ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 31/10/2021

שינוי בשעת פתיחת ישיבת הכנסת ביום שני, כ"ו בחשוון התשפ"ב - 1 בנובמבר 2021

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת2
ועדת הכנסת
31/10/2021


מושב שניפרוטוקול מס' 33
מישיבת ועדת הכנסת
יום ראשון, כ"ה בחשון התשפ"ב (31 באוקטובר 2021), שעה 12:00
סדר היום
פניית יושב ראש הכנסת בדבר שינוי בשעת פתיחת ישיבת הכנסת ביום שני, כ"ו בחשוון התשפ"ב - 1 בנובמבר 2021.
נכחו
חברי הוועדה: ניר אורבך – היו"ר
איתן גינזבורג
בועז טופורובסקי
אחמד טיבי
יצחק פינדרוס
חברי הכנסת
ינון אזולאי
זאב בנימין בגין
מיכאל מלכיאלי
אורית מלכה סטרוק
אלכס קושניר
מוזמנים
מזכירת הכנסת ירדנה מלר הורוביץ
ייעוץ משפטי
ארבל אסטרחן
מנהלת הוועדה
נועה בירן - דדון
רישום פרלמנטרי
יפעת קדםשינוי בשעת פתיחת ישיבת הכנסת ביום שני, כ"ו בחשוון התשפ"ב - 1 בנובמבר 2021
היו"ר ניר אורבך
צוהריים טובים, שבוע טוב, אני מתכבד לפתוח את ישיבת ועדת הכנסת. היום יום ראשון, כ"ה בחשוון התשפ"ב – 31.10.2021, על סדר היום: פנית יושב-ראש הכנסת בדבר שינוי בשעת פתיחת ישיבת הכנסת ביום שני, כ"ו בחשוון התשפ"ב – 1 בנובמבר 2021. לפני שאני אעביר את רשות הדיבור למזכירת הכנסת הגברת ירדנה מלר, אני רוצה לפתוח בכמה מילים. אני באמת נרגש לפתוח את השבוע המשמעותי הזה. אחרי כמעט שלוש שנים שבהן לא הצביעו על חוק תקציב, סוף סוף השבוע - -
שלמה קרעי (הליכוד)
אתה עמוק עמוק בשקר, ניר.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
איך אמר לי מישהו? תאמין בבלוף, אל תשווק את זה.
היו"ר ניר אורבך
אחרי שלוש שנים בהן לא הצביעו על חוק תקציב, סוף סוף השבוע אנחנו הולכים לעשות את זה שוב. זו בשורה למשק הישראלי, לכלכלה הישראלית ולאזרחי ישראל.
שלמה קרעי (הליכוד)
ניר, אתה מסוגל להגיד את השקר לא מתוך הכתוב?
היו"ר ניר אורבך
אני יודע שיש חלקים בחוק ההסדרים ובחוק התקציב שמצריכים הסבר לציבור וקל לעשות עליהם קמפיין. חובת ההסברה היא עלינו, וכך נעשה. כמו בכל תקציב יש חלקים שמרגישים כי הם נפגעים ממנו יותר, יש חלקים שמרוויחים ממנו. השתדלנו בכל יכולתנו למצוא איזונים ולאפשר לכל אזרח לחיות פה בכבוד. צריך לזכור, אנחנו אחרי כמעט שנתיים של מגפת קורונה. אמנם ברוך השם נראה שאנחנו בכיוון הנכון ואנחנו מנצחים את המגפה, ואמנם את הגל האחרון הצלחנו לעבור ללא סגר, אבל עדיין יש צורך לממן את כל מה שעברנו ולהתכונן לבאות. מדובר במגפה לא צפויה, עם אויב אכזרי, וחשוב שנגיע מוכנים לכל תרחיש. גם זה, לצערי, עולה כסף.
שלמה קרעי (הליכוד)
באזרחים אתה כולל גם את אזרחי עזה?
היו"ר ניר אורבך
אנחנו חיים במדינה קטנה. יש לנו אוכלוסיות ממגזרים שונים ומגוונים, יש לנו צרכים שאין להרבה מדינות בעולם, ויש בנו את הרצון העז להיות הכי טובים שיש ותמיד עם רגישות חברתית למגוון שאנחנו חיים בו. כל חבר כנסת שמגיע למשכן מגיע עם ציבור ישראלי שעומד מאחוריו ומצפה שידאגו לו. יהיה שבוע קשוח. הרבה רעשי רקע וקמפיינים יובילו את השבוע הזה, אבל אנחנו בטוחים בעצמנו ונחושים לעשות את מה שטוב לעם ישראל. מגיע לאזרחי מדינת ישראל מדינה מתפקדת ומשרדי ממשלה מתפקדים שבאים לעבוד בשביל האזרח.
שלמה קרעי (הליכוד)
גם משרד ראש ממשלה חלופי, וגם שרים בלי תיק.
היו"ר ניר אורבך
התקציב, בעזרת השם, יעבור השבוע. אנחנו מתכוננים לשבוע וערוכים למשימה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לאן הוא יעבור? לעזה?
היו"ר ניר אורבך
לא.
שלמה קרעי (הליכוד)
לחתולים ולראזי חמד.
היו"ר ניר אורבך
אנחנו מאמינים שאנחנו עושים טוב למדינת ישראל ולאזרחי ישראל. אני רוצה לסיים בדבריו של הרב קוק, שבעזרת השם את החוק שלו נמשיך ונקדם.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
מייסד הרבנות הראשית.
היו"ר ניר אורבך
תודה לך, חבר הכנסת מלכיאלי, אני מבסוט עליך.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לכן נרמוס אותה.
שלמה קרעי (הליכוד)
וניכנס באמ-אימא של הרבנות הראשית. איך אתה מעז להזכיר את הרב קוק על דל שפתך?
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת קרעי, אתה לא תלמד אותי אם אני כן או לא אומר את הרב קוק על דל שפתיי. את מה שאני עברתי עם הערכים שקרובים לרב קוק אתה עוד הרבה שנים לא תעבור.
שלמה קרעי (הליכוד)
אתם מחריבים את כל היסודות שהוא בנה במדינה הזאת.
היו"ר ניר אורבך
אסיים בדבריו של הרב קוק, שאת החוק שלו, בעזרת השם, נמשיך ונקדם אחרי העברת התקציב. "האהבה הגדולה שאנו אוהבים את אומתנו, לא תסמא את עינינו מלראות את כל מומיה, אך גם אחרי הביקורת היותר חופשית.. כולך יפה רעייתי". אנחנו לא חפים מביקורת, אנחנו יודעים שעוד יש דברים לתקן, אבל בשביל זה אנחנו כאן. הגענו לעבוד למען אזרחי ישראל. מזכירת הכנסת ירדנה מלר, בבקשה.
ירדנה מלר הורוביץ
צוהריים טובים ושבוע טוב לכולם.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
מה דעתך על ההקדמה? חשוב לי לשמוע את דעתך.
ירדנה מלר הורוביץ
אני אעבור על הסיבה שלשמה אני כאן בישיבה. פניתי בשמו של יושב ראש הכנסת ליושב ראש הוועדה ולוועדה המכובדת כדי להקדים, על פי התקנון, את שעת פתיחת הישיבה מ-16:00 ביום שני ל-10:00. בסיום הישיבה, לפני שנעל אותה יושב-ראש הכנסת ביום רביעי, הסעיף על סדר היום היה צריך להיות המשך נימוק ההסתייגויות של החוק בקריאה שנייה ושלישית על מיסוי רווחים ממשאבי טבע. אם אתם זוכרים, מיציתם קודם את הכלים הפרלמנטריים ואת סדר היום על פי התקנון. היושב-ראש אמר שלא ימשיכו לנמק את ההסתייגויות ביום רביעי, הוא נעל את הישיבה, ושהמשך נימוק ההסתייגויות יהיה בשבוע הבא. הוא אמר שיכול להיות שהוא אפילו יבקש להקדים את שעת הישיבה השבוע, ואת זה באמת הוא עשה. כרגע יש על סדר היום הצעות אי אמון. הישיבה תיפתח עם נימוק ההצעות, ולאחר מכן יעברו להמשך נימוק ההסתייגויות. והיה וימשכו את האי אמון - -
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
כמו שהיה נהוג.
ירדנה מלר הורוביץ
לא יודעת אם נהוג.
שלמה קרעי (הליכוד)
זה היה נהוג בממשלות נורמאליות.
ירדנה מלר הורוביץ
אם ימשכו את האי אמון, לפי התקנון יהיו נאומים בני דקה. זה מה שהתבקשתי בשמו של יושב-ראש הכנסת, ואת זה אני עושה.
שלמה קרעי (הליכוד)
בממשלות נורמאליות, כשראש הממשלה לא נוכל.
ינון אזולאי (ש"ס)
לאחר האי אמון זה יחזור למשאבי הטבע?
ירדנה מלר הורוביץ
הישיבה תמיד נפתחת עם הצעות אי אמון ביום שני. אם יהיה דיון, יהיו הצבעות על האי אמון ולאחר מכן יעברו להמשך נימוק ההסתייגויות. אם ימשכו את האי אמון, יהיו נאומים בני דקה ולאחר מכן המשך נימוקים.
ינון אזולאי (ש"ס)
למה לא להתחיל באי אמון ואחר כך לחזור - -?
ירדנה מלר הורוביץ
מתחילים באי אמון.
ינון אזולאי (ש"ס)
ב-10:00 בבוקר מתחילים?
ירדנה מלר הורוביץ
כן.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
ואז מיד ימשיכו עם משאבי טבע?
ירדנה מלר הורוביץ
כן.
ינון אזולאי (ש"ס)
בוקר טוב ושבוע טוב לכולם. שמעתי, אדוני היושב-ראש, את דברי ההקדמה שלך. שמע, להגיד שהתקציב טוב וזו בשורה, ואני הייתי בחלק גדול מהתקציב כי ישבתי בוועדת הכספים, זו אולי בשורה, אבל בשורה לא טובה. אני חייב להגיד לך שאתה עמדת על כך שתקציב הישיבות יקוצץ רק ב-50 מיליון. אני מאמין שאם לא היית מבקש את זה, גם זה לא היה והיו יורדים 200 מיליון שקל. עמדת על רגליך האחוריות בעניין הזה, אבל אנחנו עדיין זועקים, כי זה לא רק 50 מיליון, זה 50 מיליון פלוס הגידול הטבעי. אנחנו יודעים שיש שם קיצוץ של 100 מיליון שקל. אני חושב, ותיקח את הביקורת כביקורת בונה, שהיה ביכולתך להביא גם יותר מזה, אבל יכול להיות שהשארת לעצמך לשאוף להגיע לעוד. אני אשמח שתעשה עוד מאמצים על מנת שתגיע לעוד בעניין הזה. אל תסתכלו רק על זה שבתקציב הישיבות קוצצו 50 מיליון או 100 מיליון, כי היו עוד קיצוצים שפוגעים בשכבות החלשות, ובראשם המגזר שאני נמצא בו, המגזר החרדי. אני לא אפרט אותם פה, אני אפרט אותם בהנמקות.

אמרת שבתקציב הזה כל אחד השתדל להביא לציבור שהוא מייצג. התקציב הזה לא מייצג את מי ששלח את ימינה. הממשלה הזאת לא מייצגת את מי ששלח אותה. זאת ממשלה לא טובה לעם ישראל, היא ממשלה רעה. אני מסתכל על מי ששלח את ימינה ורואה שהציבור מאוכזב עד כדי כך שבסקרים הוא נותן לכם פחות מנדטים. יכול להיות שבסופו של דבר זה קל לרצות שישה חברים, שזה בסדר. את ששת חברי הקואליציה שלכם, כולל ראש הממשלה, הייתם צריכים לרצות. אם תסתכלו בראייה רחבה, אז התקציב רע לעם ישראל, התקציב רע לחלשים, ואין שום בשורה.

אני רוצה לגעת בנושא שלשמו התכנסנו, וזו הבקשה של יושב-ראש הכנסת להקדים את הדיון מחר לשעה 10:00 בבוקר. אני רוצה לשאול אותך, אדוני היושב ראש, ואת גברתי מזכירת הכנסת בנושא הזה. היו פה דיונים בנושא של משאבי הטבע. כשדיברתי עם חברי כנסת די ותיקים במשכן, הם אמרו לי שבכל שנותיהם הם לא זוכרים דבר כזה שמתייחסים למליאה כאילו היא ועדה. במה דברים אמורים? שהיושב-ראש החליט שמפסיקים את הדיון. לקחתם את המליאה והפכתם אותה לוועדה. אני רוצה לומר ליושב-ראש הכנסת, שאני מעריך אותו מאוד ולמדתי ממנו המון בהיותי בוועדת כספים, שהוא חטא בכך שהוא התנהג במליאה כוועדה. המליאה היא מליאה. עליו לשמור על ממלכתיות במליאה, עליו לשמור על כבודה של הכנסת ועל כבודה של המליאה, ועליו לשמור על הכוח הפוליטי שלנו כאופוזיציה כדי שנוכל לעשות את כל התרגילים האופוזיציוניים שאנחנו רק יכולים לעשות. הוא גם שיחק איתנו בדקות. היה מקובל לתת מקבצים של דקות לכל חבר כנסת, לכל סיעה, אבל הוא נתן לנו חמש דקות, הכל בשביל לייאש אותנו. אין בעיה, לא התייאשנו, ואנחנו גם לא נתייאש. באותו יום שהגשתי נושא חדש דיברו במליאה על משאבי טבע. בוועדת כספים לא עצרו את הדיונים בעת מליאת הכנסת. התקיימה פה הצבעה על הנושא שביקשתי עליו נושא חדש בעודי מדבר במליאה. תגידו לי, אם זו לא דריסה של האופוזיציה, מה היא דריסה של האופוזיציה? גברתי היועצת המשפטית, האם עלייך מקובל דבר כזה, הדריסה הזאת של האופוזיציה, והאם קיים דבר כזה בכלל שמפסיקים לנו את ההסתייגויות באמצע, את הנימוקים, הולכים, חוזרים? זה מרגיש כוועדה. אם המליאה היא כמו ועדה, אין בעיה, בואו נגיש רביזיות על החוקים ונהפוך את זה לוועדה, לא צריך להתכנס באולם הגדול הזה. הייתי רוצה את חוות הדעת שלך, גברתי היועצת המשפטית, בעניין הזה.
היו"ר ניר אורבך
רק הערה אחת לגבי הנושא של כן מייצגים או לא מייצגים את הציבור. אני מודה, אני התעסקתי בצרכים שנוגעים לציבור ששלח אותי בציונות הדתית. יכול להיות שזה לא מצא חן מעיני מי שגנבנו ממנו את הקול – מפלגת הציונות הדתית והליכוד.
ינון אזולאי (ש"ס)
אני לא נכנס לוויכוחים שלכם. אני חושב שהבאת את ההישג שדאגת לו. ייאמר לזכותך שאמרת לי מהתחלה: "אני אעמוד על כך שהקיצוץ הזה לא יהיה". בשבוע שעבר היה לנו עוד הישג בוועדת הכספים, שאני חושב שנזקף לזכותי אודות לפעילות שעשיתי שם. אני שמח שהצלחת והבאת לכך שיהיה רק קיצוץ של 50 מיליון, אבל אתה יודע שהנזק הוא 100 מיליון ויותר, ועל זה הכאב שלי. בשבוע שעבר הבאנו בוועדת כספים עוד 15 מיליון לרשתות שלנו. אני אומר לך, זה לא הישג, זו בושה בשבילנו. בשבילנו זאת שמחת עניים, זה לא הישג. בסך הכל מזערנו נזקים שהממשלה הזאת עושה לנו כציבור חרדי, לרשתות החינוך שלנו, לילדים שלנו. פוגעים בחסרי ישע, בילדים שלנו, ועל זה אני זועק, ועל זה אני אומר.
היו"ר ניר אורבך
תודה רבה, חבר הכנסת ינון אזולאי. חברת הכנסת אורית סטרוק, בבקשה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
תודה רבה, אדוני היושב-ראש. כמו שאתה יודע, ציינו השבת בחברון את שבת חיי שרה. חברון הייתה מלאה. בסביבות 20,000 יהודים הגיעו לחגוג את השבת המיוחדת הזאת. זאת אחת החוויות הנהדרות שחוויתי. ברוך השם הייתה שבת מאוד מרוממת. אחת החוויות שחוויתי הייתה כשניגשו אלי מאות אנשים לאורך כל השבת כדי להגיד לי כמה הם מצטערים שהם הצביעו לימינה. מכיוון שאתה חבר ימינה הראשון שאני פוגשת אחרי השבת הזאת, מצאתי לנכון לשתף אותך בחוויה הזאת. הציבור שהצביע לכם וסמך עליכם שתשמרו על מדינה יהודית, שלא תהפכו את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה, למדינת שני לאומיה, מאוכזב מכם עמוקות, מודאג מאוד.

אתה מתהדר בשמו של הרב קוק ומכונן יום מיוחד לזכרו. הרב קוק היה מכנה את עצמו בכל המכתבים שהוא חתם עליהם כך: עבד לעם קדוש על אדמת הקודש. הרב קוק לא חיפש לעצמו שום כבוד, שום הדר, וגם לא רצה יום על שמו, למרות שאני תומכת שיהיה יום על שמו. את המוסד הכי חשוב שהוא יסד, את הרבנות הראשית, בחדר הסמוך, באחד החדרים הסמוכים רומסים ונכנסים באמ-אימא שלו.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
מה זה הביטוי הזה?
שלמה קרעי (הליכוד)
זה הביטוי של יוליה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
כן, שלה.
ינון אזולאי (ש"ס)
אבל כל הזכויות שמורות. את צריכה לבקש ממנה שלא תתבע ממך - -
היו"ר ניר אורבך
אם היינו מתייחסים לכל אמירה שנאמרת פה בכזאת רצינות - -
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
תלוי על מה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
זו לא עוד אמירה.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
אם הייתי אומר שניכנס באמ-אימא של אסתר חיות כולם היו קופצים פה. אני זוכר את כל חברי הכנסת קופצים וצורחים עלי.
היו"ר ניר אורבך
אם היינו מתרגשים מכל אמירה כזאת, אוי ואבוי לאיפה היינו מגיעים.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
על רב ראשי זה לא כזה, אבל על כבוד שופט בית המשפט העליון זה פתאום רציני.
שלמה קרעי (הליכוד)
מתי תוציאו את הראש מתוך האדמה, ניר, ותראו. אולי אתם עושים את זה בתמימות, אבל חברי הקואליציה שלכם עושים את זה במודע.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
יש שתי סוגיות בעניין של ההתנהלות בוועדה של יוליה. יש את ההתבטאות שלה, שלא היו מעיזים לדבר בצורה כזאת על בית המשפט העליון, ויש את המעשה עצמו, ובמעשה עצמו, בחוק עצמו אתם רומסים את הרבנות הראשית, קורעים אותה לגזרים, מפוררים אותה לפירורים. זה המפעל הכי חשוב של הרב קוק שאתם יורקים עליו, רומסים אותו, דורכים עליו. למה אני אומרת? כי זה לא קשור לזה שאתה חבר הכנסת הראשון מימינה שאני פוגשת, זה קשור לזה שאתה יושב כאן כיושב-ראש ועדת הכנסת. ניר, יש לך כוח עצום בידיים. לא כל חברי הכנסת שווים. אתה שווה יותר בגלל הכוח העצום שהופקד בידיך. אתה אחראי על כל יושב-ראש של כל ועדה. אתה מינית את יושבי ראש הוועדות ובירכת אותם. אתה צריך לשאת באחריות על הצורה שבה החוק הזה נדון ומחוקק ועל איך שהגברת הזאת מתבטאת. אתה גם מינית כאן את חבר הכנסת ווליד טאהא ליושב-ראש ועדת הפנים.
היו"ר ניר אורבך
מה זאת אומרת "מיניתי"? ועדת הכנסת הצביעה.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
מי שבחר בהם הם חברי ועדת הפנים. הם בחרו בווליד טאהא.
היו"ר ניר אורבך
את מערבבת איזו שהיא אמירה שאמרתי עם תהליך שהוא לא רלוונטי בעליל לאמירה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אמרת או לא אמרת שהוא הולך להיות יושב-ראש ועדת הפנים?
היו"ר ניר אורבך
תדייקי. את יודעת למה ניגשו אליך מאות אנשים בחברון? כי קמפיין ההסתה שלכם הצליח.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
קמפיין ההסתה זה בנט המנוול שאמר - -
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אתם מסיתים את הציבור במעשים שלכם, בדיבורים שלכם, בפעולות שלכם.
היו"ר ניר אורבך
אתה יודעים ש-53 מיליארד לא הולכים לטרור ובכל זאת עשיתם קמפיין הסתה שהצליח. אני אומר לך פה מדם ליבי, בגלל קמפיין ההסתה שלכם אני הלכתי בערך חודש עם שמירה צמודה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
תפסיק לסתום לי את הפה עם קמפיין ההסתה.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
ההסתה באה מכם. על יושבת ראש הקואליציה קפצו עם האמירה בוגדת. אל תיתממו.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
מאז ומעולם כשרצו לסתום לימין את הפה אמרו הסתה. עכשיו אתה עושה את זה. הצטרפת מלא לשמאל?
היו"ר ניר אורבך
אורית, מה שאת עושה עכשיו זה לא רק לא הגון, את עושה פה מניפולציה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אני עושה מניפולציה? מי אמר קמפיין הסתה? אני? אמרת כאן בוועדה שווליד טאהא ראוי להיות יושב-ראש ועדת הפנים.
היו"ר ניר אורבך
לא אמרתי את זה. את עכשיו מסלפת את דבריי. תלכי לפרוטוקול ותראי מה אמרתי. ועדת הכנסת בחרה בווליד טאהא להיות יושב-ראש ועדת הפנים. אגב, זאת לא הפעם הראשונה שיש יושב-ראש ועדה מהמגזר הערבי.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
ניר אורבך, פעם אחת ולתמיד תפסיקו לדבר איתי על ערבים ויהודים. זה לא קשור לזה שהוא ערבי.
היו"ר ניר אורבך
אז מה פתאום העלית אותו עכשיו ועוד מסלפת את דבריי? אורית, מה שאת עושה זה לא הגון. את פשוט לוקחת דברים שלי ומסלפת אותם. לא רק בהקשר, גם בציטוט. תלכי לפרוטוקול. תתנצלי אם טעית? אם ציטטת אותי לא נכון, תתנצלי בתקשורת?
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
מה אמרת?
היו"ר ניר אורבך
לא מעניין מה אמרתי, מעניין אותי שעכשיו ציטטת אותי לא נכון. תהיי מוכנה להתנצל אם יתברר שטעית?
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אם לא אמרת שווליד טאהא ראוי להיות יושב-ראש ועדת הפנים?
היו"ר ניר אורבך
כן.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
כן, אני מוכנה.
היו"ר ניר אורבך
אבל לתקשורת, לא לי בארבע עיניים.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
כן, לתקשורת. מה שהבן אדם עשה ביום חמישי האחרון בדיון בוועדת הפנים על חוק החשמל זה דבר שלא ראיתי באף דיון, באף חוק שאני אישית השתתפתי בו. אני יודעת שחברים שלי השתתפו בוועדות אחרות וראו דברים קשים, אבל אני לא ראיתי דבר כזה שיושב יושב-ראש ועדה מחוקק חוק ולאורך כל הדיון מנסה להסתיר מחברי הוועדה את מטרת החוק. כשאנחנו שואלים שאלות את אנשי המקצוע שהגיעו מלשכת התכנון, ממינהל התכנון, ממשרד המשפטים וכו', הוא מנסה כל הזמן להשתיק אותם כדי שלא יענו לנו על השאלות, כדי שלא נדע מה מטרת החוק. כשאני מצליחה פעם אחת ויחידה לקבל תשובה מנציג משרד המשפטים, אחרי שהוא לאורך כל הדיון לא נתן לנציגי הממשלה לענות לי, היושב-ראש מעיף אותי מהחדר. הוא מעיף אותי רק בגלל שהצלחתי לגלות את המהות, חלק קטן מהמהות של החוק. ככה התנהג ווליד טאהא.
היו"ר ניר אורבך
אם זה נכון, אני ממליץ לך ללכת לוועדת האתיקה ולהתלונן. מה אני יכול לעזור לך בזה? הייתי שמח לשלוח אותך לוועדת האתיקה. אתם יודעים למה אין ועדת אתיקה?
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
בגלל שאין חלוקה הוגנת בוועדות.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
מה זה קשור לחלוקה? זה 2-2.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
כשבוועדת הבריאות יש 6-3, בוועדת הכספים יש לך 2 לליכוד ובוועדת הכנסת יש הפרש של שלוש, אתה לא יכול להחזיק את העוגה מכל הכיוונים. תחליט איפה אתה אוכל את העוגה. אתה נותן לנו בוועדת המדע ובוועדה למעמד האישה החזר. חוץ מזה, אנחנו גם יודעים מה ידונו בוועדת האתיקה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אני אגיד למה אני אומרת לך את זה. אני יודעת שאתה לא יכול כרגע לנהל במקומו את ועדת הפנים, אבל אני רוצה להציע שתחשוב יותר טוב על צעדים שמביאים להתנהגות חמורה מאוד של אנשים שאתה מוביל את המינוי שלהם. אני אומרת לך את זה, כדי שתחשוב יותר טוב על מעשיך.

דיברת על חוק התקציב שאתה כל כך נרגש ושמח להעביר ושמבחינתך זה הישג חשוב. אני יודעת שאתה שומר שבת ולא ראית את הכתבה של איילה חסון, אבל מן הסתם יכולת לראות במוצאי שבת את השידור החוזר. אתה כבר יודע שהכספים שאתם מעבירים לרע"ם עוברים לחמאס.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
זה פשוט לא נכון. אני ממפלגה מתחרה. זה קשקוש אחד גדול.
שלמה קרעי (הליכוד)
איזה סנגור יש לרע"ם.
היו"ר ניר אורבך
ראיתי בעבר שאתם סומכים על דבריו של חבר הכנסת טיבי. עובדה שהצבעתם איתו יחד נגד חוק האזרחות.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אנחנו לא סומכים - -
היו"ר ניר אורבך
לא בדיבורים, אלא במעשים.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
מדובר בתרומות של ערבים שהולכות למשפחות של ערבים. זה לא קשור לתקציב המדינה. תנסו להסית בצורה אחרת.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
יש עמותה של רע"ם, עמותה 48, שמעבירה כסף לחמאס בעזה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
ליתומים.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
ליתומים ולאלמנות של השאהידים. אתה שותף לדבר הזה, אדוני היושב-ראש.
היו"ר ניר אורבך
נאמנים עלי דבריהם של אנשים רציניים בקואליציה שאמרו: "פייק מופרך שלא ברור מה מקורו וכמוהו נראה עוד רבים עד העברת התקציב, ומי שטוען אחרת - שיציג עובדות. לא יעבור שקל אחד מתקציב המדינה ליתומים ולאלמנות בעזה".
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
בקואליציה אוהבים לשקר.
היו"ר ניר אורבך
האופוזיציה לא פראיירים בכלל - עם פייקים, עם קמפיינים.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
יש לנו בעיית מהות, יש לנו בעיית יסוד בכך שאתה סומך על מה שאומרים חברייך בקואליציה. הרוב הגדול מהציבור שלנו לא סומך על אף מילה שלהם. אני ברוב הגדול, לכן אני לא יכולה לסמוך על אף מילה שלהם. גם לפני התחקיר של אילה חסון, ואת זה אתה בוודאי יודע, שלום שלמה עבר משרד, משרד כדי לשנות את התבחינים בכל משרד ומשרד.
היו"ר ניר אורבך
אני לא יודע מאיפה את מביאה את זה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אני אראה לך שהם שינו את כל התבחינים כך שכל משרדי הממשלה יתעדפו את התקציבים לחברה הערבית. יש פה רצון להפוך את מדינת ישראל למדינת שני לאומיה.
היו"ר ניר אורבך
זה מה ששלום שלמה עשה? את מאמינה למה שאת אומרת?
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
ברור שזה מה שהוא עשה.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת סטרוק, אני לא מאמין למה שאת אומרת.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
עברו בין השרים ושינו את התבחינים. אדוני היושב-ראש, התקציב שאתה הולך להעביר פה הוא תקציב שמוכוון לתעדף את החברה הערבית על פני כל אינטרס אחר של מדינת ישראל, על פני כל חברה אחרת, לרבות עולים, לרבות עיירות פיתוח, לרבות נזקקים מהחברה היהודית. החברה הערבית פה היא מועדפת, והמטרה הספציפית היא להפוך את מדינת ישראל למדינת שני לאומיה.

עכשיו לגבי סדרי הדיון בחוק משאבי טבע. אי אפשר, ופה אני פונה ליועצת המשפטית בעיקר, לחתוך את הדיון הזה כל פעם מחדש, זה לא יעלה על הדעת. כמובן שהצעות אי אמון צריכות להיות על סדר היום, אבל כל פעם לחתוך את הדיון הזה כמו שעד עכשיו קרה לנו, לדעתי זה לא מקובל. לא היה אף פעם בתולדות הכנסת שמקפיצים חוקים לפני חוק מסוים. אם אתם רוצים, תיקחו את החוק הזה ונתחיל את הדיון עליו אחר כך. גם כל הסגירות של המליאה, כמו שאמר מקודם חבר הכנסת ינון אזולאי, זה לא מקובל. בוודאי ובוודאי שזה לא מקובל אם זה ייעשה גם ביחס לחוק התקציב. צריך לדון בחוק מיסוי משאבי טבע באופן רצוף. או שתעשו את זה עכשיו, או שתעשו את אחר כך, אבל אל תעשו מהחוק הזה יו-יו, אל תעשו מחברי הכנסת יו-יו, ואל תעשו מהמליאה בדיחה.
היו"ר ניר אורבך
חברת הכנסת סטרוק, תודה רבה. חבר הכנסת מלכיאלי, בבקשה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
אדוני היושב-ראש, התרגשתי יחד איתך לפתוח את השבוע בלהעביר את התקציב. אין ספק שזה יום בשורה. איך אומרים אנשי הקואליציה? אחרי 12 שנה שלא היה פה תקציב, סוף סוף יש לנו תקציב. בשורה טובה. יותר מזה שמחתי כששמעתי שאתה, אדוני היושב-ראש, מתכוון להביא את כל הבעיות שיש לאחר התקציב.
היו"ר ניר אורבך
אני רק רוצה להרגיע אותך ולומר שהתקציב מיועד. אנחנו ממשיכים את התהליך, לא מתחילים את התהליך.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
אמרת שאחרי התקציב - -
היו"ר ניר אורבך
נמשיך לקדם.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
אתה ממשיך לקדם יום לזכרו של הרב קוק, זכר צדיק לברכה. מי שהציע את זה ראשון היה מוטי יוגב. אני הייתי השני שחתום על זה. אני אפילו הגשתי הצעת חוק לזכרו של מרן הרב עובדיה יוסף, זכר צדיק לברכה, ואין לי ספק שאתם כקואליציה יציבה - -
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
למה זה לא עבר?
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
חשבתי לעצמי מה הרב קוק היה חושב על התקציב הזה, האם הוא היה אומר שזה תקציב מבורך או תקציב על הפנים.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
מה הרב קוק היה אומר על ערבות של מומשה באישור הסכמים?
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
אני יודע מה הרב קוק היה אומר על בנט. הרב קוק כתב כך: "ההכרה בתפקיד החיוני שממלא העני בחברה מביאה לכך שלא נראה בו נטל כלכלי, אלא להיפך - נכס מוסרי, ומתוך כך נוכל לכבד אותו". התקציב הופך את העניים לנטל כלכלי. לא רק שאתם לא מכבדים אותו, אתם גם מבזים אותו, ולא רק בדיבור, גם במעשה. אם הרב קוק היה כאן, ואנחנו יודעים איך הוא מתייחס במילותיו היפות לעני, הוא היה רואה בתקציב שאתם מכים בחלשים, שאתם מעלים מסים, שאתם מתאכזרים לפריפריה, שאתם עושים הכל כדי שהעניים יהיו יותר עניים. אני פוגש אנשים שאומרים לי שהם לא יודעים איך הם יגמרו את החודש. אין בשורה אמיתית בתקציב. ביקור רופא יעלה, חד פעמי יעלה, שתייה תעלה, הכל יעלה. מסכן זה מהפריפריה שירצה להיכנס למרכז, לאיפה שגרים העשירים, לאיפה שכל חברי הקואליציה גרים, ולא יוכל.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
גם הכשרות שלו תעלה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
ריבונו של עולם, איך מי שהולך לקדם יום לזכרו של הרב קוק הולך ובז לרב קוק, יורק על הספר שבו הוא אומר איך להתייחס לעני - לכבד אותו, לראות אותו כנכס, לא כנטל? אם הרב קוק היה כאן הוא היה שואל, מי מכובד בתקציב, ואז היינו אומרים לו שהחתולים. החתולים מקבלים תקציב, אבל העניים והילדים לא מקבלים שום דבר. אדוני היושב-ראש, אני חושב שיום בשורה בתקציב - בוודאי שאין. יום בשורה לזכרו של הרב קוק באיך להתייחס לעני – בוודאי שאין. אברהם אבינו אמר לקדוש ברוך הוא שאם יהיו 10 אנשים צדיקים בסדום הוא יציל את כל סדום. לפחות שיהיה אחד בקואליציה שיגיד: "רבותיי, אני לא שותף לדבר העבירה הזה, אני לא שותף להתאכזרות של העניים, אני לא שותף לרמיסת כבודו של הרב קוק". אנחנו מקווים שיימצא האחד הזה. זה יכול להיות אתה, זה יכול להיות בועז, זה יכול להיות כל אחד. צריך את הראשון שיקפוץ ויגיד, "מי לה' אלי". צריך אחד שיאמר שהוא לא משתף פעולה עם תקציב שמתאכזר לחלשים.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
בגלל זה אתם מתייחסים לעני כאל נכס שמפיק לכם כסף, ג'ובים והכל?
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
ג'ובים זה ליו"ר המפלגה שלך שממנה את כל יש עתיד לשגרירים. ג'ובים זה אתם.
שלמה קרעי (הליכוד)
בועז, ג'ובים זאת גיסתו של לפיד שמונתה לחברת דירקטוריון בקק"ל.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת מלכיאלי, אני שמח שאתה אומר מה הרב קוק היה אומר אם הוא היה פה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
הוא כתב את זה בספר.
היו"ר ניר אורבך
שאני לא אתחיל להגיד לך מה הרב עובדיה היה אומר.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
הרב עובדיה בכה על הגזירות של לפיד ב-2015. הרב היה בוכה יום ולילה. תאמין לי שאני כנער ש"סניק, כתלמיד אצל עובדיה, לא חלמתי איך נראה את דברי הרב עובדיה מתממשים, ממש דברי נבואה לגבי מי זה בנט, מי זה האנשים שלו, הגיור, עם ישראל, תורת ישראל. הרב ידע את זה מרוח הקודש.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת מלכיאלי, תודה רבה. חבר הכנסת טיבי, בבקשה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
תודה רבה. אני מתנגד להקדמה של הדיון לשעה 10:00 בבוקר, אני לא חושב שיש הצדקה. הדד- ליין הוא רחוק, הוא 14 בנובמבר. אפשר לקיים את עבודת הכנסת כמו תמיד, כמו כל שבוע. אני בטוח שהקואליציה לא תיפגע אם סדר היום יהיה כפי שהיה בשבוע שעבר, להתחיל משעה 16:00, ובשעות הבוקר - אם יש ועדות - שהוועדות יתקיימו. יש מסר של חוסר ביטחון עצמי של חברי הקואליציה שמקדימים בשבוע רק כי אולי יהיה פנצ'ר, אולי מישהו ילחץ על כפתור לא נכון, אולי מישהו יאכל סנדביץ' ויהיה לו קלקול קיבה.
שלמה קרעי (הליכוד)
אולי מישהו יצביע פעמיים.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני גם מתנגד לסעיף שזימנתם אותנו אליו ב-15:30, סעיף 98. תמיד חשבתי שהסעיף הזה הוא סעיף לא דמוקרטי במיוחד, לכן אצביע נגד.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
סעיף 98 נועד לתקציב המדינה. זה כתוב בתקנון.
שלמה קרעי (הליכוד)
אבל לא באופן האנטי דמוקרטי שאתם רוצים להפעיל אותו – לתת לעשרות אלפי הסתייגויות 30 שעות.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני רוצה להתייחס למה שאמרה חברת הכנסת סטרוק ולמה שעושה בנימין נתניהו כבר כמה שבועות. מדובר בהסתה פרועה. יש לי הרבה ביקורת על ההצטרפות של רע"ם לממשלת בנט ועל חלק מההצבעות שלהם, אבל עמותת 48 היא גוף פילנטרופי, עושה פעולות הומניות לתמיכה במשפחות של יתומים מכסף של משפחות ערביות שנתרם, לא כסף של תקציב המדינה. בנימין נתניהו הכשיר את רע"ם בזמן שקראו לו אבו יאיר. עכשיו, כשחזר להיות נתניהו, הוא רוצה להחזיר אותם מתומכי טרור לשעבר למממני חמאס.
שלמה קרעי (הליכוד)
הוא עדיין קורא לו אבו יאיר.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
לפגוע בעמותה פילנטרופית על ידי אחת מהעמותות שלכם, עמותת ימין, הוא מעשה נבזי שאין לו מקום.
שלמה קרעי (הליכוד)
כשמשדרים בתקשורת איזו כתבה נגד השמאל כולכם מתרעמים.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
חבר הכנסת ניר אורבך, אני רוצה להתנצל, לא אמרת שחבר הכנסת ווליד טאהא ראוי להיות יושב-ראש ועדת הפנים, אמרת שהוא ראוי להיות בכנסת. אני רוצה להעיר ליושב-ראש הכנסת חבר הכנסת מיקי לוי שהבטיח מעל הדוכן שהוא יעיר במליאת הכנסת לחבר הכנסת עופר כסיף שלא מכנים את קצין צה"ל קלגס ועד לרגע זה לא עשה את זה. הוא החזיר לי תשובה דרך מזכירת הכנסת שהוא עשה את זה באופן פרטי מול חבר הכנסת כסיף.
ינון אזולאי (ש"ס)
זה לא אותו דבר.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
זאת פשוט בושה שבאופוזיציה קוראים לחייל צה"ל קלגס.
ינון אזולאי (ש"ס)
אז תגיד לו שיעלה ויתנצל. אנחנו גם קוראים לו.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
כולנו קוראים.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
אם הייתה ועדת אתיקה - - אורית, בוא נמנה מהאופוזיציה מישהו לוועדת האתיקה. בואו נדון בזה בוועדת אתיקה.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
אי אפשר למנות ועדות, כי אתם רומסים את האופוזיציה. אתה יודע את זה היטב, חבר הכנסת בועז טופורובסקי, כי אתה שותף בכיר לרמיסה הזאת.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
איזו רמיסה?
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
לא יאומן, אנשים מטורללים, מה איכפת להם להיות בוועדה למעמד האישה במקום בוועדת כספים. אנשים מטורפים.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
לא פניתם לבג"ץ שזרק אתכם מכל המדרגות?
ינון אזולאי (ש"ס)
אין לנו אמון במערכת המשפט. אנחנו לא רוצים ולא מצפים שיתנו לנו סעד.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
מערכת המשפט משרתת את כל האזרחים כל יום, כל שעה, בכל נושא, וחבל שאתה מדבר לא בכבודה.
שלמה קרעי (הליכוד)
הם יכולים גם להתמודד בבחירות.
ינון אזולאי (ש"ס)
זה גוף פוליטי.
היו"ר ניר אורבך
חברת הכנסת סטרוק, תודה רבה, אני מאוד מעריך את זה. חבר הכנסת קרעי, בבקשה.
שלמה קרעי (הליכוד)
תודה, אדוני היושב-ראש. חבר הכנסת גינזבורג, בג"ץ מוזמנים להתמודד בבחירות כמפלגה, לקבל את המנדט מהעם כדי לעשות כאן מה שהם רוצים. ראינו איך הכריחו את יולי אדלשטיין לכנס את מליאת הכנסת תוך יומיים. אצלנו גררו רגליים חודשיים ובסוף לא התערבו.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
יש הבדל. יושב-ראש הכנסת התעלם אז מלמעלה מ-60 חברי כנסת.
שלמה קרעי (הליכוד)
אתם עכשיו כולכם התעלמתם.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אם יש לכם ביקורת על בג"ץ, הביקורת לגיטימית, אבל לקרוא לכל מערכת המשפט - -
שלמה קרעי (הליכוד)
אני לא מתפלא שחבר הכנסת טיבי תומך ברע"ם. עם כל זה שהם יריבים יש להם בסוף אויב משותף - מדינת ישראל. אין שום בעיה עם התמיכה, אני לא מתפלא.

אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): << דובר >

הגזענים במדינת ישראל.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
זה לא קשור לגזענות. אתם תומכי טרור.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
גברתי, את יודעת שוועדת האתיקה כבר דיברה על העניין הזה. כדאי שתתחילי להרגיע את הסיפור הזה.
שלמה קרעי (הליכוד)
במקום להגן על הרשימה המשותפת, תגן על חיילי צה"ל שקוראים להם קלגסים ורוצחים.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
ניר, היא גם הטיפה לך מה היושב-ראש צריך לעשות וגם עברה על ועדת האתיקה, מה עוד שהיא מתנחלת וקשורה בטרור נגד פלסטינים.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
הם תומכי טרור.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אם יש לך עדויות, לכי למשטרה.
שלמה קרעי (הליכוד)
לפני שאני אדבר על הקדמת הדיון, אני רוצה לדבר על חוק משאבי טבע. נתניהו והממשלה בראשותו אספו.. מספיק כדי שיהיה לכם עם מה להשתמש בקדנציה שלכם ולממש את ההישגים שלנו לגבי החוק הזה בפרט.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
הוא בעצמו קדח.
שלמה קרעי (הליכוד)
בצדק אתם מתעקשים להשלים את החוק הזה, וזה בסדר. האם תשלימו את החקיקה לפני שתעברו לחוק הבא בקריאה שנייה ושלישית? האם יש בכלל תקדים כזה להפסיק חוק בקריאה שנייה ושלישית, לעבור לחוק אחר בקריאה שנייה ושלישית, ואז לחזור לאותה נקודה?

היה בזמנו סיכום עם היועצת המשפטית לכנסת, והדברים נאמרו גם במליאת הכנסת, שכל עוד לא מדובר באלפי הסתייגויות אלא בכמות הסתייגויות סבירה, ופה מדובר ב-100 הסתייגויות, לא יאפשרו לפצל הסתייגויות לסעיפים ויתנו לכל אחד לדבר את כמות הדקות שמגיעות לו על כל הסעיפים בחוק. זה מה שהיה הסיכום עם שגית, היועצת המשפטית של הכנסת.
ירדנה מלר הורוביץ
זה כמעט 50 שעות דיון.
שלמה קרעי (הליכוד)
זה לא משנה. הסיכום היה על כמות הסתייגויות. כאן מדובר ב-100 הסתייגויות סך הכל. על זה אמרו לנו שיאפשרו לאחד זמני דיבור ולא יפצלו את זמני הדיבור. זה נאמר אפילו במליאת הכנסת.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
יושב-ראש הכנסת אמר הפוך.
שלמה קרעי (הליכוד)
מה שהוא אמר זאת הפרה של הסיכום. בתחילת הדרך היינו מגישים אלפי הסתייגויות לא מהותיות, אבל אז שגית אמרה: "תגישו כמות סבירה, 100, 150 הסתייגויות, ואני אדאג שלא יהיה לכם פיצול של זמני הדיבור". לא רק שמפצלים פה את זמני הדיבור, יושב-ראש הכנסת אמר שגם את הזמן בתוך הסעיף הוא יפצל כך שאם יש שתי הסתייגויות לסעיף אחד הוא לא ייתן לדבר את שתיהן ברצף.
אורית מלכה סטרוק (הציונות הדתית)
לי הוא נתן לדבר רק חמש דקות, למרות שהיו לי 10.
שלמה קרעי (הליכוד)
אלו שתי הסתייגויות לאותו סעיף. זאת עבירה על התקנון. אין לו סמכות בכלל לעשות את זה. את שני הדברים בעניין הזה אבקש לברר מול היועצת המשפטית של הכנסת.

אני לא מצליח להבין איך אתם מבקשים להקדים לשעה 10:00. מה עם ישיבות סיעה? מה עם ישיבות אופוזיציה וקואליציה? מה עם ועדות שכבר קבועות למחר בבוקר? אם אתם מקדימים את המליאה, תבטלו את כל דיוני הוועדות בשעות האלו, אלה דיונים שלא קשורים לתקציב. אתם לא יכולים לעשות צחוק מהכנסת עד כדי כך שהמליאה והוועדות יעבדו במקביל כאילו המליאה לא שווה כלום. אתם הופכים את המליאה לחרס הנשבר, אף אחד לא בא ומקשיב כי יש ועדות שמתקיימות באותו זמן. מה עם ישיבת נשיאות, גם היא תתקיים על המליאה?
ינון אזולאי (ש"ס)
ב-09:00 בבוקר יש ישיבת נשיאות.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אין לזה שום הצדקה.
שלמה קרעי (הליכוד)
למה אתם בכלל משנים סדרי בראשית? בגלל שאתם לא מסוגלים להחזיק מחברי הקואליציה שלכם? בגלל שאתם מפחדים שגנץ פתאום יחליט שהוא רוצה להיות ראש ממשלה ויעשה איזה סיבוב עליכם, או ששקד תירה בתוך הנגמ"ש ואולי תגיד למישהו להצביע נגד התקציב?
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אנחנו, בניגוד אליכם, עומדים בהסכמים.
שלמה קרעי (הליכוד)
אם הכל נראה לכם בטוח ואתם בטוחים בעצמכם, מה אתם כל כך ממהרים, מה אצה הדרך? יש לכם שבועיים מהיום עד המועד האחרון. אנחנו עוד נדבר על הסעיף הדורסני שאתם הולכים להשתמש בו ב-15:30. המינימום ששגית אמרה שתיתן על חוק הסדרים כל כך מנופח ועל תקציב דו-שנתי זה שלושה, ארבעה ימים של דיון, ופה יש אולי 30 שעות.
ינון אזולאי (ש"ס)
ההסתייגויות על חוק ההסדרים היו בעשרות, אפילו לא במאות, לכן אין שום סיבה להפעיל 98 על חוק ההסדרים.
שלמה קרעי (הליכוד)
וכל זה בשביל מה? בשביל תקציב שפוגע בשכבות החלשות, שמעלה מסים. לנשים במקצועות שוחקים העליתם את גיל הפרישה בלי לתת להן שום מענה. אין אוכלוסייה מוחלשת אחת שלא נפגעת בתקציב הזה.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
את כל מה שלא הצלחתם לעשות אנחנו עושים.
ינון אזולאי (ש"ס)
נכון, לא הצלחנו להרוס את המדינה ואתם הורסים את המדינה.
שלמה קרעי (הליכוד)
הודענו כבר כמה פעמים שאנחנו לא מקבלים את עמדת הייעוץ המשפטי לגבי זה שאנחנו לא מצביעים בוועדות כאופוזיציה. אנחנו מתכוונים להצביע כאן כאופוזיציה. תיקחו את זה בחשבון, כי אין לכם כאן רוב.
ארבל אסטרחן
לדעתי, חלק מחברי האופוזיציה - -
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת פינדרוס וחבר הכנסת טיבי חברים.
שלמה קרעי (הליכוד)
זה לא משנה, גם מי שלא חבר כאן מצביע.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת פינדרוס, בבקשה.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
אין לכם על סדר היום ביום שני שום דבר מעבר לאיזה שהוא ישראבלוף. הרי נעלתם את הדיון על מיסוי משאבי טבע חמש או שש פעמים. הודיעו לנו ביום שלישי שהדיון יהיה עד 01:30. ב-20:30 הודיע היושב ראש, בלי הודעה מראש, שהוא סוגר את המליאה. אותו דבר היה ביום רביעי. אני מבין שאתם משתמשים בחוק הזה לאיזה שהוא משחק. במשחק הזה לא עוצרים את כל הדמוקרטיה, לא עוצרים את כל הוועדות, לא עוצרים את עבודת הסיעות. אתם אפילו לא מביאים את התקציב ביום שני. לא היה חוק הסדרים עם 62 סעיפים, עם דברים שהקשר בינם לתקציב הוא אפילו לא מקרי. ראו מה שכתב הייעוץ המשפטי של הכנסת ביום הראשון כשהביאו את החוק הזה. מביאים חוק הסדרים עם גזירות נוראיות על הציבור. אם סוף סוף הבאתם תקציב, בואו נדון עליו, זה הרי לא תקציב רגיל. אני מבין שבשביל לדון על תקציב רגיל מספיקים שלושה ימים. כשסוף סוף מגיע תקציב שלוקחים מהילדים ונותנים לחתולים וליד בן צבי, מישהו צריך לתת את הדעת על העניין הזה.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
אני רוצה להרגיע אותך, גם בתקופתכם נתנו כסף לחתולים.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
גם לחתולים חרדים, לכולם.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
איתן, ההבדל בין תקציב קואליציוני מושחת ללא מושחת תלוי בדבר הבא: אם זה לנסיעות מאילת לשדה תעופה וחזרה בגלל שצריך את האצבע של חבר הכנסת בוועדת כספים - זה יושר, אבל אם מדובר בגנים של חינוך מיוחד לילדים במגזר מסוים - זו כבר שחיתות. תמר זנדברג מתחרה על אותה מפלגה של אסתר חיות? דבר איתה, היא תסביר לך ש-21 שנה נתנו לגני ילדים בחינוך מיוחד, שזו שחיתות, ועכשיו יש יושר כי סוף סוף נותנים מוניות למישהו שצריך להגיע מאילת, ואני לא נגד.

אין שום הצדקה לפתוח את הדיון מחר ב-10:00. אם אתם רוצים את החוק של מיסוי משאבי טבע יכולתם להביא אותו בשבוע שעבר. זה לא ייגמר גם הפעם, כי נשארו עוד 70 שעות לפי ההסתייגויות. זה לא ייגמר עד יום שלישי. תשאירו את המליאה באופן רגיל. אני חושב שאין שום סיבה לפתוח מחר את המליאה מוקדם, אין שום סיבה לבטל את ישיבות הסיעה, לבטל את עבודת הוועדות. לפחות תתנו לוועדות הלא דמוקרטיות שהקמתם לתפקד.
ארבל אסטרחן
לגבי הדברים של חבר הכנסת אזולאי, לגבי הפיצול של הדיונים וההצבעות, תקנון הכנסת מתייחס לדבר הזה באופן מפורש. בסעיף 35 כתוב כך: "עם סיום הדיון במליאת הכנסת בנושא שעל סדר היום תתקיים הצבעה, אלא אם כן החליט יו"ר הישיבה, בנסיבות מיוחדות, על דחיית ההצבעה, והודעה על כך נמסרה לחברי הכנסת לפני תחילת הדיון בנושא".
ינון אזולאי (ש"ס)
דבר שלא קרה.
ארבל אסטרחן
הכלל הוא שיש דיון והצבעה. ההיגיון, כפי שציינת, זה שיש פיליבסטר והאופוזיציה יכולה למשוך ולהפתיע את הקואליציה.
ינון אזולאי (ש"ס)
הדבר הזה לא קרה. לא תנאים מיוחדים, וגם לא בהודעה בתחילת הדיון.
ארבל אסטרחן
בנסיבות מיוחדות אפשר עם הודעה. התקנון פה קובע עוד כלל מיוחד לגבי דחייה של הצבעה בטרומית. אפשר גם לדחות הצבעה אם יש סדרי דיון מיוחדים על התקציב. במצב רגיל זה לא אמור לקרות.
ינון אזולאי (ש"ס)
האם לדעתכם זה קרה או לא קרה?
ארבל אסטרחן
הדבר הזה אמור לקרות במקרים מאוד מאוד חריגים. גם אמרה לי היועצת המשפטית של הכנסת שלא הייתה פה איזו שהיא התייעצות עם הלשכה המשפטית מראש, זה בדיעבד הגיע אליה, זה שהפסיקו את הקריאה השנייה באמצע ביום שני.
ינון אזולאי (ש"ס)
פעמיים הפסיקו.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
הודיעו בנשיאות שהמליאה תיגמר ב-01:30.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
וסגרו ב-20:30.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
הודיעו בנשיאות שזה יסתיים ב-01:30. ההלנה כאן היא על זה שזה הסתיים ב-20:30.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
ב-20:25 הודיע היושב-ראש - -
ינון אזולאי (ש"ס)
אומרת היועצת המשפטית שגם עם היועצת המשפטית של הכנסת לא היה דין ודברים לפני זה, אם נכון או לא נכון לעשות זאת. לא היו פה נסיבות מיוחדות, לא הייתה הודעה מראש. זאת דריסה של האופוזיציה על ידי הקואליציה, דבר שנוגד את התקנון.
ארבל אסטרחן
עכשיו אנחנו במצב של בדיעבד.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
מחר יהיה אותו דבר - נתחיל ב-10:00, נגמור את האי-אמון עד 11:00, וב-11:00, כשנתחיל את הדיון, הוא יגיד שהוא סוגר את המליאה ב-11:15.
ינון אזולאי (ש"ס)
אנחנו מבקשים שתהיה הוראה חד משמעית של הלשכה המשפטית שזה לא יפסיק עד אחרי ההצבעות.
יצחק פינדרוס (יהדות התורה)
ועדת הכנסת צריכה לקבל החלטה - -
היו"ר ניר אורבך
ועדת הכנסת לא תקבל החלטה. נאמנים עלי דבריה של היועצת המשפטית.
ארבל אסטרחן
לגבי הנושא של חברי האופוזיציה בוועדות, התקנון רואה חשיבות בעניין של חבר ועדה. כאשר חבר כנסת הוא חבר ועדה מסוימת הוא צובר התמקצעות בתחומי הוועדה. הדברים האלה אחר כך מתבטאים בזה שחשוב להעביר הצעת חוק לוועדה מסוימת כי חברי הוועדה מתמקצעים. גם התקנון דורש את זה. אני חושבת שיש היגיון רב בכך שסיעות הכנסת צריכות לתת את שמות החברים בוועדות. כשכתבו את הסעיף של ה-60 ימים בתקנון יכול להיות שלא חשבו על מצב שבו סיעות רבות מחרימות ולא מעבירות שמות.
שלמה קרעי (הליכוד)
הסעיף לא גובר על הדמוקרטיה, הסעיף לא גובר על זה שתקציב וחוק הסדרים יעבור בלי אצבע של האופוזיציה.
ארבל אסטרחן
תנו שמות.
שלמה קרעי (הליכוד)
האופוזיציה משתמשת בזה ככלי כי דורסים אותה. יש כאן אירוע.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
זה אפילו לא הפעלה של סעיף, זה סעיף אוטומטי.
שלמה קרעי (הליכוד)
אני לא מקבל את זה.
ארבל אסטרחן
נכון לעכשיו זה המצב, לכן הצבעה של מי שאינו חבר ועדה מעל 60 ימים לא תיספר.
שלמה קרעי (הליכוד)
אנחנו נצביע. אתם תחליטו אם לספור או לא לספור.
ארבל אסטרחן
יש פה שני חברי אופוזיציה שנתנו שמות.

סעיף 90 בתקנון הכנסת קובע שהצבעות על ההסתייגויות ינומקו לגבי כל סעיף בנפרד, לפי הסדר שבו נרשמו בנוסח שהונח על שולחן הכנסת. הכלל לכאורה צריך להיות שהולכים לפי הסדר, לפי הסתייגויות.
שלמה קרעי (הליכוד)
לפי סעיף, לא הסתייגות.
ארבל אסטרחן
לגבי כל סעיף, לפי הסדר שבו הם נרשמו. אם יש כמה הסתייגויות לסעיף, לא בהכרח הן יהיו ביחד. ואז מוסיף הסעיף: "ואולם רשאי יו"ר הישיבה, בהסכמת המסתייג, לקבוע כי מסתייג ינמק את כל הסתייגויותיו במרוכז". אנחנו יודעים שבפועל הולכים לפי הסיפה הזאת, אבל עדיין - -
שלמה קרעי (הליכוד)
כבר לא הולכים לפי הסיפה הרבה זמן.
ינון אזולאי (ש"ס)
זאת הפעם היחידה שלא הלכנו לפי הסיפה.
שלמה קרעי (הליכוד)
לפני חודשיים, שלושה היו עושים לנו סעיף-סעיף בכוונה כדי לטרלל אותנו, אבל אז שגית אמרה: "אם תגישו כמות סבירה של הסתייגויות, אני מתחייבת שלא תהיה לכם חלוקה".
ארבל אסטרחן
אני אבדוק את זה.
היו"ר ניר אורבך
איפה היא אמרה את זה?
שלמה קרעי (הליכוד)
היא אמרה את זה לי באופן אישי, וגם אמרו את זה במליאה כששינו את זה.
היו"ר ניר אורבך
חבר הכנסת קרעי, תודה רבה. ארבל תבדוק את זה.
שלמה קרעי (הליכוד)
אני מבקש התייעצות סיעתית.

(הישיבה נפסקה בשעה 13:11 ונתחדשה בשעה 13:16.)
היו"ר ניר אורבך
מי בעד פניית יושב-ראש הכנסת להקדים את פתיחת המליאה מחר לשעה 10:00, ירים את ידו?

הצבעה

בעד – 5
נגד – 2
נמנעים – אין
הפנייה אושרה.
שלמה קרעי (הליכוד)
חמישה נגד, זה נפל. שימו לב שהאופוזיציה נגד.
איתן גינזבורג (כחול לבן)
רק לשניים יש זכות הצבעה.
היו"ר ניר אורבך
מי שיכול להצביע מהאופוזיציה פה זה חבר הכנסת פינדרוס וחבר הכנסת טיבי. תודה רבה לכם, ההצעה התקבלה, המליאה תיפתח מחר ב-10:00. אני מבקש רביזיה.
שלמה קרעי (הליכוד)
רביזיה.
היו"ר ניר אורבך
הרביזיה תהיה בתחילת הישיבה שתתקיים בשעה 15:30. תודה רבה, אני נועל את הישיבה.


הישיבה ננעלה בשעה 13:17.

קוד המקור של הנתונים