ישיבת ועדה של הכנסת ה-25 מתאריך 31/01/2023

חינוי יוש-ראש הוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וחמש

הכנסת3
הוועדה מיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל
31/01/2023מושב ראשוןפרוטוקול מס' 1
מישיבת הוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל
יום שלישי, ט' בשבט התשפ"ג (31 בינואר 2023), שעה 17:40
סדר היום
בחירת יושב-ראש הוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל
נכחו
חברי הוועדה: מיכאל מרדכי ביטון – היו"ר
אמיר אוחנה – יו"ר ועדת הכנסת
אוהד טל
חברי הכנסת
מיכאל ביטון
אברהם בצלאל
יוסף טייב
פנינה תמנו
מוזמנים
יושב ראש הכנסת אמיר אוחנה
סגנית מזכירת הכנסת אלינור ימין
מנהל הוועדה
אמל ביאר
רישום פרלמנטרי
סמדר לביא, חבר תרגומיםבחירת יושב-ראש הוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל
אופיר כץ (יו"ר ועדת הכנסת)
שלום. אחר צהריים טובים. מה יותר טבעי מאשר שאתה תשב על הכיסא של יושב הראש של הוועדה הזאת. אני עוד זוכר שאתה היית ראש מועצה ואני במשרדים ממשלתיים ותמיד יצא לנו ככה לעבוד ביחד ותמיד כשאתה אומר פריפריה, נגב, זה מיכאל ביטון. באמת, הוועדה הזאת וזה שאתה יושב ראש בה זה כמו כפפה ליד.

באנו כרגע מאברהם בצלאל, שהוא יושב ראש הוועדה לצמצום פערים בפריפריה, ואני בכובעי כיושב ראש ועדת הכנסת, הייתי צריך להיות בכל האירוע הזה של הקמת ועדות ואז נוצרה סיטואציה שיש לנו שתי ועדות שנוגעות פחות או יותר באותו דבר, ואני מיד אמרתי, אוקיי, נו ו-? אם שתי ועדות ייגעו ויטפלו בנושא הכול כך חשוב הזה שיש לו כל כך הרבה בעיות שמתפזרות פה על שלל ועדות הכנסת בהחלט יש מקום לתת את הביטוי, לתת את הבמה, לתת את פתחון הפה לתושבי הפריפריה ולא יקרה כלום אם גם תהיה ועדה שהיא אמנם דומה, אבל כמובן שהתכנים של כל ועדה, עשינו את זה בצורה שיהיו יותר תכנים על שתי ועדות ואני לא רואה את זה איך שזה הוגדר בהתחלה, אני חושב שזה דבר טוב, דבר רצוי.
יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה
קנאת סופרים תרבה חוכמה.
מיכאל מרדכי ביטון (המחנה הממלכתי)
אנחנו נסתדר.
יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה
תעשו תחרות.
אופיר כץ (יו"ר ועדת הכנסת)
אני מברך, מיכאל, במיוחד שאתה, הפריפריה בנשמה שלך ובכל מקום שאתה הולך אתה מביא את זה איתך, לוקח את זה איתך. בכל סיטואציה, בכל דיון ובכל מקום הראש שלך והלב שלך יודע מה קורה עם תושבי ירוחם ועפולה וקרית שמונה, אתה תמיד מביא את זה ובמקומות המשפיעים שהיית בהם אתה תמיד ניצלת את זה לטובת תושבי הפריפריה ואין לי ספק שתעשה את זה גם בוועדה הזו.

אני מאוד מאוד שמח שאתה פה בוועדה הזו וכל מה שתרצה, גם לך, אברהם בצלאל, כל מה שצריך, אני לרשותכם. מי שמכיר אותי יודע שזה נושא שמאוד מאוד קרוב לליבי, העליתי אותו פה אין ספור פעמים ואני אמשיך להעלות אותו על סדר יומה של הכנסת. אז, אחי, שיהיה בהצלחה.
מיכאל מרדכי ביטון (המחנה הממלכתי)
תודה רבה.
אופיר כץ (יו"ר ועדת הכנסת)
בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת ועדה תבחר יושב ראש מבין חבריה לפי המלצת ועדת הכנסת. ועדת הכנסת החליטה להמליץ לוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל לבחור בחבר הכנסת מיכאל ביטון כיושב ראש הוועדה. מי בעד? מי נגד? מי נמנע? אם כך ההצבעה התקבלה פה אחד.

הצבעה
אושר.
אופיר כץ (יו"ר ועדת הכנסת)
אדוני היושב ראש, בבקשה.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
יושב ראש הכנסת, ברוך הבא, תודה רבה, יושב ראש הקואליציה. זה גאווה לראות חברי כנסת צעירים במשכן שצומחים, זה גם שיעור לכולנו. אתה יודע, אני ליוויתי הרבה חברי כנסת צעירים ועכשיו הם שרים בכירים. אנחנו היינו שרים ועכשיו אנחנו בכנסת וזה טוב, זה שיעור גדול לכולנו איך עובדים נכון ביחד, לא משנה אם אתה ח"כ זוטר או שר בכיר.

אז תודה על האמון, תודה שעזרת לי לפלס את הדרך להקים את הוועדה, תודה לסיעות שבנו הסכמות, זה לא היה פשוט להגדיר את השם של הוועדה, תנועת ש"ס הסכימה לתת את השם הזה למחנה הממלכתי ובנינו שותפות. תודה לחברים שלי שנמצאים פה גם ביום כזה שרוב חברי הכנסת לא כאן, לפנינה, לטייב, אוהד, בצלאל. נעבוד ביחד, בצלאל, נעשה גם ישיבות משותפות וכל דבר שהוא בנפשך זה יהיה שלך, וכל דבר שחשוב לי אני אדבר איתך, אנחנו נעבוד לשם שמים.

יושב ראש הכנסת, אולי תגיד כמה דברים ואחרי זה אני אתייחס לוועדה.
יושב-ראש הכנסת אמיר אוחנה
בשמחה. תודה רבה, יושב ראש הוועדה הנכנס, חבר הכנסת ביטון, שזכיתי להכיר אותך בהרבה תצורות, גם בקואליציה, כחלק מאותה קואליציה, כשאתה בקואליציה ואני באופוזיציה, ועכשיו להיפך. אני יכול להגיד הרבה דברים על היושב ראש הזה, ואני אגיד גם עוד מעט, אבל דבר אחד אפשר להגיד על מיכאל, הוא יכול להיות בקואליציה, הוא יכול להיות באופוזיציה, אבל הוא לא בא מפוזיציה. הוא אומר את האמת שלו, שהוא מאמין בה, בכל עת, אדם שאני חושב שרבים רבים מחברי הבית הזה רוחשים לו כבוד רב בגלל הדבר הזה, בגלל שאתה לא נגוע בפוזיציה מפלגתית אוטומטית, אלא אומר את אשר על ליבך.

ואם עכשיו אנחנו מגיעים לליבך אז אני אגיד על ליבך כמה מילים. אני חושב שניחנת בלב מאוד מאוד רגיש ללב האדם. התברכנו ביושבי ראש, אני עכשיו בסבב של יושבי ראש, מאוד מיוחדים, טובים, מהטובים בחברי הכנסת שיש בבית הזה וגם אתה מהטובים ביותר שיש בבית הזה. אני חושב שהניסיון הרב שאתה מביא איתך גם מהשלטון המקומי שכידוע גם בוועדה הזאת משפיע על החיים של הפרט, של האזרח, באופן הרבה יותר מיידי, הרבה יותר בלתי אמצעי, מאשר השלטון המרכזי שמחוקק חוקים ברומו של עולם, אבל לוקח זמן עד שהדברים מחלחלים לאחרון האזרחים, או שמא יש לומר לראשון האזרחים. הניסיון הזה שאתה מביא איתך בהחלט ללא ספק יהיה לו ערך רב בוועדה הזו. אז יש גם ניסיון, גם ידע, גם לב, מה נותר? רק לאחל לך הרבה מאוד בהצלחה.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
תודה רבה, מרגש. אנחנו דיברנו בוועדת הכנסת, אבל אני אגיד כמה דברים שחשוב לי בעת הזאת, קצר ולעניין, כי עוד ידובר ויסופר בעשייה שלנו בוועדה לפיתוח הנגב והגליל. ראשית, אני בן הנגב, אני גם הבן של מסעודה ואליהו ביטון שעלו לנגב. לא שאלו אותם, הם רצו ירושלים, הם הגיעו לירוחם, אבל הם אוהבים את ירוחם אהבת נפש. גם אני אוהב את ירוחם אהבת נפש ואוהב את הנגב אהבת נפש וגר בנגב, ובעזרת ה' עד 120 אני אהיה איש הנגב.

בנגב יש אנשים אידיאליסטיים ואנשים טובים, גם בגליל, שאוהבים את הנגב והגליל, רוצים לבנות קהילות, רוצים לבנות חיים, רוצים להתפרנס ולכן אנחנו באים ממקום של עוצמה ואהבה לאזורים שלנו. אנחנו מרגישים שאנחנו גם מיישמים את חזון הדורות, שהנביא עובדיה אומר וְגָלֻת הַחֵל-הַזֶּה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר-כְּנַעֲנִים, עַד-צָרְפַת, טייב.
יוסף טייב (ש"ס)
זה חלק מנאום הבכורה שלי.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
וְגָלֻת יְרוּשָׁלִַם, אֲשֶׁר בִּסְפָרַד, שאחרי זה עברה גירוש ספרד למרוקו, יִרְשׁוּ, אֵת עָרֵי הַנֶּגֶב. תראה, הנבואה של עובדיה, שגירוש ספרד יירשו את ערי הנגב. ובאמת הנגב, ההתיישבות בו זה העלייה ממרוקו ומטוניס ומרומניה ומהודו ובצפון יש עוד קבוצות ועוד עדות, ומקוצ'ין ועירקים ופרסים.
פנינה תמנו (המחנה הממלכתי)
כפרה עליו, רק את האתיופים הוא שכח. צוחקת.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
האתיופים, זכיתי לעסוק בקליטת העלייה של יהדות אתיופיה ב-1991, כקצין ב'מעגלים', במרכזי קליטה.

אז באמת אנחנו מקיימים פה את חזון הנביאים, אנחנו באים עם עוצמה ואמונה ואהבת הארץ והמדינה. וזה לא סוד שהנגב והגליל סובלים מפערים כואבים, בבריאות בוודאי פערים חמורים, פערים בתחבורה, פערים בתוחלת חיים, אם אתה גר בגליל ובנגב אתה לצערי נפטר בגיל צעיר, צעיר יותר מאשר תושב מרכז הארץ. הנגישות ליחידות עילית, למודיעין, עושים לך מיון ביחידת עילית במודיעין בשמונה בבוקר, לילד מירוחם, בתל אביב, איך יגיע בשמונה? איך יתמיין? איזה אוטובוס ייקח אותו?

אז יש לנו עולמות שלמים לתקן, אבל אנחנו אנשי מעשה, אנחנו אוהבים את מה שיש ואת העשייה וגאים בנגב, ביופי שלו ובאנשים שלו ובגליל, ואנחנו רוצים לתקן. יש שרים שכבר עובדים איתנו, כבר דיברתי עם השר לפיתוח הנגב והגליל יצחק וסרלאוף, אנחנו נעבוד ביחד, יש לו רעיונות מצוינים, הוא יגיע לוועדה. בשבוע הבא ביום רביעי נפתח את הוועדה בדיון רחב, אתגרי הנגב והגליל, ניתן לשרים, ניתן לעמותות, ניתן לרשויות להגיד מה כואב ומה בוער ומשם נגזור תכנית. כל שבוע בערך אנחנו נצא לשטח.

זכיתי גם להודות למזכיר הכנסת, ליושב ראש הכנסת, שמינו את אמל כמנהל הוועדה. אמל שנמצא איתנו פה, קצין מבריק בצה"ל, מנהל ועדה מנוסה מהעבר, שהקריטריון שלי היה האם הוא מוכן לצאת איתי לשטח כל שבוע, והוא רוצה. והדוברת גם רוצה לצאת איתי לשטח והיועץ המשפטי של הוועדה, איתי עצמון.
קריאה
והצלמים.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
אתה בא איתנו. ואיתי עצמון שהוא חברי ועשינו דברים גדולים. ואני גם פניתי, היושב ראש, לשר האוצר ואמרתי לו: הוועדה הזאת לפי חוק יכולה לעשות תהליכי חקיקה, אם יש לך צוואר בקבוק בחוק ההסדרים והוועדות קורסות ואתה רוצה להביא לי חוקים שאנחנו מאמינים בהם, שעיקרם תשתיות או כל פיתוח בנגב ובגליל, אנחנו יודעים לתקתק חוקים. בוועדת כלכלה היינו שיאני החקיקה, תביאו חוקים בחוק ההסדרים שאנחנו מאמינים בהם ונביא לכם אותם גמורים בקונצנזוס. בעבודה שלי בוועדת כלכלה 97% מההצבעות פה אחד. חברי ועדת הכלכלה באופוזיציה החליפו אותי בתפקיד, כמו מקלב, ככה יהיה גם בוועדה הזאת, עבודה משותפת לשם שמים.

אמרתי שלא נאריך, הארכתי קצת, אבל אני מודה לך, יושב ראש הכנסת, יושב ראש הקואליציה ומודה לחברי הכנסת שבאו לכבד, תודה רבה.
פנינה תמנו (המחנה הממלכתי)
אנחנו רוצים לברך אותך.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
קדימה, חברי הכנסת, תודה שנשארתם. קודם כל, חבר הכנסת בצלאל, ברכות על הוועדה לצמצום פערים בפריפריה. בבקשה, בצלאל.
אברהם בצלאל (ש"ס)
ידידי, חבר הכנסת מיכאל מרדכי ביטון, בראש ובראשונה רק תרשה לי לאחל החלמה מהירה וברוך רופא חולים לידידנו אוהד. אמרו לי אתמול שהוא עבר טוטאלוס לאוטו, אבל הוא נשאר שלם.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
ברוך ה', ממש נס גדול.
אברהם בצלאל (ש"ס)
כנראה שהוא איש גדול מעבר למה שאנחנו יודעים, הוכיחו לנו שהוא בן אדם יקר מאוד. אני שמח שאתה פה איתנו, ברוך רופא חולים.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
אוהד, כתוב כִּי הוּא יַצִּילְךָ מִפַּח יָקוּשׁ.
אברהם בצלאל (ש"ס)
ידידי היקר, מרדכי. אמרת את זה כבר פעם, אני אומר את זה שוב פעם, בריאיונות הראשונים שלי תמיד שואלים חבר כנסת חדש מהקואליציה איזה חבר כנסת מהאופוזיציה היית מפרגן לו או שמח איתו, אז מי שאמרתי זה היה מיכאל מרדכי ביטון. כמו שאמרו, לא משנה אם אתה בקואליציה או באופוזיציה. אני אמרתי למיכאל יום אחד שלדעתי הוא במקרה נמצא במקום הלא נכון, אבל עכשיו אני שמח שהוא שם בקטע הזה כי יש ועדות שהן לאופוזיציה ואם הוא היה בקואליציה אז מי היה מחזיק את הוועדה הזאת? אז לפחות יש לנו מישהו טוב שנמצא באופוזיציה שמחזיק את הוועדה הזאת.
אוהד טל (הציונות הדתית)
זה רעיון, לא חשבתי על זה.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
עין טובה.
אברהם בצלאל (ש"ס)
הלב הרחב שלך, באמת יש לך לב מאוד מאוד רחב, מהרגע הראשון שראיתי אותך והכרתי אותך, גלום בך רוגע גדול, אכפתיות מאוד. כמו שאמרת, באת מאופקים, מירוחם, גם באת ממועצה מקומית, ודאי שחווית וחיית את היום יום, את הקשיים ואת הפערים עצמם ואני יודע שההתייחסות שלך אליי כחבר כנסת חדש, איזה יום אמרת: בוא אליי לחדר, כל טוב מצרים וכל טוב ארץ ישראל הוצאת מכל הלב, ללא שום תמורה כי לא קיבלת כנגד זה כלום. גם אל תצפה יותר מדי.

מה שקיבלת זה חברות אמיתית וכשקיבלתי ממך את הטלפון ביום שישי, היה מספר, אין לי ולא היה לי את המספר שלך, אבל הרמתי את הטלפון, כי באנו מהשטח ובסוף אנחנו באנו לאזרח, ומי על הקו? מיכאל מרדכי ביטון. הוא אומר לי: אני שומע שאתה הולך להיות יושב ראש ועדה, הייתי מאוד רוצה להיות בנגב גליל, אשמח מאוד. אז דבר ראשון אמרתי לו שמבחינתי ודאי שכן. יש את הלמעלה בקודש, תדבר איתם, אבל בשמחה רבה.

אני שמח מאוד, אנחנו אמנם חופפים אולי ברעיון של צמצום הפערים, אבל אין ספק שאנחנו נעשה הרבה דברים ביחד, אני בפריפריה, אתה בנגב גליל, יהיו גם ועדות משותפות, אין ספק, ואני אומר לך מעכשיו, כמו שאמרת לי לפני רגע ואני אומר לך את זה עכשיו, מחזיר לך את זה כנגד, בכל מה שתרצה הבמה היא שלך, נעשה הרבה דברים טובים למען כלל תושבי ואזרחי ישראל, כפי שאתה יודע, כי אתה לא אופוזיציה או קואליציה, אתה באת לשרת את הציבור ואני שמח שאנחנו ביחד נעשה הרבה דברים טובים ובשמחה רבה.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
תודה, בצלאל.
אוהד טל (הציונות הדתית)
חברנו היקר, אדוני היושב ראש, מיכאל מרדכי ביטון, אהוב ליבנו. התחלת לדבר על זה שכשהגענו לפה כח"כים צעירים, חדשים, זה היה לא מזמן, באמת אתה יודע, אתה מגיע לבית חדש, אתה לא מבין מה הולך, מה מימינך ומה משמאלך, ואתה כדמות שישר נכנסה, גם לי אישית, ישר ללב, אתה מכניס פה אור לבית הזה, גם קבלת פנים, אבל יותר מזה אני אגיד. אתה איש ציבור על מלא, אכפת לך. אני חושב שזו הנקודה, זה לא רק הלב הרגיש והאכפתי, שזו בהחלט נקודה משמעותית, אתה פשוט בן אדם שאכפת לו מהציבור ופועל למען הציבור והדבר הזה מאוד מאוד ניכר.

לכן, גם כמו שאמר היושב ראש, באמת אתה לא מונע מפוזיציה, זה לא עניין פוליטי, זה באמת דבר אחד, מטרה אחת, לשרת את הציבור וזה כל כך ניכר מהעשייה שלך ומההתנהלות שלך, שזה באמת מקרין החוצה ומשפיע על כולם. אשרינו שזכינו בך כיושב ראש הוועדה הזאת, אין לי ספק שאתה תעשה פה דברים מדהימים.

סיפרת קודם על כך ששלוחי מצווה אינם ניזוקים, אז כיוון שאתה שליח ציבור אמיתי ופועל למען הציבור ושליח מצווה אמיתי אין לי ספק שלא רק שלא תינזק אלא בעזרת ה' בוועדה הזאת תעשה דברים טובים רבים למען עם ישראל ואני מאחל לך את כל הטוב שבעולם.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
אמן. תודה רבה.
יוסף טייב (ש"ס)
מיכאל, אני אהיה קצר ואני אגיד לך, כשקיבלתי את ראשות ועדת החינוך היה לי חלום לאיזה יושב ראש אני רוצה להיות דומה. אמיתי, עם יד על הלב, אמרתי אם אני מצליח להיות כמו מיכאל שיחקתי אותה.
אוהד טל (הציונות הדתית)
תתחיל לאכול.
יוסף טייב (ש"ס)
לא, קודם כל הוא מזמין אותי גם בלילות, אני גם אוכל.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
נכון, הוא מכבד את כולם, משלב אותם. זה הסוד.
יוסף טייב (ש"ס)
אני משתדל ללכת בדרך שלך, אני חושב שמה שהצלחת להוביל, במספר ועדות מצומצם שהשתתפתי בוועדת הכלכלה ראיתי את הנעימות שלך, את נועם ההליכות, את הרצון לתת לכל אחד את המקום שלו להתבטא, ולא משנה אופוזיציה או קואליציה, אצלך הדבר הזה לא קיים, אתה מסתכל מולך, יש מולך חבר כנסת שבא להביע, לייצג את הציבור, שהוא בא לייצג ולהביא לכאן את הקול של הציבור.

אתה כיושב ראש ועדה תמיד נותן גם את האפשרות להתבטא וגם את האפשרות בסוף להוביל לשינויים. אתה לא מגיע בקופסה סגורה ואומר שזה מה יש, אני עושה את הדיון בשביל ה-CV וממשיכים הלכה, אתה באמת משתף על מנת לשנות בסוף. והצלחת, הצלחת בסוף לעשות את זה. אז כולי תפילה שאני אוכל גם להגיע, לא יודע אם אני אצליח לגמרי, אבל קצת.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
אתה תצליח. אתה בגישה הנכונה, אתה תצליח.
יוסף טייב (ש"ס)
אני חושב שאתה דוגמה ומופת ואנחנו מאחלים לך מלא מלא בהצלחה.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
תדע לך שאם לא הייתי יושב ראש ועדה או עוסק בפערים ובשוויון ההזדמנויות הבית האמיתי זה ועדת חינוך. העולם עומד על חינוך ויש לך שם כלי גדול לתקן את החברה, ממש משימה גדולה לקחת. לך יש את ועדת רפורמות, צריך לצקת לזה תוכן ומשימות. זה יפה כי זה לא עוסק בהיום אלא בעתיד, תמיד רפורמה היא צופה שינויים גדולים. אז זה באמת כבוד שכולכם הגעתם ותודה על המילים וזה מחייב, אתם מטילים פה משימה, לעמוד בסטנדרט של מה שאמרתם. אז תודה רבה.

פנינה אהובת ליבי, באמת אנחנו אחים, יש לנו דרך ארוכה, כמעט כל שבוע יש לנו שיחות בחצות, סיכום יום, עם אילנה, מדברים, מסכמים, מעבדים. בבקשה, פנינה.
פנינה תמנו (המחנה הממלכתי)
ראשית, אדוני היושב ראש, וגם אח, כמו שאמרת, הרבה דברים אני יודעת עליך, דבר אחד לא ידעתי, שקוראים לו מרדכי, מיכאל מרדכי ביטון.

פתחת בדברים המרגשים, שאתה איש הנגב ואתה הבן של אנשים מדהימים שחינכו אותך והצמיחו אותך, מסעודה ואליהו ביטון ז"ל, שאני בטוחה שמלמעלה הם רואים וגאים בבן שלהם שאני עדה שלא משנה באיזה תפקיד היית ומילאת כמה תפקידי שר, תמיד הלב שלך עם העם ובמיוחד עם החלשים ביותר.

אמר יושב ראש הכנסת שאתה אף פעם לא בא ממקום של פוזיציה, הלב שלך והפה שלך שווים ואתה קם כל בוקר ואתה נלחם על האמונה שלך ועל הצורך לעשות תיקון בתוך החברה שלנו למען עם ישראל ואני רוצה להתחבר לדברים שאמרת, שהם מאוד מרגשים. דיברת על העלייה, הגשמת חזון הנביאים, דיברת על התיישבות ודיברת על פיתוח הארץ ואני חושבת שהיסודות האלה, אנחנו יכולים למצוא אותם גם בתפקידיך בעבר כמי שפיתח ודאג לירוחם ועד היום איש של ירוחם ואיש של אנשים, של העם, של חינוך, שרואה כל אחד ואחת.

אני כל כך שמחה שקיבלת את הוועדה הזאת, כי זו ועדה שאתה כבר יודע, אני לא צריכה להגיד לך, שיש בה עולם ומלואו. אין לי ספק שכפי שהיית יו"ר ועדת הכלכלה ונלחמת בנחישות גם כשהיינו בקואליציה, לשים את הדברים על השולחן בלי להתבלבל ולקדם דברים, בסוף אתה מחפש את השורות התחתונות ופעולות אמיתיות שישנו ולא רק לשם הפרוטוקול, אין לי ספק שכך יהיה גם בוועדה.

ודבר אחרון, לחברים היקרים שהגעתם. ריגשתם אותי בדברים שלכם, איזה כיף לשמוע אתכם, אם היינו רק מרבים יותר באהבת חינם, כמו שאומרים שצדק לא רק צריך לעשות, אלא גם להיראות, גם האהבה הזאת, גם אם היא לא חינם, אתם יודעים מה? היא לא רק צריכה להיאמר, היא צריכה להיראות בפני עם ישראל, אין ספק שאנחנו נהיה במקום הרבה יותר טוב ומודל לחיקוי הרבה הרבה יותר נחוץ, בטח בימים האלה בחברה הישראלית. אז המון הצלחה.
היו"ר מיכאל מרדכי ביטון
תודה. פנינה, תודה, אהובה. אני אגיד לכם, אני הקמתי באזור שנת 2005 את מועצת הנגב, רציתי שהנגב יהיה מיוצג ואמרו לי שאין לי סיכוי, והלכתי לראשי ערים מהליכוד וכל ראשי הארגונים בנגב, 'אור משימות' ואחרים והקמנו את מועצת הנגב, עד היום היא משפיעה. והיה איזה שר, הוא אמר: אני לא צריך אתכם, אני שר נגב גליל, לא צריך מועצת הנגב. השר נעלם, המועצה קיימת, ובעצם התפקיד הזה סוגר מעגל. גם זכיתי לייעץ לגליל, להקים את מועצת הגליל, זכיתי להיות שם בסוגיות של כינוס של חברה אזרחית למען הגליל ואני ממש מרגיש עכשיו שליח של המנהיגוּת של הנגב והגליל.

יש פריפריה גיאוגרפית, זה הנגב והגליל, ויש פריפריה חברתית, שגם בצלאל יעסוק בה כי יש עוני וקושי ואתגרים גם ברמלה ובלוד ובדרום תל אביב וצריך לעסוק גם במקומות האלה ואנחנו נהיה שלוחיהן של כל הקהילות והקבוצות שלא זכו תמיד להיות בקדמת הבמה ולעשות למענם את המעשה הנכון.

אני מודה לכולם, אני נועל את הישיבה, תודה רבה.


הישיבה ננעלה בשעה 18:05.

קוד המקור של הנתונים