ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 02/02/2022

דיון מהיר בנושא העלייה החדה במספר המשלוחים החיים והצורך הדחוף להפסיקם

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת3
ועדת החינוך, התרבות והספורט
02/02/2022


מושב שניפרוטוקול מס' 105
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט
יום רביעי, א' באדר א' התשפ"ב (02 בפברואר 2022), שעה 10:15
סדר היום
דיון מהיר בנושא העלייה החדה במספר המשלוחים החיים והצורך הדחוף להפסיקם
נכחו
חברי הוועדה: שרן מרים השכל – היו"ר
יסמין פרידמן – מ"מ היו"ר
עופר כסיף
מאיר פרוש
חברי הכנסת
גבי לסקי
מוזמנים
תמיר גשן - ד"ר, מנהל השירותים הווטרינריים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

חן טל - מנהלת תחום מדיניות רגולציה ושיתוף ציבור, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

נופר הרטמן - המחלקה למחקר כלכלה ואסטרטגיה, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

זיו ניסים - נציג מטעם המשנה למנכ"ל, משרד המשפטים

שלומית אורבך - מרכזת הגנה על בעלי חיים, המשרד להגנת הסביבה

יעל ארקין - מנכ"ל, עמותת תנו לחיות לחיות

טל גלבוע - מייסדת העמותה קירות שקופים

שירה הרצנו - עו"ד, יועצת משפטית, אנימלס

הילה קרן - מנהלת פעילות ציבורית ודוברת אנימלס

אורי דה-לוי - מנהל

ירון לפידות - מייסד ומנהל הארגון ישראל נגד המשלוחים החיים

תמי סלע - מייסד ומנהל הארגון ישראל נגד המשלוחים החיים
ייעוץ משפטי
תמי סלע
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
רישום פרלמנטרי
איילה בנד, חבר תרגומים


דיון מהיר בנושא העלייה החדה במספר המשלוחים החיים והצורך הדחוף להפסיקם
היו"ר יסמין פרידמן
בוקר טוב. אני פותחת את ישיבת ועדת החינוך, דיון מהיר בנושא העליה החדה במספר המשלוחים החיים והצורך הדחוף להפסיקם, של חברת הכנסת גבי לסקי. זכיתי היום לפתוח את הדיון וזה בשבילי חשוב מאוד, אני מודה לך על הזימון לדיון המהיר.

ביומיים האחרונים אני רואה שלל כתבות בהמשך ליוקר המחיה, מנסים לעשות סיבוב קצת גם על המשלוחים החיים שהם אלה שיגרמו גם לעליה במחירי הבשר ואני חושבת שהוועדה הזאת תראה עד כמה זה לא נכון. אז אני אמנם זאת שזכיתי לבוא ולדבר בוועדה על המשלוחים החיים, אבל מאחורינו עומדים כמיליון צמחונים וטבעונים. מעבר לכך עוד מאות אלפי אנשים שאוכלים בשר אבל בטח ובטח לא רוצים שהאוכל שלהם יסבול כל כך בדרך לצלחת, סבל מיותר.

השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא לא למה לעצור את המשלוחים החיים, אלא למה לעזאזל הם לא נעצרו עד עכשיו. בשבעת החודשים האחרונים אני עושה עבודת מחקר ברמה של כמעט דוקטורט, למדתי על המשלוחים החיים והגעתי לרזולוציות הכי דקות שאפשר לפרק את כל ההתנגדויות. יש המון היבטים ואנחנו נדון בהם, אבל ממש בקצרה לפני שאני מעבירה אלייך אני אציין את הנקודות. מבחינה כלכלית בשוק הבשר שולט דואפול, כולם יודעים מי אלה, תנובה ודבח שולטים בכ-80 אחוז מהשוק של יבוא המשלוחים החיים. הם שולטים בכל שרשרת האספקה, מהאוניות שבבעלותם ועד השיווק. למעשה הם אלה שקובעים את מחיר הבשר שהוא יקר היום מרוב מדינות העולם. ב-2015 כשהתחלנו עם המשלוחים החיים המטרה של החקיקה הזאת היתה להוריד את מחיר הבשר, מחיר הבשר הקלה. יש פה חוסר צדק משווע. למעשה על המשלוחים החיים יש אפס מיסים, לעומת זאת על הבשר הטרי, אני חוזרת, זה בשר טרי מצונן, יש 12 אחוזי מס. מבחינה אקולוגית אוניות המשלוחים שופכות עשרות אלפי טון של צואה לים התיכון מדי שנה. מבחינה בריאותית, המשלוחים החיים מכניסים אין סוף מחלות למדינת ישראל, פוגעות בעדרים המקומיים וכמובן גם בבריאותם של האנשים.

בואו נדבר על אמצעי הפיקוח, בקצרה. על פי דו"ח מבקר המדינה משנת 2020 ישנה ביקורת חריפה על היעדר הפיקוח והאכיפה מצד הרשויות בישראל, אין שום יכולת לפקח כראוי על המשלוחים החיים. הזווית החקלאית, ענף גידול הצאן הישראלי הצטמק ב-50 אחוז כתוצאה מהמשלוחים החיים, הענף נמצא בתהליך קריסה בגידול הצאן. למעשה ארגון אמבל, עזיזה, אגודת הנוקדים, בעקבי הצאן ועוד מגדלים פרטיים הביעו תמיכה מוחלטת בחקיקה של הפסקת המשלוחים החיים.

והדבר האחרון ובעיני הכי חשוב, הזווית המוסרית. צילומים ועדויות מאוניות המשלוחים החיים וגם אני עליתי לאוניה לפני כחודשיים כדי להיווכח במו עיני מה קורה באוניות, למי שמעוניין יש לי פה תמונות שצילמתי בעצמי, חושפים בעלי חיים שסובלים ממכת חום חריפה, עומס חום, צפיפות, הופכים את האוניה לתנור, בעלי החיים מתבשלים בעודם בחיים. החזקים מטפסים על החלשים, חלקם מתים, חלקם נפצעים, סבל רב בפריקה ובהעמסה, פחד היסטרי של בעלי החיים.

אתם אוכלים פחד, לא בעלי חיים. וזה היה בנימה אישית.

ארגון הבריאות ממליץ על 300 גרם בשר בשבוע, הממוצע ממה שידוע לי הוא קילו 400 לאדם. תעשו את החשבון בריאותית. אני מעבירה לחברת הכנסת גבי לסקי שיזמה את הדיון.
גבי לסקי (מרצ)
תודה רבה לכבוד היושבת ראש. אני גם רוצה להודות ליושבת ראש הוועדה חברת הכנסת שרן השכל שנענתה במהירות רבה לקיים את הדיון הזה וזכינו היום שאת יושבת בראש הישיבה הזאת מאחר ואין כמוך בכנסת שבקיאה היום בנושא הכואב הזה ואני מאוד מודה לך על כל מה שאת עושה בענין, על הצעת החוק שלך ועל, אמרת, את עושה כמעט דוקטורט, את עושה הרבה יותר מזה, את מצילה חיים, את מצילה את המוסר שלנו ואני ממש מודה לך.

ולעניינינו, ואני שמחה שכבוד הרב פרוש נמצא בישיבה.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
גילוי נאות, אני לא רב, אין לי הסמכה לרבנות. חבר הכנסת פרוש.
גבי לסקי (מרצ)
חבר הכנסת פרוש. אני רגילה בוועדת חוקה זה נעשה כבר מין בית מדרש, שם אנחנו תמיד מדברים קצת יהדות, אז קודם כל ראש חודש טוב ואני רוצה לומר, גם המקורות שלנו מתייחסים לזכויות של בעלי חיים וככה נאמר בשמות כג' ה'. כִּי-תִרְאֶה חֲמוֹר שֹׂנַאֲךָ, רֹבֵץ תַּחַת מַשָּׂאוֹ, וְחָדַלְתָּ, מֵעֲזֹב לוֹ - עָזֹב תַּעֲזֹב, עִמּוֹ. כלומר, יש מצווה לפרוק את החמור שיש עליו משאות כבדים. והוסבר, שצער בעלי חיים, דאורייתא מסביר שהטעם בפסוק הוא כדי למנוע צער מבעלי החיים. כלומר, גם המקורות שלנו מכירים בזכות של כל בעלי החיים, של החיות, של הבהמות לזכויות וגם יש מצוות עשה, כלומר לדאוג שהחמור לא ישא משא שהוא כבד עליו כדי לשמור עליו וכדי לשמור עלינו.

ואני שואלת את עצמי מה קרה לנו היום שאנחנו רוצים לשמור עלינו אבל על חשבון החיות. והדבר הזה לא יכול לקרות. הגשתי את ההצעה לסדר כבוד היושבת ראש, כבר מנית חלק גדול מהדברים שאני רציתי לומר אבל אנחנו חייבים לדעת שמדי שנה מובילים לנמלי ישראל מאות אלפי עגלים וטלאים מאירופה ומאוסטרליה לפיטום ולשחיטה. ב-2021 מספרם הגיע לשיא של מעל ל-850 אלף טלאים ועגלים. בעלי החיים עוברים מסע ייסורים ממושך ביבשה ובים, סובלים מצפיפות וממצוקה, מחום וממחנק. לעיתים מתבוססים בצואה שלהם ושל חבריהם. לעיתים בעלי החיים מטפסים זה על גבי זה כדי להגיע למים ומזון ולאוורור. קשה לתאר את החולים והחלשים שנותרים מאחור. רבים מהם סובלים ממחלות בדרכי הנשימה, דלקות עיניים, מחלות במערכת העיכול ובפציעות מטלטלות בגלל התקופה הממושכת באוניה.

אני מציגה בפני הוועדה שתי תמונות שיצאו בדו"ח מבקר המדינה שבשנת 2020 עשה דו"ח מבקר מדינה בענין התנאים והפיקוח של המשלוחים החיים, כי יש כאלה שאומרים שאפשר לפקח על זה. ואנחנו רואים, צריכים להסתכל רק על העיניים, מלבד הלכלוך, רואים שיש פה צער, צער בעלי חיים. הוא אמיתי. בשר כזה לא יכול להיות כשר, בשר כזה שמלווה בסבל לא יכול להיות בר אכילה. תסתכלו על הצפיפות בכל הימים של המסע הקשה, גם בחום, גם בקור, כמעט ללא תנאים.

מהדוחות של וטרינרים שהיו עם הגעת אותן אוניות לראות מה עלה בגורלן של אותן חיות, אנחנו יכולים להבין מה הסבל שעברו אותן חיות. למשל כך נכתב, חלק מהתאים היו עמוסים ולא אפשרו רביצה לכל בעלי החיים. כלומר גם את המסע הזה הם צריכים לעשות בעמידה. בנוסף עקב הצפיפות האמוניה היתה גבוהה מאוד וחיישן האמוניה צפצף כמעט בכל הספינות של הבקר. זה משלוח מפורטוגל מה-7.4.2021. ברוב תאי הבקר היתה צפיפות, בעלי החיים היו צריכים לעלות אחד על השני כדי לזוז בתאים ולא היה מספיק מקום רביצה לכל בעלי החיים בו זמנית. משלוח מפורטוגל מה-1.5.2021. היו בערך מאה עגלים בנפרד בתא של בית החולים, היו להם בעיות ברגלים, לחלק מהעגלים הדלקות עלו למפרקים ואחרים היו נאלצים להרדים בגלל התנאים. במהלך הסיור רוב האבוסים היו ריקים. מצאנו ארבע כבשים שחיפשו אוכל ונתקעו בין האבוסים והצינורות למזון ונחנקו. את הגופות של בעלי החיים שמתו שמים במקפיא וזורקים אותם לים כאשר מגיעים לאוקיאנוס הפתוח. משלוח מאוסטרליה לנמל אשדוד, 9.12.2018. ויש כאלה דיווחים עוד ועוד על התנאים הקשים ועל הסבל של החיות ועל המפגעים הבריאותיים.

כאמור נסיונות הפיקוח כבר נכשלו. דו"ח מבקר המדינה מ-2020 מתח ביקורת חריפה על היעדר הפיקוח ואכיפה מצד הרשויות בישראל. אין שום פיקוח על המתרחש בלב ים מצד ישראל או האיחוד האירופאי. הנסיון באוסטרליה ובאירופה מלמד כי כל האמצעים להסדרה כשלו זה אחר זה. מכל מקום הובלת בעלי חיים בתנאים תעשייתיים, באוניות מטלטלות על פני יבשות וימים כרוכה בפגיעה בבעלי חיים אינהרנטית למסעות הממושכים.

מבחינת הזווית הבריאותית, הובלה בין יבשתית של בעלי חיים מגבירה את הסיכון להפצת מחלות. בשל הפגיעה בבעלי החיים והסיכון לבריאות הציבור משרד הבריאות אפשר את הארכת חיי המדף ביבוא בשר טרי כחלופה למשלוחים החיים. גורמי מקצוע ממליצים לצמצם ככל הניתן את משכי ההובלה ולהמירם בסחר בבשר, ביניהם הוועדה המדעית של האיחוד האירופאי, פדרציית הווטרינרים האירופאית, וקבוצת העבודה לרווחת בעלי חיים של ה-OAI.

מלבד מה שאמרה כבר יושבת הראש על התמיכה הציבורית, יש גם רבנים וגם משפטנים שכבר חתמו על הצהרה וקראו לעצור את המשלוחים של בעלי החיים. ומבחינת הזווית הכלכלית, כי הבנתי שמתחילים לתקוף אותנו על זה שאנחנו מבקשות לעצור את המשלוחים החיים, בשקר מוחלט, העצירה ההדרגתית הזאת כפי שמוצע לעצור את המשלוחים החיים לא תעלה את יוקר המחייה אלא להיפך, כל מי שכותב לא יודע על מה הוא מדבר. מהנתונים הרשמיים של רשות התחרות של שנת 2021 אנחנו יכולים לראות באופן ברור כי מחירי בשר טרי המיובא נמוך משמעותית מהמחירים של בשר שבא מהמשלוחים החיים ונשחטים בישראל. הפער הוא גדול מאוד וזה על אף שאיכשהו, אני לא מבינה איך, יש פטור, משרד האוצר קבע פטור ממכס על המשלוחים החיים ובכך הפך את השוק שמתבסס על תוצרת מקומית לשוק שמתבסס על יבוא. ועל אף עם הפטור הזה עדיין המחיר של הבשר הטרי המיובא זול משמעותית, אז שלא יגידו שאנחנו מבקשות לייקר את יוקר המחייה או מחירי הבשר או שאנחנו פוגעות בכשרות. אנחנו יודעות שיש רבנים שמגיעים למדינות אמריקה הלטינית משם מיובא הבשר הטרי, ולא משלוחים חיים, שהוא בשר כשר שאין שום בעיה מבחינת הכשרות, אז מי שמספר אחרת זה אדם, זה אנשים שלא רק מפיצים שקרים מוחלטים אלא שמעודדים כנראה את הדואופול שהוא זה שאחראי על כל התהליך ואנחנו יודעים על כל דבר כולם יודעים לצעוק, בוא נפרק מונופול, זה פוגע ביוקר המחייה אבל כשמדובר על המשלוחים החיים יש דואופול של תנובה ושל דבח. הם אחראים על כל התהליך, גם של הבאת המשלוחים החיים, גם של הפיטום, גם של השחיטה ואחר כך גם של המכירה. איך, תסבירו לי אתם, איך הם יכולים להוזיל את מחירי הבשר כאשר יש להם אינטרס בכל מקטע של ההליך.

כבוד היושבת ראש, זה לא רק ענין של בריאות וזה לא רק ענין של איכות סביבה וזה לא רק ענין של כדאיות כלכלית, זה גם ענין מוסרי. כפי שפתחתי את דבריי, גם המקורות שלנו מדברים על החובה, על המצווה לשמור על בעלי החיים. יש אפשרות לקיים מצווה, להוזיל את יוקר המחייה, לשמור על האנושיות שלנו ועדיין לא להעלות את יוקר המחייה.

אני מבקשת שני דברים, שתי מסקנות מהוועדה, מבקשת ממשרד האוצר שלא לחדש את הפטור ממכס על המשלוחים החיים ומצד שני בו בזמן לקדם את תהליכי החקיקה של החוק של חברתי חברת הכנסת יסמין פרידמן וחברי כנסת אחרים כדי להוריד בהדרגתיות את המשלוחים החיים ולמצוא את האלטרנטיבה הקיימת של בשר טרי מיובא כדי שאנחנו נשים סוף אחת ולתמיד לסבל הנוראי שאנחנו גורמים שלא לצורך לחיות.

(היו"ר שרן מרים השכל)
היו"ר שרן מרים השכל
תודה רבה לך חברת הכנסת גבי לסקי ותודה רבה גם על הדיון המהיר שאותו יזמת.
גבי לסקי (מרצ)
הודיתי לך כשלא היית פה על ההיענות המהירה.
היו"ר שרן מרים השכל
זה כמובן נושא שלי מאוד חשוב אז כמובן שאנחנו נשים עליו דגש מיוחד גם פה בוועדה שאמונה על חוק צער בעלי חיים, כי אי אפשר לקרוא לזה בדרך אחרת, ממש עבירה על חוק צער בעלי חיים. אני רוצה להודות גם לחברתי חברת הכנסת יסמין פרידמן שפתחה את הישיבה וניהלה אותה ומקדמת את החוק הכל כך חשוב הזה לעצירת אותו סבל.

אני רוצה קודם כל לפנות אליכם משרד החקלאות, בשאלה, מצד אחד אתם ממונים על חוק צער בעלי חיים, יש לנו כאן תמונות שחברת הכנסת יסמין פרידמן הביאה מתוך אותן ספינות שעושות מסעות לפעמים גם של חודשים בצפיפות בלתי נסבלת. רק לפני שלושה ימים אני ראיתי בפוסט של קירות שקופים של טל גלבוע עגל שנפל מסירה ובמשך יומיים המתין בתוך המים, צילמו אותו בתוך המים ממתין שמישהו יבוא ויציל אותו. וזאת לא פעם ראשונה שזה קורה, כבר מצאו לא מעט בעלי חיים על חופים, במקרים רבים אלו היו גופות, ברגע שזה איזה שהוא יצור חי, תקשיבו, איך אפשר לא לקרוא לזה צער בעלי חיים. מצד אחד אתם אמונים על חוק צער בעלי חיים, אתם רואים את הזוועות שמתרחשות שם, אתם רואים מה קורה שם, מה אתם עושים מבחינת פיקוח ובקרה, מבחינת ההגנה על חוק צער בעלי חיים. אתם אמנם משרד החקלאות אבל אתם אמונים על החוק הזה. איזה כלים, כמה תיקים נפתחו, כמה חקירות נפתחו ספציפית על המקרים האלה, אנחנו רוצים לדעת. אז מי יציג את הדברים מטעם משרד החקלאות?
תמיר גשן
דוקטור תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינריים בפועל. דבר ראשון לגבי הנתונים שביקשת כרגע, אין לי אותם בידי כי לא נתבקשתי להביא אותם קודם, אבל אפשר לברר אותם.
היו"ר שרן מרים השכל
זה נראה לי קצת ברור ומובן מאליו כשאנחנו מגיעים לדיון על המשלוחים החיים.
תמיר גשן
אני יכול להגיד כמה דברים. כפי שידוע לחברת הכנסת השכל וגם לחברת הכנסת פרידמן, כל אוניה שמגיעה לארץ לפני הפריקה עולה עליה רופא וטרינר ומבצע ביקורת הן של מחלות בעלי חיים והן של בריאות בעלי חיים. בכל מקרה של הפרה מועבר התיק לחקירת פיצוח שהוא הגוף האוכף במשרד החקלאות, ובמקביל גם ננקטים צעדים אל מול הרשויות בחוץ לארץ. חשוב להבהיר לכולם שהובלה של בעלי חיים נעשית בהתאם לכללים של הסחר הבינלאומי שנקבעים על ידי ה-OIE, ארגון הבריאות הבינלאומי למחלות בעלי חיים וה-WTO ארגון הסחר הבינלאומי. רק בשנה האחרונה נשלל רשיונו של רב חובל שהוביל בתנאים שלא ענו על הדרישות - - -
היו"ר שרן מרים השכל
וזה המקרה היחיד.
תמיר גשן
והוא תובע גם אותנו וגם את השירותים הווטרינריים של רומניה. הדברים נמצאים כל הזמן בקשר אל מול הרשויות בחוץ לארץ.
גבי לסקי (מרצ)
זה כמו לתבוע את הקברניט של מטוס בגלל שמישהו החדיר לשם סמים.
היו"ר שרן מרים השכל
תמיר, אני קודם כל רוצה שתשלחו איזה שהיא הודעה או שמישהו במשרד קודם כל יוכל לתת לנו נתון כמה חקירות נפתחו בשנה האחרונה.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
או האם נסגרו.
היו"ר שרן מרים השכל
האם נפתחו חקירות?
מאיר פרוש (יהדות התורה)
או האם היה צורך לחקור ולא חקרו. יכול להיות שלא היה צורך.
היו"ר שרן מרים השכל
בוא נראה. נשאל.
תמיר גשן
נפתחו חקירות. אני אבקש את זה מהפיצוח, הבעיה היא שרועי כרגע נמצא בוועדה אחרת.
קריאה
כמה העברתם לפיצוח.
תמי סלע
אולי כדאי להזכיר, זה נאמר פה קודם, שבדו"ח מבקר המדינה האחרון שבדק את זה היתה ביקורת חריפה על זה שלא ננקטו סנקציות ולא נשללו רשיונות גם כשמצאו שהתנאים היו מאוד ירודים. זה נבדק והמסקנה היתה שלא נעשה מספיק.
תמיר גשן
מאז דו"ח מבקר המדינה התחלנו לנקוט גם באמצעים מינהליים.
גבי לסקי (מרצ)
איזה אמצעים, כמה אמצעים כאלה נקטתם?
תמיר גשן
כמו סגירת היבוא מפורטוגל או מרומניה.
היו"ר שרן מרים השכל
מתי סגרתם את היבוא מפורטוגל?
תמיר גשן
סגרנו את היבוא מפורטוגל עם כניסת בעלי חיים שהיו להם דלקות עיניים עד בירור הסיפור וקבלת תשובות פלוס צעדים מתקנים לעתיד מרשויות מפורטוגל. במעמד זה צריך להזכיר - - -
היו"ר שרן מרים השכל
ממתי עד מתי נסגר היבוא?
תמיר גשן
זה נסגר לעשרה ימים עד שקיבלנו תשובות. צריך להבין דבר אחד, גם בעשרה ימים האלה כשלא היה חסר תלתל של טלה בארץ ואוניות שהיו בדרך לא נעצרו, ובאופן מעשי היבוא למדינת ישראל לא נעצר, ההשפעה על השוק היתה דרמטית מבחינת מחירי הטלאים החיים. מחירי הבשר. והיו על זה כתבות בטלוויזיה, לא אני ממציא.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
זה פשוט לא נכון.
תמיר גשן
אני רוצה להבהיר דבר אחד, אנחנו מפקחים על בריאות בעלי החיים ועל רווחתם בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים. אנחנו לא מתערבים ולא קובעים מה יאכל הציבור ואיך. במקביל לעליה הדרמטית ביבוא של מקנה לארץ בשנה האחרונה היתה עליה מקבילה ביבוא בשר קפוא של בקר באחוזים מאוד דומים וגם עליה מאוד גבוהה ביבוא של בשר טרי. אנחנו נשמח להסרת כל חסמים והמשרד בהובלת השר בוחן חלופות ודרכים להקל על הציבור לצרוך בשר מצונן שמיובא מחוץ לארץ כחלופה - - -
היו"ר שרן מרים השכל
יש פטור מכס מבשר טרי?
מאיר פרוש (יהדות התורה)
ממש לא.
היו"ר שרן מרים השכל
אז זה בדיוק הפוך, מהמשלוחים החיים יש פטור ומהבשר לא. אני שואלת כדי - - -
תמיר גשן
אני מצטער, אני לא בקיא בפרטים הללו כיוון שהם לא תחת ניהולי.
היו"ר שרן מרים השכל
את זה אנחנו נעלה לאוצר עוד מעט.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
אבל אני כן אתייחס דוקטור גושן, אין לי מה לבוא אליך בטענות, אין לכם יכולת, אין לכם כלים או יכולת לפקח על כל אוניות המשלוחים החיים, נקודה. גם כשישבתי איתך בדיון בתחילת דרכי פה אמרת אין לי יכולת לפקח על כל אוניה ואוניה. לפני שבועת קצרים פורסם בערוץ 12 או 13 סרטון של אנימלס שמראה מה קורה בהסגרים, בעל חיים שיורד מהאוניה צריך להיות כשמונה ימים בתחנת הסגר. בקרנטינה. ראינו מה קורה שם, גופות בשמש, לא יודעים ממה הם מתים, הדו"ח של המחלה, אי אפשר לפקח על הכניסה של המשלוחים החיים. עזבו את דו"ח מבקר המדינה, הרי אנחנו יודעים שמעולם לא הוחזרה אוניה למעט פעם אחת, פעם אחת קרה בכל הקריירה של המשלוחים החיים המפוארת שהוחזרה אוניה.
ירון לפידות
היא לא הוחזרה, היא פשוט לא יצאה מאוסטרליה, היא איבדה מנוע ביציאה מאוסטרליה.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
פעם אחת היה משהו.
תמיר גשן
אפשר להתייחס לזה?
יסמין פרידמן (יש עתיד)
לא, אני אומרת, אני לא רוצה לתקוף אבל אין לכם יכולת, תגידו. משרד החקלאות נכון לכרגע בכלים שיש לו, לא יכול. תנו לי עוד כוח אדם, תנו לי עוד כסף, תנו לי עוד זה, אולי אני אוכל לפקח, אבל כרגע אין לכם יכולת.
תמיר גשן
לא תשמעי ממני התנגדות לקבל עוד משאבים להדק את הפיקוח, אני אשמח מאוד להדק את הפיקוח.
היו"ר שרן מרים השכל
אבל תמיר יש פה שאלה הרבה יותר מהותית, משום שאתה אומר אני צריך לדאוג לבריאות בעלי החיים, אבל לא אמור לדאוג רק על בריאות בעלי החיים, אתה אמור לדאוג לחוק צער בעלי חיים ואם אתה לא אוכף את זה ואתה לא משתמש בכלים שכבר ניתנו לך כדי לעשות את זה, כלומר כבר גיליתם בכמה אוניות כשלים, שיש עבירה על חוק צער בעלי חיים, ולא השתמשתם באף כלי שיש לכם על מנת לוודא שאתם מטילים סנקציות כדי להזהיר אחרים לא לבצע את זה, אז בוא תסביר לי מה יעזור שאני אתן לכם משאבים נוספים כדי לעשות עוד פיקוח.
תמיר גשן
אוניות שבהן היתה חזרתיות, לפחות אוניה אחת שאני זוכר כרגע, אמירה אם אני לא טועה זה שמה, נאסר עליה להגיע למדינת ישראל עד שהיא לא עברה שיפוץ ותיקון מחדש. אוניות נוספות, אם אני לא טועה ג'וליה, אל תתפסו אותי בשם אבל נדמה שזאת אחת מהג'וליות, יש כמה אוניות בשם ג'וליה, נאסר השימוש בהם עד שהם שופצו וטופלו התנאים. הצעדים כנגד רב חובל שהיתה הפרה הזכרתי. לגבי הנושא של פיקוח חשוב להבין, אין כזה דבר שאוניה מגיעה לארץ בלי שעולה עליה רופא וטרינר ומפקח על המצב. גם את הפיקוח אנחנו שיפרנו על ידי זה שהעברנו אותו לאמצעים כמותיים ולא התרשמותיים. הכנסנו את הרגישים לבדיקת אמוניה ובדיקת טמפרטורה. הדברים מתועדים. כעת אנחנו עובדים גם על יכולת אלקטרונית לדווח על הדברים ולנתח אותם און ליין ולקבל תמונה הרבה יותר טובה של מה קורה ולא להקליד ניירות אל תוך מערכות ודוחות אקסל על מנת אחר כך לנתח. בלי קשר לזה.

הסטנדרטים שנקבעים לגבי היבוא הם סטנדרטים בינלאומיים, כשאנחנו מדברים על התעללות כפי שטוענים כאן, התעללות לכאורה, כפי שטוענים כאן חלק מהאנשים, צריך לתקף את זה. יש בין אנשי השירותים הווטרינריים לבין חברים נכבדים שיושבים כאן חילוקי דעות לגבי הדרך להוכיח את הדברים. אני מוכן על כל דבר מדיד כמותי שניתן לנהל וניתן להוכיח שיש כאן צער בעלי חיים, אני מוכן ללכת עם זה לקרב לכל מקום. אבל הדברים צריכים להיות כמותיים, מדידים, היום צער בעלי חיים בעולם זה מדע, זה ענף במדע שנחקר, יש היום כלים שהולכים ומתפתחים למדוד את הדברים, אנחנו מכניסים אותם לשימוש וככל שאנחנו מצליחים להוכיח ולהראות בצורה אמיתית שיש התעללות, אנחנו נאסור כל התעללות בבעלי חיים. אני אומר את זה שוב - - -
יסמין פרידמן (יש עתיד)
אין צער בעלי חיים במדע?
תמיר גשן
ברגע שזה יוכח באופן כמותי - - -
יסמין פרידמן (יש עתיד)
זה לא מוכח?
תמיר גשן
לא.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
זה לא מוכח, זה לא מוכח מבחינת משרד החקלאות?
תמיר גשן
לא.
היו"ר שרן מרים השכל
חבר הכנסת פרוש בבקשה.
תמיר גשן
רק עוד הערה אחת בבקשה, אנחנו נשמח דרך אגב לכל הקלה שתאפשר החלפת יבוא מקנה לארץ בחלופות אחרות. אנחנו נשמח לזה, אמרתי את זה לחברת הכנסת פרידמן יותר מפעם אחת לדעתי.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
משרד החקלאות תומך.
תמיר גשן
אנחנו נשמח לכל חלופה שתאפשר החלפה - - -
יסמין פרידמן (יש עתיד)
יש חלופות, נתתי לכם הכל.
היו"ר שרן מרים השכל
תודה רבה, חבר הכנסת פרוש.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
ברוך השם יום יום. לשבת פה היום זה טוב שעברנו יום מכיוון שאין עוד יום מאז שהמדינה לא מזדעזעת מיוקר המחיה והצעדים הדרסטיים שמנסים לעשות כדי לגרום לכך שלא יעלו מחירים, אז כשאני שומע פה את חברי הכנסת מדברים על יוקר המחיה כתוצאה מהיבוא, כאילו מה, אתם לא נמצאים בקואליציה שגורמת ליוקר המחיה, אבל ברוך השם יום יום. אתמול אנחנו היינו צריכים לבכות על יוקר המחיה ואתם חגגתם והיום את מבקשת להציל את יוקר המחיה. אני בא עכשיו מוועדת חוץ וביטחון, שם יש דיון מעמיק, אני רוצה שיושבת הראש תאזין, תשמע, חברת הכנסת השכל, אני בא עכשיו מוועדת חוץ וביטחון, יש שם דיון מעמיק על עבודות בשטחי C תוך יצירת מחצבות, רוצים שנרגיש כמו במשלוח חי. ושם יושבים חברי כנסת וזועקים מרה, איך מאפשרים לפלשתינאים בשטחי C לקבוע מציאות חדשה כאשר יש חלוקה, C, A, B, ולהשתלט על שטחים ואין פיקוח. שם למשל לא איכפת שום דבר, לא לאלה שצועקים פה על כך שאין פיקוח בכל היבוא של המשלוחים החיים. ברוך השם יום יום, כל אחד צועק בקטע שלו. זה צועק על יוקר המחיה, אתמול, וזה צועק היום על חוסר הפיקוח בשטחי C שהפלשתינאים פשוט לוקחים שטחים שהם באף הסדר זה לא קיים וזה לא נמצא ולא העבירו את זה לפלשתינאים. אבל אין פיקוח וגם על זה הם צריכים לטפל אז אני לא חושב שחברות הכנסת לסקי ופרידמן זה כואב להן הדבר הזה. אז כל אחד עם הכאב שלו וכל יום יש עומס חדש וכל יום מברכים את הקדוש ברוך הוא.

אני לא מכיר את הנושא, אני הייתי בכנסת הקודמת אבל לא כחבר כנסת, אף פעם לא עסקתי בחוק הזה, אני אפילו לא חשבתי להגיע לדיון הזה, רק שמעתי שיש בנושא הזה היסטוריה ואני מציע ואני מבקש, אני אומר כך, אני מבקש שלא נמהר במסקנות, אני מבקש לפחות ללמוד את הענין הזה, אני רוצה רק לשאול שאלה תמימה, איך אנחנו אוכלים דגים? אני בעל הבית על הדג, הוא רוצה לחיות במים, למה אני מושה אותו מהמים ואוכל אותו.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
אני לא אוכלת דגים.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
תודה רבה. אבל רוב מדינת ישראל אוכלת דגים ולוקחים את העופות והורגים אותם, אני אומר שוחטים אותם - - -
קריאה
נגד.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
אתה רוצה לאכול כשר אדוני?
מאיר פרוש (יהדות התורה)
אני לא מדבר על כשר עכשיו.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
אני אוכלת רק כשר. המשלוחים החיים אין בהם כשרות ויש סבל מיותר.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
אפשר לתת לשאול שאלה?
היו"ר שרן מרים השכל
חברת הכנסת פרידמן.
יסמין פרידמן (יש עתיד)
לא, הוא שאל.
היו"ר שרן מרים השכל
הוא לא שאל אותך.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
אי אפשר לקחת את המושג הזה צער בעלי חיים, חברת הכנסת לסקי פתחה את הדיון כדי לחמם את ליבי שהיא קוראת מהתורה, מצווה של צער בעלי חיים.
גבי לסקי (מרצ)
לא ידעתי שתהיה פה.
מאיר פרוש (יהדות התורה)
אבל איל אנחנו אוכלים דגים, איך אנחנו אוכלים עופות, איך אנחנו אוכלים בשר, צער בעלי חיים, אנחנו בעלי בתים על החיים האלה, אבל למה עושים את זה - - -
יסמין פרידמן (יש עתיד)
למה?
מאיר פרוש (יהדות התורה)
אז אני לא באתי לענות לך כי את לא רוצה להשתכנע, את לא מחפשת להשתכנע בזה וגם אם אני אמצא את הנימוק הרי זה לא מעניין אותך. אז בואו לא נדבר בשם צער בעלי חיים ולהתקיל את כל עם ישראל ולומר שהוא מידות גסות, אנשים רעים, אוכלים דגים, מושים אותם מהמים, שוחטים עופות, שוחטים בקר, אני מבקש לא ללכת למסקנות לפני שנלמד את הסוגיה הזאת מה זה אומר, כי אני מבין שיש לזה היסטוריה לדבר הזה ולא למהר. אנא.
היו"ר שרן מרים השכל
תודה רבה. יש לא מעט דברים לומר על הדבר הזה אבל אני כרגע אחסוך גם את התגובה שלי משום שאנחנו קצרים בזמן. אני רוצה לתת את ההזדמנות למשרד האוצר להגיב ולאחר מכן חבר הכנסת כסיף. אנחנו ננסה להעלות אותם באופן מיידי. בינתיים חבר הכנסת עופר כסיף, בבקשה.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
תודה רבה על הדיון, אני מברך את חברותיי חברת הכנסת לסקי ופרידמן על הדיון החשוב הזה. מפאת קוצר הזמן אני אעשה את זה מאוד סכמתי בתקווה שיהיה המשך לדיון הזה.

דבר ראשון כשמדובר על רווחת בעלי חיים, זה כבר דובר אז אני לא ארחיב, אבל רק במענה למה שאמר האדון שאינני זוכר את שמו, אני מתנצל, מהשירותים הווטרינריים, אני רוצה להפנות שני דברים בהקשר הזה. דבר ראשון, בדו"ח מיוני 2019 של הצוות לבחינת חלוקת סמכויות אכיפה בתחום עבירות צער בעלי חיים, נאמר במפורש ואני מצטט. קיימות סמכויות אכיפה מקבילות וריבוי גורמים המטפלים בעבירות צער בעלי חיים. נוכח מצב זה זהות הגוף המטפל בתיק צער בעלי חיים נקבעת לעיתים אד הוק בצורה שרירותית ולא אחידה. מסקנה, אין אכיפה, לא באשמתם, אלא משום שיש יותר מדי גורמים שמתנגשים. אני מדבר על ישראל עכשיו, שטח C זה פלשתין. אז זה דבר אחד.

דבר שני, נאמר גם על ידי האדון דוקטור גושן, דיבר על מדע. אני מסכים איתו. אני לחלוטין מאמץ את המדע. המדע קובע שבמשלוחים חיים יש הפצה של מחלות, את זה קבעה הוועדה המדעית של האיחוד האירופאי, פדרציית הווטרינרים האירופית ועוד ועוד. אז עד כאן זה מענה מאוד קצר למה שנאמר. אני מבין שהזכירה חברת הכנסת לסקי את מה שאמרה רשות התחרות, שלמעשה מדובר, לא נכון לומר, זאת טעות לומר, בלשון המעטה, טעות שהיבוא מוריד את מחיר הבשר והפוך וההפסקה שלו תעלה את מחיר הבשר. לא נכון עובדתית ואנחנו נדבר על זה מן הסתם בעתיד.

מאוד בקצרה עוד כמה דברים. דבר ראשון, מי מרוויח מהמשלוחים החיים, דואופול. מדברים כל הזמן נגד מונופולים, יש פה סוג של מונופול, כי מי שמרוויח מהמשלוחים החיים זה אלה ששולטים בשוק באמצעות היבוא, בעיקר שתי חברות, דבח ותנובה. אפרופו דבח, גם אחד מהאחים בדבח למרות שאני מבין שיש שם איזה סכסוך, גם מחזיק באוניה הגדולה ביותר למשלוחים וגם מחזיק בחברת הובלות וגם פוגע בנהגים שעובדים שם ומשעבד אותם, גם זה חלק מהנזקים של המשלוחים החיים. מי מפסיד, אמרתי מי מרוויח, מי מפסיד, מעבר לצרכן שמשלם יותר מי שמפסיד הם אלפי מגדלים, בעיקר בחברה הערבית ובעיקר בנגב, שמפסידים, המגדלים הקטנים מפסידים על מזבח קידוש הדואופול של תנובה ודבח.

והדבר האחרון ביותר, בשאילתא שהגשתי ונענתה, במקרה ממש ב-17 בינואר, לא מזמן לשרה לאיכות הסביבה, בנושא של מרעה בשטחים פתוחים כמניעה של שריפות. ענתה לי השרה את המשפט הבא, ראיה מוסדרת תורמת להגנה על היערות, החורשים הטבעיים, אתרי הטבע והנוף כחלק ממדיניות רחבה להתמודדות עם שינויי האקלים. הראיה מקטינה את כמות הביו מסה היבשה ועל ידי כך היא מסייעת בתחזוק איזורי חייץ, מקטינה את קצב ההתלקחות ומסייעת במאמצי הכיבוי. הווה אומר שהראיה המקומית שנפגעת כתוצאה מהמשלוחים החיים, הראיה המקומית היא גם כלי למאבק בשריפות ובנזק לסביבה ובשינוי האקלים. אז נתתי פה רשימה של שמונה דברים שמצדיקים את הפסקת המשלוחים החיים.
היו"ר שרן מרים השכל
אז אני לא מבינה למה הצבעתם נגד הצעת החוק לשמירה על שטחי המרעה שלי, מלפני שבועיים.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
אני לא זוכר אז אני לא אענה.
היו"ר שרן מרים השכל
אני רוצה לתת את ההזדמנות להילה מאנימלס, בבקשה.
הילה קרן
הילה מעמותת אנימלס, תודה רבה. זה לא הדיון הראשון בכנסת על המשלוחים החיים, אנחנו שנים מתכנסים בחדר הזה, מקרינים תמונות מהאוניות ושומעים תיאורים מחרידים כפי שהקריאו חברות הכנסת, ורואים חברי כנסת מכל המפה הפוליטית דורשים לעצור את הזוועה הזאת. בכנסת ה-20 חקיקה להפסקת המשלוחים החיים קיבלה את תמיכת הממשלה ועברה בטרומית ואז משרד החקלאות אפילו ניסח טיוטה להצעת חוק ממשלתית, זאת אומרת שגם שם הבינו שהגיהינום הזה חייב להיפסק. בפועל אנחנו רואים עליה מטורפת בהיקף המשלוחים, גבי ויסמין הביאו קודם את הנתונים ודוקטור גושן התייחס לענין של הסמכות המדעית לקביעה של הסבל, אז ההשלכות על בעלי החיים תוארו בשורה של מחקרים ודוחות וגם בעדויות של עובדים על האוניות וגורמי המקצוע בעולם כולל קבוצת העבודה לרווחת בעלי חיים של ה-OAE קבעו שיש לצמצם ככל הניתן משכי הובלה של בעלי חיים וככל ששוחטים בעלי חיים יש לעשות זאת סמוך למקום הגידול שלהם.

משפט סיכום, התחקיר שלנו שהזכירה יסמין הראה שהסבל ממשיך גם בארץ, כשמורידים את בעלי החיים מהאוניות מכים, מחשמלים אותם בשוקרים חשמליים כולל באוניה ג'וליה שהזכיר דוקטור גושן שלכאורה הכל שם תקין כעת. הגשנו 16 תלונות על עבירות של חוק צער בעלי חיים, אנחנו מאוד מקווים שהפעם הן יחקרו כמו שצריך לשם שינוי.
היו"ר שרן מרים השכל
תודה רבה. ירון לפידות, בבקשה.
ירון לפידות
ירון לפידות, חופש לבעלי חיים. אנחנו למעשה מובילים את המאבק וייסדנו אותו לפני שמונה שנים, מגיעים לכל האוניות, עכשיו יש לנו צוות בנמל, בדקות אלה נכנסת אוניה שניה לאשדוד ובערב נכנסת אוניה שלישית להיום לחיפה. אני רוצה לחזק את דבריה של יסמין ששאלה למה לא להפסיק את המשלוחים החיים. בואו נתחיל. התנגדות להתעללות בבעלי חיים כל אחד פה בחדר, כל מי שאוכל בשר כולל היבואנים מתנגדים למילה התעללות. רק צריך להוכיח שיש התעללות ואת זה קובע משרד החקלאות במדיניות הרשמית שלו, שהמשלוחים החיים לא טובים לבעלי חיים, זה הניירת הרשמית.

לגבי איכות סביבה, פוגע באיכות סביבה, זה שפיכה של עשרות מיליוני טונות של שפכים לימים שלנו, אגן הים התיכון הוא אגן סגור. מבחינה ציבורית הציבור מתנגד, כלכלית זה לא הוריד, זה פוגע בכל החקלאות המקומית ומסכן אותה, אין שום סיבה לא כללית לא מוסרית ולא בריאותית להמשיך עם המשלוחים החיים, זאת סכנה בכל אספקט גם באספקט של ביטחון תזונתי.
היו"ר שרן מרים השכל
תודה רבה. טל גלבוע בבקשה.
טל גלבוע
אני רוצה רק להגיד שני דברים. אחד, לשאלה למה זה לא קרה, זה לא קרה כי מעורבים פה דברים פוליטיים נרחבים עם כוח כלכלי מטורף לביטול המשלוחים החיים, מכס, אפס, משלוחים חיים. דבח התעצם בצורה מטורפת ואני חושבת שמשרד האוצר חייב להיכנס פה לתמונה ובשיא הכוח. אני רוצה להסביר משהו בנוגע לדוקטור גושן, דוקטור גושן אנחנו היינו ביחד בצוות הבין משרדי שכפה עלינו שר החקלאות. ואתה יודע שדוקטור חן הנדיס שהיא ראש אגף זכויות בעלי חיים אמרה באופן חד משמעי, ואתה יודע שהמשלוחים החיים - - -
היו"ר שרן מרים השכל
טל אני מתנצלת, אנחנו נאלצים לסגור את הישיבה משום שמתחילה המליאה והסדרנים פה נועלים אותנו. מה שאני אומר זה ככה, קודם כל, אני ארשום את הנקודות אחר כך כדי שנוכל להעביר אותן. אני מבקשת, אנחנו נקיים דיון נוסף בעוד כשבוע וחצי משום שהגורמים המקצועיים לא הגיעו. לא האוצר, לא קיבלנו את הנתונים ממשרד החקלאות של מה שרצינו בנוגע לפתיחת חקירות ולנהלים. אני מבקשת שיגיעו, שיהיה גם ראש מערך פיצוח. אני מבקשת שכל התלונות ששלושת הארגונים שדיברו בפנינו היום שהגישו למשרד החקלאות, אני מבקשת לקבל מכם, מהפיצוח, מה נעשה עם כל חקירה וחקירה, מה היו הסנקציות, מה היו העונשים, האם נסגרו החקירות ובאיזה טענות. נתכנס כאן בעוד כשבועיים ונמשיך את הדיון בענין. אני מקווה גם שעד אז אולי אפילו נצליח לקדם את הצעת החוק.

תודה רבה לכולם, הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 11:00.

קוד המקור של הנתונים