ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 01/06/2022

ערעורה של חברת הכנסת אורית מלכה סטרוק על החלטת הנשיאות שלא לאשר דחיפות הצעתה לסדר היום בנושא "תכנית הרשות הפלסטינית להקמת בירה בירושלים – כיצד נערכת הממשלה לסיכולה", הצעה לדיון מהיר בנושא: "הארכת מועד נוספת לתחילת החזר המענקים לעצמאיים", הצעת חוק קידום התחרות בענף המזון (תיקון - הפיכת הוראת שעה להוראה קבועה), התשפ"ב-2022

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת22
ועדת הכנסת
01/06/2022


מושב שניפרוטוקול מס' 102
מישיבת ועדת הכנסת
יום רביעי, ב' בסיון התשפ"ב (01 ביוני 2022), שעה 10:00
סדר היום
א. ערעורה של חברת הכנסת אורית מלכה סטרוק על החלטת הנשיאות שלא לאשר דחיפות הצעתה לסדר היום בנושא "תכנית הרשות הפלסטינית להקמת בירה בירושלים – כיצד נערכת הממשלה לסיכולה".
ב. בקשת חברי הכנסת יואב קיש, אבי מעוז ועופר כסיף להעברת הצעתם לדיון מהיר בנושא " הארכת מועד נוספת לתחילת החזר המענקים לעצמאיים", מוועדת הכספים לדיון בוועדת הכלכלה.
ג. קביעת ועדה לדיון בהצעת חוק קידום התחרות בענף המזון (תיקון - הפיכת הוראת שעה להוראה קבועה), התשפ"ב-2022 (פ-3323/24), של חבר הכנסת אלכס קושניר וקבוצת חברי הכנסת.
נכחו
חברי הוועדה: ניר אורבך – היו"ר
יבגני סובה
חברי הכנסת
משה אבוטבול
שמחה רוטמן
מיכל רוזין
מוזמנים
יו"ר ועדת הכספים חה"כ אלכס קושניר
חה"כ אבי מעוז
חה"כ אורית מלכה סטרוק
ייעוץ משפטי
ארבל אסטרחן
מנהלת הוועדה
נועה בירן - דדון
רישום פרלמנטרי
רויטל יפרח
ערעורה של חברת הכנסת אורית מלכה סטרוק על החלטת הנשיאות שלא לאשר דחיפות הצעתה לסדר היום בנושא "תכנית הרשות הפלסטינית להקמת בירה בירושלים – כיצד נערכת הממשלה לסיכולה"
היו"ר ניר אורבך
בוקר טוב. אני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת הכנסת. היום יום רביעי, ב' בסיוון התשפ"ב, 1 ביוני 2022, השעה 10:16 דקות. אנחנו מתחילים בנושא הראשון שעל סדר היום: ערעורה של חברת הכנסת אורית מלכה סטרוק על החלטת הנשיאות שלא לאשר דחיפות הצעתה לסדר היום בנושא "תכנית הרשות הפלסטינית להקמת בירה בירושלים – כיצד נערכת הממשלה לסיכולה". חברת הכנסת סטרוק, בבקשה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
תודה רבה אדוני היושב-ראש. תראו, אנחנו ציינו בכנסת, ציינו ברחובות העיר, מיינו ברוב עם והדר את יום איחוד ירושלים בגאווה, בהרמת הדגל, באהבה ומחויבות מאוד-מאוד גדולה לעיר הבירה הנצחית שלנו. ירושלים זה לא עוד מקום, ירושלים היא הלב הפועם של עם ישראל, של מדינת ישראל, ודווקא ירושלים המאוחדת כמובן.

נחשף במקביל, כנראה שהעיתון שחשף את זה רצה להצמיד את זה לאירועי יום ירושלים – נחשפה תכנית של הרשות הפלסטינית איך הם רוצים לעשות בירושלים דבר דומה לתכנית שלהם בשטחי C, לייצר פה בירה פלסטינית, חס וחלילה, מה שנקרא דרך הרגליים ולא באמצעות משא ומתן מדיני ולא באמצעות הסכמים מדיניים אלא באמצעות פעולות בשטח, ומובאות שלל פעולות בכול מיני תחומים. מובא תקציב מאוד-מאוד גדול, אדוני היושב-ראש וגם חברי, חבר הנשיאות – תקציב מאוד גדול שמושקעת בזה תמיכה בין-לאומית, תכניות מאוד-מאוד מפורטות. אנחנו כבר יודעים מי הוא. אנחנו כבר יודעים ממה שאנחנו מכירים באירוע של שטחי C שהם רציניים. כשהם מחליטים על תכנית כזאת, הם הולכים עליה בכול הכוח. אנחנו כבר יודעים ממה שקרה בשטחי C, ויש בינינו תמימות דעים בעניין הזה אני חושבת – אנחנו כבר יודעים שמדינת ישראל בגדול, באירוע של שטחי C, היא שיחקה כמו בסרט "ארבינקה". אתה זוכר את הסרט "ארבינקה"? מה קורה בסרט? מגיע ארבינקה ומחליט שהוא שודד את קופת מפעל הפיס. זוכר את זה? הוא מביא את כול החבר'ה שלו, את שני המאבטחים הוא מצמיד לקיר ומתחילים לשדוד, מתחילים לפרוץ את הקופה. ואז, הם השאירו את הרכב חונה במקום שחוסם את התנועה אז השוטרים מגיעים בגלל הרכב כי הרכב חוסם את התנועה ונכנס מפקד המשטרה שייקה אופיר ז"ל, וצועק על זה שהרכב חוסם את התנועה. ואז הוא רואה לפניו שוד, ואז הוא שואל: מה אתם עושים פה? ואז ארבינקה החכם הזה מתאושש ואומר: אנחנו מסריטים סרט על איך ששודדים את קופת מפעל הפיס. ומיד המשטרה עוברת לשחק לצדם. הוא שולח את השוטרים שלו לשמור שאף אחד לא ייכנס ושיעשו שקט כדי שהשוד יצליח. אז כאילו מצד אחד זה שוד, ומצד שני בעיני המשטרה זה כאילו סרט.

זה מה שקרה בעיקרון באירוע של שטחי C – מדינת ישראל התנהגה כאילו שהיא בסרט בזמן שהפלסטינים שודדים את שוד הקרקעות הגדול בהיסטוריה, וזה עלול לקרות לנו שוב בירושלים, זה עלול לקרות לנו שוב. ובגלל זה העליתי את הנושא הזה כנושא דחוף לסדר היום.

עכשיו אני רוצה להגיד לכם – הרי היינו פה כמה וכמה פעמים באירועים דומים, שאני מערערת על נושאים שנראים לי דחופים וחשובים, ומתכנסים ונותנים לי לדבר ומצביעים ומורידים את הנושא מסדר היום, וככה זה בדרך כלל מתנהל.
היו"ר ניר אורבך
לא תמיד. רוב הפעמים, היו שני מקרים...
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
היה מקרה אחד, נכון. אני מדברת עכשיו מדם ליבי שאני מאמינה שהוא גם דם לבכם. בסוף, בעניין של ירושלים ובעניין שאסור לנו לאפשר לרשות הפלסטינית להשתלט על ירושלים ולהפוך אותה מה שנקרא "דרך הרגליים" בשיטת תכנית פיאד להפוך אותה לבירה – יש לנו תמימות דעים, נכון? אין פה אי-הסכמות סביב השולחן הזה נכון לרגע זה. אני פתוחה לכול הצעה שתאפשר להעלות את הנושא הזה לדיון רציני פה, כנסת. באמת, כול הצעה, אני ממש פתוחה. לא באתי בשביל הטקס של להרים ידיים ולהוריד ידיים, אני שמחה שאתה יושב כאן - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
את מכירה את הטקס?
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
כן, יש טקס ולא בשביל זה באתי. אני אומרת עכשיו ברצינות שאני שמה בצד את כול הבלגנים שיש, אם זה שעוד מעט הממשלה כן תתפרק או לא תתפרק. אני בטוחה, יבגני, שאתה יודע מאוד יפה למה לא הכנסתם את זה לסדר היום ואתה תסביר בתורך והכול בסדר - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני יכול ללכת?
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לא, אל תלך, אני רוצה אותך פה. אני אומרת פה משהו רציני ואני גם לא נואמת.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני גם. אני לא מתלוצץ, שתביני.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
חבר'ה, באמת שניר כבר מכיר אותי, אני מדברת את עצמי עכשיו ואני ממש הייתי רוצה לבקש מכם כמי שירושלים חשובה להם לא גרם אחד פחות מאשר לי – בואו תעזרו לי לחשוב איך אפשר להעלות את הנושא הזה פה, בכנסת, כדי שזה לא יתמסמס כי אתם יודעים, כמו מגדל פיזה, מה קורה עם מגדל פיזה? למה הוא עומד עקום? כי מהתחלה היה משהו עקום אז אחר-כך הכול נבנה עקום. פה אנחנו יכולים עדין לתפוס את העסק הזה כשהוא בחיתוליו ולבנות אותו ישר וזה תפקידנו, בשביל זה אנחנו פה. למה אנחנו פה אם לא בשביל להגן על ירושלים, נכון?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
נכון.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לכן, אני באמת פונה לעניין הזה, אם אתם תוכלו מצדכם אפילו ליזום דיון כזה בפורום שייראה לכם, בצורה שייראה לכם אבל לא מאחורי הקלעים אלא באמת באמת לשים את זה על שולחנה של הכנסת ולדון בזה ולשים פוקוס של הכנסת על ההתחלה ולא כמו שהיום אנחנו רצים לוועדה של רם בן ברק כדי לנסות בשיפולי כול הקלקולים שכבר קולקלו לתקן משהו בנוגע לשטחי C. להתחיל מהתחלה.

זהו, אני מבחינתי את שלי אמרתי וסיימתי ואני אשמח לשמוע אתכם.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת סובה, בבקשה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
תודה רבה אדוני היושב-ראש. קודם כול, אני רוצה להגיד משפט אחד לא בכובע של סגן יושב-ראש הכנסת וחבר בנשיאות אלא כחבר כנסת מן המניין: אני לא פעם אמרתי שהצעה לסדר זה כלי הכי חשוב שיש בידיו של חבר כנסת בשביל לקדם את הנושאים. לצערי, ואני אומר את זה במשך שלוש שנים שאני חבר כנסת, הרבה פעמים חברי כנסת מגישים בקשות – לא ספציפית לגבי הבקשה שלך – מגישים הצעות לסדר, זה נדחה ליום רביעי בלילה ויש כאלה שאפילו לא מגיעים להצעות שלהם.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
זה נורא.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני חושב שאנחנו צריכים להתייחס בצורה שונה לגמרי לנושא הזה וגם לבקשות שאנחנו מגישים. לא תמיד ההצעה לסדר זה הכלי הכי אפקטיבי להעלות את הסוגיה, למרות שזה כלי, ואני חושב שיש מספר דרכים נוספות שאפשר לעשות את זה בשביל להעלות את זה לסדר היום, ולאו דווקא בדיון בחצות הלילה ביום רביעי במליאה או ב-22 בלילה.

דבר נוסף, ופה אני עובר לדיון שמתקיים כול יום שני בנשיאות הכנסת: אז ראשית, הדיונים שמקיים יושב-ראש הכנסת וחברי הנשיאות הם דיונים הגיוניים וישרים. אנחנו פה לא מנסים לבוא ולהגיד שבגלל שחבר כנסת כזה או אחר הגיש אז אנחנו עכשיו נתנקם בו ולא נקבל אלא דברים שברובם טכניים. מה המשמעות? אני מסתכל עכשיו על ההצעות לסדר שאושרו השבוע על-ידי הנשיאות, ואני אצטט גם את יושב-ראש הכנסת שאומר שהוא מעדיף תמיד שיש הצעה שהיא משותפת לחברי הקואליציה-אופוזיציה ויש קדימות לכך. אנחנו מסתכלים על כמות חברי הכנסת שהגישו והצטרפו לאותה הצעה, ואם אנחנו רואים שיש ארבעה חברי כנסת שמבקשים הצעה, בוודאי שהיא מועדפת על-פני הצעה של חברת הכנסת סטרוק, שיש שם רק שלושה חברי כנסת. זה טכניקה, מתמטיקה נקרא לזה, ולכן כך אושרו ההצעות.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
עשיתי טעות שלא ביקשתי מניר אורבך להצטרף אלי.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אז קודם כול, כול יוזמה היא מבורכת, ואני אומר את זה תמיד גם כיו"ר הסיעה לכול הח"כים של סיעת ישראל ביתנו: חברים, כול בקשה שאתם מגישים צריכה להיות מגובה בח"כים נוספים של סיעות נוספות כי אין טעם שאתה מעלה נושא סופר-חשוב אבל אף אחד לא מצטרף אליך ואז אתה עומד לבד מול ארבעה או חמישה חברי כנסת מסיעות שונות, שהם אלה שמצטרפים לבקשות להצעה לסדר.

דבר נוסף אני רוצה להגיד לחברת הכנסת סטרוק, ופה אני קצת מרחיב את גבולות הסמכות שלי בעניין הזה: זה נושא שנדון בוועדת חוץ וביטחון אפילו בדיון פתוח, שהדיון בעיני הפך קצת לקרקס כי לא היה שם דיון מהותי. ניסינו באמת לדבר אבל - -
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לא הבנתי, הנושא הספציפי היה שטחי C?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
כן, הנושא של שטחי C היה בחוץ וביטחון.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לא של שטחי C, של ירושלים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לא, מה שאת אמרת כרגע. היו כמה נושאים שם.
היו"ר ניר אורבך
שטחי C היה אבל הנושא של ההצעה הדחופה לסדר – זה לא היה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אוקי, אז טעות שלי. אני זוכר שהשתתפתי בדיון שהיה בנושא של שטחי C אז בסדר, קבלי התנצלות שלי.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
רגע, יבגני תרשה לי שנייה. מה שהתכוונתי פה לומר שבשטחי C אנחנו כמו שאומרים רודפים אחרי סוסים שבמידה רבה כבר ברחו מהאורווה. פה יש לנו תכנית שהיא רק בחיתוליה, היא מתחילה ואנחנו יכולים לבלום אותה ועל זה אני מדברת.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
בסדר, אני מסביר שוב: אם המטרה זה להעלות הצעה לסדר ולדבר באולם, אז את יכולה גם להתנגד לכול חוק ממשלתי ולהעלות אותי, אני נותן לך טיפ, ולקבל את השלוש-ארבע דקות ולקבל את תשומת הלב. זה אותו דבר.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אני לא מחפשת תשומת לב. אני מחפשת שיח מול הממשלה, ויכול להיות שפורמט אחר יהיה יותר טוב. בואו נחשוב - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אז יש מספר ועדות ואפשר לגבש בקשה לדיון מהיר בוועדה ספציפית. אפשר לבקש בקשה לדיון מהיר בוועדה ספציפית, כמו שאמרתי, אם זו ועדת חוץ וביטחון. לצערי, יש שם עומס רב ולכן אנחנו כבר כמה שבועות נמנעים מלהעמיס עליהם עוד יותר אבל יש ועדות נוספות שאולי זה מקום לדון בזה.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת סובה, אני רוצה לסכם, בסדר?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני חושב שהסברתי גם מבחינה טכנית.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לא הסברת, יצאת ידי חובת ההסברה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אדוני היושב-ראש, בלי להנמיך מהחשיבות של הנושא, אני חושב שהנושא של ירושלים הוא נושא שבוער לכולנו.
היו"ר ניר אורבך
אני שומע את דבריה של חברת הכנסת סטרוק ואני מציע כזה דבר: לא נקבל כרגע החלטה ונעשה מה שעשינו בסגנון הצעה לסדר של שלמה קרעי שהייתה כאן לפני חודש. אני חושב שיכול להיות שדיון אפילו בוועדה לביטחון פנים יכול להיות בדבר הזה - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
בסדר, אז שתגיש בקשה מחודשת.
היו"ר ניר אורבך
מה שאני מציע זה כזה דבר: חברת הכנסת סטרוק, כרגע תמשכי את הערעור. אם לא נגיע לאיזו שהיא – ושוב, אם לא נגיע, אני מציע שאתה, חבר הכנסת סובה, וחברת הכנסת סטרוק ואני נדבר בינינו. חבר הכנסת אבי מעוז - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אין בעיה, מה שתחליט, אני לרשותך.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
- - -
היו"ר ניר אורבך
- - שהגיע לדיון בסעיף הבא אבל בשמחה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לא, רק רציתי לראות שאני לא לוקחת ממנו זכות דיבור או משהו.
היו"ר ניר אורבך
לא, לא. אם חבר הכנסת אבי מעוז רוצה להתייחס גם לזה, אז בשמחה אבל אני חושב...
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
איש ירושלים.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אני מצטרף לדברים של אורית. אני חושב שהיה פעם דיון בהצעה לסדר בעניין הזה של השגרירות הפלסטינית בירושלים אבל בטח לא בהיבט של התכנית הפלסטינית אלא בהיבט של הלחץ האמריקאי וההבטחה שלנו – זה היה אחרי הביקור של ראש הממשלה בוושינגטון. היה דיון במליאה וניר ברקת ואני דיברנו על זה אבל זה הסתיים בזה. כלומר, לא התקיים אף פעם דיון שבו ניתנה לחברי הכנסת מה שאורית - -
היו"ר ניר אורבך
לכן, אני חושב שהפורמט היותר נכון זה ועדה אבל מה שאני מציע זה כזה דבר: בואו נחשוב מה הפורמט הנכון וביחד נלך לדבר הזה. אם לא נגיע למשהו יותר טוב, תגישי עוד פעם את ההצעה הדחופה לסדר בשבוע הבא ונעבה אותה עם - - -
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אוקי.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני אמרתי שאני לרשותו של היושב-ראש.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אז אני אגיד עוד הערה אחת, ברשותך: בסופו של יום, אם אתם תרצו שיהיה דיון על הנושא הזה בוועדה, אז בינינו, אנחנו יודעים שאתם גם יכולים בלי בקשת דיון ואתם יודעים לשחק עם זה איך שאתם רוצים. אני באמת מבקשת את ההתגייסות שלכם לעניין הזה משום שמדובר פה בנושא שהוא באמת-באמת בנפשנו. ירושלים, יותר מזה לא יכול להיות.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אין בעיה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
תודה רבה. אז אני מסירה את הערעור. תודה לכם.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
עד שבאתי, אורית.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
באת בזמן.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
באתי עם החליפה של האיומים.
היו"ר ניר אורבך
בסדר. חבר הכנסת רוטמן - -
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
באווירה טובה ושיתוף פעולה אנחנו רוצים לקדם את הנושא הזה לאיזו שהיא ועדה, רק אם מיכל רוזין תסכים, נכון מיכל?
מיכל רוזין (מרצ)
אין לי מושג על מה את מדברת.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אני אסביר לך: אנחנו רוצים לעשות דיון באיזו שהיא ועדה על איך אנחנו מסכלים את התכנית של הרשות הפלסטינית להקים בירה בירושלים.
מיכל רוזין (מרצ)
תפני לרם בן ברק, כול היום נותן לך לעשות איזה דיונים שאת רוצה.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
לא, לא, על החשמל להתיישבות הצעירה הוא לא נתן.
מיכל רוזין (מרצ)
כל דיון מטורלל שרצית הוא קיים בוועדה. אז תוותרי על לטרלל את ניר, בואי תטרללי את הוועדה, אני אשב שם.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אני לא מטרללת אותו בכלל - - -
מיכל רוזין (מרצ)
את פנית אליי.
היו"ר ניר אורבך
חברת הכנסת סטרוק, תודה רבה. סיימנו את הסעיף הראשון.
הצעה לדיון מהיר בנושא: "הארכת מועד נוספת לתחילת החזר המענקים לעצמאיים", של ח"כ עידית סילמן, אבי מעוז, משה אבוטבול, מיכל שיר סגמן, נעמה לזימי, יואב קיש, עופר כסיף (מס' 286).
היו"ר ניר אורבך
אנחנו עוברים כעת לסעיף השני: בקשת חברי הכנסת יואב קיש, אבי מעוז ועופר כסיף להעברת הצעתם לדיון מהיר בנושא: "הארכת מועד נוספת לתחילת החזר המענקים לעצמאיים" מוועדת הכספים לדיון בוועדת הכלכלה.

חבר הכנסת אבי מעוז, בבקשה.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
תודה רבה, אדוני היושב-ראש. ראשית, מזל-טוב לנישואי הבן ורק שמחות וישועות ונחמות.
היו"ר ניר אורבך
תודה.
מיכל רוזין (מרצ)
זהו, קיפלת את המאהל מול הבית שלו?
דובר >> אבי מעוז (הציונות הדתית)
למה, זה היה עד החתונה?
מיכל רוזין (מרצ)
לא יודעת, קיבלת אישור מהעירייה? הפיקוח של העירייה לא יודע שיש אישור. יש אישור מהעירייה? זו העירייה שלי, על המאהל שלך מול הבית שלו.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
בוודאי שיש.
מיכל רוזין (מרצ)
כן? זה שטח של רמי, זה לא שטח של העירייה, והעירייה לא נתנה לך אישור, זה בניגוד לחוק.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אז תשאלי את העירייה.
מיכל רוזין (מרצ)
אני שאלתי את העירייה והם אמרו לי שאין לך אישור.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
הם אמרו שאין אישור? יש לך את זה בכתב?
מיכל רוזין (מרצ)
לא רק בכתב, זה גם יהיה בתביעה.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
מצוין. תודה רבה.
קריאה
מיכל רוזין, בוקר טוב.
מיכל רוזין (מרצ)
בוקר אור.
קריאה
איך אומרים, עד החתונה זה יעבור? אז הנה, לא עבר.
מיכל רוזין (מרצ)
החתונה של מי, שלי? התחתנתי כבר לפני 30 שנה.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
לא, החתונה של בנו אז אמרתי שעד החתונה זה יעבור. אז הנה, הזדמנות לקפל את זה.
מיכל רוזין (מרצ)
נופת צופים, מתק שפתיים.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
מעבירים את המליאה לוועדות או הפוך – מעבירים את הוועדות למליאה?

אנחנו הגשנו בקשה לדיון מהיר בוועדת הכלכלה על כול הנושא של העצמאים והמענקים לעצמאים.
היו"ר ניר אורבך
האם חבר הכנסת אלכס קושניר לא אמור להגיע להסביר...
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אבל למה אלכס קושניר? הנשיאות החליטה להעביר את זה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אין לי בעיה להסביר את זה גם, מה שאתה תגיד. אם אתה רוצה, אני אסביר.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
לא, קושניר הוא צד בעניין.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אתה יכול להגיד גם לגבי שאני צד בעניין, אני בסיעה של קושניר.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
תכף אני אגיע לסיעה של קושניר, אל תדאג. אז אנחנו ביקשנו לקיים את הדיון בוועדת הכלכלה. באופן טבעי קיימו עד עכשיו לגבי החזר המענקים של העצמאים, שנפגעו בגלל הקורונה – התקיימו עד עכשיו שני דיונים רציניים בנושא הזה ושניהם התקיימו בוועדת הכלכלה. הדיון הראשון התקיים ב-15 בפברואר בהשתתפות שר האוצר בדיון גדול, ואחרי זה התקיים דיון ב-8 במרץ, גם בוועדת הכלכלה. ב-8 במרץ התקיים סמנכ"ל שירות ברשות המיסים. ואז האריכו את הגבייה של החזר המענקים ל-30 ביולי.

מה שאנחנו מבקשים כרגע – אנחנו רוצים לקיים דיון בשם העצמאים, בשם העצמאים שאני מכיר תחת העניין הזה. שר האוצר הבטיח בדיון שהוא השתתף בו ב-15 בפברואר שיתקיים דיון מהותי באוצר והוא יחזור לוועדה עם תשובות, ולפי התשובות האלה יחליטו באוצר אם לתת אורכה או שלא לתת אורכה. בינתיים התקבלה אורכה עד ה-30 ביוני, סוף החודש הזה.

אנחנו מבקשים להאריך את המועד עד אחרי חגי תשרי הבאים עלינו לטובה, לא עוד הרבה זמן. אנחנו חושבים שזה נכון להמשיך את הדיונים האלה – בוקר טוב, אלכס – גם את הדיון הבא בוועדת הכלכלה.

להעביר את זה עכשיו, כשזה באמצע מסכת של דיונים שכבר התקיימה בוועדת הכלכלה והעצמאים הופיעו שם ושר האוצר התייחס שם לעניין הזה, ואחרי זה היה המשך דיון שהוא דיון מעקב על הדיון הראשון – אנחנו חושבים שנכון לקיים את הדיון הזה בוועדת הכלכלה. להעביר את זה עכשיו לוועדת הכספים זה להעביר את זה לאתר הביתי של השר ליברמן וזה ישראל ביתנו. אלכס כמובן עושה עבודה מקצועית וטובה, אני לא רוצה להטיל דופי בעבודה שהוא עושה בוועדת הכספים אבל אני חושב שזה להוציא את הדבר מהקשרו. אני חושב שנכון יהיה להמשיך את הדיונים שכבר החלו, וחברי הוועדה מודעים לעניין. להעביר את זה עכשיו לוועדה אחרת זה פשוט להעביר את זה לאתר שאני לא רוצה להגיד אתר ה - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
תגיד.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
לא, אני לא רוצה להגיד שזה להעביר את ההצעה לאתר המריצות, אני לא רוצה להגיד את זה, בסדר? אז לא אמרתי את זה אבל ככה זה מרגיש. אני חושב שאם אנחנו רוצים להתייחס עניינית ולא פוליטית, אני חושב שנכון יהיה לקיים את הדיון הזה בוועדת הכלכלה.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת אבי מעוז, תודה רבה. חבר הכנסת יבגני סובה – התייחסות של הנשיאות.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
קודם כול, תודה רבה לחבר הכנסת מעוז. היו שתי בקשות לדיון מהיר בוועדת הכלכלה – האחת היא שחבר הכנסת מעוז חתום עליה והוא כרגע פירט אותה, וההצעה השנייה זו הצעה שגם מספר ח"כים חתומים עליה והיא: בחינת קביעת מודל אחיד לסימון פרטי לבוש ברשתות האופנה בישראל.

מאחר והנושא הזה כן צריך להיות נדון בוועדת הכספים ולא בוועדת הכלכלה – אני חבר ועדת הכלכלה כמעט שלוש שנים ועל נושאים כאלה לא דנים בוועדת הכלכלה, בנושאים של מענקים ותשלומים ומועדים לתשלום. הנושא הזה חייב להיות בוועדת הכספים ולכן הוחלט על-ידי הנשיאות וגם יושב-ראש הכנסת פירט את זה, שהוא מעביר את זה לדיון בוועדת הכספים, זה דיון מהיר, והנושא השני אושר לדיון בוועדת הכלכלה. זו התשובה של הנשיאות.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אבל אתה מתעלם מזה ש - -
היו"ר ניר אורבך
יש עומס.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לא, זה לא קשור לעומס. מאשרים בקשה אחת לכול ועדה - -
אבי מעוז (הציונות הדתית)
הבקשה השנייה לא קשורה לנושא הזה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
נכון, אמרתי לך שמאשרים בקשה לכל ועדה. ולכן, בשביל לרצות את שני הצדדים הוחלט שהנושא הזה, שמטבע הדברים מתאים מבחינת אופיו ומבחינת המשך דיון וגם הייתי אומר בשביל למצות את הנושא הזה – מין הראוי שוועדת הכספים תדון בנושא הזה, וועדת הכלכלה גם קיבלה נושא לדיון מהיר בשביל לתת מענה לאותם ח"כים שחתמו על ההצעה השנייה. אני חושב שזה גם טכני וגם מהותי.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אבל בשביל זה נועד הערעור, בשביל להביא לתשומת לבכם ואני לא בטוח שזה עמד בפניכם כשקיבלתם את ההחלטה הזאת, ששני דיונים אחרים התקיימו כבר בוועדת הכלכלה בנושא הזה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אז אני אומר לך וחוזר שבדיון בנשיאות הסוגיה הזאת כן עלתה, ונאמר על-ידי מספר חברי נשיאות שאין ועדה טובה מוועדת הכספים בשביל לדון בסוגיה זאת. לכן, ועדת הכלכלה פחות מתאימה לזה, ואני הוספתי גם מההיבט האישי שלי כחבר ועדת הכלכלה ואמרתי שוועדת הכלכלה מפקחת על דברים כלליים בנושאים שונים אבל בנושא ספציפי של מענקים ומועדי תשלום, מין הראוי שזה יידון בוועדת הכספים. זה הכול. זה לא אני העליתי את זה, העלו מספר חברי נשיאות בדיון הזה. אני מפרט לך מה היה בנשיאות.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת קושניר, אתה רוצה להתייחס?
ארבל אסטרחן
צריך לומר שזה נכון שהיו בוועדת הכלכלה דיונים כלליים בנושא של מענקים לעצמאים אבל כול החקיקה בנושא הזה הייתה בוועדת הכספים. לכן, הוועדה המתאימה יותר היא ועדת הכספים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
וזה השיקול שהיה בנשיאות.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אבל אחרי שהיה הדיון השני בוועדת הכלכלה עם סמנכ"ל השירות ברשות המיסים, לאחר מכן הוא נתן את הארכה מסוף מרץ לסוף יוני. כלומר, זה כן היה ספציפי בנושא הזה בוועדת הכלכלה.
ארבל אסטרחן
נכון, היו דיונים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
היה דיון במסגרת מה, במסגרת בקשה של חברי הכנסת?
אבי מעוז (הציונות הדתית)
במסגרת בקשה של חברי כנסת כדי לדחות את מועד החזרת המענקים מ-31 במרץ ל-30 ביוני, שאנחנו עכשיו בתחילת החודש האחרון להחזר המענקים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יכול להיות שמלכתחילה לא היה צריך להיות מופנה הנושא הזה לוועדה.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
יכול להיות, אבל מכיוון שזה כבר היה אז אני מבקש להעביר את זה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
עובדה שזה לא צלח ובגלל זה גם חזר לנשיאות, ובנשיאות אנחנו כן דנו - -
אבי מעוז (הציונות הדתית)
למה זה לא צלח? זה צלח.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לא, כי אם אין לך החלטות בוועדת הכלכלה...
אבי מעוז (הציונות הדתית)
לא, דחו את זה בעקבות הדיון ל-30 ביוני.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני חושב שוועדת הכספים הכי מתאימה לנושא הזה וכך גם חברי הנשיאות הביעו את דעתם בנושא הזה.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת סובה, תודה רבה.
משה אבוטבול (ש"ס)
רגע, הלו, אתה מכיר את הסוגיה, נכנסתי ללחץ. שומעים אותי? תודה.
היו"ר ניר אורבך
אני לא מבין מה אתה רוצה.
משה אבוטבול (ש"ס)
אני רוצה לדבר על הנושא הזה.
היו"ר ניר אורבך
אתה רוצה לתת לי לנהל את הדיון?
משה אבוטבול (ש"ס)
בשמחה.
היו"ר ניר אורבך
תודה רבה. אתה לא משתתף בדרך כלל בדיוני ועדת הכנסת אז אתה לא יודע את הנהלים. תמתין שנייה, אני רואה שהגעת סוער וטעון, תכף תשחרר הכול.

חבר הכנסת קושניר ואחר-כך חבר הכנסת אבוטבול. בבקשה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
קודם כול, אני כמובן מכיר את הדיונים שהתקיימו בוועדת הכלכלה ביוזמתו של יושב-הראש ואני מברך על הדיונים האלה. אני רק יכול לעדכן את חברי הכנסת שגם ועדת הכספים עשתה כמה דיונים בסוגיה הזאת, וועדת הכספים מלווה את כול הנושא של החזר מענקים במהלך כול התקופה הזאת. החקיקה בנושא של מענקים גם היום מתקיימת במסגרת ועדת הכספים, ולכן אני לא רואה שום סיבה להעביר את זה לוועדת הכלכלה.
היו"ר ניר אורבך
תודה רבה חבר הכנסת קושניר. חבר הכנסת אבוטבול, בבקשה.
משה אבוטבול (ש"ס)
קודם כול, אני רוצה ברשותך לדעת, היות שהוצאתי אחר כבוד מהדיון של הוועדה הקודמת על החוק שלי, שהגיע לטרומית, העברתם את זה ואחרי זה אמרו שהייתה רביזיה לגביו. חשוב לי לדעת לאיזו ועדה זה עבר, אם אפשרי בהזדמנות הזאת לדעת?
היו"ר ניר אורבך
היה דיון ברווייזיה?
משה אבוטבול (ש"ס)
מה, לא הייתה רוויזיה? אני אוזמן לאותה רוויזיה?
נועה בירן - דדון
בוודאי.
היו"ר ניר אורבך
בוודאי.
משה אבוטבול (ש"ס)
אז אני מבקש שתזמינו אותי אם לא היה דיון בנושא הזה. החוק הזה חשוב לאין ערוך.

לגבי עצם הנקודה – אני רוצה לומר משפט אחד, ואני לא מדבר דווקא במישור המשפטי אלא דווקא במישור הציבורי של הנושא הזה: מבלי לפגוע באף אחד, עצם העובדה שאנשים מבקשים להעביר את זה לוועדת הכלכלה, מעבר להיבטים שהם חושבים ששם יותר נוח לבוא ולהציג את הבעיות או לדבר עליהם – ואגב, זה היה גם בוועדת הכספים, היו דיונים בנושא הזה בעבר יחד עם שר האוצר, הדיון המפורסם שצמרת אביבי בכתה שם, מי שזוכר את הסיפור הזה - -
אבי מעוז (הציונות הדתית)
בוועדת הכלכלה.
משה אבוטבול (ש"ס)
לא, זה היה בוועדת הכספים, לא?
קריאות
בוועדת הכלכלה.
משה אבוטבול (ש"ס)
אוקי, לא משנה. אני רק יודע דבר אחד: שיש תחושה, ואני אומר את זה לכול מי שצריך לשמוע את זה ומבלי להיפגע, שיש יותר אוזן קשבת בוועדות מסוימות ולכן, יש רצון להעביר את זה לוועדת הכלכלה מעבר לשאר הדברים שהחברים אומרים. אנשים שם באים עם בעיות אמיתיות וקשות. אז בוא נאמר דבר כזה: אתה יודע מה? גם אם אתה לא נותן להם כלום, וזה מה שצפוי להיות, אני כבר יודע, אני יודע מראשית אחרית, אז לפחות תהיה את ההאזנה וההקשבה מאותם אנשים כולל אלה שבזום. ישנה תחושה מאוד-מאוד קשה שאם זה יגיע לוועדת הכספים ינפנפו אותם משם. לכן אני באמת מצטרף לבקשה הזאת. אגב, אני גם מי שחתם על הנושא הזה להצטרף לבקשה להעביר את זה לוועדת הכלכלה, גם מההיבט שאולי בוועדות אחרות הם קצרי סבלנות לשמוע את הבעיות שלהם.

אני אומר דבר כזה, ואני אומר את זה לכול החיים ולכול תפקיד שהייתי בו: גם אם אתה אומר לבן אדם לא, תגיד את ה"לא", זה בסדר, אבל בתנאי שזה נשמע בצליל של כן. תן תחושה טובה לאנשים, תן אפשרות לדבר ולא לחסום אותם או לחפף מיד מהוועדה, ויש את התחושה הזאת. לכן כולם נעמדים על הרגליים האחוריות להביא את זה למיכאל, ולא בגלל שזה שבונים על איזה משבר, אנחנו יודעים לפתור את הבעיות בצורה יפה. איך אומרים? עוד כמה מיליונים פותרים את הבעיה ומשקיטים את הכאב התורן - -
היו"ר ניר אורבך
אמרת עכשיו לא בלי שנתת תחושה של כן.
משה אבוטבול (ש"ס)
אני יודע. בוא, חביבי, ניר, לתת תחושות? אחד מהאנשים הכי אלופים לתת תחושות טובות במקרה זה אתך. כולם אומרים שניר שומע אותנו בהרבה דברים ואתה מבין למה אני רומז – התחושה היא כן אבל ברגע האמת הוא דבוק חזק בעמדות שלו ויודע לרפד את הקואליציה הנפלאה אבל אין לי בעיה עם זה, זו זכותך.
היו"ר ניר אורבך
- - - אני ממשיך את השיעור מוסר שלך.
משה אבוטבול (ש"ס)
לא מוסר, איזה מוסר? בוא נשמע את הכלה.
היו"ר ניר אורבך
אני רק אומר שאתה אמרת שהחוכמה זה להגיד לא ולתת תחושה של כן. אתה אמרת לא, ולא נתת תחושה של כן.
משה אבוטבול (ש"ס)
לא, אגיד לך למה, כי אותי אי אפשר למרוח. אני רק אומר לאלה שבאים, העצמאים, תנו להם קצת כבוד לפחות שיפרקו את הכאב כמו שאתה עכשיו נותן לי את האפשרות להביע את זה.
היו"ר ניר אורבך
מתי לאחרונה דיברת עם צמרת?
משה אבוטבול (ש"ס)
לפני שלושה ימים. ולא רק איתה גם אורן וגם עם הרבה בעלי עסקים מכול המגזרים, אני מאוד מעריך אותם.
היו"ר ניר אורבך
כול הכבוד. חבר הכנסת אבי מעוז ואחרי זה חבר הכנסת קושניר, רצית להתייחס גם.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אני רוצה להגיד כן עם תחושה של לא, בסדר? תשמע, אני באמת חושב ואני גם מצטרף לחלק מהדברים של חברי, חבר הכנסת משה אבוטבול. אבל אני חושב שבאמת כדי לרצות את העצמאים, שזה ציבור ענק שבאמת כואב כאב אמתי, ויש תחושה כזאת של ועדה מסוימת. אני חושב שזה נובע מזה שהם הופיעו שם ושמעו אותם. אז בתור הצעת פשרה, אני חושב שזה ראוי להידון עוד פעם בוועדת הכלכלה אבל אפשר גם כהצעת פשרה לעשות ועדה משותפת ואפשר לעשות עם שני יושבי-ראש ולזמן דיון גדול ולשמוע אותם, לשמוע את המצוקות שלהם, לשמוע את הכאבים שלהם. כול המטרה שלנו בהעלאת הנושא הזה לדיון מהיר היא בשביל שנשמע את העצמאים, נשמע את מצוקותיהם. בסופו של דבר, אנחנו יודעים שיש מי שמקבל את ההחלטות, זה הממשלה, זו האחריות שלה לקבל החלטות. היא כן רוצה להאריך את המועד, לא רוצה להאריך את המועד – זה בסדר, זה לגיטימי. אנחנו רק רוצים לייצר את התנאים כדי שהתחושה אצל העצמאים תהיה שבאמת שומעים אותם.

אם אתם רוצים לעשות ועדה משותפת ולקבל את ההצעה הזאת, מבחינתנו זה בסדר גמור.
משה אבוטבול (ש"ס)
אני רק אעיר שאני מצטרף לדבריו וזו יכולה להיות ברירת מחדל מאוד טובה כדי לרצות את כול הצדדים.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת אלכס קושניר, התייחסותך?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
התייחסותי היא כזאת: קודם כול, אני "רואה" הרבה מאוד גם את חבר הכנסת אבי מעוז וגם את חבר הכנסת אבוטבול אצלי בוועדה. הם ממש נמצאים בכל דיון וממש משתתפים בו. כמובן שזה לא נכון מה שאני אומר עכשיו.
משה אבוטבול (ש"ס)
לא, אנחנו שומעים בתקשורת.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
הם פשוט לא נמצאים שם ולא יודעים מה קורה בדיונים. כרגע, בוועדת הכספים אנחנו מכינים את חוק הפיצוי על אומיקרון. ובחוק הזה, חברי האופוזיציה הגישו 350 הסתייגויות ומעכבים אותו ותוקעים אותו למרות שהגענו להסכמות גם עם האופוזיציה על רוב הדברים וגם עם ארגוני העצמאים.

עכשיו, אני לא יודע איזו תקשורת אתה רואה אבל אם תדבר עם העצמאים אז תראה שהם מקבלים אוזן קשבת בוועדת הכספים. כשאתם לוקחים את העצמאים ולוקחים אותם לכלי למשחק פוליטי, זה פשוט לא מתקבל.
משה אבוטבול (ש"ס)
לא קוראים לי אביר קארה, שניצל אותם וזרק אותם. אני מדבר על עצמי - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אני הקשבתי לך למרות שאמרת פה דברי הבל - -
משה אבוטבול (ש"ס)
אתה לא יכול לקרוא לזה דברי הבל, אולי זה דברי חכמה?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
- - ולא אמרתי מילה אחת ולא קטעתי אותך.
משה אבוטבול (ש"ס)
אתה עוקץ אותי. אני מכניס לך, מה חשבת?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
טוב, אני מתנגד לבקשה הזאת.
משה אבוטבול (ש"ס)
אתה מתנגד. גם למשותפת אתה מתנגד? אין בעיה.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת אבוטבול, עכשיו הערה שלי: קודם כול, בוועדה הזאת משתדלים לא להתפרץ אחד לדברי השני, כול אחד מקבל זמן לדבר.
משה אבוטבול (ש"ס)
גם כשעוקצים אותך?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אתה עכשיו עקצת אותי. חצי שעה עקצת אותי.
משה אבוטבול (ש"ס)
תענה עניינית. אתם הרי ממשלת שינוי, תענה אחרת.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת אבוטבול, אתה משדר פה תוקפנות, בסדר?
משה אבוטבול (ש"ס)
תוקפנות? אולי זה התגוננות מול התוקפנות שלכם?
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אני לא פסיכולוג - - -
משה אבוטבול (ש"ס)
תלך למחוזי, תשמע שזאת ההתגוננות מרוב המכות שאתם נותנים לנו. בתוך האופוזיציה חוטפים הרבה מכות.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת אבוטבול, הפעם אני לא אגרר ל...
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אני יכול להגיב על מה שאמר חבר הכנסת אלכס קושניר?
היו"ר ניר אורבך
בוודאי.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אני לא - - - שלמעלה מ-10 ועדות בכנסת, כידוע לך. אני בכוונה לא משתתף בוועדת הכספים ואני לא נכנס לוועדת הכספים גם כחלק מהחרם שהאופוזיציה עושה. כידוע, אנחנו רצינו - - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אני רק קוטע אותך - -
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת אבוטבול, תן לי לנהל את הוועדה.
משה אבוטבול (ש"ס)
בשמחה, בשמחה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
יש לי רק שאלה אחת לאבי: אבי, אתה אמרת שהפריסה שניתנה היום היא עד מתי?
אבי מעוז (הציונות הדתית)
30 ביוני, סוף החודש הזה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
סוף החודש הזה. אז אתה רואה עד כמה חברי הכנסת שמגישים את ההצעות שלהם לדיון מהיר, אלה ספציפית, לא מעודכנים? הפריסה היא לסוף יוני 23.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
זה לא פריסה, הם מתחילים - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אפשר להגיע להסדר עד סוף החודש הזה אבל הפריסה היא עד אמצע שנת 23.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
לא, אבל אני לא דיברתי על הפריסה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
בסדר, תבואו אלי לדיון ונדון בזה.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אני לא דיברתי על הפריסה, אני דיברתי על הצורך שלהם להיכנס להסדר - -
קריאות
משחק פוליטי - - -
משה אבוטבול (ש"ס)
רגע, מה אתם עכשיו, צדיקים אתם? כשאנחנו מבקשים זה פוליטיקה, כשהם מדברים זה שליחות.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אדוני, יש ב-11 מליאה ויש עוד סעיף בסדר היום.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אלכס, אני לא הפרעתי לך, לא נכנסתי לדבריך, שמעתי אותך בקשב רב ואתה יודע שאני מכבד אותך ואני מכבד את דרך הניהול שאתה מנהל את הוועדה. לא הפרעתי לך, אתה הזכרת אותי שלא הייתי אף פעם בוועדה ואני רוצה להסביר למה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אני מבין למה.
אבי מעוז (הציונות הדתית)
אתה מבין? בסדר גמור. זו זכותי המלאה כחבר כנסת להחליט לאיזו ועדה אני נכנס ולאיזו אני לא נכנס ובאיזו ועדה אני לא אשתתף בדיונים.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לתת ציונים לוועדה שלא היית בה אף פעם - -
היו"ר ניר אורבך
לא, אני לא נתתי ציון. אני לא נתתי ציון לוועדה, להיפך.
משה אבוטבול (ש"ס)
חבר הכנסת קושניר, אני חייב להגיב: חבר הכנסת אבי מעוז לא נתן ציונים לוועדה, חבר הכנסת אבוטבול נתן ציונים.
משה אבוטבול (ש"ס)
זה ציונים על בסיס של הערכת הציבור מתוך אותם קטעי עיתונות שיוצאים מהוועדה שם.
היו"ר ניר אורבך
- - - רק עשיתי סדר.
משה אבוטבול (ש"ס)
לא, זה לא ציונים באופן אישי, ברור. כשנגיע לשם הוא יקבל ציון...
אבי מעוז (הציונות הדתית)
מכיוון שאני לא נתתי ציון לוועדה שלך, ואתה יודע את זה והזכרת את שמי, לכן נאלצתי להגיב. גם בהצעת הפשרה שלי, שאמרתי שאני מוכן שתהיה ועדה משותפת של ועדת הכספים – יש בזה הבעה. אני אומר עוד פעם: אני מעריך איך שאתה מנהל את הוועדה שלך אבל אני אומר שהחלטות שאני קיבלתי שלא להיכנס לוועדת הכספים אף פעם – זו החלטה שנובעת מדברים אחרים לגמרי - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אבי, קיבלת עכשיו זימון מיושב-ראש הוועדה – תבוא. תבוא לדיוני הוועדה, הוא הזמין אותך עכשיו, גם אותך.
היו"ר ניר אורבך
אתה רוצה להגיד עוד משהו?
משה אבוטבול (ש"ס)
אני באותו סטטוס שלו, שאנחנו לא בוועדות אבל יש ועדות שנגיע אליהן על-פי הזמנה של הציבור כמו בוועדת העבודה והרווחה, שאני מגיע לשם קבוע.
היו"ר ניר אורבך
תודה רבה. תראו, אני לא בעל מקצוע ולכן קשה לי מקצועית להביע עמדה האם זה נכון לוועדת הכלכלה או לוועדת הכספים. חבר הכנסת אבי מעוז, אני רוצה להגיד לך רק שבדרך כלל, כשיש ויכוח כזה, אני נוטה לשאול את יושבי-ראש הוועדות הרלוונטיות, ופה חבר הכנסת מיכאל ביטון, שהוא מוועדת הכלכלה, אמר שזה יישאר בוועדת הכספים מבחינתו.
משה אבוטבול (ש"ס)
ככה הוא אמר?
היו"ר ניר אורבך
כן.
משה אבוטבול (ש"ס)
אז אני לא יכול להכריח בן אדם... אולי תציע לו את הישיבה המשותפת? אולי תהיה נחמד ותמשיך לבדוק את זה?
היו"ר ניר אורבך
הפעם את הנחמדות שלי אני אשאיר לסעיף הבא.

אנחנו נעבור כעת להצבעה – מי בעד להעביר לוועדת הכלכלה, ירים את ידו? מי בעד, מי נגד?

הצבעה

ההצעה אושרה.
משה אבוטבול (ש"ס)
צפון קוריאה.
היו"ר ניר אורבך
הדיון נשאר בוועדת הכספים. חבר הכנסת אבי מעוז, תודה רבה.
משה אבוטבול (ש"ס)
תראו אותנו שם, בעזרת השם נבוא לשם, נבוא לשמח אתכם שם.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
בעזרת השם.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת משה אבוטבול, תודה רבה.
משה אבוטבול (ש"ס)
רק להודיע לי על...
היו"ר ניר אורבך
בוודאי, אנחנו גם מחויבים לא רק בגלל שאנחנו נחמדים אלא גם על-פי התקנון.הצעת חוק קידום התחרות בענף המזון (תיקון - הפיכת הוראת שעה להוראה קבועה), התשפ"ב-2022, פ/3323/24
היו"ר ניר אורבך
אנחנו עוברים כעת לסעיף השלישי בסדר היום – קביעת ועדה לדיון בהצעת חוק קידום התחרות בענף המזון (תיקון – הפיכת הוראת שעה להוראה קבועה), התשפ"ב-2022, פ/3323/24, של חבר הכנסת אלכס קושניר וקבוצת חברי הכנסת. אנחנו הצענו להקים ועדה משותפת לדיון בהצעת חוק קידום התחרות בענף המזון. אני אקריא כעת את טיוטת ההחלטה, ובהחלט הטיוטה הזאת על דעת שני ראשי הוועדות, גם חבר הכנסת מיכאל ביטון, יו"ר ועדת הכלכלה וגם חבר הכנסת אלכס קושניר, יו"ר ועדת הכספים:

מוצע לקבוע הרכב של ועדה משותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכספים בהצעת חוק קידום התחרות בענף המזון (תיקון – הפיכת הוראת שעה להוראה קבועה), התשפ"ב-2022, פ/3323/24 של חברי הכנסת אלכס קושניר וקבוצת חברי הכנסת. הוועדה המשותפת תהיה בת שמונה חברים, ארבעה מכול ועדה לפי ההרכב הבא:

מטעם ועדת הכלכלה – חבר הכנסת מיכאל ביטון – יו"ר, רון כץ, לימור מגן תלם ואורי מקלב.
מטעם ועדת הכספים – חבר הכנסת אלכס קושניר, ולדימיר בליאק, ינון אזולאי ועופר כסיף.

אנחנו נעבור כעת להצבעה. מי בעד, ירים את ידו.

הצבעה

ההצעה אושרה.
היו"ר ניר אורבך
פה אחד. הוקמה הוועדה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אני רק רוצה לומר תודה למיכאל על ההיענות ועל שיתוף הפעולה גם בחוק הזה וגם בחוקים הנוספים. זה לא מובן מאליו ואני מעריך את זה מאוד.
היו"ר ניר אורבך
בהחלט. ותודה לכם שהגעתם להסכמות וחסכתם לנו הרבה כאב ראש.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
בשביל זה אנחנו פה.
היו"ר ניר אורבך
תודה רבה. הדיון ננעל. המשך יום נעים.


הישיבה ננעלה בשעה 10:57.

קוד המקור של הנתונים