ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 27/12/2021

מורי האולפנים ללימוד עברית

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת10
ועדת החינוך, התרבות והספורט
27/12/2021


מושב שניפרוטוקול מס' 77
מישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט
יום שני, כ"ג בטבת התשפ"ב (27 בדצמבר 2021), שעה 10:36
סדר היום
מורי האולפנים ללימוד עברית
נכחו
חברי הוועדה: שרן מרים השכל - היו"ר
יוסף שיין – מ"מ היו"ר
אלון טל
עופר כסיף
עלי סלאלחה
חברי הכנסת
משה אבוטבול
רות וסרמן לנדה
טטיאנה מזרסקי
מוזמנים
סוניה פרץ - סמנכ"לית, משרד החינוך

שמעון שטרית - מנהל אולפנים, משרד החינוך

שירה גרוס - רפרנטית חינוך, אגף שכר, משרד האוצר

אפרת פיקרביץ - מנהלת, אולפן עציון כרמל חיפה

דורית חורש - מורה, אולפן עציון כרמל חיפה

אתי הרצוג - מנהלת אולפן

דב ליפמן - מייסד עמותת יד לעולים

מאיר אסרף - שדלן, מאיר אסרף משרד עו"ד, מייצג את הסתדרות המורים
ייעוץ משפטי
תמי סלע
מנהלת הוועדה
יהודית גידלי
רישום פרלמנטרי
סופי רון, חבר תרגומיםמורי האולפנים ללימוד עברית
היו"ר יוסף שיין
בוקר טוב לכולם. חברת הכנסת שרן השכל, יושבת ראש הוועדה, ביקשה ממני שאחליף אותה. אני אשמח להחליף אותה בדיון הזה. למעשה, הוא ממשיך בצורה כזאת או אחרת את הדיון הקודם שלנו, שהיה בנושא השפה העברית, כי אנחנו מציינים את יום השפה העברית בכנסת ובוועדת החינוך. הנושא על הפרק כרגע הוא נושא יותר ספציפי, והוא קשור למורים באולפנים ולשכר המורים באולפנים. השאלה הגדולה היא כמובן גם שאלה כלכלית וגם שאלות שדנו בהן כבר בעבר, שקשורות למורים עצמם; לנגישות לשפה העברית על ידי העולים; וגם השאלה הקשה האם באמת נמצאים מורים ללמד את השפה העברית באולפנים, שזה אחד האתגרים הגדולים.

אנחנו נפתח את הדיון הזה, נשמע בדקה את חברת הכנסת מזרסקי ואחר כך דקה את חבר הכנסת אבוטבול, שהם המציעים. בבקשה.
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
תודה רבה. נכון שאנחנו מציינים את שבוע העברית, אבל נושא הדיון שביקשנו לקיים לפני כחודשיים וגם היום נקבע לו דיון המשך, הוא בחוסר עדכון השכר של מורי האולפן. מורה שמלמד באולפן עברית הוא דרך של החברה הישראלית, דלת שנפתחת בפני העולים החדשים כדי להכיר את החברה. אנחנו דיברנו בדיון הקודם שדווקא השפה העברית מעצבת את הזהות הפנימית של האזרחים, של האנשים שמשתמשים בשפה. כשאנחנו מעמידים את המורים שמלמדים עברית ופותחים את הדלת לחברה הישראלית לעולים החדשים, והשכר שלהם לא מתעדכן במשך 30 שנה - זו קודם כל פגיעה במעמדם של המורים וגם באיכות העבודה שלהם.
היו"ר יוסף שיין
כן, אנחנו נדון בנושא הזה.
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
אנחנו סובלים עכשיו ממחסור במורים. המורים לא מסכימים לעבוד באולפנים. המורים של הדור הקודם כבר עומדים לקראת פרישה לפנסיה, ואין לנו דור מחליף של מורים שיכולים ללמד עולים חדשים. אנחנו מבקשים החלטה.
היו"ר יוסף שיין
אני מודה לך, זה הנושא באמת. אני רק הזכרתי את זה בקונטקסט היותר רחב, אבל בהחלט אנחנו עוסקים כרגע בתנאי המורים באולפנים. זה הנושא שלנו. אני לא בורח מהנושא. יהיו לנו פה את נציגי ההסתדרות, המורים, האוצר - תכף נעלה אותם ונשוחח איתם. בבקשה, חבר הכנסת אבוטבול.
משה אבוטבול (ש"ס)
אנחנו למעשה חוזרים לכאן בלב כבד. היה דיון ראשוני שבו באנו ודיברנו באמת בצורה הכי כנה וישרה, שלא ייתכן ש-13 שנים ואולי למעלה מזה לא עודכנו - - -
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
30.
משה אבוטבול (ש"ס)
30 שנה. אבל אני מדבר על 13 שנה שאפילו שנקבעו רפורמות גם לא נעשה שום דבר בנושא הזה. רפורמות כמו אופק חדש, עוז תמורה - בכלל לא כללו אותם שם. מידרו אותם מהנושא הזה, מה שבאמת הרבה מורים כן קיבלו. הדבר השני, שהתשובה היא שרק אחרי שיפתחו את ההסכם עם האוצר יתחילו לדבר איתם. אני חושב שיש פה עוול מאוד גדול, ואנחנו צריכים גם לדעת שבסוף ישנן עוולות מסוימות שמי שיסבול מהם אלה אנחנו. אני אגיד את זה הכי ברור ובקצרה: אנחנו מדינה שנקראת מדינת עלייה, מדינה שקולטת קליטה. אחת השאיפות הגדולות שלנו היא להביא לפה כמה שיותר יהודים. כשהיהודים מגיעים לפה, הא'-ב' שהם חייבים זו נגישות לדברים הבסיסיים: למכולת, לבנק, לעירייה - לדברים האלה. כשאין לך את המורים האלה עם הרבה מוטיבציה והרבה רצון לעזור ולקדם אותם - קודם כל, אותם מבוגרים יוצאים מהמערכת, צעירים לא באים ולאחר מכן המצב הופך להיות קשה.

אני זוכר את עצמי כראש עיר בעיר בית שמש. במשך עשר שנים היה לנו מאבק מאוד גדול לסייע דווקא לעובדים סוציאליים. המדרג שלהם היה מאוד נמוך, והיינו ממש מחפשים בנרות שיבואו לעבוד אצלנו. היינו עושים מכרזים ולא היו מגיעים. אני חושש, יושב ראש הוועדה, שאנחנו הולכים להגיע למצב דומה לגבי אותם מורים. אנחנו נעמוד עם לשון בחוץ, מטוסים יגיעו עם עולים חדשים, האולפנים יהיו מלאים - אבל לא יהיה מי שילמד אותם. עם שכר כזה נמוך, אני אומר לכם: יש הרבה הצעות מפתות שקוראות להם ללמד במקומות אחרים. אפילו כדי ללמד שיעורי עזר עם תלמיד-שניים כבר מקבלים יותר; אז למה הוא צריך לבוא ולדבר עם כיתה שלמה, להתאמץ?

אני אומר פה משהו, ולא רוצה לפגוע חלילה באף אחד, אבל יש שיטה כזאת לפעמים: דנים במשהו, ואותה אחת שהייתה בדיון הקודם, במקרה הזה יושבת ראש הוועדה - היא הייתה ושמעה, היא נגעה בכל הדברים האלה. עכשיו, כשבאים ועושים דיון המשך - צר לי, אני שמח שאתה נמצא פה, חלילה. עיני לא צרה בזה שאתה נמצא. אבל היא, שרן, שהייתה בדיון הקודם, שמה עכשיו מישהו אחר לדיון ההמשך. לדעתי היא בעצם מחזירה אותנו אחורה, כי אנחנו נצטרך באמת לספר לך כמה הם סבלו והכל חוזר.
היו"ר יוסף שיין
אני הייתי בדיון הקודם.
משה אבוטבול (ש"ס)
כן, אבל היא הייתה צריכה לשמוע ולראות שבעצם לא זזנו.
היו"ר יוסף שיין
חבר הכנסת אבוטבול, אנחנו לא נשנה את המתווה. גם אני הייתי וקראתי, הכל בסדר. שרן נקראה לשיחה חשובה. זה לא שהיא שמה אותי במיוחד להיות כאן. אתם יודעים שבכנסת ובממשלה יש לפעמים דברים כאלה ואחרים, אבל אין שום הפרעה לדיון, גם במובן זה שאני יודע בדיוק במה מדובר.
משה אבוטבול (ש"ס)
כבודו יודע את עמדתה בנושא?
היו"ר יוסף שיין
אני לא אצהיר את עמדתה, היא תכף תחזור. היא ביקשה ממני להחליף אותה, ואני מחליף אותה לא במובן שזה תוכנן כך. היא ביקשה רגע את החלפתי. בסדר גמור. צריך לזכור גם שהסכם השכר האחרון היה ב-2017, גם בנושאים האלה, ואחר כך כמובן לא היה לנו תקציב, וזה גם מנע דיונים בכל הנושאים האלה. אז בהחלט הדברים האלה ברורים לנו.
מאיר אסרף
לא ב-2017, אדוני. אמנם היה עדכון שכר ב-2017, אבל ההסכם האחרון שלהם היה ניתוק שלהם מהקבוצה של עובדי ההוראה שהם באופק חדש, בעצם על דרך השלילה. לכן, זה משנת 2011 אם אינני טועה.
היו"ר יוסף שיין
אתה כרגע מדבר על הניתוק, במובן של הסטטוס שלהם מול המורים. בסדר. אבל הסכם השכר, כפי שציינתי, היה ב-2017. זה היה הסכם השכר, על כך אין עוררין.
מאיר אסרף
כן.
היו"ר יוסף שיין
אני מציע שלפני שאנחנו מתחילים נעלה את נציגי המורים בדיון הזה. האם הם בזום או נמצאים פה? בבקשה. כן.
אתי הרצוג
שלום. אני מנהלת את האולפן בכרמיאל, ממשרד החינוך. אני רוצה קודם כל באמת להודות ליושבת ראש הוועדה, שרן השכל, שבעצם מובילה אותנו יד ביד בתוך כל הדבר הזה שנקרא מדינת ישראל, בדרך הזאת ולא עזבה אותנו. כשהיא תגיע אני גם אגיד לה את זה. ממש תודה. תודה גם לכם, החברים, שהצגתם את הנושא הזה אז ואתם מציגים אותו היום, ובאמת חשוב לכם לשמוע את העדכונים. ממש תודה.

בעצם עברו חודשיים מהוועדה הקודמת. חודשיים עברו, ואנחנו לא יודעים על שום התקדמות שקרתה. שרן נתנה אז שישה שבועות; אנחנו היום אחרי שמונה שבועות, ואנחנו לא מכירים שום התקדמות. ההסכם שדובר קודם מ-2016 הוא תוספת שקלית שניתנה לכל המורים במדינת ישראל: אלה שהצטרפו לאופק, לעוז ולשאר הרפורמות, ולנו. זאת אומרת שאנחנו לא נהנינו משום הטבה או שיפור בשכר שלנו.
היו"ר יוסף שיין
משום שיפור מיוחד.
אתי הרצוג
משום שיפור כמו שעשו למורים האחרים. זאת אומרת, שהכניסו את כולם לתוכניות חדשות, רפורמות חדשות, אופק תעסוקתי, אופק של שכר, ואנחנו - שום דבר. טניה אמרה 30 שנה - נכון, זו 30 שנה שהעלייה של תוספות והמדד וכולי, אבל בהשוואה למורים האחרים במגזר הכללי המשכורות שלנו נמוכות מאוד, עד כדי עליבות. אנחנו לא נכנסנו לשום הסכם, אין לנו שום הסכם. אני יכולה להראות עיקרי דברים שהם סך כל ההסכם שלנו - איזשהו סוג של הסכם שהוא לא באמת הסכם, שהיה שייך למורים במגזר הכללי גם לפני 30 שנה. מה שנקרא העולם הישן. כך שאצלנו לא צריך לפתוח הסכמים - אצלנו צריך להתקין הסכם חדש. כל הזמן צריך לזכור שזה מה שצריך לעשות בשבילנו: לתכנן ולהתקין הסכם חדש. עד לפני כמה חודשים שמענו שאין תקציב, שאין ממשלה, קורונה כמובן וכולי וכולי. כל הדברים שקרו במדינה הזאת. אבל הכניסו מורים בסקטורים אחרים להסכמים חדשים: מורי המפתנים, מורי החינוך המיוחד, גננות, חוות חקלאיות - הכניסו אותם להסכמים, למרות שלא היה תקציב ולמרות שלא הייתה ממשלה, בחירות וקורונה וכולי וכולי. אנחנו הסקטור האחרון שנשאר ללא הסכם. אין מה לפתוח; אנחנו ללא הסכם.
משה אבוטבול (ש"ס)
לצערי מי שהשתולל - קיבל. זו הייתה התחושה.
היו"ר יוסף שיין
קודם כל, אני מודה לך. אולי נעלה לרגע את נציגת האוצר, שירה גרוס.
שירה גרוס
שלום לוועדה. אני באמת רוצה להגיד תודה על הדיונים האלה שדרכם אנחנו שומעים את הצרכים שלכם. אנחנו קשובים ולא מתעלמים, ומבינים גם את החשיבות של האולפנים וגם של תנאי ההעסקה שלכם. אנחנו בפתח של משא ומתן. אני מבינה שהייתה ציפייה שבעצם ייפתח משא ומתן נפרד רק איתכם, אבל אנחנו בהקפאת שכר כוללת לכלל המגזר הציבורי בשנת 2022. אנחנו בפתח של משא ומתן כללי. הסתדרות המורים נמצאת כאן והיא העלתה את זה מול הממונה על השכר. לכן, אני מאמינה שככל שזה יתועדף על ידי הסתדרות המורים, ועל ידי משרד החינוך שהוא זה שבפועל קובע את סדרי העדיפויות בעולם שכר עובדי ההוראה - זה יוכל אפילו לקבל קדימות במשא ומתן שצפוי להתחיל מאוד בקרוב.
היו"ר יוסף שיין
אני רק אומר דבר אחד לשירה: אחת הבעיות עם המורים של האולפנים, היא שהם לא ילדים חורגים בתוך המערכת אבל הם לא נתפסים כמיינסטרים, כדבר מרכזי. מורים בתוך המערכות הרגילות - השנים מתחילות, יש לנו צפי של מספר התלמידים, אנחנו יודעים פחות או יותר מה קורה וכן הלאה; בעוד שנושא האולפנים נתפס לעיתים כאיזה ילד חורג בתוך המערכת. למה? כי את יודעת - אין מה להשוות בין גלי עלייה של שנות ה-90 לגלים מאוחרים יותר. יש פיקים, יש יותר ויש פחות. בשנות הקורונה אנחנו יודעים שהעלייה בכלל סבלה בגלל כל הנושא התנודתי הזה. לכן, הארגון שלהם הוא לא מספיק חזק כסקטוריאלי. אנחנו ראינו את זה בעוד נושאים. ראינו את זה במורים בקונסרבטוריונים וכן הלאה. יש את הדברים האלה. אנחנו הרי לא אגודה מקצועית, ולכן גם אני קורא פה לאנשי משרד החינוך ולאיגודים הגדולים, לא לשים את המורים באולפנים בשוליים של הדיון שלהם.

זה נושא חשוב. הפנייה שלנו היא לא רק לוועדת הכנסת. אנחנו יודעים שיש פה ארגונים מאוד-מאוד חזקים במשק, שיש להם השפעה מאוד גדולה. אז יש להם גם תפקיד להכניס אתכם - המאבק הוא לא רק מול חברי הכנסת, או מול חברת הכנסת שרן השכל כיושבת ראש הוועדה שאת אומרת שנושאת אתכם כרגע על כתפיה בתוך הדבר הזה. אני חושב שזה אחד הדברים המרכזיים.

נמצא פה מישהו מהסתדרות המורים, תוכל לומר מספר מילים. הדבר הזה הוא חלק מתוך איפה שהם ממוצבים אצלכם בסדרי העדיפויות. אם יש פה הסכמי שכר, יש פה הקפאות וכן הלאה - אז המיצוב מבחינת סדרי העדיפויות הוא זה שיקבע את עתידם. לאו דווקא המחוקקים כאן.
משה אבוטבול (ש"ס)
יושב הראש, אני רק אגיד לך, הרציונל פשוט וקל. כשילדים בבית ספר רגיל, אם המורים יעשו שביתה - אתה תרגיש את זה ואני ארגיש את זה, כי הם יהיו בבית וכולנו נסבול. אם הם יעשו שביתה - היא לא תורגש במשק. לא הם ולא הקונסרבטוריון. לכן גם לא סופרים אותם ואין להם אבא למאבק. זה מזכיר לי בדיוק את אותם משולחים, שהם החליטו לעשות שביתה בלונדון, הם מחליטים לא לבוא לגבירים ולא לבקש מהם יותר צדקה. ממש איימו על כל העולם. זו בדיוק ההתייחסות אליהם.
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
למה האולפנים שייכים לאגף לחינוך מבוגרים, אבל הם לא נכנסו לשום הסכם? לא של בתי הספר, לא של הסגל האקדמי; כלום.
היו"ר יוסף שיין
אנחנו מבינים את זה. אני מכיר את זה ברמה האישית באוניברסיטת תל אביב, שהייתי שם, עם האולפנים שהיו מלמדים. פעם הם עובדים, פעם הם ריקים, והמורים שם כולם תלויים במה שקורה. שתי דקות בבקשה.
מאיר אסרף
פרופ' שיין, רק אם אפשר - מקובל שהמדינה משלימה את דברה ורק אחר כך אנחנו, הארגונים החברתיים, מגיבים. יש כאן נציגה של משרד החינוך.
היו"ר יוסף שיין
בבקשה. אנחנו נשמח שמשרד החינוך ידבר.
סוניה פרץ
שלום לכולם, תודה לכם על הדיון החשוב הזה. גם משרד החינוך מכיר בחשיבות של הנושא. הנושא הזה יהיה חלק מהנושאים שאנחנו נביא אותם כשנשב למשא ומתן. אנחנו בדיוק עכשיו נערכים במשרד למשא ומתן בכלל - לא רק למורי האולפנים. אני ממשיכה את הדברים של שירה: אנחנו נביא את הכל לשולחן המשא ומתן. זה יהיה אחד הנושאים.
היו"ר יוסף שיין
אני אמרתי משהו אחר, ואמרתי - לא שזה יהיה אחד הנושאים. כי הרי, צריכים איכשהו לשנות סדרי עדיפויות לעיתים, ולעיתים להעלות קצת מישהו שנמצא בתחתית הסולם על מנת לקבל בולטות. אמר פה חבר הכנסת אבוטבול ואולי בצדק - אנחנו הרי לא יודעים מה קורה, אבל בואו נאמר שיהיה פתאום גל עצום, ואז פתאום הצורך הזה יעלה. אנחנו הרי לא מכירים את הגלים האלה, וראינו את הגלים האלה משתנים. פתאום היה לנו גל עלייה מצרפת בעקבות שרלי אבדו ובעקבות הרצח של חלימי וכן הלאה, ופתאום קיבלנו גלים גבוהים. אולי נדבר תכף עם חבר הכנסת לשעבר ד"ר ליפמן, ואני מבין שיש לנו פה עוד מישהו. כך שהמוכנות היא בעייתית. אבל אתם צריכים להגיד מה אנחנו רוצים גם כסד"כ בתוך המערכת הזאת.
סוניה פרץ
לכן פתחתי ואמרתי שאנחנו מכירים בחשיבות.
היו"ר יוסף שיין
אוקי. אני רק חידדתי וציינתי זאת פעם נוספת. הפודיום שלך, בבקשה.
מאיר אסרף
אני מייצג את הסתדרות המורים. אני רוצה ראשית להתנצל שגב' יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים לא הגיעה לדיון היום. היא לא הגיעה בגלל שהיא נמצאת בכינוס של משרד האוצר בנושא של הסכמי שכר. רציתי קודם כל להגיד שאני לא מזלזל בכלל באמירתה של חברתי, גב' סוניה פרץ ממשרד החינוך, ביחס לחשיבות שהם רואים באולפנים. במשך שנים רבות האולפנים היו מעין סרח עודף שמקבלי ההחלטות ניסו להפריט אותו, להעביר אותו למשרד לגמלאים, אחר כך למשרדים שונים - העיקר לייבש, להפריט ולסגור. אני לא מקל ראש באמירה החשובה של משרד החינוך שיש חשיבות למורים של האולפנים ללימוד עברית.

המורים של האולפנים ללימוד עברית מיוצגים על ידי הסתדרות המורים, ומיד בתום הדיון הקודם גב' יפה בן דוד שוחחה עם הממונה על השכר. הממונה על השכר הסכים לנהל משא ומתן בעניין המורים של האולפנים ללימוד עברית. כוונתנו היא שהמשא ומתן ינוהל, לא במסגרת המשא ומתן הגדול על כל עובדי ההוראה במשק וכולי, אלא משא ומתן ספציפי וייעודי לעובדי המגזר הזה, שהוא מגזר ממש חשוב, ומגזר שבמשך שנים לא קודם בשכרו כי הוא היה שייך למה שנקרא עולם ישן. ב-2011 הקימו עולם חדש שנקרא אופק חדש, ובמסגרת אותו הסכם אופק חדש בוצעו הסכמים כאלה ואחרים. רק כשנבחרה הגב' יפה בן דוד ופתחה את ההסכם למשא ומתן, היא החליטה להעניק את תוספת השכר לכל המגזרים. התוספת השקלית הוענקה לכל המגזרים, אבל אסור לטעות ולחשוב שב-2017 היה הסכם בעניין המורים ללימוד עברית. זה ממש לא נכון.

אנחנו מבקשים לנהל משא ומתן בעניינם, ואני הבנתי שמשרד החינוך אמור להקים צוות משא ומתן ייעודי לנושא האולפנים ללימוד עברית.
היו"ר יוסף שיין
אוקי. תודה רבה לך. מר ליפמן, כן.
דב ליפמן
תודה רבה, כבוד יושב הראש. כמובן, אני כמייסד ארגון יד לעולים תומך בכל הנושא של העלאת השכר; אבל יש נושא אחר שחברת הכנסת השכל ביקשה שאני אעלה וזה העולים מהשנתיים האחרונות. בגלל הקורונה, לא באשמת אף אחד, לא היה להם מספיק אולפן. הילדים שלהם סובלים ברמות שקשה לתאר. אנחנו צריכים שכחלק ממשא ומתן, יהיה איזה תגבור לאולפן לעובדים דווקא מהשנתיים האחרונות - או להאריך את זה בעוד שנה או לתת להם שעות נוספות. זה חייב להיות חלק ממה שמסכימים במשא ומתן. למדינת ישראל יש אחריות לעולים, ולילדים שלהם אין עכשיו את הכלים כדי להצליח ולהיות ישראלים כמו שהם צריכים להיות בעתיד.
היו"ר יוסף שיין
קודם כל, האמירה שלך היא מאוד חשובה. אני לא נותן עצות, אבל אני רוצה לתת דוגמאות. הנושא שאנחנו קוראים לו Language acquisition, רכישת השפה, בכלל הוא נושא גדול. אנחנו יודעים שהוא נושא עצום. והוא עובר מטמורפוזות גדולות בעולם בכלל. יש היום חברות גדולות, מסחריות, שמלמדות שפות כאשר אנשים יושבים בבתים, בכל העולם, ומלמדים יפנית כאלה שצריכים להיות מוצבים ביפן. אתה יכול לעלות בכל דקה, ובסכום קטן אתה מדבר עם מישהו שמלמד אותך את השפה. יש לזה מיזמים כולל מיזמים הייטקיסטיים בתוך הדבר הזה.

נושא הלימודים באולפנים הוא נושא שקשור לקליטת עלייה בכלל - החברותא, המגע עם אנשים וכן הלאה; זה חלק אינטגרלי מתוך מה שאנחנו קוראים תהליך הפיכתם לישראלים - הישראליזציה. אבל בו בזמן, בהעדר הדברים האלה במצב של קורונה, ואולי כמשלים לתוך הדברים האלה - והנה חברי אלון טל שגם היה עולה חדש, ויסכים איתי עם הדבר הזה - אנחנו יכולים כרגע ליזום מיזמים נוספים. משרד החינוך צריך להציב אנשים בבתים, מורים לעברית, שייפגשו עם העולים האלה דרך זום ויתחילו לדבר איתם ולנהל איתם שיחות. העלויות תהיינה שוליות יחסית, והן תהיינה חדשניות. לא ישאירו אנשים פה בחשכה, כמו שאתה אומר, ולא ישאירו עולים חדשים מנותקים דווקא בשלב הכי קריטי לחייהם, כאשר הם ביצעו את העלייה בתקופה הזאת. אז אני כבר מציע לכם לא לשבת ולחכות רק להסכמי שכר ולא לשבת ולחכות לשינויים. הנה נתתי לכם דוגמה לשינוי קל שבקלים שמנוהל כמעט בכל מקום - אני יכול להגיד לכם: אנשים בהייטק רצים היום בכל העולם והם צריכים לעשות Language acquisition והם עושים את זה. יושבים בבתים ולומדים. זה קורה בכל המקומות.
שנית, וזה קשור למיזם אחר
יש הרי מיזמים של רכישת השפה העברית, ואנחנו מקווים שיום אחד יהיה לנו כמו שיש לגרמנים את מכון גתה, ולצרפתים, שגם לנו יהיה דבר כזה. זה אחד המיזמים שלי - להקים את הפצת תרבות ישראל בן העמים. אבל פה כבר צריך לעשות את השינוי, בגלל נושא הקורונה. אחרת, המכה היא מכה כפולה: גם לא לומדים את השפה וגם נתקעים בבדידות, בייאוש לעיתים ובניכור. חבר הכנסת כסיף, בבקשה.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
תודה רבה אדוני. הדיון הזה מאוד חשוב, כי למעשה הוא מקפל בתוכו גם תנאי העסקה הולמים למורים שכמובן ראויים בזכות ולא בחסד לתנאי העסקה ראויים. כמובן שיש לזה השלכות רבות גם על ציבור התלמידים המגוון. באוקטובר האחרון אני פניתי בשאילתה ישירה בנושא לשרת החינוך, שנושאה היה שכר מורות ומורי האולפנים ללימוד עברית וכו'. נעניתי מהר. שאלתי באותה שאילתה, בין השאר: באיזה אופן בכוונתך לפעול לתיקון העיוות שנוצר כך ששכרם של מורות ומורי האולפנים יתוקן משמעותית במסגרת הסכם שכר מותאם. התשובה של השרה הייתה מפורטת וראויה בהחלט, והיא כתבה רק שני משפטים שחשוב לי לצטט: שכרם של מורי ומורות האולפנים נקבע בהסכמי שכר הנכרתים עם הסתדרות המורים מזמן לזמן. בימים אלו, לקראת תחילתו של משא ומתן, אנו בוחנים את כלל הצרכים ובכלל זה ייבחנו גם צורכיהם של מורי האולפנים.

למה אני מספר את כל זה? כי יומיים לאחר שנשלחה אלי התשובה הזאת, ב-24 באוקטובר - ב-26 באוקטובר בוועדה הזאת ממש, הובטח שיהיה דיון נוסף תוך שישה שבועות, ושהדיון הנוסף תוך שישה שבועות הוסכם על ידי האוצר, משרד החינוך והסתדרות המורים. שלושת הגורמים האלה היו אמורים לשבת תוך שישה שבועות מ-26 באוקטובר, בהתחייבות, ולגבש פיתרון.

אנחנו בדיוק שמונה שבועות מאז, ולמיטב ידיעתי לא הייתה שום התכנסות כזאת. הדבר הזה הוא לא תקין. זאת החלטה שהתקבלה בוועדה המכובדת הזאת. כשהוועדה הזו מקבלת החלטה, הגורמים שכלפיהם ההחלטה מכוונת צריכים לכבד אותה. אני אומר בעדינות שזה גובל בזלזול בוועדה הזאת. הוחלט בוועדה ששלושת הגורמים שהזכרתי יישבו תוך שישה שבועות: הסתדרות המורים, משרד החינוך והאוצר. אני שואל מדוע הדבר הזה לא נעשה, ויותר מכך - אני פונה אל יושב הראש ולוועדה שוב, אל מול ההחלטה שהתקבלה לפני חודשיים, שהיא תיושם מיידית. לטובת המורים והמורות והתלמידים שלהם.
היו"ר יוסף שיין
קודם כל, אני מודה לך על ההערה הזאת. הנחת העבודה שלנו שאתם לא רוצים לזלזל בוועדה שלנו, כל הגורמים. בו בזמן, כמו שאתם אומרים - אנחנו דנים, מחכים לתקציב, כמו שאמרת לנו מבחינת האוצר וגם משרד החינוך. אז אני מציע: בזמן שאתם מחכות ומחכים לתקציב, גם בהסתדרות המורים, תסגרו מתווה ברור. באמת נראה לי שהבעיה, ללא שום קשר כרגע להקפאת התקציב אצל האוצר, שהנושא לא עולה על סדר היום שלכם. כמו שאת אמרת, נציגת משרד החינוך - אנחנו נדון בזה. לא נראה לי שמשרד החינוך לוקח את זה ברצינות יתר, עם כל הכבוד. צריך לתת לזה דחיפות, ולהגיד שאנחנו באים עם מתווה בתוך שבועיים - וזה במסגרת מה שיהיה בדיוני התקציב. אבל קודם כל שיהיה לכם את המתווה בסדרי העדיפויות שלכם. אותו דבר לגבי הסתדרות המורים, ואני חושב שגם הסתדרות המורים לא נותנת לזה דחיפות.
מאיר אסרף
אני לא חושב, אדוני.
היו"ר יוסף שיין
אם אתה לא חושב אני מודה לך, ואני שמח.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
מדוע לא נפגשתם עד עכשיו?
מאיר אסרף
סליחה, חבר הכנסת כסיף, אני מעריך אותך מאוד. אתה בטח יודע מבחינת עבודה מאורגנת, שארגון העובדים הוא בטח לא המכשול בהשגת הסכמי שכר.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
לא, אני לא אומר. אני שואל. אני לא מפנה את זה כלפיך ישירות.
מאיר אסרף
אתה לא שמעת פשוט את דבריי. אני אמרתי שאנחנו פנינו מיד בסוף הדיון לממונה על השכר, והוא הסכים לשבת ולנהל משא ומתן, ומשרד החינוך פשוט אמור להקים צוות משא ומתן מטעמו כדי לשבת איתנו. אנחנו ערוכים וישובים אל שולחן המשא ומתן.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
מאה אחוז.

(היו"ר שרן מרים השכל)
היו"ר שרן מרים השכל
האם דרשתם שהמשא ומתן יתקיים בנפרד? כלומר למורי האולפנים ולמורים בכלל? משום שהם על תקנים שונים?
יוסף שיין (ישראל ביתנו)
יושבת הראש חזרה, הנה היא פה. היא יכולה לקחת פיקוד. מה שהעלינו פה אלה שני דברים. ראשית, מכיוון שקראת בפעם הקודמת לבוא חזרה לאחר שישה שבועות - התשובות שניתנו לנו על ידי משרד האוצר שאנחנו בהקפאת שכר, וממשרד החינוך גם כן שמחכים לאוצר. ההסתדרות מחכה לשניהם. אז אמרנו שקודם כל הם לא יכולים לחכות כולם.

שנית, עלתה פה נקודה שהייתה מאוד חשובה לגבי העולים שתקועים בזמן הקורונה ולא מקבלים שירות. נתתי דוגמה לאנשים שעוסקים ב-Language acquisition, ואמרנו שגם משרד החינוך יכול ליצור איתם קשר אפילו בזום ולהמשיך ללמד אנשים עברית. אנשים לא חייבים לחכות לאולפנים עצמם. דה פקטו יכולים לעשות את זה.
מאיר אסרף
אני גם יכול להוסיף ברשותך שאנחנו קצרי רוח. וכשאנחנו קצרי רוח אז קורים דברים. אני באמת לא חושב שזה נכון להמתין עד אין קץ כדי לשבת לנהל משא ומתן, כי הרי כבר סוכם שהם לא נמצאים בתוך המסה הכללית. לא נמתין להסכמי השכר הכלליים כדי לפתוח את הנושא הזה של עיוות השכר שיש באולפנים ללימוד עברית.
היו"ר שרן מרים השכל
רק שאלה אחרונה להסתדרות: האם אתם קיבלתם את ההחלטה לקיים את המשא ומתן בנפרד למורי האולפנים?
מאיר אסרף
גברתי, אני ציינתי את הדברים בצורה ברורה כשקיבלתי את רשות הדיבור ואני מודה על רשות הדיבור שוב. אנחנו ביקשנו לנהל את המשא ומתן כבר עתה ולא להמתין למשא ומתן כולל.
היו"ר שרן מרים השכל
אבל בנפרד או ביחד?
מאיר אסרף
בוודאי שבנפרד. כפי שאמרתי גם בדיון הקודם, גברתי, אנחנו שוחחנו על כך שאין טעם להמתין לדבר ואת תיקון העיוות אפשר להשיג גם עכשיו. לא צריך לחכות למשא ומתן הכולל.
טטיאנה מזרסקי (יש עתיד)
אבל אין שום סיכום של המפגשים האלה.
היו"ר שרן מרים השכל
אני קודם כל מברכת על העניין הזה, גם את ההסתדרות שעד היום באמת לא קיימו המשא ומתן. יש פה הצהרה משמעותית.
מאיר אסרף
בדיון הקודם אמרנו את זה.
היו"ר שרן מרים השכל
לא אמרתם את זה בצורה ברורה.
מאיר אסרף
אמרנו את זה חד וחלק.
יוסף שיין (ישראל ביתנו)
על מנת לא לדחוק בכם, אבל בכל זאת - היו לנו שישה שבועות ולא חזרתם. אנחנו נכנסים כרגע לשנה אזרחית חדשה בעוד כמה ימים. אני מציע שלקראת סוף ינואר יהיה לנו בדיוק המתווה איך אתם מתכוונים, בהנחה כפי שקיבלנו הערה מהאוצר שיש פה איזו הקפאת שכר. בו בזמן, אי אפשר לחכות לתהליכים האלה. פשוט תחליטו מהו המתווה שאתם רוצים.
מאיר אסרף
אבל אני לא יכול להתייחס לנושא של הקפאת השכר.
יוסף שיין (ישראל ביתנו)
וגם משרד החינוך חייב לבוא מוכן ולא להגיד - בואו נחכה למה שהם עושים, ואז אנחנו מוכנים לדיון עם כולם ביחד. זה נושא ספציפי, וצריך פשוט ליצור לכם את העדיפויות שלכם. מה אתם הייתם רואים, ולא רק מה שהסתדרות המורים אומרת.
מאיר אסרף
נאמר כאן שוב ושוב על הקפאת שכר. אני לא רוצה להתייחס לנושא הזה בכלל. עם כל הכבוד, אני לא יכול לקבל, לאשר או להכחיש את ההתייחסות הזאת להקפאת שכר.

(היו"ר יוסף שיין)
היו"ר יוסף שיין
אנחנו מכבדים את האוצר במה שהוא אמר. הערה אחרונה ממש, חבר הכנסת כסיף.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
אני רק מבקש שהוועדה, בהמשך להחלטתה שלה שקבעה כאמור בסוף אוקטובר שבתוך שישה שבועות ייפגשו האוצר, הסתדרות המורים ומשרד החינוך - מאחר שלא עמדו בזה ועברו שמונה שבועות, אני מבקש שהוועדה תחליט שבתוך שבועיים שלושת הגורמים ייפגשו.
היו"ר יוסף שיין
אני אמרתי כרגע לסיכום, שהגורמים סוגרים את זה עד סוף ינואר. אני חושב שזה סביר. צריך לסגור את זה עד סוף ינואר.
עופר כסיף (הרשימה המשותפת)
זה הרבה זמן.
אתי הרצוג
הערה אחרונה. אני רוצה להתייחס לשני דברים. דבר ראשון: אנחנו בסך הכל 450 מורים. לא מדובר במשהו תקציבי מאוד גדול. הערה שנייה: אני לא זוכרת מי אמר את זה, אבל בכל תקופת הקורונה אנחנו לימדנו דרך הזום. עולים ישבו, למדו, הגיעו להישגים, נבחנו במבחני סיום וקיבלו תעודות. כך שאני משוכנעת שלא היו עולים מקופחים. עשינו עבודה מצוינת.
משה אבוטבול (ש"ס)
רק הערה אחרונה: באמת צר לי, קודם כל חבר שיושבת הראש של הוועדה לא הייתה קודם. היא הייתה שומעת את נהמת ליבם, אבל היא אמרה שהייתה במקום חשוב. אני רק רוצה לומר שלצערי, למרות הדיון הפורה שהיה בפעם שעברה וגם הפעם - דיבורים כמו חול ואין באולפנים מה לאכול. לכן, צריכים באמת שבפעם הבאה שכבר באים, באים רק להגיד מזל טוב לאותם מורים. אני אומר לך כיושבת ראש הוועדה - זאת בושה אחת גדולה אם אנחנו נישאר עם אותו כתם שמורים רוצים לעזוב את המערכת של האולפנים.
היו"ר יוסף שיין
טוב. אני נועל את הישיבה ומודה לכולם.


הישיבה ננעלה בשעה 11:09.

קוד המקור של הנתונים