ישיבת ועדה של הכנסת ה-25 מתאריך 05/02/2023

צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה - מחזירים את הצדק למערכת המשפט, נושא הישיבה: הצעת חוק מטעם הוועדה - הצעת חוק-יסוד: השפיטה (חיזוק הפרדת הרשויות), הצעת חוק בתי המשפט (תיקון מס' 101), התשפ"ג–2023, הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון מס' 3)

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וחמש

הכנסת152
ועדת החוקה חוק ומשפט
05/02/2023


מושב ראשון

פרוטוקול מס' 25
מישיבת ועדת החוקה חוק ומשפט
יום ראשון, י"ד בשבט התשפ"ג (05 בפברואר 2023), שעה 9:30
סדר היום
צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה – מחזירים את הצדק למערכת המשפט, נושא הישיבה: הצעת חוק מטעם הוועדה – הצעת חוק-יסוד: השפיטה (חיזוק הפרדת הרשויות)
נכחו
חברי הוועדה: שמחה רוטמן – היו"ר
משה סעדה – מ"מ היו"ר
עמית הלוי – מ"מ היו"ר
קארין אלהרר
טלי גוטליב
עופר כסיף
יואב סגלוביץ'
גלעד קריב
חברי הכנסת
דבי ביטון
אורנה ברביבאי
משה טור פז
רם בן ברק
מוזמנים
אביטל סומפולינסקי - המשנה ליועצת המשפטית לממשלה (משפט ציבורי - חוקתי), משרד המשפטים

לירון בנית ששון - עו"ד יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

גאל אזריאל - מחלקת יעוץ וחקיקה, משרד המשפטים

סמדר לאופר - מתמחה ייעוץ וחקיקה המחלקה למשפט חוקתי, משרד המשפטים

בני פורת - עמית בכיר, המכון הישראלי לדמוקרטיה

גיא לוריא - עמית מחקר, המכון הישראלי לדמוקרטיה

ענת שקולניקוב - פרופסור למשפט חוקתי, אוניברסיטת וינצ'סטר

דוד פטר - חוקר, פורום קהלת

טליה איינהורן - חברה קבועה באקדמיה הבינ״ל למשפט השוואתי
ייעוץ משפטי
שגית אפיק היועצת המשפטית לכנסת
גור בליי
נעמה מנחמי
טליה ג'מאל
מנהל הוועדה
איל קופמן
רישום פרלמנטרי
אסתר מימון
שלומית יוסף

רשימת הנוכחים על תואריהם מבוססת על המידע שהוזן במערכת המוזמנים הממוחשבת. ייתכנו אי-דיוקים והשמטות.

צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה – מחזירים את הצדק למערכת המשפט, נושא הישיבה: הצעת חוק מטעם הוועדה – הצעת חוק-יסוד: השפיטה (חיזוק הפרדת הרשויות)
היו"ר שמחה רוטמן
בוקר טוב, היום י"ד בשבט התשפ"ג. נושא הישיבה היום: ציון במשפט תיפדה, מחזירים את הצדק למערכת המשפט. הנושא המדויק להיום: הצעת חוק-יסוד מטעם הוועדה, הצעת חוק-יסוד: השפיטה (חיזוק הפרדת הרשויות), הרכב הוועדה לבחירת שופטים וחוסר שפיטות של חוקי-יסוד.

לפני שנתחיל את הדיונים היום אני כמובן רוצה להזכיר בצער רב את פטירתו של יושב-ראש הכנסת לשעבר, חבר הכנסת שבח וייס. למיטב ידיעתי, אנחנו כבר יודעים על מועד לווייתו, ואם יהיו עדכונים אנחנו נעדכן גם במהלך הישיבה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
יש כבר מועד.
היו"ר שמחה רוטמן
אנחנו מתעדכנים. בכל מקרה, נפסיק את דיוני הוועדה ונאפשר לכל חבר כנסת, חבר ועדה, או כל אדם אחר שירצה להשתתף ולחלוק כבוד אחרון ליושב-ראש הכנסת לשעבר שבח וייס, לעשות זאת.

אנחנו מתחילים את היום, ואני רוצה להפנות את תשומת לבכם לתיקונים לנוסח שהופצו במהלך סוף השבוע בנושא הוועדה לבחירת שופטים, גם את הנושא של התיקונים לחוק-יסוד: השפיטה עצמו, ובין היתר בעקבות הערת הייעוץ המשפטי על הנושא של הרכב קטוע אל מול הרכב חסר, או נוכחות, או דרישת קוורום, וגם את ההוראות המשלימות של הצעת חוק בתי המשפט, שבעיקרן, מלבד ההתאמות המחויבות, הנושא שבעיקר רלוונטי ומוסיף זה עניין השימוע.

כמובן, אחת מהטענות והתהיות שעלו, דווקא לאור הצורך לייצר הסכמה בין נשיא בית המשפט העליון או הנשיאה לבין שר המשפטים, המגבלה שהייתה רק על נשיאים במחוזי ובדימוס הייתה מקשה יותר על הגעה להסכמות. ותחשבו גם על הסיטואציה שלכאורה נשיא של בית משפט שלום לגיטימי שיסכימו לגביו, אבל שופט בדימוס של בית המשפט העליון, לא לגיטימי, כי הוא לא היה אף פעם בעברו נשיא של בית משפט שלום. יצרנו כלל ואמרנו: שופטים שיצאו לקצבה, מתוך הנחה שמנגנון ההסכמה הוא יהיה הגורם המאזן העיקרי, במקום לייצר מגבלה על הפול שבתוכו אפשר לייצר את אותה הסכמה. גם שופטים מחוזיים, כמובן גם שופטי שלום אבל גם שופטי בית המשפט העליון בדימוס, גם אם הם לא כיהנו כנשיאים, יוכלו להיכנס לפול של ההסכמה, ובעיניי זה יגדיל את הסיכוי שהצדדים יגיעו להסכמות. אלה התיקונים.

נעשה בהמשך גם הקראה וגם נעבור סעיף-סעיף.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הקראה?
היו"ר שמחה רוטמן
של התיקונים שהכנסנו. כמובן.
קארין אלהרר (יש עתיד)
ממתי עושים הקראה?
היו"ר שמחה רוטמן
ככה עשינו בדיון בשבוע שעבר.
קארין אלהרר (יש עתיד)
זו לא הצעת חוק פרטית, לא הצעה ממשלתית, זה רק נוסח לדיון.
טלי גוטליב (הליכוד)
מקריאים שיהיה סדר.
היו"ר שמחה רוטמן
נכון. קוראים נוסח לדיון, כדי שיהיה נוסח שעליו מעירים הערות ומתדיינים.
קארין אלהרר (יש עתיד)
יש פרוצדורה כזאת?
גור בליי
צריך לקרוא בשביל שהוועדה תוכל לקבל החלטה אם היא רוצה לקבל או לא לקבל.
היו"ר שמחה רוטמן
אחרת זה די חסר משמעות. בכל מקרה, נעבור להקראה בהמשך. כן הייתי רוצה לאפשר לחברי הכנסת שבאו והקדימו לתת הצהרות פתיחה קצרות. אני לא רוצה להגביל בהרבה, אבל חברי הכנסת שפה כעת. לא נוסיף את כל מי שבא אחר כך, הוא ידבר בתורו. הצהרות פתיחה קצרות, מי שירצה. חברת הכנסת הראשונה שנרשמה – טלי גוטליב, אחריה – חברת הכנסת קארין אלהרר, אחר כך חבר הכנסת יואב סגלוביץ'. הצהרות פתיחה קצרות לתחילת היום. הערות לנוסח, למציאות שבה אנחנו נמצאים. אני לא מגביל אתכם בנושאים, רק תעשו את זה בבקשה בקצרה. טלי, בבקשה.
טלי גוטליב (הליכוד)
בוקר טוב לכולם, אני חושבת שקיבלנו הצצה די מכוערת לעובדה כמה צודקים היושב-ראש והשר לוין בחובה להוציא את נציגי לשכת עורכי הדין מהוועדה למינוי שופטים. זה לא מקבל מספיק תהודה, אבל אני מזכירה כאן שלשיטת אבי חימי, יושב-ראש הלשכה שהתפטר, לדבריו שלו הוא מסר המלצה לשיפוט, ומי שלא מבין מה זה המלצה לשיפוט, זה אוסף טפסים רבים מאוד עם אינפורמציה רבה מאוד. הוא מסר המלצה על גברת, עורכת דין, שהוא לדבריו ניהל איתה רומן. בכל הכבוד זה מדגים לנו את מה שאנחנו אומרים כל הזמן, שאין לי שום צורך באנשים שהם אינם נבחרי ציבור בוועדה למינוי שופטים, ובטח ובטח לא נציגי הלשכה, וכפי ששמענו לא קיימים בשום מדינה בעולם נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים, על גודל הקומבינות, הקשרים שהדבר הזה לימד אותנו עם השנים, ואני מעדיפה את המחויבות שלנו, כנבחרי ציבור, לעם מאשר כל אדם אחר שהוא איננו נבחר ציבור. זה בהיבט אחד.

בהיבט האחר, אני מבקשת להביא לקדמת השיח ולהוקיע את ההסתה הפרועה שיש ברשתות החברתיות, בהפגנות ואיפה לא, כנגד מה שאנחנו עושים כאן בוועדה. ואני מבקשת להבהיר לעם ישראל, לכל מי שמקשיב, הרפורמה המשפטית, לא רק שהיא לא פוגעת בדמוקרטיה, היא מפארת אותה. העובדה שאנחנו רוצים לרסן את כוחו של בג"ץ בחקיקה, שתאפשר לנו משילות ותאפשר לנו לשמור על ביטחון מדינת ישראל ועל אזרחיה, לא פוגעת בדמוקרטיה.

העובדה שאנחנו רוצים ייעוץ משפטי כמשרת אמון, לא רק שלא פוגעת בדמוקרטיה, מפארת את הדמוקרטיה ומאפשרת לנו לעבוד בהתאם לאג'נדה הפוליטית שעל יסודה קיבלנו מנדט. העובדה שאנחנו מבקשים לשנות את הרכב הוועדה למינוי שופטים איננה פוגעת בדמוקרטיה, בכל הכבוד.

ארבעת הדברים של הרפורמה הזאת הם כל כך מינוריים, הם כל כך קריטיים וכל כך חשובים, והניסיון הפתטי, תסלחו לי, בשימוש בכותרות פומפוזיות שמאחוריהן אין דבר וחצי דבר, אותי כשלעצמי מטריד.

אני אומרת את זה ותוהה. אנחנו יושבים פה בסבלנות רבה מאוד של היושב-ראש, מקשיבים פה לכל הדעות מכל קצות הקשת, ואני תוהה, יושבים פה אנשים מהאופוזיציה, מתן כהנא שהציע הצעה דומה לזאת, וגדעון סער שהציע הצעה דומה לזאת שעברה קריאה טרומית, ולכן אנחנו כאן מבקשים להבהיר שאנחנו קיבלנו מנדט מהעם, אנחנו נפעל, נמשיך ברפורמה בביטחון, בנחישות, לטובת כלל האזרחים.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה, חברת הכנסת טלי גוטליב. חברת הכנסת קארין אלהרר, בבקשה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
בוקר טוב, תודה רבה, אדוני היושב-ראש. אני רוצה לפתוח ולשוב ולומר: זה נכון שקיבלתם מנדט מהעם והקמתם ממשלה. הקמת הממשלה וקבלת מנדט מהעם, אין פירושן ואין משמען בשום צורה ובשום אופן נטילת החירויות של אנשים.

אני מאוד מתפלאת גם על אדוני היושב-ראש, שהבנה במשפט יש לו, וגם על שר המשפטים ובעיקר על ראש הממשלה. צריך להבין הכלכלנים נגד, הרופאים נגד, המשפטנים נגד, מדינות בעולם המערבי, כשאנחנו רוצים להיות חברים במשפחת העמים, נגד. מה עוד צריך לקרות כדי שתפקחו את העיניים ותבינו שזאת רפורמה רעה?

הניסיון שלכם להשוות את הרפורמה הזאת למדינות אחרות, פשוט אין לה מקום. שוב, מכיוון שהאיזונים והבלמים במדינת ישראל שונים.

ובמעבר חד, אבל קשור בהחלט, אומרת היועצת המשפטית לממשלה: נתניהו, אתה מצוי בניגוד עניינים.
טלי גוטליב (הליכוד)
היא מצויה בניגוד עניינים.
קארין אלהרר (יש עתיד)
טלי, לא הפרעתי לך.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מי את שתקבעי?
טלי גוטליב (הליכוד)
מי אני? הינה, קבעתי. "היא מצויה בניגוד עניינים", ככה אני אומרת.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי. טלי. אני לא מרשה, אפילו לא קריאות ביניים בהצהרות פתיחה.
טלי גוטליב (הליכוד)
בסדר גמור, אדוני. אני מכבדת אותך, אדוני היושב-ראש.
קארין אלהרר (יש עתיד)
העובדה שנתניהו מצפצף, כמו יתר חבריו לממשלה, על אמירות של היועצת המשפטית לממשלה, של בית המשפט העליון היא לא דמוקרטיה, חברים. היא חוסר הבנה מי הם שומרי הסף, היא חוסר הבנה של איך מתנהלים. הניסיונות שלכם לחוקק בחקיקת בזק חוקים שהם בגדר הפיכה משטרית, הם קלון על הממשלה שלכם.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה, חברת הכנסת קארין אלהרר. חבר הכנסת יואב סגלוביץ', בבקשה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
בוקר טוב, הסדר ניגוד העניינים של נתניהו, של ראש הממשלה, לא נולד ביום חמישי האחרון, הסיפור הזה נולד מהסתבכותו בתיקים פליליים. ובעקבות העניין הזה, באותו בג"ץ שהיה, הסדר ניגוד העניינים עלה שם. זה לא המצאה של יום חמישי האחרון, אז כדאי קצת לחזור לעובדות. הוא נמצא בניגוד עניינים, אבל זה לא הפריע לו כהוא זה להוביל רפורמה, שאתה קורא לה "רפורמה", אבל זו מהפכה משטרית מן המעלה הראשונה.

וכנראה עכשיו, לפי מקורות זרים, כנראה היא תפוצל, ואז ייקחו רק שני חלקים שלה: החלק הראשון זה מינוי שופטים, והחלק השני זה אי-יכולת של בג"ץ להתערב, להתעסק, לפסוק בעניינים, מה שאתם קוראים לו "שינוי של חוקי-יסוד". שני נושאים: האחד זה שופטים, שזה עניינו של נתניהו, והדבר השני זה עניינו של דרעי. זה מה שקורה כשנותנים כוח שלטוני לעבריינים. וכשלעבריינים יש כוח שלטוני, ועוסקים בעניין הזה, שואלים הרבה פעמים האם מדינת ישראל היא מושחתת. אני כל הזמן אמרתי שהיא לא מושחתת, יש גילויי שחיתות, יש עבריינות, אבל כשנותנים לאנשים מושחתים בהגדרה לנהל הליך חקיקה בכוח שלטוני, זה ממש התנהלות של ארגון פשיעה, ויש לך את הכבוד להיות חלק מראשיו, חבר הכנסת רוטמן.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. חבר הכנסת משה סעדה, אתה רצית הצהרת פתיחה? בבקשה.
משה סעדה (הליכוד)
בוקר טוב לכולם, שבוע טוב. מחלוקת בעניין הרפורמה זה ראוי ולגיטימי אפילו, ויש גם מחלוקת שהיא לשם שמיים, שהיא ראויה, אבל לצערי מה שאנחנו רואים פה זה הסתה ומסע הפחדה. ולצערי מי שפתח במסע ההפחדה הזה ונתן לגיטימציה למה שקורה עכשיו, זה הנשיא אהרן ברק, שדיבר למעשה על כדורי רעל וכפית מוות. ברגע שהוא נתן לגיטימציה מיד החרתה החזיקה אחריו נשיאת העליון שדיברה על קץ הדמוקרטיה, ריסוק מערכת המשפט. כבר אז התרעתי שאם האופוזיציה לא תגנה את זה, הדברים יימשכו ויסלימו, ולצערי אף אחד מהחדר הזה, מהצד השני, לא גינה את הדברים החמורים - -
דבי ביטון (יש עתיד)
למה אתה אומר את זה?
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא מאשר הפרעות באמצע.
משה סעדה (הליכוד)
- - לא האופוזיציה אחרי הדברים של אהרן ברק, הוא זכה לתמיכה מקצה לקצה, לא התקשורת. וכפי שאמרתי, זה ממשיך ומסלים.

אנחנו שומעים בלשכת עורכי הדין שאני חבר בה, והיום אני מתבייש שאני חבר בה - - -
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה יכול לעזוב.
קארין אלהרר (יש עתיד)
תעזוב.
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבקש, קארין.
משה סעדה (הליכוד)
יושב עורך דין בכיר מפירמה בכירה אל מול קהל גדול באילת ואומר שהוא יפתח באש. ואני שואל: על מי הוא יפתח באש? על שוטר מג"ב? על מי? למי הוא מתכוון כשהוא אומר שהוא יפתח באש?

במדינה מתוקנת, אם איזה נער שוליים בימין היה אומר את זה, מיד היינו מוחים וזועקים. איך מחו ואיך זעקו כל עורכי הדין? במחיאות כפיים סוערות. ואני לא שומע גינוי מקצה לקצה. מילים מסוכנות ומילים פוגעות.

ובמוצאי שבת, תוך כדי שאני מתראיין, שואלים אותי: אומר אל"מ, מכריז על ראש הממשלה דין רודף. אתם זוכרים עם מה זה מתכתב, חבריי מהשמאל? אתם זוכרים עם מה זה מתכתב. כדי שנבין, הוא לא רומז, הוא אומר: אני אהרוג ראש ממשלה. לאן הגענו? איפה אתם, חברי האופוזיציה? אחים אנחנו.

עבדתי פה עם אנשים לפני כן כשהייתי בפרקליטות, יש אנשים שהם אחים שלי. איך יכול להיות שאתה אומר שתפתח באש? על מי? את מי אתה רוצה להרוג? אני חושב שדווקא פה, כבוד היושב-ראש, חייבים לנהל שיח.

ואני רוצה להתייחס עכשיו בקצרה גם לחוות הדעת, לגופם של דברים.
היו"ר שמחה רוטמן
חוות דעת של מי?
משה סעדה (הליכוד)
של היועמ"שית.
היו"ר שמחה רוטמן
אנחנו עכשיו בהצהרות פתיחה. אחרי שהיא תדבר, נעשה התייחסות של חברי הכנסת, שאלות הבהרה.
משה סעדה (הליכוד)
אני כן מבקש מהיושב-ראש, אני אשמח וחשוב שתהיה אמירה שלנו, בהסכמה של כולנו, לגינוי לדברים החמורים, החל מאהרן ברק וכלה באל"מ.

דבר אחרון. אני מזכיר, כאשר שלחו כדור לבנט, איזה אישה מבוגרת מאשקלון, עצרו אותה, כמו שצריך, וחקרו אותה - -
דבי ביטון (יש עתיד)
מה אתה רוצה? שישלחו לה פרחים?
משה סעדה (הליכוד)
- - כמו שצריך, והגישו כתב אישום כמו שצריך.
טלי גוטליב (הליכוד)
דבי, תגנו את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי.
דבי ביטון (יש עתיד)
אנחנו מגנים.
משה סעדה (הליכוד)
אני מבקש, בגלל שאחים אנחנו, ואין פה - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
איפה היה הגינוי שלכם ליאיר נתניהו?
היו"ר שמחה רוטמן
קארין.
קארין אלהרר (יש עתיד)
איפה הוא היה?
היו"ר שמחה רוטמן
קארין, מה קורה פה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רק שואלת.
משה סעדה (הליכוד)
אני מבקש שכולנו נגנה, ונקרא למשטרת ישראל לחקור כאן ועכשיו, כדי לשים לזה סוף.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה, חבר הכנסת סעדה. חברת הכנסת דבי ביטון, בבקשה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מי גינה את יאיר נתניהו כשרצה להרוג פרקליטים?
היו"ר שמחה רוטמן
אפשר בבקשה?
דבי ביטון (יש עתיד)
כבוד היושב-ראש, שבוע טוב. אני ברשותכם אפתח קודם כול בהבעת זעזוע על האונס הנורא בגדרה. אני מצפה שהאנס הנתעב הזה יירקב בכלא, ומבחינתי יש גם לשקול שלילה של אזרחות של אנשים מהסוג שלו, כי אין לו שום סיבה להישאר במדינה אחרי המעשה הנורא שהוא עשה.

כמו כן, אני מבקשת להביע את סלידתי ואת הגינוי שלי בעד כל אמרה שנאמרת חלילה לסיכון חיי אדם, בין אם זה פוליטיקאים ובין אם זה אזרחים מן השורה. יש בינינו מחלוקות, יש בינינו שסע לא פשוט, אך איך מקום לאמירות הנוראיות האלה.

לעניין הצעת החוק. מאחר שאנחנו כרגע מדברים רק בהצהרות פתיחה, אדוני, אני רק אומר שעברתי בעיון על ההצעה עצמה, ולדאבוני ולמחשבתי בקצב ההצעה שמתקיים כאן אני ממש רואה את הפערים, שגם אם אנחנו רוצים להגיע לאיזה פשרות, יש רושם שכמעט ולא יהיה על מה להתפשר, מאחר שההצעה שלכם היא כל כך חד-צדדית, היא כל כך קואליציונית, היא נותנת כוח מטורף גם לשר המשפטים וסביבתו, ואנחנו נצטרך לראות איך עוברים את המשוכה הזאת.

אני רק אומר לחברתי חברת הכנסת גוטליב ולחברי חבר הכנסת משה סעדה, גם אני חברה בלשכת עורכי הדין, ההכללה קצת מעציבה. אני בטוחה שאם אחד מאיתנו היה שם, בטח לא היו מקטלגים אותנו או שהיינו נוהגים בדרך לא מוסרית.
משה סעדה (הליכוד)
לא היינו מוחאים כפיים.
טלי גוטליב (הליכוד)
לא היינו מוחאים כפיים, והיינו קמים ויוצאים נגד זה. נו באמת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מי מוחא כפיים?
דבי ביטון (יש עתיד)
לא הייתם מוחאים כפיים, אז מזמינה אתכם לבדוק מה רוב עורכי הדין בחרו. בואו לא ניכנס למחיאות כפיים, זה מעשה מכוער. עם זאת אל תכלילו את כל עורכי הדין, את כל הלשכה. ויש מקום שיהיו נציגים גם מהלשכה.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. חברת הכנסת אורנה ברביבאי.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
תודה. בוקר טוב, שבוע טוב. האמירה שאני לא אחזור עליה כי אני חושבת שהיא אמירה חמורה, על דין רודף, בוודאי לא במקומה, וכל מי שעיניים בראשו מבין שהסתה כזאת לא במקומה. אני כמובן מגנה אותה, ואני חושבת שטוב עשה מי שאמר אותה, גם אם הוא אלוף משנה במילואים, שהוא חזר בו והתנצל.

אני רוצה לדבר על האווירה, על האקלים, שמביא לאמירה כזאת. שוב, לא מהצדקה שלה, אני מגנה אותה, אבל החוויה הזאת, המדומה שאתם יוצרים פה, כאילו מתקיים שיח, אפילו בוועדה הזאת, כאילו מתקיימת הידברות, שמענו את שר המשפטים בעצמו אומר "לא להידברות". ההיתממות הזאת, גם פה בוועדה ובכלל בחוויה, כחברי אופוזיציה, אנחנו מרגישים דריסה.

אני חברת כנסת, הייתי באופוזיציה בעבר, אחר כך הספקתי להיות שרה וחזרתי לכאן, מבחינתי לגיטימי שקואליציה תביא הצעת חוק כזאת או אחרת, אבל לגיטימי באותה מידה להגיד שיש פה דאגה מאוד גדולה, גם שלנו, כמי שיושבים פה בבית המחוקקים, ושל ציבור רחב.

אי-אפשר להתעלם מהאווירה. אפשר לגנות ביטוי כזה או אחר. אגב, משני הצדדים. אל תיתממו. אני יכולה להביא ציטוטים אחרים, חמורים מאוד מאוד לאורך הדרך, כולל מעשים, כולל לשלוח קליע לביתו של ראש ממשלה.
משה סעדה (הליכוד)
אנחנו מגנים.
טלי גוטליב (הליכוד)
נו, אנחנו מגנים אותם.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא שמענו.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
הגינוי צריך להיות בקול רם, כפי שאנחנו חושבים עכשיו. אבל אל תיתממו. ציבור גדול חרד, לא פחות מזה. אני מגיעה בכל מוצאי שבת להפגנה, נוכחת שם ולוקחת חלק. אני שומעת את - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
עם דגלי אש"ף או בלעדיהם?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
תפסיקי, טלי.
קריאות
- - -
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מה זה השטויות האלה?
היו"ר שמחה רוטמן
חברים, לא להפריע באמצע הצהרות פתיחה.
דבי ביטון (יש עתיד)
רבבות של מפגינים, וכולם עם דגלי אש"ף?
טלי גוטליב (הליכוד)
דגלי אש"ף. דגלי אש"ף.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי. טלי, לא מפריעים באמצע הצהרות פתיחה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
טלי, אני אסדר לך את העניין של דגלי אש"ף.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביבאי.
טלי גוטליב (הליכוד)
סדרי לעצמך. בינך לבין עצמך.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אני רוצה להתייחס, היא לא מאפשרת.
דבי ביטון (יש עתיד)
היא לא מאפשרת, והינה הסתה. זה בדיוק הסתה.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת דבי ביטון.
טלי גוטליב (הליכוד)
דגלי אש"ף. אם מישהו נמצא ליד דגל אש"ף, שיתבייש.
דבי ביטון (יש עתיד)
- - - חמישה דגלים - - -
קריאות
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
רבותיי, אני לא מרשה להגיב באמצע הצהרות.
טלי גוטליב (הליכוד)
בושה וחרפה.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי, אני לא מרשה הערות ביניים באמצע הצהרות פתיחה.
דבי ביטון (יש עתיד)
הבושה זה מה שאתם קראתם.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אני רוצה להתייחס. הטענה לדגלי אש"ף, אני מודיעה לך, טלי גוטליב - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אם את בוחרת להתייחס אליה, זו בעיה שלך. את מעודדת - - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אבל אי-אפשר להתעלם מהנאמר.
דבי ביטון (יש עתיד)
תן לה להתייחס.
היו"ר שמחה רוטמן
בסדר גמור.
טלי גוטליב (הליכוד)
יש שם סרטונים. מה נדמה לכם שאני ממציאה את זה?
היו"ר שמחה רוטמן
טלי. טלי, די בבקשה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אני מציעה לך להגיע להפגנה.
טלי גוטליב (הליכוד)
אני לא אגיע, יש לנו אנשים ששולחים לנו סרטונים משם.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי, אני קורא אותך לסדר.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אולי תקשיבי. תקשיבי. להגיע ולראות את היקף דגלי ישראל שנישאים שם בגאווה. אני הצדעתי לדגל ישראל 35 שנים.
טלי גוטליב (הליכוד)
דגל אש"ף לא בטל בשישים.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
תקשיבי. תקשיבי.
טלי גוטליב (הליכוד)
דגל אש"ף לא בטל בשישים.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אי-אפשר לדבר.
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא מבין את העניין. אמרתי שבהצהרות פתיחה אני לא מרשה הערות ביניים. למה צריך להעיר כל כך הרבה?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
מבחינתי העובדה שיש דגלי אש"ף - - -
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה דגל פלסטיני, אורנה.
טלי גוטליב (הליכוד)
ארגון שחרור פלסטין.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת עופר כסיף, חברת הכנסת טלי גוטליב, די.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
מבחינתי היקף הדגלים, העובדה שיהיו שם כמה דגלים מטעם עצמם, לא תמנע - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
דגל אש"ף לא בטל בשישים. דגל אש"ף לא בטל בשישים.
דבי ביטון (יש עתיד)
די כבר. צאי להפסקה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
- - - לא תמנע מאזרחים פטריוטים, גאים במדינה שלהם לצאת ולהפגין. ואני אומרת לכם: אם אתם באמת קוראים להידברות, כמו שאתה, חבר הכנסת סעדה, מדבר - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
איזה הידברות?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
- - תשנו את הסגנון, תהיו מוכנים לשינוי אמיתי וכן, ולא בהצהרות שווא. מפלס החרדה של ציבור גדול מאוד במדינת ישראל - - -
היו"ר שמחה רוטמן
תודה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אתם לא באמת מדברים.
היו"ר שמחה רוטמן
את רוצה לתת הצהרת פתיחה או לנהל שיח, חבר הכנסת אורנה ברביבאי?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
ניסיתי. עד שגוטליב לא יצאה, לא יכולתי.
היו"ר שמחה רוטמן
תסיימי. תודה.
דבי ביטון (יש עתיד)
היושב-ראש רוטמן, קצת סבלנות.
היו"ר שמחה רוטמן
אני נותן זמן, אני גם מגביל - - -
דבי ביטון (יש עתיד)
זו אותה אווירה, ואנחנו אותם אזרחים. אף על פי שאנחנו חברי כנסת, אנחנו אותם אזרחים מדואגים וחרדים.
קארין אלהרר (יש עתיד)
תראו מה עשיתם מהכנסת.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת דבי ביטון, גם נתתי לך לדבר, בינתיים גם רוב מוחלט של הדוברים פה הם מהאופוזיציה והם לא מהקואליציה. זה בסדר גמור, אין בזה שום בעיה, אבל אמרתי שאני לא מרשה הערות בהצהרות פתיחה, כי הצהרת פתיחה אמורה להיות גם קצרה, גם ממוקדת וגם לא לסטות לכל מי שמנסה להטריל אתכם תוך כדי הצהרת הפתיחה. מי שרוצה להתחיל לנהל שיח, זה לא המקום בהצהרת פתיחה. זה הכול. לכן קראתי לסדר את טלי גוטליב כשהפריעה באמצע הצהרת פתיחה. אני לא מאשר את זה. חבר הכנסת עופר כסיף, הצהרת פתיחה, כאמור קצרה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
תודה. קודם כול, אני רוצה להשתתף בצער משפחתו של שבח וייס, וגם בצער כולנו, של הכנסת ושל החברה שלנו. זה דבר ראשון.

דבר שני, אני מצטרף למה שאמרה חברת הכנסת ביטון בנושא של האונס. אנשים ותוקפים מיניים, יהיו אשר יהיו, צריכים להיענש בחומרה רבה, ועדיף שהדברים האלה, שהפשעים האיומים האלה גם יימנעו, ויש דרכים למנוע את זה. בזה מן הסתם עוד נעסוק.

הדבר השלישי, גם אני בהחלט יוצא נגד הקריאות האלימות, מכל הכיוונים. הגיע הזמן שאנשים לא יהיו צבועים, משום שהם יוצאים עכשיו בצדק נגד צורות ההתבטאות האלימות והמסוכנות, אבל בעצמם לוקחים חלק באמירות כאלה. כשלחבריי ולי קוראים השכם והערב "בוגד", מתירים את דמנו. כשקוראים לנו "גיס חמישי", מתירים את דמנו. כשקוראים לנו "תומכי טרור", מתירים את דמנו. אז טלו קורה מבין עיניכם.
משה סעדה (הליכוד)
אתה כזה. מה נעשה?
היו"ר שמחה רוטמן
משה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
טלו קורה מבין עיניכם.

עכשיו לעניין, לפני שלוש שנים, עוד מעט ממש שלוש שנים, מספר שרים דאז, כולל מי שהיום מכהן כיושב-ראש הכנסת, יריב לוין שהיה שר התיירות, אמיר אוחנה, בצלאל סמוטריץ', קראו ליושב-ראש הכנסת דאז יולי אדלשטיין להפר את פסיקת בג"ץ ואת המלצת היועץ המשפטי לממשלה, לא לכנס את המליאה לבחירת יושב-ראש חדש. אדלשטיין אכן עשה כך.

עידו באום כתב אז בדה מרקר את הדברים הבאים: אדלשטיין הפר את פסיקת בג"ץ, והתחיל את הדרך לאנרכיה. הודעתו של אדלשטיין כי הוא אינו מכבד את פסיקת בג"ץ היא צעד הרה גורל, היא מדרדרת את ישראל למצב חירום במדרון תלול לאובדן שליטה. אם יושב-ראש הכנסת מפר צו של בג"ץ, הערכאה השיפוטית הבכירה ביותר, מערכת האיזונים והבלמים של המדינה, זה מסר לכך שכל דיכפין יכול להתעלם מבית המשפט.

ואכן, אני רוצה לומר, אותה אמירה שלא הרעידה את אמות הספים למרבה החרפה, היא הייתה ניסוי כלים ויריית פתיחה להפיכה המשטרית שאנחנו רואים עכשיו.

נאמר קודם, נדמה לי על ידי חברת הכנסת אלהרר, ואני לא אחזור על זה, שאומרים לכם - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אני רק אומר שהצהרת פתיחה היא דקה, שתיים, שלוש. אתה מדבר חמש דקות בלי הפסקה. תחתור לסיום.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני מבקש. כולם אומרים לכם שההפיכה המשטרית זאת לא רפורמה, שההפיכה המשטרית הזאת מסוכנת, אנטי דמוקרטית, ויש כאלה שמשתמשים לדעתי בצדק במילה "הפיכה פשיסטית דיקטטורית", ואתכם זה לא מעניין. אומרים את זה היועץ המשפטי – אז הוא מוטה; היועצת המשפטית – ניסיון השתקה. כל מי שלא מיישר קו אתכם, מבחינתכם הוא אויב.
היו"ר שמחה רוטמן
תחתור לסיום.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה בדיוק הפופוליזם. הדבר הזה צריך להפסיק.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
דבר אחרון שלא עלה פה וחשוב לי להגיד אותו, כי אני לא יודע אם תהיה לי הזדמנות נוספת. הצהרה של חוקרים, חוקרי מדיניות ציבורית וממשל מה-3 בחודש, שחתומים עליה: חבר הכנסת לשעבר, פרופ' אלון טל, פרופ' דוד דרעי, פרופ' נסים כהן - - -
היו"ר שמחה רוטמן
עופר, אתה רוצה משפט לסיום, או שאתה רוצה להוסיף עוד שלוש דקות? אני מנסה להבין איזה פרק זמן אתה לוקח.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
20 שניות. פרופ' דוד לוי פאור ועוד רבים אומרים כך: את מחיר הפגיעה בתפקודם של גופי הממשל במדיניות, כתוצאה משינויי היסוד שמציעה הממשלה, ישלמו כלל האזרחים, התושבים בישראל, ובעיקר אלה המשתייכים לשכבות החלשות בחברה. בואו ניתן על זה את הדעת, כי מעבר לפגיעה הקשה בדמוקרטיה בכלל ודברים שנאמרו, מי שישלם על זה, זה בעיקר השכבות החלשות.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לכן אני קורא פה לציבור, ובזה אני מסיים, לשטוף את הרחובות במרי אזרחי, לא אלים - - -
היו"ר שמחה רוטמן
לא. לא. תודה רבה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
- - במרי אזרחי. להשבית את המשק. זאת הדרך.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. אני כמובן חורג ממנהגי לא להתייחס להצהרות הפתיחה ואומר שלקרוא למרי אזרחי בכנסת זה דבר מאוד מאוד לא מקובל.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לא מקובל, ואני אעשה את זה כל הזמן, כבר עשיתי את זה, ואני מדגיש, לא אלים.
היו"ר שמחה רוטמן
חופש הביטוי של חבר כנסת הוא דבר מקודש, גם שלי בהקשר הזה, ואני מוחה בתוקף על הדברים שלך. בבקשה, חבר הכנסת עמית הלוי.
עמית הלוי (הליכוד)
בוקר טוב, אדוני היושב-ראש, ההצהרות אתמול שהתייחסו אליהן חבריי, החידוש שבהן היה שלכאורה הן לא באו מהשוליים החברתיים, כלומר, לא עו"ד חודק - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
יאיר נתניהו גם לא מהשוליים.
היו"ר שמחה רוטמן
קארין, אני לא מרשה להפריע באמצע הצהרת פתיחה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוא גם לא מהשוליים.
היו"ר שמחה רוטמן
אני קורא אותך לסדר פעם ראשונה.
עמית הלוי (הליכוד)
- - ולא אל"מ זאב רז. והאמת היא שזאת הנקודה שאנחנו צריכים להניח כאן בכנסת לדעתי ובשיח הציבורי. אנחנו לא אמורים להיות מופתעים מזה. כמו שכבר נאמר כאן, אנחנו בשלב של קמפיין שהתחיל מהצהרות של אנשים כמו פרופ' ברק על חרוזי רעל ועל כיתת יורים, והגענו למצב שמי שהיה ראש ממשלה אך לא מכבר, למעשה מעודד בפועל, גם אם הוא לא מתכוון לזה בדיוק – מעודד בפועל בריחת משקיעים.

חצינו פה איזה קו של ויכוח בינינו, לא משנה אם זה ויכוח מדיני, כלכלי או משפטי, למצב שיריבים פוליטיים מוגדרים כאויבים, ולכן אני לא כל כך הופתעתי אחרי שאהוד ברק, היה פה ראש ממשלה, חבריי וחברותיי לכנסת, היה פה ראש ממשלה, והוא אומר: נילחם בנקודות הנחיתה, נילחם בחופים, כל הנוסח הצ'רצ'ליאני הזה, כאילו שיש פה אויב נאצי ממול, ועשרות טורים. אני מקבל "הארץ" הביתה בבוקר, אז עשרות טורים, לא טור אחד, שמשווים את נתניהו להיטלר במרומז או לא במרומז, ואנחנו כבר ב-1933.

כל התופעות האלה – מה מצפים פרופ' ברק, אהוד ברק, יאיר לפיד? מה מצפים, שלא יקום אדם ויאמר: צריך להילחם במשטר הנאצי?

ועל מה אנחנו מדברים, חברת הכנסת ברביבאי? את מדברת על דורסנות. היינו פה בשנה שעברה כשדנו בחוקי-היסוד, אותם חוקי-יסוד, חבר הכנסת סגלוביץ'. אתה מתרעם? הרי אילפו אותנו שזאת חוקה. תורה מסיני זאת חוקה. הרי זה הצידוק של פסק דין המזרחי, לכן פרופ' ברק בא ואומר שהוא מבטל חוקים, כי יש חוקי-יסוד. והינה קמה הגב' חיות בשנה שעברה ודנה שלוש פעמים בחוקי-יסוד כאילו זה פלסטלינה שהיא יכולה לדון בה. הרי אמרת שאי-אפשר לדון בזה. בזה אנחנו לא דנים, אותו מאמר מפורסם של ברק בוויכוח עם גביזון. זה הצידוק שלנו. זאת דורסנות. אגב, הדורסנות שלך לא פחות מאשר הדורסנות שלי, ועל זה אנחנו מתרעמים.

אלה דברים מאוד לגיטימיים, והעובדה שאנחנו מתגלגלים לשיח של אויב נאצי ודברים כאלה, זה מוביל אדם כמו זאב רז או אחרים לתופעות האלה. והדבר המגונה פה זה כמובן לא ההצהרות שלהם, אלא התופעה שדווקא פרופ' ברק ואהוד ברק ויאיר לפיד שותפים לה. וזה כבר עובר למחוזות הטירוף.

ואני נזכרתי אתמול שדווקא יאיר לפיד היה זה שהכניס בצורה מאוד ארסית לשיח ולקמפיין את עניין הטירוף והשפיות. הוא אמר: אנחנו באים פה, ממשלה שפויה, רוצים להביא את הקול השפוי לעומת הטירוף.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
כשמפרקים את המדינה החוויה היא של חוסר שפיות לגמרי. אנחנו לא מתנצלים על האמירה הזאת.
היו"ר שמחה רוטמן
אורנה.
עמית הלוי (הליכוד)
אני חושב שבהחלט הגענו למחוזות הטירוף, אבל דווקא לא בגלל - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
אין ספק, הבאתם אותנו.
היו"ר שמחה רוטמן
קארין.
עמית הלוי (הליכוד)
דווקא לא בגלל הניסיונות האלה, המאוד לגיטימיים שלנו, להחזיר את ישראל לדמוקרטיה קלסית. ואני מאוד מקווה - - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
להגיד דמוקרטיה לדיקטטורה - - -
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
"חוק-יסוד: דרעי" עוד מעט יגיע. "חוק-יסוד: דרעי".
היו"ר שמחה רוטמן
אורנה. חבר הכנסת יואב סגלוביץ', מה קורה פה?
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
"חוק-יסוד: דרעי". הוא יגיע לפה, אמרת.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת יואב סגלוביץ'.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא. הוא לא רוצה את זה פה.
עמית הלוי (הליכוד)
אני מסיים בזה שאני מצפה שלא תמחו על זאב רז, שהוא פרי הבאושים, אלא שתצא מכאן מחאה בעיקר מול הדברים של פרופ' ברק ואחרים, וניסיונות לחרם כלכלי דה-פקטו על ישראל. זו חציית קו אדום.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
החרם הכלכלי כי כל העולם מבין לאן המדינה הולכת.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביאי, מה קורה פה?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
כל העולם מבין. אנחנו קוראים לחרם? כל העולם קורא - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אפשר בבקשה לתת לו לדבר?
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא אנחנו קוראים לחרם. אתה ממציא.
עמית הלוי (הליכוד)
עצוב מאוד שייחצה הקו האדום הזה מצדכם, ואני מאוד מקווה שתחזרו בכם בעניין הזה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אין לנו ממה לחזור.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה.
משה טור פז (יש עתיד)
קודם כול, אי-אפשר להשאיר אמירות שנאמרות פה חסרות התייחסות. בחמישה השבועות של הפגנות במוצאי שבת ראיתי כמה אלפי דגלי ישראל, ראיתי דגל אש"ף אחד, שאנשים הלכו והורידו אותו. הורידו אותו מפגינים, אף אחד לא באופן מאורגן, כי זה הפריע להם.

ואני מבין, יש לי הרבה חברים כאלה מהימין שאומרים שזה מה שיש שם. בתור מי שנמצא שם, כאמור שעות מדי מוצאי שבת, צריך להבין שיש מאות אלפי ישראלים שיוצאים לרחובות בגשם, בקור, ומוחים באופן אותנטי כנגד מה שהם רואים, עמית, וזה שלקחו להם את המדינה, לוקחים להם את המדינה.

אחרי שאמרתי את זה, אני רוצה להתייחס לשתי נקודות ענייניות על מה שקורה כאן, אדוני היושב-ראש. ראשית, הקצב. פורסם הבוקר, ואני מקווה שאין בזה אמת, שיש כוונה להביא כבר בשבוע הבא לקריאה ראשונה חלק מהמהפכה המשפטית שאתם מתכננים. בעיניי זה בלתי ראוי, זה לא לגיטימי מבחינת קצב של חקיקה, וזה שייעוץ משפטי ברמות שונות מדבר על הדבר הזה מכיוונים שונים, אני חושב שהיא אומרת שלא.

אני חושב שאתם צריכים להבין, ושוב, עמית, אני מכוון את עיקר דבריי אליך וגם אל שמחה כאן, שמה שאתם מתכננים – אפשר לבוא בטענות, וגם לי יש טענות אל אנשים בשולי המחנה, כך אני רואה אותם, שאומרים אמירות בלתי ראויות, אלה שהזכרת, אותו זאב רז, שאני לא יודע אפילו מי זה, ועוד כאלה, אבל צעקות הקוזק הנגזל לא משכנעות את חצי העם ואולי יותר, שמתנגד למהפכה הזאת – אתם קורעים אותנו במה שאתם עושים כאן לשני עמים, ליהודה וישראל.

זה מתסכל במיוחד, שמחה, כי ההצעה הכאילו משודרגת שאתה פרסמת לכאורה על סמך הדיונים פה, מעידה בעיקר שאתה לא מקשיב. כלומר, אם נקודה מהותית, לא טכנית, שמטרידה אותנו בדבר שפרסמת, אפילו לא תזכיר חוק, זה נושא הוועדה לבחירת שופטים, סוגיית אי-תלות השופטים בפוליטיקאים, לא רק שלא קיבלה מענה, היא במידה מסוימת מעליבה.

הרי הדבר שאנחנו רוצים להימנע ממנו זה שיהיו פה שופטים מטעם, ועם כל העליהום שעשיתם על לשכת עורכי הדין, שאין לי עניין חיובי או שלילי איתה, בסופו של דבר הוועדה הזאת, אותם תשעה, היפה בה שלאורך שנים היא לא נשלטת. הגיעו דרכה כל מיני אנשים להיות שופטים בבית המשפט העליון.
עמית הלוי (הליכוד)
גם מי שלא במשפחה, אתה אומר.
משה טור פז (יש עתיד)
אמת. ראינו שגם לשר המשפטים יש השפעה גדולה, גם אם לא מכרעת על הדמות. איילת שקד הצליחה להשפיע יותר, ואולי גדעון סער פחות, אבל בסופו של דבר הוועדה הזאת מבטאת סוג מסוים של איזונים ובלמים שאתם מבקשים להסיר עכשיו. בעיניי זה לא נכון.

אני רוצה לסיים בדבר אחד. שאל אותי אדם חכם בציונות הדתית לפני שבוע את השאלה הבאה, האם יש סיכוי שאדם נכנס לוועדה הזאת, או לכל ועדה בכנסת, שומע משהו, משתכנע וחושב אחרת? אמרתי לו בכנות, שמחה, שנראה לי שלא. זה מאוד נדיר שאדם ייכנס לוועדה עם דעה אחת ויצא עם דעה אחרת. ואני מציע לנו, לנסות לנהל פוליטיקה אחרת, פוליטיקה של הקשבה. היא אומרת שאני לא מסכים עם שום דבר שאתה אומר, אבל אני מקשיב לך, ואני אפילו מסוגל להבין מאיפה באת, ואולי להתחשב בדברים שאני מתכנן.

כרגע הכוח אצלכם, ויש לכם יכולות לעשות דברים, אבל את הדבר הזה אני מבקש מכם לקחת אליכם – פוליטיקה של הקשבה. כי כרגע מה שחש פה, המחנה המפסיד, זה פוליטיקה של דורסנות. תודה.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. אני אגיד במשפט על מה שאמרת, מאחר שהעיקרון שהוצב על השולחן בנוגע לוועדה לבחירת שופטים היא כן, שאנחנו רוצים שהעם יבחר את השופטים, דהיינו, שנהיה כמעט כמו כל מדינה דמוקרטית אחרת בעולם, שבה הרוב - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה העם?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה לא נכון. למה אתה אומר דברים לא נכונים?
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. סליחה שניסיתי להתייחס עניינית למישהו.
דבי ביטון (יש עתיד)
זה חשוב שתתייחס, אבל תדייק.
היו"ר שמחה רוטמן
רבותיי, אני מתנצל. תודה רבה.
דבי ביטון (יש עתיד)
מי זה העם? כמה פוליטיקאים שנבחרו?
היו"ר שמחה רוטמן
קבלו את התנצלותי על כך שניסיתי להוציא משפט אחד. יהיה קטע בבקשה גם ל"ארץ נהדרת" וגם לערוץ הכנסת, שאני פשוט לא מתייחס. רבותיי, אתם לא רציניים, במחילה. חברי האופוזיציה היקרים - -
דבי ביטון (יש עתיד)
אנחנו מאוד רציניים. אנחנו רק רוצים יושרה שתיאמר כאן.
היו"ר שמחה רוטמן
- - יושבים פה חמישה נציגים של מפלגה אחת, יש עתיד. חמישה - -
משה טור פז (יש עתיד)
זה מראה על החשיבות.
דבי ביטון (יש עתיד)
זה מראה שהם חרוצים ושאכפת להם.
היו"ר שמחה רוטמן
שנייה. מצוין.
דבי ביטון (יש עתיד)
אחרים, זה בכלל לא מעניין אותם.
היו"ר שמחה רוטמן
- - כל אחד מהם קיבל זמן דיבור ששמרתי עליו בקנאות שידבר ללא הפרעה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
זכות בסיסית שלנו.
היו"ר שמחה רוטמן
פתחתי את הפה לענות משפט אחד למה שאמר ידידי וחברי הטוב, חבר הכנסת משה (קינלי) טור פז – פתחתי את הפה לענות משפט אחד, אתם התפרצתם על המיקרופונים וסתמתם לי את הפה. תודה. היועץ המשפטי, בבקשה.
משה טור פז (יש עתיד)
הרגת לי את הפריימריז...
היו"ר שמחה רוטמן
אני בטוח שתסתדר בפריימריז. אם אתה רוצה, אני מדבר עם קהל הבוחרים שלכם אישית.
משה טור פז (יש עתיד)
- - - אמר מה זה עושה לי. עוד מעט אני אגלה מאיפה אני מכיר אותך, בכלל הלך עליי.
היו"ר שמחה רוטמן
אם אתה רוצה, אני מבטיח אישית עם כל אחד ואחד מקהל הבוחרים שלך.
משה טור פז (יש עתיד)
לא. אני מעדיף שלא.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
מה שמפתיע יותר שזה לא שיש חמישה מיש עתיד, אלא שיש אחד מהליכוד.
היו"ר שמחה רוטמן
היו שניים.
משה טור פז (יש עתיד)
היו שניים ואחת נשברה וקמה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אחת דיברה והלכה.
היו"ר שמחה רוטמן
למען האמת היו שלושה. תודה רבה. הבנתי.
משה טור פז (יש עתיד)
זה באמת מראה משהו.
היו"ר שמחה רוטמן
צר לי שניסיתי להתייחס עניינית להערותיך, חבר הכנסת טור פז. תודה. היועץ המשפטי, בבקשה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
רוטמן, הניסיונות להראות - - -
דבי ביטון (יש עתיד)
אי-אפשר לשבור כלים על כל מילה.
היו"ר שמחה רוטמן
אני פשוט לא יכול להגיד משפט.
דבי ביטון (יש עתיד)
אתה מתנהג כמו ילד קטן ששובר כלים. אני מקווה שאין לך בעיות של קשב וריכוז, וזה בסדר אם אנחנו זורקים מילה או שתיים.
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא יכול להגיד משפט בלי שתתפרצו. הכול בסדר, אתם לא חייבים לתת לי לדבר. הכול בסדר - - -
דבי ביטון (יש עתיד)
אנחנו מוכנים לשמוע ואנחנו רוצים. זה ההבדל.
היו"ר שמחה רוטמן
רק על תגידו שלא מתנהל פה שיח בגללי. לא מתנהל פה שיח, כי אתם לא מוכנים לתת לדבר. אדוני היועץ המשפטי, בבקשה.
גור בליי
שלום. בוקר טוב. אני רוצה להתייחס לשתי נקודות. אני אשתדל בקצרה.
היו"ר שמחה רוטמן
קודם ההקראה.
גור בליי
קודם כול נקרא את הנוסח המעודכן, רק של הסעיף שעוסק בוועדה לבחירת שופטים בחוק-יסוד: השפיטה, ואת התיקונים המשלימים בחוק בתי המשפט ובחוק הכנסת.
נוסח מוצע לדיון מעודכן מטעם יו"ר ועדת החוקה
הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון – חיזוק הפרדת הרשויות)
תיקון סעיף 4
1.
בחוק-יסוד
השפיטה (להלן – חוק היסוד), בסעיף 4 –(א) במקום סעיף קטן (ב) יבוא:
"(ב)
(1) הוועדה תהיה של תשעה חברים, שהם:


(א) נשיא בית המשפט העליון, וכן שני שופטים שיצאו לקיצבה, שימונו על ידי שר המשפטים, בהסכמת נשיא בית המשפט העליון;


(ב) שר המשפטים ושני שרים אחרים שתקבע הממשלה;


(ג) שלושה חברי הכנסת שהם יושבי הראש של ועדות הכנסת הבאות: ועדת הכנסת, הוועדה לענייני ביקורת המדינה וועדת החוקה, חוק ומשפט;

(2) שר המשפטים יהיה יושב ראש הוועדה.
(ב) בסעיף קטן (ג), האמור בו יסומן "(1)" ובמקום "משבעה" יבוא "מחמישה" ואחריו יבוא:
"(2) המניין החוקי בישיבות הוועדה הוא חמישה חברים;
(3) הוועדה תחליט ברוב דעות של המשתתפים בהצבעה, כשהנמנעים אינם באים במניין המשתתפים בהצבעה, וכשאין בחוק יסוד זה הוראה אחרת לעניין זה.".פה מה שמוסדר, קודם כול שינוי אחד – כלומר, דיברנו על הנוסח בכללותו, אני רק אאיר את השינויים. האחד, כמו שאמר היושב-ראש, הנציגות של השופטים – במקום נשיאים בדימוס של מחוזי ושלום, זה יכול להיות כל השופטים בדימוס: השלום, המחוזי, או העליון, בין אם הם נשיאים ובין אם לא, לצד נשיא בית המשפט העליון.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה כולל רק את שלוש הערכאות? זה לא כולל בתי דין אחרים, כי זה לא כתוב במפורש. בית דין לתעבורה למשל?
היו"ר שמחה רוטמן
בבית משפט לתעבורה הוא שופט.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה גם כולל.
היו"ר שמחה רוטמן
בית משפט לתעבורה לכאורה כן. אבל בבית דין רבני הוא לא נחשב שופט לעניין החוק הזה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
למשל בית דין צבאי?
היו"ר שמחה רוטמן
כנ"ל. לא.
גור בליי
בית דין לעבודה – כן.
היו"ר שמחה רוטמן
בית דין לעבודה – כן, אבל לא נציגי הציבור שבהם.
קארין אלהרר (יש עתיד)
למה הנמנעים לא נספרים?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
כתוב שכאשר מחשבים את ההצבעה, אלה שנמנעים לא נספרים. היא שואלת, למה?
גור בליי
הכוונה שאתה סופר כמה בעד מול כמה נגד.
היו"ר שמחה רוטמן
לצורך העניין, אם יש לך חמישה שהשתתפו בהצבעה, שלושה נגד שניים - - -
גור בליי
שלושה נגד אחד, ואחד נמנע.
היו"ר שמחה רוטמן
שניים נמנעו. נניח הגיעו שישה חברים לדיון הוועדה, שלושה הצביעו בעד מינוי מסוים לשופט, שניים התנגדו ואחד נמנע. האם הוא מונה או לא? התשובה היא שכן, כי שלושה היו בעדו, שניים היו נגדו.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
לא כתוב מונה, כתוב "סופרים".
היו"ר שמחה רוטמן
כנ"ל בהתנגדות.
קארין אלהרר (יש עתיד)
למה מזכירים את זה?
היו"ר שמחה רוטמן
זה הנוסח שהצעתי.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
הכוונה היא – לא סתם אני - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אתה לא רוצה לייצר סיטואציה שהנמנע הוא נגד. הנמנע הוא נמנע, נגד הוא נגד, והבעד הוא בעד. פשוט מאוד.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני לא מכירה נוסח כזה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני הבנתי את זה אחרת. יכול להיות שלא הבנתי נכון.
היו"ר שמחה רוטמן
היועץ המשפטי מקריא, הוא יסביר. הוא יענה גם לשאלות.
גור בליי
קודם כול, לגבי השופטים, זה באמת שני שופטים מכל ערכאה שהיא, שימונו על ידי שר המשפטים, בהסכמת נשיא בית המשפט העליון.

לעניין "במקום שבעה יבוא חמישה", זה במענה להערה שדיברנו לגבי הנושא של הרכב ועדה קטוע. הכלל הבסיסי הוא שצריך שכל תשעת חברי הוועדה ימונו בשביל שהיא תוכל לפעול. לפי החוק הקיים מספיק ששבעה מונו. ההצעה של היום היא שמספיק שחמישה ימונו. אני לא מדבר על כמה נוכחים. חמישה מונו באופן כללי בשביל שהוועדה תוכל לפעול באופן עקרוני.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מה זה? זה קוורום?
היו"ר שמחה רוטמן
זה לא קוורום. זה מה שמכונה "הרכב קטוע". חוץ מזה יש הוראת קוורום.
גור בליי
חוץ מזה יש הוראה של קוורום של חמישה חברים.
היו"ר שמחה רוטמן
אני רוצה שנייה להתייחס לזה כהבהרה. דבר אחד, גם בנוגע לנמנעים ואינם באים. זה הנוסח שמופיע בחוק-יסוד: הכנסת. ככה מתייחסים להצבעות.
גור בליי
משם לקחנו את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
זה הנוסח שמשם זה נלקח. מעבר לזה, מאחר שיש לנו פה סיטואציות, בניגוד למה שהיה בעבר, שהיה גם בחירה של חברים וגם כלל המשכיות, יש לנו פה הוראה בחוק – ודאי בנוסח כרגע יש אקס אופיציו, אנשים שמכוח תפקיד – מה קורה, כמו שקרה בכנסת הקודמת, שהאופוזיציה מחליטה שהיא לא ממנה נציג לוועדה לביקורת המדינה. הייתה סיטואציה כזאת, אתה בעצם נותן לאופוזיציה יכולת למנוע את הקמת הוועדה אם מישהו חסר, או כל מיני מנגנונים כאלה, כנ"ל כשיש פה מנגנונים שדורשים הסכמה, מה קורה אם אין הסכמה.

מאחר ששינינו את האופן שבו נבחרים חברי הוועדה, אנחנו חייבים לוודא שהכלל הבסיסי שקיים אגב לכולם – הסיבה שזה נמצא פה, אני חשבתי שלא צריך להכניס את הסעיף הזה - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
ברור שלא צריך, כי את כולם ממנה שר המשפטים.
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אני חשבתי שלא צריך להכניס את הסעיף הזה, כי זו הפרשנות, שאני הבנתי שחוק הפרשנות הרגיל, הכללי, חל גם על זה – פעולה שהוטלה על ידי קבוצה של בני אדם כשרה גם אם נעשתה על ידי רובם – עלתה שאלה שהעלה הייעוץ המשפטי, האם חוק הפרשנות חל על חוק-יסוד, האם זה עוסק רק בקוורום ולא בהרכב כתוב וכדומה, לכן כתבנו את זה במפורש ולכן זה הוכנס. על פניו חשבתי שאם אין את ההוראה הזאת, זה יהיה הדין גם בלי שנכתוב אותו. בגלל השאלה הזאת של חוק הפרשנות ותחולתו על חוקי-היסוד, הכנסנו את זה במפורש.
עמית הלוי (הליכוד)
כלומר, אם אין הסכמה נניח לעניין מינוי השופטים, אז הוועדה מתכנסת - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אם הצליחו למנות רק חמישה חברים מתוך התשעה, מכל מיני סיבות, זה יכול להיות כשהכנסת הוקמה ועדיין לא הוקמו ראשי ועדות, זה יכול להיות מכל מיני סיבות כאלה, או לא הגיעו להסכמות, צריך להגיע למצב של חמישה חברים. שוב, כדי לא לייצר שחקני וטו שבאים ולא ממנים. אגב שחקן הווטו המרכזי כמובן יכול להיות שר המשפטים, שהוא לא מעוניין להקים את הוועדה, ואנחנו לא רוצים - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה יכול להסביר לי במילותיך את מי ממנה שר המשפטים?
היו"ר שמחה רוטמן
מילות החוק, לא מילותיי.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
זה לא מילות הוועדה, זה מילותיך.
היו"ר שמחה רוטמן
שר המשפטים הוא עצמו, שני השרים האחרים הוא לא בוחר, הממשלה בוחרת, שר המשפטים גם הוא עצמו לא מינה את עצמו - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
הממשלה שבה הוא מכהן.
היו"ר שמחה רוטמן
- - אבל בוודאי הקול שלו באחריותו.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
דרעי יוכל להיות.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה אומר שראש הממשלה ממנה?
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אני אומר שהממשלה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מי ממנה את שר המשפטים?
היו"ר שמחה רוטמן
קארין, את ביקשת שאני אגיד במילותיי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רוצה לדייק.
טלי גוטליב (הליכוד)
זה לא מעניין אותה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
טלי, אני לא שואלת אותך.
טלי גוטליב (הליכוד)
הוא עונה לך, וזה לא מספיק לך.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה יכול להפסיק אותה?
היו"ר שמחה רוטמן
אני יכול להפסיק אותך כשאני מנסה לענות לשאלתך ואת קוטעת אותי שוב ושוב?
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני מחדדת.
היו"ר שמחה רוטמן
אז אני מחדד את עצמי. אני חושב שאני מספיק מחודד. יש כאלה הטוענים אפילו יותר מדי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני לא יודעת, אפשר לדבר על זה.
היו"ר שמחה רוטמן
שר המשפטים אחראי על הקול של עצמו, שני השרים האחרים ממונים על ידי הממשלה, לא על ידי שר המשפטים.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
כבר שלושה, כי זאת אותה ממשלה ששר המשפטים מכהן בה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני לא מבינה. מי ממנה את שר המשפטים? סבתא שלי?
טלי גוטליב (הליכוד)
מה לא ברור?
דבי ביטון (יש עתיד)
היא שואלת שאלה מאוד ישירה וברורה, רק התשובה חמקמקה.
היו"ר שמחה רוטמן
שאלת כמה אנשים בשליטת שר המשפטים.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
כמה בשליטת ראש הממשלה?
היו"ר שמחה רוטמן
אף אחד. אפשר להמשיך? תודה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה לא נכון.
קארין אלהרר (יש עתיד)
זה לא מה שאמרת.
היו"ר שמחה רוטמן
רבותיי, אתם קוראים את החוק או שאתם רוצים את התזות הפוליטיות שלכם? בגלל זה נתתי לכם הצהרות פתיחה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
לא. זו אותה ממשלה, שלושה שרים.
היו"ר שמחה רוטמן
רבותיי, תודה.
קריאות
- - -
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אפשר שאלה בצורה מסודרת?
היו"ר שמחה רוטמן
לא. עכשיו ימשיך להקריא היועץ המשפטי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא הבנתי את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
בסוף. תרשמו שאלות.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני מבקשת ממך.
היו"ר שמחה רוטמן
קיבלת תשובה. את לא אוהבת אותה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא. לא קיבלתי תשובה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
כשאתה מחדד, תחדד לעניין. שלושה שרים באותה ממשלה שראש הממשלה נאשם, ושר אחר חוזר בדרך עקיפה.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת ברביבאי, אני קורא אותך לסדר.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אז לא להיתמם.
דבי ביטון (יש עתיד)
הוא צריך לצאת לנבצרות.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה. אדוני היועץ המשפטי, בבקשה תמשיך.
גור בליי
יש פה גם הוראה לגבי ועדה קטועה, גם לגבי קוורום, וההוראה הראשית אומרת שמספיק רוב רגיל, בשונה מהיום שיש הבחנה, שצריך שבעה לעליון ורוב רגיל לשאר הערכאות, אז פה רוב רגיל לכל הערכאות, אלא אם יש הוראה ספציפית. ואני מזכיר, דיברנו על זה שההוראה הספציפית שקיימת היום זה לעניין העברה מכהונה.
היו"ר שמחה רוטמן
הוראה ספציפית בחוק-היסוד.
גור בליי
הוראה ספציפית בחוק-היסוד לעניין העברה מכהונה, שהיום יש דרישה לרוב של שבעה, והעלינו את השאלה אם צריך להעלות את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
זה בחלק מהנקודות לדיון, בעזרת השם בהמשך היום.
גור בליי
אני מפנה אתכם לעמוד 3. פה יש תיקונים נוספים שמוצעים בנוסח המעודכן של היושב-ראש להצעת חוק בתי המשפט.
הצעת חוק בתי המשפט (תיקון – הוראות לעניין הוועדה לבחירת שופטים)
בחוק בתי המשפט, התשמ"ד–1984

תיקון סעיף 6
1.
בסעיף 6 לחוק העיקרי –(א) פסקאות (1) ו-(2) – יימחקו;(ב) בפסקה (3), במקום "שני שופטי בית המשפט העליון" יבוא "שני שופטים שיצאו לקיצבה";
היו"ר שמחה רוטמן
אולי תגיד מה זה ה-1 וה-2?

(היו"ר עמית הלוי, 10:18)
גור בליי
אני אקרא מהנוסח המשולב, הנוסח המעודכן, שיהיה יותר ברור.

6".    הוראות אלה יחולו לענין הועדה לבחירת שופטים שלפי סעיף 4 לחוק-יסוד: השפיטה (להלן - הועדה):"

זה פשוט הוראות התאמה. מוצע למחוק את פסקאות (1) ו-(2) שעכשיו הן מיותרות, כי לפי המוצע הכנסת כבר לא בוחרת בבחירה חשאית, אז אין צורך בפסקה (1), ולשכת עורכי הדין אינה בוחרת, אז אין צורך בפסקה (2), ואז בפסקה (3) במקום שני שופטי בית המשפט העליון, יהיה כתוב: "שני השופטים שיצאו לקיצבה, יכהנו תקופה של שלוש שנים". שוב, זה תיקון התאמה לתיקון של היושב-ראש בחוק-היסוד.

(3א) זה לגבי הייצוג לנשים.
"(3א) לפחות אחד מנציגי השופטים בוועדה, לפחות אחד מנציגי הממשלה בוועדה, ולפחות אחד מנציגי הכנסת בוועדה יהיו נשים;".


פה אנחנו גם הצפנו את העניין שפה זה יותר מורכב בנוסח הנוכחי, כי ברגע שחברי הכנסת נבחרים אקס אופיציו, לפי התפקידים, יש פה בעיה עם הנושא הזה של חיוב ייצוג הולם.
היו"ר עמית הלוי
צריך לתקן בחוק אחר?
גור בליי
לא. זו שאלה איך לעשות את זה. היושב-ראש אמר שהוא יתייחס לזה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
איך? זה לפי יושבי-ראש ועדות.
גור בליי
באמת זה אחד הדברים שפתוחים לדיון בהקשר הזה. יכול להיות למשל שלא כולם ייבחרו אקס אופיציו, אלא חלקם ייבחרו בבחירה חשאית, זה יכול לתת מענה לנקודה הזאת. בכל מקרה יורדת הנציגות של הנשים - - -
היו"ר עמית הלוי
אם יושבי-ראש הוועדות לא יהיו נשים.

(היו"ר שמחה רוטמן, 10:19)
גור בליי
למשל במקום שזה יהיה על בסיס אקס אופיציו, זה יהיה על בסיס בחירה חשאית, אני מדבר על נציגי הכנסת, אז כן אתה יכול להבטיח נשים. זו אחת השאלות שעולה לדיון.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מחזירים את זה לבחירה חשאית?
גור בליי
אני אומר שזאת אחת האפשרויות.
היו"ר שמחה רוטמן
אחת הנקודות לדיון שרשומה במסמך ההכנה, ואנחנו נדון בה בעזרת השם.
גור בליי
התיקון האחרון בסעיף 7. אני לא אקרא את הסעיפים הראשונים שלא השתנו, לגבי מי שיכול להציע מועמדים, מי מכנס את הוועדה. מוצע למחוק את סעיף קטן (ג) לעניין הרוב הדרוש, כי הוא עלה לרמה של חוק-היסוד, והיושב-ראש מציע להוסיף את (ג1).
"(ג1) הוועדה תדון במינוי של שופט לבית המשפט העליון, לאחר שהודעה בדבר היותו מועמד הועברה על ידה לוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, בצירוף הערות הציבור שהתקבלו בעקבות פרסום הודעה לפי סעיף 11ב לכללי השפיטה (סדרי העבודה של הוועדה לבחירת שופטים), התשמ"ד-1984, וחלפו 30 ימים לפחות מיום שהועברה כאמור; הועברה ההודעה לאחר כינוסה של כנסת חדשה, ימנו 30 הימים האמורים מיום שבחרה הכנסת את חברי ועדת החוקה, חוק ומשפט.".יש תיקון משלים בחוק הכנסת, ואני מניח שתיכף היושב-ראש יסביר את הצירוף של שני הדברים האלה.

5א. (א) ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת רשאית לזמן את המועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון שפורטו בהודעה לפי סעיף 7(ג1) לחוק בתי המשפט להופיע בפניה.
(ב) סדרי הדיון לפי סעיף קטן (א) ייקבעו בתקנון הכנסת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מה זאת אומרת "הוועדה רשאית על פי רוב קולות"?
היו"ר שמחה רוטמן
אני אסביר בבקשה ברשותכם את החלק של השימוע. אני רק אגיד הערה. הייתי מציע, אדוני היועץ המשפטי במקום "הודעה לפי סעיף 11ב", הרי אנחנו מפנים בחוק למשהו שבכללי השפיטה, ואם יחליטו שמשנים את ככלי השפיטה, תהיה ועדה חדשה, הייתי עושה "הערות הציבור שהתקבלו בעקבות פרסום הודעה". לא הייתי מפנה לכללים בחקיקה ראשית, זה מבחינת נורמות.
גור בליי
נראה איך ננסח את זה. יש שם הפניות כאלה, אבל בסדר, נבדוק את זה בנוסח.
היו"ר שמחה רוטמן
יכול להיות שהם יצרו כללים חדשים, יגדילו את הזמנים, יתאימו את הזמנים.

נדבר על המבנה. נכון להיום סעיף 11ב לכללי השפיטה הוא הסעיף שבא ואומר שהוועדה לא דנה בשום מינוי של שום שופט, כמובן גם שופט לבית המשפט העליון, לפני שהיא מפרסמת לציבור: אנחנו הולכים לדון במינויו של פלוני או אלמוני, וצריך לעבור פרק זמן שקבוע, 45 יום, שבהם הציבור מביא את הערותיו.

אנחנו אומרים שהוועדה תחליט, ויש כללים איך מציגים מועמדים. הוועדה תציג מועמדים ותפרסם אותם להערות הציבור. יתקבלו הערות הציבור על ידי הוועדה. אחרי שמסתיים המועד לקבלת הערות הציבור בוועדה, אם מדובר במועמד לשופט שלום או למחוזי, הוועדה תדון ותמנה, בהתאם ללוחות-הזמנים שלה, הכול בסדר, הכול כרגיל, לא השתנה דבר. אם מדובר בשופט לבית המשפט העליון, לוקחת הוועדה את הערות הציבור שהוגשו אליה, ואת ההודעה שבכוונתה לדון במועמדותו של פלוני או אלמוני, ומעבירה אותן לוועדת החוקה.

זה מנוסח בצורה שאנחנו לא רוצים – אגב, זכרו שנכון לעכשיו יושב-ראש ועדת החוקה הוא אחד מחברי הוועדה האמורים – אנחנו לא רוצים לתת לשום גורם זכות וטו על המינוי. הוא יכול לבוא ולהגיד: אני לא מכנס, אני לא דן, אתם לא יכולים למנות. לכן קבענו פה מסגרת זמן, שגם ליושב-ראש ועדת החוקה אין וטו על מינוי שופטים בבית המשפט העליון. אם הוועדה לא תדון, הוועדה לבחירת שופטים תוכל למנות, לא יהיה שימוע, אבל זה הפסד של ועדת החוקה, וכמובן שיושב-ראש ועדת החוקה לא ירצה לעשות את זה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לפי איזה קריטריונים?
היו"ר שמחה רוטמן
מה זה קריטריונים?
קארין אלהרר (יש עתיד)
ועדת החוקה.
היו"ר שמחה רוטמן
היא תנהל שימוע.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מי מחליט על עצם השימוע? זאת השאלה. זה עומד להצבעה בוועדה?
היו"ר שמחה רוטמן
אגב, הייתי מציע לאדוני היועץ המשפטי במקום לכתוב "רשאית", ש"ועדת החוקה תזמן", כלומר, לא להשאיר את זה אפילו לשיקול דעת. ברור בסופו של דבר שתמיד יושב-ראש ועדה יכול להפר חוק, אבל אנחנו לא רוצים לייצר סיטואציה כזאת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה היה מתאים לממשלה.
היו"ר שמחה רוטמן
במקום לכתוב "רשאית", ש"ועדת החוקה תזמן בתוך 30 יום מיום שהועברה אליה ההודעה כאמור". הייתי קוצב לוועדה את לוחות-הזמנים.
גור בליי
בדרך כלל לא מקובל בחקיקה להטיל מגבלות מהסוג הזה על ועדות של הכנסת, דווקא מכוח מעמדה של הכנסת.
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבין, אבל פה ומאחר - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
מה הבעיה להטיל עלינו זמנים? נעבוד כמו שצריך. סמכות שברשות עלולה להיות גם מנוצלת לרעה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
העיקר שאתם דואגים לכוחה של הכנסת...
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
ממש...
טלי גוטליב (הליכוד)
את מחויבת לפעול, את לא עושה טובות.
היו"ר שמחה רוטמן
טלי, שנייה. אני מנסה להתייחס לטענה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
למה את לא נוצרת לפעמים?
טלי גוטליב (הליכוד)
פה את פשוט קובעת - - - גב' קארין.
טלי גוטליב (הליכוד)
הגב' טלי, תנשמי.
היו"ר שמחה רוטמן
אני חושב שהמילה "רשאית" בהקשר הזה היא "תזמן", אפילו אם לא נכתוב, הוועדה תזמן, בלי שנקצוב לה זמנים. "ועדת החוקה תזמן את המועמדים לשיפוט בית המשפט העליון להופיע בפניה. סדרי הדיון ייקבעו בתקנון". ובתקנון אנחנו כן קוצבים זמנים, ונעשה את זה בתקנון. במקום המילה "רשאית", הייתי כותב "תזמן". השימוע בוועדה יתקיים בהתאם לכללים שייקבעו בתקנון הכנסת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני שואלת, איך אתה מצפה שייראה דיון בכנסת ישראל בשופטים עליונים? אני רוצה להוסיף לשאלה הזאת.
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אם את באמת שואלת, אז תני לי להציג.
קארין אלהרר (יש עתיד)
תן לי שנייה. האם אתה באמת חושב שהדבר הזה לא יתקיים באטמוספרה פוליטית עם חצים פוליטיים למועמדים לשיפוט? ואיזה שופטים אתה חושב שיצאו לך מזה?
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבין שעצם הרעיון של שימוע לשופטים לא אהוב עלייך כל כך.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני לא מאמינה, איך ניחשת?
עמית הלוי (הליכוד)
לא הבנתי את הבעיה שקארין העלתה. מה הבעיה.
היו"ר שמחה רוטמן
שיהיה שימוע לשופטים. הבעיה היא שיהיה שימוע לשופטים.
טלי גוטליב (הליכוד)
רק בארצות-הברית מותר. למה בישראל?
קארין אלהרר (יש עתיד)
את ממש אמריקאית.
היו"ר שמחה רוטמן
רבותיי. רבותיי, אני באמצע.
דבי ביטון (יש עתיד)
היא חוששת מהריח הפוליטי שיהיה שם.
היו"ר שמחה רוטמן
אני רוצה להזכיר לכם איפה אנחנו נמצאים. היועץ המשפטי היה באמצע הקראה, הוא ביקש ממני להסביר את עניין השימוע. אני בכל זאת מתייחס לאיזה שאלה פה שעלתה, ואני מחזיר את רשות הדיבור ליועץ המשפטי. בבקשה לא לפתוח פה תת-דיון.

אני חושב ששימוע, והדבר הזה נאמר, ונאמר בצורה ברורה – אני חושב ששימוע לשופטים הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה. אני חושב שאם הוא ינוהל בוועדת החוקה, אני רוצה לקוות שנציגי הקואליציה והאופוזיציה יציגו את שאלותיהם בצורה מכובדת. אני חושב בהחלט כאשר נכין את ההוראות המשלימות בתקנון בעניין השימוע, נצטרך לתת את הדעת – בוועדת הכנסת ככל הנראה יצטרכו לתת את הדעת, אולי נעשה על זה דיון משותף – להסדרים ואיך יוצגו השאלות ואיך תהיה חלוקת הזמנים.

ונקודה שאני שם על השולחן, כמי שכרגע משחק תפקיד מאוד משמעותי בתהליך הזה, גם חבר בוועדה וגם מנהל את השימוע, איך אנחנו דואגים שיושב-ראש ועדת החוקה לא מחזיק בכוח רב מדי על התנהלות השימוע. זה גם דבר שחשוב מאוד לשים לב אליו. לכן אני עכשיו ביקשתי לשנות מ"רשאית" ל"תקבע", כי אני חושב שלא צריך לייצר פה שחקן חזק מדי, לא בקואליציה, לא באופוזיציה, ואני חושב שכן צריך לשמר את העיקרון, דבר ראשון, של קואליציה ממנה, ודבר שני, שימוע פומבי, בפני ועדה של הכנסת, כדי לחזק את מעמדה וכוחה של הכנסת, ולאפשר לראשונה בתולדות מדינת ישראל לנציגי האופוזיציה – למיטב זיכרוני כמה חברים יש לנו באופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים, סליחה, בוועדת החוקה?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לבחירת שופטים – אפס.
היו"ר שמחה רוטמן
בוועדה לבחירת שופטים אחד, בוועדת החוקה שמונה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
שבעה.
היו"ר שמחה רוטמן
שבעה.
קריאה
והם לא הרוב.
היו"ר שמחה רוטמן
בוודאי הם לא הרוב.
טלי גוטליב (הליכוד)
ברור שהם לא רוב, אנחנו קואליציה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רק רוצה לומר, לחדד לך, שאתה רוצה שופטים פוליטיים.
היו"ר שמחה רוטמן
את רק רוצה לומר, תרשמי לעצמך.
טלי גוטליב (הליכוד)
אתם מתפלאים על זה שיש רוב לקואליציה בוועדות?
היו"ר שמחה רוטמן
אין פה עכשיו הערות ודיונים.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אנחנו מתפלאים שקוראים "שימוע" לתוצאה ידועה מראש.
היו"ר שמחה רוטמן
אורנה, בבקשה. אני מחזיר את זכות הדיבור להמשך הדברים ליועץ המשפטי של הוועדה. אני רק רוצה למען הסר ספק, כי נראה לי שזה לא היה ברור, אני לא מתכנן לקדם חוק שבו לאופוזיציה יהיה רוב במדינה. זה די נוגד את המשמעות של המושג אופוזיציה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אבל כשאתה מקדם שימוע - - -
קריאות
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
זו המשמעות של קואליציה ואופוזיציה, רוב ומיעוט.
קריאות
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
אדוני היועץ המשפטי גם בחוק-יסוד אני לא חושב שראוי לעשות שינוי משטרי שכזה, לתת רוב לאופוזיציה...
קריאות
- - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
כשאתה מדבר על תקינות ההליך של שימוע, אתה לא עושה עם תוצאה ידועה מראש. אתה מעקר את רעיון השימוע.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה.
טלי גוטליב (הליכוד)
יש לנו פשוט רוב בכל הוועדות, אל תתבאסו.
דבי ביטון (יש עתיד)
תצאו להפגנות, תראו שהרוב הזה שלכם איננו.
טלי גוטליב (הליכוד)
גם בוועדות ורוב קואליציוני בכנסת. יש לנו רוב בהכול.
דבי ביטון (יש עתיד)
הם לא רוצים את הרוב שנתנו לכם.
קריאות
- - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
שימוע בכאילו.
היו"ר שמחה רוטמן
- - - אני קורא אותך לסדר.
דבי ביטון (יש עתיד)
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת דבי ביטון אני קורא אותך לסדר.
קארין אלהרר (יש עתיד)
בסוף את דבי אתה קורא לסדר?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת עופר כסיף – לא.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
בגלל זה יש התפרצויות, כי אתה לא נותן לדבר בצורה מסודרת.
היו"ר שמחה רוטמן
אתה לא דיברת בצורה מסודרת?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני מדבר על הנושא הספציפי הזה.
היו"ר שמחה רוטמן
תרשום לעצמך נקודות, תוכל לדבר בצורה מסודרת. אני חייב לומר שלאור ההתנהלות פה, אני מצטרף להערתה של קארין אלהרר, אני אכן חושש איך יתנהל דיון בוועדה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אולי תעצור את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
למרות זאת אני מאמין בכוחם של נבחרי הציבור, גם כשאני לא מסכים איתם וגם כשהם לא יודעים לנהל תרבות דיון. בבקשה, אדוני היועץ המשפטי.
עמית הלוי (הליכוד)
אחרי ההתגברות הם יתגברו, אדוני היושב-ראש.
קארין אלהרר (יש עתיד)
איך אנשים שוכחים שהפוליטיקה היא עגולה.
טלי גוטליב (הליכוד)
מה זה קשור?
קארין אלהרר (יש עתיד)
פעם הם למעלה, פעם הם למטה.
דבי ביטון (יש עתיד)
הם מנצלים - - - וזאת הקטסטרופה.
היו"ר שמחה רוטמן
דבי ביטון, את בקריאה ראשונה.
טלי גוטליב (הליכוד)
אדוני היושב-ראש, תזכיר להם שאנחנו רוב.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
האמת שבארץ - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אתה בקריאה ראשונה חבר הכנסת עופר כסיף. תודה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מה קרה?
דבי ביטון (יש עתיד)
יש כאלה שאתה מפספס את הקריאות שלהם?
היו"ר שמחה רוטמן
לא קרה. ואם קרה, מה קרה?
טלי גוטליב (הליכוד)
למה? אני בקריאה ראשונה. הוא לא פספס אותי. תרשי לי להזכיר לך שיש לנו רוב בכל הוועדות וגם במליאה.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת דבי ביטון. חברת הכנסת טלי גוטליב, די.
טלי גוטליב (הליכוד)
ככה זה, באמת. כואב, אבל זו המציאות.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אל תספרו סיפורי שימוע מפוברק.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביאי, די.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
היא מגיבה, גם אני.
היו"ר שמחה רוטמן
את לא.
גור בליי
עד כאן לגבי ההקראה. רציתי להעלות שתי נקודות: האחת זה לחזור לנקודה שעלתה פה בשבוע שעבר, לגבי סוגיית התחולה, לחזור לכמה נקודות שקשורות לזה, והשנייה, להתייחס לדברים שעלו לגבי הוועדה לבחירת שופטים במהלך השבוע שעבר, ולהתייחס אליהם לגבי ההרכב וגם לגבי הנושא של השימוע בוועדה.

קודם כול, לגבי נושא התחולה שקיבל בולטות בשבוע שעבר בדיונים של הוועדה. אני רוצה להדגיש למקרה שהדבר לא הובן, שלא טענו לא בנייר שלנו ולא בעל-פה, שהנורמה הכללית בתיקונים משטריים בישראל היא של תחולה עתידית. לא טענו שכל, או אפילו רוב התיקונים החוקתיים התקבלו עם תחולה עתידית. ההתייחסות שלנו הייתה ספציפית, ואני מקריא מהמסמך: לתיקונים חוקתיים המשנים בצורה משמעותית את היחסים בין רשויות השלטון או את מארג הכוחות שבין הקואליציה ובין האופוזיציה.

יושב-ראש הוועדה סקר בפני הוועדה רשימה של תיקונים משטריים, ואני לא מתכוון לחזור עליהם, ואכן מהרשימה שהוקראה עולה בבירור שהיו עשרות תיקונים לחוקי-היסוד בעלי השפעה משתנה על המארג החוקתי של המדינה, אולם אף אחד מהם אינו מהווה שינוי כה משמעותי על מערכת היחסים בין הרשויות או על יחסי קואליציה-אופוזיציה כמו הדוגמאות שאנחנו הזכרנו או כמו התיקון שנדון כעת.

ובאמת, אף כי היו עוד כמה תיקונים קטנים שהוחלו עתידית לאורך השנים, תיקונים לא משמעותיים, התיקונים שאותם הזכרנו במסמך ההכנה, נדמה לי שלא הזכרנו אותם בדיון, ששינו משמעותית את היחסים בין הרשויות, או בין הקואליציה ובין האופוזיציה, הוחלו עם תחולה עתידית: המעבר לבחירה ישירה התקבל בכנסת כמעט 100 ימים לפני בחירות 1992, אבל הוחל רק בבחירות 1996, לא בבחירות הקרובות שהיו כ-100 ימים אחר כך; חקיקת חוק-יסוד: הממשלה החדש שכלל הסדרים שונים ביחס להתנהלות הממשלה, ובראשם ביטול הבחירה הישירה, התקבל ב-2001, והוחל רק מהכנסת שלאחר מכן, ב-2003. אגב, הייתה שם הוראת שריון ספציפית שדווקא אותה כן החילו באופן מידי. זאת אומרת, הייתה שם כן החלה מידית של הנושא של השריון; ותיקוני המשילות של 2014, שכללו את המעבר לאי-אמון קונסטרוקטיבי, הוחלו רק מהכנסת שלאחר מכן.

בשלושת המקרים האלה, בין מסיבות של מסך בערות, בין אם מתוך תפיסה של חריגה מהמנדט שניתן מהכנסת, ההחלה הייתה עתידית. לא היו תיקונים אחרים שהשפיעו בצורה כל כך משמעותית על יחסי רשויות ועל קואליציה-אופוזיציה.

היושב-ראש הזכיר את הנושא של ממשלת חילופים בהקשר הזה. אנחנו איננו מסכימים עם העניין הזה. זה באמת הסדר לא פשוט, ממשלת החילופים, והבענו הרבה מאוד הסתייגויות ממנו, אבל בסופו של דבר זה הסדר שעיקרו היה לסדר את אופן הקמת הממשלה. הוא אומנם שוריין עם 70, אבל השריון הזה לא לקח מהאופוזיציה את שני הכלים המרכזיים שלה להפיל ממשלה, שזה פיזור כנסת ב-61 או אי-אמון ב-61. ואגב, המציאות מוכיחה שבסוף ממשלת החילופים נתניהו-גנץ לא נפלה בעקבות גיוס של 70, אלא כי לא היה לה 61 להעברת תקציב. במובן הזה גם המציאות הוכיחה את מה שממילא במבנה של אותו תיקון היה, שלא ניתן לראות בתיקון הזה, עם כל הבעייתיות שהייתה בו, ואנחנו הארנו אותה, וגם היום נאיר אותה במהלך הדיונים, את אותו שינוי משמעותי של היחסים בין הרשויות ובין קואליציה לבין אופוזיציה.

אנחנו באופן די עקבי, כשנידונים בכנסת תיקונים משטריים שונים, כולל בכנסת הזאת, כולל בכנסת הקודמת, גם על החוק הנורבגי, גם על השינויים בכללי התפלגות, גם על כל מיני תיקונים משטריים אחרים, שהיו גם בעלי השפעה יותר קטנה – אנחנו קוראים להחיל אותם באופן עתידי. לצערי בתיקונים האלה, המצומצמים יותר, הכנסת לא שעתה לעצתנו.

במישור של העתיד, גם פה לצערי דברים לא צוטטו או לא הובנו בצורה מדויקת, מה שכתבנו במסמך ההכנה שלנו היה שנציע להחיל את התיקונים במבט צופה פני עתיד. כך כתבנו, וזו עודנה עמדתנו.

מדובר בשינוי משטרי משמעותי, שמחזק את כוחה של הקואליציה הזאת וקואליציות עתידיות, ולכן הצענו, ואנחנו חוזרים ומציעים להחילו במבט צופה פני עתיד. זה לגבי הנושא של התחולה.

לגבי הנושא של הוועדה לבחירת שופטים, שדנו בו רבות בשבוע שעבר. שוב, דיברנו על זה בדברי הפתיחה, אבל אני חושב שאחרי השבוע, שהיו הרבה דיונים והרבה דוברים והצגה של דוח של הממ"מ חשוב לי להדגיש בעניין הזה, כי אני חושב שהדבר הזה לפעמים מתבלבל. השאלה בסוף זה לא האם השופטים הם חלק מהתהליך או לא, ואפילו לא האם הפוליטיקאים או נבחרי הציבור הם חלק מהתהליך, כי כבר היום בוועדה לבחירת שופטים, גם השופטים הם חלק מהתהליך וגם נבחרי הציבור הם חלק מהתהליך. בסוף השאלה היא האם הקואליציה, פלוס הממשלה, נציגי הממשלה והקואליציה שולטים בתהליך. זו השאלה. וזה השינוי המשמעותי שההצעה מבקשת לעשות.

להבנתנו, אם מסתכלים על המשפט המשווה, כולל דוח הממ"מ שהוצג פה, הנורמה המקובלת היא הממשלה פלוס הרוב הקואליציוני שלה לא שולטים בתהליך. כך למשל כל המדינות שהוצגו פה בדוח הממ"מ, שיש בהן בית משפט חוקתי, יש איזון כלשהו בבחירת שופטים, שיבטיח שלא תהיה שליטה של הרוב הקואליציוני בתהליך הזה, או עם רוב מיוחס בפרלמנט, או שמחלקים את הבחירה בין רשויות שונות שנבחרות באופן עצמאי, לא כמו אצלנו שמי ששולט בממשלה, יש לו אוטומטית, כמו בכל משטר פרלמנטרי, שליטה בכנסת. בגרמניה יש רוב מיוחס, בצרפת זה נחלק בין רשויות שונות, בספרד, בפורטוגל, באיטליה, יש גם רוב מיוחס וגם חלוקה בין רשויות שונות, בארצות-הברית הנשיא מביא את זה לאישור הסנאט, הסנאט נבחר באופן עצמאי. יש מצבים שהמפלגה של הנשיא שולטת גם בסנאט, אבל יש גם מצבים שלא. באופן מובנה בכל המדינות האלה אין הבניה שתמיד תיתן לרוב הקואליציוני שליטה בוועדה לבחירת שופטים.

במדינות שהן במודל ה-Common law, חבר העמים הבריטי או סקנדינביה, גם יש מעורבות משמעותית, וראינו את זה, של גורמים מקצועיים: שופטים, עורכי דין – באמצעות ועדות בחירה או ועדה מקצועית מייעצת.

ופה זו שאלה שקשה להגיע אליה רק בהסתכלות על המערך החוקתי שלה למסקנה סופית לגבי מה המשמעות של הוועדות המייעצות, כי זה מאוד תלוי בתרבות הפוליטית בכל מדינה. בבריטניה הוועדה המקצועית מחייבת, למרות שיש לשר המשפטים איזה זכות סירוב מסוימת, אבל בפועל יש לה הרבה מאוד כוח. ממה ששמענו בנורבגיה, שבדיה וקנדה, למרות שהיא לא מחייבת, בפועל כל ההצעות שלה או 99% מההצעות שלה התקבלו. שתי המדינות היחידות שעלו בעניין הזה – אוסטרליה, יש איזה התייעצות עם בכירי מערכת המשפט, באירלנד יש ועדה מייעצת על חלק מהדברים, שאנחנו לא יודעים או לפחות לא הוצג לנו מה התרבות הפוליטית של כמה מקבלים או לא מקבלים את ההצעות שלה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
והאם יש עוד מערכת איזונים.
גור בליי
מעבר לזה יש גם מערכת איזונים שונה, שדיברנו עליה, גם בהיבטים אחרים של המערך המשטרי. אבל אפילו אם מתמקדים ספציפית בוועדה לבחירת שופטים, מה שלפחות אנחנו ראינו, גם בהסתכלות הרחבה יותר וגם בהסתכלות על המדינות של הממ"מ, בוודאי אי-אפשר לומר שהנורמה היא שליטה קואליציונית בוועדה לבחירת שופטים, אלא הנורמה היא דווקא סוג של איזון. יש מקרים שהם באמת בסימן שאלה.

לאור העניין הזה, אנחנו חושבים, כהצעה פרקטית, שיכול להיות שיש הצדקה גם בהתאמה למה שיש בעולם, להרחיב את הייצוג של נבחרי הציבור בוועדה לבחירת שופטים, אולי להרחיב את הוועדה, אבל מצד שני אם באמצעות כלל של רוב מיוחס או באמצעות כללים אחרים למנוע את המצב שבו הרוב הקואליציוני יוכל בלי צורך בהסכמה עם שום גורם אחר למנות את השופטים כראות עיניו.

אני חושב שזה עולה בקנה אחד במידה רבה עם ההצעות שעלו מהשופט מודריק ומרז נזרי, שדיברו על הגדלה של הכוח של נבחרי הציבור, אבל לא שליטה מוחלטת. אני חושב שהשופט מודריק אמר שאפשר לאפשר שליטה מוחלטת אם זה גורם שבא מחוץ למערכת, אבל קידום בתוך המערכת, נגיד משופט מחוזי לעליון, הוא הביע סימן שאלה על הדבר הזה.

אני חושב שהיושב-ראש דיבר, אתה יכול להסביר את דבריך יותר ממני, התחושה שלי הייתה, אני אנסה לנסח מחדש, ותקן אותי אם אני טועה, היושב-ראש דיבר על איזון על פני זמן. זאת אומרת, המענה, אני חושב, של היושב-ראש לעניין הזה הוא שהאיזון יושג על ידי זה שקואליציה אחת ממנה שופטים שיותר קרובים לליבה, ואז קואליציה אחרת ממנה שופטים שיותר קרובים לליבה, ואז בהדרגה נוצר האיזון בהקשר הזה.

אנחנו סבורים שהדבר הזה עלול לא להיות מספיק ומעורר שאלות מכמה טעמים. קודם כול, אם יש גורמים שהם באופן קונסיסטנטי אינם חלק מהקואליציה, קבוצות מיעוט מובנה או קבוצות מהסוג הזה. זה דבר אחד. דבר שני, גם אם זה רוב קואליציוני X ורוב קואליציוני Y, עדיין זה לא פותר את הבעיה ששופטים יותר מדי יצטרכו לקרוץ לדרג הפוליטי, בטח אם הם רוצים להתקדם. יום אחד הם קורצים לדרג הפוליטי הזה ומחר לדרג הפוליטי הבא, וזה לא משנה, עדיין ההסתכלות שלהם היא לא פנים מערכתית, אלא לדרג פוליטי. דבר שלישי, יש פה משהו שעלה גם מהדברים של ד"ר גיא לוריא, מהניסיון האמריקאי, אני חושב, החשש הוא שדווקא במצב כזה יהיה קיטוב יותר גדול בבית משפט, כי אם זה הולך בשיטה הזאת, קואליציה תגיד: אם עכשיו אני בשליטה, אני אמנה את השופטים שאני בטוחה שהם בעמדה שלי, שאחרי זה אני לא אפול, זו ההזדמנות שלי, ואז הקואליציה השנייה, אולי לכיוון השני. בעוד שאם אתה עושה מנגנונים ליצירת קונצנזוס לרוב מיוחד, או מנגנונים מהסוג הזה, כמו שדיברנו, שיש בגרמניה, או בספרד, או בפורטוגל, או באיטליה, אז אתה מכריח דווקא מועמדים שיותר קונצנזואליים.

הדבר האחרון בהקשר הזה, לגבי השימוע יש שני קשיים שמתעוררים בעינינו בעניין הזה. האחד, הרי יש כבר הצעה שעוד לא יושמה, לשימוע בוועדה לבחירת שופטים לבית המשפט העליון. היא התקבלה. אני חושב שעוד לא עשו אותה, אבל היא כבר התקבלה. ועולה פה שאלה של הלימה. משהו שנראה מוזר מבחינה מינהלית. בדרך כלל גוף שמכריע במשהו, הוא זה שגם עושה את השימוע לאותו דבר, או תת-גוף, זאת אומרת, ועדה מסוימת יכולה להגיד שאת השימוע תעשה ועדת משנה שלי. פה יש איזה אנומליה שהשימוע נעשה בגוף X, בעוד שההחלטה נעשית בגוף Y. גם אם יושב-ראש ועדת החוקה יושב בשניהם, אבל איזה אנומליה במבנה של הדבר הזה.

דבר שני, שזה רק עניין של תחושה, אני חושב שהזירה של הכנסת או ועדה של הכנסת היא זירה לא קלה. אני חושב שלא מעט מהשופטים, אולי הכי הכי טובים, שהתמנו לבית המשפט העליון, שהם אנשי מקצוע – יש לי בראש כמה דוגמאות ספציפיות, אבל אני לא אזכיר אותם – הם אנשים שאור הזרקורים של ועדה של הכנסת עלול להיות אפקט מצנן עליהם, והשאלה כמערכת, האם זה לא מעורר חשש שהערכאה הגבוהה ביותר תפסיד דווקא את אותם אנשי מקצוע מאוד זהירים, מאופקים, שאולי לא ירגישו בנוח להגיע לוועדה של הכנסת וכל הבלגן שקשור בזה.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה. תודה רבה. אולי אני אתייחס בהמשך רק לסוגיה של הוועדה לבחירת שופטים. אני אגיד רק שתי הערות כלליות, אדוני היועץ המשפטי, בנושא של הוועדה לבחירת שופטים, אבל לפני זה אני רוצה לחדד את הנושא של התחולה.

אחת הסיבות שבגללן אני מתייחס אליו בנפרד, כי בסופו של דבר אני מאוד מאוד מתקשה עם אמירה שאומרת "המכלול", "יחסי קואליציה-אופוזיציה", יש כל מיני מונחים, גם חלק מהם הם בגדר נעלם. אנחנו גם לא יודעים מה מהרפורמה יעבור, מתי, מה בדיוק, מה שלב א' ומה שלב ב', כולנו, ודאי אתה, ודאי האופוזיציה, ודאי אחרים.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מה זאת אומרת?
היו"ר שמחה רוטמן
אני חושב שהעברית שלי מאוד פשוטה, חברת הכנסת קארין אלהרר. כך אני חשבתי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא הבנתי. אתם לא יודעים מתי זה יעבור?
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבקש שלא תקטעי את דבריי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רק רוצה להבין את הדברים שלך.
טלי גוטליב (הליכוד)
הוא יסיים את דבריו ותביני.
קארין אלהרר (יש עתיד)
טלי, תפסיקי להיתקע - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
הוא יסיים את דבריו ותביני.
דבי ביטון (יש עתיד)
סנגורית...
טלי גוטליב (הליכוד)
אני רוצה לשמוע. היא קוטעת לי את חוט המחשבה כשהיא מפריעה.
דבי ביטון (יש עתיד)
את המפריעה היחידה פה.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת קארין אלהרר, זה לא ייתכן שאת כל הזמן תקטעי אותי. אם לא תביני בסוף, אני מבטיח להבהיר.

אני מבקש שתעשה את ה-drill down, התייחסות ספציפית. נכון לעכשיו עומדת בפני הוועדה הצעה אחת, לא מכלול, לא תוכניות עתידיות, לא חוקים נוספים, אפילו לא חוק היועמ"שים שעלה, וכרגע ירד מהפרק, לא חוק היועמ"שים אלא חוק היועמ"ש, אפילו זה לא כרגע.
כרגע יש לנו הצעת חוק-יסוד
השפיטה שעוסקת בארבעה נושאים: נושא אחד, שינוי שיטת עבודת הוועדה לבחירת שופטים. היו לנו בעבר דוגמאות כאלה. תיקון סער למשל, האם הוא חל מידית, הוא חל לכנסת עתידית. היה לנו שינוי שיטת הוועדה לבחירת דיינים בכנסת הקודמת. זה השוואת תפוחים בתפוחים, לא להשוות תיאוריות כלליות לגבי שינויים משטריים. זה דבר אחד.

דבר שני, זה נושא אי-ביטול חוקי-יסוד. בעיניי לא מדובר בשינוי משטרי בכלל, מדובר לדעתי, והייעוץ המשפטי לכנסת אמור היה להיות הראשון שיסכים איתי – מדובר בעמדה עקבית של הייעוץ המשפטי לכנסת שאומר שבית משפט לא מוסמך לבטל חוקי-יסוד. אתם אומרים את זה פעם אחר פעם, אחר פעם לבית המשפט. אתם בוודאי לא יכולים לבוא ולהגיד שמדובר בתיקון משטרי, שמשנה סדרי עולם. אפשר להתווכח האם טוב להגיד את זה או לא טוב להגיד את זה במפורש בחוק-יסוד, היתרונות, החסרונות ואיך מגדירים חוקי-יסוד, אבל ודאי וודאי שזה לא שינוי מבחינתכם.

נושא נוסף שנמצא פה זה עניין עילת הסבירות. אני לא רואה בזה שום קשר ליחסי קואליציה-אופוזיציה, אני לא רואה בזה שום קשר למבנה העבודה והמבנה המשטרי, כשם שיצירת עילת הסבירות לא חשבתי, או חשבתם, או שחשבנו - -
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
חשבת.
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אף אחד.

- - שצריך לבוא ולהגיד שזה לא יחול עכשיו, זה יחול עתידית. בית המשפט ודאי לא החיל את זה עתידית, הוא החיל את זה מידית. להפך, הכי הרבה רטרו שאפשר. הגדרת עילת הסבירות כנ"ל.

ופסקת ההתגברות, שאני חושב שהצעות כדוגמתה עלו בעבר, כולל על ידי הממשלה, כולל על ידי הכנסת, אני לא חושב שיש בה, בוודאי לא משהו שאפילו מתקרב לשאלת אי-אמון קונסטרוקטיבי. לכאורה המצב המשפטי הנוהג היום שאפילו פחות מ-61 חברי כנסת יכולים גם לבטל את חוקי-היסוד מלכתחילה, כך טען ברק אין-ספור פעמים, אז גם פה אני לא רואה שינוי משטרי, הוא ודאי לא פוגע, אבל אפילו לא משנה בצורה משמעותית את יחסי הכוחות או מלביש על הכנסת משהו שהבוחרים לא התייחסו אליו. זו נקודה אחת בקשר לתחולה העתידית.

נקודה נוספת לתחולה העתידית שבעיניי חסרה מאוד, העיקר חסר מן הספר בהקשר הזה, זו העובדה הפשוטה, שבניגוד אולי לדברים אחרים, כשחוקקו, הציבור ידע, לא ידע מה הוא מצביע, מה הוא בוחר, כאן מדובר בהבטחה מפורשת של מפלגות, גם שלנו, אבל אפילו לא רק שלנו, לעשות את השינויים האלה לפני הבחירות. לבוא ולהגיד שצריך שאנשים ידעו על מה הם מצביעים, מה הם רוצים, והעיקרון של בחירה ישירה או אי-אמון קונסטרוקטיבי ויחסי כוחות, לכן אני כן מבקש התייחסות ספציפית ומדוקדקת. האם להצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון חיזוק הפרדת רשויות), העומדת מול פנינו כרגע, האם אתם חושבים שלא ראוי או לא צריך או כדאי או מומלץ או כל מילה שתבחרו, שהוא לא יחול באופן מידי, אלא רק מהכנסת הבאה? זה דבר אחד. דבר שני, האם תיקון הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון חיזוק הפרדת רשויות) מניסיון העבר שלכם, האם הצעות חוק כסגנונה, כדמיונה, בעבר כך נהגה הכנסת? האם בעבר כך פסק בית המשפט? שלוש שאלות. האם בלי תיאוריות ודיונים, בעיניי היפותטיים כי כרגע זה לא עומד אל מול פנינו, האם לאור מה שמופיע כרגע בהצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון חיזוק הפרדת רשויות), האם הכנסת מנועה מלהחיל אותה מידית? כלומר, קודם כול, בשאלת ההשוואה לעבר, בית משפט וכדומה, ושאלה נוספת בסוף, האם מדובר במניעה משפטית?
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אנחנו באותו דיון. לא שמענו מה שהיועץ המשפטי אמר?
היו"ר שמחה רוטמן
שאלתי שאלת הבהרה. מותר לו לענות.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
לא הבנת מה הוא אמר עד עכשיו?
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא הבנתי. אתה הבנת?
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אני כן.
היו"ר שמחה רוטמן
אתה יודע לתת את התשובות לשאלות האלה? בוא תנסה. זה יהיה מעניין.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אני אתן לך תשובה, נורא קצרה.
היו"ר שמחה רוטמן
הכנסת מנועה, כן או לא?
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
בשפתי הלא משפטית, אף אחד לא - - -
היו"ר שמחה רוטמן
הכנסת מנועה? אני שואל כן או לא.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אנחנו חוזרים עוד פעם לחקירה הנגדית?
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אז בבקשה תמתין לתורך.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה רוצה חקירה נגדית?
היו"ר שמחה רוטמן
תמתין לתורך. אני רוצה לדעת תשובה כן או לא.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה עדיין חייב לי תשובה מהפעם הקודמת.
משה טור פז (יש עתיד)
יואב, אני מת לראות אותך עושה חקירה נגדית לשמחה רוטמן. האמת, זה יכול להיות חוויה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה עדיין חייב לי תשובה מהפעם הקודמת, ולא נתת תשובה. ואחר כך חקירה חוזרת, וגם לא אמרת.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת יואב סגלוביץ'.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה רוצה שאני אתן לך תשובה?
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אני לא רוצה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
ראיתי שנורא רצית.
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אני לא רוצה. אני חושב שחשוב לשמוע את עמדת הייעוץ המשפטי בסוגיות האלה, ולענות בתשובות ברורות שכל חברי הוועדה, וגם האנשים שנמצאים פה, וגם האנשים בבית, יבינו האם הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון חיזוק הפרדת רשויות), האם יש המלצה של הייעוץ המשפטי שזה לא יחול מידית? האם זו המלצה לשקול? והאם יש מניעה משפטית? אני חושב שאלה השאלות, וגם איך נהגו הכנסת ובית המשפט בעבר לגבי הצעות בסדר הגודל הזה?
עמית הלוי (הליכוד)
אני רק רוצה להוסיף עוד שאלת הבהרה. היועצת המשפטית של הכנסת, הייתי מקבל את השיחה הזאת אם היה מדובר בשינוי משטרי ולא בביטול שינוי. כלומר, אני אשמח להתייחסות שלכם. הרי אנחנו קמנו הבוקר - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
ועדה למינוי שופטים זה ביטול שינוי?
עמית הלוי (הליכוד)
אני מדבר על הפרדת הרשויות. את צודקת שמינוי השופטים זו נקודה אחת מתוך הארבע שהזכיר פה יושב-ראש הוועדה. אגב, גם היא נובעת - - -
היו"ר שמחה רוטמן
בלי "אגב" והערות ביניים. שאלה מדוקדקת.
עמית הלוי (הליכוד)
השאלה פשוטה. אנחנו מדברים כאן על ביטול שינוי. כלומר, קמנו בבוקר והתחדש עלינו שינוי משטרי לפני אי אלו שנים, שבהם בית המשפט יכול לפסול חוקים, שבהם עילת הסבירות קיבלה מעמד עצמאי – כל הדברים האלה הרי לא עברו, לא היה עליהם פסק זמן ולא אמר אהרן ברק בבית המשפט העליון, כולל הדיון בחוקי-היסוד - - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת הלוי, שאלה זה משפט קצר עם סימן שאלה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
האומנם?
עמית הלוי (הליכוד)
אני מבקש שההתייחסות תהיה ביחס לעובדה שאנחנו כאן עוסקים בהחזרת המצב לקדמותו ולא בביטול שינוי. בהקשר זה אני חושב שהתחולה בוודאי צריכה להיות מידית ולא דחויה, מכיוון שאנחנו מתייחסים לביטול שינוי שנכפה עלינו בוקר אחד.
היו"ר שמחה רוטמן
עופר, יש לך שאלה קצרה עם סימן שאלה בסוף?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לא. אני מעדיף אחר כך להגיד, עם סימן קריאה בסוף.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. אדוני היועץ המשפטי. רק להבין את סדרי הדיון למי שלא היה לו ברור. הצהרות פתיחה היו בתחילת היום. אמרתי שהיועץ המשפטי לוועדה יציג את השינויים ויגיד את הערותיו, לאחר מכן יהיה לנו את היועצת המשפטית לממשלה, נציגיה, המשנה שהגיעה, עו"ד אביטל סומפולינסקי, שתציג את דבריה. אני מבקש מחברי הכנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה, שיש להם שאלות, הערות, דברים, לרשום נקודות. אם יש שאלות הבהרה קצרות, נא לעשות אותן. כשהופנתה אליי שאלה או הפניה מהייעוץ המשפטי, עניתי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רוצה להתייחס לדבריך.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
שאלה ליועץ המשפטי על מה שנאמר. אפשר?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
גם לי בבקשה שאלה קצרה.
היו"ר שמחה רוטמן
שאלה קצרה עם סימן שאלה בסוף, בבקשה.
משה סעדה (הליכוד)
כל אחד נותן את הנאום הקצר שלו, הפתיחה. אנחנו רוצים להתייחס לחוות הדעת של היועמ"ש.
היו"ר שמחה רוטמן
אמרתי שאחרי חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת והיועץ המשפטי לממשלה, נעשה עוד סבב של חברי הכנסת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
למה?
היו"ר שמחה רוטמן
כי אני רוצה להגיע לאן שהוא היום.
קארין אלהרר (יש עתיד)
זה התייחסות לדברים שלך.
היו"ר שמחה רוטמן
תוכלי להתייחס לדברים שלי בתורך. הכול בסדר. חבר הכנסת עופר כסיף, שאלה קצרה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני שואל כמובן את היועץ לוועדה ואת היועצת המשפטית לממשלה אם זה אפשרי עכשיו. אחד מההסברים שניתנים לשינוי, למה שאני מכנה "הפיכה משטרית", אבל אני מדבר ספציפית עכשיו על הרכב הוועדה המוצע, שהשופטים לא נבחרו על ידי הציבור, ואני מזכיר לכולם שגם הממשלה לא נבחרה על ידי הציבור, מי שבאמת נבחר זאת הכנסת. הוועדה למינוי שופטים לא מורכבת ממי שנבחר על ידי הציבור, כי יש בה תשעה חברים, ורק אחד הוא חבר שמייצג את הכנסת באמת. למה?
עמית הלוי (הליכוד)
הממשלה נבחרת על ידי הכנסת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
בלי דיוני צד. שאלה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני שואל, אם תרשה לי.
היו"ר שמחה רוטמן
אני מרשה לך, רק שסיכמנו ששאלה, בוודאי שאלת הבהרה, היא משפט קצר עם סימן שאלה בסוף.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
יהיה סימן שאלה בסוף. מאחר שאני גם דובר ספרדית, אני מוכן לשים סימן שאלה בהתחלה.

אני אומר עוד פעם, הנימוק הוא שהשופטים אינם נבחרים. אני לא מתייחס כרגע אם אני מסכים או לא. הכנסת נבחרת. הממשלה, להזכיר לכולנו, היא לא נבחרת על ידי הציבור - - -
היו"ר שמחה רוטמן
תודה. עופר, תודה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
רגע, אני רוצה לסיים.
היו"ר שמחה רוטמן
עופר, שאלה. משפט עם שאלה בסוף.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אתה לא נותן לי. זה יהיה הרבה יותר קצר אם לא תפריע לי.
היו"ר שמחה רוטמן
כי אתה נותן תזה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לא, זו לא תזה. אתה מוזמן לקרוא את התזה שלי באינטרנט, היא יותר ארוכה. הכנסת היא הנבחרת ולא הממשלה, הוועדה למינוי שופטים מורכבת למעשה, חוץ משניים, שזה נשיא בית המשפט העליון ויושב-ראש הוועדה לביקורת המדינה – חוץ משניהם כולם מייצגים את הקואליציה או את הממשלה. האם אין בכך סתירה לנימוק שהוועדה צריכה לשקף את ציבור הבוחרים? זה הכול.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. אתה כמובן יכול להתייחס לזה, אבל אני אשמח שתתייחס קודם לשאלות שלי. בקשר להרכב הוועדה ולהערות שהערת, אני בעצמי שמרתי לזמן הדיבור שלי ולא לעכשיו, אז אני אשמח שנתייחס לזה בהמשך ברשותך.
גור בליי
לגבי התחולה, בדרך כלל אנחנו מתייחסים לנושא התחולה בסוף הליך החקיקה. זאת אומרת, כשמתגבשת התמונה הכוללת של החוק. בדרך כלל ההכרעה על מועד התחילה ומועד התחולה, זה השלב האחרון בהליך החקיקה. בשלב שבו אנחנו נמצאים כעת, בגלל שזה המסמך הכללי, אנחנו כמובן מפרטים על כל נושא מסמך ספציפי, הצענו לשקול את העניין הזה. אני חושב שזה מה שכתבנו. הצענו שהדבר הזה יישקל. אני חושב שהדברים מדברים בעד עצמם.
היו"ר שמחה רוטמן
לי עדיין לא ברור. לא הבנתי. מצטער.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מה לא ברור?
היו"ר שמחה רוטמן
אני שואל שוב. האם הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון חיזוק הפרדת הרשויות), בנוסח המעודכן מה-2 בפברואר 2023, האם זו הצעה שבדרך כלל לגביה הייעוץ המשפטי מציע לשקול תחולה לא מידית אלא אקטיבית כעניין תיאורי של ההיסטוריה? זה דבר אחד. דבר שני, האם אתם ממליצים במקרה הזה לשקול את הדבר הזה? דבר שלישי, האם בעבר כאשר המלצתם דבר כזה, האם הכנסת או בית המשפט קיבלו את ההמלצה הזאת או שחשבו שזה בסדר? דבר רביעי, האם יש מניעה משפטית להחיל אותו בתחולה מידית? אני חושב שכל אחת מהשאלות האלה הן שאלות של כן או לא, לפי נוסח שנמצא מול עינינו. אני מנסה להבין האם אפשר לקבל תשובה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני יכולה לעזור לך.
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא צריך עזרה, קארין.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתם לא אומרים מה הצבר.
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבין שאת רוצה שהציבור ישמע את התשובה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
כן-כן, לא-לא. בסדר?
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רוצה שהציבור ישמע שאתם מביאים הרבה הצעות, וזו הראשונה שבהן - - -
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
כן-כן, לא-לא.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה, חבר הכנסת יואב סגלוביץ', אנחנו נשקול בהחלט קידום שלך לתפקיד יועץ משפטי לוועדה...
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
זה גם חרוז, כן-כן, לא-לא.
טלי גוטליב (הליכוד)
אתם בחקירות שלכם אוהבים כן-כן, לא-לא.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
זה הטרלול של הכן-כן, לא-לא.
טלי גוטליב (הליכוד)
אתם לא אוהבים להשיג ראיות, רק כן-כן, לא-לא.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה.
גור בליי
כמו שאמרתי, הצענו בכל התיקונים המשטריים בשנים האחרונות להחיל אותם במבט צופה פני עתיד. זו הצעה די עקבית שלנו. אני לא יכול לומר האם בתיקונים דומים במהותם קיבלו או לא קיבלו, כי אני לא זוכר שנתקלתי בתיקון דומה במהותו.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא היו כאלה.
גור בליי
זה תיקון מאוד מאוד רחב היקף.
עמית הלוי (הליכוד)
הוועדה למינוי שופטים בתקופת פרידמן - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוא לא עומד לבדו.
גור בליי
הוא שאל אותי על המכלול. יש פה מכלול של דברים.
היו"ר שמחה רוטמן
דיברתי על הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון – חיזוק הפרדת רשויות). אני מזכיר לך שאתה כתבת את הנושא של התחולה במסמך הכללי שעוסק בכלל הרפורמה, גם בייעוץ המשפטי, גם איך ממנים יועצים משפטיים.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
הדבר היחיד שברור שהתשובות לא מוצאות חן בעיניך. אתה מקבל תשובות כל הזמן. אתה כל הזמן מקבל תשובות, הן פשוט לא מוצאות חן בעיניך.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתם מוותרים על היתר?
היו"ר שמחה רוטמן
יואב סגלוביץ', אני קורא אותך לסדר.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
הבנתי שאתה קורא אותי לסדר, אני קורא גם אותך לסדר.
היו"ר שמחה רוטמן
אל תפריע לי בבקשה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
תפסיק להתנהג בצורה הזאת. אתה טרול אמיתי.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת יואב סגלוביץ'.
טלי גוטליב (הליכוד)
די. מספיק עם זה. למה לקרוא לו טרול? מה זה? זה בחקירות שלכם, אתם מפעילים טרולים ורק כן-כן, לא-לא.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת טלי גוטליב, אני מסתדר.
טלי גוטליב (הליכוד)
זה שלכם, סגלוביץ', לא שלנו, של היושב-ראש.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אני מפעיל אותם גם עכשיו בכנסת...
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת סגלוביץ', קראתי אותך לסדר פעם ראשונה. תודה.
גור בליי
אני אומר שגם התיקון - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
אין לכם בושה. טרול. אין להם בושה, באמת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
טלי.
טלי גוטליב (הליכוד)
אין לכם בושה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
ולך יש?
טלי גוטליב (הליכוד)
אתם לא תקראו ככה ליושב-ראש.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת טלי גוטליב, אני למשל שואל - -
דבי ביטון (יש עתיד)
אולי תשים אותה לידך, כדי שפחות נראה אותה.
היו"ר שמחה רוטמן
האם תיקון סער למשל, שעסק בוועדה לבחירת שופטים וקבע שעד אותו רגע לצורך העניין רוב של חמישה חברים בוועדה היה יכול למנות שופט לבית המשפט - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוא לא נתן את כל הכוח לקואליציה.
היו"ר שמחה רוטמן
עד אותו רגע רוב של חמישה היה יכול למנות, ואחרי תיקון סער רוב של חמישה לא היה יכול למנות. אני חושב, דעתי האישית שזה שינוי מהותי. האם לגביו, בזמנו האם הוא חל מידית או רק מהכנסת שלאחר מכן? זו שאלה אחת. שאלה שנייה, האם המלצתם? שאלה שלישית, האם אתם יודעים מה בית משפט פסק במקרים דומים?
גור בליי
אני לא עוקב אחרי כל הצטברות השאלות, אבל אני יכול לומר באופן כללי שאף אחד מהתיקונים הבודדים האלה, בין אם תיקון סער ובין אם האחרים, לא כלל מכלול ומצבור של תיקונים מאוד גדולים.
משה סעדה (הליכוד)
מי קבע שהגודל קובע? אם צריך, לא משנה אם זה קטן או גדול. הנפקות היא לא בגודל, אלא באיכות של השינוי, ויש פה שינוי משמעותי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
בדיוק, באיכות של השינוי.
גור בליי
אני אומר שיש הצטברות של שורה ארוכה של צעדים.
היו"ר שמחה רוטמן
ארבעה. תתייחס בבקשה לארבעה.
טלי גוטליב (הליכוד)
זה הכול.
גור בליי
אדוני היושב-ראש - - -
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה לא יכול לעשות את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
הבנתי שלא קיבלתי תשובה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
קיבלת תשובה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
קיבלת תשובה שלא מצאה חן בעיניך. אתה מקבל תשובות שלא מוצאות חן בעיניך. אתה דורסני. אתה ככה מתנהל מתחילת הוועדה.
טלי גוטליב (הליכוד)
- - - זה כמה דברים שאין קשר ביניהם.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה מקבל תשובה ואתה לא אוהב אותה. זה לא שלא קיבלת.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת יואב סגלוביץ', אני שאלתי ארבע שאלות, כשלדעתי כמחוקק מגיעות לי תשובות.
טלי גוטליב (הליכוד)
ארבעה דברים שאין קשר ביניהם.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
ועוד איך יש קשר ביניהן. זאת אסטרטגיה שלמה.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביבאי, תודה.

אני שאלתי ארבע שאלות, שלדעתי כמחוקק מגיעה לי תשובה של כן או לא. אני לא מצליח להבין למה אני לא מצליח לקבל אותה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
תגיד, אתה בחקירה נגדית מולו?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
היועץ המשפטי בחקירה.
היו"ר שמחה רוטמן
בוא נעשה את זה פשוט. האם הכנסת מנועה לקבל את הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון – חיזוק הפרדת רשויות) כפי שהיא כרגע, בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית בתחולה מידית?
גור בליי
אנחנו לא אמרנו שהיא מנועה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
ואתם מדברים על הידברות.
גור בליי
דיברנו על הצעה לשקול.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
על הידברות אתם מדברים.
היו"ר שמחה רוטמן
טוב שקיבלתי תשובה שהכנסת לא מנועה. אני מנסה להבין את זה בדיוק. כי אני קורא את הכותרות ואומרים לי שאני חייב. היועץ המשפטי לממשלה, שעוד מעט ידבר, הבנתי שהם רואים בעיה.
גור בליי
אדוני היושב-ראש - - -
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה שואל את היועץ המשפטי של הוועדה. יש לך לשאול אנשים אחרים, תשאל אנשים אחרים.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
הוא רוצה תשובות אחרות. הוא מקבל תשובות שמוצאות חן בעיניו.
היו"ר שמחה רוטמן
הבנתי שכתבת שאתה מציע ואני שואל, האם הכנסת מנועה, כן או לא?
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוא לא אמר מנועה. מתי הוא אמר מנועה?
גור בליי
כתבנו "נציע" - - -
שגית אפיק
הוא לא אמר מנועה בשום שלב.
היו"ר שמחה רוטמן
מצוין. חשובה הייתה לי מאוד ההבהרה הזאת. תודה רבה.
עמית הלוי (הליכוד)
לא. זה לא מה שהוא שאל. הוא שאל אם היא לא מנועה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
זה לא מה שקורה פה בדיון. אתה כל הזמן משתמש בכוח בצורה לא מידתית, לא הגונה.
טלי גוטליב (הליכוד)
כוח זה משטרה. אל תדברו אליו ככה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
זה מה שאתה עושה כל הזמן. אתה עושה את זה כל הזמן, מתחילת הדיונים. זה מה שאתה עושה.
טלי גוטליב (הליכוד)
תשמרו על כבוד היושב-ראש.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
היושב-ראש לא שומר על כבודו.
קריאות
- - -
טלי גוטליב (הליכוד)
איך אתם מעיזים לומר שהוא משתמש בכוח?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
ודאי שכן.
דבי ביטון (יש עתיד)
אני לא מבינה, התפקיד שלך כאן עכשיו להיות סנגורית שלו? מה זה הדבר הזה?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
הוא מנצל את זכותו לרעה. ודאי שכן.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת דבי ביטון, חברת הכנסת טלי גוטליב, חבר הכנסת יואב סגלוביץ', בחיים שלי לא חשבתי שלשאול שאלה כדי לדעת האם חקיקה שהוועדה אמורה לדון, לשאול בטון רגוע, שאלה פשוטה - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
שמעת את עצמך?
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
קח את ההקלטה, תעשה הפסקה ותקשיב לעצמך.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת סגלוביץ', אני קורא אותך לסדר פעם שנייה.
גור בליי
אדוני היושב-ראש - - -
היו"ר שמחה רוטמן
לא חשבתי שמדובר בפעולה אלימה, אבל כנראה ששאלות הן פעולה אלימה בעולם יש עתיד.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
שאלות שיש להן תשובה שאתה רוצה לקבל.
היו"ר שמחה רוטמן
אני בהחלט מבין שבמפלגה דיקטטורית, השאלות - - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
שאלות שיש להן תשובה שאתה רוצה לקבל.
דבי ביטון (יש עתיד)
מישהו ביקש לשמור על הכבוד שלך, תשמור על הכבוד שלנו.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
חבר הכנסת רוטמן, אני אגיד לך רק משהו אחד. עודף שימוש בכוח - - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת סגלוביץ', אתה לא תגיד לי כלום, אתה בקריאה השנייה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
עודף שימוש בכוח - -
דבי ביטון (יש עתיד)
זה שאתה יושב-ראש, לא מותר לך להגיד מה שאתה רוצה.
היו"ר שמחה רוטמן
זה כבר פעם שלישית.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
- - בסוף גורם לאנשים לעשות טעויות - -
היו"ר שמחה רוטמן
בבקשה תצא.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
- - וזה מה שאתה עושה בעוצמה, וחבל שכך - -
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
- - עדיין יהיה לך זמן להקשיב לעצמך ולראות האם אתה כל כך מתון כמו שאתה חושב על עצמך.
טלי גוטליב (הליכוד)
אתה בקריאה שלישית, נו. תודה.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. תצא בבקשה.

(חבר הכנסת יואב סגלוביץ' יוצא מחדר הוועדה)
משה סעדה (הליכוד)
זה אחרי שדיברנו שהיום ננהל שיח, ושיח רגוע.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתם לא שומעים - - -
דבי ביטון (יש עתיד)
איזה התרפסות. איזה כבוד.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
די עם ההצגה.
טלי גוטליב (הליכוד)
איזה הצגה? ההצגה היא שלכם. מה הדברים ברפורמה, אין לכם מושג, קושרים את הכול מהכול ועוד מבזים את היושב-ראש.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת טלי גוטליב.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
יועץ משפטי אומר את דברו, והוא מכריח אותו להגיד ההפך.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביאי, אני קורא אותך לסדר פעם שנייה.
עמית הלוי (הליכוד)
אני שואל שוב. דבר אחד, האם אתה מגדיר שאין מניעה? לא שלא אמרת שיש מניעה, אתה אומר, הכנסת לא מנועה.
גור בליי
אני לא מדבר במושגים של מניעה. אדוני היושב-ראש וחבר הכנסת הלוי - - -
עמית הלוי (הליכוד)
זו הייתה השאלה.
גור בליי
לא. הייעוץ המשפטי - - -
עמית הלוי (הליכוד)
אני אשמח שתתייחס רק - - -
היו"ר שמחה רוטמן
כי למשל לגבי 70, אני כן דיברתי במונחים של מניעה.
גור בליי
אבל אני לא מדבר - - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אבל מי שואל אותך? הם רוצים תשובה אחרת.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביבאי אני קורא אותך לסדר פעם שלישית. תודה. תצאי.
גור בליי
אני רוצה לחדד אולי משהו לגבי אופי עבודתו של הייעוץ המשפטי לכנסת. הייעוץ המשפטי לכנסת לא מדבר במושגים של כן מניעה. התפקיד שלנו כייעוץ משפטי לכנסת הוא להציף שאלות לדיון, דברים שאנחנו רואים בהם קשיים, דברים שאנחנו חושבים שהם ראויים להתייחסות - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
זה נגמר. מעכשיו תגיד רק מה שרוצים לשמוע.
היו"ר שמחה רוטמן
אורנה, את אמורה לצאת. את עדיין מדברת במיקרופון? אני לא מבין.

(חברת הכנסת אורנה ברביבאי יוצאת מחדר הוועדה)
גור בליי
- - זו התייחסותנו, וזו גם ההתייחסות כאן. השאלה הזאת היא לא במגרש שלנו.
עמית הלוי (הליכוד)
הבנתי. מה אתה אומר על זה שאנחנו ככנסת – הרי כאן, בכל התיקונים האלה, הרי מגיבים למשהו שנעשה בתחולה מידית ונעשה על ידי הרשות השופטת - - -
היו"ר שמחה רוטמן
תחולה רטרואקטיבית.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוועדה למינוי שופטים?
עמית הלוי (הליכוד)
אנחנו בסך הכול בעמדת - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
למה אתם לא מדייקים?
עמית הלוי (הליכוד)
אנחנו רוצים להחזיר את ישראל - - -
היו"ר שמחה רוטמן
כאשר בית המשפט, לצורך העניין בסוגיית סבירות, אני מניח שאליה מתכוון - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
מה זה קשור לוועדה למינוי שופטים?
עמית הלוי (הליכוד)
גם זה, גם בביטול דיון בחוקי-יסוד שקרה בשנה שעברה. בשני הסעיפים הללו אנחנו הרי מתגוננים בשם הציבור על זכותו של הציבור.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הם פסקו בחוקי-יסוד?
עמית הלוי (הליכוד)
במצבים האלה לדעתי סוגיית התחולה ההתייחסות שונה. כלומר, אם אני בא עם משהו פוזיטיבי פה, אתה אומר: בואו נחיל בעתיד. אני הרי פה מגן על מה שתמיד היה. בא אהרן ברק והחליט שסבירות זה עניין עצמאי, שהוא מחליף בשיקול דעתו את שיקול הדעת של רשויות אחרות, אנחנו אומרים לו "לא". אתה רוצה אמת מידה, כולל פסק הדין ההוא בבריטניה, הכול בגבולות מסוימים. אנחנו מגיבים לפעולה של הרשות השופטת, ולכן התחולה חייבת להיות מידית.
היו"ר שמחה רוטמן
זה חלק מהטיעון.
גור בליי
יש פה שורה של תיקונים, חלקם משנים מציאות שהתפתחה בעשורים האחרונים, חלקם משנים הסדרים שקיימים 70 שנה, כמו הוועדה לבחירת שופטים. בסופו של דבר אנחנו חושבים שבכל הסדר משטרי, ובוודאי בהסדר משטרי שמחזק את הכוח הקואליציוני בצורה משמעותית, מוצע לשקול - - -
היו"ר שמחה רוטמן
האם הצעת חוק-יסוד: השפיטה (תיקון – חיזוק הפרדת רשויות) מחזקת את הכוח הקואליציוני בצורה משמעותית?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
בוודאי. זה נוגע לשאלה שאני שואל ולא קיבלתי מענה.
היו"ר שמחה רוטמן
לעומת האופוזיציה, לא לעומת הרשות השופטת.
גור בליי
היא נותנת לקואליציה יותר כוח.
היו"ר שמחה רוטמן
לעומת האופוזיציה?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
בוודאי. זאת השאלה שלי.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת כסיף, שמתי לב שזאת השאלה שלך, ולכן אני מחדד, כי זו השאלה שלך.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
תודה רבה. תחדד. אני מסכים איתך שבבית הזה חסרים מחודדים, אז תחדד.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת כסיף, זו השאלה שלך.
טלי גוטליב (הליכוד)
- - - של התומך טרור, הוא ילמד אותנו מה זה מחודד ומה זה לא מחודד.
היו"ר שמחה רוטמן
כדי שהוא יענה לשאלה שלך, הפניתי את השאלה.
טלי גוטליב (הליכוד)
תומך טרור, אתה תלמד אותי מה זה מחודד?
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת טלי גוטליב.
טלי גוטליב (הליכוד)
לך תחדד את החפץ כשאתה מרביץ לשוטר ומשקר ששוטר הרביץ לך.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת גוטליב.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוצאת שני חברי אופוזיציה - - -
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אותך אי-אפשר לחדד זה בטוח, זה מקרה אבוד.
טלי גוטליב (הליכוד)
אין בעיה, מקרה אבוד. תקרא לי מה שבא לך, זה לא נוגע בי אפילו לא בקצת.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת קארין אלהרר.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוצאת שני חברי אופוזיציה.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת קארין אלהרר, את האחרונה שיכולה להתלונן פה על איפה ואיפה בקריאות לסדר.
קארין אלהרר (יש עתיד)
סליחה? להזכירך כבר הוצאת אותי.
היו"ר שמחה רוטמן
נכון. אני שואל האם מדובר בחיזוק הקואליציה. אתה מכריח אותי להתייחס - - -
גור בליי
יש איזה שלב שהחקירה הנגדית מסתיימת?
היו"ר שמחה רוטמן
לא. א', שאלת אותי כמה וכמה שאלות.
עמית הלוי (הליכוד)
עו"ד בליי, זה נשמע שאתה מתייחס בעיקר – בכל שאר הסעיפים של הרפורמה, אתה דווקא לא חושב שצריכה להיות תחולה עתידית, ורק בסעיף של הוועדה למינוי שופטים, רק כדי לחדד את דעתך, להבין את דעתך - - -
גור בליי
לא. זה לא מה שאמרתי.
עמית הלוי (הליכוד)
אתה אומר רק בסעיף הזה. כל השאר בגלל המצבור.
היו"ר שמחה רוטמן
רק רגע.
גור בליי
אמרתי את הדברים בצורה ברורה. אני חושב שעם כל הכבוד, יש גבול גם לחקירה הנגדית של היועץ המשפטי לוועדה.
משה סעדה (הליכוד)
אתה חייב לעגן את הדברים שלך.
גור בליי
עגנתי את הדברים שלי בצורה מאוד ברורה. אמרתי את עמדתי, אני חושב יותר מפעם אחת.
משה סעדה (הליכוד)
היא לא ברורה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
היא ברורה למי שרוצה לברר אותה.
היו"ר שמחה רוטמן
א', אני חושב כעניין שבעובדה ודאי לציבור הרחב. חלק מהסיבה שאנחנו מנהלים פה דיון זה לא רק לאנשים שיושבים כאן בחדר. כעניין שבעובדה ואני חושב שכל מי שיקרא את כותרות העיתונים, יודע שעמדתך לא הייתה ברורה, כפי שאתה אומר אותה כאן בחדר.
גור בליי
היא ברורה. זה שאנשים הוציאו מהקשרם דברים - - -
היו"ר שמחה רוטמן
רק רגע. הרי בסופו של דבר אנחנו אחראים למילים שאנחנו אומרים. לא רק למה שאנחנו חושבים, אלא לאיך שהם מתפרשים.
גור בליי
אם אני כותב "נציע", אדוני היושב-ראש, אני לא אחראי למי שלוקח את ה"נציע" לכיוונים אחרים.
היו"ר שמחה רוטמן
אדוני היועץ המשפטי - - -
משה סעדה (הליכוד)
אתה מציע כיועץ.
היו"ר שמחה רוטמן
בדיוק.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אז כמה הוא יציע?
משה סעדה (הליכוד)
נכון, אבל יש לזה משקל.
היו"ר שמחה רוטמן
אני גם אגיד יותר מזה. עצם הטענה שנאמרת כל הזמן, ומשתמשים בביטוי קואליציה, קואליציה, קואליציה, בוודאי כאשר עוסקים בהשוואה בין-לאומית, מאחר שבארצות-הברית לצורך העניין עכשיו הנשיא והסנאט, שזאת דוגמה שאתה התייחסת אליה, הם מאותה מפלגה, הרוב בסנאט והנשיא הם באותה מפלגה - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
זה לא תמיד המצב.
גור בליי
זה לא אוטומטית כך. למעשה חצי מהשנים זה לא ככה.
היו"ר שמחה רוטמן
אתה צודק לחלוטין, זה לא אוטומטית ככה. הטענה כאילו לקואליציה או לממשלה יש שליטה מוחלטת בכנסת, גם ברוב השנים לא כך. יותר מזה, יש הרבה יותר דוגמאות בישראל למצב של קואליציה או ממשלה שלא שולטת בכנסת מאשר דוגמאות של ממשלה או קואליציה שכן שולטות בכנסת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני חולקת עליך.
היו"ר שמחה רוטמן
אם את חולקת עליי, מצוין. אני באמת מבקש, אני משתדל לא לנצל הרבה את זכות היושב-ראש כדי לדבר הרבה ברצף, אני יכול ארבע דקות בלי הפרעה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
אחרי זה תיתן גם לי ארבע דקות?
היו"ר שמחה רוטמן
אני אתן לכולם, אבל ארבע דקות.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
גם אני מבקש.
היו"ר שמחה רוטמן
אין שום בעיה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
בלי הפרעות.
היו"ר שמחה רוטמן
אין שום בעיה, אבל לאחר היועצת המשפטית לממשלה. במענה לשאלתך, ואמרת שאני אומר לא נכון, אז רק כדי להפריך את זה, אפילו פחות מארבע דקות אני אשתדל.

20 השנה האחרונות זה מדגם מספיק טוב? בואו נקווה ש-20 השנה האחרונות זה מדגם מספיק טוב. נזוז אחורה, אנחנו ב-2023, בואו נזוז ל-2003. לפני זה גם הייתה בחירה ישירה וזה מקלקל לנו את המדגם, נצטרך לחזור כבר לשנות ה-90. מ-2003 עד 2006 הממשלה מה זה שולטת בכנסת ובקואליציה, מפטרים שרים כדי להשיג רוב בהצבעה, לא מצליחים, מביאים את ההתנתקות, מחליפים את ההרכב הקואליציוני, המורדים, אפילו בתוך המפלגה שלו הוא לא שלט, שרון, היה צריך להחליף את ההרכבים. 2003 עד 2006 להגיד שהממשלה שלטה בקואליציה, אמירה לא משהו.

בואו נמשיך הלאה. 2006 עד 2009, ממשלת אולמרט. מה שקרה, גדעון סער כינה את הממשלה הזאת "ממשלה של ימי שני". למה הוא כינה אותה "ממשלה של ימי שני"? כי ביום שני הם מנצחים בהצבעות, בימי רביעי הם מפסידים בהצבעות. עברו אז חוקים פרטיים על אפה ועל חמתה של הממשלה בכמויות שהיו צריכים דליים אחר כך בחוקי הסדרים כדי לנטרל את החקיקה הפרטית חסרת השליטה שעברה. לא הייתה שליטה, אגב ראש הממשלה גם מסיים את כהונתו עם 3% תמיכה וכל הרפורמות המשפטיות שפרידמן ניסה לעשות באותו זמן לא מתממשות מרוב שליטת הקואליציה בממשלה.

בואו נעבור הלאה. סיימנו את 2006 עד 2009. נתחיל מ-2009 עד 2013. 2009 ועד 2013 יש לנו ממשלה, נכנסים ויוצאים אנשים מהקואליציה, מהאופוזיציה, עוקפים את מפלגת קדימה שנמצאת באמצע, המפלגה הגדולה איננה מפלגה ששולטת, יש את העבודה. בואו נמשיך הלאה. גם מאוד מאוד קשה שמ-2009 ועד 2013. זה המצב.

2013 עד 2015, ברית האחים המפורסמת, ראש הממשלה אפילו את חוק ישראל היום לא מצליח לעצור. הממשלה נופלת אחרי שנה וחצי, כמעט שנתיים. למה? כי אין שליטה של הממשלה בקואליציה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
- - - ישראל היום.
היו"ר שמחה רוטמן
ואז יש לנו ממשלה יציבה מאוד, מ-2015 עד 2019 עם שליטה ללא מצרים של הקואליציה באופוזיציה ובכנסת, ולכן ההסכם הקואליציוני של 2015 שקובע פסקת התגברות ב-61 לעולם לא ממומש, כי מטילים עליו וטו בתוך האופוזיציה, וכדי שיהיה עוד יותר כיף, הממשלה נופלת לפני זמנה. למה היא נופלת לפני זמנה? כי היא לא מגיעה להסכמה על חוק הגיוס, ולכן גוררת אותנו.

וכל הממשלות שהיו מאז מ-2019 עד היום, כולן הדגימו שליטה ללא מצרים של הקואליציה בכנסת. הראו מה זה יציבות שלטונית. הממשלה במדינת ישראל היא כל כך חזקה וכל כך דורסנית, עד שהיא לא מצליחה להעביר דבר בכנסת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
דבר אחד שכחת.
היו"ר שמחה רוטמן
בחרתי מדגם קטן ומייצג של 20 השנים האחרונות. אני בטוח שאפשר לקחת את זה קצת יותר רחוק.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הכול היה על פי רצון ראש הממשלה.
היו"ר שמחה רוטמן
סיימתי את הארבע דקות שלי, לדעתי נשארה לי עוד חצי דקה לטובת בזבוזים, ואני לא אנצל אותה. תודה רבה לכל מי שטען שבמדינת ישראל הקואליציה שולטת. ואני חייב לומר, אדוני, גם היועץ המשפטי וגם כל מי שטען את זה מהאופוזיציה ואולי ממקומות אחרים, במדינת ישראל הקואליציה היא דבר שברירי, מסיבה אחת ויחידה. בניגוד לרוב המדינות המוזכרות, בכל הסקירות שראינו - -
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אפשר לחלוק עליך רגע?
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא. הוא לא מסכים.
היו"ר שמחה רוטמן
- - אנחנו במשטר קואליציוני. צריך לגבש הסכמות בין מפלגות, כשהפערים בתוך הקואליציה, אפילו הקואליציה הזאת שיש טוענים שהיא הומוגנית, הפערים האידיאולוגיים בין חברי הקואליציה הם כל כך גדולים, שהם לא מכילים. אפילו בין הרפובליקנים והדמוקרטים בארצות-הברית אין כל כך פערים כמו שיש בתוך הקואליציה הקטנה שלנו.
קארין אלהרר (יש עתיד)
לא הבנתי. אתם לא ימין-מלא-מלא הומוגני?
היו"ר שמחה רוטמן
לכן להגיד שבמדינת ישראל הקואליציה שולטת בממשלה, או הממשלה שולטת בכנסת, זה פשוט פייק. זה לא אמירה מקצועית.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני רוצה לחלוק עליך. אתה אומר פה דברים לא נכונים, ואני רוצה לחלוק עליך.
היו"ר שמחה רוטמן
מצוין שאתה חולק עליי. אתה יודע מה יפה בזה שאתה חולק עליי?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
שאתה תיתן לי.
היו"ר שמחה רוטמן
אני גם אתן לך, אבל מה שיפה בזה שאתה חולק עליי, זה שאני מהקואליציה ואתה מהאופוזיציה. המחלוקת בינינו על איך רואים את המערכת הפוליטית היא מחלוקת פוליטית לגיטימית. הייעוץ המשפטי לא צריך להיכנס אליה לדעתי, וזו הנקודה. המחלוקת בינינו היא מצוינת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אתה מעוות את מה שהייעוץ המשפטי עשה.
היו"ר שמחה רוטמן
לא אמרתי שהוא עשה את זה, רק אמרתי שלא כדאי - - -
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מה תגיד לו? לחזור בו?
היו"ר שמחה רוטמן
אני רק אומר שההסתכלות כאילו הקואליציה במדינת ישראל, ובכלל ההסתכלות על הקואליציה כהומוגנית, בוודאי בהשוואה בין-לאומית, הדוגמאות שראינו בכל המשטרים הפרלמנטריים שהוצגו לנו פה, כמעט כולם, ועשיתי איזה רשימה, המנגנונים המאזנים, חלקם קיימים בהחלטות ממשלה, חלקם קיימים בנהלים לא מוסדרים, חלקם מוסדרים, כמו שאמרת, אדוני היועץ המשפטי, בתרבות פוליטית, ותרבות פוליטית היא עניין שאני חושב שאפשר להתייחס אליו ולהסתכל עליו, אני חושב שקשה מאוד לייצר לגביו אמירה. מה התרבות הפוליטית במדינת ישראל תעשה? אתה יודע? אני לא יודע? אבל אתה יודע מה ההסדר יעשה לתרבות הפוליטית?
קארין אלהרר (יש עתיד)
איפה אתה חי? בלפלנד?
היו"ר שמחה רוטמן
אגב לפנלנד זו דוגמה מאוד טובה, היא הובאה בסקירה המשווה, ששם מינוי שופט בניגוד להחלטה של הוועדה הממליצה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
זה מה שאתה רוצה?
היו"ר שמחה רוטמן
לפחות שם יהיה זוהר צפוני, מה שכאן אין.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. ד"ר גיא לוריא, רצית שאלה קצרה?
גיא לוריא
לגבי ההקשר של הדיון ההשוואתי, האם ההתייחסות שלך הייתה גם לגבי הערכאות הדיוניות? אני חושב שגם - - - של היועץ המשפטי של הוועדה, נראה לי שההקשר הוא - - -
היו"ר שמחה רוטמן
שהפער בין הערכאה העליונה או הערכאה החוקתית - - -
גיא לוריא
נראה לי שההתייחסות גם של הממ"מ וגם בסקירה התייחסה בעיקר לערכאות העליונות. אני לא בטוח שזה נכון.
היו"ר שמחה רוטמן
נכון. זה אחד הנושאים לדיון, שדיברנו עליו גם בפעמים הקודמות, וזה גם מופיע לדעתי במסמך הסקירה של הייעוץ המשפטי.
גיא לוריא
חשוב להבהיר שכרגע כל הדיון עוסק רק לגבי הערכאה העליונה.
היו"ר שמחה רוטמן
ההשוואה הבין-לאומית שהוצגה פה הייתה לגבי הערכאה העליונה, למרות שגם נאמר שם, לפחות בחלק מהמדינות, דוגמת ארצות-הברית, גם על הערכאות שמתחת. בהחלט שם הוא התמקד, אתה צודק.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה נותן להתייחס?
היו"ר שמחה רוטמן
כמו שאמרתי. לא השתנתה תוכנית הדיון. אחרי הייעוץ המשפטי לממשלה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
חבל, אני אאבד את הקשב.
היו"ר שמחה רוטמן
אז תרשמי. עו"ד אביטל סומפולינסקי, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, בבקשה.
אביטל סומפולינסקי
תודה רבה. לפני קצת פחות מחודש פנה שר המשפטים ליועצת המשפטית לממשלה וביקש ממנה התייחסות לתזכיר ממשלתי שהוא מבקש לקדם. בעבודה מאומצת חקרנו את הנושא לעומק. יש הרבה מאד כתיבה בנושא בתקופה האחרונה ולאורך השנים. ניסינו להקיף את עיקר החומר הנוגע לעניין, כולל כמובן המשפט ההשוואתי, והתוצר של עבודתנו הוגש לשר המשפטים ועותק ממנו נשלח גם לוועדה. אנחנו כמובן ממשיכים ללמוד ולדייק את עצמנו, ונמשיך את הבחינה של הדברים תוך כדי תנועה.

הבחינה הכוללת של ההסדרים התייחסה קודם כל לתכלית המוצהרת של הרפורמה – לשפר את האיזון בין הרשויות. זו כמובן תכלית ראויה, ויש חסר משמעותי בחוקי היסוד להסדרת הממשק בין הרשויות. אך בסופו של דבר כאשר בוחנים את פרטי ההסדר, גם ההצעה של יושב-ראש הוועדה וגם בטיוטת התזכיר, התוצאה אינה משיגה מערכת יחסים מאוזנת, אלא הסרת בלמים ואיזונים מהכנסת והממשלה, בלי שום יצירת אלטרנטיבה משטרית מאזנת. ההסדר מביא לכך שלבית המשפט לא יהיה תפקיד של ממש בבלימת קבלת החלטות בממשלה ובכנסת, שיפגעו בעקרונות בסיסיים ביותר, לא בית משפט אך גם לא שום גוף אחר.

הרוב שנדרש בבית משפט לפי ההצעות לפסילת חוקים הוא חריג בכל קנה מידה. וגם במקרים שבהם תהיה הסכמה רחבה בבית המשפט לפסילת החוק, שניתן להניח שיהיה מדובר במקרים שבהם הפגיעה בזכויות תהיה קשה ומופרזת, אזי ניתן יהיה להתגבר יחסית בקלות על פסק הדין באמצעות הצבעת רוב חברי הכנסת.
משה סעדה (הליכוד)
ברוב של 61.
אביטל סומפולינסקי
זה רוב חברי הכנסת.
משה סעדה (הליכוד)
- - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
זה רוב חברי הכנסת.
היו"ר שמחה רוטמן
נא לתת לנציגת היועצת המשפטית לממשלה.
משה סעדה (הליכוד)
תזכרי כמה מערכות בחירות היו עכשיו - - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת סעדה, אני קורא אותך לסדר.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אותנו הוצאת על פחות.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת קארין אלהרר.
אביטל סומפולינסקי
ההצעה דרך אגב - - -
משה סעדה (הליכוד)
תגידי, את לא מתביישת?
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת סעדה, אתה מגיב להערת ביניים להערת ביניים שלך? נו באמת.
אביטל סומפולינסקי
ההצעה של יושב-ראש הוועדה דרך אגב כוללת רוב רגיל ולא רוב של 61.
היו"ר שמחה רוטמן
על מה מדובר?
אביטל סומפולינסקי
פסקת התגברות.
משה סעדה (הליכוד)
אתה לא מדבר על 61?
היו"ר שמחה רוטמן
את לא מתייחסת עכשיו לנוסח שמונח על שולחן הוועדה.
אביטל סומפולינסקי
אני טועה שבנוסח של פסקת ההתגברות - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אני שואל, האם את מתייחסת עכשיו לנוסח שמונח על שולחן הוועדה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
היא מדברת על 61.
היו"ר שמחה רוטמן
בנוסח שמונח על שולחן הוועדה יש 61.
אביטל סומפולינסקי
בסדר, אז רוב חברי הכנסת.

וזאת עוד בלי להיכנס לכך שמוצע על-ידי הוועדה שהדבר יהיה אפשרי כבר מראש, עוד בטרם מתן פסק דין.

(היו"ר משה סעדה, 11:17)

ואם לא רוצים לפעול בכלל במסלול של ההתגברות, אז אפשר להכתיר את ההסדר בתור חוק יסוד, ואז הכנסת, וממילא גם הממשלה ששולטת בה, יהיו פטורות מכל עול של ביקורת שיפוטית.

ומעל הכול מרחף גם ההסדר שמבקש לאפשר לממשלה ולקואליציה לשלוט על הליך בחירת השופטים בכל הערכאות, אשר יביא לפוליטיזציה של מערכת המשפט ולפגיעה קשה בעצמאות שלה ובאמון הציבור בה.

כל זאת עוד מבלי שנדרשנו להצעה לצמצם את הביקורת השיפוטית על המינהל, באמצעות ביטול עילת הסבירות, שזו סוגיה כבדת משקל שתביא גם היא להסרת בלם משמעותי ביותר על החלטות הרשויות.
היו"ר משה סעדה
לא התייחסת ללשכת עורכי הדין והמקצועיות שלהם.
אביטל סומפולינסקי
אני אתייחס לזה בהמשך.

במבנה משטרי שכזה הבעיה לא תהיה מה יקרה אם הכנסת תחוקק יום אחד חוק קצה מופרך של להרוג את הג'ינג'ים או כל דוגמת קצה אחרת. אנחנו מדברים על החלטות וחוקים הרבה יותר שגרתיים, אשר יבקשו לבטא מדיניות ממשלה מסוימת, ושהדרך להגשים אותה היא באמצעות פגיעה משמעותית בזכויות הפרט. זו דילמה יום-יומית שהממשלה והכנסת עומדות בה.

הביקורת השיפוטית על הרשויות מבטיחה שהמדיניות הזו מלכתחילה מקודמת באופן מידתי, ועכשיו מסירים את המגבלה הזאת. ולכן, ההסדר הזה יביא בהכרח למבנה משטרי שלא תהיה בו הגנה אפקטיבית לזכויות אזרח, לשלטון הוגן, לשלטון החוק, ולמינהל תקין.

אפשר להעלות על הדעת הסדרה חוקית, למשל ההסדרה של הקורונה, בלי ביקורת שיפוטית או בלי הידיעה שתהיה ביקורת שיפוטית? שהממשלה תוכל לעשות ככל העולה על רוחה בלי ביקורת שיפוטית אפקטיבית של הכנסת?

חשוב לציין, שיש מגוון של מודלים משטריים שונים של איזונים ובלמים במדינות דמוקרטיות, והדיון בשאלה מה המודל שנכון לאמץ בישראל הוא דיון שחשוב מאוד לקיים אותו, והוא אכן לא רק דיון משפטי. המודלים בעולם בנויים על בלמים ואיזונים שונים, ואין משוואה אחת נכונה ומדויקת בעניין הזה. המדינות הדמוקרטיות פיתחו מנגנוני איזון שונים – ביזור כוח בין גופים ייצוגיים – כמו שני בתי פרלמנט אשר באחד מהם אין לממשלה רוב מובנה כך שהחקיקה אינה נשלטת באופן מוחלט על-ידי הממשלה, או משטר נשיאותי שבו לנשיא יש וטו על חקיקה, ביזור כוח בין ממשל פדרלי לממשל אזורי או מדינתי, חוקה נוקשה, מגילת זכויות אדם מפורטת, כללי משחק ברורים – כל אלה הם המנגנונים אשר יוצרים בלמים ואיזונים הדדיים בין הרשויות, מונעים שימוש לרעה בכוח שלטוני, ובתוכם משתלב בית המשפט. מרבית האיזונים הללו לא קיימים בישראל. אי-אפשר להסתפק בטענת קואליציה ברוב של 61 או, הינה יש לנו בחירות בכל ארבע שנים, כדי לייצר מערכת של בלמים ואיזונים.

(היו"ר שמחה רוטמן, 11:19)

במשטר דמוקרטי, לבית המשפט תפקיד כבלם על הרשות המבצעת והמחוקקת. מקומו ותפקידו המדויק משתנה במידת מה ממדינה למדינה, בהתאם לתרבות הפוליטית שלה ובהתאם למכלול הבלמים והאיזונים שיש בה, אבל בכל מדינה דמוקרטית יש מקום מרכזי לבית המשפט, שכרגע מבקשים לבטל אותו כמעט כליל.

בסופו של דבר ישראל היא משטר פרלמנטרי מסוים. כמובן אפשר להעלות על הדעת את השאלה האם הוא מתאים או שיש לשנותו, אבל כרגע להבנתי הרפורמה לא כוללת שינוי של המשטר הפרלמנטרי בישראל, אלא אם כן אני טועה, אבל להבנתי - - -
גלעד קריב (העבודה)
זה שלב ג' של התוכנית. זה מעבר למשטר מלוכני זה בשלב ג'.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת גלעד קריב, אל תגלה.
גלעד קריב (העבודה)
בוקר טוב, חבר הכנסת רוטמן. שבוע טוב.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה לא מלוכה, זה חונטה. זה לא אותו דבר.
היו"ר שמחה רוטמן
קראתי אגב מאמר שהתוכנית שלי היא להפוך את עצמי לסולטן טורקי. לא חשבתי על זה עד היום, אבל אני בהחלט אשקול, אולי פה עם חברי הוועדה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
תשאל את ארדואן. הוא יכול לתת לך כמה המלצות טובות.
היו"ר שמחה רוטמן
אנחנו נמצאים במציאות שבה כל הזיה מקבלת כותרת ראשית.
משה טור פז (יש עתיד)
סולטן אולי לא, אבל בזאר טורקי אתה בהחלט מנהל.
קארין אלהרר (יש עתיד)
כל הזיה נהיית חקיקה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
כל הזיה מקבלת תיק בממשלה.
אביטל סומפולינסקי
ולכן, סוגיית הבלמים והאיזונים חייבת לקחת בראש ובראשונה את המבנה הפרלמנטרי בישראל, את החולשה המובנית של הכנסת אל מול הממשלה, את הקלות היחסית שבה בישראל אפשר להוביל חקיקה בכלל, וחקיקה ממשלתית בפרט. מתוך נקודת מוצא זו, צריך לבנות את המארג השלם שיבטיח את האיזון הכולל ולהכריע איפה מקומו של בית המשפט במארג הזה.

כמדינה דמוקרטית, וישראל היא אכן מדינה דמוקרטית, המודל שייבחר צריך להיבחן לאור היכולת שלו לשמור על המאפיינים הגרעיניים של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ובין היתר להבטיח הגנה על זכויות הפרט. המודל המוצע מקדש עקרון מאוד מאוד חשוב במשטר דמוקרטי, שהוא עקרון הרוב, אך הוא לא עקרון בלעדי, והוא יותיר את המדינה כמדינה דמוקרטית חלשה ביותר.

יבואו ישאלו – קודם גם חבר הכנסת עמית הלוי שאל את זה – אבל אנחנו בסך הכול מחזירים את הגלגל אחורה לשנות התשעים. מה לא היינו מדינה דמוקרטית בשנות התשעים? ועוד עלתה הטענה, הבעיה האמיתית היא שבית המשפט נמצא עכשיו במקום שיש לו כוח בלתי מוגבל ללא הסמכה מפורשת בחוק. אז צריך לומר את האמת, הצעת החוק הזו לא מחזירה את המצב למה שהיה בשנות התשעים, ואפילו לא למצב שהיה בעשורים הראשונים של המדינה. היא יוצרת משהו חדש, שלא היה פה מעולם, וגם לא מוכר לנו ממדינות אחרות בעולם.

קודם כל, חלק מההסדרים לא מבקשים להחזיר אותנו לשנות התשעים. כך הוא הדבר בנוגע לעילת הסבירות משנות השמונים, וכך הוא הדבר גם בנוגע לוועדה לבחירת שופטים שהיא בכלל הסדר שנקבע בשנות החמישים על ידי הכנסת עצמה.

אשר לביקורת השיפוטית החוקתית, גם הכוח הבלתי מוגבל של הכנסת בחקיקה לא יכול להתעלם מכך שחלפו עשרות שנים מאז פסק הדין בעניין בנק המזרחי, שהכריז על הסמכות של בית המשפט לבטל חוקים.

אי-אפשר להתעלם באופן מלאכותי מההתפתחויות של העשורים האחרונים.
משה סעדה (הליכוד)
מאיזה מסכות?
גלעד קריב (העבודה)
מסעיף 8 בחוקי היסוד.
היו"ר שמחה רוטמן
שנייה.
אביטל סומפולינסקי
אני אתייחס גם לשאלה הזאת.

מדינות דמוקרטיות התפתחו לאורך השנים ופיתחו מסורות של עצמאות שיפוטית ומנגנוני ביקורת שיפוטית חוקתית, עיצבו מגילות זכויות אדם וחיזקו את מקומו של בית המשפט כמגן החוקה.
היו"ר שמחה רוטמן
עו"ד סמפולינסקי, אני חייב לעצור אותך, מסיבה מאוד פשוטה - - -
קריאה
היא אומרת דברים נכונים מאוד.
היו"ר שמחה רוטמן
דברים מאוד מאוד מעניינים. אני מנסה להבין. יש פה לדברים לא סבטקסט, יש פה טקסט לדברים שאת אומרת. לצורך העניין שיפוט מסוים, האם השינוי שחל ב-30 השנים האחרונות הוא טוב או לא טוב.

הרי ברור שאם את מציגה את השינוי הזה, ואת אומרת שאי-אפשר להתעלם ממנו. ברור שאי-אפשר להתעלם. אם היה צריך להתעלם ממנו, החוק לא היה מגיע. החוק מגיע כי אנחנו לא מתעלמים ממנו, אבל יש פה סבטקסט שאני מנסה שתבהירי לי אותו. האם השינוי הזה טוב, לא טוב, או שאתם לא מביעים עמדה לגביו? אם אתם לא מביעים עמדה לגביו, זה משהו אחד. אם אתם חושבים שהוא טוב או לא טוב, נשאלת השאלה, על בסיס מה?
קארין אלהרר (יש עתיד)
חשבתי שהם צריכים רק לייעץ.
היו"ר שמחה רוטמן
זה מה שאני שואל. בדיוק זאת שאלתי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אני רק רוצה להבין. אתה רוצה שהם יביעו עמדה?
היו"ר שמחה רוטמן
אני שואל מה היא אומרת. זו הייתה שאלת הבהרה.
משה טור פז (יש עתיד)
אני מציע לתת לה להשלים את דבריה.
אביטל סומפולינסקי
אני אבקש להשלים את הדברים. גם בטקסט וגם בסבטקסט כשאני מדברת על המגמות שאנחנו רואים בעולם בשנים האחרונות, בהתחשב בעובדה שההסדרים המוצעים גם של יושב-ראש הוועדה וגם של שר המשפטים מבקשים להתבסס על מדינות העולם ועל מגמות במדינות העולם, צריך גם לבחון את המגמות וכיווני המבט של מדינות העולם ב-30 השנים האחרונות, ולא להסתכל רק על שורות תחתונות כאלה ואחרות.

כל אלה הן תופעות שהתחזקו והתעצמו בעשורים האחרונים, כאשר גם מדינת ישראל הציגה את עצמה בעולם כמדינה דמוקרטית שיש בה הגנה אפקטיבית על זכויות האדם, בין היתר משום שיש לה ביקורת שיפוטית חוקתית של ממש.

התפישות החברתיות במהלך השנים האלה ביחס לזכויות הפרט השתנו. ולכן, השאלה היא לא איזו דמוקרטיה מדינת ישראל הייתה בשנות התשעים, במושגים של שנות התשעים. בדיוק כמו שאף אחד לא מעלה על דעתו לבטל את זכות הבחירה לנשים ולהגיד: "מה הבעיה" - - -
משה סעדה (הליכוד)
מה זה קשור?
טלי גוטליב (הליכוד)
מה זה קשור?
משה סעדה (הליכוד)
גם שחרור העבדים, יציאת מצרים.
משה טור פז (יש עתיד)
חברים. חברים, ביקשתם סבלנות. שימו סבלנות.
היו"ר שמחה רוטמן
במחילה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
את השטויות שלכם - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
לפחות את מודה שזה שטויות - - -
משה סעדה (הליכוד)
זה שוב התלהמות, פופוליזם. זה לא חוות דעת.
טלי גוטליב (הליכוד)
לפחות, קארין, את מודה שזה שטויות.
קריאות
- - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
איפה ההסתה? איך היא מסיתה. למה להשתמש במילה מסיתה?
משה סעדה (הליכוד)
היות שהיועמ"שית מדברת על ביטול זכויות נשים - - -
רם בן ברק (יש עתיד)
- - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת רם בן ברק.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
היא מדברת על פרספקטיבה של זמן.
משה סעדה (הליכוד)
זה לא קשור בכלל לשיח שלנו.
היו"ר שמחה רוטמן
איך אורנה ברביבאי חזרה? החזרתי אותך?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
כמה זמן הייתי צריכה להיות בחוץ?
היו"ר שמחה רוטמן
אני החזרתי אותך?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
מה זאת אומרת?
היו"ר שמחה רוטמן
הכלל הוא שאם מוציאים אדם, הוא צריך לקבל רשות מהיושב-ראש בשביל לחזור.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אתה רוצה לסלק אותי לתמיד?
גלעד קריב (העבודה)
הנוהג בכנסת שלא קוצבים זמן אחרי חמש דקות.
היו"ר שמחה רוטמן
אדוני חבר הכנסת גלעד קריב, אני קורא אותך לסדר.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אתה רוצה לסלק אותי לתמיד, רוטמן?
היו"ר שמחה רוטמן
לא. אני רוצה שתתנהגי כמו - - -
גלעד קריב (העבודה)
יש נוהג בבית הזה.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת גלעד קריב, תודה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
יצאתי להפסקה וחזרתי כמו כולם.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביבאי - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
זה לא הנוהג, חמש דקות?
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא מכיר שום נוהג כזה. את רוצה לחזור, הנוהג הוא - - -
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אני אמורה לגשת אליך ולשאול אותך אם מותר לי להיכנס?
היו"ר שמחה רוטמן
את צריכה לבקש את רשות היושב-ראש.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
אז אני מבקשת את רשות היושב-ראש.
היו"ר שמחה רוטמן
אז תבקשי לא כשאת משתלטת על המיקרופון ומפריעה אחרי שחזרת.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
ויתרתי. ויתרתי על התענוג. רוטמן, ההצגה שלך גלויה לכל עין. עזוב אותך. עכשיו כשהיועצת המשפטית אומרת חוות דעת, אז אתם קוראים לזה "הסתה".
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת אורנה ברביבאי. חבר הכנסת יואב סגלוביץ', גם אותך אני לא זוכר שהסכמתי להחזיר.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
תסתמו לנו את הפה. לא יעזור לכם. כולם רואים לכם. כולם. מספיק עם ההצגה הזאת.
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבקש שתצאו.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
רק תגיד לנו ממי אנחנו צריכים לבקש את האישור.
היו"ר שמחה רוטמן
ממני. כן.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
במחילה מכבודו.
רם בן ברק (יש עתיד)
איך אפשר לבקש אישור, הם בחוץ ואתה בפנים. איך הם יבקשו אישור?
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
בוא נעשה אחרת. כשתחליט שכן, תקרא לי, אני בחוץ.
היו"ר שמחה רוטמן
איך שתרצה. תודה.
יואב סגלוביץ' (יש עתיד)
אתה פשוט חוצפן בניגוד לכל התנהלות בכנסת, אבל זה לא חדש. זה פשוט לא חדש.
משה סעדה (הליכוד)
מה זה? מה זה השיח הזה?
היו"ר שמחה רוטמן
תצאו בבקשה.
משה סעדה (הליכוד)
היום דיברנו על שיח מתלהם - - - ויואב סגלוביץ', איש משטרה לשעבר - - -
משה טור פז (יש עתיד)
משה, אתה לפני רגע קטעת דוברת. על מה אתה מדבר?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לא נותנים פה לנהל דיון.
קריאות
- - -
רם בן ברק (יש עתיד)
- - - חוצפן אחד.
היו"ר שמחה רוטמן
בבקשה, חבר הכסת רם בן ברק, תודה. תצאו בבקשה.
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
חוצפה. פשוט חוצה.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה. תצאו בבקשה. אני חייב לומר שאולי לא הייתי שם לב שחזרת בלי לבקש רשות, אם לא היית תוספת את המיקרופון וצועקת ומפריעה לאנשים לדבר. אולי אז לא הייתי שם לב.
דבי ביטון (יש עתיד)
מה זה? אנחנו בגן?
אורנה ברביבאי (יש עתיד)
מה אתה חושב שנשתוק כשדיברתם על דברי היועצת המשפטית הסתה? על כל דבר תקטעו אותה.
היו"ר שמחה רוטמן
אולי לא הייתי שם לב, לא הייתי מפספס.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
זה רק מחזק מה שאמרתי קודם. אמרתי קודם - - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת - - -

(חברת הכנסת אורנה ברביבאי יוצאת מחדר הוועדה)

(חבר הכנסת יואב סגלוביץ' יוצא מחדר הוועדה)
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני חייב להעיר את זה, אני מבקש שתיתן לי שנייה אחת. לא יכול להיות שככה אתה זורק אנשים.
טלי גוטליב (הליכוד)
לא זורק.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אמרתי קודם שכשמישהו אומר דבר שלא מוצא חן בעיניך, או שאתה מוציא אותו, או שאתה וחבריך פה מאשימים אותם בהטיה, בהסתה. איך אתה מאפשר לדבר כך ליועץ משפטי? למה?
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת עופר כסיף.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
למה?
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת עופר כסיף, קראתי לסדר שלוש פעמים, אני חושב שכאשר חבר כנסת יוצא אחרי שקוראים לו לסדר שלוש פעמים, הנימוס המינימלי מחייב שהוא יבקש רשות לחזור.
דבי ביטון (יש עתיד)
אם היה נוהל - - -
היו"ר שמחה רוטמן
הסתכלתי לצד השני, עד שהם תפסו מיקרופון והתחילו לצעוק, להפריע ליועצת המשפטית לדבר.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
אני מדבר על מה שאמר פה חבר כנסת ליועצת משפטית.
היו"ר שמחה רוטמן
תודה רבה. לא שמעתי - - -
דבי ביטון (יש עתיד)
אם היה נוהל כזה עד היום, למה אתה לא מביא את הנוהל שלך שנדע?
היו"ר שמחה רוטמן
לא שמעתי מרוב צעקות.
קארין אלהרר (יש עתיד)
רוטמן, הם הפריעו לה?
טלי גוטליב (הליכוד)
אמרו שהייעוץ המשפטי מסית. הייעוץ המשפטי גם מסית.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
תפסיקו עם זה. את מסיתה.
טלי גוטליב (הליכוד)
אתה לא תגיד לי להפסיק.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
היועץ המשפטי עושה את העבודה המקצועית שלו, גם כשאני לא מסכים איתו.
טלי גוטליב (הליכוד)
אני לא מקשיבה לתומכי טרור. מספיק שאני צריכה לסבול אותך פה בכנסת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מה זה השטויות האלה?
היו"ר שמחה רוטמן
טלי, את בקריאה שנייה.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
מה זה? איך מדברים ככה לאנשי מקצוע? מה זה? בושה וחרפה.
היו"ר שמחה רוטמן
די.
אביטל סומפולינסקי
הדברים שלי נקטעו.
היו"ר שמחה רוטמן
רק רגע.
דבי ביטון (יש עתיד)
אפשר לדעת מה הנוהל כשיוצאים? זה כבר לא חמש דקות?
היו"ר שמחה רוטמן
זה אף פעם לא היה חמש דקות.
דבי ביטון (יש עתיד)
הם ישבו כאן בכנסת הקודמת.
רם בן ברק (יש עתיד)
אולי לא ישללו מהם את הזכות להצביע, אבל לשרת - - - כנראה יגזלו מהם.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת רם בן ברק, לא. לא. לא. תודה רבה.
דבי ביטון (יש עתיד)
מהקואליציה נכנסים אחרי חמש דקות.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת דבי ביטון, תודה רבה. הנוהל שקבוע גם בתקנון וגם בנוהג שמבקשים רשות בדרך כלל. בדרך כלל אפשר לבקש, ובדרך כלל אם מבקשים גם אחרי חמש דקות אני מכניס. כשמישהו חוזר באופן עצמאי, ואז תופס מיקרופון ומתחיל לצעוק, אני נזכר שהוא לא ביקש בכלל רשות לחזור, איכשהו כך יצא.
רם בן ברק (יש עתיד)
לא היית פה.
אביטל סומפולינסקי
אני יכולה להשלים מילה אחת?
היו"ר שמחה רוטמן
גברתי המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, את יכולה להמשיך את דברייך. אני חושב - - -
משה סעדה (הליכוד)
- - - בעניין זכויות הנשים להצבעה. מה עניין שמיטה להר סיני?
היו"ר שמחה רוטמן
אני חושב שהרבה מאוד מהשיג ושיח הציבורי והפוליטי שמה שלגיטימי שייאמר בהפגנה ומה שלגיטימי שייאמר על ידי חבר אופוזיציה - - -
קארין אלהרר (יש עתיד)
ואו, רוטמן.
היו"ר שמחה רוטמן
חברת הכנסת קארין אלהרר, אני קורא אותך לסדר פעם נוספת. מצטער. פעם שנייה. אני חושב שמה שלגיטימי שייאמר על ידי מפגין או מה שלגיטימי שייאמר על ידי חבר אופוזיציה, אני חושב שכאשר הייעוץ המשפטי לממשלה, שקיבל לידיו הצעת חוק להתייחס אליה היום ומדבר על שלילת זכות הבחירה לנשים, אני חושב שעושה את מלאכתו רמייה, ואני מציע שמי שהכניס את המשפט הזה, יחזור בו.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
לא. לא. הוא עושה את מלאכתו נאמנה - -
קריאות
- - -
רם בן ברק (יש עתיד)
הוא משרת בכל מקום לצה"ל - - -
היו"ר שמחה רוטמן
היא יכולה להמשיך?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
- - כי הוא מזהיר מפני אפשרות.
היו"ר שמחה רוטמן
היא יכולה להמשיך בבקשה?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
היא לא אמרה שזה הולך לקרות, היא אמרה שהסכנה קיימת. חובתה לומר את זה.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת עופר כסיף, תודה רבה. אמרתי את דעתי, תמשיכי להגיד את דעתך איך שאת רוצה.
אביטל סומפולינסקי
אני רוצה להמשיך את המשפט. רק אמרתי "זכות הבחירה לנשים" והייתה התנפלות. המשפט שקטעו אותי, בכלל לא דיבר על מדינת ישראל.

אף אחד לא מעלה על דעתו לבטל את זכות הבחירה לנשים בשוויץ ולהגיד: "מה הבעיה, כך זה היה עד לשנת 1971" - - -
משה סעדה (הליכוד)
את מבינה שאת אומרת את זה בהקשר - - -
אביטל סומפולינסקי
שנייה. שנייה. שנייה.
גלעד קריב (העבודה)
תפסיק כבר.
משה טור פז (יש עתיד)
משה, תן לה לדבר.
קריאות
- - -
רם בן ברק (יש עתיד)
גם דעתך לא מעניינת.
משה טור פז (יש עתיד)
תן לה לדבר.
גלעד קריב (העבודה)
תשב כבר בשקט.
דבי ביטון (יש עתיד)
- - - עם הקריאות האלה.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת גלעד קריב, אני קורא אותך לסדר.
גלעד קריב (העבודה)
אז תקרא אותי לסדר. בסדר גמור. עוד מעט השלישית תגיע. אנחנו כבר לא מתרגשים ממך.
אביטל סומפולינסקי
האם שוויץ לא הייתה דמוקרטית ב-1971? הדברים נאמרו בהקשר שעצם העובדה שאנחנו אומרים שמדינת ישראל הייתה מדינה דמוקרטית בשנות התשעים, זה לא אומר שאוטומטית אנחנו יכולים לבוא ולהחזיר את כל השיטה, או לעצב את השיטה כאילו אנחנו היום בשנות התשעים.

השאלה היא, וזו שאלה נכבדה מאוד שעומדת לפתחה של הכנסת, זה איזו דמוקרטיה נכון לעצב היום, במושגים של היום, לא במושגים של שנות התשעים. זאת השאלה כבדת המשקל שמונחת לפתחה של הכנסת.

גם הטענה כי בית המשפט הוא שפועל בחוסר סמכות כי אף פעם הכנסת לא הסמיכה אותו במפורש לפסול חוקים – גם היא לא יכולה להצדיק את הרפורמה המוצעת. יש מדינות בעולם שבהן הסמכות הוכרה בפסיקה, אבל אין ספק שהאופן שבו הדברים התפתחו במשפט החוקתי בישראל הוא לא שגרתי, בפרט משהכנסת טרם השלימה את מלאכת כינון החוקה או את מגילת זכויות אדם וטרם השלימה את הפרק החשוב ביותר והחיוני של חוק-יסוד: החקיקה.

אבל גם בהקשר הזה לא צריך להתמקד בשאלת פרוטוקול כזה או אחר משנות התשעים, שמלמד שחברי הכנסת לא התכוונו להסמיך את בית המשפט או שהם הבינו שכך יהיה. אפשר להסתכל על פסקת ההגבלה, על פסקת ההתגברות ועל סעיף שמירת הדינים, ולהגיע למסקנה אחרת שלפיה בוודאי שהייתה הבנה שבית המשפט יוכל לבטל חוקים שיפגעו בזכויות.
כך או כך, הדיון הזה פחות רלוונטי כשבאים לעצב את עקרונות היסוד בסוגיה הזאת היום. השאלה בסופו של דבר היא איך נכון לעצב את השיטה היום. השאלה היא לא האם היה או לא היה מקום שבית המשפט יכיר לפני שנים רבות בשוויון החוקתי כנגזרת של כבוד האדם לפי חוק היסוד, אלא האם רוצים היום, בשנת 2023, להסיר את ההגנה החוקתית על השוויון הקיימת מזה עשרות שנים.
משה סעדה (הליכוד)
לעגן את זה בחוק.
משה טור פז (יש עתיד)
משה, מספיק. אנחנו לא רוצים לשמוע אותך. רוצים לשמוע אותה.
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת משה טור פז, אני קורא אותך לסדר.
משה טור פז (יש עתיד)
היית סגן ראש מח"ש, תדבר. עכשיו היא מדברת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
אתה קורא לטור פז?
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת משה טור פז, אני קורא אותך לסדר פעם ראשונה.
אביטל סומפולינסקי
ההסדר המוצע - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אני יודע. והכלל, אולי לא היית כשאמרתי את זה, כשמישהו קורא הערת ביניים, אני אומר לו, כשמישהו מגיב להערת הביניים ומתחיל ויכוח ודיון, אני קורא לו לסדר מיד.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
תלוי מאיזה צד.
אביטל סומפולינסקי
השאלה היא לא האם בית המשפט היה או לא היה צריך להכיר בעליונות של חוקי היסוד, אלא כיצד נכון לעצב היום הסדרים של עקרונות-על, שחוקים לא יכולים לפגוע או לשנות אותם בקלות.

אלה שאלות מורכבות ביותר וכבדות משקל שצריך לדון בהן. עצם הרעיון שאנחנו רוצים לקדם הסדרה, או שאתם רוצים לקדם הסדרה בנושא הזה, זה בוודאי דבר מבורך ביותר, רק צריך שתהיה פה אכן הסדרה, והיא גם צריכה להיות מאוזנת.

כפי שכתבנו במסמך, אנחנו חושבים שהבסיס להסדרת ביקורת שיפוטית חוקתית הוא קודם כל להסדיר את הליכי החקיקה וחוקי היסוד בכנסת. התפיסה ההיסטורית הייתה שהם יוסדרו בחוק-יסוד: החקיקה. הסדרים אלה נוגעים למהות של כללי המשחק שיחולו על הכנסת. אחרי שתתעצב התשתית הזאת, ניתן יהיה לגזור ממנה את היקף הביקורת השיפוטית. לא שהדבר יהיה נטול מחלוקות כמובן, אפשר להניח שבבית הזה יהיו מחלוקת בין הקולות השונים איך נכון להסדיר את חוק-יסוד: החקיקה, אבל אפשר יהיה לנהל את הדיון הזה על בסיס תשתית משטרית שמתאימה, שמעמידה קודם כול, ובראש ובראשונה, את ההסדר מהותי עצמו וגוזרת את הביקורת השיפוטים מאותו הסדר מהותי.

תחת זאת ההסדרים המוצעים עתה מבקשים להתמקד אך ורק בפריזמה של בית המשפט, לצמצם עד דק את הסמכות של בית המשפט לבקר את הממשלה והכנסת, כאשר אין כל התמודדות עם החסר המהותי המשטרי שיש כיום בחוקי היסוד – העדר הסדרה של החקיקה וחוקי היסוד והמגבלות שחלות על הכנסת והממשלה בהקשר זה. הדברים שלובים זה בזה, והתמקדות רק בבית המשפט כשלעצמה יוצרת חוסר איזון כשלעצמו.

קשה מאד לקיים דיון בשאלת היקף ההתערבות השיפוטית על חוקי יסוד בלי לדון קודם בשאלה מה זה חוק יסוד, ומה רוצים שיהיה כלול בו, ובאיזה אופן הוא צריך להתקבל.

ומילה גם על הדרכים לעיצוב הסדרים מעין אלה. עקרונות היסוד של השיטה צריכים להיקבע מאחורי מסך בערות, וזאת כדי להבטיח כללים הוגנים שלא לוקחים בחשבון ברגע נתון מיהו המנצח ומיהו המפסיד. הדרך הכי טובה לעשות את זה היא כמובן לקבוע את העקרונות האלה בתחילת המשחק, אבל בהינתן שמקימי המדינה סברו שנכון להכריע בסוגיות האלה בהמשך הדרך ולא לכונן חוקה במועד הקמת המדינה, את הרכבת הזו כבר פספסנו.

ולכן כיום יש כל מיני דרכים להבטיח שכללי משחק בסיסיים שנקבעים, לא ייעשו רק כדי להגשים אינטרסים של רוב נתון, אלא מתוך תפישה רחבה ועקרונית של עיצוב משטרי.

האחד, לעצב את הכללים בהסכמה רחבה. זה חלק מהמהות של עקרונות יסוד שהם מעוצבים מתוך ראייה משטרית רחבה, ולא נועדו לשרת רוב פוליטי קונקרטי - -
משה סעדה (הליכוד)
כמו כבוד האדם וחירותו.
אביטל סומפולינסקי
- - כך למשל ההסדר של הרכב הוועדה לבחירת שופטים, שחוקק בהליך של פשרות כואבות, מתוך הכרה שהוא אינו נחלת הקואליציה בלבד, אלא הוא צריך להתעצב בשיתוף של כלל חלקי הבית. כך למשל הייתה גם פסקת ההתגברות בחופש העיסוק שהתקבלה ברוב של 80 חברי הכנסת. זהו כלל בסיסי ביותר בעיצוב כללים משטריים, כל שכן כלליים כל כך מהותיים כמו אלה המוצעים עתה.

הדרך השנייה היא לעצב את הכללים עם תחולה עתידית, באופן כזה שהכלל שמתעצב במהותו לא נועד לשרת קואליציה מסוימת, והעיצוב הקונקרטי שלו לא מושפע מהידיעה מי המנצח שיפעל על-פיו באופן המידי. כאשר קובעים מועד תחילה עתידי, מראש מביאים לדיון משטרי נקי יותר, מכל הצדדים.

יש הסדרים שההסדר שלהם והעיצוב שלהם נעשה גם בהסכמה רחבה וגם בתחולה עתידית. זה בדרך כלל קורה בהסדרים משטריים מהותיים מאוד, שלא רק מהווים הסדרה של עקרונות משטריים, אלא יש בהם גם משום שינוי כללי המשחק תוך כדי משחק, או שינוי מערכת היחסים למשל בין הרוב והמיעוט. כך היה למשל בקביעת אחוז החסימה, במעבר לבחירה ישירה, כמו שאמרו קודם גם בהסדר האי אמון הקונסטרוקטיבי.

נכון, לאורך השנים הכלל של חקיקת חוקי יסוד מאחורי מסך בערות נשחק מאוד, והיו הרבה מקרים שבהם שינו את חוקי היסוד – בעיקר חוק-יסוד: הממשלה וחוק-יסוד: הכנסת, כדי להגשים באופן אינהרנטי ומובנה אינטרסים רגעיים של הממשלה לצורך הקמת ממשלה קונקרטית. זו בהחלט תופעה לא מבורכת, שעמדנו עליה לא מעט בשנים האחרונות, ועמד עליה גם הייעוץ המשפטי לכנסת, והיא מביאה לשחיקה במעמד של חוקי היסוד ובמהות שלהם. ועדיין, מרבית תיקוני החקיקה האלה לא עסקו בעריכת שינויים משטריים וכל כך מהותיים - -
משה סעדה (הליכוד)
ממשלה חלופית זה לא משמעותי?
אביטל סומפולינסקי
אנחנו נדבר. כבר נדבר.

- - בוודאי לא כמו ההסדר הנוכחי, ועל כן אין בהם כדי ללמד על כלל הבסיס שנותר בעינו – עיצוב משטרי צריך להיעשות מאחורי מסך בערות.

לעניין חוק יסוד ממשלת החילופים דיבר על זה גם היועץ המשפטי. חוק יסוד ממשלת החילופים בהסתכלות הרחבה שלו הסדיר את מערכות היחסים בתוך הקואליציה, הסדיר את הקמת הממשלה. זה היה השינוי המהותי המשטרי שהוא הביא. זה לא אומר שלא הייתה לו השלכה גם - - -
משה סעדה (הליכוד)
יש לזה השלכה משמעותית.
אביטל סומפולינסקי
הייתה לו השלכה מסוימת גם על יחסי רוב מיעוט.
קארין אלהרר (יש עתיד)
הוא לא מסדיר יחסים בין רשויות.
היו"ר שמחה רוטמן
עו"ד אביטל סומפולינסקי, דיבר קודם היועץ המשפטי לוועדה על האפשרות לפזר את הכנסת, שאני חושב שזה כלי די משמעותי בתור כלי של האופוזיציה, אפשר לדבר עליו, כאשר נקבע בחוק יסוד שכאשר אני מצביע כחבר אופוזיציה בעד חוק לפיזור הכנסת, מלביש חוק היסוד על דעתי, בניגוד למה שנהג קודם לכן, את ההוראה שבמקום נפתלי בנט ראש ממשלה יהיה יאיר לפיד ראש ממשלה בהלבשה על הצבעה. הוא לא אומר לי: תעשה שתי הצבעות, תדון, תחליף, אלא קובע שבשנייה שאני מצביע בעד פיזור הכנסת, כי אני חושב שהממשלה גורמת נזק, אני צריך להכיל פנימה עוד נזק מאוד מאוד גדול של החלפת ראש ממשלה גרוע בראש ממשלה גרוע יותר.
רם בן ברק (יש עתיד)
זו המצאה של ממשלת נתניהו.
משה טור פז (יש עתיד)
ראש ממשלה מעולה בראש ממשלה יותר. למה? אתה סתם הורס לעצמך.
קריאות
- - -
משה טור פז (יש עתיד)
חבר הכנסת רוטמן, אתה אומנם יושב-ראש הוועדה, אבל אתה עושה פה שכונה.
היו"ר שמחה רוטמן
האם כאשר בממשלה הקודמת הצעתם את החוק הזה כהצעת חוק ממשלתית מטעמכם, זו הייתה הצעת חוק שמשרד המשפטים חתום עליה – האם כאשר הצעתם את הצעת החוק הזאת אמרתם, או כתבתם, או התנגדתם להחלתה באופן מידי.
גלעד קריב (העבודה)
היא לא עוסקת בנושא הזה.
היו"ר שמחה רוטמן
מותר לי לשאול?
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
כבוד היושב-ראש, אמרת שיהיה לנו לכל אחד 5-4 דקות. אנחנו ממתינים.
משה טור פז (יש עתיד)
אחרי שהוא עשה שכונה עם ראש ממשלה טוב יותר וטוב פחות הוא שאל גם שאלה.
היו"ר שמחה רוטמן
מותר לי לשאול?
גלעד קריב (העבודה)
הכול מותר לך...
אביטל סומפולינסקי
כאשר הגיעו הסדרים משטריים שונים, גם ביחס לחוק ממשלת חילופים וגם ביחס לתיקונים שלו, ההבנה שלנו והניתוח שלנו, ואנחנו עומדים מאחורי הניתוח הזה גם היום, לא הייתה השפעה כל כך דרמטית, לא במהות שלה, לא בשינוי המשטרי המהותי שלה ולא במתן הכוח הכול כך בלתי מוגבל לרוב.

אפשר לבוא ולתת הרבה דוגמאות, והדבר הזה נובע מהעובדה שאין במדינת ישראל עדיין חוק-יסוד: חקיקה, שקובע כלל ברור, ונראה לי goes without saying שאם היינו מאחורי מסך בערות, היינו קובעים אותו, שהסדרים משטריים קובעים תמיד במבט קדימה - - -
היו"ר שמחה רוטמן
זה goes without saying, אבל כאשר עשו את זה בממשלה הקודמת, אתם לא מנעתם מהם ולא אמרתם על זה מילה, כולל להפיץ את ההסדר ל-72 שעות.
רם בן ברק (יש עתיד)
לדעתך היה צריך לעשות את זה גם בממשלה הקודמת?
משה טור פז (יש עתיד)
אתם מתקן עוול בעוול. זה מה שאתה עושה.
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא מתקן עוול בעוול.
משה טור פז (יש עתיד)
המשנה ליועצת המשפטית, האם מה שאת אומרת - - -
היו"ר שמחה רוטמן
אני לא מתקן עוול בעוול, אני תוהה - - -
משה טור פז (יש עתיד)
אתה מתקן עוול במאה עוול.
היו"ר שמחה רוטמן
- - - אני תוהה כיצד היועץ המשפטי לממשלה החליט פתע פתאום, כאשר מדובר בשינוי שפוגע בסמכויותיו שלו, שזה כל כך מהותי, וכאשר פגעו ב - - - זה לא הזיז להם. זו השאלה.
גלעד קריב (העבודה)
מדובר בשינוי החוקתי הכי מקיף בתולדות מדינת ישראל שאתם עושים בבליץ של חקיקה. מספיק כבר עם הפייק ניוז הזה. אתם עושים פה בליץ של חקיקה.
משה סעדה (הליכוד)
קריב, הכול בסדר הבוקר?
גלעד קריב (העבודה)
לא. הכול לא בסדר כבר כמה חודשים.
משה סעדה (הליכוד)
תשתה מים קרים.
משה טור פז (יש עתיד)
משה סעדה, מי שמדבר.
היו"ר שמחה רוטמן
אתה מפריע לי, חבר הכנסת טור פז, לשאול שאלת הבהרה.
גלעד קריב (העבודה)
שמענו אותך.
משה סעדה (הליכוד)
העם החליט, קריב, תתרגל לזה.
גלעד קריב (העבודה)
העם לא החליט. תפסיק עם הדמגוגיה הזאת.
עופר כסיף (חד"ש-תע"ל)
איזה עם החליט?
קריאות
- - -
משה טור פז (יש עתיד)
משה סעדה, תשתה את המים שלך, העם החליט.
רם בן ברק (יש עתיד)
למדת מילה – העם.
גלעד קריב (העבודה)
בסדר גמור, העם החליט שאנחנו ניאבק בכוונות שלכם.
משה סעדה (הליכוד)
ארבע שנים - - -
גלעד קריב (העבודה)
בסדר גמור. שמענו אותך.
משה טור פז (יש עתיד)
משה סעדה, תחזור למח"ש, נראה לי כבר היה יותר טוב. כנראה שאתה מתוסכל.
גלעד קריב (העבודה)
בדיוק, לך תתקן את הליקויים, אדוני.
טלי גוטליב (הליכוד)
מה הקשר? תחזור למח"ש. מי שואל אתך, נו?
היו"ר שמחה רוטמן
אני מנסה להגן יותר על זכויותיהם של חברי האופוזיציה מאשר על חברי הקואליציה בשביל להיות הוגן, זה ממש לא עוזר לי.
טלי גוטליב (הליכוד)
נבחר העם...
אביטל סומפולינסקי
בחוק יסוד ממשלת חילופים, חבר הכנסת משה סעדה, השאלה על התחולה המידית עלתה פה גם בכנסת, עלתה גם בבית המשפט, בית המשפט ראה את המקרה הזה כמקרה קצה. הוא אומנם דחה את העתירה, אבל ראה את זה כמקרה קצה עד כדי הוצאת צו על תנאי מאוד מאוד חריג ביחס לשאלה הזאת, ובית המשפט קבע שתחולה מידית של הסדר חוקתי אכן יכולה לעלות לכדי שימוש לרעה בסמכות המכוננת. כך שהשאלה הזאת היא בהחלט שאלה שצריך לדון בה. אם ראינו ממשלת חילופים כמקרה קצה, אז עכשיו אנחנו נמצאים - - -
משה סעדה (הליכוד)
בית משפט אפשר את זה, כי הוא הבין את הצורך הציבורי. זו הסיבה שבית המשפט העליון אפשר את הסדר הקצה הזה. גם פה יש צורך ציבורי, ולכן גם את זה הוא בעזרת השם - - -
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת סעדה.
קארין אלהרר (יש עתיד)
פה אין צורך ציבורי.
משה טור פז (יש עתיד)
צורך ציבורי להציל עבריינים.
היו"ר שמחה רוטמן
בבקשה, אני לא מרשה להתייחס להערות ביניים.
אביטל סומפולינסקי
הצורך הציבורי שבית המשפט מצא בחוק ממשלת חילופים היה גם ההסדרה המידית שלו, כדי לאפשר את הקמת אותה הממשלה. אני לא בטוחה שאנחנו יודעים להסביר למה הצורך החיוני בתחולה מידית של ההסדר היא דווקא שהוא יחול עכשיו. אבל הסוגיה הזאת - - -
משה סעדה (הליכוד)
אמון הציבור במערכת המשפט, שהיא חשובה לך - - -
משה טור פז (יש עתיד)
אתה תגדיל את האמון כשאתה תבחר את השופטים? הם ירדו מ-40% ל-20%. 20% אמון של העם בפוליטיקאים.
היו"ר שמחה רוטמן
אני מבקש. תודה. תודה. עו"ד סומפולינסקי, אני אשמח מאוד אם תתייחסי להצעה שנמצאת על השולחן. כמו שאמרתי ליועץ המשפטי לוועדה, קל מאוד, ולדעתי זה לא ראוי, אבל לדעתי זו כבר בעיה שלכם – קל מאוד לדבר בסופרלטיבים על הסדר שלא רואים את כולו ולא מתייחסים לכולו. יש כרגע הצעת חוק שמונחת על השולחן, היא נמצאת מול פנינו, יש בה נוסח. אין בה פחות מ-61. גם שם ביקשנו להתמקד השבוע, ואני בטוח שתלוו אותנו גם בהמשך הדיונים.
ביקשנו להתמקד השבוע בשתי סוגיות
האחת, אי-פסילת חוקי יסוד ואפשר לקרוא לזה "אי-שפיטות חוקי יסוד", חוסר שפיטות; והנושא השני זה הרכב הוועדה לבחירת שופטים. אני אשמח אם תתייחסו לטיב ההסדרים, אפילו אם בא לכם לרדת לרמת הסעיף או ברמה הכללית, אבל אני מבקש שתתייחסו לזה.
אביטל סומפולינסקי
אני אגיע לזה. אני רק רוצה להגיד שכל הדברים שלי עד עכשיו התייחסו באופן קונקרטי לרפורמה שמוצעת כרגע בחוק היסוד.
טלי גוטליב (הליכוד)
איך?
היו"ר שמחה רוטמן
את דיברת על פחות מ-61 למשל.
אביטל סומפולינסקי
תיקנו אותי, ותיקנתי את עצמי.

מכל מקום, ככל שההסדר המוצע יתקבל כפי שהוא, רק היה חשוב לי להבהיר, הבעיה של מועד התחילה תהיה בטלה בשישים אל מול בעיית המהות נוכח הפגיעה בעקרונות יסוד דמוקרטיים. זה לא משנה איזו ממשלה תפעיל אותו. העדר הבלמים והאיזונים הוא הבעיה העיקרית של ההסדר.

בהנחה שהדיונים בוועדה יובילו להתגבשות הסדר אחר, מאוזן יותר, צריך יהיה כמובן לבחון את שאלת התחולה שלו, שהיא נגזרת של השאלה מה המשמעות שלו על מערכת היחסים בין הרוב והמיעוט, ועד כמה זה מגדיל את כוחו של הרוב, בין היתר, שחוקק את ההסדר.
טלי גוטליב (הליכוד)
מה המשמעות לזה שאנחנו נבחרי עם והביאו אותנו עד הלום לחוקק? הם הביאו אותנו היום לחוקק, ונתנו בנו אמון היום כדי לחוקק.
משה טור פז (יש עתיד)
יש מגבלות גם לנבחרי העם.
טלי גוטליב (הליכוד)
רק רגע.
דבי ביטון (יש עתיד)
לא נתנו לכם מנדט לעשות מה שאתם רוצים.
רם בן ברק (יש עתיד)
- - - יש הגבלות.
טלי גוטליב (הליכוד)
אני לא מבינה. רם, אני רוצה להבין - - -
דבי ביטון (יש עתיד)
מחר תחליטו שאפשר לנסוע ברמזור אדום, זה בסדר כי זה מה שהעם החליט?
טלי גוטליב (הליכוד)
רם, כמו שבחרו בך, אם אתה היית בקואליציה, היו בוחרים בך כדי שתחוקק - - -
משה טור פז (יש עתיד)
גם למקום הזה יש גבולות ומגבלות.
קריאות
- - -
טלי גוטליב (הליכוד)
די נו, למה נבחרנו? אולי נלך לישון...
היו"ר שמחה רוטמן
אפשר בבקשה?
רם בן ברק (יש עתיד)
אני רוצה לשאול אותך - - -
משה טור פז (יש עתיד)
יש גבולות ומגבלות.
היו"ר שמחה רוטמן
אפשר בבקשה, רבותיי?
טלי גוטליב (הליכוד)
אדוני היושב-ראש, שאלתי את היועצת המשפטית, הרי אנחנו נבחרנו עכשיו לחוקק, עכשיו.
משה טור פז (יש עתיד)
יש חוקים שחלים מהכנסת הבאה. מה קרה?
טלי גוטליב (הליכוד)
לא. אין. תראה לי אחד שחוקקת שנכנס לכנסת הבאה. תראה לי אחד כזה - - -
היו"ר שמחה רוטמן
טלי. טלי.
משה טור פז (יש עתיד)
שמעת. חוק הכשרות שנה קדימה. המון דברים.
היו"ר שמחה רוטמן
די.
משה סעדה (הליכוד)
שינוי בהרכב בבחירת דיינים שנה קדימה?
היו"ר שמחה רוטמן
חבר הכנסת משה סעדה, גם אתה כבר בקריאה. די.
טלי גוטליב (הליכוד)
דיינים שנה קדימה, ממש.
רם בן ברק (יש עתיד)
אני בתור מחוקק - - -
טלי גוטליב (הליכוד)
אתם חוקקתם שינוי ועדת מינוי דיינים מהרגע להרגע. זה אתם.
רם בן ברק (יש עתיד)
אני בתור מחוקק רוצה שיגבילו אותי אם אני עושה דברים לא חוקתיים.
טלי גוטליב (הליכוד)
מה לא חוקתי בזה?
קריאות
- - -
טלי גוטליב (הליכוד)
מה לא חוקתי בזה?
היו"ר שמחה רוטמן
אני אתחיל קריאות, רבותיי.
קארין אלהרר (יש עתיד)
מתי מתייחסים?
היו"ר שמחה רוטמן
נהוג להתייחס לדברים של דובר אחרי שהוא מסיים, אבל אולי גם זה מנהג חדש בכנסת.
קארין אלהרר (יש עתיד)
רוטמן, הציניות לא הולמת אותך.
אביטל סומפולינסקי
יושב-ראש הוועדה התייחס קודם לזה שלא יודעים מה החלקים האחרים של הרפורמה, וזה לא משהו שאפשר להתעלם ממנו כשאנחנו מסתכלים על עיצוב של אופי השיטה, כשכל הרעיון של עיצוב של אופי השיטה במדינה דמוקרטית זה איזונים ובלמים. לכן העובדה שאנחנו לא יודעים על החלקים האחרים מקשה מאוד על הבחינה הכוללת של ההסדר.

בסופו של דבר יכולים להיות כמה מודלים. דווקא בגלל שהעניין הוא לא משוואה אחת ברורה – והתפקיד הכמעט יחיד שלנו בעיצוב משטרי שכזה זה לוודא שהשורה התחתונה מביאה למשוואה שעדיין שומרת על איזונים ובלמים – כשאנחנו לא רואים את התמונה המלאה, אז אנחנו עושים את הדבר הזה מתוך מסך ערפל.
היו"ר שמחה רוטמן
איכשהו שתקתם כשזה קרה צעד אחד צעד בלי לראות תמונה מלאה במשך 30 שנה. תמשיכי, בבקשה.
משה טור פז (יש עתיד)