ישיבת ועדה של הכנסת ה-25 מתאריך 11/01/2023

הקמת ועדות נוספות לעניין מסוים, בהתאם לסעיף 108 לתקנון הכנסת., הצעת חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה הטרור (תיקוני חקיקה), התשפ"ג-2023, הצעת חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה הטרור (תיקוני חקיקה), התשפ"ג-2023, הצעות לתיקוני תקנון הכנסת בדבר ועדות הכנסת וסמכויותיהן לרבות ועדות קבועות חדשות, חוק-יסוד: הכנסת (תיקון מס' 52)

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת ה-25

הכנסת15
ועדת הכנסת
11/01/2023


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 4
מישיבת ועדת הכנסת
יום רביעי, י"ח בטבת התשפ"ג (11 בינואר 2023), שעה 9:20
סדר היום
1. בקשת יושב-ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט להקדמת הדיון בהצעת חוק יסוד: הכנסת, (תיקון מס' 52) (הפסקת חברות בכנסת של שר או סגן שר) (כ/944), בכל הקריאות;
2. בקשות חברי הכנסת להקדמת הדיון בהצעות חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה טרור (תיקוני חקיקה), התשפ"ג-2022 (פ/1534/25, של חבר הכנסת מאיר כהן וקבוצת חברי הכנסת), (פ/1533/25, של חבר הכנסת ינון אזולאי וקבוצת חברי הכנסת), לפני הקריאה הטרומית;
3. הקמת ועדות נוספות לעניין מסוים, בהתאם לסעיף 108 לתקנון הכנסת;
4. רוויזיה על בקשות חברי הכנסת להקדמת הדיון בהצעות חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה טרור (תיקוני חקיקה), התשפ"ג-2022;
5. הצעות לתיקוני תקנון הכנסת בדבר ועדות הכנסת וסמכויותיהן, לרבות ועדות קבועות חדשות.
נכחו
חברי הוועדה: אופיר כץ – היו"ר
ינון אזולאי
זאב אלקין
בועז ביסמוט
מירב בן ארי
אברהם בצלאל
בועז טופורובסקי
אחמד טיבי
מתן כהנא
שרון ניר
משה סעדה
צביקה פוגל
אריאל קלנר
שמחה רוטמן
חברי הכנסת
ואליד אל הואשלה
יעקב אשר
מיכאל מרדכי ביטון
דוד ביטן
מאיר כהן
נעמה לזימי
חנוך דב מלביצקי
משה סולומון
יוסף עטאונה
מוזמנים
מזכיר הכנסת דן מרזוק
היועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק
ייעוץ משפטי
ארבל אסטרחן
מנהלת הוועדה
נועה בירן-דדון
רישום פרלמנטרי
אור שושניבקשת יושב-ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט להקדמת הדיון בהצעת חוק יסוד: הכנסת (תיקון מס' 52) (הפסקת חברות בכנסת של שר או סגן שר) (כ/944), בכל הקריאות
היו"ר אופיר כץ
בוקר טוב לכולם, אני מתכבד לפתוח את ישיבת הוועדה היום, 11 בינואר, י"ח בטבת. לפני שנתחיל בסדר היום חבר הכנסת אברהם בצלאל ביקש לומר מספר מילים. בבקשה, אדוני.
אברהם בצלאל (ש"ס)
בוקר טוב לכולם, עד כמה שאפשר להגיד בוקר טוב. בדקות האחרונות התבשרנו על הסתלקותו של נשיא מועצת חכמי התורה, הרב שמעון בעדני, זכר צדיק וקדוש לברכה. יום קשה.

אני חושב שהציבור הכיר אותו, אבל למי שלא הכיר, אז דבר ראשון, הוא היה בן אדם שכולו ענווה. אפילו כשהציעו לו להיות נשיא מועצת חכמי התורה – כי היה זקן חברי מועצת חכמי התורה – הוא בכל זאת אמר לתת את זה לחם שלו. הרב עובדיה, זכר צדיק וקדוש לברכה, אמר עליו, פה קדוש וביקש שהוא יהיה המנהיג של התנועה.

הייתה בו ענווה, תמיד בצידי הדרכים, פשטות, בכל מקום שהגיע. נושא החינוך היא מאוד קרוב לליבו. הוא נלחם למען החינוך של ילדי ישראל. בארץ, בתפוצות, בכל מקום, הוא נסע ודיבר, זה היה כל חייו. אני זוכר שהייתי אצלו כסגן ראש עיריית ירושלים, מחזיק תיק החינוך, הוא אמר לי: אברהם, יש נציגי ציבור, אבל תדע לך שכשאתה נמצא בחינוך אתה נמצא במקום הכי חשוב, כל הליבה שלנו זה שם, וכל מה שאנחנו עושים מסביב זה למען דבר אחד, למען החינוך.

כמובן שהוא שמר מאוד על קדושת השבת, זה בער בעצמותיו מאוד. הוא היה נשיא גדול, הוא היה מיסודי דור דעה, וזה יום קשה עבורנו, עבור תנועת ש"ס, שאותה הוא הנהיג גם בתקופות האחרונות. יושב-ראש התנועה התייעץ איתו על כל צעד ושעל. אני זוכר איך בבחירות הוא הגיע בקושי, אבל בכל אופן החליט שהוא רוצה לבוא, וגם אחרי הבחירות הוא הגיע עם הכיסא אבל דיבר בלהט, והוא כל כך שמח שברוך השם ש"ס קיבלה את המנדטים שהיא קיבלה ועל הממשלה שברוך השם קמה.

זה יום קשה מאוד עבורנו, עבור כולם. יום אשכבתא דרבי. אני חושב שכל הציבור צריך לבוא ללוויה של זקן מועצת חכמי התורה, שריד דור דעה. מי ייתן לנו תמורתו. ה' יעזרנו. שנמשיך בתורתו ונמשיך בדרך שלו, בעזרת השם.
משה סעדה (הליכוד)
משתתפים בצערכם ובצער החברה הישראלית כולה על מותו.
היו"ר אופיר כץ
גם אנחנו משתתפים בצער גדול, שהוא לא רק של אנשי ש"ס. הוא היה הנשיא של המועצה, ואני חושב שזה אבל כבד וגדול לעם ישראל, וכולנו משתתפים בצער.
יעקב אשר (יהדות התורה)
כמובן שאנחנו גם משתתפים בצער. זכיתי להיכרות רבת שנים עם הרב בעדני בתפקידי כראש עיר ובשאר תפקידיי בבני ברק. יהודי גדול עם עוצמה ענקית ופשטות. בדיוק על הצד השני של הסקאלה. פשטות הכי פשוטה. היה יושב בפינה בביתו עם סטנד קטן כזה, והיו מגיעים אליו כולם, והכול בגובה העיניים. גם השפה שלו הייתה בגובה העיניים. יש לו הרבה זכויות באחדות בתוך עם ישראל בכלל ובציבור החרדי בפרט. הוא היה מקורב מאוד למרן הגרא"מ שך, זכר צדיק לברכה, ולמרן הרב נסים קרליץ ולרב שטיינמן. הוא היה מקורב מאוד, היה מגיע אליהם כביכול כתלמיד בפני רבו, אבל תמיד הרב שטיינמן אמר עליו שהוא יהודי גדול. הוא הנהיג בצורה פשוטה ובענווה. אם מישהו רוצה לראות איך אדם שיש לו כוח צריך להתנהג, היה צריך להסתכל עליו. בית פשוט, פינה פשוטה, אלפי תלמידים, אלפי אנשים שרק מחכים למוצא פיו. הפשטות שלו, הישרות שלו, הגדלות הענקית שלו בתורה.

לצערנו הרב איבדנו בשנה האחרונה כבר כמה מעמודי האש של המחנה, ומי ייתן שנדע לעשות להם נחת רוח גם בשמיים ולא רק כאן כשהם היו בארץ. הם יהיו מליצי יושר על כל עם ישראל.
היו"ר אופיר כץ
תודה. אנחנו מתחילים את סדר היום. נתחיל בסעיף ב' כי חברת הכנסת בן ארי מאחרת והיא רוצה להציג. הסעיף הוא בקשת יושב-ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט להקדמת הדיון בהצעת חוק יסוד: הכנסת (הפסקת חברות בכנסת של שר או סגן שר), בכל הקריאות. בבקשה, חבר הכנסת רוטמן.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
תודה רבה, אדוני היושב-ראש. כתוב "חכם שמת, הכול קרוביו", אז אין למי לשלוח תנחומים, כי כולנו אבלים ולא יכולים לנחם זה את זה. אבל אנחנו מקווים שינחם אותנו הקדוש ברוך הוא על האובדן הזה.

אני כמובן מבקש את הקדמת הדיון בהצעת חוק יסוד: הכנסת (תיקון מס' 52) (הפסקת חברות בכנסת של שר או סגן שר) בכל הקריאות. זאת ההצעה שמכונה בשפת העם החוק הנורבגי, או כמו שקראנו לזה בוועדה: הח"כ החכ"ם – חבר הכנסת המחליף. מטרת התיקון – וזו הסיבה שהוא דחוף וזו הסיבה שדנו בו ראשון – היא להוסיף אפשרות ליותר חברי כנסת בכנסת הנוכחית. אנחנו לא עושים פה השוואות עם הכנסות הקודמות, כי ככל הנראה בממשלה הזאת דווקא יהיו פחות חברי כנסת נורבגיים מאשר בכנסת הקודמת - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אז למה צריך לשנות פה? אל תשנו. אם אתם פחות אז אל תשנו.
משה סעדה (הליכוד)
אנחנו מדייקים את החוק.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
מאחר וההרכב הקואליציוני הוא שונה מהממשלה הקודמת. אז היו הרבה סיעות קטנות, והחוק בנוסחו הקודם יצר איזושהי מדרגה – מוצדקת, שלא שינינו אותה – שלפיה סיעות קטנות מקבלות אפילו יותר ממחצית ממספר חבריהם שהם יכולים להוציא כחברי כנסת מחליפים, כנורבגיים. בגלל ההרכב הקואליציוני יוצא שהקואליציה לא תוכל להיות מיוצגת בוועדות, וזאת גם הסיבה לדחיפות ולחשיבות. כדי שיותר חברי כנסת יוכלו מיידית להשתתף בעבודת הוועדות החשובה של הכנסת וכמובן לאפשר לבית הזה להתנהל בצורה טובה.

אני רק אומר שכבר התפרסמו – והיו עוד – מנגנוני איזון שהכנסנו בהידברות, ואני מקווה שבהמשך גם נייצר הידברות של קואליציה ואופוזיציה לגבי מנגנוני איזון נוספים לחיזוק מעמד הכנסת.

התפרסם כבר הבוקר בתקשורת שהסכמנו ברצון ונקדם את שעת השאלות, נחזיר עטרה ליושנה כדי לחזק את מעמד הכנסת, ובעזרת השם יהיו עוד מנגנוני איזון. כל זה כדי שיהיה לנו את החוק הזה והכנסת וועדותיה יוכלו להיכנס לפעילות בהקדם האפשרי. מכאן החשיבות והדחיפות, ואני מבקש מאדוני יושב-ראש הוועדה ומחברי הוועדה לאשר את הפטור מחובת הנחה בכל הקריאות. אתמול הסתיימה העבודה על ההצעה להכנה לקריאה הראשונה, כולל הצבעה ורוויזיה, והיא תהיה מוכנה לעלות מתי שתחליט הכנסת, הנשיאות והוועדה.
היו"ר אופיר כץ
תודה רבה. בבקשה, חבר הכנסת אלקין.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
יש לי מה להגיד לגופו של החוק, במיוחד אחרי כל הצעקות שהיו פה בקדנציה הקודמת על התיקון הקודם והאמירה שאתם בשום פנים ואופן לא תלכו בדרך הזאת – ובסוף אתם מרחיבים. אני כבר לא מדבר על זה, חבר הכנסת רוטמן, שבקדנציה הקודמת הצעת שינויים בנוסח החוק שכמעט התקבלו במליאה, וכרגע הם לא כלולים בקריאה הראשונה שאתה מביא. אני מניח, כמי שהיה בטוח אז שאלה שינויים שצריך להכניס, שאתה תכניס אותם לקראת הקריאה השנייה - - -
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
אני אעשה כל מאמץ.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
זה בידיך, אתה יושב-ראש ועדה.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
אני אדם אחד, יש רוב בכנסת.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
פתאום צניעות נחתה על יושב-ראש ועדת החוקה. זה אירוע נדיר.

אני רוצה להתייחס לסוגיית הדחיפות, אדוני היושב-ראש. אחת, יש פה בקשה לכל הקריאות. זה לא משהו מקובל בוועדה הזאת. אגב, גם כשהבאתם חקיקה לקראת הקמת הממשלה רציתם להביא פטור בכל הקריאות, ונשמעו פה הערות של חברי כנסת, נדמה לי אפילו של הייעוץ המשפטי של הוועדה, שמקובל כל פעם לתת פטור לקריאה הרלוונטית. אם יהיה צורך לפטור לשנייה ושלישית אז תתכנס ועדת הכנסת ותחליט על זה. אבל בדרך כלל לא נותנים את הפטור על כל הקריאות קדימה. לכן אני לא רואה סיבה לדון בפטור מעבר לקריאה הראשונה.

עכשיו לגבי הפטור לקריאה הראשונה. חבר הכנסת רוטמן, הרי השינוי המהותי שהצעת החוק שאתה מוביל עושה זה עבור הסיעה הגדולה, סיעת הליכוד. כל השאר פחות או יותר לא משתנה, יש שם כל מיני הוראות לא רלוונטיות לתקופה הזאת. אלא שאני עוד לא ראיתי שסיעת הליכוד הצליחה לממש את מה שהיום החוק מעניק לה. הרי עד היום מחפשים שם... אני מבין שהקורבן הרביעי כבר נמצא. השר שיקלי כנראה כל כך עסוק במשרד לשוויון חברתי ובמשרד התפוצות, שאין לו זמן להגיע לכנסת.
משה סעדה (הליכוד)
לא, אין להם זמן להתפטר כי הם עסוקים. תכף, לקראת סופ"ש, הם יתפטרו, אל תדאג.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אני חושב שהעומס על השר במשרד לשוויון חברתי ובתפוצות הוא כל כך רב, שאין לו באמת יכולת לעשות עבודה פרלמנטרית, ולכן הוא מתכוון להתפטר מהכנסת כדי לפנות מקום לח"כ.
יעקב אשר (יהדות התורה)
למה אתה מעליב את מירב כהן? הרי מירב הייתה רק שוויון חברתי והיא פשוט קרסה מעבודה.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
כל המטרה של החוק הנורבגי הייתה - - -
קריאות
- - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אפשר לדבר, אדוני היושב-ראש? מפריעים לי פה.
היו"ר אופיר כץ
בבקשה. חבר הכנסת אלקין רוצה לעשות לנו סדר בליכוד. הוא שכח - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
לא, חס וחלילה, אני מדבר על עניין הדחיפות בלבד. כשמדברים על דחיפות צריך להבין מה הדחיפות. הרי החוק יכול להיות מונח היום ולהיות מובא להצבעה ביום שני. האם בין יום רביעי ליום שני, קריאה ראשונה של החוק, יש גל אדיר של שרי ליכוד שעומדים בתור להתפטר? אני לא שמתי לב. בינתיים ראיתי שלושה שהתפטרו ורביעי שהכריז שאולי הוא יעשה את זה בשביל חבר הכנסת עמית הלוי. כנראה שאין לו זמן להתפטר, כמו שנאמר - - -
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
זאב, זה רק לקריאה ראשונה.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אני מבין. אז מה יקרה אם זה יאושר בקריאה ראשונה ביום שני? ביום שני יהיו לך עשרה שרי ליכוד שעומדים בתור להתפטר? הרי אתה יודע שלא. כדי למצוא שלושה הגישו פעמיים.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
אבל יש עוד קריאה שנייה ושלישית. אתה רוצה שעוד שבוע שלם הכנסת תושבת?
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
לא, למה שהכנסת תושבת? קודם כול, הבנתי, חבר הכנסת רוטמן, שהחל מהיום בבוקר יש לך נושא כבד לטפל בו, כך שוועדת החוקה לא מושבתת.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
אני לא מדבר על ועדת החוקה. ועדת החוקה באמת לא מושבתת.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
לא, אני מדבר על הצעת החוק הזאת. מה יקרה אם תעבירו את זה ביום שני וועדת החוקה תתכנס ביום שלישי ותמשיכו לקריאה שנייה ושלישית? קודם תשלח את הליכוד להביא לך רשימת שרים שרוצים להתפטר. עדיין לא מצאו שבעה, אפילו לא חמישה. אז ללכת על עשרה בחוק דחוף? אני לא מבין מה הדחיפות כאן ולמה יש סיבה לפטור. שרים שנבחרו לתפקידי שרים עוד יכולים לעבור את סוף השבוע הזה בעבודה מאומצת של חברי כנסת; לא שמתי לב שיש בכנסת דיונים בחמישי, שישי וראשון. ולכן אין שום הבדל אם החוק יאושר היום בערב או ביום שני בתחילת סדר היום.
משה סעדה (הליכוד)
אם אין הבדל אז מה הנפקות מבחינתך?
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אני אומר שאין סיבה לתת פטור. חבר הכנסת סעדה, המהלך של פטור מחובת הנחה, יש לו מגרעות; אפילו עוד לא הצביעו על רוויזיה בוועדה והחוק עוד לא פורסם לציבור ולחברי הכנסת בצורה מסודרת. הרי למה צריך חובת הנחה? כדי שחברי כנסת יעיינו בחוק, ילמדו את הרציונל שלו, יתקיים שיח ציבורי. פה רוצים לרוץ תוך פחות מיום אחד – עוד לפני שהחוק אושר סופית בוועדה, עוד לפני הרוויזיה – ולהעביר אותו. בשביל לעשות דבר כזה צריך נסיבות. לפעמים יש נסיבות כאלה.

לכן אני מציע ליושב-ראש הוועדה למשוך את הבקשה הזאת ולהביא את זה ביום שני, כמו שצריך, אחרי חובת הנחה. מדובר בחקיקה לא פשוטה, מדובר בתיקון בחוק יסוד, ושימוש בפטור מחובת הנחה בתיקון לחוק יסוד זה אירוע שהוא עוד פחות ראוי ופחות נכון. וגם שום דבר לא בוער. כשהליכוד ימצה את המסגרת שיש לו היום בחוק - - -
משה סעדה (הליכוד)
אלקין, אני רואה שהדאגה לליכוד בוערת אצלך.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
זה לא דאגה לליכוד, זה דאגה לבית הזה. אתה רוצה להביא פטור מחובת הנחה לחוק יסוד בלי שיש לזה צורך.
משה סעדה (הליכוד)
הבעיה שלי היא למה אתה סופר את חברי הכנסת של הליכוד.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
כי זה חוק שהוא אך ורק בשביל הליכוד.
משה סעדה (הליכוד)
אבל יש בליכוד אנשים שמוכנים להתפטר כדי לאפשר - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אז שיתפטרו. החוק כבר מאפשר את זה.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
חבר הכנסת אלקין, יש לי שאלה: אם הליכוד יביא לך רשימה של המתפטרים אתה תסיר את כל ההתנגדויות לקריאות הראשונה, השנייה והשלישית?
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
לא, אני אסיר את ההתנגדות לפטור.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
גם לראשונה, לשנייה ולשלישית?
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
לא, אני נגד החוק. אבל כרגע אנחנו דנים בפטור, לא בחוק. אני מודיע שבמידה ותתעקשו - - -
היו"ר אופיר כץ
אני מקבל את ההערה שלך ואני רוצה לענות לך. אנחנו היום נצביע על פטור לקריאה ראשונה, ובהמשך, ברגע שנעביר את החוק ויהיה בכך צורך, נתכנס ל - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
דבר שני, אנחנו כאופוזיציה מתנגדים לפטור מחובת הנחה גם לקריאה הראשונה, אבל אני מציע לחברי האופוזיציה, כדי לא לעזור לקואליציה בענייני הקוורום, לא להשתתף בהצבעה הזאת ברגע שהיא תגיע. תודה רבה.
היו"ר אופיר כץ
תודה. חבר הכנסת טיבי, בבקשה.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
אני אגיד את מה שאמרתי על החוק הזה בכנסת הקודמת. התנגדנו אז ואנחנו מתנגדים גם עכשיו. זה פוגע במעמד הכנסת וזה פוגע בקורלציה שר-חבר כנסת. השרים בורחים מהמליאה. ולכן הרחבת החוק היא עוד פגיעה במעמדה של הכנסת ובעבודת הכנסת, יותר ממה שהיה בעבר.

אני גאה שאני נמצא בסיעה שהתנגדה גם בעבר וגם מתנגדת היום, בשונה מכמה סיעות פה. תודה רבה.
היו"ר אופיר כץ
תודה רבה. עוד מישהו רוצה להתייחס. אם כך, נעבור להצבעה.
מתן כהנא (המחנה הממלכתי)
התייעצות סיעתית.
היו"ר אופיר כץ
בבקשה. חמש דקות. חוזרים ב-09:40.

(הישיבה נפסקה בשעה 09:36 ונתחדשה בשעה 09:40.)
היו"ר אופיר כץ
אם כך, אנחנו עוברים להצבעה. מצביעים על בקשת פטור לקריאה ראשונה של יושב-ראש ועדת החוקה בהצעת חוק יסוד: הכנסת (הפסקת חברות בכנסת של שר או סגן שר). מי בעד? עשרה. מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

אושר.
היו"ר אופיר כץ
ההצעה עברה פה אחד.
בקשות חברי הכנסת להקדמת הדיון בהצעות חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה טרור (תיקוני חקיקה), התשפ"ג-2022
היו"ר אופיר כץ
אנחנו עוברים לסעיף הבא, שהוא סעיף א' בסדר היום: בקשות חברי הכנסת להקדמת הדיון בהצעות החוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה טרור, של חבר הכנסת מאיר כהן וקבוצת חברי הכנסת ושל חבר הכנסת ינון אזולאי וקבוצת חברי הכנסת, לפני הקריאה הטרומית. חבר הכנסת ינון אזולאי, בבקשה.
ינון אזולאי (ש"ס)
תודה רבה לך, אדוני היושב-ראש. אבדה גדולה איבדנו היום, כל עם ישראל וכמובן אנחנו כתנועת ש"ס. איבדנו את חבר מועצת חכמי התורה, זקן מועצת חכמי התורה, הר שמעון בעדני, זכר צדיק לברכה, שהסתלק מאיתנו. איש אמת. לצערנו הדור הולך ומתייתם. עם ישראל איבד היום אבדה גדולה, יהודי צדיק, איש אמת, איש ללא משוא פנים, לא משנה מי עומד בפניו. הבוקר הסתלק ארון הקודש ואנחנו נשארנו יתומים ואין לנו אב. בכלל בעשור האחרון, אני מסתכל ואומר, הילדים שלי גדלים לדור של יתומים אנחנו. וכמה שיש רבנים, אלה היו הסמל. אנחנו ראינו את הרב עובדיה, ראינו את החכם שלום, ואת הרב שטיינמן, והרב שך והרב קנייבסקי. הדור הולך ומתייתם, ולצערנו היום התבשרנו בבשורה על הרב שמעון בעדני, שהיום תהיה ההלוויה שלו. יהי רצון שיהיה מליץ יושר עלינו ועל כל עם ישראל, ושיהיה לנו טוב פה בעם הזה ובמדינה הזאת, ושיהיו בתוכנו אהבה ואחווה לטובת כל עם ישראל. כשצדיק הולך, אם אנחנו לא מתעוררים מזה, אז בשביל מה הוא הלך? אז אם כל אחד מאיתנו יקבל על עצמו להגיד עוד איזה מילה טובה על השני, עוד איזה הסתכלות טובה על השני, זה יהיה לעילוי נשמתו.

במעבר חד אני אציג את ההצעה. בהמשך להצעות חוק של כמעט כל סיעות הבית, ימין ושמאל, קואליציה ואופוזיציה, הבאנו גם אנחנו את הצעת החוק לשלול אזרחות ממחבל שישב בכלא ויש לו זיקה לרשות הפלסטינית וקיבל מהם קצבה. אנחנו מבקשים לשלול את האזרחות שלו ברגע שהוא משתחרר. נבקש לאשר את הפטור מחובת הנחה, בדומה לשאר החוקים שהיו. תודה רבה לך, אדוני היושב-ראש.
היו"ר אופיר כץ
תודה. חבר הכנסת מאיר כהן, בבקשה אדוני.
מאיר כהן (יש עתיד)
שלום, אדוני, ובוקר טוב לכולם. אנחנו משתתפים בצערכם ובצער המדינה על מותו של הרב בעדני. היות ורובנו התחנכנו בהערצה של קדושים וצדיקים, אני חושב שזה רגע קשה. תנחומיי למשפה ותנחומינו לתנועת ש"ס, שהוא היה ממנהיגיה הבולטים.

אנחנו מבקשים פטור להצעת חוק לביטול אזרחות או תושבות. כמו שאמרנו, ככה ננהג – אנחנו נהיה אופוזיציה לממשלה ולא אופוזיציה למדינה. זה חוק מאוד חשוב ששם גבולות מאוד ברורים למה מותר ומה אסור.

אני רק רוצה לתת פרטים, אדוני היושב-ראש. הרוצחים של החייל אברהם ברומברג קיבלו מ-1980 סך של 12,000 שקלים בחודש. מי שרצח את החייל משה תמם קיבל את אותו סכום מ-1984.

עכשיו, לכל אלה שבאים ואומרים שצריך לעשות איזונים, שיש ערבים ויש יהודים, אני רוצה להבהיר: אין בחוק הזה ולו רמיזה על כך שאנחנו פוגעים במיעוט כזה או אחר. רוצח הוא רוצח הוא רוצח. יחד עם זה, רק אזרח ערבי שרוצח – רוצח, לא גונב אופניים, לא זורק אבנים – מקבל כסף מהרשות הפלסטינית. אני לא חושב שזה נהוג באיזשהו מקום בעולם. לא נהוג שבן אדם רוצח וכדי לעורר אותו ולהפוך אותו למורם מעם, נותנים לו כסף.

האזרחים הערבים הם תושבי מדינת ישראל, ואני הייתי אחראי על הביטוח הלאומי ועשיתי הכול כדי שזכויותיהם יישמרו וכדי שלא ייפול רבב בזכויות שלהם. יחד עם זה, ערביי ישראל שגרים בתוך המדינה, נושאים בתעודת זהות כחולה, מקבלים את כספי הביטוח הלאומי... אנחנו לא פוגעים בכספים שמגיעים לילדים שלהם, אנחנו לא נוהגים ב"אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה". בנוסף לכך, המשפחה שלו מקבלת משנת 1980 12,000 שקלים בחודש. זה מדהים, זה כמעט 3.6 מיליון שקל.

לכן אנחנו מצטרפים ומגישים את הצעת החוק שלנו, שלי ושל מירב בן ארי, ותומכים בכל החוקים האלה. זה חשוב לנו מאוד. תודה רבה, אדוני, אנחנו מבקשים פטור.
היו"ר אופיר כץ
תודה רבה, חבר הכנסת מאיר כהן. זאת הזדמנות להזכיר שמאחר שאין חקיקה, פניתי באופן חריג... היינו יכולים להעביר את זה עוד שבועיים-שלושה אבל רצינו עכשיו כי כולנו רואים את החגיגות הבלתי נתפסות בכפר. רצינו לעשות את זה מהר ולתת מענה מהיר, כדי שהוא לא יישאר יום אחד בוואדי ערה, וגם כדי להראות למשפחות השכולות ולאזרחי ישראל שאנחנו לא מקבלים את זה ואנחנו כמחוקקים פועלים בנושא. אני שמח על שיתוף הפעולה עם יש עתיד, מאיר ומירב, ועם ישראל ביתנו, עודד פורר, ועם המחנה הממלכתי, זאב אלקין. הם התגייסו למהלך משותף של 106 חברי כנסת לקדם את זה כמה שיותר מהר, כשהשאיפה היא לגמור את זה תוך שבועיים. הפטור עכשיו זה במסגרת ההבנות שאמרתי ליש עתיד, שהם יכולים להגיש גם - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
זאת דוגמה לפטור ראוי, לעומת מה שהיה קודם.
היו"ר אופיר כץ
בבקשה, חברת הכנסת מירב בן ארי.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אני רק אגיד בקצרה שאני חושבת שהנושא הזה זה לא עניין של ימין ושמאל אלא זה להיות בצד הנכון של ההיסטוריה. אם בן משפחה שלי היה החייל שירו בו כדור ואחרי זה זרקו אותו בצד הדרך, אני חושבת לעצמי איך הייתי מגיבה כשאני יודעת שהוא חוזר לכפר שלו בתופים ובמחולות. כל סוף השבוע המחשבה הזאת לא עזבה אותי. כשאופיר ושמחה תפסו אותי, אמרתי שהדבר הזה הוא המהות שלנו כישראלים, כיהודים במדינה שלנו, ולכן זה צריך לבוא מכולם.

בסוף, אותו אדם מקבל שכר מהרשות הפלסטינית. הוא בעצם סוג של אזרח. אז אני אומרת, אם אתה מקבל שכר ואם הם דואגים לעלות לרגל מייד אחרי שהשתחררת, אז פשוט תעבור לגור שם ותיהנה מהעולם הנפלא של החיים ברמאללה, לעומת לחיות פה בחברה היהודית במדינת ישראל.

לכן אני שמחה על זה. חברי יש עתיד קיימו דיון סיעתי רחב, אמיתי, ובאמת כולם תמכו. צריך להגיד גם ליאיר לפיד, ראש הממשלה לשעבר, תודה על התמיכה שלו בי ובמאיר, ולכל חברי הסיעה שלנו שלקחו חלק בלהיות במקום הנכון בהיסטוריה של המדינה הזאת, ולא לאפשר למחבלים רוצחים בני עוולה להמשיך לחיות וליהנות ממה שהמדינה מציעה. כמובן שנתמוך בזה היום כולנו במליאה. תודה רבה גם לך, אופיר.
היו"ר אופיר כץ
בבקשה, חבר הכנסת סעדה.
משה סעדה (הליכוד)
כמובן שאני מצטרף לכל הדברים של מירב ואני שמח על התמיכה חוצת המגזרים. מה שמפריע לי, דווקא כמי שחדש פה, זה הדו-פרצופיות. כולנו מגנים את הדברים החמורים ואת ההילולה שהייתה מסביב, אבל יושב פה בן אדם – נכנס כרגע אחמד טיבי – יושב בינותינו, אנחנו מתייחסים אליו כאחד האדם, והאיש הזה משבח - - -
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
וואו, כאחד האדם, וואו.
משה סעדה (הליכוד)
אני מבקש שלא יפריעו לי. האיש הזה מרשה לעצמו להעלות סרטון שבו הוא משבח את האיש הנתעב שרצח את החייל הזה.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
זה היה לפני שבע שנים, אגב.
משה סעדה (הליכוד)
זה לא משנה מתי. בעולם הערכי שלי, שממנו אני בא, איש כזה מהווה חלק מהעבירה, כי הוא מעודד את העבירה. אם חס ושלום במקום אחר הייתה ילדה נאנסת והיה יוצא איש מתוך הפרלמנט שלנו ומשבח את האומץ של האנס, האם, אופיר, הוא היה יכול לשבת בכנסת ישראל דקה אחת? האם אתה כיושב-ראש הקואליציה, יושב-ראש ועדת הכנסת, היית מאפשר את זה? ממש לא. אז איך יכול להיות שאנחנו יושבים פה בשלוות נפש עם אדם שתומך בטרור? ואני לא מדבר כסיסמה, אני לא איש של סיסמאות, אלא ברמה הפרקליטותית, כעבירה, מי שמשבח אנס הוא חלק מהאונס. זה נקבע בפסיקה. מי שמשבח איש טרור שהוא רוצח, הוא חלק ממעשה הרצח. ואיך אנחנו כחברי כנסת יכולים לאפשר להם להיות בנותינו? אז כל אחד יצקצק בלשונו, "טוב, נשנה את החוק", "יש בג"ץ" – אבל לא. איך אתם יכולים להגיד לו בוקר טוב בבוקר?
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
חבר הכנסת סעדה, אתה בכנסת בזכותו.
משה סעדה (הליכוד)
אלקין, יש רגעים שאת הציניות צריך להשאיר בצד.
מירב בן ארי (יש עתיד)
בזכות שיתוף הפעולה בין המשותפת לליכוד התפזרה הכנסת, מה לעשות?
משה סעדה (הליכוד)
אלקין, יש רגעים שאת הציניות תשאיר אצלך.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אבל זאת המציאות.
משה סעדה (הליכוד)
לא, אני מדבר על מציאות חדשה.
מירב בן ארי (יש עתיד)
נראה לך הגיוני שלחד"ש-תע"ל יש שני מקומות בוועדת כספים, כמו יש עתיד? זה נראה לך הגיוני אם לא שיתופי הפעולה המבורכים שלכם עם אחמד טיבי? אז לי אתה נותן טיפים?
משה סעדה (הליכוד)
קודם כול אני מדבר על עצמי.
מירב בן ארי (יש עתיד)
למה לא ביקשתם לפסול אותם אם כל כך מפריעה לכם הנוכחות שלו?
משה סעדה (הליכוד)
אז אני חושב שבטווח הארוך צריך לחוקק חוק שאנשים שתומכים בטרור - - -
מירב בן ארי (יש עתיד)
להראות לך את כל החיבוקים שהיו פה בשנה האחרונה? רק שתבין, אני ואחמד לא החלפנו מילה כמעט שנה - -
משה סעדה (הליכוד)
אני מכבד אותך על זה.
מירב בן ארי (יש עתיד)
- - בניגוד לחיבוקים שהיו כאן כל השנה האחרונה.
משה סעדה (הליכוד)
נכון, את צודקת.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אז האחרונים שאתה יכול להטיף להם על צביעות זה אנחנו. תשאל את אחמד, הוא יושב לידך.
היו"ר אופיר כץ
טוב, מירב בן ארי - - -
משה סעדה (הליכוד)
אופיר, אני רוצה לסיים. ברור לי שהכיוון הוא לחוקק חוק, כי לא יכול להיות שבכנסת ישראל יישב אדם – או בשעת מעשה או לאחריו – שיתמוך במעשים נתעבים.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
חבר הכנסת סעדה, יש חוק - - -
משה סעדה (הליכוד)
- - - בג"ץ - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
לא, הכנסת יכולה להעביר חבר כנסת.
היו"ר אופיר כץ
זהו, הדיון הסתיים.
מירב בן ארי (יש עתיד)
לא, אני רוצה שהוא יגיד לך. מי החלטתם שיהיה סגן יו"ר כנסת ראשון?
משה סעדה (הליכוד)
בינתיים - - -
היו"ר אופיר כץ
חבר הכנסת סעדה, די, זהו.
משה סעדה (הליכוד)
בינתיים, ברמה המוסרית, אני מצפה מחברי הכנסת שהאיש הזה, שמתנהג ומעודד מעשי טרור, יהיה מוקצה. זאת התפיסה המוסרית שלי.
היו"ר אופיר כץ
חבר הכנסת טיבי, בבקשה.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
תודה רבה. א', יש דברים לא ראויים לתגובה. מעולם לא תמכתי במעשה רצח.
משה סעדה (הליכוד)
קראת לאותו רוצח מנהיג.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
כך מתייחס אליו העם הפלסטיני, בהחלט.
משה סעדה (הליכוד)
אז הם שותפים. ככה מתייחסים לאנס.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
אני לא הפסקתי אותך.
משה סעדה (הליכוד)
אם תקרא לאנס מנהיג אתה חלק ממעשה האונס.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אתה דיברת, תן לו לדבר.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
לא הפסקתי אותך, שמעתי את כל דברי הנאצה שלך, חלקם שקריים. אגב, לפני כמה ימים רק נכנסתי ואמרת "נכנס האיש שהשתתף בהילולה". שיקרת. לא הייתי שם.
משה סעדה (הליכוד)
לא אמרתי את זה - - -
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
אתה אמרת. שיקרת, שיקרת לי.
משה סעדה (הליכוד)
אתה מנסה להרחיק את עדותך, ואני מבין אותך, כי אין לך מה לענות לגופו של עניין.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
מסתבר שגם חוקר בפרקליטות יכול להיות שקרן. דבר שני, מעולם לא תמכתי במעשי רצח. ידיי אומנם מגואלות בדם – אבל של ילדים שאני יילדתי. חלק מהיושבים כאן בבית, ידיהם מגואלות בדם של אנשים שהם הרגו.
משה סעדה (הליכוד)
ידיך מגואלות של ילדים שנרצחו, כי אתה עודדת טרור. ידיך מגואלות בדם.
מתן כהנא (המחנה הממלכתי)
מי שהרג פה, הרג מחבלים. הרג מחבלים בקרב. חבר הכנסת טיבי, הרגנו מחבלים בקרב.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
קרב נגד ילדים זה קרב מביש. אתה איש צבא.
מתן כהנא (המחנה הממלכתי)
החמאס משתמש בילדים האלה כמגינים אנושיים.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
תודה לטייס שמאשרר הרג ילדים.
מתן כהנא (המחנה הממלכתי)
אנחנו עושים כל מאמץ כדי להימנע מהרג של חפים מפשע, החמאס משתמש בהם כמגינים אנושיים, החמאס משתמש בהם בצורה נפשעת.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
760 ילדים פלסטיניים נהרגו בעשור האחרון.
מתן כהנא (המחנה הממלכתי)
חמאס בוחר להילחם - - -
מאיר כהן (יש עתיד)
רבותיי, אנחנו פה בחקיקה. מספיק.
מתן כהנא (המחנה הממלכתי)
בעיניים שלי ראיתי את החמאס יורה טילים מתוך אזורים מיושבים. החמאס משתמש בילדים האלה כמגינים אנושיים.
היו"ר אופיר כץ
חבר הכנסת מתן כהנא, אנחנו לא מתקדמים ככה.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
עכשיו לגבי הטענה של מירב למה אנחנו מקבלים שניים בכספים. את מיתממת. זה כי אנחנו קיבלנו אחד פלוס אחד בוועדת החוץ והביטחון והחלפנו. ויתרנו על ועדת חוץ וביטחון וקיבלנו שניים בכספים, בדיוק כמו שעשינו איתכם לפני שנה.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אגב, אני רק אמרתי שישאלו את הליכוד, לא אותנו.
היו"ר אופיר כץ
מירב, אי אפשר לנהל שיח על כל אמירה של מישהו.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
אף אחד לא נתן לנו בונוס. דווקא קיבלנו פחות ממה שהיה אצלכם, כי לקחו לנו את ועדת מעמד האישה ונתנו לנו חצי מדע. אז אפשר להפיץ את השקרים האלה שמופצים על ידך ועל ידי רע"ם למשל, אבל - - -
מירב בן ארי (יש עתיד)
איזה שקר? זה שיש לכם שניים בכספים זה שקר?
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
לא, את אמרת "למה נתנו להם?". זו זכותנו.
משה סעדה (הליכוד)
מירב, את מה שהחוק מחייב ניתן, אבל לא מעבר. להגיד שלום ולהתחבק החוק לא מחייב אותך.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אני מתחבקת?
משה סעדה (הליכוד)
אנשים פה - - -
היו"ר אופיר כץ
סעדה, אתה מעכב אותי. תפסיק, די, יש לי עוד סדר יום ארוך. די, אתה לא יכול להגיד משפט על כל משהו שמישהו אומר. מספיק עם זה. בבקשה, חבר הכנסת מלביצקי.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
לא, משפט אחרון. יש חברי כנסת מטרילים, יש חברות כנסות מטרילות, זה לא מיזוגני. אתה מהמטרילים.
היו"ר אופיר כץ
תודה. חבר הכנסת מלביצקי, בבקשה.
משה סעדה (הליכוד)
לא, ממש לא. אני בן אדם ששם לך תמונת מראה וקשה לך עם זה, ולכן אתה מסובב את הגב. קשה לך להיות חלק מהמעשה הנתעב הזה, אבל אתה כזה. ואני אהיה מאלה שיובילו - - -
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
אתה משקר, אתה שקרן כרוני. איך היית בפרקליטות? בגלל זה מח"ש לא - - -
היו"ר אופיר כץ
די. חבר הכנסת מלביצקי, בבקשה.
מירב בן ארי (יש עתיד)
חוץ מזה, המינוי הראשון של סגן יו"ר כנסת זה אחמד - - -
היו"ר אופיר כץ
מירב בן ארי, קריאה ראשונה. די, מספיק.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
מירב, את רוצה להיכנס חזיתית? אני אחזיר לך.
היו"ר אופיר כץ
חבר הכנסת טיבי, קריאה ראשונה.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
אף אחד לא עושה לי טובה, אני מייצג את חד"ש-תע"ל. מה שתע"ל תחליט אנחנו נקדם - - -
מירב בן ארי (יש עתיד)
אבל אני אמרתי - - -
היו"ר אופיר כץ
חבר הכנסת טיבי, קריאה שנייה. מירב בן ארי, קריאה שנייה. אם אתם ממשיכים אני מוציא אתכם. בבקשה, מלביצקי.
חנוך דב מלביצקי (הליכוד)
אני כמובן מברך על הצעות החוק המאוד ראויות הללו. אנחנו נלחמים פה בטרור, שלצערי מגיע גם מאזרחים עם תעודת זהות כחולה, ולא צריך להתנצל על הדברים הללו ולא צריך לתת צידוקים. דרך אגב, גם חוק העונשין מבחין ומחמיר בצורה ברורה עם עבירות שמבוצעות מטעמים של פגיעה בביטחון המדינה לעומת עבירות שמבוצעות בנסיבות אחרות. אנחנו קודם כול צריכים להיות נאמנים לעם ישראל ולמדינת ישראל. המחבלים הרוצחים הללו, שרוצחים בנו ומקבלים על זה תמורה כספית, הם והמשפחות שלהם – צריך לגרש אותם מפה ולשלול להם את האזרחות. אני גם הגשתי הצעת חוק שתטפל במשפחות שמקבלות את הכסף ותאפשר לשר או שרת הפנים לגרש גם אותם בנסיבות שיימצאו מתאימות. בטרור צריך להילחם כמו בטרור, לא להירתע ולא למצמץ לרגע, רק ככה מנצחים.
היו"ר אופיר כץ
תודה, חנוך. אם כך, נעבור להצבעה על בקשות חברי הכנסת להקדמת הדיון בהצעת חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה טרור, של חבר הכנסת מאיר כהן וקבוצת חברי הכנסת ושל חבר הכנסת ינון אזולאי וקבוצת חברי הכנסת, לפני הקריאה הטרומית. מי בעד? 11 בעד. מי נגד? אחד. מי נמנע? אין.

הצבעה

אושרה.
היו"ר אופיר כץ
אם כך, מתן הפטור אושר.
הקמת ועדות נוספות לעניין מסוים, בהתאם לסעיף 108 לתקנון הכנסת
היו"ר אופיר כץ
אנחנו עוברים לסעיף ד', הקמת ועדות נוספות לעניין מסוים.
אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל)
רוויזיה.
היו"ר אופיר כץ
תהיה רוויזיה ב-10:32.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אופיר, אז אני רוצה רוויזיה גם על הנורבגי.
היו"ר אופיר כץ
כבר סגרנו.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
מה זאת אומרת?
נועה בירן-דדון
הוא כבר חתם על ההצבעה.
היו"ר אופיר כץ
זאב, על הוועדות אתם מסכימים, נכון? יש לנו אחת של ש"ס ואחת שלכם, נכון?

אנחנו ממשיכים בסדר היום. את הוועדה המיוחדת הראשונה, של סיעת ש"ס, יציג חבר הכנסת ינון אזולאי.
ינון אזולאי (ש"ס)
תודה רבה לך, אדוני היושב-ראש. אנחנו ביקשנו להקים ועדה נוספת בכנסת, ועדה שתטפל בצמצום הפערים החברתיים בפריפריה. תנועת ש"ס היא בעיקר תנועה חברתית, תנועה שרוב מצביעיה באים מהפריפריה, ולכן אני חושב שצריך עוד ביקורת על עבודת הממשלה ועל התוכניות שיש. ביקשנו להקים את הוועדה הזאת, שתיקרא "הוועדה המיוחדת לצמצום פערים חברתיים בפריפריה", והסמכויות שלה יעסקו בצמצום פערים חברתיים בפריפריה החברתית והגאוגרפית, ובכלל זה הנגשה של שירותים חברתיים בפריפריה, עידוד תעסוקה והכשרת הון אנושי בפריפריה, צמצום פערים חברתיים בתחומי החינוך, הבריאות, הקהילה והפנאי בפריפריה - - -
היו"ר אופיר כץ
ינון, אתה לא מקריא בדיוק לפי מה שחולק.
ארבל אסטרחן
לא, הדגישו את הפערים החברתיים.
ינון אזולאי (ש"ס)
אמרתי, אבל אני אדגיש את זה עוד פעם, בשביל היועצת המשפטית - - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
כדי שזה יהיה ברור אני מציע שהנוסח הסופי יחולק ואז נדע על מה אנחנו דנים.
ינון אזולאי (ש"ס)
הינה, אני אומר. צמצום פערים חברתיים בתחומי החינוך, הבריאות, הקהילה והפנאי בפריפריה. סיימתי. דיווחי השר זה רק בוועדות הקבועות.

בוועדה יכהנו חברי הכנסת על פי ההרכב הבא: סיעת הליכוד, סיעת יש עתיד, אני לא יודע כמה חברים - - -
ארבל אסטרחן
אתה לא מקריא את הנייר האחרון.
ינון אזולאי (ש"ס)
סליחה, זאת אשמתי. בוועדה יכהנו תשעה חברי כנסת, על פי ההרכב הבא: סיעת הליכוד – שלושה חברים, סיעת יש עתיד – שני חברים, סיעת המחנה הממלכתי – חבר אחד, סיעת ש"ס – חבר אחד, סיעת יהדות התורה – חבר אחד, סיעת רע"ם – חבר אחד. מוצע כי יושב-ראש הוועדה יהיה חבר הכנסת מטעם סיעת ש"ס. תודה רבה לכם.
ארבל אסטרחן
צריך לומר שכשמקימים ועדה מיוחדת אומרים איזה סמכויות יהיו לה. לוועדה מיוחדת יש את כל הסמכויות של ועדה קבועה, אלא אם נקבע אחרת. כלומר, אפשר להעביר אליה הצעות חוק, היא יכולה לזמן את כל עובדי המדינה, אפשר להעביר אליה הצעות לסדר מהמליאה או מוועדת הכנסת, אפשר להעביר אליה דיונים מהירים וכן הלאה. זאת אומרת, אין סמכות שאין לה, אלא אם זה נקבע במפורש. ההבדל בינה לבין ועדה קבועה זה שהיא לא מנויה בתקנון, ולכן, אם רוצים להקים אותה שוב בכנסת הבאה צריך לעשות הכול מחדש; ואם היא מחוקקת היא לא יכולה לכתוב בחוק "השר, באישור הוועדה המיוחדת..", כי אנחנו לא מזכירים ועדה מיוחדת. אבל חוץ מזה, אלא אם מגבילים, יש לה את כל הסמכויות האחרות.
ינון אזולאי (ש"ס)
תודה.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
אדוני היושב-ראש, אני רק רוצה לוודא לפרוטוקול: עד שאנחנו לא מגיעים להסכמה על הוועדה כל הוועדות המיוחדות לא עולות להצבעה, נכון?
היו"ר אופיר כץ
אנחנו כרגע מצביעים רק פה. אני מאמין שכבר היום נסיים ואז נעלה את הכול ביחד.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
כן, אבל הם עולים רק ביחד, נכון? פשוט שלא יקרה מצב שיעלו להצבעה את כל הוועדות חוץ משלנו.
היו"ר אופיר כץ
בסדר. זאב, מי מציג?
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
יש לי נייר, אז אני אציג את הפן הפורמלי, ואחר כך מיכאל ינמק.
קריאות
- - -
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
ארבל, מה עם ההרכב הסיעתי? אין פה מספרים?
ארבל אסטרחן
אין מספרים. צריך לקבוע הרכב סיעתי.
היו"ר אופיר כץ
זאב, בוא נעשה הפסקה כדי שהם ירשמו את ההרכב, בסדר? ניתן להם רבע שעה.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אני אציג את הנושא, ובסיום נציג את ההרכב. ההצעה היא להקים ועדה מיוחדת לפי סעיף 108 לתקנון הכנסת. שם הוועדה: הוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל. סמכויות הוועדה: פיתוח יישובי הנגב והגליל, עידוד צמיחתם ושגשוגם, קידום התיישבות באזורי הנגב והגליל ופיתוח חברתי-כלכלי של אזורים אלה. ההרכב יימסר לאחר ההפסקה. מוצע כי יושב-ראש הוועדה יהיה חבר הכנסת מיכאל ביטון.
מיכאל מרדכי ביטון (המחנה הממלכתי)
תודה רבה. אני מודה ליושב-ראש הוועדה וגם לסיעה שלי, שנתנה את האמון להקים ועדה למען הנגב והגליל. אני מדבר כבן הנגב, כראש העיר ירוחם, כמייסד מועצת הנגב, עם שותפים רבים. כבנים לעולים החדשים בנגב אנחנו באים ממקום של עוצמה וגאווה. אנחנו אוהבים את הנגב, גאים בו, שמחים בו, מרגישים בו שייכים. גידלנו בו ילדים ואנחנו מרגישים מיישבי המדינה, מרגישים חלוצים ומרגישים שאנחנו ממשיכים את מורשת אבותינו.

אחד הפסוקים הפחות ידועים של נבואת עובדיה אמר את הדבר הבא: "וגלות החל הזה לבני ישראל, אשר כנענים עד צרפת, וגלות ירושלים אשר בספרד ירשו את ערי הנגב". "גלות ירושלים אשר בספרד" זה גירוש ספרד, שהרבה מהם הגיעו למרוקו, לאלג'יר, לתוניס.

זה כבוד גדול עבורנו. אנחנו נפעל לחזק את הדברים הטובים בנגב – בנגב יש אנשים טובים, יש אדמה, יש חקלאות, יש תעשייה, יש חיים בנגב, אבל יש גם אתגרים. אתגרים פריפריאליים, פערים בבריאות, בחינוך, בתשתיות, בתחבורה, בפיתוח, בתעסוקה ובעוצמה כלכלית. את זה נעשה עם גופים שונים ועם כלל חברי הוועדה. וכמו שעשינו ועדת כלכלה בהסכמה רחבה ובקונצנזוס, הוועדה הזאת מבחינתי היא ממש הזדמנות לרומם את הנגב והגליל בכנסת ישראל, ואני קורא לכל חברי הכנסת להיות פעילים בה ולהראות מחויבות לנגב ולגליל. נעבוד עם שאר הוועדות בתיאום, נעשה ישיבות של ועדות משותפות עם ועדות אחרות, ונהיה זמינים לממשלה אם הממשלה תרצה להביא חוקים טובים למדינה. אנחנו נדע לעשות חוקים ונדע לקדם כל נושא לביצוע. תודה רבה, היושב-ראש.
היו"ר אופיר כץ
בבקשה, זאב.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אני אוסיף את ההרכב הסיעתי, כי אני מבין שהוא סוכם מול הנציגות שלך. בוועדה יכהנו 11 חברי כנסת. מסיעת הליכוד – שני חברים, מסיעת יש עתיד – שני חברים, מסיעת המחנה הממלכתי – חבר אחד, היושב-ראש המיועד מיכאל ביטון, מסיעת ש"ס שני חברים, מסיעת יהדות התורה חבר אחד, מסיעת הציונות הדתית חבר אחד, מסיעת ישראל ביתנו חבר אחד, מסיעת חד"ש-תע"ל חבר אחד. בסך הכול מהקואליציה שישה ומהאופוזיציה חמישה.

אפשר להצביע?
היו"ר אופיר כץ
רגע, אנחנו נראה מה איתם ונצביע ביחד.
זאב אלקין (המחנה הממלכתי)
אבל יש על זה הסכמה, בוא נצביע כבר.
ארבל אסטרחן
לא, אבל הנציג של רע"ם שואל למה אין להם שם נציג.
היו"ר אופיר כץ
אני רוצה להצביע על ש"ס, אבל לפני זה יש התייעצות סיעתית. ההתייעצות היא לפני שניהם.

(הישיבה נפסקה בשעה 10:19 ונתחדשה בשעה 10:27.)
היו"ר אופיר כץ
אני מחדש את הדיון. אנחנו נצביע על שתי הוועדות – של המחנה הממלכתי ושל ש"ס. אנחנו נצביע על הוועדה המיוחדת לצמצום פערים חברתיים בפריפריה. זאב, אתם בעד הוועדה של ש"ס? כן. אם כך, מי בעד? שמונה. מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

אושר.
היו"ר אופיר כץ
ההצבעה עברה. מצביעים על הוועדה השנייה, הוועדה המיוחדת לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל, כפי שהוצגה על ידי חברי הכנסת זאב אלקין ומיכאל ביטון. מי בעד?
נועה בירן-דדון
שישה בעד.
היו"ר אופיר כץ
מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

אושר.
היו"ר אופיר כץ
גם ההצעה הזאת עברה פה אחד.

יש לנו ב-10:32 את ההצבעה על הרוויזיה. חברים, תעבירו את השמות של החברים בוועדות החדשות.רוויזיה על בקשות חברי הכנסת להקדמת הדיון בהצעות חוק לביטול אזרחותו או תושבותו של פעיל טרור שמקבל תגמול עבור ביצוע מעשה טרור (תיקוני חקיקה), התשפ"ג-2022
היו"ר אופיר כץ
אני מצביע על הרוויזיה של חבר הכנסת טיבי ובעצם גם שלי. אתה רוצה לנמק? אם כך, מי בעד הרוויזיה? שניים. מי נגד? שמונה.

הצבעה

לא אושרה.
היו"ר אופיר כץ
הרוויזיה נפלה. אנחנו נצא להפסקה עד 10:45.

(הישיבה נפסקה בשעה 10:33 ונתחדשה בשעה 10:55.)

הצעות לתיקוני תקנון הכנסת בדבר ועדות הכנסת וסמכויותיהן, לרבות ועדות קבועות חדשות
היו"ר אופיר כץ
אני מחדש את הדיון.
ארבל אסטרחן
מונחים תיקוני תקנון שבעצם נדונו אתמול ונשארו כמה נקודות לא סגורות. אני מבינה שכעת רוצים לאשר רק את הנושא של הקמת ועדה לביטחון לאומי, בנוסח שדובר עליו אתמול. כלומר, המילים "משטרה" ו"בתי סוהר" יימחקו מסמכויות הפנים והגנת הסביבה, ותתווסף ועדה חדשה, שהיא ועדת קבע, לא הוראת שעה כמו בכנסת הקודמת. הנוסח יהיה כזה –

סעיף 100, פסקה (13): הוועדה לביטחון לאומי – ביטחון הפנים במדינה, שמירת הסדר הציבורי, ביטחון הציבור והקהילה, ביטחון אישי, מניעת אלימות, עבריינות ופשיעה, מלחמה בפשיעה ובפשיעה המאורגנת ונזקיה, מוכנות לאירועי חירום אזרחיים, משטרה, שוטרים ומשמר לאומי, בתי סוהר ואסירים, תנאי מעצר ומאסר, כבאות והצלה, כלי ירייה.

זאת ההצעה להוספת הוועדה.
היו"ר אופיר כץ
מישהו רוצה להתייחס? לא. אם כך, נעבור להצבעה. מי בעד?
נועה בירן-דדון
שניים בעד.
היו"ר אופיר כץ
מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

אושר.
היו"ר אופיר כץ
עבר פה אחד. אני צריך לוודא אם יש לי אישור ואז אוכל להתקדם עם הוועדות - - -
ארבל אסטרחן
הרצון הוא להניח את זה ביחד עם ועדת הבריאות והוועדה לקרן ה - - -
היו"ר אופיר כץ
עם הבריאות אפשר כבר להניח, עם הקרן עוד לא, כי עוד לא הצבענו.
ארבל אסטרחן
לא, שיחולו עליה כל הסמכויות שיחולו גם על הוועדה לקרן האושר. זה לא כאן, זה אושר כבר ביום שני.
היו"ר אופיר כץ
אוקיי. כי פה היה לנו בתיקוני התקנון את זה, את קרן הגז - - -
ארבל אסטרחן
לא, את הקרן לאזרחי ישראל אישרנו כבר ביום שני.
היו"ר אופיר כץ
אבל היום היו שלושה דברים בתיקונים.
ארבל אסטרחן
נכון, הם לפניך.
היו"ר אופיר כץ
אה, במיזמים לא נגענו. בסדר. יש אישור מהיושב-ראש להאריך?
קריאה
אין אישור.
היו"ר אופיר כץ
אז נעשה את זה ביום שני. אם כך, אני נועל את הישיבה.


הישיבה ננעלה בשעה 10:58.

קוד המקור של הנתונים