ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 31/01/2022

הצעת חוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל (תיקון מס' 2), התשפ"ב–2022

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת18
ועדת העבודה והרווחה
31/01/2022


מושב שני


פרוטוקול מס' 78
מישיבת ועדת העבודה והרווחה
יום שני, כ"ט בשבט התשפ"ב (31 בינואר 2022), שעה 13:00
סדר היום
הצעת חוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל (תיקון - הגדלת מענק ושיפור זכויות), התשפ"ב-2021
נכחו
חברי הוועדה: אפרת רייטן מרום – היו"ר
אלינה ברדץ' יאלוב
חברי הכנסת
טטיאנה מזרסקי
יבגני סובה
מוזמנים
דניאל בלנגה - רפרנט בטל"א אג"ת, משרד האוצר

גליה ימין - עו"ד בלשכה המשפטית, משרד האוצר

ד"ר ודים חסדן - יו"ר של ארגון, עמותת ברית ליקוידטורים של האסון בכור הגרעיני
משתתפים (באמצעים מקוונים)
יקטרינה בלואוסוב - ראש ענף מנטרלים מצ'רנוביל ווטרנים, חטיבת רשויות אר, משרד העלייה והקליטה
ייעוץ משפטי
אילת וולברג
מנהלת הוועדה
ענת כהן שמואל
רישום פרלמנטרי
מאיר פרץ


הצעת חוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל (תיקון - הגדלת מענק ושיפור זכויות), התשפ"ב-2021, פ/2457/24, הצעת ח"כ יבגני סובה
היו"ר אפרת רייטן מרום
אני מבקשת לפתוח את הדיון, ישיבת ועדת העבודה והרווחה, ה-31 בינואר 2022, כ"ט בשבט התשפ"ב, השעה היא 13:00. אנחנו מתכנסים לדון בהצעת הצעת חוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל (תיקון - הגדלת מענק ושיפור זכויות), התשפ"ב-2021, פ/2457/24, הצעת חברי הכנסת יבגני סובה, יוליה מלינובסקי, אלכס קושניר, יוסף שיין, לימור מגן תלם, אלינה ברדץ' יאלוב, שרון רופא אופיר. החוק מוגש כאן כחלק מהכנתו לקריאה הראשונה. למעשה, כל הסיעה חתומה על הצעת החוק.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
ככה זה החוק, אצלנו זה - --
היו"ר אפרת רייטן מרום
זה עבר, כאמור, בקריאה טרומית והגיע לוועדה לדיון. יבגני, אתה רוצה להסביר על החוק ועל הדיונים שקיימת עם משרד האוצר?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
כן, אני אשמח מאוד לעשות הקדמה קטנה. הצגתי את הנושא במליאה לפני הקריאה הטרומית. אני רוצה להודות לך על קיום הדיון, אני חושב שזו פעם ראשונה שאני משתתף בכנסת זו בדיוני ועדת העבודה והרווחה. בעבר בירכתי אותך על התפקיד שלך ואני עושה זאת שוב. אני שומע על אודות הרבה דברים טובים שיוצאים מהוועדה הזאת.
היו"ר אפרת רייטן מרום
תודה רבה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
כמובן שיש לנו את חברת הכנסת אלינה ברדץ' יאלוב שעושה עבודה טובה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
יושבת-ראש ועדת משנה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
נכון וזו הזדמנות להגיד לך תודה כי אני לא מגיע הרבה לדיונים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
בשמחה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לפני שבועיים הלך לעולמו אלכסנדר קלנטבסקי שהיה מייסד של ארגון המנטרלים בישראל. הוא עלה לישראל בשנת 1992. האדם הזה, כל חייו בישראל, הוא היה מהנדס ידוע במוסקבה והיה אחראי בין היתר על בניית הכיפה מעל הכור הזה. הבנייה הסתיימה בדצמבר 1986, חצי שנה לאחר שהתרחש האסון, ובעצם בניית הכיפה זה מה שסייע לנזקי האסון שלא להתפשט. הרעיון הזה של בניית כעין סרקופג. אחר כך היו עוד מספר תוכניות, היום יש כיפה חדשה במקום הזה והרבה ממדינות העולם משתתפות בעלויות של הדבר הזה. זה לא נופל רק על אוקראינה, הרבה מדינות משתתפות בהוצאות מכיוון שזו בעיה עולמית ולא רק של אוקרינה והעולים ממנה. האנשים הללו שפעלו שם לפני 35 שנים הצילו את העולם כולו ואת האנושות כולה.

אנחנו בישראל מחויבים לקבוצה זו משתי סיבות. א. הם אזרחים שלנו, הם עלו לישראל במסגרת חוק השבות, עלו לפני שנים, בסך הכול עלו כ-4,000 איש, היום המספר שלהם הצטמצם ועומד על כ-1,400 אנשים. מדינת ישראל מחויבת להם כמו לכל קבוצת אוכלוסייה שיש לה בעיות ספציפיות. הסיבה השנייה: מדינת ישראל היא חלק ממשפחת האומות ולכן פה אנחנו צריכים להגיד להם תודה. המחשה קטנה למה שקרה בצ'רנוביל היא התאונה הקטנה שראינו בפוקושימה. תארי לעצמך שפוקושימה זה רק אחוז קטן ממה שהעולם חווה בצ'רנוביל. לפני 20 שנים היה חבר כנסת מישראל ביתנו, יורי שטרן ז"ל, הוא הלך לעולמו לפני 15 שנים, הוא היה הראשון שבא עם רעיון של לחוקק חוק שמדינת ישראל תכיר באנשים האלה, שאנחנו מכירים בבעיות שלהם, מכירים בסוגיות הספציפיות של הבריאות שלהם, וכך בעצם התחיל הרעיון של המענק. המענק עודכן מספר פעמים עם השנים.

אנחנו חושבים שיש להעלות כמה שאפשר את המענק השנתי. יש גם נושאים נוספים שאשמח אם תוכלי להעלותם במסגרת הדיון. כרגע, אין הסכמות לגבי הנושאים האלה, אני אומר את זה מראש. אני וחבריי, כיוזמי החוק, מבינים שכסף זה חשוב לאנשים וחשוב לא לעכב את זה. מצד שני, חשוב שלראשונה מזה שנים רבות אנחנו נקיים פה דיון שנוכל לשמוע את הבעיות הנוספות ואולי נוכל לפתור אותן. אני מדבר על הנושא של יישום החוק המקורי. זה קשור בדיור הציבורי, זה קשור בכך שעוד טרם ההגעה לגיל הפרישה האנשים האלו מוכרים כנכים, חלקם מוכרים כנכים. הנכות המוכרת לא מאפשרת להתפרנס ואז חלקם נאלצים גם לעבוד כדי לפרנס את משפחותיהם.

מיד יגיש כאן דוקטור חסדן נתונים מדויקים, רוב האנשים היו בכור לפני 35 שנים כצעירים – גילי 20+ – חלקם גויסו על ידי הצבא הרוסי במסגרת שירות מילואים לטובת מבצע ההצלה, וחלקם – כמו אלכסנדר קלנטבסקי המנוח – גויסו כאנשי מקצוע, הוא היה בגיל 45 כשהוא הגיע לבנות את הכיפה מעל הכור. הוא היה שם חצי שנה ונחשף לקרינה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
מה ההשלכות הבריאותיות?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
שאלה מצוינת, אני אומר ככה, מאחר שאני מלווה את האנשים הללו שנים רבות, גם כעיתונאי, ההסתברות לחלות במחלות אונקולוגיות היא גבוהה פי כמה וכמה אצל האנשים הללו.
היו"ר אפרת רייטן מרום
מצאתם את זה באחוזים?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
ודאי, רוב האנשים, הקרינה שהם קיבלו שם, זה הגורם לסרטן. אני מסתכל על בן דוד של אמא שלי שנשלח לשם בתור חייל מילואים ונפטר במוסקבה בגיל צעיר.
היו"ר אפרת רייטן מרום
הוא חלה בסרטן.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
כן. היה לו סרטן אכזרי מאוד ובגיל 55 הוא איבד את כל השיניים. בגיל 55, אחרי 20 שנים, הוא בא לשם כשהוא היה בן 27 ובגיל 55 כבר לא היו לו שיניים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אתם יודעים על פי המחקרים שרוב האנשים שגויסו למבצע ההצלה לקו במועד כזה או אחר במחלות אונקולוגיות?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
הרפואה המודרנית עוד לא מצאה סיבה מוחלטת להיווצרות סרטן, אבל כל רופא שיודע שאדם היה בצ'רנוביל ועכשיו יש לו סרטן, אז הוא אומר שאחת הסיבות היא החשיפה לקרינה. אנחנו רואים את זה במספרים ולכן ההסתברות כאן גבוהה יותר. עצם העובדה שרוב האנשים פשוט לא הגיעו לגיל הממוצע. בארץ יש תוחלת חיים של 84 לנשים ו-81 לגברים, האנשים מהקבוצה המתוארת לא מגיעים כלל לגיל הזה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אתה אומר שהייתה קבוצה שנשלחה על ידי צבא ברית המועצות, הם לא קיבלו פיצוי מרוסיה?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לדעתי חלק מהאנשים שחיים שם מוכרים שם. יש נכות לפי כמה דרגות, הם מקבלים שם. ברגע שאדם עוזב את המדינה ועולה לארץ, אז מלבד הפנסיה זה יכול להגיע אולי ל-70 –100 דולרים. אולי שם אפשר להסתדר עם סכום כזה, בארץ הם לא זכאים לקבל את ההטבות כמנטרלי אסון אלא ההטבות שמגיעות להם על סמך זה שהם עבדו. הם עבדו במשך 20 שנים אז מגיע להם. כמו שמדינת ישראל משלמת לאזרחים שלא חיים בישראל ביטוח לאומי.
אלינה ברדץ' יאלוב (ישראל ביתנו)
אבל זה רק רוסיה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
זה נכון. האנשים הללו חשים שלא מספיק מבינים את הדברים שהם עשו לפני 35 שנים וזה פוגע יותר מהנושא הכלכלי. כולנו מתמודדים עם יוקר מחיה וכל העולים עוברים קשיי קליטה ואף אחד לא אומר שקשיי הקליטה קשים יותר כי אתה מנטרל אסון, לא, אבל כשבן אדם מבין שיש לו בעיות רפואיות והוא רוצה בדיקות תקופתיות יותר, יש כאלו, ילדים של אנשים שחלק מהבעיות האלו מועברות גם לילדים. לא כל רופא רץ להכיר בבעיה ולא כל רופא שולח מיוזמתו לבדיקה בטרם הגעת הגיל המחייב בכך.
היו"ר אפרת רייטן מרום
ברור, לנסות להוכיח שהיה קשר סיבתי בין החשיפה דאז, לפני שנים, לבין המצב היום, או אפילו של הילד (אתה אומר שזה עובר בין דורות).
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יש ילדים שקיבלו חלק מהבעיות. אני מדבר על ילדים שנולדו כבר מחוץ לצ'רנוביל. אני לא יודע אם יש מחקרים שמוכיחים את זה אבל שמעתי עדויות של אנשים שאומרים שזה עובר להם כמו תורשתי
היו"ר אפרת רייטן מרום
זה נכנס ל-DNA.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יש ילדים שנולדים עם בעיות ראיה כתוצאה מכך שהאב נפגע קרינה. אני חושב שיש בעיה נוספת שעלינו לתת עליה את הדעת היא בעיית ביטוחי החיים. ביטוח חיים זה דבר שהוא נשמע בסיסי. ברגע שאדם אומר שהוא נחשף לקרינה בצ'רנוביל דלתות חברות הביטוח נחסמות בפניו. אני חושב שבעניין הזה אנחנו צריכים לחשוב, כי אצלנו אנחנו נותנים להם סיוע. הם לא אשמים שהם נשלחו והם לא אשמים שיש הסתברות גבוהה שהם יוכלו לחלות מחר או מחרתיים. אני לא מכיר אנשים בריאים במאת האחוזים שהיו שם. שוב, גבירתי, תודה על קיום הדיון.
היו"ר אפרת רייטן מרום
תודה לך, חבר הכנסת סובה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
חברת הכנסת ברדץ' יאלוב, בבקשה
אלינה ברדץ' יאלוב (ישראל ביתנו)
אני משתתפת ואני מסכימה עם כל מילה של חברי, חבר הכנסת סובה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
תודה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נשמע את דוקטור ודים חסדן, יושב-ראש ארגון עמותת ברית ליקוידטורים של האסון בכור הגרעיני בצ'רנוביל, בישראל.
היו"ר אפרת רייטן מרום
שלום ליושבת-ראש, לחברי הכנסת המכובדים, לעוזרים, תודה רבה על קיום הדיון לאחר 20 שנים. אני מאוד מתרגש, הייתי כבר בדיון בכמה ועדות בנושא זה והדיון תקוע שנים רבות. יש לנו הרבה בעיות בתור מנטרלים לשעבר. אני אחד מהצעירים שהייתי שם. בזמנו הייתי סטודנט, זה אומר שהצעירים ביותר שהם חלק מאיתנו מתקרבים היום לגיל 60, השאר יותר מבוגרים וכמובן שלא בריאים. זה לא מוסיף בריאות, גם הגיל וגם השפעות הקרינה המייננת. רובם נשלחו, כמו שציין חבר הכנסת סובה, במסגרת צבאית. הייתי סטודנט שנה ראשונה לאחר שחרור מהצבא הסובייטי. אמרו לנו בפירוש: "אתה רוצה ללמוד? בבקשה – תתגייס". אז לא היו הרבה ברירות וחיילים וקצינים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
כמה אנשים נשלחו לשם?
ודים חסדן
זו בעיה גדולה, אף אחד לא יודע. הסטטיסטיקה באינטרנט נוקבת במספרים של חצי מיליון עד מיליון.
היו"ר אפרת רייטן מרום
וכמה מונים בעמותה?
ודים חסדן
כמו שאמר חבר הכנסת סובה – 1,400. העמותה קיימת כבר 20 שנים והיו בעבר הרבה יותר אנשים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
הם נפטרו.
ודים חסדן
כן. אני חייב לציין שהוועדה פועלת ועדיין יש עולים שמגיעים וניגשים לוועדה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
הכוונה היא לוועדה של משרד העלייה והקליטה שמכירה באנשים שעולים. אם אדם עולה לארץ ולא מוכר כאן כמנטרל אז הוא מגיש לוועדה מטעם משרד העלייה את כל המסמכים הרלוונטיים. יש מנגנון שמכיר בדבר הזה ועם השנים כבר התברר מה הם המסמכים המתאימים. שמעתי פה ושם טענות שיש אנשים שמנסים להתגנב לדבר הזה, כמעט וזה לא קיים. הרוב יודעים להציג את המסמכים הנדרשים. בברית המועצות לשעבר, גם במצבי מלחמה וגם באסון גרעין, תמיד היה סדר מבחינת המסמכים. הארכיונים עבדו, האנשים שהיו אחראיים על זה ידעו לתעד כל אדם שהיה שם. יש מקרים מאוד נדירים שמישהו היה שם ולא יודע להוכיח את זה, מדובר במקרים מאוד נדירים וגם בהם הוועדה יודעת לדון.
ודים חסדן
גם כאן יש בעיות, נגיד מי שנשלח מהצבא אז לפעמים הבסיס כבר נעלם כי ברית המועצות לשעבר הפכה ל-15 מדינות. בכל מדינה יש שלטון אחרי ולפעמים גם כאן יש בלגאן. שלטונות ברית המועצות היו מעוניינים להסתיר, בזמנו הודיעו רק לאחר שבועיים על מה שקרה. אז היה גורבצ'וב בשלטון. בעצם, אין רישום מסודר ואין מעקב רפואי מסודר. אף אחד לא יודע והכול מעורפל. לפעמים זה מטעה, פשוט. הסטטיסטיקה העולמית אומרת שכאילו אין הבדל. זה לא נכון, יש פשוט מודלים שונים של התייחסות לסטטיסטיקה. ביפן הם נחשבים, מי שנחשף לקרינה, גם דור שלישי, יש השפעות. גם באוקראינה מכירים בנזק שלוש דורות לאחור.
היו"ר אפרת רייטן מרום
לבן ולנכד.
ודים חסדן
בארץ לא מכירים בזה. היה מאבק מאוד קשה, היו שביתות רעב עד שלפני 20 שנים המדינה הכירה ועבר חוק. החוק לא ממש עובד, מבחינת משרד הקליטה יש מענק אבל הנושא הרפואי שהיה קשור למשרד הבריאות – הפסיקו לטפל בזה. משרד השיכון והבנייה הפסיק. בחוק היה מדובר על הלוואות לעניין משכנתא שהמנטרלים יכולים לקבל, מה שנשאר זה רק 10% לאלה ששוכרים דירה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
מי ששוכר דירה מקבל סיוע בשכר דירה?
ודים חסדן
10%, כן.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
הוא מגיש מסמכים למשרד השיכון ומקבל השתתפות בדמי השכירות.
ודים חסדן
הנחה של 10%.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
העניין הוא שאין הלוואות משום שאחוז ההלוואות היה יותר גבוה מאשר האחוז בשוק, נכון? זו גם סוגיה מעניינת, הרבה פעמים משרד הממשלה לא הספיקו לעדכן את אחוזי ההלוואות כי - - - יותר נמוך אז אנשים גם לא פנו לבקש את ההלוואות המסובסדות הללו. אם זה היה 4% במשרד השיכון, ובשוק הפרטי ניתן היה להגיע ל-3% אז אנשים העדיפו לפנות לשוק הפרטי ואז יש תחושה שאנשים לא מימשו את ההטבה של המדינה.
ודים חסדן
זו בעיה קשה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
מה קורה היום, אם מנטרל רוצה לקבל הלוואה מסובסדת לצורך רכישת דירה, הוא יכול לגשת למשרד השיכון?
ודים חסדן
לא מכירים בזה בכלל.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לא מכירים בהם או שלא מכירים בהלוואות האלה.
ודים חסדן
בבנקים אומרים שלא יודעים בכלל מה זה מנטרלים, מה זה החוק הזה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
יבגני, אתה צריך לבדוק גם את העניין הזה.
אילת וולברג
אגב, ישנה חובה על פי סעיף 7 בחוק לבצע מעקב רפואי ספציפי כלפי האוכלוסייה המדוברת.
ודים חסדן
אין. זה היה פעם בית חולים וזה יותר למחקר. החליטו אחר כך שאין טעם להמשיך את זה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
מה מיוחד בבדיקות האלה. מנטרל שהוא בן 55, מה מיוחד בבדיקות האלה שעשו את זה באזור כרמיאל.
ודים חסדן
אני לא זוכר בדיוק. לדעתי עשו גם בדיקות גנטיות אבל לא פרסמו הכול.
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
בדיקות המטולוגיות בעיקר, לבחינת קרישת דם ונושאים דומים.
ודים חסדן
אבל שוב, לא פורסם שום דבר, אומרים שלא החליטו - - -
היו"ר אפרת רייטן מרום
היום, לפי סעיף 7 של החוק שמורה שהשר יקבע בית חולים. איזה בית חולים זה היה?
ודים חסדן
זה היה בכרמיאל כשנתיים וזה נסגר כי נגמרו כל התקציבים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
יבגני, למה אתם לא בודקים את זה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
פעם ראשונה שאני שומע את זה, חשבתי שאפשר לעבור את זה בכל בית חולים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אני קוראת את סעיף 7 בחוק: "שר הבריאות יקבע בית חולים שישמש מרכז רפואי למעקב רפואי אחר המנטרלים וילדיהם" – הוא כבר שם דגש על הילדים – " (להלן – המרכז הרפואי). המעקב הרפואי ייערך על פי המלצת הרופאים המטפלים במנטרלים במרכז הרפואי". ובנוסף: "שר הבריאות רשאי לקבוע מרכזים רפואיים נוספים". אני מציע לכם לבדוק גם את הנושא הזה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
נפנה לשר הבריאות, גם הוועדה יכולה לעשות זאת מיוזמתה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נכון.
ודים חסדן
חשוב מאוד לציין שיש אנשים מאוד חולים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יש נציגים משרד הבריאות כאן?
ענת כהן שמואל
לא.
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
אפשר להעביר לוועדת הבריאות לדיון המשך.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אתם יכולים להעביר לוועדת הבריאות, אין בעיה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני חושב שמספיק אם אפשר להעלות מישהו ממשרד הבריאות לדיון הזה. יש מישהו קבוע שעולה - - -
ענת כהן שמואל
מישהו שלא מוכן זה לא - - -
היו"ר אפרת רייטן מרום
עדיף שנוציא סיכום בכתב. אחר כך תוכלו להפנות זאת גם לוועדת הבריאות. לגבי חוק ההלוואות, סעיף 8: "מנטרל הזכאי להלוואה לפי חוק הלוואות לדיור, תשנ"ב-1992 (להלן – חוק הלוואות לדיור), זכאי לעדיפות בהלוואה, לרבות במרכיב ההלוואה העומדת".
ודים חסדן
לא מכירים בזה בכלל בבנקים ובמשרד השיכון.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אז גם בזה - - -
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
איך אנחנו מחדדים את זה במשרד השיכון?
היו"ר אפרת רייטן מרום
לפי מה שכתוב בסעיף: "זכאי לעדיפות בהלוואה, לרבות במרכיב ההלוואה העומדת, כהגדרתה בסעיף 6 לחוק הלוואות לדיור, בהתאם לקביעת שר הבינוי והשיכון, בהסכמת שר האוצר ובאישור ועדת העליה, הקליטה והתפוצות של הכנסת; תקנות ראשונות כאמור בסעיף קטן זה יובאו לאישור ועדת העליה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, בתוך חודשיים מיום תחילתו של חוק זה".
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
ועדת העלייה והקליטה של הכנסת לא קיימת כבר שמונה חודשים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
תראו אם יש תקנות של הדבר הזה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לא צריך להסביר לשר השיכון מה זה מנטרלים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נכון.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אנחנו נוציא מכתב למשרד השיכון.
היו"ר אפרת רייטן מרום
תבדוק אם יש תקנות. יש תקנות? בקיצור, יש פה הרבה עבודה על החוק הזה.
אלינה ברדץ' יאלוב (ישראל ביתנו)
אחרי 20 שנים גילינו שאין תקנות. זה גם הישג של הוועדה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יש לכם תעודה מוסמכת מטעם המדינה?
ודים חסדן
ודאי.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
מי מנפיק אותה?
ודים חסדן
משרד הקליטה מנפיק תעודה ברגע שהמנטרל מקבל הכרה. מיד אראה לכם את התעודה שקיבלתי.
היו"ר אפרת רייטן מרום
"נפטר מנטרל ובתכוף לפני פטירתו השתלם לו מענק שנתי, יהיו האלמן או האלמנה בשעת פטירתו זכאים לקבל את המענק השנתי למשך תקופה של שלוש שנים מיום פטירתו". זה קורה?
ודים חסדן
זה כן, אבל לא ילדים?
היו"ר אפרת רייטן מרום
לא כתוב "ילדים".
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אלמן או אלמנה. זה עובד כמו עם הווטראנים, אותו דבר.
היו"ר אפרת רייטן מרום
ודים, משהו נוסף?
ודים חסדן
כן. מר אלכסנדר קלנטבסקי זכרונו לברכה הגיש בג"ץ לאחר כל הוועדות שהיו כאן. בתגובה לעתירתו קבע בית המשפט העליון שהחוק לא עובד. גלעד שר ייצג את המנטרלים ושלחו לכל המשרדים מכתבים עבור השרים העומדים בראשם. נתנו חצי שנה לענות לכל המכתב הזה. מה שהיו בחירות אחרי בחירות, בינתיים זה שנתיים ואין שום תגובה ואין שום דבר. בדיוק על התקנות, על כל הדברים האלה. היום זה תקוע עדיין, למרות שבג"ץ ממש קבע את זה. עוד משפט אחרון, ברשותך, אני יודע שבאסון צ'רנוביל הייתה פליטה של יוד רדיואקטיבי שפגעה בבלוטת התריס. היה אפשר לטפל ביוד רגיל במקום להחליף את המולקולות שלא נכנסו לבלוטת התריס. זה פגע בנשים, בילדים. יש הרבה נשים וילדים שסובלים עד היום מפגיעה במערכת ההורמונלית. ארצה עלו יותר מ-200,000 אנשים מהאזורים הללו, הם ממש הצילו אנשים ועזרו, זו רק סטטיסטיקה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
כן, של המסייעים, לא רק האנשים שנפגעו במישרין.
ודים חסדן
לאחרונה יש באוניברסיטת בן גוריון, איפה שאני עובד, יש חוקרת ששמה פרופסור ג'וליה צירגיל שפירסמה תוצאות מעקב בן 20 שנים אחרי אנשים והיא קבעה באופן חד-משמעי שנשים וילדים נפגעו ב-30% יותר משאר האוכלוסייה. יש תוצאות חותכות וברורות ורק צריך להסתכל על זה, תודה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
תודה, ודים. איך הבריאות?
ודים חסדן
אני לא רוצה להיכנס לזה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אני מקווה שיהיה בסדר ומאחלת לך בריאות טובה.
ודים חסדן
יהיה בסדר, דברים פרטיים אני לא רוצה להיכנס.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אז רק בריאות, מכולנו כמובן ויישר כוח על העבודה החשובה בייצוג האנשים שעברו דבר אחד או שניים וגם אתה בתוכם.
ודים חסדן
נכון, יש גם העניינים הפסיכולוגיים שאף אחד לא מקבל טיפול בגינם.
היו"ר אפרת רייטן מרום
כן, אפשר להוסיף את זה לרשימה, חבר הכנסת סובה. אני רואה שהשר הממונה על הביצוע הוא שר הקליטה, שרת הקליטה. כדאי לערב אותם בנושא.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני מקווה שהאופוזיציה תאייש את ועדת העבודה והקליטה. זה המקום שבו היינו מקדמים את הנושא הזה מן הסתם. הדיווח מגיע לוועדת העבודה והקליטה, אבל לצערי, מחודש יוני היא פשוט לא קיימת.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אז יש לך אותי.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני שמח.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נקדם את זה עד שהאופוזיציה תרצה להקים את הוועדה, לא ניתן לזה להיעצר.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
טוב שמנהלת הוועדה, שלומית, לא שומעת אותנו. הוא כועסת על כך שאין ועדת קליטה. לראשונה, מזה 70 שנים, ציינו בכנסת את יום העלייה והקליטה בזמן שאין ועדת עלייה פעילה, לא היה דבר כזה מעולם.
היו"ר אפרת רייטן מרום
זה באמת חומר למחשבה עבור כל מי שרואה ושומע אותנו, אבל מה שבטוח זה שאנחנו לא ניתן לחובות שלנו להיעצר. הנה, אנחנו מקדמים את הדברים בוועדות אחרות. דניאל בלנגה, משרד האוצר, בבקשה.
דניאל בלנגה
שלום רב, כמו שהוחלט בוועדת השרים – כרגע מוסכם להעלות את המענק השנתי ל-7,000 שקלים בשנה במקום כ-6,000.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
5,900.
דניאל בלנגה
להעלות ל-7,000 משנת 2022.
היו"ר אפרת רייטן מרום
מעכשיו.
דניאל בלנגה
נכון.
היו"ר אפרת רייטן מרום
החוק כבר נכנס לתוקף.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
מתי משלמים את הקצבה?
דניאל בלנגה
אני לא זוכר.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אבל ב-2022 זה ייכנס לתוקף.
דניאל בלנגה
כן.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
עוד סוגיה שאולי כדאי לדון בה גם לפני הקריאה השנייה והשלישית: אני מבקש שהכסף שמקבלים לא ישפיע על מקבלי השלמת הכנסה. אם אנחנו נותנים להם 1,000 שקלים תוספת, אני לא יודע מה קורה היום, חלק מהם עוד לא הגיעו לגיל הזה, אני חושב שזה לא מוצדק לקחת מהשלמת ההכנסה מאלו שמקבלים השלמת הכנסה. אני מדבר על אנשים שמעל גיל הפנסיה שכל הכנסה נוספת משפיעה על הסכום שמשלים את הכנסתם. אני מציע להחריג את זה מהסכום של השלמת הכנסה מכיוון שלא מדובר בסכומים גבוהים. זה יקטין את הכאב ראש וגם את התחושה שמצד אחד אנחנו נותנים ומצד שני לא מקזזים שום דבר. אני חושב שזה עובד ככה גם עם מענק שנתי לניצולי שואה, השלמת ההכנסה לא מושפעת מהמענק השנתי. זו גם הזדמנות להודות למשרדי האוצר, שוויון חברתי, לוועדת העבודה והרווחה. ממש היום 116,000 ניצולי שואה מקבלים מענק מוגדל מ-4,000 ל-6,500 שקלים. אלו אותם ניצולי שואה שלא מקבלים את הקצבה החודשית, שלא היו בגטאות ובמחנות. אני מבקש שאם אין תשובה לכך עכשיו אז נדון בזה לפני הקריאה השנייה והשלישית.
היו"ר אפרת רייטן מרום
מה לגבי ביטוח החיים?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
זו סוגיה שאיני יודע אם למשרד האוצר יש תשובה. הבנתי שהאוצר לא מתערב בזה.
דניאל בלנגה
לגבי השלמת הכנסה: אנחנו נבחן את זה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
התכוונת להגיד: אנחנו נבחן את זה בחיוב.
דניאל בלנגה
נבחן בחיוב ונהיה גם בקשר עם חבר הכנסת. לגבי ביטוח החיים: זו סוגיה מורכבת שקשורה גם לשוק ההון. זה פחות התחום שלי אבל כרגע זה לא על הפרק מבחינתנו.
היו"ר אפרת רייטן מרום
יבגני, אין ספק שיש שלל משימות לבצע גם לאחר הקריאה הזו.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אנחנו נשב ונטפל בדברים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נציגת משרד העלייה והקליטה, ראש ענף המנטרלים מצ'רנוביל, יקטרינה בלואוסוב, בבקשה.
יקטרינה בלואוסוב
שלום לכולם, גובה המענק עומד היום על 6,008 שקלים והוא משולם ב-1 באוגוסט בכל שנה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
כולם מקבלים ב-1 באוגוסט?
יקטרינה בלואוסוב
זה התאריך בו מתחילים לשלם, בדרך כלל עד סוף אוגוסט כולם מקבלים, למעט אנשים שיש להם בעיות עם החשבון. התאריכים נכונים גם לגבי אלמנים ואלמנות של המנטרלים. לגבי 10% של משרד השיכון, לא כולם זכאים לכך אלא רק מנטרלים שמקבלים סיוע ממשרד השיכון ולא כל מנטרל שגר בשכירות.
היו"ר אפרת רייטן מרום
קיבלתם תשובה?
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני מבין שודים מסכים עם התשובה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אוקיי.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
כל מנטרל שמקבל סיוע בשכר דירה זכאי לקבל תוספת של 10% מעל לסכום שמשלם לו משרד השיכון. זה תלוי גם אם הם עומדים בתור לדיור סוציאלי, אבל הם לא רשאים לעמוד בתור, אי-אפשר לרשום אותם בתור לדיור סוציאלי. אם יש נכים הם יכולים להירשם לתור לכל דיור סוציאלי?
יקטרינה בלואוסוב
השאלה לא אלי.
היו"ר אפרת רייטן מרום
עוד שאלה שעלתה כאן קודם לכן: הקראנו את הסעיף לגבי המעקב הרפואי ואנחנו מבינים מודים שבכלל אין מרכז רפואי, אין מעקב רפואי וזה נשמע כמו הפרה קשה של הוראות החוק. את מכירה את זה, יקטרינה?
יקטרינה בלואוסוב
המשרד יעביר התייחסות לגבי זה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
משרד העלייה והקליטה יעביר התייחסות. אני חושבת שאתם צריכים לרכז את הנקודות הללו.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
התייחסות לבדיקות הרפואיות זה קשורה יותר למשרד הבריאות.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אבל משרד העלייה והקליטה אחראי על החוק.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
נכון.
היו"ר אפרת רייטן מרום
גבירתי, אנחנו נוציא מכתב מטעם הוועדה שבו אנחנו מבקשים התייחסות פרטנית של משרד העלייה והקליטה ליישום החוק על סעיפיו השונים. איפה הדברים עומדים, האם דברים תקועים, האם יש נתונים, האם ישנם דברים שקשה לכם ליישם. כל דבר שהוא. מדובר בחוק של שני עמודים ואין בו הרבה סעיפים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
במיוחד כשיש ענף שאחראי על זה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
בוודאי.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
הכול ברוח טובה, כמובן, אנחנו רוצים לקדם ולעזור.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נכון מאוד, כולנו מנסים להבין איפה החסמים ואולי נפלו דברים בין הכיסאות. אמרתם שזה היה תקוע במשך 20 שנים אז הנה, אנחנו מרימים את מעצור היד ומתחילים לנסוע.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אם יש דברים שלפני הקריאה הראשונה אנחנו צריכים להוציא ואז להוסיף אז נעשה זאת בהתאם להסכמות, אין שום בעיה, אנחנו - - -
היו"ר אפרת רייטן מרום
כרגע החלטתם ביחד עם הסכמה לפיה אנחנו משאירים את הסעיף כשאנחנו מדברים על העלייה של המענק.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני חושב שנראה איך אנחנו מקדמים את זה ונכניס את כל ההסכמות לפני שנייה ושלישית. עד אז נקבל גם תשובות ממשרד הבריאות וממשרד העלייה והקליטה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נכון, כדאי להמתין לזה ואז תהיו הרבה יותר מסודרים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
גבירתי, אשמח שתוסיפי בסיכום את פנייתך למשרדים הרלוונטיים לצורך התייחסות – משרד השיכון, משרד הבריאות ומשרד העלייה והקליטה.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אני אומרת שמכיוון שיש משרד שמתכלל את הכול – שהם ילכו ויאספו את האינפורמציה ויגישו לנו דוח מסודר.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אנחנו נגדיר זמן.
היו"ר אפרת רייטן מרום
שלושה שבועות.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יקטרינה, כמה זמן אתם צריכים בשביל לתת לנו את התמונה.
אלינה ברדץ' יאלוב (ישראל ביתנו)
אין שם יותר מדי סעיפים.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
אני לא רוצה שזה ייגרר למושב הקיץ, אנחנו רוצים שאנשים יתחילו לקבל את התוספת כבר באוגוסט.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אתה צודק. יקטרינה, תוך כמה זמן אתם יכולים לענות בצורה מסודרת?
יקטרינה בלואוסוב
חודש לפחות.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
לדעתי זה מוגזם.
היו"ר אפרת רייטן מרום
נחליט על שלושה שבועות כמו שהצעתי, בבקשה להעביר לנו תשובה בכתב בתוך שלושה שבועות. נעבור להקראה, בבקשה.
אילת וולברג
אקרא את הסעיפים שהוועדה תצביע עליהם בהתאם להסכמות שהגעתן אליהן
"הצעת חוק המסייעים לנטרול תוצאות אסון צ'רנוביל (תיקון - הגדלת מענק ושיפור זכויות), התשפ"ב–2021
תיקון סעיף 9
2.
בסעיף 9 לחוק העיקרי –(1) בסעיף קטן (א), במקום "4,775" יבוא "7,000".
אילת וולברג
אציין שהסכום לא עומד על 4,775 מכיוון שהוא מעודכן כל שנה על פי עליית המדד. אני מציעה נוסח ש- "במקום הסכום הנקוב בו, יבוא 7,000".
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
והוא ימשיך להתעדכן קדימה.
אילת וולברג
כן, העדכון נשאר.
אלינה ברדץ' יאלוב (ישראל ביתנו)
זה בדיוק מה שרציתי לשאול, אם הוא עדיין צמוד למדד.
אילת וולברג
סעיף ההצמדה למדד נשאר.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יופי.
אילת וולברג
בהקשר הזה אבקש ממשרד האוצר הערכה של עלות תקציבית. כמה זה יעלה?
דניאל בלנגה
כרגע כ-1.2 מיליוני שקלים.
אילת וולברג
כלומר, הצעת החוק איננה תקציבית.
דניאל בלנגה
נכון.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
זה לא דורש דיון בוועדת כספים.
היו"ר אפרת רייטן מרום
שום דבר.
אילת וולברג
נקרא את סעיף 4 להצעת החוק, אומר רק שסוכם שהמענק יעלה כבר בשנה הנוכחית – 2022 – ולכן אני מציע לכתוב כך:

"תחילה ותחולה
4.
תחילתו של חוק זה חודש ימים מיום פרסומו והוא יחול על גמלה המשתלמת בעד שנת 2022 ואילך".כך יהיה ברור שהגמלה משתלמת כבר בעד השנה הנוכחית.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
יפה מאוד.
היו"ר אפרת רייטן מרום
אז אנחנו נצביע על הצעת נוסח החוק.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
איני חבר ועדה אבל ארים את היד לאות הזדהות.
היו"ר אפרת רייטן מרום
מי בעד נוסח החוק שירים את ידו.

הצבעה

בעד – 3
נגד – אין
נמנעים – אין

אושר
היו"ר אפרת רייטן מרום
שלושה בעד, אין מתנגדים ואין נמנעים. נוסח החוק אושר ויעבור הלאה להכנה לקריאה הראשונה.
יבגני סובה (ישראל ביתנו)
בשבועות אלו אנחנו מקווים לקבל תשובות מהמשרדים ונשב גם בעיין הקיזוז.
היו"ר אפרת רייטן מרום
תודה רבה לכולכם.
ודים חסדן
הנה הכרטיס שאנחנו מקבלים. תודה רבה ובריאות טובה לכולם.
היו"ר אפרת רייטן מרום
גם לך, אדוני, תודה שהגעת ותודה לכם.הישיבה ננעלה בשעה 13:45.

קוד המקור של הנתונים