינים, יפנה את מקומו לאזרחים ישראלים, שומרי חוק, שיחזיקו את האדמה הזאת למען הדורות הבאים. ואני חושב שזאת זווית מאוד חשובה. יש סימני ישוב. יש תנועות שרוצות ליישב יש גרעינים של צעירים שרוצים להתיישב באזורים האלה. אנחנו צריכים כרגע לקדם את ההסדרה של הדברים האלה.

ודבר אחרון שאני אגיד אני לא מבין איפה השב"כ נמצא בתוך הסיפור הזה. הרי כולנו מבינים את שהפער בין הפלילי לפח"עי, הרי זה אותם אנשים זה אותם תשתיות, ואם רוצים באמת להגיע לראשי הקרטל אלה ולהרוג את הדבר הזה בצורה מוחלטת צריך לראות שגם השב"כ לדעתי נכנס לתוך האירוע, ולא משאירים את זה רק גורמי המודיעין הרגילים. יש פה אירוע בסדר גודל שהוא מסכן בצורה משמעותית את המשילות של מדינת ישראל בדרום. תודה רבה.
היו"ר בועז ביסמוט
מישהו רוצה להתייחס? נאמרו פה דברים בכל זאת קשים.
דורון לוי
אני רוצה להתייחס רק לנושא אחד. דיברת על נושא הקרטלים, כמו שנגעו פה לפני זה, חברי מהפרקליטות, אנחנו בסופו של דבר במחוז ולא מסתפקים רק - בעיקר בנושא הברחות - במי שיורד לגדר ומבצע את אותה הברחה. אלא מנסים ומפלילים את אותם אנשים שישבו בבית - כמו שאמר לפני זה אביב- ישבו בבית ונהלו את ההברחה מרחוק ועדיין אנחנו הולכים איתם למעצרים וכתבי אישום ודואגים לשים אותם מאחורי סורג ובריח. זה הנושא הזה.

שאר הנושאים, לגבי הברחות ובכלל אז נגעתם באמת בנושא, מה אפשר כן לעשות או איך אפשר כן לקדם, אז כל נוסע ברכות היום מוקדם כעבירה פלילית, ואם אנחנו נשנה את התפיסה ונגדיר את עבירת ההברחה לא משנה אם זה הברחת סמים או הברחת אמל"ח, כעבירה ביטחונית, אז תהיה אפשרות לגורמים נוספים כן להיכנס לתופעה הזאתי וכן להתמודד בצורה אחרת עם כלים נוספים, אחרים, שיש להם, זה צריך לקחת את זה בחשבון.
היו"ר בועז ביסמוט
מעניין מאוד.
אביב דמרי
לעניין הזה אני כן אוסיף משהו. אנחנו, לפני כשנתיים-שלוש בשיתוף פעולה עם הצבא, יצרנו חוות דעת, שמוכיחה כראיה בבית המשפט שבעצם כל הברחה היא פוגעת בצורה כזו או אחרת בביטחון המדינה. אנחנו בכל תיק של הברחה מבקשים מהיחידה החוקרת לחקור אותם חשודים גם בגין פעולה כנגד ביטחון המדינה, ואנחנו מוסיפים לכתב האישום עוד שורה שאומרת שבמעשיו הוא פגע בביטחון המדינה ואנחנו מצרפים את הראיה הזו לרשימת עדי התביעה ולכתב האישום. זאת אומרת כל תיק היום שהוא התיק של הברחה יש בו גם את הנסיבה המחמירה וההיבט הביטחוני.
היו"ר בועז ביסמוט
מעניין. הזכרת, עמיחי, את הנושא של הפגיעה עצמה בפזורה עצמה, בילדי הפזורה שבמקום ללכת ללמוד רפואת שיניים או כל מקצוע שמכבד את עצמו שמכבד אותם או שהם מעוניינים בו אז הוא מעדיף לעשות הרבה יותר רווחי. כמה שיתוף פעולה אתם מקבלים בפזורה הבדואית במאבק הזה, אם יש בכלל שיתוף פעולה.
עמוס דמרי
אני אתן דוגמא מהכובע הקודם. בשנתיים שכיהנתי כמפקד תחנה היה מיזם שנקרא 'עצירת הדימום'. מי שאיגד אותו זה הג'וינט באמצעות הממשלה. ישבו מסביב לשולחן כל גופי החקיקה הרלוונטית פרקליטות אזרחית ופלילית, רווחה, משטרה. ממש כולם עסקו סביב מה שיעצור דימום ברהט. לצורך העניין לרהט היה עצירת אירועי הירי. התוכנית היא תוכנית מצוינת. חוסר עקביות והיעדר רציפות והמשכיות בגלל תחלופת ממשלות עצר את הדבר הזה.

יחד עם זאת, לך אני אומר, שבהיבט הזה מסלול בטוח לצורך העניין משטרת ישראל, אף על פי שהתחלפו ממשלות - לא עצרה. היא מייצרת את האחיזה זאת באמצעות כלל הגופים. עכשיו אני רוצה לענות לך למה דוגמה הזאת רלוונטית. הדוגמה הזו רלוונטית כי אם נעשה עצירת הדימום בהיבט של הברחות, ונשים סביב השולחן, לא רק בדיון אחת לכמה חודשים, את כל האנשים הרלוונטיים ואת גופי החקיקה אולי שם אפשר יהיה לעשות את השינוי.

כי כן החברה הבדואית, לצורך העניין, ברהט, יש 80 אלף תושבים. כל פעם שהייתי רוצה להתבדר ולראות כמה עבריינים יש לי בעיר בלחיצת כפתור יש פחות מ-3,000 זאת אומרת ש-97 אחוזים באמת נורמטיביים. ובאמת רוצים להוקיע את פשיעת הרחוב הזאת מהנוער. עכשיו שיש עוני במשפחה והילד חוכך במוחו הקט האם לעבוד שבוע שלם בשביל 1,000 שקל או לעשות העברה של אקדח משכונה לשכונה ולקבל 1,000 שקל בדקה - מה אנחנו מתפלאים בכלל.

ולכן אני אומר הטיפול הוא חייב להיות לא רק טיפול ענישתי, ולא רק טיפול חקיקתי, כל זרועות הממשלה צריכים להיות סביב הדבר הזה ולייצר את הסביבה הבטוחה עבור הילד לייצר את המסגרות עבור הילד. לייצר את החיזוק של מעמד השייחים, מה שנקרא, חיזוק המעמד שלהם כי בסוף היום הבידול הזה של ילדים את מעמד ההורים זה לא רק אצל הבדואים, אפשר לראות את זה בכל המגזרים. ולכן אם אתה שואל מה הפתרון, הפתרון הוא שולחנות עגולים שבסופם באמת אפשר להעמיד פתרונות לטווחי זמן קצרים מאוד ואז לייצר את השינוי.
היו"ר בועז ביסמוט
תודה.
מאיה גולדשלג
אם יורשה לי אני רוצה רק להשלים את המעגל. אחרי מה שאמרו חבריי כאן. בסוף הדיסוננס הוא לא רק בצד של המריחים והעבריינים, הדיסוננס וגם בצד הצרכני. ילד בתיכון - תשאל אותו היום סיגריה הוא לא ייקח כי זה לא בריא, אבל קנאביס הוא יעשן כי זה בריא. הוא לא מבין שכשהוא קונה קנאביס הוא בהכרח קונה אותו מעבריין כי אין דרך אחרת להשיג את הקנאביס. ואם לא תעשה הסברה מסיבית בעניין הזה לבני נוער וגם למבוגרים, כל עוד השוק של הצרכנות יפרח, השוק של הספקים ימשיך לפרוח.

זה מביא להתעצמות של עבריינים מדרג קטן כלומר עבריינים צעירים, מתחילים, מרוויחים כסף רב בזמן מאוד קצר ולא שמים לב אליהם. זה מייצר קבוצות חדשות שנאבקות על טריטוריה ושליטה, שנאבקות על כסף, זה מייצר פשיעה נוספת של אלימות ושל התחמשות, ובסוף אנחנו קוראים לזה התעצמות עבריינית. זה המעגל שמייצר את זה. אז אם מטפלים כל הזמן רק באכיפה מבלי להסתכל על השוק של הצרכנים אנחנו מאבדים את זה. ולכן הדרך הכי אפקטיבית זה המעגלים האלה שכוללים גם גורמי רווחה וגם גורמי חינוך שמטפלים לא רק במבצעים אלא מטפלים גם באוכלוסייה הנורמטיבית שהיא לא יודעת מתי היא חוצה את הגבול בין הנורמה לבין האסור.
היו"ר בועז ביסמוט
העניין הזה של החינוך. אני לא זוכר - ויש לי ילדים בגיל בית-ספר - אני לא רואה הרבה עבודה שנעשית בעניין הזה. וכפי שאמרתי קודם הזמנים משתנים, התקופה משתנה, ולעיתים הנושא הזה, שלמעשה אתה מחזק או מצדד או תומך או אפילו מעשיר גורמים עבריינים, זה כמעט שלא בא לידי ביטוי לא בשיח ולא בשום מקום. וזה נכון. זה נושא מעניין, אבל יש שיגידו שבדיוק בגלל זה צריך למצוא את הדרך ב-180 מעלות אז למה בכלל להיטפל אליהם. אתה השתמשת, קודם אמרת איזו מילה, לא לצורך זה אבל השתמשת בזה ארגון, אמרתי הג׳וינט עושה ככה וככה אז הם יגידו מי צריך בשביל אותו דבר להיכנס לכלא היום.
מאיה גולדשלג
המימון שם הוא של ג'וינט חלקי, אבל מי שמוביל את התוכנית זאת תוכנית של הרשות הלאומית לסמים ואלכוהול והמשרד לביטחון לאומי.
היו"ר בועז ביסמוט
בואו נעלה את אורי מלכה. כי עמיחי הזכיר את הסיירת הירוקה. אנחנו נשמח לשמוע. שלום אורי. זכות הדיבור שלך.
אורי מלכה
תודה רבה באמת ותודה על ההזדמנות. אני חושב שקודם כל הסרט מדבר בעד עצמו. הסרט צולם על ידי אנשינו. אנחנו עוסקים בזה כבר מספר שנים. הרבה מאוד שנים. בנושא של גידול קנאביס בשטחי אש. אני רוצה לעשות הפרדה בין גידול קנאביס במעבדות הידרו בבתים, הנושא של הברחות וגידול קנאביס בשטחים הפתוחים.

גידול קנאביס בשטחים הפתוחים נמצא תחת אחריות הסיירת הירוקה. כדי לסבר את האוזן, למעלה מ-35 אחוזים משטח מדינת ישראל הם שטחי אש ורק בדרום זה למעלה מ-5 מיליון דונם. 5 מיליון דונם זה שטח עצום. אנחנו מדברים, פחות או יותר, מבאר -שבע מערבה ודרומה, להוציא את הישובים החקלאיים. שטח עצום וגדול מאוד. 

הנושא של גידול קנאביס בשטחי אש, כמו שנאמר בסרטון שראיתם, התעצם מאז שסגרו את גבול ישראל -מצרים. ויש לנו יותר ויותר שטחים שמגדלים בהם קנאביס. הנתונים מדברים בעד עצמם. יש עליות וירידות. דרך אגב העליות והירידות זה בהתאם למחיר הקנאביס. אם משתלם אז מגדלים - לא משתלם לא מגדלים. אל תשכחו שבתוך מדינת ישראל יש המון חממות איכותיות ויש גם זליגה מתוך החממות האיכותיות. 

 ובגלל שאני נוגע רק בנושא של קנאביס בשטחים הפתוחים חשוב לי לדבר על הנושא שנגעתם פה. הנושא של רף הענישה. פה אנחנו כמעט בכלל לא מגיעים לתיקים. כמעט ואין תיקים. יושב פה נציג הפרקליטות, אני רוצה לשמוע כמה תיקים היו על קנאביס, שזה לא 80 ק"ג שזה מאות ק"ג. של טונות. שלחתי לכם גם את הטבלה עם כמות החממות, השתילים והחומר היבש. 

אנחנו מדברים פה, דרך אגב אני יושב תחת רשות הטבע והגנים, אבל אני הסיירת הירוקה, אלה הנתונים. הנתונים מדברים בעד עצמם. מי שמבצע עד לפני שנה את כל הדבר הזה זה הסיירת הירוקה שנותנת לצבא שירותי פיקוח ואכיפה בתוך שטחי אש, בכלל המגוונים, אנחנו מתייחסים לחממת קנאביס כפלישה לתוך שטח אש. ובגלל שאנחנו מדברים על חומר שהוא חשוד כסם מסוכן, אז משטרת ישראל מצטרפת אלינו לתהליך. 

רק בשנה האחרונה צה"ל נכנס מתחת לאלונקה. עד אז אנחנו עשינו את כל הטיפול בחממות לבד, יחד עם משטרת ישראל כמובן, משטרת ישראל סיפקה לנו לא מעט אמצעים, כמו היחידה האווירית של המשטרה, שהיינו מאתרים את החממות בימי שישי מסמנים אותן ואחת לשבוע, זו הייתה השגרה שלנו בשנים האחרונות, מגיעים לשטחי צאלים ומפנים את החממות האלה. עבודה סיזיפית קשה מאוד מאוד מאוד.

יחד עם פרקליטות דרום הגענו למספר הובלות. פעם ראשונה היינו מפנים כמו שהחבר'ה אמרו, מעמיסים לתוך שקים ושולחים לתחנות המשטרה לתוך כל מיני מכולות. אחרי מספר דיונים עם הפרקליטות הצלחנו לשכנע אותם שהנושא של שריפת החממות, חומר, הוא לא נוראי וכך עשינו. ובמשך השנים גם השתכללנו והתחלנו להביא כלי צמ"ה כדי לפנות חלק מהחממות האלה. תראו כולם מדברים על משילות, משילות, משילות. בסוף השטחים האלה, כמו שאמרתי, אנחנו מדברים על, בדרום, למעלה מ-5 מיליון דונם שהם שטחים פתוחים ואני מקווה גם שיישארו כשטחים פתוחים, כי זה מגלם בתוכו גם שמורות טבע ואוצרות טבע. יחד עם שטחי האש של הצבא.

ובעצם במשך כל השנים אנחנו דואגים שלא יכנסו לתוך שטחי אש. אז נכון, בתוך שטחי אש יש גם רעיה חוקית של בעלי-חיים. בעלי-חיים נכנסים בצורה מאוד חוקים של בדואים שמהווים פלטפורמה. אנחנו יודעים שהם מהווים פלטפורמה לכל מגדלי הקנאביס. 

עשרות תלונות מוגשות כל שנה, עשרות תלונות למשטרת ישראל. ואני לא מכיר תיק אחד כמעט שטופל. חלק גדול מהתלונות האלה בכלל נסגרו מחוסר עניין לציבור. ואנחנו כל הזמן מדברים על משילות, משילות, משילות, ואני יודע שקשה מאוד לאסוף ראיות, כמו שאמרתי אנחנו לא מדברים על מעבדת הידרו שאתה תופס מבריח על גבול ישראל מצרים. אנחנו מדברים על חממות בשטח פתוח, וכל מי שנתפס בחממה אז הוא פתאום לפתע נכנס לתוך שטח האש. זיהה משהו מעניין. הלך לבקר. וקשה לקשור אותו לגידול או להמשך התהליך של הקנאביס.

אנחנו משתדלים לעשות את הפינויים ממש עוד בשלבים הראשונים. אבל אני אומר לכם באמת, יש קושי. יש קושי גם מבחינת האמצעים. יש לנו אמצעים מאוד דלים. את רוב האמצעים אני מביא. צה"ל לא מביא אמצעים. משטרת ישראל, חוץ משוטרים והיחידה האווירית, אין לה אמצעים כמעט ואין אמצעים. את האמצעים אני מביא מהבית, מהסיירת הירוקה, לטובת הדבר הזה. 

אני חושב שאם יהיו יותר אמצעים ויהיו יותר כלים אנחנו נוכל לטפל בנושא הזה. כלים זה גם משיקולים של משטרת ישראל. ואני חס וחלילה לא בא בטענות. אני מכיר טוב טוב את עבודת המשטרה. ואני יודע כמה הם מתוחים מקצה לקצה ועושים את המקסימום כדי באמת לתת לנו סיוע.

אני חושב שכן אפשר לטפל בנושא הזה. דרך אגב, זה פחות קשור. אני חולק על החבר'ה מהשומר החדש והמשטרה, אני חושב שהיום שהם מכניסים כל כך הרבה כסף. ואני גם נתקל בציוד בשטח. יש להם כסף בצורה, בלי שום בעיה. הם משקיעים 30,000, 40,000 בחממה אז הם אפילו לא צריכים ללכת לגנוב ציוד. הם קונים גנרטורים חדשים, משאבות חדשות. והכל מאוחסן ומאופסן אצלי מכל העבודה הזו.

במשך השנים הייתה הנחיה מאוד ברורה של הפיקוד העליון של צה"ל, שהצבא לא רוצה שחיילים יתעסקו בנושא ואני יכול להבין את זה. אבל מצד שני גם לא הוסיפו אמצעים ולא תקציבים לטובת הטיפול בנושא. 

בשנה האחרונה הצבא נכנס יותר. גם בפגישות שלי עם אלוף הפיקוד וגם במז"י הם מבינים שהבעיה רצינית יותר. והם יותר שותפים. הקימו יחידות כאלה ואחרות. דרך אגב, הכניסה לשטח אש, לא יודע אם אתם יודעים או לא. השטחים סגורים על פי צווי סגירת רמטכ"ל. אנחנו עדיין עובדים על פי תקנות הגנה לשעת חירום. שאלה תקנות מנדטוריות מ-1945. אז זה הכלי היחיד שאנחנו פועלים בשטחי אש. 

אנחנו בשנה האחרונה באמת רואים וחווים את הירידה בגידול. אם אתם רואים את הגרפים. עוד פעם, זו תוצאה כמובן של מחיר הקנאביס. אם זה משלם או לא משתלם אם זה כלכלי או לא כלכלי. כולם נגעו בנושא הזה שזה אחד ממנועי הצמיחה הכלכליים של ארגוני הפשיעה. אני אומר לכם שכשאנחנו עושים את המכפלות אנחנו מגיעים למאות, מאות מיליוני שקלים, אם לא יותר מזה, שרוב הכסף באמת הולך לפלילי. אני מצטער שאני אומר אבל זה מנוע צמיחה. מנוע צמיחה של הפליליסטים. הגידולים בדרום מגיעים לכל הארץ. בכל הארץ יש תחנות הפצה: בנצרת, בשפרעם, בטובה, ועוד כל מיני מקומות כאלה ואחרים. ועוד פעם אני חוזר להתחלה. כי פה בדרום הרבה יותר נח. כשיש לך למעלה מ-5 מיליון דונם שטחים פתוחים אז הרבה יותר קל לגדל. יש קושי באיתור. דרך אגב, כולם מנסים לסייע בנושא של איתור אבל בסוף צריך את האנשים בשטח שיעשו את עבודת הקודש הזאת שמפנים קנאביס. זהו פחות או יותר.
היו"ר בועז ביסמוט
תודה רבה אורי.
אורי מלכה
דרך אגב אפשר לראות את המפה עם הפריסה של כל חממות הקנאביס.
היו"ר בועז ביסמוט
בשטחי אש מה שאנחנו רואים פה או באופן כללי?
אורי מלכה
זה של אזור צאלים, שבטה, עד דרומה לכיוון בה"ד 1. רואים פה גם את ירוחם, מצפה רמון. כשרואים את הנקודות בריכוז גבוה יותר אנחנו מדברים על שטחי אש באזור צאלים. כמובן ששם יותר נח, אלה שטחים חוליים שגם קרובים לריכוזים. קרובים לביר-הדג', לרמת חובב. שהם המגלים העיקריים.

יש תעשייה שלמה דרך אגב סביב כל הנושא הזה. יש כבר היום חברות של מובילי מים שמספקים להם מים במיכליות. ממש יש תעשיה שלמה סביב כל הנושא הזה.
היו"ר בועז ביסמוט
תודה. היו ימים שהיינו אומרים שהמפה הזו באה מלבנון או אפגניסטן. זה פשוט מדהים הכמויות. זה דבר די מטורף. אביב, קודם כל, הוא שאל אותך לגבי התייחסות. המספר, מספר התיקים שמגיעים. זה דבר שגם אני הייתי סקרן.
אביב דמרי
צריך לעשות חלוקה, לגבי תיקי הברחות. עיקר התיקים אנחנו מטפלים. לגבי תיקי חממות, כמות נכבדה מטפלים יחידת התביעות, ושם אין לי את הנתון. בעצם כל תיק חממה שהוא פחות מ-50 ק"ג הוא יורד ליחידת התביעות, ויש הרבה כאלה. הרבה חממות, הרבה בתים שמגדלים פחות מ-50 ק"ג. מבחינת הברחות, אנחנו מגישים כמעט אחת לחודש כתב אישום על הברחה. בסופו של דבר, שנתית, יש משהו כמו עשרה תיקים כאלו. לגבי חממות, אז קצת יותר אבל לא בהרבה יותר אבל זה פחות או יותר הכמות. צריך להבין שחלק נכבד מהחממות פשוט משמידים אותן.
היו"ר בועז ביסמוט
ועונשי מאסר זה אתה זוכר או פחות או יותר. גם מה עונש המאסר שנגזרו על העבריינים האלה.

מבחינת תיקי החממות, כמו שאמרתי, זה פונקציה של הכמות כמובן. אבל אני קיבלתי עכשיו עונש, שהוא לא היה טוב לדעתי. ממש לאחרונה סיימתי תיק של 270 ק"ג קנאביס שזה המון. הבחור שהורשע בגידול גם היה שב"ח, ולכן אני ביקשתי עוד יותר להחמיר. אני טענתי שם למתחם, למיטב זכרוני, שבין ארבע לשבע שנים. וביקשתי, כדי להרתיע את הרבים, להטיל עליו עונש של משהו כמו חמש, שש שנות מאסר. חמש וחצי שנות מאסר. בית המשפט, לצערי, נתן עונש שהוא נמוך יותר, של שלוש וחצי שנות מאסר. אבל הטיל עליו קנס משמעותי של 150 אלף שח שזה גבוה. אבל הסנגור הגיש ערעור לבית המשפט העליון וזה ירד ל-34 חודשים. שזה כבר עונש נמוך, לא רק שהוא נמוך.
היו"ר בועז ביסמוט
הוא לא מרתיע.
אביב דמרי
לא רק שהוא נמוך, הוא לא מרתיע גם בהיבט הכלכלי. אני טענתי את זה גם בפני בית המשפט. יש פה שב"ח שיכול, גם אם הוא נכנס לישראל כשב"ח, והוא עובד בבנייה הוא ירוויח 300 400 שקלים ביום. השווי של 270 קילוגרם הוא 27 מיליון שקלים. כנראה שזה לא היה נכנס לכיס שלו, ה-27 מיליון שקלים האלה אבל הוא הוא הורשע בגידול הזה.
היו"ר בועז ביסמוט
לכן גם העונש אתה אומר - ה-100,000, 150,000 ש"ח האלה, יחסית למה שאתה אומר עכשיו - - -
אביב דמרי
אבל זה עונש יפה, כי בענישה פלילית יש הגבלה. אי אפשר לקבל שם מיליונים. מבחינת ענישה אפשר לקבל גם 20 שנות מאסר. זה כן. אז אני טענתי שצריך שהעונש יהיה הולם וירתיע. שכל אדם גם בישראל, בטח ובטח שב"ח שנכנס לישראל שהוא ידע שזה לא שווה לו. הענישה הזו בסופו של דבר, לדעתי קצת מחטיאה את המטרה. אבל זה לא מייצג. אנחנו מקבלים חמש, ושש שנים. בגבול קיבלנו גם שבע ושמונה. כמו שאמרתי, בהברחות של נשקים בכלל אנחנו מגיעים גם לעשר ו-14. היינו רוצים שמה שמקבלים על סמים זה מה שנקבל על נשק זה מה שהיינו רוצים היום. יש לאן להתקדם אבל זה גם מאוד מאוד תלוי. זה תלוי בקשיים הראייתיים שיש בתיק. בעבר הפלילי. מי הוא האדם שמבצע את זה. זה מורכב. קשה לאמוד את זה ולתת איזשהו קו מסוים שאפשר לקבל בתיקים האלה. מאוד מורכב.
היו"ר בועז ביסמוט
הבנתי. שאלה אגב אני יכול להפנות למשרד לביטחון לאומי, או למשטרת ישראל פה, לגבי התיקים שנפתחים. יש לכם מספרים, נתונים קצת לספר. כשאתה רואה את המפה הזו אתה מצפה למספרים גבוהים.
מאיה גולדשלג
אז עוד פעם, לגבי ספציפית תיקי חממות אנחנו נצטרך לבדוק, נתונים יש לפני כרגע נתונים שמדברים על תיקים שנפתחו בגין הברחות, שאפשר לייחד אותם להברחות. מ-2021 ועד היום זה בעצם שנתיים וחודשיים מלאים של 2023, נפתחו 2,428 תיקים. התיקים האלה, אי אפשר כרגע לדבר באופן מוחלט כמה מהם הגיעו בסוף לכתב אישום כי לוקח זמן בחלק מהתיקים להבשיל לכתב-אישום בוודאי אלה של השנה הנוכחית. לגבי התיקים של 2021 ו-2022, חלק מהם גם של 2023, 479 תיקים הבשילו לכדי כתב אישום.
היו"ר בועז ביסמוט
לגבי כוח האדם במשטרה שעוסק בזה. מדברים היום הרבה על כוח האדם במשטרת ישראל שצריך תגבור. גם בתחום הזה אתם מרגישים שמספקת העבודה או שלא?
מאיה גולדשלג
אז עוד פעם אנחנו נצטרך לקחת את הנתונים האלה כיוון שאנחנו עוסקים במחקר של תופעות הפשיעה ופחות נתונים של גופים שעוסקים בזה. נצטרך לקבל את זה מהחידות הרלוונטיות במשטרה אבל יש מעט יחידות ייעודיות למניעת הברחות. יש יחידה בדרום שעובדת, יחידה בצפון שעובדת, ויש יחידות שעובדות במעברים הרשמיים" בשדה תעופה נתב"ג, שדה תעופה רמון. היחידות האלה קטנות על המשימות שיש להם כי הם מטפלות בהברחות באופן כללי: הברחות של אמל"ח, הברחות של בני אדם והברחות של סמים. ולכן הקושי הוא גדול.
היו"ר בועז ביסמוט
מעניין. מישהו רוצה להוסיף?
דורון לוי
אני רוצה להוסיף נושא קטן. לגבי הסד"כים. אז אני פחות אגע בסד"כים של הצבא, סד"כים משטרתיים ייעודים לטובת הברחות הגבול, אני לא נודע בחממות הסמים, זו יחידת מגן ויחידות של מג"ב דרום, שבגדול הגזרה שלהם זה ממעבר רפיח ומאילת עד מצוקי דרגות בצד המזרחי בירדן. היחידה מונה בסביבות ה-50 שוטרים. אז ברור שזה כוח שלא מספיק לעבודה בשני הגבולות. מן הסתם סד"כ נוסף, כוח אדם נוסף - - -
היו"ר בועז ביסמוט
אין ספק שיחסית למספרים שרק עולים ועולים, אף על פי שפה אני חייב להודות שהצלחתם - - -
אביבה כרמון
אני אשמח להוסיף התייחסות, נמצא פה ראש מעבדת שלוחת קנאביס. כמות המשימות שנכנסת למעבדה גדולה בהרבה על כמות כוח אדם שמסוגל לטפל בה, רק להבין, אולי שמחה, מה קורה כשנכנסת חממה למעבדה לבדיקה אני חושבת שזה.
שמחה שמרון
היום השיטה היא שהחממה נקצרת במקום ונשלחת אלינו בשקים. אנחנו כמובן צריכים לבדוק שכל שק מכיל רק צמחי קנאביס ולא עשבים שוטים, פלסטיקים, אדמה וכו', כי זה לא נחשב לסם. אנחנו מקצים בדרך כלל בין בן אדם, שניים - מומחה או מומחה ובת שירות לחצי יום עד יום תלוי בגודל החממה. כשבמקביל מגיעים המון המון המון תיקים נוספים של תיקים מורכבים. לפעמים הם מנסים לתאם איתנו שתיים ושלוש חממות כאלה ביום, וזה משתק את המעבדה. גם אין לנו מרחב עבודה.

היחידות צעקות ונגעו בזה קודם מה קורה לחומר צמחי טרי שמוחזק יותר מידי זמן. במיוחד בקיץ אחרי כמה ימים זה הופך להיות מיץ מסריח, מרקיב, נוראי ולכן אנחנו נותנים לזה עדיפות עליונה, מטפלים בזה קודם כל, אבל אנחנו מאבדים בקצה השני וגם לא יכולים לטפל בהכול. זה עומס בלתי רגיל. ועוד דבר שאני חייב להעיר, אני חושב שמה שראינו פה במפה שהוצגה לא מגיע אלינו בכלל, אלה השמדות בשטח אז אם גם אלה היו מגיעים - עד אנא היינו היום באים.
אורי מלכה
זה בכלל לא מגיע, זה לא מגיע אליכם.
עמיחי בלוט
אני רק אוסיף. כוח אדם של גורמי האכיפה הוא בחוסר. כולם אומרים לך פה. אבל הצבא שנכנס, כמו שמפקד הסיירת הירוקה אמר, בשנה האחרונה, עשה את זה באמצעות אמצעים קיימים שלו וחיילי מילואים שהתנדבו בשמחה להתגייס תחת צה"ל. ולהיות בעצם אלה שקוצרים ואוספים ושורפים יחד עם שוטר, פקח שנמצא שם כל הסמכויות שמדינת ישראל צריכה להעניק. וזה פתרון שהצבא הוכיח בשנה האחרונה שהוא אפקטיבי מאוד. כל מה שאנחנו צריכים זה לקבל החלטה. פיקוד דרום צריך לקבל החלטה שעושים את המבצע הזה שוב ושוב לא מורידים את הרגל מהגז זה דבר ראשון.

דבר שני, צריך ללכת אחרי הכסף יש פה כסף גדול. אין שום בעיה ללכת למקום כמו ביר הדאג', או לכל מקום אחר שיש בו ריכוז של עבריינים ומשפחות פשע, למפות, ובמקביל לזה שמשמידים כמויות כספים מאוד גדולות לארגוני הפשיעה האלה, ללכת בעקבות הכסף ולהוריד את ראש הנחש. אין הרבה כאלה. צריך פשוט להוריד אותם ולשים את זה כמטרה, ואם שב"כ צריך להיכנס לזה אז שיכנס לזה. בעיני זה אירוע שהוא לחלוטין לא רק בתחום הפלילי.
עומרי טלר
רק אומר שהחלטה על מבצעים כאלה כבר התקבלה ומבחינתנו על הגרף קדימה. זה אומר שמבצע כזה כמו שדובר פה ימשיך להיות לפחות כמה פעמים בשנה. שם המשחק הוא ריכוז מאמץ. ברגע שאתה מרכז מאמץ, אורי אמר פה מאמץ סיזיפי, עובר מלהיות סיזיפי למשהו שאתה יודע באמת לכמת אותו בפרק זמן תחום, ריכוז של האנשים ושל כולם ביחד וזה מביא איזושהי בשורה, האם זה פוגע במוטיבציה ובמענה ההוליסטי כנראה שלא אבל זה נותן מענה.
עמיחי בלוט
אני כמג"ד מילואים לשעבר, מחטיבת הצנחנים דרומית, הגיעו למבצע הזה לא מעט חיילים מהחטיבה שלי, כנ"ל מיחידות כמו ניוד של שייטת 13 במקומות אחרים. חיילי מילואים מקבלים פקודה להגיע והם מגיעים לדבר הזה מיותר מסיבות שכולם משווים פה, כי זה ערכי וזה שייך לעתיד מדינת ישראל בדרום.
היו"ר בועז ביסמוט
העלינו כאן את הנושא של הברחה. מפלילי לביטחוני. סקרן לשמוע, אביב, את דעתך בנושא הזה. מאוד מעניין.
אביב דמרי
בגדול זה מוסיף אספקט נוסף לחומרה, ובסוף בא לידי ביטוי בענישה גבוהה יותר אבל זה אספקט לא פשוט כי צריך להוכיח אותו. יכול לומר שכרגע חוות הדעת שאנחנו מחזיקים ביד שלנו היא כבר מתחילה להתיישן, מ- 2020 אם אני לא טועה, כל הנתונים בה, זה משהו שאנחנו נצטרך עוד - -
היו"ר בועז ביסמוט
אבל זה שווה בדיקה אתה מסכים איתי.
אביב דמרי
כן כן ברור.

זה מאוד מעניין זה אחד הדברים שיותר מעניינים. אני חושב שסגן-אלוף עמרי טלר היה דווקא מצדד בזה. אני חושב לפני שנמשיך, סתם נותן דוגמא בין 2004 ל-2008 , עבדכם הנאמן שירת את המדינה שלו באיזה מקום לא הכי קל בעולם. וקראו לזה מאוריטניה. מדינה של 93 אחוזים מדבר. בין מרוקו לסנגל, 50 מעלות צלזיוס פחות או יותר. הרבה הפגנות לא נגד רפורמות שם זה נגד מדינת ישראל. והיו שם הפגנות קשות ליד הבית ופיגועי טרור ומה לא היה שם.

היה שם 'אקמי', זו הזרוע של אל קעידה במגרב הערבי. היו שם בעיקר במשולש מאלי, אלג'יריה ומאוריטניה. אני הייתי מוצב בבירת מאוריטניה, כפי שאמרתי מדינה מאוד עוינת ולא קלה. אבל הייחוד שלה היה שכמדינה ערבית, אחרי האינתיפאדה השנייה, כאשר הרבה מאוד בירות סגרו את שעריהן בפנינו אז הם שימרו את הקשר, כי זה גם התאים להם בינכם לבינינו.

הרבה מאוד מה'אקמי', הארגון הזה של אל קעידה הערבי, הכסף שלו זה היה מהברחות באותו אזור. הברחות של חשיש, סמים. וזה גם כן היו שואבים את הכסף שלהם. אפילו המדינה הזו, מדורגת 152 בעוני העולמי, לא המדינה העשירה ביותר, דיברתם על גמלים קודם, אז לי היה גמל כשכן. ושם באמת עשו את הקשר הזה. שהפלילי היה בטחוני. מי היה מאמין שנגיע גם כאן לעניין הזה. ואין ספק שזה יעזור גם לכם למצוא את הקשר. אז אני שואל עכשיו באמת את סגן-אלוף טלר האם אתם רואים את הקשר או לא.
עומרי טלר
הקשר הוא הדוק. כל פעולה שמתבצעת כנגד ריבונות מדינת ישראל וזה בסוף המשמעות, פגיעה בגדר, הגעה לגדר, חצייה של משהו של הגדר, זה לא משנה אם זה בנאדם או טובין או משהו כזה, מבחינתנו גם הגישה וגם מה גם בסוף התוצאה היא ביטחונית לחלוטין והמשימה שלנו היא להגן על הגבול.
היו"ר בועז ביסמוט
הסקה לוגית כל כך פשוטה להבנה, מישהו היה רוצה להוסיף כל העניין הזה?
אורי מלכה
אני רוצה מילה אחת.
היו"ר בועז ביסמוט
בבקשה.
אורי מלכה
אני כן רואה, יש פה איזושהי תקווה. אני חושב שבאמת בחצי שנה האחרונה, הידוק שיתופי הפעולה בין כלל הגופים וגם ההבנה והצורך לטפל בנושא הזה של לפחות גידול חממות בשטחים הפתוחים, כמו שאמרתי, אני פחות מחובר לנושא של ההברחות מהגבולות. יש שיתוף פעולה מצוין. ויש תקווה. אני חושב שאנחנו ב-2023 נראה ירידה במספר החממות.
היו"ר בועז ביסמוט
תודה רבה, לפני שנסיים. אני סקרן כי אני שמעתי פה איזה נתון, הרי זו ועדה שעוסקת בהתמכרויות, ממסכים לילדים שלנו ועד כמובן סמים, כדורים, אלכוהול כמובן. ובד רך-כלל יש נטייה. הרי תמיד יש את הסיפור הזה של יוקר המחייה ושהמחירים לא יורדים. מישהו מבין הדוברים דיבר איתי על המחיר של הקנאביס שהוא עולה יורד התנודות מישהו פה רוצה לתרום להסביר לי למה, איך זה, מה התנודות במחיר, זאת אומרת למה זה יורד?
דורון לוי
אין לי סיבה.
היו"ר בועז ביסמוט
אולי בגלל כל הנקודות שראיתי וההיצע מטורף שיש. זה אני סתם, אני סקרן מאוד לדעת. מה משפיע על המחיר. זו הסקרנות של יו"ר הועדה. אז בוא תספר לי קצת, שאני לא אלך לישון בלי לדעת משהו.
אורי מלכה
קודם כל יש, כמו שאמרתי, לא מעט חממות חוקיות בארץ, ויש לא מעט זליגה מהחממות האלה. קנאביס רפואי, כמו שאתם יודעים, מופץ לכולם, אז אם יש קנאביס רפואי בשוק ובתוך השוק, אז יגדלו פחות. אנשים לא יפסיקו לעשן, אנשים מעשנים ויש כמויות אדירות של קנאביס. אז אם יש מחסור מחממות חוקיות אז יבריחו יותר ויש גם נושא של מחיר ותחרות. גם שזה לא חוקי זה בסוף נוגע בכלכלה.
דורון לוי
צריך להגיד שאמנם דיברנו פה על נושא סמים שזה קנאביס, אבל זה לא רק. מהגבול נכנסים גם סמים קשים קוקאין והרואין בכמויות מסחריות, כדורים שנכנסים, אז בסופו של דבר נגענו קנאביס אבל יש תעשיה סביב הנושא.
היו"ר בועז ביסמוט
בגבול הדרומי אבל גם מאחרים?

אנחנו דיברנו כרגע גבול מצרים, אבל גבול ירדן זה אירוע אחר לגמרי. אולי בפעם הבאה בפגישה הבאה נדבר עליו. אבל האירוע של ירדן שונה לגמרי ממצרים גם באמצעים שמופנים לשם וגם במה שאנחנו יודעים שקורה בגבול הזה גם בנושא סמים גם בנושא אמל"ח.
היו"ר בועז ביסמוט
גבול ירדן לא פחות חשוב הרי. הוא גבול לא קטן ובגלל הסיבה הביטחונית אנחנו לא צריכים שם הרבה מאוד כוחות. אנחנו לא נתחיל לחשוף כמה יש וכמה אין שם אבל זה מאוד מעניין גם עם הגבול הזה. מה גם שמצבה הכלכלי של ירדן עכשיו גם מעורר דאגה. אתה יודע, המדינה בצניחה חופשית מבחינה כלכלית, איך אמר הדובר הקודם, זה מאוד רווחי הסיפור הזה. לצערנו הרב, זה הרבה יותר קל להבריח אקדח משכונה לשכונה, סם מבית לבית, מאשר לצאת לעבודה או לנהוג במשאית למרות שזה נורא כיף לנהוג במשאית. כל אחד והבחירה שלו. 

 בסדר היה מאוד מאוד בעניין. אני חושב שהחכמנו מאוד. עכשיו שגם עלינו מוטלת פה עבודה כמה שיותר, מבחינת חקיקה, כמה שיותר להקל עליכם בעבודה הזאת. אני שמעתי את המילה, אני חושב שמהסיירת ירוקה, את המילה אופטימיות, אז אנחנו רוצים תמיד להיות אופטימיים, אבל כאשר אני רואה את המפה הזו, וזה עוד כאן וזה אצלנו. זה מעורר דאגה.

מי שצפה בנו עכשיו בוועדה, אומר לעצמו, באמת, הצבא שלנו, ומשטרת ישראל אנחנו רואים ומפקחים על הכול ובטח מדינה שנלחמת בטרור, אולי לעיתים מופתע מהכמות הזו. כי אתה אמור לראות כל אחד כזה שרוצה לפגע בנו וחוצה את הגבול. אז אני חושב שהציפייה היא לתוצאות טובות יותר. אני חושב שאף אחד פה לא יכול לסתור את מה שאמרתי, אלא אם כן ההתייחסות היא שונה. והתייחסות צריכה לראות את זה לחומרה. כי זו עבריינות לשמה. אני חושב שפה זה רחוק מלהיות פלילי, ההיבט הוא באמת בטחוני. תודה רבה לכל המשתתפים. להתראות ולהשתמע. הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 10:39.

קוד המקור של הנתונים