ישיבת ועדה של הכנסת ה-25 מתאריך 22/02/2023

הרפורמה במחירי התחבורה הציבורית

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וחמש

הכנסת2
ועדת הכלכלה
22/02/2023


מושב ראשון
פרוטוקול מס' 34
מישיבת ועדת הכלכלה
יום רביעי, א' באדר התשפ"ג (22 בפברואר 2023), שעה 9:00
סדר היום
הרפורמה במחירי התחבורה הציבורית
נכחו
חברי הוועדה: דוד ביטן – היו"ר
אליהו ברוכי
שלום דנינו
מוזמנים
שלומית עמוס - מנהלת אגף תעריפים וכרטוס, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

חן גבע - מנהל אגף בכיר כלכלה – תחבורה ציבורית, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים

תומר וידמן - רפרנט הסעת המונים באגף תקציבים, משרד האוצר

אראל אסתר בובליל - מנהלת קשרי ממשל, התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

יולי כלפון - נציגה במועצת התלמידים והנוער הארצית, מועצת התלמידים והנוער הארצית

יונתן דוד פרנק - יו"ר מועצת תלמידים מחוז התיישבותי, מועצת התלמידים והנוער הארצית

רן מלמד - מנכ"ל נקודת מפנה

עו"ד ישי פולק - נשיאות המגזר העסקי

אבנר גולן - מנהל אגף זכויות ורווחה, ארגון נכי צה"ל, ארגוני נכים ובעלי מוגבלויות
מנהלת הוועדה
עידית חנוכה
רישום פרלמנטרי
תמר פוליבוי
רשימת הנוכחים על תואריהם מבוססת על המידע שהוזן במערכת המוזמנים הממוחשבת. ייתכנו אי-דיוקים והשמטות.הרפורמה במחירי התחבורה הציבורית
היו"ר דוד ביטן
אני פותח את הישיבה, בוקר טוב לכולם. הנושא הוא הרפורמה במחירי התחבורה הציבורית – ישיבת מעקב אחר כל מיני דברים שנשארו פתוחים. הישיבה היא בעיקר להתייחסות נציגי הממשלה להצעות הוועדה ולתגובת חברי הכנסת.

אז קודם כל בואו נתחיל בנושא התקציב, ישבתם על זה משרד התחבורה והאוצר?
תומר וידמן
כן, אנחנו יושבים עם משרד התחבורה בדיוני התקציב, אפילו ברגעים אלה.
היו"ר דוד ביטן
ומה ההתקדמות? כי דובר על 700 מיליון שקל בערך, ואם אתם סוגרים את עניין התקציב, היינו רוצים להתחיל את הרפורמה מעכשיו ולא מאפריל או מאי, כשהתקציב יעבור. זו עלות של בערך 100 מיליון שקל, אבל זה בתוך ה-800-700 שכבר ישנם – בוא ניתן בשורה לציבור, לפריפריה ולכל מי שצריך. תקציב משרד התחבורה הוא עצום, זה לא תקציב של משרד המדע, מאות מיליונים או מיליארד שקל. פה מדובר על תקציב אדיר, אפשר למצוא את הטכניקה.
תומר וידמן
את דיון התקציב כמובן אנחנו מנהלים מול השרה והמשרד, ובסוף המשרד יחליט איך הוא מנהל את סל התקציב שיינתן לו לטובת הדבר הזה.
היו"ר דוד ביטן
זו לא תשובה. משרד התחבורה, מה עשיתם עד עכשיו? השרה החליטה לעשות דברים שקשורים לרפורמה ולתקן אותה, אבל צריך לדאוג לתקציב, זה לא רק לקבל החלטה במסיבת עיתונאים.
חן גבע
כמו שנאמר פה, אנחנו בדיוני התקציב. כל עוד אין לנו תקציב לרפורמה, אנחנו לא יכולים להתחיל ליישם אותה. ככל שבתקציב נקבל את המימון המתאים, נתחיל בצעדי היישום.
היו"ר דוד ביטן
איפה המנכ"ל? למה הוא לא בא?
חן גבע
מנכ"ל המשרד?
היו"ר דוד ביטן
כן.
חן גבע
לא הבנתי שהוא התבקש להגיע.
היו"ר דוד ביטן
לא יודע, אתה לא נותן לי תשובה.
חן גבע
מה השאלה?
היו"ר דוד ביטן
אני מבקש ביום שני ישיבה עם שרת התחבורה כאן, שהיא תבוא לפה, וגם שיבוא לפה שר האוצר, או המנכ"לים של המשרדים. קודם כל תצהירו שהתקציב קיים על חשבון מה שלא יהיה, ותתנו את הבשורה שאתם צריכים לתת לציבור. אז פחות שביל או משהו כזה, זה הכול, אני לא מבין מה הבעיה.

היום בשבע אני פוגש את שר האוצר ואני אדבר אתו על זה, אבל זה לא הולך בצורה כזאת, אני מאוד מצטער. מה, רק מסיבות עיתונאים? זהו ונגמר הסיפור? מה, אתם נורמליים? ככה הממשלה מתפקדת? אתם צריכים להצהיר שהרפורמה מתחילה מעכשיו והתקציב יימצא בדיוני התקציב, ככה אתם צריכים להגיד, על חשבון מה שלא יהיה, לא מעניין אותי על חשבון מה.

נציג האוצר, ה-700 מיליון האלה יכולים לבוא נגיד על חשבון תקציב פיתוח? או על חשבון מה זה צריך לבוא?
תומר וידמן
בגדול, יש חלוקה בתקציב משרד התחבורה בין תקציב התחבורה הציבורית לבין תקציב הפיתוח, כמו שקראת לזה.
היו"ר דוד ביטן
אבל יש תנועות, אתה יכול להניע?
תומר וידמן
יש הבדל משמעותי בין התקציבים.
היו"ר דוד ביטן
בסדר, אבל זאת החלטה. זה יכול לנוע פה מסעיף לסעיף?
תומר וידמן
כמובן בסוף משרד התחבורה מחליט.
היו"ר דוד ביטן
הרי תהיה תוספת תקציב למשרד התחבורה, נכון? כל שנה יש.
תומר וידמן
ככל הנראה באמת תהיה תוספת תקציב.
היו"ר דוד ביטן
אז בתוספת הזאת תדאגו, אני לא מבין מה הבעיה פה.

אני צריך או שהמנכ"לים יבואו אחרי שהם דיברו עם השרים, או שהשרים יבואו לישיבה הזאת. אתם באים ואתם לא מוסמכים לקבל שום החלטה, אז מה, באתם אחרי שבועיים כדי להגיד לי שאתם בדיונים? במשא ומתן על תקציב המדינה? תגידו לי, זה רציני? השרה מכנסת מסיבת עיתונאים ומשרד האוצר מוציא הודעה ישר שזה לא חלק מהתקציב?

טוב, יום שני הבא – 20 דקות, בוא נראה את השרים, מה קרה? הם לא יכולים לבוא לכנסת? שיבואו קצת לכנסת, לא קרה שום דבר. אמנם שניהם בנורבגי, אבל הם יכולים לבוא. עד אז תסגרו את הבעיה. תודיעו הודעה שהתקציב יהיה על חשבון מה שלא יהיה, זה בכלל לא משנה, ותתחילו להפעיל את הרפורמה, כדי שהציבור בפריפריה – הזקנים, המבוגרים – יקבל בשורה. אני לא מבין מה הולך פה. אתם לא רוצים שההורים שלכם ייסעו בחינם באוטובוס וברכבת? אני באמת שואל אתכם, בני כמה ההורים שלכם?
תומר וידמן
אימא שלי בת 69.
היו"ר דוד ביטן
נו, אז היא כבר יכולה לנסוע בחינם.
חן גבע
אבא שלי כבר בן 75.
היו"ר דוד ביטן
אז מה אתם רוצים, אתם לא דואגים להורים שלכם? באמת, ברצינות. הוא במקרה ברפורמה. אתם לא צריכים לדאוג להורים שייסעו בחינם? בתור מה אתם יושבים פה? אתם לא הנציגים שלהם באיזשהו שלב?

אופן התייחסות ליישוב הוא בדירוג סוציו יותר נמוך בתוך מועצה אזורית שהיא בדירוג גבוה. מישהו חשב על זה?
חן גבע
אין לנו איך לבדוק את זה. כשאנחנו נותנים פרופיל לנושא, אנחנו צריכים תימוכין שהפרופיל אכן מדויק. כשאנחנו מתייחסים לישוב, אנחנו יודעים לבדוק את זה לפי תעודת זהות - -
היו"ר דוד ביטן
אמרנו, הבנו שזאת בעיה.
חן גבע
לעניין שכונה בתוך יישוב לאדם במעמד סוציו-אקונומי נמוך, יש לנו פרופיל ביטוח לאומי, זאת אומרת: שאם הוא זכאי להבטחת הכנסה, הוא מקבל 50% הנחה מעצם זה, ולכן זה מכסה.
היו"ר דוד ביטן
אתה אומר שזה פתרון.
חן גבע
כן.
היו"ר דוד ביטן
בסדר, נראה לי סביר. מי שיש לו דירוג סוציו-אקונומי מביטוח לאומי, אבל שם אלה רק מקרים קיצוניים, זה לא כל אחד.
חן גבע
לא, זה מי שזכאי להבטחת הכנסה.
היו"ר דוד ביטן
הבנתי, אבל אם כל המושב הוא 80% בעייתי, לא במובן של הבטחת הכנסה, אבל כולם פחות משכר מינימום, הם לא זכאים להבטחת הכנסה, מה קורה עם זה?
חן גבע
בהינתן הרפורמה כרגע, אם הישוב מוגדר במעמד סוציו-אקונומי בין 1 ל-5, הוא בתוך הרפורמה.
היו"ר דוד ביטן
זאת בדיוק הבעיה, שרוב המועצות האזוריות אין להן בעיה, הן בדירוג גבוה בדרך כלל, המועצות האזוריות, אז המושב הספציפי הזה נגיד בדירוג עד 5, אבל המועצה לא, זה כל העניין, אתה מבין? נזכרתי עכשיו שעל זה אנחנו מדברים. אתה אומר שאי אפשר לעזור, רק למי שיש הבטחת הכנסה.
חן גבע
לא, אני גם אגיד שיש פרופיל פריפריה, והרבה מהמועצות האזוריות נכנסות בתוך הדירוג של 5-1 בפריפריה.
היו"ר דוד ביטן
ואז מה הם מקבלים?
חן גבע
50%.
היו"ר דוד ביטן
גם?
חן גבע
כן.
היו"ר דוד ביטן
טוב, נסתפק בזה, העיקר תמצאו תקציב.

מה עם תושבי אילת ושדה התעופה רמון?
חן גבע
אנחנו רוצים לעשות סקר כדי להבין על כמה אנשים מדובר. שוב, כרגע בהינתן הרפורמה כרגע כשאנחנו מדברים על פרופיל פריפריה, מתקבלת הנחה של 50% על התעריף, תעריף מוזל מאוד.
היו"ר דוד ביטן
אז אתם עדיין בודקים את זה?
חן גבע
כן.
היו"ר דוד ביטן
מתי תהיה לנו תשובה?
חן גבע
אני אבדוק ואעדכן.
היו"ר דוד ביטן
תעדכן את מנהלת הוועדה.

לגבי הנכים, שיתאפשר לנכים בכיסא גלגלים לנסוע בחינם ברכבת – אני מדבר לא על כל נכה עם תעודת נכה, אלא למי שבכיסא גלגלים, בהיעדר חלופה עירונית אחרת, כי האוטובוסים הבין-עירוניים לא מונגשים.
חן גבע
ברפורמה הנוכחית אנחנו מרחיבים את ההנחה לנכים גם על החופשי חודשי של 50%, זאת אומרת שהמחיר הוא מחיר מוזל.
היו"ר דוד ביטן
אדם על כיסא גלגלים שלא יכול לנסוע באוטובוס, תן לו נסיעה בחינם, ואז הוא ייסע לפחות ברכבת, לפחות זה.
חן גבע
יש לנו גם תכנית להנגשת אוטובוסים בין-עירוניים, זה משהו שאנחנו כבר עובדים עליו.
היו"ר דוד ביטן
כן, אבל זה בעוד שש שנים.
חן גבע
לא, זה משהו שאנחנו כבר עובדים עליו בימים אלו.
היו"ר דוד ביטן
אז תנו להם עד אז. השרה קיבלה המון החלטות, שתקבל החלטה לעניין נכים בכיסא גלגלים, מה הבעיה? מה העלות של זה? בחייך, זאת גם לא עלות גבוהה, אבל זה נותן מסר ציבורי וחברתי לנכים, זה הכול. אני מציע שאת זה תקבלו, בסדר? יש לכם עד יום שני אותו דבר.

לגבי אילת, אתם בבדיקה כלכלית.

לגבי הדירוג, קיבלתי את הטענה שלכם.

אני רק מעדכן את חברי הכנסת, שבאילת הם עושים בדיקה כלכלית, כמה זה שווה. אני מחכה להם, כי יש לאלה שבאים מרמון גם 50% הנחה, בלי קשר, אז לא נורא. לגבי נכים, אנחנו מבקשים פטור מתשלום רק לאלה שאין להם חלופה – אם יש אפשרות לעלות לאוטובוס, אין בעיה, אבל אם אין, תנו למי שיש לו כיסא גלגלים בלבד.
חן גבע
אני רק אגיד שבסופו של דבר כשאנחנו נותנים את הפרופילים, כמו שאמרתי קודם, אנחנו צריכים לעשות את זה כנגד איזושהי יכולת שיש לבדוק את זה.
היו"ר דוד ביטן
בסדר, מה הבעיה? אתה רואה אדם על כיסא גלגלים. מה, אדם יבוא עם כיסא גלגלים כדי לא לשלם כרטיס באוטובוס? מה הבעיה?
חן גבע
לא, אבל גם לפי מה שאתה אומר אם יש חלופה לא נוכל, אז אני צריך לוודא.
היו"ר דוד ביטן
בסדר, תבדקו גם את זה, אבל אני חושב שאתם צריכים ללכת על זה.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
רכב - - -
היו"ר דוד ביטן
לא, אם יש אוטובוס מונגש, אין בעיה. נכון שקשה לבדוק את זה. קודם נעשה בדיקה אחרת, עזבו את החלופה. אולי זה לא סכום גדול מי יודע מה, אז תתנו את האופציה הזאת. בינתיים, עד שתגמרו את ההנגשה הכללית, אם יש הנגשה כללית, זה כבר יבוטל. אני לא מאמין שזה יהיה תוך כמה חודשים. אני אעשה עבורך את העבודה, אתה לא צריך לדבר, אני חושב שבמקרה הזה זה לא ייקח מספר חודשים, אנחנו מכירים את ההתנהלות בדברים האלה, זה לוקח זמן וגם תהיה בעיית תקציב, הנגשה גם עולה כסף, לא? הנה, אתה רואה? מחייך, מבסוט.
רן מלמד
מדובר רק בפיילוט, אדוני.
היו"ר דוד ביטן
ביקשתי שידאגו לתקציב הזה במסגרת היחסים בין האוצר – לא דאגו, אז אני מבקש שהשרים או המנכ"לים יבואו לפה ביום שני עם תשובה מדויקת, כי אין שום בעיה להצהיר שזה חלק מהתקציב. יסדרו את העניין הזה ויתחילו לפעול, ואחר כך שיסתדרו במסגרת דיוני התקציב, כי הדבר הזה הוא בשורה לציבור. הגיע הזמן שלא רק יכנסו מסיבות עיתונאים. גם על החשמל כינסו מסיבת עיתונאים, אז מה זה עזר לנו? עכשיו הכלכלנים הודיעו שזה גרם לעליית האינפלציה, שבגללה הוא העלה את הריבית, אתה מבין? האי-עמידה בהתחייבות על החשמל. אתם מבינים מה קורה? מבטיחים משהו, שיקיימו. אז או שיש מלחמה ביוקר המחיה, או שאין מלחמה ביוקר המחיה, ואחר כך אומרים שאנחנו אומרים משהו לנגיד. אנחנו לא אומרים לו שום דבר, אני רק אמרתי שהנגיד, בהחלטה שלו שהוא סוברני להחליט, שיתחשב גם בנושא של המשכנתאות ועליית המחיר של המשכנתאות. יכול גם לקבוע 0.3% ולא 0.5% עכשיו ולראות איך האינפלציה מתפתחת. אף אחד לא פוגע בעצמאות הנגיד, רק מבקשים ממנו – ומותר לבקש ממנו, הוא לא אלוהים – שבשיקולים שלו שהוא מכניס, שייקח גם בחשבון את הנושאים האלה והאלה. הוא יכול להגיד שהוא לא רוצה לקחת, זאת זכותו, אבל זכותנו גם לבקש. לא ידעתי שלבקש זאת פגיעה בעצמאות הנגיד.
שלום דנינו (הליכוד)
זה יחסית משהו חדש העצמאות הזאת. היא לא היתה קיימת המון שנים, אבל זה לא אומר שהפוליטיקאים החליטו, היתה ועדת נגידים. היום זה אוטונומי שלו בלבד.
היו"ר דוד ביטן
העיקר שראש הממשלה מוציא הודעה, אתה מבין? שהוא דאג לעצמאות הנגיד, מה זה רלוונטי? אדם שלקח משכנתא של 6,000, משלם 7,400. בסדר, יש מלחמות אחרות, מקובל, אבל תתחשב בזה כשאתה מעלה את אחוזי הריבית. המלחמה באינפלציה יכולה להיות בשלבים כאלה ואחרים, אז אסור לבקש ממנו בגלל עצמאות הנגיד, את זה לא ידעתי שאנחנו לא יכולים לבקש. מכל אחד אפשר לבקש, הוא יכול לא להסכים, אבל אפשר לבקש ממנו.

תודה, הישיבה הסתיימה.
אבנר גולן
רגע, אני מארגון נכי צה"ל.
היו"ר דוד ביטן
אנחנו לא קיימנו ישיבה כדי להתחיל דיונים, אמרתי רק עם האוצר ועם התחבורה. המנהלת אומרת שחייבים להזמין, בסדר.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
ביום שני הם יהיו פה?
היו"ר דוד ביטן
אני רוצה לראות שלא. תודיעו שאו המנכ"לים או השרים, אחרת אנחנו נכנס מסיבת עיתונאים על העניין הזה, אנחנו נכנס הפעם.
שלום דנינו (הליכוד)
דוד, אני יודע שביום שני השרה באילת, היא לא תהיה בכנסת בכלל.
היו"ר דוד ביטן
בסדר, יום רביעי הבא. אין בעיה שתהיה באילת, היא מכנסת שם מסיבת עיתונאים?
שלום דנינו (הליכוד)
היא באילת בשלישי-רביעי.
היו"ר דוד ביטן
אז ניפגש בשני. היא טסה לאילת או נוסעת? היא טסה, אז מה הבעיה? שתדחה קצת את הטיסה. היא שרת התחבורה, היא יכולה לדאוג למטוס מיוחד לעניין הזה. היא לא חייבת, אם בא המנכ"ל, אין בעיה. אולי למנכ"ל לא נוח לבוא לוועדת הכלכלה.
אבנר גולן
קודם כל, כל היוזמות להנחות הן ברוכות מאוד. לגבי כל ההנחות בתחבורה ציבורית, אני מבקש גם להחיל אותן על נכי צה"ל, כי שמתי לב בחלק מהפרסומים - - -
קריאה
נכי צה"ל גם זכאים להן.
אבנר גולן
שמתי לב שכתוב בחלק מהמקרים רק נכי ביטוח לאומי.
היו"ר דוד ביטן
כל הנכים, בדרך כלל לא פוגעים בנכי צה"ל. אם יש נכים, נכי צה"ל בפנים, תמיד זה היה ככה. ההפך, יש מקרים שנכי צה"ל בפנים והנכים הרגילים לא בפנים, אבל נכי צה"ל תמיד בפנים.
אבנר גולן
לחלק מהנכים יש מלווים, כמו נכה עם כיסא גלגלים, צריך גם לקחת בחשבון שהמלווים של נכים זכאים ל-50% הנחה.
שלום דנינו (הליכוד)
מהמלווים בכלל גובים משהו?
היו"ר דוד ביטן
איפה היית עד עכשיו? למה לא באת לדיון הקודם והיית אומר לנו את זה? זה דבר שצריך לבדוק אותו. בוא נעשה את זה בשלבים, כרגע עוד לא קיבלנו תשובה אם מגיע פטור לנכה בכיסא גלגלים או לא מגיע לו פטור, ואנחנו רוצים פטור. עזוב כרגע את המלווה, נתקדם שקודם כל ייתנו תשובה חיובית על הנכה עצמו, על זה אפילו אין תשובה.
שלום דנינו (הליכוד)
אבל דוד, אני חושב שזה חשוב שגם אם - - -
היו"ר דוד ביטן
הבנתי, שתיבדק גם המשמעות הכלכלית של הנושא הזה, אבל קודם כל חשוב לי שהנכה עצמו יקבל פטור. לנכה בכיסא גלגלים גם אין כסף לקנות רכב כמו שצריך. אתם בעצמכם עושים הנחה לנכה במכס, אז יש היגיון שמי שאין לו רכב, שלא משתמש בהנחה במכס, יקבל פטור בנסיעה, מה קרה? זה נשמע לי הכי הגיוני שאפשר, כי אם יש לו רכב, הוא לא צריך לנסוע באוטובוס, זה לא יחול עליו. אם הוא לא משתמש בהנחה שלו למכס, תנו לו אפשרות לנסוע בחינם, רק למי שבכיסא גלגלים, שזה הנכה הכי קשה, חוץ מצמח שזו נכות אחרת.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
בישיבה הקודמת אני ביקשתי פירוט של חלקי רפורמה. הרפורמה נאמדת ב-740 מיליון שקל, נכון? מדובר שם על ותיקים, צעירים ופריפריה.
היו"ר דוד ביטן
כולם.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
וזו הבשורה בסוף. ביקשתי לקבל אומדן של - - -
היו"ר דוד ביטן
יש גם משולב, אתה רוצה לפי פירוט?
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
כן, לפי פירוט.
היו"ר דוד ביטן
מה זה משנה? אם הם נותנים את הכול.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
אני רוצה לבדוק את זה.
היו"ר דוד ביטן
בסדר.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
ואם אתה מדבר על שילוב, עשו הנחה רק מעל 75 קילומטר, מתחת לזה לא נגעו בזה, בכרטיסים המשולבים של האוטובוס והרכבת, למה לא נגעו במרחקים היותר קטנים?
חן גבע
הטענה היתה שהכרטיס המשולב של הרכבת הוא יקר, הכרטיס היקר ביותר שעלה 610 שקלים, ולכן שם נעשתה הנחה ל-500 ש"ח. שאר הכרטיסים מוזלים, והם גם יותר זולים ממה שהיה לפני וגם כמובן שההנחות חלות על כל המחירים האלה.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
הבנתי.

במסיבת העיתונאים נאמר שגם אזור דרום תל אביב יקבל הנחה. אני ניסיתי לראות ברפורמה בפנים, איך בכלל אפשר לבודד שכונה ובמקביל אם אפשר לבודד יישוב.
היו"ר דוד ביטן
לא, רק מי שהוא בדירוג סוציו-אקונומי נמוך במובן של הביטוח הלאומי יקבל הנחה, לא משנה איפה הוא גר. אם אדם גר בשכונת התקווה והוא משכיר שמונה דירות לעובדים זרים, לא מגיעה לו הנחה. ההנחה היא ספציפית, לא פר שכונה.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
אז זו לא הנחה פר שכונה.
היו"ר דוד ביטן
לא, זה לא פר שכונה. יש ערים שכן, אם העיר כולה, תל אביב היא בדירוג סוציו-אקונומי גבוה, אז זה לא חל. גם בראשון לציון יש שכונה כזאת, שרובה עולי אתיופיה, אז שכונה כרגע לא. קודם כל בוא נתקדם עם הרפורמה ככה ואחר כך נראה מה יהיה. כרגע זה עולה 700 מיליון וכרגע אין להם תקציב לזה – לא שאין תקציב, יש תקציב, אבל מתווכחים מאיפה ייקחו.
יולי כלפון
אדוני, אני יכולה בבקשה להוסיף נקודה? אני נציגת מועצת התלמידים והנוער הארצית, יולי כלפון. אני אשמח להוסיף כמה נקודות, שהנוער הוא המשתמש העיקרי.
היו"ר דוד ביטן
אנחנו לא משתמשים דיון חדש.
יולי כלפון
לא, נקודה.
היו"ר דוד ביטן
אז נקודה אחת.
יולי כלפון
בקשה לגבי התקציב, אם יש אפשרות לבצע התאמת שעות ותדירות האוטובוסים גם בשעות הלימודים וגם אחרי. גם עם כל ההנחה שיש לנוער של 50%, הרבה פעמים יש נוער שמגיע במצב סוציו-אקונומי יותר קשה ונמוך, גם לו צריך לדאוג.
היו"ר דוד ביטן
לא הבנתי, דיברת על התדירות, מה זה שייך לנוער?
יולי כלפון
אני אקח דוגמה. הנוער זה נושא גדול מאוד, זאת נקודה אחת שמתחלקת לשניים. לגבי תדירות האוטובוסים, נוער חוזר מבתי ספר ואז יש עומסים כבדים. בעומסים אין אפשרות להיכנס לאוטובוס.
היו"ר דוד ביטן
הבנתי, בעומסים צריכה להיות תדירות יותר גבוהה, אבל הוא לא יכול לענות על זה, כי הוא מהיחידה הכלכלית.
יולי כלפון
נכון, בנושא התדירות צריכים יותר תקציבים כדי להוציא אוטובוסים בתדירות יותר גבוהה בשעות סיום הלימודים, כשרוב הנוער מסיים ללמוד. בסופו של דבר, אני נסעתי הרבה פעמים באוטובוסים כשלא היתה אפשרות לנשום.
היו"ר דוד ביטן
אתה יודע במשרד התחבורה, שהמצב לא השתנה. גם כשאני הייתי צעיר, אלה בדיוק אותן טענות בשנת 1975-1974, כשהיינו הולכים לתיכון. אלה אותן טענות, לא היתה תדירות, בגלל זה היינו מאחרים לבית הספר בבוקר ואחר כך חוזרים מאוחר בערב וכל האוטובוסים היו מלאים. מה, לא שיניתם שום דבר בעניין הזה?
חן גבע
אנחנו כל שנה מוסיפים תוספות שירות בסכומים מאוד משמעותיים. זה לוקח זמן להיות מיושם, אבל השירות היום יותר טוב ממה שהיה.
היו"ר דוד ביטן
לא יודע, אותן בעיות, אותן טענות. איפה את גרה?
יולי כלפון
אני אמנם גרה יחסית במרכז.
היו"ר דוד ביטן
באיזה עיר?
יולי כלפון
אני גרה בפתח תקווה, אבל מתחנכת בפנימיית הכפר הירוק. חברי יונתן מאזור יוקנעם.
יונתן דוד פרנק
אני גר ביוקנעם.
שלום דנינו (הליכוד)
הגעתם לפה באוטובוס?
יולי כלפון
הגענו לפה בתחבורה ציבורית.
יונתן דוד פרנק
כדי להגיע לפה בתשע, הייתי צריך לצאת בחמש בבוקר.
היו"ר דוד ביטן
ולכם יש הנחה?
יונתן דוד פרנק
יש הנחה.
היו"ר דוד ביטן
יש היום, כבר יש לכם אז אין בעיה, לא צריך לתקן - - -
יולי כלפון
בסופו של דבר התחבורה הציבורית זה נושא קטן, שנוער סובל מצרה כללית שנקראת יוקר המחיה. התחבורה הציבורית היא חלק מאוד קטן מזה.
היו"ר דוד ביטן
כל הציבור, כל הציבור.
יולי כלפון
נכון, אבל כנוער אין לנו אפשרות לעבוד, כי אנחנו צריכים להתמקד בלימודים.
היו"ר דוד ביטן
אנחנו נטפל במכולת, כי ברוב בתי הספר יש מכולת ליד, ואז הארטיק יקר. אנחנו מטפלים בזה שזה יעלה לכם פחות, אל תדאגי. בסוף המכולות ייקחו פחות כסף. אם תקנו כשזה יקר, אין מה לעשות נגד זה.
יולי כלפון
לא, אבל זה לא רק המכולות, זה בכללי, זה עוד נושא קטן.
היו"ר דוד ביטן
התאחדות הסטודנטים, בבקשה.
אראל אסתר בובליל
שלום, אני באה לפה כמייצגת של כמעט 400,000 סטודנטים ברחבי הארץ. לצערי הרב, גם ברפורמה הקודמת וגם ברפורמה החדשה אין בכלל התייחסות לסטודנטים כקבוצה.
היו"ר דוד ביטן
אין אפשרות להתייחס לסטודנטים כקבוצה, רוב הציבור היום סטודנט, את רוצה שייתנו לכל הציבור הנחה? בגדול, יש התייחסות עד שכבת גיל, אנחנו מדברים על סטודנטים שהשתחררו מהצבא והם צעירים. אנחנו לא מדברים על כלל הסטודנטים, אין לנו אפשרות לתת לכולם הנחות.
אראל אסתר בובליל
השאלה היא למה, כי באמת מדובר באוכלוסייה שתלויה בזה.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
אז איך אפשר לקבוע?
היו"ר דוד ביטן
לפי גיל. אם אתה סטודנט אבל אתה בגיל 24, זה מתייחס אליך. אם אתה בגיל 60, זה לא מתייחס אליך.
אליהו ברוכי (יהדות התורה)
עד איזה גיל?
היו"ר דוד ביטן
26 אני חושב.
חן גבע
היושב-ראש, חשוב לי להדגיש יש - - -
אראל אסתר בובליל
נכון, אבל הוא לא מזכה ב-50%, הוא מזכה ב-33%.
היו"ר דוד ביטן
בתיקון החדש זה 26.
אראל אסתר בובליל
וגם בלי הערך צבור זה לא כזה - - -
היו"ר דוד ביטן
לא, אנחנו לא יכולים להתייחס לסטודנטים כאל קבוצה.
חן גבע
חשוב להגיד שיש פרופיל סטודנט, זאת אומרת יש הנחות לסטודנטים כסטודנטים. הקבוצה הזאת מקבלת 33% בחופשי חודשי.
היו"ר דוד ביטן
כן, אבל לא יותר מזה, הם רוצים יותר. מה שכבר יש ברפורמה הקודמת, אין שום בעיה.
חן גבע
חשוב שהציבור יידע שסטודנט יכול לקנות חופשי שנתי, שזה חוזה שיש רק לסטודנטים לסמסטר או לשנת לימודים, ואז זה גם 50%.
היו"ר דוד ביטן
עכשיו בתיקון האחרון שעשיתם, זה עד גיל 26, נכון?
חן גבע
כן, זה בלי קשר.
היו"ר דוד ביטן
בלי קשר, אז מי שסטודנט עד גיל 26 מקבל הנחה נוספת.
חן גבע
נכון.
היו"ר דוד ביטן
אבל אי אפשר לתת לכל הסטודנטים במדינה.
שלום דנינו (הליכוד)
אני לא יודע אם הקשבת לו, אבל הוא אומר משהו מאוד חשוב, שאם אתה קונה כרטיס שנתי לפי סמסטר, אתה כן מגיע ל-50%.
אראל אסתר בובליל
כרגע זה גם תלוי במרחק שאתה נוסע בו, זאת אומרת: אם אתה נוסע מהמרכז לפריפריה למשל, אתה משלם המון, והרבה מאוד סטודנטים לומדים במרכז, כאשר המשפחות שלהם חיות בצפון ובדרום, ואז זה גם מאוד מקשה עליהם לחזור הביתה, הם צריכים לשלם הרבה יותר כסף כשהם צריכים לחזור הביתה להורים.
שלומית עמוס
אבל עדיין הוא יכול לקנות חוזה סמסטריאלי ולקבל 50% מהמחיר של החודשי חופשי.
היו"ר דוד ביטן
לא, הטענה שלכם לא מתקבלת בעניין הזה, אין מה לעשות.
ישי פולק
קודם כל זה מבורך, ולכן צריך לשים לב רק לדבר אחד, יש חמישה מיליון עובדים במדינת ישראל והמעסיקים מחויבים בצווי הרחבה בהשתתפות בדמי הנסיעה של אותם עובדים. היות ולמעשה הרפורמה כל כך יורדת לרזולוציות בנקודות קצה, למעשה יש קושי אדיר להצמיד לכל אדם את ההחזר שלו, מה שהיום בצו ההרחבה הוא מאוד מאוד פשוט.

גם הרפורמה הקיימת שנכנסה בתחילת השנה, בנויה במדרגות מאוד מאוד מובנות, זאת אומרת: שאפשר לעשות את זה קל ופשוט.
היו"ר דוד ביטן
עכשיו זה יותר קשה?
ישי פולק
כרגע זה מסובך מאוד,
היו"ר דוד ביטן
אז מה אתה רוצה שאנחנו נעשה? שבו עם האוצר ותקנו את צווי ההרחבה.
ישי פולק
לא עם האוצר, אבל חשוב להבין שאם אתם עושים את זה בצורת של מדרג או תקרא לזה בצורה של תבניות, צריך לחשוב גם איך הדבר הזה מתלבש בצורה הרבה יותר פשוטה ולא פרטנית.
היו"ר דוד ביטן
אם אדם צריך את זה מבחינה סוציו-אקונומית, אז זה פרטני. אבל אתם צריכים לשבת עובד-עובד ולראות מה ההנחה, כנראה שאי אפשר יהיה לעשות את זה באופן כללי עד הסוף. אבל אם המעביד רוצה לחסוך, הוא ישב עם העובד, יראה כמה זה עולה לו ולפי זה יחייב אותו.
ישי פולק
אני גם יותר פוחד מהקטע של הרגשת העובד, שהוא צריך לבוא ולהסביר בדיוק באיזה מצב הוא נמצא בדברים הקטנים של מה שהוא מבקש.
היו"ר דוד ביטן
אני מאמין שרוב המעבידים יודעים מה מצב העובד מבחינה סוציו-אקונומית. בוא נגיד שכל עובד שמרוויח שכר מינימום, מצבו הסוציו-אקונומי לא טוב. קודם כל נתחיל מזה, אלא אם כן יש לו ירושות שהוא קיבל. כל מי שמרוויח שכר מינימום, לא יכול לגמור את החודש, אז זה לא סיפור כזה גדול.

סיימתי, תודה רבה לכם. יום שני הבא, אם אתם יכולים לסיים את זה עד אז, צאו בהצהרה שיש תקציב וזה ייסגר במסגרת שלכם, אני לא מבין מה הבעיה. תקציב משרד התחבורה, כמה הוא? 50 ומשהו מיליארד?
תומר וידמן
כ-34 מיליארד שקלים.
היו"ר דוד ביטן
לא, בלי הפיתוח. בלי הפיתוח, נכון? אז תשנו קצת מהפיתוח ותעבירו לנושא הזה. אפשר לחשוב שאתם מפתחים תוך יום אחד את כל הכבישים.


הישיבה ננעלה בשעה 09:35.

קוד המקור של הנתונים