ישיבת ועדה של הכנסת ה-24 מתאריך 09/06/2021

קביעת ישיבת כנסת ביום ראשון הקרוב, ה-13.6.21, לשם בחירת יושב ראש הכנסת וכינון הממשלה, וקביעת סדרי הדיון בישיבה זו, קביעת ישיבת כנסת ביום ראשון הקרוב, ה-13.6.21, לשם בחירת יושב ראש הכנסת וכינון הממשלה, וקביעת סדרי הדיון בישיבה זו

פרוטוקול

 
פרוטוקול של ישיבת ועדה

הכנסת העשרים-וארבע

הכנסת11
הוועדה המסדרת
09/06/2021


מושב ראשוןפרוטוקול מס' 7
מישיבת הוועדה המסדרת
יום רביעי, כ"ט בסיון התשפ"א (09 ביוני 2021), שעה 9:45
סדר היום
קביעת ישיבת כנסת ביום ראשון הקרוב, ה-13.6.21, לשם בחירת יושב ראש הכנסת וכינון הממשלה, וקביעת סדרי הדיון בישיבה זו
נכחו
חברי הוועדה: קארין אלהרר – היו"ר
גלית דיסטל אטבריאן
יועז הנדל
ווליד טאהא
בועז טופורובסקי
אחמד טיבי
עופר כסיף
מיכאל מלכיאלי
יעקב מרגי
עודד פורר
אלכס קושניר
שלמה קרעי
שמחה רוטמן
עידן רול
אפרת רייטן מרום
רם שפע
חברי הכנסת
יוראי להב הרצנו
אבתיסאם מראענה
אוסאמה סעדי
ג'ידא רינאוי זועבי
מוזמנים
מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ
ייעוץ משפטי
ארבל אסטרחן
מנהלת הוועדה
נועה בירן - דדון
רישום פרלמנטרי
מוריה אביגד

קביעת ישיבת כנסת ביום ראשון הקרוב, ה-13.6.21, לשם בחירת יושב ראש הכנסת וכינון הממשלה, וקביעת סדרי הדיון בישיבה זו
היו"ר קארין אלהרר
בוקר טוב. אני מתכבדת לפתוח את ישיבת הוועדה המסדרת. הדיון שלפנינו הוא קביעת מסגרת ישיבת הכנסת על כינון הממשלה ה-36, בעזרת-השם. רק אסביר שאנחנו נקיים דיון אחד על הכול, כל דובר ידבר 3 דקות, אין הצעות לסדר.

אני רוצה לבקש ממזכירת הכנסת, הגב' ירדנה מלר-הורוביץ, להציג את קביעת מסגרת הדיון כפי שהוצע. בבקשה.
מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ
ברשותך, גברתי יושבת-הראש, אני אקרא את המכתב שהפניתי אליך גם בשמו של יושב-ראש הכנסת. "קביעת מסגרת הדיון לכינון הממשלה ה-36. בהתאם לסעיף 13(ב) לחוק-יסוד: הממשלה, הודיע יושב ראש הכנסת לכנסת, ביום שני כ"ז בסיוון התשפ"א (7 ביוני 2021), את הודעתו של חבר הכנסת יאיר לפיד, לפיה הוא הרכיב ממשלת חילופים כהגדרתה בסעיף 13א(א) לחוק היסוד.

בהתאם לסעיף 19(א)(1) לתקנון הכנסת, יושב ראש הכנסת, חבר הכנסת יריב לוין, ביקשני לפנות אלייך לאישורה של הוועדה המסדרת לקיום ישיבת הכנסת על כינון הממשלה ה-36 ביום ראשון ג' בתמוז התשפ"א, 13 ביוני 2021, בשעה 16:00". זו ישיבה שעל פי התקנון אנחנו צריכים להוסיף על הישיבות הרגילות של הכנסת. "בהתאם לסעיף 2 לתקנון הכנסת, ייקבע על סדר-יומה של הכנסת, במועד ישיבת כינון הממשלה, גם בחירת יושב ראש הכנסת. ניתן להודיע על מועמדות של חבר הכנסת לתפקיד יו"ר כנסת, בישיבה, בתום הדיון הסיעתי וקודם להצבעה.

כן ביקשני יושב ראש הכנסת לפנות לוועדה המסדרת לקביעת מסגרת הזמן וסדרי הדיון לישיבת הכנסת על כינון הממשלה ה-36 כדלקמן: הדיון על ממשלת החילופים שהורכבה ייפתח בהצגת זהות ראש הממשלה וזהות ראש הממשלה החלופי, קווי היסוד של ממשלת החילופים, הרכבה, חלוקת התפקידים בין השרים, מועד החילופים, וזהות השרים בעלי הזיקה לראש הממשלה וזהות השרים בעלי הזיקה לראש הממשלה החלופי – על ידי ראש הממשלה המיועד וראש הממשלה החלופי, ותיקבע לכך מסגרת זמן; תינתן זכות דיבור לעומד בראש הסיעה הגדולה שאינה צד להסכם לתמיכה בממשלת החילופים, במסגרת זמן שתיקבע.

בהתאם לסעיף 27(ב)(1) לתקנון הכנסת דיון על כינון הממשלה הוא דיון סיעתי, ובהתאם לסעיף 28(א)(1) לתקנון הכנסת אציע לוועדה המסדרת לקבוע מסגרת זמן של תשע דקות לכל סיעה". זה גם היה בפעם הקודמת. "בתום הדיון יתקיימו ההצבעות על בחירת יושב ראש הכנסת, כינון הממשלה ולאחר מכן תתקיימנה הצהרות האמונים של ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי והשרים". תודה, גברתי.
היו"ר קארין אלהרר
תודה רבה, גברתי. ח"כ יעקב מרגי, בבקשה.
יעקב מרגי (ש"ס)
אני מודה למזכירת הכנסת, כמובן ליושבת-ראש הוועדה, שזימנה אותנו, אין ספק שצריך לקבוע את מסגרת הדיון, אבל אני בא להביע את צערו של פרוטוקול הכנסת. יש לי רגישות גם לפרוטוקולים והייתי רוצה לתבוע את עלבונו של שר התקשורת, שאיננו נוכח פה, ח"כ איתן גינזבורג, שאני יודע איזה זובור שעשו לו כאן בוועדה המסדרת על אותם סעיפים שהקריאה מזכירת הכנסת. יצאו כנגדו בשצף קצף, עד פגיעה אישית כואבת, שאפילו אני תבעתי את עלבונו ועודדתי אותו.

מעבר לזה, בפרוטוקולים של מליאת הכנסת נאמרו דברים איומים רבים על אותם סעיפים שמזכירת הכנסת עכשיו הקריאה, ואתם הולכים לעשות זאת בשמחה כי יום הקמת ממשלה הוא יום שמח בעיקרו. לכן, במעמד הזה אני תובע את עלבונו של פרוטוקול הוועדה המסדרת ואת עלבונו של פרוטוקול ועדת הכנסת, כי אלה דברי הימים שהדורות הבאים יקראו בשקיקה. מה יאמרו עלינו בדברי הימים? שלא עבר הרבה זמן עד שמה שהיה טרפה נהיה גלאט-כשר. תודה.
היו"ר קארין אלהרר
תודה רבה. ח"כ שלמה קרעי.
שלמה קרעי (הליכוד)
תודה. גברתי יושבת-הראש, אני קודם כל רוצה לומר שאנחנו בדיון מבזה לטעמי. הממשלה שהולכת לקום לא הולכת לקום על מנדט שהיא קיבלה מהעם אלא על מנדט שהיא גנבה מהעם. אתם מוסיפים חטא על פשע בגניבת מאות-אלפי קולות מהימין באמצעות בנט וחבורתו.
יעקב מרגי (ש"ס)
ראש הממשלה היועד.
שלמה קרעי (הליכוד)
ואתם מעבירים כאן חוק נורווגי שכמוהו לא היה. רק לפני שנה – עוד לא פג תוקף הזיכרון שלנו – נאמרו פה דברים, ואני רוצה לצטט, כולל אותך, גברתי יושבת-הראש - - -
היו"ר קארין אלהרר
אני רוצה רק להבין: אתה נגד החוק הנורווגי?
שלמה קרעי (הליכוד)
אני נגד החוק הנורווגי במתכונת שאתם רוצים להעביר.
היו"ר קארין אלהרר
איזה הפתעות. היום הוא נגד.
שלמה קרעי (הליכוד)
במתכונת שאתם רוצים להעביר, בצורה הזו שאתם ממנים כאן. אחד מכול שני חברי כנסת הולך להיות שר, כל ממשלת הג'ובים המנופחת הזו - - -
קריאות
- - -
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
אביגדור ליברמן חולש על הקופה של העצמאיים. ליברמן – כמה נקי, כמה חדש. אתם בזויים. בזויים.
היו"ר קארין אלהרר
חברת הכנסת דיסטל, קריאה ראשונה.
שלמה קרעי (הליכוד)
אם תעשו את החשבון אז תראו שבממשלה הקודמת, עם 72 חברי כנסת וממשלה פריטטית, שהיושב-ראש לשעבר שלך ביקש חצי מהשרים, היו 34 שרים. כאן אתם 57 חברי כנסת עם 28 שרים, כשאין פריטטית.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
אבל זה שרים מקצועניים, סגני שרים מקצועניים. להם אפשר.
היו"ר קארין אלהרר
לא להפריע לו.
שלמה קרעי (הליכוד)
גברתי יושבת-הראש, בואי תראי מה אמרת רק לפני שנה: "אם הייתם מוותרים על מספר שרים היו יותר חברי כנסת. אתם שוב פעם משנים חוקי יסוד בשביל סידור עבודה".
היו"ר קארין אלהרר
אני לא משנה.
שלמה קרעי (הליכוד)
ואתם לא הולכים להסתפק בחוק הנורווגי הקיים, אתם הולכים להגדיל ולנפח אותו. תמר זנדברג: "הכנסת הזו עסוקה רק בעצמה, בעוד משרדים, ג'ובים, שרים וסגני שרים, כך שלכנסת כבר לא נשאר כלום וחייבים את החוק הזה". יאיר לפיד: "באישון לילה, כמו גנבים, העבירה הקואליציה את חוק הג'ובים הנורווגי. 110 מיליון שקלים לכיסאות ומקורבים ועוד איזה אאודי 8 לחליפי". מי יקבל עכשיו את האאודי 8 הזה? יאיר לפיד, שרק לפני שנה בכה עליו. בושה וחרפה. תתביישו לכם.
היו"ר קארין אלהרר
תודה. ח"כ שמחה רוטמן.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
האמת שיש הרבה מה לומר על הקמת הממשלה הזו, ועוד מן הסתם ייאמר, אבל אני רוצה מאוד לברך אותך דווקא, כחברת מפלגת יש עתיד. נכנסתי ישר לאתר שלכם, רציתי לברך. החוק החדש מגביל את מספר השרים ל-18 בלבד ואת מספר סגני השרים ל-4 לכל היותר. "כך הבטחנו" – אני מקריא מהאתר שלכם – "את קיומן של ממשלות רזות, יעילות וחסכוניות. מפלגת יש עתיד שמה למטרה לעצור את בזבוז כספי הציבור על ממשלות מנופחות ובלתי יעילות. חוק המשילות שקידמה המפלגה מצמצם את גודל הממשלה ל-18 שרים בלבד". הקטע היפה הוא שבזמן שהחוק הזה עבר יש עתיד הייתה חברה בממשלה, 18 שרים לא היו, הם רק רצו להגביל את הממשלות העתידיות ל-18 שרים ומטה.
היו"ר קארין אלהרר
היו 23.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
ואז גם בממשלות העתידות זה לא קרה. ואז אנשי יש עתיד תקפו – לדעתי גם את היית שם, אני זוכר באחד הלילות הארוכים – את הממשלות שמשנות את חוקי היסוד ופוגעות בעיקרון החיסכון הגדול שהבאתם, בשורת החיסכון של 18 שרים שיש עתיד הביאה. אז אני מברך אתכם על כך שאתם ממשיכים בדרככם, נאמנים לאמת שתמיד הייתה נר לרגליכם ובעצם לרגלי כל שותפיכם לממשלה, שמושג האמת מאוד-מאוד חשוב להם. כמה יש בממשלה החדשה, את יודעת?
יעקב מרגי (ש"ס)
26.
שמחה רוטמן (הציונות הדתית)
לעת עתה. יש לי הצעה, מאחר שאני בכל זאת מנסה לדבר גם לעניין שלשמו התכנסנו: אני חושב שאנחנו צריכים במסגרת הדיון הסיעתי שנקבע לשבוע הבא, כל שר משרי הממשלה – לפחות כל אחד מעל המספר של 18 שרים – נקדיש לו לפחות 9 דקות בדיון הסיעתי.
היו"ר קארין אלהרר
תודה. מיכאל מלכיאלי, בבקשה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
תודה. גברתי היושבת-בראש, כמו שאמר חברי הרב מרגי, יום מאוד-מאוד שמח שיש ממשלה אחרי שנתיים קשות מאוד, בלי תקציב, ממשלה, כמו שאמרו לנו, פריטטית, ממשלת שיתוק שאי אפשר לעשות בה כלום, ממשלה של אאודי, ממשלה מנופחת. ברוך-השם, הגיעה ממשלה טובה לעם ישראל. אבל אני שואל את עצמי ואני באמת מוטרד: מחר, כשהילד הישראלי יבוא למורה שלו בשיעור אזרחות וישאל איך נהיים ראש ממשלה במדינת ישראל. עד היום אמרו לו: תרוץ לכנסת, תהיה לך מפלגה גדולה, תקבל את אמון העם, תהיה ראש ממשלה. מהיום יאמר המורה: ככל שתהיה נוכל ושקרן יותר גדול יש לך סיכוי להיות ראש ממשלה מהר יותר.

צר לי ואני מוטרד – עזבו שאני חבר אופוזיציה, אני עושה את העבודה הכי טוב שיש – מהעובדה שהמורה במשרד החינוך יצטרך לשקר לילדי ישראל איך נהיים פה ראש ממשלה. יש כאן אדם נוכל ששיקר למצביעים שלו ולעם ישראל ואנחנו נצטרך לומר לילדים: הנוכל הזה נהיה ראש ממשלה כי הוא שיקר לכולם בלי למצמץ ורימה את כולם.
היו"ר קארין אלהרר
מלכיאלי, אני מציעה לך לא להשתמש במילים האלה.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
מלכיאלי, נתניהו עדיין ראש הממשלה, תכבד אותו. אל תגיד כאלה דברים על ראש ממשלה. זה לא יפה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
בדיוק כך אני אגיד ואני אגיד את זה עכשיו עד הפלת הממשלה. אתם שיקרתם לכולם. אתם משנים את כללי המשחק. אתם הטפתם מוסר במשך תקופה ארוכה, למי? אמרתם את מילות הגנאי הכי חמורות שבעולם והיום בחסות תקשורת מחבקת אתם עושים את המעשה הנכלולי ביותר שיש.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
אתה מטיף לנו מוסר על נוכלות?
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
והדבר המטריד ביותר – לוקחים את הבריון של השכונה, איווט ליברמן, שחוץ מאג'נדה של שנאה אין לו כלום.
עודד פורר (ישראל ביתנו)
לא, לא. אני מבקש, עם כל הכבוד, שתחזור בך עכשיו.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
נותנים לו בידיים סמכויות - - -
שלמה קרעי (הליכוד)
תבקש מליברמן לחזור מהאמירה שהוא רוצה לזרוק אותו למזבלה אז הוא יחזור מהאמירה הזו.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
מלכיאלי, זה לא מכבד אותך כל שמות הגנאי האלה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
האנשים שצריכים פה בממשלה מוטרדים שהבריון של השכונה יחזיק בכסף של המדינה והוא יבוא ויטיף מוסר. הדבר הזה מטריד אותי. אני בא לכאן כפה של אותם אנשים בפריפריה שלא ישנים בלילה, ראשי רשויות שלא יודעים איך לאכול את החיה הזו.
שלמה קרעי (הליכוד)
הוא רוצה לזרוק אותו למזבלה, הוא לא יגיד לו "הבריון של השכונה"?
היו"ר קארין אלהרר
קרעי, קריאה ראשונה.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
אנחנו נהיה אופוזיציה שתילחם יד אחת. אין לכם שום מכנה משותף. אתם אויבים אחד של השני שם. שום מכנה משותף חוץ מאנטי ביבי. אויבים. אנחנו נציף את העויינות שבתוך הקואליציה הארורה הזו ובהצלחה גם נפיל אותה.
אפרת רייטן מרום (העבודה)
רק מעניין אותי לשמוע מה תענה המורה לאותו תלמיד שישאל אותה למה חברי ש"ס לא הצביעו בעד ועדת החקירה לאסון מירון. זו תהיה שאלה שהמורה הזו תישאר בשוק, לא יהיה לה מה להגיד.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
זו הבשורה שלכם?
אפרת רייטן מרום (העבודה)
גם.
מיכאל מלכיאלי (ש"ס)
היא תענה להם שלא עשינו פוליטיקה על דם של 45 הרוגים, מאות יתומים.
היו"ר קארין אלהרר
תודה. ח"כ גלית דיסטל.
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
אני רוצה לומר שכמו שאני רואה את זה, המשלה הזו קיבלה פור – אם זו ריצה של 100 מטר, של 90 מטר קדימה. אני רוצה לומר שממעוף הציפור הממשלה הזו מתהווה בעזרת תמיכה עצומה של פרקליטות שהמהלך שהיא עשתה, המהלך של ה"דיפ-סטייט" שהיא עשתה, עוקף הדמוקרטיה, מתברר כרגע בבית המשפט. לא ביבי, כן ביבי, לא מעניין. אני לא מדברת על ביבי האדם הפרטי, אני מדברת על ראש ממשלה שנבחר באופן דמוקרטי, ושכרגע, בימים אלה – וכולכם מתעלמים מזה, מדהים, ראש ממשלה שנבחר באופן דמוקרטי – הביזיון של הפרקליטות מתברר ואתם שותקים כי אתם יודעים שמה שעשו לו יכולים לעשות גם לכם.

במקום להראות מנהיגות, איזשהו סממן ראשוני של סולידריות, שלא נותנים – כולנו, ימין, שמאל ומרכז כאחד – למערכת אכיפת החוק להפליל עם שוט מרחף אף פוליטיקאי, בטח לא ראש ממשלה, אתם שותקים וזה בזוי. יושב-ראש הקואליציה, ראש הממשלה החלופי שלכם, מר יאיר לפיד, שיקף לפני כמה שנים את מה שעושים היום לנתניהו ועכשיו הוא שותק. אתם משתמשים בזה. אין בזה יושרה, אין בזה אינטגריטי, זה קטן ונמוך.

שניים, בחסות תקשורת שבמשך 12 שנה הקפידה להראות מה רע, צמצמה או העלימה את מה שטוב בממשלה – והיה טוב בממשלה הזו והיה טוב בנתניהו – אלה השחקנים שלכם. אנחנו משחקים לבד במגרש. לכם יש פרקליטות, לכם יש תקשורת ולכם יש צמד אופורטוניסטים בשם גדעון סער ונפתלי בנט, שפשוט כמו טפילים על אורגניזם מעלו באמון הציבור ולקחו קולות מהימין לשמאל. אז הניצחון שלכם הוא ניצחון עלוב וקלוש ולא אמיתי.
היו"ר קארין אלהרר
למה לדבר כך?
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
כי זו האמת.
שלמה קרעי (הליכוד)
אנחנו מדברים ואתם עושים מעשים הרבה יותר חמורים.
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
עדיף לדבר מאשר לנהוג בחוסר יושרה.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
גלית, למה את עושה דה-הומניזציה לאנשים שהם נבחרי ציבור? לא מדברים כך על בני אדם - - -
שלמה קרעי (הליכוד)
תגיד את זה לשר האוצר שלך שרוצה לזרוק אותנו עם החרדים למזבלה. תגיד לו את זה. הוא ראש הממשלה בפועל שלכם.
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
להזכיר לך שיאיר לפיד קרא לנו "חרא"? אני מצטטת כרגע. חרא זה יותר טוב? אני באמת שואלת. בני גנץ כינה אותו בוגד, יאיר לפיד גינה אותו גוש חרא, ליברמן אמר מזבלה עם המריצה, למה אני לא בסדר? כי אני משקפת את זה?
קריאות
- - -
היו"ר קארין אלהרר
אני מבינה שזה לא נעים ולא נוח אבל אני באמת מציעה: אפשר להעביר ביקורת, זה דרוש, אני באמת מבינה את הצורך לבקר, הוא נכון והוא גם צודק, לכל אחד מגיע שתהיה לו ביקורת, אבל אני כן רוצה לבקש – בסוף זו כנסת ישראל – בואו ננסה שהביקורת תהיה בשפה נאותה. לקרוא לאנשים בשמות גנאי, בעיניי זה לא ראוי, לא לשר האוצר, לא לאנשים אחרים. זה פשוט לא ראוי.
שלמה קרעי (הליכוד)
את יוצאת מכאן בקריאה לליברמן לחזור בו מהאמירות שלו?
היו"ר קארין אלהרר
אני יוצאת מכאן בקריאה לכולנו לשמור על שפה ראויה. אנחנו נמצאים כאן בבניין, בחוץ המדינה קרועה. קרועה.
יעקב מרגי (ש"ס)
גם במזרקה של כיכר רבין זה יהיה קרוע?
היו"ר קארין אלהרר
אני אומרת לכם שהמדינה קרועה, יעקב.
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
היא הייתה קרועה כי כיניתם קמפיין שלם ראש ממשלה בוגד על צוללות. עורבה פרח. אתם קרעתם את המדינה ועכשיו אתם מטיפים לנו נימוסים. אפשר להשתגע.
היו"ר קארין אלהרר
גלית, את קיבלת רשות דיבור ושמעתי את כל מה שהיה לך לומר. אני מבקשת, אתם יכולים לקבל את זה, אתם יכולים לא לקבל את זה, יש לכם, לכולנו פה - - -
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
לא ניתן לבריונים לנצח בכזאת קלות ואתם בריונים.
היו"ר קארין אלהרר
הכול בסדר, תודה על המחמאות. אתם יכולים לקבל את הדברים שלי ואתם יכולים לזרוק אותם לפח. אני מציעה, באחריות שצריכה להיות לכולנו, בואו ננסה לשמור על שפה ראויה. אפשר לבקר, צריך לבקר, אני בעד ביקורת. אם יש למישהו ביקורת – תבקרו. למה בשפה כזו? בועז, בבקשה.
שלמה קרעי (הליכוד)
בהתאם למעשים החמורים שאתם עושים גם הביקורת נוקבת ויורדת עד תהום. הגענו למצב, אחרי שהסיתם את כל השיח בשנים האחרונים, שבלי ביקורת נוקבת ומילים חריפות זה נשמע כמו מוסיקה רגועה לפני השינה.
היו"ר קארין אלהרר
הבנתי שאתה לא מקבל, בסדר.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
ח"כ קרעי, אני יודע שקשה לחשוב על עולם שבו נתניהו אינו ראש הממשלה, אבל אחרי יותר מ-12 שנה שהוא ראש ממשלה ברציפות ו-14 שנה בסך הכול אנחנו הולכים להקים קואליציה שהולכת לעבוד למען כל עם ישראל. אנחנו הולכים גם לשנות את השיח. לא ניתן להתדרדרות – לדעתי היא לא מכבדת את האנשים שמדברים כך - - -
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
אנחנו חיים באותה מדינה? מה זה לשנות את השיח? אתה ראית מה היה פה שנה בהפגנות בבלפור? בואו נדבר על קמפיין הבוגד ארדואן של גנץ, שנהנה מארומה ממלכתית כי התקשורת איתרגה אותו. הוא כינה ראש ממשלה בוגד.
ג'ידא רינאוי זועבי (מרצ)
למה את צועקת - - -
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
בגלל שהבריונים ניצחו וזה אוכל אותי.
שלמה קרעי (הליכוד)
בועז, כאחד ממארגני הפגנות בלפור לא נראה לי שאתה יכול להטיף כאן מוסר.
היו"ר קארין אלהרר
קרעי, אתה בקריאה שנייה. די.
בועז טופורובסקי (יש עתיד)
זה שיש אנשים שמדברים בצורה לא נאותה זה לא אומר שאנחנו לא צריכים להוות דוגמה ולא לדרדר את העם. זו הקואליציה שהולכת לקום. לצורך העניין ולגבי נושא הדיון, אנחנו כמובן בעד ואני רוצה שנצביע כמה שיותר מהר.
היו"ר קארין אלהרר
יוראי, אחרון הדוברים.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
אני רק רוצה להצטרף לדברים שלך, גברתי יושבת-הראש. גלית, את אשת המילה, יש לך שדות רבים של מילים, אני מבקש, הביצוע של דה-הומניזציה שאת מבצעת כאן - - -
גלית דיסטל אטבריאן (הליכוד)
באמת אתה מדבר על דה-הומניזציה? איפה היית בעשור האחרון, במאדים? אתם התפרעתם 10 שנים. אתם הרגתם את הבן אדם. הרגתם אותו באולפנים, בתקשורת, ועכשיו אתם רוצים נימוסים של אריסטוקרטיה אנגלית. כמה צביעות. כמה צביעות.
יעקב מרגי (ש"ס)
מה היה באולפני הטלוויזיה, שירי לכת?
היו"ר קארין אלהרר
גלית, הנקודה הובהרה.
יעקב מרגי (ש"ס)
יוראי, מה היה באולפני הטלוויזיה, שירי ואלסים ולכת? מה היה? מסע דה-הומניזציה היה כל השנה הזו באולפנים.
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
כשמכנים בני אדם טפילים - - -
יעקב מרגי (ש"ס)
מה כינו אותי שנה שלמה? מה אתה מתרגש פתאום? איפה היית עם המחאות שלך כל השנה? איפה הייתה המחאה כשרצו לזרוק אותי במריצה לאשפה? דמעות תנין וצביעות. כאילו לא שכחנו מה השולחן הזה סבל. נו, בחייכם, איפה הצביעות שלכם?
יוראי להב הרצנו (יש עתיד)
אני חושב שייעשה טוב לכולנו בבית הזה אם נרגיע את הרוחות.
יעקב מרגי (ש"ס)
תרגיעו, שנה קודם. תמחק שנה קודם. יש לכם שנה של אות קלון, של דה-הומניזציה.
אחמד טיבי (הרשימה המשותפת)
לעניות דעתי שני הצדדים צודקים.
יעקב מרגי (ש"ס)
אני הייתי עושה ועדת חקירה על התנהלות ערוצי 12 ו-13 כל השנה.
היו"ר קארין אלהרר
די, מרגי. בסוף תמיד התקשורת אשמה? תסתכלו על עצמנו.

אני רוצה להציע בהתאם להצעת יושב-ראש ומזכירת הכנסת שתיקבע מסגרת זמן גם לראש הממשלה החלופי, גם לראש הממשלה וגם ליו"ר סיעת האופוזיציה הגדולה, כפי שהיה אגב בהשבעה הקודמת, מסגרת זמן של 15 דקות.
ארבל אסטרחן
לא לראש הממשלה המיועד, רק לראש הממשלה החלופי וליו"ר סיעת האופוזיציה הגדולה.
היו"ר קארין אלהרר
בסוף כולנו מבינים שאף אחד לא יוריד אותם מהדוכן אבל שתהיה התכווננות.
ארבל אסטרחן
פעם שעברה את ראש הממשלה המיועד לא הגבילו, רק את החליפי ויו"ר סיעת האופוזיציה הגדולה, אז צריך להבהיר את זה.
היו"ר קארין אלהרר
בסדר, אותו דבר כמו פעם קודמת.
יעקב מרגי (ש"ס)
15 דקות זה לחלופי וליו"ר האופוזיציה, לא לכל הסיעות?
ארבל אסטרחן
לא, לסיעות זה 9.
היו"ר קארין אלהרר
לסיעות, שיהיה ברור, 9 דקות לכל סיעה. כל סיעה מחלקת את זה כאוות נפשה.
ארבל אסטרחן
אבל לא פחות מ-3 דקות, כך אומר התקנון.
היו"ר קארין אלהרר
לא פחות מ-3 דקות.
עודד פורר (ישראל ביתנו)
את יכולה לחזור על ההחלטה?
היו"ר קארין אלהרר
לכל סיעה יש 9 דקות, לא פחות מ-3 דקות לכל דובר אם מחלקים בין הדוברים. לראש הממשלה החלופי ויו"ר סיעת האופוזיציה הגדולה – 15 דקות. לראש הממשלה, כמנהג המקום, לא מוגבל בזמן. זו ההצעה, אני מעלה אותה להצבעה. מי בעד? מי נגד? מי נמנע?

הצבעה
אושר.
היו"ר קארין אלהרר
תודה רבה. ההצעה עברה ברוב של 17 מול אפס. הישיבה נעולה.


הישיבה ננעלה בשעה 10:20.

קוד המקור של הנתונים