ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 16/06/2021

בחירת יושב-ראש לוועדה הזמנית לענייני כספים בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת19
ועדת כספים - זמנית
16/06/2021


מושב ראשון

פרוטוקול מס' 34
מישיבת הוועדה הזמנית לענייני כספים
יום רביעי, ו' בתמוז התשפ"א (16 ביוני 2021), שעה 14:20
סדר היום
בחירת יושב-ראש לוועדה הזמנית לענייני כספים בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת
נכחו
חברי הוועדה: עידית סילמן – יו"ר הוועדה המסדרת
אלכס קושניר – יו"ר ועדת הכספים הנכנס
ניר אורבך
ינון אזולאי
ולדימיר בליאק
מירב בן ארי
קרן ברק
משה גפני
ווליד טאהא
אחמד טיבי
אופיר כץ
יוראי להב הרצנו
אלכס קושניר
מוסי רז
קטי קטרין שטרית
חברי הכנסת
יעקב אשר
איתמר בן גביר
ניר ברקת
אבתסאם מראענה
יבגני סובה
שמחה רוטמן
נירה שפק
יוסף שיין
מוזמנים
יושב-ראש הכנסת מיקי לוי
שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר
ייעוץ משפטי
שגית אפיק
שלומית ארליך
ראש תחום פרלמנטרי
ליאת קרפטי
רישום פרלמנטרי
תמר פוליבוי

בחירת יושב-ראש לוועדה הזמנית לענייני כספים בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
שלום ותודה לכולם. אנחנו נמצאים כאן בהודעה לוועדה, לוועדת הכספים. בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת, הוועדה תבחר יושב-ראש מבין חבריה לפי המלצת ועדת הכנסת. לעניין הוועדות הזמניות, מחליפה הוועדה המסדרת את ועדת הכנסת, והיא החליטה להמליץ לוועדה הזמנית לענייני כספים לבחור בחבר הכנסת אלכס קושניר כיושב-ראש הוועדה.

יושב-ראש הכנסת, בבקשה.
יו"ר הכנסת מיקי לוי
שלום לכולם, אחר צהריים טובים. אני רוצה לברך את אלכס בהצלחה רבה. זו אחת הוועדות הכי חשובות שיש בכנסת.

וביקשתי לשבת כאן, כשחבר הכנסת גפני לצדי. לפני תשע שנים וחצי הגעתי ומיקמתי את מקומי היכן שאתה יושב. אף אחד לא העז לקחת לי את המקום, תמיד הייתי מגיע ומגיע לפני כולם ויושב שם. תשע שנים וחצי ישבתי בכיסא הזה, גם שנה ושמונה חודשים כסגן שר האוצר. מהאיש הזה, חבר הכנסת גפני שניהל את הישיבה ביד רמה, למדתי להיות גם פרלמנטר וגם אופוזיציונר וגם מצביע, כשהחוקים או ההעברות הכספיות שהביאו לכאן – ואני אומר את זה לחברי הכנסת החדשים שיהיו חברים בוועדה – לא תמיד הצבעתי כמו שהסיעה שלי נתנה לי הוראה, אלא כמו שהיה צריך להצביע לטובת הציבור; ולמדתי את זה מהאיש הזה, מחבר הכנסת גפני, שהוא זקן חברי הכנסת ונמצא בוועדת הכספים שנים רבות וניהל אותה ביד רמה, והיו לנו ויכוחים ופיליבסטר ומה שאתם רוצים, אבל אחרי הוויכוחים תזכרו שאנחנו חברי כנסת. ותאמינו לי, הייתי אופוזיציונר צעקן, לא פשוט, אבל אפשר ללמוד מחבר הכנסת גפני רבות. הוא צבר פה ניסיון רב.

לא יהיה לך קל. לא יהיה לך קל, אבל אני גם סומך עליך, אתה מספיק שנים בוועדה הזו וגם כן שיתפנו פעולה יחד בנושאים מסוימים שהיו לטובת הציבור, ואני גם משוכנע בהצלחתך.

חבר הכנסת גפני, אני מאחל לך הצלחה מכל הלב, אבל עזוב, אתה יודע מה אני מאחל לך? אני מאחל לך בריאות. בריאות, בריאות, בריאות. אל תתרגז כמוני.
משה גפני (יהדות התורה)
גם אני לך.
יו"ר הכנסת מיקי לוי
תודה רבה. אל תתרגז כמוני, כי אתה במועדון של הסיכונים שאני חבר בו, אז נא להירגע. אפשר להתרגז, אבל בשקט. והוועדה הזו, שהיא אחת הוועדות שבאמת חשובות בכנסת, יכולתי להיות במקומות אחרים, אבל תמיד העדפתי להיות בוועדה הזאת. מי שחבר בוועדה הזאת, עובד קשה מאוד; קשה מאוד, בימי ראשון ובימי חמישי גפני היה מביא אותנו, כי היו דברים דחופים על סדר היום. אלכס, אני משוכנע שאתה גם תביא אותם, לא יהיו פה ויתורים. אני סומך עליך שאתה תעשה את זה. אנחנו ככנסת ניתן לכם את כל השירותים הנדרשים, כדי שתבצעו ותמלאו את התפקיד שלכם כחברי כנסת וכחברי ועדת כספים כמו שצריך.

אני מאחל לך הצלחה. אלכס, אני מאחל לך הצלחה, שתמלא את תפקידך כמו שצריך, ותעשה איזונים. אני מאחל לך הצלחה מכל הלב. הצלחתך הצלחת ועדת הכספים לא פוליטית בעיקרה, היא הצלחתה של כנסת ישראל ומדינת ישראל. בהצלחה מכל הלב לך ולחברי הוועדה, ולך הרבה בריאות, מכל הלב.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה, יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת מיקי לוי.

לפני שאנחנו נעבור להצבעה, חבר הכנסת ינון אזולאי, בבקשה.
ינון אזולאי (ש"ס)
תודה רבה. אני חותם על כל מילה שאמר יושב-ראש הכנסת, חבר הכנסת מיקי לוי, ידיד של הוועדה, ידיד שלי, על הרב גפני, ועוד אוסיף – כי באמת אפשר להגיד שאני תלמידו פה בוועדה ואני רואה איך שהוא מתנהל בכזאת יושרה – שאני מאוד מקווה, למרות החשש הגדול, שהיושרה תמשיך מבחינת האובייקטיביות שצריכה להיות פה בוועדה הזאת. הרב גפני בחיים לא הסתכל על איזו אוכלוסייה מדובר. תמיד הוא הלך לאוכלוסיות החלשות. הרב גפני, אני אומר לך את זה כמילה טובה. כל פעם שאני פוגש אותך, אני אומר לך את זה, לכן אני אומר שזה אפילו זמני בעזרת השם.

ליושב-ראש הנכנס אני מאחל שבאמת זה יהיה זמני. מותר לנו להגיד את זה, אבל שלא תצא תקלה תחת ידך. גם את זה אני מאחל, שלא תצא תקלה תחת ידך. אתה היית פה וראית את הרב גפני, איך שניהל את הוועדות, מצד אחד ללא משוא פנים, ומצד שני אתה בעצמך יודע כמה שהוא היה נותן לכולם לדבר, כמה שהוא היה נותן לכולם לפעול.

נכון שיהיה לך יותר קשה, כי יש לך גם שר אוצר מעליך וגם שר במשרד האוצר מעליך וגם ועדת רפורמות מעליך – בקיצור, אתם משפחה אחת כולה שנמצאת על הכלכלה של המדינה. אני רק מקווה שתשאירו שם משהו לשאר האוכלוסיות.

הרב גפני, אנחנו ממשיכים פה בוועדת הכספים יחד להילחם למען החלשים ולמען עם ישראל. כשתהיה הוועדה הקבועה, מי שיהיה, אנחנו נוסיף ונברך. תודה רבה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לפני ההתייחסות שלך, חבר הכנסת גפני, חבר הכנסת עודד פורר ביקש.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
השר.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
מתנצלת, השר.
שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר
אני כבר לא חבר כנסת, התפטרתי במסגרת החוק הנורבגי.
יעקב אשר (יהדות התורה)
חוק מושחת זה היה...
ינון אזולאי (ש"ס)
תלוי באיזה צד אתה נמצא.
שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר
אני מציע לך, חבר הכנסת אשר, להאזין לנאומים שלנו גם כשאתם העברתם את החוק הנורבגי ואמרנו לכם בדיוק שחוק נורבגי הוא מבורך, תלוי במינון ובמידה, ובהחלט שתי סיעות - - -
קטי קטרין שטרית (הליכוד)
ואז אתם הגברתם את המינון.
שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר
אנחנו לא שינינו את החוק הנורבגי.
קטי קטרין שטרית (הליכוד)
כן, אבל הגברתם את המינון, החוק עצמו בסדר.
שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר
הוא לא הורחב. חברים, לפחות בוועדות הכספים נהוג לדייק, אבל בואו נדבר ממין העניין. ראשית, לפני ההצבעה, אני רוצה לומר שתי מילים. אני חושב שחבר הכנסת גפני, יושב-ראש ועדת הכספים, כיהן פה – אני לא יודע להשוות בין יושבי ראש, אבל בהחלט גם הוא מספר שנים רב ביותר, ואולי לצערו הוא לימד פה הרבה מאוד תלמידים. אחר כך הוא קצת סבל מהם בחלק מהמקרים, אז בהחלט אלכס אני רוצה לאחל לך שתדע לנהל את הישיבות האלה בנועם ובשקט כדי בסוף באמת לבצע את הדברים.

המטרה של הוועדה הזאת היא לאפשר למדיניות הכלכלית להתבצע ולטייב אותה, ואני בטוח שאתה תעשה את זה מצוין גם עם הניסיון שלך כמנכ"ל משרד וגם עם מה שגם אתה למדת מחבר הכנסת גפני, ושלא תצא תקלה תחת ידך, כמו שאמר ינון, אני מקבל את הברכה הזאת.

אני רוצה גם להודות לחבר הכנסת גפני, שיצא לי ללמוד ממנו לא מעט כמי שכיהן כחבר בוועדה כשהוא יושב ראש. מה אני אגיד לך? אני מקווה בשבילך, אלכס, שאתה תדע את כל התרגילים של גפני כדי שנוכל לעשות פה את כל - -
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
יהיה לי שיעור פרטי אתו, אני בטוח.
שר החקלאות ופיתוח הכפר עודד פורר
- - אבל כדי שנוכל באמת הפעם להגשים את המדיניות הממשלתית.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה. חבר הכנסת ניר ברקת, בבקשה.
ניר ברקת (הליכוד)
קודם כל לאחל מזל טוב ליושב-ראש הכנסת. זו הזדמנות ראשונה לאחל לך המון המון בהצלחה.

אני מכיר את גפני כיושב-ראש ועדת הכספים עוד כראש העיר ירושלים. לעולם כשהייתי מגיע לכאן, כמובן גם כחבר בוועדת הכספים בקדנציה הקודמת, לעולם תמיד הרגשתי שאתה אדם ישר, ממלכתי וממצה מהליכים. בוועדת כספים, עד שלא הבאת את כולם להבנה עמוקה של הנושא, לא שחררת. אתה איש חרוץ ותמיד פעלת לקרב לבבות ולהביא את כולם לאותו צד, גם את הדרג המקצועי, את האוצר, וגם את האופוזיציה והקואליציה, ואני הרגשתי – אני חושב שכולנו הרגשנו כאן – שאנחנו קודם כל שייכים לוועדת הכספים ורק אחרי זה למפלגות. היכולת הזאת לייצר ביחד היא נכס מאוד מאוד גדול לכנסת.

אני חושב שבעת הזאת, כשיש תחושה לא נעימה שמתרוצצת בכנסת, אני חושב שככל שנצליח להעתיק את המודל הזה, הרב גפני, כפי שפעלת פה בוועדת הכספים לשאר הכנסת, אני חושב שנעשה לכולנו, נעשה לעם ישראל מצווה.

אני רוצה לאחל לך המון המון בהצלחה בכניסה. אין ספק שגפני הוא מודל לחיקוי בהרבה מאוד מובנים, ובעזרת השם, אם נמשיך ככה כפי שהיה קודם, אם תמשיך באותו קו, אני חושב שנשרת טוב את עם ישראל, אז שיהיה בהצלחה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה.

חבר הכנסת יעקב אשר, בבקשה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
אדוני היושב-ראש, אני שמעתי את מה שאמרת קודם. באמת אחד הדברים שייאמר לשבחך, כמו שהצעת מקודם גם לחברי הכנסת, שלפעמים גם לא הצבעת לפי הכתבה כזאת או אחרת של מפלגה, והיית איש מפלגה נאמן, אבל עבדת גם על פי צו מצפונך.

אני חושב לתומי, מאחר ואני מגיע כרגע מהוועדה המסדרת, ששם למרות שניסינו להסביר בצורה הכי יפה ומכובדת – ואני אומר את זה, למרות שאני בטוח שהרב גפני לא רוצה שאני אגיד את זה, אבל זה לא בשבילו ולא לכבודו, אלא לכבוד חברי הכנסת ולכבוד כולנו – דווקא ההצבעה הזאת היא ההצבעה שהייתם צריכים להגיד לא להכתבה של המפלגות שלכם ולא לעשות ועדה זמנית על ועדה זמנית ולא לחכות שבוע, שבועיים ולעשות את זה בצורה מכובדת, כמו שצריך, כפי שיאה וכפי שנאה, בטח לאחד שהטביע ועוד יטביע חותם ענק פה.

אמרו פה מקודם שלמדו מגפני הרבה תרגילים, אבל תלמדו לעשות את התרגילים האלה, כמו שהוא עשה אותם, לקולא. הוא לא עשה רק תרגילים לציבור מסוים, הוא לא עשה תרגילים לאנשים שהוא מקורב אליהם. הוא עשה תרגילים מול פקידות, לפעמים אטומה, מול שרים שהמדיניות הכלכלית שלהם לא הייתה נכונה. את זה תלמדו. תלמדו גם את התרגילים, אבל תלמדו גם לאיפה לכוון אותם.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה.
קטי קטרין שטרית (הליכוד)
אני רוצה לחזור על הברכות שבירכתי יושב-ראש הכנסת, את ידידי היקר מיקי לוי, שאני בטוחה שכמו שהוא עשה את עבודתו באופן מקצועי ויסודי, אני בטוחה שהוא יעשה את זה גם מעל דוכן המליאה כל פעם מחדש ובנשיאות; ואת יושב-ראש ועדת הכספים הנכנס, את אלכס קושניר, שאני גם בטוחה שהוא יעשה עבודה מקצועית ויעשה אותה בצורה טובה.

לך היושב-ראש היוצא, הרב גפני, אני רוצה לבקש סליחה וגם תודה. סליחה שכמוני כמו כל עם ישראל, שהצטיירת בתקשורת כמי שדואג רק לחרדים, כסף וכסף וכסף; עשית את זה בצורה כל כך רחבה, כל כך טובה. דאגת לכל המגזרים, דאגת לכל הילדים. ילדי ישראל היו עבורך לא משנה איפה הם לומדים, מה צבע עורם, מי הם.

אני חשבתי לתומי וטעיתי, ואני מבקשת על זה סליחה, כי אתה מבחינתי היית יושב-ראש ועדת הכספים המקצועי ביותר, הטוב ביותר, ומי שעשה את הדברים ללא משוא פנים. תמיד היית אומר לי: קטי, יש לך סיעתא דשמיא. אני חושבת שלך יש סיעתא דשמיא, שעשית את הדברים האלה בצורה הכי טובה. אני מאחלת לך, בעזרת השם, שתחזור במהרה, ותודה רבה בשם הילדים האלרגיים, הילדים בחינוך המיוחד, הרופאים, מס המעסיקים לחקלאים, כל הדברים שהובלתי יחד אתך כיושב-ראש הוועדה, תודה רבה גדולה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה.

חברת הכנסת קרן ברק, בבקשה.
קרן ברק (הליכוד)
קודם כל ברכות ליושב-ראש הנכנס, אני מקווה שתעשה את זה בצורה הטובה ביותר, הממלכתית והמאחדת ביותר. אנחנו נהיה כאן כדי לבדוק את זה יום יום, שעה שעה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
אין לי ספק, קרן.
קרן ברק (הליכוד)
אתה יודע, הבטחות צריך לקיים.

אני את יושב-ראש הכנסת בירכתי היום במליאה, אז שוב ברכות.
משה גפני (יהדות התורה)
אפשר לברך פעמיים.
קרן ברק (הליכוד)
אז פעמיים כי טוב, אני מברכת שוב. תפקיד חשוב מאוד, גודל האחריות של הכבוד הזה נופל על כתפיך.

לגבי חתן השמחה, אני חייבת להגיד שאני מכירה אותך המון המון שנים, הרבה לפני שנבחרתי לכנסת, כ-20 שנים. תמיד היית מאושיות המקום הזה של הכול, של עשייה, של כבוד, של הכול בדרך ארץ. ברגע שנבחרתי לכנסת, הייתי חברה בוועדת הכספים, הייתי חברה בוועדת הכספים מהרגע הראשון, במעבר, בקבוע, עוד מעבר, עוד מעבר, כל הזמן. אני מודה לך על שיתוף הפעולה. כל פעם שהיו לי נושאים שהיו חשובים, ולא משנה בכלל באיזו קטגוריה ובאיזה סעיפים הם היו קשורים, תמיד אתה נרתמת במהירות גדולה מאוד לקדם אותם, להקשיב, לדרוש ממי שהיה פה, עם הרבה שום שכל, עם הרבה סבלנות. מודה, הרבה פעמים הרבה יותר סבלנות משלי.

נראה שאתה כבר חלק מהוועדה הזאת, מהכיסא הזה, וזה יהיה קשה כשזה לא יהיה. אני מחבקת אותך וירטואלית ואומרת לך תודה רבה על הכול, על כל מה שעשית, לנו, לעם ישראל בכללותו, ללא הבדלים של מין, גזע, מגזר, עדה, הכול כולל הכול כולל הכול. תודה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה.

חבר הכנסת ניר אורבך, בבקשה.
ניר אורבך (ימינה)
קודם כל ברכות ליושב-ראש הכנסת, אתמול כבר זכיתי לקבל ממנו על הדוכן שיעור בכבודה של הכנסת, תודה.

אני חבר כנסת חדש, אני תקופה קצרה בוועדה, אבל קשה מאוד שלא להכיר בעבודה שעשה הרב גפני, ביעילות, במקצועיות ובמסירות, וכמו שאמרו גם בדאגה לשכבות החלשות, בעמידה, הקשוחה אפילו לעתים, מול פקידי הממשלה ומול השרים. אני באמת מודה לך על השיעורים שכבר זכיתי ללמוד.

אלכס, קודם כל הרבה הרבה בהצלחה. אנחנו הספקנו להכיר. אני פונה אליך בבקשה. מעבר למה שקורה פה בכנסת, ואנחנו חברי הכנסת החדשים גם מקבלים שיעורים בוועדות, יש פה אוכלוסיות שלמות שחוששות ממה שהולך לקרות פה. ועדת הכספים זו ועדה – שוב, אני אומר שלמדנו את זה גם אצל הרב גפני – שצריכה לתת מענה לכלל האוכלוסיות. אני חושב שהיו לנו שנתיים של מערכות בחירות, כשכמעט כולנו היינו עם סכין בין השיניים, כל אחד עם האג'נדה שלו ודיברנו על זה.

אני חושב שוועדת הכספים זו אחת הוועדות החשובות, ואתה אחד האנשים היותר ראויים לעמוד בראשה. האחריות עליך היא כבדה, ואנחנו נעזור לך בזה, אבל אנחנו חייבים לתת מענה לכלל האוכלוסיות ואני מאחל לך באמת הצלחה מכל הלב.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
חברת הכנסת מירב בן ארי, בבקשה.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אדוני, אני מתנצלת, אני צרודה, אבל הייתי חייבת לבוא להגיד לך תודה רבה. הייתי אתך ארבע שנים, מ-2015 עד 2019. הייתי אתך פה בשני תקציבי מדינה, הייתי אתך פה בהרבה הרבה שלבים.

אתה אחת ההפתעות הגדולות שלי בכנסת. אני הגעתי לכאן בלי להכיר טוב את המגזר החרדי ושני האנשים שהיו בשבילי השראה זה אתה ומרגי מש"ס, שהייתי אתו בוועדת החינוך ואתך פה בכספים. אני רוצה להגיד לך תודה בשם כל עם ישראל. אף פעם לא ראיתי אותך כמישהו שדואג למגזר שלו, תמיד ראיתי אותך כמי שדואג לכולם, תמיד הדלת שלך הייתה פתוחה, תמיד הייתה אוזן קשבת, ואני שמחה שהייתה לי את הזכות לעבוד אתך. מעבר לכול, אתה באמת אדם נעים, כיף לשבת אתך, כיף להתייעץ אתך, ואני מאוד מאוד שמחה שאתה בכנסת. אני בטוחה בטוחה, שתעשה עוד דברים נפלאים לעם ישראל. מעולם לא ראיתי בך דמות מגזרית, תמיד ראיתי בך דמות שדואגת לכולם. תודה רבה על הכול.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
חבר הכנסת אחמד טיבי, בבקשה.
קריאה
אחמד, אי אפשר שני נאומים באותו יום...
ינון אזולאי (ש"ס)
אם זה מפרגן, אתה יכול.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
המעמד הפעם שונה, שם הייתה הצבעה אבל חילופין, ועכשיו זה טקס פרידה. אני חבר מזה שנים רבות בוועדת הכספים, ואתה עמדת בראשה. אתה בהחלט עונה להגדרה של האיש הנכון במקום הנכון, וגם משרת ציבור נאמן.

א. אני שמעתי על נציג מגזרי וכדומה. זו לא בושה לייצג את המגזר ששלח אותך לכנסת, אבל אתה מעבר לייצוג הזה. אתה היית קשוב לכלל הרבדים בחברה, לכל so called המגזרים. אני רוצה להודות לך באופן אישי על ההקשבה, העזרה והסיוע. בכל פעם שפניתי, פנינו אליך בנושא רשויות ערביות, אזורי עדיפות, פריפריה, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, מיקי, שעשינו יחד, נושאים הקשורים בנגב, אין נושא שהעליתי בפניך גם כאן, אבל גם במשרד, שלא סייעת בו מול אגף התקציבים, מול משרד האוצר ומשרדי הממשלה.

אני שמעתי נימה של הספד בכמה דברים. אני מכיר את משה גפני, אני מציע לכם להירגע, האיש לא הולך לשום מקום.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אנחנו מודים לו על תקופה.
ינון אזולאי (ש"ס)
אחמד, הם נפרדים, הם לא יחזרו כשהוא יהיה יושב-ראש ועדת כספים, לזה אתה מתכוון.
מירב בן ארי (יש עתיד)
ינון, אל תבנה על זה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
אני בטוח שכשהוא יחזור להיות יושב-ראש ועדת כספים, הרבה מהנורבגים לא יהיו פה. משה, כבוד היה להיות חבר בוועדה שאתה עומד בראשה. העבודה אתך הייתה עבודה מאתגרת. אתה תמיד נתת כבוד לאחר, וזה לא בדיוק מצרך שקיים בכנסת בגלל הקוטביות. אני מקווה שבעבודה המתמשכת של ועדת הכספים בראשות חבר הכנסת קושניר, ההקשבה הזאת לכלל החלקים בחברה תהיה קו מוביל. משה גפני, אתה אדם לפני שאתה חבר כנסת ופוליטיקאי, ותודה רבה.
משה גפני
תודה רבה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה. חבר הכנסת יבגני סובה לא כאן. בבקשה, מוסי.
מוסי רז (מרצ)
אני רוצה לשבח את יושב-ראש הוועדה היוצא, חבר הכנסת משה גפני, שאתה כבר 33 שנה בכנסת, נכון? ותיק חברי הכנסת, כי יש שניים שיצאו וחזרו, נתניהו והנגבי. ותיק חברי הכנסת, יצא לי להשתתף במשך יותר שנה וחצי, כמעט שנתיים, בוועדות שניהלת.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
זה סימן שהוא לא יכול להיות ראש ממשלה בימים אלה, כי הוא מעבר לשישה, שבעה מנדטים...
מוסי רז (מרצ)
ניתן לראות בקלות, שאתה לא רק ותיק חברי הכנסת, אלא גם המנוסה בחברי הכנסת. לפעמים היו חילוקי דעות, אגב בוועדת הכספים לא כל כך גדולים ולא כל כך רבים, צריך להגיד, אבל אני חושב שלוועדת הכספים ולך הייתה תרומה מאוד גדולה בנושא הזה. הייתה פחות הרגשה של קואליציה נגד אופוזיציה. זה קרה לפעמים, לא שזה לא קרה, וכמובן שכשיש תקציב זה קורה, אבל בדרך כלל זה קרה מעט מאוד, הייתה הרבה יותר ענייניות. אני חושב שלך כיושב-ראש ועדה יש חלק גדול מאוד בזה.

אני באופן אישי לא מסתיר את רצוני, שתצטרף לקואליציה ומצדי תהיה בתפקיד הזה. אני מקווה שלא סיבכתי אף אחד עכשיו, לא אותך ולא מישהו מהקואליציה.
ניר ברקת (הליכוד)
צריך להחליף אחרים בקואליציה.
מוסי רז (מרצ)
בלי להחליף, בלי להחליף.
ינון אזולאי (ש"ס)
מוסי, הוא יכול להיות יושב-ראש ועדת כספים גם כשהוא באופוזיציה, רק תצביע עכשיו בעד והכול מסתדר.
מוסי רז (מרצ)
זה לא כל כך נהוג.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
בואו נשאיר את הברכות.
מוסי רז (מרצ)
הדבר האחרון שאני רוצה להגיד לך חבר הכנסת גפני וגם לחברי הכנסת החרדים האחרים כאן, אני באופן אישי, ואני בטוח שאני לא היחיד, לא אאפשר פגיעה בזכויות של חרדים, זה לא עומד על הפרק. יש ויכוחים בקצוות, אבל לא נאפשר פגיעה בזכויות של חרדים, בזכויות אדם של חרדים. אני מתנדב להיות בן ברית לנושא הזה, ואני בטוח שרבים מחבריי גם בסיעה וגם בקואליציה, אנחנו צריכים להמשיך יחד בשותפות כולנו יחד. בהצלחה ליו"ר האופוזיציה בוועדת הכספים, מסכן יהיה - - -
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
אחרון הדוברים, חבר הכנסת אופיר כץ, בבקשה.
אופיר כץ (הליכוד)
גברתי יושבת הראש, הייתי מרכז הקואליציה בוועדת הכספים. אני רוצה להגיד לך גפני לא רק ברמה של הוועדה עצמה, בכלל בתקופה שאנחנו ביחד בוועדה, אתה חבר הכנסת שלימד אותי פה הכי הרבה, איך להתנהל, איך להתנהג עם האופוזיציה, בכלל חקיקה, והדבר הכי חשוב זה להיות בן אדם. אם היינו סוגרים משהו, זה היה פשוט במילה, בשיחת טלפון, ולא היה צריך לחזור על זה ולא להזכיר לך ולא שום דבר. מילה אתך מספיקה, וזה לא דבר מובן מאליך. אומר לך תודה שקידמת דברים חשובים ועצומים למען אזרחי ישראל. גם אני מהפן שלי, שזה תקצוב בתי החולים בפריפריה, סייעת לי מאוד והצלחנו להביא להישגים משמעותיים בנושא הזה.

באופי שלך, תמיד היה חשוב לך – גם כשהיה לך רוב, ותמיד דאגנו שיהיה לנו רוב – שתהיה פה הצבעה פה אחד. תמיד רצית שגם חברי האופוזיציה, דברים שהם מעלים ורוצים, תמיד חתרת שגם הם יהיו מרוצים. אני לא חושב שיש עוד ועדה, עם כל המורכבות שלה והדברים המשמעותיים, שהעבירה כל כך הרבה נושאים פה אחד.

אני מודה לך בשם כל אזרחי מדינת ישראל על הדברים החשובים שעשית. אלכס, היה לנו מורה טוב. אני מקווה שלקחת ממנו הרבה דברים. אם כבר באופוזיציה, עדיף שזה יהיה אתה, ואני מאחל לך אם בהצלחה.
מירב בן ארי (יש עתיד)
אני רק רוצה להגיד בהצלחה לאלכס קושניר, כי מרוב שדיברתי על גפני, לא אמרתי לך בהצלחה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
אז בהצלחה חבר הכנסת אלכס קושניר, אתה נכנס לנעליים גדולות וברוכות. משה גפני, בשם כולנו פה אני מבקשת להודות לך על העבודה המקצועית והמסורה שלך לאורך השנים, על האופן שבו התנהלת, באורך רוח, בהקשבה, מתוך כבוד גדול לבית הזה. יהא זה מודל מנצח לכל מי שנכנס לנעליך. תודה רבה רבה. גפני כגפן השתבח פה עם השנים וכולנו זכינו ללמוד.

אני חוזרת, בהתאם להוראות סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת, הוועדה תבחר יושב ראש מבין חבריה לפי המלצת ועדת הכנסת. לעניין הוועדות הזמניות, מחליפה הוועדה המסדרת את ועדת הכנסת, והחליטה להמליץ - -
יעקב אשר (יהדות התורה)
רגע, מה זה עכשיו, הצבעה?
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
כן.

- - לוועדה הזמנית לענייני כספים לבחור בחבר הכנסת אלכס קושניר כיושב-ראש הוועדה. דבריך, חבר הכנסת גפני, בבקשה.
משה גפני (יהדות התורה)
גברתי היושבת ראש, האמת היא שאני בהתרגשות גדולה. קודם כל אני רוצה לברך אותך, חבר הכנסת אלכס קושניר. אם אכן תיבחר, אני מברך אותך. אני חצוי לשניים, זאת אומרת באופן ציבורי אני מקווה שלא תצליח, אבל באופן אישי אני מקווה שכן תצליח, והאישי גובר אצלי על הציבור, ואני חושב שנעשה הכול על מנת שתדאג לכלל אזרחי המדינה ותעשה את זה כפי שצריך.

אדוני יושב-ראש הכנסת, אתה היית חבר ממש בוועדה, חבר שלי, חבר של הוועדה ועשית את הדברים. כמה פעמים נעזרתי בך, כאשר היו פה מחלוקות וכשהיה צריך לשנות דברים ולעשות דברים, ואני ממש מודה לך על כך. ואני התרגשתי – כשדיברת אתי על הבריאות, נזכרתי כשהיית מפקד מחוז ירושלים, כשהיה פיגוע, נסעתי לבקר אותך, אתה קיבלת התקף ואני נסעתי לבקר אותך בבית החולים. אני לא אשכח את זה עד היום, וכשאתה מברך בבריאות המתפלל על חברו, נענה תחילה. אני מברך אותך שתהיה בריא ושלם והכול יהיה בסדר. אני גם כן עברתי איזה משהו כזה, ואחרי שסיימתי באתי לרופא ושאלתי אותו: האם אני יכול לחזור לעבודה? הוא אמר לי: כן, אין בעיה, רק אל תתרגז. אמרתי לו: תחפש לי עבודה אחרת.

אני באמת מודה לכולם על הברכות, על הדברים. מיקי לוי, יושב-ראש הכנסת, יכול לזכור את זה. אני חייב תודה ליועצת המשפטית של הכנסת. בין יתר הדברים שעשינו כאן, עשינו את הטבות המס ליישובים בפריפריה, וזאת הייתה אחת הפעמים היחידות, שכאשר זה עבר בקריאה שנייה ושלישית, כל חברי הוועדה עמדו על רגליהם ומחאו כפיים, מכיוון שעל פי החלטת בג"ץ ועל פי מה שהיה אמור לקרות וממשלות שלא עשו את עבודתן במשך שנים רבות, אנחנו לקחנו את זה על עצמנו, וזה היה לא פשוט ולא קל, והיועצת המשפטית עזרה, עשתה, ואנחנו התייעצנו בעניין הזה והצלחנו להעביר את זה כמו הרבה נקודות שאני יכול להביא יחד עם החברים במהלך כל התקופה הזאת.

אני יודע שאנחנו נמצאים במשטר דמוקרטי. אני מקבל את העניין הזה שמתחלפים. בסדר, אני לא פעם ראשונה מתחלף. התחלפתי, אני רק מזהיר אתכם, אני הולך לחזור. אם אנחנו מודדים את זה לפי הפעמים הקודמות, אז אני חוזר. אני מתכוון לעשות עבודה.

אני מבין שאין זמן. אם אכן תיבחר עכשיו ליושב-ראש ועדת הכספים, יש לי מכתב אליך. אתמול הייתה החלטת בג"ץ. בהחלטה שאנחנו קיבלנו כאן פה אחד, אנחנו קבענו נוהל על דעת היועצת המשפטית של הכנסת, של הוועדה. עשינו את הנוהל הזה וקיבלנו החלטה כולם, ללא יוצא מן הכלל, ובא בג"ץ ופסל את זה. אני מבקש על זה דיון, מכיוון שזאת שאלה למה זה אנחנו. החוק קובע שיש דברים שהכנסת צריכה להחליט, יש דברים שהחוק קובע שוועדת הכספים צריכה להחליט. אם יש מצב ששיקול הדעת שלנו לא מספיק, אלא צריך שיקול דעת של שופטי בית המשפט העליון, גם אלה שסבורים שצריך לחזק את מעמדו של בית המשפט, זה יחליש אותו. אני אבקש דיון על העניין הזה. לא נתתי לך את המכתב, כי אני לא יודע אם נבחרת או לא, אבל אם נבחרת אני נותן לך את המכתב. אני בכל מקרה מאחל לכולם הצלחה.
אופיר כץ (הליכוד)
הרב גפני, ההחלטה שלהם משליכה לא רק על ועדת הכספים, אלא על יכולת הפיקוח של כל ועדות הכנסת, זאת פגיעה קשה בנו.
משה גפני (יהדות התורה)
נכון, נכון. לפעמים יש מחלוקת בכנסת, יכולים להיכנס בתווך, באמצע, בין יהודים לערבים, בין ימין לשמאל, בין דתיים לחילוניים. כאן הייתה החלטה פה אחד, היה נוהל שקבענו. שבית המשפט העליון יואיל בטובו להגיד למה אנחנו נמצאים בכלל, להרי למה צריך אישור של ועדת הכספים? כולם היו בעד.

לכן גברתי היושבת ראש, אני לא הולך לערער בדברים, אני מקבל כל החלטה שתתקבל כאן. אני לא אצביע, מישהו מחברי הסיעה שלי יצביע, יעקב אשר, בסדר? אבל אני מאחל לך הצלחה. תדע לך שבוועדה הזאת אפשר לעשות את הדברים הכי רעים, אבל אפשר לעשות את הדברים הכי טובים, בגלל שזאת ועדה שיש לה משמעות עצומה. תמיד שואלים אותי: למה אתה רוצה ועדת כספים? היית יכול לקחת שר, למה אתה צריך לקחת ועדת כספים? אמרתי: א. בגלל שאני אוהב כסף, להשתיק את אלה שנגדי, אבל אחרי זה אמרתי את האמת: אני אוהב לעבוד בכול. בוועדת הכספים, בניגוד לכל הוועדות של הכנסת, ובניגוד לשרים שמטפלים בתפקיד שלהם, ועדת הכספים עוסקת בכול: היא עוסקת בביטחון, היא עוסקת בכלכלה, היא עוסקת בחברה, היא עוסקת במיסוי ועוסקת בכל. אני מאחל לך בהצלחה. אני מודה לך גברתי היושבת ראש, תודה רבה לכל החברים שריגשו אותו מאוד.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה.

חבר הכנסת מקלב, בבקשה.
אורי מקלב (יהדות התורה)
אנחנו הולכים 32 שנה בדרך רצופה בפוליטיקה, גם כשהייתי חברי כנסת, אבל בוודאי במפלגה, בכל אופן אני רואה חובה וזכות להגיד מספר מילים. אם אנחנו מתעלמים מהרגע של ההחלפה עכשיו ומתעלמים מהפוליטיקה וגם מקבלים את הכרעת הרוב, בסופו של דבר חבר הכנסת גפני, אנחנו מכירים הרבה שנים. אני יודע לא רק להכיר אותו מוועדת הכספים. כולנו מכירים את הכישורים שלו ואת היכולות שלו ואת האחריות הגדולה שיש לו לוועדת הכספים ובכלל לפעילות הפרלמנטרית. אני חושב שכל פרלמנט היה מתכבד בפרלמנטר ותיק, אני חושב היום הכי ותיק, עם ניסיון רב ועם פעילות גדולה. אני חושב שהוא מחייב את כולנו בנמרצות לקום כל בוקר 32 שנה, 30 שנה לקום כל בוקר, בנמרצות נוספת לבוא לכנסת, עם רעב כדי לעבוד יותר. שום דיון לא נעלם מעינו.

כחבר ועדת הכספים, יש לו הרבה תפקידים – הוא יושב ראש המפלגה והוא גם מזכ"ל המפלגה. הדבר הראשון אצלו זו האחריות הכללית. יושב-ראש ועדת הכספים היה הדבר הראשון. הוא הרגיש את האחריות הכוללת לכולם. איך אדם שבסך הכול מגיע מפוליטיקה, מוציא את המשקפיים הפוליטיים ומרכיב משקפיים אחרות, שרואות לנגד עיניו את כלל האוכלוסיות, את הצרכים הרבים, במיוחד כשזה מגיע לפרט, לחלשים יותר. באיזה תפקיד שלא תהיה, אנחנו מאחלים לך בריאות טובה, המשך עבודה פרלמנטרית פורה ומהנה. אתה משמש לנו דמות למופת, שמובילה את העשייה של תפקיד נציג ציבור. ברכה והצלחה, וגם ברכה ליושב-ראש החדש, יש לך ממי ללמוד, זה כבר יותר קל.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
ללמוד זה תמיד טוב.
אורי מקלב (יהדות התורה)
אדם צריך להחליט שהוא באמת תלמיד.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה. אנחנו עוברים להצבעה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
אני מבקש התייעצות סיעתית.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
בשביל מה יעקב?
יעקב אשר (יהדות התורה)
כי ביקשתי.
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
יושב-ראש הכנסת פה, גפני פה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
אני ביקשתי התייעצות סיעתית. את לא צריכה לעשות לי היכרות עם יושב-ראש הכנסת, יש לי כבר.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
התייעצות סיעתית, חמש דקות בבקשה, בדיוק בשעה 15:05.


(הישיבה נפסקה בשעה 15:01 ונתחדשה בשעה 15:05.)
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
שלום לכולם, 15:06 כבר. אנחנו ממשיכים להצבעה, הצבעה בהתאם להוראת סעיף 106(א)(1) לתקנון הכנסת. הוועדה תבחר יושב-ראש מבין חבריה לפי המלצת ועדת הכנסת. לעניין הוועדות הזמניות, מחליפה הוועדה המסדרת את ועדת הכנסת, והיא החליטה להמליץ לוועדה הזמנית לענייני כספים לבחור בחבר הכנסת אלכס קושניר כיושב-ראש הוועדה.
יעקב אשר (יהדות התורה)
אני מצביע במקום הרב גפני.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
מי מצביע בעד?
יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו)
אני מצביעה במקום אלכס.
יעקב אשר (יהדות התורה)
במקום מי? במקום יש עתיד? את לא יכולה.
אלכס קושניר (ישראל ביתנו)
לא, במקומי. היא מצביעה במקומי.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
מי מצביע בעד? מי מצביע נגד? מי נמנע?

הצבעה

בעד – 9
נגד – 7
נמנע – 1
אושר.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
אחד נמנע, אחמד טיבי. תשעה בעד, שבעה נגד, אחד נמנע. ההחלטה אושרה.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
יש לי בקשה. אני אמנם חדש כאן, אבל היות ושמעתי את כולם כאן מדברים בשבח הרב גפני, סעיף 115 קובע שאפשר לבקש דיון מחדש, וכך אני מבקש.
יעקב אשר (יהדות התורה)
רביזיה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
בשעה 15:38 רביזיה.

(הישיבה נפסקה בשעה 15:08 ונתחדשה בשעה 15:42.)
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
אנחנו מחדשים את הדיון, הגשת רביזיה על ההודעה לוועדת הכספים. מי שהגיש את הרביזיה, חבר הכנסת איתמר בן גביר, בבקשה.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
אני אסביר גם למה הטרחתי אתכם עד לכאן בפעם השנייה. זה באמת קשור לדברים שנאמרו כאן על הרב גפני. באמת שמעתי כאן מכל קצוות הקשת דברים, שאם אני מסכם אותם, הרב גפני הוא עיוור צבעים. למה הכוונה בעיוור צבאים? הוא לא מסתכל – לא על גזע, לא על לאום, לא על דת ולא על מין, אלא באמת מקבל כל אחד ואחד, מקבל את השונה, מקבל את האחר, מקבל את התפיסה הזאת שלכל אחד מגיע. לא לוקחים ילד ואומרים: רגע, הוא חרדי אז לא ניתן לו, רגע הוא מתיישב אז לא ניתן לו, רגע הוא עולה חדש מרוסיה אז לא ניתן לו. אין דבר כזה.
ולדימיר בליאק (יש עתיד)
יש לך מה ללמוד ממנו.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
זאת תפיסה שאתה מתחבר אליה...
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
לא, אל תקטעו אותי.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
זו התפיסה שאתה מתחבר אליה, חבר הכנסת...
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
אל תקטעו אותי, אני מנהל דיון מתורבת, תרבותי. בוא נתנהל לפי הסדר. אגב, כמה זמן יש לי? חצי שעה? כמה זמן אפשר לדבר?
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לא, למה חצי שעה? כמה דקות, קדימה.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
רק כמה דקות?
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
נכון.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
חשבתי שהרבה יותר מזה. מה, לא חצי שעה?
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לא לא.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
רציתי להביא פסקי דין ולצטט.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לא, אתה יכול להציג את זה כמה דקות.
קריאה
אתה יכול לצאת ולהמשיך בחוץ.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
בדיוק, אתה יכול להמשיך אחר כך איפה שתרצה.
קטי קטרין שטרית (הליכוד)
חבר'ה, אל תזלזלו.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לא מזלזלים. הוא שאל אם חצי שעה, אמרתי שלא.
קטי קטרין שטרית (הליכוד)
בסדר, אין פה יועצת משפטית שתגיד כמה זמן יש לו לדבר.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
יש פה מנהלי דיון.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
בכל מקרה, בואו נדבר קצת על הסכנה שבגזענות. גזענות, איך אומר פסק דין של בית המשפט העליון? אין לך תחושה יותר קשה מאשר תחושת הקיפוח שחשים בניה ובנותיה של החברה הישראלית.
ינון אזולאי (ש"ס)
היועצת המשפטית הגיעה, עכשיו מתחיל להיחשב לך הזמן.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
כשאתה מסתכל על זה, אתה באמת מבין שאתה מקפח מישהו על רקע היותו חרדי, לדוגמה חבר הכנסת קושניר זה חשוב לשמוע ולהבין את זה, כי אתה תופס מישהו ואומר: הבן אדם הזה מתיישב, אז אני מקפח אותו, הבן אדם הזה איש ימין, זאת השקפתו, אז אני מקפח אותו, מונע ממנו ושולל ממנו איזו זכות. אתה גורם לכך שהבן אדם מרגיש תסכול, אבל תסכול מביא לחוסר אמון, וחוסר האמון מביא לאובדן הדמוקרטיה.

לכן כאשר שמעתי את הדברים הכול כך מרגשים לגבי חבר הכנסת גפני, על ההסברים כאן, איך הוא דאג לכל אחד ואחת, איך הוא לא הפלה, איך הוא נתן לכולם, איך הוא קיבל את כולם, איך הוא הכיל – הכיל זאת המילה קושניר, להכיל את כולם, לקבל את זה שיש אנשים שחושבים אחרת ממך. נכון, יש בינינו מחלוקות, נכון לפעמים אנחנו רואים 180 מעלות, נכון לפעמים יש איזה שהם הבדלים אידיאולוגיים מאוד מאוד עמוקים. אבל בסוף בסוף בסוף כולנו בני אדם. התרגשתי לשמוע בעניינו של חבר הכנסת גפני שדאג לילדים, ילדות, לנערים ולנערות בחברה הישראלית, הצלחתי גם להבין שמה שנעשה כאן זה לעצב עם.

אינני יודע איך אתה תהיה בתור יושב ראש ועדת הכספים, אני מאחל לך באמת שגם תהיה גם אתה עיוור צבעים, שגם אתה לא תפלה ולא תנקוט בהליך כזה או אחר ולא תפריד ולא תבדיל ולא תקפח מישהו על רקע היותו מי שהוא. אבל אני כן יודע, ולכן אני ביקשתי את הרביזיה, שחבר הכנסת גפני באמת בא עם משנה סדורה של - - -
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
זו הזיה.
קטי קטרין שטרית (הליכוד)
בסדר, אבל די. נו באמת, תכבדו.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
תלמד דמוקרטיה, תכבד את הדמוקרטיה. הסברתי לך את זה פעם, הדמוקרטיה זה גם לשמוע דעות שונות ממך. אתה חייב להבין את זה, אתה חייב להפנים את זה.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
הצביעות זועקת לאוויר, צביעות.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
לכן אני אומר שכאשר שומעים את הדברים לגבי חבר הכנסת גפני, אין ספק שהוא האיש המתאים להוביל בוועדה, בוודאי בתקופה הזאת. בתקופה הזאת, אין ספק שהוא האיש המתאים להוביל את ועדת הכספים.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה, חבר הכנסת איתמר בן גביר.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
עוד משפט.
ינון אזולאי (ש"ס)
איתמר, קח גם את החמש דקות שלי.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לא, אין פה את החמש דקות שלך, ממש לא. זה לא קיים.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
אבל משפט סיום את תתני לי. לכן אני אומר בואו נשקול ובואו נחשוב, חבריי חברי הכנסת, לא פוליטיקה, בואו נחשוב על טובת הילדים. כשמסתכלים על הילדים - - -
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה, חבר הכנסת איתמר בן גביר.

חבר הכנסת ולדימיר בליאק.
ולדימיר בליאק (יש עתיד)
גברתי יושבת הראש, אני רוצה לברך את חבר הכנסת בן גביר על נאומו המרגש, המוקדש שכולו לסכנה שבגזענות. תודה רבה.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
תודה, תשננו, תשננו.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
תודה רבה. אנחנו עוברים להצבעה על הרביזיה, מי בעד הרביזיה?
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
דיון מחדש, למה לקרוא לזה רביזיה? יש לזה שם בעברית.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
רעיון יפה, איתמר בן גביר, תודה על התוספת המשמעותית הזאת.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
דיון מחדש.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
מי נגד? מי נמנע?

הצבעה

בעד – 6
נגד – 9
לא אושרה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
שישה בעד, נגד תשעה, הרביזיה - -
ינון אזולאי (ש"ס)
טיבי ביקש להגיד שהוא נמנע.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
לא לא, זהו. סיימנו את הרביזיה.
ינון אזולאי (ש"ס)
הוא לא פה.
יו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן
הוא ביקש להגיד שהוא לא פה? בסדר גמור.

- - נדחתה.

תודה רבה.

נעלנו, תודה. אשריך, איתמר, איך אמרת? דיון מחדש.

חבר הכנסת אלכס קושניר, שיהיה לך בהצלחה.
היו"ר אלכס קושניר
איתמר, קודם כל באמת היה מעניין לשמוע את הנאום ממך, אבל אתה יודע למה גרמת? גרמת לזה שאין לי ההזדמנות להגיד לחבר הכנסת גפני את מה שאני חושב על תפקידו כיו"ר ועדת הכספים, שלמדתי ממנו המון ואני בטוח שגם אלמד בעתיד.

אז אני אחסוך את זה עכשיו. בדיון הראשון בוועדת הכספים שיתקיים ביום שני. אני אקדיש כמה דקות כדי לפנות לחבר הכנסת גפני כשהוא נמצא פה, אז חבל, חבל שזה לא קרה במעמד הזה.

אני חייב להגיד שאני מאוד מאוד נרגש נוכח המעמד והאתגר, בכל זאת ראשות ועדת הכספים זאת אחריות מאוד מאוד משמעותית וגדולה. אנחנו כולנו יודעים שהתקופה האחרונה של שנתיים, שנתיים וחצי, הייתה מטלטלת עם הרבה מאוד זעזועים. כרגע מוטלת עלינו המשימה לספק את היציבות הכלכלית למשק ולתת אופק לאזרחי המדינה.

יש לנו אתגר מאוד מאוד משמעותי, להעביר תקציב. כולנו פה יודעים ששנתיים וחצי המדינה הזאת מתנהלת ללא תקציב. אני עוד זוכר במרץ 2018 פעם אחרונה עבר כאן לתקציב, הייתי אז שותף לו כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה, ומאז אנחנו מתנהלים על פי סדר עדיפויות שנקבע אי שם ב-2018, וכולנו יודעים שהרבה מאוד דברים השתנו מאז.

יש כאן גירעון מטורף של 11.7%, יש כאן חוב אסטרונומי שאנחנו משלמים עליו כל שנה 40 מיליארד שקל ריבית, אנחנו עדים לזינוק במחירי הדיור, לזינוק במוצרי הצריכה. יש כאן חוסר שיווי משקל בתעסוקה, מצד אחד יש עשרות אלפי משרות פנויות, ומצד שני יש עשרות אלפי עובדים בחל"ת או עובדים מובטלים, וההיצע והביקוש האלה פשוט לא נפגשים. גם כשאנחנו בוחנים את נתוני המקרו ואנחנו רואים שהמדד ירד קצת יחסית, 2.5% יחסית לעולם, זה נשמע לנו אחל ומאוד מאוד אופטימי, אבל כשצוללים לנתונים, אנחנו רואים שמדובר כאן בכלכלה קוטבית: מצד אחד ענף ההייטק, ענף השירותים המתקדמים צומח, ומצד שני דווקא ענפים שבהם יש עובדים עם שכר נמוך, צונחים למטה, ואת זה חייבים לתקן.

חברים, אני חושב שכולנו מבינים שיש כאן כלכלה חזקה על הנייר, אבל עובדים ואזרחים עניים בפועל. עובדים עם הכנסה פנויה מאוד מאוד נמוכה, משקי בית שכל חודש מחדש נכנסים למינוס, למרות ששניהם עובדים. אישור התקציב הוא המשימה הראשונה והחשובה ביותר שעומדת בפנינו, וניתן לעמוד בה בהצלחה, רק אם נעשה את זה כאן ביחד.

אני מאוד מקווה ומצפה מהחברים שלי כאן בוועדה לשיתוף פעולה, לעבודה כתף אל כתף, כדי שנוכל להחזיר את הוודאות למשק ולכלכלה, כי זה מה שכולם צריכים – ודאות, רוגע ושקט תעשייתי כדי שנוכל לעבוד.

במהלך השבועות הקרובים אנחנו נקיים כאן דיונים, נקיים סקירות מעמיקות של גורמי מקצוע, כדי להבין את תמונת המצב האמיתית לעומק וגם כדי להכין את עצמנו לדיוני התקציב. אני מאוד מקווה שיהיה כאן שיח ביקורתי, אבל מכבד, שיהיו כאן דיונים מעמיקים וענייניים. התקציב הדו-שנתי אמור לאפשר לנו, למשק, להתאושש תוך צמצום של הגירעון ויצירת מנועי צמיחה, כדי להגדיל את הכנסות המדינה, מבלי להטיל עול נוסף של מיסים על האזרחים.

אנחנו נקבע סדר עדיפויות חדש – חדש וצודק. אנחנו נתחשב בצרכים של כלל הציבור, אבל ניתן דגש על אלה שעובדים, משלמים מיסים, משרתים בצבא, עושים מילואים. העברת התקציב זה לא אינטרס של מפלגה כזאת או אחרת, זה אינטרס של כלל העם וכלל חברי הכנסת, ולכן אני מאוד מאוד מקווה, שגם הקואליציה והאופוזיציה, אנחנו נשתף פעולה.
ינון אזולאי (ש"ס)
מה עם ציבור האברכים, אתם גם תתנו לו העדפה?
היו"ר אלכס קושניר
מצפה לנו תקופה קשה ומעניינת, ואני רוצה לאחל לכולנו בהצלחה.
ינון אזולאי (ש"ס)
בחורי הישיבות?
היו"ר אלכס קושניר
חבר הכנסת אזולאי - -
ינון אזולאי (ש"ס)
באמת שתהיה לכולנו, כי אמרת אמירה.
היו"ר אלכס קושניר
אז אני אגיד לך ככה, סדר העדיפויות הולך להשתנות, אבל כל ציבור, כולל הציבור החרדי, יזכה פה להבנה, לתשומת לב ויקבל את מה שמגיע לו.
ינון אזולאי (ש"ס)
אני מאוד מקווה.
היו"ר אלכס קושניר
חברים, אני רוצה להודות לכם. אנחנו נועלים את הישיבה ואנחנו נקיים את הישיבה הבאה ביום שני בשעה 10:00 בבוקר.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
אני אוכל לברך אותך?
היו"ר אלכס קושניר
בבקשה.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
תפתח מחדש, ואני אשמח לברך. אני מאחל לך המון המון בהצלחה. גם שמעתי את הדברים שאמרת. אני חייב לומר שלפחות חלק מהם בנוגע לתכניות ליציאה מהמשבר, אני חושב שאלה גם רעיונות טובים מאוד, חלקם אפילו במצע הציונות הדתית, אז זה כבר סימן.
היו"ר אלכס קושניר
אתה רואה שיש בינינו גם הסכמות, לא רק חילוקי דעות?
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
כן, אני בטוח. אני בטוח שיהיו. לא יודע אם אני אהיה בוועדת הכספים, אבל זה לא משנה, בכל זאת.
היו"ר אלכס קושניר
תבוא לבקר.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
אני בהחלט חושב שזה דבר שראוי שיהיה בכל הוועדות, כל חברי הכנסת, כל יושבי הראש, כל ממשלה שלא תהיה, לדאוג לכלל אזרחי מדינת ישראל, וגם לדאוג איך נראה הבית הזה, איך נראים הדיונים בו, ואיך מתקיימת בו העבודה המשותפת לטובת עם ישראל. תודה רבה.
היו"ר אלכס קושניר
תודה.
איתמר בן גביר (הציונות הדתית)
אני גם רוצה להצטרף. הנה אלכס, תתפלא, אבל גם אני מברך. אני מאחל לך שבאמת תזכה לדאוג לכולם ולפעול לטובת כולם.

בסופו של דבר, אתה יודע מה? אני מאוד מתחבר לדבר שאמרת לגבי הבדלים והפרדות. תמיד כשהמכוון מסתכל דרך הכוונת, הוא לא אומר: זה חילוני, זה דתי, זה שמאלני, זה ימני, מבחינתו כולנו אויבים, ולכן שבאמת תזכה לפעול כאן לטובת כלל עם ישראל.
היו"ר אלכס קושניר
תודה רבה. חבר הכנסת אזולאי?
ינון אזולאי (ש"ס)
בירכתי אותך, אני אברך אותך עוד פעם.
היו"ר אלכס קושניר
חשוב לי מאוד. חבר'ה, בלי שום טיפה של ציניות, אני חייב להגיד לכם. בכנסת הקודמת הייתי חבר ועדת הכספים ואני שיתפתי פעולה הרבה מאוד עם חבר הכנסת אזולאי להרבה מאוד צרכים חברתיים. עשינו את זה, למרות שיש בינינו המון המון מחלוקות. זה רק אומר שאפשר, אז אני מאוד מקווה שנעשה את זה גם תוך כדי הוועדה.
ינון אזולאי (ש"ס)
אני גם אומר שכשיש דברים טובים, אנחנו נעשה אותם ביחד. כשיש דברים שאני חושב שלא יהיו טובים לנו, בראייה שלנו, אנחנו גם יודעים להילחם, אבל זה לא סותר את זה שאני מאחל לך בהצלחה. כמו שאמרתי, אני מאחל לך שלא תצא תקלה תחת ידך, ושתסתכל בעין רחבה על כל המגזרים מתוך ניקיון הדעת.
היו"ר אלכס קושניר
תודה רבה.
ולדימיר בליאק (יש עתיד)
אדוני היושב-ראש, אני גם רוצה להצטרף לכל הברכות. אני חבר כנסת חדש, אבל כבר הספקתי להשתתף במספר ישיבות של ועדת הכספים ופגשתי פה אנשים נהדרים, גם מהקואליציה, גם מהאופוזיציה והיו פה דיונים עניינים ומקצועיים. אני מקווה שככה נמשיך. מצפה לנו עבודה גדולה, לך כיושב הראש ואני כמרכז הקואליציה כאן. נושא התקציב זה אתגר גדול, אין לנו הרבה זמן. אני מקווה שנצליח. תודה רבה.
היו"ר אלכס קושניר
לפני שאני באמת נועל את הישיבה, אני רוצה להגיד תודה לצוות הוועדה, לטמיר, לליאת, לשלומית, לשגית ולכל צוות הבנות. בשלושה ימים האלה שהתחלתי להיכנס לעניינים, קיבלו אותי בחום ובאהבה ובהרבה מאוד מקצועיות. אני בטוח שזה יימשך כך. נעבוד כצוות אחד יחד כדי שנצליח.


תודה רבה, הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 15:58.

קוד המקור של הנתונים